اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز57 دقیقه قبل
در ذیل در ۲۲ بند به برخی از پیامدهای جهانی اتخاذ مواضع انقلابی و مدبرانه رهبری انقلاب در عرصه معادلات سیاسی جهانی و منطقه‌ای اشاره می‌گردد:۱- شکست دستگاه محاسباتی هیئت حاکمه آمریکا در برابر هوشمندی سیاسی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران. ۵- رسوایی بزرگ فریبکاری سیاسی آمریکا در تمسک به واسطه‌گری در برابر دیپلماسی مقتدرانه و حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی. ۱۰- رنگ ‌باختن سیاست تار عنکبوتی رئیس‌جمهور آمریکا در مواجهه با سیاست‌ مستحکم و مقتدرانه رهبری انقلاب اسلامی. ۱۸- خط بطلان بر برجام‌های زنجیره‌ای و تحریم نوع مذاکره بر سر ابعاد قدرتی جمهوری اسلامی ایران به عنوان خط قرمز حفظ عزت، اقتدار و استقلال جمهوری اسلامی ایران! ۲۲- «نه» بزرگ جمهوری اسلامی به تقاضاهای مکرر آمریکا برای مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی ایران.
فارسفارس2 ساعت قبل
جدای از تحلیل محتوای متن سخنرانی، بررسی توزیع فراوانی کلیدواژگان محورهای سیاسی، نظامی و اقتصادی در دو خطبه قابل توجه است. اقتصاد نفتی علت‌العلل ناکامیابی و فشل ماندن اقتصاد است که حاصلی جز پدید آمدن دولت‌های تحصیلدار یا دولت‌های رانتیر (Rentier state) در بر ندارد. پس شرط لازم برای ایجاد قوت اقتصادی داخلی، رهایی از اقتصاد نفتی است. نقش کلیدی اقتصاد در جهت‌دهی تحولات سیاسی و نظامی منطقه و رهایی از استثمار خارجی در این جملات مورد تاکید قرار گرفته است. مشاهده می‌شود که در این دو خطبه‌ی راهبردی باز هم بر درون‌زایی و برون‌گرایی اقتصاد که از مفاهیم اساسی اقتصاد مقاومتی است تاکید شده است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
سفیر پیشین ایران در آذربایجان گفت: ‌ نگاه رهبری به مذاکره نکردن با آمریکا صرفا منوط به آمریکاست و تعامل با کشورهای دیگر نفی نشده است اما مهم این است که در تعامل با این کشورها به آنها دل نبندیم. از این رو در این شرایط مذاکره در عمل توجیه ندارد و امکان پذیر نیست. اروپا باید سعی کند اعتماد مردم ایران را نسبت به خودش از بین نبرد. پاک‌آیین در خصوص تاکید رهبری بر مقاومت مقابل آمریکا و اقداماتش با اتکا به توان داخلی و قوی کردن خودمان تصریح کرد: راه مقاومت همان است که رهبری گفتند. ما باید حتما با کشورهای دیگر کار کنیم و با هم در ارتباط باشیم اما نباید به آنها دل ببندیم.
مهرمهر4 ساعت قبل
وی با بیان اینکه برای احداث مسیر دسترسی دریاچه نمک ۵۵ کیلومتر راه جدید باید بازسازی شود، گفت: طرح مطالعاتی بهره‌برداری از ظرفیت‌های اقتصادی دریاچه نمک ۳۰ درصد پیشرفت داشته است. معاون استاندار قم از احداث شهرک فرآوری نمک در قم در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در کنار ظرفیت‌های معدنی دریاچه نمک قم، استفاده از ظرفیت شیلات و گردشگری نیز مورد توجه است. طرح جامع مطالعات دریاچه نمک در حال انجام استرئیس سازمان برنامه و بودجه قم نیز در این جلسه بیان کرد: عدم وجود مطالعات زیست‌محیطی، مطالعات گردشگری و توریستی، مطالعات راه دسترسی، ظرفیت‌های شیلات و مطالعات ذخیره آب از کمبودهای استفاده از ظرفیت‌های دریاچه نمک قم است و احداث شهرک نمک برای فرآوری نمک مهم‌ترین هدف در ارتباط با دریاچه نمک است که احداث مسیر دسترسی باید دنبال شود. محمود نوربخش افزود: منابع معدنی مهم‌ترین ظرفیت دریاچه نمک است و ظرفیت گردشگری و شیلات در درجه اهمیت بعدی قرار دارد. رئیس سازمان برنامه و بودجه قم ادامه داد: از بین ۳۴ طرح اقتصاد مقاومتی قم ۲۰ طرح در سطح ملی و ۱۴ طرح در سطح اختیارات و منابع داخل استانی در حال اجراست.
