آیت الله سید علی سیستانی

آیت الله سید علی سیستانی

ایرناایرنا1 روز قبل
وی افزود: دوام صحت، سلامتی و توفیقات آن وجود شریف را در صیانت از شریعت اسلام و عزت و کرامت ملت بزرگ عراق از خداوند متعال مسألت می‌کنم. به گزارش ایرنا، آیت الله سید علی سیستانی چهارشنبه ۲۵ در ماه در پی پیچ خوردن پای چپ از ناحیه استخوان ران دچار شکستگی شدند. آیت الله سیستانی متولد ۱۳۰۹ در مشهد و از تاثیرگذارترین و با نفوذترین مراجع تقلید شیعه در عراق و جهان اسلام است. وی همواره بر وحدت پیروان طوایف و اقوام مختلف بویژه در عراق تاکید کرده و نقش مهمی در بسیج مردمی در این کشور علیه گروه تروریستی تکفیری «داعش» داشته است. برخی رسانه‌های عراقی به نقل از منابعی در دفتر آیت الله سیستانی گفته‌اند که برخی اطرافیان به ایشان پیشنهاد کردند که عمل جراحی را در خارج عراق انجام دهد اما ایشان اصرار کردند این عمل در داخل عراق و به دست پزشکان عراقی صورت گیرد.
ایرناایرنا2 روز قبل
نیروهای امنیتی عراق در برخی از این شهرها به منظور اعمال نظم عمومی با این باندهای تخریب‌گر درگیر شده و برخی از شهرهای جنوب و مرکز صحنه درگیری بین این نیروها و باندهای جوکر شده است. نیروهای امنیتی عراق دیروز در کربلا ۵ تن از عناصر تخریبگر موسوم به باندهای جوکر را دستگیر کردند. با وجود این تفاهم‌ها، باندهای خشونت طلب جوکر با بستن برخی خیابان‌های اصلی شهر و آتش زدن لاستیک، این توافق‌ها را نقض کردند. در شهر نجف اشرف نیز برخی از این باندهای خشونت مقر «کتائب حزب الله» عراق را به آتش کشیدند. آیت الله «سید علی سیستانی» همچنین با بستن اجباری ادارات و مدارس و مسدود کردن خیابان‌ها و ایجاد هرج و مرج و خشونت آفرینی صریحا مخالفت کرده و همواره بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات در عراق تاکید کرده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 روز قبل
پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به آیت الله «سید علی سیستانی» مرجع عالی دینی عراق که جویای حال معظم له بعد از عمل جراحی شده بودند، در رسانه‌های این کشور بازتاب گسترده‌ای داشت. قدس آنلاین: رسانه‌های عراق این پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای را به مرجعیت عالی دینی عراق دومین پیام رد و بدل شده بین دو مرجع عالیقدر جهان اسلام در کمتر از دو هفته دانستند. شبکه‌های تلویزیونی نیز با تصاویری از دو رهبر معنوی جهان اسلام، پیام آیت الله خامنه‌ای را که برای سلامتی آیت الله سیستانی آرزوی شفای عاجل کرده‌اند، منتشر کرده‌اند. آیت الله سیستانی متولد ۱۳۰۹ شهر مقدس مشهد از تاثیرگذارترین و با نفوذترین مراجع تقلید شیعه در عراق و جهان اسلام است. عبدالمهدی تاکید کرد که شخصا همچنان شرایط مرجع عالی دینی عراق را دنبال کرده و از آمادگی دولت عراق و همه دستگاه‌های دولتی برای فراهم کردن بهترین اسباب راحتی برای ایشان خبر داد.
