اشرف غنی

اشرف غنی

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 هفته قبل
به عقیده کارشناسان، درگیری‌ها در افغانستان واقعا از سر گرفته خواهند شد، ولی احتمالا توافقاتی درباره مبادله زندانیان بین گروه‌های تروریستی و کابل به دست خواهد آمد. در مقاله هیل نوشته شده است: «اکثریت مردم افغانستان نمی‌خواهند طالبان بر کشورشان حاکمیت پیدا کنند. با این وجود، خروج زود هنگام نیروهای خارجی از افغانستان ممکن است به سقوط کابل منجر شود. ترامپ باید از اشتباه «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا درس عبرت بگیرد. خارج شدن نظامیان آمریکایی از عراق به تصمیم اوباما، مورد رضایت رای دهندگان آمریکایی قرار گرفت. هنگامی که رئیس جمهور اشرف غنی از آزادی زندانیان خودداری کرد، طالبان دوباره عملیات علیه نیروهای افغان را آغاز کردند، اما نه علیه نیروهای آمریکایی و ناتو.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که طالبان حملاتش علیه نیروهای امنیتی افغان را از سر گرفته، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان از دولت افغانستان خواست تا نسبت به اجرای بند مربوط به تبادل زندانیان در توافق آمریکا و طالبان عمل کند. قریشی در بیانیه‌ای از طالبان و دولت افغانستان خواست تا خویشتن‌داری کرده و برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به سر میز مذاکره بیایند. به گزارش «الجزیره»، وزیر خارجه پاکستان اظهارداشت: توافق آمریکا و طالبان می‌گوید که تبادل زندانیان صورت خواهد گرفت و رئیس جمهور غنی باید از آمریکا خواستار توضیح درباره توافق شود. قریشی افزود که پاکستان همچنان از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت می‌کند اما دو طرف باید دست از «لجبازی» بردارند. اشرف غنی اما با آزادی زندانیان طالبان به عنوان پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مخالفت کرده و می‌گوید دولت هیچ تعهدی در این باره ندارد و مسئله رهایی زندانیان طالبان باید در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مورد بحث قرار گیرد.

مهمترین عناوین برخی روزنامه‌های جهان

30+
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به صورت تلفنی با «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان گفتگو کرد. بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این تماس تلفنی در خصوص توافق اخیر آمریکا و طالبان در افغانستان گفتگو کردند. امیر قطر در این تماس تلفنی بر ادامه تلاش‌های دوحه برای برگزاری مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان جهت دستیابی به صلح تاکید کرد. گفتنی است، رئیس جمهوری فرانسه نیز روز دوشنبه در تماس تلفنی با امیر قطر از تلاش‌های دوحه در امضای توافق صلح میان آمریکا و طالبان قدردانی کرد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش شبکه الجزیره قطر، رییس جمهوری افغانستان نیز در این تماس تلفنی از تلاش‌های دوحه که نقش تعیین کننده‌ای در توافق میان آمریکا و طالبان داشته‌ است، قدردانی کرد. تلاش قطر برای انجام مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان درحالی مطرح می‌شود که اشرف غنی یکشنبه گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که دولت این کشور هیچ پیش شرطی را برای آغاز مذاکرات میان گروه‌های افغانستانی با طالبان را نمی‌پذیرد و روند آزادی زندانیان طالبان باید درجریان گفت وگو بررسی شود. این در حالی است که «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان در دوحه مدعی شد که براساس توافق نامه طالبان و آمریکا پنج هزار زندانی طالبان آزاد و پس از آن گفت وگوی بین گروههای افغانستانی آغاز خواهد شد. توافق نامه آمریکا و طالبان پس از دو سال تلاش و یازده دور گفت وگو روز شنبه گذشته با حضور شمار از مقامات کشورهای منطقه و جهان در دوحه به امضا رسید و براساس آن قرار است تا ۲۰ اسفند ماه گفت وگوی بین گروههای افغانی آغاز شود.