اتحادیه اورآسیا

اتحادیه اورآسیا

ایلناایلنا16 ساعت قبل
سخنگوی گمرک گفت: در حاشیه هشتاد و دومین اجلاس کمیسیون سیاست گذاری سازمان جهانی گمرک که در شهر سئول کره جنوبی در حال برگزاری است صبح امروز سند موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس در زمینه نظام ارتقاء تجارت متقابل امضا شد. به گزارش ایلنا و به نقل از گمرک، این موافقت نامه با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و کشور بلاروس در کره جنوبی به امضای مهدی میر اشرفی رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و یوری سنکو رئیس کمیته درآمدی (گمرک و مالیات) بلاروس رسید. سخنگوی گمرک در پایان یادآور شد: قانون موافقتنامه نشکیل منظقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا از پنجم آبانماه اجرایی شده است. هشتاد و دومین کمیسیون خط سیاستگذاری سازمان جهانی گمرک با حضور رئیس، دبیرکل سازمان جهانی و اعضای کمیسیون خط مشی از روز سه شنبه ۱۲ آذر ماه در شهر سئول کره جنوبی درحال برگزاری است. مهدی میر اشرفی رئیس کل و حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک کشورمان در اجلاس مذکور حضور دارند.
فارسفارس2 روز قبل
بعدازظهر امروز و در مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی ایران و قرقیزستان تفاهم‌نامه‌ای با حضور وزرای دو کشور به امضا رسید. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی ایران و قرقیزستان امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر راه و حمل‌ونقل قرقیزستان برگزار شد. وزیر راه و شهرسازی ایران پیش از این درباره این موضوع گفته بود مذاکرات ما مبنای شتاب‌دهنده دارد. به گفته وزیر راه و شهرسازی ایران در حال حاضر حجم مبادلات ایران و قرقیزستان۴۴ میلیون دلار است و این کشور فرصت مناسبی برای ایران در حوزه صادرات خدمات فنی خصوص در حوزه راه‌سازی است. به گزارش فارس، وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر راه و حمل‌ونقل قرقیزستان روسای این کمیسیون مشترک هستند و این تفاهم نامه در ۱۰۴ بند تنظیم شده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از گمرک؛ آقای روح الله لطیفی افزود: این موافقت نامه با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و کشور بلاروس در کره جنوبی به امضای مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک ایران و یوری سنکو رئیس کمیته درآمدی (گمرک و مالیات) بلاروس رسید. وی با اشاره به این موافقتنامه گفت: این موافقتنامه در راستای اجرای موافقتنامه تشکیل منطقه آزاد تجاری موقت ایران و کشور‌های اورآسیا به امضا رسیده تا به تلاش برای بهبود سطح همکاری بین دو طرف و حفاظت از منافع اقتصادی و اجتماعی طرفین منجر شود. لطیفی اضافه کرد: در این موافقتنامه بر شناسایی نیاز‌ها برای افزایش بهره وری، کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین دو کشور تاکید شد. وی ادامه داد: در این موافقتنامه تلاش شده است تا به کاهش شرایط انجام عملیات و ساده سازی و شفافیت فرایند کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین طرفین به منظور تضمین توسعه سیستم ارتقاء تجارت متقابل و امنیت آن گام برداشته شود. سخنگوی گمرک گفت: قانون موافقتنامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های عضو اتحادیه اورآسیا از پنجم آبان اجرایی شده است. هشتاد و دومین کمیسیون خط سیاستگذاری سازمان جهانی گمرک با حضور رئیس، دبیرکل سازمان جهانی و اعضای کمیسیون خط مشی از روز سه شنبه ۱۲ آذر در شهر سئول کره جنوبی درحال برگزاری است. مهدی میر اشرفی رئیس کل و حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک کشورمان در اجلاس مذکور حضور دارند. در این اجلاس که به مدت سه روز برگزار می‌شود در خصوص مهمترین موضوعات سازمان جهانی گمرک شامل طرح استراتژیک سازمان جهانی گمرک برای دوره دو ساله ۲۰۲۲-۲۰۲۰ و سایر مباحث مربوط به ظرفیت سازی، تجزیه و تحلیل اطلاعات، تجارت الکترونیک بسته درآمدی، اعمال مقررات و تسهیلات؛ استراتژی اطلاعات و بلاک چین در گمرک بحث و بررسی و برای طرح در اجلاس شورا در تیر سال آینده آماده می‌شود.

