استعفای «محمدجواد ظریف»

استعفای «محمدجواد ظریف»

همشهریهمشهری4 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از جماران، حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور در واکنش به شایعه استعفای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، این عکس و شعر را در حساب توییتری خود منتشر کرد:

واکنش ظریف به خبر استعفایش

تابناکتابناک4 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه با حضور در جمع خبرنگاران، حضورش در نشست هیات دولت را نشانه غیرواقعی بودن خبر استعفایش تلقی کرد و این خبر را رد کرد. همچنین علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در واکنش به خبر استعفای محمدجواد ظریف گفت: «وزیر امور خارجه هم اکنون در جلسه هیات دولت حضور دارد و خبر استعفای او شایعه است.» او همچنین در توییتی نوشت: «تا رسانه‌ها از احتمال پیشرفت مذاکرات منطقه‌ای و ترافیک آمد و شدهای دیپلماتیک نوشتند، دیگرانی هم دست به کار شدند و از شایعه‌ استعفا گفتند. ظریف همین الان در حیاط دولت.» موضع‌گیری ظریف را می‌بینید و می‌شنوید.
فارسفارس4 روز قبل
معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور در واکنش به خبر استعفای وزیر خارجه گفت: آقای ظریف داخل جلسه دولت هستند. به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری فارس، علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهور امروز در حیاط دولت و در واکنش به خبر استعفای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، گفت: آقای ظریف داخل جلسه دولت هستند. به گزارش فارس، برخی رسانه‌ها امروز اخباری مبنی بر استعفای وزیر امور خارجه کشورمان داده بودند. انتهای پیام/
ایلناایلنا1 هفته قبل
مسعود کرباسیان دومین وزیر کابینه دوم رئیس‌جمهور دوازدهم بود که به علت آنچه نوسانات بازار ارز و نبود توانایی وزارت اقتصاد برای کنترل بازار خوانده شد، در ۴ شهریور ۹۷ به سرنوشت وزیر کار دچار شد. در این زمان برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دلیل استعفای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را کاهش بودجه بهداشت و سلامت عنوان کردند. علت استعفای ظریف که می‌توان او را مهم‌ترین وزیر کابینه دولت یازدهم و دوازدهم دانست، شوک پیش‌بینی نشده‌ای را به جامعه داخلی و جامعه جهانی وارد کرد. حتی در بسیاری از تجمعات مخالفان دولت، روحانی را با بنی صدر که مجلس رای به عدم کفایت او داد، مقایسه می‌کنند. کابینه دولت دوازدهم را شاید بتوان از آن جهت بسیار متزلزل دانست که از ابتدای این دوره ریاست جمهوری، جمع بالایی از اعضای هیات دولت هرکدام به دلایلی از کابینه جدا شدند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
استیضاح یا برکناری هرکدام از اعضای دولت می‌تواند روایت و معنی خاص خود را داشته باشد؛ اتفاقی که چند باری در دولت دوم حسن روحانی رخ داده است. استعفا و حتی شایعه آن، برای اعضای دولت حسن روحانی در حال تبدیل‌شدن به یک عادت است. عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌شهرسازی که از اصلاح‌طلبان دولت روحانی محسوب می‌شد، ۲۸ مهر سال گذشته استعفایش را در کانال شخصی خود منتشر کرد. حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از وزاری کلیدی دولت روحانی نیز در ۱۳ دی ۹۷ استعفا داد. مهر سال پیش حسن روحانی با استعفای محمد شریعتمداری موافقت کرد و سپس او را به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی کرد.
شاناشانا6 ماه قبل
همان زمان بود که شایعه استعفای زنگنه هم از سوی منتقدان بهارستان‌نشین او مطرح شد. اردیبهشت ۹۸ بود که معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت از «کشف یک بازار خاکستری» برای فروش نفت خام ایران خبر داد. نامه‌ای که خنده‌دار بودباز یک گام دیگر عقب‌تر می‌رویم؛ آن زمان که بیش از ۷۰ نماینده درباره وزارت نفت و متصدی آن به سران سه قوه نامه نوشتند. همان نامه‌ای که این‌ روزها منتقدان زیاد به آن رفرنس می‌زنند و اتفاقا زنگنه هم به آن جواب داد. معمای آخرروز گذشته ششمین دادگاه «زیباحالت‌منفرد» معروف به جعبه سیاه بابک زنجانی برگزار شد.
