اخبار آلودگی هوا - آخرین و مهم ترین اخبار آلودگی هوا از خبرگزاری‌های ایران | خبری
آلودگی هوا

آلودگی هوا

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل
همچنین واردات LNG چین در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا می‌کند و در رتبه بالاتر از ژاپن قرار می‌گیرد که در حال حاضر بزرگترین واردکننده جهان است. بعلاوه برخی از توسعه دهندگان اعلام کرده‌اند ممکن است تا پایان امسال تصمیمات سرمایه‌گذاری نهایی را بگیرند که بیش از ۱۲۰ میلیارد متر مکعب به ظرفیت صادرات LNG اضافه خواهد کرد و حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب از این ظرفیت در آمریکا و ۴۳ میلیارد متر مکعب در قطر خواهد بود. تقاضای جهانی برای LNG طی چند سال گذشته تحت تأثیر رشد تقاضای چین، سالانه حدود ۱۰ درصد رشد کرده است و در سال ۲۰۱۸ به رکورد ۴۳۲ میلیارد متر مکعب رسید. بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد مصرف گاز در چین به دلیل رشد اقتصادی آهسته‌تر، تا سال ۲۰۲۴ با نرخ سالانه حدود هشت درصد رشد کند. آمریکا که در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان است، تولیدش در سال ۲۰۲۴ به بیش از یک تریلیون میلیارد متر مکعب رشد خواهد کرد و سهمش از تولید جهانی به حدود ۲۳ درصد می‌رسد.
مهرمهر16 دقیقه قبل
سید علی کشاورز، متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص توصیه‌هایی برای مقابله با گرمازدگی در فصل تابستان گفت: با توجه به اینکه قسمت اعظم کشور ما گرمسیر بوده و امسال نیز گرما بیشتر شده است، بهترین کار برای مقابله با گرمازدگی نوشیدن مایعات فراوان به‌خصوص آب است به شکلی که افراد احساس تشنگی نداشته باشند. وی با بیان اینکه افراد در هنگام تشنگی ۲ درصد از آب بدن خود را از دست داده و در معرض گرمازدگی قرار می‌گیرند، اظهار داشت: در مواقعی که احساس گرما و یا تشنگی داریم بهتر است که در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشیم و هرچه این زمان کوتاه‌تر باشد بهتر است. همچنین کارگران ساختمانی نیز باید به این نکته توجه کنند و مصرف مایعات را فراموش نکنند. کشاورز در توصیه برای جلوگیری از گرمازدگی در مسافرت‌ها بیان کرد: با توجه به اینکه در زمان کم آبی بدن، تعادل روحی افراد از دست می‌رود و موجب خشم و عصبانیت می‌شود در سفرها باید تا جای ممکن از کولر ماشین استفاده کرد. همچنین در مکان‌های مناسب به منظور جلوگیری از خستگی، خواب آلودگی و نوشیدن مایعات کافی و استراحت توقف کرده تا از بروز هر گونه سانحه جلوگیری شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین45 دقیقه قبل
این در حالیست که در گزارش LMC اتوموتیو، پیشتر کارشناسان تخمین زده بودند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی حدود ۶۹ درصد از خودروهای جدید در ایالات متحده آمریکا بنزینی باشد. برای مقایسه می‌توان گفت خودروهای بنزینی ۵۶ درصد، خودروهای دیزلی ۳۵ درصد و هیبریدی ۳٫۹ درصد از سهم بازار خودروی کشورهای اروپایی را تشکیل داده‌اند. بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند. بنابراین بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه‌های خود بدین منظور رونمایی کرده‌اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرد آمریکا و چین تا پنج سال دیگر به ترتیب به بزرگترین صادرکننده و واردکننده گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان تبدیل می‌شوند. به گزارش ایسنا، ژان باپتیست دوبروی، تحلیلگر ارشد گاز طبیعی در آژانس بین‌المللی انرژی در نیویورک اظهار کرد: انتظار می‌رود صادرات LNG آمریکا در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کند. همچنین واردات LNG چین در سال ۲۰۲۴ به بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا می‌کند و در رتبه بالاتر از ژاپن قرار می‌گیرد که در حال حاضر بزرگترین واردکننده جهان است. بعلاوه برخی از توسعه دهندگان اعلام کرده‌اند ممکن است تا پایان امسال تصمیمات سرمایه‌گذاری نهایی را بگیرند که بیش از ۱۲۰ میلیارد متر مکعب به ظرفیت صادرات LNG اضافه خواهد کرد و حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب از این ظرفیت در آمریکا و ۴۳ میلیارد متر مکعب در قطر خواهد بود. آمریکا که در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان است، تولیدش در سال ۲۰۲۴ به بیش از یک تریلیون میلیارد متر مکعب رشد خواهد کرد و سهمش از تولید جهانی به حدود ۲۳ درصد می‌رسد.
