اسیدپاشی

اسیدپاشی

مجلس در هفته گذشته| از تعیین مجازات اسیدپاشی تا لغو پرداخت عوارض واردات خودروهای هیبریدی

36+
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
روز یکشنبه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را با حضورجمعی از قربانیان اسیدپاشی به همراه انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی بررسی کردند. بعد از رأی مثبت مجلس به کلیات طرح، علی لاریجانی رئیس مجلس گفت که کلیات با رأی بسیار بالایی (حدود ۹۰ درصد) تصویب شد. این طرح ۷ ماده دارد و به تشدید مجازات اسیدپاشان و حمایت از قربانیان اسیدپاشی می‌پردازد. در این طرح، قانون تعریف مشخص‌تری از معنای اسیدپاشی ارائه می‌دهد، مجازات آن را سنگین‌تر کرده و حمایت‌هایی را هم برای قربانیان اسیدپاشی در نظر گرفته است. حالا با تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن و مجازات‌های تعیین شده این امید وجود دارد که اسیدپاشی در کشور به پایان برسد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
حالا امیدوار شده؛ می‌گوید نمایندگان مجلس بالاخره واقعیت‌ها را دیدند و به داد دل قربانیان اسیدپاشی رسیدند؛ «تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی ضروری بود. محسن تبدیل شدن این طرح به قانون را راهی موثر برای جلوگیری از اسیدپاشی می‌داند؛ «یکی از حسن‌های طرح تشدید مجازات اسیدپاشی این است که مجازات را تسریع می‌دهد. طرح تشدید مجازات هم بسیار چکش کاری شده است و حالا بالاخره یک فوریتش به تصویب رسیده است. بلایی که سر قربانیان اسیدپاشی می‌آید به هیچ عنوان قابل جبران نیست اما قربانی انتظار دارد که عامل اسیدپاشی به مجازات برسد. قربانیان اسیدپاشی عملا از کار افتاده محسوب می‌شوند و بهتر است که برای آن‌ها مستمری و بیمه در نظرگرفته شود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
رئیس انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی از نمایندگان مجلس برای رسیدگی و تصویب «طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن» قدردانی کرد. کمال فروتن در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی از همان آغاز فعالیت خود اهدافی را برای خود در نظر گرفت که کمک به زندگی بهتر قربانیان، حمایت حقوقی و درمانی از قربانیان و تلاش برای جلوگیری از تکرار اسیدپاشی از جمله مهم‌ترین این اهداف بود. وی با بیان اینکه انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی در جلساتی متعدد با نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی و قضائی خواستار اصلاح قانون در راستای افزایش مجازات اسیدپاشی، حمایت از قربانیان اسید و نظارت بر خرید و فروش آسان اسید بوده است، گفت: خوشبختانه با پیگیری تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۹۶ طرحی برای تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان آن تدوین شد که سرانجام این طرح طی دو روز گذشته در نوبت بررسی در جلسه صحن مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و مواد مختلف آن با رای بالایی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. فروتن با بیان اینکه با این اقدام قانون ۶۰ سال پیش مربوط به مجازات اسیدپاشی اصلاح و به روز شد، خاطرنشان کرد: رای بالای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در موافقت با مواد این طرح نشان‌دهنده حساسیت و دغدغه نمایندگان در مورد اسیدپاشی است و در همین راستا از طرف انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی از نمایندگان مجلس تشکر و قدردانی می‌کنم. فروتن با اشاره به مواد تصویب شده از سوی مجلس برای تشدید مجازات اسیدپاشی نیز اظهارکرد: امیدوارم افزایش مجازات‌ها برای مرتکبان اسیدپاشی سبب جلوگیری از وقوع این جنایت تلخ و بازدارندگی شود.
