آلودگی محیط زیست

آلودگی محیط زیست

مهرمهر2 روز قبل
رسول قرائتی در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن حذف قبض کاغذی و دریافت قبض گاز از طریق پیامک در شهرضا اظهار داشت: یکی از روش‌های مهم که منجر به تسریع در پرداخت قبوض گازها می‌شود، پرداخت غیرحضوری و استفاده از سامانه الکترونیکی است. مردم شهرضا در مصرف گاز صرفه جویی کنندرئیس اداره گاز شهرستان شهرضا گفت: از مشترکان گاز خواست با توجه به فعالیت سامانه بارشی و سرمای هوا در شهرضا، مدیریت مصرف و صرفه جویی را در دستور کار قرار دهند. قرائتی گفت: با توجه به کاهش دمای در این روزها و افزایش میزان مصرف گاز طبیعی، مصرف بهینه گاز طبیعی و رعایت نکات ایمنی توسط مشترکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی با اشاره به اینکه دمای رفاه اتاق‌ها بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد تعیین شده است اظهار کرد: استفاده از دماسنج برای تنظیم دمای اتاق، استفاده از پرده‌های ضخیم، پوشیدن لباس گرم در منزل و عایقکاری موتورخانه‌ها از ساده‌ترین راهکارهای صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی است. رئیس اداره گاز شهرستان شهرضا از همراهی مردم تشکر کرد و افزود: تقویت فرهنگ صرفه جویی در مصرف منابع طبیعی نیازمند عزم عمومی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اینکه کاهش سهمیه گاز سبب افزایش سوخت مایع در نیروگاه‌ها شده است اظهار داشت: اگر مشترکان خانگی در مصرف انرژی به خصوص گاز تا ۱۰ درصد صرفه جویی کنند، مشکل تأمین سوخت نیروگاه‌ها از گاز نیز برطرف خواهد شد. وی افزود: سوخت مایع شامل گازوئیل و در برخی از نیروگاه‌ها مازوت است که این نوع سوخت‌های جایگزین، سبب افزایش آلودگی محیط زیست می‌شود. سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه سوخت‌های مایع نیروگاه‌ها بیشتر در شهرهای شمالی مصرف می‌شود ادامه داد: سرد شدن هوا سبب افزایش مصرف گاز در بخش خانگی می‌شود که این رویه، سهمیه سوخت نیروگاه‌ها را از ۹۰ درصد به ۵۰ درصد کاهش داده است. استفاده از سوخت گاز، آلودگی محیط زیستی کمتری در مقایسه با سوخت مایع دارد.
مهرمهر2 روز قبل
علی اکبر جعفرنژاد اندواری، مدیر عامل یک شرکت فناور مستقر در دانشگاه آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پس از چهار سال مطالعه دقیق روی روشهای دفع زباله‌های شهری متناسب با اقلیم و درنظر گرفتن پارامترهای علمی و خاصه ثبت اختراع، توانستیم سامانه دستگاه انهدام زباله شهری (زباله سوز) بدون ایجاد آلودگی و دود را طراحی کنیم. جعفرنژاد با اشاره به تشریح فعالیت سامانه زباله سوز خاطر نشان کرد: این سامانه در ابتدا زباله‌ها را در مخزن ذخیره سازی می‌کند؛ در این مرحله زباله‌ها پس از جمع اوری از مبدأ تا محوطه حمل شده و در مخزن درپوش دار ۵ تنی قرار می‌گیرند. جعفرنژاد بیان کرد: این سامانه در دمای ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد در عرض ۳ ثانیه می‌سوزد؛ سوختن زباله در این سامانه هیچگونه آلودگی در محیط زیست ایجاد نمی‌کند. این محقق افزود: این روش‌ها در جهت افزایش بهره وری سیستم زباله سوز و کاهش آلاینده‌ها در تمام طول مراحل زباله سوزی متمرکز هستند. به گفته وی، مهم‌ترین مزیت این دستگاه نسبت به سایر سامانه‌ها این است که در نزدیکی سکونت گاهها بدون آلودگی و دود، چندین تن زباله از بین می‌رود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
