اخبار اتحادیه اروپا - آخرین و مهم ترین اخبار اتحادیه اروپا از خبرگزاری‌های ایران | خبری
اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

خبر ورزشیخبر ورزشی3 هفته قبل
به گزارش خبرورزشی، به نقل از سایت رسمی اتحادیه باشگاه‌های فوتبال اروپا، این نهاد دستور برگزاری نشست فوق‌العاده عمومی را صادر کرد که در آن راهکارهای سیستم جدید رقابت‌های باشگاهی اروپا با هدف کاهش تعداد تیم‌ها و افزایش کیفی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. در این نشست که روزهای ۶ و ۷ ماه ژوئن ۲۰۱۹ (۱۶ و ۷ خرداد) در مالت تشکیل می‌شود نمایندگان باشگا‌های اروپایی این فرصت را خواهند داشت تا دیدگاه‌های خود درباره اصول آینده رقابت‌های باشگاهی این قاره برای پس از سال ۲۰۲۴ میلادی تشریح کنند. اتحادیه باشگاه‌های اروپا بر همین اساس با اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) برای توسعه رقابت‌های باشگاهی همکاری خواهد کرد. اتحادیه باشگاه‌های اروپا پیش از این خواهان تغییر فرمت برگزاری لیگ قهرمانان اروپا به ۴ گروه هشت تیمی شده بود که هم‌اکنون در ۸ گروه ۴ تیمی برگزار می‌شود.
ایسناایسنا2 هفته قبل
کمیسیون اروپا پیشنهادهایی برای دستور کار استراتژیک بعدی اتحادیه اروپا در بازه زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ منتشر کرد که شامل اقداماتی در راستای ایجاد یک اتحادیه دفاعی مؤثر اروپایی و توسعه روابط با همسایگان می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک‌، این پیشنهادها پیش از نشست رهبران اتحادیه اروپا در شهر رومانی در ۹ مه سال جاری میلادی مطرح شده‌اند. کمیسیون اروپایی پنج مورد را درباره تحولات آتی اتحادیه اروپا شامل محافظ اروپا، رقابت اروپا، عدالت اروپا، ثبات اروپا و نفوذ اروپا منتشر کرده است. این کمیسیون اعلام کرد: ما باید اقداماتی را برای ایجاد یک اتحادیه امنیتی اروپایی مؤثر و حقیقی پیگیری کنیم و به سمت یک اتحادیه دفاعی حقیقی برای اروپا حرکت داشته باشیم تا همکاری دفاعی در داخل اتحادیه اروپا و بر اساس هنجارها و نه انتظارات صورت گیرد. کمیسیون اروپا همچنین اعلام کرد که به دنبال توسعه نظم جهانی مبتنی بر قوانین و چندجانبه گرایی است.
یورونیوزیورونیوز1 هفته قبل
این پیشنهاد مبنای تشکیل نهادی است که امروزه به عنوان اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. همان‌ها هفت سال بعد در رم پیمانی را به امضاء رساندند و بازار مشترک اقتصادی اروپا یا آنچه بعدها اتحادیه اروپا نام گرفت بوجود آمد، با هدف ایجاد یکپارچگی اقتصادی و بازار مشترک میان این شش عضو. در ۱۹۹۲ با امضای پیمان ماستریخت عملا اتحادیه اروپا بوجود آمد و طی سال‌های بعد با پیوستن دیگر کشورها به آن، تعداد اعضای این اتحادیه به ۲۸ عضو رسید. به مناسبت «روز اروپا»، فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجه در توییت خود به آنچه اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند اشاره کرد و گفت: «ما باید از اروپا محافظت کنیم و نیاز به انجام اصلاحاتی در آن هست. آنهایی که منتقد و مخالف اتحادیه اروپا هستند هم نسبت به این روز بی اعتنا نبودند.
افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگو با یکی از رسانه‌های لهستان با اشاره به انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است در پاییز سال جاری برگزار شود، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که حزب مخالف اروپا در این انتخابات به پیروزی برسد. وی در ادامه افزود: لهستان و اتحادیه اروپا اهداف مشترکی را در راستای برنامه‌ها و چشم اندازهای اروپایی دنبال می‌کنند به همین دلیل خروج این کشور از اتحادیه را بعید می‌دانم. این در حالی است که حزب مخالف دولت که مواضع ضد اروپایی دارد بارها اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی لهستان مراحل خروج از اتحادیه اروپا را کلید خواهد زد. حزب ضد اروپایی لهستان در اعلام مواضع خود انتقادهایی را به سیاست‌های جاری در اتحادیه اروپا مطرح کرده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگو با یکی از رسانه‌های لهستان با اشاره به انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است در پاییز سال جاری برگزار شود، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که حزب مخالف اروپا در این انتخابات به پیروزی برسد. وی در ادامه افزود: لهستان و اتحادیه اروپا اهداف مشترکی را در راستای برنامه‌ها و چشم اندازهای اروپایی دنبال می‌کنند به همین دلیل خروج این کشور از اتحادیه را بعید می‌دانم. این در حالی است که حزب مخالف دولت که مواضع ضد اروپایی دارد بارها اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی لهستان مراحل خروج از اتحادیه اروپا را کلید خواهد زد. حزب ضد اروپایی لهستان در اعلام مواضع خود انتقادهایی را به سیاست‌های جاری در اتحادیه اروپا مطرح کرده است.
فراروفرارو1 ماه قبل
طی سال‌ها، حکومت‌ها، بخش‌هایی از حکمرانی خود را به یک نهاد بی‌روح سپرده‌اند که هربار این نهاد نام‌های متفاوتی به خود گرفته است: شورای اتحادیه اروپا، پارلمان اروپایی و حالا کمیسیون اروپایی. او می‌گوید: «همبستگی اتحادیه اروپا دارای روکش نازکی شده است.» رهبران اتحادیه اروپا هیچ‌وقت این‌گونه احساس تنهایی نکرده بودند. روی کاغذ نظرسنجی‌هایی که خود اتحادیه اروپا برگزار کرده نشان می‌دهد که در ۳۵ سال اخیر اتحادیه اروپا از بالاترین حمایت برخوردار است. برای طرفداران اتحادیه اروپا این مساله مطرح است که چگونه می‌توان با انگیزه‌های ناسیونالیست‌ها شاخ به شاخ شد؛ درحالی‌که اتحادیه اروپا برای مبارزه با آن انگیزه‌ها شکل گرفته است. خرابکاران اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند تا بزرگان را با چرب‌زبانی متقاعد کنند که تنها به پاداش بزرگ‌تر فکر کنند: از نو ساختن اتحادیه اروپا.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
خبرگزاری میزان- اتحادیه اروپا شاهد چالش‌های داخلی و بینادولتی است که هر روز بر عمق و گستره آن افزوده می‌شود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، چالش‌ها و اختلافات درونی اتحادیه اروپا در ماه‌ها و هفته‌های اخیر بیش از پیش آشکار شده است. کشور‌های اروپایی در سال ۲۰۱۸ شاهد اختلافات و بحران‌های درونی شدیدی بوده‎اند. گذشته از بحران‌ها و اختلافات داخلی کشور‌های اروپایی که نمونه‎هایی از آن ذکر شد، اتحادیه اروپا با بحران دیگری نیز مواجه است؛ اختلاف کشور‌های عضو اتحادیه اروپا. عدم تجدید نظر در توافق با انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا سبب بروز اظهارنظر‌ها و آشکار شدن اختلافات در اتحادیه اروپا شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز3 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، بیش از