اعزام نیروی نظامی

اعزام نیروی نظامی

افکارنیوزافکارنیوز3 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشبا گذشت دو روز از کنفرانس برلین درباره لیبی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن «مشروع» خواندن موضع آنکارا در خصوص دادن آموزش به نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، از تداوم آموزش به این نیروها خبر داد. پیش از صحبت‌های امروز مولود چاووش اوغلو درباره آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنان روز گذشته خود گفته بود، آنکارا هنوز نظامی به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاور و نیروهای آموزش‌دهنده فرستاده شده‌اند. ترکیه، دولت وفاق ملی لیبی را دولت مشروع این کشور می‌داند و بارها اعلام کرده که نیروهای وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» را نامشروع می‌داند. نیروهای وابسته به حفتر خود را نیروهای «ارتش ملی لیبی» نامگذاری کرده‌اند. اظهارات مقام‌های ترکیه درباره اعزام نیروهای آموزش دهنده به لیبی در حالی مطرح شده که پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی را صادر کرد.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
الشبانه افزود: عربستان بار دیگر بر حاکمیت قبرس بر سرزمین خود تأکید دارد و ریاض از تمام طرف‌ها می‌خواهد که به قطعنامه‌های شورای امنیت که در راستای برقراری صلح و ثبات در منطقه است، متعهد باشند. حمایت سعودی از قبرس را می‌توان اقدام اعتراضی در برابر امضای قرارداد جدید ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی دانست. ترکیه و لیبی ششم آذرماه ۹۸ و در جریان سفر رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با اردوغان دو قرارداد مهم امضا کردند. پس از آن بود که پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه با مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. عربستان در شهریورماه ۹۸ نیز تلاش کرد که ترکیه را از فهرست مقاصد گردشگری شهروندانش حذف و یک خط مستقیم پروازی با قبرس جنوبی را راه‌اندازی کند.
برترین‌هابرترین‌ها4 ساعت قبل
هیات وزیران عربستان شامگاه سه‌شنبه مدعی شد که ریاض به امنیت و ثبات در خاورمیانه علاقه‌مند است و این کشور از حاکمیت قبرس بر خاک خود حمایت می‌کند. ایرنا: هیات وزیران عربستان شامگاه سه‌شنبه مدعی شد که ریاض به امنیت و ثبات در خاورمیانه علاقه‌مند است و این کشور از حاکمیت قبرس بر خاک خود حمایت می‌کند. حمایت سعودی از قبرس را می‌توان اقدام اعتراضی در برابر امضای قرارداد جدید ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی دانست. ترکیه و لیبی ششم آذرماه ۹۸ و در جریان سفر رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با اردوغان دو قرارداد مهم امضا کردند. پس از آن بود که پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه با مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه حمایت‌های خود از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فائز السراج»، گفت که آنکارا هر کاری لازم باشد برای صلح و ثبات در این کشور انجام می‌دهد. حفتر از ماه آوریل، طرفی بوده که تمام توافق‌ها را نقض کرده و به دولت مشروع [لیبی] حمله کرده است». اردوغان با انتقاد از برخی مخالفت‌ها با اعزام نیروی نظامی به لیبی، به برخی گروه‌های شبه‌نظامی روس فعال در طبرق اشاره کرده و گفت: «گروه واگنر ۲۵۰۰ نیروی امنیتی آنجا دارد. وی همچنین تصریح کرد مزدوران سودانی و آفریقایی که در حال کمک به نیروهای حفتر هستند، توسط امارات عربی متحده به آنجا برده شده و دولت ابوظبی هر حمایت نظامی بتواند برای حمایت از طبرق انجام می‌دهد. رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه فائر السراج، مسئولی است که شورای امنیت سازمان ملل او را به رسمیت شناخته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