انتخابانتخاب4 روز قبل
به نقل از سایت بغداد الیوم، آیت الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان بعد از انجام عمل جراحی به دلیل شکستگی در ران پای چپ در بیمارستان الکفیل در استان کربلا امروز (جمعه) از بیمارستان مرخص شد و به منزلش در نجف اشرف بازگشت. سایت بغداد الیوم روز پنجشنبه به نقل از احمد الصافی، نماینده آیت الله سیستانی از موفقت آمیز بودن عمل جراحی وی خبر داده بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 روز قبل
به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از سایت بغداد الیوم، آیت الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان بعد از انجام عمل جراحی به دلیل شکستگی در ران پای چپ در بیمارستان الکفیل در استان کربلا امروز (جمعه) از بیمارستان مرخص شد و به منزلش در نجف اشرف بازگشت. سایت بغداد الیوم روز پنجشنبه به نقل از احمد الصافی، نماینده آیت الله سیستانی از موفقت آمیز بودن عمل جراحی وی خبر داده بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز5 روز قبل
منابعی در دفتر مرجعیت عالی دینی عراق موفقیت عمل جراحی آیت الله سید علی سیستانی را روز پنجشنبه اعلام کردند و همزمان نخست وزیر این کشور برای فراهم کردن همه امکانات سلامت و رفاه برای معظم له ابراز آمادگی کرد. خبرگزاری دولتی عراق (اینا) به نقل از این منابع اعلام کرد که تیم پزشکی عراقی عمل جراحی انجام گرفته بر استخوان ران معظم له را با موفقیت انجام داده و در حال حاضر حال آیت الله سیستانی خوب است. همزمان دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی» با دفتر آیت الله سیستانی تماس گرفته و از سلامت جسمی معظم له اطلاع حاصل کرد. آیت الله سید علی سیستانی چهارشنبه شب گذشته در پی پیچ خوردن پای چپ از ناحیه استخوان ران دچار شکستگی شدند. آیت الله سیستانی متولد ۱۳۰۹ در مشهد و از تاثیرگذارترین و با نفوذترین مراجع تقلید شیعه در عراق و جهان اسلام است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «مایک پامپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا بامداد دوشنبه به حملات راکتی به پایگاه هوایی «بلد» که در آن نیروهای آمریکایی و عراقی مستقر هستند، واکنش نشان داد. اخبار بین الملل - پامپئو در صفحه توئیتر خود نوشت: «از حمله موشکی جدید به پایگاه هوایی عراقی عصبانی هستیم و از دولت عراق می‌خواهم که مسئولان این حمله را مجازات کند». وی همچنین بر لزوم توقف آنچه که آن را نقض حاکمیت عراق از سوی گروه‌های مسلح خوانده، تاکید کرد. این درخواست مایک پامپئو از دولت عراق در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا خود بزرگترین ناقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود. یکشنبه شب پایگاه هوایی بلد واقع در استان صلاح الدین که در آن نیروهای آمریکایی هم مستقر هستند، هدف حمله چند موشک کاتیوشا قرار گرفت.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا بامداد دوشنبه به حملات راکتی به پایگاه هوایی «بلد» که در آن نیروهای آمریکایی و عراقی مستقر هستند، واکنش نشان داد. پمپئو در صفحه توئیتر خود نوشت: «از حمله موشکی جدید به پایگاه هوایی عراقی عصبانی هستیم و از دولت عراق می‌خواهم که مسئولان این حمله را مجازات کند». وی همچنین بر لزوم توقف آنچه که آن را نقض حاکمیت عراق از سوی گروه‌های مسلح خوانده، تاکید کرد. این درخواست مایک پمپئو از دولت عراق در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا خود بزرگترین ناقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود. یکشنبه شب پایگاه هوایی بلد واقع در استان صلاح الدین که در آن نیروهای آمریکایی هم مستقر هستند، هدف حمله چند موشک کاتیوشا قرار گرفت.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
حال، با ترور سردار سلیمانی، وضعیت سیاسی عراق مبهم‌تر شده است. علاوه بر این، قرار بود سردار سلیمانی با تعدادی از گروه‌های سیاسی عراق درباره نحوه غلبه کردن بر اختلافات پیرامون تشکیل دولت جدید جلسه برگزار کند. در آستانه ترور سردار سلیمانی، بحران سیاسی عراق به مرحله سیاسی رسید. بازگشت مجادلات سیاسی؟ در بحبوحه این اختلافات سردار سلیمانی توسط آمریکا ترور شد؛ لذا در هفته گذشته، سپهر سیاسی تحت الشعاع این ماجرا قرار گرفت. اما این بار، سردار سلیمانی حضور ندارد تا هماهنگی‌هایی میان گروه‌های سیاسی عراق انجام دهد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
