انتقال پایتخت

انتقال پایتخت

تابناکتابناک1 روز قبل
موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز آذر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است. به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز آذر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است. بر این اساس، مجموع تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر سال جاری ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. سهم یازده عضو اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه و سهم ۱۰ کشور غیرعضو ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

جنگ هایی که به دلایل احمقانه آغاز شدند

5+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با تأکید بر این که محور مقاومت نیز با پیگیری سیاست مقاومت فعال در مقابل این اقدامات، گام‌ها و طرح‌های خود را پیگیری و اجرا نموده است، به تشریح طرح معامله قرن و پاسخ به زیاده‌خواهی‌های دشمن پرداخت. رئیس مجمع جهانی بیداری اسلامی ابراز داشت: لذا بر همه متفکران، علما، مسئولین و آحاد مردم هوشیار منطقه است که با شناخت و بصیرت، طرح‌ها و نقشه‌های آشکار استعمارگران و سلطه‌طلبان را ناکام ساخته و از دخالت‌های آنان جلوگیری نمایند. وی در پایان گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات مجمع در طول یک سال گذشته، در قالب کمیته‌های تخصصی نه گانه ارائه کرد. وی افزود: امت واحده اسلامی به دنبال شکست مستکبران است و وقتی پتانسیل‌های آن فعال باشد و به خوبی از آن استفاده شود، پیروزی حتمی است. وی خاطر نشان کرد: امروز محور مقاومت تبدیل به یک ضرورت شده است که امکان بی نیاز شدن از آن وجود ندارد، هر موفقیتی که در این محور حاصل میشود، در رأس آن جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری قرار دارد.
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، شرکت کنندگان در دوازدهمین نشست شورای‌عالی مجمع بیداری اسلامی در تهران با صدور بیانیه‌ای بر حمایت از موفقیت‌های جبهه مقاومت، وحدت میان مسلمانان و موضوع فلسطین به عنوان اولویت نخست جهان اسلام و محکومیت اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در کشور‌های اسلامی منطقه تاکید کردند. اندیشمندان و فرهیختگان حاضر در این نشست ضمن ابراز خرسندی از توفیقات جبهه مقاومت منطقه‌ای با توجه به موقعیت زمانی و مسایل خطیر و سرنوشت‌ساز پیش‌روی جهان اسلام بر نکات ذیل تأکید نمودند:۱. از جمله موضوعات مهم و دارای اولویت راهبردی در جهان اسلام؛ وحدت مسلمین است. همان‌گونه که بار‌ها تأکید شده است مهم‌ترین و اولین مساله جهان اسلام موضوع فلسطین است. راه‌اندازی جنگ‌های فرقه‌ای، مذهبی، قومی و قبیله‌ای، آتش‌افروزی جنگ‌های داخلی، برادرکشی، تخریب زیرساخت‌های جهان اسلام و تضعیف هرچه بیشتر دنیای اسلام برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی از جمله موارد آن است.
همشهریهمشهری3 هفته قبل
همچنین برخی از موافقان به تاریخ کهن ری و اینکه در گذشته تهران و سایر مناطق اطراف همگی زیرمجموعه ری بوده‌اند پرداختند و ری را شهر محوری استان تهران امروز برگزیدند. موافقان معتقدند درصورت جدا شدن ری از تهران، ری دیگر الزامی ندارد که پذیرای معضلات و مشکلات تهران باشد و به‌عنوان یک شهر مستقل راه توسعه را می‌پیماید. به گفته موافقان طرح جدایی، درست است که در گذشته‌های دور شهر ری به‌عنوان مرکز ایالت بزرگ ری قصبه تهران و مناطق اطراف را در اداره خود داشت اما بعد از حمله مغولان وضع دیگری پیش آمد. آنچه میان موضوع انتقال پایتخت و جدایی ری از تهران مشابهت دارد، سیطره تصمیمات سیاسی و منافع منطقه‌ای بر تصمیمات کارشناسی و منافع ملی است. یعنی به جای آنکه پایتخت را از تهران انتقال دهیم، که مستلزم هزینه‌های هنگفت ملی است، و به جای آنکه به جدایی ری از تهران بیندیشیم، به اجرای طرح جامع شهر و اصلاح آن درصورت نیاز، بپردازیم.