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، شیخ تمیم امیر قطر دیشب در تماس تلفنی با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان آخرین درباره آخرین تحولات مربوط به این کشور و توافق به دست آمده طالبان و آمریکا در دوحه رایزنی کرد. امیر قطر در این تماس تلفنی بر ادامه تلاش‌های دوحه برای برگزاری مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان جهت دستیابی به صلح تاکید کرد. رئیس جمهور افغانستان نیز از امیر قطر به دلیل نقش دوحه در امضای توافقنامه طالبان و آمریکا تشکر کرد. رئیس جمهور فرانسه نیز روز دوشنبه در تماس تلفنی با امیر قطر از تلاش‌های دوحه در امضای توافق صلح میان آمریکا و طالبان تشکر کرد. طبق این توافقنامه، قرار است آمریکا نظامیان خود را به شکل تدریجی از افغانستان خارج خواهد کرد و در مقابل طالبان امنیت آنها را تضمین می‌کند.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که «مکالمه بسیار خوبی» با رهبر طالبان داشته است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفت که «مکالمه بسیار خوبی» با رهبر طالبان داشته است. این در حالی است که آمریکا و طالبان در روزهای گذشته در دوحه قطر توافق آتش‌بس را به امضا رساندند. به‌رغم امضای توافق میان آمریکا و طابلان، این شبه‌نظامیان اعلام کردند که به عملیات خود علیه نیروهای دولت افغانستان ادامه خواهند داد. از سوی دیگر، «اشرف غنی»، رئیس‌جمهوری افغانستان، امروز -‌سه‌شنبه- گفت که این کشور تنها با مذاکراتی موافقت خواهد کرد که به صلح در این کشور بینجامد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
حملات طالبان به نظامیان افغان همزمان با صلح آن‌ها با نظامیان آمریکایی در افغانستان از سرگرفته شد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از کابل، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد: با پایان دوره کاهش خشونت در افغانستان حملات طالبان به نظامیان افغان آغاز شد. وی افزود: طالبان به نظامیان آمریکایی حمله نخواهند کرد. این در حالی است که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دو روز قبل گفته بود طرح کاهش خشونت ادامه می‌یابد. در دوره یک هفته‌ای کاهش خشونت در افغانستان که قبل از امضای توافقنامه آمریکا و طالبان پایان یافت، شانزده استان افغانستان صحنه درگیری‌های پراکنده بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کابل، حملات طالبان به نظامیان افغان همزمان با صلح آن‌ها با نظامیان آمریکایی در افغانستان از سرگرفته شد. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد: با پایان دوره کاهش خشونت در افغانستان حملات طالبان به نظامیان افغان آغاز شد. وی افزود: طالبان به نظامیان آمریکایی حمله نخواهند کرد. این در حالی است که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دو روز قبل گفته بود طرح کاهش خشونت ادامه می‌یابد. در دوره یک هفته‌ای کاهش خشونت در افغانستان که قبل از امضای توافقنامه آمریکا و طالبان پایان یافت، شانزده استان افغانستان صحنه درگیری‌های پراکنده بود.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «مجیب الرحمان رحیمی» سخنگوی رئیس اجرایی دولت افغانستان اعلام کرد نمایندگانی توسط عبدالله عبدالله برای مذاکره با طالبان تعیین شده است. رحیمی اظهار داشت که رئیس اجرایی دولت افغانستان از توافق صلح استقبال می‌کند و آماده هرگونه همکاری است. وی افزود: تیم ثبات و همگرایی و ریاست اجرایی هیئت مذاکره کننده با طالبان را تعیین کرده است و هر لحظه که نیاز باشد برای حضور در مذاکرات آمادگی دارد. یک منبع نزدیک به عبدالله به رادیو آزادی گفته است که اعضای این هیئت دستکم ۶ نفر هستند که از جریان‌های عمده سیاسی نزدیک به ریاست اجرایی دولت افغانستان انتخاب شده‌اند. با این حال، طالبان پیش از توافق صلح با آمریکا، همواره از مذاکره با دولت افغانستان خودداری کرده بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