نیمی از اروپایی‌ها معتقدند که اتحادیه اروپا در طول یک نسل احتمالا فرو می‌پاشد. طبق نظرسنجی که اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی (ECFR) انجام داده است، ۵۸ درصد از مردم فرانسه معتقدند که اتحادیه اروپا در طول ۲۰ سال آینده فرو می‌پاشد. پیش از ۱۹۹۲ میلادی، «جوامع اروپایی» متشکل از «اتحادیه اقتصادی اروپا»، «سازمان فولاد و زغال سنگ اروپا» و «سازمان انرژی اتمی اروپا» بود که بعد از «پیمان ماستریخت» در سال ۱۹۹۲ به اتحادیه اروپا تغییر یافتند. اتحادیه اقتصادی اروپا با شش عضو شامل فرانسه، ایتالیا، آلمان غربی، هلند، لوگزامبورگ، و بلژیک تشکیل شد. ماه فوریه سال ۱۹۹۲ اعضای جوامع اروپایی با امضای پیمان ماستریخت وارد عرصه جدید شدند که با اجرایی شدن آن یک سال و نیم بعد یعنی در روز یکم نوامبر سال ۱۹۹۳ (دقیقا ۲۵ سال قبل) اتحادیه اروپا به صورتی که امروز وجود دارد، پایه‌گذاری شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا درباره ایران بیانیه‌ای منتشر کرد. متن این بیانیه بدین شرح است: جمهوری اسلامی ایران با استقبال از مواضع مثبت اعلامی در بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص ایران بویژه برجام و دیگر نکات قابل قبول، برخی نکات و انتقادات خود را از بیانیه مزبور اعلام می‌دارد:۱. سازوکار حمایت از تبادلات تجاری (ساحات): جمهوری اسلامی ایران نسبت به مواضع اتحادیه اروپایی ملاحظات و نقدهای جدی دارد. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفتگو، تعامل و راهکارهای سیاسی برای حل و فصل تمامی بحران‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند. حقوق بشر: جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم می‌کند. * جمع بندیجمهوری اسلامی ایران خواستار تعامل سازنده و مبتنی بر منافع و احترام متقابل با اتحادیه اروپایی است.
جهان نیوزجهان نیوز3 هفته قبل
به گزارش جهان نیوز به نقل از مهر، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگو با یکی از رسانه‌های لهستان با اشاره به انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است در پاییز سال جاری برگزار شود، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که حزب مخالف اروپا در این انتخابات به پیروزی برسد. وی در ادامه افزود: لهستان و اتحادیه اروپا اهداف مشترکی را در راستای برنامه‌ها و چشم اندازهای اروپایی دنبال می‌کنند به همین دلیل خروج این کشور از اتحادیه را بعید می‌دانم. این در حالی است که حزب مخالف دولت که مواضع ضد اروپایی دارد بارها اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی لهستان مراحل خروج از اتحادیه اروپا را کلید خواهد زد. حزب ضد اروپایی لهستان در اعلام مواضع خود انتقادهایی را به سیاست‌های جاری در اتحادیه اروپا مطرح کرده است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
نمایندگان پارلمان اروپا خواهان لغو نمایندگی دیپلماتیک نظام سوریه در اتحادیه اروپا شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، نمایندگان اروپایی عریضه‌ای را برای فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستادند و در آن تأکید کردند که لغو مجوز تردد دیپلمات‌های اتحادیه اروپا از سوی دمشق با هدف اعمال فشار بر این اتحادیه برای بازگشایی دفاتر نمایندگی خود در دمشق صورت گرفته است. آن‌ها خواهان لغو نمایندگی دیپلماتیک نظام سوریه در اتحادیه اروپا شدند. اخیرا چند دیپلمات اروپایی اعلام کردند که دمشق از ژانویه ویزای ورودشان به دمشق را لغو کرده است. اتحادیه اروپا از اوایل بحران سوریه تمامی دفاتر نمایندگی دیپلماتیک خود در دمشق را بست.