برای حفظ کیفیت اولیه ظروف تفلون و ظروف نچسب باید این نکات را رعایت کنید تا هیچ نگرانی در زمان استفاده نداشته باشید. استفاده از قاشق مخصوصهمیشه باید از قاشق‌های مخصوص برای ظروف نچسب و ظروف تفلون استفاده کنید. قاشق و کفگیرهای مخصوص ظروف تفلون باید از جنس چوب و یا با روکش تفلون باشند. ظروف تفلون را تعمیر نکنیدهرگز برای صرفه جویی در اقتصاد خانواده ظروف تفلون را بازسازی نکنید چرا که نوع ماده مصرفی و شیوه کار واحدهای بازسازی ظروف تفلون مورد تایید وزارت بهداشت نیست. شستشوی ظروف تفلون با اسکاچ نرم و مخصوصحین شستشوی ظروف تفلون و سرامیک نباید از اسکاچ و سیم زبر استفاده کرد. نباید ظروف تفلون را فریز کردهرگز ظروف تفلون را در فریز قرار ندهید. به عبارتی از فریز کردن مواد غذایی در داخل ظروف تفلون خودداری نمایید.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اینکه کاهش سهمیه گاز سبب افزایش سوخت مایع در نیروگاه‌ها شده است اظهار داشت: اگر مشترکان خانگی در مصرف انرژی به خصوص گاز تا ۱۰ درصد صرفه جویی کنند، مشکل تأمین سوخت نیروگاه‌ها از گاز نیز برطرف خواهد شد. وی افزود: سوخت مایع شامل گازوئیل و در برخی از نیروگاه‌ها مازوت است که این نوع سوخت‌های جایگزین، سبب افزایش آلودگی محیط زیست می‌شود. سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه سوخت‌های مایع نیروگاه‌ها بیشتر در شهرهای شمالی مصرف می‌شود ادامه داد: سرد شدن هوا سبب افزایش مصرف گاز در بخش خانگی می‌شود که این رویه، سهمیه سوخت نیروگاه‌ها را از ۹۰ درصد به ۵۰ درصد کاهش داده است. استفاده از سوخت گاز، آلودگی محیط زیستی کمتری در مقایسه با سوخت مایع دارد.
آناجآناج3 روز قبل
آب پاکی یک نشست بر مسائل زیست محیطی اندریان؛ غیرمتخصص‌ها اظهارنظر نکنند! /غلظت سیانید پایین‌تر از استانداردمسائل و مشکلات زیست‌محیطی معدن طلای اندریان که کارشناسان را وا داشته بود تا به رئیس قوه قضائیه نامه بنویسند حالا توسط دانشگاه تبریز تکذیب شده است. روز گذشته مسائل و مشکلات زیست‌محیطی معدن طلای اندریان در نشستی با حضور استاندار آذربایجان شرقی، مسئولان دستگاه‌های مسئول و صاحب‌نظران دانشگاهی بررسی شد. گفتنی است؛ چندی پیش فعالان و کارشناسان محیط زیست درباره آلایندگی معدن طلای اندریان به رئیس قوه قضائیه نامه نوشته و خواستار رسیدگی به مسائل این معدن شده بودند. مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان درحالی از اظهارنظر غیرمتخصص‌ها سخن می‌گوید که نگارندگان نامه به رئیس قوه قضائیه از کارشناسان برجسته‌ی محیط زیست بشمار می‌آیند. نکته‌ی جالب توجه آنکه از کارشناسان و منتقدین روش استحصال طلا از معدن اندریان در نشست مذکور حضور نداشتند و از آنها دعوت بعمل نیامده بود.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، استشمام بوی نامطبوع بنزین از داخل کابین خودرو یکی از نشانه‌های عدم عملکرد صحیح کنیسترمی‌باشد. کنیستر بنزین (منبع ذخیره بخار بنزین، منبع رطوبت گیر بنزین) ال۹۰ را بر عهده دارد. کنیستر مخزنی پر از دانه‌های کربن فعال است که زیر گل‌گیر و پشت سپر، سمت شاگردخودرو قرار گرفته است. این مخزن دارای دو شیلنگ است که یکی از آن‌ها طرف باک ودیگری به ورودی هوای موتور خودرو متصل می‌گردد. روشهای تست عملکرد صحیح قطعه کنیستر کدام است..؟ الف - ﻣﻮﺗﻮر ﺧﻮدرو را روﺷﻦ نموده، اﻧﮕﺸﺖ ﺧﻮد روی ﺳﺮ ﺷﯿلنگ ﻫﻮای آزاد قطعه قرار داده در این حالت می‌بایست ﻣﮑﺶ ﻫﻮا اﺣﺴﺎس شود.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
