امور خارجه عراق

امور خارجه عراق

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق امروز در نشست خبری مشترک با ایمن الصفدی همتای اردنی خود در بغداد اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام، عامل تنش‌ها در منطقه استوی گفت: در دیدار با الصفدی، بر لزوم احترام طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی به حاکمیت ملی عراق تاکید کردیم. ما خواهان آرامش در منطقه هستیم و به طرفهای آمریکایی و ایرانی گفته‌ایم که عراق هرگز میدانی برای نبرد میان طرفها نخواهد بود. وزیر امور خارجه عراق افزود: ما بر اهمیت احترام به حاکمیت عراق از سوی طرف‌های بین المللی و منطقه‌ای تاکید داریم. مبارزه با تروریسم یک موضوع مربوط به عراق نیست بلکه یک قضیه بین المللی و منطقه‌ای است. ما بر ضرورت حمایت از عراق در روند مبارزه با تروریسم تاکید داریم.

خروج آمریکا از برجام؛ عامل تنش‌ها در منطقه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد علی الحکیم افزود: ما بر لزوم احترام به حاکمیت ملی عراق و نقض نکردن آن تاکید کردیم. ما موضع پایداری درباره لزوم دور نگه داشتن منطقه از هر نوع تنش و تاکید بر تضمین ثبات منطقه داریم. الصفدی تصریح کرد: بر حمایت کامل از حاکمیت ملی عراق تاکید می‌کنیم. وی گفت: حامل نامه عبدالله دوم شاه اردن برای نخست وزیر عراق درباره کاهش تنش در منطقه بودم. وزیر خارجه اردن گفت: تاکید می‌کنم که حامل دعای شاه اردن برای شفای فوری و سلامت (آیت الله) علی سیستانی هستم.
ایرناایرنا3 روز قبل
رسانه‌های اردنی روز پنجشنبه به نقل از محمد علی حکیم وزیر امور خارجه عراق گزارش دادند که ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن به زودی به بغداد سفر خواهد کرد. بر این اساس وزیر امور خارجه عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: در روزهای آینده با ایمن الصفدی وزیر خارجه کشور اردن که حامل پیام عبدالله ثانی پادشاه این کشور است، دیدار می‌کنیم. محمد علی حکیم افزود: وزیر امور خارجه اردن در این سفر با رهبران سیاسی عراق درباره کاهش تنش و برقراری آرامش در کشور و ایستادن در کنار مردم عراق دیدار و گفت و گو خواهد کرد. خاطرنشان می‌شود، عمر الرزاز نخست وزیر اردن بهمن سال گذشته با هدف گسترش همکاری اقتصادی و صنعتی با عراق، در منطقه مرزی دو کشور با «عادل عبدالمهدی» همتای عراقی خود دیدار کرد. روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» در آن زمان در گزارشی با اشاره به سفرهای مقامات اردنی به عراق، این سفرها را نشانگر تغییر سیاست‌های منطقه‌ای اردن و عقب‌نشینی از مواضع خود درباره هلال شیعی توصیف کرد.
انتخابانتخاب3 روز قبل
محمد علی الحکیم، وزیر امور خارجه عراق طی سخنانی در نشست مطبوعاتی مشترک با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، همتای قطری خود اعلام کرد: کاهش تنش میان آمریکا و ایران ضروری است و اجازه نمی‌دهیم کشورمان به میدان درگیری تبدیل شود. وزیر خارجه قطر نیز تاکید کرد: سفر ما به بغداد با هدف دور نگه داشتن عراق از تنش در منطقه صورت گرفته است. وی افزود: با کشورهای دوست برای کاهش تنش در بغداد همکاری می‌کنیم. همه کشورها باید به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارند. انتظار می‌رود محمدبن عبدالرحمان آل ثانی با برهم صالح رئیس جمهور٬ محمد الحلبوسی رئیس مجلس و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق نیز دیدار کند.

