انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای

قدس آنلاینقدس آنلاین20 دقیقه قبل
آیت‌اللهی خاطرنشان کرد: شخصا از تصمیم دولت برای خروج از NPT در صورت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی استقبال می‌کنم. طبعا کشورهای دارای سلاح هسته‌ای (کلوب هسته‌ای) نگرانند که NPT در هم بریزد و شکست آن آغاز شود. این کارشناس مسایل هسته‌ای تصریح کرد: خروج از NPT با خارج شدن از آژانس متفاوت است و نباید این دو با هم اشتباه گرفته شود. وی افزود: ایران می‌تواند از NPT خارج شود اما عضویتش در آژانس را حفظ کند. اساسا خروج از آژانس به ضرر ماست چرا که نباید تریبون آژانس را برای بیان مواضع‌مان از دست دهیم.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
آیت‌اللهی خاطرنشان کرد: شخصا از تصمیم دولت برای خروج از NPT در صورت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی استقبال می‌کنم. طبعا کشورهای دارای سلاح هسته‌ای (کلوب هسته‌ای) نگرانند که NPT در هم بریزد و شکست آن آغاز شود. این کارشناس مسایل هسته‌ای تصریح کرد: خروج از NPT با خارج شدن از آژانس متفاوت است و نباید این دو با هم اشتباه گرفته شود. وی افزود: ایران می‌تواند از NPT خارج شود اما عضویتش در آژانس را حفظ کند. اساسا خروج از آژانس به ضرر ماست چرا که نباید تریبون آژانس را برای بیان مواضع‌مان از دست دهیم.
رکنارکنا18 ساعت قبل
معاهده NPT چیست؟ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان. پی. تی (Non-Proliferation Treaty) اول ژولای سال ۱۹۶۸ در اوج جنگ سرد، برای امضا آماده شد و در این تاریخ آمریکا و انگلیس و ۵۹ کشور دیگر آن را امضا کردند. ۱۹۰ کشور عضو NPT هستند و هندوستان، پاکستان، رژیم صهیونیستی و سودان جنوبی به این پیمان نپیوسته‌اند و کره شمالی نیز ۱۰ ژانویه ۲۰۰۳ از این پیمان خارج شده است. ایران چه زمانی به NPT پیوست؟ در پی تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که در همان سال تأسیس به پیمان NPT پیوست. همکاران ایرانی ما به خوبی آگاه هستند که از نظر ما زیر سوال بردن پایبندی ایران به NPT صحیح نیست. ما امیدواریم چنین چیزی (خروج ایران از معاهده) رخ ندهد.» آمریکا نیز ساکت ننشست و واکنش نشان داد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز19 ساعت قبل
معاهده NPT چیست؟ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان. پی. تی (Non-Proliferation Treaty) اول ژولای سال ۱۹۶۸ در اوج جنگ سرد، برای امضا آماده شد و در این تاریخ آمریکا و انگلیس و ۵۹ کشور دیگر آن را امضا کردند. مواد این معاهده شامل موارد زیر است: ماده ۱ - هر دولت دارای تسلیحات هسته‌ای، در این پیمان متعهد می‌شود از انتقال هرگونه سلاح‌های هسته‌ای یا دیگر ابزارهای انفجار هسته‌ای یا دادن کنترل مستقیم یا غیرمستقیم سلاح‌ها یا ابزارهای انفجار هسته‌ای به دیگران خودداری کند و به هیچ نحوی از انحاء، هیچ یک از کشورهای فاقد سلاح‌های هسته‌ای را یاری، تشویق و ترغیب به ساخت یا دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای یا دیگر ابزارهای انفجار هسته‌ای یا کنترل چنین سلاح‌ها یا ابزارهای انفجاری نکند. ماده ۳ - هر دولت فاقد سلاح‌های هسته‌ای در این پیمان متعهد می‌شود تدابیر حفاظتی را که پس از مذاکرات انجام گرفته با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق خواهد شد بپذیرد. در این پیمان، دولت‌های دارای تسلیحات هسته‌ای به دولت‌هایی گفته می‌شود که پیش از اول ژانویه ۱۹۶۷، مبادرت به تولید و انفجار سلاح هسته‌ای یا هرگونه ابراز انفجار هسته‌ای دیگر کرده‌اند. ایران چه زمانی به NPT پیوست؟ در پی تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که در همان سال تأسیس به پیمان NPT پیوست.