فارسفارس1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد ۷۰ قرار گرفته و سالم است که این شاخص برای ۲۴ ساعت گذشته روی عدد ۶۷ قرار داشت و سالم بود. تهران از ابتدای سال بر اساس روزشمار شاخص آلودگی تا امروز ۲۵ روز هوای پاک، ۷۴ روز هوای سالم، ۱۹ روی هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم برای همه افراد داشته است. این آمار در حالی است که در مدت مشابه سال پیش ۸ روز هوای پاک، ۸۸ روز هوای سالم و ۲۳ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، گزارش هوای پایتخت بود. اجرای طرح کاهش آلودگی هوا از ابتدای تابستان آغاز شد و برخی از افراد معتقدند اجرای این طرح سبب بروز ترافیک و افزایش آلودگی شده است. البته مسؤولان معاونت حمل‌ونقل شهرداری این موضوع را قبول نداشته و علت را تنها ناشی از افزایش ازن می‌دانند.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
شاخص کیفیت هوای ۲۷ تیر ماه در سه منطقه کلانشهر مشهد وضعیت هشدار را نشان می‌دهد. به گزارش مشهد فوری، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز پنجشنبه میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد را ۷۶ ای. شاخص کیفیت هوای ۱۶ منطقه مشهد در وضعیت سالم قرار دارد. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ به معنای وضعیت سالم است. مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
میزان فروش خودروهای هیبریدی در بازار اروپا با رشد قابل‌توجهی روبرو بوده این در حالی است که خودروهای دیزلی روندی نزولی را تجربه کرده‌اند. این در حالیست که در گزارش LMC اتوموتیو، پیشتر کارشناسان تخمین زده بودند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی حدود ۶۹ درصد از خودروهای جدید در ایالات متحده آمریکا بنزینی باشد. برای مقایسه می‌توان گفت خودروهای بنزینی ۵۶ درصد، خودروهای دیزلی ۳۵ درصد و هیبریدی ۳٫۹ درصد از سهم بازار خودروی کشورهای اروپایی را تشکیل داده‌اند. بنابراین بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه‌های خود بدین منظور رونمایی کرده‌اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 ساعت قبل
وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. آنطور که وزیر کار گفته سقف تسهیلات فردی ۲۰ میلیون تومان است که به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و مصوبه بانک مرکزی در این زمینه در حال ابلاغ است. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
به دنبال تذکر وزارت بهداشت به خودروسازان درباره افزایش آلاینده «ازن»، دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: مسئولان باید برای کیفیت سوخت فکری کنند، تا ادعای وزارت نفت مبنی بر توزیع سوخت باکیفیت در جایگاه‌های سوخت محقق شود. چند وقتی است که در موضوع آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده «ازن» و هشدار به خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان مطرح شده است. دبیر انجمن خودروسازان ایران با بیان اینکه مصوبه دولت گویای این است که تمام جایگاههای کشور باید سوخت مطابق استاندارد یورو ۴ داشته باشند، اظهار کرد: هنوز این اتفاق نیفتاده و در بخش گازوئیل نیز شرایط بسیار بدتر است. دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: بنابراین خواهش ما این است که ابتدا مسئولان زیرساخت‌های اولیه نظیر تامین سوخت سراسری باکیفیت در کشور را فراهم کنند و سپس به خودروساز ایراد بگیرند. خودروسازان وظیفه خود را انجام می‌دهند اما زمانی که سوخت مورد نظر و باکیفیت توزیع نمی‌شود، علاوه بر اینکه سبب نارضایتی مردم و ایجاد مشکل برای ما می‌شود، آلایندگی هوا را نیز تشدید می‌کند.
