اشرف غنی

اشرف غنی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مهمترین موضوعات خبری یکشنبهآذر روزنامه‌های کشورهای مختلف به شرح زیر است: افغانستانروزنامه «اطلاعات روز» - آغاز دور تازه مذاکرات آمریکا با طالبان، کاهش خشونت محور اصلی این مذاکرات است. - نماینده ویژه ایران در امور افغانستان گزارشی از سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران را به اشرف غنی ارائه کرد. روزنامه «افغانستان ما» - صلح و امنیت در باتلاق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان. - ایران: از روند صلحی حمایت می‌کنیم که دولت افغانستان محور آن باشد. مهمترین موضوعات خبری روزنامه‌های جهان مهمترین موضوعات خبری روزنامه‌های جهان مهمترین موضوعات خبری روزنامه‌های جهانروزنامه «ماندگار» - شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: نشست کمیسیون با نامزدهای انتخابات نمایشی است و بن بست را حل نمی‌کند. - اداره محیط زیست افغانستان: میزان آلودگی هوای کابل سه برابر استاندارد است. - وزارت دفاع افغانستان حضور افراد حزب ترکستان اسلامی را در شمال شرق این کشور تایید کرد. - آگاهان سیاسی: دولت افغانستان در دور جدید مذاکرات صلح نیز حضور ندارد. روزنامه «هشت صبح» - دیدار خلیل زاد با نمایندگان سیاسی طالبان در قطر، از سرگیری مذاکره یا مذاکره مجدد. - کمیسیون انتخابات امروز درباره روند انتخابات به نامزدهای ریاست جمهوری توضیح فنی می‌دهد. - دستگیری دو عضو پاکستانی طالبان در هلمند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
دولت سازی، برقرای امنیت و ثبات و همچنین بازسازی کشور از جمله موارد مهمی بود که واشنگتن در آن ناکام بود. در ادامه سخنگوی طالبان اعلام کرد که ادعای دولت آمریکا کذب بوده و این گروه آتش بس را قبول نکرده است و وجود چنین معضلاتی سبب شده تا ما شاهد توافقی موثر و کارآمد نباشیم؛ توافقی که در صورت حصول می‌تواند هم به نفع مردم افغانستان و هم ثبات منطقه باشد. پاکستان که یکی از حامیان توافق بین آمریکا و طالبان بوده به نوعی از سیاست‌های آمریکا تبعیت می‌کند. اما نکته‌ای که شاید از همه مهمتر باشد میزان تاثیرپذیری افغانستان از وقایع جاری منطقه است. وجود حاکمیت ضعیف در کشور مخاطراتی به همراه دارد و به نوعی می‌تواند نیروهای خارجی در منطقه را به سمت خود بکشاند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما از کابل، منابع نزدیک به طالبان همچنین مقامات آمریکایی، آغاز دور جدید مذاکرات زلمی خلیل زاد با طالبان را در قطر تایید کرده‌اند. چند روز قبل وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده بود در دور جدید مذاکرات خلیل زاد با طالبان در قطر، آغاز مذاکرات میان افغان‌ها و نیز برقراری آتش بس در افغانستان مورد بحث قرار می‌گیرد. «سید اکبرآغا» عضو سابق طالبان که در کابل به سرمی برد، گفت: تا زمانی که مصوبات قبلی میان آمریکا و طالبان امضا نشود، آتش بس برقرار نمی‌شود و مذاکرات میان افغان‌ها نیز آغاز نخواهد شد. وی برقرار آتش بس و آغاز مذاکرات طالبان با دولت افغانستان را منوط به امضای توافقنامه قبلی آمریکا با طالبان دانست. «عبدالحکیم مجاهد» عضو شورای عالی صلح و یکی از سران سابق طالبان نیز مذاکرات جدید خلیل زاد با طالبان را با هدف اعتماد سازی میان دو طرف دانست. خلیل زاد هفته گذشته وارد کابل شد و درباره روند صلح با «اشرف غنی» رییس جمهور، «عبدالله عبدالله» رییس اجرایی دولت افغانستان، «حامد کرزی» رییس جمهور سابق و برخی شخصیت‌های سیاسی افغان دیدار و گفتگو کرد. اشرف غنی تاکید کرد: برقراری آتش بس دائمی و فراگیر باید در روند صلح افغانستان