فارسفارس21 ساعت قبل
(اینجا بخوانید) *معاهده NPT چیست؟ معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا همان ان. پی. تی (Non-Proliferation Treaty) اول ژولای سال ۱۹۶۸ در اوج جنگ سرد، برای امضا آماده شد و در این تاریخ آمریکا و انگلیس و ۵۹ کشور دیگر آن را امضا کردند. چین در ۹ مارس سال ۱۹۹۲ و فرانسه در ۳ اوت ۱۹۹۲ به عضویت این معاهده درآمدند. *ایران چه زمانی به NPT پیوست؟ در پی تأسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که در همان سال تأسیس به پیمان NPT پیوست. همکاران ایرانی ما به خوبی آگاه هستند که از نظر ما زیر سوال بردن پایبندی ایران به NPT صحیح نیست. ما امیدواریم چنین چیزی (خروج ایران از معاهده) رخ ندهد.» آمریکا نیز ساکت ننشست و واکنش نشان داد.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
این اولین چالش ایران با غربی‌ها در زمینه فعالیت موشکی بعد از توافق برجام بود و آخری آن نبود و نیست. غربی‌ها به خصوص اروپایی‌ها به بهانه‌های مختلف تلاش دارد توان موشکی ایران را خلاف قطعنامه‌های شواری امنیت سازمان ملل متحد نشان دهند تا به این بهانه، برجام موشکی را رقم بزنند. اما به نظر می‌رسد که فرانسه پیش از آنکه بخواهد برنامه موشک بالستیک ایران را محدود کند باید در راستای کاهش تنش زایی آمریکا در منطقه گام بردارد. از سوی دیگر نیز نمایندگان مجلس با مذاکره و توافق در موضوع توان هسته‌ای بارها مخالفت کرده‌اند. اجماع داخلی درباره عدم مذاکره در زمینه توان و صنایع موشکی ایران، توافق بر سر محدودیت برنامه موشکی‌های بالستیک ایران را به خیال خامی برای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تبدیل کرده است و هر چه بیشتر بهانه تراشی کنند چهره واقعی و خصمانه آنان برای افکار عمومی جهان بیشتر از پیش واضح و روشن می‌شود. /پایان پیام
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین در این تماس تلفنی مساله هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دادند. شی جین پینگ در این تماس تلفنی گفت: سال گذشته سال توسعه و ارتقا روابط چین و فرانسه بود و دیدار من با شما فصل جدیدی در روابط چین و فرانسه باز کرد و اجماعی که به دست آوردیم به خوبی اجرا می‌شود. رییس جمهوری چین خواستار توسعه همکاری در زمینه‌های انرژی هسته‌ای غیرنظامی، علوم و فناوری، صنعت و هوافضا مطابق با اصل احترام متقابل شد و افزود: بازار چین بر روی جهانیان به ویژه اروپا و فرانسه باز است. امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هم در این دیدار اظهار داشت: امسال برای روابط فرانسه و چین و روابط اتحادیه اروپا و چین سال بسیار مهمی است و هر دو طرف برنامه‌های بسیار مهمی دارند. رییس جمهوری فرانسه با اشاره به شیوع بیماری کرونا در چین از آمادگی کشورش برای کمک به چین در این زمینه خبر داد.
