آنکارا

آنکارا

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، حمایت ترکیه از شبه نظامیانی که تلاش می‌کنند تا به مواضع نیروهای دولتی سوریه در ادلب حمله کنند، بیانگر نقض توافق‌های بین مسکو و آنکارا است. وی ادامه داد: همچنین، این اقدامات شبه نظامیان با پشتیبانی توپخانه‌ای نیروهای ترکیه‌ای همراه بود و به تروریست‌ها اجازه داد تا دفاع ارتش سوریه را در هم بشکنند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین به این نکته اشاره کرد که برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها به قلمروی تحت کنترل نیروهای سوری، نیروی هوا-فضای روسیه حمله هوایی علیه تروریست‌ها انجام داد و نیروهای سوری موفق شدند تا آنها را عقب برانند. زاخارووا ادامه داد: ما نگرانی خود را بابت چنین پشتیبانی از شبه نظامیان توسط نیروهای ترکیه‌ای ابراز می‌کنیم. این اقدامات بیانگر نقض توافق بین ترکیه و روسیه درباره جدا سازی اپوزیسیون مسلح و تروریست‌ها و ایجاد یک منطقه غیرنظامی شده است و خطر افزایش درگیری‌های بعدی را در این بخش از خاک سوریه به وجود می‌آورد.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، حمایت ترکیه از شبه نظامیانی که تلاش می‌کنند تا به مواضع نیروهای دولتی سوریه در ادلب حمله کنند، بیانگر نقض توافق‌های بین مسکو و آنکارا است. وی ادامه داد: همچنین، این اقدامات شبه نظامیان با پشتیبانی توپخانه‌ای نیروهای ترکیه‌ای همراه بود و به تروریست‌ها اجازه داد تا دفاع ارتش سوریه را در هم بشکنند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین به این نکته اشاره کرد که برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها به قلمروی تحت کنترل نیروهای سوری، نیروی هوا-فضای روسیه حمله هوایی علیه تروریست‌ها انجام داد و نیروهای سوری موفق شدند تا آنها را عقب برانند. زاخارووا ادامه داد: ما نگرانی خود را بابت چنین پشتیبانی از شبه نظامیان توسط نیروهای ترکیه‌ای ابراز می‌کنیم. این اقدامات بیانگر نقض توافق بین ترکیه و روسیه درباره جدا سازی اپوزیسیون مسلح و تروریست‌ها و ایجاد یک منطقه غیرنظامی شده است و خطر افزایش درگیری‌های بعدی را در این بخش از خاک سوریه به وجود می‌آورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
وزیر دفاع ترکیه در سخنانی گفت که کشورش قصد درگیر شدن با روسیه در استان ادلب سوریه را ندارد، اما پیشنهادات مربوط به انتقال مراکز دیده‌بانی آنکارا در این منطقه را نخواهد پذیرفت. به دنبال حملات پنجشنبه جنگنده‌های سو ۲۴ روسیه به شورشیان در استان ادلب، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در سخنانی اظهار کرد: ترکیه قصد درگیر شدن با روسیه در منطقه ادلب را ندارد و هدف از حملات پنجشنبه ترکیه، نیروهای دولت سوریه بوده است. آکار در ادامه ابراز عقیده کرد که اگر روسیه کنار بماند می‌توان بر مشکل ادلب غلبه کند. وی در ادامه گفت: این احتمال وجود دارد که آمریکا سامانه‌های پدافندی پاتریوت را برای استفاده در ادلب به ترکیه بفرستد. به دنبال این حملات، وزارت دفاع روسیه نیز پنج‌شنبه اعلام کرد، جنگنده‌های سو ۲۴ روسیه یک دستگاه تانک، شش خودروی زرهی و پنج خودروی شاسی بلند تمام چرخ در شمال سوریه را منهدم کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- موفقیت‌های روزها و هفته‌های اخیر ارتش سوریه در آزاد و پاکسازی ادلب و حلب نوید مرحله‌ای نوین در آینده سیاسی این کشور می‌دهد. اعزام کاروان‌های نظامی به ادلب و حلب، تجهیز و تسلیح گروه‌های تروریستی، احداث پست‌های دیده بانی و تعیین ضرب الاجل برای دولت سوریه به منظور توقف عملیات آزادسازی ادلب و حلب گویای رویکرد آنکارا در مورد سوریه است. ترکیه با مشاهده روند پیشروی ارتش سوریه در مسیر