ائتلاف دریایی خلیج‌فارس

ائتلاف دریایی خلیج‌فارس

ایلناایلنا3 هفته قبل
نخست‌وزیر استرالیا از پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی خلیج فارس خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا در مورد پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس گفت: استرالیا به این ائتلاف می‌پیوندد. این ائتلاف برای حفاظت از کشتی‌ها و نفت‌کش‌های در حال عبور از خلیج‌فارس ایجاد می‌شود. وی در ادامه مدعی شد: تهران به انجام رفتارهای بی‌ثبات‌کننده می‌پردازد و این گونه رفتارها و اقدامات، تهدیدی برای منافع استرالیا است. بنابراین مشارکت ما در ائتلاف دریایی خلیج فارس در راستای منافع استرالیاست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
به نظر می‌رسد تنها دولت بریتانیا در تحولات آتی بعد از آزادی «گریس- ۱» دخیل نیست، بلکه در کنار لندن، اراده آمریکا و ترامپ نیز باید مورد توجه قرار گیرد. دولت آمریکا قبل از رفع توقیف نفتکش ایرانی تمام تلاش خود را به کار گرفت تا حکومت خودمختار جبل‌الطارق، زمان توقیف نفتکش «گریس-۱» را تمدید کند. در حقیقت، رفع توقیف نفتکش ایرانی را می‌توان عاملی ایجابی برای آغاز گفت‌وگوها ارزیابی کرد اما اراده آمریکا در این میان نقشی اساسی خواهد داشت. چگونگی رفع توقیف نفتکش ایرانی، همان‌گونه که حسن روحانی نیز تاکید کرد می‌تواند به آزادسازی نفتکش انگلیسی منجر شود. بر اساس همین منطق، اقدام متقابل ایران برای آزادی نفتکش انگلیسی، می‌تواند رغبت لندن برای تشکیل و حضور در ائتلاف دریایی خلیج‌فارس را کاهش دهد.
برترین‌هابرترین‌ها4 هفته قبل
ایلنا به نقل از رویترز: هم‌زمان با عدم استقبال بسیاری از کشورها از ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس، لهستان از احتمال مشارکت خود در این ائتلاف خبر داده است. سخنگوی وزارت خارجه لهستان با مطرح کردن احتمال پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس گفت: «از دید ما هرگونه اقدام برای ایجاد ثبات در این منطقه توجیه‌پذیر است. باید منتظر بمانیم تا نتیجه بررسی‌ها این که لهستان چگونه می‌تواند به این طرح بپیوندد، مشخص شود».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
آساهی شیمبون در گزارشی به بررسی موضع ژاپن برای عدم شرکت در ائتلاف دریایی خلیج فارس پرداخت. اعتمادآنلاین| روزنامه آساهی شیمبون نوشت: ژاپن هرگز نباید از موضع خود برای عدم حضور در ائتلاف نظامی آمریکا کوتاه بیاید و نباید به سمت آمریکا منحرف شود. وزیر دفاع ژاپن، در دیدار با همتای آمریکایی خود بر این موضوع تاکید کرد که هرگونه حضور ژاپن در این ائتلاف نظامی نیازمند حفظ روابط ایران و ژاپن و بررسی همه‌جانبه ابعاد مختلف این حضور است. هرگونه اعزام نیرو به خلیج فارس صرف نظر از اینکه با چه بهانه‌ای صورت بگیرد، از جانب ایران به عنوان حضور ژاپن در ائتلاف دریایی آمریکا محسوب می‌شود. تا به امروز سه جلسه توجیهی برگزار کرده، اما انگلیس تنها کشور بزرگی است که حضور در این ائتلاف را پذیرفته است.
ایلناایلنا1 ماه قبل
تحلیلگر مسائل اروپا تاکید کرد: بزرگ‌ترین پایگاه دریایی آمریکا در آلمان مستقر است و به همین جهت واشنگتن می‌خواهد در صورت بروز برخورد در خلیج‌فارس، ‌ برلین را با خود همراه کند. یکی از این کشورها که اخیرا با پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس مخافت کرده، آلمان است. وی ادامه داد: نخستین دلیل اینکه چرا ایالات متحده اعمال فشار بر آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس را در دستور کار قرار داده، استقرار بزرگترین پایگاه دریایی آمریکا در این کشور است. باید متوجه باشید که ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم بزرگترین پایگاه آبی خود را در آلمان بنا کرد که این پایگاه اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برای واشنگتن دارد. باید توجه داشت که اتحادیه اروپا ضربه‌های زیادی از آمریکا خورده و به همین دلیل پاریس و برلین نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند.
رکنارکنا1 ماه قبل
