اخبار اصفهان - آخرین و مهم ترین اخبار اصفهان از خبرگزاری‌های ایران | خبری
اصفهان

اصفهان

ایمناایمنا2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، رییس کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان در نشست «اصفهان ۲۰۲۰، شهر گردشگری، هنر و میراث فرهنگی» تحت عنوان هم اندیشی با مدیران دفاتر خدمات مسافرتی با بیان اینکه گردشگری یکی از مهم‌ترین صنایع در دنیا است، اظهار کرد: شورای شهر اصفهان نگاه ویژه‌ای به توسعه گردشگری شهر اصفهان دارد. رئیس کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان با اشاره به میراث فرهنگی و هنرمندانی این شهر تصریح کرد: هنرمندان سرمایه اصفهان هستند آن‌ها را باید نجات دهنده آینده اصفهان دانست؛ امروز اصفهان برنامه استراتژیک مشخصی ندارد و هدف گذاری مشخصی برای این شهر وجود ندارد. در ابتدا شهرداری اصفهان ملزم به طراحی یک نقشه راه و برنامه برای گردشگری و همزمان اداره گردشگری در شهرداری اصفهان نیز تاسیس شد. ظرفیت فاخری که در اصفهان وجود دارد را در این بسته قرار دادیم و برنامه هایی تعیین شد تا به اصلاح مسیر توسعه اصفهان کمک کند. در نهایت هدف نهایی افزایش سطح کیفیت زندگی شهروندان اصفهانی است که با توسعه گردشگری اتفاق می‌افتد.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: بارها اعلام شد دولت ۳۸۴ میلیون مترمکعب آب در حوضه زاینده رود وارد کرده است این درحالی است که بیش از ۲ میلیارد متر مکعب آب فروخته است، دولت باید جوابگو باشد که این آب را از کجا آورده، به کجا فروخته و سهم چه کسانی را فروخته است.؟ خبرگزاری ایسنا: رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: بارها اعلام شد دولت ۳۸۴ میلیون مترمکعب آب در حوضه زاینده رود وارد کرده است این درحالی است که بیش از ۲ میلیارد متر مکعب آب فروخته است، دولت باید جوابگو باشد که این آب را از کجا آورده، به کجا فروخته و سهم چه کسانی را فروخته است.؟ حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی اظهار کرد: مسئولان کشوری از جمله دولت، مجلس، قوه قضائیه و شورای امنیت ملی عمق فاجعه را در رابطه با استان اصفهان لمس نکرده‌اند و این امر موجب می‌شود نمایندگانی که اطلاع کافی از وضعیت آب ندارند به اظهارنظرهای بی اساس در خصوص آب اصفهان روی آورند. وی ادامه داد: متأسفانه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کلیپی در فضای مجازی منتشر کرده بودند که در نوع خود اصفهان ستیزی محسوب می‌شد. در کلیپ پخش شده گفته شد فصل زمستان آب در زمین‌های شالیزارهای اصفهان موجود است و این امر دروغ بزرگی بیش نیست، آن‌ها می‌توانند از کشاورزان شمال کشور نیز سوال کنند که در فصل زمستان نیاز است بر روی زمین شالیزار آب باشد یا خیر؟ فیلمی که منشر شد سراسر ظلم به مردم اصفهان در شبکه‌های مجازی بود. رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به میزان آبی که برای باغات مصرف شده‌اند، تصریح کرد: به طور کلی در هجده ماه، سی میلیون مترمکعب آب برای باغات غرب اصفهان باز شد، از این سی میلیون متر مکعب تنها بیست میلیون برای باغات بوده و ۱۰ میلیون متر مکعب در بالا دست برداشت شده این درحالی است که در فیلم منتشر شده گفته شد کشاورزان اصفهان در سال گذشته ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب برداشت کرده‌اند، اما چنین آبی موجود نبوده و نیست، مسئولان کشور باید به میدان عمل بیایند و مشکلات مردم اصفهان و کشاورزان شرق و غرب و شمال و جنوب استان را که به نان شب محتاج شده‌اند با چشم خود ببینند. موسوی لارگانی تاکید کرد: کشاورزان و مردم اصفهان چیزی به جز حق خود نمی‌خواهند چه کسی گفته قرار است آب کارون در اصفهان جاری شود؟ آن‌ها سهم آب خودشان را از دولت طلب می‌کنند، نه دولت آقای روحانی بلکه دولت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حق مردم اصفهان را فروختند.