تسنیمتسنیم6 ماه قبل
سیاست تصفیر نفت ایران توسط آمریکا از اهمیت وزارت نفت و نقش پررنگ این وزارتخانه در زمان تحریم‌ها حکایت دارد؛ درواقع این وزارتخانه در خط مقدم این جنگ اقتصادی است؛ اما به گفته نمایندگان مجلس، زنگنه اهتمام لازم را برای عبور ایران از تحریم‌های ظالمانه ندارد. سیاست‌های غلط زنگنه تا جایی پیش رفت که یکی از دلایل اصلی استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به نحوه برخوردهای بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت بازمی‌گشت چراکه ظریف نسبت به کوتاهی‌هایی که وزیر نفت در عرصه‌های بین‌المللی درباره وظایفش داشته است، گلایه داشت. البته نماینده‌های شاغل در وزارت نفت هم بیکار ننشستند و برای بی‌اثر کردن انتقادات از وزیر نفت، نامه‌ای در حمایت از زنگنه نوشتند. وی با بیان اینکه زنگنه به لحاظ جسمی، توان، خلاقیت، ابتکار و نوآوری ندارد، افزود: متاسفانه بازنشستگانی که با حقوق بالا در وزارت نفت بازنشسته شده‌اند، الان دوباره به‌عنوان مشاور بازگشتند و همچنان حقوق بالا دریافت می‌کنند. ابوترابی با اشاره به وجود برخی مشکلات وزارت نفت در بورس و موضوع کرسنت، یادآور شد: متاسفانه از سال ۹۴ تاکنون در بورس شاهد اختلافاتی هستیم.

رسانه، آن ۳۷ نفر و قانون جنگل! / چرایی نبرد گلادیاتوری روی سکوها

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ماه قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ماه قبل
یک ویژگی محمدجواد ظریف - صرفنظر از اینکه موافق مشی و عملکردش باشیم یا نباشیم – قابل تردید نیست: او از جمله برندهای بین‌المللی ایران است. وزیر امور خارجه ایران، محصولی تاریخی است، یعنی در تعامل روندهای ساختاری بسیار پدید آمده و بشدت بین‌المللی است. منافع همگان به نحوی با سرنوشت پرونده هسته‌ای گره خورده بود. کشورهای جهان – و از جمله مردم ایران، اعم از موافقان و مخالفان ظریف – منافعی در بود و نبود نقش‌آفرینی ظریف در سیاست خارجی ایران دارند. می‌توان موافق، منتقد یا مخالف محمدجواد ظریف بود اما نمی‌توان در اینکه او بخشی از قدرت نرم ایران است تردید کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ماه قبل
به گزارش نامه‌نیوز، جواد کریمی قدوسی جواد کریمی قدوسی شخصیتی است که به ادعاهایش معروف است؛ ادعاهایی که معمولا تکذیب می‌شود و سند و پایه خاصی ندارد. برای مثال کافی است به نطق جواد کریمی قدوسی در مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت سال۸۸ یعنی حدود یک ماه پیش از برگزاری انتخابات۸۸ نگاهی بیندازیم. همچنین شکایتی از یک نهاد رسمی از آقای کریمی قدوسی درباره فیلم منتشر شده از آقای دری اصفهانی در مجلس به هیأت رسیده است که در این باره هم آقای کریمی قدوسی در هیأت توضیح می‌دهد». کریمی قدوسی همچنین اخیرا ادعایی نیز علیه رئیس دولت اصلاحات مطرح کرده بود که با شکایت محمد خاتمی به هیئت نظارت روبه‎رو شد. موارد اظهارات و ادعا‌های عجیب کریمی قدوسی علیه مقامات کشور بسیار بیشتر از این هاست.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ماه قبل
با آغاز سال ۹۷ زمزمه‌های لزوم ترمیم کابینه، تغییر در ترکیب اقتصادی دولت، تقویت تیم اقتصادی از گوشه و کنار جامعه، محافل و مجامع کارشناسی شنیده شد. از طرفی آغاز جنگ روانی و اقتصادی دشمن و شروع دور جدید تحریم‌ها و نوسانات قیمت در بازار ارز بر شرایط اقتصادی کشور بی تاثیر نبود و فضای سیاسی به گونه‌ای رقم خورد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیر تغییرات در وزیران اقتصادی دولت شدند. اواخر مهرماه دولت در حال بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای گزینه‌های وزارت تعاون و اقتصاد برای معرفی مجلس بود که استعفای دو نفر از وزیران کابینه تبدیل به مهم‌ترین اخبار کشور شد. خانه ملتی‌ها اگر چه طبق قانون فرصت زیادی برای بررسی و ارزیابی داشتند، اما شرایط کشور به گونه‌ای بود که پنجم آبان ۹۷ جلسه رای اعتماد وزیران برگزار کردند و و هر چهار گزینه معرفی شده دولت از نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفتند. سال ۹۷ روابط کاری بهارستان و پاستور جدا از لوایح و قوانین، بررسی دو استیضاح و اخذ چهار رای اعتماد را تجربه کرد و دکتر روحانی به عنوان رییس دولت با استعفای سه وزیر موافقت کرد و یک استعفا را نیز نپذیرفت.