فیلم/ پیوستن ایران به اتحادیه اورآسیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، اتحادیه اقتصادی اورآسیا با ارسال یادداشتی رسمی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، اجرایی شدن موافقتنامه موقت این اتحادیه با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. در این یادداشت رسمی، زمان اجرایی شدن موافقتنامه موقت اتحادیه اروآسیا با ایران، پنجم آبانماه سال ۱۳۹۸، بیست و هفتم اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام شده است. با اجرایی شدن این توافقنامه ۸۶۲ قلم کالا بین کشور‌های عضو و جمهوری اسلامی ایران از مزایا و معافیت‌های گمرکی ویژه بهره مند می‌شوند. همزمان با اجرای رسمی این توافقنامه، کارگروه‌ها و کمیسیون‌هایی در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط در کشورمان فعالیت خود را آغاز کردند، تا بر روند اجرای این توافقنامه نظارت کنند. این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشور‌های عضو اورآسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵٫۲ درصد جمعیت جهان است. یک بازار منطقه‌ای که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می‌کند. درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشور‌های مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشور‌های عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد. با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشور‌های عضو این اتحادیه، پیوستن به آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می‌کند و می‌توان از این طریق بخشی از اثر تحریم‌ها را جبران کرد. قطعا ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد.۱- مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه۲- سرکیسیان دبیرکل اتحادیه اقتصادی اورآسیا۳- رضا اردکانیان رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین، برونیکا نیکیشینا امروز در همایش تجارت با اورآسیا اظهار کرد: قبل از امضای تفاهم‌نامه بین ایران و اوراسیا، تجار این اتحادیه به تجارت با ایران تمایل داشتند که پس از امضای توافقنامه، صادرات محصولات ایرانی به اتحادیه اورآسیا ۲۷ درصد رشد داشته است. وی تصریح کرد: توافقنامه‌های لازم بین اتحادیه اوراسیا و ایران به صورت رسمی امضا شده و کشورهای عضو اتحادیه می‌توانند در راستای واردات ایران اقدام نمایند، همچنین گمرکات کشورهای عضو این اتحادیه نیز تعرفه‌های ترجیحی را اعمال خواهند کرد. نیکیشینا با بیان اینکه درحال حاضر ۳۴منطقه مختلف، عضو اتاق‌های بازرگانی ایران در زمینه صدور گواهی مبدأ هستند، گفت: امیدواریم بتوانیم در زمینه صدور گواهینامه مبدأ نیز به صورت فیزیکی، کاغذهای سربرگ داری را تبادل کنیم.
مهرمهر5 روز قبل
وزیر نیرو افزود: متولیان اجرای این موافقتنامه از سوی طرفین باید در تعامل نزدیک با یکدیگر در حسن اجرای آن تلاش کنند و البته از هم اکنون مقدمات لازم برای گسترش مذاکرات تجارت آزاد را نیز فراهم آورند، چرا که این مذاکرات از سال آینده آغاز خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: همگرایی اقتصادی به خصوص با کشورهای همسایه جزو اولویت‌های سیاست خارجی ایران است و می‌توان شکل گیری بلوک جدید اقتصادی در قالب اتحادیه اورآسیا را به فال نیک گرفت. شکل گیری این اتحادیه نمونه خوبی از همکاری منطقه‌ای و سیاست منطقه گرایی است. اردکانیان گفت: اتحادیه اقتصادی اورآسیا آسیب پذیری کشورهای منطقه در قبال تحولات مختلف اقتصادی و شوک‌های آن را کاهش می‌دهد و با توسعه کمی و کیفی و گسترش جغرافیای آن می‌توان بازار بزرگی را ایجاد کرد. وزیر نیرو از آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اورآسیا از سال آینده خبر داد و گفت: موانع اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اورآسیا باید برطرف شود.
