القاعده

القاعده

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی گفت «وزارت امورخارجه آمریکا به صورت غیرمستقیم از حمله گسترده شبه نظامیان جبهه النصره، گروه وابسته به القاعده در سوریه که به توپخانه و خودرو‌های زرهی مجهز بودند- به منطقه عاری از تنش در ادلب حمایت کرد.» به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری ایتارتاس؛ ایگور کناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: علت پشت پرده مشکلات کلیدی بر سر راه برقراری دوباره زندگی مسالمت آمیز برای مردم سوریه وزارت امور خارجه آمریکا است که با اعمال بی رحمانه‌ترین تحریم‌ها جلوی ورود مواد غذایی، دارو، پوشاک و کمک‌های مالی را برای مردم کاملا بی گناه سوریه در آن بخش‌هایی از خاک سوریه که از دست تروریست‌ها آزاد شده‌اند، می‌گیرد. وی گفت «وزارت امورخارجه آمریکا به صورت غیرمستقیم از حمله گسترده شبه نظامیان جبهه النصره، گروه وابسته به القاعده در سوریه که به توپخانه و خودرو‌های زرهی مجهز بودند- به منطقه عاری از تنش در ادلب حمایت کرد.» ایگور کناشنکوف افزود مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا این شبه نظامیان را «شهروندان بی گناه» خطاب کرد. به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، این وزارتخانه از این ریاکاری پمپئو که اعلام کرد وزارت امور خارجه درباره حمله بزرگ روسیه و سوریه علیه این به اصطلاح شهروندان غیرنظامی در ادلب نگران است، متعجب نشد. وزارت امورخارجه آمریکا هرگز به طور علنی از نبرد روسیه علیه تروریسم بین المللی در سوریه حمایت نکرده است و همه بیانیه‌هایی که که ظاهرا درباره نگرانی اش در خصوص درد و رنج غیرنظامیان صادر کرده تنها پس از شکست سنگین تروریست‌ها صادر شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ساعت قبل
رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس تاکید کرد که اعراب و کشور‌های خاورمیانه باید بدانند که آمریکا صرفا برای تامین منافع خود به دنبال حمایت از اسرائیل است. اعتمادآنلاین| علی بختیار ضمن محکومیت طرح معامله قرن بیان کرد: غربی‌ها با دخالت در اوضاع و احوال منطقه خاورمیانه و ارائه طرح معامله قرن به دنبال برهم زدن شرایط منطقه و ظلم مضاعف به ملت فلسطین هستند. اعراب و کشور‌های خاورمیانه باید بدانند که آمریکا صرفا برای تامین منافع خود به دنبال حمایت از اسرائیل است. برخی از دولت‌های عربی منطقه بر این خیال هستند که آمریکا به دنبال تامین منافع مردم منطقه است درحالی که مردم منطقه برای آمریکایی‌ها هیچ ارزشی ندارند. آمریکایی‌ها صرفا به دنبال تامین منافع خود از منطقه هستند از این رو ناامنی در منطقه را ترجیح می‌دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین8 ساعت قبل
ستاد هماهنگی بین سازمانی روسیه و سوریه در امور آوارگان سوری با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از دو میلیون آواره سوری به خانه‌های خود بازگشته‌اند. اعتمادآنلاین| ستاد هماهنگی بین‌سازمانی روسیه و سوریه در امور مربوط به بازگشت آوارگان سوری به کشورشان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از دو میلیون آواره سوری به اقامتگاه‌های دائمی بازگشتند. بنا به گزارش خبرگزاری «تاس»، در این بیانیه آمده است که از میان این تعداد آواره سوری، بیش از ۷۰۰ هزار نفر از کشورهای دیگر به سوریه بازگشتند. ستاد روسی-سوری امور آوارگان سوری اطمینان داد که تنها احیای حاکمیت کامل و تمامیت ارضی جمهوری سوریه به از بین رفتن تمامی اردوگاههای پناهجویان و بازگشت شهروندان سوری به زندگی آرام و صلح‌آمیز در سوریه کمک می‌کند. استان ادلب سوریه به همراه مناطق اطراف آن بر اساس توافق آستانه چهارم بین ایران، روسیه و ترکیه جزو مناطق کاهش تنش به شمار می‌رود.