اقتصادی

اقتصادی

تسنیمتسنیم40 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ‌ انتخابات هیات مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران تیرماه سال جاری برگزار شد، اما بالافاصله پس از اتمام انتخابات گروهی از نامزدهای این انتخابات نسبت به روند برگزاری انتخابات شکایت کردند. اما با گذشت ۸ ماه از برگزاری این انتخابات هنوز نتیجه بررسی کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت مشخص نیست. در این رابطه دو طرف بارها از پیگیری خود و بی‌نتیجه بودن این پیگیری‌ها خبر داده‌اند‌، در تازه‌ترین اقدام به گفته احمد ابوالحسنی عضو هیات مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران و از شاکیان، رئیس کمیسوین فرهنگی مجلس در نامه‌ای به وزارت صنعت خواستار تعیین تکلیف هر چه سریعتر این انتخابات شده است. هر چند اتحادیه‌های صنفی در حوزه چاپ چند سالی است که چندان تاثیرگذار نیستند و مطالبات صنفی اعضای خود را پیش نمی‌برند، ‌ اما انتظار می‌رود با توجه به مدت زمان قابل توجه گذشته حداقل تا پایان سال کمیسیون نظارت بر انتخابات واحدهای صنفی وزارت صمت تکلیف این انتخابات را مشخص کند. انتهای پیام/
ایسناایسنا1 ساعت قبل
امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها به عنوان یک تولیدکننده نفت به خاطر آورده شود. امارات متحده عربی طبق سنت خود که همواره از پیشرفت استقبال می‌کند صاحب یکی از نخستین شهرهای هوشمند در جهان شد. با این حال به نظر می‌رسد که امارات متحده عربی برای آن آماده است. مطالعات یک شرکت مشاوره استخدام نشان داده که پرتقاضاترین مشاغل امسال در امارات متحده عربی مربوط به فناوری اطلاعات شامل مدیران انتقال دیجیتالی، توسعه دهندگان هوش مصنوعی و تحلیلگران امنیتی خواهد بود. به نظر می‌رسد که امارات متحده عربی درباره فاصله گرفتن از وابستگی به نفت جدی است.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
نقش اصلی دیگر را حسین محجوب بازی می‌کند که او را در مجموعه کاراکترها، «بهادر» و کدخدای «جشن سربرون» می‌نامند و قرار است در لوکیشن حوالی امامزاده داود، لیلا اوتادی به داستان «جشن سربرون» بپیوندد و نقش همسر «بهادر» را ایفا کند. فصل دوم داستان در زمان پهلوی رخ می‌دهد و در صورت تأمین بودجه قرار است فصل دوم «جشن سربرون» هم ساخته شود. محمود پاک‌نیت بازیگر نقش فتح‌الله‌خان یکی از نقش‌های محوری سریال «جشن سربرون» است در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم به علاقه‌مندی‌اش در ایفای نقش کارهای تاریخی تلویزیون اشاره کرد. وی در خصوص زمان پخش سریال «جشن سربرون»، افزود: امیدواریم بتوانیم ظرف ۱۲ ماه کار «جشن سربرون» را به پایان برسانیم؛ سریالی که همزمان با تصویربرداری، تدوین و مراحل فنی‌اش را می‌گذراند. همه سعی و تلاش خود را به کار می‌بندیم تا «جشن سربرون» در ۶ ماه دوم سال ۱۳۹۹ پخش شود.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۷ بهمن

14+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
خانم محرابی افزود: امسال ۶۰ هزار تن پنبه در داخل تولید می‌شود در حالی که به ۸۰ هزار تن پنبه نیاز داریم و نمی‌توانیم در واردات پنبه ممنوعیت داشته باشیم. خانم محرابی گفت: کارگروه نخ برای نظارت و مدیریت واردات ایجاد شده است و تعرفه‌های واردات نخ؛ تعرفه‌های خوبی است. این کارشناس اقتصادی حوزه صنعت و تولید گفت: صنعت نساجی ایران به دلیل واردات نخ، پوشاک و پارچه در حال از بین رفتن است. آقای هزارجریبی گفت: از دلایل کاهش تولید پنبه؛ سختی تولید این محصول و کاشت محصولات جایگزین به وسیله کشاورزان است. مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای دولت تولید پنبه در داخل مهم نبود اما در یکی دو سال گذشته تولید پنبه رونق گرفته است.