فارسفارس4 ساعت قبل
اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره شرکت‌های فناور و حمایت‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۵-۴ سال اخیر سعی کرده با اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با دو برنامه راهبردی و محوری حمایت‌هایی از شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات را در دستور کار قرار دهد. * تجربه فروش بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان در یکسال گذشتهرئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان در شرایط مطالعاتی و اقتصادی توانستند در سال گذشته بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان فروش را تجربه کنند و بتوانند نقش و سهم‌‌شان را در اقتصاد کلان کشور باز کنند؛ البته اعتقاد داریم که اقتصاد دانایی‌محور و اقتصاد دانش‌بنیان پیشران و مقوم اقتصاد مقاومتی در کشور است، به طوری که مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی در کشور محقق نخواهند شد مگر اینکه با تدبیری که مقام معظم انقلاب مبنی بر جریان‌سازی اقتصاد دارند موضوع درون‌‌زا بودن اقتصاد را از طریق حمایت‌ از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشیم. وی در ادامه گفت: امروزه بیش از ۶۰۰ مرکز رشد واحدهای فناور، ۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۵۰ مرکز نوآوری در سراسر کشور حضور فعال دارند که عمدتا بر مبنای مزیت‌های قومی شکل‌ گرفته‌اند که شاهد فعالیت‌های روزافزون این واحدهای فناور هستیم. * درون‌زا بودن فناوری و ارتقاء کسب‌وکارهای فناورانهوی همچنین خاطرنشان کرد: بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان ما باید به جای اینکه به فکر انتقال تکنولوژی یا خرید فناوری از خارج از کشور باشیم بحث درون‌زا بودن فناوری و ارتقاء کسب و کارهای فناورانه را بر منظر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با رویکرد تجاری‌سازی و البته موضوع مهم بازارسازی برای شرکت‌های دانش‌بنیان دنبال می‌کنیم. انتهای پیام/
مهرمهر4 ساعت قبل
به گفته وی، هرچند برای پیگیری طرح‌های نیمه تمام اقدامات خوبی از سوی مسئولان صورت گرفته است. وی با بیان این‌که پروژه‌های نیمه‌کاره استخوان لای زخم طرح‌های عمرانی استان قم است و باید تعیین تکلیف شوند، افزود: تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌کاره نیازمند بازدیدهای میدانی مدیران و پیگیری‌های ملی است. وی افزود: دستگاه‌های اجرایی موظف هستند گزارش پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی را به‌صورت دوره‌ای و سه ماه ارائه دهند. سرمست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احداث کمربندی جدید قم، بیان کرد: طرح جدید کمربندی قم به طول ۱۱۰ کیلومتر به نام سردار سرافراز اسلام «شهید حاج قاسم سلیمانی» نامگذاری شده است و پیش بینی می‌شود در دهه فجر کلنگ زنی شود. وی هزینه احداث کمربندی جدید قم را ۲۱ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۳۰ درصد این مبلغ از منابع دولتی است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
علیرضا رحیمی با یادآوری اقدامات انجام شده برای تدوین سند راهبردی توسعه گذشته طی ماه‌های گذشته از بررسی و تصویب این سند در کمیسیون اصلی دولت در ماه جاری خبر داد و گفت: «از الزامات پیاده‌سازی و تحقق سند راهبردی، تکمیل و به‌روزآوری برنامه ملی توسعه گردشگری کشور است.» به گفته وی در حال‌حاضر پروژه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری ایران با مشارکت UNWTO، یونسکو و ذی‌نفعان ملی برای افق ۲۰۳۰-۲۰۲۰ در حال بررسی و بازنگری است. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه گردشگری در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در مورد استقرار حساب‌های اقماری گردشگری (UNWTO)، پروژه توسعه گردشگری منطقه شمال‌غرب ایران (JICA) و همچنین تدوین استراتژی توسعه صادرات بخش گردشگری (ITC) به‌عنوان پروژه‌هایی که با همکاری‌های بین‌المللی در حال اجرا است و همچنین دستاوردهای مربوطه در ماه‌های اخیر پرداخت. وی فعالیت‌های حوزه گردشگری در استان‌های مرزی با هماهنگی شورای امنیت ملی، توسعه گردشگری محور غرب کشور، توسعه گردشگری منطقه شمال‌غرب کشور با همکاری آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA)، توسعه گردشگری منطقه سه کشور شامل استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان و همدان با هماهنگی ستاد اقتصاد مقاومتی و همچنین توسعه منطقه مکران با هماهنگی شورای توسعه سواحل مکران را از فعالیت‌ها و پروژه‌های گردشگری منطقه‌ای در این دفتر برشمرد. براساس این گزارش در ادامه این نشست گزارش مصوبات دومین نشست معاونان گردشگری غرب کشور در راستای دستور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبنی‌بر توسعه محور غرب از سوی حمید اسکندری معاون گردشگری کردستان تشریح شد. وی گفت: «اکنون اقدامات مختلفی در قالب کمیته‌های پنجگانه تخصصی توسعه گردشگری غرب کشور برنامه‌ریزی و اجرا شده است.» طراحی بسته‌های سفر ترکیبی و تلفیقی، هماهنگی با آژانس‌های مسافرتی کشورهای هم‌جوار (ترکیه، عراق و …) به‌منظور ورود گردشگران، پیش‌بینی تسهیلات برای بسته‌های سفر مشترک بین استان‌های منطقه غرب کشور و ارائه تسهیلات به پروژه‌های واقع در محورهای گردشگری استان‌های غربی ازجمله اقدامات صورت‌گرفته از سوی کمیته‌های مربوطه است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
نمایندگان دولتی اولویت‌های سرمایه‌گذاری در پایتخت را در جمع فعالان اقتصادی بخش خصوصی معرفی و تشریح کردند. ارزیابی‌ها حاکی است، ۱۲ رشته فعالیت صنعتی به‌عنوان اولویت‌های سرمایه‌گذاری در استان تهران تعیین شده ‌است. پشت پرده تعدیل ضوابط مربوط به استقرار واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت از دیگر موضوعاتی بود که در تازه‌ترین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران به آن پرداخته شد. در این نشست که برابر معمول به میزبانی اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، ابتدا عملکرد ۸ ماهه تولید در استان تهران مورد تحلیل قرار گرفت و سپس اولویت‌های سرمایه‌گذاری در پایتخت از سوی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان تشریح شد. تحلیل وضعیت تولیددر ادامه این نشست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به تشریح وضعیت تولید هشت ماه منتهی به آبان امسال در استان تهران پرداخت.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سعید شیرکوند در سفر خود به استان قم عصر شنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان قم که در سالن امام جواد (ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان، افزود: رکود واحدهای صنعتی و تولیدی ارتباطی به تحریم ندارند و مشکلات این واحدها نیاز به همکاری و انسجام بین دستگاه‌ها دارد هرچند با توجه به تحریم ظالمانه در حوزه نفت اکنون ۶۰ درصد از درآمدهای خود را از دست داده‌ایم ولی می‌توان از ظرفیت‌های دیگر کشور برای جبران آن بهره‌مند شد. وی با اشاره به وجود واحدهای صنعتی راکد در قم گفت: از ابتدای سال تاکنون با برنامه‌ریزی مسئولان استان قم ۱۴ واحد صنعتی به مدار تولید بازگشته‌اند و باید ۱۱ واحد تولیدی دیگری که هدف‌گذاری شده هم احیا و به چرخه تولید بازگردند. معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مدیران استانی و دستگاه‌های اجرایی باید با همتی که دارند در زمینه بهره‌برداری از طرح‌های اقتصاد مقاومتی و سرانجام رساندن طرح‌های اقتصادی به میدان آمده و جدیت داشته باشند و با پیگیری از امکانات و ظرفیت‌های قوای سه گانه بهره بگیرند. وی در ادامه افزود: رفت و آمد و سفرهای استانی مسئولان کشوری و بلند پایه کشور به قم یک مزیتی برای استان است و مسئولان محلی باید از این ظرفیت برای مطالبه و بهبود وضعیت عمرانی و اشتغال استان استفاده کنند. شیرکوند اظهار داشت: قم از نظر راه‌های مواصلاتی و ریلی از استان‌های راهبردی کشور است و به عنوان ستون فقرات شبکه مواصلاتی بخش بزرگی از شهرهای کشور به شمار می‌رود.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
رادیوها هر کدام وظایف خود را دارند اما تکلیف رادیو انقلاب چیز دیگری است و باید پاسخگوی مردم باشد. مخاطب گاهی در جایگاهی است که نمی‌داند صاحب چه چیزی است این چیزی است که رادیو انقلاب باید آن را به مخاطب یادآوری کند. شاه آبادی گفت: در آغاز راه اندازی رادیو انقلاب نگاهی داریم به آنچه که در بازه زمانی اخیر در کشور اتفاق افتاد. افراد زیادی هستند که علاقه‌مندند خاطرات و اتفاقات آن زمان را از رادیو انقلاب بشنوند. مجموعه «سوریخ» هقته پیش در جدول پخش شبکه سلامت قرار گرفت اما به دلیل حوادث اخیر پخش آن به امروز انتقال یافت.
