ابتکار صلح هرمز

ابتکار صلح هرمز

فراروفرارو30 دقیقه قبل
وزارت دفاع دانمارک اعلام کرد که از ابتدای سال آینده میلادی به ائتلافی می‌پیوندد که با محوریت فرانسه و با مشارکت کشورهای اروپایی در خلیج فارس شرکت گرفته است. به گزارش فارس، دولت دانمارک امروز به کمیته سیاست خارجی پارلمان این کشور اطلاع داده است که این کشور به ائتلاف دریایی اروپایی در خلیج فارس می‌پیوندد. بر اساس برنامه دولت دانمارک، ابتدا از آغاز سال آینده میلادی یک هیأت نظامی دانمارکی در یک مأموریت یک ساله با ائتلاف اروپایی همراه می‌شود. به گفته پارلی، مقر مرکزی این ائتلاف در منطقه خلیج فارس، در پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی خواهد بود. دو ائتلاف اروپایی و آمریکایی در حالی در خلیج فارس شکل می‌گیرد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت تحریم‌های ضدایرانی همراه با اعزام نزدیک به ۱۴۰۰۰ نیروی آمریکایی به منطقه، تنش‌ها در خلیج فارس را به میزان کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز53 دقیقه قبل
با این مقدمه نظری تلاش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای رساندن سطح همکاری امنیتی به «دفاع دسته جمعی» بهتر قابل تبیین خواهد بود. برای فهم این موضوع بررسی اهداف شکل گیری شورای همکاری خلیج فارس کمک کننده خواهد بود. بر این اساس اهداف تاسیس شورای همکاری خلیج فارس عبارت است از تحقق همکاری و تکامل میان کشورهای عضو در همه زمینه‌ها. اما در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و در بیانیه پایانی آن آمده است: هر گونه حمله به هر کشور شورای همکاری خلیج فارس به مثابه حمله به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلقی می‌شود. منطقه خلیج فارس باید در برابر اقدامات خصمانه ایران متحد باشد و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید خود را از گزند حملات با موشک‌های بالستیک مصون بدارند.
فارسفارس57 دقیقه قبل
وزارت دفاع دانمارک اعلام کرد که از ابتدای سال آینده میلادی به ائتلافی می‌پیوندد که با محوریت فرانسه و با مشارکت کشورهای اروپایی در خلیج فارس شرکت گرفته است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت دانمارک امروز به کمیته سیاست خارجی پارلمان این کشور اطلاع داده است که این کشور به ائتلاف دریایی اروپایی در خلیج فارس می‌پیوندد. بر اساس برنامه دولت دانمارک، ابتدا از آغاز سال آینده میلادی یک هیأت نظامی دانمارکی در یک مأموریت یک ساله با ائتلاف اروپایی همراه می‌شود. به گفته پارلی، مقر مرکزی این ائتلاف در منطقه خلیج فارس، در پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی خواهد بود. دو ائتلاف اروپایی و آمریکایی در حالی در خلیج فارس شکل می‌گیرد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت تحریم‌های ضدایرانی همراه با اعزام نزدیک به ۱۴۰۰۰ نیروی آمریکایی به منطقه، تنش‌ها در خلیج فارس را به میزان کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
یک استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ما نیازمند یادگیری چگونگی مذاکره هستیم، چراکه؛ کانون دیپلماسی، مذاکره است و قطعا قهر دیپلماتیک تامین‌کننده منافع کشور نیست. وی در همین ارتباط تاکید کرد: قهر دیپلماتیک تامین‌کننده منافع کشور نیست. وی خاطرنشان کرد: در دیپلماسی انفعالی فقط پاسخگو هستیم در حالی که دیپلماسی فعالانه موجب پاسخگویی طرف مقابل می‌شود. دهقانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته خط‌بندی‌هایی در عرصه دیپلماسی ایجاد کرده‌ایم که دقیق نیست. اینطور نیست که اگر دیپلماسی اقتصادی‌مان درست عمل نمی‌کند، دیپلماسی امنیتی یا فرهنگی ما درست عمل می‌کند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
