آخرین و مهم ترین اخبار افغانستان
افغانستان

اخبار «افغانستان»

فراروفرارو3 هفته قبل
فرارو- سه سال پیش، عبدل صبور به همراه همسر و سه فرزندش از فقر و بی ثباتی افغانستان فرار کرد و در ایران کار پیدا کرد. اما سال گذشته ارزش پول ایران به شدت سقوط کرد و صاحب کار، حقوق عبدل صبور را به کمتر از ۱۰۰ دلار کاهش داد. یک مهاجر افغانستانی ۲۸ ساله به رویترز گفت: «وضعیت اقتصادی در ایران واقعا بد است. کارگران افغانستانی درآمدهایشان در ایران را برای اقوام خود به افغانستان می‌فرستادند و این پول‌ها به اقتصاد کم جان افغانستان کمک می‌کرد. بر اساس گزارش سازمان جهانی مهاجرت، کاهش ارزش پول ایران قبلا بر اقتصاد چند استان از افغانستان مثل هرات، بادغیس، و غور تاثیر گذاشته است.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
اما سال گذشته ارزش پول ایران به شدت سقوط کرد و صاحب کار، حقوق عبدل صبور را به کمتر از ۱۰۰ دلار کاهش داد. کارگران افغانستانی درآمدهایشان در ایران را برای اقوام خود به افغانستان می‌فرستادند و این پول‌ها به اقتصاد کم جان افغانستان کمک می‌کرد. بر اساس تخمین دولت ایران که سازمان ملل هم به آن استناد کرده است، در سال ۲۰۱۷ حدود ۲/۵ تا ۳ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کردند. سارا کرگز، مسئول ارشد برنامه افغانستان سازمان جهانی مهاجرت، که در کابل مستقر است گفت: «فرصت‌های اقتصادی دیگر در افغانستان وجود ندارد. بر اساس گزارش سازمان جهانی مهاجرت، کاهش ارزش پول ایران قبلا بر اقتصاد چند استان از افغانستان مثل هرات، بادغیس، و غور تاثیر گذاشته است.
سینماپرسسینماپرس2 ماه قبل
سینماپرس: این اولین بار نیست که رسانه‌های ایرانی در بازنمایی مهاجرین افغانستانی ساکن ایران، اشتباه می‌کنند. سریال «ممنوعه» که پخش آن از شبکه نمایش خانگی انجام می‌شود، یکی از آثار پرحاشیه در سال‌های اخیر کشور در حوزه تصویر است. اما جدای از حاشیه‌های محتوایی این سریال؛ نمایش صحنه‌ای در قسمت ششم سریال، شاخک‌های حساس مهاجرین افغانستانی ساکن ایران به این سریال را حساس‌تر کرد. برخی اتباع افغانستانی مقیم ایران نخبگانی هستند که در عرصه‌های شعر، فرهنگ و علم فعالیت می‌کنند. بعضی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های مکتوب نیز تلاش ویژه‌ای برای فرهنگ‌سازی در نحوه مواجهه با مهاجرین افغانستانی آغاز کرده‌اند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
خبرگزاری میزان- نمایندگان مجلس سنای افغانستان اعلام کردند با تعویق گفتگوهای صلح بین آمریکا و طالبان به نظر می‌رسد این گروه تمایلی برای صلح ندارد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، نمایندگان مجلس سنای افغانستان اعلام کردند با تعویق گفتگوهای صلح بین آمریکا و طالبان به نظر می‌رسد این گروه تمایلی برای صلح ندارد. این نمایندگان خواستار افزایش فشار نظامی بر طالبان برای بازگشت این گروه بر میز مذاکره شدند. مجاهدین مانیسف، یکی از سناتوران افغان در این رابطه گفت: مشخص شده که طالبان به دنبال صلح نبوده و باید این گروه تحت فشار قرار گیرد تا مجبور به پذیریش میز مذاکره گردد. همچنین این سناتورهای اعلام کردند که کشوری که با افغانستان توافق امنیتی امضا کرده باید به مفاد آن نیز باید پایبند بوده و ثبات را در افغانستان تامین کند.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
فعالان گردشگری افغانستان اعلام کردند برخورد سلیقه‌ای با گردشگران افغانستانی، گران بودن ویزای ایران ومشکلات سفر درایران موجب شده افغانستانی‌ها کشورهای دیگری از جمله هند را برای سفر ترجیح دهند. در حاشیه برگزاری دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که تا امروز ۲۶ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برپا است، همایش نقش تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و دیجیتالی در تحولات گردشگری افغانستان و ایران برگزار شد. قیمت بلیت هواپیمای تهران-کابل نیز حدود ۴۰۰ دلار خواهد بود، بنابراین شرایط سفر به هند برای یک افغانستانی بسیار بهتر از سفر به ایران است. وی در ادامه بیان کرد: البته اگر یک ایرانی هم بخواهد به افغانستان سفر کند باید مصاحبه کرده، ۸۰ یورو پول ویزا بدهد و یک دلیل منطقی برای سفر به افغانستان ارائه کند. بسیاری از افغانستانی‌ها شناخت دقیقی از ایران ندارند، از طرفی نباید قضاوت‌ها را به حضور مهاجران افغانستانی در ایران محدود کرد.
