اخبار آلودگی هوا - آخرین و مهم ترین اخبار آلودگی هوا از خبرگزاری‌های ایران | خبری
آلودگی هوا

آلودگی هوا

ایلناایلنا13 دقیقه قبل
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از حضور معاون شهردار در صحن شورا برای پاسخ به ایرادات طرح ترافیک خبر داد. «حسن خلیل‌آبادی» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص ارسال لایحه زیست‌شبانه به شورای شهر تهران گفت: طرح زیست شبانه در کمیسیون‌ها در حال بررسی است و قرار است طرح نهایی آن پایان آبان به شورای شهر ارسال شود. او در پاسخ به این سوال که آیا فرمانداری تهران سرانجام موافقت خود را با طرح اعلام کرده است، اظهار داشت: فرمانداری اگر موافق طرح زیست شبانه نباشد هم باید دلایل خود را مطرح کند، ‌ اما فکر نمی‌کنم مشکلی باشد و آنها نیز موافقت می‌کنند. اگر آنها ایراد بگیرند نیز حقشان است و ما ایرادهای قانونی وارده از سوی فرمانداری را برطرف خواهیم کرد. خلیل‌آبادی همچنین درباره آلودگی هوای تهران و شکست طرح ترافیک اظهار داشت: دو نظر درباره این طرح وجود دارد، ‌ برخی معتقدند این طرح باعث کاهش آلودگی هوا شده و برخی معتقدند باعث افزایش ترافیک و افزایش آلودگی هوا شده است.
روزنوروزنو17 دقیقه قبل
استاد دانشگاه تهران نوشت: قیمت پائین نفت و بنزین در داخل کشور موجب مزیت یافتن صنایع و تولیدات مبتنی بر مصرف نفت و بنزین و جلوگیری از توسعه و تکامل تکنولوژی‌های کم مصرف انرژی و صرفه جوئی ‌کننده در مصرف نفت و بنزین می‌شود. به گزارش روز نو به نقل از ایلنا، علی اکبر نیکواقبال در مورد پیامدهای افزایش قیمت بنزین گفت: نخست باید مزایا، پیامدها و عواقب افزایش بنزین را در ایران مرور کنیم و در نهایت ببینیم با بررسی تجربه چندین دهه گذشته و بررسی شرایط موجود آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی قابل توجیه است. نخستین مزیت افزایش قیمت بنزین این است که با افزایش قیمت بنزین تقاضا برای بنزین کاهش می‌یابد مگر آنکه تقاضا را با کشش فرض نمائیم. بسیاری از مزایای افزایش قیمت بنزین و یا نزدیک شدن آن به قیمت‌های بین المللی ناشی از ضررهای سنگینی است که پائین نگه داشتن قیمت بنزین به اقتصاد و صنایع کشور وارد می‌نماید. استاد اقتصاد دانشگاه تهران در توضیح مزیت چهارم گفت: قیمت پائین نفت و بنزین در داخل کشور موجب مزیت یافتن صنایع و تولیدات مبتنی بر مصرف نفت و بنزین و جلوگیری از توسعه و تکامل تکنولوژی‌های کم مصرف انرژی و صرفه جوئی ‌کننده در مصرف نفت و بنزین می‌شود مانند تولید خودروهای کم مصرف بنزین در سطح جهانی (۴ لیتر در ۱۰۰ کیلو متر و یا رشد خودروهای هیبریدی و برقی در سطح جهانی).
پارس نیوزپارس نیوز21 دقیقه قبل
سلام سلام سلامچه حال چه احوال؟ چه می‌کنید با زندگی؟! می گم چقدر تهرااااان این چند روز آلودگی هوا داره اگه کار ضروری ندارین بیرون از خونه نیاینمن که از صبح سر کلاس دو دستی سرمو چسبیده بودم اینقدر که سردرد داشتمالان خداروشکر بهترمبچه‌ها این طراحی از خودم رو یهو توی گالری گوشیم دیدم فقط دقت کردم متوجه شدم یه خانوم هنرمندی به اسم ندا اینو کشیده خواهشا نامبرده رو هرچه سریعتر شناسایی کرده و به بنده معرفی کنید. دیدن این تصویر باعث شد ازتون بپرسماگه قرار باشه خودتون رو به یه شخصیت کارتونی تشبیه کنید فکر می‌کنید شبیه (هم ظاهر و هم اخلاق و رفتار) چه شخصیت کارتونی هستین؟! و من رو شبیه کدوم شخصیت کارتونی می‌دونین؟ یعنی حلالتون نمی‌کنم اگه شخصیتهای عجیب و غریب در مورد من بگیدااااا#مانی_رهنما#صبا_راد#زندگی#کار
خانه ملتخانه ملت33 دقیقه قبل
استفاده از روش کشورهای موفق تنها راه برون‌رفت از آلودگی هوای پایتخت استنماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی ما ۴۰ سال نتوانسته‌ایم برای رفع آلودگی هوا چاره‌اندیشی کنیم نشان می‌دهد در این زمینه متخصص نیستیم، بنابراین باید از راه‌حل‌های کشورهایی همچون آلمان، فرانسه و حتی چین که دارای پایتختی پرترافیک بوده و در این خصوص موفق عمل کرده‌اند، استفاده کنیم. ساخت و سازهای غیراستاندارد و نگاه درآمدزایی به حوزه شهری، بلای جان مردم شده استوی با اشاره به عواملی که به تشدید آلودگی هوا در کشور دامن زده است، تصریح کرد: ساخت و سازهای غیراستاندارد، نبود زیرساخت‌های لازم بر مبنای میزان تولیدات خودرو، صدور مجوز برای ایجاد کارخانه‌ها بدون در نظر گرفتن محیط زیست و نگاه درآمدزایی به نحوه تردد در سطح شهر از جمله عواملی است که به تشدید