اخبار اتحادیه اروپا - آخرین و مهم ترین اخبار اتحادیه اروپا از خبرگزاری‌های ایران | خبری
اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

تسنیمتسنیم30 دقیقه قبل
در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ ترکیه بزرگترین شریک تجاری گرجستان با ۸۴۳ میلیون دلار است و سپس روسیه، آذربایجان، چین و اوکراین به ترتیب با ۶۷۷٫۸۷ میلیون دلار، ۵۰۸٫۹ میلیون دلار، ۴۸۳٫۶ میلیون دلار و ۳۰۴٫۶ میلیون دلار قرار دارند. در رتبه‌های بعدی ارمنستان با ۲۷۴٫۷ میلیون دلار، ایالات متحده ۲۶۸٫۵ میلیون دلار، آلمان ۲۳۷٫۷ میلیون دلار، بلغارستان ۲۰۹٫۹ میلیون دلار، رومانی ۲۰۳٫۹ میلیون دلار جای گرفته‌اند. در زمینه صادرات نیز روسیه با ۲۶۱٫۳ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان، بلغارستان، ارمنستان و اوکراین نیز به ترتیب با ۲۱۱٫۳ میلیون دلار، ۱۴۹٫۱ میلیون دلار، ۱۴۷٫۷ میلیون دلار و ۱۲۹٫۴ میلیون دلار قرار دارند. مهم‌ترین محصولات صادراتی گرجستان سنگ معدن و کنسانتره مس با ۳۰۶٫۶ میلیون دلار می‌باشند و پس از آن صادرات مجدد اتومبیل با ۲۶۰٫۵ میلیون دلار، آلیاژ آهن با ۱۷۹٫۲ میلیون دلار، دارو با ۱۰۵٫۶ میلیون دلار، شراب با ۹۷٫۲ میلیون دلار، آب معدنی با ۶۵٫۵ میلیون دلار، کود نیتروژنی با ۵۳٫۹ میلیون دلار، مشروبات الکلی با ۵۱٫۲ میلیون دلار، سیگار با ۳۳٫۹ میلیون دلار، طلا با ۳۲٫۹ میلیون دلار و سایر کالاها با ۵۸۹ میلیون دلار قرار دارند. مهمترین محصولات وارداتی به گرجستان نیز نفت و روغن نفت با ۳۴۱٫۲ میلیون دلار، خودرو با ۳۰۸٫۸ میلیون دلار، سنگ معدن و کنسانتره مس با ۲۶۶٫۸ میلیون دلار، دارو با ۱۸۱٫۵ میلیون دلار، گازهای پتروشیمیایی با ۱۷۸٫۷ میلیون دلار، موبایل و دیگر تلفن‌های بی سیم با ۸۳٫۳ میلیون دلار، گندم با ۴۳٫۹ میلیون دلار، لاستیک با ۴۲٫۷ میلیون دلار، سیگار با ۳۸٫۲ میلیون دلار و سایر کالاها با ۲٫۷ میلیارد دلار می‌باشند.
