اداره کل محیط زیست استان یزد

اداره کل محیط زیست استان یزد

ایسناایسنا12 ساعت قبل
ایسنا/یزد نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان اشکذر به مناسبت روز ملی هوای پاک راه‌اندازی شد. نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان اشکذر با توجه به تسهیل در روند فرایندهای زیست محیطی و حفاظت از محیط زیست شهرستان، با حضور فرماندار و تعدادی دیگر از مسئولان و نمایندگان سمن‌های زیست محیطی افتتاح و راه اندازی شد. حفظ و حراست از تنوع زیستی و محیط زیست، نظارت، پایش و بازرسی بر واحدهای صنعتی، مقابله با آلاینده‌های زیست محیطی، برخورد قانونی با متخلفان و تنویر افکار عمومی و ارتقای فرهنگ زیست محیطی از جمله اهداف و وظایف محیط زیست شهرستان است که با همکاری و حمایت مسئولین و مردم می‌توان گامی موثر در رسیدن به اهداف زیست محیطی و حرکت به سوی توسعه پایدار برداشت. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان یزد، شهرستان اشکذر دومین شهرستان صنعتی در استان یزد است. این شهرستان در مجاورت شهرستان‌های میبد، یزد، اردکان و تفت واقع شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
ایسنا/یزد یازده راس گورخر ایرانی به منظور احیای این نمونه در حال انقراض در منطقه حفاظت شده پارک ملی سیاه کوه اردکان رهاسازی شدند. «متضی عزیزی» رئیس محیط زیست شهرستان اردکان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در این رابطه گفت: با توجه به این که شهرستان اردکان یکی از زیستگاه‌های اصلی گور ایرانی در سال‌های گذشته به شمار می‌رفته است، سعی بر آن شد تا زمینه رهاسازی چند راس از این حیوان در حال انقراض توسط اداره کل محیط زیست استان یزد فراهم شود. وی شکار غیر مجاز و تعارضات زیستگاهی را با عامل حذف این گونه در منطقه سیاه‌کوه شهرستان اردکان ذکر و خاطرنشان کرد: در راستای احیا نسل در حال انقراض گورخر ایرانی و معرفی مجدد آن به زیستگاه اصلی آن، تعداد ۱۱ رأس گور از سایت تکثیر و پرورش پنج انگشت ابرکوه به محدوده قرنطینه در منطقه حفاظت شده پارک ملی سیاه کوه اردکان انتقال یافت. وی یادآور شد: بعد از قرنطینه و حفاظت از این نوع حیوان، گورها بعد از مدتی در طبیعت رهاسازی خواهند شد تا نسل آنها در حوزه شهرستان اردکان و کویر مرکزی ایران احیا شود. انتهای پیام
همشهریهمشهری2 ماه قبل
وی می‌گوید: به راحتی با جانمایی درست و شناسایی کریدورهای حیات وحش و ایجاد پل‌های روگذر برای حیوانات می‌توان مانع چنین اتفاقات ناگوار شد چراکه در غیر این صورت می‌توانیم مسبب نابودی یک گونه مهم در حیات وحش برای همیشه باشیم. شمسایی علاوه بر ساخت جاده‌ها بدون مکان‌یابی زیست محیطی، عواملی مانند استقرار کارخانجات بدون در نظر گرفتن ملازمات زیست محیطی، فعالیت‌های معدن‌کاوی و شکار بی‌رویه را نیز از دیگر عوامل انسانی مخرب محیط زیست خواند و عنوان کرد: این فعالیت‌ها و عوامل انسانی به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر تخریب زیستگاه‌ها، کاهش جمعیت و انقراض گونه‌های جانوری تاثیرگذار است. تبعات بعضا جبران‌ناپذیر دست‌کاری بشر در هر بخش از طبیعت و تاثیر آن در بر هم خوردن این نظم، می‌شود. وی تاکید می‌کند: قطعا این عواقب تا بر طرف شدن کامل عوامل مخرب محیط زیست، متوقف نخواهند شد و ممکن است این دشت خود به کانونی برای ایجاد ریزگردها نیز تبدیل شده و خساراتی فراتر از حال حاضر را به دنبال داشته باشد. به گفته این کارشناس، البته عوامل طبیعی نیز تهدیدکننده گونه‌های جانوری هستند به طوری که در استان یزد خشکسالی، بیشترین و موثرترین این عوامل محسوب می‌شود و روی حیات گیاهی و جانوری تاثیر زیادی گذاشته است ولی این عامل در طول تاریخ تکاملی طبیعت استان وجود داشته و به مرور جانوران با آن سازگاری یافته‌اند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
ایسنا/یزد کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد با اشاره به گزارش تلف شدن تاکنون هفت قلاده یوز آسیایی در جاده‌های این استان، اظهار کرد: این در حالی است که کل جمعیت یوزپلنگ آسیایی در جهان کمتر از ۵۰ قلاده برآورد می‌شود. وی می‌گوید: به راحتی با جانمایی درست و شناسایی کریدورهای حیات وحش و ایجاد پل‌های روگذر برای حیوانات می‌توان مانع چنین اتفاقات ناگوار شد چرا که در غیر این صورت می‌توانیم مسبب نابودی یک گونه مهم در حیات وحش برای همیشه باشیم. وی تاکید می‌کند: قطعا این عواقب تا بر طرف شدن کامل عوامل مخرب محیط زیست، متوقف نخواهند شد و ممکن است این دشت خود به کانونی برای ایجاد ریزگردها نیز تبدیل شده و خساراتی فراتر از حال حاضر را به دنبال داشته باشد. به گفته این کارشناس محیط زیست استان، البته عوامل طبیعی نیز تهدیدکننده گونه‌های جانوری هستند به طوری که در استان یزد خشکسالی، بیشترین و موثرترین این عوامل محسوب می‌شود و روی حیات گیاهی و جانوری تاثیر زیادی گذاشته است ولی این عامل در طول تاریخ تکاملی طبیعت استان وجود داشته و به مرور جانوران با آن سازگاری یافته‌اند. انتهای پیام
مهرمهر4 ماه قبل
حسینی‌پور ادامه داد: معیار توسعه یافتگی در هر کشور به اندازه بهره گیری مطلوب از سرمایه‌های موجود است و در استان یزد نیز در سه سطح برنامه هایی داریم که باید ارزیابی شود. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد، نقشه راه اصلاح نظام اداری و برنامه جامع اصلاح نظام اداری را از جمله این برنامه‌ها برشمرد و بیان کرد: امسال در بحث مدیریت بهره وری ارزیابی‌ها به صورت ملی انجام شد. وی با اشاره به شاخص‌های ارزیابی دستگاه‌های اجرایی استان یزد در قالب جشنواره شهید رجایی خاطرنشان کرد: کل شاخص ارزیابی‌ها ۲ هزار امتیاز داشت که هزار امتیاز آن به شاخص‌های اختصاصی، اقدامات برجسته دستگاه‌ها و ارزیابی مدیریت ارزشد از منظر شاخص‌های حکمرانی خوب اختصاص داشت. حسینی‌پور با بیان اینکه امسال دستگاه‌های استان بر این اساس ارزیابی شدند، افزود: امیدواریم بتوانیم با برگزاری این جشنواره، شاهد ارتقاء خدمت رسانی دستگاه‌های اجرایی استان یزد به مردم یزد باشیم. به گزارش مهر، در این مراسم از دستگاه‌های برتر استان در شاخص‌های مختلف تجلیل شد که از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، اداره کل محیط زیست استان یزد، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، شرکت آب و فاضلاب روستایی استان و … اشاره کرد.