آلودگی هوا در شهر منتهی شده است. خدادادی در مورد افزایش ۵۰ درصدی عوارض شهری در این هفته با هدف کاهش آلودگی هوا در تهران، با تاکید بر اینکه این روش تنها با هدف درآمدزایی برای شهرداری بکار گرفته شده است، خاطرنشان کرد: شهرداری تعریف طرح زوج و فرد را بر مبنای کاهش آلودگی هوا در سطح شهر تهران انجام داد که به دلیل تامین سلامت شهروندان صورت گرفته بود، بنابراین در این شرایط از شهردار سوال می‌کنم که اگر مردم هزینه طرح ترافیک را پرداخت کنند محدودیتی برای ورود به این محدوده وجود دارد؟. وی با بیان اینکه اگر همه مردم تهران بخواهند وارد محدوده طرح ترافیک شوند تنها محدودیتی که برای آنها ایجاد شده پول است، افزود: وقتی تنها شرط ورود به محدوده طرح ترافیک پرداخت مبالغ تعیین‌شده باشد، نشان می‌دهد سلامت انسان‌ها و تحت الشعاع قرار دادن کسب علم با تعطیلی مدارس در این خصوص مدنظر قرار نگرفته و تنها دریافت پول معیار ورود به این محدوده قرار داده شده است. افت تحصیلی، نتیجه تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا استاین نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: چرا شهرداری به این نکته توجه نمی‌کند که آلودگی هوای تهران تنفس مردم را با مشکل مواجه کرده، حیات بیماران قلبی را به خطر می‌اندازد، مدارس تعطیل می‌‎شود که در پی آن افت تحصیلی ایجاد می‌شود، کارخانه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی تعطیل می‌شوند و تنها درآمد خود را در این زمینه در نظر می‌گیرد؟ بنابراین تامین درآمد شهرداری به قیمت جان مردم تمام شده و افزایش مرگ ناشی از آلودگی هوا و به خطر افتادن محیط زیست نادیده گرفته شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
علی اکبر نیکواقبال، در مورد پیامدهای افزایش قیمت بنزین گفت: نخست باید مزایا، پیامدها و عواقب افزایش بنزین را در ایران مرور کنیم و در نهایت ببینیم با بررسی تجربه چندین دهه گذشته و بررسی شرایط موجود آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی قابل توجیه است. اعتمادآنلاین|‌ استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: قیمت پائین نفت و بنزین در داخل کشور موجب مزیت یافتن صنایع و تولیدات مبتنی بر مصرف نفت و بنزین و جلوگیری از توسعه و تکامل تکنولوژی‌های کم مصرف انرژی و صرفه جوئی ‌کننده در مصرف نفت و بنزین می‌شود. علی اکبر نیکواقبال، در مورد پیامدهای افزایش قیمت بنزین گفت: نخست باید مزایا، پیامدها و عواقب افزایش بنزین را در ایران مرور کنیم و در نهایت ببینیم با بررسی تجربه چندین دهه گذشته و بررسی شرایط موجود آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی قابل توجیه است. نخستین مزیت افزایش قیمت بنزین این است که با افزایش قیمت بنزین تقاضا برای بنزین کاهش می‌یابد مگر آنکه تقاضا را با کشش فرض نمائیم. بسیاری از مزایای افزایش قیمت بنزین و یا نزدیک شدن آن به قیمت‌های بین المللی ناشی از ضررهای سنگینی است که پائین نگه داشتن قیمت بنزین به اقتصاد و صنایع کشور وارد می‌کند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، علی اکبر نیکواقبال در مورد پیامدهای افزایش قیمت بنزین گفت: نخست باید مزایا، پیامدها و عواقب افزایش بنزین را در ایران مرور کنیم و در نهایت ببینیم با بررسی تجربه چندین دهه گذشته و بررسی شرایط موجود آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی قابل توجیه است. نخستین مزیت افزایش قیمت بنزین این است که با افزایش قیمت بنزین تقاضا برای بنزین کاهش می‌یابد مگر آنکه تقاضا را با کشش فرض نمائیم. نیکواقبال ادامه داد: کم کشش یا بی‌کشش بودن تقاضا بیانگر آن است که تقاضا کاهش چندانی نخواهد داشت و در این صورت مبالغ هنگفتی به صندوق دولت سرازیر و درآمدهای اضافه‌ای را برای دولت فراهم می‌کند. بسیاری از مزایای افزایش قیمت بنزین و یا نزدیک شدن آن به قیمت‌های بین المللی ناشی از ضررهای سنگینی است که پائین نگه داشتن قیمت بنزین به اقتصاد و صنایع کشور وارد می‌نماید. استاد اقتصاد دانشگاه تهران در توضیح مزیت چهارم گفت: قیمت پائین نفت و بنزین در داخل کشور موجب مزیت یافتن صنایع و تولیدات مبتنی بر مصرف نفت و بنزین و جلوگیری از توسعه و تکامل تکنولوژی‌های کم مصرف انرژی و صرفه جوئی ‌کننده در مصرف نفت و بنزین می‌شود مانند تولید خودروهای کم مصرف بنزین در سطح جهانی (۴ لیتر در ۱۰۰ کیلو متر و یا رشد خودروهای هیبریدی و برقی در سطح جهانی).