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس تاکید کرد که اعراب و کشور‌های خاورمیانه باید بدانند که آمریکا صرفا برای تامین منافع خود به دنبال حمایت از اسرائیل است. علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا ضمن محکومیت طرح معامله قرن بیان کرد: غربی‌ها با دخالت در اوضاع و احوال منطقه خاورمیانه و ارائه طرح معامله قرن به دنبال برهم زدن شرایط منطقه و ظلم مضاعف به ملت فلسطین هستند. اعراب و کشور‌های خاورمیانه باید بدانند که آمریکا صرفا برای تامین منافع خود به دنبال حمایت از اسرائیل است. برخی از دولت‌های عربی منطقه بر این خیال هستند که آمریکا به دنبال تامین منافع مردم منطقه است درحالی که مردم منطقه برای آمریکایی‌ها هیچ ارزشی ندارند. آمریکایی‌ها صرفا به دنبال تامین منافع خود از منطقه هستند از این رو ناامنی در منطقه را ترجیح می‌دهند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، معین الکاظمی یکی از فرماندهان حشد شعبی عراق دو طرف را در ورای حمله به سفارت آمریکا در بغداد به منظور برهم زدن اوضاع دانست. وی افزود: طرف نخست استفاده کننده از حمله به سفارت آمریکا در بغداد، خود آمریکاییها هستند تا اوضاع را آشفته کنند و نوعی پیچیدگی ایجاد کنند و بر تصمیم دولت عراق درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق تأثیر بگذارند و بهانه حمایت از سفارت را مطرح کنند. الکاظمی گفت: طرف دوم گروههای تروریستی هستند که به القاعده مرتبط هستند و به دنبال جنجال هستند. گفتنی است که روز یکشنبه منابع عراقی از شلیک ۵ کاتیوشا به منطقه سبز بغداد خبر داده بودند.
ایسناایسنا1 روز قبل
به گزارش ایسنا، سعید محمدی، کارشناس سیاسی و مسایل بین‌الملل در یادداشتی با عنوان «خطاهای استراتژیک آمریکا و منطق سیاست خارجی ایران» نوشت: دیپلماسی، به معنی هدایت روابط بین افراد، گروه‌ها و ملت‌ها در عرصه مناسبات بین‌المللی است. دیپلماسی مجری سیاست خارجی در چارچوب دکترین سیاست خارجی هر کشور است. دکترین سیاست خارجی توسط رئیس حکومت یا وزیر امور خارجه اعلام می‌شود و هدف از آن، ارائه اصول کلی برای هدایت سیاست خارجی و انجام دیپلماسی است. دکترمحمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در راستای تبیین اصول سیاست خارجی ایران در گفت‌ وگوی اخیرش با نشریه آلمانی اشپیگل درباره احتمال مذاکراه با آمریکا گفت: «نه، من هرگز احتمال این که افراد رویکردشان را تغییر داده و واقعیت‌ها را بپذیرند، رد نمی‌کنم. ظریف با یادآوری جایگاه گفت‌وگو در سیاست خارجی ایران می‌افزاید: «ما سر میز مذاکره هستیم، آنها بودند که میز مذاکره را ترک کردند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در مصاحبه با روزنامه دولت درباره تعامل ایران و FATF ادعاهایی را مطرح نموده است که در ادامه به بررسی آن­ها می‌‌پردازیم. نباید دستکش مخملی مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پولشویی ما را از دست چدنی FATF غافل کند، چرا که کارکرد اصلی استانداردهای FATF افزایش اثرگذاری تحریم­های آمریکاست! تصمیم سیاسی FATF علیه ایراندژپسند می‌گوید: «بزرگ‌ترین قربانی تروریسم ما هستیم، چه تروریسم دولتی و چه تروریسم سیاسی. ما با تروریسم و پولشویی مخالف هستیم و حتی با زخمی که از تروریسم خوردیم در این زمینه پیشتاز مقابله با آن هستیم. متأسفانه این سخنان دژپسند با سخنان قبلی ایشان پیرامون سوءاستفاده سیاسی آمریکا از FATF در تناقض است!
رجانیوزرجانیوز1 روز قبل
گروه سیاسی-رجانیوز: فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در مصاحبه با روزنامه دولت درباره تعامل ایران و FATF ادعاهایی را مطرح نموده است که در ادامه به بررسی آن­ها می‌­پردازیم. نباید دستکش مخملی مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی ما را از دست چدنی FATF غافل کند، چرا که کارکرد اصلی استانداردهای FATF افزایش اثرگذاری تحریم­های آمریکاست! با توجه به اینکه کارکرد FATF هوشمند سازی تحریم­های آمریکاست، اجرای استانداردهای FATF باعث شفافیت نظام بانکی ایران برای آمریکا می­ شود. چه تروریسم دولتی و چه تروریسم سیاسی. متاسفانه این سخنان دژپسند با سخنان قبلی ایشان پیرامون سوءاستفاده سیاسی آمریکا از FATF در تناقض است!
