اشرف‌غنی

اشرف‌غنی

برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
خبرگزاری تسنیم: محمد کاظم کاظمی شاعر مشهور و مهاجر افغانستانی به سخنان اخیر رییس جمهور افغانستان دربارۀ زبان فارسی واکنش نشان داد. متن کامل یادداشت از این قرار است: سخنان اخیر رئیس جمهور محترم افغانستان اشرف‌غنی احمدزی درباره انحصار زبان فارسی دری به افغانستان، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. ایشان می‌گوید: «افغانستان مهد زبان دری است. این سخن من نیست و سخن پژوهشگران بزرگ دو کشور افغانستان و ایران است. ما همه فارسی‌زبانان، می‌توانیم همه مفاخر زبان فارسی را از آن خود بدانیم صرف نظر از این که در کدام گوشه از این قلمرو به دنیا آمده‌اند یا درگذشته‌اند یا مدفون هستند.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
محمد کاظم کاظمی شاعر مشهور و مهاجر افغانستانی به سخنان اخیر رییس جمهور افغانستان دربارۀ زبان فارسی واکنش نشان داد. ایشان می‌گوید: «افغانستان مهد زبان دری است. ایران پهلوی‌زبان بود که ما کل ادبیات زبان دری را انکشاف دادیم. این سخن من نیست و سخن پژوهشگران بزرگ دو کشور افغانستان و ایران است. ما همه فارسی‌زبانان، می‌توانیم همه مفاخر زبان فارسی را از آن خود بدانیم صرف نظر از این که در کدام گوشه از این قلمرو به دنیا آمده‌اند یا درگذشته‌اند یا مدفون هستند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
خبرگزاری تسنیم، ‌ محمدکاظم کاظمیسخنان اخیر رئیس جمهور محترم افغانستان اشرف‌غنی احمدزی درباره انحصار زبان فارسی دری به افغانستان، موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است. ایشان می‌گوید: «افغانستان مهد زبان دری است. اگر ما مدعی مالکیت بر زبان فارسی دری هستیم، حداقل انتظار می‌رود که در برابر کاربرد واژگانی که در متون کهن فارسی نیز آمده‌اند، مقاومت نورزیم. و همین طور، اگر افغانستان مهد زبان دری است، که هست، ما حق داریم که سرود ملی کشورمان به این زبان باشد نه زبان پشتو. اگر مردم منطقه‌ای به زبان فارسی گرایش پیدا کنند، در این زبان شریک شده‌اند، نه این که آن را دزدیده باشند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
خبرگزاری میزان- وزارت امور خارجه پاکستان به مواضع اخیر رییس جمهوری افغانستان نسبت به بازداشت رییس یک جنبش قبیله‌ای در شمال غرب پاکستان واکنش نشان داد و اعلام کرد: اظهارات اشرف‌غنی به ضرر مناسبات دو کشور است. به گزارش خبرگزاری میزان، به دنبال بازداشت «منظور پشتین» سرکرده یک گروه به اصلاح جنبش محافظت از پشتون که در شهر پیشاور پاکستان صورت گرفت، اشرف‌غنی رییس جمهوری افغانستان در پیام توییتری نسبت به این ماجرا ابراز تاسف کرد و آزادی فوری فرد بازداشت شده را خواستار شد. وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای، اظهارات رییس جمهوری افغانستان را دخالت در مسائل داخلی پاکستان دانست و گفت: چنین مواضعی هرگز برای تقویت مناسبات دوجانبه سودمند نخواهد بود. در این بیاینه افزوده شد: پاکستان مشتاق به داشتن روابط نزدیک و صمیمانه با افغانستان براساس اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر است، ما از دولت کابل می‌خواهیم در مسیر همکاری سازنده و مشترک جهت استقرار صلح در افغانستان و همچنین در منطقه گام بردارد. منابع خبری پاکستان روز دوشنبه گزارش دادند: «منظور پشتین» که اعضای جنبش تحت رهبری وی در گذشته نیز با تحریک ساکنان مناطق قبایلی در شمال غرب این کشور باعث درگیری میان معترضان و نیروهای ارتش شده بودند، این بار به اتهام ایراد سخنرانی علیه قانون اساسی پاکستان و توهین به نظام کشور، به همراه ۹ نفر دیگر از همراهانش بازداشت و روانه زندان شد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