فارسفارس3 هفته قبل
در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امسال آثار شاعران و داستان نویسان افغانستان در قالب مجموعه‌های متفاوت به چشم می‌خورد؛ به‌طوریکه ناشران افغانستانی با آثار بیش از ۲۰ نویسنده و داستان‌نویس از این کشور حضور یافته‌اند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور ناشران ایرانی و ناشران خارجی در تهران در حال برگزاری است و امسال نیز ناشرانی از افغانستان در این نمایشگاه حضور یافته‌اند. در نمایشگاه امسال آثار شاعران و داستان نویسان افغانستان در قالب مجموعه‌های متفاوت به چشم می‌خورد. مدیر غرفه انتشارات تاک تصریح کرد: مجموعه کتاب‌های داستان نویسان افغانستان به مناسبت صدمین سال داستان‌نویسی افغانستان منتشر شده و برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی و به علاقمندان عرضه شده است. وی در ادامه افزود: انتشارات آمو در حال حاضر دفتر نشر خود را در تهران فعال کرده است.
فارسفارس1 هفته قبل
روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، نگرانی آمریکا از روند مذاکرات با طالبان، اظهارات عراقچی درباره مهاجرین افغانستانی و ادامه حضور آمریکا در افغانستان تا پایان جنگ، اختصاص داده‌اند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، نگرانی آمریکا از روند مذاکرات صلح با طالبان، اظهارات معاون وزیر خارجه ایران درباره مهاجرین افغانستانی و تاکید آمریکا بر ادامه حضور در افغانستان تا پایان جنگ، اختصاص داده‌اند. روزنامه اتلوک- ۲۱ اردیبهشتروزنامه انصار- ۲۱ اردیبهشتروزنامه افغانستان ما- ۲۱ اردیبهشتروزنامه اطلاعات روز- ۲۱ اردیبهشتروزنامه ماندگار- ۲۱ اردیبهشتروزنامه ۸ صبح- ۲۱ اردیبهشت/انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
یک شاعر افغان با گله از این‌که کتاب‌های منتشرشده در افغانستان در ایران توزیع نمی‌شود، گفت: ادبیات افغانستان در ایران ناشناخته است و سخن از وطن پارسی لاف روشنفکری است. عارف حسینی شاعر افغان مقیم ایران درباره ادبیات مهاجرت افغانستان اظهار کرد: در جشنواره‌های فاخر ادبی بین روشنفکران و فرهنگیان لافی به نام وطن پارسی زده می‌شود. این مشکل وجود دارد و من احساس می‌کنم پتانسیلی که ادبیات افغانستان دارد نادیده گرفته می‌شود. او در ادامه گفت: خلاف این‌که در مجامع روشنفکری تز وطن پارسی می‌دهیم، احساس می‌کنم ادبیات نو افغانستان آن‌چنان که باید و شاید، شناخته‌شده نیست. به نظرم ادبیات افغانستان توانسته و می‌تواند پیشنهادهای درخوری به ادبیات فارسی بدهد.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