ایسناایسنا1 هفته قبل
اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی روز دوشنبه جلسه‌ای با محوریت ایران و برجام برگزار کردند. به گزارش ایسنا، مایا کوچیانچیک، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی اعلام کرد: همانطور که فدریکا موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) اعلام کرد، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی پیش از آغاز نشست شورای روابط خارجه، جلسه‌ای در سطح وزیران برگزار کردند. شورای اروپا امروز نشستی را در سطح وزیران خارجه آغاز کرده که قرار است در آن درباره ایران نیز صحبت شود. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز برای مذاکره با همتایان اروپایی خود راهی بروکسل شده است. انتهای پیام
ایسناایسنا2 ماه قبل
مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد متوسط نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ژانویه در منطقه یورو و اتحادیه اروپا کاهش یافته است. هم چنین متوسط تورم در همین دوره در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰٫۱ درصد کاهش به ۱٫۵ درصد رسیده است تا نرخ تورم در کشورهای اروپایی هنوز فاصله زیادی تا سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا داشته باشد. نرخ تورم در مقایسه با ماه دسامبر در ۱۶ کشور اروپایی کاهشی بوده است، در پنج کشور نرخ تورم تغییری نکرده است و در هفت کشور نیز تورم افزایشی بوده است. در بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نرخ تورم ایتالیا ۰٫۹ درصد، اسپانیا یک درصد، فرانسه ۱٫۴ درصد، اتریش و آلمان ۱٫۷ درصد و هلند دو درصد بوده است. بیشترین کاهش ماهانه مربوط ایتالیا و اسپانیا با کاهش ۱٫۷ درصدی نرخ تورم بوده است و بیشترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به اسلواکی با ۱٫۲ درصد و جمهوری چک با یک درصد بوده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العربیه، نماینده اتحادیه اروپا در توضیح کشف سلاح از دیپلمات‌های اروپایی در تونس گفت سلاح هایی که نیروهای امنیتی تونس از دیپلمات‌های اروپایی کشف کردند مربوط به هیئت نمایندگی اروپا برای کمک به لیبی در تامین امنیت مرزهای این کشور است. نماینده اتحادیه اروپا در تونس افزود: این سلاح‌ها به طور مشخص برای یازده فردی است که وظیفه تامین حفاظت شخصی از اعضای هیئت نمایندگی اروپا در لیبی و کمک به تامین امنیت مرزهای این کشور را برعهده دارند. وی خاطر تصریح کرد: اتحادیه اروپا پیشتر رسیدن این افراد به همراه دو قایق حامل سلاح به جزیره‌ای متعلق به تونس را اعلام کرده بود. مقامات تونس روز سه شنبه اعلام کردند مقادیری سلاح از شماری از دیپلمات‌های اروپایی که با دو قایق سعی داشتند از آب‌های منطقه‌ای لیبی وارد تونس شوند، ‌ کشف و توقیف شد. وزارت امور خارجه فرانسه هر نوع ارتباط خود با این ماجرا را تکذیب کرد.
فارسفارس2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نیروهای امنیتی بروکسل، پس از اعلام هشدارهای امنیتی در خصوص وجود بمب، ۴۰ نفر از ساکنان ساختمانی در محله اروپایی نزدیک مقر اتحادیه اروپا را تخلیه کردند. به گزارش شبکه العربیه، برخی منابع از استقرار نیروهای امنیتی و نیروهای آتش‌نشان در نزدیکی یکی از مقرهای اتحادیه اروپا خبر می‌دهند. شبکه الجزیره نیز گزارش داده است که ساختمان مزبور، مقر کمیسیون اروپایی است. پلیس اعلام کرده است که با جدیت هشدار وجود بمب در نزدیکی مقر اتحادیه را پیگیری می‌کند. در حال تکمیل …
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش امروز (چهارشنبه) خبرگزاری 'اسپوتنیک گرجستان'، هان افزود: بر اساس آماری که به من ارایه شده، پس از لغو رژیم ویزا در ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی برای شهروندان گرجستان جهت سفر کوتاه مدت به اروپا، چند صد هزار نفر گرجی به کشورهای اتحادیه اروپا سفر و چند هزار نفر از آنها نیز درخواست پناهندگی از کشورهای اتحادیه اروپا کرده‌اند. در سال ۲۰۱۸ میلادی برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، سوییس و ایسلند در رابطه با افزایش متقاضیان دریافت پناهندگی در میان شهروندان گرجستان ابراز نگرانی کرده و رسانه‌ها درباره قصد کشورهای اروپایی در خصوص تجدید نظر درباره لغو رژیم بدون ویزا برای شهروندان گرجستان گزارش‌های منتشر کردند. این در حالی است که هان لغو رژیم بدون ویزا برای گرجستان را امکان ناپذیر دانست و آن را دست آوردی در روابط گرجستان و اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت: بهتر خواهد بود دولت و جامعه گرجستان نارسایی‌های مشخص در این زمینه را برطرف کنند. خاورم ** ۳۳۷*۱۲۷۵انتهای پیام /*
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
به گزارش اسپوتنیک، اتحادیه اروپا دو شخص حقیقی و یک شرکت حقوقی ایرانی را به علت آنچه «فعالیت‌های خصمانه» ایران در چند کشور اروپایی خوانده، در لیست تحریم‌های خود قرار داد. در بیانیه شورای اتحادیه اروپا موسوم به «جمع‌بندی» در روز دوشنبه در بروکسل اعلام شد: اتحادیه اروپا اقدامات تحریمی را علیه دو شهروند ایرانی و یک شرکت ایرانی اعمال کرده است. این شورا عمیقا نگران فعالیت‌های خصمانه‌ای است که ایران در قلمرو چند کشور عضو اتحادیه اروپا انجام داده است.