در عین حال، به موازات اجرای دقیق توافقنامه، نام طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا حذف می‌شود و ایالات متحده به تحریم این گروه پایان می‌دهد. در کنار این، پس از آزادی زندانیان و اسیران طالبان از سوی دولت افغانستان، مذاکرات بین طرف‌های افغانی به منظور دستیابی به آتش بس کامل و دائمی در ۲۰ اسفند سال جاری آغاز می‌شود. در حقیقت سرنوشت آیندۀ افغانستان به نتیجۀ مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان بستگی دارد. در مجموع طالبان و دولت افغانستان برای دستیابی به صلح پایدار، راهی جز تقسیم قدرت بین خود ندارند، اما اینکه هر کدام به چه سهمی رضایت دهند، بزرگترین چالش پیش روی جامعۀ افغانستان است. در حقیقت، آنچه روند صلح در افغانستان را با ابهام روبرو می‌کند، ابهام بزرگی است که در توافقنامۀ صلح آمریکا و طالبان به چشم می‌خورد.

طولانی‌ترین جنگ آمریکا به روایت تصویر

36+
فراروفرارو1 ماه قبل
ایرناایرنا1 ماه قبل
رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس مشترک با وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو به مشروط بودن توافق نامه صلح آمریکا و طالبان اشاره کرد و گفت که اگر طالبان به این توافق نامه پابند نباشد، شرایط تغییر خواهد کرد. «شهرزاد اکبر» رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز گفت که توافق آمریکا و طالبان در افغانستان صلح به همراه ندارد و به جنگ و خونریزی پایان نخواهد داد. حامد کرزی رئیس جمهوری سابق امضای توافق نامه صلح را گام بزرگی برای پایان دادن به جنگ و استقرار صلح در افغانستان دانسته است. دفتر کرزی با انتشار اطلاعیه‌ای ابراز امیدواری کرده است که این توافق نامه مسیر را برای صلح پایدار باز کند. «محمدکریم خیلی رئیس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان هم در اطلاعیه‌ای امضای توافق نامه صلح را رودیداد مهم خوانده است.
ایلناایلنا1 ماه قبل
رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که دولت بر اساس توافق‌نامه امضا شده بین آمریکا و گروه طالبان متعهد به آزادی پنج هزار زندانی طالبان نیست. به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «اشرف غنی»، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشستی مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که دولت براساس توافق‌نامه امضاشده بین آمریکا و گروه طالبان متعهد به آزادی پنج هزار زندانی طالبان نیست. غنی گفت که درخواست طالبان برای آزادی زندانیانش نمی‌تواند پیش‌شرط اجرای مذاکرات مستقیم با این گروه باشد. توافقی که روز گذشته بین آمریکا و طالبان امضا شد به تعهد دو طرف به اقدام فوری برای آزادی زندانیان به عنوان اقدام اعتمادساز با هماهنگی و موافقت همه طرف‌های مرتبط تصریح می‌کند. این توافق همچنین تصریح می‌کند که پنج هزار زندانی طلبان در مقابل هزار زندانی دولت افغان در تاریخ ۱۰ مارس آزاد خواهند شد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در یک نشست خبری گفت که هیچ تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولتی افغانستان وجود ندارد و این موضوع می‌تواند بخشی از مذاکرات بین‌الافغانی باشد اما نمی‌تواند پیش‌شرطی برای گفت‌وگوها باشد. این در حالی است که در توافق آمریکا و طالبان که روز گذشته به امضا رسید واشنگتن متعهد شده است تا ۵ هزار زندانی طالبان آزاد شوند و در مقابل نیز طالبان هزار زندانی از نیروهای امنیتی افغان را آزاد خواهد کرد. رئیس جمهور افغانستان افزود که درباره نتیجه مذاکرات با طالبان، مردم افغانستان تصمیم خواهند گرفت. غنی تاکید کرد که جایگاه طالبان در آینده افغانستان در نتیجه مذاکرات مشخص خواهد شد و طالبان باید به یک جریان سیاسی مبدل شود. رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد که آمریکا روند آزادی زندانیان طالبان را تسهیل می‌کند و این دولت افغانستان است که باید درباره آن تصمیم‌گیری کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