همشهریهمشهری2 ماه قبل
فاطمه شفیعی گفت: کسب مهارت‌های ارتباطی برای روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه ضروری است و بر این اساس اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی برای خبرنگاران اصفهان کردیم. وی گفت: با توجه به اینکه ۸۵ درصد زندگی امروز ما وابسته به موضوع ارتباطات است بنابراین فراگیری مهارت‌های ارتباطی برای یک افراد یک جامعه امری ضروری است. شفیعی گفت: در میان مجموعه مهارتهای زندگی، شاید بتوان گفت مهارتهای ارتباطی بیش از سایر مهارتها مورد توجه قرار گرفته است و معمولا در سازمان‌ها و محیط‌های کسب و کار نیز منابع قابل توجهی صرف آموزش دادن و یاد گرفتن مهارتهای ارتباطی و دانش ارتباطات می‌شود. وی ادامه داد: به همین منظور این مرکز از سوی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با همکاری خانه ارتباطات استان اصفهان و کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفها اقدام به برگزاری دوره‌های مهارت‌های ارتباطی، روزنامه نگاری و روابط عمومی برای اصحاب رسانه در قالب ۵ کارگاه عملی کرده است. مدیر گفت: آموزش مهارت‌های ارتباطی، تیپ‌های شخصیت، ‌ روابط عمومی الکترونیک، ‌ تولید محتوای خبری، ‌ استفاده از تکنیک‌های داستان نویسی، ‌ روزنامه‌نگاری نوین و آشنایی با اینترنت اشیاء از محورهای آموزش به اصحاب رسانه است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، محمدرضا حسینی پس از تساوی تیمش مقابل سپاهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ابتدا سال نو را به همه تبریک می‌گویم. خوشحالیم که سال جدید را حداقل با شکست شروع نکردیم. وی در ادامه افزود: در مجموع امیدوارم که در بازی‌های آینده نتایج بهتری بگیریم. فکر می‌کنم این دربی هم مثل قبل، آن حساسیت همیشگی را داشت و از نظر کیفیت هم، از کیفیت لازم حداقل برای راضی کردن مردم برخوردار بود. فکر می‌کنم بازی سختی برای داور بود ولی داور توانست قضاوت خوبی داشته باشد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
وی افزود: با اقدامات پیچیده فنی و پلیسی، یکی از تیم‌های پلیس آگاهی موفق شد که این سارق را شناسایی کند، سارق هم شگردهای خاص خود را داشت، تکرو بود و با شگرد خاص و هوشمندانه اقدام به سرقت از منازل می‌کرد. وی تصریح کرد: پیگیری‌های انتظامی ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که بتوانیم اموال بیشتری از این سارق حرفه‌ای و دارای سابقه متعدد به‌دست آوریم. همدستی نداشتم و روزها خانه‌ها را زیر نظر می‌گرفتمسارق منازل اصفهان نیز درباره انجام سرقت‌ها اظهار داشت: همدستی نداشتم، روزها خانه‌ها را زیر نظر می‌گرفتم و شب‌ها دزدی می‌کردم. وی افزود: فقط پول و طلا سرقت می‌کردم، همدست نداشتم و با یک خودروی پارس که از خودم بود سرقت‌ها را انجام می‌دادم، بیشتر در محله‌های احمدآباد، گلزار و هشت‌بهشت برای سرقت می‌رفتم. وی بیان کرد: در طول روز می‌گشتم و خانه‌هایی را که کنارشان خرابه بود انتخاب می‌کردم، در خیابان‌ها گشت می‌زدم و شب‌ها برای دزدی به منازل می‌رفتم.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
تقابل ذوب‌آهن و پرسپولیس مهم‌ترین رقابت هفته بیست‌وششم بوده و به نوعی کلید اصلی تعیین سرنوشت قهرمان لیگ هجدهم است. در آن سو تیم برانکو نیز این روزها در ایده‌آل‌ترین فرم خود قرار دارد. آنچه مشخص است تقابل ذوب‌آهن و پرسپولیس تقابل لحظه‌هاست و باید دید اندیشه‌های کدام مربی پیروز این نبرد بزرگ خواهد بود. برترین گلزنان: در ذوب‌آهن ارسلان مطهری با ۴ گل و در پرسپولیس علی علیپور با ۱۳ گل، برترین گلزنان ۲ تیم هستند. در تیم پرسپولیس نیز انصاری و مصلح به دلیل مصدومیت در این دیدار غایب هستند.