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است. اختصاص ۱,۲۵۰ میلیارد تومان از منابع برای توسعه و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی از دیگر خبرهای این هفته بود.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
میزان فروش خودروهای هیبریدی در بازار اروپا با رشد قابل‌توجهی روبرو بوده این در حالی است که خودروهای دیزلی روندی نزولی را تجربه کرده‌اند. این در حالیست که در گزارش LMC اتوموتیو، پیشتر کارشناسان تخمین زده بودند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی حدود ۶۹ درصد از خودروهای جدید در ایالات متحده آمریکا بنزینی باشد. برای مقایسه می‌توان گفت خودروهای بنزینی ۵۶ درصد، خودروهای دیزلی ۳۵ درصد و هیبریدی ۳٫۹ درصد از سهم بازار خودروی کشورهای اروپایی را تشکیل داده‌اند. بنابراین بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه‌های خود بدین منظور رونمایی کرده‌اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
به گزارش انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، دکتر «گلبن سهراب» اظهارداشت: در مورد افراد ساکن در کلانشهرها که عموما هوای آلوده‌ای دارند، هم باید به امکان کمبود ویتامین D توجه شود. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، وی درباره عوامل تاثیرگذار بر ساخته شدن ویتامین D در بدن گفت: برخی عوامل بر امکان تولید ویتامین D در اثر تابش نور خورشید تاثیرگذارند؛ افرادی که پوست تیره دارند یا در مناطقی دور از خط استوا زندگی می‌کنند، افرادی که دارای اضافه‌وزن یا چاقی هستند یا پوشش کامل در برابر نور خورشید دارند (استفاده از ضدآفتاب، لباس‌های پوشیده، دستکش، کلاه و عینک) و افراد مسن، نمی‌توانند به مقدار کافی ویتامین D از طریق نور آفتاب به‌دست بیاورند، بنابراین برای این دسته از افراد، استفاده از مکمل ویتامین D ضروری است. اگرچه علائمی همچون مشکلات گوارشی، تعریق در ناحیه پوست جمجمه، استخوان درد، افزایش وزن و بی‌حوصلگی می‌توانند تا حدودی نشانگر کمبود ویتامین D در بدن باشند. وی گفت: ارتباط ویتامین D یا به اصطلاح «ویتامین آفتاب»، با سلامت استخوان‌ها، برای همگان ثابت شده و محرز است، اما امروزه علاقه‌مندی فراوانی به این ویتامین به‌دلیل ارتباط با بیماری‌های مختلفی از جمله MS، انواع سرطان، بیماری‌های قلبی‌وعروقی و دیابت ایجاد شده است. سهراب بیان داشت: طی سال‌های اخیر، محققان دریافته‌اند که ویتامین D می‌تواند نقشی حیاتی در تنظیم گلوکز (قند خون)، انسولین و التهاب داشته باشد که این یافته، به نوبه خود یک هشدار مهم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌وعروقی و دیابت است. ویتامین D چیست؟ بدن جهت حفظ عملکرد صحیح و سلامت خود نیاز به ویتامین‌ها دارد و ویتامین‌ها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: ویتامین‌های محلول در آب و ویتامین‌های محلول در چربی. ویتامین D از دسته ویتامین‌های محلول در چربی است (ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین‌های A، D، K و E و ویتامین‌های محلول در آب شامل ویتامین‌های گروه B و ویتامین C است). ویتامین D مانند سایر ویتامین‌های محلول در چربی در کبد و بافت‌های چربی ذخیره می‌شود و همانطور که مقادیر اضافه آن می‌تواند سمی باشد، کمبود آن در بدن نیز با بروز بیماری‌های مختلف جسمی و روحی ارتباط دارد.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
