اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
خبرگزاری میزان- اتحادیه اروپا شاهد چالش‌های داخلی و بینادولتی است که هر روز بر عمق و گستره آن افزوده می‌شود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، چالش‌ها و اختلافات درونی اتحادیه اروپا در ماه‌ها و هفته‌های اخیر بیش از پیش آشکار شده است. کشور‌های اروپایی در سال ۲۰۱۸ شاهد اختلافات و بحران‌های درونی شدیدی بوده‎اند. گذشته از بحران‌ها و اختلافات داخلی کشور‌های اروپایی که نمونه‎هایی از آن ذکر شد، اتحادیه اروپا با بحران دیگری نیز مواجه است؛ اختلاف کشور‌های عضو اتحادیه اروپا. عدم تجدید نظر در توافق با انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا سبب بروز اظهارنظر‌ها و آشکار شدن اختلافات در اتحادیه اروپا شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
نمایندگان پارلمان اروپا خواهان لغو نمایندگی دیپلماتیک نظام سوریه در اتحادیه اروپا شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، نمایندگان اروپایی عریضه‌ای را برای فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستادند و در آن تأکید کردند که لغو مجوز تردد دیپلمات‌های اتحادیه اروپا از سوی دمشق با هدف اعمال فشار بر این اتحادیه برای بازگشایی دفاتر نمایندگی خود در دمشق صورت گرفته است. آن‌ها خواهان لغو نمایندگی دیپلماتیک نظام سوریه در اتحادیه اروپا شدند. اخیرا چند دیپلمات اروپایی اعلام کردند که دمشق از ژانویه ویزای ورودشان به دمشق را لغو کرده است. اتحادیه اروپا از اوایل بحران سوریه تمامی دفاتر نمایندگی دیپلماتیک خود در دمشق را بست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا درباره ایران بیانیه‌ای منتشر کرد. متن این بیانیه بدین شرح است: جمهوری اسلامی ایران با استقبال از مواضع مثبت اعلامی در بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص ایران بویژه برجام و دیگر نکات قابل قبول، برخی نکات و انتقادات خود را از بیانیه مزبور اعلام می‌دارد:۱. سازوکار حمایت از تبادلات تجاری (ساحات): جمهوری اسلامی ایران نسبت به مواضع اتحادیه اروپایی ملاحظات و نقدهای جدی دارد. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفتگو، تعامل و راهکارهای سیاسی برای حل و فصل تمامی بحران‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند. حقوق بشر: جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم می‌کند. * جمع بندیجمهوری اسلامی ایران خواستار تعامل سازنده و مبتنی بر منافع و احترام متقابل با اتحادیه اروپایی است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش امروز (چهارشنبه) خبرگزاری 'اسپوتنیک گرجستان'، هان افزود: بر اساس آماری که به من ارایه شده، پس از لغو رژیم ویزا در ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی برای شهروندان گرجستان جهت سفر کوتاه مدت به اروپا، چند صد هزار نفر گرجی به کشورهای اتحادیه اروپا سفر و چند هزار نفر از آنها نیز درخواست پناهندگی از کشورهای اتحادیه اروپا کرده‌اند. در سال ۲۰۱۸ میلادی برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، سوییس و ایسلند در رابطه با افزایش متقاضیان دریافت پناهندگی در میان شهروندان گرجستان ابراز نگرانی کرده و رسانه‌ها درباره قصد کشورهای اروپایی در خصوص تجدید نظر درباره لغو رژیم بدون ویزا برای شهروندان گرجستان گزارش‌های منتشر کردند. این در حالی است که هان لغو رژیم بدون ویزا برای گرجستان را امکان ناپذیر دانست و آن را دست آوردی در روابط گرجستان و اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت: بهتر خواهد بود دولت و جامعه گرجستان نارسایی‌های مشخص در این زمینه را برطرف کنند. خاورم ** ۳۳۷*۱۲۷۵انتهای پیام /*
ایسناایسنا4 هفته قبل
مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد متوسط نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ژانویه در منطقه یورو و اتحادیه اروپا کاهش یافته است. هم چنین متوسط تورم در همین دوره در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰٫۱ درصد کاهش به ۱٫۵ درصد رسیده است تا نرخ تورم در کشورهای اروپایی هنوز فاصله زیادی تا سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا داشته باشد. نرخ تورم در مقایسه با ماه دسامبر در ۱۶ کشور اروپایی کاهشی بوده است، در پنج کشور نرخ تورم تغییری نکرده است و در هفت کشور نیز تورم افزایشی بوده است. در بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نرخ تورم ایتالیا ۰٫۹ درصد، اسپانیا یک درصد، فرانسه ۱٫۴ درصد، اتریش و آلمان ۱٫۷ درصد و هلند دو درصد بوده است. بیشترین کاهش ماهانه مربوط ایتالیا و اسپانیا با کاهش ۱٫۷ درصدی نرخ تورم بوده است و بیشترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به اسلواکی با ۱٫۲ درصد و جمهوری چک با یک درصد بوده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
به گزارش اسپوتنیک، اتحادیه اروپا دو شخص حقیقی و یک شرکت حقوقی ایرانی را به علت آنچه «فعالیت‌های خصمانه» ایران در چند کشور اروپایی خوانده، در لیست تحریم‌های خود قرار داد. در بیانیه شورای اتحادیه اروپا موسوم به «جمع‌بندی» در روز دوشنبه در بروکسل اعلام شد: اتحادیه اروپا اقدامات تحریمی را علیه دو شهروند ایرانی و یک شرکت ایرانی اعمال کرده است. این شورا عمیقا نگران فعالیت‌های خصمانه‌ای است که ایران در قلمرو چند کشور عضو اتحادیه اروپا انجام داده است.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نیروهای امنیتی بروکسل، پس از اعلام هشدارهای امنیتی در خصوص وجود بمب، ۴۰ نفر از ساکنان ساختمانی در محله اروپایی نزدیک مقر اتحادیه اروپا را تخلیه کردند. به گزارش شبکه العربیه، برخی منابع از استقرار نیروهای امنیتی و نیروهای آتش‌نشان در نزدیکی یکی از مقرهای اتحادیه اروپا خبر می‌دهند. شبکه الجزیره نیز گزارش داده است که ساختمان مزبور، مقر کمیسیون اروپایی است. پلیس اعلام کرده است که با جدیت هشدار وجود بمب در نزدیکی مقر اتحادیه را پیگیری می‌کند. در حال تکمیل …
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
خبرگزاری مهر: اتحادیه اروپا تاکید کرد که تصمیم ندارد هیچ یک از مقرهای خود را به قدس اشغالی منتقل کند. ‌بر اساس این گزارش، «شادی عثمان» سخنگوی اتحادیه اروپا در واکنش به اقدام اخیر آمریکا مبنی بر ادغام کنسولگری خود در قدس اشغالی در سفارت جدید این کشور، تاکید کرد که این اتحادیه به موضع کشورهای اروپایی در قبال اینکه قدس شرقی اشغال شده است، پایبند است و موضع خود را تغییر نخواهد داد. عثمان افزود که تا این لحظه اجماع اروپایی بر سر عدم انتقال مراکز و مقرهای اتحادیه اروپا به قدس اشغالی وجود دارد و این بیانگر پایبندی اتحادیه اروپا به قوانین و معاهدات بین‌المللی است که خواستار ارائه راه حلی عادلانه برای منازعه فلسطینی اسرائیلی و وضعیت قدس با تکیه بر قطعنامه‌های بین‌المللی است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- خبرگزاری رویترز در گزارشی به نشست ورشو در لهستان اشاره کرده و می‌نویسد که عدم حضور کشور‌های اروپایی مانند آلمان، فرانسه و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تنش با این اتحادیه بر سر تصمیم سال گذشته ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایران را آشکار می‌کند. در این گزارش آمده است: عدم حضور وزرای خارجه کشور‌های اروپایی، فرانسه و آلمان، تنش آمریکا با اتحادیه اروپا بر سر تصمیم سال گذشته ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای ایرا و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران را آشکار می‌کند. یکی از مقامات اتحادیه اروپا می‌گوید: «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که یکی از بازیگران کلیدی در توافق هسته‌ای به شمار می‌رود نیز در این نشست دو روزه در لهستان شرکت نخواهد کرد. رویترز در بخش دیگری می‌نویسد: پمپئو، که به همراه مایک پنیس در این نشست حضور خواهد داشت، پیش از عزیمت به لهستان و در یک نشست خبری در «براتیسلاوا»، پایتخت اسلواکی، غیبت وزرای برجسته اروپایی در این نشست را کم‌اهمیت جلوه داد. ورشو طی روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) میزبان اجلاسی درباره خاورمیانه است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