فارسفارس1 ساعت قبل
شاخص آلودگی هوا در اهواز در ساعت ۱۰ امروز به ۲۴۶ رسید و هوای این شهر در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، شاخص آلودگی هوا در اهواز در ساعت ۱۰ امروز به ۲۴۶ رسید و هوای این شهر در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت. این شاخص به ترتیب با قرارگیری در اعداد از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است. در این میزان آلایندگی یافراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. انتهای پیام/و
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
آلودگی هوای تهران اگرچه ماجرای تازه‌ای نیست، اما امسال با اختلاف‌نظر بین نیروی انتظامی و شهرداری تهران بر سر تغییر شکل طرح ترافیک وارد فاز دیگری شد. اعتمادآنلاین|‌ همزمان با تغییر فرمت طرح ترافیک در پایتخت و ایجاد طرح کاهش آلودگی هوای تهران، اعتراضات پلیس به این طرح هم آغاز شد. در حالی که معاونت حمل‌و‌نقل شهرداری تهران هر ماه از کاهش ترافیک پس از اجرای این طرح خبر می‌داد، پلیس راهور پایتخت این طرح را نه تنها بی‌اثر بلکه عاملی برای ایجاد ترافیک بیشتر می‌دانست. پیروز حناچی در این باره گفت: برای کاهش آلودگی راهی جز وزش باد، بارش باران و کاهش تردد خودروها نداریم. برای تردد خودروهای سنگین نیز محدودیت ایجاد کردیم.» اما اظهارنظر مشاور معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران نشان داد این طرح با دخالت پلیس اجرایی نشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
علی اکبر نیکواقبال در مورد پیامدهای افزایش قیمت بنزین گفت: نخست باید مزایا، پیامدها و عواقب افزایش بنزین را در ایران مرور کنیم و در نهایت ببینیم با بررسی تجربه چندین دهه گذشته و بررسی شرایط موجود آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی قابل توجیه است. نخستین مزیت افزایش قیمت بنزین این است که با افزایش قیمت بنزین تقاضا برای بنزین کاهش می‌یابد مگر آنکه تقاضا را با کشش فرض نمائیم. نیکواقبال ادامه داد: کم کشش یا بی‌کشش بودن تقاضا بیانگر آن است که تقاضا کاهش چندانی نخواهد داشت و در این صورت مبالغ هنگفتی به صندوق دولت سرازیر و درآمدهای اضافه‌ای را برای دولت فراهم می‌کند. بسیاری از مزایای افزایش قیمت بنزین و یا نزدیک شدن آن به قیمت‌های بین المللی ناشی از ضررهای سنگینی است که پائین نگه داشتن قیمت بنزین به اقتصاد و صنایع کشور وارد می‌نماید. استاد اقتصاد دانشگاه تهران در توضیح مزیت چهارم گفت: قیمت پائین نفت و بنزین در داخل کشور موجب مزیت یافتن صنایع و تولیدات مبتنی بر مصرف نفت و بنزین و جلوگیری از توسعه و تکامل تکنولوژی‌های کم مصرف انرژی و صرفه جوئی ‌کننده در مصرف نفت و بنزین می‌شود مانند تولید خودروهای کم مصرف بنزین در سطح جهانی (۴ لیتر در ۱۰۰ کیلو متر و یا رشد خودروهای هیبریدی و برقی در سطح جهانی).