نامی که افغان‌ها به این موافقت‌نامه داده‌اند این است: «موافقت‌نامه آوردن صلح به افغانستان». عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز ضمن سپاسگزاری از حضور ناتو در افغانستان گفت امروز [یعنی دیروز شنبه] در تاریخ افغانستان یک روز تاریخی و سرنوشت‌ساز است. اواخر روز جمعه هم رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای از افغان‌ها خواست تا از فرصت و پنجره گشوده شده برای صلح استقبال کنند. به نوشته گزارشگر الجزیره، پمپئو ناظر بر امضای موافقت‌نامه صلح بود و مارک اسپر هم بیانیه مشترکی با دولت افغانستان در کابل صادر کرد. تحلیلگران و مقام‌های دولت افغانستان می‌گویند، این مذاکرات به دلیل شکاف‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر مسائل کلیدی می‌تواند ماه‌ها به طول انجامد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- هند روز جمعه از ترکیه خواست تا از دخالت در امور داخلی این کشور خودداری کرده و به آنکارا اخطار داد تا از ترویج تروریسم فرا مرزی بپرهیزد. ویمارش آریان معاون نماینده دائم هند در سازمان ملل در جریان چهل و سومین نشست شورای حقوق بشر این سازمان گفت: ما به ترکیه توصیه می‌کنیم که از دخالت در امور داخلی هند خودداری کند و از رسوم دموکراتیک درک بهتری به دست آورد. از سوی دیگر ترکیه از اصلاحات قانون شهروندی هند انتقاد کرده است. اصلاح قانون شهروندی هند در تاریخ ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. اما آمیت شاه وزیر کشور هند ضمن رد این اتهامه اعلام کرده که هیچ فردی در هند حقوق شهروندی خود را از دست نخواهد داد و حزب کنگره در حال انتشار شایعه می‌باشد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وی افزود که دبیرکل ناتو و وزیر دفاع آمریکا در این سفر متعهد شدند که به همکاری و کمک به نیروهای امنیتی، مقابله با تروریسم و همچنان کمک به تحکیم و تقویت نهادها و زیرساخت‌های افغانستان تا برقراری صلح پایدار ادامه می‌دهند. در ادامه این بیانیه آمده است که موافقتنامه صلح بین آمریکا و طالبان نخستین گام در راستای پایان جنگ در افغانستان است و مرحله سرنوشت‌ساز و تعیین کننده آن گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس دائمی در افغانستان است. عبدالله افزود: ما در ریاست اجرایی و تیم «ثبات و همگرایی»، متعهد به‌معرفی هیئت متعهد، فراگیر و با صلاحیت در مذاکرات بین‌الافغانی هستیم. طرف‌ها باید به‌شرایط پیش آمده به عنوان یک فرصت تاریخی بنگرند و منافع ملی را به خواسته‌ها و مطالبات سلیقه‌ای، شخصی و گروهی ترجیح دهند. وی همچنین تصریح کرد که نظام مبتنی بر اراده مردم و جمهوری معامله‌ناپذیر است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
زهره نوروزپور: ۱۹ سال از حضور آمریکایی‌ها در افغانستان گذشت. آن زمان گروه تروریستی القاعده به رهبری اسامه بن لادن پس از شکست شوروی از عربستان به افغانستان پناه بردند و مورد حمایت طالبان قرار گرفتند. آنها خواستار این بودند که بار دیگر در بدنه قدرت قرار بگیرند. آیا این صلح پایدار است؟ لس‌آنجلس تایمز در اینباره نوشته است: توافق آمریکا با طالبان می‌تواند به سادگی فرو بپاشد. جنگ آمریکا علیه تروریسم در ابتدا پس از حملات ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ اعتراض‌های گستردهای را در داخل این کشور بهمراه نداشت.
