امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس

امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
تهدیداتی که متوجه امنیت دریانوردی بین‌المللی در منطقه خلیج‌فارس شد، آمریکا را بر آن داشت تا از موضوع تامین امنیت دریانوردی، به‌عنوان برگه‌ای برای باج‌گیری از طرف‌های بین‌المللی استفاده کند. اعتمادآنلاین| «حسناء نصر الحسین» در رای‌الیوم نوشت: تهدیداتی که متوجه امنیت دریانوردی بین‌المللی در منطقه خلیج‌فارس شد، آمریکا را بر آن داشت تا از موضوع تامین امنیت دریانوردی، به‌عنوان برگه‌ای برای باج‌گیری از طرف‌های بین‌المللی استفاده کند؛ طرف‌هایی که مسلما با تهدید مهمترین گذرگاه‌های آبی در جهان، یعنی تنگه هرمز و باب‌المندب، موافق نیستند. در ادامه این مطلب آمده است: در این میان، نکته مسلم آن است که تامین امنیت گذرگاه‌های آبی بین‌المللی، تنها با امنیت بخشیدن به دولت‌های واقع در اطراف این گذرگاه‌ها، ممکن می‌شود؛ از این رو، صحبت از تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس، بدون توجه به شرایط امنیتی دولت‌های حاضر در ساحل این مسیرهای آبی، بی معنی و بی‌ارزش است. اما طرح ایران، مبتنی بر این مهم بود که تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، بر عهده دولت‌هایی است که تحت لوای شورای همکاری‌های خلیج فارس به اضافه ایران، قرار دارند؛ که البته در صورت توقف تجاوز عربستان، یمن نیز می‌تواند به این جمع بپیوندد. تمام پیشنهادهای مطرح‌شده، به بین‌المللی شدن حمایت از دریانوردی در منطقه خلیج فارس، فرامی‌خواند، جز طرح ایران که بر تفکر بین‌المللی نشدن تامین امنیت دریانوردی در منطقه و تکیه بر دولت‌های ساحل خلیج فارس، متمرکز است.
فارسفارس2 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت امروز سه‌شنبه گفت که کویت پس از بررسی جزئیات ائتلاف دریایی تحت رهبری آمریکا در خلیج‌فارس، موضع خود در این باره را اعلام می‌کند. الجارالله که در مراسم افتتاح سمیناری تحت عنوان «رسیدگی به سالمندان و اقدامات کویت در این باره» شرکت کرده بود، در جمع خبرنگاران گفت که کویت در نشست‌های منامه و تامپا درباره ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس شرکت کرد و به مشارکت در هر نشست دیگری در این باره ادامه خواهد داد.» بنابر گزارش خبرگزاری کویت (کونا)، این مقام کویتی با اشاره به اینکه کویت هنوز موضع رسمی خود درباره پیوستن به این ائتلاف را اعلام نکرده است، افزود: «اما اقدامات عملی نشان می‌دهد که کویت دور از این ائتلاف نیست.» بحرین نخستین کشور در حاشیه خلیج‌فارس است که مشارکت در ائتلاف دریایی پیشنهادی آمریکا در خصوص آنچه «تأمین امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس» خوانده می‌شود، اعلام کرده است. پس از این کشور، عربستان سعودی و امارات نیز اعلام کرده‌اند که به این ائتلاف می‌پیوندند. انتهای پیام/
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل از مخالفت کشورش با مشارکت در ائتلاف پیشنهادی ایران برای تأمین امنیت خلیج‌فارس خبر داد. وی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که «از دیدگاه ما این پیشنهاد با ائتلافی که ما عضو آن هستیم، منافات دارد. این یک ائتلاف در تنگه هرمز است و ما نمی‌توانیم در دو ائتلاف مشارکت داشته باشیم». بحرین نخستین کشور در حاشیه خلیج‌فارس است که مشارکت در ائتلاف دریایی پیشنهادی آمریکا در خصوص آنچه «تأمین امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس» خوانده می‌شود، اعلام کرده است. مخالفت بحرین با پیوستن به این ائتلاف در حالی است که «خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت درباره ائتلاف پیشنهادی ایران تأکید کرد که کویت آماده شنیدن طرح پیشنهادی ایران است (جزئیات بیشتر).