ایلناایلنا1 ساعت قبل
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در مجموع تمامی جوانب اعمال سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین دیده شده است از جمله اینکه پرداخت یارانه جدید به رفع دغدغه‌ها در زمینه معیشت اقشار کم درآمد کمک می‌کند. جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به آغاز سهمیه‌بندی بنزین اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود سهمیه‌بندی منجر به کاهش ۱۰ هزار لیتری مصرف بنزین شود و به این ترتیب دست دولت برای صادرات بیشتر این فرآورده بازتر شده و درآمدهای دولت نیز تا حدی افزایش می‌یابد، البته اینگونه نیست که مشکل درآمد دولت به لحاظ کسری بودجه حل شود. این عضو کمیسیون انرژی مجلس افزایش صادرات و کاهش مصرف را که از دغدغه‌های رهبری نیز است، از جمله مزیت‌های سهمیه‌بندی بنرین برشمرد. وی یادآور شد: افزایش قیمت همچنین می‌تواند منابع لازم برای توسعه حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا و ترافیک را منجر شود. به گزارش ایلنا، بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، از ساعت صفر روز جمعه (۲۴ آبان‌ماه) سهمیه‌بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین‌سوز آغاز شد و بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان خواهد بود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد.
ایلناایلنا2 ساعت قبل
نخستین مزیت افزایش قیمت بنزین این است که با افزایش قیمت بنزین تقاضا برای بنزین کاهش می‌یابد مگر آنکه تقاضا را با کشش فرض نمائیم. محاسبه میزان افزایش درآمد دولت به سهولت قابل برآورد و محاسبه می@باشد. این امر در کوتاه و طویل المدت موجبات جلوگیری از کاهش بیشتر ذخایر نفتی ما را فراهم می‌آورد. بسیاری از مزایای افزایش قیمت بنزین و یا نزدیک شدن آن به قیمت‌های بین المللی ناشی از ضررهای سنگینی است که پائین نگه داشتن قیمت بنزین به اقتصاد و صنایع کشور وارد می‌نماید. استاد اقتصاد دانشگاه تهران در توضیح مزیت چهارم گفت: قیمت پائین نفت و بنزین در داخل کشور موجب مزیت یافتن صنایع و تولیدات مبتنی بر مصرف نفت و بنزین و جلوگیری از توسعه و تکامل تکنولوژی‌های کم مصرف انرژی و صرفه جوئی ‌کننده در مصرف نفت و بنزین می‌شود مانند تولید خودروهای کم مصرف بنزین در سطح جهانی (۴ لیتر در ۱۰۰ کیلو متر و یا رشد خودروهای هیبریدی و برقی در سطح جهانی).
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص آلودگی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۹ اعلام شده است و این در حالیست که شاخص آلودگی هوای تهران هم اینک بر روی عدد ۱۱۱ است و هوای تهران برای گروهای حساس ناسالم گزارش شده است. در حالی شهروندان تهرانی روزهای بدون باران و همچنین آلوده را تجربه می‌کنند که مسئولان سازمان هواشناسی طی روزهای گذشته در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تاکید کردند که از عصر روز پنج شنبه (دیروز) بارش باران در تهران آغاز خواهد شد که همچنان شهروندان تهرانی در انتظار بارش باران هستند. انتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| مجید ولی‌زاده با بیان اینکه آمار مبتلایان به دیابت هرساله در جهان رو به افزایش است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۴۲۰ میلیون فرد مبتلا به دیابت در دنیا داریم. آمار دیابت رو به افزایش استوی در ادامه با بیان اینکه طی ۱۵ سال اخیر آمار دیابت در همه گروهای سنی به خصوص در سنین ۳۵ سال به بالا رو به افزایش است، اظهار کرد: شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است. همچنین به دنبال افزایش آمار چاقی (چاقی عمومی و چاقی شکمی) در پی افزایش شیوه زندگی ناسالم، امروزه علاوه بر بزرگسالان، شاهد افزایش بروز دیابت در سنین پایین‌تر یعنی کودکان و نوجوانان نیز هستیم. زنان بیشتر در معرض دیابت قرار دارنداین عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه زنان با توجه به مسئولیت و محدودیت‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند، اضافه کرد: آمار چاقی و دیابت در زنان نسبت به آقایان بیشتر است. وی با اشاره به دیابت نوع یک به عنوان یک دیابت پرعلامت، گفت: این نوع دیابت معمولا سابقه خانوادگی مثبت ندارند و اغلب در کودکان و نوجوانان بروز پیدا می‌کند.