در حالی که ادعا شده بود که امروز جمعه تظاهرات میلیونی در بغداد در مخالفت با تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق، برگزار می‌شود اما در عمل تعداد کمی به این فراخوان پاسخ دادند. در اعتراضات امروز بنا بود علیه جریان‌های سیاسی عراقی که در پارلمان به نفع تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی رای داده بودند و همچنین ضد مرجعیت عالی دینی عراق شعار دهند اما چنین اتفاقی نیفتاد. تظاهرکنندگان با شعارهای «سید علی تاج سری» و «صحنه عراق فقط جای سید علی سیستانی است نه آمریکا و آل سعود» بر شکست نقشه آمریکا و متحدانش برای بهره برداری سیاسی از اعتراضات امروز خیابانی عراق صحه گذاشتند. در طول ماه‌های گذشته این چندمین بار است که مردم عراق تلاش آمریکایی‌ها و متحدانش را برای بهره برداری سیاسی از اعتراضات مسالمت آمیز این کشور با شکست مواجه می‌کنند. مرجعیت عالی دینی عراق همچنان با توصیه‌های هفتگی و کانالیزه کردن مطالبات مردمی در حفظ مسالمت آمیز بودن ا اعتراض‌ها و جدا کردن صف تخریبگران و خشونت آفرینان از صفوف اعتراضات بر حق مردمی نقش اساسی داشته است.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
مرجعیت عالی دینی عراق روزجمعه ۲۱ دی ۹۸ تاکید کرد که تعدی‌ها و نقض حاکمیت بخشی از پیامدهای بحران است. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، آیت الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالی قدر عراق خواهان انجام اصلاحات بر اساس نقشه راهی شد که برای پایان دادن به بحران در مورد آن صحبت کرده بود. وی با تاکید بر آنکه تعدی‌ها و نقض حاکمیت بخشی از پیامدهای بحران است، تصریح کرد که وخامت مشکلات به مداخله‌های بیشتر در امور کشور می‌انجامد. وی تاکید کرد که باید فرزندان عراق بر این کشور حکمرانی کنند و افراد غریبه نقشی در تعیین سرنوشت کشور نداشته باشند. مرجعیت عالی دینی با بیان اینکه جنگ‌ها دیگر کافی است، تصریح کرد که طرف‌ها باید به سطح مسئولیت‌پذیری ملی برسند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
به گزارش نامه‌نیوز، آیت الله سید علی سیستانی، مرجعیت عالی قدر عراق خواهان انجام اصلاحات بر اساس نقشه راهی شد که برای پایان دادن به بحران در مورد آن صحبت کرده بود. وی با تاکید بر آنکه تعدی‌ها و نقض حاکمیت بخشی از پیامدهای بحران است، تصریح کرد که وخامت مشکلات به مداخله‌های بیشتر در امور کشور می‌انجامد. مرجعیت عالی دینی عراق نسبت به شدت گرفتن بحران و از دست دادن کشور در نتیجه نزاع‌های داخلی هشدار داد و تاکید کرد که تمامی طرف‌ها باید دوشادوش یکدیگر تلاش کرده و از منافع شخصی خویش دست بردارند. وی تاکید کرد که باید فرزندان عراق بر این کشور حکمرانی کنند و افراد غریبه نقشی در تعیین سرنوشت کشور نداشته باشند. مرجعیت عالی دینی با بیان اینکه جنگ‌ها دیگر کافی است، تصریح کرد که طرف‌ها باید به سطح مسئولیت‌پذیری ملی برسند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
جریان‌های سیاسی حامی الحشد الشعبی نیز در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ (ششم آذر ۹۵) در ادامه سازماندهی و ضابطه مند کردن این تشکیلات نظامی در چارچوب قوانین عراق، با اکثریت آرا، «قانون الحشد الشعبی» را در پارلمان تصویب کردند. شهید حاج «ابومهدی المهندس» بنیانگذار و رییس ستاد نیروهای الحشد الشعبی در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بود که اهل سنت ۴۰ درصد الحشد الشعبی را تشکیل می‌دهند. مرکز پژوهش‌ها و تحقیقات عراق، پیشتر تعداد گروه‌های مقاومت اسلامی وابسته به الحشد الشعبی را ۶۷ گروه برشمرده بود. «فواد معصوم» رییس جمهوری کردتبار عراق و از اعضای شورای مرکزی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بعد از تصویب قانون الحشد الشعبی در پارلمان، آن را تایید کرد. برخی در داخل و خارج عراق بر ضرورت انحلال یا ادغام الحشد الشعبی در دیگر نیروهای مسلح عراق تاکید کردند اما همواره با این پاسخ فرماندهی نیروهای مسلح عراق مواجه می‌شدند که تصمیم گیرنده نهایی درباره آینده الحشد الشعبی فقط موسس آن مرجعیت عالی دینی عراق است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