منابع آگاه از اضافه شدن اسامی ۱۱ شخص و پنج شرکت به لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه خبر دادند. اعتمادآنلاین| یک منبع اروپایی بلندپایه در اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه به دنبال گسترش لیست تحریم‌های خود علیه سوریه است. وی در ادامه گفت: اتحادیه اروپا در این نشست قرار است که لیست تحریم‌های خود علیه سوریه را نیز تجدید کند. این مقام بلند پایه اتحادیه اروپا اسامی افراد و شرکت‌های مذکور را فاش نکرد و تاکید کرد که پس از اتخاذ تصمیم در این مورد در نشست روز دوشنبه این اسامی در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد. تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دمشق شامل محدودیت برخی سرمایه‌گذاری‌ها، بلوکه دارایی‌های بانک مرکزی سوریه در این اتحادیه و همچنین تحریم شماری از شخصیت‌ها و موسسات دولتی سوریه می‌شود.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
بر اساس گفته‌های «خوآن کارلوس والدز»، معاون قاضی دادگاه عالی ونزوئلا، گوآیدو به دلیل نقض حکم ممنوعیت سفرش به خارج با ۳۰ سال حبس در زندان مواجه خواهد شد. فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از سوی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا بر عقیده خود مبنی بر اینکه راه حل بحران چند بعدی که ونزوئلا را فرا گرفته تنها می‌تواند یک راه حل سیاسی، دموکراتیک و مسالمت‌آمیز باشد، تاکید دارد. در ۵ ژانویه خوآن گوآیدو به عنوان رئیس مجمع ملی ونزوئلا که تحت کنترل اپوزیسیون است، انتخاب شد. بنا به گفته یک منبع دیپلماتیک در حالی که آمریکا به سرعت گوآیدو را به رسمیت شناخت، اتحادیه اروپا به دلیل وتوی ایتالیا موفق به رسیدن به یک بیانیه مشترک در این مورد نشد. علی رغم این موضوع بسیاری از کشورهای اروپایی هر یک به صورت جداگانه‌ حمایت خود را از گوآیدو و جنبشش نشان داده‌اند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که برخی از دیپلمات‌های اروپایی انتخاب یکی از اعضای اتحادیه اروپا برای برگزاری اجلاس دو روزه ضد ایرانی ورشو (۲۴ و ۲۵ بهمن) را تلاش برای شکاف انداختن در اتحادیه اروپا بر سر ایران می‌دانند. عدم اطمینان زیادی در مورد شرکت بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سطح وزیران وجود دارد. به گفته یک دیپلمات اروپایی، اتحادیه اروپا به ائتلاف ضد ایرانی نمی‌پیوندد. وزیر امور خارجه این کشور درخواست کرده تا اجلاس ورشو در جلسه دوشنبه آتی (۱ بهمن) وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به صورت رسمی مطرح شود. اتحادیه اروپا قول داده بود تا این ساز و کار را تا ماه نوامبر (آبان – آذر) راه اندازی نماید.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است. براساس گزارش روسیا الیوم، این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است. این سخنگو افزود: باید این افراد در مکانی که جرم مرتکب شده‌اند محاکمه شوند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است. این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است. این سخنگو افزود: باید این افراد در مکانی که جرم مرتکب شده‌اند محاکمه شوند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
خبرگزاری فارس: «مایا کوچی‌یانچیچ»، سخنگوی «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شده ادعا کرده تلاش‌های این اتحادیه برای راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران (اس‌. پی‌. وی) تشدید شده و در مراحل پایانی است. این بیانیه «جمع‌بندی» شورای اروپا است و مواضع اتحادیه اروپا را درباره ایران مشخص می‌کند. خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال روز سه‌شنبه گزارش داده بود سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) تصمیم گرفته‌اند برای پیشبرد امور مربوط به کانال ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران (اس. پی. وی) منتظر بیانیه «جمع‌بندی» درباره ایران نشوند. پولیتیکو نوشته بعد از آنکه اتحادیه اروپا، ایتالیا را به جمع سه کشور اروپایی اضافه کرده، سایر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا، موگرینی که خودش اهل ایتالیا است را به جانبداری از این کشور متهم کرده‌اند. این دیپلمات گفت: «مسئله صرفا یک موضوع داخلی اتحادیه اروپا است.»