به دنبال ناپدید شدن نیمی از خلبانان افغانستانی تحت آموزش در آمریکا، پنتاگون ناچار شد بی‌سروصدا این برنامه آموزشی را لغو کند. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، پس از آنکه مشخص شد نزدیک به نیمی از خلبانان نیروی هوایی افغانستان حین دوره آموزشی در آمریکا ناپدید شده‌اند، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) چاره‌ای جز متوقف کردن این برنامه آموزشی نداشت. بنابر گزارش بازرس ویژه بازسازی افغانستان، بیش از ۴۰ درصد کادر خلبانان افغان که به منظور آموزش پرواز با هواپیمای شناسایی‌ «ای سی-۲۰۸» به آمریکا اعزام شده بودند، این برنامه آموزشی را ترک کردند. نیروی هوایی افغانستان ۵ هواپیمای شناسایی‌ ای سی -۲۰۸ را در فهرست اموال خود دارد. واشنگتن از سال ۲۰۱۲، ۸٫۴ میلیارد دلار را برای حمایت و توسعه نیروی هوایی افغانستان هزینه کرده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، بیش از ۳۰ سال است که کودکان افغانستان از درگیری‌های فزاینده این کشور رنج می‌برند. معمولا این مواد منفجره دست ساز توسط طالبان ساخته و کار گذاشته می‌شوند. وزارت دولت افغانستان سال ۲۰۱۷ میلادی در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۴۰۰ کیلومتر مربع زمین در ۱۷ ولایت از چند سال گذشته توسط طالبان مین‌ گذاری شده است. روزنامه جاکارتا پست نیز نوشت، علاوه بر این کودکان بسیاری در حملات هوایی نیروهای آمریکایی نیز جان خود را از دست می‌دهند. الگوی افزایشی تلفات جنگ افغانستان باعث تشدید نگرانی‌ها شده است.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
به گزارش اعتمادآنلاین، در حالی که تنها یک روز از پایان دور دوم مذاکرات هیأت طالبان با هیأت آمریکایی در قطر می‌گذرد و دو طرف در مورد از سرگیری این مذاکرات در روز شنبه (فردا) با یکدیگر به توافق رسیدند، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر خود از حمله انتحاری به یک پایگاه مشترک آمریکایی و افغانستانی در منطقه هلمند سخن گفت. به گفته این سخنگو شماری از جنگجویان طالبان (که آن‌ها را مجاهدین فدایی توصیف کرده) به پایگاه آمریکا در شوراب هلمند حمله کرده و تلفات سنگینی به نظامیان آمریکایی و نیرو‌های افغانستانی آن وارد کردند. سخنگوی طالبان اعلام کرد جزییات بیشتر را متعاقبا اعلام می‌کند. گفتنی است رسانه‌های افغانستانی حمله به یک پایگاه نظامی در هلمند را تایید کرده‌اند.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشر تاک ناشر تخصصی ادبیات داستانی افغانستان در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران با آثاری از نویسندگان این کشور شرکت کرده است. این ناشر با کتاب‌هایی از ۱۵ داستان‌نویس معاصر افغانستان که گزیده‌ای از داستان‌های آنها به انتخاب محمدحسین محمدی منتشر شده، در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده است. بر اساس این گزارش نشر تاک ناشر تخصصی ادبیات داستانی افغانستان با حضور در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران در کنار دیگر ناشران افغانستانی آثار نویسندگان و شاعران افغان را در معرض دید مخاطبان و بازدیدکنندگان قرار داده است. علاوه بر این دیگر آثار نویسندگان افغانستان در غرفه نشر تاک در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۴ اردیبهشت در مصلای تهران برگزار شده و تا ۱۴ اردیبهشت از ساعت ۱۰ تا ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه مندان به کتاب است.
