انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، این اولین بار در تاریخ است که رشد تقاضای انرژی و رشد اقتصادی «در خلاف جهت هم» رفتار می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد با وجود دو برابر شدن تولید ناخالص داخلی جهانی (به قیمت‌های ثابت) بین ۲۰۱۶ و ۲۰۵۰، تقاضای جهانی انرژی اولیه تنها ٪۱۴ رشد می‌کند. پذیرش سریع استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یک عامل محرک کلیدی برای این موضوع است، زیرا اغلب فناوری‌های تولید انرژی مبتنی بر سوخت‌های فسیلی با بازدهی پایین، با نمونه‌های پربازده جایگزین می‌شود. نقش منابع تجدیدپذیر در تولید برق با سرعتی شتابان رشد می‌کند. تجدیدپذیرها سهم خود از تولید جهانی را تا سال ۲۰۳۵ از حدود ۲۵٪ امروز، به حدود ۵۰٪ و تا اواسط قرن به ۷۵٪ نزدیک خواهند کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مهم‌ترین علتی که ایران قدرت اقتصادی نیست، این است که ما حکمرانی شفاف و کارا و دربرگیرده و در خدمت معیشت مردم نداریم. *‌ ایران در منطقه، یک قدرت سرزمینی است، یک قدرت سیاسی و قدرت نظامی است. مهم‌ترین علتی که ایران قدرت اقتصادی نیست، این است که ما حکمرانی شفاف و کارا و دربرگیرده و در خدمت معیشت مردم نداریم. * (درباره جمله خاتمی که در پایان ریاست‌جمهوری‌اش گفته بود ما تدارکاتچی بودیم): خاتمی نگفت تدارکاتچی بوده، تدارکاتچی که نمی‌تواند بهترین کارنامه را داشته باشد! فکر می‌کنید فعالیت آن انجمن چه بود؟ گزارش می‌داد که بچه‌های انجمن چقدر در دانشگاه زحمت می‌کشند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
بان کی‌مون ۷۵ساله، هشتمین دبیرکل سازمان ملل، هنوز در عرصه دیپلماسی فعال است. بان کی‌مون سال‌ها در وزارت خارجه کره جنوبی و در سازمان ملل بوده است. در ۱۹۷۹ و بعد از ترور رئیس‌جمهور پارک چونگ‌هی، او مدیر بخش سازمان ملل در وزارت خارجه شد. اینکه سیاست‌های دولت فعلی ایالات متحده در قبال ایران مانع نشود تا بقیه دنیا، امیدهایشان را برای همکاری سازنده‌تر با ایران تحقق ببخشند، حیاتی است. فراتر از خود ایران، تهدید‌ها علیه برجام، در راستای تلاش‌ها بر سر ممانعت تسلیحاتی در سراسر جهان، خبر بدی است.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 روز قبل
یک مقام ارشد دولت آمریکا بعد از ناکامی واشنگتن در ادامه توقیف ابرنفتکش حامل نفت ایران مدعی شد که آمریکا حرکت آن را رصد می‌کند. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری مدعی شد: سیاست خارجی ایران، اعراب و اسرائیل را به هم نزدیک کرده است. وی همچنین با تاختن به برجام، ادعا کرد: توافق هسته‌ای با ایران هم از نظر اقتصادی به نفع نظام ایران و باعث توسعه موشک‌های بالستیک این کشور شد. وی افزود: رئیس‌جمهور ترامپ و وزیر خارجه آمریکا بارها ایران را به دیپلماسی دعوت کرده‌اند اما جمهوری اسلامی رد کرده است. این‌که ایران ذخایر هسته‌ای را نگه داشته و پنهان کرده است، نشانه قصد واقعی ایران است.
ایسناایسنا2 روز قبل
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در اظهاراتی نخ‌نما و واهی مدعی شد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ملقب به «سیا» نقشی در کودتای ۲۸ مرداد نداشته است. توافق هسته‌ای قرار بود ایران را به رفتاری میانه‌روتر سوق بدهد اما به از دست رفتن صلح و امنیت در منطقه انجامید. برایان هوک در خصوص قاسم سلیمانی عنوان کرد: اکتبر سال آینده وقتی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به سر بیاید، ممنوعیت سفر افرادی مانند قاسم سلیمانی نیز به پایان خواهد رسید. وی افزود: رئیس‌جمهور ترامپ و وزیر خارجه آمریکا بارها ایران را به دیپلماسی دعوت کرده‌اند اما جمهوری اسلامی رد کرده است. وی همچنین در خصوص کودتای ۲۸ مرداد مدعی شد: مصدق از طرف سیا کنار گذاشته نشد، مصدق توسط طیف مذهبی و نظامی ایران کنار گذاشته شد.
زومیتزومیت2 روز قبل
این هفته وزارت انرژی کشور آمریکا گزارشی را منتشر کرد که با استناد به آمار و ارقام سال ۲۰۱۸ به بررسی وضعیت انرژی بادی در این کشور پرداخته است. در کشور آمریکا با اینکه تأسیسات انرژی بادی زیادی نصب شده ولی میزان استفاده از منابع دیگر انرژی بیشتر استدر آمریکا قیمت انرژی بادی تا سال ۲۰۰۹ رو به افزایش بود و قیمت برق تولیدشده از باد تا حدود ۷۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت رسید. این بدان معنا است که بادی که در مرکز کشور آمریکا نشسته است، اکنون ارزان‌تر از گاز طبیعی است و بادی که در دیگر مناطق آمریکا قرار دارد، از نظر قیمت تقریبا برابر با گاز طبیعی است. میله‌های سیاه قیمت گاز طبیعی، دایره‌های آبی قیمت انرژی بادی و زردها قیمت انرژی خورشیدی را نشان می‌دهنددر این گزارش آمده است که قیمت فتوولتاییک‌ها (یکی از سیستم‌های تولید برق از انرژی خورشیدی) تقریبا به قیمت باد رسیده‌ ولی باید توجه داشت که قیمت این نوع انرژی در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۵۰ دلار برای هر مگاوات‌ساعت بود. آژانس اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرد که هزینه‌ی هم‌تراز شده‌ی انرژی بادی در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۴ دلار بر مگاوات ساعت انرژی خواهد بود.