کجاروکجارو4 هفته قبل
کیوتو به‌واسطه‌ی سنت‌های منحصربه‌فردی که در این پایتخت باستانی ریشه دارند، به‌عنوان قطب فرهنگی ژاپن شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با پنج سنت منحصربه‌فرد کیوتو آشنا کنیم که شهرتی جهانی دارند. مایکو و گیشامایکو و گیشا یا به زبان محلی، گیکو، زنان بسیار متبحری هستند که در چای‌خانه‌ها و رستوران‌های سنتی کیوتو به سرگرم‌کردن مهمانان می‌پرداختند. پس از انتقال دربار امپراطوری به کیوتو در سال ۷۹۴، این شغل در کیوتو روی کار آمد. مراسم چایمراسم چای ژاپنی، یکی از معروف‌ترین سنت‌های فرهنگی کیوتو به حساب می‌آید که هنوز هم می‌توان در بسیاری از چای‌خانه‌های سنتی کیوتو از آن لذت برد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
معاون وزیر راه و شهرسازی: معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ برنامه‌ای برای انتقال پایتخت از تهران به سمنان یا شهر دیگری نداریم و فقط بحث انتقال مراکز سیاسی و اداری با توجه به مصوبه مجلس مطرح است. در حالیکه در طرح مسکن مهر این مورد لحاظ نشد. در طرح مسکن مهر ابتدا واحدهای مسکونی را ساختند و بعد خدمات آن را ایجاد کردند. صادق مالواجرد درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی دانشگاه تهران گفت: یکی از مصادیق مطالبات شهروندان و حقوق عمومی در محدوده دانشگاه تهران است. وی همچنین با اشاره به شناسنامه دار کردن باغات تهران گفت: ساخت و ساز در محدوده باغات تهران به ماده ۱۴ زمین شهری نزدیک شد.
الفالف1 ماه قبل
از این رو طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد که متأسفانه پاسخگوی مشکلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد. معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی شود. همچنین قرار شد اگر حقوق مکتسبه‌ای برای شهرداری بر اساس مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مکتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مکتسبه محسوب نخواهد شد. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت خاطرنشان کرد: تعادل‌بخشی به توزیع جمعیت جزو وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری است و مصوبه مجلس در این خصوص از شورای عالی خواسته است تا انتقال مراکز اداری و سیاسی پایتخت امکان‌سنجی شود. سیاست پیشنهادی ما تمرکززدایی از تهران است و انتقال پایتخت به طور کامل منتفی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
از این رو طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد که متأسفانه پاسخگوی مشکلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد. معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی شود. همچنین قرار شد اگر حقوق مکتسبه‌ای برای شهرداری بر اساس مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مکتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مکتسبه محسوب نخواهد شد. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت خاطرنشان کرد: تعادل‌بخشی به توزیع جمعیت جزو وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری است و مصوبه مجلس در این خصوص از شورای عالی خواسته است تا انتقال مراکز اداری و سیاسی پایتخت امکان‌سنجی شود. سیاست پیشنهادی ما تمرکززدایی از تهران است و انتقال پایتخت به طور کامل منتفی است.
رکنارکنا1 ماه قبل
از این رو طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد که متأسفانه پاسخگوی مشکلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد. معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی شود. همچنین قرار شد اگر حقوق مکتسبه‌ای برای شهرداری بر اساس مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مکتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مکتسبه محسوب نخواهد شد. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت خاطرنشان کرد: تعادل‌بخشی به توزیع جمعیت جزو وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری است و مصوبه مجلس در این خصوص از شورای عالی خواسته است تا انتقال مراکز اداری و سیاسی پایتخت امکان‌سنجی شود. سیاست پیشنهادی ما تمرکززدایی از تهران است و انتقال پایتخت به طور کامل منتفی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما؛ فرزانه صادق مالاواجرد در نشست خبری که امروز در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد با اشاره به اینکه برای عرضه زمین در طرح اقدام ملی مسکن برنامه‌ای ویژه در نظر گرفته شده است، گفت: از ابتدا تصمیم بر آن شد که مکان‌یابی اراضی بنابر نیاز واقعی تولید مسکن صورت گیرد و بر همین اساس در طرح اقدام ملی مسکن، خانه‌ها در محدوده شهر‌ها و در مکان‌هایی مناسب ساخته می‌شود. معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه موضوع انتقال پایتخت مصوبه قانونی ندارد، افزود: هیچ برنامه‌ای برای انتقال پایتخت از تهران به سمنان یا شهر دیگری وجود ندارد و فقط بحث انتقال مراکز سیاسی و اداری با توجه به مصوبه مجلس مطرح است. صادق مالواجرد درباره حفظ باغات تهران گفت: در دوره‌های قبلی برای باغات در کمیسیون ماده پنج، مجوز‌های تا ۱۱ طبقه داده می‌شد، اما مدیریت شهری هم‌اکنون جلوی این اقدامات را گرفته و مجوز بیش از چهار طبقه به باغات نمی‌دهد. وی ادامه داد: دیگر امکان تفکیک باغات در مساحت‌های کمتر از ۱۰ هزار متر وجود ندارد؛ در چند ماه گذشته اکثر مواردی که در کمیسیون ماده پنج مطرح می‌شود، طرح‌های کلان است. وی افزود: در تهران بیش از ۳ هزار باغ شناسایی شده که باید برای ان شناسنامه صادر شود. وی گفت: ۳۵ هکتار از پادگان صفر ۶ ارتش، پارک عمومی و یکپارچه می‌شود و بنا‌های تاریخی در داخل ان مرمت و در اختیار شهر قرار می‌گیرد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: تاکنون هیچ گزینه‌ای برای جایگزینی پایتخت مطرح نشده و از نظر ما انتقال پایتخت منتفی است. از این رو طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد که متأسفانه پاسخگوی مشکلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد. معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی شود. همچنین قرار شد اگر حقوق مکتسبه‌ای برای شهرداری بر اساس مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مکتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مکتسبه محسوب نخواهد شد. همچنین مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری درباره طرح ساماندهی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی عینا مصداق رعایت معماری ایرانی اسلامی بوده است.
مهرمهر1 ماه قبل
از این رو طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد که متأسفانه پاسخگوی مشکلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد. معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی شود. صادق مالواجرد درباره علت توقف مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص طرح پیرامونی حرم مطهر رضوی افزود: علت توقف این طرح، شکایت شهرداری مشهد از مصوبه شورای عالی و دستور دیوان عدالت اداری برای توقف این مصوبه بوده است. همچنین قرار شد اگر حقوق مکتسبه‌ای برای شهرداری بر اساس مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مکتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مکتسبه محسوب نخواهد شد. همچنین مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری درباره طرح ساماندهی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی عینا مصداق رعایت معماری ایرانی اسلامی بوده است.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ برنامه‌ای برای انتقال پایتخت از تهران به سمنان یا شهر دیگری نداریم و فقط بحث انتقال مراکز سیاسی و اداری با توجه به مصوبه مجلس مطرح است. وی با بیان این‌که وقتی از تهران صحبت می‌کنیم، باید مجموعه شهری تهران و کرج را در نظر بگیریم، افزود: موضوع انتقال پایتخت مطرح نیست اما سیاست اصلی تمرکززدایی از تهران است که بر اساس قانون امکان‌سنجی ساماندهی، تمرکززدایی و انتقال مراکز اداری و سیاسی تهران دنبال می‌شود و تاکنون هفت جلسه در این زمینه برگزار شده است. صادق مالواجرد همچنین درباره حفظ باغات تهران گفت: در دوره‌های قبلی برای باغات در کمیسیون ماده پنج، مجوزهای تا ۱۱ طبقه داده می‌شد اما مدیریت شهری هم‌اکنون جلوی این این اقدامات را گرفته و مجوز بیش از چهار طبقه به باغات نمی‌دهد. وی ادامه داد: همچنین دیگر امکان تفکیک باغات در مساحت‌های کمتر از ۱۰ هزار متر وجود ندارد. در چند ماه گذشته اکثر مواردی که در کمیسیون ماده پنج مطرح می‌شود طرحهای کلان است.