انتخابانتخاب11 ساعت قبل
شرکت آذراتصال آمادگی خود را برای تولید اکسل محصول ۳۲۲ ایران خودرو اعلام کرد. اکبرپور پایدار مدیرعامل این شرکت گفت: آذراتصال می‌تواند سالانه ۵هزار دستگاه اکسل محصول جدید ایران‌خودرو را با آخرین استانداردهای کیفی طراحی و تولید کند. پایدار خاطر نشان کرد: ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰هزار دستگاه اکسل خودروهای سواری و تجاری در شرکت آذراتصال وجود دارد. فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو نیز در بازدید با اشاره به نهضت داخلی‌سازی قطعات گفت: شرکت آذراتصال توانسته اقتصاد مقاومتی را در عمل نشان دهد. وی از توسعه همکاری دوجانبه با شرکت آذراتصال استقبال کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
در حال حاضر گروه فولاد مبارکه پیشرو در انجام فرآیند بومی سازی در جهت تامین قطعات و تجهیزات و همچنین بومی سازی فرآیند خطوط تولید در کشور است. این شرکت ایجاد شرایط تامین پایدار، اقتصادی، کیفی و به موقع اقلام مورد نیاز خطوط تولید را از طریق فرآیند بومی سازی و همچنین بومی سازی فرآیند خطوط تولید، به عنوان خط مشی خود در بومی سازی قرار داده است. بومی سازی در دو بخشبنابر این گزارش، بومی سازی در فولاد مبارکه به دو صورت بومی سازی قطعات و تجهیزات و بومی سازی خطوط و فرآیندهای تولید دنبال می‌شود. این دو هدف شامل «بومی سازی قطعات خرید خارج» و «کمک به توسعه توان صنعتی استان کرمان» است. بومی سازی در باتری‌های کک سازیاین مجتمع صنعتی ۸۰ درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود را بومی سازی کرده است.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، علیرضا آشناگر بعدازظهر امروز در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان که در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان برگزار شد اظهار داشت: تدوین اسناد راهبردی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، گردشگری، کشاورزی و فرهنگی منجر به توسعه استان سمنان می‌شود. وی با تأکید بر تسریع در تکمیل اسناد راهبردی از سوی مدیران و مسئولان استانی گفت: طرح‌های قابل‌توجهی با همکاری اساتید دانشگاهی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری و کشاورزی متناسب با ظرفیت‌های استان سمنان در این زمینه‌ها در دست تدوین و اجرا است. استاندار سمنان بابیان اینکه تدوین اسناد راهبردی مسیر توسعه این استان را تسریع و‌ تسهیل می‌کند گفت: نباید در اجرای طرح‌های کلان به‌صورت سلیقه‌ای عمل شود. وی خطاب به مدیران و مسئولان دستگاه‌های مختلف اجرایی تأکید کرد: اهتمام ویژه‌ای نسبت به رویکردهای پژوهشی و کاربردی برای توسعه استان سمنان داشته باشند. آشناگر بیان کرد: طرح‌های پژوهشی که منجر به توسعه استان سمنان شوند؛ موردحمایت قرار می‌گیرند.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
وی ادامه داد: مدیریت جهادی، توانمندی، کارآمدی و اهل مماشات نبودن از ویژگی‌های دیگر انقلابیون است و اگر مجلس انقلابی تشکیل می‌شد، به وزیر چند صد میلیاردی رای نمی‌دادند. عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به بیانات امسال رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان مبنی بر اینکه «زمینه را برای یک دولت جوان حزب‌اللهی آماده کنید»، گفت: براساس نظر معظم له اگر جامعه ایران به سمت تشکیل یک دولت انقلابی و جوان سوق داده شود، مشکلات کشورمان حل خواهد شد و تشکیل دولت انقلابی و حزب اللهی زمانی است که مجلسی کارآمد و انقلابی روی کار بیاید. وی با اشاره به اینکه تقدیر و سرنوشت کشور باید به ۲۹۰ نفر نیروی انقلابی و خدوم در مجلس سپرده شود، یادآور شد: متاسفانه در بخش‌های مدیریت اجرایی کشور افرادی با طرز تفکر سازش و لیبرال حاکم شده‌اند و یک مجلس انقلابی با رویکرد جهادی می‌تواند جلوی آن را بگیرد و به مردم خدمتگذاری کند. وی افزود: برای پیروزی در مشکلات داخلی و اقتصادی کشور باید راه شهید حاج قاسم سلیمانی که همان راه ایثار، مدیریت جهادی و تحقق اقتصاد مقاومتی است را ادامه دهیم. انتهای پیام/ش
ایلناایلنا13 ساعت قبل
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: خوشبختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز شهادت سردار سلیمانی را «روز جهانی مقاومت» نامگذاری کرده تا در پرتوی این نامگذاری یاد این شخصیت بزرگ همیشه جاودان و ماندگار بماند. وی افزود: جهان رقومی یا دیجیتال جهان کوانتومی و جهان متمایل به بی نهایت است و این جهان از منظری دیگر جهان ایجاد تغییر؛ بر اساس اراده و فکر است. وی گفت: در این مفهوم از حکمرانی، دولت دیگر معنای وزارتخانه‌های مرسوم را ندارد بلکه حکمرانی در لایه‌های مجازی جریان پیدا می‌کند. وی افزود: امروز ۱ میلیارد و ۸۰۰ هزار پایگاه اینترنتی در جهان وجود دارد که می‌توان گفت بیش از ۹۵ درصد این پایگاه‌ها قدرت چندانی ندارند. عاملی گفت: اگر این دوره متفاوت را درک کنیم، درک و تلقی ما از مفهوم حکمرانی و سیاستگذاری تفاوت پیدا می‌کند.