آنچه بیش از همه در پایتخت عراق امروز جلب توجه کرد، ماتم شهادت این دو سردار مقاومت و مبارزه با تروریسم بود که باعث شد، اثری از پرواز بالگردهای امریکایی بر آسمان بغداد دیده نشود. همه این شخصیت‌های عراقی، برای عرض تسلیت به خاطر شهادت سرداران مقاومت و همراهانشان به سفارت ایران در بغداد آمدند و به «ایرج مسجدی» و دولت و ملت ایران این ضایعه بزرگ را تسلیت گفتند. شیخ برجسته اهل سنت و رییس جماعت علمای اهل تسنن عراق نیز گفت که باید ملت عراق همه بسیج شوند و برای اخراج نیروهای امریکایی از کشور؛ دولت و پارلمان را تحت فشار بگذارند. شیخ الملا افزود که نیروهای آمریکایی با به شهادت رساندن این دو مجاهد بزرگ سردار شهید قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس، کرامت ملت عراق را خدشه دار کرده‌اند. هواپیماهای آمریکایی پنجشنبه شب گذشته، دو خودرو حامل شهیدان سردار قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و چند تن از همراهانشان را در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد هدف قرار دادند.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 هفته قبل
عصر کرد - بغداد – ایرنا – بغداد پایتخت عراق امروز جمعه با خبر غافلگیرانه عروج شهدای مقاومت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس رییس ستاد نیروهای الحشد الشعبی و تعدادی از همراهانشان در اندوه و سوگ نشسته‌است. آنچه بیش از همه در پایتخت عراق امروز جلب توجه کرد، ماتم شهادت این دو سردار مقاومت و مبارزه با تروریسم بود که باعث شد، اثری از پرواز بالگردهای امریکایی بر آسمان بغداد دیده نشود. شیخ الملا افزود که نیروهای آمریکایی با به شهادت رساندن این دو مجاهد بزرگ سردار شهید قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس، کرامت ملت عراق را خدشه دار کرده‌اند. هواپیماهای آمریکایی پنجشنبه شب گذشته، دو خودرو حامل شهیدان سردار قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس و چند تن از همراهانشان را در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد هدف قرار دادند. برچسب‌هاسردار قاسم سلیمانی تروریسم میدان تحریر ایرج مسجدی ابو مهدی المهندس سفارت آمریکاپروندهٔ خبریشهادت سردار سلیمانی
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 هفته قبل
ایرناایرنا2 هفته قبل
واکنش‌های مقام معظم رهبری و برگزیدن جانشین سردار سلیمانی در فرماندهی نیروهای سپاه قدس یکی از موضوع هایی بود که به صورت فوری در رسانه‌های عراق انعکاس یافت. مقام معظم رهبری سردار سرتیپ پاسدار «اسماعیل قاآنی» را به عنوان فرماندهی نیروهای سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی به جای سردار شهید سلیمانی منصوب کرد. سرعت عمل جمهوری اسلامی ایران در انتخاب جانشین سردار شهید سلیمانی یکی از مواردی بود که توجه رسانه‌های عراقی را به خود جلب کرد. برخی رسانه‌ها نیز توئیت مقام معظم رهبری که در آن فقط به عبارت مقدس «بسم الله الرحمن الرحیم» به زبان انگلیسی اکتفا کرده بود، توجه نشان دادند. همچنین راهپیمایی گسترده مردم تهران پس از اقامه نماز جمعه امروز در واکنش به شهادت سردار سلیمانی و جمعی از فرماندهان از جمله حاج ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی با سردادن شعارهای مرگ بر آمریکا و اسراییل نیز مورد توجه این رسانه‌ها واقع شده است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الفرات نیوز، شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالیقدر عراق در خطبه‌های نماز جمعه امروز در شهر نجف اشرف گفت: حوادث پی در پی رخ می‌دهد و بحران‌ها شدیدتر می‌شود و کشور در خطرناک‌ترین مرحله خود به سر می‌برد. مواضع نیروهای عراقی در شهر القائم الأنبار هدف قرار می‌گیرد و ده‌ها تن از هموطنان مبارز ما به شهادت می‌رسند. وی با اشاره به حوادث تأسف بار عراق در بغداد طی روزهای گذشته افزود: تجاوز وحشیانه به نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد که منجر به شهادت شماری از قهرمانان نبردهای پیروزی علیه داعش شد نقض آشکار حاکمیت عراق و کنوانسیون‌های بین المللی است. نماینده آیت الله سیستانی اظهار داشت: این حوادث بیانگر این است که کشور اوضاع بسیار دشواری دارد و ما از طرف‌های ذیربط می‌خواهیم که خویشتنداری خود را حفظ کرده و عاقلانه رفتار کنند. شامگاه جمعه سه موشک فرودگاه بغداد را هدف قرار داد که در این حمله موشکی چند خودرو در فرودگاه بغداد مورد اصابت قرار گرفت و در نتیجه این اقدام تروریستی آمریکا٬ سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس به شهادت رسیدند.