ایرناایرنا8 ماه قبل
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، با آغاز سال ۹۷ زمزمه‌های لزوم ترمیم کابینه، تغییر در ترکیب اقتصادی دولت، تقویت تیم اقتصادی از گوشه و کنار جامعه، محافل و مجامع کارشناسی شنیده شد. از طرفی آغاز جنگ روانی و اقتصادی دشمن و شروع دور جدید تحریم‌ها و نوسانات قیمت در بازار ارز بر شرایط اقتصادی کشور بی تاثیر نبود و فضای سیاسی به گونه‌ای رقم خورد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیر تغییرات در وزیران اقتصادی دولت شدند. اواخر مهرماه دولت در حال بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای گزینه‌های وزارت تعاون و اقتصاد برای معرفی مجلس بود که استعفای دو نفر از وزیران کابینه تبدیل به مهم‌ترین اخبار کشور شد. تصویر حضور ظریف در مراسم استقبال رسمی از «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد و پیام رییس جمهوری که «آقای ظریف با استعفای شما مخالفم» نشان داد دولتمردان کابینه یازدهم و دوازدهم تلاشگر، منافع ملی نگر و دور اندیش و اهل «تدبیر و امید» هستند. سال ۹۷ روابط کاری بهارستان و پاستور جدا از لوایح و قوانین، بررسی دو استیضاح و اخذ چهار رای اعتماد را تجربه کرد و دکتر روحانی به عنوان رییس دولت با استعفای سه وزیر موافقت کرد و یک استعفا را نیز نپذیرفت.
فراروفرارو8 ماه قبل
به نظر می‌‍‌رسد آقای رئیس جمهور فراموش کرده است که در ایام انتخابات چه وعده‌های به مردم دادند. یعنی مردم انتظار دارند که نشانه‌هایی از تعهد فرد به وعده‌های انتخاباتی خود را مشاهده کنند. این همان مسئله‌ای است که حسن روحانی چه سال ۹۶ و چه سال ۹۷ نادیده گرفت و بدون توجه به آن مسیر خود را ادامه داد و اینگونه بزرگترین اشتباه خود را مرتکب شد. اشتباه دیگر حسن روحانی این بود که گمان کرد که با تحکیم رابطه خود با نهاد‌های قدرت می‌تواند زمینه‌های افزایش قدرت خود را در جهت شکل دادن به یک کلونی قدرت، فراهم کند. با همه این‌ها حالا دولت با چنین وضعیتی وارد سال ۹۸ شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ماه قبل
امروز با افرادی در فضای سیاسی کشور مواجه هستیم که در زمان و تحلیلی که از وضعیت موجود جامعه ارائه می‌کنند کج سلیقگی می‌کنند. آقای روحانی باید این هنر را داشته باشد که وزرای خود را از نظر انگیزی در دوران پسابرجام ریکاوری کند. به نظر می‌رسد دولت آقای روحانی از برخورد و آنالیز ضعف‌های دولت خود خودداری می‌کند. این وضعیت برای دولت آقای روحانی نیز وجود داشته است. تصور من این است که اگر اصولگرایان قرار است به صورت مطلق از یک گزینه حمایت کنند این گزینه می‌تواند آقای رئیسی باشد.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ماه قبل
به گزارش نامه نیوز، بیش از دو هفته از استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌گذرد. استعفایی که قریب به ۴۸ ساعت فضای داخلی و بین‌المللی را به خود اختصاص داد و در نهایت با رایزنی‌های انجام شده میان دفتر رئیس‌جمهور و شخص وزیر خارجه با عدم پذیرش استعفای محمد‌جواد ظریف، او به وزارتخارجه بازگشت. در بسیاری از این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای این گونه القا شد که دفتر رئیس‌جمهور مسئول عدم اطلاع‌رسانی جلسه دیدار بشار اسد با حسن روحانی بوده است. ادعایی که تاکنون در سطح شنیده‌های رسانه‌ای باقی مانده و از سوی شخصیت حقوقی و حقوقی نه تایید و نه البته تکذیب شده است. همزمان برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه که بعضا اعضای کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی بودند از گلایه‌های محمد‌جواد ظریف از محمود واعظی در جلسات محرمانه خبر دادند.