انتخابانتخاب5 روز قبل
روسیه کشوری نیست که بخواهد برای همکاری خود با ایران از فرد و یا کشوری بویژه آمریکا اجازه بگیرد. متاسفانه می‌بینم که برخی از همکاران اروپایی ما به جای انتقاد از آمریکا، از ایران انتقاد می‌کنند. اما این آمریکایی‌ها هستند که در امور داخلی بسیاری از کشورهای دنیا همچون روسیه، ایران و اکنون نیز عراق دخالت می‌کنند. لوان جاگاریان، در پایان آینده روابط ایران و روسیه را مثبت توصیف کرد و افزود: روابط دوجانبه خوبی میان روسیه و ایران حاکم است. آخرین بازدید میان روسای جمهوری روسیه و ایران در ایروان پایتخت ارمنستان و در حاشیه نشست اجلاس سران اتحادیه اورآسیا اتفاق افتاد.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، برونیکا نیکیشینا امروز یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸ در همایش بزرگ تجارت با اورآسیا با تأکید بر اینکه فشارهای سیاسی و مداخلات سایر کشورها منجر به توقف اجرایی شدن توافقنامه تجاری ایران و اورآسیا نخواهد شد، گفت: از زمانی که هنوز توافقنامه تجارت ترجیحی میان ایران و اورآسیا اجرایی نشده بود، تجار این کشورها علاقه مند به تجارت با ایران بودند و خوشبختانه پس از امضای این توافقنامه صادرات محصولات ایرانی به اتحادیه اورآسیا با ۲۷ درصد رشد مواجه شده است. وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اورآسیا بیان کرد: در زمان کوتاهی که این توافقنامه به امضا رسیده، سطح مناسبات اقتصادی به خوبی پیش رفته است و بر این اساس مذاکراتی هم آغاز خواهد شد تا بتوانیم سطح توافقنامه تجارت ترجیحی را به تجارت آزاد ارتقا دهیم. وی تصریح کرد: توافقنامه‌های لازم به صورت رسمی امضا شده و کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا می‌توانند راجع به واردات ایران اقدام نمایند، ضمن اینکه گمرکات کشورهای عضو این اتحادیه نیز تعرفه‌های ترجیحی را اعمال خواهند کرد. به گفته نیکیشینا از وزارت امور خارجه ایران نیز نامه‌ای دریافت شده که تعرفه‌های ترجیحی در گمرکات ایران نیز برای کشورهای عضو اتحادیه عملیاتی شده است، این در حالی است که اکنون برای صدور گواهینامه‌های مبدأ نیز مشکلاتی وجود دارد و در آینده نزدیک اطلاعات آن را نیز در اختیار ایران قرار خواهیم داد. وی گفت: اکنون ۳۴ منطقه مختلف عضو اتاق‌های بازرگانی ایران در زمینه صدور گواهی مبدأ هستند و امیدواریم بتوانیم در زمینه صدور گواهینامه مبدأ نیز به صورت فیزیکی، کاغذهای سربرگ داری را تبادل کنیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتحادیه منطقه‌ای است که از کشور‌های روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان تشکیل شده و در سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را آغاز کرده است. این اتحادیه بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت را در بر می‌گیرد و بازار بسیار بزرگی برای کالا‌های مختلف محسوب می‌شود. تسهیل تجارت، حذف تدریجی قوانین گمرکی، برقراری تعرفه خارجی مشترک و ایجاد بازارمشترک از جمله اهداف تشکیل منطقه از سوی بنیانگذاران آن بوده است. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: کشور‌های حوزه اوراسیا با یک مجموعه جمعیت و اقتصاد قابل توجه، یک ظرفیت و فرصت خوب اقتصادی برای ایران هستند. با توجه به اجرای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا انتظار می‌رود حجم صادرات کشور با توجه به معافیت‌هایی که وجود دارد افزایش یابد و با توجه به تحریمی که علیه کشور وجود دارد می‌تواند معبری برای گذر از تحریم به حساب آید.