ایرناایرنا1 ماه قبل
اسپر افزود: اگر طالبان توافق نامه را حفظ کند، ایالات متحده یک شراکت مبتنی بر شرایط را آغاز خواهد کرد، و این شراکت با کاهش نیروهای نظامی شروع به کار خواهد کرد. وی در ادامه تاکید کرد: اگر طالبان به تعهدات عمل نکند، آمریکا از نادیده گرفتن توافق دریغ نخواهد کرد. شاهین در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره افزود: توافق ما با واشنگتن مبتنی بر خروج نیروهای بیگانه از افغانستان طی ۱۴ ماه است. وی ادامه داد: دستورات لازم به همه نیروهای طالبان در افغانستان برای اجرای توافق صادر شده است. توافق‌ میان آمریکا و طالبان پس از ۱۱ دور مذاکرات رسمی، امروز شنبه ۱۰ اسفند ماه توسط زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و عبدالغنی برادر مسوول دفتر سیاسی گروه طالبان بصورت رسمی امضا شد.
تابناکتابناک1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی‌بی‌سی، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان امروز شنبه و در جریان برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل اعلام کرد: تمام مواد توافقنامه (میان آمریکا و طالبان) مشروط است. رئیس جمهوری افغانستان در این باره ادامه داد: طالبان باید تمامی تعهدات و شرایط را عملی سازند. من سال گذشته به رئیس جمهوری آمریکا طرح کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان را مطرح کردم. قابلیت جامعه ما برای صلح و بخشش نتیجه باورهای ماست. این درحالیست که مراسم امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان هم اکنون در دوحه قطر در حال برگزاری است.
تابناکتابناک1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «مارک اسپر»، وزیردفاع آمریکا همزمان با نشست صلح دوحه با طالبان، وارد کابل، پایتخت افغانستان شد. کارشناسان اعلام کرده‌اند که هدف از این اقدام، اطمینان بخشی مجدد به دولت افغانستان درباره تعهد آمریکا به این کشور همزمان با نشست پیش رو برای امضا توافق صلح میان آمریکا و طالبان است. قرار است توافق صلح میان «زلمای خلیلزاد»، نماینده آمریکا و نمایندگان طالبان با هدف عقب نشینی ابتدایی نظامیان خارجی از افغانستان در دوحه امضا شود و در صورت برآورده شدن همه پیش شرط‌ها و زمینه‌ها طی یک سال، پس از آن خروج همه نیروها آمریکایی از افغانستان صورت گیرد. گفته شده مارک اسپر در کابل قرار است با اشرف غنی دیدار و گفتگو کند.