افتصادنیوزافتصادنیوز8 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتمادآنلاین، بیش از دو هفته از استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌گذرد. استعفایی که قریب به ۴۸ ساعت فضای داخلی و بین‌المللی را به خود اختصاص داد و در نهایت با رایزنی‌های انجام شده میان دفتر رئیس‌جمهور و شخص وزیر خارجه با عدم پذیرش استعفای محمد‌جواد ظریف، او به وزارتخارجه بازگشت. در بسیاری از این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای این گونه القا شد که دفتر رئیس‌جمهور مسئول عدم اطلاع‌رسانی جلسه دیدار بشار اسد با حسن روحانی بوده ‌است. ادعایی که تاکنون در سطح شنیده‌های رسانه‌ای باقی مانده و از سوی شخصیت حقوقی و حقوقی نه تایید و نه البته تکذیب شده است. همزمان برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه که بعضا اعضای کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی بودند از گلایه‌های محمد‌جواد ظریف از محمود واعظی در جلسات محرمانه خبر دادند.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ماه قبل
به گزارش نامه نیوز، بیش از دو هفته از استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌گذرد. استعفایی که قریب به ۴۸ ساعت فضای داخلی و بین‌المللی را به خود اختصاص داد و در نهایت با رایزنی‌های انجام شده میان دفتر رئیس‌جمهور و شخص وزیر خارجه با عدم پذیرش استعفای محمد‌جواد ظریف، او به وزارتخارجه بازگشت. در بسیاری از این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای این گونه القا شد که دفتر رئیس‌جمهور مسئول عدم اطلاع‌رسانی جلسه دیدار بشار اسد با حسن روحانی بوده ‌است. ادعایی که تاکنون در سطح شنیده‌های رسانه‌ای باقی مانده و از سوی شخصیت حقوقی و حقوقی نه تایید و نه البته تکذیب شده است. همزمان برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه که بعضا اعضای کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی بودند از گلایه‌های محمد‌جواد ظریف از محمود واعظی در جلسات محرمانه خبر دادند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ماه قبل
محمدجواد ظریف با رد گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره وجود اختلاف‌ قابل توجه میان او و محمود واعظی می‌گوید: «من با آقای دکتر واعظی دوستی ۴۰ ساله خانوادگی از زمان فعالیت در انجمن اسلامی و پس از آن در وزارت خارجه و مرکز تحقیقات دارم.» اعتمادآنلاین| سارا معصومی- بیش از دو هفته از استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌گذرد. استعفایی که قریب به ۴۸ ساعت فضای داخلی و بین‌المللی را به خود اختصاص داد و در نهایت با رایزنی‌های انجام شده میان دفتر رئیس‌جمهور و شخص وزیر خارجه با عدم پذیرش استعفای محمد‌جواد ظریف، او به وزارتخارجه بازگشت. در بسیاری از این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای این گونه القا شد که دفتر رئیس‌جمهور مسئول عدم اطلاع‌رسانی جلسه دیدار بشار اسد با حسن روحانی بوده ‌است. ادعایی که تاکنون در سطح شنیده‌های رسانه‌ای باقی مانده و از سوی شخصیت حقوقی و حقوقی نه تایید و نه البته تکذیب شده است. همزمان برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه که بعضا اعضای کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی بودند از گلایه‌های محمد‌جواد ظریف از محمود واعظی در جلسات محرمانه خبر دادند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ماه قبل