موجموج4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمدعلی طالبی استاندار یزد به مناسبت بزرگداشت هفته دولت و روز کارمند، در بازدید از اداره کل محیط زیست استان یزد افزود: یکی از دستگاه‌هایی که نقش مهمی در توسعه پایدار دارد، محیط زیست است و امیدواریم بعد از سال‌ها که از آغاز توسعه صنعتی در استان می‌گذرد و بعضی چیزها را در این زمینه به دست آورده‌ایم، عدم توجه به محیط زیست باعث نشود که بسیاری از چیزهای دیگر را از دست بدهیم. وی ادامه داد: گزارش مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد مبین آن است که اقداماتی که در یکسال گذشته در استان صورت گرفته با توجه به محدودیت و طیف گسترده خدمات و انتظارات مردم بالاتر از انتظار بوده و این عملکرد قابل تقدیر است. استاندار یزد افزود: این عملکرد موفق نتیجه همراهی وهمدلی همه پرسنل محیط زیست استان یزد است و جای تقدیر و تشکر دارد و اینکه رتبه اداره کل حفاظت محیط زیست استان ارتقاء یافته جای خوشوقتی دارد که زحمات این حوزه دیده شده است. طالبی ادامه داد: مشارکت مردم در امور یکی از ابعاد اصلی حکمرانی خوب است، زیرا مشارکت، نقطه اتصال دولت و مردم است و هرچه ما حضور مردم را امور مختلف داشته باشیم، ضریب موفقیت افزایش یافته و بسیاری از محدودیت‌ها نیز با دست مردم برطرف می‌شود. وی یادآور شد: رویکرد محیط زیست استان باید به گونه‌ای باشد که به اشتغال و توسعه بی‌توجهی نشود و مسأله اقتصادی و معیشت هم مورد توجه قرار گیرد، هرچند نباید این گونه مسائل باعث کمرنگ شدن توجه به ملاحظات محیط زیست شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز5 ماه قبل
مسئولان محیط زیست استان یزد می‌گویند: تصاویر منتشره‌ از سر نصب شده دو حیوان در اداره محیط زیست اردکان مربوط به لاشه‌ی حیوانات تلف شده بوده و نبود یک موزه تخصصی، این اداره را بر آن داشته تا سرها را در دفتر مدیر نصب کنند. این روزها تصاویر سر تاکسیدرمی شده‌ دو حیوان در اداره محیط زیست شهرستان اردکان در شبکه‌های اجتماعی موجب واکنش‌ها و انتقادات مختلفی از سوی مردم و کارشناسان نسبت به این موضوع شده است. در نهایت این گلایه‌ها تا آنجا بالا گرفت که «مهدیه‌السادات حدادیان» مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان یزد ضمن تائید نصب سر این دو گونه ارزشمند جانوری در اداره‌ محیط زیست اردکان، گفت: این گونه‌ موارد تاکسیدرمی شده مربوط به کشف شکار غیرمجاز یا تلف شدن جانوران است. او با اشاره به اهمیت کار تاکسیدرمی حیوانات، نبود موزه در اردکان را علت نصب سر این حیوانات در داخل اداره اعلام و تاکید کرد: جانواران تاکسیدرمی شده در مرکز استان در موزه تخصصی واقع در این اداره کل نگهداری می‌شوند ولی این امکان در شهرستان اردکان فراهم نیست. دکتر «هادی فاضلی شورکی» کارشناس بیماری‌های حیات وحش اداره کل حفاطت محیط زیست استان یزد هم راجع به این موضوع گفت: سر قوچ وحشی مربوط به تلفات جاده‌ای ناشی از خودروهای حمل مواد معدنی و سر پازن (کل وحشی) مربوط به حمله گرگ بوده که لاشه آنها به اداره محیط زیست اردکان منتقل و تاکسیدرمی شده است.
ایرناایرنا10 ماه قبل
استان یزد یکی از مهمترین بخش­ها برای پایداری وضعیت یوزپلنگ در زیستگاه‌های جنوبی است. انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری اداره کل محیط ­زیست استان یزد و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سال ۱۳۸۹ به طور مستمر مناطق این استان را پایش می‌­کنند. این چهار منطقه شامل پارک ملی و منطقه حفاظت شده سیاهکوه، پناهگاه حیات ­وحش دره انجیر، منطقه حفاظت شده کوه بافق و منطقه شکار ممنوع آریز است. منطقه حفاظت شده دره انجیر خرانق اردکان یزد، زیستگاه گونه‌های نادر و از جمله یوزپلنگ آسیایی است. استان یزد یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

به انتهای لیست رسیدید