آقای مصطفی رجبی مشهدی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه کاهش سهمیه گاز سبب افزایش سوخت مایع در نیروگاه‌ها شده است افزود: اگر مشترکین خانگی در مصرف انرژی به خصوص گاز تا ۱۰ درصد صرفه جویی کنندT مشکل تامین سوخت نیروگاه‌ها از گاز نیز برطرف خواهد شد. وی گفت: سوخت مایع شامل گازوئیل و در برخی از نیروگاه‌ها مازوت است که این نوع سوخت‌های جایگزین، سبب افزایش آلودگی محیط زیست می‌شود. سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه سوخت‌های مایع نیروگاه‌ها بیشتر در شهر‌های شمالی مصرف می‌شود ادامه داد: سرد شدن هوا سبب افزایش مصرف گاز در بخش خانگی می‌شود که این رویه، سهمیه سوخت نیروگاه‌ها را از ۹۰ درصد به ۵۰ درصد کاهش داده است. رجبی مشهدی گفت: استفاده از سوخت گاز، آلودگی محیط زیستی کمتری در مقایسه با سوخت مایع دارد.
مهرمهر4 روز قبل
بسیاری از این تایرها بعد از استفاده در طبیعت رها می‌شوند و اجزای مضر آنها باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند. پیوند مستحکم اجزای تایرها ناشی از ترکیب سولفور با لاستیک‌های طبیعی برای متصل کردن پلیمرها و ناممکن کردن هرگونه پارگی است. اما قیچی مولکولی می‌تواند پیوندهای مستحکم مذکور را از هم گسسته و موجب تجزیه راحت‌تر لاستیک شود. اما محققان می‌گویند در آینده برای کاهش هزینه ترکیبات تازه‌ای را به این قیچی مولکولی اضافه می‌کنند که گسستن پیوندها را با سرعت بیشتری ممکن کند. آنان در مورد ترکیبات مورد استفاده در این قیچی مولکولی توضیحات بیشتری ارائه نکرده‌اند.

بلای دردناکی که بطری پلاستیکی بر سر مار کبری آورد+فیلم

رکنارکنا4 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، به تازگی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده که نقش بطری‌های پلاستیکی را در آلودگی محیط زیست به تصویر کشیده است. در ویدیو منتشر شده که توسط مامور اداره جنگلبانی هند به انتشار گذاشته شد یک مار کبرا را در حالی که بطری پلاستیکی بزرگی را از دهانش خارج می‌کند نشان می‌دهد این مار در حالی که تلاش می‌کند تا به شکلی دردناک بطری بلعیده شده را از دهان خود بیرون بیاورد ظاهرا این مار با طعمه فرض کردن بطری اقدام به بلعیدن آن کرده بود. انتشار این ویدیو با بازخورد کاربران نیز همراه بود. یکی از کاربران در کامنتی نوشت: بسیار دردناک بود. کاربر دیگری نوشت: خدا رو شکر این جانور توانست بطری را از بدنش خارج کند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران5 روز قبل
وی افزود: در سال ۲۰۱۷ تولید نفت کوره جهان حدود یک میلیون تن در روز بوده که کمتر از ۲ درصد آن را نفت کوره با سلفور ۰٫۵ درصد تشکیل می‌داده و با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته است. همچنین حدود دو سوم تولید نفت کوره جهان با گوگردی بالای ۲٫۵ درصد تولید شده که با توجه به این استانداردها، ‌ میزان گوگرد باید به زیر ۰٫۵ درصد کاهش پیدا کند. همین امر سبب شده تا قیمت نفت کوره با سولفور بالا به نتصف کاهش پیدا کند و در مقابل نفت کورهخ کم سلفور به قیمت‌های گازوئیل نزدیک شود. بعد از توضیحات وزیر نفت، کریمی نماینده اراک اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر نفت قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت. نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۰۶ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۱۹۲ نماینده حاضر در جلسه علنی از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند.