ادلب و حلب اکنون باید با دو چالش عمده دست و پنجه نرم کند. به نظر می‌رسد ترکیه به رغم تهدیدات و هشدار‌های متعدد به دولت سوریه، راهبرد مشخصی ندارد که این امر تا حد زیادی به توانمندی و عزم جزم ارتش سوریه برای آزادی و پاکسازی ادلب و حلب بر می‌گردد. کنترل ارتش سوریه بر حلب به معنای پایان عمر تروریست‌ها در سوریه است و آنگاه نبرد جدید دولت سوریه با اشغالگری ترکیه و البته آمریکا آغاز خواهد شد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ماریا زاخارووا» شامگاه پنج شنبه اعلام کرد در شرایطی که ترکیه از حمله شبه نظامیان در سوریه پشتیبانی می‌کند، این امر علاوه بر نقض توافقنامه‌های منعقده میان ترکیه و روسیه بر سر جداسازی معارضان مسلح سوری از تروریست‌ها در خاک سوریه، ممکن است باعث تشدید تنشها در ادلب شود. زاخارووا در ادامه اظهار داشت: «ما عمیقا نگران حمایت نیروهای ارتش ترکیه از شبه نظامیان هستیم». به گفته این سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این وضعیت به مثابه «نقض توافقنامه‌های روسیه- ترکیه بر سر جداسازی معارضان مسلح از تروریست‌ها و برقراری یک منطقه غیرنظامی است و ممکن است باعث تشدید درگیریها در این بخش از سرزمین ملی سوریه شود». این در حالی است که اوایل روز پنج شنبه، وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که شبه نظامیان هوادار آنکارا و تحت پشتیبانی توپخانه‌ای ارتش ترکیه، به استحکامات دفاعی ارتش سوریه در نزدیکی روستاهای «قمیناس» و «نراب» در ادلب حمله کردند.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۳:۲۹ ۳۹۸۱۲۰۱۱۰۵به گزارش مهر به نقل از تاس، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه از احتمال برگزاری نشست سه‌جانبه روسیه-ایران و ترکیه درباره تحولات ادلب سوریه خبر داد. پسکوف در عین حال اعلام کرده که زمان این نشست هنوز قطعی و مشخص نیست. این نشست تحت بررسی است و روسیه آمادگی خود را اعلام کرده، اما برای نهایی شدن این نشست، برنامه روسای جمهور سه کشور باید تنظیم شود. سخنگوی ریاست جمهوری همچنین احتمال دیدار پوتین و اردوغان پیرامون تحولات سوریه را رد نکرده، اما افزوده است که هنوز توافقی در این ارتباط صورت نگرفته است. روز گذشته نیز «میخائیل بوگدانوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه از احتمال برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران در ارتباط با مسائل و تحولات سوریه خبر داده بود.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش رویترز، سخنگوی دولت آلمان گفت: رهبران دو کشور نسبت به وضعیت ادلب نگران هستند و برای جلوگیری از فاجعه انسانی خواستار توقف درگیریها شدند. مرکل صدراعظم آلمان و مکرون رییس جمهوری فرانسه هنگام حضور در اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل با رهبر روسیه به طور تلفنی صحبت کردند. به گفته سخنگوی دولت آلمان، رهبران دو کشور در این تماس تلفنی نگرانی خود از وضعیت فاجعه بار انسانی مردم استان ادلب سوریه را ابراز داشتند. در تماس تلفنی همچنین رهبران فرانسه و آلمان خواستار پایان جنگ و احتمال ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم سوریه شدند. در این عملیات همچنین چندین خودرو زرهی و نفربرهای ارتش ترکیه نیز توسط ارتش سوریه منهدم شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، وزیر دفاع ترکیه احتمال خروج نیروهای ترکیه از سوریه پس از انتخابات قانونی در این کشور را ممکن دانست. وی در این خصوص گفت: «هر وقت قانون اساسی باشد، انتخابات قانونی برگزار شود، دولت قانونی سرکار بیاید و دولت دمکراتیک ظاهر شود، در آنموقع ما خاک سوریه را ترک خواهیم کرد. روسیه، ایران و ترکیه در ماه مه سال ۲۰۱۷ در آستانه (اکنون نورالسلطان) درباره ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در سوریه به توافق رسیدند. سه منطقه در سال ۲۰۱۸ تحت کنترل دمشق بودند. بزرگترین آنها اتحادیه گروه‌های طرفدار ترکیه «جبهه آزادیبخش ملی» و «جبهه النصره» هستند که در کل حدود ۳۰ هزار شبه نظامی در آنها عضویت دارند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