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
به گزارش «ایسنا» گفته می‌شود که ممکن است ظریف با امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه نیز دیدار کند. در همین حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به سفر غیرمنتظره ظریف به فرانسه گفت: در این باره نظری ندارم. ظریف روز پنج‌شنبه در آستانه نشست سران گروه ۷ در فرانسه، به دستور حسن روحانی رئیس‌جمهور و برای بررسی پیشنهادهای رئیس‌جمهوری فرانسه عازم پاریس شد و روز جمعه با امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد. بنابراین گزارش، سران گروه هفت نیز تاکید کرده‌اند که هیچ‌کدام خواهان جنگ نیستند. اشاره المانیتور به چهارمین مکالمه رئیس‌جمهوری فرانسه با حسن روحانی درتاریخ ۸ مرداد است که ظاهرا ۱۰۰ دقیقه به طول انجامیده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
موفقیت ایران در ماجرای آزادی نفتکش «گریس یک»، تنها منحصر به درگیری آن با بریتانیا نمی‌شود؛ بلکه این موفقیت بیش از هر چیز، تلاش‌های آمریکا برای بستن دست ایران و جلوگیری از تثبیت معادلات بازدارندگی آن را با شکست مواجه کرد. با پایان یافتن معرکه نفتکش‌ها به نفع ایران، در واقع تلاش واشنگتن برای باجگیری و معامله بین آزادی تجارت دریایی ایران و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، شکست خورد. از این رو، به دنبال آزادی «گریس یک»، مسئولان ایرانی اظهار خشنودی کرده و سخنگوی دولت روحانی، علی ربیعی، این امر را یک پیروزی، بدون دادن امتیاز به طرف مقابل نامید. اما در جبهه آمریکا، باید گفت: ازادی نفتکش ایرانی باعث محدود شدن گزینه‌های واشنگتن و دشواری اقناع هم پیمانان آن برای پیوستن به ائتلاف امنیتی در راستای حفظ امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس شد. به همین دلیل بود که ایالات متحده تا آخرین ساعت‌ها تلاش می‌کرد مدت توقیف نفتکش ایرانی را تمدید کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
در روزهای گذشته «عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب در اعترافی دیرهنگام تاکید کرد که «روابط بین‌الملل در اصل متکی به قدرت است و بس». این فعال اصلاح طلب مدعی شده است که «باید با تبدیل چادر مشکی زنان به چادر رنگی، نشاط را به جامعه برگردانیم»! در تابستان سال گذشته شهرداری اصلاح طلب تهران در اقدامی تأمل برانگیز از بنری با شعار «زنان، چهره شهر را تغییر می‌دهند» رونمایی کرد. یکی از فعالین فضای مجازی در واکنش به این موضوع نوشت: «زنان دفتر نقاشی شما نیستند که بخواهد آن‌ها را نقاشی کنید». و «حمایت تمام قد از قاتل یک زن (نجفی، شهردار اسبق اصلاح طلب تهران)»!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
از منظر دیپلماتیک، ما همچنان خواهان ایجاد شرایطی برای گفت‌وگوی جامع منطقه‌ای در مورد امنیت دریایی هستیم. *رژیم صهیونیستی: به ائتلاف دریایی می‌پیوندیم/ایران: حق مقابله با این تهدید را برای خود محفوظ داریماخیرا رژیم صهیونیستی اعلام کرد که قصد دارد به این ائتلاف بپیوندد. مارک اسپر در سفری که به آسیا و اقیانوسیه داشت و در توکیو خواستار پیوستن ژاپن به ائتلاف دریایی شده بود. * کره جنوبی: بررسی می‌کنیموزارت امور خارجه کره جنوبی هم اول مرداد ماه اعلام کرد که تقاضای آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی را بررسی خواهد کرد. البته پایگاه وابسته به حزب کمونیست چین اخیرا اعلام کرد که ایران شریک راهبردی چین است و تصور پیوستن پکن به ائتلاف دریایی آمریکا خوش خیالی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
از منظر دیپلماتیک، ما همچنان خواهان ایجاد شرایطی برای گفت‌وگوی جامع منطقه‌ای در مورد امنیت دریایی هستیم. نیک به حمایت‌ها در پارلمان آلمان از طرح انگلیس برای تشکیل ائتلافی تحت رهبری کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت به نظر می‌رسد پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا با توجه به اختلافات اروپایی‌ها با آمریکا، دیگر جزو گزینه‌های مورد بررسی در آلمان نیست. *رژیم صهیونیستی: به ائتلاف دریایی می‌پیوندیم/ایران: حق مقابله با این تهدید را برای خود محفوظ داریماخیرا رژیم صهیونیستی اعلام کرد که قصد دارد به این ائتلاف بپیوندد. مارک اسپر در سفری که به آسیا و اقیانوسیه داشت و در توکیو خواستار پیوستن ژاپن به ائتلاف دریایی شده بود. البته پایگاه وابسته به حزب کمونیست چین اخیرا اعلام کرد که ایران شریک راهبردی چین است و تصور پیوستن پکن به ائتلاف دریایی آمریکا خوش خیالی است.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
ایسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل اعلام کرد اسرائیل به ائتلاف آمریکایی برای آنچه «حفاظت از مسیر‌های تجاری در خلیج‌فارس» خوانده می‌شود، خواهد پیوست. این به نفع اسرائیل است که از نفوذ ایران در منطقه جلوگیری و روابط را با کشور‌های خلیج [فارس] تقویت کند». دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا و وزارت دفاع بریتانیا هفته گذشته در سخنانی جداگانه رسما اعلام کردند با آمریکا در این رابطه همکاری خواهند کرد. ایرنا می‌نویسد موریسون همچنین گفته کشورش در صورت درگیری احتمالی میان ایران و آمریکا در آب‌های خلیج‌فارس هیچ حضور و نقشی نخواهد داشت. این پیشنهاد که در واکنش به تنش‌ها و حوادث رخ‌داده برای چند نفت‌کش در حوالی تنگه هرمز رخ داده بود، در دوران ترزا می‌با واکنش سرد دولت بریتانیا روبه‌رو شده بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
مقام‌های دولت آمریکا با انتشار بیانیه‌هایی، ایران را به ایجاد اختلال در روند کشتیرانی در تنگه هرمز و خلیج‌فارس متهم کرده‌اند. تشکر آمریکا از پیوستن انگلیسهمزمان با این تحولات، وزیرخارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با وزیرخارجه انگلیس از پیوستن لندن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس استقبال کرد. پمپئو در این دیدار رابطه میان انگلیس و آمریکا را «رابطه‌ای خاص» توصیف و از اقدام انگلیس در پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس تشکر کرد. او گفت نیروی دریایی انگلیس از «چند قرن تجربه» در زمینه محافظت از کشتی‌ها در تنگه هرمز برخوردار است. «هایکو ماس»، وزیر امورخارجه آلمان روز دوشنبه یک بار دیگر اعلام کرد به ائتلاف دریایی آمریکا ملحق نخواهد شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
اعتمادآنلاین| وزارت خارجه بحرین، روز گذشته در بیانیه‌ای اتهامات بی‌اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد و از ایران خواست تا «از تهدیدات و هرگونه اقدامی که به ایجاد تنش» در منطقه خلیج‌فارس منجر شود، دست بردارد. این بیانیه در واکنش به اظهارات «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص برگزاری نشست‌هایی درباره امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس به میزبانی منامه صادر شده است. وزارت خارجه بحرین در واکنش مدعی شده است: «اظهارات این مقام ایرانی نشان‌دهنده قصد ایران «برای سنگ‌اندازی سر راه تلاش‌ها و ابتکار عمل‌هایی است که در راستای ایجاد ثبات، امنیت و آزادی کشتیرانی» در خلیج‌فارس و سراسر منطقه انجام می‌شوند.» منبع: ایلنا
ایلناایلنا2 ماه قبل
وزارت خارجه بحرین به انتقادات سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از نشست منامه واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا به نقل از بنا، وزارت خارجه بحرین، روز گذشته در بیانیه‌ای اتهامات بی‌اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد و از این کشور خواست تا «از تهدیدات و هرگونه اقدامی که به ایجاد تنش» در منطقه خلیج‌فارس منجر شود، دست بردارد. این بیانیه در واکنش به اظهارات «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص برگزاری نشست‌هایی درباره امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس به میزبانی منامه صادر شده است. سید عباس موسوی روز پنجشنبه از دولت بحرین به دلیل برگزاری نشست‌های «مشکوک و تحریک‌آمیز» انتقاد و تأکید کرد که برگزاری این‌گونه نشست‌ها «اقدامی در جهت برهم زدن ثبات و امنیت و زمینه‌ساز مداخلات نیروهای فرامنطقه‌ای و رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج‌فارس است». وزارت خارجه بحرین در واکنش مدعی شده است: «اظهارات این مقام ایرانی نشان‌دهند قصد ایران «برای سنگ‌اندازی بر سر راه تلاش‌ها و ابتکار عمل‌هایی است که در راستای ایجاد ثبات، امنیت و آزادی کشتیرانی» در خلیج‌فارس و سراسر منطقه انجام می‌شوند.» چهارشنبه هفته گذشته، نمایندگان آمریکا و چندین کشور اروپایی به دعوت انگلیس نشستی در بحرین برای تشکیل ائتلافی برای «تامین امنیت دریانوردی» در خلیج‌فارس برگزار کردند.