ایلناایلنا2 روز قبل
فرانسه از آمریکا خواست تا حمایت از ارتش این کشور در غرب آفریقا را کنار نگذارد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانسه امروز -‌دوشنبه- اظهار امیدواری کرد که «عقل سلیم» دست بالا را داشته باشد و آمریکا حمایت از ارتش این کشور در غرب آفریقا را کنار نگذارد. «ژان ایو-لودریان»، ‌ وزیر خارجه فرانسه از وزیر دفاع این کشور خواست که طی دیدار امروز با همتای آمریکایی‌اش این موضوع را با وی مطرح کند. یک مقام ارشد وزارت دفاع فرانسه در این رابطه گفت: «پاریس باور دارد که اکنون زمان افزایش فشار بر شبه‌نظامیان است تا تروریست‌های داعش و القاعده نتوانند در ساحل پایگاه‌های خود را مستحکم کنند. امیدوارم که عقل سلیم دست بالا را داشته باشد.»
فردا نیوزفردا نیوز2 روز قبل
در عین حال این اولین بار در تاریخ روابط ایران و آمریکاست که واشنگتن رسما مسئولیت ترور یک مقام عالی نظامی ایران را به عهده گرفت. بعد از واکنش ایران با حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا، ترامپ گفت که ایران و آمریکا باید صلح را در آغوش گرفته و باهم در مبارزه با داعش همکاری کنند. قدرت نظامی ایران در مقابله به مثل و خروجی تدریجی آمریکا از منطقه۱۱-حمله نظامی ایران اولین حمله نظامی بعد از جنگ جهانی دوم به یک پایگاه نظامی آمریکا بود. این واقعه، قدرت نظامی ایران در مقابله به مثل را نشان داد. با توجه به شروع فاز نظامی از سوی آمریکا علیه ایران، اکنون آنها این واقعیت را بهتر درک می‌کنند که توان موشکی ایران، جزء لاینفک استراتژی دفاعی ایران است.
مهرمهر2 روز قبل
مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره اولویت بندی اهداف بانک مرکزی، گفت: به نظرم نباید برای اهداف بانک مرکزی اولویت بندی در نظر گرفت چرا که تشخیص اولویت تابع مقتضیات همان دوره است و بانک مرکزی باید در همان مقطع تصمیم بگیرد. از سویی دیگر بانک مرکزی لزوما مسئول رشد اقتصادی نیست؛ ظرفیت اقتصادی علی القاعده بر اساس سطح تکنولوژی و قواعد حقوقی تأیید می‌شود و اساسا بانک مرکزی هیچ نقشی در اصلاح قواعد و قوانین ندارد. در طرح بانکداری استقلال بانک مرکزی لحاظ شده استوی درباره تأثیر عملکرد بانک مرکزی در کوتاه مدت روی تولید، تصریح کرد: بله اجماع اکثریت اقتصاددانان این است که عملکرد بانک مرکزی در کوتاه مدت روی تولید اثر می‌گذارد اما سوال این است وقتی بانک مرکزی در چارت جدید می‌خواهد نرخ هدف را تعیین کند باید روی چه موضوعی متمرکز شود. این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در طرح بانکداری، استقلال بانک مرکزی هم در حوزه پرسنلی و هم عملیاتی و هم تنخواهی لحاظ شده است. در واقع در کنار استقلال بانک مرکزی، تخصصی شدن هیأت عالی و شورای سیاست گذاری می‌تواند کمک خوبی به بانک مرکزی باشد و منجر به اتخاذ سیاست‌های مناسب پولی شود.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
وی با طرح این پرسش که آیا باید برای اهداف بانک مرکزی اولویت بندی در قانون تعیین شود یا خیر، گفت: به نظرم نباید برای اهداف بانک مرکزی اولویت بندی درنظر گرفت چرا که تشخیص اولویت تابع مقتضیات همان دوره است و بانک مرکزی باید در همان مقطع تصمیم بگیرد. مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهشهای مجلس با تأکید براینکه بانک مرکزی لزوما مسئول رشد اقتصادی نیست، افزود: ظرفیت اقتصادی علی القاعده براساس سطح تکنولوژی و قواعد حقوقی تأیید می‌شود و اساسا بانک مرکزی هیچ نقشی در اصلاح قواعد و قوانین ندارد. وی با تأکید براینکه اگر قاعده‌ای روی هزینه‌ها و کسری بودجه دولت نباشد حتی کنترل تورم هم انجام نمی‌شود، افزود: همه قدرت کنترل تورم دست بانک مرکزی نیست. * کمک به بانک مرکزی در طرح جدیدمدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از نقاط مثبت طرح بانکداری مجلس را نحوه معاملات ارزی دولت با بانک مرکزی دانست و افزود: الان بانک مرکزی چاره‌ای ندارد تا تمام ریال پول نفت را به دولت پرداخت کند ولی در طرح جدید بانک مرکزی تا زمانی که ارز دولت را نفروشد الزامی برای پرداخت ریال به دولت ندارد همین امر می‌تواند کمک خوبی به بانک مرکزی کند. وی تخصصی شدن هیئت عالی، شورای سیاست گذاری و هیئت مقررات را ابزارهای خوبی برای کمک به بانک مرکزی دانست و گفت: این تخصصی شدن می‌تواند به اتخاذ سیاستهای مناسب پولی کمک بسیاری کند.
