اخبار اتحادیه اروپا - آخرین و مهم ترین اخبار اتحادیه اروپا از خبرگزاری‌های ایران | خبری
اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز32 دقیقه قبل
نرخ اشتغال این گروه سنی در سال ۲۰۰۳ برای مردان تنها ۵۰ درصد و برای زنان تنها ۳۰درصد بوده است. یونان تنها کشوری است که شمار شاغلین سالمند آن در مقایسه با سال ۲۰۰۳ کاهش پیدا کرده است. در بین کشورهای مختلف، سالمندان کشورهای شمالی اروپا بیشتر متمایل به باقی ماندن در بازار کار بوده‌اند به گونه‌ای که در سوئد ۷۸ درصد شاغلین ۵۵ تا ۶۴ ساله در بازار کار باقی مانده‌اند. کمترین میزان مشرکت در بازار کار برای جمعیت سالمند نیز مربوط به لوکزامبورگ و یونان با ۴۰ درصد و کرواسی با ۴۶ درصد بوده است. در بین دیگر کشورهای عضو، این نسبت در هلند ۶۸ درصد، انگلیس ۶۵ درصد، اتریش و ایتالیا ۵۵ درصد، فرانسه ۵۴ درصد و بلژیک ۵۰ درصد اندازه گیری شده است.
ایسناایسنا44 دقیقه قبل
بررسی داده‌های مربوط به سال‌های اخیر نشان می‌دهد شمار بیشتری از سالمندان اروپایی مایل به باقی ماندن در بازار کار هستند. این نرخ اشتغال هم برای مردان و هم برای زنان به بالاترین سطح خود در طول تاریخ تشکیل اتحادیه اروپا رسیده است. یونان تنها کشوری است که شمار شاغلین سالمند آن در مقایسه با سال ۲۰۰۳ کاهش پیدا کرده است. در بین کشورهای مختلف، سالمندان کشورهای شمالی اروپا بیشتر متمایل به باقی ماندن در بازار کار بوده‌اند به گونه‌ای که در سوئد ۷۸ درصد شاغلین ۵۵ تا ۶۴ ساله در بازار کار باقی مانده‌اند. کمترین میزان مشرکت در بازار کار برای جمعیت سالمند نیز مربوط به لوکزامبورگ و یونان با ۴۰ درصد و کرواسی با ۴۶ درصد بوده است.
تسنیمتسنیم48 دقیقه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور «رشوه دهی» را در پرونده رسوایی اوکراین پذیرفته است. خانم پلوسی افزود: «آنچه رئیس جمهوری پذیرفته است و آن را «عالی» می‌داند از نظر من کاملا غلط است. این رشوه دهی است.» مجلس نمایندگان آمریکا در حال تحقیق درباره احتمال «سوءاستفاده» دونالد ترامپ از قدرت شخصی خود در رابطه با اوکراین است. دونالد ترامپ ارتکاب هرگونه تخلف در رابطه با اوکراین را رد کرده است. دیوید هولمز قرار است روز جمعه در جلسه غیرعلنی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان شهادت دهد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز49 دقیقه قبل
چین بزرگترین اقتصاد آسیا است و پیش‌بینی می‌شود این کشور به زودی به بزرگترین اقتصاد جهان شود. چین بزرگترین اقتصاد آسیا است و پیش‌بینی می‌شود این کشور به زودی به بزرگترین اقتصاد جهان شود. به لطف این رشد سریع، میزان تولید ناخالص داخلی چین از حدود ۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۴ به ۱۳٫۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است! بازارهای مالیطبق اعلام خبرگزاری بلومبرگ، چین پس از آمریکا دارنده دومین بازار بورس بزرگ در جهان به ارزش تقریبی ۹٫۵ تریلیون دلار است. چین در سال ۲۰۱۹ حدود دو تریلیون و ۴۹۴ میلیارد دلار صادرات به کشورهای دیگر داشته است.