انتخابانتخاب2 روز قبل
کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید، شواهد و قراین موجود نشان‌گر آن است که خروج از NPT به هیچ عنوان در راستای مصالح و منافع ملی کشورمان نیست. ایران می‌تواند همکاری‌های خود را محدود -و نه حتی قطع- کند؛ بهتر آن است که ایران دیگر پروتکل الحاقی NPT را اجرا نکند. اولین مشکلی که در صورت خارج شدن ایران از NPT پیش می‌آید این است که استنباط خواهد شد تهران در پی ساخت سلاح هسته‌ای است. در آن زمان قطعنامه‌های زیر فصل هفتم شورای امنیت به اتفاق آرا بر رای مثبت پکن و مسکو تایید می‌شد. در همین زمینه تنها مساله قطعی این است که خروج ایران از برجام برای تمامی طرف‌ها از اهمیتی فوق العاده برخوردار است و در صورت تحقق کامل این امر هیچ طرفی برنده نخواهد بود.»
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
شی جین پینگ در این تماس تلفنی گفت: سال گذشته سال توسعه و ارتقا روابط چین و فرانسه بود و دیدار من با شما فصل جدیدی در روابط چین و فرانسه باز کرد و اجماعی که به دست آوردیم به خوبی اجرا می‌شود. وی افزود: در سال جدید نیز من مایل به همکاری با شما هستم تا اطمینان حاصل شود که روابط چین و فرانسه در سطح بالایی باقی می‌ماند و دو طرف نقش اصلی را در مبادلات سطح بالا بازی می‌کنند. رییس جمهوری چین خواستار توسعه همکاری در زمینه‌های انرژی هسته‌ای غیرنظامی، علوم و فناوری، صنعت و هوافضا مطابق با اصل احترام متقابل شد و افزود: بازار چین بر روی جهانیان به ویژه اروپا و فرانسه باز است. امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هم در این دیدار اظهار داشت: امسال برای روابط فرانسه و چین و روابط اتحادیه اروپا و چین سال بسیار مهمی است و هر دو طرف برنامه‌های بسیار مهمی دارند. رییس جمهوری فرانسه با اشاره به شیوع بیماری کرونا در چین از آمادگی کشورش برای کمک به چین در این زمینه خبر داد.
ایرناایرنا2 روز قبل
به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت امور خارجه چین، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین در این تماس تلفنی مساله هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دادند. شی جین پینگ در این تماس تلفنی گفت: سال گذشته سال توسعه و ارتقا روابط چین و فرانسه بود و دیدار من با شما فصل جدیدی در روابط چین و فرانسه باز کرد و اجماعی که به دست آوردیم به خوبی اجرا می‌شود. رییس جمهوری چین خواستار توسعه همکاری در زمینه‌های انرژی هسته‌ای غیرنظامی، علوم و فناوری، صنعت و هوافضا مطابق با اصل احترام متقابل شد و افزود: بازار چین بر روی جهانیان به ویژه اروپا و فرانسه باز است. امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هم در این دیدار اظهار داشت: امسال برای روابط فرانسه و چین و روابط اتحادیه اروپا و چین سال بسیار مهمی است و هر دو طرف برنامه‌های بسیار مهمی دارند. رییس جمهوری فرانسه با اشاره به شیوع بیماری کرونا در چین از آمادگی کشورش برای کمک به چین در این زمینه خبر داد.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 روز قبل
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران توافق بر سر برنامه موشکی کاملا مردود است و هیچ نوع مذاکره‌ای پیرامون این موضوع صورت نخواهد گرفت. سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اظهارات رییس جمهور فرانسه مبنی بر لزوم توافق بر سر برنامه موشکی کشورمان، گفت: غربی‌ها بدانند بحث توافق جدید از نظر جمهوری اسلامی ایران کاملا مردود است و هیچ نوع مذاکره پیرامون توافق جدید صورت نخواهد گرفت. نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه از ابتدای مذاکرات برجام به غربی‌ها تاکید شد که مسائل موشکی کشورمان قابل مذاکره نیست، اظهار کرد: در واقع برنامه موشکی مربوط به دفاع مشروع هر کشوری است و این مهم در حالیست که غربی‌ها می‌خواهند حوزه دفاعی‌مان را تضعیف کنند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اظهارات رییس جمهور فرانسه فرار روبه جلو است زیرا آنها در خصوص بدعهدی برجامی که انجام دادند، در مقابل افکار عمومی جهان پاسخی برای گفتن ندارند. به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، رییس جمهور فرانسه در فلسطین اشغالی عنوان کرد می‌خواهیم توافق با ایران را به برنامه موشکی بالستیک آن گسترش دهیم.