شاید کوتاه‌ترین راه برای آمریکایی‌ها انجام این کار با استفاده از قدرت نظامی حداکثری در سال ۲۰۰۱ بود اما واشنگتن باید نمادی از دموکراسی آمریکایی را در زمین سوخته افغانستان پیاده می‌کرد. واشنگتن باید انتخابات را به عنوان نماد دموکراسی برگزار می‌کرد اما کج‌راهه‌ای را انتخاب کرد که سرنوشت امروز افغانستان نتیجه پای نهادن در همین کج‌راهه است. در چهار دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان همواره یک دو قطبی وجود داشته است که یک قطب آن نامزد مورد تایید و حمایت آمریکا بوده و قطب مقابل آن را یکی از رهبران مجاهدین رهبری می‌کرده است. در دور دوم، سوم و چهارم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز عبدا … عبدا … از سوی مجاهدین سنتی افغانستان پای به میدان نبرد با نامزدهای مورد حمایت غرب یعنی حامد کرزی و اشرف‌غنی نهاد. در واقع مجاهدین افغانستان قربانی اصلی بازی در زمین دموکراسی ترسیم شده از سوی آمریکا و منطبق با اصول و ارزش‌های لیبرال دموکراسی غربی بودند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
واشنگتن باید انتخابات را به عنوان نماد دموکراسی برگزار می‌کرد اما کج‌راهه‌ای را انتخاب کرد که سرنوشت امروز افغانستان نتیجه پای نهادن در همین کج‌راهه است. در ۴ دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان همواره یک دو قطبی وجود داشته است که یک قطب آن نامزد مورد تایید و حمایت آمریکا بوده و قطب مقابل آن را یکی از رهبران مجاهدین رهبری می‌کرده است. در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بی‌شک این حامد کرزی بود که فرد مورد نظر غربی‌ها برای تکیه زدن بر کرسی ریاست‌جمهوری شناخته می‌شد و در مقابل او یونس قانونی از رهبران مجاهدین تاجیک‌تبار نزدیک به احمد شاه‌ مسعود قرار داشت. در دور دوم، سوم و چهارم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز این عبدالله عبدالله بود که از سوی مجاهدین سنتی افغانستان پای به میدان نبرد با نامزدهای مورد حمایت غرب یعنی حامد کرزی و اشرف‌غنی نهاد. در واقع مجاهدین افغانستان قربانی اصلی بازی در زمین دموکراسی ترسیم شده از سوی آمریکا و منطبق با اصول و ارزش‌های لیبرال دموکراسی غربی بودند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
رئیس‌کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید: یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأی در انتخابات ششم مهر امسال معتبر شناخته شده است. در دور گذشته انتخابات این کشور، با وساطت «جان کری» وزیر امور خارجه وقت آمریکا، قدرت بین دو رقیب اصلی انتخابات افغانستان تقسیم شد. در شرایط فعلی سرگشته‌تر از نامزدهای فعلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خود آمریکایی‌ها هستند و معلوم نیست چه سیاستی را در افغانستان دنبال می‌کنند. ظهره وند در پایان این گفت و گو در مورد کمیسیون انتخابات افغانستان خاطر نشان کرد: این کمیسیون به عنوان نهاد مورد اعتماد مردم افغانستان باید موضع بی‌طرف خود را حفظ کند. تشکیل لویه جرگه متحد و بیرون از اراده بیگانگان و تصمیم‌گیری برای آینده سیاسی افغانستان می‌تواند به ساختن افغانستان آباد و آزاد کمک شایانی کند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
شورای نامزدان انتخابات که از ۱۰ نامزد انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده است امروز سه شنبه در مخالفت با ادامه کار محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری این کشور در کابل گردهمایی اعتراضی برگزار کرد. شورای نامزدان در نشست خبری در کابل اعلام کردند که نتایج اولیه مسیر بحران در کشور را گشوده و خطر جدی برای کشور بوجود آورده است. «احمدولی مسعود» یکی از اعضای این شورا نتایج اعلام شده را تقلبی عنوان کرد و گفت که سال ۲۰۲۰ با این انتخابات، مملو از حوادث برای کشور خواهد بود. «عنایت الله حفیظ» نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری و عضو شواری نامزدان هم در این نشست نتایج انتخابات را مضحک، خیالی و دور از واقعیت خواند. کمیسیون انتخابات افغانستان آراء حفیظ را ۱۱ هزار ۳۷۴ اعلام کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از اسلام