فارسفارس5 ساعت قبل
وی افزود: آقا سوال فرمودند: افغانستان هستید یا مشهد؟ که پاسخ دادم افغانستان بودم اما دو ماهی است به دلیل مشکلات امنیتی به مشهد آمده‌ام. سوال فرمودند: چه مشکلی پیش امده؟ که من عرض کردم مشکلات امنیتی از ناحیه وهابیت ایجاد شد و شروع به تهدید کردند و من نیز راهی ایران شدم. آقا متاثر شدند و توضیحاتی به ایشان در همین راستا ارائه کردم از وضعیت خودم و اینکه مشکلات ایجاد شده چگونه بوده است. در ادامه نیز نامه‌ای تقدیم معظم‌له کردم. انتهای پیام/
ایرناایرنا1 هفته قبل
حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی روز دوشنبه در دیدار با جمعی از علما، استادان، نخبگان و فعالان فرهنگی افغانستان در تالار ولایت حرم مطهر رضوی افزود: رابطه مردم ایران و افغانستان فراتر از همسایگی و رابطه‌ای برادرانه است. تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز نیز یکی از اهداف بیگانگان از ایجاد ناامنی در افغانستان فاصله انداختن میان همسایگان است. مروی افزود: افغانستانیها ضمن این که صبور و قانع هستند هیچ گاه اشغالگری و استعمار را تحمل نکرده ‌اند و هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان بماند. تولیت آستان قدس رضوی گفت: روحیه سلحشورانه گروه فاطمیون یا همان مدافعان حرم افغانستانی در دفاع از حرم و حریم اهل بیت (ع) در سوریه برخاسته از همین روحیه مجاهدانه افغانستانی‌‌ها در مبارزه با ظلم و اشغالگری است و ریشه‌ در ارادت آنان به اسلام و اهل ‌بیت (ع) دارد. ۱۹۲۲/۷۴۸۹انتهای پیام /*
فارسفارس3 هفته قبل
وزیر امور مرزها در پاکستان گفت: دولت قرار است قوانین تازه‌ای برای مهاجران افغانستانی تصویب کند که به زودی در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد. آفریدی اظهار داشت: پاکستان با وجود بحران مالی همچنان از مهاجران افغانستانی پذیرایی می‌کند. وی افزود: دولت قرار است قوانین تازه برای مهاجران افغانستانی تصویب کند که به زودی در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد. وزیر امور مرزی پاکستان گفت: حاضریم تمام امکانات برای بازگشت مهاجران افغانستانی را فراهم کنیم اما در این زمینه نیاز به کمک جامعه جهانی داریم. پاکستان و ایران، دو کشور همسایه افغانستان، میزبان بیشترین رقم مهاجرین افغانستانی هستند.
فراروفرارو1 ماه قبل
حکم قصاص مرد افغانستانی که برای گرفتن انتقام به ایران آمده و دست به قتل زده بود صادر شد. آن‌ها فهمیدند این مرد یزدان نام دارد و یک مهاجر افغانستانی است و آخرین تماسش هم با هموطن دیگرش بوده است. متهم در ابتدا منکر قتل شد و گفت: از موضوع خبر ندارد، اما وقتی با مدارک مأموران روبه‌رو شد به قتل اعتراف کرد. متهم ادعا کرد ضربه دیگری به مقتول وارد نکرده و درگیری بین آن‌ها اتفاق نیفتاده است. یزدان مشروب هم آورده بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
سخنان عباس عراقچی درباره احتمال اخراج مهاجران افغانستانی از ایران، با واکنش دولت افغانستان مواجه شد. کابل از ایران خواست در قبال مهاجران افغانستانی مسئولانه عمل کند. شبکه خبری «طلوع نیوز» افغانستان روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت (نهم مه) به نقل از صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گزارش داد که وزارت امور خارجه ایران «مانند همیشه» با مهاجران «مسئولانه» برخورد کند. اگر چه با مشکل روبه‌رو خواهند شد، ولی به یک باره از این جنجال خلاص خواهند شد.» محمود صیقل، نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد هم به شبکه طلوع نیوز گفته است که ایران نباید روابطش با افغانستان را قربانی روابط جهانی و بین‌المللی خود کند. مقامات افغانستان همچنین تاکید کردند که موضوع مهاجران و تحریم‌های آمریکا علیه ایران دو بحث جداگانه هستند.
