ابتکار عمل کمربند و جاده

ابتکار عمل کمربند و جاده

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز6 روز قبل
این توافق در جریان سفر محمد جواد ظریف به چین حاصل شده استپکن در توافق اولیه با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد دلاری در بخش نفت و صنایع زیرساختی ایران موافقت کرده بود. سرویس اقتصادی- به نوشته مجله «اکونومیست پترولیوم» که در حوزه نفت و پتروشیمی فعال است، چین قصد دارد سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران که تحت تحریم از سوی امریکا قرار دارند را عملیاتی کند. این توافق در جریان سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به چین در اواخر ماه آگوست حاصل شده است. به گزارش این مجله، پکن در توافق اولیه آن سال با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد دلاری در بخش نفت و صنایع زیرساختی ایران موافقت کرده بود. طبق این توافق، ایران تخفیفی ۴۲ درصدی به چین بابت خرید محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی خواهد داد.
ایسناایسنا2 هفته قبل
پیوند چین در منطقه غرب بالکان بدون سابقه هم نیست. بیایید این را فراموش کنیم که بی‌ثباتی در بالکان باعث درگیری‌های مرگبار در طول تاریخ اروپا شده است. بالکان با توجه به جغرافیایی که دارد، ارزش بسیار بالایی برای جاه‌طلبی‌های دور و نزدیک چین در اروپا دارد. برای این منظور، چین چه از طریق فقدان درک یا جاهلیت آگاهانه، برای رویگردانی سیاسی بوسنی که در قلب تنش‌های سیاسی و قومی منطقه قرار دارد، مشارکت می‌کند. با توجه به فقدان یک موضع مشترک از سوی اتحادیه اروپا در قبال چین می‌توانیم انتظار حضور بی‌ثبات کننده چین را در بالکان داشته باشیم.» انتهای پیام
موجموج1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری موج شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در دیدار با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی در پکن گفت: صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس یک شاخصه مهم برای امنیت و توسعه خاورمیانه و حتی تمام جهان به شمار می‌رود و این منطقه باید سرزمینی برای امنیت باشد نه منشأ درگیری‌ها. جعبه پاندورا در افسانه‌های یونان جعبه‌ای است که تمامی بلاها و بدبختی‌های ناشناخته انسان در آن نگهداری می‌شود. در مقابل، بن زاید نیز از تلاش‌های چین برای حمایت از حقوق اقلیت‌های قومی و منافع آن تشکر و قدردانی کرد. دو طرف همچنین درباره امور تجاری و ابتکار عمل «کمربند و جاده» چین رایزنی کردند. ارزش این ابتکار عمل به یک تریلیون دلار می‌رسد و شامل طرح‌های دریایی، راه آهن و جاده در آسیا، آفریقا و اروپا می‌شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس جمهوری چین در جریان دیدار با ولیعهد ابوظبی کشورهای حوزه خلیج فارس را به خویشتن داری و حل و فصل اختلافات خود از طریق گفت‌وگو فراخواند. جعبه پاندورا در افسانه‌های یونان جعبه‌ای است که تمامی بلاها و بدبختی‌های ناشناخته انسان در آن نگهداری می‌شود. شی جینپینگ همچنین از حمایت امارات از کمپین امنیتی پکن در سین‌کیانگ تشکر و قدردانی کرد و خواستار تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه مقابله با تروریسم شد. در مقابل، بن زاید نیز از تلاش‌های چین برای حمایت از حقوق اقلیت‌های قومی و منافع آن تشکر و قدردانی کرد. ارزش این ابتکار عمل به یک تریلیون دلار می‌رسد و شامل طرح‌های دریایی، راه آهن و جاده در آسیا، آفریقا و اروپا می‌شود.
ایسناایسنا2 ماه قبل
روز جمعه، آنکارا نخستین بخش از سیستم دفاع موشکی روسی اس -۴۰۰ را دریافت کرد که واشنگتن می‌گوید، با حضور ترکیه در کنسرسیوم اف -۳۵ در تضاد است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته جنگنده‌ای چنین پیشرفته چون اف -۳۵ به هر قیمتی بسازد. هزینه‌های اولیه ساخت اف -۳۵ ها بقدری سرسام آور است که این هزینه تنها درصورتی جبران می‌شود که بتوان تعداد زیادی از آنها را فروخت. اما برنامه اف -۳۵ فراتر از اینهاست. ترکیه بیش از این‌ها به شبکه اف -۳۵ وابسته است چون صنعت هوانوردی ترکیه تنها تعدادی از قطعات این جنگنده‌ها را تولید می‌کند.