خانه ملتخانه ملت2 روز قبل
سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اظهارات رییس جمهور فرانسه مبنی بر لزوم توافق بر سر برنامه موشکی کشورمان، گفت: غربی‌ها بدانند بحث توافق جدید از نظر جمهوری اسلامی ایران کاملا مردود است و هیچ نوع مذاکره پیرامون توافق جدید صورت نخواهد گرفت. نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه از ابتدای مذاکرات برجام به غربی‌ها تاکید شد که مسائل موشکی کشورمان قابل مذاکره نیست، اظهار کرد: در واقع برنامه موشکی مربوط به دفاع مشروع هر کشوری است و این مهم در حالیست که غربی‌ها می‌خواهند حوزه دفاعی‌مان را تضعیف کنند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اظهارات رییس جمهور فرانسه فرار روبه جلو است زیرا آنها در خصوص بدعهدی برجامی که انجام دادند، در مقابل افکار عمومی جهان پاسخی برای گفتن ندارند. به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، رییس جمهور فرانسه در فلسطین اشغالی عنوان کرد می‌خواهیم توافق با ایران را به برنامه موشکی بالستیک آن گسترش دهیم. باید تنش زایی نظامی در منظقه را کاهش داد. /پایان پیام
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
چرا ایران تا به حال به این کمسیون شکایتی نکرده است؟ زیرا راه اندازی ساز و کار برجام به زیان ایران است. آیا بمب هسته‌ای می‌تواند امنیت ما را تامین کند؟ به اعتقاد عده‌ای از دوستان، بمب هسته‌ای برای ما فضای حاشیه امن ایجاد می‌‍کند که لازم است من به این دوستان دو مورد را متذکر شوم. نکته اول، ساخت بمب هسته‌ای یک سطح از دانش است اما، نگه داری امن از بمب اتمی، به سطح مهم‌تر و بالاتری از دانش فنی هسته‌ای نیاز دارد است. نظام مالیاتی، نظام بانکداری کشور، نظام بیمه، نظام تولید و بسیاری دیگر از این موارد احتیاج به اصلاح دارند. و در این دو سال هم برای حفظ برجام کار خاصی انجام نداده‌اند.
خانه ملتخانه ملت2 روز قبل
بهروز نعمتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوع برجام و بلاتکلیفی اروپایی‌ها گفت: برجام یک توافق نامه است و در آن دو مجموعه پنج بعلاوه یک و تیم دیپلماتیک کشورمان به توافق رسیدند. وی افزود: هرآنچه که ما در آن توافقنامه پذیرفتیم و اقداماتی که درخصوص غنی سازی و موضوع سانتی سانتریفیوژها انجام دادیم؛ همه در چارچوب برجام انجام شده است و خارج از برجام نبوده است. بیشتر بخوانید: عضو فراکسیون مستقلین مجلس با اشاره به درخواست اروپایی‌ها برای فعال کردن مکانیزم ماشه در برجام، مطرح کرد: جمهوری اسلامی بیش از یک سال و نیم است که ایران کج دار و مریز با اروپایی‌ها رفتار می‌کند، اگر این فضایی که الآن وجود دارد و بحث تهدید ما و تهدید مکانیزم ماشه و بعد رفتن به دنبال این که از ماده ۳۷ و ۳۶ برجام بخواهند سواستفاده کنند و طبیعتا هم اتفاق نمی‌افتد، ایران هم رفتار متقابل انجام خواهد داد. به گزارش خانه ملت؛ رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از این در نطق پیش از دستور در صحن علنی مجلس گفته بود: با صراحت اعلام می‌کنیم اگر اروپا به هر دلیلی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافق نامه هسته‌ای داشته باشد، آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای خواهد گرفت و طرح آن در مجلس آماده است. ما شروع کننده این امر نخواهیم بود، ولی متاسفانه با اقدام شما اقدام خواهیم کرد، از این رو بهتر است عادلانه رفتار کنید. /پایان پیام