ایرناایرنا4 هفته قبل
تشدید مجازات اسیدپاشی بعد از آن مطرح شد که در سال ۱۳۹۳ خبر چند اسیدپاشی به زنان در اصفهان، به سرعت منتشر و در صدر اخبار و اظهارنظرهای مسوولان قرار گرفت. در طرح مذکور سعی شده همه‌جانبه‌نگری نسبت به این جرم خاص انجام شود؛ از قبیل قصاص نفس یا عضو، مجازات مشارکت در جرم، حمایت از بزه‌دیدگان اسیدپاشی، قایل‌نشدن هیچ‌گونه تخفیف برای مرتکبان این جرم، تسریع در روند چنین پرونده‌هایی در محاکم قضایی و طرحی که «کمال فروتن»، رییس هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی درباره آن و نقایص احتمالی وارد بر این لایحه به خبرنگار ایرنا توضیح داد. وی ادامه داد: بیشتر قربانیان اسیدپاشی را زنان تشکیل می‌دهند یعنی آماری ۶۰ درصدی در مقابل ۴۰ درصدی مردان. *قربانیان اسید پاشی نیازمند حمایت درمانی، حقوقی و اجتماعیرییس انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی، به نقش پیگیری‌های این انجمن در به نتیجه رسیدن طرح تشدید مجازات اشاره کرد و در معرفی آن گفت: انجمن نزدیک به سه سال با هدف کمک حقوقی، درمانی و اجتماعی به قربانیان اسیدپاشی تاسیس شد. *طرح تشدید مجازات اسیدپاشی امروز در مجلس بررسی می‌شودطرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن قرار است در جلسه علنی امروز -دوشنبه-مجلس شورای اسلامی بررسی شود.
ایرناایرنا3 هفته قبل
محمد کاظمی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون با وجود حساسیت‌های جامعه نسبت به اسیدپاشی، قانونی تحت عنوان مجازات اسیدپاشی نداشتیم. وی نبود قانونی در راستای این جرم را یک نقیصه برای دستگاه قضایی دانست و افزود: با ارایه طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس، این نقیصه مرتفع شد. کاظمی تاکید کرد: در این طرح رسیدگی به پرونده‌های اسیدپاشی را خارج از نوبت قرار دادیم و تعلیق مجازات را ممنوع کردیم. وی به عنوان مسئول کمیته رسیدگی به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی خاطرنشان کرد: چنانچه به فرد قربانی بر اثر اسیدپاشی آسیب جدی وارد شود، برای فرد ضارب ۲۵ سال زندان تا حبس ابد پیش بینی شده است. کاظمی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را یک طرح شاخص در مجلس دهم برشمرد و افزود: روی این طرح کار کارشناسی زیادی انجام شده است و طرح نسبتا جامعی است.
ایمناایمنا1 هفته قبل
زینب خزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص قانون اسیدپاشی اظهار کرد: قانون مجازات اسیدپاشی به صورت یک ماده واحده در ۱۹ بهمن ماه ۱۳۳۷ تصویب شد. وی وجود انگیزه‌های سیاسی و تروریستی برای حذف فیزیکی رقبا را از دیگر دلایل اسیدپاشی دانست و اظهار کرد: در مجموع اختلافات خانوادگی بین خانواده‌ها، انتقام‌جویی جوانان علیه همدیگر موجب استعمال اسید توسط اشخاص می‌شود. خزایی با بیان اینکه اسیدپاشی موجب اختلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد می‌شود، گفت: مرتکب این جرم در مجموعه مفسدین فی الارض قرار می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۳ بعد از اسیدپاشی اصفهان نمایندگان مجلس طرح مقابله با اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان آن را ارائه کردند، افزود: بر اساس این طرح مجازات اسیدپاشی با مجازات محاربه برابر شده تا مرتکب این جرم به اعدام محکوم شود همچنین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نمایندگان مجلس کلیات طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی را تصویب کردند که در این طرح قانون تعریف مشخص‌تری از معنای اسیدپاشی ارائه داد و مجازات آن را سنگین‌تر کرد و حمایت‌هایی را برای قربانیان اسیدپاشی درنظر گرفت. قانون باید بازدارنده باشدوی با تاکید بر اینکه باید قانون به گونه‌ای باشد که شرایط ارتکاب این عمل بازدارنده باشد، تصریح کرد: باید این قانون به نحوی باشد که فرد از ترس اینکه مجازات این جرم سنگین و غیرقابل بخشش است از فکر این عمل خودداری کند و به نوعی باید مجازات آن بازدارنده باشد.