همشهریهمشهری2 ماه قبل
به گزارش ایندیپندنت «بزرگراه مریدین» که با سرمایه خصوصی از مرز روسیه سفید (بلاروس) تا قزاقستان کشیده خواهد شد و به عنوان یک «میانگذر مسکو» برای حمل و نقل میان چین و اروپا عمل خواهد کرد. منبع اصلی درآمد این بزرگراه کامیون‌هایی است که میان چین و اروپا در رفت‌وآمد هستند. «بزرگراه مریدین» خود بخش غربی یک بزرگراه جدید ۸۰۰۰ کیلومتری میان روسیه و غرب چین است و در نهایت بندرهای هامبورگ در آلمان و شانگهای در چین را به هم وصل می‌کند. این طرح یکی از چند پروژه‌ای است که پکن آنها را به عنوان بخشی از «ابتکار عمل کمربند و جاده چین» تبلیغ می‌کند. نام «بزرگراه مریدین» از نام یک جاده اتومبیل‌رو در ابتدای قرن بیستم در آمریکا گرفته شده است که میان داکوتای شمالی و تگزاس کشیده شده بود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
سفیر چین در روسیه گفت، رئیس جمهوری چین در سفرش به روسیه که در روزهای آتی صورت می‌گیرد، قرار است درباره مساله خلع سلاح اتمی کره شمالی با همتای روس خود به گفتگو بنشیند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، لی هویی، سفیر چین در روسیه گفت: شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در جریان سفرش به روسیه به تبادل دیدگاه‌ها با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور می‌پردازد و تعمیق همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، بشری و سایر موضوعات از جمله دیدگاه‌های مرتبط به مساله اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ابتکار عمل کمربند و جاده در دستور کار دو طرف قرار دارد. وی ادامه داد: مساله خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره نیز از دیگر موضوعاتی است که بین رهبران چین و روسیه بررسی می‌شود. رئیس جمهوری چین قرار است پنجم تا هفتم ماه ژوئن سال جاری میلادی به روسیه برود و انتظار می‌رود که در نشست بین المللی اقتصاد در سن پترزبورگ نیز حضور داشته باشد که نمایندگانی تجاری از چند کشور در آن حضور خواهند داشت. انتهای پیام
ایسناایسنا4 ماه قبل
پنتاگون در گزارشی اعلام کرد، افزایش فعالیت‌های چین در منطقه شمالگان می‌تواند راهی به سمت تقویت حضور نظامی شامل استقرار زیردریایی‌های این کشور به عنوان یک عامل بازدارنده علیه حمله‌ای اتمی باشد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این ارزیابی شامل گزارش سالانه ارتش آمریکا به کنگره درباره نیروهای مسلح چین و انتشار نخستین گزارش سیاست‌گذاری رسمی شمالگان دولت پکن در ژوئن می‌شود. در ادامه گزارش پنتاگون همچنین ذکر شده است: تحقیقات غیرنظامی احتمالا با هدف تقویت حضور نظامی چین در اقیانوس شمالگان است که شامل استقرار زیردریایی در منطقه به عنوان عامل بازدارنده در مقابل حملات اتمی است. نیروی دریایی چین چهار زیردریایی اتمی مجهز به موشک بالستیک، شش زیردریایی تهاجمی اتمی و ۵۰ زیردریایی تهاجمی عادی را عملیاتی کرده است. رشد نیروی زیردریایی چین کاهش داشته و احتمالا رشد آن بین ۶۵ تا ۷۰ فروند تا ۲۰۲۰ می‌رسد.
ایسناایسنا4 ماه قبل
منطقه پرمناقشه سین‌کیانگ چین برای پروژه بزرگ تجاری و زیرساختی دولت این کشور موسوم به پروژه «کمربند و جاده» اهمیت محوری داشته و با توجه به سرمایه‌گذاری عظیمی که چین روی این پروژه دارد، به شدت دنبال آن است که منطقه سین‌کیانگ را یک بار برای همیشه تحت کنترل کامل خود دربیاورد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، چین در سالهای اخیر سیاستهای امنیتی سخت‌گیرانه شدیدی علیه اقلیت‌های عمده مسلمان منطقه سین‌کیانگ اعمال کرده و این منطقه را برای موفقیت ابتکار عمل کمربند و جاده دولت شی جینپینگ رئیس جمهور چین دارای اهمیت فراوان می‌داند. در سالهای اخیر وقوع چند سری بمبگذاری، تظاهرات و حملاتی با چاقو در این منطقه که مقام‌های چین، مسلمان اقلیت اویغور را مسبب آنها اعلام کردند، این مقامات را بر آن داشت تا سرکوب امنیتی گسترده‌ای در این منطقه واقع در غرب دور چین اعمال کنند. آدریان زنتس، محقق آلمانی مستقل و متخصص در امور سین‌کیانگ گفت: ابتکار عمل کمربند و جاده یک فاکتور مهم در پشت خواسته دولت مرکزی چین به منظور در کنترل گرفتن سین‌کیانگ یک بار برای همیشه است. این سرکوب‌ها رهبران آسیای مرکزی و پاکستان را که اخیرا در اجلاسی در پکن با موضوع ابتکار عمل کمربند و جاده شرکت کردند در موقعیتی دشوار قرار می‌دهند.