ایمناایمنا3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ساعات اولیه صبح امروز جمعه بیست و چهارم آبان ماه با میانگین ۱۴۸ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد. بر این اساس شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش دائم از جمله میدان احمدآباد روی عدد ۱۶۵، خیابان‌های استانداری روی عدد ۱۴۳، خیابان پروین روی عدد ۱۳۲، خیابان دانشگاه روی عدد ۱۳۰ و خیابان رودکی روی عدد ۱۱۵ گزارش می‌شود. کیفیت هوا در شهرهای دیگر استان از جمله شاهین شهر با میانگین ۱۱۱ و کاشان با میانگین ۱۰۶ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و در مبارکه با میانگین ۹۰ در وضعیت قابل قبول «سالم» است. ایستگاههای پایش هوای شهرهای نجف آباد، سجزی، خمینی شهر، زرین شهر، لنجان و دولت آباد به دلایل نامشخص خاموش است. شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
خانه ملتخانه ملت3 ساعت قبل
مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آثار مثبت اتصال ریلی ایران به راه ابریشم، گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است که ایران به کریدور جنوبی منطقه بپیوندد، این کریدور از کشورهای چین، قزاقستان و ترکمنستان آغاز شده و سپس از مسیر شهر سرخس وارد ایران شده و پس از آن با عبور از کشور ترکیه به کشورهای اروپایی می‌رسد. توسعه حمل و نقل ریلی جزو اولویت‌های اصلی کشور محسوب می‌شودنماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا در شرایط کنونی توسعه حمل و نقل ریلی جزء اولویت‌های اصلی کشور محسوب می‌شود، به ویژه آنکه تقویت این بخش می‌تواند به بهبود اقتصاد کشور نیز کمک شایانی کند. نقش حمل و نقل ریلی در دور زدن تحریم‌های همه جانبه علیه کشورمانتوسعه حمل و نقل ریلی یکی از مولفه‌های تأثیرگذار در کمرنگ شدن اثر تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان است، زیرا ایران با پیوستن به کمربند ریلی ابریشم می‌تواند به بازار کشورهای اروپایی دست یابدوی افزود: توسعه حمل و نقل ریلی یکی از مولفه‌های تأثیرگذار در کمرنگ شدن اثر تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان است، زیرا ایران با پیوستن به کمربند ریلی ابریشم می‌تواند به بازار کشورهای اروپایی دست یابد. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: جابه جایی سریع و ارزان، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت از دیگر مولفه‌های مهم در توسعه حمل و نقل ریلی در عرصه منطقه‌ای و بین المللی است. عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه صنعت دریانوردی کشورمان، هزینه انتقال کالا به کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه از مسیر دریا بالا رفته، حال می‌توان با فعال کردن مسیرهای متعدد ریلی و اتصال به شبکه‌های بین المللی، از این ظرفیت برای انتقال کالا استفاده کرد. /پایان پیام
ایمناایمنا4 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، چریدن حدود ۵۰۰ بز در مراتع اطراف کتابخانه رونالد ریگان مانع از سرایت حریق به این مرکز اسناد ریاست جمهوری سابق آمریکا شده است. در ماه مه گذشته کتابخانه رونالد ریگان با استخدام یک گله بزرگ بز آنها را در زمین‌های اطراف این کتابخانه رها کرد تا با خوردن علف‌های هرز و گیاهان خودرو به پایین آوردن ضریب سرایت آتش به ساختمان این کتابخانه کمک کنند. آنچه بزها این میان برداشتند در چند روز گذشته باعث شد که آتش‌سوزی «ایزی» نتواند به کتابخانه رونالد ریگان و اشیاء و اسناد مهمی که در آنجا نگه‌داری می‌شود آسیب برساند. کتابخانه ریگان در ماه مه گذشته ۸۰۵ بز را از یک شرکت خصوصی برای خوردن ۱۳ جریب از بوته زارهای اطراف، استخدام کرد. این جشنواره برای اولین بار با همکاری و نظارت دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان حفاظت محیط زیست کشور، توسط بنیاد تنوع زیستی هامون در سطح ملی اجرا خواهد شد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