ایرناایرنا5 روز قبل
وی افزود: در سال ۲۰۱۷ تولید نفت کوره جهان حدود یک میلیون تن در روز بوده که کمتر از ۲ درصد آن را نفت کوره با سلفور ۰٫۵ درصد تشکیل می‌داده و با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته است. همچنین حدود دو سوم تولید نفت کوره جهان با گوگردی بالای ۲٫۵ درصد تولید شده که با توجه به این استانداردها، ‌ میزان گوگرد باید به زیر ۰٫۵ درصد کاهش پیدا کند. همین امر سبب شده تا قیمت نفت کوره با سولفور بالا به نتصف کاهش پیدا کند و در مقابل نفت کورهخ کم سلفور به قیمت‌های گازوئیل نزدیک شود. بعد از توضیحات وزیر نفت، کریمی نماینده اراک اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر نفت قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت. نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۰۶ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۱۹۲ نماینده حاضر در جلسه علنی از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
آلودگی هوا حق زندگی سالم را از مردم شهرستان ری گرفته استمریم محمدی فعال زیست محیطی گفت: آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی که به واسطه وجود صنایع مختلف در شهرستان ری وجود دارد حق زندگی سالم را از مردم این منطقه گرفته است. شهرستان ری حیاط خلوت مشکلات زیست محیطی تهران شده استرییس شورای اسلامی شهرستان ری نیز در جلسه بررسی مشکلات پسماند این شهرستان با بیان اینکه کلان شهر تهران تمامی مشکلات زیست محیطی خود را بدون هیچگونه تغییری به شهرستان ری تحمیل می‌کند، افزود: امروز ری به حیاط خلوت تجمیع مشکلات پایتخت تبدیل شده است. عضو شورای اسلامی تهران، ری و تجریش اضافه کرد: شیرابه‌هایی که از کوه‌های پسماند در آراد کوه ایجاد شده‌اند بر اساس یافته‌های علمی ۴۰۰ برابر فاضلاب‌های روان موجب آلودگی محیط زیست می‌شوند. زهره عبادتی با اشاره به اینکه ۲۰۰ واحد آلاینده در طی یک ماه اخیر مورد پایش زیست محیطی قرار گرفته‌اند، افزود:۲۵ واحد آلاینده هوا در شهرستان ری اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند. عبادتی یادآور شد: استفاده از سوخت مازوت (نفت کوره) در صنایع استان تهران ممنوع است و بازرسان اداره محیط زیست شهرستان ری با پایش ۲۴ ساعته صنایع جنوب تهران از با هر گونه تخلف به شدت برخورد می‌کنند.
برترین‌هابرترین‌ها5 روز قبل
خبرگزاری ایرنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر نفت به سوال نماینده اراک درباره سوخت شناورها قانع شدند. وی افزود: در سال ۲۰۱۷ تولید نفت کوره جهان حدود یک میلیون تن در روز بوده که کمتر از ۲ درصد آن را نفت کوره با سلفور ۰٫۵ درصد تشکیل می‌داده و با استانداردهای بین المللی مطابقت داشته است. همین امر سبب شده تا قیمت نفت کوره با سولفور بالا به نتصف کاهش پیدا کند و در مقابل نفت کورهخ کم سلفور به قیمت‌های گازوئیل نزدیک شود. بعد از توضیحات وزیر نفت، کریمی نماینده اراک اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر نفت قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت. نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۰۶ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۱۹۲ نماینده حاضر در جلسه علنی از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند.
ایرناایرنا5 روز قبل
وجود صنایع آلاینده‌ای مانند کارخانه سیمان تهران و پالایشگاه شهید تندگویان در کنار مجتمع پردازش پسماندهای کلان شهر تهران در آرادکوه کهریزک و عبور کامیون‌های سنگین ۱۷ استان جنوبی کشور شهرستان ری را تبدیل به کانون آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع در استان تهران کرده است. آلودگی هوا حق زندگی سالم را از مردم شهرستان ری گرفته استمریم محمدی فعال زیست محیطی در ادامه این گزارش به خبرنگار ایرنا، گفت: آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی که به واسطه وجود صنایع مختلف در شهرستان ری وجود دارد حق زندگی سالم را از مردم این منطقه گرفته است. عضو شورای اسلامی تهران، ری و تجریش اضافه کرد: شیرابه‌هایی که از کوه‌های پسماند در آراد کوه ایجاد شده‌اند بر اساس یافته‌های علمی ۴۰۰ برابر فاضلاب‌های روان موجب آلودگی محیط زیست می‌شوند. زهره عبادتی با اشاره به اینکه ۲۰۰ واحد آلاینده در طی یک ماه اخیر مورد پایش زیست محیطی قرار گرفته‌اند، افزود:۲۵ واحد آلاینده هوا در شهرستان ری اخطاریه زیست محیطی دریافت کردند. عبادتی اظهار داشت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل تولید گاز دی اکسید گوگرد (SO۲) و گاز ترش (H۲S) که موجب آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع می‌شد در کارخانه سیمان تهران متوقف شده است.