به گزارش مشرق، با گذشت دو روز از کنفرانس برلین درباره لیبی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن «مشروع» خواندن موضع آنکارا در خصوص دادن آموزش به نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، از تداوم آموزش به این نیروها خبر داد. پیش از صحبت‌های امروز مولود چاووش اوغلو درباره آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنان روز گذشته خود گفته بود، آنکارا هنوز نظامی به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاور و نیروهای آموزش‌دهنده فرستاده شده‌اند. ترکیه، دولت وفاق ملی لیبی را دولت مشروع این کشور می‌داند و بارها اعلام کرده که نیروهای وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» را نامشروع می‌داند. نیروهای وابسته به حفتر خود را نیروهای «ارتش ملی لیبی» نامگذاری کرده‌اند. اظهارات مقام‌های ترکیه درباره اعزام نیروهای آموزش دهنده به لیبی در حالی مطرح شده که پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی را صادر کرد.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز اعلام کرد که آنکارا به آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی ادامه می‌دهد. وی ضمن مشروع خواندن حضور ترکیه در لیبی افزود: ما با لیبی درباره آموزش نیروهای این کشور به توافق رسیدیم و این یک اقدام مشروع است و تداوم خواهد داشت. چاووش اوغلو درباره کنفرانس برلین که با هدف حل و فصل بحران لیبی برگزار شد، گفت: این خوب است که همه از آتش بس در لیبی و تلاش در این زمینه حمایت می‌کنند اما در عین حال باید به فرایند سیاسی در این کشور سرعت داده شود. اظهارات مقام‌های ترکیه درباره اعزام نیروهای آموزش دهنده به لیبی در حالی مطرح شده که پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی را صادر کرد. بر اساس مصوبه پارلمان، دولت ترکیه این مجوز را دارد که جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» که مورد حمایت جامعه بین‌الملل است، نیرو و تجهیزات اعزام کند.
فارسفارس13 ساعت قبل
یک روز بعد از صحبت‌های رئیس‌جمهور ترکیه درباره حضور نیروهای آنکارا برای آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، وزیر خارجه ترکیه امروز اعلام کرد، ترکیه به آموزش این نیروها ادامه خواهد داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت دو روز از کنفرانس برلین (+) درباره لیبی، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن «مشروع» خواندن موضع آنکارا در خصوص دادن آموزش به نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، از تداوم آموزش به این نیروها خبر داد. پیش از صحبت‌های امروز مولود چاووش اوغلو درباره آموزش نیروهای دولت وفاق ملی لیبی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنان روز گذشته خود گفته بود، آنکارا هنوز نظامی به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاور و نیروهای آموزش‌دهنده فرستاده شده‌اند. ترکیه، دولت وفاق ملی لیبی را دولت مشروع این کشور می‌داند و بارها اعلام کرده که نیروهای وابسته به ژنرال «خلیفه حفتر» را نامشروع می‌داند. نیروهای وابسته به حفتر خود را نیروهای «ارتش ملی لیبی» نامگذاری کرده‌اند.
فارسفارس13 ساعت قبل
رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران حین پرواز بازگشت از برلین، درباره مسائل مختلفی از جمله بحران لیبی، وضعیت ادلب در سوریه و حمایت برخی کشورها از حفتر صحبت کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه حمایت‌های خود از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فائز السراج»، گفت که آنکارا هر کاری لازم باشد برای صلح و ثبات در این کشور انجام می‌دهد. حفتر از ماه آوریل، طرفی بوده که تمام توافق‌ها را نقض کرده و به دولت مشروع [لیبی] حمله کرده است». وی همچنین تصریح کرد مزدوران سودانی و آفریقایی که در حال کمک به نیروهای حفتر هستند، توسط امارات عربی متحده به آنجا برده شده و دولت ابوظبی هر حمایت نظامی بتواند برای حمایت از طبرق انجام می‌دهد. رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه فائر السراج، مسئولی است که شورای امنیت سازمان ملل او را به رسمیت شناخته است.
فارسفارس15 ساعت قبل
وزرای دفاع ترکیه و روسیه در تماس تلفنی، به بررسی وضعیت لیبی و سوریه پرداختند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه و «حلوسی آکار» همتای ترکیه‌ای او شامگاه دوشنبه به‌صورت تلفنی درباره مسائل منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کردند. خبرگزاری «تاس» به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشت: «دو طرف درباره تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا صحبت کردند و تمرکز آنها روی وضعیت جمهوری عربی سوریه و لیبی بود». پیش از آن برخی اختلاف نظرها بین روسیه و ترکیه بر سر دخالت دو کشور در لیبی به‌وجود آمده بود. خبرگزاری اینترفکس در تاریخ بیست‌ونهم آذر ماه به نقل از منابعی در وزارت خارجه روسیه گزارش داد که مسکو قویا نگران اعزام نیروی نظامی توسط ترکیه به لیبی است (+).