تابناکتابناک1 ماه قبل
تحریریه تابناک جهان: پس از ماه‌ها مذاکرات فشرده، «زلمی خلیل‌زاد»، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و «ملا عبدالغنی برادر»، معاون سیاسی گروه طالبان در دوحه قطر توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان را امضا کردند. گفتنی است که قبل از امضای توافقنامه، دولت آمریکا و افغانستان اقدام به انتشار بیانیه مشترکی در ارتباط با توافق و تعهدات دوجانبه کرده بودند. کابل در مقابل متعهد شده تا ۲۹ ماه می‌سال جاری، فرایند حذف نام گروه طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی از طریق قطعنامه شورای امنیت را دنبال کند. ده‌ها خبرنگار از رسانه‌های افغان و جهان برای پوشش مراسم امضای توافقنامه آمریکا و طالبان به دوحه قطر دعوت شدند. ۲: ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به ادامۀ روابط مثبت از جمله همکاری‌های اقتصادی برای بازسازی هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- دولت پاکستان ضمن اظهار نگرانی مجدد از گسترش مناسبات نظامی هند و آمریکا به ویژه قرارداد اخیر میان دو کشور در جریان سفر ترامپ به دهلی نو، این اقدام را موجب بی ثباتی بیشتر در منطقه تلقی کرد. به گزارش خبرگزاری میزان، عایشه فاروقی سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان در واکنش به قرارداد نظامی سه میلیارد دلاری هند و آمریکا، افزود: این وضعیت هشدار دهنده موجب می‌شود منطقه‌ای که از قبل با بی ثباتی مواجه بود، بیشتر دچار عدم ثبات شود. وی به جامعه بین‌الملل نسبت به آنچه که طرح‌های تهاجمی هند علیه پاکستان شد، هشدار داد و گفت: اسلام آباد اظهارات تهدیدآمیز رهبران نظامی و سیاسی هند را جدی گرفته و نگرانی خود را در سطح جهانی اعلام کرده است. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سه شنبه گذشته در بیانیه‌ای مشترک با نخست وزیر هند در دهلی نو اعلام کرد که دو کشور قرارداد نظامی به ارزش سه میلیارد دلار را برای فروش بالگردهای آپاچی و سایر تجهیزات نظامی آمریکایی به هند امضا کردند. پاکستان و هند هر از چند گاهی موشک‌های مختلف با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای آزمایش می‌کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفت که باوجود چند رویداد امنیتی در افغانستان اما کاهش خشونت‌ها در این کشور اتفاق افتاده است. به گزارش خبرگزاری میزان، ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان کاهش خشونت‌ها و پایبندی طالبان به توافق‌ها را تایید کرد. میلر در این باره گفت: چیزی که شاهد آن هستیم روند نزولی خشونت می‌باشد که برای مردم و کشور افغانستان عالی است. وی با اشاره به برخی رویدادهای امنیتی در افغانستان نیز اظهار داشت که آمریکا نسبت به حمایت از نیروهای امنیتی افغان متعهد باقی می‌ماند. ژنرال میلر افزود که با وزیر دفاع افغانستان هر روز در رابطه با مسایل امنیتی افغانستان و آنچه در این کشور رخ می‌دهد در ارتباط است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- پس از تاکید آمریکا درباره رسیدگی به نگرانی‌ها و جنجال‌های انتخاباتی در افغانستان و لزوم رسیدگی به آن از طریق قانونی از بازیگران سیاسی افغان خواست تا از اقداماتی که سبب بی‌ثباتی در این کشور می‌شوند خودداری کنند. به گزارش خبرگزاری میزان، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با اشاره به نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و اعلام پیروزی «اشرف غنی» تصریح کرد که هرگونه نگرانی در رابطه با روند انتخابات باید مطابق با قانون اساسی افغانستان و روند سیاسی این کشور رسیدگی شود. ناتو با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اینترنتی این سازمان از بازیگران سیاسی افغان خواست تا از اقداماتی که منجر به تشدید تنش‌ها شده و به ثبات سیاسی ضربه می‌زند خودداری کنند. استولتنبرگ همچنین تصریح کرد: از همه افغان‌ها می‌خواهم تا اتحاد ملی خود را در حمایت از روند صلح افغانستان نشان دهند. وی افزود: اکنون زمانی است که تمام نیروهای سیاسی مسئول باید در گفت‌وگو دخیل شوند و در پس روند صلح متحد شوند که این اولویت همه افغان‌هاست.