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 هفته قبل
عصر کرد - بغداد – رسانه‌های عراقی به طور کم سابقه‌ای امروز جمعه به بازتاب واکنش‌های مقام‌های مختلف و مردم ایران به شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پرداختند. واکنش‌های مقام معظم رهبری و برگزیدن جانشین سردار سلیمانی در فرماندهی نیروهای سپاه قدس یکی از موضوع هایی بود که به صورت فوری در رسانه‌های عراق انعکاس یافت. مقام معظم رهبری سردار سرتیپ پاسدار «اسماعیل قاآنی» را به عنوان فرماندهی نیروهای سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی به جای سردار شهید سلیمانی منصوب کرد. سرعت عمل جمهوری اسلامی ایران در انتخاب جانشین سردار شهید سلیمانی یکی از مواردی بود که توجه رسانه‌های عراقی را به خود جلب کرد. برچسب‌هامقام معظم رهبری سپاه پاسداران قاسم سلیمانیپروندهٔ خبریشهادت سردار سلیمانی
مازن آنلاینمازن آنلاین2 هفته قبل
پیام مازند - بغداد – رسانه‌های عراقی به طور کم سابقه‌ای امروز جمعه به بازتاب واکنش‌های مقام‌های مختلف و مردم ایران به شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پرداختند. واکنش‌های مقام معظم رهبری و برگزیدن جانشین سردار سلیمانی در فرماندهی نیروهای سپاه قدس یکی از موضوع هایی بود که به صورت فوری در رسانه‌های عراق انعکاس یافت. مقام معظم رهبری سردار سرتیپ پاسدار «اسماعیل قاآنی» را به عنوان فرماندهی نیروهای سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی به جای سردار شهید سلیمانی منصوب کرد. سرعت عمل جمهوری اسلامی ایران در انتخاب جانشین سردار شهید سلیمانی یکی از مواردی بود که توجه رسانه‌های عراقی را به خود جلب کرد. برچسب‌هامقام معظم رهبری سپاه پاسداران قاسم سلیمانیپروندهٔ خبریشهادت سردار سلیمانی
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 هفته قبل
پیام خوزستان - بغداد – رسانه‌های عراقی به طور کم سابقه‌ای امروز جمعه به بازتاب واکنش‌های مقام‌های مختلف و مردم ایران به شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پرداختند. واکنش‌های مقام معظم رهبری و برگزیدن جانشین سردار سلیمانی در فرماندهی نیروهای سپاه قدس یکی از موضوع هایی بود که به صورت فوری در رسانه‌های عراق انعکاس یافت. مقام معظم رهبری سردار سرتیپ پاسدار «اسماعیل قاآنی» را به عنوان فرماندهی نیروهای سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی به جای سردار شهید سلیمانی منصوب کرد. سرعت عمل جمهوری اسلامی ایران در انتخاب جانشین سردار شهید سلیمانی یکی از مواردی بود که توجه رسانه‌های عراقی را به خود جلب کرد. برچسب‌هامقام معظم رهبری سپاه پاسداران قاسم سلیمانیپروندهٔ خبریشهادت سردار سلیمانی
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
قطعا حشد شعبی ملی گرایی و آمادگی خود در مقابله با تمامی اشکال تروریسم را ثابت کرده است. حال چطور آنچه را که امروز از اشغال سفارت آمریکا در حال رخ دادن است را تفسیر می‌کنند؟ به واقع آمریکایی‌ها زمانی که در سال ۲۰۰۳ مانند اشغالگران وارد این کشور شدند. رد شدن و شکستن تمامی موانع اطراف سفارت آمریکا از سوی عراقی‌ها در چند دقیقه و سپس خروج آنها از محوطه سفارت، پیام هشدار آمیز واضحی است که حشد شعبی و نیرو‌های عراقی آن را برای واشنگتن و ترامپ ارسال کردند. در حقیقت اشغال سفارت آمریکا هشدار مردم عراق به رئیس جمهور آمریکا بود تا پیامد هرگونه تجاوز دیگر از سوی آمریکا را به آنها گوشزد کنند تا شاید در آینده ترامپ به آن فکر کند. ملت عراق به خوبی می‌داند چگونه داعش به داخل کشورمان نفوذ و چه کسی از آن مالی حمایت کرد.