به گزارش رکنا، ناو جنگی نیروی دریایی بریتانیا به نام «اچ ام اس کنت» به خلیج‌فارس اعزام شد. این در حالی است که انگلستان به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس به رهبری آمریکا برای تامین امنیت کشتی‌های تجاری ملحق شده است. «اندی براون» افسر فرمانده ناو جنگی کنت در باره اعزام این ناو به خلیج‌فارس گفت: تمرکز و هدف اصلی این ناو در خلیج فارس، کاهش تنش‌های کنونی و حمایت از آزادی دریانوردی و اطمینان از امنیت کشتیرانی بین‌المللی استبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایلناایلنا1 ماه قبل
مشاور امنیت ملی آمریکا قصد دارد در طول سفر خود و دیدار با مقام‌های بریتانیایی درباره قطع همکاری با هوآوی و حضور نظامی در خلیج فارس مذاکره کند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا قصد دارد در سفر خود به بریتانیا، این کشور را به عدم همکاری با شرکت هوآوی و حمایت همه‌جانبه از ائتلاف دریایی خلیج‌فارس ترغیب کند. با نزدیک شدن به مهلت جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا به نظر می‌رسد که این کشور مواضع خود را به ایالات متحده نزدیک‌تر کرده است. جان بولتون قصد دارد در طول سفر خود و دیدار با مقام‌های بریتانیایی نسبت به قطع همکاری با هوآوی که به گفته دولت آمریکا از عوامل دولت چین است، مذاکره کند. دولت بریتانیا پیش از این برای حضور نظامی در خلیج فارس و همراهی با آمریکا اعلام آمادگی کرده بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
این در حالی است که، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا چند روز پیش، کره جنوبی را از جمله کشورهایی نام برد که در این ائتلاف شرکت خواهند کرد. آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتیهای تجاری در خلیج فارس را از چند هفته پیش اعلام کرد. دیدار رئیس‌جمهور کره جنوبی و وزیر دفاع آمریکایونهاپ نوشت، اسپر بحث پیوستن سئول به ائتلاف آمریکایی را در گفت‌وگو با «مون جائه این» مطرح نکرد. کره جنوبی نیز متقابلا ورود بسیاری از کالاهای ژاپنی به این کشور را تحریم کرد. همچنین هشدار داد اگر کره جنوبی از لیست سفید شرکای تجاری نزدیک توکیو خارج شود معاهده تبادل اطلاعات نظامی با این کشور را لغو خواهد کرد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
دیپلمات استرالیایی در مورد پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس هشدار داد. به گزارش ایلنا، کوین راد، دیپلمات استرالیایی، در مورد پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی خلیج فارس هشدار داد. وی در این باره گفت: اگر استرالیا مانند انگلستان به این ائتلاف ملحق شود، این احتمال قوی وجود دارد که وارد جنگ با ایران شود. چرا که استراتژی آمریکایی‌ها در مورد ایران مشخص نیست. با توجه به حضور جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت، مشخص نیست این ائتلاف به کدام سمت حرکت خواهد کرد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
نخست‌وزیر بریتانیا و همتای استرالیایی وی با محوریت ائتلاف دریای خلیج‌فارس گفت‌و‌گو کردند. به گزارش ایلنا به نقل از رسانه‌های استرالیا، اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا با بوریس جانسون همتای بریتانیایی خود در مورد احتمال پیوستن به ائتلاف بین‌المللی برای محافظت از حمل و نقل دریایی در تنگه هرمز مذاکره کرده است. موریسون گفت: ما برای پیوستن به این ائتلاف تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس آماده‌ایم. نخست‌وزیر استرالیا افزود: آزادی ناوبری و خطوط حمل و نقل ایمن برای اقتصاد جهانی بسیار مهم است. من شب گذشته با بوریس جانسون صحبت کردم و به او گفتم که ما به دقت حضور در این ائتلاف نظامی را بررسی می‌کنیم اما می‌خواهیم یک ائتلاف بین‌المللی و چند ملیتی را ببینیم.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشاسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا با بوریس جانسون همتای بریتانیایی خود در مورد احتمال پیوستن به ائتلاف بین‌المللی برای محافظت از حمل و نقل دریایی در تنگه هرمز مذاکره کرده است. اخبار سیاسی- موریسون گفت: ما برای پیوستن به این ائتلاف تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس آماده‌ایم. نخست‌وزیر استرالیا افزود: آزادی ناوبری و خطوط حمل و نقل ایمن برای اقتصاد جهانی بسیار مهم است. من شب گذشته با بوریس جانسون صحبت کردم و به او گفتم که ما به دقت حضور در این ائتلاف نظامی را بررسی می‌کنیم اما می‌خواهیم یک ائتلاف بین‌المللی و چند ملیتی را ببینیم. این ائتلاف نباید ابتکار عمل یک‌جانبه توسط یک کشور برای منافع خود باشد.