تابناکتابناک2 روز قبل
چارچوب کلان طرح یکپارچه شده دولت ترامپ برای مواجهه با ایران، در این رویکرد مذاکره با ایران در مورد مسائل منطقه‌ای، مسائل هسته‌ای یا موشکی و … مشکل را حل نخواهد کرد. شناخت حتی نسبی رویکرد یکپارچه شده دولت ترامپ در قبال ایران، برای اتخاذ واکنش مناسب، ضروری است. اما من در اینجا می‌خواهم چارچوب کلان‌تر تیم امنیتی و سیاست خارجی دولت ترامپ را ترسیم کنم. آنان دولت ترامپ را مانند دیگر دولت‌های آمریکا تست کردند و کشتن قاسم سلیمانی واکنشی بود که از اراده دولت ترامپ گرفتند. این اظهارات خلاصه‌ای از چارچوب دکترین جدید امنیتی دولت ترامپ است.
الفالف2 روز قبل
سوال: یعنی معتقدید که اتفاقاتی مانند اغتشاشات آبان ماه در تصمیم ترامپ به ترور سردار سلیمانی اثرگذار بود؟ لاریجانی: بله، دقیقا تاثیر گذاشت. در حالی که سردار سلیمانی شخصیتی بود که در دل ملت ما حضور داشت و آن‌ها اصلا پیش‌بینی نمی‌کردند که مردم ما آنچنان با شکوه و عظمت سردار سلیمانی را در شهرها تشییع کنند. تحلیل دشمنان این بود که با ترور سردار سلیمانی جبهه مقاومت تضعیف خواهد شد، اما بال­عکس جبهه مقاومت تقویت شد. لاریجانی: نکته‌ای که در پایان باید عرض کنم، دستاورد داخلی شهادت سردار سلیمانی برای جوانان کشورمان است. وقتی که جوانان عزیزمان می‌گویند که ایران پر از سردار سلیمانی است، یعنی اینکه این جوانان تصمیم گرفته‌اند که پا در رکاب سردار سلیمانی و میدان جهاد بگذارند.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمردم لیبی انتظار داشتند با سرنگونی معمر قذافی بتوانند برای خود و فرندانشان صلح پیشرفت، آرامش و آزادی به وجود بیاورند اما با وجود دخالت‌های خارجی و تحریک عوامل داخلی این خواست مردم لیبی رؤیایی بیش نیست. شروع جنگ داخلیدر انتخابات سال ۲۰۱۲ مردم لیبی در نخستین رأی‌گیری دوران پساقذافی، نمایندگان نهادی را با نام کنگره ملی لیبی برگزیدند و خواهان اجرای قوانین اسلامی شدند. تشدید بحرانعاملی که به جنگ داخلی لیبی دامن می‌زند و مانع اتمام آن از طریق صلح و گفت‌وگو می‌شود، رقابت قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر لیبی است. ورود ترکیه و امارات به بحران لیبی به علت تلاش این دو کشور جهت نقش‌آفرینی و سعی در کسب منافع بیشتر در خاورمیانه است. مردم لیبی به سبب عدم انعطاف رهبران خود و دخالت‌های خارجی، صلح و آرامش پایدار را تنها باید در رؤیای خود تجسم کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
سوال: یعنی معتقدید که اتفاقاتی مانند اغتشاشات آبان ماه در تصمیم ترامپ به ترور سردار سلیمانی اثرگذار بود؟ لاریجانی: بله، دقیقا تاثیر گذاشت. در حالی که سردار سلیمانی شخصیتی بود که در دل ملت ما حضور داشت و آن‌ها اصلا پیش‌بینی نمی‌کردند که مردم ما آنچنان با شکوه و عظمت سردار سلیمانی را در شهرها تشییع کنند. تحلیل دشمنان این بود که با ترور سردار سلیمانی جبهه مقاومت تضعیف خواهد شد، اما بال­عکس جبهه مقاومت تقویت شد. لاریجانی: نکته‌ای که در پایان باید عرض کنم، دستاورد داخلی شهادت سردار سلیمانی برای جوانان کشورمان است. وقتی که جوانان عزیزمان می‌گویند که ایران پر از سردار سلیمانی است، یعنی اینکه این جوانان تصمیم گرفته‌اند که پا در رکاب سردار سلیمانی و میدان جهاد بگذارند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