ایسناایسنا1 ماه قبل
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است. به گزارش ایسنا، براساس گزارش روسیا الیوم، این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است. ترامپ روز شنبه در توییتی از کشورهای اروپایی در راس آنها انگلیس، آلمان و فرانسه خواست شهروندان افراطی بازداشت شده خود در سوریه را پذیرفته و آنها را در خاک کشورهایشان محاکمه کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 هفته قبل
هم چنین متوسط تورم در همین دوره در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰٫۱ درصد کاهش به ۱٫۵ درصد رسیده است تا نرخ تورم در کشورهای اروپایی هنوز فاصله زیادی تا سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا داشته باشد. نرخ تورم در مقایسه با ماه دسامبر در ۱۶ کشور اروپایی کاهشی بوده است، در پنج کشور نرخ تورم تغییری نکرده است و در هفت کشور نیز تورم افزایشی بوده است. در بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نرخ تورم ایتالیا ۰٫۹ درصد، اسپانیا یک درصد، فرانسه ۱٫۴ درصد، اتریش و آلمان ۱٫۷ درصد و هلند دو درصد بوده است. بیشترین کاهش ماهانه مربوط ایتالیا و اسپانیا با کاهش ۱٫۷ درصدی نرخ تورم بوده است و بیشترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به اسلواکی با ۱٫۲ درصد و جمهوری چک با یک درصد بوده است. در بین دیگر کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ژانویه ۲۰۱۹ در ایسلند ۱٫۸ درصد، نروژ ۳٫۶ درصد و سوئیس ۰٫۷ درصد بوده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
کمیسیون اروپا اعلام کرد که سازوکار مالی این اتحادیه برای معامله با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا به‌زودی اجرایی می‌شود. اعتمادآنلاین| کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است به‌زودی سازوکار مالی این اتحادیه و ایران برای تعاملات مالی و تجاری و دور زدن تحریم‌های آمریکا وارد فاز اجرایی خواهد شد. همچنین سه دپیلمات اروپایی اعلام کردند به احتمال زیادی سازوکار مالی اتحادیه اروپا و ایران در اوایل روز دوشنبه، یعنی تا کمتر از سه روز دیگر به‌صورت رسمی رونمایی خواهد شد و شروع به‌کار خواهد کرد. از سوی دیگر منابع دیپلماتیک اروپایی گفته‌اند سازوکار مالی مشترک اتحادیه اروپا و ایران تا پایان ماه میلادی جاری اجرایی خواهد شد و سایر اعضای اتحادیه اروپا نیز بر این موضوع تاکید دارند. پیش از این نیز برخی منابع از احتمال ریاست آلمان بر سازوکار مالی اتحادیه اروپا و ایران خبر داده‌ بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، اعضای اتحادیه اروپا چهارشنبه به اتفاق آرا پیشنهاد کمیسیون اروپا برای افزوده شدن نام عربستان سعودی به لیست سیاه پولشویی اتحادیه اروپا را رد کردند. به نوشته «خبرگزاری فرانسه» این طرح که ابتدا توسط بازوی اجرایی اتحادیه اروپا تهیه شده بود، خشم عربستان، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی را موجب شد. یک مقام اروپایی در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفت که وزیران کشور اعضای اتحادیه اروپا، در جریان گفت‌وگوهایی که فردا در بروکسل برگزار می‌شود، رد این پیشنهاد را رسمی خواهند کرد. در پیش‌نویس بیانیه‌ای که توسط وزرای اروپایی تصویب خواهد شد، قید شده که دولت‌های اروپایی نمی‌توانند پذیرای این پیشنهاد باشند. بر اساس این گزارش، طرح افزودن نام عربستان به فهرست پولشویی واکنش شخصی «ملک سلمان» پادشاه آل سعود و نامه نگاری اعتراضی وی به سران اروپا را به همراه داشت.