فارسفارس31 دقیقه قبل
وی افزود: اروپا علی رغم گرفتن ژست استقلال از آمریکا، عملا در نقش مکمل سیاست‌های ترامپ وارد بازی کارشکنی و برهم زدن توافق برجام شد. وی ادامه داد: ما حتی شاهد بودیم در سال پایانی جنگ، آمریکا مستقیما وارد صحنه نبرد نظامی در دفاع از رژیم بعث عراق شد، و تا سرنگون کردن هواپیمای مسافربری ما به پیش رفت، که البته دست انتقام خداوند تنها چندماه بعد ماجرای مشابه لاکربی را رقم زد. اما اکنون آیا ایران سال ۶۸ با ایران سال ۹۸ اصلا قابل مقایسه است؟! ایران سال ۹۸، ایرانی است که پیشرفته‌ترین پهپاد نظامی-جاسوسی آمریکا را سرنگون می‌کند، و متحدانش، با پهپاد، عربستان را به سطوح آورده، یا رژیم صهیونیستی را تنها با راکت به مسلخ تحقیر و آتش بس می‌کشانند. انتهای پیام/

جنجال بر سر جانسون در خیابان‌های لندن

6+
ایمناایمنا36 دقیقه قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴44 دقیقه قبل
ساعت ۲۴-وزرای دارایی و دادگستری انگلیس امروز (یکشنبه) گفتند از سمت‌هایشان کناره‌گیری می‌کنند. به گزارش خبرگزاری رویترز، فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس گفت: پیش از آنکه نخست وزیر بعدی من را اخراج کند، روز چهارشنبه استعفا می‌دهم. مطمئنم که اخراج نمی‌شوم چون پیش از آنکه ما در این نقطه قرار بگیریم، من استعفا می‌دهم. در همین حال، دیوید گائوک، وزیر دادگستری انگلیس نیز گفت که روز چهارشنبه از سمتش کناره‌گیری می‌کند. وی ادامه داد: با توجه به این مساله که من از زمان روی کار آمدن ترزا می‌به عنوان نخست وزیر انگلیس در کابینه هستم، فکر می‌کنم این امر مناسب باشد که با رفتن او، من هم استعفا دهم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| «دیوید گوک» وزیر دادگستری انگلیس، اعلام کرد که روز چهارشنبه (۲۴ ژوئیه) به همکاری با کابینه پایان خواهد داد. گوک گفته است دیگر نمی‌تواند با بوریس جانسون، که به دنبال رسیدن به برگزیت بدون توافق، کار کند. گوک ادامه داده است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون توافق با تحقیر ملی همراه خواهد شد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس است که گفته می‌شود برای رهبری حزب محافظه‌کار و در نهایت نخست وزیری بریتانیا بیشترین شانس را دارد. پیش از گوک، «فیلیپ هاموند» وزیر خزانه داری انگلیس نیز از تصمیم خود برای کناره‌گیری خبر داده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
از آنجاییکه موبایل، اینترنت و ابزارها و سیستم‌های مخابراتی مانند دکل مخابرات و دکل‌های BTS که بستر ارتباطات رادیویی و مخابراتی را فراهم می‌کنند قدمتی کمتر از ۳۰ سال دارند هنوز مطالعاتی با نتایج قابل اتکا از مضرات ممکن موبایل‌ یا دکل‌ مخابرات مثل دکل ایرانسل یا دکل همراه اول بدست نیامده است. این درحالی است که معمولا به دلیل کوچک بودن و نفوذ زیاد موبایل در زندگی روزمره، توجه عمومی به اثرات آن بر سلامتی معمولا بسیار کمتر از توجه به سلامت یا مضرات دکل مخابرات مانند دکل ایرانسل، دکل همراه اول و دکل رایتل در سطح جامعه دیده می‌شود. به این ترتیب در نگاه اول به نظر می‌آید با دور شدن از دکل مخابرات اثرات امواج آن کمتر می‌شود و مضرات دکل نیز کاهش می‌یابد. یعنی در فاصله نزدیک به پایه دکل مخابرات، تشعشع امواج ناچیز است و محدوده زیر دکل تا شعاع حدودی کمتر از ۵۰ متر کمترین میزان تشعشع وجود دارد. از طریق این سامانه شهروندان می‌توانند به صورت آنلاین حاشیه امن سلامت یا مضرات دکل مخابرات، مثل دکل ایرانسل، دکل همراه اول و دکل رایتل را کنترل کنند و با مشاهده اندازه تشعشع در هر نقطه دلخواه از رعایت استاندارد در این حوزه مطمئن شوند.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، «دیوید گوک» وزیر دادگستری انگلیس، اعلام کرد که روز چهارشنبه ۲ مرداد (۲۴ ژوئیه) به همکاری با کابینه پایان خواهد داد. گوک امروز یکشنبه گفته است دیگر نمی‌تواند با بوریس جانسون، که به دنبال رسیدن به برگزیت بدون توافق است، کار کند. گوک ادامه داده است که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون توافق با تحقیر ملی همراه خواهد شد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس است که گفته می‌شود برای رهبری حزب محافظه‌کار و در نهایت نخست وزیری بریتانیا بیشترین شانس را دارد. پیش از گوک، فیلیپ هاموند وزیر خزانه داری انگلیس نیز از تصمیم خود برای کناره گیری خبر داده بود.