فارسفارس1 ماه قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در یک اظهارنظر توییتری از «سخت‌گیری» اتحادیه اروپا در قبال انگلیس و برگزیت انتقاد کرد و این اتحادیه را «یک شریک اقتصادی بی‌رحم» برای واشنگتن خوانده است. رئیس‌جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت: «خیلی بد است که اتحادیه اروپا اینقدر علیه بریتانیا و برگزیت سخت می‌گیرد. اتحادیه اروپا در قبال ایالات متحده هم یک شریک تجاری بی‌رحم است، اما این (روند) تغییر خواهد کرد. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در مصاحبه تیرماه سال گذشته خود طیاظهاراتی بی‌سابقه، اتحادیه اروپا را «دشمن آمریکا» خوانده بود. (جزئیات بیشتر) اظهارات ترامپ درباره برگزیت در حالی مطرح شده که بامداد امروز «دونالد توسک» رئیس شورای اروپایی اعلام کرد که سران اتحادیه اروپا با تمدید ضرب‌الاجل خروج بریتانیا از این اتحادیه (برگزیت) موافقت کرده‌اند.
ایسناایسنا6 روز قبل
آمریکا به اتحادیه اروپا هشدار داد که طرح‌های تقویت همکاری دفاعی درون اتحادیه اروپا می‌تواند چندین دهه همکاری ترانس آتلانتیک را تضعیف کند و به ناتو آسیب برساند. موگرینی گفت: در واقع اتحادیه اروپا در حال حاضر بسیار بازتر از بازار تدارکات ایالات متحده برای شرکت‌ها و تجهیزات اتحادیه اروپا است. خوداتکایی در اتحادیه اروپانگرانی‌های آمریکا روی «بودجه دفاعی اروپایی» (EDF) برای هفت سال به ارزش ۱۳ میلیارد یورو که پارلمان اروپایی در آوریل تایید کرد و معاهده دفاعی اتحادیه اروپا موسوم به همکاری دائم ساختاریافته (PESCO) متمرکز است. موگرینی سه‌شنبه با وزرای دفاع اتحادیه اروپا ملاقات کرد تا درباره نحوه مشارکت کشورهای غیر اتحادیه اروپا از جمله انگلیس و آمریکا در پروژه‌های دفاعی این بلوک بحث کند. دولت‌های اتحادیه اروپا با استناد به نظرسنجی‌ها تاکید می‌کنند که اکثریت شهروندان می‌خواهند که این بلوک امنیت را تامین کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
خبرگزاری میزان- خبرگزاری رویترز در گزارشی به نشست ورشو در لهستان اشاره کرده و می‌نویسد که عدم حضور کشور‌های اروپایی مانند آلمان، فرانسه و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تنش با این اتحادیه بر سر تصمیم سال گذشته ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایران را آشکار می‌کند. در این گزارش آمده است: عدم حضور وزرای خارجه کشور‌های اروپایی، فرانسه و آلمان، تنش آمریکا با اتحادیه اروپا بر سر تصمیم سال گذشته ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایرا و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران را آشکار می‌کند. یکی از مقامات اتحادیه اروپا می‌گوید: «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که یکی از بازیگران کلیدی در توافق هسته‌ای به شمار می‌رود نیز در این نشست دو روزه در لهستان شرکت نخواهد کرد. رویترز در بخش دیگری می‌نویسد: پمپئو، که به همراه مایک پنیس در این نشست حضور خواهد داشت، پیش از عزیمت به لهستان و در یک نشست خبری در «براتیسلاوا»، پایتخت اسلواکی، غیبت وزرای برجسته اروپایی در این نشست را کم‌اهمیت جلوه داد. ورشو طی روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) میزبان اجلاسی درباره خاورمیانه است.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