ایرناایرنا2 ماه قبل
این مقام اروپایی ادامه داد که اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، راهکارهای محکمی را در نظر گرفته است. او توضیح داد: ما قوانین مسدود سازی و تسهیلات مالی بانک سرمایه گذاری اروپا را به روز رسانی کردیم. اتحادیه اروپا قانون انسداد را که شرکت‌های اروپایی را در صورت عدم همکاری با ایران به بهانه تحریم‌های آمریکا تحریم می‌کند، احیا کرده است. این اتحادیه همچنین در حال تکمیل سازوکار ویژه مالی است که تبادل مالی ایران با شرکت‌های اروپایی و جهان را بدون آسیب دیدن از تحریم‌های آمریکا تسهیل می‌کند. **موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کنددر همین حال این سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به فشردگی برنامه کاری «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بعید بودن حضور او در نشست ضد ایرانی در لهستان خبر داد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، پیتر هولتکویست، وزیر دفاع سوئد امروز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد، از ایده ایجاد ارتش واحد اروپایی که از سوی برخی سیاستمداران اروپا از جمله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه مطرح شده بود، حمایت نمی‌کند و نیازی به تشکیل چنین ارتشی نمی‌بیند. او در این بیانیه نوشت: برای سیاستهای امنیتی و دفاعی سوئد، شراکت عمیق با ناتو و روابط ترانس آتلانتیک اهمیت دارد. سوئد از همکاری نزدیک بین اتحادیه اروپا و ناتو حمایت می‌کند اما از نظر من لزومی برای ایجاد یک ارتش اروپایی یا هر گونه توسعه مقرهای نظامی اتحادیه اروپا وجود ندارد. اتحادیه اروپا و ناتو اکثر اعضایشان مشترک است اما برخی کشورهای اروپایی به دنبال تقویت همکاری نظامی در اتحادیه اروپا از جمله با طرح ایجاد ارتش اروپایی هستند.
ایرناایرنا4 هفته قبل
روزنامه 'الجزیره' عربستان نیز امروز (شنبه) با اشاره به برگزاری این نشست به نقل از یک مقام آگاه در اتحادیه اروپا نوشت: 'دونالد توسک' رییس شورای اروپا و 'ژان کلود یونکر' رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در این نشست حضور خواهند داشت. سرکوس تاکید کرد که همکاری اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب می‌تواند به بهبود سطح رفاهی و ثبات در منطقه بیانجامد. پیش‌تر نشست مشترک وزیران خارجه کشورهای عربی و اتحادیه اروپا ۱۵ بهمن ماه در بروکسل برگزار شد. از این رو نشت‌های اتحادیه اروپا با سران عرب در سطح نمادین باقی مانده است. در این گزارش تاکید شد: اتحادیه اروپا امیدوار است از رهگذر روابط با همسایه‌های عرب، سیاست‌های خود در زمینه‌هایی چون مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را پیش برد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب که با هدف زمینه‌چینی برای اجلاس آتی سران کشورهای عضو برگزار شده بود، به علت اختلاف میان نمایندگان، بدون نتیجه پایان یافت. وزیران امور خارجه کشورهای عضو که روز دوشنبه برای زمینه‌ چینی این اجلاس در بروکسل پایتخت بلژیک گرد‌هم آمده بودند، نتوانستند روی بیانیه‌ای مشترک به تفاهم برسند. اختلاف میان اعضا به حدی بود که به صورت علنی در کنفرانس خبری «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نمود یافت. ابولغیط در جمع خبرنگاران با قطع صحبت‌های موگرینی، بی‌نتیجه ماندن نشست را ناشی از عدم همکاری کشورهای اروپایی دانست. مجارستان در نشست روز دوشنبه، اعلام این موضوع به عنوان دستورکار نشست را وتو کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