ایلناایلنا1 ماه قبل
موضوع دیگر بحث معماری واحدهای ساخته شده در قالب طرح مسکن ملی است که متفاوت از معماری مسکن مهر خواهد بود. دبیر شورای عالی، شهرسازی و معماری با اشاره به طرح ساماندهی دانشگاه تهران گفت: طبق مصوبه شورای عالی، طرح ساماندهی تهیه می‌شود و این موضوع در اردیبهشت ماه سال جاری مطرح شد. مالواجرد همچنین درباره شناسنامه‌دار شدن باغات تهران اظهار داشت: طبق ضابطه جدید، شناسنامه باغات باید تهیه شود و افراد در سامانه شهرداری باید باغات خود را ثبت کنند تا شناسنامه مربوطه را دریافت کنند. مالواجرد تاکید کرد: اجرای مصوبات شورای عالی درباره حرم امام رضا (ع) دقیقا منطبق با ابلاغیه سال ۸۶ مقام معظم رهبری در این مورد بوده است. متاسفانه بسیاری از اصول شهرسازی در مسکن مهر نادیده گرفته شد و هنوز هم دولت درگیر ساخت و ساز مسکن مهر است.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
از این رو طرحی به شورای عالی شهرسازی و معماری آمد که متأسفانه پاسخگوی مشکلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری رد شد. معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی شود. همچنین قرار شد اگر حقوق مکتسبه‌ای برای شهرداری بر اساس مصوبات سابق شورای عالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مکتسبه، تخلف از مصوبات شورای عالی باشد، حقوق مکتسبه محسوب نخواهد شد. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت خاطرنشان کرد: تعادل‌بخشی به توزیع جمعیت جزو وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری است و مصوبه مجلس در این خصوص از شورای عالی خواسته است تا انتقال مراکز اداری و سیاسی پایتخت امکان‌سنجی شود. سیاست پیشنهادی ما تمرکززدایی از تهران است و انتقال پایتخت به طور کامل منتفی است.
کجاروکجارو1 ماه قبل
معبد فوشیمی‌ ایناری یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیوتو به‌ شمار می‌رود که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. «معبد فوشیمی‌ ایناری» (Fushimi Inari Shrine)، یکی از مهم‌ترین معابد شینتو در جنوب کیوتو به شمار می‌رود. از میان چندین هزار معبدی که به ایناری، خدای برنج و فراوانی در آئین شینتو اختصاص دارد، معبد فوشیمی‌ ایناری، یک سروگردن از همه بالاتر و مهم‌تر است. دسترسی به معبد فوشیمی‌ ایناریمعبد فوشیمی ایناری دقیقا بیرون ایستگاه ایناری جی‌آر (JR Inari Station) قرار دارد که در امتداد خط نارا جی‌آر، دومین ایستگاه از ایستگاه کیوتو به حساب می‌آید. بازدیدکنندگان می‌توانند با پیاده‌روی کوتاهی از ایستگاه فوشیمی‌ ایناری در امتداد خط اصلی کیهان (Keihan Main Line)، به معبد برسند.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 ماه قبل
دکتر محمود شارع‌پور روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی چالش‌های انتقال آب دریای خزر در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: در حالی که تبعات اجتماعی طرح‌های انتقال آب بیش از تبعات فنی و زیست محیطی آن است، متاسفانه در طرح انتقال آب دریای خزر هیچ گزارشی در باره تبعات اجتماعی و سیاسی دیده نشده است. انتقال آب خزر بهانه‌ای برای انتقال سرشاخه‌های آب مازندران استعضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اعلام کرد: مطرح شدن انتقال آب دریای خزر سرگرم کردن و انحراف افکار عمومی و بهانه‌ای برای بهره برداری از سرشاخه‌های استان مازندران در ارتفاعات البرز است. وی فشار به افکار عمومی مازندران و استانهای شمالی را نتیجه پیشبرد طرح انتقال آب دریای خزر عنوان کرد و گفت: باید همه نسبت به این مسئله هوشیار باشند و فقط سرگرم طرح انتقال اب خزر نشوند. انتقال آب دریای خزر، امنیت غذایی کشور را به خطر می‌اندازدعضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و رییس جامعه جنگلبانی ایران گفت: اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان می‌تواند امنیت غذایی کشور را به خطر بیندازد. هم اندیشی چالش‌های انتقال آب از دریای خزر روز چهارشنبه با حضور اساتید دانشگاهی و کارشناسان در ساری برگزار شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