ایرناایرنا3 هفته قبل
محمد کاظمی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون با وجود حساسیت‌های جامعه نسبت به اسیدپاشی، قانونی تحت عنوان مجازات اسیدپاشی نداشتیم. وی نبود قانونی در راستای این جرم را یک نقیصه برای دستگاه قضایی دانست و افزود: با ارایه طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس، این نقیصه مرتفع شد. کاظمی تاکید کرد: در این طرح رسیدگی به پرونده‌های اسیدپاشی را خارج از نوبت قرار دادیم و تعلیق مجازات را ممنوع کردیم. وی به عنوان مسئول کمیته رسیدگی به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی خاطرنشان کرد: چنانچه به فرد قربانی بر اثر اسیدپاشی آسیب جدی وارد شود، برای فرد ضارب ۲۵ سال زندان تا حبس ابد پیش بینی شده است. کاظمی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را یک طرح شاخص در مجلس دهم برشمرد و افزود: روی این طرح کار کارشناسی زیادی انجام شده است و طرح نسبتا جامعی است.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کمال فروتن، رییس هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی و فوق تخصص جراحی پلاستیک یکی از کسانی است که سال‌هاست در حوزه اسیدپاشی مشغول به فعالیت است. او با بیان اینکه حدودا سالانه ۵۲ یا ۵۳ نفر قربانی اسیدپاشی در کل کشور داریم که بیشتر آمار ما برای شهرهای تهران و اصفهان است، به خبرآنلاین می‌گوید: «قربانیان از شهرهای دیگر هم برای مداوا به تهران می‌آیند. مثلا در این مدت اخیر از بابل و تبریز هم برای مداوا به تهران آمده‌اند. تعداد قربانی‌های اسیدپاشی سال به سال افزایش پیدا می‌کند اما نمی‌توانیم به صورت دقیق بگوییم میزان اسیدپاشی در شهرهای مختلف کشور چه تعداد است.» او ادامه می‌دهد: «آماری که دو سال پیش گرفته شده نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از قربانیان اسیدپاشی زن و ۴۳ درصد مرد هستند. سن متوسط این قربانیان هم ۳۵ سال است.» گزارش کامل را اینجا بخوانید.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، زهرا ساعی، در رابطه با تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن اظهار داشت: از سال گذشته جلسات متعددی با ارگان‌های مختلف کشور در رابطه با موضوع تشدید مجازات اسیدپاشی برگذار شد تا قانون مجازات اسیدپاشی در راستای بازدارندگی بیشتر و کاهش جرم در جامعه اصلاح شود. تشدید مجازات اسیدپاشی برای بازدارندگی بیشتر استوی تصریح کرد: قانونی مجازات برای اسیدپاشی به بیش از ۶۰ سال پیش برمی گردد زیرا در سال ۱۳۳۷ آخرین قانون در این خصوص تصویب شده و تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است، بنابراین لازم بود برای حفظ بازدارندگی و قاطعیت قانون، مجازات‌ها تشدید شوند. ساعی خاطرنشان کرد: در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی بر اساس نوع و شکل جرائم، مجازات دیه، حبس تعزیزی بر اساس نوع درجه تعیین شده است. این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی به حمایت از بزه دیدگان نیز توجه کافی صورت گرفته است. عضو فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را در مجلس به تصویب رساندیم، خاطر نشان کرد: امیدواریم جزئیات این قانون را نیز به تصویب برسانیم و قانون خوب و مستحکمی در این خصوص داشته باشیم.