ملخ‌ها محدود به ایران نیست و کشورهای آفریقایی را هم درگیر کرده و به طوری که سازمان ملل متحد درخواست کمک بین‌المللی برای مبارزه با این ملخ‌ها کرده است. در حال حاضر ۷۰ هزار هکتار از زمین‌های کنیا درگیر این ملخ‌ها هستند آن طور که وزارت کشاورزی کنیا گفته این حمله ملخ‌ها بی‌سابقه است و نیاز به کنترل ویژه‌ای دارد. مقامات محلی می‌گویند: یک گله ملخ که دارای ۱۵۰ میلیون ملخ است در مساحتی معادل ۲۵۰ برابر زمین فوتبال حرکت می‌کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که مردم محلی از حمله ملخ‌ها بسیار ترسناک هستند چرا که این ملخ‌ها واقعا همه چیز را می‌خورند. ساکنان محلی می‌گویند شرایط بسیار بدی حاکم است و کشاورزان حتی به روش‌های سنتی با این ملخ‌ها مبارزه می‌کنند.
ایرناایرنا3 روز قبل
وی هویت این افراد را نامشخص خواند و گفت که به احتمال قوی طبق روال همیشگی تروریست‌های القاعده دست به چنین اقدام غیرقانونی خشونت باری زده باشند. تروریست‌ها در مهر ماه نیز با حمله به کاروان صلحبانان سازمان ملل در مالی به وسیله بمب کنار جاده‌ای، چند تن از آنها را کشتند. شمال مالی در سال ۲۰۱۲ به طور موقت به دست شبه‌نظامیان افراطی افتاد که عمدتا جدایی طلب هستند. تنها با کمک فرانسه بود که مالی توانست این افراد وابسته به القاعده را به عقب براند. در حال حاضر مانند گذشته همچنان گروه‌های افراطی در منطقه فعال هستند و هر ازگاهی دست به عملیات می‌زنند.
ایسناایسنا3 روز قبل
ایسنا/چهارمحال و بختیاری مدیر حوزه علمیه امامیه شهرکرد با اشاره در پیش بودن انتخابات، تأکید کرد: دشمنان انقلاب عاشق حکومت هستند و آرزویی جز حکومت بر این مملکت در سر ندارند. وی با اشاره به اهمیت این خطبه، بیان کرد: آیت‌الله مرعشی نجفی در وصیت‌نامه الهی خود به از حفظ داشتن چند متن مهم دینی تأکید دارد و یکی از این متون خطبه فدکیه حضرت زهرا است که متنی علمی، نغز و شیوا است. وی بیان کرد: وقتی آحاد ملت فرمانروای خود را عادل ببیند و او را به عنوان انسانی عادل بشناسد، با او همراه خواهد شد و این همراهی ملت با حاکم و فرمانروا بسیار ارزشمند است. این مدرس حوزه علمیه ادامه داد: دنیاطلبان مدیریت و حکومت را یکی از لذیذترین تحفه‌های عالم می‌دانند اما اولیای الهی و مردان خدا در این موضوع احتیاط می‌ورزند. حجت‌الاسلام فاطمی با اشاره در پیش بودن انتخابات، تأکید کرد: دشمنان انقلاب عاشق حکومت هستند و آرزویی جز حکومت بر این مملکت در سر ندارند.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 روز قبل
طبق برنامه اعلامی این کشور نخستین توقفگاه تور آفریقایی نخست وزیر ترکیه خواهد بود که با هدف گسترش نفوذ این کشور در قاره سیاه صورت می‌گیرد. الجزایر نخستین مقصد اردوغاننخستین مقصد سفر آفریقایی اردوغان الجزایر است. یعنی کشور مهمی که عنوان بزرگ‌ترین کشور آفریقایی از لحاظ مساحت را در اختیار دارد. نگاه اقتصادی ترکیه به آفریقااما سفر رئیس جمهور ترکیه تنها به درگیری در لیبی متمرکز نخواهد شد. به گفته روحسار پکن، وزیر تجارت ترکیه، قاره آفریقا برای ترکیه در سال ۲۰۲۰ اولویت خواهد بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
در جریان جنگ بوسنی بیش از یکصد هزار تن از مسلمانان قتل عام شدند. وقوع بحران اما زمینه ارتباطات بیشتر نیروی قدس را با ساختارهای این کشور از دولت و ارتش گرفته تا بالاترین سطح یعنی ریاست جمهوری فراهم کرد. نخستین حضور و اقدام نیروی قدس در سوریه حالت توجیهی، مستشاری و آموزشی داشت. با هماهنگی مسئولان نیروی قدس، کارشناسانی از نیروی انتظامی به توجیه و آموزش پلیس سوریه در برخورد با شورش‌های خیابانی پرداختند. این پیروزی با هدایت و فرماندهی میدانی نیروی قدس سپاه و در رأس آن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سوریه و عراق به دست آمد.