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
کشورهای عضو اوراسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت و بیش از ۱۸۴ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵٫۲ درصد جمعیت جهان است. قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند. اتحادیه اوراسیا و فرصتی برای ایرانپیوستن به این اتحادیه (ایران در مراحل ابتدایی است و سال‌ها زمان لازم است تا ایران عضو اصلی این اتحادیه شود) با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه یک فرصت برای اقتصاد ایران به شمار می‌آید و می‌توان از این طریق بخشی از اثر تحریم‌ها را جبران کرد. براساس این موافقتنامه، ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا امتیازات گمرکی خاصی دریافت کرده و کشورهای این اتحادیه هم این امکان را خواهند داشت تا حجم صادرات خود به ایران را تا ۷۵ درصد افزایش دهند. براساس آمار‌های رسمی اعلام شده، مجموع صادرات ایران به پنج کشور این اتحادیه در سال گذشته میلادی ۹۱۸٫۲ میلیون دلار بوده و در مقابل صادرات کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به ایران در سال ۲۰۱۸ حدود یک میلیارد و ۷۷۵ میلیون دلار ثبت شد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نیاورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره ارگانیک ایران اظهار کرد: برخی از محصولات کشاورزی تولید شده در کشورمان به صورت طبیعی ارگانیک هستند و باقیمانده سموم و کود شیمیایی ندارند که این محصولات بازارپسندی مناسبی در کشورهای اروپایی دارند. وی افزود: فرهنگ تولید و مصرف محصولات ارگانیک در ایران جا افتاده است زیرا مردم برای سلامت خود ارزش قائل هستند و با مصرف محصولات ارگانیک از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند. رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: در شرایطی که ایران به سر می‌برد اجرای چنین تفاهمنامه‌ای می‌تواند خود روزنه امیدی برای تجار و صادرکنندگان باشد؛ هر چند که می‌توانستیم این قرارداد را به شکل بهتری اجرا کنیم. وی افزود: لازم است دولت کشاورزان را یاری کند که بتوانند محصولات خود را برداشت کنند تا از از بین رفتن حجم زیادی از این محصولات و دست رنج باغداران جلوگیری به عمل آید. انتهای پیام/
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز (دوشنبه ۲۰ آبان ماه) کمیسیون کشاورزی، گفت: در نشست امروز مسئولانی از وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حضور داشتند که بهره‌گیری از قانون موافقتنامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا و کشورهای عضو برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی و فرآورده‌های غذایی بررسی شد. نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گزارش‌های ارائه شده در خصوص اقداماتی دولت و تشکل‌ها در زمینه تجارت با کشورهای اوراسیا حاکی از این بود که ظرفیت خوب صادراتی وجود دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه بین کشورهای اتحادیه اورآسیا تعرفه کمرگی وجود ندارد صادرات و تبادل کالا با هرکدام از آنها به منزله مبادله با تمامی این کشورها است. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه میزان صادرات ما به کشورهای اورآسیا در مقابل واردات از آنها نصف است، عنوان کرد: تراز تجاری ما با کشورهای اتحادیه اوراسیا نشان می‌دهد که بیشتر وارد کننده هستیم تا صادر کننده درحالی که ظرفیت صادرات محصولات پروتئینی، گوشتی و کشاورزی به این کشورها فراهم است. وی با بیان اینکه هماهنگی‌های انجام شده در زمینه مبادله تجاری با کشورهای اوراسیا خوب بوده اما جای کار فراوانی وجود دارد، گفت: با توجه به تفاوت اقلیم ایران با کشورهای اوراسیا ظرفیت صادرات محصولات بسیار زیادی را داریم. سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دستور کار دیگر کمیسیون بررسی سوال برخی نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی بود که به علت سفر وزیر لغو شد. /پایان پیام

نقشه راه سازمان اکو در سند چشم انداز ۲۰۲۵ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران3 هفته قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۰ عضو سازمان اکو نقشه راه این سازمان را در سند چشم انداز ۲۰۲۵ طراحی کرده‌اند. دولتمردان کشورمان با گسترش روابط اقتصادی با سازمان اکو و اتحادیه اوراسیا به دنبال ایجاد تحولی مهم در اقتصاد هستند. بیشتر بخوانید: تحولی جدید در اتحادیه اورآسیا + فیلمانتهای پیام/اعضای سازمان اکو + فیلم
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ارتاشس تومانیان، سفیر ارمنستان در تهران ظهر یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ با الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد. حضرتی در این دیدار با اشاره به اشتراکات و علایق تاریخی و فرهنگی دو ملت، گفت: همواره روابطی رو به رشد و بر اساس احترام میان دو کشور برقرار بوده است. وی افزود: روند مناسبات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان مطلوب است. حضرتی در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار خرسندی از انعقاد توافقات با میان کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور، افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد به تسهیل روند اجرای توافقات در زمینه انتقال انرژی و مصوبات مربوط به همکاری با اتحادیه اورآسیا کمک نماید. آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران در این دیدار با دیرینه خواندن مراودات دو ملت‌، روابط سیاسی ارمنستان با جمهوری اسلامی ایران را مثبت ارزیابی نمود و گفت: با توجه به قرار داشتن دو کشور در منطقه‌ای ناآرام، جمهوری اسلامی ایران همواره دارای مواضع متعادلی بوده است و ارمنستان نیز خواهان برقراری امنیت، ثبات و آرامش در منطقه می‌باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
مذاکرات ایران با اتحادیه اورآسیا برای برقراری تجارت آزاد از سال آینده آغاز می‌شودرئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از پنجم آبان سال ۹۹ به سمت موافقتنامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا می‌رویم که در صورتی که به توافق برسیم ظرف ۳ سال آینده تجارت آزاد با کشورهای عضو این اتحادیه خواهیم داشت. وی افزود: ایران به دنبال این است که با اتحادیه اورآسیا در زمینه تجارت آزاد همکاری داشته باشد که هیئت دولت نیز بر این موضوع تاکید دارد. زادبوم گفت: در شرایط فعلی با کشورهای ارمنستان، مالزی و اندونزی برای تجارت ترجیحی در حال مذاکره هستیم و با توجه به اینکه با کشور پاکستان تجارت ترجیحی داریم، تجارت آزاد با این کشور دنبال می‌شود. وی افزود: همچنین تلاش می‌شود که تجارت ترجیحی با کشور ترکیه را ادامه دهیم و علاقه‌مند به تجارت ترجیحی با کشورهای عراق و افغانستان هستیم اما آنها علاقه‌ای برای انقعاد قراداد با ما ندارند. وی در ارتباط با دلایل عدم تمایل دو کشور عراق و افغانستان برای برقراری تجارت ترجیحی با ایران گفت: با توجه به اینکه این دو کشور صادراتی به ایران ندارند انعقاد قرارداد ترجیحی با ایران را منطقی ندارند.