فراروفرارو2 ساعت قبل
اخذ مالیات از سود سپرده‌ها و سهام، در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم منتفی شد. بر این اساس در لایحه‌ای که وزارت اقتصاد به هیات‌دولت در مورد اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم ارائه کرده، مالیات بر سود سپرده و مالیات بر سهام، وجود ندارد. در واقع در این شرایط، اخذ مالیات از سود سپرده، همانند کاهش دستوری نرخ سود بانکی عمل خواهد کرد. همچنین برخی این نگرانی را دارند که با اخذ مالیات از سود سپرده، بازار پول بار دیگر میزبان نهاد‌های پولی غیرمجاز شود. اقتصاددانان معتقدند که در شرایط فعلی، اجرا و پیگیری مالیات بر مجموع درآمد فرد یا خانوار، اولویت بیشتری نسبت به اخذ مالیات بر سود سپرده یا سهام دارد.
فراروفرارو2 ساعت قبل
گردش ۳/ ۰ درصد نقدینگی کشور در سهامهمان‌طور که اشاره شد روز گذشته شاهد شکست پرقدرت رکورد تاریخی ارزش معاملات خرد سهام بودیم. به این ترتیب بورس تهران شاهد دادوستد بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در میان سهام بود. علاوه بر این همچنان در پایان معاملات شاهد انتظار ناکام حدود ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی برای ورود به گردونه معاملات بودیم. با یک تخمین از حجم نقدینگی کنونی کشور باید گفت که این عدد معادل ۳/ ۰ درصد از کل ارزش نقدینگی کشور محسوب می‌شود که فاصله چشمگیری از رکورد سال‌های قبل دارد. این گروه دیروز شاهد جابه‌جایی حدود ۳۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بود.

معرفی «آوت بک» ۲۰۲۰ / کراس اوور ژاپنی با برچسب قیمت رقابتی! (+تصاویر)

9+
عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
الفالف2 ساعت قبل
شاید دلیل این رفتار تصور پیروزی در انتخابات پیش رو باشد. در این بین نواصولگرایان نیز در صورت عدم توافق با اصولگرایان سنتی ممکن است لیست خود را جداگانه به محک رای بگذارند. البته تا کنون دقیقا مشخص نشده چه تعداد از نامزدهای آن‌ها تایید صلاحیت نشده‌اند. چهار سال قبل جریان اصلاحات و اعتدال با لیستی از افراد کمتر شناخته شده توانست در انتخابات به پیروزی دست یابد. البته احتمال این که در این دوره نیز به لیستی ائتلافی در دو هفته آخر برسند، وجود دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
نیروهای امنیتی لبنان برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش استفاده کردند. نیروهای امنیتی لبنان به تظاهرات‌کنندگان نسبت به نزدیک شدن به مقر دولت هشدار دادند و از آنها خواستند مکان را ترک کنند. معترضان معتقدند دولت جدید شامل همان شخصیت‌هایی است که لبنان را دچار این وضعیت کرده‌اند. اخیرا دولت لبنان با ریاست حسان دیاب تشکیل شد. معترضان دولت جدید را محکوم کرده و شعار «انقلاب انقلاب» سر دادند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
وی درباره ماهیت وجودی تعاونی‌های روستایی افزود: نوع سازه اقتصادی با مشارکت افرادی با منافع مشترک است که در محیطی به‌شدت ناپایدار و پر از ریسک‌های متنوع قرار دارد و توان دسترسی به منابع اولیه آنها تحت‌تاثیر عواملی بسیار فراتر از کنترل آنها در حوزه اقتصاد سیاسی غذا است. به گفته شیرزاد، اکنون در سطح خرد، فعالیت‌های تجاری بنگاه‌های تعاونی روستایی به حوزه سیستم تناوب، استفاده از نهاده‌های تولید، سیستم انتقال آب، نوع مبارزه با آفات و بیماری‌ها، کودورزی مناسب، ترکیب کشت تخصصی میزان اراضی با مقیاس بزرگ به‌طور معمول بیش از ۱۰۰ هکتار، حاکمیت شرکتی پرقدرت، توان پیش‌بینی قیمت در برداشت محصول، به تولید فراتر از نیازهای معیشتی اعضا و فروش آن در بازار منجر می‌شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