ایسناایسنا3 روز قبل
ترور پیامبر اسلام (ص) منابع تاریخی موید آن است که چند بار به جان پیامبر اسلام سوء قصد شد. در این مقطع، مردم یثرب -که بعد از مهاجرت پیامبر اسلام بدان شهر، مدینةالرسول نامیده شد- پیمانی با پیامبر (ص) بستند و دعوت ایشان را لبیک گفته، اسلام آوردند. این را حسن ابراهیم حسن در کتاب تاریخ سیاسی اسلام می‌گوید. ترور امام حسن (ع) با سممعروف‌ترین حادثه تاریخی که در این تقسیم‌بندی‌ می‌گنجد، شهادت حسن‌بن‌علی (ع) - دومین امام شیعیان- است که داستان آن را بارها شنیده‌ایم. در چنین شرایطی معاویه تصمیم گرفت امام حسن (ع) را از سر راه خود بردارد.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
جایی که بزرگ‌ترین پایگاه تروریست‌های هیئة تحریر الشام است که در وهله نخست از تروریست‌های جبهه النصره محسوب می‌شوند، گروهی که در فهرست گروه‌های تروریستی بین المللی قرار دارد. شهر معره النعمان در مسیر جاده مواصلاتی میان دمشق پایتخت سوریه و شهر حلب مرکز شمال سوریه است، این شهر قریب به سیصد کیلومتر تا دمشق و هشتاد کیلومتر تا شهر حلب فاصله دارد و از موضع استراتژیک مهم و آب و هوایی معتدل برخوردار است. استان ادلب سوریه به همراه مناطق اطراف آن بر اساس توافق آستانه چهارم بین ایران، روسیه و ترکیه جزو مناطق کاهش تنش به شمار می‌رود. این استان از تابستان ۲۰۱۵ به دست گروه تروریستی جبهه النصره افتاد و ارتش سوریه حق دارد مطابق مفاد توافق آستانه چهارم علیه این گروهک عملیات کند. شمال غرب سوریه پس از آن متشنج شد که گروه‌های تروریستی مستقر در این منطقه به رهبری گروه «هیأت تحریر الشام» حملات گسترده را به مواضع ارتش سوریه آغاز کردند که با مقاومت نیروهای سوری خنثی شد.
ایرناایرنا4 روز قبل
با نفوذ داعش در افغانستان، از آن جا که طالبان با برخی عقاید و اقدامات داعش از جمله «جهاد نکاح» مخالف بودند، به مقابله با آن‌ها پرداختند. درگیری‌های پراکنده بین طالبان و داعش، حیات سیاسی افغانستان و منطقه را با تهدید مواجه کرده است. اعلام خلافت توسط سازمان تروریستی داعش در موصل، نقطه گسستی بر جریان‌های تکفیری معاصر و ایجاد مرزبندی شفافی میان خلافت خود خوانده با سایر سازمان‌های تروریستی بود. از همین رو، نام القاعده و طالبان پس از اعلام خلافت، در فهرست رسمی مرتدین و کفار مطبوعات خلافت تروریست‌های داعش مانند هفته‌نامه النبأ قرار گرفت. ظهور داعش در افغانستان عمدتا در میان پشتون‌ها است، البته در میان تاجیکان افغانستان نیز پیروانی دارد.