وزیر دفاع ترکیه از فعال سازی سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز پنج شنبه در گفتگویی با شبکه سی ان ان ترک اعلام کرد که این کشور سامانه پدافند موشکی اس- ۴۰۰ را که از روسیه خریداری کرده است، فعال خواهد کرد و «هیچ شک و تردیدی» در این باره وجود ندارد. خبر فعال سازی این سامانه موشکی در حالی منتشر می‌شود که ساعاتی پیش، نشریه بلومبرگ به نقل از یک مقام ارشد ترکیه مدعی درخواست آنکارا از واشنگتن برای استقرار سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» در مرز جنوبی این کشور با سوریه شده است. گفته می‌شود که هدف ترکیه از استقرار این سامانه موشکی، مقابله با جنگنده‌های سوری است. محل مورد درخواست برای استقرار این سامانه موشکی استان «ختای» در جنوب ترکیه عنوان شده تا جنگنده‌های اف ۱۶ این کشور قادر به ادامه عملیات در ادلب برای حمایت از شورشیان مسلح و تروریست در این منطقه باشند.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش این شبکه خبری، تروریست‌ها با وجود پشتیبانی نیروهای ترکیه، نتوانستند به سوی النیرب در حومه ادلب پیشروی کنند. این شبکه تلویزیونی سوری، کشته شدن چند نیروی نظامی ترکیه در این حمله را تأیید کرده است. در این عملیات همچنین چندین خودرو زرهی و نفربرهای ارتش ترکیه نیز توسط ارتش سوریه منهدم شده است. حومه و مرکز النیرب صحنه درگیری‌های شدیدی میان ارتش ترکیه و گروه خودخوانده ارتش ملی وابسته به مخالفان سوریه به عنوان متحد با نیروهای دولتی دمشق است. خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز پنجشنبه شب اعلام کرد که هدف اصلی ارتش این کشور در شمال غرب سوریه، درگیری با نیروهای ارتش سوریه است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، «حلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه به صورت ضمنی، درخواست این کشور از آمریکا برای ارسال سامانه‌های دفاع موشکی موسوم به «پاتریوت» به ترکیه را تأیید کرد. وب‌سایت خبری «بلومبرگ» آمریکا امروز به نقل از مقام ارشد ترکیه‌ای فاش کرد که آنکارا از واشنگتن خواسته است که سامانه‌های پاتریوت را به ترکیه بفرستد. وزیر دفاع ترکیه همچنین گفت که بدون شک ترکیه سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ را فعال خواهد کرد. این سامانه ساخت روسیه است و ترکیه سال میلادی گذشته آن را از روس‌ها خرید و رقیب سرسختی در برابر پاتریوت‌های آمریکاست. تنش‌های اخیر و نگرانی از درگیری بین ارتش‌های ترکیه و سوریه باعث شده است که تهران پیشنهاد برگزاری نشست سران ایران، روسیه و ترکیه را در روزهای آینده مطرح کند.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۰۳به گزارش ایسنا، با بالا گرفتن درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه و عدم پاسخگویی سوریه به درخواست آنکارا برای عقب‌نشینی به پشت پست‌های دیده‌بانی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب و حمایت قوی روسیه و اصرار بر نابودی تروریست‌ها در آخرین مقر باقی مانده تروریست‌ها در سوریه به نظر می‌رسد ترکیه به آمریکا متوسل شده است. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع ترکیه‌ای در آنکارا گزارش داد، ترکیه از آمریکا درخواست دریافت سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت را مطرح کرده تا به بازدارندگی روسیه در ادلب بپزدازد.