تأکید وزرای خارجه عراق و قطر بر کاهش تنش

صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
کاهش تنش در منطقه تأکید کرد. عراق طرفدار سیاست کاهش تنش در منطقه است و بر آزادی کشتیرانی در خلیج فارس تأکید دارد. محمد علی الحکیم همچنین گفت: "من با جناب وزیر خارجه قطر درباره این نکته توافق کردیم که باید از شدت بحران بین ایران و آمریکا در منطقه کاست تا منطقه را از خطر جنگ‌ها دور بداریم. ما همچنین تأکید کردیم که افزایش تنش باعث قدرت یافتن تروریست‌ها می‌شود و این چیزی است که ما در این زمان خواهان آن نیستیم. ما خواهان نابودی تروریسم هستیم. "وزیر خارجه قطر: همه کشور‌ها برای کاهش تنش در منطقه تلاش کنند
انتخابانتخاب4 روز قبل
وزیر امور خارجه عراق در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در بغداد اظهار داشت که دو کشور برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا گفت‌وگو کردند. به گزارش «مرکز خبری الوطنیه» عراق، وزیر خارجه عراق اظهار داشت که گفت و گو کاستن از تنش‌های ایران و آمریکا و تاکید بر جلوگیری از درگیری بین این دو کشور بود. وزیر امور خارجه عراق گفت که سفر وزیر امور خارجه قطر دیداری مهم و راهبردی در تقویت و گسترش روابط میان دو کشور است. «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر مور خارجه قطر هم در کنفرانس خبری پس از دیدار با «محمدعلی الحکیم» وزیر امور خارجه عراق در بغداد گفت که قطر از عراق، مردم آن، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور حمایت می‌کند. وزیر امور خارجه قطر که امروز (چهارشنبه) وارد عراق شده قرار است با «برهم صالح» رییس جمهوری، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور و «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق نیز دیدار کند.
ایلناایلنا4 روز قبل
وزیر خارجه قطر امروز -چهارشنبه- پس از دیدار با مقام‌های عراقی در بغداد تأکید کرد که هدف این سفر دور کردن بغداد از تنش‌های منطقه بوده است. به گزارش ایلنا به نقل از المیادین، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، ‌ وزیر خارجه قطر امروز -چهارشنبه- در سفر به عراق و دیدار با مقام‌های این کشور تأکید کرد که منطقه امروز در مرحله حساسی از تنش قرار دارد و همه کشورها باید برای برقراری آرامش تلاش کنند. وی تأکید کرد که دیدار از بغداد به منظور بررسی تحولات منطقه و تاکید بر لزوم کاهش تنش صورت گرفته است. «محمد علی الحکیم»، ‌ وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار تأکید کرد که بغداد حملات آمریکا داخل اراضی خود را محکوم کرده و آنها را نقض حاکمیت خود می‌داند. وی تأکید کرد که ما با سیاست آرامش و آزادی دریانوردی در خلیج‌فارس هم‌سو هستیم.
قدس آنلاینقدس آنلاین4 روز قبل
وزیر خارجه عراق در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود اعلام کرد که سفر محمد بن عبدالرحمان به بغداد، سفری راهبردی و مهم برای دو کشور است. قدس آنلاین؛ به نقل از الجزیره، محمدعلی الحکیم وزیر امور خارجه عراق امروز در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در بغداد اظهار داشت: سفر وزیر خارجه قطر به عراق سفری راهبردی و مهم برای دو کشور است. وی با بیان این مطلب افزود: ما در دیدار با وزیر خارجه قطر، آرام کردن اوضاع در منطقه و آزادی عبور و مروز کشتی‌ها در خلیج فارس را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. وزیر خارجه عراق خاطرنشان کرد: در این دیدار بر ضرورت احترام به حاکمیت عراق از سوی تمامی طرف‌ها و مخالفت با تبدیل خاک عراق به عرصه‌ای برای نزاع تاکید کردیم. وی با بیان این مطلب افزود: وزیر امور خارجه قطر قرار است با رؤسای سه گانه درخصوص دیگر تحولات رایزنی کند.