برترین‌هابرترین‌ها4 هفته قبل
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند. خبرگزاری ایرنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند. نمایندگان در جلسه علنی امروز-دوشنبه- مجلس شورای اسلامی با ۲۰۶ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۳۰ نماینده حاضر با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند. این طرح ۷ ماده دارد و به تشدید مجازات اسیدپاشان و حمایت از قربانیان اسیدپاشی می‌پردازد. مهدی صباغیان نماینده بافق در مخالفت با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی گفت: اسیدپاشی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و انواع ترکیبات شیمیایی موجود و سوءاستفاده هایی که از آن‌ها می‌شود آثار مخربی بر بدن انسان می‌شود که برخی از آن استفاده کردند و خانواده هایی را دچار آسیب کردند.
ایمناایمنا3 هفته قبل
و در واکنش به توقیف خودرو می‌گوید "آقا میفهمید؟ این ماشین کلی پولشه کجا میخواید ببریدش؟! با این وجود همچنان پلیس از کشف محموله مشروبات الکلی تقلبی و کارگاه‌ها تولید آن در نقاط مختلف کشور خبر می‌دهد. همچنین در مواردی که مرتکب شناسایی نشود دیه از بیت‌المال پرداخت می‌شود. همزمان با بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی، جمعی از قربانیان اسیدپاشی (اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی) در صحن مجلس حضور یافتند و مرضیه ابراهیمی، از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان، در حاشیه این حضور با تاکید بر ضرورت تعیین مجازات حبس ابد برای عاملان اسیدپاشی گفت که «به دنبال اعدام و قصاص نیست» زیرا نمی‌خواهد «چرخه خشونت ادامه داشته باشد.» او ادامه داد: البته من به این دلیل در مجلس نیستم بلکه برای حمایت از طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در این‌جا حاضر شده‌ام تا بعد از این دیگر شاهد اسیدپاشی نباشیم.
فارسفارس4 هفته قبل
نماینده مردم مبارکه در مجلس گفت: امید است دولت برای حمایت‌های مادی، معنوی و بیمه‌ای طرح تشدید مجازات اسیدپاشی قدم برداشته و هزینه‌های درمانی آن‌ها را متقبل شود. امروز در شرایطی از کلیات این طرح دفاع می‌کنم که برای آن هزینه داده و آماج بداخلاقی برخی رسانه‌ها قرار گرفته‌ام. وی افزود: از مدت‌ها پیش پیگیر پرونده اسیدپاشی بودم به خصوص از پزشک معالج برخی حادثه دیدگان اصفهانی و از طریق انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی موضوع را پیگیری می‌کردم. این عضو فراکسیون زنان با بیان اینکه قربانی اسیدپاشی دچار مرگ اجتماعی می‌شود، گفت: ضایعه روحی این افراد بیشتر از ضایعه جسمی آنهاست. سعیدی تصریح کرد: ما باید به گونه‌ای تصمیم گیری کنیم که اگر کسی قربانی اسیدپاشی شد مورد حمایت قرار گرفته و مجرم به مجازات شدیدی برسد.
ایمناایمنا1 ماه قبل
سرهنگ حسین بساطی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص حادثه اسیدپاشی در شاهین‌شهر اظهار کرد: این حادثه امروز به سامانه ۱۱۰ اصفهان گزارش شده است. وی با بیان اینکه این اسیدپاشی به دنبال اختلاف خانوادگی صورت گرفته است، ادامه داد: در این حادثه شوهری که با همسرش اختلاف خانوادگی داشته در هنگام عبور در خیابان به سمت وی اسیدپاشی کرده است. فرمانده انتظامی شاهین شهر تصریح کرد: خوشبختانه مصدوم این حادثه دچار آسیب جدی نشده است. وی افزود: دقایقی قبل عامل این اسیدپاشی توسط نیروهای انتظامی دستگیر شده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشبه بهانه تصویب تشدید مجازات اسیدپاشی با معروف‌ترین قربانی آن که در لحظه اجرای حکم قصاص، مجرم را بخشید، گفتگو کردیم. آن زمان حکم اسیدپاشی که سال ۱۳۳۷ تصویب شده بود، ۵ سال زندان به اضافه دیه و اگر فرد آسیب زیادی دیده بود حکم اعدام بود. اما قاضی گفت: ما برای اسیدپاشی قصاص نداریم. برای اولین بار بود که در ایران و جهان، حکم قصاص برای اسیدپاشی گرفته می‌شد. مادر من وقتی می‌خواست حکم مجید را اجرا کند گفت: من نمی‌توانم چون حس می‌کنم پسرم است!