به دنبال تذکر وزارت بهداشت به خودروسازان درباره افزایش آلاینده «ازن»، دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: مسئولان محیط زیست به جای ایراد به خودروسازان، باید برای کیفیت سوخت و مجهز کردن جایگاه‌ها به بنزین و گازوئیل باکیفیت فکری کنند، تا ادعای وزارت نفت مبنی بر توزیع سوخت باکیفیت در جایگاه‌های سوخت محقق شود. چند وقتی است که در موضوع آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده «ازن» و هشدار به خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان مطرح شده است. وی افزود: بنابراین خودروسازان کار خود را به درستی انجام می‌دهند؛ اما مسوولان سازمان محیط زیست باید برای سوخت‌ توزیعی فکری کنند. نعمت‌بخش ادامه داد: همچنین اتوبوس‌ها و کامیون‌ها و همین طور خودروهای بنزینی دارای موتور توربوشارژ به دلیل اینکه بنزین سراسر کشور استاندارد لازم را نداشته، دچار مشکل فنی شده‌اند و آسیب دیده‌اند. خودروسازان وظیفه خود را انجام می‌دهند اما زمانی که سوخت مورد نظر و باکیفیت توزیع نمی‌شود، علاوه بر اینکه سبب نارضایتی مردم و ایجاد مشکل برای ما می‌شود، آلایندگی هوا را نیز تشدید می‌کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد آلودگی هوا ریسک بروز افسردگی در سالمندی را بیش از یک سوم افزایش می‌دهد. دانشمندان دانشگاه ادینبورگ در این مطالعه دریافتند، افرادی ۵۰ ساله‌ای که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، در سال‌های بعدی زندگی خود سلامت روان ضعیفی دارند. محققان در این پژوهش آلودگی هوا و سایر معیارها برای بروز افسردگی را رتبه‌بندی کردند و در نهایت دریافتند، آلودگی هوا منجر به بروز التهاب و پس از‌ آن افسردگی می‌شود. محققان دانشگاه ادینبورگ در این مطالعه بیش از ۱۰ هزار فرد را که در محدوده سنی ۵۰ تا ۹۵ سال قرار داشتند، مورد مطالعه قرار دادند. جورجو برایانی، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «دسترسی به امکانات، وسایل حمل و نقل عمومی، کاهش مشکلات محیطی در منطقه مسکونی و ارائه فرصت‌های بهداشت عمومی برای حمایت از سالمندی بی‌تنش ضروری است».
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت نوسازی عباس‌آباد، عصرانه هنر تهران برنامه‌ای هفتگی است که در قالب جشنواره تابستانی تابستان باغستان با رویکرد ترویج هنر اصیل ایرانی و تعامل با استادان، پیشکسوتان و هنرمندان برجسته ایرانی عصر جمعه هر هفته روی پل طبیعت در حوزه‌های نمایش، خوشنویسی، کاریکاتور، خط، نقاشی، موسیقی و … برگزار می‌شود و میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان است. تابستان باغستان در برنامه‌های پیشین در هفته اول میزبان هنرمندان هنرهای نمایشی بود و هفته دوم با حضور نوازندگان در چند گروه سنتی و کلاسیک با موضوع هنر موسیقی برگزار شد. در سومین هفته عصرانه هنر تهران جمعی از هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست روی پل طبیعت گرد هم می‌آیند و همراه با شهروندان آثاری با موضوع پرتره، آلودگی هوا، معضلات شهری و … خلق می‌کنند. سومین برنامه عصرانه هنر تهران در قالب جشنواره تابستانی تابستان باغستان شرکت نوسازی عباس‌آباد ساعت ۱۸ تا ۲۱ روز جمعه ۲۸ تیرماه با حضور شهروندان علاقه‌مند به هنر روی پل طبیعت برگزار می‌شود.