گنجانده شود، عبدالله عبدالله نیز در دیدار با خلیل زاد بر کاهش خشونت‌های طالبان تاکید کرد. به نظر می‌رسد دور جدید مذاکرات به اصطلاح صلح آمریکا با طالبان نیز بدون حضور دولت افغانستان انجام می‌شود. خانم «درانی وزیری» معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز با تایید آغاز مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر اعلام کرد: دولت افغانستان امیدوار است این مذاکرات به کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش بس در افغانستان منجر شود. این در حالی است که ۹ دور مذاکرات قبلی میان آمریکا با طالبان که به تدوین یک توافقنامه منجر شد حدود ۳ ماه قبل شکست خورد و رییس جمهور آمریکا آن مذاکرات را مرده اعلام کرد. دور جدید مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در حالی آغاز شد که چندی قبل دونالد ترامپ در سفر خود به پایگاه نظامی بگرام بار دیگر خواستار آغاز مذاکره با طالبان شد. «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز امروز با انتشار پیامی از طریق توییتر اعلام کرد: «انس حقانی» معاون سرکرده شبکه حقانی نیز امروز به جمع مذاکره کنندگان در دفتر قطر پیوست. یادآوری می‌شود انس حقانی همراه با دو عضو سرشناس طالبان چندی قبل با دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان در قطر مبادله شد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
نماینده ویژه ایران در امور افغانستان با رییس جمهور این کشور همسایه دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش ایسنا، «محمدابراهیم طاهریان» در جریان سفر به کابل با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان دیدار و رایزنی کرد. در این دیدار دو طرف در مورد آخرین تحولات دوجانبه و مسائل منطقه گفتوگو کردند. انتهای پیام
مهرمهر18 ساعت قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-رویا فریدونی: رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر گذشته مذاکرات صلح با طالبان را پس از آنکه این گروه شبه نظامی مسئولیت حمله‌ای به کابل را پذیرفت، لغو کرد. پس از تعلیق مذاکرات صلح میان ایالات متحده آمریکا و گروه طالبان در ماه سپتامبر این مذاکرات امروز از سرگرفته شد. *به نظر شما هدف رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از سفر سر زده به افغانستان چه بود؟ در آمریکا شاهد روند استیضاح ترامپ هستیم. هدف آمریکا این است که بدون از دست دادن سلطه سیاسی همچنان به حفظ هرچه بیشتر مناطق نظامی خود ادامه دهد. *به نظر شما چرا مذاکرات بین آمریکا و طالبان تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است؟ یکی از دلایل مهم این امر این است که طرف آمریکایی پیشنهاد روشنی در این زمینه ارائه نداده است.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «محمد ابراهیم طاهریان» نماینده ویژه وزارت خارجه ایران در این کشور در دیدار با یکدیگر درباره توسعه روابط دوجانبه و روند صلح افغانستان گفت‌وگو کردند. ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای در این باره به نوشت که در این دیدار طاهریان درباره سفر اخیر هیئت طالبان به تهران اطلاع رسانی کرده است. غنی در این دیدار تاکید کرد که صلح و ثبات در افغانستان به معنی تامین صلح و ثبات در منطقه است و دولت افغانستان تلاش می‌کند تا صلح دائمی در این کشور تامین شود. براساس این بیانیه طاهریان نیز تصریح کرد که ایران به موضع اصلی خود مبنی بر احترام به قانون اساسی افغانستان پایبند است. وی افزود که این کشور از روند صلح به مالکیت و رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند.