رکنارکنا4 هفته قبل
دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، گفت: تشدید مجازات لزوما منجر به عدم تشدید جرم نمی‌شود، بلکه مبارزه با اسیدپاشی را باید به شکل یک بسته اجتماعی دید. ناهید تاج الدین با اشاره به قرار گرفتن طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور کار مجلس، اظهار کرد: با توجه به اینکه قانون مربوط به برخورد با اسیدپاشی متعلق به سال ۱۳۳۷ بود و ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد، به نوعی این قانون منسوخ شده است، با توجه به ضرورت‌های اجتماعی موجود نیازمند تشدید مجازات اسیدپاشی هستیم. وی افزود: در قانون قبلی به جنبه عمومی جرم توجه نشده بود و با این استدلال که قصاص باید دقیقا با جنایت برابر باشد و از آنجا که هیچ تضمینی وجود ندارد که در قصاص اسیدپاشی، فرد مجرم به اندازه قربانی آسیب ببیند، رویه قضایی این بود که حکم به قصاص اسیدپاش داده نمی‌شد و همین مسئله باعث تشدید جرم اسید پاشی شده بود. دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته تشدید مجازات لزوما منجر به عدم تشدید جرم نمی‌شود، بلکه مبارزه با اسیدپاشی را باید به شکل یک بسته اجتماعی دید، جرم شناسان معتقدند هر جرم یک پدیده اجتماعی است و اگر اسیدپاشی را نیز به شکل یک پدیده اجتماعی ببینیم باید برای مبارزه با آن بسته‌ای شامل کاهش دسترس پذیری اسید، آموزش‌های ساختاری و نیز تشدید مجازات اسید پاشی طراحی کنیم. تاج الدین اضافه کرد: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی تقریبا همه این موارد را در خود دیده و در حوزه پیشگیری و مجازات تلاش کرده ورود کند، ضمن آنکه برای حمایت‌های درمانی، بیمه‌ای و روانی نیز ورود داشته که البته باید بیشتر شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

(ویدئو) طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

فراروفرارو3 هفته قبل
صبح دوشنبه (۳۰ اردیبهشت) کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن با ۲۰۶ رأی موافق تصویب شد. اسیدپاشی در بسیاری از کشور‌ها از جمله عراق، افغانستان، پاکستان، هند و بسیاری از کشور‌های آفریقایی و جنوب آسیا پدیده‌ای رایج به شمار می‌رود. این ویدئو به آمار و دلایل اسیدپاشی در ایران پرداخته است.
فارسفارس4 هفته قبل
قاضی پور تصریح کرد: از نظر اسلام در امر به معروف و نهی از منکر نباید برخورد از تذکر لسانی بیشتر شود. وی افزود: کسانی که برای تبلیغ اسلام دست به اسیدپاشی می‌زنند تنها باعث نفرت افراد از اسلام می‌شوند و آنها هیچ آگاهی هم از اسلام ندارند. پس کسانی که صورت زنان را با اسیدپاشی هدف قرار می‌دهند باید به اشد مجازات محکوم شوند. قاضی پور با تاکید بر اینکه اسلام دین رحمت و برکت است گفت: اسیدپاشی اسلام را طور دیگری معرفی می‌کند. لذا بنده از مجلس می‌خواهم که به این طرح رأی مثبت دهد تا با خاطیان اسیدپاشی برخورد شود.
