الخوخه

الخوخه

فارسفارس6 روز قبل
تحقیق مستقل جدیدی که در زمینه نقض حقوق بشر در یمن، توسط ائتلاف به رهبری سعودی‌ها انجام شده است، شواهد محکمی را درخصوص مخفی‌کاری‌‌های این ائتلاف، ارائه می‌دهد. دولت انگلیس قرار است تا ماه آینده پاسخ خود را به دادگاه ارائه دهد. در بسیاری موارد، شواهد مربوطه در فاصله زمانی بسیار کوتاهی پس از وقوع حملات هوایی جمع‌آوری شده‌اند و تحقیقات انجام شده توسط ائتلاف به رهبری سعودی‌ها را زیر سوال می‌برد. «راضیه المتوکل» دبیر موسسه حقوق بشری موطنه گفت: ‌ «انگلیس باید فروش سلاح به ائتلاف به رهبری سعودی‌ها را بسیار پیش‌تر از این‌ها متوقف می‌کرد. شواهد بیشتری از نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر توسط ائتلاف به رهبری سعودی‌ها قرار است اواخر ماه جاری میلادی توسط محققان موسسه «بلینگ‌کات» منتشر شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
تحولات میدانی یمن در سال ۹۶خیانت نیروهای عبدالله صالح باعث شد موازنه قدرت به خصوص در نوار ساحلی جنوب غرب یمن تا حدود زیادی تغییر کند و نیروهای ائتلاف غربی - عربی- صهیونیستی در خط ساحلی استان‌های تعز و الحدیده پیشروی کنند. به گزارش مشرق، اگرچه نیروهای ائتلاف به ورودی‌های شهر و فرودگاه الحدیده رسیدند اما نیروهای ارتش و رزمندگان جبهه مقاومت پس از درگیری‌های سنگین و نفس گیر توانستند آنان را عقب برانند و کنترل وضعیت را در دست گیرند. ائتلاف غربی - عربی -صهیونیستی درصدد بود با اشغال شهر و بندر الحدیده ارتباط نیروهای یمنی را با دنیای خارج قطع کند اما ناکام ماند؛ در حال حاضر، حدود ۳۰ درصد از مساحت استان الحدیده در اشغال نیروهای ائتلاف است. به گزارش مشرق، نیروهای ائتلاف در سال‌های گذشته حدود ۴۵ درصد از مساحت استان ضالع را به اشغال درآوردند و ۵۵ درصدد از خاک این استان همچنان در کنترل رزمندگان انصارالله و نیروهای ارتش یمن است. قابل ذکر است بیش از ۹۰ درصد مساحت این استان در سال‌های ابتدایی جنگ به اشغال درآمد و نیروهای ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی از خلأ به وجود آمده در سال گذشته نتوانستند استفاده کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
این تنها نمونه‌ای از مقاومت جانانه مردم یمن در برابر عربستان تا دندان مسلح و ائتلافش است. افشای اسناد محرمانه دفاعی فرانسه در مورد استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن نشان می‌دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی به‌طور مستقیم از این تسلیحات در جنگ یمن و علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند. طبق گزارش‌های مستند عربستان در عملیات نظامی خود در یمن دست کم روزانه متحمل ۲۰۰ میلیون دلار خسارت می‌شود. وزارت دفاع عربستان سعودی نیز اعلام کرده است که ۷۵۸ نفر را برای عضویت در نیروی زمینی ارتش استخدام می‌کند، اما استقبالی از این فرصت شغلی ایجاد شده تاکنون نشده است. همه این اتفاقات درحالی صورت می‌گیرد که یمنی‌ها با دست‌های خالی و تکیه بر توان داخلی خود غیرتمندانه از کشورشان دفاع می‌کنند و عربستان سعودی از حمایت همه‌جانبه قدرتمندترین کشورهای جهان برخوردار است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