فارسفارس20 ساعت قبل
دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان امروز با اشرف غنی دیدار و درباره روابط دوجانبه و صلح این کشور گفت‌وگو کرد. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «محمد ابراهیم طاهریان فرد» نماینده ویژه وزیر امور خارجه در امور افغانستان ظهر امروز شنبه (۱۶ آذر) با «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان دیدار گفت‌وگو کرد. دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه و صلح افغانستان بحث و رایزنی کردند. اشرف غنی در این دیدار، گفت: صلح و ثبات در افغانستان به معنی صلح و ثبات در منطقه است و تلاش دولت جمهوری اسلامی افغانستان این‌ است که صلح و ثبات دائمی در این کشور تامین شود. این دیدار در حالی است که طی هفته‌های گذشته هیاتی از طالبان به رهبری ملابرادر به ایران سفر کرده و با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کردند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشخبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آمریکایی از شروع دوباره مذاکرات آمریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر خبر داد. اخبار بین‌الملل- مذاکرات میان دو طرف که پیش از این هشت دور برگزار شده بود در ماه سپتامبر (شهریور) ۲۰۱۹ از سوی مقامات آمریکایی و به دلیل آنچه دست داشتن طالبان در یک انفجار انتحاری در کابل خوانده شده بود متوقف شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همان زمان در صفحه توئیتر خود نوشت: دیدار مخفیانه با رهبران طالبان و محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در کمپ دیوید را لغو و گفت‌وگوهای صلح با طالبان را متوقف کردم. ترامپ تصریح کرد: این تصمیم را در پی حمله گروه طالبان در کابل که منجر به کشته شدن یک سرباز آمریکایی و یازده تن دیگر شده بود٬ اتخاذ کردم. با این حال ترامپ اخیرا که سفر خود به پایگاه بگرام در افغانستان که با حرف و حدیثهای زیادی همراه بود رسما اعلام کرد که طالبان آماده آتش بس و شروه مجدد مذاکرات است.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
پیام مازند - نوشهر – ایرنا – امام‌جمعهٔ نوشهر با اشاره به ثبت‌نام نامزدهای یازدهمین دورهٔ انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: مردم برای نمایندگی مجلس، افراد دلسوز و کاربلد را می‌خواهند. حجت‌الاسلام والمسلمین محمود مشایخ در خطبه‌های این هفته نماز جمعه نوشهر افزود: نامزدهایی پا پیش بگذارند که در خود توانایی نمایندگی مردم را می‌بینند و قدرت تصمیم سازی دارند. امام‌ جمعه نوشهر ادامه داد: هر سمتی در کنارش مسوولیتی دارد و اگر کسی از عهده ادای این مسؤولیت بر می‌آید می‌تواند پا پیش بگذارد. وی گفت: هیأت‌های اجرایی انتخابات باید دقت بیشتری کنند و همهٔ بارها را روی دوش هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان نگذارند. برچسب‌هانوشهر مجلس شورای اسلامی خطبه‌ها نماز جمعه

:: یزدانی-اشتیاق ترامپ برای مذاکره با طالبان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
«زلمی خلیل زاد» روز گذشته وارد کابل شد و دور تازه‌ای از دیدار و مذاکرات خود با سران دولت افغانستان و نیز چهره‌های سیاسی این کشور را آغاز کرد. قرار است خلیل زاد پس از پایان دیدار‌ها و مذاکرات خود در کابل عازم دوحه شود و روند تازه‌ای از مذاکرات خود با طالبان را آغاز کند. نماینده آمریکا در امور به اصطلاح صلح افغانستان با اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت این کشور دیدار کرد. بر اساس بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی در دیدار با خلیل زاد خطاب به وی گفته است که آتش بس در روند صلح باید به صورت جدی در نظر گرفته شود. همچنین در این دیدار علاوه بر موضوع آتش بس در روند صلح افغانستان، مخفی گاه‌های طالبان درخارج از کشور نیز مورد تبادل نظر قرار گرفت. خلیل زاد همچنین با «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان و اعضای ستاد انتخاباتی وی دیدار کرد. عبدالله نیز در دیدار با خلیل زاد به وی تاکید کرده است که کاهش خشونت‌ها باید پیش شرط مذاکرات با طالبان باشد. تلاش‌های جدید خلیل زاد در حالی است که همین سه ماه قبل، ترامپ رییس جمهور آمریکا مذاکره با طالبان را مرده و دفن شده اعلام کرده بود. اما، دونالد ترامپ در فاصله کوتاهی در سفر پنج شنبه گذشته خود به کابل بار دیگر از مذاکرات با طالبان سخن گفت و خواستار پذیرش آتش بس از سوی طالبان شد. طالبان هنوز برقراری آتش بس را نپذیرفته و اعلام کرده است پس از توافق با آمریکا، مسئله آتش بس در مذاکرات میان افغان‌ها حل و فصل خواهد شد. احمد سعیدی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان می‌گوید: تلاش‌های آمریکا برای گفتگو با طالبان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر مصرف تبلیغاتی دارد و ترامپ سعی می‌کند از کنار این توافق احتمالی امتیازی برای خود در انتخابات کسب کند. مهدوی یکی دیگر از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان هم می‌گوید: آمریکا در افغانستان شکست خورده است و برای خروج از باتلاق افغانستان چاره‌ای مذاکره با طالبان ندارد. اما دولت افغانستان که در نه دور مذاکرات آمریکا با طالبان درحاشیه قرار گرفت وحتی به عنوان ناظر نیز دراین مذاکرات حضور نداشت، تلاش می‌کند روند صلح را در دست خود بگیرد. اشرف غنی یک طرح هفت ماده‌ای برای صلح را تدوین کرده است که در آن بر نقش کشور‌های منطقه و همسایه نیز تاکید شده است. دولت افغانستان همواره تاکید کرده است تا زمانی که روند صلح در مدیریت دولت این کشور نباشد، صلح پایدار و عادلانه برقرار نمی‌شود. در این سال‌ها موضع آمریکا درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان که همواره طالبان بر آن تاکید کرده است ضد و نقیض بوده است، زیرا ترامپ گاهی از خروج سخن می‌گوید و گاهی بر ادامه حضور نظامی در افغانستان تاکید می‌کند. هرچند رئیس جمهور آمریکا خروج از افغانستان را به وضعیت امنیتی این کشور منوط کرده است، اما در نوزده سال حضور آمریکا در افغانستان نه تنها وضعیت امنیتی این کشور بهبود نیافت بلکه جنگ و نا امنی افزایش یافته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در نشست اعضای این سازمان گفت که از مذاکرات صلح طالبان و آمریکا حمایت می­‌کند اما بهترین شیوه این حمایت پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان عنوان کرد. وی اظهارداشت: «بهترین شیوه‌ حمایت ما (ناتو) از تلاش‌های صلح در افغانستان، آموزش، همکاری و مشاوره به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است تا طالبان بداند که از راه جنگ برنده نمی‌شود». اطلاعات روز نیز به نقل از استولتنبرگ نوشت که تنها راه­ پایان جنگ در افغانستان مسیر سیاسی است. به گفته این گروه، آمریکا و همپیمان‌های آن افغانستان را اشغال کرده­‌اند و پایان جنگ با حضور نظامی آنها امکان­پذیر نیست. از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام شروع دوباره گفت‌گوهای صلح با طالبان آورده است که مقصد بعدی نماینده ویژه آمریکا دوحه پایتخت قطر می­‌باشد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در نشست اعضای این سازمان گفت که از مذاکرات صلح طالبان و آمریکا حمایت می­‌کند اما بهترین شیوه این حمایت پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان عنوان کرد. وی اظهارداشت: «بهترین شیوه‌ حمایت ما (ناتو) از تلاش‌های صلح در افغانستان، آموزش، همکاری و مشاوره به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است تا طالبان بداند که از راه جنگ برنده نمی‌شود». اطلاعات روز نیز به نقل از استولتنبرگ نوشت که تنها راه­ پایان جنگ در افغانستان مسیر سیاسی است. اما طالبان همواره پیش­‌شرط برقراری صلح و آتش­‌بس را خروج نیروهای خارجی اعلام کرده­‌ است. به گفته این گروه، آمریکا و همپیمان‌های آن افغانستان را اشغال کرده­‌اند و پایان جنگ با حضور نظامی آنها امکان­پذیر نیست.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و «اشرف غنی» رییس جمهور این کشور درباره صلح گفت‌وگو کرده‌ است. بر اساس این بیانیه، اشرف غنی و خلیلزاد در ارگ ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرده‌اند. «اشرف غنی» در این دیدار اظهارداشت که آتش‌بس و موضوع مخفیگاه‌های طالبان در خارج از افغانستان، باید در پیشبرد روند صلح به صورت جدی مد نظر گرفته شود. به نظر می‌رسد که با احتمال از سرگیری مذاکرات طالبان و آمریکا، بار دیگر دولت افغانستان از به حاشیه رفتن دوباره نگران است. پس از برگزاری نهمین دور مذاکرات صلح، آمریکا و طالبان به توافق احتمالی نزدیک شدند اما پس از حمله اعضای طالبان به پایگاه نیروهای آمریکایی در کابل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روند مذاکرات با این گروه را متوقف کرد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ریاست اجرایی دولت افغانستان اظهار داشت که عبدالله رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان درباره مسائل جاری این کشور گفت‌وگو کرده است. به گفته ریاست اجرایی افغانستان از سرگیری مذاکرات طالبان و آمریکا و کاهش خشونت‌ها از دیگر موضوعات این دیدار بوده است. عبدالله نیز در توئیتی نوشت که با توجه به اولویت صلح، ما درباره آغاز مذاکرات آمریکا و طالبان، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کردیم. بر اساس بیانیه ریاست اجرایی افغانستان، خلیلزاد درباره مذاکرات صلح نیز در این دیدار اطلاع رسانی کرده است. برخی می‌گویند که در پی گسترش تظاهرات حامیان عبدالله علیه تقلب انتخاباتی در افغانستان، سفرهای مقامات خارجی به این کشور افزایش یافته است.