فارسفارس1 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ‌ توقیف نفتکش انگلیس در تنگه هرمز در روزهای اخیر به صدر اخبار رسانه‌های بین‌المللی تبدیل شده و واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است و در همین راستا، «رابرت اشلی» رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در پاسخ به خبرنگاران در خصوص این موضوع تأکید کرد که ایران خواهان آغاز جنگ با آمریکا یا همپیمانان این کشور نیست. این مقام دفاعی آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگار «سی ان ان» در «اسپن» ایالت «کلرادو» در خصوص جدیدترین تحولات در خلیج‌فارس در خصوص نفتکش انگلیس، در حالیکه به طور خاص به این قضیه اشاره نکرد، تصریح کرد که هیچ‌یک از دشمنان و رقیبان آمریکا از جمله ایران، چین و روسیه خواستار آغاز جنگ نیستند و «پیامد آن (جنگ) برای همه بسیار وحشتناک خواهد بود». روز جمعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد یک فروند نفتکش انگلیسی به دلیل عدم رعایت مقررات بین‌المللی، توقیف شده است. جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را که به بهانه اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفته، «راهزنی دریایی» توصیف کرده است. در پی توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز، «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس امروز اذعان کرد که لندن از توان کافی برای محافظت از تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست.
رکنارکنا1 ساعت قبل
به گزارش رکنا، «فیلیپ هاموند»، وزیر دارایی بریتانیا گفت در صورت رسیدن «بوریس جانسون»، وزیر خارجه پیشین این کشور به پست نخست‌وزیری از سمت خود استعفا خواهد داد. وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی گفت: «پس از رای‌گیری روز چهارشنبه از سمت خود استعفا خواهم داد.» این در حالی است که انتظار می‌رود جانسون پس از به قدرت رسیدن هاموند را از سمتش کنار بگذارد. هاموند در این رابطه گفت: «کسی قرار نیست مرا کنار بگذارد، چراکه پیش از رسیدن به این مرحله از سمت خود استعفا می‌دهم.» وی در ادامه گفت: «با فرض این‌که جانسون نخست‌وزیر شود، درک می‌کنم که شرایط حکمرانی او شامل خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نیز بشود. این چیزی است که با ایده‌های من در تضاد قرار دارد.» برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز، فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس گفت: پیش از آنکه نخست وزیر بعدی من را اخراج کند، روز چهارشنبه استعفا می‌دهم. مطمئنم که اخراج نمی‌شوم چون پیش از آنکه ما در این نقطه قرار بگیریم، من استعفا می‌دهم. می‌دانم که شرایطش برای اداره دولت شامل پذیرش خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق در ۳۱ اکتبر است. در همین حال، دیوید گائوک، وزیر دادگستری انگلیس نیز گفت که روز چهارشنبه از سمتش کناره‌گیری می‌کند. وی ادامه داد: با توجه به این مساله که من از زمان روی کار آمدن ترزا می‌به عنوان نخست وزیر انگلیس در کابینه هستم، فکر می‌کنم این امر مناسب باشد که با رفتن او، من هم استعفا دهم.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
وزرای دارایی و دادگستری انگلیس امروز (یکشنبه) گفتند از سمت‌هایشان کناره‌گیری می‌کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس گفت: پیش از آنکه نخست وزیر بعدی من را اخراج کند، روز چهارشنبه استعفا می‌دهم. مطمئنم که اخراج نمی‌شوم چون پیش از آنکه ما در این نقطه قرار بگیریم، من استعفا می‌دهم. می‌دانم که شرایطش برای اداره دولت شامل پذیرش خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق در ۳۱ اکتبر است. در همین حال، دیوید گائوک، وزیر دادگستری انگلیس نیز گفت که روز چهارشنبه از سمتش کناره‌گیری می‌کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ساعت قبل