ایسناایسنا4 روز قبل
یک مطالعه که نتایجش اخیرا منتشر شد نشان داد، حدود نیمی از افغان‌ها خواستار آن هستند، به مجرد انعقاد یک توافق صلح برای جنگ این کشور تمامی نظامیان آمریکا و ناتو خاک افغانستان را ترک کنند. در این مطالعه مشخص شد که ۴۶ درصد از افغان‌ها خواستار آن هستند که نظامیان آمریکا و ناتو به مجرد انعقاد یک توافق صلح برای این کشور از افغانستان خارج شوند اما ۳۳ درصد از آنها از تداوم حضور این نظامیان در کشورشان حمایت کردند. ۶۱ درصد از شرکت‌کننده‌های در این مطالعه به صورت اینترنتی در آن شرکت کردند و ۳۹ درصد باقیمانده نیز به صورت حضوری در آن شرکت داشتند. ۵۷ درصد از افراد شرکت‌کننده در این مطالعه حامی این مساله بودند که طالبان شبه‌نظامیان خارجی عضو این گروه را اخراج کند. گمان برده می‌شود که بسیاری از این شبه‌نظامیان خارجی با القاعده و دیگر سازمان‌های شبه‌نظامی مرتبط هستند.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان و برادر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مدعی شد: ایران بزرگترین خطر برای خاورمیانه است و باید به آنها فشار وارد شود تا از یک جنگ منطقه‌ای گسترده جلوگیری شود. پسر پادشاه عربستان مدعی شد: ایران خواهان صدور انقلاب و ایدئولوژی توسعه طلبانه است و ایران نمی‌خواهد که کشورهای دیگر در منطقه شریکانش باشند بلکه خواهان آن است که بخشی از طرحهای توسعه طلبانه آن باشند. خالد بن سلمان ادعا کرد: ۱۶۰ موشک بالستیک ایران در حال حاضر به سوی عربستان نشانه گرفته شده است و باوجود آن است که عربستان یک تیر هم به سوی ایران شلیک نکرده است. وی مدعی شد: عربستان در راستای استقلال کشورهای منطقه و برقراری امنیت و ثبات در خاورمیانه حرکت می‌کند. برادر محمد بن سلمان در ژستی فریبکارانه ملت ایران را ملتی بزرگ و مستحق زندگی بهتر دانست و در اظهاراتی مداخله جویانه ادعا کرد: حکومت ایران باید همانند عربستان!
رکنارکنا4 روز قبل
به گزارش رکنا، شاهزاده «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، با محور اختلافات عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در منطقه حاضر شد. مصاحبه این شاهزاده ۳۲ ساله سعودی که بخش‌هایی از آن در ادامه می‌آید، در حالی منتشر می‌شود که اخیرا عربستان سعودی از آمادگی برای مذاکره با تهران سخن گفته است. قرار دادن ایران و داعش در یک جبههمعاون وزیر دفاع عربستان مدعی شد: بزرگ‌ترین تهدیدی که منطقه و جهان با آن مواجه است، نظام ایران و شبه‌نظامیان آن، داعش، القاعده و سازمان‌های تروریستی است. خالد بن سلمان توضیح داد: آنچه ما در منطقه می‌خواهیم، با آنچه ایران می‌خواهد تفاوت دارد.. ما به دنبال شرکا در منطقه هستیم. خالد بن سلمان در ادامه به شبه‌نظامیان خارجی به خدمت گرفته شده توسط ریاض در جنگ یمن از جمله سودانی‌ها، اشاره‌ای نکرد.
آخرین خبرآخرین خبر4 روز قبل
روایتی از یک اقدام خطرناک و شجاعانه سردار سلیمانیباشگاه خبرنگاران/ یکی از مطالبی که رهبر انقلاب در نماز جمعه فرمودند و هیچ رسانه‌ای هم به آن نپرداخت، ذکر یکی از کارهای بسیار شجاعانه و متهورانه سردار سلیمانی بود. رهبری فرمودند چه کسی هست که بتواند با بالگرد وارد شهری که در محاصره‌ ۳۶۰ درجه دشمن است بشود (یعنی محاصره کامل و بدون راه فرار) و با سازماندهی جوانان آن شهر، محاصره را بشکند؟ این حرف رهبری اشاره به کاری بود که سردار سلیمانی در زمان محاصره شهر «آمرلی» توسط داعش در عراق انجام داد. این شهر در استان صلاح الدین عراق و در ۱۰۰ کیلومتری مرز ایران قرار دارد. زمانی که داعش در اوج قدرت بود و هیچکس در سوریه و عراق حریفشان نبود (چه ارتش‌های سوریه و عراق و چه سایر گروه‌های تکفیری قدرتمند مثل جبهه النصره یا همان القاعده و یا جیش الفتح و …) وقتی داعش به عراق حمله کرد و مثل آب خوردن موصل و تمام شمال عراق را گرفت و به نزدیکی بغداد و کربلا و اربیل رسید و کل عراق در آستانه اشغال و سقوط به دست داعش قرار گرفت، یک