ارز بانک مرکزی

ارز بانک مرکزی

افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشرسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور همزمان با آغاز اعتراضات مردمی در لبنان با پوشش گسترده سعی در جهت دهی مطالبات به حق مردمی به سمت و سوی اهداف سیاسی خود داشتند. اخبار بین الملل - اما در حال حاضر اگرچه اعتراضات مردمی در لبنان فروکش نکرده اما کمتر خبری در خصوص معترضان در این رسانه‌ها مشاهده می‌شود. سیاوش فلاح پور، کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به بررسی و تحلیل این موضوع پرداخت و نوشت: «اخبار وتصاویر جالب اعتراضات لبنان را خاطرتان هست؟ گزارش‌هایی که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فارسی زبان داشت حالا با گذشت نزدیک به ۲ ماه از آغاز اعتراضات، دیگر بازتاب خاصی از آن در رسانه‌های فارسی به چشم نمی‌خورد چرا؟ آیا این اعتراضات و تحولات مرتبط با آن خاتمه یافته؟ پاسخ منفی است. هم اعتراضات ادامه دارد و هم تحولات سیاسی-امنیتی مرتبط با آن اگرچه با چهره‌ای متفاوت از آنچه در رسانه‌های فارسی دیدیم با تداوم بحران سیاسی بعد از استعفای حریری و ادامه تجمعاتی که گاها منجر به بستن جاده‌های اساسی کشور می‌شد، سقوط بی سابقه ارزش لیر مقابل دلار ادامه دارد، به گونه‌ای که هر دلار در بازار سیاه تا بیش از ۲ هزار لیر معامله می‌شود متعاقبا، قیمت بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تا ۵۰ درصد افزایش یافته، آن هم در حالی که بخشی از این اقلام یا در دسترس نیست و یا بسیار نایاب است و با قیمتی گزاف عرضه می‌شود. برای مثال در همین یک ماه گذشته جریانات حاکم بر مافیای بنزین با هدف فشار بر دولت و تحمیل افزایش قیمت بنزین، دست به اعتصاب عمومی در تمام جایگاه‌های سوخت زدند بعید می‌دانم رسانه‌های فارسی زبان تصاویر صف‌های طولانی و درگیری شهروندان مقابل پمپ بنزین‌ها را بازتاب داده باشند.
جام نیوزجام نیوز3 روز قبل
به گزارش جام نیوز، رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور همزمان با آغاز اعتراضات مردمی در لبنان با پوشش گسترده سعی در جهت دهی مطالبات به حق مردمی به سمت و سوی اهداف سیاسی خود داشتند. اما در حال حاضر اگرچه اعتراضات مردمی در لبنان فروکش نکرده اما کمتر خبری در خصوص معترضان در این رسانه‌ها مشاهده می‌شود. سیاوش فلاح پور، کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به بررسی و تحلیل این موضوع پرداخت و نوشت: «اخبار وتصاویر جالب اعتراضات لبنان را خاطرتان هست؟ گزارش‌هایی که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فارسی زبان داشت حالا با گذشت نزدیک به ۲ ماه از آغاز اعتراضات، دیگر بازتاب خاصی از آن در رسانه‌های فارسی به چشم نمی‌خورد چرا؟ آیا این اعتراضات و تحولات مرتبط با آن خاتمه یافته؟ پاسخ منفی است. هم اعتراضات ادامه دارد و هم تحولات سیاسی-امنیتی مرتبط با آن اگرچه با چهره‌ای متفاوت از آنچه در رسانه‌های فارسی دیدیم با تداوم بحران سیاسی بعد از استعفای حریری و ادامه تجمعاتی که گاها منجر به بستن جاده‌های اساسی کشور می‌شد، سقوط بی سابقه ارزش لیر مقابل دلار ادامه دارد، به گونه‌ای که هر دلار در بازار سیاه تا بیش از ۲ هزار لیر معامله می‌شود متعاقبا، قیمت بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تا ۵۰ درصد افزایش یافته، آن هم در حالی که بخشی از این اقلام یا در دسترس نیست و یا بسیار نایاب است و با قیمتی گزاف عرضه می‌شود. برای مثال در همین یک ماه گذشته جریانات حاکم بر مافیای بنزین با هدف فشار بر دولت و تحمیل افزایش قیمت بنزین، دست به اعتصاب عمومی در تمام جایگاه‌های سوخت زدند بعید می‌دانم رسانه‌های فارسی زبان تصاویر صف‌های طولانی و درگیری شهروندان مقابل پمپ بنزین‌ها را بازتاب داده باشند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