باوجود تنش‌های فزاینده میان دولت ترامپ و نیکولاس مادورو در ونزوئلا یا کره‌شمالی، ایران محتمل‌ترین نقطه برای آغاز جنگ توسط ترامپ است. این جنگ می‌تواند به سرعت به سایر نقاط خاورمیانه سرایت کند؛ نه‌تنها به عربستان سعودی و اسرائیل بلکه سوریه، عراق، یمن و لبنان را نیز تحت‌تاثیر جدی قرار می‌دهد. باوجود پمپئو و بولتون، دو مقام ارشد ضد‌ایرانی، محدودیت‌های اندکی در برابر ایران برای ترامپ باقی می‌ماند. اظهارات وی در میان سیاست‌ورزان عراقی مورد استقبال قرار نگرفت چراکه بسیاری از احزاب سیاسی این کشور تحت نفوذ تهران هستند. در این صورت جنگی که هیچ کس در واشنگتن نمی‌تواند پیامدهای آن را پیش‌بینی کند محتمل خواهد بود.
خبر فوریخبر فوری9 ماه قبل
سالنامه روزنامه «شرق» با نگاهی ویژه به موضوع استعفای محمدجواد ظریف از وزارت امور خارجه با عنوان «شوک ۹۷» منتشر شد. سالنامه سال ۹۷ روزنامه «شرق» به مدیر مسئولی مهدی رحمانیان با عنوان «شوک ۹۷» در ۱۹۲ صفحه منتشر شده است. مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه «شرق» در بخشی از سرمقاله این سالنامه نوشته است: «دو مؤلفه واقعیت و ادراک واقعیت نیازمند توجه جدی‌تر در حوزه‌های کلان کشور هستند. وقتی فساد سه هزار میلیاردی کشف شد مردم در اظهار نظرات روزنامه و رسانه‌های اجتماعی، آن را بیش از رقم اصلی اختلاس می‌پنداشتند. مسئولان می‌توانند و باید از فرصت سال ۹۸ استفاده کنند، تا درک فراتر یا فروتر از واقعیت را به واقعیت نزدیک کنند.»
ایسناایسنا9 ماه قبل
سالنامه روزنامه «شرق» با نگاهی ویژه به موضوع استعفای محمدجواد ظریف از وزارت امور خارجه با عنوان «شوک ۹۷» منتشر شد. به گزارش ایسنا، سالنامه سال ۹۷ روزنامه «شرق» به مدیر مسئولی مهدی رحمانیان با عنوان «شوک ۹۷» در ۱۹۲ صفحه منتشر شده است. مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه «شرق» در بخشی از سرمقاله این سالنامه نوشته است: «دو مؤلفه واقعیت و ادراک واقعیت نیازمند توجه جدی‌تر در حوزه‌های کلان کشور هستند. وقتی فساد سه هزار میلیاردی کشف شد مردم در اظهار نظرات روزنامه و رسانه‌های اجتماعی، آن را بیش از رقم اصلی اختلاس می‌پنداشتند. مسئولان می‌توانند و باید از فرصت سال ۹۸ استفاده کنند، تا درک فراتر یا فروتر از واقعیت را به واقعیت نزدیک کنند.» انتهای پیام
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ماه قبل
در ادامه روایت‌های مختلف از سفر بشار اسد به تهران و استعفای محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه «آقای بشار اسد را نیروی قدس سپاه به تهران آورد»، تاکید کرد: آقای رئیس‌جمهور (از این سفر) مطلع بود و ظاهرا غفلتی انجام می‌شود و به آقای ظریف گفته نمی‌شود که اینها همه به خودشان (دولت) بر می‌گردد. به گزارش «انتخاب»، سردار اسماعیل قاآنی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه نیروی قدس با دولت رفیق است، اظهار کرد: ما با دولت تفاوت دیدگاه بسیار داریم، اما بالاخره این دولت، دولت ماست؛ آبروی دولت آبروی ماست و با همه دولت باید کار کنیم و کار هم می‌کنیم. او با بیان اینکه «آقای سلیمانی و آقای ظریف با هم رفیق هستند» افزود: بشار اسد را نیروی قدس سپاه به تهران آورد و آنهایی که باید بدانند، می‌دانستند و آنهایی که نباید، نمی‌دانستند؛ بالاخره یک کار حساسی بود. در آن صورت به وزارت‌خارجه نیازی نیست.» یکشنبه شب محمدجواد ظریف در واکنش به انتشار عکس‌های سفر بشار اسد به تهران در پست اینستاگرامی خبر از استعفای خود داد. روحانی در پاسخ به نامه استعفای آقای ظریف نوشت: پذیرش استعفای شما را خلاف مصالح کشور می‌دانم و با آن موافقت نمی‌کنم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ماه قبل