فارسفارس4 ماه قبل
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن از کمیسیون قضایی به هیأت رئیسه مجلس ارسال شد. سیده فاطمه حسینی نماینده مردم تهران د‌ر مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن پس از بررسی‌های بسیار زیاد د‌ر کمیسیون قضایی، ا‌مروز به هیات رئیسه مجلس ارسال شد. طراح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن ا‌فزود: این طرح پس از تقدیم به هیأت رئیسه د‌ر دستورکار صحن مجلس قرار خواهد گرفت و نهایتا روال قانونی خود ر‌ا طی می‌کند. حسینی د‌ر توضیح طرح مذکور عنوان کرد: این طرح دارای دو محور اصلی است که بر تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از اسیدپاشی تأکید د‌ارد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی د‌ر ادامه توضیح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی عنوان کر‌د که البته د‌ر این طرح راهکارهایی د‌ر رابطه با تأمین هزینه درمان بزه‌دیدگان و خسارات روانی و اجتماعی ناشی از آن نیز د‌ر نظر گرفته شده است.
برترین‌هابرترین‌ها4 ماه قبل
رئیس مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی قزوین، خبر منتشر شده مبنی بر اسیدپاشی در شهر محمدیه قزوین و آسیب دیدگی ۲ نفر را رد کرد. خبرگزاری ایرنا: رئیس مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی قزوین، خبر منتشر شده مبنی بر اسیدپاشی در شهر محمدیه قزوین و آسیب دیدگی ۲ نفر را رد کرد. علی فخار سلیمانی افزود: برخی منابع خبری از وقوع یک فقره اسیدپاشی در شهر محمدیه قزوین از توابع شهرستان البرز و آسیب دیدگی یک خانم ۲۰ ساله به همراه یک دختر ۲ ساله‌ خبر داده بودند. وی گفت: آسیب دیدگی این ۲ نفر مربوط به ترکیدگی کپسول در ماشین بوده و به اسیدپاشی ارتباطی نداشته است. برخی منابع خبری از وقوع یک فقره اسیدپاشی و آسیب دیدگی ۲ نفر در شهر محمدیه از توابع شهرستان البرز قزوین خبر داده بودند که به گفته مسئولان دانشگاه صحت نداشته است
وانانیوزوانانیوز4 هفته قبل
کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در حالی به تصویب رسید که مخالفان آن معتقد بودند که قانون مصوب سال ۱۳۳۷ به مراتب مجازات‌ شدیدتر از این طرح دارد و در شرایط فعلی کشور اولویت‌های مهمتری را داراست. موافقان نیز در پاسخ تاکید داشتند که این طرح ضمن تشدید مجازات از قربانیان اسیدپاشی حمایت کرده است. قاضی پور با تاکید بر اینکه اسلام دین رحمت و برکت است گفت: اسیدپاشی اسلام را طور دیگری معرفی می‌کند. علیرضا سلیمی نماینده محلات به عنوان سومین و آخرین مخالف کلیات این طرح گفت: ما هم با تشدید مجازات اسیدپاشی موافقیم و قطعا باید مجازات در نظر گرفته شود اما این طرح چنین منظوری را نمی‌رساند. حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی هم تاکید کرد که این طرح مجازات بیشتری را برای مجرمان اسیدپاشی لحاظ کرده است.