دبیر شورای راهبردی روابط خارجی گفت: در طی این سال‌ها سیاست منطقه‌ای ایران با توجه به شرایط موجود در منطقه، امنیت پایه بوده است، در حالی که باید به سمت سیاست، اقتصاد پایه حرکت کنیم؛ چراکه گسترش تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه در درازمدت باعث ایجاد امنیت برای کشور و منطقه نیز خواهد شد. وی در همین چارچوب خاطرنشان کرد: گسترش تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه در درازمدت امنیت را نیز به نوعی برای کشور و منطقه ایجاد می‌کند. این استاد دانشگاه افزود: در جریان تعامل با کشورهای همسایه علاوه بر توجه به موضوع اقتصاد، می‌بایست بر اساس اشتراکات فرهنگی، تعاملات فرهنگی‌مان را نیز با این کشورها افزایش دهیم. خرمشاد همچنین با تاکید بر این‌که «در حال حاضر پاشنه آشیل ایران موضوع اقتصاد است»، افزود: این موضوع ایران را در داخل و خارج از کشور با چالش‌هایی مواجه کرده است. انتهای پیام
افکارنیوزافکارنیوز3 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدولت دانمارک امروز به کمیته سیاست خارجی پارلمان این کشور اطلاع داده است که این کشور به ائتلاف دریایی اروپایی در خلیج فارس می‌پیوندد. بر اساس برنامه دولت دانمارک، ابتدا از آغاز سال آینده میلادی یک هیأت نظامی دانمارکی در یک مأموریت یک ساله با ائتلاف اروپایی همراه می‌شود. به گفته پارلی، مقر مرکزی این ائتلاف در منطقه خلیج فارس، در پایگاه دریایی فرانسه در ابوظبی خواهد بود. این ائتلاف، از ائتلافی که واشنگتن با مشارکت ۶ کشور در خلیج فارس به راه انداخته، مجزاست، اما به گفته پاریس میان دو ائتلاف هماهنگی و تماس برقرار خواهد بود تا از ایمنی تردد اطمینان حاصل شود. دو ائتلاف اروپایی و آمریکایی در حالی در خلیج فارس شکل می‌گیرد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت تحریم‌های ضدایرانی همراه با اعزام نزدیک به ۱۴۰۰۰ نیروی آمریکایی به منطقه، تنش‌ها در خلیج فارس را به میزان کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
وزیر خارجه عربستان سعودی با طرح ادعاهایی علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران قبل از اینکه دعوت به صلح کند باید رفتارهای خود را تغییر دهد. به گزارش العربیه، فیصل بن فرحان بن عبدالله وزیر خارجه عربستان روز سه شنبه در حاشیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض در کنفرانس مشترک خبری با عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس گفت: رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) بر اهمیت اتحاد میان کشورهای عضو شورا تاکید کردند. وی مدعی شد: ایران تمام کشورهای حاشیه خلیج (فارس) را تهدید می‌کند و این کشور قبل از اینکه دعوت به صلح کند باید رفتارهای خود را تغییر دهد. بن فرحان در ادامه تاکید کرد: سخت است که ایران بتواند جزئی از ساز و کار امنیتی در منطقه باشد. حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان علاوه بر مطرح کردن ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل اخیرا پیامی مبنی بر لزوم برقراری روابط بر اساس صلح و امنیت از طریق کویت به عربستان و بحرین فرستاده است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، پادشاه عربستان در مراسم گشایش چهلمین اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بار دیگر خواستار اتحاد اعراب برای مقابله با ایران شد. او تاکید کرد که «ایران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را تهدید می‌کند». محل برگزاری چهلمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در ریاض است. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس می‌خواهند درباره موضوعات مختلف سیاسی، دفاعی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی بحث کنند. سی و نهمین اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ۹ دسامبر ۲۰۱۸ در ریاض هم بدون حضور امیر قطر انجام شد.