رقم صادرات برق ایران در تابستان سال ۹۷ معادل ۸/ ۲ میلیارد کیلووات ساعت برق بود که امسال ۱/ ۰ میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته است. از سوی دیگر در حالی که ایران در تابستان سال ۹۷ معادل ۲/ ۱ میلیارد کیلووات ساعت برق وارد کرده است، این رقم با حدود ۹/ ۰ میلیارد کیلووات ساعت کاهش به ۳/ ۰ میلیارد کیلووات ساعت در تابستان ۹۸ رسیده است. همچنین روند تغییرات واردات برق کشور در تابستان ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن عدد منفی ۵۱ را نشان می‌دهد. عراق و افغانستان از مهم‌ترین خریداران برق ایران هستند و همزمان ایران به کشورهای ترکمنستان، ارمنستان، منطقه خودمختار نخجوان و ترکیه نیز صادرات برق دارد. بیشترین میزان صادرات برق ایران به عراق در سال ۹۱ و به میزان ۸ هزار و ۳۵ هزار مگاوات بوده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
در این مراسم حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اظهار کرد: سجام طرحی ملی برای ایجاد احراز هویت یکپارچه در کشور است. مدیرعامل سمات افزود: با طراحی ابزارهای نو و متنوع سرمایه‌گذاری‌های تازه با مشارکت فعال مردم صورت گرفته است و در این میان بسترهای بازار سرمایه هم متناسب با این شرایط باید گسترده‌تر شود. به گفته فهیمی، بازار سرمایه توانست در اوج تحریم‌ها و بن‌بست‌های اقتصادی و مالی با تامین مالی برای بخش عمومی، خصوصی و حتی برای دولت در توسعه اقتصاد کشور نقش ویژه‌ای داشته باشد. وی با تشریح ابزارهای مختلف طراحی شده در بستر بازار سرمایه یادآور شد: ایجاد بستر جذب سرمایه از اقشار مختلف جامعه و رفع دغدغه‌های شرعی سرمایه‌گذاران یکی از مهم‌ترین اقدامات برای جذب سرمایه این افراد بوده که بازار سرمایه کشور توانسته است به‌خوبی از این پتانسیل استفاده کند. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۹۰درصد از ثبت‌نام‌های جدید در سامانه سجام را تازه‌واردان به بازار سرمایه تشکیل می‌دهند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
در شرایط فعلی به نظر می‌رسد تنها قدرت پول است که مسیر سهام را تعیین می‌کند و هیچ متغیر بیرونی نمی‌تواند اثر محسوسی بر معاملات سهام بگذارد. گردش ۳/ ۰ درصد نقدینگی کشور در سهامهمان‌طور که اشاره شد روز گذشته شاهد شکست پرقدرت رکورد تاریخی ارزش معاملات خرد سهام بودیم. به این ترتیب بورس تهران شاهد دادوستد بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در میان سهام بود. علاوه بر این همچنان در پایان معاملات شاهد انتظار ناکام حدود ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی برای ورود به گردونه معاملات بودیم. پیش از این به‌دلیل وضعیت بازار سهام کشورمان، دغدغه‌ چندانی درخصوص میزان اثرگذاری این بازار بر اقتصاد وجود نداشت.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در چهارمین همایش سالانه «هم‌اندیشی نهادها با رویکرد اقتصاد مقاومتی، پیاده‌سازی راهبری مطلوب در شرکت‌های تحت پوشش» گفت: درحال‌حاضر یک میلیون نفر سهامدار شرکت‌های سازمان هستند و این مهم‌ترین سرمایه ما به حساب می‌آید؛ یعنی ما در مسیر تحقق اقتصاد مردم محور گام برداشتیم. محمدرضا اسکندری با اشاره به سازمان‌دهی حوزه‌های کسب‌وکار سازمان تاکید کرد: مانند زنجیره شمال شرق کشور (مکتوس) به دنبال ایجاد زنجیره تولید هستیم؛ درخصوص نوآوری نیز به‌دنبال تحقق پروژه‌هایی هستیم که بتواند برخی از نیازهای کشور را مرتفع کند و در بهره‌وری از ظرفیت‌های موجود قدمی برداریم. وی تصریح کرد: در سازمان با هدف اجرایی کردن نظام تعالی و ایجاد بهره‌وری، برای تحقق بندهای اصول موضوعه اقدامات عملیاتی صورت گرفته است. مانند آموزش مستمر کارکنان و تدوین ساختار و بستر‌سازی برای شناسایی ایده‌های نوآورانه و استارت‌آپ، جوان‌گرایی و راه‌اندازی سامانه‌های فناوری اطلاعات هر مالیاتی را که سازمان از نظر قانونی مکلف است، پرداخت کردیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