آباد، دولت پاکستان از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در افغاستان استقبال کرد. وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: پاکستان از روند دمکراتیک در افغانستان حمایت می‌کند. این اعلامیه افزود: پاکستان عقیده دارد که اتمام روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک گام مهم برای ثبات سیاسی افغانستان و جنوب آسیا است. وزارت امور خارجه پاکستان در همین حال افزود: این کشور می‌داند که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از طی مراحل قانونی براساس قوانین انتخاباتی این کشور اعلام خواهد شد. نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد و بر اساس این نتایج «اشرف‌غنی» بیش از ۵۰ درصد آرا و «عبدالله عبدالله» نزدیک به ۴۰ درصد آرا را به‌دست آورده‌اند.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان امروز سه شنبه با زلیکو کومسیچ عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین که در راس هیئتی به کابل سفر کرده بود، دیدار کرد. در این دیدار رئیس‌جمهور غنی و عضو شورای ریاست‌ جمهوری بوسنی و هرزگوین در رابطه با گسترش روابط و همکاری‌ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند. به گزارش دفتر ریاست جمهوری افغانستان٬ کومسیچ در این دیدار گفت: کشورم در کنار جامعه جهانی به همکاری‌ها با افغانستان ادامه می‌دهد. بوسنی و هرزگوین خواهان گسترش هر چه بیشتر روابط میان دو کشور است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
خواست دقیق طالبان از مذاکره با آمریکا به شرح زیر است و آن چه غیر از این بیان می‌شود در واقع رودربایستی رسانه‌ای است:۱- خروج کامل و بدون قید و شرط آمریکا از افغانستان. خروج غیرآبرومندانه یا به نوعی مفتضحانه آمریکا از افغانستان اولویت اول طالبان است. گروه طالبان به چیزی کمتر از تمامیت رهبری حکومت در افغانستان راضی نیست و این را که بخشی از حکومت آینده در افغانستان باشد نخواهد پذیرفت. و در نهایت این که آمریکا به دنبال آتش‌بس کامل پیش از توافق با طالبان است. در واقع آتش‌بس برای آمریکایی‌ها پیش‌شرط توافق است حال آن که برای طالبان بخشی از پس از اجرای توافق خواهد بود.

عراق و تحولات امیدآفرین/ امضاهایی که تضمین نیست

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
خروج غیرآبرومندانه یا به نوعی مفتضحانه آمریکا از افغانستان اولویت اول طالبان است. گروه طالبان به چیزی کمتر از تمامیت رهبری حکومت در افغانستان راضی نیست و این را که بخشی از حکومت آینده در افغانستان باشد نخواهد پذیرفت. طالبان تمام دولت‌های پس از خود و در زمان حضور آمریکایی‌ها در افغانستان را نامشروع دانسته و تن به مذاکره با آن‌ها نداده است. اکنون نیز طالبان حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نخواهد شد و چنین ساخت سیاسی در این کشور را به مشروعیت نخواهد پذیرفت. اصلا اشرف‌غنی با همین وعده آمریکا تن به آزادی انس‌ حقانی داد تا بتواند سهم جدی در مذاکرات داشته باشد. و در نهایت این که آمریکا به دنبال آتش‌بس کامل پیش از توافق با طالبان است. در واقع آتش‌بس برای آمریکایی‌ها پیش‌شرط توافق است حال آن که برای طالبان بخشی از پس از اجرای توافق خواهد بود. برخی کارشناسان با برشمردن همین چهار مورد مذکور می‌گویند همین موارد اختلافی میان طالبان و آمریکا باقی مانده و دیگر موارد به توافق طرفین رسیده است حال آن که همین موارد مذکور یعنی بر سر هیچ چیز توافق نشده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، بیش از دو ماه و نیم از زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گذرد با این حال با توجه به ابعاد و جوانب مختلف از جمله اعتراض تیم‌های مختلف انتخاباتی به روند برگزاری و شمارش آرا، کمیسیون انتخابات افغانستان تاکنون نتوانسته است نتایج نهایی این روند را اعلام کند. از سوی دیگر آمریکایی‌ها پس از رفت‌وآمدهای پی‌درپی به افغانستان در نهایت به این جمع‌بندی رسیدند که باید