مهرمهر1 روز قبل
ملک سلمان در سخنانی در افتتاحیه چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض به تکرار مواضع خصمانه علیه ایران پرداخت. وی افزود: شورای همکاری خلیج فارس از زمان شکل گیری بحران هایی که با آن روبرو بوده است را پشت سر گذاشته است. پس از آن ملک سلمان خواستار نشست پشت درهای بسته سران شورای همکاری خلیج فارس شد. در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس بر تقویت همکاری نظامی و امنیتی برای حفظ امنیت منطقه‌ای تاکید شد. بیانیه‌ای با رنگ و بوی امنیتی و نظامیهمچنین در این بیانیه آمده است: هر گونه حمله به هر کشور شورای همکاری خلیج فارس به مثابه حمله به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلقی می‌شود هر گونه حمله به هر کشور شورای همکاری خلیج فارس به مثابه حمله به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلقی می‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
همزمان با افزایش تنش در منطقه، «حسن روحانی» رییس‌جمهوری ایران مهرماه امسال از ابتکار تازه ایران با عنوان ابتکار صلح هرمز خبر داد. برخی از کشورهای عربی خلیج فارس از جمله قطر و عمان از این طرح استقبال کرده و کویت نیز اعلام کرد در حال بررسی این طرح است. از سوی دیگر الزیانی نیز گفت که اعضای شورای همکاری خلیج فارس در رویارویی با هر گونه تهدید یکپارچه و متحد کنار هم می‌ایستند. دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد که نشست آتی این شورا در بحرین برگزار خواهد شد. چهلمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز سه شنبه در غیاب سه تن از سران عربی برگزار شد.
ایسناایسنا2 روز قبل
پادشاه عربستان با طرح ادعاهای تکراری علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: باید با جدیت به برنامه هسته‌ای ایران و برنامه موشکی آن بپردازیم. ملک سلمان مدعی شد: ایران همچنان به اقدامات خصمانه خود برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی و حمایت از تروریسم ادامه می‌دهد، مساله که باعث می‌شود از منافع خود و منافع ملت‌های خود محافظت کنیم و برای توقف دخالت‌های این کشور با جامعه بین المللی همکاری کنیم. وی در ادامه به مساله هسته‌ای ایران نیز پرداخت و گفت: باید با جدیت به برنامه هسته‌ای ایران و برنامه موشکی آن بپردازیم و امنیت منابع انرژی و امنیت گذرگاه‌های آبی و همچنین کشتیرانی بین المللی را تامین کنیم. در نشست دوره‌ای کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، ملک سلمان به مساله فلسطین و یمن نیز پرداخت. حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان علاوه بر مطرح کردن ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل اخیرا پیامی مبنی بر لزوم برقراری روابط بر اساس صلح و امنیت از طریق کویت به عربستان و بحرین فرستاده است.

رایزنی‌هایی از شرق تا غرب آسیا

12+
فارسفارس2 روز قبل
انتخابانتخاب3 روز قبل
مهرماه ۹۸ بود که «حسن روحانی»، رئیس جمهوری در آستانه سفر به نیویورک از طرحی سخن گفت که به نوعی حاکی از حسن نیت ایران نسبت به امنیت منطقه و همسایگان عربی حاشیه خلیج فارس بود. روحانی طرحی تحت عنوان «ابتکار صلح هرمز» در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد که به نوعی ابتکاری برای تامین امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه بود تا قدرت‌های فرامنطقه‌ای همچون آمریکا نتوانند در تامین امنیت منطقه مداخله کنند. این المپیاد در قالب کارگاه‌های آموزشی آداب دیپلماسی و فنون مذاکره برگزار و در پایان به شرکت‌کنندگان گواهی رسمی اعطا خواهد شد. گفتنی است موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران همواره به عنوان موسسه‌ای پژوهشی و تحقیقاتی با بهره‌گیری از پژوهشگران نخبه و متخصص در حوزه سیاست خارجی پیشگام بوده و تلاش دارد در موضوعات و مسائل گوناگون حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی، ارزیابی دقیق و تخصصی به سیاستمداران و جامعه دانشگاهی ارائه دهد. به گزارش روابط عمومی موسسه ابرار معاصر تهران این المپیاد قرار است در۲۱ آذر ماه ۹۸ برگزار شود.