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: نیروی انتظامی در تمامی ماموریت‌های سازمان محیط زیست که نیاز به حضور پلیس باشد همکاری لازم را خواهد داشت. به گزارش ایسنا، سردار محمد شرفی در مراسم روز ملی محیط‌بان که در شهر میبد استان یزد با حضور شماری از محیط بانان کشوری برگزار شد گفت: آب و خاک، نعمت هستند اما اگر درست از آن استفاده نشود همین نعمت عامل تهدید خواهد شد. رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه محیط بانان کشور با کمترین امکانات بیشترین فعالیت را دارند گفت: از همه کسانی که رسانه دارند یا قلم و دوربین در دست دارند تقاضا داریم حوزه محیط زیست را به صورت ویژه مدنظر داشته باشند. وی ضمن اظهار رضایت از تعامل پلیس و سازمان محیط زیست کشور اظهارکرد: شما محیط بانان با افرادی که هوا و خاک کشور را به ناحق از بین می‌برند مبارزه می‌کنید؛ پس قطعا بدانید که ناجا در تمامی ماموریت هایی که نیاز به حضور پلیس باشد همکاری لازم را خواهد داشت. رئیس پلیس پیشگیری ناجا تصریح کرد: فرسایش خاک، یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن روبه رو هستیم و باید برای آن فکری کرد و هر زخمی که بر طبیعت یا خاک و آب وارد می‌شود همچون زخمی است که بر بدن محیط بان می‌خورد.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
در ترمینال دو فرودگاه شهر دوبی در امارات متحده عربی بالغ بر ۱۵ هزار پنل انرژی خورشیدی نصب شده است تا برق موردنیاز این فرودگاه و بسیاری دیگر از نهادهای شهری را تامین کند. به گزارش ایسنا، مایکل ایبیتسون، معاون ارشد اجرایی زیرساخت‌های فناوری و انرژی در فرودگاه دوبی با انتشار بیانیه‌ای به تازگی اعلام کرده است که این فرودگاه قرار است به تکنولوژی‌های جدید مربوط به تولید انرژی خورشیدی تجهیز شود تا با نصب بیش از ۱۵ هزار واحد پنل به تامین برق موردنیاز نهادهای شهری از جمله خود این فرودگاه بپردازد. پنل‌های موجود در این پروژه انرژی خورشیدی که در ترمینال ۲ فرودگاه دوبی کلید زده شده است، قادرند انرژی خورشیدی را دریافت کرده و سپس بالغ بر هفت میلیون و ۴۸۳ هزار و ۵۰۰ کیلووات ساعت برق تولید کنند. بر اساس گزارش گلف نیوز، این پروژه خورشیدی ظرفیتی معادل ۵ مگاوات دارد و توانایی تامین برق موردنیاز فرودگاه دوبی را در طول سال داراست. این پروژه بخشی از برنامه جامع امارات متحده عربی به منظور کاهش میزان گازهای آلاینده و حفاظت از محیط زیست و تعهد جهانی این کشور در این حوزه است.
مهرمهر20 ساعت قبل
محققان هشدار دادند زنانی که در معرض بالا آلودگی هوا بودند به شکل قابل توجهی با خطر بیشتر ابتلا به فشارخون بالا روبرو بودند. در این مطالعه، تیم تحقیق فشارخون سیستولیک و دیاستولیک شرکت کنندگان را بررسی کرده و قرارگیری سالانه آنها را در معرض ذرات ریز (PM۲٫۵) و کربن سیاه برآورد کردند. میانگین اندازه ذرات در این مطالعه که شرکت کنندگان در معرض آن قرار داشتند ۳۳ µg/m۳ بود. براساس اندازه گیری فشارخون، تقریبا نیمی از شرکت کنندگان (۴۶ درصد) مبتلا به فشارخون بالا تشخیص داده شده بودند حال آنکه تعداد زیادی از انها هم بیماری شان بدون تشخیص و درمان باقی مانده بود. نتایج نشان داد به ازای افزایش هر ۱µg/m۳ در قرارگیری در معرض PM۲٫۵، افزایش ۴ درصدی شیوع فشارخون در زنان روی می‌دهد.