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، محمدعلی الحکیم وزیر امور خارجه عراق امروز در نشست خبری مشترک با همتای قطری خود در بغداد اظهار داشت: سفر وزیر خارجه قطر به عراق سفری راهبردی و مهم برای دو کشور است. وی با بیان این مطلب افزود: ما در دیدار با وزیر خارجه قطر، آرام کردن اوضاع در منطقه و آزادی عبور و مروز کشتی‌ها در خلیج فارس را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. وزیر خارجه عراق خاطرنشان کرد: در این دیدار بر ضرورت احترام به حاکمیت عراق از سوی تمامی طرف‌ها و مخالفت با تبدیل خاک عراق به عرصه‌ای برای نزاع تاکید کردیم. محمد علی الحکیم در ادامه گفت: ما همچنین بر ضرورت تنش زدایی میان ایران و آمریکا تمرکز کردیم. وی با بیان این مطلب افزود: وزیر امور خارجه قطر قرار است با رؤسای سه گانه درخصوص دیگر تحولات رایزنی کند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر امروز شنبه در نشست رسمی شدن سه مرز «شوشمی، شیخ صله و سومار» که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه رسمی شدن این مرزها توسط دولت ابلاغ شده است باید شخصی متولی رصد این موضوع می‌شد که آیا این مصوبه توسط امور خارجه کشور ما به امور خارجه عراق اعلام شده باشد. استاندار کرمانشاه افزود: در حال حاضر استاندار حلبچه اذعان دارد که هنوز از وزارت امور خارجه عراق رسمی شدن مرزهای شیخ صله و شوشمی به ما ابلاغ نشده است و این یک حلقه مفقوده‌ای است که وجود دارد چرا که ما یک طرف این معادله هستیم. بازوند خاطر نشان کرد: به فرض اینکه این موضوع هم ابلاغ شود ما باید مجوز دولت مرکزی را برای تردد مسافر بگیریم. وی با اشاره به اینکه در مرز شوشمی قسمتی از زمین در اختیار سپاه قرار دارد و لازم است که جابجا شود، گفت: برای انتقال سپاه که مأمور حفاظت از مرزها هستند حدود ۳ میلیارد تومان بودجه لازم است. استاندار کرمانشاه بر آماده کردن هر چه سریع‌تر زیر ساخت‌های این مرزها تاکید کرد و افزود: تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری باید زیرساخت‌ها آماده شود و ۱۰۰ درصد اعتبار لازم در اختیار راهداری و حمل و نقل قرار بگیرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/کرمانشاه استاندار کرمانشاه گفت: زیرساخت‌های لازم برای سه مرز رسمی شده سومار، شوشمی و شیخ‌صله باید تا ۲۰ بهمن فراهم شود. هوشنگ بازوند در جلسه امروز (۲۱ دی) پیگیری وضعیت سه مرز سومار، شیخ صله و شوشمی با بیان اینکه رسمی شدن این سه مرز از چندی قبل از سوی دولت ابلاغ شد، افزود: یکی از ملزومات رسمی بودن یک مرز فراهم شدن زیرساخت‌های آن است که اعتباراتی نیز برای تکمیل زیرساخت‌های این مرزها در نظر گرفته‌ایم. وی با بیان اینکه پس از رسمی شدن یک مرز فراهم کردن زیرساخت‌های آن به راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سپرده می‌شود، اظهار کرد: اداره کل راهداری با همکاری سایر دستگاه‌ها باید هرچه زودتر برای تکمیل زیرساخت‌ها اقدام کنند و تا ۲۰ بهمن زیرساخت‌ها در سه مرز سومار، شوشمی و شیخ صله فراهم شود. به گفته استاندار کرمانشاه، وقتی که زیرساخت‌ها در سمت ایرانی مرز آماده باشد، طرف عراقی نیز نمی‌تواند هیچ ایراد و بهانه‌ای به ما وارد کند. بازوند خواستار آن شد که نماینده وزارت امور خارجه ظرف مدت یک هفته توضیحات و روند پیگیری‌ کارها در این زمینه را ارائه دهد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