شرایط را برای اعلام پیروزی اشرف‌غنی و تیم تحت رهبری او فراهم کنند. عبدالله شاید دلخوشی‌اش به شخص قدرتمند دیگر معترض به نتایج انتخابات یعنی عبدالرشید دوستم بود. پس از دیدار میلر با دوستم، رهبر حزب جنبش افغانستان نظرش تغییر اساسی کرد و خواهان اعلام نتایج نهایی از سوی کمیسیون انتخابات شد. این اتفاق با اعلام حمایت فرامرز تمنا کاندیدای جوان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان کلید خورده و در روزهای آینده شاهد قوت گرفتن این موج خواهیم بود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
از سوی دیگر آمریکایی‌ها پس از رفت‌وآمدهای پی‌درپی به افغانستان در نهایت به این جمع‌بندی رسیدند که باید شرایط را برای اعلام پیروزی اشرف‌غنی و تیم تحت رهبری او فراهم کنند. به نظر می‌رسد آن‌ها ابتدا به سراغ عطا محمد نور والی سابق ولایت بلخ و از رهبران حزب جمعیت اسلامی رفته‌اند. عبدالله شاید دلخوشی‌اش به شخص قدرتمند دیگر معترض به نتایج انتخابات یعنی عبدالرشید دوستم بود. پس از دیدار میلر با دوستم، رهبر حزب جنبش افغانستان نظرش تغییر اساسی کرد و خواهان اعلام نتایج نهایی از سوی کمیسیون انتخابات شد. این اتفاق با اعلام حمایت فرامرز تمنا کاندیدای جوان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان کلید خورده و در روزهای آینده شاهد قوت گرفتن این موج خواهیم بود.

بیوگرافی کامل «محمد اشرف غنی» + تصاویر

3+
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از طلوع، وزیر دفاع آلمان امروز سه شنبه با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل دیدار و گفتگو کرد. بر اساس اعلام این خبرگزاری، آنه‌گرت کرامپ-کارن وزیر دفاع آلمان در این دیدار گفت: خواهان اعلام نتایج انتخابات افغانستان هستیم و بر این اساس امیداوریم نتیجه انتخابات در اسرع وقت اعلام شود و از سوی همه گروه‌ها هم مورد پذیرش قرار گیرد. وی در این باره افزود: برلین به همکاری‌های خود با افغانستان در زمینه آموزش نیروهای افغان ادامه می‌دهد. رئیس جمهوری افغانستان نیز در کنفرانس مطبوعاتی پس از این دیدار اعلام کرد: از دولت آلمان که تاکنون میزبان ۳ نشست در باره افغانستان بوده است قدردانی می‌کنیم.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اعضای پارلمان افغانستان در صحن علنی مجلس از دیدار اشرف غنی در پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام و سفر اعلام نشده «دونالد ترامپ» انتقاد کردند. آنها بر این باورند که حضور اشرف غنی در پایگاه نظامی بگرام برای ملاقات با ترامپ استقلال افغانستان را زیر سوال برده و توهینی به مردم این کشور است. بر همین اساس نمایندگان مردم افغانستان در پارلمان این کشور از غنی خواستند تا به دلیل نادیده گرفتن استقلال افغانستان و خدشه به احساسات مردم عذرخواهی کند. همچنین اعضای پارلمان افغانستان خاطرنشان کردند که از اقدام «حامد کرزی» رئیس‌جمهور سابق افغانستان در سال ۲۰۱۴ و نپذیرفتن دیدار با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در پایگاه نظامی بگرام باید تقدیر شود. پنجشنبه شب هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهور افغانستان در سفری از پیش اعلام نشده وارد پایگاه هوایی نظامیان آمریکایی در بگرام شد و اشرف‌غنی رئیس‌جمهور و اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان به دیدار وی رفتند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
ترامپ در سخنان خود در رابطه با آغاز مجدد مذاکرات صلح با طالبان گفت: طالبان به دنبال توافق هستند، ما می‌گفتیم که باید آتش‌بس باشد اما آنها قبول نمی‌کردند. ترامپ همچنین اعلام کرد که مذاکرات مجدد با طالبان آغاز شده است. از سوی دیگر هنوز مذاکرات مجدد میان طالبان و آمریکا آغاز نشده پس اعلام اینکه طالبان کدام شرط جدید را پذیرفته، ناصادقانه و فریب‌کارانه است. ترامپ در واقع دروغ دوم را گفت تا نشان دهد توانسته در بحث مذاکرات با طالبان پیشرفت چشمگیری کسب کند. ترامپ برای آغاز مجدد مذاکره با طالبان دست به تقلا و تلاش زده است که بی‌شک اگر مذاکرات جدید آغاز شود، آمریکا امتیازات بیشتری نسبت به گذشته در اختیار طالبان خواهد گذاشت.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