دوچرخه‌هایی که به مقصد نرسیدند

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رکاب‌هایی که سالهاست قرار است در خیابان‌های پایتخت زده شود، موضوع دوچرخه سواری پیشینه‌اش به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد که قرار بود پایتخت نشینان را برای یک زندگی بدون آلودگی هوا آماده کند، اما این طرح در زمان هر شهرداری که روی کار امد در همان سکوی اول باقی ماند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی پارس با حضور ۹۶ درصدی سهامداران برگزار شد که در آن ریاست مجمع به عهده سعید محبی فر، رئیس هیات مدیره این شرکت بود. این افزایش ظرفیت خوراک سبب رشد ۲۶۰ هزار دلاری سود روزانه و نتیجتا افزایش ۹۵ میلیون دلاری سود خالص در سال شد. گفتنی است یکی دیگر از اقدامات موثر شرکت در سال گذشته، کاهش زمان تعمیرات اساسی از ۴۲ به ۱۷روز که ۱۳٫۵میلیون دلار از این محل به سود شرکت افزوده شده است. حسنی در خصوص مسئولیت پذیری و عمل به تعهدات نیز گفت: اولویت پتروشیمی پارس، تامین کلیه نیازمندی‌های مصرف کنندگان داخلی موجود در زنجیره ارزش، همراستا با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. در نتیجه در سال گذشته افزایش ۹۳ درصدی سود هر سهم به نسبت سال ۹۶ در پتروشیمی پارس تحقق یافته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین23 ساعت قبل
شهردار تهران گفت: ما تابع قانون هستیم و اگر بنا نباشد انتخابات را برگزار نخواهیم کرد و اگر قرار باشد انتخابات را برگزار می‌کنیم. شهردار تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۳ میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در شهر تهران تردد می‌کنند که آمار زیادی است، گفت: البته تلاش بسیاری برای کاهش موتورسیکلت‌های کاربراتوری انجام شده است. شهرداری نیز با راه‌اندازی ایستگاه‌های دوچرخه تلاش خواهد کرد استفاده از دوچرخه در شهر تهران را گسترش دهد. شهردار تهران با اشاره به اینکه ۴ دوره از انتخابات شورایاری‌ها برگزارشده و قرار است پنجمین دوره انتخابات شورایاریها برگزار شود، ادامه داد: در همین زمینه مدیریت شهری اقدام به اخذ مصوبه دولت در این ارتباط کرده است. وی خاطرنشان کرد: البته ما تابع قانون هستیم و اگر بنا نباشد انتخابات را برگزار نخواهیم کرد و اگر قرار باشد انتخابات را برگزار می‌کنیم.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
در دو بخش قبلی این مطلب به معرفی دستگاه تنفسی و تشریح عملکرد آن و همچنین بیماریهای شایع دستگاه تنفسی، علائم آنها و شیوه‌های پیشگیری و درمان آنها پرداخته شد. درمان سرطان حنجرهدرمان سرطان حنجره، شامل برداشتن تومور با عمل جراحی، درمان با اشعه، شیمی درمانی و رادیوتراپی است. عوامل خطر سرطان ریه-اعتیاد به دخانیات: درصد دچارشدن به سرطان ریه با افزایش اندازه و زمان استعمال دود تنباکو در نزد سیگاری‌ها پیوند پیوسته دارد و هرچه سن آغاز گسترش (مصرف) دخانیات پائینتر باشد ویژگی افزاینده و پیشتاز در دچار شدن به سرطان ریه افزایش پیدا می‌کند. -ژنتیک: داشتن سابقه دچار شدن به سرطان ریه میان خویشاوندان نزدیک خانواده، درصد دچار شدن به این سرطان را افزایش می‌دهد. - فاکتورهای ایمنی (ایمونولوژیک): نارسایی در فرایند ایمنی بدن، فاکتوری افزاینده در پدیدار شدن سرطان ریه شناخته شده‌ است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