خبر فوریخبر فوری3 روز قبل
فرستاده ویژه آمریکا امروز (چهارشنبه) برای دیدار با رئیس جمهوری افغانستان به منظور بررسی راه‌هایی برای از سرگیری مذاکرات صلح، وارد کابل شده است. این سفر از سوی زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در افغانستان پس از آن صورت گرفته که مذاکرات با طالبان در سپتامبر شکست خورد. وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد، زلمای خلیلزاد بعد از سفر کابل به دوحه، قطر می‌رود تا به گفتگوها با مذاکره کنندگان طالبان درباره اقداماتی که می‌تواند به آتش بس و سازش در جنگ افغانستان بینجامد، ملحق شود. یکی از مقام‌های ارشد افغانستان گفت: روسای جمهوری آمریکا و افغانستان بر از سرگیری صلح توافق کرده‌اند اما با همکاری و حضور دولت کابل. شرایط ما شامل کاهش خشونت منتهی به آتش بس است و این چیزی است که آمریکا نیز آن را می‌خواهد.
ایسناایسنا3 روز قبل
فرستاده ویژه آمریکا امروز (چهارشنبه) برای دیدار با رئیس جمهوری افغانستان به منظور بررسی راه‌هایی برای از سرگیری مذاکرات صلح، وارد کابل شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سفر از سوی زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در افغانستان پس از آن صورت گرفته که مذاکرات با طالبان در سپتامبر شکست خورد. دولت کابل گفته که آماده از سرگیری گفتگوهاست اما تنها زمانی که یک جایگاه در میز مذاکرات داشته باشد و طالبان نیز با یک آتش بس موافقت کند. یکی از مقام‌های ارشد افغانستان گفت: روسای جمهوری آمریکا و افغانستان بر از سرگیری صلح توافق کرده‌اند اما با همکاری و حضور دولت کابل. اگر مذاکرات از سر گرفته شود، مقام‌های دولت کابل می‌گویند که فرمت گفتگوها از سوی خلیلزاد برای انجام مذاکرات جداگانه با طالبان، به عنوان یک گام مقدماتی برای مذاکرات بعدی میان شرکت کنندگان افغان در این مذاکرات، قابل تکرار نیست.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «رویترز»، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان امروز برای دیدار با «اشرف غنی» و گفت‌وگو درباره راه‌های از سرگیری مذاکرات با طالبان به کابل رفته است. دولت افغانستان نیز می‌گوید که آماده احیای گفت‌وگوهاست اما در صورتی که کابل نیز بر سر میز مذاکرات حضور داشته باشد و با اعلام آتش‌بس نیز موافقت کند. یکی از مقامات ارشد افغانستان که نامش فاش نشده نیز در این باره گفت: رؤسای جمهور آمریکا و افغانستان برای از سرگیری مذاکرات صلح موافقت کردند اما با همکاری و هماهنگی نزدیک با دولت افغانستان. وی افزود: پیش‌شرط ما کاهش خشونت‌ها است که منجر به آتش‌بس شود، این چیزی است که آمریکا نیز می‌خواهد. رویترز به نقل از یکی از اعضای ارشد طالبان نیز نوشت: ما پیش از توافق با آمریکا اعلام آتش‌بس نمی‌کنیم و با دولت افغانستان نیز پیش از آن خیچ دیداری نخواهیم داشت.