مهرمهر3 هفته قبل
استاندار مازندران روابط با کشورهای همسایه را یک ظرفیت مطلوب در شرایط فعلی دانست و یادآور شد: برای استفاده از معافیت گمرکی در قالب تجارت آزاد اتحادیه کشورهای اورآسیا بدنبال استان‌های متناظر هستیم. حسین زادگان گفت: باید از روابط نزدیک سیاسی و تاریخی که بین ایران و ارمنستان وجود دارد، برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بیشتر بهره گیری کرد. رئیس شورای توسعه صادرات مازندران اظهار داشت: همچنین برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی نیازمند توسعه روابط در حوزه‌های اجتماعی و گردشگری و ورزشی هستیم و در حوزه صنایع دستی، فرش و گلیم و … نیز استان مازندران از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است. وی گفت: خوشبختانه روسای جمهور دو کشور ایران و ارمنستان به توافق خوبی برای حذف تعرفه گمرکی در اتحادیه اورآسیا رسیده‌اند که زمینه عالی برای توسعه ارتباطات است. آندره قوکاسیان، استاندارلری جمهوری ارمنستان به دعوت استاندار مازندران شنبه شب با برنامه ریزی سفر دو روزه وارد مازندران شد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
مذاکرات ایران با اتحادیه اورآسیا برای برقراری تجارت آزاد از سال آینده آغاز می‌شودرئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از پنجم آبان سال ۹۹ به سمت موافقتنامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا می‌رویم که در صورتی که به توافق برسیم ظرف ۳ سال آینده تجارت آزاد با کشورهای عضو این اتحادیه خواهیم داشت. وی افزود: ایران به دنبال این است که با اتحادیه اورآسیا در زمینه تجارت آزاد همکاری داشته باشد که هیئت دولت نیز بر این موضوع تاکید دارد. زادبوم گفت: در شرایط فعلی با کشورهای ارمنستان، مالزی و اندونزی برای تجارت ترجیحی در حال مذاکره هستیم و با توجه به اینکه با کشور پاکستان تجارت ترجیحی داریم، تجارت آزاد با این کشور دنبال می‌شود. وی افزود: همچنین تلاش می‌شود که تجارت ترجیحی با کشور ترکیه را ادامه دهیم و علاقه‌مند به تجارت ترجیحی با کشورهای عراق و افغانستان هستیم اما آنها علاقه‌ای برای انقعاد قراداد با ما ندارند. وی در ارتباط با دلایل عدم تمایل دو کشور عراق و افغانستان برای برقراری تجارت ترجیحی با ایران گفت: با توجه به اینکه این دو کشور صادراتی به ایران ندارند انعقاد قرارداد ترجیحی با ایران را منطقی ندارند.