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشبهروز نعمتی با اشاره به موضوع برجام و بلاتکلیفی اروپایی‌ها گفت: برجام یک توافق نامه است و در آن دو مجموعه پنج بعلاوه یک و تیم دیپلماتیک کشورمان به توافق رسیدند. اخبار سیاسی- وی افزود: هرآنچه که ما در آن توافقنامه پذیرفتیم و اقداماتی که درخصوص غنی سازی و موضوع سانتی سانتریفیوژها انجام دادیم؛ همه در چارچوب برجام انجام شده است و خارج از برجام نبوده است. عضو فراکسیون مستقلین مجلس با اشاره به درخواست اروپایی‌ها برای فعال کردن مکانیزم ماشه در برجام، مطرح کرد: جمهوری اسلامی بیش از یک سال و نیم است که ایران کج دار و مریز با اروپایی‌ها رفتار می‌کند، اگر این فضایی که الآن وجود دارد و بحث تهدید ما و تهدید مکانیزم ماشه و بعد رفتن به دنبال این که از ماده ۳۷ و ۳۶ برجام بخواهند سواستفاده کنند و طبیعتا هم اتفاق نمی‌افتد، ایران هم رفتار متقابل انجام خواهد داد. رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از این در نطق پیش از دستور در صحن علنی مجلس گفته بود: با صراحت اعلام می‌کنیم اگر اروپا به هر دلیلی رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده ۳۷ توافق نامه هسته‌ای داشته باشد، آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای خواهد گرفت و طرح آن در مجلس آماده است. ما شروع کننده این امر نخواهیم بود، ولی متاسفانه با اقدام شما اقدام خواهیم کرد، از این رو بهتر است عادلانه رفتار کنید.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
چشم باز کنید و ببینید یک جمله حرام «به من چه؟» چطور این مولود نامبارک را که ما زندگی می‌نامیم هر لحظه در ما می‌زاید. نام این دست و پا زدن‌های تهوع‌آور زندگی نیست. هست؟ نام این «می‌بینی که چقدر گرفتارم»، نام این «بله ولی زندگی هر کسی اولویت‌های خودش را دارد» نام این‌ها زندگی نیست. به من چه؟ اما این جنگل‌ها یک چهارم اکسیژن دنیا را تأمین می‌کنند و آنقدر حیاتی هستند که معروف به ریه‌های زمین شده‌اند. فرض کنید دولت ایران با دولت‌های اروپایی و امریکا سر موضوع کاربرد انرژی هسته‌ای به توافق می‌رسد، بعد از مذاکرات طولانی توافقی به دست می‌آید.
روزنامه سازندگیروزنامه سازندگی3 روز قبل
نام پست الکترونیک کد امنیتیقوانین ارسال نظرسازندگی نظراتی که حاوی تهمت یا افتراست منتشر نمیکند. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت لاتین (فینگیلیش) خودداری کنید. اگرچه تلاش میشود نظرات ظرف ۲ ساعت تعیین تکلیف شوند، اما نظراتی که پس از ساعت ۱۹ نوشته شود، حداکثر تا ساعت ۹ صبح روزبعد منتشر میشوند.