خبرگزاری مهر: اتحادیه اروپا تاکید کرد که تصمیم ندارد هیچ یک از مقرهای خود را به قدس اشغالی منتقل کند. ‌بر اساس این گزارش، «شادی عثمان» سخنگوی اتحادیه اروپا در واکنش به اقدام اخیر آمریکا مبنی بر ادغام کنسولگری خود در قدس اشغالی در سفارت جدید این کشور، تاکید کرد که این اتحادیه به موضع کشورهای اروپایی در قبال اینکه قدس شرقی اشغال شده است، پایبند است و موضع خود را تغییر نخواهد داد. عثمان افزود که تا این لحظه اجماع اروپایی بر سر عدم انتقال مراکز و مقرهای اتحادیه اروپا به قدس اشغالی وجود دارد و این بیانگر پایبندی اتحادیه اروپا به قوانین و معاهدات بین‌المللی است که خواستار ارائه راه حلی عادلانه برای منازعه فلسطینی اسرائیلی و وضعیت قدس با تکیه بر قطعنامه‌های بین‌المللی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 ماه قبل
منابع آگاه از اضافه شدن اسامی ۱۱ شخص و پنج شرکت به لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه خبر دادند. اعتمادآنلاین| یک منبع اروپایی بلندپایه در اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه به دنبال گسترش لیست تحریم‌های خود علیه سوریه است. وی در ادامه گفت: اتحادیه اروپا در این نشست قرار است که لیست تحریم‌های خود علیه سوریه را نیز تجدید کند. این مقام بلند پایه اتحادیه اروپا اسامی افراد و شرکت‌های مذکور را فاش نکرد و تاکید کرد که پس از اتخاذ تصمیم در این مورد در نشست روز دوشنبه این اسامی در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد. تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دمشق شامل محدودیت برخی سرمایه‌گذاری‌ها، بلوکه دارایی‌های بانک مرکزی سوریه در این اتحادیه و همچنین تحریم شماری از شخصیت‌ها و موسسات دولتی سوریه می‌شود.
ایرناایرنا4 ماه قبل
به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که برخی از دیپلمات‌های اروپایی انتخاب یکی از اعضای اتحادیه اروپا برای برگزاری اجلاس دو روزه ضد ایرانی ورشو (۲۴ و ۲۵ بهمن) را تلاش برای شکاف انداختن در اتحادیه اروپا بر سر ایران می‌دانند. عدم اطمینان زیادی در مورد شرکت بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سطح وزیران وجود دارد. به گفته یک دیپلمات اروپایی، اتحادیه اروپا به ائتلاف ضد ایرانی نمی‌پیوندد. وزیر امور خارجه این کشور درخواست کرده تا اجلاس ورشو در جلسه دوشنبه آتی (۱ بهمن) وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به صورت رسمی مطرح شود. اتحادیه اروپا قول داده بود تا این ساز و کار را تا ماه نوامبر (آبان – آذر) راه اندازی نماید.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است. براساس گزارش روسیا الیوم، این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است. این سخنگو افزود: باید این افراد در مکانی که جرم مرتکب شده‌اند محاکمه شوند.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
بر اساس گفته‌های «خوآن کارلوس والدز»، معاون قاضی دادگاه عالی ونزوئلا، گوآیدو به دلیل نقض حکم ممنوعیت سفرش به خارج با ۳۰ سال حبس در زندان مواجه خواهد شد. فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از سوی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا بر عقیده خود مبنی بر اینکه راه حل بحران چند بعدی که ونزوئلا را فرا گرفته تنها می‌تواند یک راه حل سیاسی، دموکراتیک و مسالمت‌آمیز باشد، تاکید دارد. در ۵ ژانویه خوآن گوآیدو به عنوان رئیس مجمع ملی ونزوئلا که تحت کنترل اپوزیسیون است، انتخاب شد. بنا به گفته یک منبع دیپلماتیک در حالی که آمریکا به سرعت گوآیدو را به رسمیت شناخت، اتحادیه اروپا به دلیل وتوی ایتالیا موفق به رسیدن به یک بیانیه مشترک در این مورد نشد. علی رغم این موضوع بسیاری از کشورهای اروپایی هر یک به صورت جداگانه‌ حمایت خود را از گوآیدو و جنبشش نشان داده‌اند.