ایرناایرنا3 هفته قبل
آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی عراق نیز در واکنش به حمله آمریکایی‌ها در بیانیه‌ای تجاوز آمریکا به پایگاه‌های الحشد الشعبی در عراق را محکوم و بر ضرورت احترام به حاکمیت عراق تاکید کرد. «برهم صالح» رییس جمهوری عراق نیز یکشنبه شب حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی را محکوم و تاکید کرد: حملات آمریکا به مواضع الحشد الشعبی در استان الانبار نقض حاکمیت عراق است. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق هم، لحظاتی پس از حمله آمریکا به خاک عراق و نقض حاکمیت این کشور در تماس با مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا خواستار توضیح این اقدام خلاف موازین بین المللی شد. «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق نیز حمله هوایی آمریکا علیه گردان‌های حزب الله عراق را محکوم و آن را نقض حاکمیت کشورش دانست. ائتلاف فتح به ریاست هادی العامری نیز در محکومیت اقدام واشنگتن، حملات هوایی آمریکا را حمله به حاکمیت عراق توصیف کرد.
ایرناایرنا3 هفته قبل
جنگنده‌های نظامی آمریکا یکشنبه شب به مقر نیروهای تیپ‌های ۴۵ و ۴۶ الحشد الشعبی در منطقه القائم در غرب استان الانبار حمله کردند. بر اساس تازه‌ترین آمار، شمار کشته‌های این حمله به بیش از ۳۰ نفر افزایش یافته و زخمی‌ها نیز ده‌ها نفر برآورد شده است. بلافاصله پس از این حمله، مردم، مسوولان، شخصیت‌های سیاسی و اجرایی عراق، اقدام آمریکا در نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور را محکوم کردند. در همین ارتباط روزنامه «الاخبار» لبنان در مقاله‌ای به تشریح حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی عراق پرداخته و نوشت: هرچند واشنگتن اعلام کرد ک حمله هوایی به مقر الحشد الشعبی با حمله موشکی به کرکوک و کشته شدن یک آمریکایی تناسبی ندارد، ولی محور مقابل آمریکا این تفسیر را مردود دانسته و ارتباط دادن حمله کرکوک به حمله‌ای که بیش از ۲۵ شهید و ۴۰ مجروح برجا گذاشته، رد کرد. در این میان واشنگتن امیدوار است با این حمله، موازنه قدرت منطقه‌ای را به نفع اسرائیل تغییر دهد و به مواضع برخی محافل داخلی عراق برای مهار الحشد الشعبی و گروههای مقاومت این کشور دل بسته است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
روابط دو جانبه ایران و عراقمناسبت دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق متاثر از سفر مقامات عالی دو کشور در ۲۰۱۹ شاهد تحول چشمگیری بود. - تصویب رایگان شدن روادید سفر اتباع ایرانی به عراق در شورای وزیران عراق ۲۷ مارس (۷ فروردین ماه ۹۸) در چارچوب تفاهم نامه امضا شده در سفر روحانی به بغداد. - سفر «پیروز حناچی» شهردار تهران در ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین ماه ۹۸) با هدف توسعه روابط با بغداد پایتخت عراق. برخی رویدادهای مهم دیگر و نقش تنش زدایی عراق: - اجلاس یکروزه بین المجالس کشورهای همسایه عراق در ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین ماه ۹۸) در بغداد به ریاست «محمد الحلبوسی» رییس مجلس نمایندگان عراق. کشور عراق که می‌خواست در سال ۲۰۱۹ کلید حل مشکلات منطقه و جهان باشد، اینک در یافتن کلیدی برای حل مشکلات داخلی خود بازمانده است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