دیدار جمعی از جوانان نخبه و صاحب مدال در المپیادهای علمی جهانی با رهبر انقلاب/ بهره‌برداری از آزاد راه تهران-شمال در شهریور ماه/ دلیل چرخش امارات از عربستان به سمت ایران

28+
ایلناایلنا1 ماه قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| روز ۷ آگوست در دیدار مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا با همتای ژاپنی‌اش، اسپر از دولت ژاپن خواست که به اتحاد تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز بپیوندد، اما مقام‌های ژاپنی اعلام کردند که آنها پس از بررسی عوامل مختلف در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کنند. تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن در این خصوص به خبرنگاران گفت که او در مورد این درخواست به وزیر دفاع آمریکا پاسخ داده است که ژاپن برای شرکت در این ائتلاف باید نسبت به عواملی از جمله ایمنی کشتی‌های ژاپنی، ثبات راه‌های حمل و نقل نفتی، روابط با ایالات متحده و روابط دوستانه خود با ایران اطمینان حاصل کند. منبع: ایلنا
ایلناایلنا1 ماه قبل
مقام‌های ژاپنی تا کنون به درخواست آمریکا برای شرکت در ائتلاف دریایی خلیج فارس پاسخی نداده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از کیودو، در روز ۷ آگوست در دیدار مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا با همتای ژاپنی وی، اسپر از دولت ژاپن خواست که به اتحاد تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز بپیوندد، اما مقام‌های ژاپنی اعلام کردند که آنها پس از بررسی عوامل مختلف در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کنند. تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن در این خصوص به خبرنگاران گفت که او در مورد این درخواست به وزیر دفاع آمریکا پاسخ داده است که که ژاپن برای شرکت در این ائتلاف باید نسبت به عواملی از جمله ایمنی کشتی‌های ژاپنی، ثبات راه‌های حمل و نقل نفتی، روابط با ایالات متحده و روابط دوستانه خود با ایران اطمینان حاصل کند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
سفیر چین در امارات متحده عربی از بررسی پیشنهاد آمریکا برای حضور در ائتلاف دریایی خلیج‌فارس توسط کشورش خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «نی جیان» سفیر چین در امارات متحده عربی در مورد حضور چین در ائتلاف دریایی خلیج فارس گفت: اگر وضعیت بسیار ناامن شود، طرح اسکورت کشتی‌های تجاری خود را بررسی خواهیم کرد. وی در ادامه گفت: ما اکنون در حال بررسی پیشنهاد آمریکا درباره اسکورت کشتی‌های تجاری در خلیج‌فارس هستیم.
ایلناایلنا1 ماه قبل
وزیر خارجه لهستان اعلام کرد که برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در حال مذاکره هستیم. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «یاچیک ژاپوتوویچ» وزیر خارجه لهستان در مورد پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس گفت: ما و سایر کشورهای غربی در خصوص پیوستن به ائتلاف نظامی خلیج فارس در حال گفت‌و‌گو هستیم. وی ادامه داد: البته این موضوع مستلزم آن است که وزارت دفاع تمام امکانات و توانایی‌های دفاعی ما را ارزیابی کند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
مقام‌های آلمانی و فرانسوی طی روزهای آینده برای بحث در خصوص پیوستن به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس با یکدیگر دیدار می‌کنند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقام‌های ارشد برلین و پاریس، طی روزهای آینده گفت‌وگوهایی را درباره ائتلاف دریایی خلیج فارس خواهند داشت. این در حالی است که تا کنون فرانسه و آلمان پیشنهاد آمریکا برای شرکت در ائتلاف نظامی آمریکا را نپذیرفته‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| «یاچیک ژاپوتوویچ» وزیر خارجه لهستان در مورد پیوستن کشورش به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس گفت: ما و سایر کشورهای غربی در خصوص پیوستن به ائتلاف نظامی خلیج فارس در حال گفت‌و‌گو هستیم. او ادامه داد: البته این موضوع مستلزم آن است که وزارت دفاع تمام امکانات و توانایی‌های دفاعی ما را ارزیابی کند. منبع: ایلنا
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، رویترز نوشت، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و ماریک اسپر وزیر دفاع آمریکا در یک نشست مطبوعاتی در سیدنی روز یکشنبه اظهار داشت که «بسیار مطمئن» است که ایالات متحده علیرغم پاسخ نه چندان گرم از سوی کشورهای اروپایی و آسیایی قادر خواهد بود که ائتلاف دریایی را در خلیج فارس ایجاد کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| خبرگزاری آلمان گزارش داد که واشنگتن رسما از برلین درخواست کرده است که در ماموریت چندجانبه دریایی در تنگه هرمز و خلیج فارس شرکت کند. به دنبال افزایش تنش‌ها در خلیج فارس، آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتی‌های تجاری در این منطقه را به متحدان و شرکای خود ارائه کرده است. این درحالیست که برخی از متحدان نزدیک این کشور از جمله ژاپن، مشارکت در این طرح را کرده‌اند. انگلیس از متحدان نزدیک آمریکا ابتدا حضور در این ائتلاف را رد کرده بود اما بعد از توقیف نفتکش این کشور توسط نیروی دریایی سپاه خواستار تشکیل چنین ائتلافی شد. علیرغم تلاش‌های چند هفته‌ای آمریکا برای ایجاد این ائتلاف، هنوز مشخص نیست که چند کشور به طور جدی در این طرح حضور خواهند یافت.

به انتهای لیست رسیدید