مزه بی‌نظیر بریانی اصفهان تاکباب لذیذگلپایگان/لباسهای محلی اصفهان

6+
مهرمهر1 ماه قبل
ایسناایسنا3 ماه قبل
اکسیر جوانی، چهره اصفهان را صفا بخشید! در جشن چهل سالگی انقلاب، زاینده رود آب دارد. آب، عصاره محبوب زندگانی اصفهان، قصد بازگشت کرد و دیگر هیچ‌کس نتوانست او را در تبعیدگاه نگاه دارد. در مسیرش به پای پینه بسته پل‌ها، یادگاران تاریخ پر فراز و نشیب اصفهان، با ابهت و صلابت همیشگی‌اش بوسه زد. بی شک این نوروز زاینده بر اصفهان پر برکت است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
** این دیدار در حضور بیش از ۱۲هزار تماشاگر در ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار شد. ** این دیدار از شبکه استانی اصفهان، ورزش و رسانه‌های مکتوب اصفهان پوشش داده شد. ** بازیکنان قاسم حدادی فر کاپیتان ذوب آهن و عزت‌الله پورقاز، مدافع سپاهان به دلیل محرومیت در این مسابقه حضور نداشتند. ** قرار است درآمد فروش بلیط شهرآورد اصفهان به سیلزدگان شمال کشور اختصاص یابد. به گزارش ایرنا، از دیدار معوقه از هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال کشور دیدار تیم‌های سپاهان و ذوب آهن اصفهان از ساعت ۱۶ در ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار شد و در پایان با تساوی یک بر یک به پایان رسید.
ایمناایمنا1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، موسسه رویش مهر با همکاری انجمن داستان اصفهان امروز (دوشنبه) مراسم بزرگداشتی را برای احمد اخوت برگزار کرد. احمد اخوت برای آن دسته از خوانندگانی که با ویلیام فاکنر و خورخه لوییس بورخس و جهان عجیب و رازآلود ادبیات آنها آشنایی دارند، نامی آشنا و ملموس است. احمد اخوت هم همینطور است؛ همیشه حرف هایش را نقل قول می‌کند و همیشه با نشانه‌ها حرف می‌زند. در تمام این سال‌ها بدون استثنا، احمد اخوت برای مجله مطلب نوشته است. برای همین است که قریب به اتفاق مقاله‌های احمد اخوت هم «جستار مقاله» هستند.

نماهنگ حماسه‌ی اصفهان

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
اگر خانم مارپل اینجا بود، معمای فوت بابا حل می‌شد/ چرا برخی گذاشتند و بعد از فوت به سخنان بابا جواب دادند؟ آدم شک می‌کند/ اصلاح‌طلبان به شعارهایشان پایبند نبودند/ اعظم طالقانی را تحسین می‌کنم