کارنامه شهرداری تهران در جذب سرمایه‌ها برای توسعه پایتخت نشان می‌دهد: سرمایه‌های آماده برای توسعه پایتخت به دلیل استفاده نامناسب از دارایی‌های شهر، عمدتا صرف ساخت‌وسازهای تجاری ترافیک‌ساز شدند. در واقع شکل مواجهه با سرمایه‌گذارانی که به توسعه پایتخت اشتغال داشته‌اند سبب شده تا تیم مسوول جذب سرمایه‌گذاری در شهر تهران، عملا به تیم اتاق فرمان مال‌سازی تبدیل شوند. علت نخست، دانش اندک گروهی در مدیریت شهری پایتخت نسبت به شکل هدایت سرمایه‌های مستعد برای سرمایه‌گذاری در پایتخت است. در این مسیر شهرداری می‌تواند از ابزار واگذاری اراضی تحت مالکیت خود به شرط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه توسعه مطلوب شهر یعنی توسعه خطوط ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کند. در این مسیر، مدیریت شهری اخیرا لایحه‌ای باعنوان «سند جامع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی» در پروژه‌های شهری را به تصویب شورای شهر رسانده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
پس از انقلاب اسلامی نیز توسعه بندر شهیدرجایی در بندرعباس و تبدیل قشم، کیش، انزلی، اروند و چابهار به‌عنوان مناطق آزاد تجاری و صنعتی مهم‌ترین کارویژه‌های دولت‌های مستقر برای توسعه دریامحور کشور به شمار می‌روند. نظریه بازگشت به دریا به‌عنوان پیش‌زمینه تحقق توسعه دریامحور، ‌ در اواخر دهه ۱۳۸۰ از سوی فرمانده وقت نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران، مطرح شد و به دنبال آن این نیرو در سواحل مکران، استقرار یافت. با این حال هنوز این مفهوم بنیادین در بازآرایی استقرار جمعیت و فعالیت در سرزمین، نه تنها در عمل مجالی برای تحقق نیافته است، بلکه هنوز سویه‌ها و ابعاد مختلف آن نیز به‌طور دقیق مورد فهم و اجماع قرار نگرفته است. از همین رو تقلیل موضوع توسعه‌نیافتگی قلمروهای دریایی کشور به موضوع فقدان امنیت یا شرایط سخت محیطی (آب و هوای گرم و شرجی یا نبود آب موردنیاز)، از اساس اشتباه بوده و توسعه خیره‌کننده کشورهای حاشیه خلیج فارس با تکیه بر درآمدهای نفتی، ترانزیت و گردشگری طی نیم قرن اخیر، خود شاهدی بر بطلان این دیدگاه است. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دکترین نظام سیاسی خویش و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به منظور تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای تاثیرگذار بر معادلات جهانی و نیز برخورداری از اقتصادی متنوع، چندمحصولی و غیروابسته به نفت، باید ایده بازگشت به دریا و توسعه دریامحور را به‌عنوان یک استراتژی جدی برای تحول در سازوکارها و نظامات توسعه‌ای سرزمین و نیز تکوین و ارتقای تمدن ایرانی مدنظر قرار دهد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
جزئیات تجارت خارجی کشور از ابتدای سال تا پایان دی ماه از سوی گمرک اعلام شد. جزئیات آمار تجارت خارجیمیراشرفی جزئیات آمار ۱۰ ماهه تجارت خارجی کشور را اعلام کرد. با توجه به گفته‌های رئیس‌کل گمرک ایران، صادرات در ۱۰ ماه منتهی به دی به لحاظ وزنی، ۴ برابر واردات است. چنانچه آمار این دو بخش نیز به آمار صادرات اضافه شود، تراز تجاری ایران مثبت خواهد شد. بنابراین، این جهش، حاصل ورود اظهارنامه‌های صادراتی مربوط به صادرات گاز به آمار صادرات بوده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
اما در مخابرات چه گذشت؟ برخلاف شرکت‌های تولیدی و کالامحور، میزان فروش با همان قدرت خرید حاصل از ارز ۴۲۰۰ تومانی عاید شرکت می‌شود. درآمدهای مخابرات با ارز ۱۳ هزارتومانی تسعیر نمی‌شود. سود با کیفیت یعنی سود مستمر و پایدار، یعنی سودآوری شرکت تحت‌تاثیر بحران‌ها و نوسانات نرخ ارز قرار نخواهد داشت. تاکید شرکت مخابرات بر تحقق سود با ثبات است. جنس سودآوری در مخابرات مستمر، رو به رشد، پایدار و ناشی از عملکرد عملیاتی شرکت است و این سود، سود موهومی بادآورده ناشی از تورم و افزایش نرخ ارز نیست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