مازن آنلاینمازن آنلاین3 هفته قبل
استاندار مازندران: پیام مازند - ساری - استاندار مازندران گفت: برای توسعه ارتباطات بخش‌های مختلف بین مازندران و لری ارمنستان باید برنامه ریزی کرد و مناسبات را افزایش داد. حسین زادگان گفت: باید از روابط نزدیک سیاسی و تاریخی که بین ایران و ارمنستان وجود دارد، برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بیشتر بهره گیری کرد. رئیس شورای توسعه صادرات مازندران اظهار داشت: همچنین برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی نیازمند توسعه روابط در حوزه‌های اجتماعی و گردشگری و ورزشی هستیم و در حوزه صنایع دستی، فرش و گلیم و … نیز استان مازندران از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است. وی گفت: خوشبختانه روسای جمهور دو کشور ایران و ارمنستان به توافق خوبی برای حذف تعرفه گمرکی در اتحادیه اورآسیا رسیده‌اند که زمینه عالی برای توسعه ارتباطات است. آندره قوکاسیان، استاندارلری جمهوری ارمنستان به دعوت استاندار مازندران شنبه شب با برنامه ریزی سفر دو روزه وارد مازندران شد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اورآسیا اظهار کرد: کشاورزی ایران در حال تغییر مسیر و گذار از کشاورزی سنتی به صنعتی می‌باشد که از ملزومات این امر نیاز به توسعه بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی است. معاون توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: فرصت تجاری پیش‌آمده برای تجارت با اتحادیه اورآسیا عالی‌ترین سطح موافقتنامه‌های بین‌المللی است. معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران نیز ۹۸ کدتعرفه به کشورهای عضو اورآسیا داده که ۶۱ کدتعرفه آن کاهشی و ۳۷ کد نیز فریز شده است. وی یادآور شد: در کشورهای اطراف ایران از قبیل عراق و سوریه هفت میلیون تن بازار آرد وجود دارد که می‌توانیم از این مهم استفاده کنیم. مهرفرد در پایان یادآور شد که مذاکرات سنگین و پرچالشی با کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا انجام شد که نتیجه آن اکنون در اختیار کشاورزان و تجار قرار گرفته است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
وی افزود: جهت بازگشایی دفتر یا میز اوراسیا به وزیر پیشنهاد داده شد که باید تجار استان از این فرصت استفاده کنند. استاندار مازندران با اشاره به اهمیت توسعه صادرات در استان گفت: یکی از مسائلی که سبب رشد اقتصادی و ارزآوری در مازندران می‌شود توجه به مقوله صادرات بوده که باید مورد توجه مدیران و صنعت کاران قرار گیرد. معاون استاندار مازندران گفت: آنچه در جلسه شورای گفت وگو پیشنهاد می‌شود ممکن است عین آن مطلب تصویب نشود ممکن است رد یا برنامه ریزی کند که باید کارشنایی‌تر باشد و به ضرر استان نباشد. خیریانپور افزود: فردی که دارای مجوز بهره برداری از معادن را دارد و به بهره برداری می‌پردازد نسبت به اجرای قوانین اقدام وبا افرادی که غیرقانونی فعالیت دارد یا پروانه بهره برداری ندارند برخورد شود. عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز اظهار داشت: متولی اصلی بخش معدن، سازمان صنعت و معدن است که با برپایی جلسات بعدی در این سازمان نسبت به رفع موانع اقدام کنیم.

تحولی جدید در اتحادیه اورآسیا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 ماه قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، فردا اتفاقی بزرگ برای کشور خواهد افتاد و ایران ششمین عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا می‌شود. بیشتر بخوانید: کشف دریای زیرزمینی که شاید بتواند ایران را برای همیشه از خطر خشکسالی نجات دهدانتهای پیام/اتفاقی بزرگ برای ایران + فیلم

:: ابراهیمی - توسعه همکاری‌های ایران و اورآسیا

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از ایروان، دو کشور ایران و ارمنستان روند توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی فیمابین را با اهنگی مناسب ادامه می‌دهند. جواد بیمقدار بیست و هفت سال پیش کار خود را با صادرات روغن و آرد به ارمنستان آغاز کرد و پنج سال است که کالای ایرانی به کشور‌های عضو این اتحادیه صادر می‌کند و امیدوار است که در نتیجه توافق ایران با اتحادیه اورآسیا صادراتش چند برابر شود. این صادرکننده‌ی ایرانی می‌گوید هم اکنون کالا‌های ایرانی از جمله مواد غذایی از ایران به ارمنستان و از اینجا به کشور‌های روسیه، بلاروس و تاجیکستان صادر می‌کند. بر اساس توافق ایران با کشور‌های عضو اتحادیه اورآسیا که چندی پیش مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرد ۵۰۲ قلم کالای ایرانی با تعرفه تقریبا صفر، به این کشور‌ها صادر می‌شود. به گفته مقامات ایرانی و ارمنستانی این توافق نامه مسیر جدید توسعه تجارت ایران با این اتحادیه را از ظریق ارمنستان باز می‌کند. سورن پاپیکیان وزیر توسعه منطقه‌ای ارمنستان تصریح کرد: توافق ایران با اتحادیه اورآسیا به معنای دسترسی این اتحادیه به کشور‌های شرق از طریق ایران است. تا آن زمان باید گفت: بازاری ۱۸۰ میلیون نفری در اورآسیا با حدود ۷۵۳ میلیارد دلار ارزش صادرات و واردات آماده پذیرش کالا‌های ایرانی است در نتیجه توسعه همکاری اتحادیه اورآسیا و ایران.
فارسفارس1 ماه قبل
وزیر راه و شهرسازی در مراسم روز ملی استقلال قرقیزستان گفت: ‌ تا پایان سال ۲۰۱۹ قرار است دوازدهمین اجلاس مشترک ایران و قرقیزستان در تهران برگزار شود. وزیر راه و شهرسازی گفت: مناسبات و روابط ایران و قرقیزستان ریشه در تاریخ و فرهنگ مشترک دارد. رئیس کمیسیون مشترک ایران و قرقیزستان خاطرنشان کرد: ثبات و آرامش قرقیزستان برای جمهوری اسلامی ایران مهم بود و تهران همواره از حاکمیت ملی این کشور حمایت کرده است. اسلامی گفت: ‌ آماده‌ایم نشست‌های متعددی را برای بهره‌مندی از ظرفیت اتحادیه اورآسیا بین دو کشور برگزار کنیم. وی خاطرنشان کرد: چهارمین رایزنی‌های سیاسی بین ایران و قرقیزستان در اردیبهشت برگزار شد و امیدواریم تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی دوازدهمین اجلاس مشترک را در تهران برگزار کنیم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی مرکزی است که می‌تواند محل صدور همه ظرفیت‌های تولیدی از سراسر کشور باشد. رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در خراسان رضوی ادامه داد: به همین منظور وزارت امور خارجه نقشی استثنایی در برقراری ارتباطات خواهد داشت. خراسان رضوی می‌تواند محل صدور ظرفیت‌های تولیدی کشور باشدلبافی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در حوزه قوانین و مقررات مخل کسب و کار و تفویض برخی اختیارات گرفتاری‌هایی در استان وجود دارد که باید برطرف شود، اگر همه اختیارات حاکمیتی در حوزه اقتصادی به استان منتقل شود، خراسان می‌تواند به خوبی با فضای جدید از هر نظر بستر توسعه و حل مشکلات را فراهم کند. وی با تاکید بر اینکه خراسان رضوی مرکزی است که می‌تواند محل صدور همه ظرفیت‌های تولیدی از سراسر کشور باشد، ادامه داد: این خاص استان ما نیست و کل کشور را می‌توان مدیریت کرد، این ظرفیت در خراسان رضوی وجود دارد که تولیدات استان‌های مختلف را ساماندهی و از اینجا صادر کرد، در حوزه لبنیات، زعفران، به راحتی می‌توان در کشورهای حوزه اورآسیا بازار داشت. لازمه این کار هم این است که دستگاه‌های مختلف به عمق موضوع پی برند که در چه شرایطی به‌سر می‌بریم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
امام جمعه یزد با اشاره به توطئه‌های شوم استکبار جهانی علیه امنیت ملی عراق، گفت: مسئولان و دست‌اندرکاران ایران باید با بررسی و رصد مستمر وضعیت عمومی و امنیت زائران ایرانی در عراق را در تأمین کنند. وی با اشاره به اهمیت امنیت عمومی در کشور عراق، افزود: مسئولان و دست‌اندرکاران ایران باید با بررسی و رصد مستمر وضعیت عمومی و امنیت زائران ایرانی در عراق را در تأمین کنند. ناصری یزدی برقراری ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه را یکی از مهمترین راهکارهای توسعه اقتصادی است، تصریح کرد: مسئولان کشور باید بیش از پیش این مهم را در دستور کار خود قرار دهند. امام جمعه خود تاکید کرد: عظمت راهپیمایی موجب خنثی‌شدن اهداف آمریکا و سایر دشمنان در منطقه و ایران است. ناصری یزدی در پایان سخنان خود حوادث اخیر عراق را توطئه شوم دشمنان دین و نظام اسلامی دانست و گفت: مردم و دولت عراق باید با هوشیاری کامل و حفظ وحدت ملی از امنیت عمومی عراق دفاع کنند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