ایرناایرنا6 روز قبل
در قانون مدیریت پسماند کشور ما آمده که بایستی پسماندها به صورت ۱۰۰درصدی بازیافت و مدیریت شود که نشان از آن دارد زمانی که صحبت از این قانون می‌شده شناخت خوبی از مدیریت پسماند وجود نداشته زیرا در زمان بازیافت بخشی از پسماند قابل دفن است. عمده زباله‌های البرز در حلقه دره کرجلشکری اظهار داشت: مرکز حلقه دره استان البرز تا چند سال پیش فقط پسماند‌های شهرستان‌های کرج و فردیس را جمع آوری و دفن می‌کرد ولی به ناگاه مدیریت پسماند شهرداری کرج با حجمی از پسماند شهرستان‌های ساوجبلاغ و نظرآباد مواجه شد. اکنون شرایط حلقه دره مساعد نیست و تلاش سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج برای بهتر شدن منطقه است. بوی نامطبوع حلقه دره از انتشار گاز و شیرابه هالشکری گفت: بوی نامطبوع حلقه دره از انشتار گاز، عدم فعالیت مناسب خط تولید کمپوست و حوضچه‌های شیرابه است. صدور مجوز برای هشت شرکت خصوصیجعفری نیا گفت: هشت شرکت برای مدیریت پسماند‌های بیمارستانی و بهداشتی درمانی در البرز پروانه گرفته‌اند.
ایمناایمنا1 هفته قبل
سرهنگ علیرضا طاهری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: کشف چوب و زغال در ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است. وی بدون اشاره به جزئیات، افزود: افزون بر ۱۰۰ تن چوب و زغال در استان اصفهان طی این مدت کشف و ضبط شده است. سرهنگ طاهری با بیان اینکه بیشترین آمار قطع درختان بلوط مربوط به استان‌های همجوار کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری است، افزود: با توجه به اینکه در برخی شهرستانهای استان اصفهان واحدهای تولید زغال چوب وجود دارد، سودجویان چوب‌ها را به این استان قاچاق می‌کنند. فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با تاکید بر برخورد قانونی با متخلفان و قاچاقچیان چوب، گفت: بازدید از کارگاههای تولید زغال چوب و کنترل خودروها از جمله اقدامات یگان حفاظت منابع طبیعی استان برای جلوگیری از قاچاق چوب است؛ همچنین همکاری بسیار خوب نیروی انتظامی و دستگاه قضایی در این امر اثرگذار بوده است. وی با بیان اینکه تاغزارهای استان همچنان مورد هجوم سودجویان است، ادامه داد: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی با گشت و پایش در مناطق از عرصه‌های طبیعی حفاظت می‌کنند؛ همچنین برخورد قضایی مناسب با سودجویان از دیگر اقدامات است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
محققان کشور در یک بررسی علمی به ابعاد حقوقی آلوده کردن هوا پرداخته‌اند. اعتمادآنلاین| محیط زیست ایران نیز به‌عنوان بخشی از محیط زیست جهانی از این فعالیت‌های ناموجه در امان نمانده و هرچه زمان بیشتر بگذرد با تخریب و آلودگی بیشتری مواجه می‌شود. در این رابطه، دو تن از محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار در یک مطالعه پژوهشی به تحلیل و بررسی جرم آلودگی هوا در شهرهای ایران از منظر حقوق کیفری و کنوانسیون‌های بین‌المللی پرداخته‌اند. ازاین‌رو، فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن‌که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است. این یافته‌ها، اهمیت توجه بیشتر به موضوع آلودگی هوا و سایر منابع زیست‌محیطی را از طریق بازوهای نظارتی قوه قضائیه، بیش از بیش روشن می‌کنند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
محققان کشور در یک بررسی علمی به ابعاد حقوقی آلوده کردن هوا پرداخته‌اند. به گزارش ایسنا، محیط زیست ایران نیز به‌عنوان بخشی از محیط زیست جهانی از این فعالیت‌های ناموجه در امان نمانده و هرچه زمان بیشتر بگذرد با تخریب و آلودگی بیشتری مواجه می‌شود. در این رابطه، دو تن از محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار در یک مطالعه پژوهشی به تحلیل و بررسی جرم آلودگی هوا در شهرهای ایران از منظر حقوق کیفری و کنوانسیون‌های بین‌المللی پرداخته‌اند. ازاین‌رو، فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن‌که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است. این یافته‌ها، اهمیت توجه بیشتر به موضوع آلودگی هوا و سایر منابع زیست‌محیطی را از طریق بازوهای نظارتی قوه قضائیه، بیش از بیش روشن می‌کنند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/اردبیل مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ‌ در سه ماهه سوم سال‌جاری ۷۳ قبضه اسلحه از متخلفان شکار و صید کشف و با ۲۷۳ مورد تخریب و آلودگی محیط زیست در سطح استان اردبیل مقابله و برخورد شده است. سعید شهند امروز ۱۶ دی ماه بر اهمیت حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرد و گفت: در سه ماهه سوم سال‌جاری ۷۳ قبضه اسلحه از متخلفان شکار و صید کشف و با ۲۷۳ مورد تخریب و آلودگی محیط زیست در سطح استان اردبیل مقابله و برخورد شده است. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ادامه داد: در راستای حفظ محیط زیست با متخلفان در این زمینه برخورد قاطع و جدی انجام می‌شود و اجازه دست‌درازی و سوء استفاده از میراث طبیعی و محیط زیست را به متخلفان نمی‌دهیم. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ادامه داد: در همین مدت با ۹۰ مورد شروع به شکار و ۱۵ مورد آتش‌سوزی مقابله و برخورد شده و در مجموع ۳۴۲مورد متخلف به مراجع قضایی معرفی و گزارش شده است. به گزارش ایسنا، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از مردم و دوستداران محیط زیست خواست شکایات و گزارشات زیست محیطی را از طریق سامانه ارتباط مردمی ۱۵۴۰، یا شماره تماس ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها، بدون نیاز به مراجعه حضوری اطلاع دهند.
رکنارکنا1 هفته قبل
نگاه محیط زیستی در مدارس خیلی پررنگ‌تر از قبل شده، اما با موانع جدی نیز روبرو است. اگر چه ما درسی به نام انسان و محیط زیست یا سبک زندگی که قسمت هایی از آن درباره محیط زیست است، داریم اما در عمل چندان کارایی ندارد. اگر ما امروز می‌خواهیم که دغدغه‌های محیط زیست را نهادینه کنیم راه آن این نیست. هم اکنون در جهان جنبشی براه افتاده است که روزهای جمعه برنامه محیط زیستی برای دانش آموزان دارد. وقتی فضای لازم برای اعتراض مدنی دانش آموزان ایجاد کردیم این بچه یاد می‌گیرد که در آینده نیز نسبت به این مسائل حساس شود.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سعید شهند عصر یکشنبه در تشریح عملکرد مجموعه محیط زیست استان اردبیل در جمع خبرنگاران عنوان کرد: در سه ماهه سوم سال جاری با تداوم نظارت و گشت زنی‌ها و با همیاری محیط بانان در کنار همکاری و مشارکت مردم ۳۴۲ مورد متخلف زیست محیطی به مراجع قضایی استان اردبیل معرفی و گزارش شدند. وی افزود: در این مدت مقابله از بیش از ۲۷۳ مورد تخریب و آلودگی محیط زیست انجام پذیرفته و از ۹۰ مورد شروع به شکار نیز جلوگیری به عمل آمده است. مدیرکل محیط زیست استان اردبیل تصریح کرد: در سه ماهه سوم سال جاری از متخلفان شکار ۱۶ اسلحه شکاری غیر مجاز و ۵۷ قبضه اسلحه شکاری مجاز کشف و ضبط شده است. شهند یادآور شد: با هر گونه تخلف در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی برخورد قاطعانه و جدی انجام شده و اجازه هیچ گونه سوء استفاده از میراث طبیعی را به متخلفان نخواهیم داد. مدیرکل محیط زیست استان اردبیل تصریح کرد: از دوستداران محیط زیست تقاضامندیم تا با مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی موارد را از طریق سامانه ۱۵۴۰ یا شماره تماس ادارات حفاظت محیط زیست مستقر در شهرستان‌ها اطلاع دهند و ارائه گزارش و بیان موارد مرتبط با نقض قوانین زیست محیطی نیازی به مراجعه حضوری نخواهد داشت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
تصویب اهداف کلان سند توسعه دانش‌بنیان استان بوشهرقائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث اصلی جلسه را بررسی و تصویب سند توسعه دانش‌بنیان استان بوشهر عنوان کرد و گفت: اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: با این اصلاحات، ماده ۵ سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسید. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در ماده شماره ۷ این سند شورایی برای راهبری اجرایی‌سازی، هماهنگی‌های لازم و پایش شاخص‌ها پیش‌بینی شده است. وی با اشاره به کاهش اعضای این شورا افزود: این شورا با ترکیبی از مسئولین اداری مرتبط استان بوشهر، نماینده بخش خصوصی و NGO‌ها و متخصصین اشخاص حقیقی و به ریاست استاندار اصلاح شد. کبگانیان در پایان گفت: به اعضاء یک هفته فرصت داده شد که پیشنهادات خود را به ستاد نقشه ارائه دهند تا در جلسه آینده سند دانش‌بنیان استان بوشهر نهایی شود.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: معمولا اسناد تدوین در سطح کلان است یعنی از حوزه علم، فناوری و آموزش عالی تا حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوعات فرهنگی مربوط را شامل می‌شود. قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور ارائه گزارشی از توسعه علم و فناوری را از دیگر بخش‌های این جلسه ذکر کرد و افزود: در حوزه مستندات علمی و استناداتی که به تولیدات علم و فناوری می‌شود، بهبودی در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ را شاهدیم. کبگانیان ارائه آخرین وضعیت توسعه علم و فناوری کشورهای همسایه را از دیگر موارد مطرح شده در جلسه دانست. وی ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر را از موضوعات اصلی مطرح در این جلسه ذکر کرد و گفت: بخش اصلی این جلسه به ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر اختصاص یافت. در جلسه قبل تا انتهای ماده ۴ پیش رفتیم و در این جلسه اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 هفته قبل
عصر کرد - سنندج - رهاسازی لاشه مرغ‌های آلوده یک واحد مرغداری باعث تلف شدن تعداد پنج قطعه پرنده شکاری شامل ۲ بهله عقاب طلایی و سه بهله سارگپه در دهگلان شد. رییس اداره حفاظت محیط زیست دهگلان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی وصول گزارش مردمی مبنی بر مشاهده لاشه تعدادی پرنده شکاری تلف شده در طبیعت، بلافاصله محیط بانان یگان حفاظت این اداره به محل اعزام شدند. وی افزود: در همان محدوده نیز لاشه پنج بهله پرنده شکاری شامل ۲ بهله عقاب طلایی و سه بهله سارگپه تلف شده و همچنین یک بهله سارگپه مسموم که هنوز زنده بود، مشاهده و جمع‌آوری شدند. رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دهگلان اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست بنا به وظیفه ذاتی خود به عنوان هشدار جددی، تاکید دارد که در تمامی سطوح با خاطیان آلوده کننده محیط زیست و طبیعت طبق مقررات برخورد قاطع دارد. برچسب‌هامحیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست کردستان عقاب
ایلناایلنا2 هفته قبل
کبگانیان در زمینه محدود کردن حیطه سند زیست محیطی توضیح داد: معمولا اسناد تدوین در سطح کلان است یعنی از حوزه علم، فناوری و آموزش عالی تا حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوعات فرهنگی مربوط را شامل می‌شود ولی از آنجایی که سازمان محیط زیست چندین بار بر روی سند محیط زیست تاملی داشتند اما ما اعتقاد نداریم که اجرای اسناد در شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. وی ارائه آخرین وضعیت توسعه علم و فناوری کشورهای همسایه را از دیگر موارد مطرح در این گزارش دانست. ادامه سند توسعه دانش بنیان استان بوشهرقائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر را از موضوعات اصلی مطرح در این جلسه ذکر کرد و گفت: بخش اصلی این جلسه به ادامه بررسی سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر اختصاص یافت. در جلسه قبل تا انتهای ماده ۴ پیش رفتیم و در این جلسه اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید. کبگانیان با بیان اینکه با این اصلاحات ماده ۵ سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسید، خاطر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشان کرد: ماده ۶ مربوط به راهبردهایی می‌شود که مختص به توانمندی‌های این استان می‌شود.