لزوم کوتاه‌تر شدن پروسه افزایش سرمایه شرکت‌های فعال در بازار سهام از دیگر مواردی است که بارها به اجرایی شدن آن اشاره شده است. اسلامی‌بیدگلی ادامه داد: دستورالعمل پذیرش شرکت‌ها در بورس درحال تغییر است و به‌نظر می‌رسد ورود شرکت‌ها به بازار سهام با روندی سریع‌تر و آسان‌تر صورت گیرد. در این راستا سازمان بورس به بررسی شرکت‌های متقاضی پذیرش در شرکت بورس تهران و فرابورس و برگزاری جلسات هیات پذیرش می‌پردازد. وی در ادامه افزود: مقایسه نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر میزان شناوری آزاد شرکت‌ها افزایش پیدا کرده است. وی با اشاره به بازنگری در دستورالعمل پذیرش شرکت‌ها گفت: البته در دستورالعمل پذیرش شرکت‌ها در بورس و فرابوس یک بازنگری صورت گرفته و برخی از تابلوها با اصلاح درصدها همراه خواهند شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
همزمان با جدال توییتری ظریف و ترامپ، وزیرخارجه عمان ناگهانی و برای بار سوم در طول سه هفته اخیر به تهران سفر کرد. بن‌علوی دیروز در راه بازگشت از داووس در توقفی کوتاه در تهران با وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا رایزنی‌های تهران و مسقط شدت بیشتری یافته است. جدال توییتری ظریف و ترامپپیش از سفر وزیرخارجه عمان به تهران، ظریف و ترامپ جدال توییتری را درباره شرایط مذاکره جدید کلید زده بودند. ادعای پمپئواز سوی دیگر وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعاهای واهی خود علیه تهران، اقدامات دولت ترامپ علیه ایران را موفقیت‌آمیز خواند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
مدیر عامل پلت‌فرم سککوک ادامه داد: اگر بخواهیم این مفهوم را در کنار مفاهیمی همچون دیجیتال اکونومی، اقتصاد دیجیتال و اقتصاد هوشمند قرار دهیم، مساله تامین مالی زنجیره تامین به‌عنوان یکی از نگاه‌های کلیدی در شبکه اقتصادی کشور یک ضرورت قلمداد می‌شود و ایجاب می‌کند که در صنعت فولاد از دید «مدیریت زنجیره تامین و تامین مالی زنجیره‌ای» توجه خاصی معطوف شود. فاب طلایی به پلت‌فرم سککوک اهدا شداین در حالی است که پلت‌فرم ملی سککوک مورد توجه اصولی و حرفه‌ای مراجع و نخبگان این رشته قرار گرفته است. ازجمله اینکه فاب طلایی- رتبه اول محصولات برتر فناوری اطلاعات- در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به پلت‌فرم سککوک اختصاص یافت. فاب طلایی هفتمین همایش ملی فناوری اطلاعات به دکتر فردوس باقری، مدیرعامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن برای پلت‌فرم ملی سککوک اهدا شد. هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات با رویکرد میان‌رشته‌ای و با شعار ارزش‌آفرینی کسب‌وکارهای تعاملی و پلت‌فرم‌ها، عصر دوشنبه در تالار اصلی وزارت کشور برگزار شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
ویروس کرونا نیز می‌تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا در کوتاه‌مدت باشد. دو نفر، معادل ۱۲ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و پنج نفر معادل ۲۹ درصد نیز برای روند قیمت طلا تغییر چندانی قائل نشدند. در نظرسنجی هفته گذشته اکثر تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. افزایش قیمت طلا با شیوع ویروس کروناقیمت طلا در اواسط روز جمعه بالاتر از روزهای قبل بسته شد. نگرانی‌ها و نااطمینانی‌های مربوط به خروج از اتحادیه اروپا، عامل اصلی کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بریتانیا بوده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
باهنر البته در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین، بیش از آنکه شورای نگهبان را در زمینه رد صلاحیت مقصر بداند، از ساختار ثبت‌نام‌ها انتقاد کرد. خطای انسانی در شورای نگهباناز سوی دیگر، یکی دیگر از فعالان سیاسی اصولگرا هم اعلام کرد که شورای نگهبان خطای انسانی دارد. از سوی دیگر دیروز نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خواستار بازنگری در بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان شد. حتی این انتقاد از سوی سران دو قوه‌مجریه و مقننه نیز مطرح شده است؛ انتقاداتی که از سوی سخنگوی شورای نگهبان بی‌پاسخ نماند. موضوع رایزنی عارف با شورای نگهبان را علی صوفی، دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم تایید کرده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