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مقامات محلی ولایت ننگرهار روز چهارشنبه (۱۳ آذر) از کشته شدن «تتسو ناکامورا» رییس نهاد خیریه ژاپنی «خدمات پزشکی صلح ژاپن» در حمله مسلحانه در این ولایت به‌همراه ۵ کارمند دیگر خبر دادند. به گفته «ظاهر عادل» سخنگوی اداره بهداشت ننگرهار، ناکامورا دقایقی پس از این حمله به جان وی برای درمان به کابل منتقل شد، اما در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد. طالبان اعلام کرد که حمله به خودروی رئیس خیریه ژاپنی کار اعضای این گروه نبوده است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توئیتر خود نوشت که حمله به خودرو خیر ژاپنی کار اعضای این گروه نبوده و طالبان سازمان غیردولتی خیریه را هیچگاه هدف قرار نمی‌دهد. ناکامورا چندی به‌خاطر خدمات ۱۵ ساله خود به مردم افغانستان، از سوی اشرف غنی، نشان «شهروند افتخاری» افغانستان را دریافت کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کابل؛ «عطاالله خوگیانی» سخنگوی استانداری ننگرهار کشته شدن «ناکامورا» رییس موسسه ژاپنی «پی ام سی» را تایید کرد. ناکامورا چند ماه قبل به پاس خدمات خود در افغانستان، تابعیت افتخاری افغانستان را نیز از دست اشرف غنی به دست آورده بود. طالبان اعلام کرده است که افراد این گروه در حمله به کارکنان این موسسه ژاپنی دست نداشته‌اند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، آنگرگ کرمپ-کارنبائر وزیر دفاع آلمان که دیروز در سفری از پیش اعلام نشده وارد کابل شده است، با «اشرف غنی» رییس‌جمهور افغانستان در یک نشست مطبوعاتی حضور یافت. اشرف غنی در ابتدای این نشست گفت: دوستی ما با آلمان دهه‌ها ادامه داشته و در آینده هم ادامه خواهد داشت. وزیر دفاع آلمان نیز در این نشست گفت: ما یک هدف مشترک داریم و آن این است که مردم افغانستان در یک محیط امن زندگی کنند. وی افزود: ما امیدواریم که انتخابات ریاست جمهوری که در افغانستان برگزار شد نتیجه‌اش در آینده‌ای نزدیک اعلام شود. این مقام آلمانی ادامه داد: برلین به همکاری‌های خود با افغانستان در زمینه آموزش نیروهای افغان ادامه می‌دهد.
فارسفارس4 روز قبل
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان اظهار داشت طالبان در شکست گروه تروریستی داعشی در ولایت ننگرهار نقش داشتند. خلیل‌زاد در صفحه توئیتر خود نوشت: «گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار شکست سختی را متحمل شد. عملیات‌ موثر ایالات متحده/ائتلاف و نیروهای امنیتی افغان، همچنین طالبان، منجر شد که داعش اراضی و اعضای خود را از دست بدهد.» وی تصریح کرد: «صدها نفر تسلیم شده‌اند. طبق این گزارش، در نتیجه این عملیات هزاران تروریست داعشی و اعضای خانواده آنان نیز خود را تسلیم نیروهای امنیتی کردند. همچنین هفته گذشته اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در سفر به ننگرهار اعلام کرد که داعش در این ولایت شکست خورده و به زودی در سایر مناطق افغانستان نیز متحمل شکست خواهد شد.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از طلوع، وزیر دفاع آلمان امروز سه شنبه با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل دیدار و گفتگو کرد. بر اساس اعلام این خبرگزاری، آنه‌گرت کرامپ-کارن وزیر دفاع آلمان در این دیدار گفت: خواهان اعلام نتایج انتخابات افغانستان هستیم و بر این اساس امیداوریم نتیجه انتخابات در اسرع وقت اعلام شود و از سوی همه گروه‌ها هم مورد پذیرش قرار گیرد. وی در این باره افزود: برلین به همکاری‌های خود با افغانستان در زمینه آموزش نیروهای افغان ادامه می‌دهد. رئیس جمهوری افغانستان نیز در کنفرانس مطبوعاتی پس از این دیدار اعلام کرد: از دولت آلمان که تاکنون میزبان ۳ نشست در باره افغانستان بوده است قدردانی می‌کنیم.