وزرای «عمانی» این روزها در تهران

3+
فارسفارس3 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، المپیاد تخصصی بررسی «ابتکار صلح هرمز» به همت موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران ۲۱ آذرماه برگزار می‌شود. این المپیاد با سخنرانی منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه، سیدمحمد کاظم سجادپور استاد دانشگاه، محمد باقر خرمشاد دبیر شورای راهبردی روابط خارجی و نیز حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. رئیس جمهور طرح «ابتکار صلح هرمز» را در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد که به نوعی ابتکاری برای تامین امنیت منطقه توسط کشور‌های منطقه بود تا قدرت‌های فرامنطقه‌ای همچون آمریکا نتوانند در تامین امنیت منطقه مداخله کنند. این المپیاد در قالب کارگاه‌های آموزشی آداب دیپلماسی و فنون مذاکره برگزار و در پایان به شرکت‌کنندگان گواهی رسمی اعطا خواهد شد. انتهای پیام/
فارسفارس4 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «علی بن مسعود السنیدی» وزیر تجارت و صنعت عمان که در ر‌أس هیأتی به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد. وزیر عمانی در این دیدار گزارشی از برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را ارائه کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های بالای همکاری‌های دو کشور همسایه در حوزه‌های مختلف، ضرورت توسعه روزافزون همکاری‌های اقتصادی را مورد تاکید قرار داد. السنیدی نیز با اشاره به دستاوردهای کمیسیون همکاری‌های اقتصادی، آخرین وضعیت روابط فیمابین در حوزه اقتصادی را تشریح کرد. وزیر تجارت و صنعت عمان که برای شرکت در هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به تهران سفر کرده، دیروز (شنبه) ضمن حضور در این اجلاس با «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفتگو کرد.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «علی بن مسعود السنیدی» وزیر تجارت و صنعت عمان که در ر‌أس هیأتی به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد. اخبار سیاسی- وزیر تجارت و صنعت عمان که برای شرکت در هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به تهران سفر کرده، دیروز (شنبه) ضمن حضور در این اجلاس با «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفتگو کرد. السنیدی همچنین دیروز با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دیدار کرد. در این دیدار راهکارهای توسعه استمرار و تسهیل روابط بانکی و تجاری بین ایران و عمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. «الکساندر خوتیسیاشویلی» معاون وزیر خارجه گرجستان نیز که برای شرکت در سومین دور مشورت‌های سیاسی دوجانبه ایران و گرجستان به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز (یکشنبه) با ظریف دیدار کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 روز قبل
ژاپن و ایران روابط حسنه طولانی دارند که عمدتا بر واردات نفت از ایران استوار است. با این حال، این مساله مانع ادامه روابط حسنه تهران و توکیو نشد. درحال‌حاضر، ژاپن، نه از منظر مناسبات تجاری با ایران، بلکه بیشتر از لحاظ امکان وساطت میان تهران و واشنگتن اهمیت دارد. سفر آبه که روزهای ۲۲ و ۲۳ خرداد به تهران انجام گرفت، نخستین سفر یک نخست‌وزیر ژاپنی طی ۴۱ سال گذشته و بعد از انقلاب اسلامی ایران بود. پیش‌تر «تاکئو فوکودا» در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷ شمسی مدت کوتاهی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی) به ایران سفر کرده بود.
فارسفارس5 روز قبل
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: امیدواریم روند کار ابتکار صلح هرمز به نحوی دنبال شود که کشورهای منطقه به این نتیجه برسند که تأمین امنیت دریانوردی در منطقه از طریق همکاری نزدیک کشورهای منطقه محقق خواهد شد. راستاد تأکید کرد: وقتی چنین نیروی برای تأمین و تضمین امنیت دریانوردی وجود دارد، دیگر نیازی به حضور نیروهای دریایی کشورهای خارج از منطقه نیست. معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: امیدواریم روند کار ابتکار صلح هرمز به نحوی دنبال شود که کشورهای منطقه به این نتیجه برسند که تأمین امنیت دریانوردی در منطقه از طریق همکاری نزدیک کشورهای منطقه محقق خواهد شد. وی یادآور شد: سازمان بنادر و دریانوردی در حال افزایش ظرفیت بنادر اصلی کشور است و در این رابطه پروژه‌های مختلفی در حال اجرا است. راستاد افزود: قوانین دریانوردی ایران اجازه می‌دهد که کشتی تانکر تحت پرچم ایران تردد کند، بنابراین اقدام ایران در تغییر نام کاملا قانونی بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 روز قبل
عدم منع آزمایش موشک‌های بالستیکوزیر امور خارجه ایران در توییتی دیگر درباره قطعنامه ۲۲۳۱ با اشاره به موارد نقض برجام از سوی آمریکا نوشت: آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ منع نشده است. بنابراین در قطعنامه ۲۲۳۱ صرفا در قالب توصیه‌ای به بحث توان موشکی ایران اشاره شده و هیچ‌گونه الزام و اجباری در آن قید نشده است. واکنش تخت‌روانچیهمزمان با ظریف، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد نیز در واکنش به نامه سه عضو اروپایی شورای امنیت درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران، گفت این نامه تلاش دیگری برای تفسیر خودسرانه بند ۳ پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ است. تغییر محل نشست کمیسیون مشترک برجاماز سوی دیگر و همزمان با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، هیأت ایرانی با تهدید به عدم شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام، محل این نشست تغییر یافت. کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در وین درخصوص تغییر محل نشست گفت: نشست کمیسیون مشترک برجام در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار می‌شود.