ولی‌زاده با اشاره به اهمیت پیشگیری و تقدم آن بر درمان در سیستم سلامت کشور، گفت: کنترل چاقی در جامعه با کنترل و پیشگیری از بروز دیابت ارتباط مستقیم دارد؛ به عبارت دیگر بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت در کشور، دیابت نوع دو دارند که با چاقی ارتباط مستقیم دارد. آمار دیابت رو به افزایش استوی در ادامه با بیان اینکه طی ۱۵ سال اخیر آمار دیابت در همه گروهای سنی به خصوص در سنین ۳۵ سال به بالا رو به افزایش است، اظهار کرد: شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است. همچنین به دنبال افزایش آمار چاقی (چاقی عمومی و چاقی شکمی) در پی افزایش شیوه زندگی ناسالم، امروزه علاوه بر بزرگسالان، شاهد افزایش بروز دیابت در سنین پایین‌تر یعنی کودکان و نوجوانان نیز هستیم. وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین خانواده می‌تواند در مراحل پیشگیری، شناسایی زودرس و مدیریت و کنترل دیابت نقش مثبت و مستقیمی ایفا کند. وی با اشاره به دیابت نوع یک به عنوان یک دیابت پرعلامت، گفت: این نوع دیابت معمولا سابقه خانوادگی مثبت ندارند و اغلب در کودکان و نوجوانان بروز پیدا می‌کند.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
بنابراین با آگاه سازی افراد در رابطه با بیماری دیابت و مشکلاتی که می‌تواند برای فرد ایجاد کند، می‌توان مانع از بروز این عوارض شد. ولی‌زاده با اشاره به اهمیت پیشگیری و تقدم آن بر درمان در سیستم سلامت کشور، گفت: کنترل چاقی در جامعه با کنترل و پیشگیری از بروز دیابت ارتباط مستقیم دارد؛ به عبارت دیگر بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت در کشور، دیابت نوع دو دارند که با چاقی ارتباط مستقیم دارد. آمار دیابت رو به افزایش استوی در ادامه با بیان اینکه طی ۱۵ سال اخیر آمار دیابت در همه گروهای سنی به خصوص در سنین ۳۵ سال به بالا رو به افزایش است، اظهار کرد: شایع‌ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است. همچنین به دنبال افزایش آمار چاقی (چاقی عمومی و چاقی شکمی) در پی افزایش شیوه زندگی ناسالم، امروزه علاوه بر بزرگسالان، شاهد افزایش بروز دیابت در سنین پایین‌تر یعنی کودکان و نوجوانان نیز هستیم. وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین خانواده می‌تواند در مراحل پیشگیری، شناسایی زودرس و مدیریت و کنترل دیابت نقش مثبت و مستقیمی ایفا کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- عضو هیات رئیسه چهارمین دوره شورای شهر تهران از انفعال شهرداری در کنترل آلودگی هوا انتقاد کرد و گفت: کنترل آلاینده‌های محیطی جای خود را به دعا برای وزش باد و باران داده است. وی با بیان اینکه در گذشته با اعمال طرح زوج و فرد در مواقع آلودگی هوا تردد همه خودرو‌ها ممنوع اعلام بود، افزود: اکنون در ازای دریافت پول تردد‌ها صورت می‌گیرد به عبارتی جان مردم با پول معامله می‌شود. این عضو سابق شورای شهر با تاکید بر اینکه اکنون سقف یا محدودیتی برای تردد‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: اینکه هر کسی از شهرستان نیز بتوانند در محدوده طرح ترافیک تردد کند خود آلودگی را تشدید می‌کند. وی با اشاره به اظهارات مسئولان مدیریت شهری در خصوص ارزان شدن حمل و نقل عمومی در پی اجرای طرح کاهش آلودگی هوا، گفت: این ارزانی با توجه به محدودیت‌های موجود پیش پای حمل و نقل عمومی جوابگو نیست. انتهای پیام/
فارسفارس11 ساعت قبل
بخشی از آلودگی‌های شهرری ناشی از خاک‌هایی است که از عربستان و عراق بلند می‌شود و حتی تا چین هم می‌رود که به همان دلایلی که بیان شد این خاک‌ها در ایران به دلیل ورود از جنوب در شهرری مهمان می‌شوند. آلودگی در شهرری برخی سوغات جاهای دوردست است که به مهمانی منطقه ما می‌آیند و یک سری را هم خودمان با بی‌توجهی و ندانم کاری ایجاد می‌کنیم. شهرری امروز به دلیل موقعیتی که دارد و گسترش شهرهای اطراف آن روزانه شاهد ترددهای فراوانی برای ارتباط مردم با شهر تهران بوده که همین امر سبب افزایش بار ترافیکی و به تبع آن آلودگی هوا است. تردد خودروهای سنگینتردد و تعدد خودروهای سنگین در شهرری که علت آن وجود شهرک‌های صنعتی، مجتمع‌ها صنفی، کارخانه‌ها، صنایع و معادن و واحدهای صنعتی بزرگ و شاخص که ناگزیر برای خدمات رسانی به این مراکز شبانه روز در حال تردد هستند و با توجه به سوخت آلاینده خودروهای سنگین خود عامل مهمی برای آلودگی شهرری است. جالب‌تر اینکه منطقه ما همواره در وضعیت ناسالم قرار دارد ولی هر وقت شهر تهران به وضعیت ناسالم برسند بچه‌های ما هم حق تنفس و در خانه ماندن پیدا می‌کنند.