تونل آکواریوم اصفهان

28+
مهرمهر1 ماه قبل
ایمناایمنا2 هفته قبل
ابراهیم هنرمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به گذر موج ناپایدار ضعیف از روی استان طی ۲۴ ساعت آینده، اظهار کرد: براین اساس طی امروز در بیشتر مناطق استان افزایش ابر، وزش باد نسبتا شدید، گرد و خاک محلی و احتمال بارش‌های پراکنده بهاری پیش‌بینی می‌شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یکی از این سازه‌های آجری ارزشمند، «مناره ساربان» است و دیگری «مناره چهل دختران» که اولی ۵۴ متر و دومی حدود ۴۰ متر بلندا دارد. نشانی مناره ساربان: خیابان کمال، محله جوبارهنشانی مناره چهل دختران: میدان قدس (طوقچی)، خیابان سروشمسجد و مناره علی (ع) مناره مسجد علی (ع) جالب‌ترین مناره موجود در اصفهان است. این سازه، مناره‌ای مدور در شهر اصفهان است که در مقابل آرامگاه هارون ولایت، در اوایل سده ششم هجری و در نزدیکی مسجد جامع اصفهان بنا شده و در دوره صفویان جزیی از ساختمان مسجد علی (ع) را تشکیل می‌دهد. در ارتفاع ۴۰٫۳۵ متری، قرنیزی به صورت تاج و پس از آن بخش کوچک‌تر مناره قرار گرفته‌است. مدخل این مناره در درون مسجد و خود مناره در کنار گنبد مسجد علی قرار گرفته‌است.
ایمناایمنا2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار امان الله طریقی، عکاس و نقاش اصفهانی امروز (۱۱ اردیبهشت ماه) به همراه مراسم بزرگداشتی برای این هنرمند، در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد. این مراسم، که پس از اکران فیلم مستند زندگی امان الله طریقی باعنوان «اصفهان هالیوود» به کارگردانی حامد قصری برگزار شد، میزبان هنرمندان اصفهانی بود. مهدی تمیزی، مدیر موزه هنرهای معاصر، در خصوص امان الله طریقی گفت: «او از شاگردان هنرستان هنرهای زیبا بود. او در واپسین روزهای هنرستان با غلامحسین درخشان ملاقات کرد و مهارت او در پرداخت هنرمندانه نقاشی‌ها، راه او را به تاریک خانه‌های عکاسی باز کرد. طریقی برای تماشاخانه سپاهان در اصفهان آن زمان نیز دکورهایی را برای تئاتر طراحی کرد؛ دکورهایی که خیال و واقعیت را درهم می‌آمیخت. او عکاسی تئاتر هم میکرد و در بدنه چهارباغ اصفهان، عکاسخانه هالیوود را تاسیس کرد که با طرح گسترش این خیابان، عکاس خانه‌اش پس از مرگ او، با خاک یکسان شد.» عباس عقیلی نیز یکی از نقاشان اصفهانی پیرامون این هنرمند اصفهانی گفت: «او در جزییات بی نظیر بود. یک نگاه کافی بود تا او جزییات چهره مدل خود را در ذهنش ثبت کند و شروع به کشیدن چهره کند. شهرت او در پرتره به قدری شده بود که بسیاری از افراد از شهر‌های دیگر به اصفهان می‌آمدند تا امان الله پرتره‌ای از آنها به تصویر بکشد» در پایان این مراسم، درایوش طریقی فرزند امان الله طریقی، از حضور هنرمندان در این مراسم قدردانی کرد.
ایمناایمنا3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، ایران کلباسی متولد سال ۱۳۱۸ در اصفهان است او زبان‌شناس ایرانی و استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. کلباسی در کنار همسر خود یدالله ثمره بیش از نیم قرن است که برای زبان شناسی ایران تلاش می‌کند و کتاب‌های زیادی در این زمینه تالیف کرده که می‌توان به گویش کردی مهاباد، فارسی اصفهانی، فارسی ایران و تاجیکستان، گویش کلاردشت (رودبارک) و گویش کلیمیان اصفهان اشاره کرد. در این مراسم که شامگاه چهارشنببه _۴ اردیبهشت ماه_ برگزار شد بطول علینژاد با بیان اینکه دکتر ایران کلباسی بیش از نیم قرن برای زبان شناسی ایران تلاش کرده است اظهار کرد: هر کشوری زبان‌های متفاوتی دارد و ایران نیز دارای زبان‌ها و لهجه‌های بسیاری است. کلباسی با اشاره به کتاب گویش کلیمیان اصفهان ادامه داد: در سابقه مردم اصفهان نوشته شده که مردمان اصفهان نیز به زبان کلیمی صحبت می‌کردند و سپس زبان فارسی جای آن را گرفت در واقع زبان کلیمیان یک زبان ایرانی است. وی در ادامه صحبت‌های خود به ویژگی‌های لهجه اصفهانی اشاره کرد و بارزترین آن‌ها را برشمرد: یکی از ویژگی‌های لهجه اصفهانی آهنگ یا تن آن است که با گوش دادن دقیق و یا دستگاه آزمایشگاه می‌توان این آهنگ را متوجه شد علاوه بر آن در لهجه اصفهانی تفاوت‌های صامت و مصوت بسیار دیده می‌شود و اصفهانی‌ها با تغییر جایگاه صامت‌ها و مصوت‌ها کلمات را می‌سازند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