افکارنیوزافکارنیوز16 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه حمایت‌های خود از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فائز السراج»، گفت که آنکارا هر کاری لازم باشد برای صلح و ثبات در این کشور انجام می‌دهد. حفتر از ماه آوریل، طرفی بوده که تمام توافق‌ها را نقض کرده و به دولت مشروع [لیبی] حمله کرده است». اردوغان با انتقاد از برخی مخالفت‌ها با اعزام نیروی نظامی به لیبی، به برخی گروه‌های شبه‌نظامی روس فعال در طبرق اشاره کرده و گفت: «گروه واگنر ۲۵۰۰ نیروی امنیتی آنجا دارد. وی همچنین تصریح کرد مزدوران سودانی و آفریقایی که در حال کمک به نیروهای حفتر هستند، توسط امارات عربی متحده به آنجا برده شده و دولت ابوظبی هر حمایت نظامی بتواند برای حمایت از طبرق انجام می‌دهد. رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه فائر السراج، مسئولی است که شورای امنیت سازمان ملل او را به رسمیت شناخته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
به گزارش مشرق، ماه آوریل سال ۲۰۱۹، «ژنرال حفتر» که فرماندهی نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» را در اختیار دارد از تصمیم خود برای حمله به شهر «طرابلس»، پایتخت این کشور خبر داد. اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ بود که «فائز السراج»، رئیس دولت وفاق ملی لیبی، و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه به توافق‌هایی در زمینه همکاری نظامی و دریایی دست یافتند که این توافق مورد انتقاد شدید نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی قرار گرفت. در مقابل این ۳ کشور، ترکیه و قطر قرار دارند که از دولت «فائز السراج» حمایت می‌کنند و آنکارا بارها برای اعزام نیروی نظامی به لیبی نیز اعلام آمادگی کرده است. علاوه بر کشورهایی که نام آن‌ها ذکر شده، پای روسیه نیز به بحران لیبی باز شده است. با ادامه بحران در لیبی سران ۱۲ کشور جهان در شهر «برلین»، پایتخت آلمان گرد آمدند تا راه حلی برای بحران لیبی پیدا کنند.
افکارنیوزافکارنیوز18 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه و «حلوسی آکار» همتای ترکیه‌ای او شامگاه دوشنبه به‌صورت تلفنی درباره مسائل منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کردند. اخبار بین الملل- خبرگزاری «تاس» به نقل از وزارت دفاع روسیه نوشت: «دو طرف درباره تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا صحبت کردند و تمرکز آنها روی وضعیت جمهوری عربی سوریه و لیبی بود». پیش از آن برخی اختلاف نظرها بین روسیه و ترکیه بر سر دخالت دو کشور در لیبی به‌وجود آمده بود. خبرگزاری اینترفکس در تاریخ بیست‌ونهم آذر ماه به نقل از منابعی در وزارت خارجه روسیه گزارش داد که مسکو قویا نگران اعزام نیروی نظامی توسط ترکیه به لیبی است. بعد از آن «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی تند خطاب به روسیه گفت آنکارا نیز در برابر مزدوران تحت حمایت روسیه مانند گروه «واگنر» که به ژنرال «خلیفه حفتر» سرکرده گروه موسوم به ارتش ملی لیبی کمک می‌کنند، ساکت نمی‌نشیند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
لیبی کشوری با ۷٫۵ میلیون جمعیت در شمال آفریقا، دهمین کشور صادر کننده نفت در جهان است که منابع نفتی ارزشمندی را در اختیار دارد. اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ بود که «فائز السراج»، رئیس دولت وفاق ملی لیبی، و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه به توافق‌هایی در زمینه همکاری نظامی و دریایی دست یافتند که این توافق مورد انتقاد شدید نیرو‌های موسوم به ارتش ملی لیبی قرار گرفت. در مقابل این ۳ کشور، ترکیه و قطر قرار دارند که از دولت «فائز السراج» حمایت می‌کنند و آنکارا بار‌ها برای اعزام نیروی نظامی به لیبی نیز اعلام آمادگی کرده است. علاوه بر کشور‌هایی که نام آن‌ها ذکر شده، پای روسیه نیز به بحران لیبی باز شده است. با ادامه بحران در لیبی سران ۱۲ کشور جهان در شهر «برلین»، پایتخت آلمان گرد آمدند تا راه حلی برای بحران لیبی پیدا کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز دوشنبه در اظهاراتی تازه درباره مواضع این کشور در قبال لیبی اعلام کرد که حضور ترکیه در لیبی فرصت‌ها برای حصول صلح در این کشور را افزایش داده است. به گفته رجب طیب اردوغان، حضور ترکیه در لیبی، فرصت‌ها برای رسیدن به صلح را افزایش داده است. اردوغان درباره حضور نیروهای ترکیه در لیبی هم توضیحاتی ارائه داد و گفت که کشورش هنوز نظامی به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاور و نیروهای آموزش‌دهنده فرستاده شده‌اند. پیش از این پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی را صادر کرده بود. ترکیه اخیرا به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فایز السراج در مقابل دولت حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس‌جمهور ترکیه یک روز بعد از پایان کنفرانس برلین درباره لیبی اعلام کرد، ترکیه هنوز نظامیان خود را به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاورانش را به این کشور آفریقایی فرستاده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز دوشنبه در اظهاراتی تازه درباره مواضع این کشور در قبال لیبی اعلام کرد که حضور ترکیه در لیبی فرصت‌ها برای حصول صلح در این کشور را افزایش داده است. به گفته رجب طیب اردوغان، حضور ترکیه در لیبی، فرصت‌ها برای رسیدن به صلح را افزایش داده است. اردوغان درباره حضور نیروهای ترکیه در لیبی هم توضیحاتی ارائه داد و گفت که کشورش هنوز نظامی به لیبی اعزام نکرده و فقط مشاور و نیروهای آموزش‌دهنده فرستاده شده‌اند. پیش از این پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی را صادر کرده بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز در سخنانی اظهار داشت: ما تاکنون نیرویی به لیبی ارسال نکرده‌ایم و افرادی که در قالب نیرو به این کشور اعزام شده‌اند، تنها مستشاران و کسانی هستند که هدفشان آموزش نیروهای لیبی است. پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. بر اساس این لایحه، پارلمان به دولت ترکیه این مجوز را می‌دهد که جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج که مورد حمایت جامعه بین‌الملل است، نیرو و تجهیزات اعزام کند. ترکیه از دو ماه گذشته به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فایز السراج در مقابل دولت حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند. اما در مقابل کشورهای عربستان سعودی، مصر و امارات جانب خلیفه حفتر را گرفته و عملا لیبی را به صحنه جنگ نیابتی با ترکیه تبدیل کرده‌اند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
در این راستا کنفرانس صلح برلین با هدف بررسی بحران لیبی و تلاش برای یافتن راه حل سیاسی برای حل این بحران برگزار شد اما هیچ کدام از طرفین درگیری در لیبی از این کنفرانس استقبال نکردند و در آن حضور نداشتند. ما متفق القول هستیم که نیاز به راه حل سیاسی در لیبی داریم و هیچ مجالی برای راهکار نظامی وجود ندارد، زیرا راه حل نظامی درد و رنج مردم لیبی را بیشتر می‌کند. این شرایط سبب شده تا تلاش‌های جهانی و بین المللی برای توقف درگیری‌ها و حل بحران از طریق گفت‌وگوی سیاسی شدت بگیرد. صحبت از راه حل دائمی برای حل بحران لیبی فقط با ایجاد محیط سیاسی با اجماع درمورد موضوعاتی از جمله تشکیل دولت، توزیع منابع اقتصادی، حکمرانی بر کشور، قانون اساسی و قانون انتخابات امکان پذیر خواهد بود. اما هدف اصلی امروز در بحران لیبی متقاعد کردن حفتر است که جنگ راه حل این بحران نیست.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در لیبی در حالی انجام شد که رجب طیب اردوغان از اعزام «تدریجی» نظامیان ترکیه به لیبی خبر داد. محور بحث‌های این کنفرانس یافتن راهکارهایی برای پایان دادن به جنگ داخلی و بحران در لیبی اعلام شده است. به نظر می‌رسد موضع جمهوری اسلامی ایران به تحولات لیبی اتخاذ راهبرد «بی طرفی مثبت» باشد. باید توجه داشت پایه‌ها و اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نفی دخالت قدرت‌های بیگانه و سلطه‌گر در بحران‌های ملی کشورهای اسلامی است. جمهوری اسلامی از همان ابتدای آغاز بیداری اسلامی در لیبی ارتباط خوبی با عناصر انقلابی داشته و معتقد است منافع ملی ایران با منافع ملی مردم لیبی منطبق هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز اظهار داشت: مذاکرات برلین گامی مهم برای تحکیم آتش بس در لیبی است. وی که پیش از عزیمت به آلمان برای شرکت در کنفرانس برلین سخن می‌گفت، افزود: ترکیه کلید صلح در لیبی است. پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. بر اساس این لایحه، پارلمان به دولت ترکیه این مجوز را می‌دهد که جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج که مورد حمایت جامعه بین‌الملل است، نیرو و تجهیزات اعزام کند. ترکیه از دو ماه گذشته به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فایز السراج در مقابل دولت حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشرجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز اظهار داشت: مذاکرات برلین گامی مهم برای تحکیم آتش بس در لیبی است. در حالی‌ که دولت ترکیه در آستانه اعزام نیروی نظامی به لیبی برای حمایت «دولت وفاق ملی» است، اردوغان می‌گوید: بحران در لیبی راه حل نظامی ندارد. پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. بر اساس این لایحه، پارلمان به دولت ترکیه این مجوز را می‌دهد که جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج که مورد حمایت جامعه بین‌الملل است، نیرو و تجهیزات اعزام کند. اما در مقابل کشورهای عربستان سعودی، مصر و امارات جانب خلیفه حفتر را گرفته و عملا لیبی را به صحنه جنگ نیابتی با ترکیه تبدیل کرده‌اند.
فارسفارس3 روز قبل
رئیس‌جمهور ترکیه و صدراعظم آلمان در تماس تلفنی، علاوه بر بررسی مسائل منطقه‌ای، درباره نشست صلح لیبی در برلین و بحران این کشور صحبت کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان شامگاه شنبه به‌صورت تلفنی درباره نشست صلح لیبی در برلین صحبت کردند. همچنین «فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی و «خلیفه حفتر» فرمانده شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» نیز در برلین حاضر خواهند شد. (جزئیات بیشتر) ترکیه از دو ماه گذشته به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فایز السراج در مقابل دولت حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند. پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 روز قبل
رئیس‌جمهور ترکیه گفت که این کشور به حضور خود در لیبی ادامه خواهد داد تا «دولت مشروع» به ریاست فایز السراج بتواند حاکمیت خود را به طور کامل اعمال کند. «رجب طیب اردوغان» رئیس‎جمهور ترکیه روز شنبه در سخنانی گفت که آنکارا به حضور خود در لیبی ادامه خواهد داد تا «دولت مشروع» (دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایز السراج) بتواند به طور کامل حاکمیت خود را اعمال کند. رئیس جمهور ترکیه همچنین «خلیفه حفتر» را تهدیدی برای منطقه خواند و گفت که این کشور به حمایت خود از دولت وفاق ملی لیبی ادامه می‌دهد. وی به کشورهای اروپایی هشدار داد که در صورت سقوط دولت وفاق ملی لیبی (مستقر در طرابلس) آن‌ها با مشکلات و تهدیدات جدیدی مواجه خواهند شد. پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.
انتخابانتخاب3 روز قبل
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (شنبه) در سخنانی مدعی شد که صلح در لیبی از مجرای ترکیه عبور می‌کند و اروپا نباید اجازه دهد که «خلیفه حفتر» در این کشور به قدرت برسد. به نوشته خبرگزاری آناتولی، اردوغان گفت که ترکیه به آموزش نیروهای لیبی و جنگ علیه «تروریسم» و «قاچاق انسان» در لیبی ادامه خواهد داد. او به کشورهای اروپایی هشدار داد که در صورت سقوط دولت وفاق ملی لیبی (مستقر در طرابلس) آن‌ها با مشکلات و تهدیدات جدیدی مواجه خواهند شد. پارلمان ترکیه در تاریخ ۱۲ دی با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. ترکیه از دو ماه گذشته به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فایز السراج در مقابل دولت حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کند.