روابط دو جانبه ایران و عراقمناسبت دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق متاثر از سفر مقامات عالی دو کشور در ۲۰۱۹ شاهد تحول چشمگیری بود. - تصویب رایگان شدن روادید سفر اتباع ایرانی به عراق در شورای وزیران عراق ۲۷ مارس (۷ فروردین ماه ۹۸) در چارچوب تفاهم نامه امضا شده در سفر روحانی به بغداد. - سفر «پیروز حناچی» شهردار تهران در ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین ماه ۹۸) با هدف توسعه روابط با بغداد پایتخت عراق. برخی رویدادهای مهم دیگر و نقش تنش زدایی عراق: - اجلاس یکروزه بین المجالس کشورهای همسایه عراق در ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین ماه ۹۸) در بغداد به ریاست «محمد الحلبوسی» رییس مجلس نمایندگان عراق. کشور عراق که می‌خواست در سال ۲۰۱۹ کلید حل مشکلات منطقه و جهان باشد، اینک در یافتن کلیدی برای حل مشکلات داخلی خود بازمانده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
سرویس جهان مشرق؛ تابستان سال ۹۳ پس از پیشروی گسترده گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف عراق که سقوط نزدیک به نیمی از خاک این کشور را به دنبال داشت، سازمان حشدالشعبی با فتوای آیت الله سید علی سیستانی تشکیل شد. پیروزی‌های بسیج مردمی فقط به انهدام ساختار متمرکز قدرت گروه تروریستی داعش خلاصه نشد و کشور عراق را از یک حالت ضعیف و منفعل نظامی خارج کرد که دیگر می‌توانست در برابر توطئه‌های داخلی و خارجی مقاومت کند. سازمان بسیج مردمی عراق درس ایستادگی را از جبهه مقاومت در منطقه غرب آسیا به خوبی آموخت و یک تحول بزرگ را در عراق به وجود آورد و سوپاپ اطمینان و نقطه امید مردم این کشور در برابر هرگونه تعرضی شد. در روزهای گذشته شماری از رزمندگان بسیج مردمی در جریان دفع حملات تروریست‌های داعش شهید و زخمی شدند و این نکته‌ای نبود که از دید شهروندان عراقی دور بماند و مردم به خوبی متوجه شدند هدف اصلی از اجرای سناریوی انحلال بسیج مردمی چیست. به گزارش مشرق، مردم عراق به خوبی دریافتند اگر سازمان بسیج مردمی ضعیف یا منحل شود کشورشان یک بار دیگر در معرض نفوذ گروه تروریستی داعش و دخالت خارجی قرار خواهد گرفت و باز هم باید با جنگ و ناامنی دست و پنجه نرم کنند.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
با وجود اینکه نخست وزیر عراق در واکنش به اعتراضات گسترده و ادامه‌دار این کشور، از سمت خود استعفا کرده است، خبری از آرامش در عراق نیست. برترین‌ها: با وجود اینکه نخست وزیر عراق در واکنش به اعتراضات گسترده و ادامه‌دار این کشور، از سمت خود استعفا کرده است، خبری از آرامش در عراق نیست. گروه‌های سیاسی عراق برای انتخاب نخست وزیر جدید به تکاپو افتاده و ظاهرا به توافقاتی هم رسیده‌اند. پارلمان عراق، به رغم مخالفت برخی احزاب، قانون جدیدی برای انتخابات تصویب کرد که می‌تواند طبقه حاکم عراق را به تدریج تغییر دهد. شبکه المیادین، در گزارشی اختصاصی مدعی شد که جریان‌های سیاسی عراق در مورد نخست وزیری العیدانی تقریبا به اجماع رسیده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق که قدرت اجرایی ندارد، بالآخره بعد از گذشت چهار روز از تهدید خود مبنی بر استعفا، بعد از ظهر امروز پنجشنبه (۵ دی) درخواست استعفای خود را به پارلمان این کشور ارائه کرد. این نماینده عراقی همچنین احتمال داد ائتلاف البناء از برهم صالح حمایت نکند و به او رأی اعتماد ندهد. قرار است پارلمان عراق طی هفته آینده در مورد تصمیم استعفای رئیس‌جمهور جلسه برگزار کند. ریاست پارلمان عراق لحظاتی پیش اعلام کرد که نامه برهم صالح را دریافت کرده است. این نماینده‌ها خواستار حمایت از گزینه‌ها و خواسته‌های برهم صالح در تعیین شخصیت‌های ملی برای نخست‌وزیر شدند.

به انتهای لیست رسیدید