نرخ ارز رسمی در ایران، همواره متناسب با تفاوت‌های تورم داخل و خارج تغییر نکرده است؛ به گونه‌ای که طی سال‌های مختلف با وجود تورم‌های سالانه دورقمی شاخص قیمت مصرف‌کننده و تولیدکننده، نرخ ارز اسمی شاهد تغییرات اندک بوده است. چنانچه ملاک تحولات نرخ ارز از ابتدای سال ۱۳۸۱، مبتنی بر شکاف تورم ماهانه داخل و متوسط کشورهای شریک تجاری قرار می‌گرفت، نرخ ارز می‌بایست در راستای مسیر نرخ ارز تعادلی حرکت می‌کرد. این درحالی است که نرخ ارز در طول دهه ۱۳۸۰ بتدریج از نرخ تعادلی فاصله گرفته است؛ تا اینکه در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ و به‌ دنبال بروز بحران ارزی، نرخ ارز در بازار آزاد به نرخ ارز تعادلی نزدیک شده است. لیکن با وجود تعدیل یادشده و رفع نسبی عدم تعادل بازار ارز، در طول سال‌های بعد به‌ دلیل عدم تعدیل متناسب در نرخ ارز، مجددا ناترازی نرخ ارز افزایش یافته است. به باور مقامات ارشد سیاسی کشور یکی از مؤلفه‌های اصلی در نرخ ارز مناسب، ملاحظات سیاسی و بین‌المللی است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
بر اساس تحلیل و ادعاهای این عده، سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی می‌تواند شرایط ناخوشایندی برای ما رقم بزند. برخی دیگر اما می‌گویند سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی تا شخصیتی مستقل نداشته باشد همواره تابعی از تصمیمات دولت‌های مستقر است و این یعنی، بانک مرکزی برای همیشه باید شاگرد حرف گوش‌کن دولت‌ها باقی بماند و این یعنی، توجیه نگاه بدبینانه آحاد مردم و فعالان اقتصادی به سیاست‌های اقتصادی و پولی بانک مرکزی! ما در این جا باید به یک تقابل پنهان نیز اشاره داشته باشیم و آن دو دیدگاه در مورد نرخ ارز است. >بزرگترین مشکلاستقلال نداشتن بانک مرکزی استفارغ از همه‌ی حاشیه‌ها، تنها ایراد عمده، استقلال نداشتن بانک مرکزی است زیرا در عمل می‌بینیم بانک مرکزی یکی از زیردست‌های رئیس جمهوری است فلذا آن کارکرد و تاثیرگذاری که باید داشته باشد ندارد! حال اگر بپذیریم که اصلی‌ترین و مهمترین وظیفه روسای بانک مرکزی ما، حفظ ارزش پول ملی است به ضرس قاطع باید گفت که هیچکدام از روسای بانک مرکزی در این مقوله موفق نبوده‌اند یعنی خوب‌ترین رئیس بانک مرکزی همانی است که توانسته کاهش ارزش پول ملی را کاهش دهد و این یعنی عدم موفقیت بانک مرکزی در اصلی‌ترین ماموریتی که بر عهده داشته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
وی بیان داشت: ‌ هم انجمن سنگ آهن و وزارت صمت به دنبال تولید مواد با ارزش افزوده بالا، حفظ بازارهای جهانی و جلوگیری از تعطیلی معادن و … هستیم و حفظ منافع ملی برایمان در اولویت است، اما در سیاستگذاری‌ها اختلافاتی با یکدیگر داریم. دبیر انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: برای ایرداتی که این انجمن نسبت به سه بخشنامه یاد شده وارد کرده، حدود ۵۰۰ صفحه مطلب کارشناسی تهیه شده اما دولت حتی یک برگ کارشناسی برای تصمیماتی که اتخاذ کرده، ندارد. عسکر زاده اظهار داشت: ‌ در حالی که مفهوم خام فروشی به درستی از سوی رهبر معظم انقلاب تشریح می‌شود، بعید است معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعریف ماده خام بی اطلاع باشد. وی اظهار کرد: مدیران شرکت ذوب آهن اعلام کرده‌اند بخشی از هزینه کشتی‌ها را چینی‌ها پرداخت می‌کنند که این خبر عجیب و نشدنی است. لذا با تمام این تلاش‌ها وقتی عنوان می‌کنند چینی‌ها هزینه برخی از بار ایران را پرداخت می‌کنند باعث تعجب می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
حالا با وجود این واقعیات و بدیهیات جالب است که خبرگزاری فارس مدعی شده که خبرنگار اشتباه کرده و منظور او مصوبه سال گذشته مورخ ۹۷٫۱٫۲۱ هیأت دولت مبنی بر ارز ۴۲۰۰ تومان نبوده، بلکه منظورش مداخله ارزی ۱۸ میلیارد دلار سال ۹۶ (دو سال پیش) بوده است. حجم کل ارز مداخله‌ای در بازار طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶، در مجموع ۳۵٫۳ میلیارد دلار بوده است در حالی که در دولت دهم سالانه به طور متوسط ۳۲ میلیارد دلار و سرجمع بالغ بر ۱۶۰ میلیارد دلار صرف مداخله ارزی شده و فقط در سال ۸۹ بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار مداخله‌ای ارزی انجام شده است. بنابر این، همانگونه که آمار گواهی می‌دهند، اولا ۱۸ میلیارد دلار مورد اشاره برخلاف ادعای «فارس»، نه فقط «منحصر به فرد» نیست بلکه از یک سوم ارز مداخله شده در سال ۸۹ نیز کمتر بوده است. میزان فروش ارز بانک مرکزی در بازار از طریق بانک‌ها، صرافی‌ها منتخب بانکی و سایر روش‌ها در مجموع، معادل ۱۸٫۵ میلیارد دلار بوده که عمده آن در قالب حواله‌های ارزی و نه ارز به صورت اسکناس صورت گرفته و عموما فروش ارز بر اساس رویه‌های متعارف به نرخ بازار انجام شده است. به عبارت دیگر سهم تأمین ارز واردات کالا و خدمات طی سال‌های مورد بررسی به طور متوسط ۴۰٫۴ درصد بوده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