• بی‌کیفیت‌ترین خودرو‌ها با گران‌ترین قیمت به مردم فروخته می‌شودفرمانده پلیس راه کشور تولید خودرو‌های بی‌کیفیت توجیه اقتصادی، فنی و ایمنی ندارد، گفت: تاثیر این خودرو‌ها در حوادث جاده‌ای غیرقابل انکار است. • ۱۶۸۶ حادثه طبیعی در سه ماه نخست سال جاری در سامانه سما ثبت شدرئیس مرکز اطلاعات و حوادث سازمان مدیریت بحران کشور، از ثبت هزار و ۶۸۶ مورد حادثه طبیعی در کشور خبر داد و گفت: این شمار حادثه طبیعی در سه ماهه نخست سال ۹۸ در سامانه مدیریت اطلاعات حوادث کشور (سما) توسط ادارات کل مدیریت بحران استانداری‌ها، ثبت و مستندسازی شده است. به گزارش مهر، محمد درویش افزود: تهران به شدت دچار انباشت مازاد تحمل زیستی است. وی افزود: برای مثال تا سال گذشته بودجه این بخش ۴٠ میلیارد تومان بود که این مبلغ امسال به ۴۲ میلیارد تومان رسیده است. • تابستان «شادستانه» در بوستان‌های پایتختمدیرکل فرهنگی شهرداری تهران از اجرای طرح شادستان در راستای پرکردن اوقات فراغت تابستان خبرداد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران با اشاره به اینکه مسؤولان ترافیکی خبر از رضایت‌مندی ۶۳ درصدی مردم از طرح جدید را دادند گفت: ‌ این آمار خنده‌دار است و معلوم نیست چگونه محاسبه شده است. عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران: اعتمادآنلاین|‌ محمد علیخانی، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران درباره طرح جدید ترافیک اظهارداشت: به نظرم معاونت و حمل و نقل شهرداری تبدیل به معاونت طرح ترافیک شده است. البته این معاونت در طرح ترافیک هم موفق نبوده‌ چرا که درآمد نقد را تبدیل به نسیه کرده است. وی با اشاره به اینکه هفته پیش مسؤولان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خبر از رضایت‌مندی ۶۳ درصدی مردم از طرح ترافیک جدید دادند گفت: ‌ این آمار خنده‌دار است و معلوم نیست چگونه محاسبه شده است. عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران بیان داشت: ‌با این شیوه مدیریت قطعا به جایی نمی‌رسیم و راه حل مقابله با آلودگی هوا و کاهش ترافیک اجرای بسته‌ای از سیاست‌ها است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
به نظر می‌رسد که اندونزی در حال تلاش برای جلب نظر خودروسازان برتر جهان همچون تویوتاموتورز برای توسعه و تولید خودروهای برقی، هیبریدی و پاک است. بنابراین بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در جهان عزم خود را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم کرده و از برنامه‌های خود بدین منظور رونمایی کرده‌اند. مقامات اندونزی نیز پیش‌تر اعلام کرده بودند در نظر دارند این کشور را به مقصدی جذاب برای خودروسازان بین‌المللی تبدیل کنند و بدین ترتیب بازار فروش خودروهای برقی را در این کشور توسعه دهند به گونه‌ای که مشتریان برای انتخاب و خریداری این وسایل نقلیه با گزینه‌های متعدد بسیاری روبرو باشند. اندونزی همچنین در تلاش است تا نظر سایر خودروسازان برتر فعال در جهان را به سمت و سوی خود جلب کند تا سهم بازار خودروهای برقی، پاک و دوستدار محیط زیست را در این کشور افزایش دهد. پیش‌تر آمار فروش خودروهای برقی در کشورهای مختلف نشان می‌داد که چین، ایالات متحده آمریکا و بیشتر کشورهای اروپایی بخصوص کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) همچون نروژ، سوئد، فنلاند و دانمارک بیشترین میزان فروش و استقبال از خودروهای برقی و الکتریکی را به نام خود به ثبت رسانده‌اند.