ایرناایرنا1 روز قبل
وی اعلام کرد که کشورش به دنبال درگیری با نیروهای روسی در ادلب نیست، بلکه هدف ما درگیری با نیروهای دولتی ارتش سوریه است. وزیر دفاع ترکیه ادامه داد: مشکل زمانی در ادلب حل خواهد شد که روسیه خود را کنار بکشد. در آخرین تحولات از درگیری نیروهای ترکیه و سوریه، دو نظامی ترکیه‌ای کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند. وزارت دفاع ترکیه پنجشنبه شب با تأیید کشته شدن این نظامیان، افزود که این افراد در حملاتی در استان ادلب در شمال غرب سوریه کشته شده‌اند. رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز پیشتر هشدار داده بود که نیروهای سوریه باید از مناطقی که در هفته‌های اخیر آزاد کردند، عقب‌نشینی کنند.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش آناتولی، این دومین سفر السراج و دیدار وی با اردوغان در ترکیه است. رییس دولت وفاق ملی لیبی ششم آذر ماه نیز به ترکیه سفر کرد و در جریان این سفر دو قرارداد مهم میان طرابلس و آنکارا امضا شد. بدنبال این توافق نظامی، پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه گذشته با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. دولت آنکارا اخیرا به صورت جدی وارد موضوع لیبی شده و رسما از دولت السراج در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند. پیش از این نیز اردوغان، ۵ دی ماه اعلام کرده بود، کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی، ماه آینده به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید احتمال برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه در اوایل ماه مارس در تهران وجود دارد. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ مسکو از برگزاری احتمالی اجلاس سه جانبه میان «حسن روحانی»، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در اوایل ماه مارس در تهران خبر داد. مسکو از برگزاری احتمالی اجلاس سه جانبه میان «حسن روحانی»، «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در اوایل ماه مارس در تهران خبر داد. به گزارش روسیاالیوم، «میخائیل بوگدانف»، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در حوزه غرب آسیا و آفریقا، می‌گوید که احتمال برگزاری اجلاس سه جانبه با حضور طرفین توافق «آستانه» در تهران برای بحث و بررسی اوضاع به گزارش روسیاالیوم، «میخائیل بوگدانف»، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در حوزه غرب آسیا و آفریقا، می‌گوید که احتمال برگزاری اجلاس سه جانبه با حضور طرفین توافق «آستانه» در تهران برای بحث و بررسی اوضاع سوریه وجود دارد. روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه تاکنون سه نشست در مورد اوضاع سوریه برگزار کرده‌اند که آخرین مورد آن در سپتامبر ۲۰۱۹ بوده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
وزیر دفاع ترکیه درحالیکه نیروهای این کشور با نقض منشور ملل متحد به خاک سوریه تجاوز کرده‌اند، بار دیگر سوریه را در خاک این کشور تهدید کرد. اعتمادآنلاین| «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز چهارشنبه و در حاشیه نشست حزب حاکم این کشور تهدید پیشین خود علیه سوریه را تکرار کرد. وزیر دفاع ترکیه درحالیکه نیروهای این کشور با نقض منشور ملل متحد به خاک سوریه تجاوز کرده‌اند، در ادعایی مضحک مدعی شد که انتظار این است که طرف‌های درگیر، همانند آنکارا (!) او بی اشاره به حضور ارتش آنکارا در خاک یک کشور مستقل با هدف حمایت از گروهک‌های تروریستی مورد حمایت ترکیه در این باره گفت: موضوع خروج ترکیه از مراکز دیده‌بانی در ادلب اصلا مطرح نیست! ترکیه هر حمله‌ای به پست‌های دیده بانی خود در سوریه را تلافی خواهد کرد.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز چهارشنبه و در حاشیه نشست حزب حاکم این کشور تهدید پیشین خود علیه سوریه را تکرار کرد. وزیر دفاع ترکیه درحالیکه نیروهای این کشور با نقض منشور ملل متحد به خاک سوریه تجاوز کرده‌اند، در ادعایی مضحک مدعی شد که انتظار این است که طرف‌های درگیر، همانند آنکارا (!) در استان ادلب به تعهداتشان بر اساس توافق سوچی پایبند بمانند. وی بی اشاره به حضور ارتش آنکارا در خاک یک کشور مستقل با هدف حمایت از گروهک‌های تروریستی مورد حمایت ترکیه در این باره گفت: موضوع خروج ترکیه از مراکز دیده‌بانی در ادلب اصلا مطرح نیست! ترکیه هر حمله‌ای به پست‌های دیده بانی خود در سوریه را تلافی خواهد کرد.