در این نوشتار نویسنده به دنبال بررسی شروط جدید اعلامی از سوی ترامپ برای آغاز مجدد مذاکره مستقیم میان آمریکا و گروه طالبان است. اعلام شرط آتش‌بس از سوی ترامپ آب سردی بر پیکر نیمه‌جان مذاکرات صلح میان واشنگتن و طالبان است که می‌تواند آن را تا کام مرگ پیش ببرد مگر اینکه این گفته ترامپ در گفتگو با اشرف‌ غنی صادقانه نبوده باشد. با این حال یکی از خواسته‌های جدی دولت افغانستان از آمریکا این است که باید دولت کابل در تمام مذاکرات حضور داشته باشد و توافق نهایی نیز میان دولت و طالبان منعقد شود. آمریکایی‌ها تا این لحظه نتوانسته‌اند طالبان را برای مذاکره با دولت راضی کنند و این امر در آینده نیز محال است. به نظر می‌رسد شروط جدید اعلامی از سوی دونالد ترامپ برای آغاز مجدد مذاکرات صلح با طالبان در واقع موانعی جدی برای آغاز این روند هستند و اگر ترامپ بر این شروط خود پافشاری کند باید گفت که راه مذاکرات صلح افغانستان بیش از پیش پیچیده خواهد شد و شاید هم به مرگ آن منجر شود.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
آزادی دو استاد آمریکایی و استرالیایی‌تبار دانشگاه آمریکایی کابل در برابر آزادی انس حقانی و دو فرمانده ارشد دیگر طالبان همین توافق حداقلی بود که بالاخره اتفاق افتاد. بارها در مذاکرات مستقیم میان خلیل‌زاد و نمایندگان سیاسی طالبان در قطر موضوع آزادی انس حقانی مطرح شده بود اما هر بار دولت افغانستان، آزادی وی را خط قرمز اعلام کرده بود و تن به آزادی وی نمی‌داد. اکنون به نظر می‌رسد تیم اشرف‌غنی شرایط را برای آزادی وی مهیا دیده بود؛ آزادی انس حقانی در برابر حمایت تام آمریکا از تیم انتخاباتی وی برای اعلام پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۹. چهارمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هشتم مهر ماه برگزار شد اما اعلام نتایج آن تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است. به نظر می‌رسد حال دیگر راه اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان هموار شده است و شاید در روزهای آینده و در مکانیزمی نتایج اعلام شود زیرا دیگر آمریکایی‌ها به فرمول رسیده‌اند و آزادی انس حقانی بهای بزرگ نهایی‌سازی این فرمول بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از آناتولی، محمد اشرف غنی رئیس ‏جمهوری افغانستان امروز یکشنبه در دیدار با کانسوکی نگاوکا معاون نماینده ویژه ژاپن در امور افغانستان و پاکستان در کابل گفت: تلاش داریم تا کشورمان به چهار راه ترانزیتی و تجارت منطقه تبدیل شود. رئیس ‏جمهوری افغانستان در این باره افزود: می‌خواهیم با اجرای برنامه‌های ویژه اقتصادی، درآمد کشورمان را بهبود بخشیم. امیدوارم تا در چند سال آینده به خودکفایی برسیم. غنی در رابطه با روند صلح افغانستان نیز اظهار داشت: طالبان باید از جنگ دست بکشند و صلح را انتخاب کنند وگرنه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانایی رفع تهدیدات طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر را دارند.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
آزادی انس حقانی از ابعاد مختلف قابل بررسی است که هر یک از این ابعاد بسیار مهم هستند و می‌توانند راه‌گشای تحلیل دقیق آینده تحولات افغاستان باشد. بلافاصله پس از پایان سفر وی به کابل زمزمه‌هایی از آزادی انس حقانی به گوش می‌رسید و هم‌زمان خلیل‌زاد از آزادی دو استاد آمریکایی و استرالیایی‌تبار دانشگاه آمریکایی کابل سخن به میان آورد. در واقع ماموریت کلان و حداکثری او برای اتمام جنگ و آغاز صلح به ماموریتی خرد و حداقلی برای آزادی دو استاد آمریکایی تقلیل یافته بود. به هر حال به نظر می‌رسد اشرف‌غنی در نهایت با فشار آمریکایی‌ها تن به آزادی انس حقانی داده است