به گزارش اعتمادآنلاین، روزنامه الشرق الاوسط که همچنان مشغول پیگیری پرونده استعفای وزیر امورخارجه ایران است در خبری علت استعفای ظریف را عدم مطلع شدن از سفر اسد به تهران ذکر کرد. در حالی که در خبر دیگری به آزادی ۳ اردنی که به دلیل ورود غیر قانونی به آب‌های سرزمینی ایران از دی‌ماه بازداشت شده بودند اشاره کرد. روزنامه الثوره سوریه هم به نقل از کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران هم اعلام کرد: تهران برای بسط امنیت وثبات در سوریه تلاش می‌کند. در مقابل روزنامه الرای کویت از اظهارات وزیر امور خارجه ایران که در آن تاکید کرد «هرگز برای حذف نقش عربستان در منطقه تلاش نکرده و نخواهیم کرد» نوشت. الرای در خبر دیگری از سفر دیوید ساترفیلد، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور دور به بیروت به عنوان تلاش واشنگتن برای دور کردن بیروت از تهران نام برد.
یورونیوزیورونیوز9 ماه قبل
پیامدهای استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در آستانه سفر بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه به تهران کماکان ادامه دارد. وزارت امورخارجه ایران در آخرین موضعگیری خود به صراحت اعلام کرد که این وزارتخانه در هیچ سطحی در جریان سفر اسد به ایران نبوده است. اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت حسن روحانی در جریان سفر بشار اسد قرار داشت و آنها باید ظریف را در جریان این دیدار قرار می‌دادند. این در حالیست که دعوت و هماهنگی سفر رییس‌جمهوری سوریه به ایران تنها از سوی سپاه قدس انجام شده بود. آقای سلیمانی و آقای ظریف با هم رفیق هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ماه قبل
استعفای ناگهانی محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران که واپسین ساعات روز دوشنبه ۶ اسفند از طریق انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام وی انجام گرفت، همچنان محل بحث و اظهارنظر است. در این رابطه بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت‌خارجه روز گذشته با تاکید بر این موضوع که ظریف از سفر بشار اسد به تهران اطلاعی نداشت گفت یکی از دلایل استعفای ظریف «برخی ناهماهنگی‌ها» با وزارت امورخارجه بوده و یک «موضوع شخصی و فردی» نبوده است. قاسمی پیش‌تر در روز دوشنبه نیز تاکید کرد که استعفای ظریف ربطی به رابطه وزارت‌خارجه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ندارد و وزیرخارجه هماهنگی کاملی با رئیس‌جمهور داشته و دارد. ظریف در این سخنرانی گفت: «در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امورخارجه حرف کل کشور و حاکمیت است. براساس گزارشی که مجله فارن پالیسی منتشر کرده، محمدجواد ظریف، خدمتگزار مذهبی و وفادار جمهوری اسلامی ایران، همواره مورد توجه غرب بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ماه قبل
متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است: آن شبی که خبر استعفای آقای ظریف منتشر شد، بنده منزل بودم که یکی از دوستان پیامی ارسال کرد که آقای ظریف استعفا داد. آقای ظریف گفته بودند حدود ۵ دقیقه با محل مذاکره فاصله داشته و اگر به او اطلاع داده می‌شد، خود را می‌رساند. به هر حال، از همان زمانی که پیامک آقای ظریف را دریافت کردم، موضوع را جدی‌تر پیگیری کرده و برای آقای ظریف نوشتم که «می‌دانم مشکلاتی دارید. چرا که وزارت خارجه که مثلا دارای پول چندانی نیست، جاده نمی‌سازد، برق نمی‌کشد و دنبال مسائل عمرانی و اجرایی اینچنینی نیست و تمام سرمایه وزارت خارجه، اعتبارش است. اولا استعفای آقای ظریف برای مجموعه نظام پذیرفتنی نبود چراکه کاری را که شروع کرده‌اند باید پیش ببرند و الآن هم در شرایطی خاص قرار داریم و وقت استعفای ایشان نیست.