وزارت امور خارجه پاکستان بیانیه‌ای درخصوص رایزنی «شاه محمود قریشی» با «محمد علی الحکیم» وزیر امور خارجه عراق منتشر کرد. وزیر امور خارجه پاکستان با ابراز نگرانی عمیق نسبت به حوادث اخیر در منطقه، افزود: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که تمام مسائل را براساس منشور سازمان ملل، قوانین بین المللی و با روش‌های مسالمت آمیز حل و فصل کنند. وی تاکید کرد: برای ایجاد فضای گفت وگو و تعامل کاهش تنش‌ها میان طرفین اجتناب ناپذیر است. قریشی همچنین وزیر امور خارجه عراق را در جریان رایزنی‌های اخیر با همتایان خود در ایران، روسیه، ترکیه، قطر، کویت، امارات و عربستان قرار داد و گفت که وی به دستور نخست وزیر پاکستان به زودی به ایران و چند کشور دیگر سفر می‌کند. محمد علی الحکیم در این گفت وگوی تلفنی از تلاش‌های پاکستان برای کمک به کاهش تنش‌ها در منطقه و استقرار ثبات و امنیت قدردانی کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه که به عراق سفر کرده، حمله تروریستی آمریکا در این کشور را «تشدید خطرناک تنش» در منطقه توصیف کرد. وی همچنین اقدام تروریستی اخیر آمریکا که به شهادت سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» منجر شد را «اقدامی خطرناک» توصیف کرد. به گزارش بغداد الیوم، «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق نیز به نوبه خود در این نشست خواستار احترام کشورهای همسایه عراق به حاکمیت ملی این کشور شد و گفت که بغداد اجازه نخواهد داد درگیری‌ها به داخل اراضی عراق سرایت کند. وزیر امور خارجه عراق گفت که هرگونه تنش بین ایران و آمریکا منجر به تقویت تروریسم خواهد شد و باعث شعه‌ور شدن درگیری‌های در منطقه می‌شود. عراق و ایران این حملات را محکوم کردند و سپاه پاسادان انقلاب اسلامی، این حمله تروریستی را به حمله موشکی به بزرگترین پایگاه نظامیان تروریست آمریکا در عراق پاسخ داد.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از حمله تروریستی آمریکا در عراق، گفت آنکارا و بغداد در مورد لزوم کاستن از تنش‌ها در منطقه اتفاق نظر دارند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه که به عراق سفر کرده، حمله تروریستی آمریکا در این کشور را «تشدید خطرناک تنش» در منطقه توصیف کرد. وی همچنین اقدام تروریستی اخیر آمریکا که به شهادت سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» منجر شد را «اقدامی خطرناک» توصیف کرد. وزیر امور خارجه عراق گفت که هرگونه تنش بین ایران و آمریکا منجر به تقویت تروریسم خواهد شد و باعث شعه‌ور شدن درگیری‌های در منطقه می‌شود. عراق و ایران این حملات را محکوم کردند و سپاه پاسادان انقلاب اسلامی، این حمله تروریستی را به حمله موشکی به بزرگترین پایگاه نظامیان تروریست آمریکا در عراق پاسخ داد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
مولود چاوش اوغلو روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با وزیر امور خارجه عراق در بغداد اظهار کرد که کشور او در برابر چالش‌های موجود و رویارویی با تروریسم و ​​بازسازی عراق در کنار بغداد ایستاده‌است. او افزود: در هر دو جلسه ما بر احترام به حاکمیت عراق از سوی همه طرف‌ها تاکید کردیم. الحکیم ادامه داد: در این نشست‌ها تأکید شد که هرگونه تنش در منطقه به سود تروریست‌ها است و رنج مردم را افزایش می‌دهد. چاوش اوغلو وزیر امور خارجه امروز پنجشنبه به عراق سفر کرد. وی ساعتی پیش با عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق دیدار کرد.