حالا با وجود این واقعیات و بدیهیات جالب است که خبرگزاری فارس مدعی شده که خبرنگار اشتباه کرده و منظور او مصوبه سال گذشته مورخ ۹۷٫۱.۲۱ هیأت دولت مبنی بر ارز ۴۲۰۰ تومان نبوده، بلکه منظورش مداخله ارزی ۱۸ میلیارد دلار سال ۹۶ (دو سال پیش) بوده است. حجم کل ارز مداخله‌ای در بازار طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶، در مجموع ۳۵٫۳ میلیارد دلار بوده است در حالی که در دولت دهم سالانه به طور متوسط ۳۲ میلیارد دلار و سرجمع بالغ بر ۱۶۰ میلیارد دلار صرف مداخله ارزی شده و فقط در سال ۸۹ بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار مداخله‌ای ارزی انجام شده است. بنابر این، همانگونه که آمار گواهی می‌دهند، اولا ۱۸ میلیارد دلار مورد اشاره برخلاف ادعای «فارس»، نه فقط «منحصر به فرد» نیست بلکه از یک سوم ارز مداخله شده در سال ۸۹ نیز کمتر بوده است. به عبارت دیگر سهم تأمین ارز واردات کالا و خدمات طی سال‌های مورد بررسی به طور متوسط ۴۰٫۴ درصد بوده است. بانک مرکزی طی سال‌های ۱۳۹۲ لغایت ۱۳۹۶ متناسب با سیاست‌های اقتصادی و در جهت حفظ ثبات و آرامش در اقتصاد باهدف جلوگیری از نوسانات قیمت ارز، تأمین نیازهای ارزی بازار و تأمین ریال خزانه کشور اقدام کرده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
به گفته او توکن‌های Ether و Sia به عنوان پروژه‌های موفقی هستند که درگروه Utility Tokens طبقه‌بندی می‌شوند. رئیس اداره مطالعات راهبردی فرابورس به تجربه کانادا نیز اشاره کرد و گفت: در بورس این کشور تعداد قابل توجهی شرکت فعال در حوزه رمزارزها و بلاک‌چین پذیرش شده‌اند. اقدامات کمیته بلاک‌چین فرابورس ایرانجعفری با اشاره به اینکه کمیته بلاک‌چین فرابورس نیز در اسفندماه سال ۹۷ تشکل شده است، افزود: این کمیته تا کنون ۹ جلسه برگزار کرده و با اخذ نظر مشورتی از متخصصان فناوری بلاک­چین، بیش از ۲۰ شرکت فعال در حوزه بلاک‌چین را بررسی کرده است. او در خصوص اقدامات کمیته بلاک‌چین فرابورس نیز بیان کرد: در راستای اجرای مصوبات کمیته و با هدف همکاری با تیم‌های فنی اکوسیستم بلاک‌چین کشور، فراخوانی توسط فرابورس ایران منتشر و از تمامی صاحب‌نظران خواسته شد تا طرح‌های فنی پیشنهادی خود را در سه موضوع ارسال کنند. او همچنین خبر داد که به زودی فرهنگ لغات و اصطلاحات بلاک‌چین به همراه مطالعات انجام شده در زمینه این تکنولوژی برای آشنایی مخاطبان با این حوزه جدید از سوی فرابورس ایران منتشر می‌شود و در دسترس عموم قرار می‌گیرد.
فارسفارس3 هفته قبل
حالا با وجود این واقعیات و بدیهیات جالب است که خبرگزاری فارس مدعی شده که خبرنگار اشتباه کرده و منظور او مصوبه سال گذشته مورخ ۹۷٫۱.۲۱ هیأت دولت مبنی بر ارز ۴۲۰۰ تومان نبوده، بلکه منظورش مداخله ارزی ۱۸ میلیارد دلار سال ۹۶ (دو سال پیش) بوده است. حجم کل ارز مداخله‌ای در بازار طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶، در مجموع ۳۵٫۳ میلیارد دلار بوده است در حالی که در دولت دهم سالانه به طور متوسط ۳۲ میلیارد دلار و سرجمع بالغ بر ۱۶۰ میلیارد دلار صرف مداخله ارزی شده و فقط در سال ۸۹ بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار مداخله‌ای ارزی انجام شده است. بنابر این، همانگونه که آمار گواهی می‌دهند، اولا ۱۸ میلیارد دلار مورد اشاره برخلاف ادعای «فارس»، نه فقط «منحصر به فرد» نیست بلکه از یک سوم ارز مداخله شده در سال ۸۹ نیز کمتر بوده است. واردات و صادرات غیر رسمی نیز همواره در کشور وجود داشته است که تأمین منابع ارزی مورد نیاز آن معمولا در بازار غیررسمی انجام می‌پذیرد. به عبارت دیگر سهم تأمین ارز واردات کالا و خدمات طی سال‌های مورد بررسی به طور متوسط ۴۰٫۴ درصد بوده است.