شورای‌عالی تامین اجتماعی و هیات‌مدیره‌های آن از بعد انقلاب عموما با صدور بخشنامه و آیین‌نامه عملا موجبات قانون‌گذاری را فراهم کرده به‌طوری‌که شاهد آن هستیم که با بدعت «حسابرسی به جای بازرسی» و تشکیل «موسسه حسابرسی تامین اجتماعی» حقوق نهاد اصلی تامین مالی صندوق تامین اجتماعی یعنی «کارفرمایان» نه تنها نادیده گرفته شده بلکه پایمال شده است. برخی مواد مهم قانون تامین اجتماعی در ادامه ذکر شده است:۱- ماده «۳۹» قانون تامین اجتماعی اشعار داشته است که «کارفرما مکلف است حق بیمه مربوط به هر ماه را حداکثر تا آخرین روز ماه بعد به سازمان بپردازد. نتیجه بازرسی حداکثر ظرف یک‌ماه از طرف سازمان به کارفرما اعلام خواهد شد.» تدقیق در ماده فوق نشان می‌دهد موضوع بازرسی صرفا مشمول صورت مزد بگیران کارگاه‌ها می‌شود ولاغیر. بدیهی است پس از این رسیدگی یک‌ساله سازمان تامین اجتماعی موظف است مفاصا حساب کلی برای واحد مورد رسیدگی صادر کند. در این رابطه بحث بازرسی برای بررسی اصالت هویت بیمه‌شدگان و مبنای حقوق مکسوره آنان برای برقراری مستمری و بازنشستگی است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
براساس آمار اعلام‌‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی گروه «خودرو» بیشترین افت تولید را ثبت کرده است. از دیگر نکات قابل تامل در آمار اعلام‌شده، رشد تولید محصولات لوازم خانگی (شامل یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و …) است. علاوه ‌بر کالاهای منتخب صنعتی، روند تولید کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی نیز بیانگر آن است که از میان ۱۲ کالای مورد بررسی در این گروه ۹ کالا رشد تولید و ۳ کالا افت تولید را ثبت کرده‌اند. در آمار سه فصل سال جاری روند تولید سنگ آهن درج نشده که این امر می‌تواند به عدم اعلام میزان تولید شرکت‌های تولید‌کننده مرتبط باشد. اما محصولات معدنی که در این دوره زمانی بیشترین افت تولید را تجربه کرده‌اند، در برگیرنده سه محصول «شمش آلومینیوم»، «کنسانتره زغال‌سنگ» و «آلومینا» می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
کدخدایی در ادامه توضیحات خود به رد صلاحیت حدود ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی اشاره و تاکید کرده بود: «این افراد بیشتر به علت جرایم و سوء استفاده‌های مالی تأیید صلاحیت نشده‌اند». یک روز پس از این توضیحات سخنگوی شورای نگهبان بود که موجی از اظهارنظرات درباره آن به راه افتاد. اما آنچه که بیشتر مورد توجه فعالان سیاسی و کاربران فضای مجازی قرار گرفت، رد صلاحیت بیش از ۹۰ نفر از نمایندگان کنونی آن هم به دلیل مسائل مالی بود. این مطلب درست نیست چرا که نامه‌های ارسال شده هیات نظارت به نمایندگان به بندهایی اشاره دارد که اقتصادی نیستند. به گفته کدخدایی "برخی از نمایندگان در طول دوره نمایندگی خطاهایی داشته‌اند که صلاحیت نمایندگی را برای دوره بعد از دست داده‌اند.
ایمناایمنا2 ساعت قبل
در مغز افراد سالم، این پروتئین نابود می‌شود؛ ولی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر، تجمع می‌یابد. آخرین آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت در مورد زوال عقل؛ - آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است. - زوال عقل نه تنها تاثیر جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی بر مبتلایان دارد، ‌ بلکه خانواده و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. - اکنون حدود ۵۰ میلیون نفر به زوال عقل مبتلا هستند و سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر به این تعداد افزوده می‌شود. - گرچه قربانیان زوال عقل عمدتا سالمندان هستند؛ ولی این عارضه یک بخش طبیعی از پیری نیست.

به انتهای لیست رسیدید