مهرمهر2 هفته قبل
همین مساله باعث شده بود تا شناختی از افغانستان معاصر در میان ایرانیان بوجود نیاید. وی افزود: خوشبختانه با موافقت رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی قرار شد زین پس کتاب‌های منتشر شده از سوی ناشران معاصر افغانستانی در کلیه کتابفروشی‌های فرهنگستان عرضه شود. بنابراین پس از پایان نمایشگاه کتاب هم اگر خواهان کتاب‌های ناشران افغانستانی هستید به کتابفروشی‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی مراجعه کنید. من این را نفی نمی‌کنم اما اگر قرار است شناخت جامع و کاملی درباره افغانستان صورت گیرد باید ادبیات معاصر این کشور را به ایرانیان شناساند و کتاب‌های آنها را منتشر کرد. یک دلیل عدم شناخت ایرانیان از نویسندگان معاصر افغانستان و فرهنگ معاصر این کشور در این است که با ادبیات معاصر آن آشنا نیستند.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «عطاالله افغان» رئیس شورای ولایتی هلمند اعلام کرد که حمله هوایی ارتش آمریکا به منطقه لشکرگاه در هنگام درگیری نیروهای امنیتی افغانستان با طالبان، منجر به کشته شدن دست کم ۱۷ نظامی افغانستانی شده است. در این حمله همچنین ۱۴ نظامی دیگر افغانستانی زخمی شده‌اند. این برای چندمین بار است که نیروهای امنیتی افغانستان در حملات ارتش آمریکا کشته می‌شوند. البته در این حملات اغلب افراد غیر نظامی افغان نیز کشته می‌شوند.
فارسفارس2 ماه قبل
نصیر احمد نور سفیر افغانستان در تهران که با بدرقه جمعی از نمایندگان مهاجرین افغانستان به خدمات ۵ ساله خود در ایران پایان داد ابراز امیدواری کرد که آینده دو کشور ایران و افغانستان روز به روز مستحکم‌تر شود. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مراسم تودیع دکتر نصیر احمد نور، سفیر افغانستان در ایران، با حضور جمعی از مهاجرین افغانستانی، فرهیختگان و فعالان این کشور در محل سفارت افغانستان در تهران برگزار شد. این مراسم در ابتدا با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد و با سخنان شفیق شرق، رایزن فرهنگی افغانستان در ایران ادامه پیدا کرد. ادبیات غنی افغانستان نشت گرفته از فرهنگی بی‌نظیروی که مولف کتاب‌های زیادی در زمینه شناخت ادبیات افغانستان است، حمایت بی‌دریغ دکتر نصیر احمد نور از مهاجرین افغانستانی در ایران را ستودنی خواند. قدردانی سفیر از مقام معظم رهبرینور در ادامه ضمن قدردانی از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: من به‌خصوص از مقام معظم رهبری به‌خاطر توجه و نوع نگاهشان به مهاجرین قدردانی می‌کنم.

نماهنگ «فردای روشن» در مورد مهاجرین افغانستان

مهرمهر1 هفته قبل
این نماهنگ به کارگردانی محمدحسین بزرگیان و به سرپرستی روح الله اشرف تولید شده است. آنها در این کلیپ به نمایندگی از مهاجرین افغانستانی از ملت بزرگ ایران قدردانی میکنند.
الفالف1 هفته قبل
تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: افغانستانی‌ها در عین اینکه صبور و قانع هستند اما هیچگاه اشغالگری و استعمار را تحمل نکرده‌اند و هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان بماند. انگلیسی‌ها نزدیک یک قرن، هندوستان را اشغال و بر آن حکومت کردند اما در افغانستان شکست خوردند و اخراج شدند. در دهه‌های اخیر نیز مجاهدین افغانستانی درس خوبی به اشغالگران شوروی دادند. جمهوری اسلامی ایران نیز در این مقاومت در کنار برادران افغانستانی خود بود. مروی بیان کرد: حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام متعلق به همه مسلمانان است؛ بنابراین عزیزان افغانستانی نیز این مکان مقدس را از آن خود بدانند و برای خادمی آستان مقدس حضرت رضا علیه‌السلام، ظرفیت‌ها، اندیشه‌ها و توانایی‌های خود را بیش از پیش به میدان بیاورند.