ایرناایرنا13 ساعت قبل
رقم جدید برنج طارم که به یاد شهید هسته‌ای مصطفی روشن «طارم روشن» نام گذاری شده، پس از ۹ سال کار پر زحمت و شبانه روزی محققان با هدف خودکفایی در شرایط اقتصاد مقاومتی به دست آمد. قربانعلی نعمت زاده افزود: در محافل علمی و تحقیقاتی دانشگاهی یک اصلی وجود دارد که می‌گویند «کمیت و کیفیت رابطه معکوس دارند»، ولی با تولید رقم روشن این رابطه شکسته شده است، یعنی رقم طارم روشن عملکرد رقم پرمحصول نعمت و کیفیت طارم هاشمی را دارد. این محقق کشاورزی با بیان این که گسترش کشت رقم روشن خودکفایی برنج را در کشور محقق می‌کند، گفت: خودکفایی محصولات کشاورزی باید در زمین کشاورزی و توسط کشاورزان عملیاتی شود. این استاد دانشگاه کشاورزی توضیح داد: بر اساس بررسی‌های آماری، از هر هکتار زیر کشت برنج روشن چهار هزارو ۸۰۰ کیلو گرم برنج سفید به دست می‌آید. در این صورت هر هکتار زمین شالیزاری مازندران در حال حاضر که برنج طارم هاشمی کشت می‌شود برنج مورد نیاز ۷۳ نفر در کشور را تامین می‌کند در حالی که اگر برنج روشن کشت شود، نیاز ۱۳۵ نفر را تامین خواهد کرد.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایسنا/سمنان استاندار سمنان ضمن حمایت از طرح پژوهشی طراحی و ساخت ربات برای مرمت، بازسازی و لایروبی قنات‌ها در این استان، بر ضرورت اجرایی شدن و پیگیری این طرح تحقیقاتی تاکید کرد. ضمن اینکه لایروبی به شیوه سنتی نیز مخاطراتی به همراه داشته و خطرات جانی برای مقنی‌ها به همراه دارد. رئیس شورای برنامه‌ریزی و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان همچنین به برخی پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با کویر اشاره کرد و گفت: استان سمنان با وجود اینکه از ظرفیت‌های متعدد و متنوعی در حوزه کویرنوردی برخوردار است اما تاکنون کمتر از این ظرفیت خدادادی استفاده کرده است. وی به روند رو به رشد کویرنوردی و علاقه‌مندی گردشگران به جاذبه‌های کویر اشاره و تصریح کرد: استان سمنان در برنامه‌های مرتبط با گردشگری کویر، ضعف جدی دارد و باید به منظور رونق بیشتر صنعت گردشگری در این بخش، برنامه‌ریزی جدی‌تری شود. آشناگر بر لزوم سپردن طرح‌های پژوهشی به افراد و دستگاه‌های کارآمد تاکید و خاطرنشان کرد: متاسفانه گاه طرح‌های پژوهشی در استان به افراد و یا نهادهای پژوهشی داده شده که اهلیت لازم را نداشتند و از همین رو برخی از این طرح‌ها خروجی لازم را برای استان نداشته است.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حمید مظاهری طامه سرپرست دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری معاونت فناوری و نوآوری وزارتICT گفت: با توجه به پیش بینی حضور تعداد قابل توجهی از تجار و بازرگانان کشور‌های مختلف دنیا در چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (IRAN EXPO)، این رویداد ‌فرصت مناسبی برای معرفی قابلیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی و در عین حال شناسایی بازارهای هدف و جذب سرمایه گذاران خارجی محسوب می‌شود. وی ادامه داد: حمایت از تحقیق، توسعه سریع‌تر و وسیع‌تر فناوری‌های جدید در حوزه فاوا و اشاعه فرهنگ کاربردی آن‌ها به عنوان بخشی از وظایف و مأموریت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب شده و در عین حال برنامه ریزی جهت تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، از وظایف دولت است که حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات کالاها و خدمات، بخشی از آن محسوب می‌شود. مظاهری افزود: لذا تسهیل‌گری در مقررات‌گذاری و گسترش زمینه مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات محصولات و خدمات حوزه ICT و شکل‌دهی بازارهای جدید و تنوع‌ بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ‌ویژه با کشورهای منطقه جهت رونق بازار و توسعه کسب و کارهای مرتبط، به ‌عنوان راهکارهای حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می‌ شود. وی گفت: راه‍کارهای حمایتی یادشده در قالب تسهیل‌گری و نه به ‌عنوان تصدی‌گری، مورد تأکید است و بر این اساس با عنایت به پیش بینی حضور تعداد قابل توجهی از تجار و بازرگانان کشورهای مختلف دنیا در چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو)، با فرض برگزاری جلسات B۲B با تجار خارجی توسط فعالین حوزه فاوا، این رویداد ‌فرصت مناسبی جهت معرفی قابلیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی است‌. سرپرست دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات ادامه داد: فرصت‌های این حوزه، شناسایی بازارهای هدف و برنامه‌ریزی جهت تحقق آن و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از دیگر خروجی‌ها و دستاوردهای این نمایشگاه محسوب می‌شود که در تاریخ پانزدهم‌ تا هیجدهم‌بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.
کرد آنلاینکرد آنلاین13 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار قطعه بچه ماهی شامل ۵۳ درصد نیاز منابع آبی در دریاچه پشت سدهای این استان رهاسازی شده است. وی با اشاره به اینکه در مرحله اول توسط شیلات کردستان نیز ۵۰۰ هزار بچه ماهی رهاسازی شده است، اضافه کرد: اعتبار خرید این بچه ماهی‌ها از محل اعتبارات اقتصاد مقاومتی تامین شده و در صورت تامین اعتبار ۲ مرحله دیگر رهاسازی توسط شیلات انجام می‌شود. حسین‌پور با بیان اینکه این رهاسازی‌ها با هدف حفظ ذخایر منابع آبی و تولید بیشتر ماهی در استان انجام می‌شود، یادآور شد: منابع آبی استان امسال نیازمند رهاسازی چهار میلیون‌ و ۳۰۰ هزار قطعه ماهی بود که تاکنون توسط تعاونی‌ها و شیلات استان ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار قطعه رهاسازی شده است. کردستان به لحاظ منابع آبی یکی از استان‌های مهم در شمال غرب کشور بوده که عمده محصول پرورش ماهیان سرد آبی در خانواده قزل آلا بویژه گونه رنگین کمان آن است. دریاچه سدهای شهید کاظمی سقز، وحدت سنندج، زیویه و گاوشان کامیاران و گلبلاخ بیجار و همچنین دریاچه زریبار مریوان از جمله منابع آبی کردستان است.