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا گفت: خروج ما از برجام خردمندانه بود! خبرگزاری مهر: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز سه شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس تلاش کرد بدعهدی کشورش در خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و کشورهای ۱+۵ موسوم به برجام را توجیه کرده و از اقدام ترامپ دفاع کند! وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه گفت: ما داریم خردمندانه کار می‌کنیم. اینکه از برجام خارج شدیم، خردمندانه بود. پمپئو در بخش دیگری از این مصاحبه در تکرار ادعاهای پیشین مقامات کشورش مدعی شد که تحریم‌های واشنگتن علیه تهران اثربخشی بوده است!
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
جلایی‌پور گفت: ایران در منطقه، یک قدرت سرزمینی است، یک قدرت سیاسی و قدرت نظامی است. پایگاه اصلاح طلبان به نظرم خیلی روشن است که چیست، برای همین هم نمی‌شود اصلاح طلبی را قلع و قمع کرد. * (درباره جمله خاتمی که در پایان ریاست جمهوری‌اش گفته بود ما تدارکاتچی بودیم): نه، خاتمی نگفت تدارکاتچی بوده، تدارکاتچی که نمی‌تواند بهترین کارنامه را داشته باشد! خاتمی گفت عده‌ای یا بخش انتصابی رییس جمهور را تدارکاتچی می‌خواهند نه اینکه من تدارکاتچی هستم. * یکی از اقدامات اصلاح طلبان که خیلی‌ها به آن توجه نمی‌کنند، می‌دانید چیست؟ آیا اعتراض‌های دی ماه ۹۶ یادتان هست؟ وقتی اتفاق افتاد، اصلاح طلبان از حق اعتراض مردم دفاع کردند.
ایمناایمنا2 روز قبل
وی افزود: تعدادی از محدودیت‌های فعالیتی که برای ایران در برجام پیش بینی شده بود، پتانسیل فعالیت در آن حوزه را از جمهوری اسلامی ایران سلب می‌کرد و نمونه بارز آن توقف فعالیت راکتور آب سنگین اراک بود. این در حالی بود که امتیازهای واگذار شده از سوی طرف مقابل ایران در برجام مقطعی بود و هیچ تضمینی برای پایدار ماندن آنها در روابط بین المللی وجود نداشت. اقدامات غیر عملیاتی اروپا پس از خروج ترامپ از برجام، موجب قرارگرفتن ایران در شرایط نامناسبی شد و دولت ایران نیز سعی کرد با کاهش سطح تعهدات خود در برجام، توازن از دست رفته میان آمریکا و ایران را مجددا برقرار کند تا زمینه برای مذاکره و دیپلماسی فراهم شود. وی یادآور شد: کاهش سطح تعهدات ایران، برای بازیابی توازن از دست رفته مقابل آمریکا لازم بود. البته قابل ذکر است که آمریکایی‌ها نیز معنای کاهش سطح تعهدات ایران در برجام را به خوبی متوجه شده‌اند و به دنبال اقدامات متقابل هستند.
فارسفارس3 روز قبل
ناسا که هدف جدید خود را با کمک سازمان انرژی آمریکا دنبال می‌کند، در تلاش است تا کمتر از سه سال آینده راکتور هسته‌ای ویژه را با هدف تولید انرژی الکتریکی به فضا بفرستد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اسپیس، ایالات متحده قصد دارد راکتورهای هسته‌ای را به فضا بفرستد. علیرغم اینکه صنعت هسته‌ای در ایالات متحده متزلزل است، این کشور به دنبال قرار دادن راکتورهای هسته‌ای در مریخ و ماه است. ناسا که هدف جدید خود را با کمک سازمان انرژی آمریکا دنبال می‌کند، در تلاش است تا کمتر از سه سال آینده راکتور هسته‌ای ویژه را با هدف تولید انرژی الکتریکی به فضا بفرستد. طبق گفته اعضای تیم پروژه Kilopower، سرمایه گذاری مشترک از ناسا و وزارت انرژی ایالات متحده، این کشور به دنبال ساخت راکتورهای هسته‌ای جدید برای سفرهای فضایی است.
فراروفرارو4 روز قبل
فاضل لاریجانی، جنجالی و غیر سیاسیبرخلاف دیگر برادرانش تجربه زیادی در مسائل سیاسی ندارد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت‌الله آملی در آمل، عضو کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رایزن فرهنگی ایران در کانادا، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی از جمله سوابق اوست. پرونده‌ای برای فاضل لاریجانی در قوه قضائیه تشکیل شد که البته هنوز مشخص نشده که نتیجه آن چه شد. علی لاریجانی در مجلس هشتم، نهم و دهم ریاست مجلس را برعهده داشت. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه سابق و رئیس مجمع تشخیص مصلحتصادق لاریجانی متولد اسفند سال ۱۳۳۹ است.

منتخب‌ عکس‌های علمی هفته از نگاه زومیت

16+
زومیتزومیت6 روز قبل

مهمانان افق نو مراقب عملیات جاسوسی یا تروریستی باشند/ آمریکا، اسرائیل و سعودی در لبنان نفوذ زیادی دارند

6+
سینماپرسسینماپرس6 روز قبل

دست‌های پشت پرده در کنفرانس افق نو / کارمند سابق نیروی هوایی آمریکا چه گفت؟ + عکس‌ها

5+
رکنارکنا6 روز قبل
ایسناایسنا1 هفته قبل
زیبایی، عشق، ایمان و اعتقاد از جنس جاودانگی و ماندگاری هستند، بنابراین رمز جاودانگی در عشق، زیبایی، محبت و اعتقاد است. این موارد از اثرات عاشورا، اربعین و اعتقادات دینی ما بوده و آبشخورشان توحید، نبوت، امامت و معاد است. اربعین مساله شیعه و اهل تسنن و فارس و عرب نیست، اربعین موضوع انسانی است که به همه انسان‌های آزادی‌خواه و افرادی که می‌خواهند منطبق با فطرت زندگی کنند، برمی‌گردد. نقش دولت و دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیر دولتی تامین زیرساخت‌ها، تسهیلات و امکانات خدماتی است اما سایر امور توسط مردم تامین می‌شود. عظمت ظاهر موضوع حیرت‌آور است اما در درازمدت شاید نتواند معنای واقعی گسترش ایده‌های ناب دینی و فکری باشد.
برنابرنا1 هفته قبل
عبدالخریس المشهری رئیس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان اندونزی با معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کردند. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، عبدالخریس المشهری رئیس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان اندونزی با معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار سید عباس عراقچی ضمن استقبال از گسترش همه جانبه روابط با اندونزی، سیاست دفاعی جمهوری اسلامی ایران را تشریح و اعلام کرد که تقویت توانمندی‌های دفاعی ایران جنبه بازدارندگی داشته و علیه هیچ کشور دیگری نیست. ایران در تاریخ معاصر خود آغازگر هیچ جنگی نبوده و پس از این هم نخواهد بود اما در دفاع از خود کمترین تردیدی بخود راه نمی‌دهد و به هر متجاوزی سریع و کوبنده پاسخ خواهد داد. رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اندونزی نیز ضمن تمجید از خودباوری و استقلال کشورمان، بر تعمیق همکاریهای پارلمانی بین دو کشور تاکید و آمادگی اندونزی را برای همکاری در همه زمینه‌ها از جمله مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم اعلام کرد.

مهمانان افق نو مراقب عملیات جاسوسی یا تروریستی باشند/ آمریکا، اسرائیل و سعودی در لبنان نفوذ زیادی دارند

6+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
سینماپرسسینماپرس1 هفته قبل
اما باید پرسید که آیا عصر سایبری در عصر مدرن قرار دارد یا اینکه جهان سایبری دوره‌ای جدید از جهان است که ورق تازه‌ای را در تاریخ بشریت ثبت کرده است. همچنین در این فضا ارتباط انسان با خود تعریف دیگری پیدا می‌کند و ساحت پنجم به نام ساحت سایبری ایجاد می‌شود. به بد و خوب آن کاری نداریم، اما در فضای سایبری از حریم‌های وجود پرده‌برداری می‌شود. امروز ارتش‌های ما فقط ارتش‌های در صف نیستند و کسان دیگری هم هستند که در بخش نرم فضای مجازی، ارزش آفرینی می‌کنند. شخص رییس‌جمهور، دولت و اعضای فضای مجازی بر این باورند که نقش اقتصاد دیجیتال در کشور پررنگ شود.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، روز دوشنبه (۲۲ ژوئیه) سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد «چاندریان ۲» با موفقیت به فضا پرتاب شد. براساس گزارش «فایننشال اکسپرس»، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قوی‌ترین موشک پرتاب‌کننده هند حامل ماهنورد «چاندریان-۲» بود که از جزیره «سری‌هاری‌کوتاه» به فضا رفت. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد «چاندریان ۲» ساعت ۲:۲۱ بامداد روز چهارشنبه با موفقیت وارد مدار انتقال به ماه شد. طبق این گزارش، ماه‌نشین ویکرام در قطب جنوب ماه فرود خواهد آمد؛ منطقه‌ای که تاکنون هیچ عملیات اکتشافی در آن انجام نشده است. باید بدانید که نخستین ماموریت هند به نام چاندریان ۱ در سال ۲۰۰۸ انجام شد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
فضای سایبری یک آخر‌الزمان و یک جهان تازه استسید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست اظهار داشت: ما در یک دوره خاص تاریخی قرار داریم. فضای سایبری یک آخر‌الزمان و یک جهان تازه است. به این ترتیب با همکاری مرکز فناوری فضای مجازی تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که براساس آن ما در همه استان‌ها تولید محتواهایی داشته باشیم. از خصائص عصر جدید این است که ما شاهد تغییرات با سرعت بالا می‌شویمفیروزآبادی دبیر شورای‌عالی فضای مجازی نیز در ادامه بیان کرد: در ادامه صحبت‌های جناب صالحی باید بگویم، ما در مرکز ملی فضای مجازی معتقدیم که در آغاز یک تحول اساسی قرار داریم. امروز ارتش‌های ما فقط ارتش‌های در صف نیستند و کسان دیگری هم هستند که در بخش نرم فضای مجازی، ارزش آفرینی می‌کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
او همچنین وضعیت اپوزیسیون خارج از کشور و رویکرد آن نسبت به نظام حاکم در ایران را تشریح می‌کند. در ایران هم همواره اپوزیسیون برانداز فقط یک آلترناتیو و گزینه بیشتر ندارد و آن هم این است که حاکمیت باید سرنگون شود. آیا باید بگوییم اپوزیسیون است یا خیر؟ مقصود من از اپوزیسیون فعلا در این بحث، اپوزیسیون برانداز است. اپوزیسیون ممکن است برانداز باشد؛ یعنی معتقد باشد به‌ جز براندازی هیچ راه دیگری نداریم که آن ‌هم اپوزیسیون برانداز می‌شود. مشکل دوم اپوزیسیون برانداز این است که اختلافات شدید و عمیقی با یکدیگر دارند، هیچ‌ اجماعی وجود ندارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
ما هم که علیه رژیم شاه مبارزه می‌کردیم، به‌ جز یکسری شعارهای کلی مثل «اقتصاد تولیدی، نظام اسلامی سیاسی مردمی، حکومت اسلامی، جمهوری اسلامی» چیز دیگری نمی‌دانستیم. آیا باید بگوییم اپوزیسیون است یا خیر؟ مقصود من از اپوزیسیون فعلا در این بحث، اپوزیسیون برانداز است. اپوزیسیون را لزوما نمی‌توانیم برانداز بخوانیم/ برانداز می‌خواهد این نظام سرنگون شود/ برانداز به این اعتقاد و باوررسیده که این نظام را فقط باید سرنگون و نظام دیگری جایگزینش آن کرد*شما مرز اپوزیسیون و برانداز را چطور تفسیر می‌کنید؟ تعریف برانداز مشخص است، برانداز می‌خواهد این نظام سرنگون شود. اپوزیسیون ممکن است برانداز باشد؛ یعنی معتقد باشد به‌ جز براندازی هیچ راه دیگری نداریم که آن ‌هم اپوزیسیون برانداز می‌شود. مشکل دوم اپوزیسیون برانداز این است که اختلافات شدید و عمیقی با یکدیگر دارند، هیچ‌ اجماعی وجود ندارد.
فارسفارس1 هفته قبل
رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی گفت: برای دسترسی به نیروی انسانی هسته‌ای باید ابتدا علم و تجهیزات آن را داشت، در حالی که بعد از انقلاب، در این عرصه ما در هر سه مولفه نیروی انسانی، علم و تجهیزات از صفر شروع کردیم. وی، میزان سرمایه گذاری در علم و فناوری، منابع انسانی و تولیدات را از شاخص‌های پیشرفت علم و فناوری کشورها معرفی کرد که هر ساله توسط نهادهای بین‌المللی ارزیابی می‌شود. آقامیری افزود: فناوری هسته‌ای، فناوری کنترل و مهار انرژی درون هسته برای تسهیل در زندگی انسان هاست، اما سؤال اینجاست که چرا با وجود کاربردهای وسیع انرژی هسته‌ای، ما را از داشتن آن منع می‌کنند؟ این دانشمند هسته‌ای ابراز کرد: آمریکا در سال ۱۹۴۵ بمب اتمی را آزمایش کرده و به قدرت انرژی هسته‌ای پی برد و برای انحصار آن به خود برنامه‌ریزی کرد، اما با این وجود به مرور کشورهایی مانند شوروی سابق، چین، فرانسه و انگلستان هم به این فناوری دست یافتند و برخی کشورها مانند پاکستان، آفریقا و رژیم صهیونیستی نیز آن را از خود امریکا دریافت کردند. * انرژی هسته‌ای عامل اقتدار کشور استوی یادآور شد: ما باید از انرژی هسته‌ای برخوردار باشیم، اما نه فقط به خاطر کاربردهای آن، بلکه برای اقتدارآفرینی آن برای ما که با دست خالی و کاملا بومی به آن دست یافته‌ایم و این مهم در سایه حمایت‌ها و دوراندیشی‌های رهبر معظم انقلاب است که مسیر هسته‌ای ما را تغییر داده و به جایگاهی خاص و قابل توجه رسانده است. یادم هست سال ۸۰ که به دانشکده هسته‌ای آمدند خیلی تشویق کردند و امید دادند و آنجا بود که فهمیدیم می‌شود در این کشور کار هسته‌ای کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
پژوهشگران ناسا اعلام کرده‌اند که شاید بتوانند تا سال ۲۰۲۲ نخستین رآکتور هسته‌ای را به مریخ بفرستند. پروژه «کیلوپاور»، یک رآکتور شکافت هسته‌ای سبک وزن را شامل می‌شود. به گفته پژوهشگران این پروژه، نیروگاه متحرک «کیلوپاور» می‌تواند به مدت ۱۰ سال پیاپی به فعالیت خود ادامه دهد. ما از انجام دادن این پروژه، بسیار هیجان‌رده هستیم و باور داریم که این پروژه، می‌تواند به اکتشافات جدیدی ختم شود. بسیاری از فضاپیماهای ناسا از جمله مریخ‌نورد «کنجکاوی» (Curiosity)، از انرژی هسته‌ای به عنوان نیروی محرکه خود استفاده می‌کنند.

نزدیک به ۵۰ سال فعالیت بدون حاشیه و اشک‌هایی که پشت لنز پنهان شد

5+
فارسفارس1 هفته قبل
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
بهروز کمالوندی در نشست علنی مجلس در ۲۴ تیرماه ۹۸ در جریان بررسی این لایحه با تأکید بر اینکه «نباید به کنوانسیون ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا نگاه سیاسی داشت» گفت: هیچ نگرانی از پیوستن به این کنوانسیون وجود ندارد. اکنون پس از گذشتن نیم قرن از آغاز استفاده از انرژی هسته‌ای، ذخیره‌سازی نامناسب زباله‌ها هم‌چنان ادامه دارد و هنوز راه‌حل جدیدی برای رفع این معضل ارائه نشده است. و ۳) سطح بالا (HLW): همان سوخت مصرف شده راکتورها است و نیاز به پوشش محافظی و سردسازی دارند. این مسئله بدین معنی است که مفاد این کنوانسیون بیشتر برای کنترل کشورهایی است که تسلیحات هسته‌ای ندارند و مسئله ایمنی نمی‌تواند مسئله اصلی این کنوانسیون باشد. واضح است که با پایبندی ما به برجام کشورهای غربی اجازه بهره‌برداری ما از مزایای این کنوانسیون را نخواهند داد.» فارغ از اظهارات کارشناسان درخصوص ضرر دفن پسماندهای انرژی اتمی‌در کشور باید گفت که تبعیض‌آمیز بودن کنوانسیون به نفع دارندگان سلاح هسته‌ای، عدم رعایت محرمانگی اسناد هسته‌ای در آن و به‌ویژه ناسازگاری پذیرش کنوانسیون و برجام از نکات قابل تأمل کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
به این شکل جو تنش‌زدایی و آرامش در جهان پس از فاجعه جنگ عراق پررنگ شد و جنگ علیه ایران موقتا به عقب افتاد. در‌حال‌حاضر اتحادیه اروپا زیر چتر هسته‌ای آمریکا قرار دارد و به این منوال امنیتش به سیاست‌های نظامی هسته‌ای آمریکا وابستگی کامل دارد. در‌این‌صورت قدرت جهانی آمریکا و ضعف شدید اتحادیه اروپا دو طرف یک سکه‌اند. آنها به ‌کمک مجتمع صنعتی نظامی و صدها اندیشکده، الزاما دائما مشغول ایجاد درگیری، تشنج، هرج‌ومرج و جنگ در جهان هستند. علاوه بر آن، آمریکا هدفمندانه درصدد کشیدن اتحادیه اروپا به درگیری نظامی با ایران در خلیج‌فارس و دریای عمان است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
بهروز کمالوندی در نشست علنی مجلس در ۲۴ تیرماه ۹۸ در جریان بررسی این لایحه با تأکید بر اینکه «نباید به کنوانسیون ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا نگاه سیاسی داشت» گفت: هیچ نگرانی از پیوستن به این کنوانسیون وجود ندارد. اکنون پس از گذشتن نیم قرن از آغاز استفاده از انرژی هسته‌ای، ذخیره‌سازی نامناسب زباله‌ها هم‌چنان ادامه دارد و هنوز راه‌حل جدیدی برای رفع این معضل ارائه نشده است. و ۳) سطح بالا (HLW): همان سوخت مصرف شده راکتورها است و نیاز به پوشش محافظی و سردسازی دارند. این مسئله بدین معنی است که مفاد این کنوانسیون بیشتر برای کنترل کشورهایی است که تسلیحات هسته‌ای ندارند و مسئله ایمنی نمی‌تواند مسئله اصلی این کنوانسیون باشد. واضح است که با پایبندی ما به برجام کشورهای غربی اجازه بهره‌برداری ما از مزایای این کنوانسیون را نخواهند داد.» فارغ از اظهارات کارشناسان درخصوص ضرر دفن پسماندهای انرژی اتمی‌در کشور باید گفت که تبعیض‌آمیز بودن کنوانسیون به نفع دارندگان سلاح هسته‌ای، عدم رعایت محرمانگی اسناد هسته‌ای در آن و به‌ویژه ناسازگاری پذیرش کنوانسیون و برجام از نکات قابل تأمل کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت است.

عارف: هنرصداوسیما سرمایه سوزی است

4+
ایمناایمنا1 هفته قبل

به انتهای لیست رسیدید