فراروفرارو3 هفته قبل
فرارو- یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: «به اعتقاد بنده نرخ دلار در بودجه سال ۹۹، کف نرخ ارز نیمایی یعنی در حدود ۱۰ هزار تومان خواهد بود؛ که این موضوع باعث خواهد شد، اولا درآمد‌های دولت افزایش پیدا کند وکسری بودجه نیز جبران شود، ثانیا کالا‌ها نیز با همان نرخی که در بازار فروخته خواهند شد، وارد می‌شوند و دیگر در این بین رانت نصیب هیچ‌کسی نخواهد شد.» حیدر مستخدمین حسینی می‌گوید علیرغم افزایش احتمالی قیمت دلار در بودجه سال آینده، قیمت کالاها با افزایش روبرو نخواهد شدسیاست دولت در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی از همان ابتدا اشتباه بودحیدر مستخدمین حسینی کارشناس مسائل ارزی در گفتگو با فرارو با اشاره به تخصیص بیش از ۱۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های اساسی و دارو، اظهار داشت: «دولت در ابتدای التهابات ارزی و افزایش قیمت دلار در سال گذشته اعلام کرد برای کنترل بازار کالا‌های اساسی و همچنین عدم افزایش قیمت‌ها، دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های اساسی درنظر گرفته است.» وی افزود: «اما درعمل این سیاست از همان ابتدا جواب نداد و رانت و فساد‌های ارزی که دادگاه‌های آن این روز‌ها در حال برگزاری است، رخ داد، با توجه به این موضوع دولت برای از بین بردن این رانت‌ها، تصمیم گرفت به تدریج کالا‌ها را از شمول دریافت ارز دولتی خارج کند و در حال حاضر نیز کالا‌هایی از قبیل: کاغذ، کره و چای دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمی‌کنند.» مستخدمین حسینی با اشاره به اینکه علیرغم اختصاص ارز دولتی برای واردات کالا‌های اساسی، این اقلام در بازار به نرخ ارز در بازار آزاد فروخته شدند، گفت: «با توجه به این موضوع عملا اقدام دولت برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی و دارو به منظور عدم افزایش قیمت، ابتر ماند و تنها عده‌ای در این وسط با توجه به رانتی که برایشان ایجاد شد به سرمایه‌های میلیاردی دست پیدا کردند و به ثروت‌های هنگفتی رسیدند.» بیشتر بخوانید: این کارشناس مسائل ارزی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط موجود دولت دیگر قصد ندارد نرخ ارز در بودجه سال آینده را ۴۲۰۰ تومان تعیین کند، اضافه کرد: «به اعتقاد بنده نرخ دلار در بودجه سال ۹۹، کف نرخ ارز نیمایی یعنی در حدود ۱۰ هزار تومان خواهد بود؛ که این موضوع باعث خواهد شد، اولا درآمد‌های دولت افزایش پیدا کند وکسری بودجه نیز جبران شود، ثانیا کالا‌ها نیز با همان نرخی که در بازار فروخته خواهند شد، وارد می‌شوند و دیگر در این بین رانت نصیب هیچ‌کسی نخواهد شد.» مستخدمین حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش نرخ ارز در بودجه دوباره باعث گران شدن کالا‌ها نخواهد شد و این امر بار روانی برای ایجاد موج جدید گرانی‌ها ایجاد نمی‌کند، عنوان داشت: «خیر، با توجه به تدابیری که دولت در یک سال گذشته اندیشیده و به مرور زمان از این سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی فاصله گرفته و به نیاز‌های ارزی به خوبی پاسخ داده شده و بازار نیز از ثبات خوبی برخوردار است، این افزایش نرخ دلار، در گذشته تاثیر خود را بر روی افزایش قیمت کالا‌ها گذاشته و تنها الان دیگر رانت آن از بین خواهد رفت و این امر هیچ تاثیری بر روی افزایش قیمت کالا‌ها نخواهد گذاشت.» وی با بیان اینکه نفع ارز ۴۲۰۰ تومانی به جای اینکه به جیب کل مردم برود، تنها به جیب عده‌ای سودجو و رانت‌خوار رفت، بیان داشت: «بنابراین این اقدام دولت برای افرایش نرخ ارز در بودجه اقدام منطقی خواهد بود، دلیلی ندارد که سرمایه‌های ملی با توجه به شرایط سختی که کشور در آن قرار دارد، به سود برخی از افراد فرصت طلب مصادره شود.» کارشناسان در ثبات بازار ارز چهار عامل را دخیل می‌داننددلایل ثبات بازار ارزاین کارشناس مسائل اقتصادی همچتین با اشاره به مجموعه اقداماتی که باعث شد، دلار این روز‌ها در کانال ۱۱ هزار تومان تثبیت شود، گفت: «اولین مسئله در این باره کاهش تقاضا برای ارز بود، بانک مرکزی با مجموعه قوانین و مقرراتی که در نظر گرفت، توانست، تقاضا برای ارز را مدیریت کند وبا توجه به این موضوع واردات بسیاری از اقلام ممنوع شد و به بسیاری از تقاضا‌های غیر ضروری پاسخ داده نشد.» وی ادامه داد: «دومین مورد این بود که بانک مرکزی عرضه ارز به بازار را کاهش نداد و با توجه به این موضوع به تمامی نیاز‌های ارزی پاسخ داده شده، در این رابطه نرخ ارز‌های دانشجویی و مسافرتی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ بازار آزاد و نیمایی افزایش یافت و در این رابطه مردم خود را با این شرایط وفق دادند و به تبع نیز تقاضا‌ها با کاهش همراه شد.» معاون اسبق ارز بانک مرکزی سومین عامل ثبات نرخ ارز را به سیاست‌های ارزی مرتبط دانست و گفت: «همان‌طور که اشاره کردم دولت سیاست خود را تغییر داد و قرار است دیگر به مرور زمان به واردات کالا‌های اساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص ندهد، این امر در بلند مدت به نفع دولت است و درآمد‌های ارزی کشور ر. با افزایش همراه خواهد ساخت.» مستخدمین حسینی چهارمین عامل تثبیت نرخ ارز را دخالت بانک مرکزی در بازار دانست و افزود: «بانک مرکزی با توجه به سلسله اقداماتی که در دستور کار خود قرار داد توانست نبض بازار را دراختیار بگیرد و با توجه به محدودیت‌هایی که اعمال کار توانست به تمامی نیاز‌های ارزی پاسخ دهد و قیمت دلار را کنترل کند.» وی همچنین با اشاره به اینکه اگر اتفاق خاص و خارج از قاعده‌ای رخ ندهد، تا پایان سال بازار ارز در ثبات بسر خواهد برد، اضافه کرد: «بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد تا شب عید نرخ دلار در محدوده ۱۱ هزار تومان باقی بماند و حتی این امکان نیز وجود دارد که با توجه به شرایطی نرخ ارز به کانال ۱۰ هزار تومان نیز کاهش پیدا کند.»