عصر ایرانعصر ایران5 روز قبل
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد کشورش در حال اعزام نیروی نظامی به لیبی است. به گزارش فارس، اردوغان طی سخنرانی در جلسه ارزیابی عملکرد دولت ترکیه در سال ۲۰۱۹، گفت: «ترکیه در حال اعزام نظامیان خود به لیبی است تا ثبات دولت قانونی لیبی را تامین کند». به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» وی درباره نتایج عملیات‌های نظامی این کشور در شمال سوریه گفت: «تا کنون ۳۷۳ هزار آواره سوری به صورت داوطلبانه به مناطقی که در [عملیات نظامی] ترکیه پاکسازی شد، بازگشته‌اند». تی.» اردوغان همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط ترکیه با اتحادیه اروپا در مراحل بعدی (در سال جدید میلادی) سرعت بگیرد. اردوغان پیشتر با تهدید به انجام اقدام نظامی علیه دولت سوریه، مدعی شد با این کار قصد دارد مانع نقض آتش‌بس در ادلب شود.
الفالف5 روز قبل
رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در جلسه سالانه ارزیابی عملکرد دولت در سال میلادی قبل، درباره مسائل مختلفی از جمله اعزام نیروی نظامی به لیبی، بازگشت آوارگان سوری و توافق دریایی با لیبی صحبت کرد. گروه جهان الف، ۲۶ دی ۱۳۹۸، ۱۴:۵۲ ۳۹۸۱۰۲۶۰۵۷به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد کشورش در حال اعزام نیروی نظامی به لیبی است. اردوغان طی سخنرانی در جلسه ارزیابی عملکرد دولت ترکیه در سال ۲۰۱۹، گفت: «ترکیه در حال اعزام نظامیان خود به لیبی است تا ثبات دولت قانونی لیبی را تامین کند». رئیس‌جمهور ترکیه درباره توافق دوجانبه با لیبی در حوزه شرق مدیترانه اظهار داشت: «دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند بدون تایید ترکیه و لیبی در محوطه خاصی که در توافق دریایی [دو کشور] آمده، دست به فعالیت‌های اکتشافی و حفاری بزند». اردوغان پیشتر با تهدید به انجام اقدام نظامی علیه دولت سوریه، مدعی شد با این کار قصد دارد مانع نقض آتش‌بس در ادلب شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
به گزارش مشرق، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد کشورش در حال اعزام نیروی نظامی به لیبی است. اردوغان طی سخنرانی در جلسه ارزیابی عملکرد دولت ترکیه در سال ۲۰۱۹، گفت: «ترکیه در حال اعزام نظامیان خود به لیبی است تا ثبات دولت قانونی لیبی را تامین کند». اردوغان همچنین خبر داد که ترکیه قصد دارد در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۰ کنسولگری‌های خود را در بصره و موصل (در عراق) بازگشایی کرده و دو کنسولگری جدید نیز در نجف و کرکوک افتتاح کند. تی.» اردوغان همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط ترکیه با اتحادیه اروپا در مراحل بعدی (در سال جدید میلادی) سرعت بگیرد. اردوغان پیشتر با تهدید به انجام اقدام نظامی علیه دولت سوریه، مدعی شد با این کار قصد دارد مانع نقض آتش‌بس در ادلب شود.
فارسفارس5 روز قبل
رئیس‌جمهور ترکیه از اعزام نیروی نظامی به لیبی خبر داد. اردوغان: ترکیه نیروی نظامی به لیبی اعزام می‌کندبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد کشورش در حال اعزام نیروی نظامی به لیبی است. در حال تکمیل..
ایرناایرنا5 روز قبل
وی در پایان بار دیگر تأکید کرد که توافق امضا شده با دولت وفاق ملی لیبی مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. پارلمان ترکیه ۱۲ دی ماه گذشته با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی جهت حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد. دولت آنکارا اخیرا به صورت جدی وارد موضوع لیبی شده و رسما از دولت «فایز السراج» در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند. «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه ۵ دی ماه اعلام کرده بود، کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی، ماه آینده به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد. ترکیه و لیبی ششم آذرماه و در جریان سفر رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با اردوغان دو قرارداد مهم امضا کردند.

به انتهای لیست رسیدید