ایسناایسنا6 روز قبل
معاون وزیر خارجه کویت گفت که محور گفت‌وگوی او با سید عباس عراقچی طرح «صلح هرمز» بود و کشورش همچنان در حال بررسی این طرح است. به گزارش ایسنا، خالد الجارالله، معاون وزیر خارجه کویت در گفت‌وگو با روزنامه الجریده گفت: کویت همچنان در حال بررسی طرح «صلح هرمز» است؛ طرحی که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای حل اختلافات در منطقه آن را مطرح کرده است. وی افزود: طرح صلح هرمز محور گفت‌وگوی دیروز من با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران بود و علاوه بر آن در رابطه با مسائل دوجانبه و آخرین تحولات منطقه و جهان بحث و تبادل نظر کردیم. معاون وزیر خارجه کویت همچنین خاطر نشان کرد: کویت به نشست سران کشورهای خلیج (فارس) که قرار است هفته آتی در ریاض برگزار شود خوشبین است و این نشست علامت مثبتی برای پایان بحران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) است. حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان علاوه بر مطرح کردن ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل اخیرا پیامی مبنی بر لزوم برقراری روابط بر اساس صلح و امنیت از طریق کویت به عربستان و بحرین فرستاده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که امروز (پنجشنبه) در کویت با «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد، پس از ترک کویت راهی اتریش شد تا فردا (جمعه) در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است فردا (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی (+) نیز در این باره به فارس گفت که عراقچی فردا (جمعه) در وین با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این هفته به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که امروز (پنجشنبه) در کویت با «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد، پس از ترک کویت راهی اتریش شد تا فردا (جمعه) در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است فردا (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در این باره به فارس گفت که عراقچی فردا (جمعه) در وین با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این هفته به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود.
فارسفارس6 روز قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که امروز (پنجشنبه) در کویت با «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد، پس از ترک کویت راهی اتریش شد تا فردا (جمعه) در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. (بیشتر بخوانید) به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است فردا (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی (+) نیز در این باره به فارس گفت که عراقچی فردا (جمعه) در وین با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این هفته به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود.
فردا نیوزفردا نیوز1 هفته قبل
معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان افزود: ایران قائل به همکاری دسته جمعی توسط کشورهای منطقه برای تامین امنیت بوده و گفتگو را یگانه راه‌حل نیل به این همکاری و غلبه بر مشکلات می‌داند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. عراقچی در پایان از نقش مثبت کویت در تحکیم عنصر گفت‌وگو در منطقه و تلاش‌های امیر کویت در همین ارتباط استقبال و قدردانی کرد. وی همچنین گفتگو را تنها راه حل مشکلات منطقه دانست و بر لزوم توسعه مناسبات فیمابین تاکید کرد.