خانه جواهریخانه جواهری یکی از خانه‌های تاریخی کشور بوده که در قدیمی‌ترین خیابان اصفهان یعنی خیابان ابن‌سینا واقع شده است. پس از اسلام مسجدی بر روی بخشی از دژ سارویه بنا می‌شود که یکی از قدیمی‌ترین مساجد این ناحیه به‌شمار می‌رود. در حال حاضر مزار او و گچبرهنرمند بنا محمد شاه نقاش در کنار هم در داخل این بقعه کنار چله خانه بنا قرار دارد. کاروانسرای مادرشاهکاروانسرای عباسی (مادرشاه) در ۲۰ کیلومتری شمال شاهین شهر در تقاطع اتوبان کاشان اصفهان و بزرگراه دلیجان اصفهان قرار دارد. آرامگاه زیبا و باشکوهی که اکنون در محله دردشت اصفهان قرار دارد، محل دفن همین بانوست که مدتی پس از مرگ او و با تصرف اصفهان به وسیله طرفدارانش، بر مزارش بر پا شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
دو مسجد تاریخی شهر اصفهان که به مناسبت اعتکاف، در نخستین روزهای تعطیلات نوروز بسته شده بودند از سوم فرودین ماه برای بازدید عموم باز خواهند شد. همچنین «منارجنبان» اصفهان نیز با حضور «کارشناس میراث فرهنگی» در ساعت‌های مشخص تکان داده می‌شود. همچنین بخش‌هایی از بعضی اماکن ویژه تاریخی همچون تالار موسیقی عمارت عالی‌قاپو برای حفاظت از بنا، تا پایان تعطیلات بازدید ندارند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه گفت: به مناسبت تعطیلات نوروز و حضور مسافران و گردشگران در این استان قرار است «منارجنبان» با حضور کارشناس میراث فرهنگی، در ساعت‌های مشخص، تکان‌های محدودی داده شود. رشد جمعیت مسافران در اصفهان به گونه‌ای بود که در حیاط برخی مدارس چادرهای مسافرتی برپا شد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاصفهان، محمدرضا سنگ­‌سفیدی پس از برتری تیم مس سونگون ورزقان مقابل گیتی­‌پسند در بازی فینال لیگ برتر فوتسال و قهرمانی تیمش، در جمع خبرنگاران حاضر شد و اظهار داشت: هدف ما قهرمانی بود و به اصفهان آمده بودیم تا پیروز شویم. وی در ادامه افزود: در بازی رفت در تبریز تماشاگر زیادی به سالن آمده بود و فشار زیادی روی تیم ما وجود داشت. می‌دانستیم که اگر کار را به اصفهان بکشانیم، می‌توانیم بازی بهتری نسبت به تبریز ارائه دهیم و قهرمان شویم. سنگ­‌سفیدی حضور بازیکنان بزرگ را عامل پیروزی تیمش در بازی فینال دانست و گفت: خدا را شکر می‌کنم که هر چه از بازی گذشت، شرایط ما بهتر شد و آنقدر بازیکن بزرگ و با کیفیت داشتیم که توانستیم به بازی برگردیم و یک کا‌م‌بک فوق‌العاده داشته باشیم. انتهای پیام/ف
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه‌های عربی جهان با حضور اندیشمندان زبان و ادبیات عرب امروز در اصفهان آغاز شد. قدرت‌الله نوروزی شهردار اصفهان ظهر امروز در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بین المللی مدیران گروه‌های عربی جهان اظهار داشت: خوشبختانه نخستین همایش بین‌المللی گروه‌های عربی جهان با هفته فرهنگی اصفهان و روز شیخ بهایی مصادف شده است. شهردار اصفهان اظهار داشت: از اصفهان می‌توان به عنوان شهری که به شبکه‌های بزرگ جهانی از جمله شبکه شهرهای خلاق جهان و شبکه شهرهای دوستدار کودک نام برد. نوروزی خاطرنشان کرد: همچنین اصفهان می‌تواند برای کشورهای همسایه و برادران دینی ما در کشورههای عربی مقصد گردشگری در حوزه سلامت باشد، اصفهان دارای بیمارستان‌های پیشرفته متعدد و اساتید برجسته‌ای در این حوزه است. وی تصریح کرد: ما با برخی از کشورهای عربی از جمله شهر بعلبک و شهر کویت خواهر خوانده هستیم و این می‌تواند سبب توسعه روابط ما با دیگر کشورهای عربی شود و این آمادگی را داریم تا با همه شهرهای عربی در کشورهای عربی قرارداد خواهرخواندگی امضا کنیم.