شارژ موتور «دیپلماسی اقتصادی» در ایرواناما سفر روحانی به ارمنستان با هدف فشردن استارت مناسبات اقتصادی ایران با اتحادیه اورآسیا انجام گرفت؛ نوعی دیپلماسی اقتصادمحور که تا پیش از این کمتر شاهد تبلور آن در ایران بوده‌ایم. روحانی در ادامه از سرمایه‌گذاران اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم دعوت کرد تا از توانمندی‌های ایران استفاده و در ایران سرمایه‌گذاری کنند. رونمایی از «پلن بی» روحانی مقابل ترامپاین توافق که پلی را برای دسترسی تجار و کارآفرینان ایرانی به بازار ۱۸۰ میلیونی فراهم می‌کند روی دیگری نیز دارد. وی بار دیگر با ارائه پیشنهاد ابتکار صلح هرمز، یادآور شد که تهران خواستار صلح پایدار در منطقه و کاهش تنش‌ها است. به‌زعم نگارنده در برهه کنونی، ایران و روسیه در حال شکل دادن به یکی از همین نظم‌های دوجانبه هستند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
شارژ موتور «دیپلماسی اقتصادی» در ایرواناما سفر روحانی به ارمنستان با هدف فشردن استارت مناسبات اقتصادی ایران با اتحادیه اورآسیا انجام گرفت؛ نوعی دیپلماسی اقتصادمحور که تا پیش از این کمتر شاهد تبلور آن در ایران بوده‌ایم. روحانی در ادامه از سرمایه‌گذاران اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم دعوت کرد تا از توانمندی‌های ایران استفاده و در ایران سرمایه‌گذاری کنند. رونمایی از «پلن بی» روحانی مقابل ترامپاین توافق که پلی را برای دسترسی تجار و کارآفرینان ایرانی به بازار ۱۸۰ میلیونی فراهم می‌کند روی دیگری نیز دارد. وی بار دیگر با ارائه پیشنهاد ابتکار صلح هرمز، یادآور شد که تهران خواستار صلح پایدار در منطقه و کاهش تنش‌ها است. به‌زعم نگارنده در برهه کنونی، ایران و روسیه در حال شکل دادن به یکی از همین نظم‌های دوجانبه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
شارژ موتور «دیپلماسی اقتصادی» در ایرواناما سفر روحانی به ارمنستان با هدف فشردن استارت مناسبات اقتصادی ایران با اتحادیه اورآسیا انجام گرفت؛ نوعی دیپلماسی اقتصادمحور که تا پیش از این کمتر شاهد تبلور آن در ایران بوده‌ایم. روحانی در ادامه از سرمایه‌گذاران اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم دعوت کرد تا از توانمندی‌های ایران استفاده و در ایران سرمایه‌گذاری کنند. رونمایی از «پلن بی» روحانی مقابل ترامپاین توافق که پلی را برای دسترسی تجار و کارآفرینان ایرانی به بازار ۱۸۰ میلیونی فراهم می‌کند روی دیگری نیز دارد. وی بار دیگر با ارائه پیشنهاد ابتکار صلح هرمز، یادآور شد که تهران خواستار صلح پایدار در منطقه و کاهش تنش‌ها است. به‌زعم نگارنده در برهه کنونی، ایران و روسیه در حال شکل دادن به یکی از همین نظم‌های دوجانبه هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
علی نجفی، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این که تربیون‌دارهای سیاسی و مذهبی باید پاکیزه سخن بگویند، گفت: تربیون‌ها ابزار تسویه حساب‌های فردی و سیاسی نیست. اعتمادآنلاین| علی نجفی، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس گفت: در شرایطی ماه‌های پایانی مجلس دهم را سپری می‌کنیم که علی‌رغم فعالیت‌های مهم و مصوبات دارای اهمیت مردم انتظاراتی بیشتری از مجلس دارند. فارغ از برخی اقدامات تخریبی علیه مجلس که هیچ نسبتی با مصالح کشور نداشت این حق مردم است که نتایج کارکرد پارلمان را در رفع مشکلات کشور مشاهده کنند. وی افزود: البته همگان ساختارهای قانونی کشور را می‌شناسند ولی محدودیت‌ها در حوزه اختیارات مجلس به نفع کشور نیست و همه باید مفاد و ارزش‌های قانون اساسی را پاس بداریم. به موضوع رتبه بندی و کمبود نیروی انسانی فرهنگیان توجه شود.

به انتهای لیست رسیدید