مهرمهر1 هفته قبل
پیمان بازار مشترک اقتصادی که با هدف ایجاد یکپارچگی اقتصادی در رم به امضا رسیده بود زمینه تأسیس اتحادیه اروپا را فراهم آورد. ورود اسپانیا و پرتغال در سال ۱۹۶۸ میلادی به اتحادیه اروپا کمی به افزایش وزنه این اتحادیه کمک کرد. در خلال همه این سال‌ها کشورهای متقاضی برای پیوستن به اتحادیه اروپا درخواست‌های خود را به مقامات اروپا ارائه داده و پس از بررسی‌های لازم و محرز شدن برخورداری از شرایط لازم و کافی به عضویت اتحادیه اروپا در آمدند. موضوع برای کشورهای اروپایی از جایی جلوه جدی‌تر به خود گرفت که روسیه با تجهیز توان دفاعی خود، خطر و تهدیدی از سوی ناتو و کشورهای اروپایی خوانده شد. آنها بار دیگر خواستار انسجام و وحدت رویه میان کشورهای اروپایی شده و بر تأمین امنیت برای کشورهای اروپایی تاکید کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است. این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است. این سخنگو افزود: باید این افراد در مکانی که جرم مرتکب شده‌اند محاکمه شوند.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
خبرگزاری فارس: «مایا کوچی‌یانچیچ»، سخنگوی «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شده ادعا کرده تلاش‌های این اتحادیه برای راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران (اس‌. پی‌. وی) تشدید شده و در مراحل پایانی است. این بیانیه «جمع‌بندی» شورای اروپا است و مواضع اتحادیه اروپا را درباره ایران مشخص می‌کند. خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال روز سه‌شنبه گزارش داده بود سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) تصمیم گرفته‌اند برای پیشبرد امور مربوط به کانال ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران (اس. پی. وی) منتظر بیانیه «جمع‌بندی» درباره ایران نشوند. پولیتیکو نوشته بعد از آنکه اتحادیه اروپا، ایتالیا را به جمع سه کشور اروپایی اضافه کرده، سایر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا، موگرینی که خودش اهل ایتالیا است را به جانبداری از این کشور متهم کرده‌اند. این دیپلمات گفت: «مسئله صرفا یک موضوع داخلی اتحادیه اروپا است.»
ایسناایسنا3 ماه قبل
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است. به گزارش ایسنا، براساس گزارش روسیا الیوم، این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است. ترامپ روز شنبه در توییتی از کشورهای اروپایی در راس آنها انگلیس، آلمان و فرانسه خواست شهروندان افراطی بازداشت شده خود در سوریه را پذیرفته و آنها را در خاک کشورهایشان محاکمه کنند.

به انتهای لیست رسیدید

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت و صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود بازمی‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه‌گذاری کرد. اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۹ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌است. اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند در سال ۲۰۱۱ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۶ تریلیون دلار دست یافت. ۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا عضو ناتو می‌باشند. اتحادیه در حال حاضر بازار واحد مشترکی دارد که موارد زیر را در بر می‌گیرد: اتحادیه گمرکی، واحد پول –یورو- که تحت اداره بانک مرکزی اروپاست (تا کنون ۱۷ کشور آن را پذیرفته‌اند)، سیاست مشترک کشاورزی، سیاست مشترک تجارت و سیاست مشترک شیلات. ویکی‌پدیا