در راس این سیاست‌ها، مشارکت امارات در تجاوز به یمن در ۵ سال گذشته بود. مدتی قبل، از خلال اظهارات مختلف، صحبت از خروج امارات از یمن بود تا اینکه سی ان ان مقاله عبدالخالق عبدالله را منتشر کرد. نویسنده تاکید کرده که مشارکت امارات در جنگ یمن هرگز یک مشارکت نمادین و گذرا نبوده و تاثیرات خود را داشته است. جنایت‌های ارتش امارات در یمنبا همه این اوصاف نیازی نیست که مشارکت امارات در بزرگترین جنایت و فاجعه بشری در قرن اخیر را یادآوری کنیم. توجیهات عقب نشینی امارات از یمنمشاور بن زاید پس از اظهارات خود در مقاله‌اش، شروع به توجیه خروج امارات از یمن کرد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
در راس این سیاست‌ها، مشارکت امارات در تجاوز به یمن در ۵ سال گذشته بود. مدتی قبل، از خلال اظهارات مختلف، صحبت از خروج امارات از یمن بود تا اینکه سی ان ان مقاله عبدالخالق عبدالله را منتشر کرد. نویسنده تاکید کرده که مشارکت امارات در جنگ یمن هرگز یک مشارکت نمادین و گذرا نبوده و تاثیرات خود را داشته است. جنایت‌های ارتش امارات در یمنبا همه این اوصاف نیازی نیست که مشارکت امارات در بزرگترین جنایت و فاجعه بشری در قرن اخیر را یاد‌آوری کنیم. توجیهات عقب نشینی امارات از یمنمشاور بن زاید پس از اظهارات خود در مقاله‌اش، شروع به توجیه خروج امارات از یمن کرد.

چرا سعودی‌ها در یمن تسلیم شدند/ پابرهنه‌هایی که ارتش آمریکایی را از پا درآوردند +نقشه و عکس

5+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 هفته قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
در قطعنامه پنج روز پیش شورای امنیت، مأموریت نیروهای ناظر سازمان ملل تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ - ۲۵ دی ۹۸- تمدید گردید. براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. چشم بستن سازمان ملل بر تجاوز خارجی به یک عضو خود از یک توافق جهانی برای انهدام یمن حکایت می‌کند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
بنابراین، دلایل التماس بی‌پرده عربستان از ایران اسلامی برای پایان دادن به جنگ یمن را می‌توان به شرح ذیل احصاء کرد. براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. جنگ یمن فعلا چشم‌انداز رسیدن به نقطه پایان ندارد و این نشان می‌دهد که یمنی‌ها باید فشار بیشتری روی عربستان به‌عنوان تنها بازمانده ائتلاف وارد نمایند. روز پنج شنبه ترامپ ادعا کرد که یک پهپاد ایران از سوی یک ناو آمریکایی سرنگون شده است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
در قطعنامه پنج روز پیش شورای امنیت، مأموریت نیروهای ناظر سازمان ملل تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ - ۲۵ دی ۹۸- تمدید گردید. براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. چشم بستن سازمان ملل بر تجاوز خارجی به یک عضو خود از یک توافق جهانی برای انهدام یمن حکایت می‌کند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
در قطعنامه پنج روز پیش شورای امنیت، مأموریت نیروهای ناظر سازمان ملل تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ - ۲۵ دی ۹۸- تمدید گردید. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست. دیدار چهارشنبه گذشته ائمه جمعه با رهبر انقلاب فرصتی برای بازخوانی نقش ائمه جمعه در جامعه ما و مروری بر وظایف و مأموریت‌های آنها بود. رهبر انقلاب در تبیین جایگاه ائمه جمعه و نیز نماز جمعه چند جمله کلیدی دارند که باید با تأمل در آنها جایگاه ائمه جمعه و نماز جمعه‌ها را به رسمیت بشناسیم. ***دیدار ائمه جمعه با رهبر معظم انقلاب درباره توشه بایدها و نبایدهای جایگاه رفیع نماز جمعه دستاورد بزرگی برای ائمه جمعه بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