فارسفارس1 روز قبل
آتش سوزی عمدی زمین‌های کشاورزی خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌کند و اخیرا در پی آن بخشی از تفرجگاه‌های سد کرخه را نیز دچار حریق کرد. به گزارش خبرگزاری فارس از اندیمشک، آتش سوزی بقایای مزارع گندم با وجود هشدارها و اخطاریه‌های فراوان مسؤولین همچنان خسارات فراوانی به محیط زیست وارد می‌کند. برخی کشاورزان شمال خوزستان پس از برداشت محصول گندم مزارع خود را آتش می‌زنند و معتقدند این اقدام، ‌مزرعه را برای کشت محصول بعدی آماده و خسارتی به خاک و محیط زیست وارد نمی‌کند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک در این باره اظهار کرد: متهمان آتش سوزی تفرجگاه و پوشش درختی محدوده جاده سد کرخه شناسایی و به دادگاه معرفی شدند. فرهنگ سازی در جلوگیری از آتش زدن بقایای مزارع گندم از سیاست‌های محیط زیست در سالهای اخیر است که با وجود هشدارها و اخطارهای فراوان همچنان بی تاثیر بوده و همچنان شاهد این تخلف در شمال استان هستیم.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در نشست عصر دیروز (سه‌شنبه، ۲۵ تیرماه) شورایعالی حفاظت محیط زیست که به ریاست دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری تشکیل شد، گزارش سازمان حفاظت محیط زیست درباره وضع آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور به‌ویژه کلانشهرها ارائه و ضوابط و تکالیف سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه‌های ذیربط درباره کاهش آلودگی‌ها به‌ویژه از طریق تعیین وضع سوخت وسایل نقلیه موتوری موثر بر آلودگی هوا تعیین شد. در همین حال، مقرر شد دستگاه‌های ذیربط درباره نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در کلانشهرها به‌ویژه تاکسیرانی و جایگزینی موتورسیکلت‌های انژکتوری به جای موتورهای کاربراتوری برنامه‌ریزی و اقدام کنند. در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست، اعضای این شورا از خدمات و تلاش‌های وزارت نفت در زمینه تولید بنزین با استاندارهای یورو ۴ و یورو ۵ که منجر به کاهش آلودگی‌ها شده است، قدردانی کردند.
ایمناایمنا1 روز قبل
آن‌ها نمره کلسیم عروق کرونر (coronary artery calcium score) و نمره بیماری‌های عروق کرونری قلب هر فرد را بررسی کردند. طی انجام این مطالعه، پژوهشگران با اندازه‌گیری دی‌اکسید نیتروژن، ازون و سطح ذرات ریز موجود در هوا، مقدار آلودگی هوا را مشخص کردند. نتایج بررسی‌های جدید نشان داد با افزایش هر ۲۰ میکروگرم در متر مکعب دی‌اکسید نیتروژن، نمره کلسیم عروق کرونر افراد تا ۲۴٫۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. همچنین با افزایش ۳۰ میکروگرم بر متر مکعب ذرات معلق که ساکنان آپارتمان‌ها در معرض آن‌ قرار می‌گیرند، نمره کلسیم عروق کرونر تا ۲۷٫۲ درصد افزایش خواهد داشت. به گفته محققان آلودگی هوا خطر مرگ ناشی از بیماری ‌های عروق کرونری قلب را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و تاثیر آن بر تصلب شرایین، همیشگی خواهد بود.

به انتهای لیست رسیدید

آلودگی هوا

در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، ریزگردی یا عامل‌های زیست‌شناختی است. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ستبرای لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود. آلودگی هوا بیش از هر آلودگی دیگری (دو سوم موارد مرگ ناشی از انواع آلودگی) جان انسان‌ها را گرفته‌است. پس از آن، آلودگی آب دومین عامل مرگ و میر است (۱/۸ میلیون مرگ). در جایگاه سوم، آلودگی محل کار، جان هشتصد هزار نفر را گرفته‌است. آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتشفشان‌ها)، یا مصنوعی (ساخته دست انسان) باشند. بیشتر آلودگی‌های مصنوعی ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند. انجمن مشترک مهندسین آلودگی هوا و کنترل آن ،آلودگی هوا را به صورت زیر تعریف نموده است: "آلودگی هوا عبارت از وجود یک یا چند آلاينده در هوای آزاد مانند گازها، بخارات، گرد و غبار، بو، دود غلیظ و میست با کمیت، مشخصات و زمان ماند کافی که برای زندگی انسان، حیوان و گیاه خطرناک و برای اموال مضر باشد و یا به طور غیرقابل قبول مانع استفاده راحت از زندگی و اموال گردد". ویکی‌پدیا