فردا نیوزفردا نیوز3 ماه قبل
وزیران خارجه آمریکا و بحرین طی دیدار، درباره امنیت دریانوردی و پرونده ایران گفتگو کردند. خبرگزاری تسنیم: وزیران خارجه آمریکا و بحرین طی دیدار، درباره امنیت دریانوردی و پرونده ایران گفتگو کردند. به گزارش روسیا الیوم، در پی افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج‌فارس، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته با «خالد بن احمد آل خلیفه» همتای بحرینی‌اش درباره امنیت دریانوردی و پرونده ایران گفتگو کرده است. این دیپلمات آمریکایی افزود، از تمامی ۶۵ کشوری که در کنفرانس ورشو مشارکت داشتند برای حضور در کنفرانس بین‌المللی امنیت دریانوردی در بحرین دعوت به عمل خواهد آمد. برایان هوک همچنین خاطرنشان کرد که ایالات متحده خواهان مشارکت بسیاری از کشور‌های منطقه خاورمیانه در طرح آمریکایی برای تامین امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس است.
فارسفارس5 ماه قبل
وزیر خارجه اردن در تماس تلفنی با همتای اماراتی، حادثه بندر فجیره را بررسی و بر حمایت از امارات تأکید کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن روز دوشنبه (دیروز) با «عبدالله بن زاید آل نهیان» همتای اماراتی خود تلفنی گفت‌وگو بر مخالفت با هر گونه تهدیدی علیه امنیت و ثبات امارات و امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس تأکید کرد. الصفدی در این تماس تلفنی گفت که اردن «عملیات خرابکارانه» علیه چهار کشتی تجاری در آب‌های منطقه‌ای امارات را محکوم می‌کند. طبق گزارش وبگاه «عمون» اردن، الصفدی همچنین همبستگی اردن با امارات و حمایت از تمامی تصمیمات این کشور برای حفظ امنیت، ثبات و منافع خود تأکید کرد. وزارت خارجه امارات دیشب اعلام کرده بود که «چهار فروند کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات در نزدیکی فجیره هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفته‌ است».
افکارنیوزافکارنیوز5 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارش «أیمن الصفدی» وزیر خارجه اردن روز دوشنبه (دیروز) با «عبدالله بن زاید آل نهیان» همتای اماراتی خود تلفنی گفت‌وگو بر مخالفت با هر گونه تهدیدی علیه امنیت و ثبات امارات و امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس تأکید کرد. الصفدی در این تماس تلفنی گفت که اردن «عملیات خرابکارانه» علیه چهار کشتی تجاری در آب‌های منطقه‌ای امارات را محکوم می‌کند. طبق گزارش وبگاه «عمون» اردن، الصفدی همچنین همبستگی اردن با امارات و حمایت از تمامی تصمیمات این کشور برای حفظ امنیت، ثبات و منافع خود تأکید کرد. دو طرف همچنین بر روابط برادرانه تاریخی و استراتژیک بین اردن و امارات و همبستگی برای مقابله با همه چالش‌ها تأکید کردند. وزارت خارجه امارات دیشب اعلام کرده بود که «چهار فروند کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات در نزدیکی فجیره هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفته‌ است».

به انتهای لیست رسیدید