نامه‌نیورنامه‌نیور9 ماه قبل
متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است: آن شبی که خبر استعفای آقای ظریف منتشر شد، بنده منزل بودم که یکی از دوستان پیامی ارسال کرد که آقای ظریف استعفا داد. آقای ظریف گفته بودند حدود ۵ دقیقه با محل مذاکره فاصله داشته و اگر به او اطلاع داده می‌شد، خود را می‌رساند. به هر حال، از همان زمانی که پیامک آقای ظریف را دریافت کردم، موضوع را جدی‌تر پیگیری کرده و برای آقای ظریف نوشتم که «می‌دانم مشکلاتی دارید. چرا که وزارت خارجه که مثلا دارای پول چندانی نیست، جاده نمی‌سازد، برق نمی‌کشد و دنبال مسائل عمرانی و اجرایی اینچنینی نیست و تمام سرمایه وزارت خارجه، اعتبارش است. اولا استعفای آقای ظریف برای مجموعه نظام پذیرفتنی نبود چراکه کاری را که شروع کرده‌اند باید پیش ببرند و الآن هم در شرایطی خاص قرار داریم و وقت استعفای ایشان نیست.
تسنیمتسنیم9 ماه قبل
متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است: آن شبی که خبر استعفای آقای ظریف منتشر شد، بنده منزل بودم که یکی از دوستان پیامی ارسال کرد که آقای ظریف استعفا داد. آقای ظریف گفته بودند حدود ۵ دقیقه با محل مذاکره فاصله داشته و اگر به او اطلاع داده می‌شد، خود را می‌رساند. به هر حال، از همان زمانی که پیامک آقای ظریف را دریافت کردم، موضوع را جدی‌تر پیگیری کرده و برای آقای ظریف نوشتم که «می‌دانم مشکلاتی دارید. چرا که وزارت خارجه که مثلا دارای پول چندانی نیست، جاده نمی‌سازد، برق نمی‌کشد و دنبال مسائل عمرانی و اجرایی اینچنینی نیست و تمام سرمایه وزارت خارجه، اعتبارش است. هرکس که با الفبای سیاست و سیاست خارجه آشنا باشد، نهایتا به همین نتیجه می‌رسد که الآن وقت استعفای ظریف نیست.
ایرناایرنا9 ماه قبل
به نظر می‌رسد استعفای وزیر خارجه دلایل ظاهری و باطنی دارد که هر کدام بخشی از موضوع بوده‎اند. *اختلاف داخلی در دولتدر این میان اکثر رسانه‌ها و تحلیلگران اصولگرا با توجه به غیبت ظریف در دیدار بشار اسد با رئیس جمهوری، این استعفا را ناشی از اختلافات داخلی درون دولت تفسیر کردند. البته بعدا خبر رسید که خود بشار اسد نیز از ظریف برای سفر به دمشق دعوت کرده تا ذهنیت ایجادشده درباره اختلاف درون محور مقاومت از میان برود. گرچه برخی ظریف را فردی احساسی توصیف می‌کنند، اما منحصر کردن استعفای او به حواشی دیدار با بشار اسد پاسخ کاملی به چرایی این استعفا نخواهد بود. موج بزرگ ناشی از استعفای ظریف نشان داد نه تنها حامیان دولت، که مردم و منتقدان نیز از تضعیف مسیر دیپلماسی که ظریف را می‌توان از زبده‌ترین مردان کشور در این عرصه دانست، نگران شدند.

به انتهای لیست رسیدید