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آوا، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان امروز دوشنبه در دیدار با شماری از بزرگان اقوام این کشور در کاخ ریاست جمهوری در کابل اعلام کرد: هدف از مذاکرات پایان جنگ و برقراری صلح و ثبات پایدار است. ملت آماده صلح بوده و توافق آتش‌بس سال گذشته این موضوع را ثابت کرد. رئیس جمهوری افغانستان در این باره افزود: پیام من برای طالبان این است که در رابطه با صلح باید به نتیجه برسند و به خاطر خدمت به وطن و ملت، تسلیم اراده مردم شوند. وی در ادامه تأکید کرد: پس از برگزاری انتخابات، همه ما مسئولیت داریم تا مسایل شخصی را کنار گذاشته و بخاطر نجات کشور از آتش جنگ، تامین صلح و رسیدگی به مشکلات مردم، با هم متحد شویم.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش اطلاعات روز افغانستان همزمان با ایجاد کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف توسط محمداشرف غنی، یکی از اعضای تیم عبدالله عبدالله رییس فعلی اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان و رقیب انتخاباتی وی امروز به رسانه‌ها گفت که مراسم تحلیف آقای عبدالله تا سه روز دیگردر قصر سپیدار برگزار خواهد شد. تاکنون تنها مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هند و کویت پیروزی اشرف غنی را تبریک گفته، اما روسیه از جنجال‌های پیش‌آمده بر سر نتیجه‌ی انتخابات ابراز نگرانی کرده است. محمداشرف غنی بعد از اعلام نتیجه‌ی انتخابات، فورا اعتبارنامه انتخاباتی‌اش را دریافت کرد و اکنون تصمیم دارد که با برگزاری مراسم تحلیف، روند انتخابات را ختم کند. در مقابل عبدالله عبدالله پس از اعلام تشکیل «دولت همه‌شمول» تلاش دارد با معرفی والی‌های جدید برای ولایت‌ها نتیجه‌ی انتخابات را به چالش کشیده و نگذارد که اشرف غنی به‌همین سادگی پیروز میدان شود. این رقابت‌ها باعث دو قطبی‌شدن کشور شده و در برخی استان‌ها عکس‌های غنی توسط هواداران عبدالله عبدالله پایین آورده شده و در استان‌های دیگر عکس‌ها عبدالله توسط هواداران غنی.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
دیروز غنی نیز اعلام کرد که مراسم تحلیف او در پنج روز آینده برگزار خواهد شد. همایون افزود که این کمیسیون به منظور تنظیم مسائل مربوط به مراسم تحلیف از جمله دعوت افراد مورد نظر ایجاد شده است. کمیسیون تحلیف عبدالله می‌گوید پس از برگزاری این مراسم، «رئیس جمهوری کشور (عبدالله عبدالله) به تعیین کابینه و تقرر والی‌ها خواهد پرداخت». روز گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز با صدور فرمانی، کمیسیونی را موظف به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری این کشور کرد. در این فرمان غنی، غلام بهاوالدین جیلانی، رئیس شورای ولایتی پروان و همچنین رئیس اداره مستقل ارگان‌های محلی را به ریاست این کمیسیون گماشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
پس از اعلام تشکیل کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف از سوی اشرف غنی، رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله، نیز اعلام کرد کمیسیونی را برای آمادگی مراسم تحلیف به عنوان رئیس‌جمهوری تعیین کرده است. اعتمادآنلاین| پس از اعلام تشکیل کمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیف از سوی محمد اشرف غنی که به عنوان برنده انتخابات افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده است، رقیب انتخاباتی او عبدالله عبدالله، نیز اعلام کرد که کمیسیونی را برای آمادگی مراسم تحلیف خودش به عنوان رئیس‌جمهوری تعیین کرده است. همایون همایون، از اعضای تیم عبدالله امروز دوشنبه، ۵ اسفند به بی‌بی‌سی گفت مراسم تحلیف عبدالله تا سه روز دیگر یعنی در روز پنجشنبه پیشرو در قصر سپیدار برگزار خواهد شد. دیروز غنی نیز اعلام کرد که مراسم تحلیف او در پنج روز آینده برگزار خواهد شد. همایون افزود که این کمیسیون به منظور تنظیم مسائل مربوط به مراسم تحلیف از جمله دعوت افراد مورد نظر ایجاد شده است.

به انتهای لیست رسیدید