قدس آنلاینقدس آنلاین14 ساعت قبل
وی در این باره بیان داشت: بیشترین درآمدها دولتها بخصوصا دولتهایی که درآمدهای نفتی ندارند براساس اخذ درآمدهای مالیاتی و عوارض و توان تولید کشور و «جی دی پی» است که از آن مالیات گرفته می‌شود. قطعا عدم استفاده از درآمدهای نفتی و عبور از اقتصاد غیر نفتی مشروط به کوچک شدن دولت و حرکت از تصدی‌گری دولت به سمت نظارت‌های حاکمیتی است. به هرحال قوی شدن در اقتصاد و عبور از وابستگی نفتی نیازمند راهکار و استراتژی و راهبرد مالیاتی بدون فشار آوردن به طبقه ضعیف جامعه دارد. عدم رشد بخش خصوصی در اقتصاد کشور عمدی است متأسفانه در همه بخش‌ها اعم از کشاورزی تا صنایع و بخش خودورسازی بخش خصوصی ضعیف و به دور از کارکردهای واقعی خود نگاه داشته می‌شود. تقویت شرکت‌های دانش بنیان، اخذ مالیات از سلبریتی‌ها و خانه‌های خالی و مالیات بر ثروت و … حمایت بانکی از استارت تاپ‌ها، همه و همه می‌تواند قوی شدن اقتصاد کشور را تسهیل کند.
مازن آنلاینمازن آنلاین14 ساعت قبل
رقم جدید برنج طارم که به یاد شهید هسته‌ای مصطفی روشن «طارم روشن» نام گذاری شده، پس از ۹ سال کار پر زحمت و شبانه روزی محققان با هدف خودکفایی در شرایط اقتصاد مقاومتی به دست آمد. قربانعلی نعمت زاده افزود: در محافل علمی و تحقیقاتی دانشگاهی یک اصلی وجود دارد که می‌گویند «کمیت و کیفیت رابطه معکوس دارند»، ولی با تولید رقم روشن این رابطه شکسته شده است، یعنی رقم طارم روشن عملکرد رقم پرمحصول نعمت و کیفیت طارم هاشمی را دارد. این محقق کشاورزی با بیان این که گسترش کشت رقم روشن خودکفایی برنج را در کشور محقق می‌کند، گفت: خودکفایی محصولات کشاورزی باید در زمین کشاورزی و توسط کشاورزان عملیاتی شود. این استاد دانشگاه کشاورزی توضیح داد: بر اساس بررسی‌های آماری، از هر هکتار زیر کشت برنج روشن چهار هزارو ۸۰۰ کیلو گرم برنج سفید به دست می‌آید. برچسب‌هارونق تولید تولید ملی کشاورزی مازندران مزارع برنج
ایسناایسنا15 ساعت قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرعامل شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی با بیان اینکه صنایع کوچک مانند کارگاه‌های فرآوری نخودچی در ممقان، تحریم پذیر نیستند، گفت: تحریم بر اینگونه صنایع که در میان مردم برای خودش جا باز کرده است، اثر نداشته و چنین فعالیت‌هایی به تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب، کمک می‌کنند. وی با بیان اینکه به هیچ پیمانکاری بدهکار نیستیم، گفت: در طول چهار سال گذشته شهرک‌های صنعتی استان برای اولین بار در طول عمرش به شاخص‌های خوبی دست پیدا کرده است و در بسیاری از شاخص‌ها رتبه یک الی سه کشور را داریم. وی افزود: ۱۶۰۰ هکتار به مساحت شهرک‌های صنعتی اضافه شده است، در این مدت، مشکل شهرک صنعتی بعثت را حل کرده و پس از ۱۰ سال در ۱۰۰ هکتار از زمین‌های شهرک صنعتی بناب، عملیات انجام دادیم. نیرومند خاطرنشان کرد: شهرک صنعتی آیت الله هاشمی رفسنجانی ۸۰ هکتار توسعه داده شد و شهرک صنعتی مس ورزقان کلنگ زنی شده و فاز اجرایی آن به زودی آغاز می‎شود. بر اساس این گزارش، در پایان نشست خبری تفاهم نامه برگزاری این استارتاپ میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و شرکت شهرک‌های صنعتی استان امضاء شد.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