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
بر همین اساس شاید تا پایان سال دولت از طریق فروش نفت به منابعی برابر با بودجه احتمالی بخش عمرانی در سال ۹۹، یعنی ۶۰ هزار میلیارد تومان دست پیدا کند. اما آنچه مسلم است شرایط معیشت مردم توان تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین را ندارد. این تعداد خودرو باز هم ۷۷ هزار و ۵۰۱ دستگاه بیشتر از تعدادی است که ایران خودرو فروخته است. حال با در نظر گرفتن عوامل داخلی و خارجی موثر در افزایش قیمت طلا، می‌توان گفت عمده دلیل افزایش قیمت طلا حتی افزایش نرخ ارزهای بین‌المللی نیز تا حدودی در عوامل داخلی خلاصه می‌شود، چراکه در این مدت شاخص‌های بین‌المللی موجب کاهش جهانی قیمت جهانی طلا نیز شده است. ارز ۴۲۰۰ تومانی ارز مداخله‌ای نبود، بلکه ارزی بود برای واردات کالا و نیازهای خدماتی مانند ارز درمان و ارز مسافری.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
ساعت ۲۴-در بحث تامین قطعه، شرکت‌ها با روش‌های خلاقانه و ابتکاری قطعات خود را از کره تامین می‌کنند و برای تامین قطعات چینی نیز که مشکلی وجود ندارد. غزنوی گفت: در بحث تامین قطعه، شرکت‌ها با روش‌های خلاقانه و ابتکاری قطعات خود را از کره تامین می‌کنند و برای تامین قطعات چینی نیز که مشکلی وجود ندارد. متاسفانه این انحصارگرایی و وابستگی به خارج از کشور باعث شده که ظرفیت عظیمی از تولید ناخالص ملی اکنون بدون استفاده بماند. چرا قاچاق کالا افزایش یافته است؟ برای قاچاقچی ارز از ۱۸ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان اما برای تولیدکننده ارز از ۴ هزارتومان به ۱۱ هزار تومان رسیده است. علاوه بر اینکه مالیات عوارض ارزش افزوده و بهره بانکی هم باید پرداخت کند همین عوامل باعث می‌شود که قیمت آنها با تولیدات داخل برابری کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
غزنوی گفت: در بحث تامین قطعه، شرکت‌ها با روش‌های خلاقانه و ابتکاری قطعات خود را از کره تامین می‌کنند و برای تامین قطعات چینی نیز که مشکلی وجود ندارد. نکته حائز اهمیت این است که برخی شرکت‌ها تعهد دارند که حتما یک قطعه را باید از شرکت خاص تامین کنند حالا اگر آن شرکت به دلیل تحریم‌ها از دادن آن امتناع کنند طبیعی است که خط تولید تعطیل می‌شود اما برای شرکتی مانند دوو فقط کیفیت نهایی مهم است و مشکلی برای تامین قطعه از سایر کشورها یا برندها ندارد. متاسفانه این انحصارگرایی و وابستگی به خارج از کشور باعث شده که ظرفیت عظیمی از تولید ناخالص ملی اکنون بدون استفاده بماند. چرا قاچاق کالا افزایش یافته است؟ برای قاچاقچی ارز از ۱۸ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان اما برای تولیدکننده ارز از ۴ هزارتومان به ۱۱ هزار تومان رسیده است. علاوه بر اینکه مالیات عوارض ارزش افزوده و بهره بانکی هم باید پرداخت کند همین عوامل باعث می‌شود که قیمت آنها با تولیدات داخل برابری کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: در چند هفته اخیر ما بهترین وضعیت را در تامین ارز داشتیم و به محض درخواست ظرف چند روز ارز تعلق می‌گیرد در جلسه هفته گذشته نیز مدیر تامین ارز بانک مرکزی اعلام کرد هیچ مشکلی برای تخصیص ارز وجود ندارد. اعتمادآنلاین| حمید رضا غزنوی در خصوص آخرین وضعیت اعضا این انجمن گفت: با وجود کمبود سرمایه در گردش و افزایش قاچاق، همچنان تولیدکنندگان با ۴۰ درصد ظرفیت خود مشغول به کار هستند و نیاز بازار را تامین می‌کنند به همین جهت است که شاهد ثبات قیمت‌ها در این بازار هستیم. غزنوی تصریح کرد: در بحث تامین قطعه، شرکت‌ها با روش‌های خلاقانه و ابتکاری قطعات خود را از کره تامین می‌کنند و برای تامین قطعات چینی نیز که مشکلی وجود ندارد. متاسفانه این انحصارگرایی و وابستگی به خارج از کشور باعث شده که ظرفیت عظیمی از تولید ناخالص ملی اکنون بدون استفاده بماند. وی افزود: با این وضعیت انتظار داریم دولت از شرکت‌هایی که اکنون باقی مانده‌اند و به واسطه کمترین وابستگی به خارج بازار داخل را تامین می‌کنند حمایت کند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: در چند هفته اخیر ما بهترین وضعیت را در تامین ارز داشتیم و به محض درخواست ظرف چند روز ارز تعلق می‌گیرد در جلسه هفته گذشته نیز مدیر تامین ارز بانک مرکزی اعلام کرد هیچ مشکلی برای تخصیص ارز وجود ندارد. غزنوی تصریح کرد: در بحث تامین قطعه، شرکت‌ها با روش‌های خلاقانه و ابتکاری قطعات خود را از کره تامین می‌کنند و برای تامین قطعات چینی نیز که مشکلی وجود ندارد. متاسفانه این انحصارگرایی و وابستگی به خارج از کشور باعث شده که ظرفیت عظیمی از تولید ناخالص ملی اکنون بدون استفاده بماند. وی افزود: با این وضعیت انتظار داریم دولت از شرکت‌هایی که اکنون باقی مانده‌اند و به واسطه کمترین وابستگی به خارج بازار داخل را تامین می‌کنند حمایت کند. وی در پاسخ به این سوال که چگونه با قیمت فعلی ارز، قاچاق صرفه اقتصادی دارد گفت: برای قاچاقچی ارز از ۱۸ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان اما برای تولیدکننده ارز از ۴ هزارتومان به ۱۱ هزار تومان رسیده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
این پدیده زمانی تأمل برانگیزتر است که از زاویه‌ رفاه اجتماعی و البته امنیت غذایی به این مسأله نگریسته شود. امنیت غذایی بر سه رکن موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا استوار است. در مجموع خانوارها از هفته‌ آخر خرداد ۱۳۹۷ تا هفته‌ آخر خرداد ۱۳۹۸ تورم مواد غذایی به شرح جدول یک را تجربه نموده‌اند. شواهد از افت شدید امنیت غذایی خانوارها حکایت داشت. چگونه افزایش درآمد ۱۸ و ۱۵ درصدی توان رویارویی با تورم ۱۵۰ درصدی مواد غذایی را خواهد داشت؟!