یک روزنامه انگلیسی می‌گوید ریشه این تنش‌ها در دامی نهفته است که مشاور ارشد ترامپ برای انگلیس پهن کرده بود. انگلیس، ضمن محکوم کردن این اقدام، تهدید کرد که توقیف نفتکش یادشده، «تبعات جدی» خواهد داشت. برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که نفتکش گریس ۱ در اصل به دستور آمریکا توقیف شده بود. خوشحالی زایدالوصف برخی مقامات آمریکا از ماجرای نفتکش جبل الطارق، هم ظاهرا این گزارش‌ها را تایید می‌کند. نفتکش گریس ۱، که ادعا می‌شود به مقصد سوریه در حال حرکت بود، توسط این ماهواره‌ها ردیابی شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
یک ماه پیش، سامانه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را که وارد حریم هوایی ایران شده بود، هدف قرار داد. بعدا روزنامه «نیویورک‌تایمز» گزارش داد که نگرانی از تبعات سیاسی و نظامی گسترده حمله به ایران، ترامپ را از این تصمیم منصرف کرده است. در مقابل، دولت آمریکا نیز متعهد شده است در همان زمان طرح رفع دائمی تحریم‌های ایران را به کنگره برده و تصویب کند. همزمان برخی از کشورها از جمله روسیه و چین گفته‌اند به دنبال ساز و کاری برای ادامه تجارت با ایران هستند. شیف گفت تصور نمی‌کند که میزان تضاد و چندصدایی در ایران، از آنچه اکنون بر دولت ترامپ حاکم است، بیشتر باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
محسن جلیلوند در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به ماجرای توقیف نفتکش ایرانی از سوی انگلیس و سپس توقیف نفتکش انگلیسی از سوی نیرو‌های سپاه اظهار کرد: انگلیس نفتکش ایرانی را به‌واسطه تحریم‌ سوریه از سوی اتحادیه اروپا توقیف کرد. در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به ماجرای توقیف نفتکش ایرانی از سوی انگلیس و سپس توقیف نفتکش انگلیسی از سوی نیرو‌های سپاه اظهار کرد: انگلیس نفتکش ایرانی را به‌واسطه تحریم‌ سوریه از سوی اتحادیه اروپا توقیف کرد. وی افزود: مقامات کشورمان مقصد این نفتکش را غیر از سوریه اعلام کرده‌اند اما انگلیسی‌ها چون معتقدند مقصد آن سوریه بوده این نفتکش را توقیف کرده‌اند. جلیلوند عنوان کرد: انگلیسی‌ها می‌دانستند که با توقیف نفتکش ایران ممکن است با چنین عکس العملی از سوی ایران روبرو شوند ولی مخصوصا یک نفتکش خالی را فرستادند. این استاد دانشگاه بیان داشت: انگلیس هم اکنون نیاز به بحران و رخدادی دارد تا به‌واسطه آن خود را از تروئیکا اتحادیه اروپا جدا کرده و به آمریکا نزدیک کند.
ایلناایلنا2 ساعت قبل
وزیر دارایی بریتانیا از سمت خود استعفا خواهد داد. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی یورو نیوز، «فیلیپ هاموند»، وزیر دارایی بریتانیا، امروز -یکشنبه- گفت که در صورت رسیدن «بوریس جانسون»، وزیر خارجه پیشین این کشور به پست نخست‌وزیری از سمت خود استعفا خواهد داد. وی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی گفت: «پس از رای‌گیری روز چهارشنبه از سمت خود استعفا خواهم داد.» این در حالی است که انتظار می‌رود جانسون پس از به قدرت رسیدن هاموند را از سمتش کنار بگذارد. هاموند در این رابطه گفت: «کسی قرار نیست مرا کنار بگذارد، چراکه پیش از رسیدن به این مرحله از سمت خود استعفا می‌دهم.» وی در ادامه گفت: «با فرض این‌که جانسون نخست‌وزیر شود، درک می‌کنم که شرایط حکمرانی او شامل خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نیز بشود. این چیزی است که با ایده‌های من در تضاد قرار دارد.»
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
پرفسور سید حسن امین استاد راهنمای حسن روحانی در دانشگاه گلاسکو و دبیرکل حزب ایران در گفت‌وگو با تسنیم، به تشریح نظرات خود درباره دخالت‌های استعمار در ایران، برجام و عملکرد دولت روحانی پرداخت. پروفسور امین فعالیت‌های سیاسی را از پیش از انقلاب با جبهه ملی و حزب ایران آغاز کرد و هم‌اکنون دبیرکل حزب ایران است. مرحوم علی‌قلی بیانی رهبر حزب ایران را دیدم و از طریق این دو نفر وارد حزب ایران شدم. بنابراین از نگاه حزب ایران انتقادها جنبه قانونی داشت، اینکه چرا قانون اساسی اجرا و چرا حقوق شهروندان ایران ادا نمی‌شود. ما خواستار منافع ملی ایران و خواستار ترقی و تعالی و پیشرفت توسعه کشور خودمان هستیم.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو آلمان، «پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان در گفتگو با روزنامه ولت ام زونتاگ با اشاره به سفر اخیر خود به واشنگتن اظهار داشت: گفتگوهای خوبی در زمینه همکاری‌های تجاری با طرف آمریکایی انجام دادیم. وی در ادامه افزود: آمریکا می‌تواند تعرفه‌های گمرکی خود را تا صفر کاهش دهد، در ازای آن اروپا نیز گامهای مثبتی را برای همکاری بر می‌دارد. آلتمایر همچنین خاطر نشان کرد: تغییر در تعرفه‌های گمرکی از سوی آمریکا می‌تواند دستاوردهای مهمی در جهت مناسبات دوجانبه در پی داشته باشد. گفتنی است «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ماه فوریه سند مربوط به افزایش تعرفه گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم را امضا کرد. برای واردات فولاد ۲۵ درصد و آلومینیوم ۱۰ درصد عوارض گمرکی دریافت خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «آدام شیف»، عضو رئیس کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید پس از آنکه ایران پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد و ساقط کرد، در دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرده است که باید از میزان تنش با ایران کاست. یک ماه پیش، سامانه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را که وارد حریم هوایی ایران شده بود، هدف قرار داد. بعدا روزنامه «نیویورک‌تایمز» گزارش داد که نگرانی از تبعات سیاسی و نظامی گسترده حمله به ایران، ترامپ را از این تصمیم منصرف کرده است. در مقابل، دولت آمریکا نیز متعهد شده است در همان زمان طرح رفع دائمی تحریم‌های ایران را به کنگره برده و تصویب کند. شیف گفت تصور نمی‌کند که میزان تضاد و چندصدایی در ایران، از آنچه اکنون بر دولت ترامپ حاکم است، بیشتر باشد.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در نشست با «لوئیجی کاتالانا»، رئیس مرکز نهال گواهی شده ایتالیا، بر ضرورت همکاری بخش خصوصی دو کشور در زمینه تولید محصولات کشت بافت و نهال گواهی شده تاکید کرد و گفت: با حضور بخش خصوصی قطعا همکاری بین ایران و ایتالیا توسعه پیدا می‌کند. در این نشست، رئیس مرکز نهال گواهی شده ایتالیا با اشاره به ساختار تولید نهال گواهی شده ایتالیا و اتحادیه اروپا، اظهار کرد: ایران از زیرساخت‌های تحقیقاتی و فنی خوبی در زمینه تولید نهال گواهی شده و کشت بافت برخوردار است. وی با بیان اینکه دو مدل برای تولید نهال گواهی شده وجود دارد، افزود: گواهی‌های اروپایی و گواهی‌های شرقی، هر دو استاندارد هستند و کشور ایران از گواهی‌های شرقی استفاده می‌کند. رئیس مرکز نهال گواهی شده ایتالیا اولین مساله در حوزه نهال را تأمین رقم گیاه کشت بافتی عنوان کرد و افزود: همچنین باید بررسی شود تا چه ارقام جدیدی برای دو کشور وجود دارد. رئیس مرکز نهال گواهی شده ایتالیا با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف حوزه کشت بافت و نهال گواهی شده، گفت: در این دوره‌های آموزشی تکنیک‌های به روز در خصوص حفظ بهداشت، سلامت و افزایش کیفیت آن آموزش داده شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
ساعت ۲۴- معاون وزیر دفاع انگلیس با اشاره به اینکه باید راه‌حلی برای مسئله نفتکش توقیفی پیدا شود، گفت لندن از توان نظامی کافی برای اسکورت تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست. «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس روز یکشنبه در واکنش به توقیف یک نفتکش متخلف این کشور توسط ایران گفت باید راه حلی برای این مسئله یافت. وی همچنین اذعان کرد که لندن از توان کافی برای محافظت از تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست. تا اطمینان حاصل کنیم که کشتی‌های تحت پرچم بریتانیا با امنیت در این آب‌ها فعالیت کنند. جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را که به بهانه اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفته، «راهزنی دریایی» توصیف کرده است.
انتخابانتخاب2 ساعت قبل
معاون وزیر دفاع انگلیس با اشاره به اینکه باید راه‌حلی برای مسئله نفتکش توقیفی پیدا شود، گفت لندن از توان نظامی کافی برای اسکورت تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست. به گزارش فارس، «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس روز یکشنبه در واکنش به توقیف یک نفتکش متخلف این کشور توسط ایران گفت باید راه حلی برای این مسئله یافت. وی همچنین اذعان کرد که لندن از توان کافی برای محافظت از تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست. نیروی دریایی سلطنتی ما برای مدیریت منافع ما در سرتاسر جهان، بیش از حد کوچک است.» روز گذشته «پنی موردانت» وزیر دفاع انگلیس مدعی شد نفتکش انگلیسی «Stena Impero» در محدوده آب‌های عمان حرکت می‌کرده و توقیف آن «عملی خصمانه» است. جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را که به بهانه اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفته، «راهزنی دریایی» توصیف کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
فقط ۱۶۰ هزار نفر از اعضای حزب محافظه کار برای انتخاب نخست وزیر آینده انگلیس بر اساس نظام پارلمانی رای خواهند داد. یعنی براساس نظام پارلمانی در انگلیس , حزب حاکم, نخست وزیر را به صورت مستقیم انتخاب می‌کند. اعضای حزب محافظه کار در سه سال گذشته در مورد برگزیت عملکرد بسیار بدی داشته و کاملا شکست خورده‌اند. تا زمان برگزیت, افراد معدودی در انگلیس درباره نظام سیاسی کشورشان ابراز ناخرسندی می‌کردند. جان میجر و گوردون براون بدون برگزاری انتخابات سراسری به عنوان نخست وزیر انتخاب شدند.
فارسفارس3 ساعت قبل
معاون وزیر دفاع انگلیس با اشاره به اینکه باید راه‌حلی برای مسئله نفتکش توقیفی پیدا شود، گفت لندن از توان نظامی کافی برای اسکورت تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس روز یکشنبه در واکنش به توقیف یک نفتکش متخلف این کشور توسط ایران گفت باید راه حلی برای این مسئله یافت. وی همچنین اذعان کرد که لندن از توان کافی برای محافظت از تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست. تا اطمینان حاصل کنیم که کشتی‌های تحت پرچم بریتانیا با امنیت در این آب‌ها فعالیت کنند. جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را که به بهانه اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفته، «راهزنی دریایی» توصیف کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
در بین کشورهای اروپایی، بالاترین نرخ تورم مربوط به رومانی با ۳٫۹ درصد بوده است و پس از آن، مجارستان با ۳٫۴ درصد، لتونی با ۳٫۱ درصد و اسلواکی و هلند با ۲٫۷ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. در بین دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم ایتالیا ۰٫۸ درصد، فرانسه ۱٫۴ درصد، آلمان ۱٫۵ درصد، اتریش و سوئد ۱٫۶ درصد و انگلیس دو درصد اندازه گیری شده است. نرخ تورم در بین کشورهای غیر عضو نیز برای ایسلند ۲٫۲ درصد، سوئیس ۰٫۷ درصد و نروژ ۲٫۱ درصد اندازه گیری شده است. بر مبنای ماهانه، بالاترین نرخ تورم مربوط به ایسلند با ۱٫۶ درصد بوده است و پس از این کشور، یونان با ۰٫۶ درصد و استونی با ۰٫۵ درصد قرار دارند. در لوکزامبورگ، لیتوانی و دانمارک تورم ماهانه منفی ۰٫۳ درصد بوده است.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور به منظور کاهش تنش میان ایران و آمریکا با برخی کشورهای اروپایی و عربی در حال همکاری است. احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت وگو با شبکه روسیا الیوم گفت که برخی کشورهای اروپایی و عربی موافق دیدگاه عراق در رابطه با تنش ایران و آمریکا هستند. وی افزود: وزارت خارجه عراق به منظور کاهش تنش میان تهران و واشنگتن با برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین برخی کشورهای عربی همکاری می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که تلاش بغداد براساس ایجاد بی‌طرفانه راه حل سیاسی از طریق گفت‌وگو است تا جایی که این راه حل بتواند تنش‌ها را کاهش و منطقه را از خطر جنگ در امان نگه دارد. هفته گذشته نیز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که به عراق رفته بود اعلام کرد که اتحادیه اروپا از پیشنهاد بغداد برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای به منظور کاهش تنش میان تهران و واشنگتن حمایت می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