ایلناایلنا4 ساعت قبل
حد نگرانی آمریکایی‌ها از فردو برابر است با چند برابر همه سایت‌های ما، اعم از نطنز و اراک و اصفهان و تهران و کرج. حد نگرانی آمریکایی‌ها از فردو برابر است با چند برابر همه سایت‌های ما، اعم از نطنز و اراک و اصفهان و تهران و کرج. آن‌ها هم عضو NPT نیستند و ما هرزمان می‌‌توانیم از NPT خارج شویم و آن‌ها بعد از اینکه از NPT خارج شدیم دیگر راهی برای اینکه بخواهند با ایران مقابله کنند را ندارند. شورای حکام یک وظیفه‌ای را انجام می‌دهد طبیعی است که هر موضوعی که در دنیا مطرح می‌شود شورای حکام جلسه می‌گذارد اما شورای حکام هرگز نمی‌تواند جمهوری اسلامی را محکوم کند زیرا جمهوری اسلامی بر اساس قوانینی حرکت می‌کند که شورای حکام هم عضو آن مجمع یا سازمان ملل است. یقینا این‌ها وارد چنین ریسکی نخواهند شد چون به ضررشان است و این را فقط به عنوان یک ابزار فشار علیه جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند که جمهوری اسلامی از آن‌ها زرنگ‌تر است و می‌فهمد که این‌ها ارزش اجرایی ندارند.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
بانک مرکزی فرانسه پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور را کاهش داد. تداوم اختلافات تجاری و تیره شدن چشم انداز اقتصادی جهان از جمله مهم‌ترین دلایل ذکر شده توسط بانک مرکزی فرانسه برای کاهش نرخ رشد پیش‌بینی شده بوده است. دولت فرانسه برای جلوگیری از کاهش بیشتر نرخ رشد اقتصادی این کشور در ماه‌های اخیر اقدام به تزریق ده‌ها میلیارد یورو پول به بازار کرده است. سومین اقتصاد بزرگ اروپا در سه ماهه سوم امسال رشد اقتصادی ۰٫۳ را تجربه کرد که بالاتر از نرخ رشد اقتصادی کشورهایی چون انگلیس، آلمان، نروژ و ایتالیا بوده است. ژیل پرادر- مدیر منابع در موسسه «رام اینوستمنت» سوئیس- گفت: واضحا کاهش رشد اقتصادی آلمان روی عملکرد اقتصاد فرانسه موثر بوده است چرا که آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و بزرگ‌ترین شریک تجاری فرانسه است.

سیاست خارجی در یک هفته؛ از سفر ظریف به آنتالیا و نورسلطان تا انتشار گزارش جدید آژانس

3+
فارسفارس11 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اسکای‌نیوز، دولت ترکیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد ۷ نفر از اتباع کشورهای آلمان و انگلیس را که مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش هستند را به کشورهایشان دیپورت خواهد کرد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، چندی پیش رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داده بودند که دولت این کشور قصد دارد ۲۰ نفر از شهروندان آلمانی مظنون به عضویت در داعش را به آلمان بازگرداند؛ هرچند وزرات کشور آلمان اعلام کرده است تمایلی به پذیرش این افراد ندارد. بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا)، در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ یعنی دوران اوج فعالیت‌های گروه تروریستی داعش، بیش از ۵۰۰۰ نفر از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این گروه پیوسته‌اند. بازگشت تروریست‌های اروپایی عضو داعش به کشورهای خود یکی از دغدغه‌های امنیتی بزرگ اتحادیه اروپاست و کشورهایی اروپایی که خود در تقویت داعش برای پیشبرد منافع خود در خاورمیانه نقش داشته‌اند، اکنون سعی دارند به‌نوعی از پذیرش تروریست‌های اروپایی عضو داعش شانه خالی کنند. وی حتی اروپایی‌ها را تهدید کرده بود که در صورت تحویل نگرفتن تروریست‌ها، آمریکا آنها را رها خواهد کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی گفت: شکاف طبقاتی در کشور‌های اسلامی در میان اقشار متوسط جامعه بیداد می‌کند. نبود عدالت اجتماعی و توزیع ناعادلانه ثروت، بیماری جهان اسلام است. رئیس حزب سعادت ترکیه با اشاره به نابربری‌های قومی و تنش‌های مذهبی در کشور‌های منطقه افزود: رشد تجمل‌گرایی و اولویت رابطه بر ضابطه کشور‌های اسلامی را فلج کرده است. «تمل کارا ملا اوغلو» در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما کشور‌های اسلامی تمدن بشریت را ساختیم. جنگ و تعارض میان کشور‌های اسلامی وحدت و همکاری مشترک را میان آن‌ها تضعیف می‌کند.