دیپلمات‌های اروپایی در گفت‌وگو با رویترز درحالی این ادعا را مطرح کرده‌اند که خبری از انتشار جزئیات کامل این دیدار نیست. در این بین، یکی از دیپلمات‌های اروپایی کاغذی بیرون آورد تا بیانیه‌ای از طرف‌ جمع بخواند. طرح تحریمی اروپا علیه ایرانهمزمان خبرگزاری رویترز در گزارش خود درباره نشست پر‌تنش میان دیپلمات‌های ایرانی و اروپایی خبر داد که اتحادیه اروپا طرحی را برای اعمال تحریم علیه ایران در ارتباط با برنامه موشکی و مسائل دیگر تهیه و آماده کرده‌ است. رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی می‌گوید که همه ۲۸ عضو اتحادیه اروپا با اتخاذ این تدابیر موافق هستند. با این حال یک مقام اتحادیه اروپا هرگونه شکاف بین موگرینی و دولت‌های اتحادیه اروپا را رد کرده و گفته، بیانیه به محض اینکه سازوکار مالی راه بیفتد منتشر خواهد شد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
وی افزود: من در اتحادیه اروپا یک احساس ترس روزافزون از نوآوری را می‌بینم. علاوه بر این اتحادیه اروپا در یک بحران داخلی گرفتار شده است. وی همچنین از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که از قوانینی مانند دوبلین و یا معیار پایداری یورو پیروی کنند. صدر اعظم اتریش خود را در سیاست مهاجرت در اتحادیه اروپا پیشتاز دانسته و گفت: در سال ۲۰۱۵ اکثر کشورهای اروپایی هنوز بر این عقیده بودند که ما به مرزهای باز و پذیرش نامحدود پناهندگان نیاز داریم. همواره تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی این رویکرد را رد می‌کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
اعتمادآنلاین| روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع اروپایی خبر داد، «فدریکا موگرینی» نماینده ارشد سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا همراه تعداد قابل توجهی از کشورهای اروپایی قصد دارند در نشست ورشو شرکت نکنند. به گزارش اعتمادآنلاین، منابع اروپایی به این روزنامه خبر دادند با توجه به مبهم بودن اهداف این نشست، قصد مشارکت در آن را ندارند. این منابع همچنین واشنگتن را متهم کردند با هدف ایجاد دودستگی میان اروپایی‌ها شهر ورشو را برای برگزاری این نشست انتخاب کرده است. وال‌استریت ژورنال به نقل از این منابع تاکید کرد اتحادیه اروپا به ائتلاف ضدایرانی نخواهد پیوست.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، یک گزارش منتشر شده در پایگاه آمریکایی «واشنگتن پست» از سردرگمی رهبران اروپایی در ارتباط با رفتارهای ترامپ در قبال اتحادیه اروپا حکایت دارد. در این گزارش گفته شده در آستانه برگزاری سخنرانی سالانه ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، سران سه کشور اروپایی در ارتباط با رویکردهای رئیس جمهور آمریکا در قابل اتحادیه اروپا دچار تردید و سردرگمی شده‌اند. در ادامه این گزارش نویسنده با تاکید بر تاثیرات منفی ترامپ بر روابط اتحادیه اروپا و آمریکا، می‌افزاید: رهبران اروپایی از جسارت روز افزون ترامپ نگران هستند، بویژه آن که این نگرانی نیز وجود دارد که ترامپ برای دور دوم نیز انتخاب شود و روابط اروپا و آمریکا بیش از پیش و بصورت بی‌سابقه‌ای دچار چالش شود. طرف دیگر ماجرا ترامپ است که آشکار از اتحادیه اروپا انتقاد می‌کند و از جمله در مقطعی اعلام کرد که اروپا را یکی از بزرگترین دشمنان آمریکا است که بدنبال سواری رایگان است. در این صورت اضمحلال اتحادیه اروپا بدست ترامپ موضوعی محتمل است.