براساس این بیانیه، سازمان ملل کماکان جنگ یمن را نه تجاوز یک ائتلاف عربی به رهبری سعودی، بلکه درگیری داخلی میان دو طرف یمنی می‌داند. چشم بستن سازمان ملل بر تجاوز خارجی به یک عضو خود از یک توافق جهانی برای انهدام یمن حکایت می‌کند. این اظهارات را نمی‌توان نشانه‌هایی بر رسیدن آمریکا و عربستان به جمع‌بندی تازه‌ای درخصوص جنگ یمن تلقی کرد. هرچند هراس آنان از ادامه ضرباتی که انصارالله علیه ۳۰۰ نقطه حساس در خاک عربستان سعودی شروع کرده، کاملا پیداست. ۳- جنگ یمن فعلا چشم‌انداز رسیدن به نقطه پایان ندارد و این نشان می‌دهد که یمنی‌ها باید فشار بیشتری روی عربستان به‌عنوان تنها بازمانده ائتلاف وارد نمایند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
تصمیم امارات سوال‌هایی را درباره پیامدهای میدانی و سرنوشت ائتلاف عربی و آینده درگیری در یمن بین دولت (مستعفی) عبد ربه منصور هادی و دولت انصار الله در صنعا را مطرح می‌کند. این در حالی است که شمار محدودی هم از نیروهای امارات در مناطق مختلفی از عدن، لحج، شبوه، حضرموت، المهره و مناطقی از ساحل غربی مستقر هستند. نقشه بالا استقرار نیروهای امارات در یمن را تا یکم ژوئیه ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. صرواح از فعال‌ترین جبهه‌های جنگ است، زیرا یکی از دروازهای ورود به صنعا محسوب می‌شود. پیامدها برای ائتلاف سعودی-اماراتیاین احتمال وجود دارد که عقب نشینی امارات عربستان را در برابر حوثی‌ها تنها گذارد که این امر منجر به تضعیف موضع آن می‌شود یا در نهایت موجب می‌شود به خواسته آنها برای توقف جنگ تن بدهد یا به فرآیند مستقیم صلح ورود کند.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مرکز مطالعات و پژوهش‌های سیاسی عربی در گزارشی با عنوان «آینده جنگ در یمن پس از عقب نشینی امارات»، به وضعیت مواضع نیروهای امارات در یمن از زمان آغاز عملیات ائتلاف عربی در سال ۲۰۱۵ تاکنون و پیامدهای عقب‌نشینی تدریجی آن از یمن پرداخت. تصمیم امارات سوال‌هایی را درباره پیامدهای میدانی و سرنوشت ائتلاف عربی و آینده درگیری در یمن بین دولت (مستعفی) عبد ربه منصور هادی و دولت انصار الله در صنعا را مطرح می‌کند. این در حالی است که شمار محدودی هم از نیروهای امارات در مناطق مختلفی از عدن، لحج، شبوه، حضرموت، المهره و مناطقی از ساحل غربی مستقر هستند. نقشه بالا استقرار نیروهای امارات در یمن را تا یکم ژوئیه ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. ماهیت عقب نشینی نیروهای امارات و دلایل آنبا وجود اعلام غیرمنتظره کاهش نیروهای اماراتی و بازاستقرار آنها در یمن تاکنون هیچ تغییر قابل توجهی در وضعیت این نیروها مشاهده نشده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
انتشار اخباری در خصوص پیشنهاد ولی عهد عربستان به نیروهای انصارالله مبنی بر تقسیم کردن کنترل یمن نشان از آن دارد که بن سلمان برای حفظ آبروی ائتلاف خود دست به دامن مذاکره با انصارالله شده است. بنا به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار محمد بن سلمان ولی عهد عربستان از فرار همسر حاکم دبی به انگلیس که بحث و جدل‌های بسیار زیادی را برانگیخته حمایت کرده است. بر اساس این گزارش، گروه ویژه‌ای که مسئولیت فراری دادن همسر حاکم دبی را بر عهده داشت توسط شخص محمد بن سلمان رهبری می‌شد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده عربستان در تجاوز به یمن روزانه متحمل هزینه ۲۰۰ میلیون دلاری میشود. تعداد کشته‌های نظامیان سعودی نیز بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده به بیش از ۳ هزار نفر می‌رسد.