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، دولت ترکیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد ۷ نفر از اتباع کشورهای آلمان و انگلیس را که مظنون به عضویت در گروه تروریستی داعش هستند را به کشورهایشان دیپورت خواهد کرد. چندی پیش رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داده بودند که دولت این کشور قصد دارد ۲۰ نفر از شهروندان آلمانی مظنون به عضویت در داعش را به آلمان بازگرداند؛ هرچند وزرات کشور آلمان اعلام کرده است تمایلی به پذیرش این افراد ندارد. بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا)، در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ یعنی دوران اوج فعالیت‌های گروه تروریستی داعش، بیش از ۵۰۰۰ نفر از اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این گروه پیوسته‌اند. بازگشت تروریست‌های اروپایی عضو داعش به کشورهای خود یکی از دغدغه‌های امنیتی بزرگ اتحادیه اروپاست و کشورهایی اروپایی که خود در تقویت داعش برای پیشبرد منافع خود در خاورمیانه نقش داشته‌اند، اکنون سعی دارند به‌نوعی از پذیرش تروریست‌های اروپایی عضو داعش شانه خالی کنند. وی حتی اروپایی‌ها را تهدید کرده بود که در صورت تحویل نگرفتن تروریست‌ها، آمریکا آنها را رها خواهد کرد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
اداره آمار کمیسیون اروپا، یوروستات با انتشار گزارشی اعلام کرد که مردم فنلاند بیش از مردمان سایر کشورهای اروپایی از زندگی خود رضایت دارند. به گزارش یورونیوز، گزارش یوروستات که به ارزیابی شاخص رضایت از زندگی در میان ساکنان کشورهای مختلف اروپا در سال ۲۰۱۸ اختصاص دارد، نشان می‌دهد که مردم دو کشور فنلاند و اتریش بالاترین سطح رضایت از زندگی را دارند و در مقابل، این شاخص در بلغارستان در پایین‌ترین سطح در میان کشورهای اروپایی مورد بررسی قرار دارد. شاخص رضایت از زندگی بر پایۀ دو معیار رضایت از شرایط مالی و خرسندی از ارتباطات فردی در جامعه به دست می‌آید. بررسی کمیسیون اروپا نشان می‌دهد که شاخص رضایت از زندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ۷ در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۷٫۳ در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. مطابق این گزارش، در میان کشورهای مورد بررسی نیز مردم دانمارک بالاترین سطح رضایت از شرایط مالی (۷٫۶) را دارند و معیار رضایت از روابط فردی نیز در مالت (۸٫۶) بیش از سایر کشورهای اروپایی است.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
نخست‌وزیر بریتانیا برنامه‌اش برای سفر به جنوب غربی کشور را در پی تظاهرات لغو کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر بریتانیا، برنامه‌اش برای سفر به جنوب غربی کشور را در پی تظاهرات لغو کرد. جانسون بنا بود در قالب بخشی از کارزار انتخاباتی خود به گلاستونبری سفر کند. بی‌بی‌سی گزارش داد که او به پیشنهاد پلیس سفر خود را لغو کرده است. حزب محافظه‌کار بریتانیا هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ‎‏‏‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی رویترز، دونالد توسک رئیس شورای اروپا اعلام کرد خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند به معنای پایان یافتن امپراطوری این کشور باشد. بر اساس این گزارش، توسک گفت: "احتمالا حق با یکی از حامیان انگلیسی من است که می‌گوید برگزیت به معنای پایان یافتن امپراطوری انگلیس است. انتخابات در انگلیس ظرف یک ماه برگزار خواهد شد و نتیجه آن می‌تواند سبب تغییر اوضاع شود. تنها مسئله‌ای که امروز به ذهن من خطور می‌کند این است که دست از تلاش نکشید. ما در این بازی، وقت اضافه تعیین کرده‌ایم. شاید هم کار به پنالتی بکشد. "
مهرمهر19 ساعت قبل
میانگین جهانی مصرف عمومی یک خودرو روزانه ۳ تا ۴ لیتر است، اما در ایران، خودروها به طور میانگین روزانه ۴ تا ۵ لیتر بنزین مصرف می‌کنند. ۱۶ میلیون خودرو و ۸ میلیون موتورسیکلت در کشور تردد می‌کنند که اگر یک لیتر از میانگین مصرف جهانی بیشتر بنزین مصرف کنند ۱۹ میلیون لیتر اضافه مصرف داریم. وی گفت: قاچاق بنزین در مقایسه با گازوییل بسیار کمتر است و با توجه به مصرف و قیمت‌ها، حدود دو و نیم تا سه میلیون لیتر بنزین، مظنون به قاچاق است. مصرف بنزین ایران ۳۸ برابر اتحادیه اروپابه گفته این مقام مسوول میانگین مصرف بنزین سال گذشته کشور ۳۸ درصد بیشتر از مصرف اتحادیه اروپا بوده است. چشم انداز مصرف بنزین اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ چهار و دو دهم لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است، اما در ایران در هر ۱۰۰ کیلومتر هفت و هفت دهم لیتر بنزین مصرف می‌کنیم.
ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
در حالی که نرخ رشد اقتصادی آلمان به عنوان قدرتمندترین اقتصاد اتحادیه اروپا در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به منفی ۰٫۲ درصد رسیده …آلمان از دام رکود اقتصادی بی‌سابقه در ۶ سال گذشته گریخت. در حالی که نرخ رشد اقتصادی آلمان به عنوان قدرتمندترین اقتصاد اتحادیه اروپا در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به منفی ۰٫۲ درصد رسیده بود، اداره آمار آلمان اعلام کرد که این نرخ در پی افزایش هزینه‌های مصرفی دولت و مردم در سه ماهه سوم سال جاری به ۰٫۱ درصد افزایش یافته است. کارشناسان معتقدند، روند رو به رشد سرمایه‌گذاری در صنایع تولید ماشین‌آلات این کشور و افزایش امیدواری‌ها نسبت به ارائه بسته حمایت‌های مالی دولت از صنایع تولیدی، اقتصاد آلمان را از خطر تعمیق رکود اقتصادی کم‌سابقه نجات داده است. اقتصاد آلمان در سه ماه نخست سال جاری نیز تنها ۰٫۵ درصد رشد داشته و با وجود رفع خطر ادامه رکود اقتصادی، رشد موتور محرک اقتصاد اروپا همچنان پایین است. وقوع جنگ تجاری میان آمریکا و چین، تقاضای صنایع آلمانی را کاهش داده به طوری که تقاضای خرید خودروهای ساخت این کشور به پایین‌ترین حد در ۱۰ سال گذشته رسیده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- دولت انگلیس هشدار داده است در صورتی که شهروندان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا موفق نشوند به موقع وضعیت جدید مهاجرت خود بعد را از برگزیت تغییر دهند حق ماندن در این کشور را نخواهند داشت. به گفته این شهروندان بر اساس دستور العمل‌های قبلی، دولت انگلیس فهرستی از شرایط استثنا برای شهروندان اتحادیه اروپا را تهیه کرده است. رویترز نوشت، دولت انگلیس در حال معرفی بزرگ‌ترین اقدامات کنترل مرز‌های کشور طی ده سال اخیر است. اکثر شهورندان اتحادیه اروپا برای اقامت در انگلیس به نوعی اجازه قبلی از دولت نیاز دارند. دولت انگلیس همیشه متهم به ناتوانی در شناسایی مهاجرانی است که به طور قانونی و یا غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
رئیس شورای اروپا گفت که روسیه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها پیش روی اتحادیه اروپا است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «دونالد تاسک»، رئیس شورای اروپا، گفت که روسیه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها پیش روی اتحادیه اروپا است. وی گفت: «کمابیش هر هفته باید علنا به دیگران اعلام می‌کردم که روسیه نه شریک استراتژیک ما، ‌ بلکه مشکلی استراتژیک است. حتی به خاطر تاکید بسیار روی این مسئله مرا دیوانه خطاب کردند. اما نهایتا این تاکید من جواب داد.» وی همچنین از «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه، به‌خاطر رویکرد متفاوتش در قبال مسکو انتقاد کرد و گفت که روسیه می‌تواند بدل به تهدیدی برای حاکمیت اروپا شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
ساعت ۲۴- رئیس شورای اروپا مدعی است روسیه چالش راهبردی اتحادیه اروپا است و نباید با طناب رئیس‌جمهوری فرانسه که خواستار تغییر رویکرد نسبت به مسکو است؛ به چاه افتاد. به نقل از ایتارتاس، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا که اواخر دوره ریاست خود را می‌گذارند، مدعی شد که در ۵ سال گذشته، همه تلاش خود را کرده تا به سران اتحادیه اروپا بفهماند روسیه یک «مشکل راهبردی» است و نه یک «شریک راهبردی». وی همچنین ادعا کرد اصلی‌ترین هدفش حفظ اتحادیه اروپایی است که اصلی‌ترین چالشش سیاست تهاجمی روسیه است. تاسک همچنین در انتقاد از اظهارنظر اخیر امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه که با اعلام مرگ مغزی ناتو خواستار تجدید نظر در نوع رابطه با روسیه شده بود؛ هشدار داد مبادا این اتفاق به قیمت بر باد رفتن آرزوهای مشترک اتحادیه اروپا بیفتد. تاسک مدعی شد که در طول دوره ریاستش موفق شده با اعمال تحریم علیه روسیه، اتحاد اروپا را حفظ کند.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