شهر به اسم «آمرلی» که ساکنان آن اقلیت ترکمان شیعه عراق هستند در محاصره کامل و ۳۶۰ درجه داعش قرار گرفت‏سردار سلیمانی در حالی که شهر در محاصره‌ی کامل داعش بود، شبانه و با بالگرد در یک اقدام بسیار خطرناک از بالای سر نیروهای داعش گذشت و وارد شهر شد و به سازماندهی نیروهای مدافع شهر پرداخت و باعث مقاومت شهر و جلوگیری از سقوط و قتل عام فجیع مردم و شیعیان شهر شداقدامی که در آن شرایط پر خوف و خطر یک کار عجیب و بسیار متهورانه بود و کمتر کسی جرات انجام این کار را داشت. متاسفانه رسانه‌های ما در آن زمان نه خطر عظیم داعش را به مردم گوشزد کردند و نه به این اقدام بی باکانه و شگفت آور سردار سلیمانی پرداختند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
به گزارش مشرق، وزارت دفاع آمریکا در گزارش سالیانه خود به کنگره این کشور اعلام کرد داعش هنوز هم خطری برای افغانستان و فراتر از آن است. در گزارش پنتاگون آمده است که افراد وابسته به گروه تروریستی داعش به رغم فشار ایالات متحده و نیروهای ارتش افغانستان، توانایی انجام حملات نه تنها در این کشور این بلکه در جنوب آسیا و آسیای مرکزی را دارند. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد: گروه‌های تروریستی و شورشی همچنان یک چالش بزرگ برای نیروهای افغانستان، ایالات متحده و نیروهای ائتلاف هستند. به نوشته واشنگتن اگزمینر، براساس این گزارش که تحولات امنیتی ۶ ماه اخیر افغانستان را در برمی‌گیرد، ‌ تلفات نظامیان افغان همچنان در حال افزایش بوده و این امر استخدام و جایگزینی افراد جدید در ارتش را با مشکل مواجه کرده است. به گفته پنتاگون، نیروهای آمریکایی، ائتلاف بین‌المللی و متحدان آن در مدت تهیه این گزارش، از عملیات متمرکز نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان علیه گروه طالبان حمایت کردند تا نه تنها راه برای مصالحه میان دو طرف هموار شود بلکه زمینه مبارزه علیه شبکه القاعده و گروه داعش در افغانستان نیز فراهم گردد.
فردا نیوزفردا نیوز4 روز قبل
خبرگزاری ایسنا: صادق خرازی در مصاحبه با برنامه «افق‌های نو» که با موضوع کارکرد عزت ملی در سیاست خارجی، امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران از آنتن رادیو گفتگو پخش شد، گفت: دیپلماسی و سیاست خارجی بستری برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک و مهم در کشور است، ما با استفاده از سیاست خارجی تلاش می‌کنیم عزت و استقلال کشور را حفظ کنیم تا بیگانگان طمعی به کشور نداشته باشند. خرازی با اشاره به اهمیت سه مقوله عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی ایران گفت: عزت یعنی مشارکت جدی و اساسی در تمام شئونات روابط خارجی در دنیای اسلام، منطقه و محیط بین الملل. این دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با رعایت موضوع عزت ملی در سیاست خارجی کشور در طول ۴۱ سال گذشته نیز گفت: عملکرد کشور در حوزه سیاست خارجی با فراز و فرود‌هایی مواجه بوده است، ولی به طور کلی می‌توان گفت موفقیت نسبی در عرصه سیاست خارجی داشته‌ایم. وی با بیان اینکه ما در سیاست خارجی منافع ملی دائمی داریم، ولی دشمن و یا دوست دائمی نداریم، خاطرنشان کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به صورت نسبی موفقیت‌های بزرگی داشته است و اکنون این سیاست خارجی در بسیاری از ممالک الگو است و از آن به عنوان یک سیاست خارجی مستقل و تاثیرگذار که وابسته نیست و می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد یاد می‌شود. خرازی با اشاره به اهمیت مقوله خردمندی در عرصه سیاست خارجی تاکید کرد: همان طور که پیش از این اشاره کردم ما در عرصه سیاست خارجی در حوزه‌هایی موفق بوده‌ایم و در عرصه‌هایی به توفیق مورد نظرمان دست پیدا نکرده‌ایم، اما به صورت نسبی سیاست خارجی کشور توانسته قدرت بازدارندگی ایران را تامین کند و در خدمت به اقتصاد، توسعه کشور و عزت ملی کشور حرکت کند.

به انتهای لیست رسیدید