عراق نباید به صحنه درگیری طرف‌های خارجی تبدیل شود

صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
ما تاکید کردیم نباید کشمکش‌های خارجی به عراق کشیده شود. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیالحکیم افزود: ما بر لزوم خروج همه نیروهای بیگانه از عراق تاکید کردیم. عراق باید از کشمکش‌ها و سیاست جبهه بندی در منطقه دور نگه داشته شود. الحکیم افزود: ما بر لزوم خروج همه نیروهای بیگانه از عراق تاکید کردیم. عراق باید از کشمکش‌ها و سیاست جبهه بندی در منطقه دور نگه داشته شود.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
همانطور که از قبل اعلام شده بود، وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنج‌شنبه) وارد بغداد، پایتخت عراق شد. مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه جهت دیدار با مقامات عراقی وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد شد. او از سوی عبدالکریم هاشم مصطفی، معاون وزیر امور خارجه عراق و فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد مورد استقبال قرار گرفت. وزیر امور خارجه ترکیه سپس جهت دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق از فرودگاه بغداد عازم کاخ نخست وزیری این کشور شد. انتظار می‌رود چاووش‌اوغلو در این سفر با برهم صالح رئیس جمهوری، محمد علی حکیم وزیر خارجه و محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
همانطور که از قبل اعلام شده بود، وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنج‌شنبه) وارد بغداد، پایتخت عراق شد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه جهت دیدار با مقامات عراقی وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد شد. او از سوی عبدالکریم هاشم مصطفی، معاون وزیر امور خارجه عراق و فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد مورد استقبال قرار گرفت. وزیر امور خارجه ترکیه سپس جهت دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق از فرودگاه بغداد عازم کاخ نخست وزیری این کشور شد. انتظار می‌رود چاووش‌اوغلو در این سفر با برهم صالح رئیس جمهوری، محمد علی حکیم وزیر خارجه و محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بغداد، کاردار ایران به وزارت امور خارجه عراق دعوت شده است. وزارت امور خارجه عراق از علیزاده طباطبایی کاردار ایران در عراق برای حضور در این وزارتخانه و دیدار با قائم مقام وزارت امور خارجه عراق دعوت به عمل آورد. پیش بینی می‌شود این دعوت با توجه به تحولات اخیر در منطقه انجام شده باشد. پیش از این برخی از رسانه‌ها مدعی شده بودند که وزارت امور خارجه عراق سفیر ایران در بغداد را احضار کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزارت خارجه عراق از علیزاده طباطبایی کاردار ایران در عراق برای حضور در این وزارتخانه و ملاقات با قائم مقام وزارت خارجه عراق دعوت به عمل آورده است. پیش ‌بینی می‌شود این دعوت با توجه به تحولات اخیر در منطقه انجام شده باشد. پیش از این برخی از رسانه‌ها مدعی شده بودند که وزارت امور خارجه عراق سفیر ایران در بغداد را احضار کرده است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
پیش ‌بینی می‌شود این دعوت با توجه به تحولات اخیر و حوادث منطقه انجام شده باشد. پیش از این برخی رسانه‌ها مدعی شده بودند که وزارت امور خارجه عراق سفیر ایران در بغداد را احضار کرده است. در واکنش به اقدام تروریستی روز جمعه (سیزدهم دی‌ماه ۹۸) دولت دونالد ترامپ که منجر به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد امروز (هجدهم دی) اقدام به شلیک دهها موشک بالستیک به سمت پایگاه عین‌الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار عراق کرد. بامداد جمعه ۱۳ دی سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس، از فرماندهان مقاومت و جمعی از رزمندگان جبهه مقاومت، در حمله پهپادهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با چند فروند موشک زمین به زمین ۲ پایگاه اشغالگران آمریکا را استان الانبار و اربیل عراق هدف قرار داد و ضربات سنگینی را به آنان وارد کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
معاون وزیر خارجه عراق گفت: شهادت دو سردار ایرانی و عراقی و تعدادی دیگر، حتی حامیان آمریکا در منطقه را هم خوشحال نکرد. به گزارش ایسنا، موید صالح معاون وزیر امور خارجه عراق در بخش دوم مجمع گفت‌وگوی تهران گفت: در عراق ما مستقل هستیم و حاکمیت خودمان را داریم و به همه نشان دادیم که روش ما از این پس تغییر می‌کند و قرار است روش‌های خودمان را داشته باشیم. فکر می‌کنم شهادت این دو سردار ایرانی و عراقی و تعدادی دیگر، حتی حامیان آمریکا را هم خوشحال نکرد. وی ادامه داد: پارلمان ما با تصویب قانون خروج نیروهای آمریکایی از عراق بر حاکمیت عراق تاکید دارد و اگر ما خودمان به حاکمیت‌مان احترام نگذاریم هیچ کس به ما احترام نمی‌گذارد. این مقام عراقی تصریح کرد: ما باید به دنیا بگوییم که هوشیار هستیم و به هم احترام می‌گذاریم.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
در این سند تأکید شده، تمامی نیروهای نظامی خارجی باید خاک جمهوری عراق را ترک کنند. مقامات بغداد همچنین یادداشت اعتراض آمیز رسمی نسبت به حمله موشکی ایالات متحده به خاک این کشور برای سازمان ملل متحد ارسال کرده است. بغداد خواستار آن شده که شورای امنیت این حمله موشکی که بطور هدفمند برای ترور ژنرال ایرانی در خاک عراق صورت گرفته را محکوم کند. خودداری ترامپ از خارج شدن از عراق، هشداری برای کشورهای پذیرای پایگاه‌های نظامی آمریکاستاین در حالی است که در پارلمان روسیه از این تصمیم قانونگذاران عراقی استقبال شده است. آمریکا هم به ائتلاف ضدتروریستی و هم به مقامات عراق خیانت کرده استسناتور کاساچوف همچنین تصمیم پارلمان عراق برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در این کشور را شایسته احترام دانسته و یادآور شده است: «تصمیم پارلمان عراق به هیچ وجه از بین بردن ائتلاف ضدتروریستی، همانطور که در واشنگتن اعلام می‌کند، نیست.