منابع آگاه اعلام کردند که بریتانیا شهروندان اتحادیه اروپا را در صورت عدم اقدام برای انطباق با وضعیت مهاجرتی جدید پس از خروج این کشور از اتحادیه به اخراج تهدید کرد. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که بریتانیا شهروندان اتحادیه اروپا را تهدید کرده است که اگر در زمان مناسب برای دریافت وضعیتی مهاجرتی جدید پس از خروج این کشور از اتحادیه اقدام نکنند، از بریتانیا اخراج شده و فقط در موارد استثنائی مسامحه خواهد شد. دولت اصلاحات زیادی بر قوانین مرزی اعمال کرده است که بر این اساس به اولویت مهاجران اتحادیه اروپا بر مهاجران کشورهای دیگر پایان می‌دهد و بنابراین بیشتر شهروندان اتحادیه برای ادامه حضور در بریتانیا به اجازه قبلی نیاز دارند. بیانیه‌های دولت بریتانیا حاکی از آن است که بیش از نیمی از شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می‌کنند و تعداد آنها به سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد، مجوز وضعیت مهاجرتی جدید را که تا دسامبر ۲۰۲۰ مهلت دارد، دریافت کرده‌اند. بریتانیا در تاریخ ۱۲ دسامبر انتخابات سراسری برگزار می‌کند و در صورت شکست دولت محافظه‌کار در انتخابات ممکن است این پیشنهادها تغییر کند.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
حجت شمامی ادامه داد: حتی فرانسه به خودی خود نمی‌داند که با آمریکا در تعامل یا تقابل است یا حتی با متحد خود یعنی آلمان در چه شرایطی به سر می‌برد. این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تاثیرگذاری نشست‌های آستانه گفت: امروز این نشست هاست که مشخص می‌کند سوریه چه طور اداره شود و اساسا در این تصمیم گیری حتی آمریکایی‌ها نیز نقش چندانی ندارند. وی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: چیزی که هم اکنون ممکن است نگران کننده باشد گزارش‌های آژانس است که به نظر می‌رسد انتصاب رئیس جدید آن نیز حساب شده صورت گرفت. در غیر این صورت توان اروپا هیچ گاه فراتر از صدور بیانیه نخواهد بود. انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانه‌ها
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
به نقل از ایتارتاس، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا که اواخر دوره ریاست خود را می‌گذارند، مدعی شد که در ۵ سال گذشته، همه تلاش خود را کرده تا به سران اتحادیه اروپا بفهماند روسیه یک «مشکل راهبردی» است و نه یک «شریک راهبردی». وی همچنین ادعا کرد اصلی‌ترین هدفش حفظ اتحادیه اروپایی است که اصلی‌ترین چالشش سیاست تهاجمی روسیه است. تاسک همچنین در انتقاد از اظهارنظر اخیر امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه که با اعلام مرگ مغزی ناتو خواستار تجدید نظر در نوع رابطه با روسیه شده بود؛ هشدار داد مبادا این اتفاق به قیمت بر باد رفتن آرزوهای مشترک اتحادیه اروپا بیفتد. تاسک در ادامه اظهارت روسیه‌هراسانه خود افزود: فقط آینده استقلال اوکراین و امنیت اروپای مرکزی در خطر نیست بلکه پای تمامیت ارضی اروپا به عنوان یک ماهیت سیاسی در میان است و تردید ندارم که هدف راهبردی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نه تنها بازاعمال کنترل بر اراضی شوروی سابق بود، بلکه می‌خواست به طور سیستماتیک اتحادیه اروپا را از راه دامن زدن به اختلافات داخلی تضعیف کند. تاسک مدعی شد که در طول دوره ریاستش موفق شده با اعمال تحریم علیه روسیه، اتحاد اروپا را حفظ کند.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور به‌خاطر تامین امنیت پایدار در منطقه اورآسیا، تلاش می‌کند تا روابط خود با ناتو و اتحادیه اروپا را بهبود بخشد. ما خواستار گفت‌وگوی صادقانه، جدی و برابر با شرکای غربی خود به منظور مقابله با مشکلات و چالش‌های در جهان امروز هستیم و این در شرایطی است که روابط روسیه با ناتو و اتحادیه اروپا، دوران چندان خوبی را طی نمی‌کند. معاون وزیر خارجه تاکید کرد موضع گیری روسیه بر این اساس است که کار مشترک بر اساس حقوق بین‌الملل و با نقش تعیین کننده سازمان ملل جایگزینی ندارد و حوادث چند سال اخیر نشان دهنده این واقعیت است که برخوردهای یک جانبه برای حل مشکلات غیر سازنده و بدون نتیجه بوده است. به گفته وی، وظیفه دیپلماسی ایجاد شرایط مناسب برای توسعه روابط در سطح بین الملل است و سیاست تحمیل عقاید و دیکته کردن تمایلات راه به جایی نخواهد داشت. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