اصفهان آلوده

16+
ایسناایسنا18 ساعت قبل
آناجآناج18 ساعت قبل
استاندار آذربایجان‌شرقی مطرح کرد؛ اقتدار امروز ایران، مدیون آذربایجان است/ نفلین‌سینیت سراب، پروژه اولویت‌دار استانپورمحمدی گفت: سابقه درخشان تبریز در طول تاریخ موجب شد که در حمله مغول‌ها به این شهر، به جای سوزاندن کتاب‌ها، مجموعه‌هایی مثل ربع رشیدی و شنب غازان ساخته شود. وی، پیشرفت‌های ایران اسلامی را مدیون خون پاک شهدای انقلاب و دفاع مقدس دانست و گفت: به برکت امنیت و‌ اقتدار کشور، تلاش برای پیشرفت هرچه بیشتر در بخش‌های مختلف ادامه‌ دارد. پورمحمدی افزود: البته در موضوعاتی مانند سامان‌دهی حاشیه‌نشینی، ترافیک و آلودگی هوا مشکلاتی داریم که باید برای حل آنها تلاش شود. وی با قدردانی از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) به دلیل مشارکت در اجرای پروژه‌های شاخص شهرداری تبریز، گفت: خوشبختانه مدیریت ارشد استان و شهری تبریز، تعامل بسیار خوبی با قرارگاه دارد و امیدواریم نتیجه این امر به نفع مردم تبریز باشد. پورمحمدی از امضای قرارداد پروژه تولید آلومینا از نفلین‌سینیت سراب در دو هفته آینده خبر داد و گفت: این پروژه از جمله پروژه‌های مهم و اولویت‌دار استان به شمار می‌آید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در رشته توییتی نوشت: گرچه وضعیت وارونگی و آلودگی هوا پیامد خطاهای مشترک در درازمدت است، ولی با توجه به پیش‌بینی‌های فصلی، باید تدبیر پیشگیرانه و همکاری با دیگر دستگاه‌ها جدی گرفته می‌شد. فخاری ادامه داد: جان و سلامتی مردم مهم‌تر از پافشاری بر یک طرح است. وقتی تعامل با دیگر دستگاه‌ها درمورد مساله‌ای مرتبط با سلامتی و کیفیت زندگی مردم مخدوش است، باید نسبت به آنتجدیدنظر کرد. وی پرسید: دو سال آزمودن طرح جدید، عدم تحقق دستاوردهای ادعاشده، اتلاف وقت و پول مردم در افزایش ترافیک، عدم تعامل با دیگر نهادها و فرافکنی به دیگران کافی نیست؟ ‌فخاری در پایان تصریح کرد: وارونگی هوا در برخی ابرشهرهای جهان یک واقعیت است. مدیریت این شرایط نیازمند همکاری ملی و بین‌نهادی است، نه فرافکنی و افزودن تنش.
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
در سال ۹۴ از میان ۱۸ عامل ایجاد کننده تنگی‌نفس انگشت اتهام درخت «کنوکارپوس» را نشانه رفت. مسئولان وقت گفتند؛ دلیل این کاهش «کاهش غلظت مواد آلرژن با هرس شدید درخت کنوکارپوس» بود. با توجه به اقلیم این شهر و کم‌توجهی به فضای سبز اهواز، کنوکارپوس با سرعت رشد مناسب، فضای سبز اهواز را متحول کرده است. شاید رییس اداره محیط زیست شهرداری اهواز علت علاقه شهرداری اهواز به درخت کنوکارپوس را بهتر توضیح داد. رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز یادآور شد: تعداد درختان آکالیپتوس نسبت به کونوکارپوس در سطح شهر اهواز کمتر است اما میزان گرده بیشتری تولید می‌کنند.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران از رصد شبانه واحدهای آلاینده‌ در پایتخت خبر داد. رستگاری ادامه داد: واحدهای بزرگ دارای پتانسیل آلایندگی را شب گذشته رصد کردیم. از جمله واحدهای تولید سیمان، گچ و … همچنین معادن شن و ماسه شهرستان قدس و پاکدشت رصد شد و سایر شهرک‌های صنعتی در حوزه شهرستانهای تهران رصد شد. رستگاری خاطرنشان کرد: این ۵ واحدی که اخطاریه گرفته‌اند مشکلشان این بود که در واحدشان فعالیت‌های آلاینده داشته‌اند. رستگاری گفت: البته برابر قانون دستگاههایی از جمله شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و برخی دستگاه‌های دیگر وظیفه دارند با این تخلفات برخورد کنند.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که اقتدار امروز ایران، مدیون آذربایجان است، افزود: سابقه درخشان تبریز در طول تاریخ موجب شد که در حمله مغول‌ها به این شهر، به جای سوزاندن کتاب‌ها، مجموعه‌هایی مثل ربع رشیدی و شنب غازان ساخته شود و پس از آن نیز آذربایجان همواره مبدأ تحولات بسیار بزرگی بوده است. محمدرضا پورمحمدی، در مراسم آغاز عملیات اجرایی سه پروژه مدیریت شهری تبریز، پیشرفت‌های ایران را مدیون خون پاک شهدای انقلاب و دفاع مقدس دانست و گفت: به برکت امنیت و اقتدار کشور، تلاش برای پیشرفت هرچه بیشتر در بخش‌های مختلف ادامه‌ دارد. وی خاطرنشان کرد: تبریز و آذربایجان علارغم کاستی‌هایی که دارند، به عنوان قطب تجاری، اقتصادی، علمی و گردشگری در منطقه مطرح هستند و اقدامات بسیار خوبی به خصوص در حوزه مدیریت شهری انجام شده است. استاندار آذربایجان شرقی از امضای قرارداد پروژه تولید آلومینا از نفلین‌سینیت سراب در دو هفته آینده خبر داد و گفت: این پروژه از جمله پروژه‌های مهم و اولویت‌دار استان به شمار می‌آید. به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، فاز دوم اتوبان ولایت که از آن به عنوان ورودی جدید تبریز و اتصال‌دهنده شرق به غرب تبریز یاد می‌شود، به طول ۷ کیلومتر و با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان تکمیل می‌شود.