ایسناایسنا2 روز قبل
وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد کشورش قصد عقب‌نشینی از ایست‌های نظارتی در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه را ندارد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امروز (چهارشنبه) در پارلمان این کشور در آنکارا اظهار کرد: ترکیه قصد عقب‌نشینی از ایست‌های نظارتی در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه را ندارد و در صورتی که هدف قرار بگیرد، مقابله به مثل خواهد کرد. آکار گفت: ترکیه به عنوان یکی از کشورهای ضامن در توافقنامه سوچی، از اختیارات لازم برای اتخاذ تدابیر لازم جهت تضمین آتش‌بس برخوردار است. ترکیه و روسیه سپتامبر ۲۰۱۸ به توافقی برای ایجاد منطقه بدون سلاح در ادلب دست یافتند. ارتش ترکیه در چارچوب توافقنامه منطقه کاهش تنش ادلب ۱۲ ایست نظارتی نظامی دارد.
ایرناایرنا2 روز قبل
یکی از اقدامات تروریست‌ها در استان ادلب ممانعت از خروج غیر نظامیان از طریق گذرگاه‌های انسانی در ابو الضهور و هبیط در حومه ادلب می‌باشد و تروریست‌ها عملا مردم این مناطق را به مسلخ قربانگاه می‌فرستند. خبرنگار سانا اعلام کرده که تروریست‌ها عمدا جاده‌های فرعی منتهی به گذرگاه‌های انسانی در چند نقطه در استان ادلب را تخریب و موانع خاکی ایجاد کرده‌اند تا مانع خروج اهالی ادلب از مناطق درگیری شوند. رئیس جمهور سوریه هم به فریاد آمدشرایط مردم در محاصره تروریست‌ها در استان ادلب آنقدر بغرنج شده که «بشار اسد» رئیس‌ جمهور سوریه نیز اعلام کرد که تروریست‌ها مردم را (در ادلب) به گروگان گرفته و آنها را سپر انسانی قرار داده‌اند. به دنبال سخنان بشار اسد، فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه نیز طی سخنانی با تبریک موفقیت‌های نیروهای مسلح این کشور در آزادسازی ده‌ها روستا و شهر در شمال غرب سوریه اعلام کرد: ارتش و نیروهای مسلح سوریه برای ریشه کن کردن تروریسم تکفیری مصمم است. در حالی که مردم مناطق درگیر استان ادلب روزهای خوبی را سپری نمی‌کنند و درگیر امیال جنایتکارانه تروریست‌ها شده‌اند، سخنگوی ریاست ‌جمهوری ترکیه در حرکتی عجیب اعلام کرد که آنکارا به ارسال تجهیزات نظامی و نیرو به ادلب (برای تروریست‌ها) ادامه می‌دهد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، با شدت گرفتن عصبانیت آنکارا از پیشروی‌های چشمگیر ارتش سوریه در پاکسازی تروریست‌ها و شکست مذاکرات ترکیه و روسیه بر سر تحولات استان ادلب، وزیر دفاع ترکیه امروز یک بار دیگر سوریه را به اقدام نظامی تهدید کرده است. بنا بر گزارش آناتولی، به رغم بی‌توجهی مکرر آنکارا به درخواست‌ها برای توقف حمایتش از برخی گروه‌های تروریستی در سوریه و همچنین اعتراض‌های دمشق به حضور نظامیان ترکیه‌ای در سوریه، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در حاشیه نشست حزب حاکم این کشور تهدیدهای اخیر ترکیه علیه سوریه را تکرار کرده است. وزیر دفاع ترکیه در حاشیه نشست حزب عدالت و توسعه مدعی شد، آنکارا انتظار دارد طرف‌های درگیر در استان ادلب به تعهداتشان طبق توافق سوچی پایبند بمانند. حلوسی آکار به خبرنگاران حاضر در پایتخت ترکیه گفته است، «موضوع خروج (ترکیه) از مراکز دیده‌بانی (در ادلب)، اصلا مطرح نیست». وزیر دفاع ترکیه، امروز یک بار دیگر ارتش سوریه را به اقدام نظامی تهدید کرد و گفت، ترکیه هر حمله‌ای به مراکز بازرسی خودش در سوریه را تلافی خواهد کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