فارسفارس1 ماه قبل
شبکه الجزیره قطر با اشاره به افزایش تلفات عربستان در جنگ یمن، نوشت، مقامات ارشد دفتر پادشاهی عربستان در متقاعدکردن اماراتی‌ها به عدم خروج از یمن ابراز ناامیدی کردند. وبگاه خبری شبکه الجزیره قطر با ذکر این مقدمه، در یادداشتی با عنوان «خروج امارات محاسبات عربستان را به هم ریخت»، ادامه داد: می‌توان برخی از تحولات میدانی و سیاسی جنگ در یمن را از زمان افشای اقدام امارات در عقب‌نشینی از یمن را در پنج مورد مهم زیر خلاصه کرد:۱- اولین پیامد عقب نشینی امارات در شکل تحرکات نظامی عربستان در میدان‌های نبرد ظاهر شد. الجزیره نوشت، علاوه بر پیامدهای عقب نشینی امارات، عربستان با مشکلات و پیچیدگی‌های دیگری روبروست. خشم شهرهای مختلف یمن از حضور نیروهای امارات و عربستان از جمله آنهاست. سی فروند بالگرد آپاچی و زره پوش‌های پیشرفته آمریکایی در پایگاه هوایی العند و مأرب عملیات نظامی عربستان در یمن را پشتیبانی می‌کنند.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
به گزارش ایرنا، برپایه این گزارش، پس از اعلام کاهش حضور نیروهای اماراتی در یمن، پیامدهای این اقدام کم کم اثرات خود بر عربستان سعودی و آینده جنگ علیه یمن را نشان می‌دهد. سومین پیامد مهم این بود که عربستان سعودی همچنین شمار زیادی از نیروها و تجهیزات خود را به جزیره «بریم» در تنگه «باب المندب» اعزام کرد. روز گذشته (جمعه) مردم استان المهره در اعتراض به حضورر نظامیان سعودی در این منطقه به تظاهرات علیه آنان پرداختند و خواستار خروج کامل نیروهای عربستان سعودی از این استان شدند. به نوشته الجزیره این تظاهرات در المهره به خششونت کشیده شد و نظامیان سعودی برای پراکنده کردن مردم المهره از گاز اشک آور و گلوله‌ای جنگی استفاده کردند. یک مقام بلندپایه اماراتی روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که این کشور بخش زیادی از نیروهای نظامی خود را از یمن خارج می‌کند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جنگ علیه یمن در بخش عربی دو پایه داشت؛ پایه زمینی نیروهای تحت فرمان امارات بودند که به دو بخش نیروهای اجیر خارجی و مستخدمین داخلی- مزدوران - تقسیم می‌شدند. در واقع هم در بخش زمینی با محوریت امارات و هم در بخش هوایی با محوریت سعودی، طیفی از کشورها در کنار «ائتلاف متجاوز» قرار داشته‌اند. امارات بعضی از پایگاه‌های خود در عدن و تعز را به نیروهای نظامی وابسته به عربستان تحویل داده و به‌جای آن نیروهای رژیم سعودی در المخا، الخوخه، بریم‌الصغیره و پادگان‌های اطراف عدن مستقر شده‌اند مقامات امارات رسما گفته‌اند هنوز به ائتلاف و منصور هادی وفادارند. یک مقام ابوظبی هم گفت آنچه روی داده یک توافق با سعودی است نه اقدامی یک‌جانبه و فوری. آنان در سطح بالا اظهارنظر نداشته‌اند و در سطح نیروهای غیرمسئول گفته‌اند مواضع و رفتار امارات برای ما ابهام دارد و فعلا چیزی معلوم نیست.