ویدئو / نگاهی به آمارهای اسیدپاشی در دنیا؛ از ایران تا بنگلادش

ایسناایسنا4 هفته قبل
صبح امروز کلیت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن با ۲۰۶ ای موافق تصویب شد. اسیدپاشی در بسیاری از کشورها از جمله ایران، عراق، افغانستان، پاکستان، هند و بسیاری از کشورهای آفریقایی و جنوب آسیا پدیده‌ای رایج به شمار می‌رود. این ویدئو به آمار و دلایل اسیدپاشی در ایران پرداخته‌است. نویسنده متن و گوینده: سارا سبزی / ‏‬ تدوینگر: آرام توکلی
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، جرم اسیدپاشی موجب ایجاد جراحات جبران‌ناپذیری مانند از بین رفتن بینایی، بافت‌های صورت و اندام‌های فوقانی بدن و مهمتر از همه از میان رفتن زیبایی چهره‌ی مجنی علیه می‌شود. مجازات اسیدپاشی در قانونسیر قانونگذاری در مسئله اسیدپاشی چنین بود که پس از چندین بار ارتکاب اسیدپاشی خصوصا پس از اسیدپاشی بر روی یک قاضی دادگستری نهایتا در تاریخ ۱۶ اسفند ماه سال ۱۳۳۷ ماده واحده‌ای تحت عنوان «قانون مربوط به مجازات اسید پاشی» در کشور به تصویب رسید که بر اساس این ماده قانونی «هرکس عمدا با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیائی دیگر، موجب قتل کسی شود، به مجازات اعدام و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی‌علیه گردد به حبس جنایی درجه یک و اگر موجب قطع یا نقصان یا از کارافتادگی عضوی از اعضا شود به حبس جنایی درجه ۲ از دو سال تا ۱۰ سال و اگر موجب صدمه دیگر شود به حبس جنایی درجه ۲ از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد.»؛ اما بعد از انقلاب مجازاتی برای اسیدپاشی در قانون منظور نشد. البته قاضی رسیدگی کننده به پرونده می‌تواند رضایت، ولی دم را موجب تخفیف مجازات دانسته و بزهکار را به کمتر از سه سال حبس محکوم کند. به علاوه در صورتی که اسیدپاشی موجب جنایتی کمتر از قتل نفس شود حسب ماده واحده فوق‌الذکر رفتار شده و به موجب قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در صورت مطالبه قربانی جرم، بزهکار در صورت امکان با قصاص عضو و در صورت عدم امکان قصاص عضو، محکوم به پرداخت دیه نیز خواهد شد. انتهای پیام/
ایمناایمنا3 هفته قبل
درواقع هر چقدر هم که از درد و رنج وارد شده بر قربانیان اسید پاشی بگوییم و بنویسیم کم است. خواندن آمار اسیدپاشی در حالی که ۸۰ درصد از قربانیان را زنان و دختران تشکیل می‌دهند بسیار تکان دهنده است. در نتیجه آمار اسیدپاشی در سال‌های اخیر در مقایسه با سال‌های گذشته در انگلستان رو به افزایش است. با توجه به اینکه در سراسر دنیا حملات اسیدپاشی به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده است، برخی از کشورها راهکارهایی را برای کاهش این حملات به مرحله اجرا درآورده‌اند. جورکش تاکید می‌کند «در نظر گرفتن ۲۰ سال حبس برای مجرمان اسیدپاشی هیچ تضمینی برای تکرار این جرم نیست.»
مهرمهر2 هفته قبل
اما قاضی گفت: ما برای اسیدپاشی قصاص نداریم. برای اولین بار بود که در ایران و جهان، حکم قصاص برای اسیدپاشی گرفته می‌شد. *مجرم پرونده شما با وجود ندادن دیه آزاد است؟ مجید ۷ سال زندان بود تا حکم قصاص را گرفتم. *شما روز تصویب قانون اسیدپاشی به همراه باقی قربانیان به مجلس رفتید؟ نه من همراه آنها به مجلس نرفتم. تعجب می‌کنم از خانم مرضیه ابراهیمی که گفته حکم قصاص غیرانسانی است.
ایرناایرنا4 هفته قبل
پیگیری هایی که از سال ۱۳۹۳ پس از انتشار خبر چند اسیدپاشی به زنان در اصفهان، آغاز و با تاسیس و ثبت انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی شدت یافت. موضوعی که خبرنگار ایرنا را برآن داشت تا با سید محسن مرتضوی عضو هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی است به گفت و گو بنشیند. *اعدام نمی‌خواهیم، حبس ابدش کنیدسید محسن مرتضوی با تصویب کلیات لایحه، لبخندی بر لب می‌آورد و می‌گوید: خوشحالم که قرار است قانون مجازات اسیدپاشی بعد از ۶۰ سال بازنگری شود. وی ادامه داد: افرادی قربانی اسیدپاشی، افرادی منزوی، گوشه گیر و مردم گریز می‌شوند که در مواردی فکر خودکشی و پایان دادن به این زندگی به سرشان می‌زند. در این میان نهادهای مدنی و رسانه ملی می‌توانند با به نمایش گذاشتن مصایب و مشکلات قربانیان اسیدپاشی در کنار اجرای قوانین، از تکرار آن بکاهند.