ایسناایسنا4 ماه قبل
وزیر خارجه چین امروز (جمعه) از حضور نمایندگانی از آمریکا و کره شمالی در نشست «کمربند و جاده» خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این خبر از سوی وانگ یی، وزیر خارجه چین در حالی اعلام شد که روز پنجشنبه معاون وی اعلام کرده بود آمریکا هیچ مقام رسمی‌ای را برای شرکت در این نشست به چین اعزام نمی‌کند و تنها کارشناسان و تجار آمریکایی در این نشست حضور خواهند داشت. همچنین نمایندگانی از بیش از ۱۵۰ کشور از جمله کره شمالی نیز در این نشست حضور دارند. وزیر خارجه چین همچنین بر باز بودن در ابتکار عمل کمربند و جاده بر همگان تاکید کرده و گفت که دولت پکن مانع از ورود هیچ کسی نمی‌شود. نشست سال جاری میلادی کمربند و جاده قرار است ۲۵ تا ۲۷ آوریل در پکن برگزار شود.
خبر فوریخبر فوری5 ماه قبل
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن مقام‌های عالی رتبه برای حضور در نشست جاده ابریشم چین اعزام نمی‌کند. این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مساله نگرانی درباره روند تأمین مالی برای پروژه جاده ابریشم چین را دلیل عدم اعزام مقام‌های بلندپایه به این نشست عنوان داشت. یانگ جیه‌چی، وزیر خارجه چین روز شنبه گفته بود که ۴۰ تن از رهبران خارجی در این نشست حضور خواهند داشت که اواخر آوریل در پکن برگزار می‌شود. یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا گفت: ما مقام‌های عالی رتبه را به آمریکا به این نشست اعزام نمی‌کنیم. آمریکا دائما تصمیم ایتالیا را در پیوستن به این برنامه که در ماه جاری میلادی اتخاذ شد و در جریان سفر رئیس جمهوری چین به رم صورت گرفت، مورد انتقاد قرار داده است.
ایسناایسنا5 ماه قبل
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن مقام‌های عالی رتبه برای حضور در نشست جاده ابریشم چین اعزام نمی‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مساله نگرانی درباره روند تأمین مالی برای پروژه جاده ابریشم چین را دلیل عدم اعزام مقام‌های بلندپایه به این نشست عنوان داشت. یانگ جیه‌چی، وزیر خارجه چین روز شنبه گفته بود که ۴۰ تن از رهبران خارجی در این نشست حضور خواهند داشت که اواخر آوریل در پکن برگزار می‌شود. یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا گفت: ما مقام‌های عالی رتبه را به آمریکا به این نشست اعزام نمی‌کنیم. آمریکا دائما تصمیم ایتالیا را در پیوستن به این برنامه که در ماه جاری میلادی اتخاذ شد و در جریان سفر رئیس جمهوری چین به رم صورت گرفت، مورد انتقاد قرار داده است.
ایسناایسنا6 ماه قبل
کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل امروز چهارشنبه در گزارشی سالانه از سیاستهای برخی دولتها شامل رژیم صهیونیستی، آمریکا، عربستان، هند و چین انتقاد کرده و در همین راستا از اقدام رژیم صهیونیستی در رد گزارش این سازمان در خصوص ارتکاب جنایت جنگی از سوی نیروهای امنیتی این رژیم در سرکوب معترضان نوار غزه اظهار تأسف کرد. میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنرانی خطاب به شورای حقوق بشر این سازمان گفت: تمامی طرف‌ها با نزدیک شدن به سالگرد آغاز این اعتراضات در تاریخ ۳۰ مارس خویشتنداری به خرج دهند. این مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل در عین حال به هند هشدار داد که سیاستهای اختلاف برانگیزش در داخل این کشور می‌تواند باعث تضعیف رشد اقتصادی‌اش شود. این کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در عین حال نسبت به سیاستهای مهاجرتی آمریکا اظهار نگرانی کرد. باچله تاکید کرد: ثبات در سین کیانگ که محور ابتکار عمل کمربند و جاده چین است را می‌توان با سیاستهایی که احترام مقام‌های چین به حقوق بشر را نشان دهند تقویت کرد.

به انتهای لیست رسیدید