ملک سلمان؛ خط قرمز جدید اسراییل

4+
ایمناایمنا1 ماه قبل
مهرمهر1 ماه قبل
خبرگزاری مهر -گروه بین الملل: این روزها خبر خروج اماراتی‌ها از یمن سخت توجه رسانه‌ها و ناظران امور جنگ یمن را به خود مشغول کرده است. تبعات خروج نظامیان امارات از یمن بر عربستان و تحرکات کنونی ریاضاما موضوعی که در اینجا به دنبال بررسی آن هستیم تأثیرات و تبعات این خروج نظامیان امارات از یمن بر متحد و همسایه آنها یعنی سعودی هاست. معترضان به حضور نظامیان سعودی در المهره در برابر مقر نظامیان سعودی در حصوین در استان المهره دست به اعتراض زده بودند. معترضان پلاکاردهایی مبنی بر ضرورت خروج نظامیان سعودی از این استان و برکناری استاندار و محاکمه وی در دست داشتند. مقامات امارات دریافتند که جنگ یمن جنگی بی حاصل و باتلاقی است که باید از آن خارج شوند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
برخی از پیامدها و تأثیرات اولیه عقب نشینی نیروهای نظامی امارات از یمن اکنون برای همپیمان و همسایه این کشور یعنی عربستان آشکار شده است و اختلاف‌نظر در تخمین ابعاد این خروج و تأثیرات واقعی آن بر آینده جنگ در یمن، ابهاماتی برای عربستان ایجاد کرده است. این منابع افزودند: عربستان اقدامات یاد شده را برای تأمین امنیت این دو بندر پس از کاهش حضور نظامی امارات در آنجا در پیش گرفته است. ۳- منابع یاد شده افزودند: عربستان همچنین نیروهای را به جزیره بریم کوچک واقع در تنگه باب المندب اعزام کرده است. علاوه بر پیامدهای خروج امارات، در حال حاضر عربستان با مشکلات و پیچیدگی‌های دیگری از جمله خشم مردم علیه نیروهایش در چندین شهر یمن مواجه است. آنها با در دست داشتن پلاکاردهای خروج نیروهای عربستانی و برکناری هرچه‌ سریع‌تر استاندار المهره و محاکمه او را خواستار شدند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
یک مقام اماراتی به خبرگزاری فرانسه گفته است کشورش راهبرد خود را از جنگ به صلح در یمن تغییر داده است. «گریفیتیس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن دو روز پیش و در پایان سفر به چند کشور منطقه اعلام کرد سفرش فوق‌العاده مثبت بوده و در پایان یافتن جنگ یمن به امیدهای تازه‌ای دست یافته است. فرمانده نظامیان سعودی در یمن امارات را متهم به خرابکاری در عملیات علیه نیروهای یمنی شمال کرده است. حاکمان امارات «دبی»، حکام ابوظبی را متهم به سوء‌مدیریت و ناتوانی در اداره جنگ یمن کرده‌اند. در یک جمع‌بندی می‌توان گفت جنگ یمن وارد مرحله حساس و جدیدی شده است.