لاوروف گفت: «در رابطه با نتیجه مذاکرات روسیه و ترکیه که دیروز و روز قبل از آن در مسکو برگزار شد، آنها به توافق نهایی درباره چگونگی اجرای توافقاتروسای جمهوری دو کشور (ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان) در زمینه حل و فصل اوضاع ادلب نرسیدند. بدین ترتیب ما هیچ شروط جدیدی را برای طرف ترکیه‌ای مطرح نکردیم. لاوروف همچنین تأکید کرد که توافق با ترکیه درباره ادلب به معنای متوقف ماندن اوضاع در منطقه نیست. مسکو از اقدامات ارتش سوریه که به تحریکات نظامی غیرقابل قبول در منطقه ادلب پاسخ می‌دهد، کاملا حمایت می‌کند. البته قصد ندارد روابطش با روسیه را تیره کند، ولی به اعزام وسایل نقلیه نظامی و زرهی به استان ادلب ادامه خواهد داد.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین تاکید کرد که عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه نیروهای ارتش سوریه بدترین سناریو است. اخبار بین الملل- پسکوف در واکنش به تهدید ترکیه برای آغاز حمله علیه نیروهای مسلح سوریه از ادلب گفت: «اگر این یک عملیات نظامی علیه تروریستها در ادلب باشد، قطعا در چارچوب روح توافق روسیه با ترکیه در سوریه است. پسکوف در ادامه افزود: ما از توافق سوچی طی یک سال گذشته راضی بودیم و این رضایت دو طرفه بود. دلیل نارضایتی ما از توافق سوچی نیز همین است. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، با ادعای اینکه موضوع عملیات ادلب مسئله زمان است، تهدید کرد: «عملیات ادلب قریب‌الوقوع است و ما عرصه را به رژیم سوریه که توافق [سوچی] را رعایت نمی‌کند، وانمی‌گذاریم».
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، تاکید کرد که روسیه و ترکیه همکاری خود برای دستیابی به توافق نهایی درباره حل و فصل اوضاع استان ادلب سوریه را ادامه خواهند داد. لازم به یادآوری است که مقامات آنکارا انتظار دارند در جریان سفر هیئت نمایندگی ترکیه به مسکو و در پایان مذاکرات امروز دوشنبه، ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ماه)، توافق نهایی در این باره منعقد شود. چاووش ‌اوغلو توضیح داد: «هنوز کار زیادی در این زمینه انجام نشده است، ما همچنان به طور فعال با طرف روسی درباره این موضوع همکاری می‌کنیم. پاسخ نهایی درباره نتیجه کار را بعد از نشست مقامات دو کشور در مسکو پیدا خواهید کرد. وی، در این صورت دیدار ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه را بعید ندانسته بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
به محض این که کلید آزادسازی ادلب زده شد٬ تنش بین سوریه و ترکیه نیز درگرفت. چرا که اردوغان بر این باور است که در حمله به ادلب٬ غیرنظامیان آسیب می‌بینند. سه موضع شفاف و آشکار تهران در مورد ادلبالف) سخنان معنی‌دار تخت‌ روانچیبه محض پیچیده شدن روند آزادسازی ادلب٬ در شورای امنیت سازمان ملل٬ نشستی در این مورد برگزار شد. تخت روانچی در نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع بررسی اوضاع در ادلب سوریه، سخنانی بر زبان آورد که عمده‌ترین بخش‌های آن چنین بود: ۱. تخت روانچی، خواستار اجرای موافقتنامه سوچی درباره ادلب شد که در نشست‌های روند آستانه نیز بر اهمیت آن تأکید شده است.
الفالف4 روز قبل
وزیر کشور ترکیه دولت امارات را به تلاش برای فتنه و آشوب در این کشور متهم کرد. گروه جهان الف، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸، ۱۱:۱۹ ۳۹۸۱۱۲۸۰۴۰به گزارش ایسنا، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در مصاحبه با الجزیره گفت: آنکارا تعدادی را بازداشت کرده که امارات آن‌ها را برای آسیب زدن به ترکیه اجیر کرده بود. وی صحت گزارش‌های مربوط به اینکه ترکیه تابعیت مخالفانی از کشورهایی مثل مصر، سوریه و عراق را هدف قرار می‌دهد، تکذیب کرد و آن را فتنه‌ای دانست که ترکیه تسلیم آن نمی‌شود. سویلو گفت: امارات برای ایجاد فتنه و آشوب و آسیب زدن به ترکیه تلاش می‌کند. محمد دحلان، مشاور محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در لیست افراد تحت تعقیب آنکاراست چراکه فردی فتنه‌انگیز است.