آنچه در طرح‌های کارشناسی در مورد انتقال پایتخت مطرح شده، برای رها کردن مردمی نیست. که در تهران زندگی می‌کنند. واقع آن است که موضوع انتقال پایتخت بعد از انقلاب در سال ۶۸ مطرح شد، ولی شهردارتهران که به تازگی کار خود را آغاز کرده بود، خوستار شد که به جای هزینه کردن برای انتقال پایتخت بر روی ساماندهی تهران سرمایه گذاری شود. در سوم دیماه ۹۲ مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را با ۱۱۰ رای موافق برای ساماندهی و انتقال پایتخت به تصویب رساند. نگارنده تلاش می‌کند تا نشان دهد که چرا فکر انتقال پایتخت فکر مفیدی است. دلایل مختلفی برای مخالفت از سوی مخالفان طرح انتقال پایتخت، از جمله آقای مهندس هاشمی، مطرح می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
«در حالی که تا اواسط هفته گذشته، مسأله انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور گزینه جایگزین انتقال پایتخت از تهران بود اما تازه‌ترین خبرهای دریافتی حکایت از آن دارد تراکم زدایی و تمرکز زدایی به جای انتقال پایتخت و انتقال مرکز سیاسی اداری کشور از تهران پیشنهاد داده شده است. بحث انتقال پایتخت از تهران برای بار اول بین سال‌های ۱۲۹۳ تا ۱۲۹۷ مطرح شده و هرازگاه مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. شورای انتقال در دولت دوازدهمدولت دوازدهم به منظور تعیین تکلیف موضوع انتقال پایتخت، شورایی تحت عنوان «شورای ساماندهی پایتخت» به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل داده است. یعنی انتقال پایتخت از نظر سند پیش نویس سیاستگذاری و تمرکز زدایی تهران، منتفی است اما تمرکز زدایی در دستور کار. اقتصاد و انتقال «بحث انتقال پایتخت اصلا بحث اقتصادی نیست، این طور نیست که بگوییم پایتخت را منتقل کنیم و مشاغل هم خواهند رفت.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وی گرانی مسکن، مشکلات ترافیکی، زیست‌محیطی و دیگر مشکلات موجود در کلان‌شهر تهران است که می‌توان برای حل‌وفصل این مشکلات گرمسار را معین تهران کرد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به جمعیت بالای دانشجو در شهرستان گرمسار افزود: افزایش تعداد دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی و فعالیت‌های عمرانی در دانشگاه گرمسار نشانه همت بالای مسئولان این استان و شهرستان گرمسار است. رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به همبستگی و انسجام بسیار خوبی که در استان سمنان وجود دارد گفت: روحیه همبستگی منجر به توسعه همه‌جانبه در این استان می‌شود. به گزارش تسنیم، محمود واعظی برای افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه دانشگاهی به شهرستان گرمسار در استان سمنان سفر کرده است. واعظی در پایان سفر خود وارد سمنان شده و در شورای هماهنگی اقتصاد مقاومتی استان سمنان شرکت می‌کند.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ماه قبل