ایسنا/زنجان دبیر جشنواره دانشجویی ققنوس استان زنجان گفت: جشنواره دانشجویی ققنوس زنجان تا ۱۰ بهمن‌ماه تمدید شد. وی در رابطه با سایر موضوعات و محورهای جشنواره ققنوس، افزود: عدالت‌خواهی، مشکلات صنفی، دانشگاه و دانشجویی، تناقضات سبک زندگی مردم، وفاق اجتماعی ایرانیان، جهاد اقتصادی، تمدن نوین اسلامی، فرهنگ و هویت شهروندی و محور مقاومت، از جمله سایر موضوعات و محورهای این جشنواره است. این مسئول با اشاره به اینکه تاکنون ۵۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ققنوس ارسال شده، در رابطه با قالب‌های هنری مجاز در جشنواره ققنوس، تصریح کرد: هنرهای تجسمی، موسیقی، ادبیات، فیلم کوتاه، ادبیات نمایشی، استندآپ کمدی، پویانمایی، تئاتر، پژوهش هنری و مداحی قالب‌های هنری مجاز در این جشنواره است. دبیر جشنواره دانشجویی ققنوس استان زنجان با اشاره به اینکه در سال‌جاری تندیس سردار قاسم سلیمانی به جای تندیس جشنواره ققنوس همراه جوایز به دانشجویان برگزیده اهدا خواهد شد، گفت: سردار سلیمانی در بین جوانان، به‌خصوص دانشجویان جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد و دانشجویان هرگز رشادت‌های این سردار اسلام را از یاد نخواهند برد و این سردار سپهبد به‌عنوان یکی از محورهای محتوایی به جشنواره ققنوس افزوده شده است. این مسئول خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره ققنوس می‌توانند به یکی از درگاه‌های الکترونیکی این جشنواره به آدرس دبیرخانه‌ مرکزی بسیج دانشجویی استان زنجان مراجعه و یا آثار خود را به آدرس ghoghnoos-zn، @Motahareh_۱۳۷ در پیام‌رسان بله و تلگرام ارسال کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
یک عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به تاثیر حضور مردم برای کمک به مسئولان برای ادامه مقاومت در مقابل دشمنان گفت: در شرایطی که به انتخابات نزدیک می‌شویم، راهبرد وحدت باید با قوت بیشتری دنبال شود زیرا این راهبرد می‌تواند به برگزاری انتخاباتی بهتر و با مشارکت بیشتر کمک کند. تقویت قدرت سیاسی کشور، می‌تواند توان چانه‌زنی کشور را بالا ببرد. ایران برپایه قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی خود در برابر دشمنان خود مقاومت می‌کند. حضور مردم پشتوانه‌ای برای نظام است و این حضور به مسئولان برای ادامه مقاومت کمک می‌کند. ان شاءالله انتخابات خوبی خواهیم داشت که به تقویت قدرت سیاسی کشور کمک می‌کند.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی از برگزاری رویداد شتاب (استارت آپی) نخودچی در شانزدهم بهمن ماه خبر داد و گفت: ثبت نام این رویداد از ۳۰ آذر ماه سال جاری آغاز شده و تا آخر دی ماه ادامه دارد. وی اضافه کرد: سالانه ۱۰۰ هزار تن نخودچی در این شهر فرآوری می‎شود که ۶۰ هزار تن آن صادراتی و ۴۰ درصد مصرف داخلی بوده و نرخ بیکاری در این شهر منفی هفت درصد است. آخوندی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون دلار از طریق فعالیت‌های حاصل از فرآوری نخودچی ممقان وارد استان می‌‎شود، گفت: با احتساب آذرشهر، ۱۰ درصد واردات استان مربوط به فرآوری نخودچی است. وی در خاتمه از همکاری دانشگاه‌ها، شهرک‌های صنعتی و سازمان غذا و دارو به منظور توسعه واحدهای فرآوری خبر داد. در پایان نشست خبری تفاهم نامه برگزاری این استارتاپ میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و شرکت شهرک‌های صنعتی استان امضا شد.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تاکید رهبری بر تداوم مقاومت در برابر استکبار، تصریح کرد: مردم پایه قدرت سیاسی کشور هستند و ما حضور مردم را در تشییع پیکر سردار سلیمانی و نماز جمعه تهران دیدیم. تقویت قدرت سیاسی کشور، می‌تواند توان چانه‌زنی کشور را بالا ببرد. ایران برپایه قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی خود در برابر دشمنان خود مقاومت می‌کند. حضور مردم پشتوانه‌ای برای نظام است و این حضور به مسئولان برای ادامه مقاومت کمک می‌کند. ان شاءالله انتخابات خوبی خواهیم داشت که به تقویت قدرت سیاسی کشور کمک می‌کند.