و در مقابل خلیل‌زاد این بار با دست پر اما امتیازی حداقلی به واشنگتن برمی‌گردد. اگر این مفروض را پذیرفته باشیم، باید بگوییم با قبول شرط آزادی انس حقانی، طالبان یک امتیاز حداکثری به ترامپ در آستانه انتخابات داده است و ترامپ به خوبی از این امتیاز استفاده خواهد کرد و رقبای دموکرات خود را که در افغانستان بازنده تام بودند، به گوشه رینگ خواهد برد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید حسام رضوی- قرار است تا ۲۳ آبان ماه و حدود یک ماه و نیم پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، نتایج نهایی این روند اعلام شود اما روند اتفاقات به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتواند این وعده خود را عملی کند. در مقابل تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نیبل با متهم کردن اشرف‌غنی به تقلب و تخلف مخالف بازشماری آرا بوده و این روند را تحریم کرده‌اند. آنها می‌گویند فقط آرای ثبت شده بیومتریک باید شمارش شود و آرای غیر آن باطل است. عبدالله عبدالله امروز اعلام کرده است که اگر روند بازشماری آرا متوقف نشود او روش‌های دیگری را برای اعتراض برخواهد گزید. شاید یکی از فرمول‌های واشنگتن این باشد که اصلا نتایج انتخابات اعلام نشود و در اینجا دو راه پیش پای همه خواهد بود: راه اول، راه برگزاری مجدد انتخابات است که با توجه به عدم وجود زیرساخت و عدم وجود اطمینان در مورد سلامت آن تقریبا احتمال آن نزدیک به صفر است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ماه قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، مجلس سنای افغانستان اعلام کرد: «محمد اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور این کشور بصورت غیرقانونی زمین‌های دولتی را به سفارت خانه‌های خارجی فروخته است. همچنین به گفته کمیسیون رسیدگی به شکایات مجلس سنای افغانستان؛ به دستور اشرف‌غنی بخش‌هایی از زمین‌های دولتی نیز بطور غیرقانونی به شرکت‌های خصوصی بفروش رسیده است. در واکنش به اظهارات قیومی، وزارت شهرسازی افغانستان اظهار داشت: به دستور محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور حکومت وحدت ملی، زمین‌های دولتی بصورت درازمدت به اجاره سرمایه گذاران بخش خصوصی و سفارت خانه‌های خارجی درآمده است. اما «محمد همایون قیومی» سرپرست وزارت مالیات و دارایی افغانستان متعهد شده تا این مورد را پیگیری کند و هرچه سریع‌تر گزارش آن را به مجلس سنای این کشور تحویل دهد. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۲۰ هزار متر مربع از زمین‌های سیلوهای دولتی در کابل نیز به یک دانشگاه خصوصی واگذار شده است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مجلس سنای افغانستان اعلام کرد: «محمد اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور این کشور بصورت غیرقانونی زمین‌های دولتی را به سفارت خانه‌های خارجی فروخته است. همچنین به گفته کمیسیون رسیدگی به شکایات مجلس سنای افغانستان؛ به دستور اشرف‌غنی بخش‌هایی از زمین‌های دولتی نیز بطور غیرقانونی به شرکت‌های خصوصی بفروش رسیده است. این درحالی است که «محمد همایون قیومی» سرپرست وزارت مالیات و دارایی افغانستان می‌گوید که زمین‌های دولتی به سفارت‌های خارجی و شرکت‌های خصوصی توسط وزارت شهرسازی این کشور به اجاره داده شده است. در واکنش به اظهارات قیومی، وزارت شهرسازی افغانستان اظهار داشت: به دستور محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور حکومت وحدت ملی، زمین‌های دولتی بصورت درازمدت به اجاره سرمایه گذاران بخش خصوصی و سفارت خانه‌های خارجی درآمده است. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۲۰ هزار متر مربع از زمین‌های سیلوهای دولتی در کابل نیز به یک دانشگاه خصوصی واگذار شده است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