مرحله حساس جنگ یمن/ یکی به نعل و یکی به میخ اروپا

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
به گزارش افکارنیوز، روزنامه‌های صبح امروز ایران در سرمقاله‌های خود به مهمترین مسایل روز کشور و جهان پرداخته‌اند که گزیده آن‌ها در ذیل می‌آید: مرحله حساس جنگ یمنامارات بخشی از نیروهایش را از یمن خارج کرده و دو پایگاه مهم «المخا» و «الخوخه» در استان تعز که مهمترین مرکز هدایت عملیات‌های یک سال اخیر علیه بندر الحدیده بوده‌اند را به همتای متجاوز خود در ائتلاف واگذار کرده است. یکی به نعل و یکی به میخ اروپااین درخواست مایه تعجب بسیاری از کشورها شد چرا که از یک طرف، امریکا بیش از یک سال به نحو غیرقانونی از برجام خارج شده و دیگر حقی در مورد نحوه اجرای آن از سوی ایران ندارد و از سوی دیگر، بررسی نحوه اجرای برجام در دستور کار شورای حکام نیست تا جلسه اضطراری در مورد آن داشته باشد بلکه بررسی این موضوع به عهده مکانیزم تعیین شده در خود برجام است. به هر حال، این نشست روز چهار شنبه گذشته برگزار شد و امریکا به حداقل نتیجه مورد نظرش هم نرسید. ثروتمندان فقیرتر از فقیرفیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن، خبرنگار از میزان پرداختی به ازای جلسات از رئیس شورای شهرستان پردیس سؤال می‌کند و او در جواب می‌گوید من به این ۱۰ یا ۱۵ میلیون نیازی ندارم و برای اثبات گفته خود، تصویر یک چک ۶۵ میلیارد ریالی که مربوط به امور تجاری شخصی اوست را به دوربین نشان می‌دهد.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
یک مقام اماراتی به خبرگزاری فرانسه گفته است کشورش راهبرد خود را از جنگ به صلح در یمن تغییر داده است. «گریفیتیس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن دو روز پیش و در پایان سفر به چند کشور منطقه اعلام کرد سفرش فوق‌العاده مثبت بوده و در پایان یافتن جنگ یمن به امیدهای تازه‌ای دست یافته است. حاکمان امارات «دبی»، حکام ابوظبی را متهم به سوء‌مدیریت و ناتوانی در اداره جنگ یمن کرده‌اند. در یک جمع‌بندی می‌توان گفت جنگ یمن وارد مرحله حساس و جدیدی شده است. آری اگر انصارالله وارد مرحله مذاکرات سیاسی برای پذیرش یک رژیم سعودی بر یمن باشد و خیر اگر انصارالله همان‌گونه که الان می‌گوید خروج تمام متجاوزین از یمن را مقدمه لازم شرکت در مذاکرات پس از جنگ بداند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
یک مقام اماراتی به خبرگزاری فرانسه گفته است کشورش راهبرد خود را از جنگ به صلح در یمن تغییر داده است. «گریفیتیس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن دو روز پیش و در پایان سفر به چند کشور منطقه اعلام کرد سفرش فوق‌العاده مثبت بوده و در پایان یافتن جنگ یمن به امیدهای تازه‌ای دست یافته است. حاکمان امارات «دبی»، حکام ابوظبی را متهم به سوء‌مدیریت و ناتوانی در اداره جنگ یمن کرده‌اند. در یک جمع‌بندی می‌توان گفت جنگ یمن وارد مرحله حساس و جدیدی شده است. آری اگر انصارالله وارد مرحله مذاکرات سیاسی برای پذیرش یک رژیم سعودی بر یمن باشد و خیر اگر انصارالله همان‌گونه که الان می‌گوید خروج تمام متجاوزین از یمن را مقدمه لازم شرکت در مذاکرات پس از جنگ بداند.