فردا نیوزفردا نیوز1 هفته قبل
وزیر امور خارجه ایران با اعلام حمایت از «راهکارهای مسالمت‌آمیز» برای حل بحران یمن، گفت که «جنگ و محاصره یمن» هیچ سودی ندارد. خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه ایران با اعلام حمایت از «راهکارهای مسالمت‌آمیز» برای حل بحران یمن، گفت که «جنگ و محاصره یمن» هیچ سودی ندارد. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، امروز در توییتی عربی از «راهکارهای مسالمت‌آمیز» برای حل بحران یمن و پایان جنگ علیه این کشور حمایت کرد. ظریف در توییتش نوشت: ایران هیچ فایده‌ای در ادامه جنگ و محاصره یمن نمی‌بیند بلکه از راهکارهای مسالمت‌آمیز استقبال می‌کند. از جمله این پیشنهادها، امضای توافق «عدم تجاوز» است که کشورهای عربی هنوز آن را نپذیرفته‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
به عبارت دیگر، راه موفقیت «چندجانبه گرایی منطقه‌ای» از تقویت سیستم‌های مستقل سیاسی-امنیتی و اقتصادی می‌گذرد. برای بازیگران بین المللی هم، اگر بطور واقعی خواهان ثبات و صلح منطقه‌ای باشند، بهترین روش حمایت از «چندجانبه گرایی منطقه‌ای» و پیشگیری از تهدیدات توسط خود کشورهای ملی در منطقه است. ویژگی‌های «موضوع محوری»، «امنیت درون زا» و «فراگیر بودن» این طرح خود ترجمانی از ضرورت بکارگیری چندجانبه گرایی منطقه‌ای است. یک مثال بارز در تداوم تنش میان ایران و عربستان سعودی توسل به چندجانبه گرایی متعارف موجود است. اما راه حل واقعی رسیدن به چنین توافقی تغییر متدولوژی و تمرکز بر چند جانبه گرایی منطقه‌ای است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
در آستانه نشست وین، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران به پکن و سپس توکیو سفر کرد. آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در قالب نشست فوق العاده در سطح معاونان، ششم مرداد ماه سال جاری در وین برگزار شد. این نشست به فاصله یک ماه بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام در هفتم تیر ماه در وین برگزار شده بود. در نشست کمیسیون مشترک برجام که هفتم تیر ماه در سطح معاونان در وین برگزار و به بیانیه‌ای ۹ بندی منجر شد، طرفین توافق کردند که نشست وزرا در آینده نزدیک برگزار شود که تاکنون این نشست برگزار نشده است. گفتنی است، آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در سال گذشته نیز چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ در وین و در سطح معاونان برگزار شده بود.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
اخبار سیاسی- او افزود: عمان از دیرباز در راستای کاهش تنش و ایجاد زمینه‌های مشترک حرکت کرده و جمهوری اسلامی ایران هم نسبت به این تحرکات نگاه مثبتی داشته است، از این رو علاوه بر توسعه روابط دو جانبه، مسقط در چند بخش دیگر هم در راستای کاهش تنش بین ایران و غرب نقش‌هایی ایفا کرده است. کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: بخش مهم سفر بن علوی به ایران رایزنی درباره صلح هرمز یا همراهی و همکاری امنیتی_سیاسی بین کشور‌های حوزه خلیج فارس بوده است که با توجه به مشورت‌هایی که عمان با طرف‌های ذی ربط داشته در این سفر پیام‌هایی به کشور ما منتقل کرده است. به‌نظر می‌رسد اصلی‌ترین محور سفر یوسف بن‌علوی به تهران جدا از روابط دوجانبه، موضوع ابتکار صلح هرمز است که در یک ماه اخیر به کانون رایزنی‌ها و گمانه‌زنی‌های منطقه‌ای تبدیل شده است. روزنامه کویتی الجریده پنجم آذر ماه در مطلبی از سفر وزیرخارجه عمان به تهران خبر داد و نوشت که قرار است «یوسف بن‌علوی» برای ابلاغ موافقت کشورش با طرح صلح هرمز به تهران سفر کند. رئیس‌جمهوری ایران اخیرا در نامه‌ای به سران شورای همکاری با ارائه طرح ابتکار صلح هرمز، همسایگان جنوبی را به گفت‌وگو دعوت کرده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
زمزمه‌های سفر روحانی به ژاپن در شرایطی است که سیدعباس عراقچی روز سه‌شنبه با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن دیدار و پیام کتبی حسن روحانی را تقدیم وی کرد. در این دیدار شینزوآبه ضمن تشکر از پیام رئیس‌جمهور کشورمان، به سفر خود به تهران اشاره و ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری ایران از استمرار مشورت‌های سیاسی بین دو کشور استقبال کرد. نخست‌وزیر ژاپن همچنین گفت ژاپن کماکان از برجام حمایت می‌کند و به نقش دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد. او تاکید کرد: در صورت لغو تحریم‌ها و برخورداری ایران از مزایای برجام به تعهدات خود باز خواهیم گشت. همزمان دبیر کابینه دولت ژاپن نیز گفت، توکیو به ایران اطلاع داده است که قصد دارد تعدادی از نیروهای نظامی خود را به خاورمیانه اعزام کند.

به انتهای لیست رسیدید