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، منصور کبگانیان در حاشیه جلسه یکصد و بیست و ششم شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گزارشی از جلسه مذکور ارائه داد. قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در خصوص این سند میان دو دستگاه سازمان محیط زیست و معاونت علمی اختلاف نظراتی وجود داشت و با جمع بندی مقرر شد که توسعه علم و فناوری در این حوزه را تا اندازه‌ای محدود کنیم. کبگانیان با اشاره به گزارشی از توسعه علم و فناوری گفت: در حوزه مستندات علمی و استناداتی که به تولیدات علم و فناوری می‌شود، بهبودی در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ را شاهدیم. در جلسه قبل تا انتهای ماده ۴ پیش رفتیم و در این جلسه اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید. قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی مهمترین راهبرد استان بوشهر را راهبرد شماره ۷ ذکر کرد و گفت: این راهبرد بر اصلاح نظام اقتصادی و تولید استان با تاکید بر به کارگیری روش‌های و فناوری‌های نو تاکید دارد.
فارسفارس2 هفته قبل
وی با بیان اینکه با سازمان محیط زیست اختلافاتی داشتیم، اظهار داشت: در خصوص این سند از سال‌های قبل سازمان محیط زیست و معاونت علمی نظراتی داشتند و در این جلسه به این جمع‌بندی رسیدیم که موضوعات مطرح در حوزه علوم و فناوری‌های زیست محیطی را محدود کنیم تا این سند زودتر با محوریت معاونت علمی و با هماهنگی دستگاه‌های ذی ربط به ویژه سازمان محیط زیست نهایی شود. کبگانیان در زمینه محدود کردن حیطه سند زیست محیطی توضیح داد: معمولا اسناد تدوین در سطح کلان است یعنی از حوزه علم، فناوری و آموزش عالی تا حوزه اقتصاد دانش بنیان و موضوعات فرهنگی مربوط را شامل می‌شود ولی از آنجایی که سازمان محیط زیست چندین بار بر روی سند محیط زیست تاملی داشتند اما ما اعتقاد نداریم که اجرای اسناد در شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. وی ارائه آخرین وضعیت توسعه علم و فناوری کشورهای همسایه را از دیگر موارد مطرح در این گزارش دانست. در جلسه قبل تا انتهای ماده ۴ پیش رفتیم و در این جلسه اهداف کلان این سند با اصلاحاتی به تصویب رسید. کبگانیان با بیان اینکه با این اصلاحات ماده ۵ سند توسعه دانش بنیان استان بوشهر به تصویب رسید، خاطر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشان کرد: ماده ۶ مربوط به راهبردهایی می‌شود که مختص به توانمندی‌های این استان می‌شود.
ایرناایرنا2 هفته قبل
هرچند برای ساخت فیلم براساس بیماری‌های جسمی و روانی در سینما ژانری تعریف نشده، اما آثار سینمایی ساخته شده اینچنینی را باید در زیرمجموعه ژانر «درام» جای داد. در برخی آثار سینمایی بطور مستقیم به بیماری پرداخته شده و در برخی دیگر اگر بیماری موضوع اصلی نبوده، اما شخصیت‌های محوری داستان دچار بیماری بوده‌اند. «هنوز آلیس» و آلزایمر «هنور آلیس» (Still Alice) داستان سرراستی دارد و درباره زنی است که به بیماری آلزایمر مبتلا شده است. فاتحی تاکید می‌کند: علت بروز این بیماری مشخص نیست اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که سیگار در بروز این بیماری نقش دارد. این فیلم سینمایی بارها از شبکه‌های مختلف سیما پخش شده و خوب است علاقه مندان سینما دیدن آن را از دست ندهند.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

محیط زیست