ایسناایسنا3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور به منظور کاهش تنش میان ایران و آمریکا با برخی کشورهای اروپایی و عربی در حال همکاری است. به گزارش ایسنا، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت وگو با شبکه روسیا الیوم گفت که برخی کشورهای اروپایی و عربی موافق دیدگاه عراق در رابطه با تنش ایران و آمریکا هستند. وی افزود: وزارت خارجه عراق به منظور کاهش تنش میان تهران و واشنگتن با برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین برخی کشورهای عربی همکاری می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که تلاش بغداد براساس ایجاد بی‌طرفانه راه حل سیاسی از طریق گفت‌وگو است تا جایی که این راه حل بتواند تنش‌ها را کاهش و منطقه را از خطر جنگ در امان نگه دارد. هفته گذشته نیز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که به عراق رفته بود اعلام کرد که اتحادیه اروپا از پیشنهاد بغداد برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای به منظور کاهش تنش میان تهران و واشنگتن حمایت می‌کند.
فراروفرارو4 ساعت قبل
یک روزنامه انگلیسی می‌گوید ریشه این تنش‌ها در دامی نهفته است که مشاور ارشد ترامپ برای انگلیس پهن کرده بود. انگلیس، ضمن محکوم کردن این اقدام، تهدید کرد که توقیف نفتکش یادشده، «تبعات جدی» خواهد داشت. انگلیس، ضمن محکوم کردن این اقدام، تهدید کرد که توقیف نفتکش یادشده، «تبعات جدی» خواهد داشت. برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که نفتکش گریس ۱ در اصل به دستور آمریکا توقیف شده بود. خوشحالی زایدالوصف برخی مقامات آمریکا از ماجرای نفتکش جبل الطارق، هم ظاهرا این گزارش‌ها را تایید می‌کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
راهکار دیگر امنیتی بود که ایران به اعتبار آن نفتکش انگلیسی را توقیف کرد. نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی توسط نیرو‌های سپاه بیان کرد: روابط بین‌الملل مبتنی بر اصل اقدام متقابل است، حقوق بین‌الملل در جای خود اهمیت دارد؛ قدرت هم اهمیت دارد ولی در جای خودش. در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی توسط نیرو‌های سپاه بیان کرد: روابط بین‌الملل مبتنی بر اصل اقدام متقابل است، حقوق بین‌الملل در جای خود اهمیت دارد؛ قدرت هم اهمیت دارد ولی در جای خودش. وی با بیان اینکه روابط بین‌الملل مبتنی بر اقدامات متقابل کشورها است، افزود: یکی از قواعد آمره بین‌المللی اصل حسن‌نیت است. راهکار دیگر امنیتی است که ایران به اعتبار آن نفتکش انگلیسی را توقیف کرد.

انگلیسی‌ها در اعتراض به بریگزیت و نخست‌وزیری جانسون به خیابان آمدند+ تصاویر

4+
ایسناایسنا4 ساعت قبل

به انتهای لیست رسیدید

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت و صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود بازمی‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه‌گذاری کرد. اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۹ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌است. اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند در سال ۲۰۱۱ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۶ تریلیون دلار دست یافت. ۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا عضو ناتو می‌باشند. اتحادیه در حال حاضر بازار واحد مشترکی دارد که موارد زیر را در بر می‌گیرد: اتحادیه گمرکی، واحد پول –یورو- که تحت اداره بانک مرکزی اروپاست (تا کنون ۱۷ کشور آن را پذیرفته‌اند)، سیاست مشترک کشاورزی، سیاست مشترک تجارت و سیاست مشترک شیلات. ویکی‌پدیا