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، فتح الله معین صبح یکشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: جاری بودن دائمی زاینده رود حق غیر قابل انکار مردم اصفهان است وگامی برای تامین حقآبه شرعی و قانونی مردم اصفهان است. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مشارکت مردم، انقلاب را روی پا نگه داشته و هرگاه این همراهی مردم را داشته باشیم موفق خواهیم بود، تصریح کرد: استفاده از آحاد مردم برای اداره کشور مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران بوده است. معین با اظهار اینکه تلاش برای خدمت بیشتر جزو یکی از برنامه‌های انقلاب اسلامی بوده است، تصریح کرد: الگوی خدمت به مردم در مدیریت شهری نیز رعایت شده که اصفهان در میان کلانشهرهای کشور بالاترین جایگاه را داشته است. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطر نشان کرد: در دوران جنگ هیچ کشوری نبود که تنها از ایران حمایت کرده باشد، اما همواره همراهی مردم را شاهد بودیم که همه مسئولان نظام باید قدر همراهی‌های مردم را دانسته و با مردم سالاری دینی زمینه مشارکت آن‌ها را فراهم کنند. وی بیان داشت: همه مردم از اقشار و گروه‌های مختلف با جاری شدن زاینده‌رود ابراز خوشحالی کردند زیرا مردم اصفهان به زنده‌رود زنده هستند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: محیط زیست باید پاسخ دهد که چرا مانع احداث سدها شده است. به گزارش ایسنا، حسن کامران در جلسه نوبت بعد از ظهر امروز (سه شنبه) مجلس متذکر شد: وزارت نیرو باید پاسخ دهد که چرا به جای برخورد با کارهای غیر کارشناسی، سکوت می‌کند. چرا پروژه‌های زیربنایی اصفهان نیمه کاره رها شده است؟ وی ادامه داد: حالا که خدا به داد وزارت نیرو رسید آیا زمان آن نرسیده که تجدید نظر شود؟ کامران خواستار تعیین تکلیف تقاضای تحقیق و تفحص از مجلس توسط کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شد و ادامه داد: تفحص از مجلس سال گذشته نیمه کاره ماند و امسال نیز هنوز آغاز نشده است، کمیسیون برنامه و بودجه این تقاضا را هرچه زودتر تعیین تکلیف کند. نماینده مردم رودسر در مجلس همچنین خواستار اجرایی شدن وعده وزیر آموزش و پرورش برای عملیاتی کردن نظام رتبه‌بندی معلمان شد. انتهای پیام

به انتهای لیست رسیدید

اصفهان

اِصفَهان شهری تاریخی در مرکز ایران است. این شهر مرکز استان اصفهان و نیز شهرستان اصفهان است. اصفهان، سومین شهر پهناور و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است، و همچنین یکصد و شصت و پنجمین شهر پرجمعیت جهان و نهمین شهر پرجمعیت باختر آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر اصفهان نیز هجدهمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است. این شهر در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به ویژه در سدهٔ شانزدهم میلادی در هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مناره‌های منحصربه‌فردش نام‌آور است. این امر سبب شده تا در فرهنگ عامه، اصفهان نصف جهان، لقب بگیرد. این شهر در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست. براساس استانداردهای یونسکو، شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری بهره می‌برد. میدان نقش جهان نمونه برجسته‌ای از معماری اسلامی است. این شهر دارای پانزده منطقه شهری است. از جمله دیگر آثار تاریخی اصفهان از منارجنبان، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهل ستون، عمارت عالی قاپو و بسیاری از اماکن تاریخی دیگر می‌توان نام برد. ویکی‌پدیا