فارسفارس1 ماه قبل
دو پایگاهی که امارات از آن‌جا عملیات یورش به استان الحدیده را فرماندهی می‌کرد. رویترز در ادامه نوشته است که سخنگوی ائتلاف سعودی و همچنین سخنگوی دولت امارات از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده‌اند. یک مقام بلندپایه اماراتی اما گفت: «هیچ نگرانی در خصوص به وجود آمدن خلأ در یمن نداریم، چرا که ۹۰ هزار نیروی یمنی را آموزش داده‌ایم. این یک موفقیت بزرگ در یمن است.» امارات می‌گوید که همچنان به تعهدات خود در قالب ائتلاف و دولت منصورهادی پایبند است. یک مقام دیگر نیز گفت که تصمیم برای کاهش نیروهای اماراتی در یمن در لحظه صورت نگرفته و حاصل گفت‌و‌گو با ریاض است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| امارات نیروهایش را در برخی مناطق یمن که در آنها پایگاه‌های نظامی بزرگی را در طول جنگ ایجاد کرده بود، کاهش داده است. دو فرمانده نظامی یمنی و مسؤولان دولت مستعفی یمن به خبرگزاری رویترز گفتند، افسران سعودی فرماندهی پایگاه‌های نظامی در دو بندر المخا و الخوخه را تحویل گرفته‌اند؛ در حالی‌که نیروهای امارات از آن دو برای حمایت از عملیات نظامی استفاده می‌کردند که هدفش کنترل بر الحدیده و نظارت بر ساحل غربی بود. ریاض تعدادی نامشخص از نیروها را به شهر ساحلی عدن و نیز جزیره کوچک آتشفشانی «بریم» در تنگه باب المندب فرستاده است. تنگه باب المندب، گذرگاه استراتژیک دریانوردی است که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند. البته سخنگوی نیروهای ائتلاف سعودی و نه دولت امارات به درخواست‌ها ازبابت تایید صحت این گزارش هنوز پاسخی نداده‌اند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
منابع آگاه اعلام کردند که عربستان پس از کاهش حضور نظامی امارات در یمن، تامین امنیت بنادر استراتژیک دریای سرخ را برعهده می‌گیرد. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، چهار منبع آگاه اعلام کردند که در پی تصمیم امارات برای کاهش حضور نظامی در یمن، عربستان سعودی تامین امنیت دو بندر استراتژیک در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب را بر عهده خواهد گرفت. دو فرمانده نظامی یمن و دو مقام رسمی دولتی این کشور اعلام کردند که افسران سعودی فرماندهی پایگاه‌های نظامی در دو بندر «المخا» و «الخوخه» را تحویل گرفته‌اند. تنگه باب المندب گذرگاه استراتژیک دریانوردی است که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند. سخنگوی نیروهای ائتلاف سعودی و دولت امارات به درخواست‌ها برای تایید صحت این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
چهار منبع مطلع اعلام کردند، نیروهای عربستان در یمن تدابیری را برای تامین امنیت دو بندر استراتژیک در دریای سرخ و تنگه باب المندب در نظر گرفته‌اند؛ این اقدام در پی کاهش حضور نظامی گسترده هم‌پیمان اصلی عربستان یعنی امارات است. به گزارش ایسنا، امارات نیروهایش را در برخی مناطق یمن که در آنها پایگاه‌های نظامی بزرگی را در طول جنگ ایجاد کرده بود، کاهش داده است. تنگه باب المندب گذرگاه استراتژیک دریانوردی است که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند. البته سخنگوی نیروهای ائتلاف سعودی و نه دولت امارات به درخواست‌ها ازبابت تایید صحت این گزارش هنوز پاسخی نداده‌اند. امارات می‌گوید، همچنان به تعهدات خود در قبال ائتلاف و دولت مستعفی یمن پایبند است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون الحدث, پس از تصمیم امارات برای عقب نشینی از برخی مناطق یمن, سعودی‌ها کنترل دو بندر راهبردی را در دریای سرخ و تنگه باب المندب به عهده گرفتند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد نیروهای سعودی در یمن کنترل دو بندر راهبردی المخا و الخوخه را در دریای سرخ و تنگه باب المندب در چارچوب هماهنگی با متحد اصلی خود یعنی امارات به عهده گرفته اند, این در حالی است که امارات از بازآرایی توزیع حضور نیروهایش در برخی از مناطق یمن خبر داده است. خبرگزاری رویترز از برخی فرماندهان نظامی و مسئولان دولت (مستعفی و فراری) یمن نقل کرده است که شماری از افسران سعودی فرماندهی پایگاه‌های نظامی را در دو بندر المخا و الخوخه به عهده گرفته‌اند. همچنین ریاض شمار نامعلومی از نیروهایش را به شهر ساحلی عدن و جزیره آتشفشانی پریم یا میون در تنگه باب المندب اعزام کرده است.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

انصارالله