فارسفارس1 ماه قبل
این پدیده زمانی تأمل برانگیزتر است که از زاویه‌ رفاه اجتماعی و البته امنیت غذایی به این مسأله نگریسته شود. امنیت غذایی بر سه رکن موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا استوار است. در مجموع خانوارها از هفته‌ آخر خرداد ۱۳۹۷ تا هفته‌ آخر خرداد ۱۳۹۸ تورم مواد غذایی به شرح جدول یک را تجربه نموده‌اند. شواهد از افت شدید امنیت غذایی خانوارها حکایت داشت. چگونه افزایش درآمد ۱۸ و ۱۵ درصدی توان رویارویی با تورم ۱۵۰ درصدی مواد غذایی را خواهد داشت؟!
ایمناایمنا1 ماه قبل
به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان، امیر حسین شکوهی در نشستی با فعالان اقتصادی و اعضای اتاق اصفهان، اظهار کرد: تنها افرادی مشمول دریافت ارز خواهند بود که بدهی بانکی و تعهدهای ارزی ایفا نشده، نداشته و همچنین همه صادرکنندگان ملزم به ورود ارز صادراتی خود به کشور هستند. حمیدرضا قلمکاری، نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به رفع مشکلات ارزی فعالان اقتصادی بخش خصوصی به عنوان جهادگران واقعی عرصه تولید و اشتغالزایی کشور، همکاری و همدلی مدیران اجرایی و سیاستگذاران کشور با فعالان اقتصادی را گام موثری برای عبور موفق اقتصاد کشور از شرایط موجود دانست. وی اظهار کرد: با ساز و کارهای ایجاد شده در اتاق اصفهان مانند تشکیل میز اتاق در بانک مرکزی، فضای هم اندیشی لازم برای بررسی و رفع مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی استان که منجر به ایجاد چالش برای تولید و صادرات شده، ایجاد شود. همچنین رسول کوهستانی پزوه، مدیر کل گمرک اصفهان نیز در این جلسه از آمادگی گمرک استان برای همکاری با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به منظور تسهیل در صادرات کالا یا واردات مواد اولیه مورد نیاز خبر داد و تصریح کرد: با توجه به چالش‌های موجود در زمینه انتقال ارز، اگر مبحث ارز صادراتی تسهیل نشود بازگشت حداکثری ارزهای صادراتی به کشور محقق نخواهد شد. به گزارش ایمنا، این نشست با حضور مدیر کل اداره نظارت ارز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان، مدیر کل گمرک استان اصفهان، تعدادی از اعضای هیات نمایندگان و اعضای اتاق بازرگانی اصفهان به همت واحد بررسی‌های اقتصادی و مسئول میز اتاق اصفهان در بانک مرکزی برگزار و مشکلات ارزی جمعی از فعالان اقتصادی استان در حوزه تخصیص ارز مطرح و پیگیری‌های لازم در راستای حل این مشکلات انجام شد.
ایبناایبنا1 ماه قبل
در برخی کشورها، ساختار بازار ارز مبتنی بر بازار بین‌بانکی است و در برخی نیز بازار ارز توسط بانک‌های مرکزی مدیریت ‌می‌شود. تشکیل بازار متشکل ارزی برای معاملات اسکناس، گام مهمی در جهت ثبات‌بخشی به بازار ارز محسوب می‌شود. ضمن استقبال از این گام مفید، می‌توان به سیاست‌گذار توصیه کرد گام‌های بعدی را در آینده نزدیک برای تشکیل یک بازار متشکل ارزی فراگیر طی کند. در واقع این لایه از بازار ارز، بازار اصلی عمده‌فروشی ارز کشور محسوب می‌شود. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت آن است که ثبات‌بخشی به بازار ارز کشور، به مجموعه‌ای از اقدامات و برنامه‌ها نیاز دارد که فقط یکی از آن برنامه‌ها، تشکیل بازار متشکل ارزی است و تشکیل بازار متشکل ارزی به تنهایی برای ثبات‌بخشی به بازار کافی نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه (۱۹ مهر) به آذربایجان‌غربی سفر می‌کند. بازدید از چند واحد تولیدی، برگزاری نشست با فعالین اقتصادی با هدف بررسی و رفع مسائل و مشکلات ارزی و تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی و همچنین دیدار با محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی از برنامه‌های رئیس کل بانک مرکزی در سفر به استان است. همتی را در این سفر، معاونین ارزی و نظارت، مدیرکل اعتبارات و مدیران صادرات و تخصیص ارز بانک مرکزی همراهی می‌کنند.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بازدید از چند واحد تولیدی، برگزاری نشست با فعالین اقتصادی با هدف بررسی و رفع مسائل و مشکلات ارزی و تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی و همچنین دیدار با محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی از برنامه‌های رئیس کل بانک مرکزی در سفر به استان است. همتی را در این سفر، معاونین ارزی و نظارت، مدیرکل اعتبارات و مدیران صادرات و تخصیص ارز بانک مرکزی همراهی می‌کنند.
ایبناایبنا2 ماه قبل
نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای مدیریت بحران‌های ارزی و پشت سر گذاشتن تحریم‌ها نیازمند برخی فاکتورها هستیم، افزود: برخی از این فاکتورها برون زا بود و لازم است آرامش بر مجموعه برقرار شود. وی با تاکید بر اینکه متاسفانه بخش اجتماعی-سیاسی کشور آرامش را برای مقابله با موارد مذکور آماده نکرده است، تصریح کرد: چه در مجلس و چه در بیرون از مجلس اگر آرامش مدنظر حاصل نشود انتظار تنظیم سیاست‌ها بیهوده است. این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه در مورد بانک و کنترل آن‌ها باید دست به تنظیم نرخ سود زده و با روش‌های دیگر مسئله تورم را مورد توجه قرار دهیم، افزود: بانک مرکزی در این موضوع باید به طرف عرضه و تقاضا توجه داشته باشد زیرا بدون این دو بهبود وضعیت ممکن نیست. تاجگردون با اشاره به عملکرد مطلوب بانک مرکزی در موضوع ارز، تصریح کرد: در موضوع ارز بانک مرکزی با کنترل طرف عرضه و طرف تقاضا موضوع تثبیت نرخ ارز و نرخ برابری را پیش برد. رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در موضوع تقویت ارزش پول ملی نیز با این سرعت انتظار بهبود وضعیت را نداریم اما خواهان تثبیت شرایط هستیم.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 ماه قبل
آینده پول به احتمال زیاد به یک نسخه دیجیتالی که هم اکنون در کیف پول‌های مردم وجود دارد، متعلق خواهد بود. بانک‌های مرکزی از جمله فدرال‌رزرو آمریکا هم اکنون نسخه پول دیجیتالی خود را ساخته‌اند که بانک‌های تجاری به واسطه آن نزد بانک مرکزی حساب دارند. نگاه سرمایه‌گذاران به فدرال‌رزروسرمایه‌گذاران بین‌المللی به دقت اظهارات تعدادی از مقام‌های ارشد فدرال‌رزرو آمریکا را طی روزهای آتی زیر نظر خواهند داشت. بانک مرکزی آمریکا به تازگی برای دومین بار در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را کاهش داده و لحن اظهارات سیاست‌گذاران ارشد پولی آمریکا می‌تواند تاثیر مهمی بر بازارهای جهانی داشته باشد. برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که فدرال‌رزرو آمریکا تا پایان امسال نرخ بهره را کاهش نخواهد داد.

انتقال اختیارات تنظیم بازار برنج‏ به وزارت صمت

صدا و سیماصدا و سیما2 ماه قبل
وی ادامه داد: رویه این بوده است که در ۴ ماه فصل برداشت برنج داخلی، برنج خارجی وارد نشود و در ۸ ماه دیگر وارد شود. اقای مهرفرد اضافه کرد: ‌ امسال کارگروه تنظیم بازار تصویب کرد که این محدودیت به علت نگرانی‌های ناشی از شرایط تحریم، برداشته شود و از آن موقع، ‌ محدودیت برداشته شد. وی افزود: از آن موقع، ‌ هیچ محدودیتی در تائید و تامین ارز نداشتیم و همه را تائید کردیم و مسول تامین ارز، بانک مرکزی است. معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درباره نحوه عرضه برنج و حذف واسطه‌ها گفت: نظر کارشناسی ما این بودکه تشکل‌های تولیدکننده، تولیدکنندگان و تعاونی‌ها، شالی کوبی هایشان را توسعه دهند و برندسازی کنند و جلوی اختلاط برنج داخلی و خارجی را بگیرند و خودشان عرضه کنند تا ورود واسطه‌ها و دلالان کمتر شود. وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه سیاست هایی داشت و صنایع تبدیلی را گسترش داد و برندهایی را ایجاد کرد اما هنوز سوداگران بازار برنج، وجود دارند.