ایلناایلنا15 ساعت قبل
معاون قضایی تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه برای بررسی مشکلات کارگری سه واحد صنعتی «فولاد سیاهدن» ابهر، «فولادقزوین» و «آرمان شفق» تاکستان از این کارخانه‌ها بازدید کردند. به گزارش ایلنا، نوابی (معاون قضایی تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه) با همراهی برزگر (مشاور مدیرکل تصفیه امور ورشکستگی قوه قضائیه) با حضور در سه کارخانه فولاد سیادن ابهر و فولاد قزوین و آرمان شفق تاکستان از بخش‌های مختلف این واحدهای صنعتی بازدید کردند و با توضیحات مدیران کارخانه و کارگران، از جزئیات فعالیت‌های این کارخانه و مشکلاتش کارگران آنها مطلع شدند. در حاشیه این بازدید؛ نوابی (معاون قضایی تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه) گفت: باتوجه به صدور حکم ورشکستگی اختیار اداره اجاره این کارخانه‌ها در تصفیه امور ورشکستگی قرار می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه براساس قانون وظیفه ذاتی این اداره نیست که به صورت اجاره این کارخانه‌ها را اداره کند، افزود: می‌توانیم در قالب اینکه این شرکت ورشکسته شده است آنها را پلمب کنیم تا به مرحله فروش برسد. نوابی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی و رونق تولید اظهار کرد: در راستای رونق تولید، شرکت تصفیه بدنبال این است که کار را در کارخانه‌هایی را که امکان بازنگه داشتن آنهاست، ادامه دهد و اشتغال ایجاد گردد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
اگر تناسب بگیریم، سهم ما ‌از بودجه عمرانی کشور، که شاخصه خوبی برای سهم قرارگاه است، این رقم کمتر از ۳ درصد است. برای سال ۹۹ هم بودجه عمرانی ۷۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بسته شد، که سهم قرارگاه خاتم ۲۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گفته شده است و اینجا هم کمتر از ۳ درصد هستیم. اما موسسات قرارگاه خاتم که از هویت قرارگاه استفاده می‌کردند تا سال ۹۱ معاف از مالیات بودند و بعد از ۹۱ کل مالیات خود را پرداخته‌اند. ‌‌مالیات بر ارزش افزوده نیز از روز اول توسط شرکت‌ها و مؤسسات قرارگاه پرداخته شده است. دریافتی قرارگاه خاتم از خزانه دولت است (سرفصل اختصاصی قرارگاه) و ذیحساب از طرف وزارت اقتصاد در قرارگاه و شرکت‌های قرارگاه خاتم مستقر است. * قرارگاه وارد پروژه‌های کمتر از ۱۵۰ میلیارد تومان نمی‌شودمطرح می‌شود که قرارگاه از پروژه‌های کوچک خارج نمی‌شود، آیا اینگونه است؟ ‌محمد: ما در قرارگاه خاتم پروژه‌ها را ‌سطح بندی کرده‌ایم اول قرارگاه در پروژه‌های زیر ۱۵۰ میلیارد تومان وارد نمی‌شود، این شاخصی است که ما برای پروژه‌های کوچک گذاشته‌ایم.
خانه ملتخانه ملت16 ساعت قبل
علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه مبنی بر اینکه «راه نجات کشور قوی شدن در تمامی زمینه‌ها است»، گفت: راه نجات کشور و مهار کردن تحریم‌های ظالمانه امریکا و عوامل آن در جهان و منطقه «قوی شدن کشور» به لحاظ اقتصادی و نظامی است و در بعد اقتصادی، اجرای «سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» مهمترین عاملی است که می‌تواند کشور را خودکفا کرده و مشکلات اقتصادی همچون بیکاری را حل کند. نماینده مردم اراک، کمیجان، خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سال ۹۴ تاکنون ازسوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است اما این سیاست‌ها هنوز آنطور در عمل مورد توجه دولت قرار نگرفته، درحالی که اگر بند بند این سیاست‌ها اجرا شده بود امروز به مراتب شرایط بهتری به لحاظ اقتصادی داشتیم. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: راه نجات کشور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تلاش در زمینه ارتقاء شاخص‌های اقتصادی کشور همچون تولید و صادرات است و قدرت اقتصادی میتواند قدرت ایران را در مابقی عرصه نیز افزایش دهد. /پایان پیام
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علی‌رضا آشناگر ظهر شنبه در نشست شورای نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در سالن یادگار امام (ره) استانداری، ضمن اشاره به‌ضرورت توسعه استان از طریق فناوری، علم، پژوهش و تحقیقات، بیان کرد: رویکردهای پژوهشی و کاربردی برای توسعه سراسر استان موردتوجه مدیران دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد چراکه این رویکردهای راه میان بری به سمت توسعه هستند. وی با اشاره به وجود استعدادهای خوب علمی و صنعتی و تولیدی در سطح استان سمنان، توضیح داد: حمایت از طرح‌های پژوهشی که باهدف توسعه در ابعاد مختلف تدوین استان قطعا در دستور کار خواهد بود. توجه به پژوهشاستاندار سمنان خواستار توجه بیشتر به رابطه بین صنعت و دانشگاه شد و گفت: سند راهبردی توسعه استان تدوین‌شده است از سوی دیگر این اسناد مسیر راه هموار برای توسعه روزافزون محسوب می‌شوند که مدیران استانی باید به آن‌ها نگاه جدی داشته باشند. آشناگر با اشاره به عدم دوباره‌کاری درزمینهٔ کارهای پژوهشی و اتلاف وقت و انرژی، بیان کرد: در اجرای طرح‌های کلان استان سلیقه‌ای عمل نشود. وی در ادامه افزود: طرح‌هایی که در سال‌های گذشته پژوهش شد یا بر اساس مقتضیات زمانی دلیلی برای پژوهش آن وجود ندارد، پژوهش مجدد نشود.

به انتهای لیست رسیدید