ایمناایمنا2 روز قبل
وی در برخی موارد وجود انگیزه‌های سیاسی و تروریستی برای حذف فیزیکی رقبا را از دیگر دلایل اسیدپاشی دانست و اظهار کرد: در مجموع اختلافات خانوادگی بین خانواده‌ها، انتقام‌جویی جوانان علیه یکدیگر موجب استفاده اسید علیه اشخاص می‌شود. خزایی با بیان اینکه اسیدپاشی موجب اختلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد می‌شود، اظهار نظر کرد: مرتکب این جرم در مجموعه مفسدین فی الارض قرار می‌گیرد. قربانی اسیدپاشی اصفهان افزود: افرادی که قربانی اسیدپاشی می‌شوند شرایط بسیار سختی را در زندگی خود تجربه می‌کنند و من بعد از این حادثه سه ماه در کما بودم و ۹۰ عمل جراحی را تحمل کردم و سه سال نابینا بودم. جورکش با بیان اینکه جامعه باید بدانند که هنوز عاملین اسیدپاشی دستگیر نشدند، افزود: امیدوارم ظلم در جامعه ریشه‌کن شود و آگاهی افراد جامعه افزایش یافته، صلح و دوستی جای چنین موضوعاتی را بگیرد. گزارش از: شهین اصلانی - خبرنگار سرویس جامعه ایمنا
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایران ورزشی، اسیدپاشی؛ پدیده شومی که هر از گاهی خبری تلخ درباره آن منتشر می‌شود. آمار بالای اسیدپاشی در کشوری مانند بنگلادش باعث تشکیل یک سازمان غیردولتی با نام «بنیاد نجات‌یافتگان اسیدپاشی» شده. تگا آگبرهیر نوجوان ۱۶ساله و سیاه‌پوست ایرلندی، آخرین قربانی اسیدپاشی است. تگا دچار سوختگی درجه اول شده زیرا مواد اسیدی خورنده روی صورتش پاشیده شده. من از طرف همه کسانی که با فوتبال ایرلند سر و کار دارند، آرزو می‌کنم او به‌طور کامل سلامت خود را باز یابد و هرچه زودتر به زمین فوتبال برگردد.» کالین اوبراین مربی زیر ۱۷ سال ایرلند هم گفت: «واقعا ناراحت‌کننده بود.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
اما قاضی گفت: ما برای اسیدپاشی قصاص نداریم. برای اولین بار بود که در ایران و جهان، حکم قصاص برای اسیدپاشی گرفته می‌شد. *شما روز تصویب قانون اسیدپاشی به همراه باقی قربانیان به مجلس رفتید؟ نه من همراه آنها به مجلس نرفتم. تعجب می‌کنم از خانم مرضیه ابراهیمی که گفته حکم قصاص غیرانسانی است. مادر من وقتی می‌خواست حکم مجید را اجرا کند گفت: من نمی‌توانم چون حس می‌کنم پسرم است!
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
ساعت۲۴ -مدیر روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ بابل از وقوع یک حادثه اسیدپاشی در این شهرستان خبر داد. مهدی غلام‌نیا روشن اظهار کرد: ساعت ۷:۵۱ صبح امروز در پی تماس با مرکز دیسپچ مبنی بر اسیدپاشی روی یک مرد، بلافاصله عوامل اورژانش ۱۱۵ به محل حادثه اعزام شدند. وی تصریح کرد: تکنسین‌های اورژانس پس از اقدامات اولیه، مرد ۴۸ ساله را که از ناحیه صورت، دست، پشت و پاها دچار مصدومیت شد را سریع به بیمارستان شهید بهشتی بابل منتقل کردند.

به انتهای لیست رسیدید