برترین‌هابرترین‌ها4 هفته قبل
پس از نشست سیاستمداران و اعضای حزب چپ اروپا در آستانه انتخابات پارلمانی مشخص شد که آنها خواستار اعمال اصلاحات جدی اتحادیه اروپا هستند. خبرگزاری مهر: پس از نشست سیاستمداران و اعضای حزب چپ اروپا در آستانه انتخابات پارلمانی مشخص شد که آنها خواستار اعمال اصلاحات جدی اتحادیه اروپا هستند. اعضای اروپایی حزب چپ شرکت کننده در نشست روز گذشته بن به صراحت اعلام کردند که اتحادیه اروپا به اصلاحات زیر ساختی نیاز مبرم دارد. آنها در این نشست خاطر نشان کردند که با توجه به در پیش بودن انتخابات پارلمان اروپا باید زمینه برای توزیع یکسان کرسی‌های پارلمان در میان احزاب شرکت کننده فراهم شود. انتخابات پارلمانی اروپا در کشورهای مختلف قرار است در تاریخ ۲۳-۲۵ ماه می‌ (۲-۵ خرداد) برگزار شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
آنها می‌خواهند تهران را با تحریم‌های بیشتر تهدید و در همین حین معاهده اتمی برجام را با جمهوری اسلامی حفظ کنند. برخی وزرای اروپایی گردهمایی ورشو را تلاشی می‌دانند توسط واشنگتن برای اجبار اتحادیه اروپا به اتخاذ موضعی سخت‌تر در برابر ایران. ولی اتحادیه اروپا تلاش می‌کند معاهده برجام را با وجود عصبانیت اتحادیه به خاطر اتهام نقشه‌های تروریستی ایران در خاک اروپا حفظ کند. در حالیکه ایران این اتهام را رد کرده، اتحادیه اروپا در ماه جاری تحریم‌هایی بر این کشور اعمال کرده است. دیپلمات‌های اروپایی ایجاد این کانال مالی را در قانع کردن ایران برای ماندن در توافق برجام لازم می‌دانند.
افکارنیوزافکارنیوز4 هفته قبل
هم چنین متوسط تورم در همین دوره در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰٫۱ درصد کاهش به ۱٫۵ درصد رسیده است تا نرخ تورم در کشورهای اروپایی هنوز فاصله زیادی تا سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا داشته باشد. نرخ تورم در مقایسه با ماه دسامبر در ۱۶ کشور اروپایی کاهشی بوده است، در پنج کشور نرخ تورم تغییری نکرده است و در هفت کشور نیز تورم افزایشی بوده است. در بین دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نرخ تورم ایتالیا ۰٫۹ درصد، اسپانیا یک درصد، فرانسه ۱٫۴ درصد، اتریش و آلمان ۱٫۷ درصد و هلند دو درصد بوده است. بیشترین کاهش ماهانه مربوط ایتالیا و اسپانیا با کاهش ۱٫۷ درصدی نرخ تورم بوده است و بیشترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به اسلواکی با ۱٫۲ درصد و جمهوری چک با یک درصد بوده است. نرخ تورم هر سه این کشورها در ماه ژانویه در مقایسه با ماه قبل کاهشی و به ترتیب برابر منفی ۱، منفی ۰٫۶ درصد و منفی ۰٫۶ درصد بوده است.

به انتهای لیست رسیدید

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است. منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت و صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بود بازمی‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه‌گذاری کرد. اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۹ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌است. اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند در سال ۲۰۱۱ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۶ تریلیون دلار دست یافت. ۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا عضو ناتو می‌باشند. اتحادیه در حال حاضر بازار واحد مشترکی دارد که موارد زیر را در بر می‌گیرد: اتحادیه گمرکی، واحد پول –یورو- که تحت اداره بانک مرکزی اروپاست (تا کنون ۱۷ کشور آن را پذیرفته‌اند)، سیاست مشترک کشاورزی، سیاست مشترک تجارت و سیاست مشترک شیلات. ویکی‌پدیا