فارسفارس4 روز قبل
کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه سفر چراغ خاموش ترامپ به منطقه توهین به مردم و حاکمیت ملی افغانستان بود، گفت: ترامپ جایگاهی برای مقامات رسمی افغانستان قائل نیست و این نگاه سلطه طالبانه و هژمونیک افول آمریکا را تسریع خواهد کرد. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در سفری از پیش‌اعلام‌ نشده، وارد افغانستان شد. بنا بر اعلام کاخ سفید، این سفر با هدف سرکشی به نظامیان آمریکایی به مناسبت عید شکرگزاری صورت گرفت. ترامپ در جریان این سفر در پایگاه نظامیان آمریکایی در «بگرام» که بزرگترین پایگاه این کشور در افغانستان است، حضور یافت. به گفته وی، سفر بدون اطلاع ترامپ به یک پایگاه نظامی صرف نظر از توهین به مردم و حاکمیت ملی افغانستان، نشان از افول سلطه آمریکا دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
خبرگزاری میزان- برخی از اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نشستی در کابل اعلام کردند: کمیسیون انتخابات قادر به اعلام نتایج این دور از رقابت‌های سیاسی نیست و با برای بیرون رفت از بحران کنونی باید دولت مشارکتی یا ائتلافی ایجاد شود. به گزارش خبرگزاری میزان، احمدولی مسعود از اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت: کمیسیون انتخابات توانایی تفکیک آرای پاک و مخدوش را ندارد و نمیتواند مساله انتخابات را رفع کند. این عضو شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افزود: در هر دو صورت اعلام نتایج توسط کمیسیون انتخابات پذیرفته نیست و بحران انتخاباتی همچنان به قوت خود باقی است. شهاب حکیمی یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم مهرماه افغانستان هم دراین زمینه گفت: تنها دولت مشارکتی و فراگیر می‌تواند بحران را رفع و روند صلح را مدیریت کند. شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن «ایجاد دولت مشارکتی یا ائتلافی» را پیشنهاد و تاکید کرد که کمیسیون انتخابات افغانستان به رغم گذشت دو ماه و شش روز از روز رای گیری، تاکنون موفق به اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری نشده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس فاکس نیوز گفت که مطرح کردن آتش‌بس توسط ترامپ و تغییر موضع طالبان در مذاکرات، در واقع تلاش پیش از انتخابات است تا نشان دهد که در زمینه سیاست خارجی دستاورد دارد. به گزارش خبرگزاری میزان، جودیث میلر کارشناس شبکه «فاکس نیوز» و پژوهشگر ارشد اندیشکده «منهتن» با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر تغییر موضع طالبان و آماده بودن این گروه برای قبول آتش‌بس گفت که این گروه تاکید کرده که موضع آن‌ها تغییری نکرده است. میلر افزود: نمی‌توان به یقین گفت که منظور ترامپ از اظهاراتی که توسط طالبان تکذیب شد، چه بوده است اما با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ پیش از برگزاری انتخابات در پی دستاوردی در سیاست خارجی است تا در زمان تبلیغات انتخاباتی به آن اشاره کند. وی افزود که ارتش آمریکا صرفنظر از روند مذاکرات با طالبان در حال کاهش نیروهایش در افغانستان است بنابراین طالبان هیچ مشوقی برای تغییر موضع ندارد. میلر ادامه داد که طالبان همواره اعلام کرده که ساعت در دست آمریکایی‌هاست اما زمان در دست طالبان است؛ طالبان هیچ عجله‌ای برای پایان جنگ ندارد و اگر بتواند از طریق مذاکره به خواسته‌هایش برسد، مذاکره می‌کند اما در غیر اینصورت به جنگ ادامه خواهد داد.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
البته انجام سفرهای از قبل اعلام نشده روسای جمهور آمریکا به افغانستان اتفاق جدیدی نیست. «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۰ نیز به گونه‌ای به این کشور سفر کرده بود که همتای افغان وی «حامد کرزی» فقط یک ساعت قبل از ورودش در جریان قرار گرفت. این اقدام رئیس جمهور پیشین افغانستان مورد تائید مردم این کشور قرار گرفت و بر افزایش محبوبیتش در میان جامعه کمک کرد. این حرکت رئیس جمهور افغانستان احتمالا هزینه‌های ناگوار سیاسی و کاهش اعتبار وی در میان مردم افغانستان را به همراه خواهد داشت. به نظر نمی‌رسد وضعیت پیچیده افغانستان و به خصوص ادامه اقدامات تروریستی در این کشور موجب نگرانی‌ آمریکا باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، همزمان