رکنارکنا2 هفته قبل
به گزارش رکنا، وزارت خارجه عراق «ماتیو لوتر» سفیر آمریکا در بغداد را احضار و اقدام آمریکا در ترور سپهبد سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق توصیف کرد. پس از حضور سفیر آمریکا در بغداد در وزارت خارجه عراق، ‌ «سید عبدالکریم هاشم مصطفی» از مدیران کل وزیر امور خارجه عراق با وی دیدار کرد و اقدام آمریکا در حمله به پایگاه الحشد الشعبی در منطقه قائم که طی آن چند عراقی شهید مجروح شدند را محکوم کرد. هاشم مصطفی تاکید کرد که عراق این عملیات را که نقض آشکار حق حاکمیت عراق و تمامی قوانین بین‌المللی است، ‌ محکوم می‌کند. این مقام عراقی گفت که وزارت امور خارجه عراق عملیات نظامی اخیر آمریکا را تجاوز و اقدامی محکوم شده می‌داند که باعث تشدید اوضاع در منطقه شده این در حالی است که شرایط ایجاب می‌کند دولت آمریکا با دولت عراق در راستای کاهش تنش‌های امنیتی و بحران‌هایی که منطقه با آن مواجه است همکاری کند. پیشتر فراکسیون «الصادقون» عراق وابسته به گروه «عصائب اهل الحق» امروز (یکشنبه) در یک کنفرانس خبری از بی تحرکی وزارت خارجه عراق و عدم احضار سفیر آمریکا به شدت انتقاد کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، عبدالکریم خلف، سخنگوی نظامی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز (یکشنبه) در گفتگوی ویژه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اظهار کرد: دولت عراق به محمد علی الحکیم، وزیر خارجه عراق دستور داد متئو تولر، سفیر آمریکا در بغداد را در پی حمله تروریستی اخیر آمریکا به کاروان حشد شعبی و شهادت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابو مهدی المهندس، معاون رئیس حشد شعبی عراق و همراهانشان در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد احضار کند. بیشتر بخوانید: سفیر سوئیس برای سومین بار در سه روز اخیر به وزارت خارجه احضار شدخلف در ادامه گفت: به وزیر خارجه عراق دستور داده شد، پیام اعتراض عراق و مخالفت آن با چنین اقدامی و درخواست برای توقف آن در آینده را به سفیر آمریکا تحویل دهد. وی به نقل از دولت عراق خطاب به آمریکا تاکید کرد: حمله‌ای را که به فرودگاه بین‌المللی بغداد انجام شد، شدیدا محکوم می‌کنیم، این حمله اقدامی غیر قابل قبول بود و آمریکا مسؤول تمامی اتفاق رخ داده است که احتمالا عراق را به آشوب کشانده و پیامدهای بسیاری دارد. این مسؤول عراقی افزود: حمله آمریکا اقدامی در نقض حاکمیت عراق بوده و هدف قرار دادن یک فرمانده نظامی عراق در داخل فرودگاه بغداد اقدامی محکوم، نکوهیده، مردود و غیر قابل پذیرش است. ترور ابومهدی المهندس، برجسته‌ترین فرمانده حشد شعبی که در طول سال‌های گذشته برای نابودی گروه تروریستی داعش مبارزه می‌کرد، موجب خشم سیاسی و مردمی گسترده‌ای در عراق شد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش اداره‌کل اطلاع رسانی و وامور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌های سیاسی و دیپلماتیک خود با مقامات و شخصیت‌های بین‌المللی با وزیران امور خارجه ظهراب مناتساکانیان وزیر خارجه ارمنستان و رشید مردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان به صورت تلفنی گفت و گو کرد. وزیر امور خارجه همچنین در تماس‌های دیگری با «زیاد نخاله» دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین و «اسماعیل هنیه» رییس دفترسیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تلفنی به گفت‌وگو پرداخت. تحولات پس از شهادت سردار سلیمانی محور اصلی گفت‌وگوها در این تماس‌ها بود. وزارت امور خارجه هم با صدور بیانیه‌ای این اقدام تروریستی رژیم‌ آمریکا را محکوم کرد و نشست فوق العاده تشکیل داد. همچنین سفیر سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی اعلام شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