در حالی که تا اواسط هفته گذشته، مسأله انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور گزینه جایگزین انتقال پایتخت ازتهران بود، اما تازه‌ترین خبرهای …در حالی که تا اواسط هفته گذشته، مسأله انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور گزینه جایگزین انتقال پایتخت ازتهران بود، اما تازه‌ترین خبرهای دریافتی حکایت از آن دارد تراکم زدایی و تمرکز زدایی به جای انتقال پایتخت و انتقال مرکز سیاسی اداری کشور از تهران پیشنهاد داده شده است. کارگروه تخصصی شورای ساماندهی مرکز سیاسی، اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران در آخرین نشست خود پیش‌نویس «سند سیاستگذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران» را ارائه کرد که بر اساس این پیش نویس تراکم زدایی و تمرکز زدایی به جای انتقال پایتخت یا انتقال مرکز اداری سیاسی پایتخت پیشنهاد شده است. بحث انتقال پایتخت از تهران برای بار اول بین سال‌های ۱۲۹۳ تا ۱۲۹۷ مطرح شده و هراز گاه مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. بعد از انقلاب نیز در سال ۱۳۶۸ مسأله انتقال پایتخت در دستور کار قرار گرفت، اما به دلیل چالش‌های آن به دست فراموشی سپرده شد. نهایتا اینکه در سیکل آمد و شد توجه به انتقال پایتخت پیشنهادات جدید مطرح شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
آن‌طور که عنوان می‌شود برخی مقامات ارشد دولت، همچنان گزینه انتقال مرکزیت سیاسی-اداری از تهران را راهکار عبور از مشکلات فعلی شهر تهران می‌دانند. در قالب این نسخه، با کاهش بار تراکم از شهر تهران در حوزه اجرا و برنامه از یکسو و همچنین انتقال بخشی از اختیارات تصمیم‌گیری به سایر استان‌ها از سوی دیگر، در یک بازه زمانی از فشار جمعیتی و اقتصادی وارد بر شهر تهران کاسته و در این میان فرصت حل مشکلات شهر تهران ایجاد می‌شود. به‌عنوان مثال جابه‌جایی برخی ادارات در حوزه منطقه‌ای شهر تهران می‌تواند یکی از احتمالات باشد. وی افزود: دومین موضوع در اجرای این نسخه نیز آن است که جایگاه پایتختی شهر تهران از دست نرود و همچنان تهران به‌عنوان یک کلان‌شهر مهم و نماد سیاسی-اقتصادی کشور محسوب شود. «نارضایتی‌های اجتماعی در پایتخت قدیم و جدید»، «مقاومت کارمندان دستگاه‌های مختلف دولتی در بحث انتقال پایتخت»، «باقی ماندن مشکلات پایتخت فعلی» و همچنین «تسری مشکلات پایتخت قدیم به پایتخت جدید» از دیگر گرفتاری‌های احتمالی برای دولت‌ها در پروسه انتقال پایتخت خواهد بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
کوشش جهانی برای بازگرداندن آمریکا به میز توافق هسته‌ای در کنار تلاش منطقه‌ای برای صلح سازی می‌تواند زخم خروج یکجانبه ترامپ از برجام را در یک سطح بالاتر تلافی کند. توافق هسته‌ای از همان ابتدا می‌توانست با یک توافق دیگر میان بازیگران منطقه‌ای تکمیل و تحکیم شود و به این ترتیب سرشتی بازگشت ناپذیر کسب کند. صلح و توافق منطقه‌ای آن حلقه مفقوده‌ای است که اکنون باید سخت به آن چنگ زد و به تعبیر دقیق روحانی درنشست خبری نیویورک «در دسترس» ملت‌های منطقه قرار داد. ایران با تکیه بر سرشت اعتدالی و میانی خود می‌تواند میانجی صلح در حوزه فرات باشد. تا آن زمان، ما به تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس و دعوت از همه طرف‌ها به میز مذاکره ادامه خواهیم داد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، در این بسته خبری مهمترین اخبار گروه جامعه خبرگزاری میزان را طی امروز شنبه ۲۰ مهر ماه مشاهده می‌کنید. صفر تا صد موانع نوسازی تاکسی‌ها در کشور/۲۵ هزار تاکسی فرسوده در تهران داریممدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهر‌های کشور، با بیان اینکه ۲۵ هزار تاکسی فرسوده در تهران داریم، گفت: خودروسازی‌ها با عدم رعایت تعهدات خود و همچنین بانک‌ها با بدعهدی روند نوسایز ناوگان تاکسیرانی را مختل کرده‌اند. همچنین با انتقال پایتخت به منطقه‌ای مانند نوار سنندج-سیرجان، می‌توان به رفع مشکلات شهر کمک کرد. پیش بینی کاهش نسبی دما در شهر‌های زیارتی عراقکارشناس سازمان هواشناسی از کاهش نسبی دما در شهر‌های زیارتی کشور عراق خبر داد. آیا افسردگی لزوما به وسواس می‌انجامد؟ امیرحسین جلالی ندوشن گفت: افسردگی و وسواس همراهی زیادی با هم دارند، ولی این تصور که افسرگی باعث وسواس و یا وسواس باعث افسردگی شود زیاد درست نیست.