رکنارکنا2 ماه قبل
به گزارش رکنا به نقل از خبرگزاری شین هوا، شبکه تلویزیونی خبری طلوع روز سه شنبه اعلام کرد حمله اعضای طالبان به مراکز ایست بازرسی امنیتی در استان بادغیس در غرب افغانستان که طی شب گذشته روی داد، به کشته شدن دست کم ۱۱ مامور پلیس منجر شد. افغانستان مدت هاست در وضعیت امنیتی ناپایدار به سر می‌برد. دولت در حالی مشغول جنگ با نیرو‌های طالبان است که بیش از دو دهه از اقدامات این گروه علیه دولت کابل می‌گذرد. یادآور می‌شود گروه تروریستی داعش نیز در سال ۲۰۱۵ وارد افغانستان شد که حضور آن به بحران در این کشور دامن زد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
از «ابوذر» تا «فاطمیون» از سوی دیگر در سال‌های دفاع مقدس تیپ ویژه‌ای از مجاهدان و غیور مردان افغانستانی تشکیل می‌شود. آن روزی که تیپ ویژه ابوذر منحل شد، رزمنده‌ها نمی‌خواستند بروند چرا که با هزار آرزو آمده بودند. اکنون پیکر یکی از شهدای فاطمیون در سردخانه است و منتظرند تا پدرش که از رزمندگان تیپ ابوذر بوده است، از افغانستان به ایران بیاید. این گونه اظهارات عراقچی نه تنها کمکی به برجام به کما رفته نمی‌کند بلکه آبی است که در آسیاب دشمن ریخته می‌شود. سخنان جناب عراقچی با هر انگیزه‌ای که بوده باعث رنجش عزیزان افغانستان ما شده است.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمود عباسی با اشاره به توافق وزرای دادگستری ایران و افغانستان گفت: در مرحله سوم از انتقال حدود ۷۰۰ نفر محکوم افغانستانی به کشور متبوعشان، تعداد ۲۱۵ نفر از آنان امروز در مرز دوغارون به مقامات افغانستانی تحویل شدند. وی اتهام اکثر این محکومان را ورود غیر مجاز و قاچاق مواد مخدر عنوان کرد که در چارچوب موافقت نامه انتقال محکومان برای گذرانیدن ادامه محکومیتشان به کشور متبوعشان منتقل می‌شوند.

افتخار رهبر انقلاب به خانواده‌های افغانستانی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 هفته قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب در طول تاریخ برادری دو کشور ایران و افغانستان، همچنان احترام ویژه‌ای برای خانواده‌های افغانستانی قائل هستند. بیشتر بخوانید: رهبر انقلاب: جنگ نخواهد شد، مذاکره نخواهیم کردانتهای پیام/پیام رهبر انقلاب به خانواده‌های افغانستانی + فیلم
ایرناایرنا1 روز قبل
رئیس دفتر نهاد رهبری دانشگاه حکیم سبزواری شامگاه یکشنبه در این مراسم گفت: مردم افغانستان دردوران جنگ و دفاع از حرم اهل بیت (ع) نقش موثری داشتند. وی اضافه کرد: شهدای افغانستانی مدافع حرم برای اسلام عزت و افتخار آفریدند و در همه عرصه‌ها و تحولات جهان اسلام خوش درخشیدند. رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این مراسم گفت: این دانشگاه دومین قطب دانشگاهی خراسان رضوی و شرق کشور است که ظرفیت مناسبی برای جذب دانشجویان از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، کشورهای عربی و منطقه آسیای میانه دارد. دکتر علی اصغر مولوی شمار کنونی دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه حکیم سبزواری را ۲۰۰ نفر اعلام و بیان کرد: این دانشگاه توان جذب افزون بر دو برابر این تعداد را هم دارد. وی به افزایش تعاملات علمی دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاههای خارجی نیز اشاره و بیان کرد: تاکنون در این چارچوب تفاهمنامه‌های بین المللی با دانشگاههای لیون و پاریس ۱۳ فرانسه، تورین ایتالیا و هرات افغانستان منعقد شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- کاروان «نشاط و معنویت» که با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران در ماه مبارک رمضان به شهر‌های مختلف استان سفر می‌کند و به اجرای برنامه می‌پردازد، سه شنبه شب در نصیرشهر، ویژه مهاجران افغانستانی به اجرای برنامه خواهد پرداخت. بر اساس این گزارش، برنامه‌های متنوعی توسط این کاروان به اجرا در می‌آید که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سرودخوانی، عروسک گردانی، مسابقه، مشاوره و مهمان ویژه اشاره کرد. اجرای زنده نماهنگ «فردای روشن» درباره مهاجرین افغانستانی که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی بازخورد خوبی داشته است، از برنامه‌های ویژه کاروان «نشاط و معنویت» خواهد بود. این نماهنگ به کارگردانی محمدحسین بزرگیان و به سرپرستی روح الله اشرف درباره مهاجرین افغانستانی است که سعی کرده‌اند در این کلیپ از ملت ایران قدردانی کنند. کاروان «نشاط و معنویت» تا به حال در شهر‌های اسلامشهر، باقر شهر و شهر ری به اجرای برنامه پرداخته و سه شنبه شب از ساعت ۲۱:۳۰ در پارک گلزار شهدای گمنام نصیرشهر به اجرای برنامه خواهد پرداخت.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هیئت اسکیت استان اصفهان در اقدامی ورزشی و اخلاقی در مراسم تجلیل از یکصد و هفتاد قهرمان جهانی، آسیایی و کشوری اسکیت اصفهان از دانیال نوری عضو تیم اسکیت افغانستان و نایب‌قهرمان اسکیت فری استایل مسابقات بین‌المللی مارشال کاپ نیز تقدیر کرد. حسن مالکی رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این خصوص اظهار داشت: دانیال نوری جوان تبعه افغانستان و ساکن شهرستان کاشان است. وی افزود: نوری در مسابقات بین‌المللی مارشال کاپ اسکیت فری استایل امسال با پرچم افغانستان موفق به کسب مدال نقره شده بود و به دلیل حس برادری و دوستی با مردم افغانستان از دانیال نوری برای آیین تجلیل از یکصد و هفتاد قهرمان اسکیت استان اصفهان دعوت به عمل آوردیم و از او همچون قهرمانان جهانی خودمان تجلیل کردیم‌. رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان ادامه داد: تمام تمرینات دانیال نوری زیر نظر محسن بخشیان از مربیان خوب کاشانی انجام می‌شود. مالکی گفت: ورزش مرز و جغرافیا نمی‌شناسد و آنچه می‌ماند روح پهلوانی و ورزشی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
افغانستان برای نخستین بار در نمایشگاه گردشگری ایران حضوری فعال دارد و با انگیزه گشودن درهای گردشگری، تبلیغات خود را برای جذب گردشگران ایرانی به صورت محدود آغاز کرده است. نباید قضاوت را به حضور مهاجران افغانستانی در ایران محدود کرد، بسیاری از افغانستانی‌ها شناخت دقیقی از ایران ندارند. یک تاجر افغانستانی تعریف می‌کرد که پس از سه روز حضور در نمایشگاه گردشگری تهران دریافته چه ذهنیت اشتباهی درباره ایران داشته است. مردم ایران می‌خواهند به افغانستان سفر کنند اما آژانس‌ها، نه! قرار بود معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با هدف حضور در این نمایشگاه و همچنین دومین نشست کمیته فنی مشترک همکاری گردشگری ایران و افغانستان به تهران سفر کند که غیبت وی، از برگزاری کمیته فنی مانع شد.

به انتهای لیست رسیدید

افغانستان

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (به پشتو: د افغانستان اسلامی جمهوریت) کشور محصور در خشکی در آسیای جنوبی است. این کشور حدفاصل آسیای میانه، آسیای غربی و خاورمیانه و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، ایران در غرب، پاکستان در جنوب و شرق، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار و تحولات کشور و مردم افغانستان را در خبری بخوانید... ویکی‌پدیا