با واکنش‌های گسترده کارشناسان امور بین المللی به این سفر، نمایندگان مجلس افغانستان نیز دیدار «محمداشرف غنی» رئیس جمهوری با «دونالد ترامپ» را در فرودگاه بگرام افغانستان اهانت به این کشور خوانده و آن را خلاف قوانین بین المللی عنوان کردند. خانم روشن، عزیمت اشرف غنی به پایگاه نظامی بگرام برای استقبال از ترامپ را توهین به مردم و کشور افغانستان دانست. علاوه بر اعضای مجلس نمایندگان افغانستان کارشناسان روابط بین الملل نیز از این سفر ترامپ و ملاقات رئیس جمهور اشرف غنی در پایگاه نظامی آمریکا انتقاد کرده است. وی تأکید کرد: اشرف غنی پس از یک محاسبه برخی بازی‌های سیاسی به دیدار ترامپ به بگرام رفته است. رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب گذشته به طور غیر منتظره وارد فرودگاه بگرام به عنوان بزرگترین پایگاه نظامیان آمریکایی در افغانستان شد و با نظامیان این کشور و رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، سید حبیب سادات کارشناس سیاسی افغانستان با اشاره به سفر بی‌مقدمه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به «بگرام» گفت: ایستادن «اشرف غنی» در کنار سربازان آمریکایی نه تنها همه عرف‌های دیپلماتیک را زیر پا گذاشت بلکه حاکمیت و استقلال افغانستان را نیز خدشه‌دار کرد. وی افزود: رئیس جمهور آمریکا در حالی در مراسم شکرگزاری مسیحیان نیروهای نظامی کشور در بگرام شرکت کرد که اشرف غنی رئیس جمهور و وزیر دفاع افغانستان را نیز نزد خویش فراخوانده بود. سادات افزود: ترامپ در حالی به افغانستان آمد که اشرف غنی هم از این سفر خبر نداشت و دقایقی قبل از ورود ترامپ به بگرام به وی اطلاع دادند که به دیدار رئیس جمهور آمریکا برود. سادات تصریح کرد: رئیس جمهور افغانستان می‌خواهد هر طور شده مجددا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و قبول کرد تا به دیدار ترامپ برود تا تضمینی برای پیروزی وی در انتخابات باشد. سادات در پایان گفت: عملکرد رئیس جمهور در این مدت خصوصا دیدار حقارت آمیز وی در بگرام در تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جودیث میلر» کارشناس شبکه «فاکس نیوز» و پژوهشگر ارشد اندیشکده «منهتن» با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر تغییر موضع طالبان و آماده بودن این گروه برای قبول آتش‌بس گفت که این گروه تاکید کرده که موضع آن‌ها تغییری نکرده است. میلر افزود: نمی‌توان به یقین گفت که منظور ترامپ از اظهاراتی که توسط طالبان تکذیب شد، چه بوده است اما با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ پیش از برگزاری انتخابات در پی دستاوردی در سیاست خارجی است تا در زمان تبلیغات انتخاباتی به آن اشاره کند. وی افزود که ارتش آمریکا صرفنظر از روند مذاکرات با طالبان در حال کاهش نیروهایش در افغانستان است بنابراین طالبان هیچ مشوقی برای تغییر موضع ندارد. میلر ادامه داد که طالبان همواره اعلام کرده که ساعت در دست آمریکایی‌هاست اما زمان در دست طالبان است؛ طالبان هیچ عجله‌ای برای پایان جنگ ندارد و اگر بتواند از طریق مذاکره به خواسته‌هایش برسد، مذاکره می‌کند اما در غیر اینصورت به جنگ ادامه خواهد داد. انتهای پیام/.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «احمد ولی مسعود» نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و از اعضای شورای نامزدان گفت که کمیسیون انتخابات قادر به تفکیک آرای بیومتریک و غیربیومتریک نیست تا به بحران انتخاباتی این کشور پایان دهد. وی در ادامه نیز بدون اشاره مستقیم به تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری «اشرف غنی» کمیسیون انتخابات این کشور را به حمایت از یک نامزد مشخص متهم کرد. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت که برای حل بحران کنونی باید یک «حکومت مشارکتی» با محوریت شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شود. ژنرال «مراد علی مراد» معاون تیم انتخاباتی «صلح و امنیت» به رهبری «رحمت‌الله نبیل» نیز گفت که انتخابات ریاست جمهوری این کشور با وجود کاستی‌های جدی و تقلبات گسترده «برنده ندارد». «شهاب حکیمی» از دیگر اعضای این شورا نیز طرح ایجاد حکومت مشارکتی برای مدیریت روند صلح و زمینه‌سازی برگزاری انتخابات سالم ضروری دانست.

به انتهای لیست رسیدید