برنابرنا1 ماه قبل
علی ربیعی - سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوردر هفته گذشته شاهد دو رخداد مهم در عرصه منطقه‌ای بودیم. کوشش جهانی برای بازگرداندن امریکا به میز توافق هسته‌ای در کنار تلاش منطقه‌ای برای صلح سازی می‌تواند زخم خروج یکجانبه ترامپ از برجام را در یک سطح بالاتر تلافی کند. توافق هسته‌ای از همان ابتدا می‌توانست با یک توافق دیگر میان بازیگران منطقه‌ای تکمیل وتحکیم شود و به این ترتیب سرشتی بازگشت ناپذیر کسب کند. صلح و توافق منطقه‌ای آن حلقه مفقوده‌ای است که اکنون باید سخت به آن چنگ زد و به تعبیر دقیق روحانی درنشست خبری نیویورک «در دسترس» ملت‌های منطقه قرار داد. ایران با تکیه بر سرشت اعتدالی ومیانی خود می‌تواند میانجی صلح در حوزه فرات باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
تهران در معرض زلزله قرار دارد/ در تهران زلزله می‌آید/زلزله تهران نزدیک است/ تهران روی ۵ گسل مهماستاد پژوهشگاه زلزله شناسی گفت: تهران گسل‌های کوچک و بزرگ زیادی دارد که شامل گسل‌های فعالی مانند گسل شمال تهران، نیاوران، ایوانک، پردیسان و کهریزک می‌شود. وی درباره زمان وقوع زلزله افزود: ما نمی‌توانیم زمان دقیق وقوع زلزله را پیش بینی کنیم، اما بر اساس شواهد کافی می‌دانیم که تهران زلزله شدیدی را تجربه خواهد کرد. انتقال پایتخت برای کمک به بهبود شرایط تهران/ ساخت شهر جدید به عنوان پایتخت/ نوار سنندج-سیرجان پیشنهاد محققان برای ساخت پایتخت جدیدزارع گفت: انتقال پایتخت از تهران به سایر مناطق می‌تواند به بهبود شرایط این شهر کمک کند. زارع متذکر شد: در صورت انتقال پایتخت، رسیدگی به مردم شهر تهران بیشتر شده و احتمال کاهش خطرات و مشکلات وجود دارد. تبریز و مشهد بعد از تهران در خطر هستندزارع گفت: بعد از شهر تهران، وقوع زلزله در کلان شهر‌های تبریز و مشهد نیز وجود دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
زنان و دختران ایرانی با حضور آرام، منظم، شاد، پرهیجان، امن و برابر و متین خودشان دو گل دیگر هم به دو دروازه زدند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای میانجیگری که توأمان ضامن برچیدن تهدید از ترکیه و در عین حال حفظ تمامیت سرزمینی سوریه بر اساس قوانین بین‌الملل باشد، اعلام می‌کند. با آگاهی از این مسأله، جمهوری اسلامی ایران با پرهیز از شتابزدگی، به دقت در حال بررسی ماجرا و کشف واقعیت‌های آن است. چون چنین عملی دنباله همان تحرکاتی است که رژیم صهیونیستی در سوریه در حمله به مواضع ایران داشت تلقی نماید. وقتی مقام معظم رهبری از عمق راهبردی انقلاب اسلامی سخن می‌گویند به‌طور واضح از نگرش و رویکرد تمدنی انقلاب اسلامی سخن می‌گویند.

وقتی آمریکا، سازمان ملل را جریمه می‌کند! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 ماه قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان ملل دچار کسری بودجه شده و آمریکا هم سه میلیارد دلار بدهی دارد و پرداخت نکرده است. ۳۷ هزار کارمند سازمان ملل در برگزاری نشست‌ها و ماموریت‌های کاری و دریافت حقوق دچار مشکل شده‌اند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هشدار داده تا چند روز دیگر نقدینگی سازمان ملل خاتمه می‌یابد. کارشناسان معتقدند دو رای محکومیت رژیم صهیونیستی در شهرک سازی در اراضی اشغالی و محکومیت اقدام آمریکا در انتقال پایتخت این رژیم از تل آویو به قدس باعث قطع بودجه سازمان ملل توسط آمریکا بوده است. بیشتر بخوانید: نظر ترامپ درباره عملکرد منفی شبکه صدای آمریکا + فیلمانتهای پیام/گروگان گرفتن بودجه سازمان ملل توسط ترامپ + فیلم
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
جایگاه اداری تهران کجاست؟ از نظر اداری، تهران به ۲۲ منطقه و ۱۲۲ ناحیهٔ شهری تقسیم شده‌است و شهرهای تجریش و ری را دربر گرفته‌است. شهردار تهران توسط شورای شهر تهران انتخاب می‌شود و این شورا بر عملکرد شهرداری نظارت و برای ادارهٔ شهر، قانون‌گذاری می‌کند. وضعیت نامناسب مدیریت بحران شهر تهران و احتمال رفتار نامناسب شهروندان هنگام رخ دادن خطرات طبیعی، باعث نگرانی‌هایی شده‌است. برخی دیگر از کشورها به‌دلیل مسائل داخلی و محلی دست به انتقال پایتخت زده‌اند. نرخ رشد جمعیت ریودوژانیرو از ۱٫۳۸ در سال ۱۹۶۰ (سال انتقال پایتخت) به ۱٫۰۶ در سال ۲۰۰۰ رسید.

به انتهای لیست رسیدید