دلاویز گفت: هر ۱۰ سال، مصرف بنزین کشور دو برابر می‌شود. مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: ظرفیت تولید بنزین کشور از سال ۹۲ تاکنون دو برابر شده است، اما اگر روند مصرف را کنترل نکنیم در چند سال آینده باید بنزین وارد کنیم. مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: اگر این یارانه ساماندهی شود در درآمد سرانه تأثیر دارد و برای پیشرفت کشور هزینه می‌شود. دلاویز گفت: تا زمانی که قیمت‌های انرژی این چنین است بحث بهینه سازی مصرف به جایی نمی‌رسد. مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت افزود: دو برابر تعداد خودرو‌های کشور کارت سوخت صادر شده، اما حدود ۸۰۰ هزار کارت در پست مانده است و متقاضیان پیگیری نمی‌کنند.
فارسفارس23 ساعت قبل
ریاست شورای اروپا با اعلام حمایت صریح از چهره‌های ضد برگزیت در انتخابات ماه آینده انگلیس گفت، خروج از اتحادیه اروپا، پایانی برای امپراتوری بریتانیا خواهد بود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا امروز (پنجشنبه) از رقبای انتخاباتی «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در انتخابات سراسری اعلام حمایت کرد. به نوشته روزنامه «گاردین»، تاسک که به‌زودی دوره ریاستش بر شورای اروپا به اتمام می‌رسد، خطاب به مخالفان برگزیت گفت امیدشان را از دست ندهند. انتخابات انگلیس ماه آینده برگزار می‌شود. پیشنهاد او در پارلمان انگلیس با استقبال حزب «لیبرال دموکرات» مواجه شده و مورد تصویب قرار گرفت.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا که اواخر دوره ریاست خود را می‌گذارند، مدعی شد که در ۵ سال گذشته، همه تلاش خود را کرده تا به سران اتحادیه اروپا بفهماند روسیه یک «مشکل راهبردی» است و نه یک «شریک راهبردی». وی همچنین ادعا کرد اصلی‌ترین هدفش حفظ اتحادیه اروپایی است که اصلی‌ترین چالشش سیاست تهاجمی روسیه است. تاسک همچنین در انتقاد از اظهارنظر اخیر امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه که با اعلام مرگ مغزی ناتو خواستار تجدید نظر در نوع رابطه با روسیه شده بود؛ هشدار داد مبادا این اتفاق به قیمت بر باد رفتن آرزوهای مشترک اتحادیه اروپا بیفتد. تاسک در ادامه اظهارت روسیه‌هراسانه خود افزود: فقط آینده استقلال اوکراین و امنیت اروپای مرکزی در خطر نیست بلکه پای تمامیت ارضی اروپا به عنوان یک ماهیت سیاسی در میان است و تردید ندارم که هدف راهبردی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نه تنها بازاعمال کنترل بر اراضی شوروی سابق بود، بلکه می‌خواست به طور سیستماتیک اتحادیه اروپا را از راه دامن زدن به اختلافات داخلی تضعیف کند. تاسک مدعی شد که در طول دوره ریاستش موفق شده با اعمال تحریم علیه روسیه، اتحاد اروپا را حفظ کند.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، اما شرکت‌های بزرگ نفت و گاز روسیه با تحریم برای دسترسی به سرمایه غربی مواجهه شده‌اند. تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه بخش نفت و گاز روسیه که نخستین بار در سال ۲۰۱۴ وضع شد، باعث شد غول‌های نفتی جهان از پروژه‌های بلندپروازانه در بخش فراساحلی قطب شمال و در مناطق شیل سیبری کناره گیری کنند. برای نقاطی همچون قطب شمال و مناطق شیل سیبری تنها اکتشاف پرچالش و گران است که مانع پیشرفت در قیمت‌های نفت پایین محدوده ۶۰ دلار در هر بشکه شده است. بر اساس گزارش اویل پرایس، توتال فرانسه در سال ۲۰۱۵ از میدان گاز و میعانات Shtokman در دریای بارنتز روسیه در آب‌های قطب شمال خارج شد. وزارت منابع طبیعی روسیه سال گذشته اذعان کرد که تحریم‌ها مانع توسعه پروژه گاز طبیعی در این کشور شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این روند رو به رشد حجم تجارت خارجی در سال‌های بعد از ۲۰۰۸ نیز همچنان ادامه داشته و تا سال ۲۰۱۱ به حدود ۳۶٫۲ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۳ به حدود ۳۴٫۶ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۶ به حدود ۲۱٫۸ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۷ به ۲۴ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۸ به حدود ۳۱ میلیارد دلار (دقیقا ۳۰٫۹ میلیارد دلار) رسیده است. همچنین طی ۱۸ سال اخیر واردات این کشور از حدود ۱٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ به حدود ۷٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸، به حدود۹٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ و به حدود ۱۰٫۷ میلیارد دلار تا سال ۲۰۱۳ رسید. طبق داده‌های آماری این میزان طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ حدود ۹ میلیارد دلار در نوسان بوده و در سال ۲۰۱۸ به حدود ۱۱٫۵ میلیارد دلار رسیده است. در زمینه حجم صادرات نیز طبق داده‌های وبسایت trademap، صادرات این کشور از حدود ۲٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ به حدود ۱۷٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸، به ۲۶٫۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱، به حدود ۲۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ و تا سال ۲۰۱۴ به ۲۱٫۷ میلیارد دلار رسید. همان‌طور که داده‌های آماری نشان می‌دهد عمده تغییرات و نوسان‌های حجم تجارت خارجی جمهوری آذربایجان مربوط به حجم صادرات است و واردات نوسان و تغییرات کمی داشته است.

(تصاویر) اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ

16+
فراروفرارو1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد تاسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه تاکید کرد: بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا، نفوذ در عرصه بین المللی را از دست خواهد داد و به یک بازیگر درجه ۲ تبدیل خواهد شد. تاسک افزود: تنها یک اروپای واحد می‌تواند در برابر نفوذ چین مقابله کرده و یک نقش موثر جهانی را ایفا کند. رئیس شورای اروپا اظهار داشت: بارها از طرفداران برگزیت شنیده‌ام که خواستار ترک اتحادیه اروپا هستند تا بریتانیا را بار دیگر در عرصه بین المللی مطرح کنند، آنها معتقدند که تنها با خروج از اتحادیه اروپا می‌توانند به این هدف برسند. من این مساله را از هند، نیوزلند، استرالیا، کانادا و آفریقای جنوبی نیز شنیده‌ام که بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا به یک بازیگر درجه ۲ تبدیل خواهد شد. تاسک گفت: بارها آرزو کرده‌ام که بریتانیایی‌ها نظر خود را تغییر دهند و در اتحادیه اروپا باقی بمانند.

به انتهای لیست رسیدید

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت و صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود بازمی‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه‌گذاری کرد. اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۹ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌است. اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند در سال ۲۰۱۱ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۶ تریلیون دلار دست یافت. ۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا عضو ناتو می‌باشند. اتحادیه در حال حاضر بازار واحد مشترکی دارد که موارد زیر را در بر می‌گیرد: اتحادیه گمرکی، واحد پول –یورو- که تحت اداره بانک مرکزی اروپاست (تا کنون ۱۷ کشور آن را پذیرفته‌اند)، سیاست مشترک کشاورزی، سیاست مشترک تجارت و سیاست مشترک شیلات. ویکی‌پدیا