(خبرگزاری صدا و سیما) // وزرای خارجه ایران و عمان در خصوص تحولات جاری در منطقه رایزنی و تبادل نظر کردند. (شبکه تلویزیونی الجزیره) // ترامپ در توییتی تهدید کرد در صورت پاسخ ایران، آمریکا به ۵۲ هدف مهم ایرانی حمله می‌کند. (شبکه تلویزیونی المیادین) // گفتگوی تلفنی سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان و برهم صالح رئیس جمهور عراق (شبکه تلویزیونی الحدث) // توافق میان دو ائتلاف الفتح و سائرون در پارلمان عراق با پیش نویس قانون خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق. (شبکه تلویزیونی الجزیره عربی) // سازمان امنیت آلمان از در نظر گرفتن تدابیر شدید امنیتی در این کشور خبر داد. (شبکه تلویزیونی الحدث) انگلستان// صد‌ها نفر از قشر‌های مختلف مردم در اعتراض به اقدام تروریستی امریکا علیه ایران، در برابر ساختمان نخست وزیری انگلیس، تظاهرات کردند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدعلی الحکیم وزیر امور خارجه عراق دقایقی پیش در گفتگوی تلفنی با محمد جواد ظریف ضمن تسلیت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، در خصوص آخرین تحولات منطقه و عراق تبادل نظر کرد. آثار و پیامدهای اقدام تروریستی اخیر آمریکا نیز مورد گفتگو و تبادل نظر دو وزیر خارجه قرار گرفت. در پی ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی امروز (شنبه) همچنین وزرای خارجه چین، ترکیه، روسیه، تاجیکستان و آذربایجان و رئیس اجرایی دولت افغانستان با وزیر خارجه ایران تلفنی گفتگو کردند. «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر نیز ظهر امروز (شنبه) به تهران آمد و ضمن دیدار با وزیر خارجه ایران با رئیس مجلس و رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار و گفتگو کرد. ظریف همچنین شب گذشته (جمعه) با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل تلفنی گفتگو کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، محمدعلی الحکیم وزیر امور خارجه عراق دقایقی پیش در گفتگوی تلفنی با محمد جواد ظریف ضمن تسلیت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، در خصوص آخرین تحولات منطقه و عراق تبادل نظر کرد. آثار و پیامدهای اقدام تروریستی اخیر آمریکا نیز مورد گفتگو و تبادل نظر دو وزیر خارجه قرار گرفت. در پی ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی امروز (شنبه) همچنین وزرای خارجه چین، ترکیه، روسیه، تاجیکستان و آذربایجان و رئیس اجرایی دولت افغانستان با وزیر خارجه ایران تلفنی گفتگو کردند. «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر نیز ظهر امروز (شنبه) به تهران آمد و ضمن دیدار با وزیر خارجه ایران با رئیس مجلس و رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار و گفتگو کرد. ظریف همچنین شب گذشته (جمعه) با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل تلفنی گفتگو کرد.

به انتهای لیست رسیدید