ایرناایرنا4 روز قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به محض این که کلید آزادسازی ادلب زده شد٬ تنش بین سوریه و ترکیه نیز درگرفت. چرا که اردوغان بر این باور است که در حمله به ادلب٬ غیرنظامیان آسیب می‌بینند. سه موضع شفاف و آشکار تهران در مورد ادلبالف) سخنان معنی‌دار تخت‌ روانچیبه محض پیچیده شدن روند آزادسازی ادلب٬ در شورای امنیت سازمان ملل٬ نشستی در این مورد برگزار شد. تخت روانچی در نشست شورای امنیت این سازمان با موضوع بررسی اوضاع در ادلب سوریه، سخنانی بر زبان آورد که عمده‌ترین بخش‌های آن چنین بود: ۱. تخت روانچی، خواستار اجرای موافقتنامه سوچی درباره ادلب شد که در نشست‌های روند آستانه نیز بر اهمیت آن تأکید شده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین6 روز قبل
ارتش ترکیه خود را برای اعزام دهها تن از نیروهای ویژه نظامی به ادلب سوریه آماده می‌کند. قدس آنلاین؛ به نقل از المنار، گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که ارتش ترکیه خود را برای اعزام دهها تن از نیروهای ویژه نظامی و کارشناس به ادلب سوریه آماده می‌کند. این مرکز تاکید کرد که روستاهای طویله و تل طویل از توابع منطقه تل تمر مورد هدف حملات توپخانه‌ای نیروهای ترکیه و هم پیمانان آنها قرار گرفتند. لازم به ذکر است که دولت سوریه بارها بر مخالفت خود با لشکرکشی نیروهای ترکیه به این کشور تاکید کرده است. آنکارا مدعی شده که حضور نظامیان این کشور در سوریه برای دفاع از منافع ترکیه صورت می‌گیرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 روز قبل
ساعت ۲۴-در صورت تشدید بیشتر تنش‌های میان ایران و آمریکا، ترکیه به حمله نظامی آمریکا به ایران نخواهد پیوست. آنکارا باید امیدوار باشد بهترین‌ها اتفاق بیافتد و برای بدترین‌ها آماده شود. آنکارا به دقت و حساسیت بالا گرفتن تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا را دنبال می‌کند. حمله آمریکا به عراق و اختلاف نظر ترکیه و ایران درباره این حمله نیز به تنش هایی میان دو همسایه منجر شد. در صورت تشدید بیشتر تنش‌های میان ایران و آمریکا، ترکیه به حمله نظامی آمریکا به ایران نخواهد پیوست.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
سفیر روسیه در ترکیه گفت که پیام‌های بسیار تهدیدآمیزی را در شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده است که به علت حوادث ادلب او را مستحق مرگ می‌دانند. به گزارش خبرگزاری فارس، «الکسی یرخوف» سفیر روسیه در آنکارا گفت که شرایط ادلب در شمال سوریه موجب ایجاد یک جو هیجانی و متخاصم علیه روسیه در شبکه‌های اجتماعی ترکیه شده است. سفیر مسکو در ترکیه افزود: «این نفرت‌پراکنی پنج سال پیش نیز رخ داد و آن زمان به جای ادلب، حلب دچار بحران بود؛ اما در نهایت چه شد؟ بحران هواپیما (انهدام جنگنده روسی توسط ترکیه) و ترور سفیر روسیه «آندره کارلوف» به وجود آمد. آیا تاریخ به کسی درس نمی‌دهد؟» او «عطش خونریزی» در میان برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی پیام‌ها و نفرت‌پراکنی‌ها را موجب مسدود شدن راه تفکر منطقی دانست. ابراز نگرانی سفیر روسیه در ترکیه در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ایران و روسیه را شریک آن‌چه «کشتار غیرنظامیان» در ادلب خواند؛ دانست.

به انتهای لیست رسیدید