خبر فوریخبر فوری3 روز قبل
تی کشورهای دارای سلاح هسته‌ای نباید به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به کشورهای غیربرخوردار در راه تحصیل این سلاح کمک کنند و کشورهای غیربرخوردار متعهد می‌شوند تا در این راه تلاش نکنند. این پیمان کشورهای جهان را به دو طبقه برخوردار (کشورهای دارای سلاح هسته‌ای) و غیربرخوردار (کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای) تقسیم می‌کند. طبق این تعریف چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا (اعضای دائمی شورای امنیت) به‌طور رسمی دارای سلاح هسته‌ای شدند. تی، خروج از این معاهده خلاف قانون نبوده و نمی‌تواند تبعات خطرناکی برای کشور داشته باشد، روزنامه ستاره صبح تاکید دارد که خروج از ان. تی به میان نیاوریم، زیرا نتایج خوشایندی برای ایران نخواهد داشت و ایران را در دنیا منزوی خواهد کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 روز قبل
اظهارات اخیر رئیس جمهور حسن روحانی درباره مسائل اقتصادی جنجال‌های بسیاری آفریده است. رئیس جمهور دو بار در هفته‌های اخیر این اظهار نظر را کرده است. در این شرایط است که رئیس جمهور حرف از نابلدی اقتصاد داخلی بدون ارتباط با خارج سخن می‌گوید. به نظر می‌رسد که رئیس جمهور راه حل اول را بیشتر می‌پسندد. این‌ها همه نشان می‌دهد که رئیس جمهور ترجیح می‎‌دهد که در مقابل شرایط جدید به وجود آمده بایستد.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
سعید خزائی کارشناس مسائل هسته‌ای در این باره به خبرنگار میزان گفت: «فناوری هسته‌ای در کنار کاربرد‌های صلح‌آمیزی که دارد، مخاطراتی نیز در پی دارد که نیازمند رژیم‌های کنترل است. بعد از جنگ جهانی دوم قدرت‌های بزرگ به فناوری هسته‌ای دست یافتند و برای محدود کردن دارندگان آن پیمان‌هایی مانند استارت و ان. الف) کاربرد‌های هسته‌ای در حوزه‌های پزشکی، صنعت و کشاورزی: فناوری هسته‌ای در حوزه پزشکی کاربرد زیادی دارد. علاوه براین استفاده از راکتور‌های هسته‌ای در کشتی‌ها که آلودگی هم برای محیط زیست ندارند، از جمله کاربرد‌های صنعتی فناوری هسته‌ای است. برای حفظ محصولات کشاورزی در بلند مدت و ارائه آن در زمان مناسب به بازار می‌توان از فناوری هسته‌ای استفاده کرد.
الفالف3 روز قبل
از سوی دیگر موضوع تهدید ایران به خروج از ان پی تی موضوع تازه‌ای نیست و شاید قدمتی حداقل دو دهه‌ای داشته باشد. قطعا خروج از ان پی تی برای ایران بدون تبعات نیست و در صورتی که چنین تصمیم راهبردی و کلانی توسط کشور گرفته شود اتفاقات بزرگ و تعیین کننده‌ای در ارتباط با کشورمان رخ خواهد داد. اما، بی عملی و سیاست‌های مخرب آمریکا که عملا اروپایی‌ها را هم تبدیل به طرف هایی بی خاصیت و فاقد توان لازم برای کمک به ایران کرد، باعث شده است که ایران در نقطه «تصمیم بزرگ» قرار بگیرد. تصمیم بزرگی که بستگی بسیار زیادی به نوع اقدام و واکنش اروپایی‌ها در قبال گام پنجم ایران در برجام و احتمالا گام بعدی آن خواهند داشت. در این صورت باید سه ماه پیش از خروج، به تمام هم‌پیمانان و شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع دهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
اکنون در اتحادیه اروپا ۱۲۷ رآکتور هسته‌ای فعال وجود دارد که فرانسه با ۵۸ رآکتور در صدر است. سه چهارم انرژی برق فرانسه توسط ۵۸ رآکتور هسته‌ای در نیروگاه‌های این کشور تولید می‌شود. ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۷۰ میلیون نفری فرانسه در نزدیکی نیروگاه‌های هسته‌ای زندگی می‌کنند که در معرض خطرات جدی ناشی از تشعشعات مواد رادیواکتیو قرار دارند. فرانسه بزرگترین سهم از انرژی برق مصرفی خود را با کمک انرژی هسته‌ای تامین می‌کند و از قدیمی‌ترین سرمایه‌گذاران در این زمینه است. ۷۶ درصد برق این کشور از انرژی هسته‌ای تامین می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