موجموج3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، همزمان با سیاست‌های کنترلی دولت در اقتصاد، روند فزاینده تورم کالاها ادامه دارد، این موضوع از آنجایی که همراه با کنترل و تا حدودی کاهش قیمت ارز بوده، برای مردم غیرقابل تحلیل است، چراکه از مکانیسم واردات کالا و ارز تخصیصی اطلاعی ندارند. در واقع روند کاهش ارز به صورت تدریجی پس از نوسانات فراوان از ابتدای سال ۹۸ آغاز شد و در کانال ۱۱ هزار تومان تقریبا به تثبیت رسیده است، در این شرایط برخی از کالاها امروز با این قیمت ارز بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان بسیار گرانتر از زمانی است که ارز در بازار آزاد ۱۴ و ۱۵ هزار تومان بود. در این گزارش کارشناسان اقتصادی با نگاهی به مکانیسم‌های بانک مرکزی بر کنترل ارز بر چگونگی این تغییرات تورم پرداخته‌اند. تورم ارزی برای کنترل ارزدولت در یک سال و نیم گذشته برای جلوگیری از خروج ارز از کشور ضمن ممنوعیت واردات بیش از ۴ هزار قلم کالا با سیاست محدود کردن و گران کردن ارز در بازار به دنبال غیر اقتصادی کردن واردات کالا بوده است، از این روست که امروز در کنار کاهش قیمت ارز در بازار آزاد شاهد افزایش قیمت ارز سامانه نیمایی هستیم. براساس این گزارش در ماه‌های گذشته سیاست دولت کنترل وجه ظاهری نرخ ارز آزاد و افزایش نرخ ارز سامانه نیمایی بوده است که بر مبنای آن تورم روندی صعودی داشته و برخی از کارشناسان معتقدند این سیاست با هدف کاهش واردات انجام شده از سوی دیگر از نظر جنبه روانی مردم تورم را کمتر حس کرده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به نامه واعظی با موضوع ابطال ابلاغیه رمز ارز بانک مرکزی گفت: اجازه خلق توکن با پشتوانه، ریال، ارز و طلا در اختیار بانک مرکزی است و تصمیم این بانک مدبرانه بوده است. ۲_رمز ارزها (آن چنان که در نامه سازمان فناوری اطلاعات نیز ذکر شده) کاربرد اختصاصی از فناوری زنجیره بلوکی هستند که با اطلاق عنوان کریپتو کارنسی به آن در ادبیات مرسوم به عنوان نوعی واحد پولی شناخته می‌شوند. بر همین اساس و به استناد قانون پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی در حوزه مسئولیتی خود تصمیم‌گیری نموده است. با عنایت به موراد فوق، بانک مرکزی در حوزه مسئولیتی خود تصمیم بجا و مدبرانه‌ای اخذ نموده است. مزید اطلاع اینکه سند سیاستی فناوری زنجیره بلوکی در مرکز ملی فضای مجازی در حال نهایی شدن است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز3 ماه قبل
نایب رئیس دوم اتحادیه طلا تهران می‌گوید: امروز بعد از سه سال و برای نخستین بار حباب سکه صفر شد. عمده‌ترین دلیل کاهش قیمت سکه به کاهش میزان تقاضا، عرضه ارز بانک مرکزی به بازار و قرار گرفتن در آستانه فرارسیدن ماه محرم و صفر است. نایب رئیس دوم اتحادیه طلا تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا کاهش قیمت طلا ادامه‌دار است یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت جهانی طلا بودیم. محمد کشتی‌آرای با اشاره به حباب قیمت انواع سکه افزود: امروز بعد از سه سال و برای نخستین بار حباب سکه صفر شد. حال با توجه به فروکش کردن حباب تمام سکه حباب انواع سکه نیز تخلیه شد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز3 ماه قبل
بانک مرکزی اگر می‌خواهد نظارت خود را دقیق کند باید سود دادن به سپرده‌‌های زیر شش ماه را هم ممنوع کند. نرخ مبنا در همه دنیا که در ایران هم دارد جای خودش را باز می‌کند، نرخ سود بین بانکی است. نرخ سود را مدیریت می‌کنند نه به صورت دستوری و یک نرخ مشخص بلکه براساس همان سیاست بازار باز. به تازگی یک کار خوب انجام شده که نرخ سود روزشمار حذف و به جای آن نرخ سود ماه‌شمار محاسبه شد. اگر بانک مرکزی می‌خواهد نظارت خود را دقیق کند باید سود دادن به سپرده‌‌های زیر شش ماه را هم ممنوع کند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 ماه قبل
در حالی که در جلسات دوم و سوم محاکمه آقای عراقچی اصول اولیه دادرسی مراعات نشد و این قابل نقد است. احتمال محکومیت آقای عراقچی چقدر است؟ در کیفرخواست نوشته‌اند عراقچی از سالمترین عناصر بانک مرکزی است. یعنی سالها مدیران بانک مرکزی، ارز را توسط واسطه‌ها در بازار می‌فروختند. این تشخیص بانک مرکزی بوده است و به مدیران بانک مرکزی از طرف سران سه قوه اجازه داده‌اند که هر کار صلاح می‌دانند برای بهبود شرایط ارزی کشور انجام دهند. این دیگر بحث کارشناسی اقتصادی و ناتوان بودن سیستم توزیع ارزی دولت و بانک مرکزی است.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
در حالی که در جلسات دوم و سوم محاکمه آقای عراقچی اصول اولیه دادرسی مراعات نشد و این قابل نقد است. احتمال محکومیت آقای عراقچی چقدر است؟ در کیفرخواست نوشته‌اند عراقچی از سالمترین عناصر بانک مرکزی است. یعنی سالها مدیران بانک مرکزی، ارز را توسط واسطه‌ها در بازار می‌فروختند. این تشخیص بانک مرکزی بوده است و به مدیران بانک مرکزی از طرف سران سه قوه اجازه داده‌اند که هر کار صلاح می‌دانند برای بهبود شرایط ارزی کشور انجام دهند. این دیگر بحث کارشناسی اقتصادی و ناتوان بودن سیستم توزیع ارزی دولت و بانک مرکزی است.

به انتهای لیست رسیدید