این تکرار تاریخ در رقابت کرزی-قانونی، کرزی-عبدالله، اشرف‌غنی-عبدالله برای مردم افغانستان مسجل شد و کم‌کم آن‌ها را نسبت به بازی آمریکایی در افغانستان هوشیار کرد. با این حال انتخابات ریاست‌جمهوری چهارم فرصتی مناسب برای نشان دادن اعتراض به سیاست‌های آمریکا بود. «در واقع انتخابات چهارم ریاست‌جمهوری نه تنها یک انتخابات که یک رفراندوم جدی برای نه گفتن به سیاست‌ها و بازی آمریکایی در افغانستان بود.» همانطور که پیش‌بینی می‌شد بلافاصله سفر مقامات آمریکایی به افغانستان پس از انتخابات آغاز شد. این روزها نیز جان‌ بس سفیر آمریکا در کابل نیز به شدت فعال شده و به نمایندگی از کشورش به دنبال نهایی‌سازی فرمول آمریکایی برای جلوگیری از آبروریزی در پسارفراندوم است.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‎‌ای خبرگزاری تسنیم، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همراه هیئتی در جریان سفر به افغانستان با «عبدالله عبدالله» رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی این کشور در قصر سپیدار دیدار و گفت‌وگو کرد. به نقل از فیسبوک عبدالله عبدالله، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه افزود: ما می‌خواهیم صلح در افغانستان به کمک شما و به رهبری و مالکیت افغان‌ها تحقق یابد، امنیت برقرار شود و اقتصاد افغانستان بهبود یابد و مردم افغانستان در امنیت و رفاه زندگی کنند. همچنین پیش از این دیدار، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان نیز ملاقات کرده است. همزمان با سفر رئیس مجلس نماینگان آمریکا و هیئت همراه به کابل «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا و شماری دیگر از فرماندهان ارشد این کشور با محمد اشرف‌غنی دیدار کرده‌اند. این نخستین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان در رأس هیئت عالی‌رتبه نظامی به افغانستان است.
مهرمهر4 ماه قبل
به گزرش خبرگزاری مهر به نقل از جمهور، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا امروز یکشنبه با محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در کابل دیدار کرد. بر اساس اعلام این رسانه، دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در این خصوص اعلام کرد: در این دیدار که در ارگ ریاست جمهوری انجام شد، دو طرف پیرامون مسایل امنیتی افغانستان و منطقه و نیز موضوعات بین المللی، مبارزه با تروریسم، تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همچنین همکاری‌ها میان دو کشور در عرصه‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردند. در این دیدار رئیس جمهوری افغانستان و وزیر دفاع آمریکا در خصوص اقدامات آتی فرایند صلح در افغانستان نیز گفتگو کردند.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، کمیسیون مستقل انتخابات امروز اعلام کرد: فرم‌های نتایج و وسایل بیومتریک از تمام ولایت‌های کشور به دفتر مرکزی این کمیسیون با امنیت و سلامت به کابل منتقل شده است. به گفته مسئولین این کمیسیون، روند بازگشت ابزار رأی‌گیری از مراکز ولایت‌ها به مرکز کمیسیون مستقل انتخابات تکمیل شده است که شامل ابزار محافظتی و وسایل بیومتریک هستند. براساس اظهارات مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در روند شمارش آرا، بیش از ۱۰ رسانه و دست‌کم ۳۰ ناظر ملی و بین‌المللی هر روز حضور دارند. اظهارات اشرف‌غنی در شرایطی مطرح می‌شود که براساس تقویم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تنها نتایج ابتدایی انتخابات در تاریخ ۲۷ میزان (مهر) اعلام می‌شود و نتیجه نهایی در تاریخ ۱۶ عقرب (آبان) اعلام خواهد شد. عبدالله عبدالله رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی»، گلبدین حکمتیار رهبر تیم انتخاباتی «صلح و عدالت»، فرامرز تمنا رهبر تیم انتخاباتی «تدبیر و توسعه»، رحمت الله نبیل رهبر تیم «امنیت و عدالت» و لطیف پدرام رهبر تیم «آزادی، عدالت و امنیت» اعلام کرده‌اند تنها آرایی که توسط دستگاه‌های بایومتریک ثبت شده‌اند قابل اطمینان و معتبر است.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

اشرف غنی
طالبان
افغانستان