اگر او یک موضع رسمی را بیان کرده باشد، بدان معنی است که واشنگتن اکنون در ماده ۴ معاهده عدم اشاعه (NPT) درباره حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تشکیک می‌کند. آیا این «هدیه‌ای» به کنفرانس بازنگری ان پی تی است؟» اولیانوف در ادامه نوشت: «همکاران آمریکایی عزیز، لطفا از اظهاراتی که به روند‌های متضاد با ان. تی کمک می‌کند، اجتناب کنید. وی مدعی شد که سازمان ملل در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ قطعنامه‌هایی تصویب کرد که طی آن ایران را از غنی‌سازی منع کرده است. هوک گفت: این معیار‌های سازمان ملل است که ایران را از غنی‌سازی اورانیوم منع می‌کند.
ایلناایلنا3 روز قبل
دیپلمات روسی از مواضع آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد. به گزارش ایلنا میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در مورد اظهارات برایان هوک درباره برنامه هسته‌ای ایران در توییترش نوشت: نماینده آمریکا در مورد ایران می‌گوید که عدم غنی‌سازی باید به عنوان یک استاندارد دیده شود. اگر او یک موضع رسمی را بیان کرده باشد، به این معنی است که واشنگتن در ماده چهار معاهده عدم اشاعه (NPT) درباره حق استفاده مسالمت‌آمیز از انرژی هسته‌ای شک می‌کند. همکاران آمریکایی عزیز، لطفا از اظهاراتی که به رویه‌های متضاد و خصمانه با ان. پی. تی منجر می‌شود، خودداری کنید. آنهایی که غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌دهند (برزیل، ژاپن، کره جنوبی و دیگران) و آنهایی که غنی‌سازی ندارند، از این استاندارد یک‌جانبه به کار گرفته شده توسط آمریکا خوشحال و راضی نخواهند بود.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در حساب کاربری خود در توئیتر با انتقاد از سخنان و مواضع مقامات آمریکایی درباره ان. پی. تی، این گونه اظهارات را مرتبط با یکجانبه گرایی آمریکا عنوان کرد. در این ارتباط، میخائیل اولیانوف گفته است: نماینده آمریکا در امور ایران به تازگی گفته است که «عدم غنی سازی اورانیوم» برای ایران باید به عنوان یک استاندارد مورد پذیرش واقع شود، اگر این موضوع به عنوان نقطه نظر و دیدگاه رسمی اوست، این بدان معنی است که واشنگتن نسبت به ماده ۴ معاهده ان پی تی که مرتبط با حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است، شک و تردید دارد. نماینده روسیه در ادامه در توئیت دیگر به مقامات آمریکایی این گونه توصیه کرده است: همکاران آمریکایی من، لطفا از بیان اظهاراتی که ممکن است به روندهای تنش زا منجر شود، خودداری کنید، چه آنهایی که غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌دهند مانند برزیل، ژاپن، کره جنوبی و دیگران و چه آنهایی که غنی‌سازی ندارند، از استانداردهای یکجانبه‌گرای آمریکا ناراحت خواهند شد.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، امروز (سه‌شنبه) از اظهارات «برایان هوک» رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد. اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: «نماینده آمریکا در [امور] ایران می‌گوید که عدم غنی‌سازی باید به عنوان یک «استاندارد» دیده شود. هوک روز جمعه در مصاحبه‌ای مدعی شده بود که موضع آمریکا این است که ایران نباید هیچگونه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد. هوک این معیارهای سازمان ملل است که ایران را از غنی‌سازی اورانیوم منع می‌کند. این اظهارات هوک با واکنش وزارت خارجه روسیه نیز مواجه شد.