مهرمهر20 ساعت قبل
میانگین جهانی مصرف عمومی یک خودرو روزانه ۳ تا ۴ لیتر است، اما در ایران، خودروها به طور میانگین روزانه ۴ تا ۵ لیتر بنزین مصرف می‌کنند. ۱۶ میلیون خودرو و ۸ میلیون موتورسیکلت در کشور تردد می‌کنند که اگر یک لیتر از میانگین مصرف جهانی بیشتر بنزین مصرف کنند ۱۹ میلیون لیتر اضافه مصرف داریم. وی گفت: قاچاق بنزین در مقایسه با گازوییل بسیار کمتر است و با توجه به مصرف و قیمت‌ها، حدود دو و نیم تا سه میلیون لیتر بنزین، مظنون به قاچاق است. مصرف بنزین ایران ۳۸ برابر اتحادیه اروپابه گفته این مقام مسوول میانگین مصرف بنزین سال گذشته کشور ۳۸ درصد بیشتر از مصرف اتحادیه اروپا بوده است. چشم انداز مصرف بنزین اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ چهار و دو دهم لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است، اما در ایران در هر ۱۰۰ کیلومتر هفت و هفت دهم لیتر بنزین مصرف می‌کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
نکته‌ای که در این ایام، آلودگی هوای پایتخت را بیش از پیش مورد توجه قرار داده، کم توجهی نسبت به آگاهی افکار عمومی در خصوص این پدیده است که مهم‌ترین عامل آن، آلاینده‌های ناشی از تردد وسایل نقلیه موتوری است. سال گذشته که شاهد کاهش آلودگی هوا به دلیل بارش فراوان باران و وزش شدید باد در تهران بودیم، بهبود کیفیت هوای پایتخت به اجرای طرح‌های ترافیکی نسبت داده شد. طرح هایی که در بهترین شرایط، اگر در کیفیت هوای تهران تأثیر منفی نداشته باشند، در آن بی تأثیر هستند. در واقع دلایل اصلی کاهش آلودگی هوای پایتخت، «باد» و «باران» به همراه عواملی همچون «مه» و «خورشید» و «فلک» بود که در دوره ترسالی تهران به کمک شهروندان تهرانی آمد اما این موهبت الهی و پاکیزگی هوا به اجرای طرح‌های ترافیکی نسبت داده شد و بهبود کیفیت هوای پایتخت، نتیجه موفقیت این طرح‌ها معرفی گردید. در چنین مواقعی، شاید سکوت خیلی بهتر از ناآگاه فرض کردن مردم، انگشت اتهام به سوی دیگران گرفتن و نپذیرفتن اینکه گاهی شانس با ما یار نیست، باشد!
ایسناایسنا20 ساعت قبل
ایسنا/مرکزی تفاهم‌نامه سه جانبه بین استانداری، شرکت مگفا و شهرداری اراک در راستای توسعه شهری بر مبنای مولفه‌های شهر هوشمند و تهیه سند راهبردی و بررسی ظرفیت‌های شهر اراک برای هوشمندسازی امضا شد. مدیر پروژه‌های شهر هوشمند شرکت مگفا تصریح کرد: با اجرای پروژه شهر هوشمند در شهرهای کشور ۱۰ تا ۳۰ درصد کیفیت زندگی در شهرها افزایش خواهد داشت. میرزا امینی بیان کرد: اساس پروژه شهر هوشمند جمع آوری داده‌ها، تحلیل و نشان دادن واکنش مناسب به مسائل و رویدادهای جاری شهرهاست. محمدکریم شفیعی بیان کرد: امروز معرفی شهر اراک به عنوان شهر یادگیرنده از طرف یونسکو که در مرداد ماه صورت گرفت، سبب ایجاد یک حرکت جهادی در راستای هوشمندسازی شهر شد. شهردار اراک خاطرنشان کرد: شهر هوشمند نیازمند شهروند هوشمند است.

به انتهای لیست رسیدید

آلودگی هوا

در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، ریزگردی یا عامل‌های زیست‌شناختی است. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ستبرای لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود. آلودگی هوا بیش از هر آلودگی دیگری (دو سوم موارد مرگ ناشی از انواع آلودگی) جان انسان‌ها را گرفته‌است. پس از آن، آلودگی آب دومین عامل مرگ و میر است (۱/۸ میلیون مرگ). در جایگاه سوم، آلودگی محل کار، جان هشتصد هزار نفر را گرفته‌است. آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتشفشان‌ها)، یا مصنوعی (ساخته دست انسان) باشند. بیشتر آلودگی‌های مصنوعی ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند. انجمن مشترک مهندسین آلودگی هوا و کنترل آن ،آلودگی هوا را به صورت زیر تعریف نموده است: "آلودگی هوا عبارت از وجود یک یا چند آلاينده در هوای آزاد مانند گازها، بخارات، گرد و غبار، بو، دود غلیظ و میست با کمیت، مشخصات و زمان ماند کافی که برای زندگی انسان، حیوان و گیاه خطرناک و برای اموال مضر باشد و یا به طور غیرقابل قبول مانع استفاده راحت از زندگی و اموال گردد". ویکی‌پدیا