ایرناایرنا3 روز قبل
به گزارش روز سه‌شنبه تارنمای شبکه تلویزیونی «ب. اف. ام» فرانسه، تعطیلی رآکتورهای هسته‌ای این کشور با توقف فعالیت ۲ رآکتور در سایت هسته‌ای «فسن هیم» در نیمه نخست سال میلادی جاری آغاز می‌شود. اکنون در اتحادیه اروپا ۱۲۷ رآکتور هسته‌ای فعال وجود دارد که فرانسه با ۵۸ رآکتور در صدر است. سه چهارم انرژی برق فرانسه توسط ۵۸ رآکتور هسته‌ای در نیروگاه‌های این کشور تولید می‌شود. فرانسه بزرگترین سهم از انرژی برق مصرفی خود را با کمک انرژی هسته‌ای تامین می‌کند و از قدیمی‌ترین سرمایه‌گذاران در این زمینه است. ۷۶ درصد برق این کشور از انرژی هسته‌ای تامین می‌شود.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «نقش انگلیس در پرونده‌ی هسته‌ای ایران» از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «از همان ابتدا که پرونده‌ هسته‌ای ایران مطرح شد دولت انگلیس یکی از دولت‌های فعال جهت محروم‌ساختن جمهوری اسلامی ایران از حق هسته‌ای خود بوده است. این کشور کلیه‌ اقدامات خود را همچون آمریکا در دو امر خلاصه می‌کند: ۱- تردید نسبت به نیات و اهداف ایران در پیگیری برنامه‌ صلح‌آمیز هسته‌ای ۲- مخاطره‌ آمیز جلوه‌ دادن برنامه‌ هسته‌ای ایران برای آینده‌ جهان. استراتژی اصلی انگلستان در رابطه با برنامه‌ هسته‌ای ایران به تبعیت از استراتژی آمریکا، توقف و تعطیلی برنامه‌ هسته‌­ای است. سپس مواضع اتحادیه اروپا و آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران مورد مداقه قرار می‌گیرد و سرانجام ضمن بررسی اقدامات انگلیس در متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران، دیپلماسی عمومی انگلستان در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
او معتقد است: جدا از درگیری‌ها و تهدیدات لفظی، آنچه ایران تاکنون انجام داده، هیچ کدام در راستای حرکت برای ساخت سلاح هسته‌ای نبوده است. هرچند که آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد از سوی ایران لزوما به معنای دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد بود، اما به هر حال چنین اقدامی پیام خوبی نخواهد داشت. کنیون: برجام توافقی بود که حداقل برای تنها یک دهه مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شد. راکوند: اگر ایران تصمیم بگیرد که دیگر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری نکند، این یک اتفاق بسیار بد خواهد بود. کنیون: آخرین ضربه بر توافق هسته‌ای روز چهارشنبه از سوی اروپایی‌ها زده شد.
ایرناایرنا3 روز قبل
سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان که طرف توافق هسته‌ای هستند، در بیانیه‌ای مشترک رسما از فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام خبر داده‌اند. اما طبق نامه حسن روحانی در اردیبهشت ۱۳۹۷خورشیدی درباره برجام اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران از «ان‌پی‌تی» مطرح خواهد شد. اگر در این مدت، شورای امنیت نتواند در این خصوص قطعنامه صادر کند، تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام برقرار شده بودند، به‌طور اتوماتیک بازمی‌گردند. مضاف بر اینکه اساسا ایران برجام را نقض نکرده و کاهش تعهدات هسته‌ای آن نیز ذیل خود برجام انجام شده است. اگر اروپایی‌ها اقدام دیگری انجام دهند طبق نامه رئیس‌جمهور در همان اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران از NPT مطرح می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید