انس حقانی

انس حقانی

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه با تایید شروع مجدد گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان تصریح کرد که مذاکرات از جایی آغاز شد که توسط آمریکا متوقف شده بود. وی افزود که «انس حقانی» برادر سرکرده «شبکه حقانی» که به تازگی در تبادل با اساتید دانشگاه آمریکایی کابل از زندان بگرام آزاد شده نیز در این نشست حضور دارد. سخنگوی طالبان ادامه داد که این نشست که دیروز آغاز شده امروز نیز ادامه خواهد داشت. این نخستین دور از گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان می‌باشد که پس از توقف مذاکرات توسط آمریکا در حدود ۳ ماه گذشته برگزار شده است. پیش از این دو طرف در طی حدود یک سال گذشته ۹ دور بطور مستقیم با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه با تایید شروع مجدد گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان تصریح کرد که مذاکرات از جایی آغاز شد که توسط آمریکا متوقف شده بود. وی افزود که «انس حقانی» برادر سرکرده «شبکه حقانی» که به تازگی در تبادل با اساتید دانشگاه آمریکایی کابل از زندان بگرام آزاد شده نیز در این نشست حضور دارد. سخنگوی طالبان ادامه داد که این نشست که دیروز آغاز شده امروز نیز ادامه خواهد داشت. این نخستین دور از گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان می‌باشد که پس از توقف مذاکرات توسط آمریکا در حدود ۳ ماه گذشته برگزار شده است. طالبان اما در واکنش به این اظهارات تصریح کرده که مذاکرات جدیدی را با طرف آمریکایی آغاز نمی‌کند و همینطور که سخنگوی این گروه تاکید کرده ظاهرا موضع آنها در این باره تغییری نکرده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما از کابل، منابع نزدیک به طالبان همچنین مقامات آمریکایی، آغاز دور جدید مذاکرات زلمی خلیل زاد با طالبان را در قطر تایید کرده‌اند. چند روز قبل وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده بود در دور جدید مذاکرات خلیل زاد با طالبان در قطر، آغاز مذاکرات میان افغان‌ها و نیز برقراری آتش بس در افغانستان مورد بحث قرار می‌گیرد. «سید اکبرآغا» عضو سابق طالبان که در کابل به سرمی برد، گفت: تا زمانی که مصوبات قبلی میان آمریکا و طالبان امضا نشود، آتش بس برقرار نمی‌شود و مذاکرات میان افغان‌ها نیز آغاز نخواهد شد. وی برقرار آتش بس و آغاز مذاکرات طالبان با دولت افغانستان را منوط به امضای توافقنامه قبلی آمریکا با طالبان دانست. «عبدالحکیم مجاهد» عضو شورای عالی صلح و یکی از سران سابق طالبان نیز مذاکرات جدید خلیل زاد با طالبان را با هدف اعتماد سازی میان دو طرف دانست. خلیل زاد هفته گذشته وارد کابل شد و درباره روند صلح با «اشرف غنی» رییس جمهور، «عبدالله عبدالله» رییس اجرایی دولت افغانستان، «حامد کرزی» رییس جمهور سابق و برخی شخصیت‌های سیاسی افغان دیدار و گفتگو کرد. اشرف غنی تاکید کرد: برقراری آتش بس دائمی و فراگیر باید در روند صلح افغانستان گنجانده شود، عبدالله عبدالله نیز در دیدار با خلیل زاد بر کاهش خشونت‌های طالبان تاکید کرد. به نظر می‌رسد دور جدید مذاکرات به اصطلاح صلح آمریکا با طالبان نیز بدون حضور دولت افغانستان انجام می‌شود. خانم «درانی وزیری» معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز با تایید آغاز مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر اعلام کرد: دولت افغانستان امیدوار است این مذاکرات به کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش بس در افغانستان منجر شود. این در حالی است که ۹ دور مذاکرات قبلی میان آمریکا با طالبان که به تدوین یک توافقنامه منجر شد حدود ۳ ماه قبل شکست خورد و رییس جمهور آمریکا آن مذاکرات را مرده اعلام کرد. دور جدید مذاکرات صلح آمریکا با طالبان در حالی آغاز شد که چندی قبل دونالد ترامپ در سفر خود به پایگاه نظامی بگرام بار دیگر خواستار آغاز مذاکره با طالبان شد. «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز امروز با انتشار پیامی از طریق توییتر اعلام کرد: «انس حقانی» معاون سرکرده شبکه حقانی نیز امروز به جمع مذاکره کنندگان در دفتر قطر پیوست. یادآوری می‌شود انس حقانی همراه با دو عضو سرشناس طالبان چندی قبل با دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان در قطر مبادله شد.
فارسفارس2 روز قبل
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان ضمن تایید این خبر گفت: مذاکرات جدیدی آغاز نمی‌شود بلکه به دستور رهبری گروه طالبان از جایی که متوقف شده بود، ادامه داده خواهد شد. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، صبح امروز رسانه‌ها به نقل از منابع آمریکایی از شروع دوباره مذاکرات آمریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر خبر دادند. شاهین تصریح کرد که طالبان مذاکرات جدیدی را شروع نمی‌کند و این گروه تنها پس از امضای توافقنامه صلح آتش‌بس می‌کند. به گفته سخنگوی طالبان، انس حقانی، به‌عنوان عضو جدید هیات مذاکره کننده طالبان امروز در این نشست حضور داشت. وی پس از آنکه چراغ خاموش به پایگاه نظامی بگرام در افغانستان سفر کرد، رسما از آغاز مذاکرات مجدد طالبان با آمریکا خبر داد.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «انس حقانی» برادر «سراج‌الدین حقانی» سرکرده شبکه حقانی پس از تبادل با اسرای آمریکایی و استرالیایی به دفتر سیاسی طالبان در قطر رفته و اکنون به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره طالبان فعالیت می‌کند. حقانی به همراه دو نفر دیگر از اعضای ارشد طالبان ۲۸ آبان ماه پس از ۵ سال حبس و در حالی که حکم اعدام وی صادر شده بود با دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل مبادله شد و پس از آن به دفتر سیاسی طالبان در قطر منتقل شد. وی افزود که تیم مذاکره کننده طالبان تحت فرمان رهبران این گروه فعالیت می‌کند و اولویت این هیئت نیز پایان دادن به اشغال و جنگ در افغانستان است. انس حقانی در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی توسط مامورین اطلاعاتی آمریکا در بحرین دستگیر شد و سپس وی را به امارات و پس از آن به افغانستان منتقل کرده و به امنیت ملی افغانستان تحویل دادند. نن‌تکی آسیا نوشت که در صورت انعقاد توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا، حکومت افغانستان ملزم به رهایی ۵ هزار نفر از طالبان از زندان‌های بگرام و پلچرخی می‌شود و در مقابل نیز طالبان نیروهای دولتی اسیر این گروه را آزاد خواهد کرد.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «انس حقانی» برادر «سراج‌الدین حقانی» سرکرده شبکه حقانی پس از تبادل با اسرای آمریکایی و استرالیایی به دفتر سیاسی طالبان در قطر رفته و اکنون به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره طالبان فعالیت می‌کند. اخبار بین‌الملل- حقانی به همراه دو نفر دیگر از اعضای ارشد طالبان ۲۸ آبان ماه پس از ۵ سال حبس و در حالی که حکم اعدام وی صادر شده بود با دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل مبادله شد و پس از آن به دفتر سیاسی طالبان در قطر منتقل شد. وی افزود که تیم مذاکره کننده طالبان تحت فرمان رهبران این گروه فعالیت می‌کند و اولویت این هیئت نیز پایان دادن به اشغال و جنگ در افغانستان است. انس حقانی در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی توسط مامورین اطلاعاتی آمریکا در بحرین دستگیر شد و سپس وی را به امارات و پس از آن به افغانستان منتقل کرده و به امنیت ملی افغانستان تحویل دادند. نن‌تکی آسیا نوشت که در صورت انعقاد توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا، حکومت افغانستان ملزم به رهایی ۵ هزار نفر از طالبان از زندان‌های بگرام و پلچرخی می‌شود و در مقابل نیز طالبان نیروهای دولتی اسیر این گروه را آزاد خواهد کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، سید حبیب سادات کارشناس سیاسی افغانستان با اشاره به سفر بی‌مقدمه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به «بگرام» گفت: ایستادن «اشرف غنی» در کنار سربازان آمریکایی نه تنها همه عرف‌های دیپلماتیک را زیر پا گذاشت بلکه حاکمیت و استقلال افغانستان را نیز خدشه‌دار کرد. وی افزود: رئیس جمهور آمریکا در حالی در مراسم شکرگزاری مسیحیان نیروهای نظامی کشور در بگرام شرکت کرد که اشرف غنی رئیس جمهور و وزیر دفاع افغانستان را نیز نزد خویش فراخوانده بود. سادات افزود: ترامپ در حالی به افغانستان آمد که اشرف غنی هم از این سفر خبر نداشت و دقایقی قبل از ورود ترامپ به بگرام به وی اطلاع دادند که به دیدار رئیس جمهور آمریکا برود. سادات تصریح کرد: رئیس جمهور افغانستان می‌خواهد هر طور شده مجددا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و قبول کرد تا به دیدار ترامپ برود تا تضمینی برای پیروزی وی در انتخابات باشد. سادات در پایان گفت: عملکرد رئیس جمهور در این مدت خصوصا دیدار حقارت آمیز وی در بگرام در تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد.
فارسفارس1 هفته قبل
«سید حبیب سادات» کارشناس سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس با اشاره به سفر بی‌مقدمه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به «بگرام» گفت: ایستادن «اشرف غنی» در کنار سربازان آمریکایی نه تنها همه عرف‌های دیپلماتیک را زیر پا گذاشت بلکه حاکمیت و استقلال افغانستان را نیز خدشه‌دار کرد. وی افزود: رئیس جمهور آمریکا در حالی در مراسم شکرگزاری مسیحیان نیروهای نظامی کشور در بگرام شرکت کرد که اشرف غنی رئیس جمهور و وزیر دفاع افغانستان را نیز نزد خویش فراخوانده بود. سادات افزود: ترامپ در حالی به افغانستان آمد که اشرف غنی هم از این سفر خبر نداشت و دقایقی قبل از ورود ترامپ به بگرام به وی اطلاع دادند که به دیدار رئیس جمهور آمریکا برود. سادات تصریح کرد: رئیس جمهور افغانستان می‌خواهد هر طور شده مجددا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و قبول کرد تا به دیدار ترامپ برود تا تضمینی برای پیروزی وی در انتخابات باشد. سادات در پایان گفت: عملکرد رئیس جمهور در این مدت خصوصا دیدار حقارت آمیز وی در بگرام در تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
در این نوشتار نویسنده به دنبال بررسی شروط جدید اعلامی از سوی ترامپ برای آغاز مجدد مذاکره مستقیم میان آمریکا و گروه طالبان است. اعلام شرط آتش‌بس از سوی ترامپ آب سردی بر پیکر نیمه‌جان مذاکرات صلح میان واشنگتن و طالبان است که می‌تواند آن را تا کام مرگ پیش ببرد مگر اینکه این گفته ترامپ در گفتگو با اشرف‌ غنی صادقانه نبوده باشد. با این حال یکی از خواسته‌های جدی دولت افغانستان از آمریکا این است که باید دولت کابل در تمام مذاکرات حضور داشته باشد و توافق نهایی نیز میان دولت و طالبان منعقد شود. آمریکایی‌ها تا این لحظه نتوانسته‌اند طالبان را برای مذاکره با دولت راضی کنند و این امر در آینده نیز محال است. به نظر می‌رسد شروط جدید اعلامی از سوی دونالد ترامپ برای آغاز مجدد مذاکرات صلح با طالبان در واقع موانعی جدی برای آغاز این روند هستند و اگر ترامپ بر این شروط خود پافشاری کند باید گفت که راه مذاکرات صلح افغانستان بیش از پیش پیچیده خواهد شد و شاید هم به مرگ آن منجر شود.
ایسناایسنا2 هفته قبل
یک منبع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته است که تلاش‌ها برای آغاز دوباره مذاکرات آمریکا و گروه طالبان، مجددا از سر گرفته شده است. به گزارش ایسنا، به گفته این منبع که خواست از او نام برده نشود، زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در کشور قطر دیدار کرده ‌است. مذاکرات صلح افغانستان بعد از تبادله زندانیان میان آمریکا و طالبان بیشتر سر زبانها افتاده است. مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنونتاکنون ۹ نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ هشت نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات. دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ مرداد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
منابع نزدیک به مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا می‌گویند که این گروه این موضوع را پذیرفته و تعهد داده بوده که امنیت را در افغانستان تضمین کند. همین موضوع باعث شد تا در ماه‌های اخیر رسانه‌های آمریکایی حملات علیه نیروهای نظامی این کشور را منتسب به شبکه حقانی کنند و در مواردی اینگونه تحلیل کنند که خط و ربط طالبان و شبکه حقانی از هم جداست. اکنون آن‌ها خود را در جایگاه پیروز نبرد با آمریکا می‌بینند و تمایلی جدی برای توافق سیاسی با آمریکا نشان نمی‌دهند. آزادی انس حقانی نشان از آن دارد که قدرت چانه‌زنی حقانی در شورای رهبری طالبان زیاد و تاثیرگذار است بنابراین در ادامه مبارزه و عدم توافق سیاسی با آمریکا نیز می‌توانند موثر باشند. با این حال باید کمی منتظر ماند و دید در هفته‌های آتی تحولات صلح افغانستان به کدام سمت متمایل می‌شود‌.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ مهمترین موضوعات خبری شنبه ۲ آذر روزنامه‌های افغانستان به شرح ذیل است …- روزنامه «ماندگار»: - شورای نامزدان ریاست جمهوری: نتایج برآمده از تقلب را نمی‌پذیریم. - روزنامه «افغانستان ما»: - «وحید مژده» تحلیلگر مسایل سیاسی در حمله افراد مسلح ناشناس در کابل جان باخت. - «عبدالله عبدالله»: صحبت‌ها درباره دفتر نمایندگی سازمان ملل با دقت و احتیاط صورت بگیرد. - «صدیقی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان: آزادی «انس حقانی» تصمیم دشوار و خلاف خواست مردم افغانستان بود. - بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۵ استان تکمیل شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
این جمع‌بندی مردان دولت هر چند چندان بلاوجه هم نبود، اما از دقت و همه جانبه‌نگری هم بهره‌ای نداشت. این گروه معتقدند دولت می‌توانسته است بهتر عمل کند و به گونه‌ای متقاعدکننده‌تر خبر افزایش قیمت بنزین را در اختیار مردم قرار دهد. این واقعیت است که امریکا با تحریم دنبال فروپاشی فیزیکی ایران، کوچک کردن ایران و فروپاشی نهاد دولت در ایران بوده است. از دستگیرشدگان آشوب‌ها مقادیر زیادی سلاح، وسایل ارتباطی پیچیده، بمب‌های آتش‌زا و وسایل پیچیده جاسوسی و … گرفته‌اند! باز زخم از نابرادر خورده‌ایگرم جنگ روبه رو، از پشت خنجر خورده‌ایخاک میهن!
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشترامپ از اشرف غنی برای سفر به آمریکا دعوت کرده و غنی هم این دعوت را پذیرفته است. گفته می‌شود که ترامپ در تماس تلفنی خود با غنی برای دعوت از او، مشخصا درباره پروژه صلح خود با طالبان سخن گفته و هیچ اشاره‌ای به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و بحران سیاسی کشور و نیز گزارش‌های متعدد تقلب‌های سازمان یافته و تبعات آن بر اوضاع افغانستان نکرده است. دعوت از غنی برای حضور در واشنگتن، آن هم مدت کوتاهی پس از رهایی گروگان‌های آمریکایی و از سوی دیگر انس حقانی، نشان از این حقیقت مهم دارد که صلح با طالبان، هنوز اولویت اول سیاست‌های آمریکاست و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با همه جنجال‌ها و بحران هایش، در حاشیه مسئله صلح قرار دارد. آمریکا تصمیم دارد به بهترین شکل ممکن که منافع اش را برآورده کند با طالبان به توافق برسد و در پاسخ افکار عمومی، شرایط افغانستان را به گونه‌ای مهندسی کند که تمام کاسه‌ها بر سر دولتمردان افغانستانی و مردم این سرزمین شکسته و بی کفایتی و زیاده خواهی رهبران سیاسی آن‌ها، اصلی‌ترین دلیل تسلط مجدد طالبان بر سرنوشت آن‌ها شناخته شود. بنابراین، بی توجهی ظاهری ترامپ به مسئله مهمی همچون انتخابات پر التهاب و پر تقلب ریاست جمهوری افغانستان، از سوی برخی از صاحب نظران، اسم رمز آغاز عملیات بحران سازی سیاسی در کابل دانسته می‌شود و سفر غنی به آمریکا نیز آغاز این پروژه است. مراجعه مکرر اصحاب رسانه به مژده و حجم گسترده دسترسی اطلاعاتی او به منابع داخلی طالبان و نگاه واضح ضد آمریکایی او شاید در شرایطی که صلح آمریکا و طالبان به صورت چراغ خاموش اما جدی در حال پیگیری است، می‌توانست برخلاف خواست آمریکا افکار عمومی را علیه آمریکا دستخوش تغییراتی کند. این ترور می‌تواند زنگ خطری برای همه کسانی باشد که اولا با سیاست‌های آمریکا در افغانستان مخالف هستند و ثانیا دسترسی به ابزارهایی دارند که می‌تواند دیدگاه آن‌ها را به افکار عمومی تزریق کند و مردم افغانستان را در تقابل با سیاست‌های آمریکا قرار دهد. اما مرگ مژده که روزگاری از مقامات عالی رتبه طالبان به حساب می‌آمد و در صورت قدرت یافتن مجدد طالبان، می‌توانست در زمره چهره‌های کلیدی این گروه در قدرت به حساب بیاید، یک پیام روشن به طالبان نیز دارد. ممکن است طالبان خیال کنند که در مذاکرات خود با آمریکایی‌ها، امتیازات کلانی را به دست آورده باشند، اما تجربه نشان داده که آمریکا، هیچ گاه طرف قرارداد و شریک خوبی برای هیچ کس نیست و هر زمان که خرش از پل بگذرد یا هر زمان که منافع اش به خطر بیفتد، حتی شریک خود را نیز از پا در خواهد آورد. سیداحمدموسوی مبلغ
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
آزادی دو استاد آمریکایی و استرالیایی‌تبار دانشگاه آمریکایی کابل در برابر آزادی انس حقانی و دو فرمانده ارشد دیگر طالبان همین توافق حداقلی بود که بالاخره اتفاق افتاد. بارها در مذاکرات مستقیم میان خلیل‌زاد و نمایندگان سیاسی طالبان در قطر موضوع آزادی انس حقانی مطرح شده بود اما هر بار دولت افغانستان، آزادی وی را خط قرمز اعلام کرده بود و تن به آزادی وی نمی‌داد. اکنون به نظر می‌رسد تیم اشرف‌غنی شرایط را برای آزادی وی مهیا دیده بود؛ آزادی انس حقانی در برابر حمایت تام آمریکا از تیم انتخاباتی وی برای اعلام پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۹. چهارمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هشتم مهر ماه برگزار شد اما اعلام نتایج آن تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است. به نظر می‌رسد حال دیگر راه اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان هموار شده است و شاید در روزهای آینده و در مکانیزمی نتایج اعلام شود زیرا دیگر آمریکایی‌ها به فرمول رسیده‌اند و آزادی انس حقانی بهای بزرگ نهایی‌سازی این فرمول بوده است.
فارسفارس2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، ستاد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان اعلام کرد در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش این کشور در لوگر ۲ نظامی تروریست آمریکایی کشته شدند. نیروهای آمریکایی در حالی از کشته شدن ۲ نظامی این کشور در افغانستان خبر می‌دهند که «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان مدعی شد که در نتیجه حمله طالبان به بالگرد آمریکایی در شهرستان «چرخ» ولایت لوگر واقع در شرق افغانستان ۵۴ نظامی این کشور کشته شده‌اند. در پی سقوط این بالگرد، ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۲ عضو تروریست ارتش آمریکا صبح چهارشنبه در افغانستان کشته شدند. این در حالی است که روز گذشته دولت افغانستان ۳ زندانی ارشد طالبان از جمله انس حقانی از رهبران شبکه حقانی را در ازای رهایی ۲ استاد آمریکایی از زندان آزاد کرد. از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از ۱۲ تروریست آمریکایی در افغانستان بر اثر حملات طالبان کشته شده‌اند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به تبادل زندانیان بین دولت افغانستان و طالبان افغانستان ابراز امیدواری کرد که این اقدام به هموارتر شدن مسیر مذاکرات صلح افغانستان بینجامد. مایک پامپئو صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی در پیامی توئیتری نوشت: «آمریکا از آزاد شدن کوین کینگ و تیموتی ویکس استقبال می‌کند. هر دو نفر امروز صبح با موفقیت تحویل گرفته شده‌ و اکنون تحت مراقبت نظامیان آمریکایی هستند. آنها به‌زودی به عزیزان خود ملحق خواهند شد.» وی افزود: «ما امیدواریم که آزادی آنها حسن‌نیت و اعتماد بیشتری را [بین طرفین] رقم بزند و مسیر را برای صلح و پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان هموار کند.» طالبان امروز سه‌شنبه «کوین کینگ» استرالیایی و «تیموتی ویکس» آمریکایی که گفته می‌شود از اساتید دانشگاه آمریکایی کابل بوده‌اند را آزاد کرد و در مقابل، سه نفر از اعضای طالبان به نام‌های «انس حقانی»، «حافظ رشید» و «مالی خان» که در اسارت دولت افغانستان بودند نیز آزاد شدند. انتهای پیام/.
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
تنها ساعاتی بعد از آزادی دو گروگان خارجی توسط طالبان، اشرف غنی روز سه شنبه گفت: نیروهای امنیتی شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) را در افغانستان از بین برده‌اند. رییس جمهوری افغانستان افزود: اکنون که نیروهای داعش تسلیم شده‌اند، من از مقامات می‌خواهم که با خانواده هایشان انسان دوستانه رفتار کنند. به گزارش رویترز، دولت کابل می‌گوید که در میان افراد بازداشت شده داعش اتباع بیگانه از جمله پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و مالدیو حضور دارند. با این حال طالبان افغانستان، که هم اکنون کنترل نیمی از کشور افغانستان را بر عهده دارد ادعای دولت کابل را تکذیب کرد و «ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان، اعلامیه غنی را «پوچ» توصیف کرد. بیش از ۶۰۰ نیروی داعش مستقر در افغانستان در هفته‌های گذشته با خانواده‌های خود تسلیم دولت افغانستان شده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
به گفته رسانه‌های غربی، طالبان دو گروگان آمریکایی و استرالیایی خود را روز سه شنبه آزاد کرد. به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل که از ماه اگوست (شهریور) سال ٢٠١۶ اسیر بودند، توسط طالبان آزاد شدند. «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان تأیید کرد که سه عضو آزادشده این گروه نیز به دوحه پایتخت قطر منتقل شده‌اند. به دنبال آزادی سه عضو شبکۀ حقانی، طالبان از شیخ تمیم امیر قطر و سایر مقامات این کشور تشکر کرد. عدم حضور دولت افغانستان در فرایند مذاکرات با طالبان با انتقادات داخلی و خارجی زیادی روبرو شده بود.
فارسفارس2 هفته قبل
طالبان اعلام کرد دو استاد آمریکایی را آزاد کرده و به نیروهای این کشور در شرق افغانستان تحویل داده است. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، طالبان اعلام کرد دو استاد آمریکایی را آزاد کرده و به نیروهای این کشور در شرق افغانستان تحویل داده است. یک مقام امنیتی افغان در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: ساعت ۱۰ صبح امروز سه شنبه در ولایت زابل در شرق افغانستان این ۲ شهروند آمریکایی تحویل نیروهای این کشور شدند. چندی پیش منابع نزدیک به طالبان، اعلام کردند که این گروه در ازای آزادی ۲ شهروند دانشگاه «آمریکایی – افغانستان»، خواهان آزادی ۸۰ زندانی طالبان از جمله «انس حقانی» و «حافظ رشید»، از اعضای برجسته گروه حقانی، شده است. هفته گذشته اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان اعلام کرد که ۳ عضو برجسته‌ شبکه‌ حقانی از جمله «انس حقانی»، در ازای آزادی ۲ شهروند آمریکایی در بند طالبان از زندان بگرام آزاد می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، طالبان پس از سه سال دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل را در استان زابل افغانستان آزاد کرد. منابع محلی در استان زابل افغانستان اعلام کردند: افراد طالبان امروز دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل را در شهرستان «نوبهار» از توابع استان زابل به نظامیان خارجی تحویل دادند. فرماندار شهرستان نوبهار استان زابل نیز گفت: برای تحویل گرفتن این دو استاد، نظامیان افغان به مدت چهل وهشت ساعت در سه شهرستان زابل از جمله شهرستان نوبهار، آتش بس اعلام کرده بودند و در هنگام تحویل گرفتن دو استاد دانشگاه آمریکایی، بالگرد‌های نظامیان خارجی نیز در آسمان شهرستان نوبهار در پرواز بودند. از سوی دیگر دولت افغانستان هم سه نفر از سران طالبان از جمله «انس حقانی» را آزاد کرد و این افراد به قطر منتقل شدند.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از کابل، «انس حقانی»؛ برادر سرکرده شبکه حقانی، «حاجی مالی» و «حافظ رشید» از سران طالبان که در زندان دولت افغانستان بازداشت بودند بار دیگر به قطر منتقل شدند. «سیداکبر آغا»، از مسئولان سابق طالبان نیز اعلام کرد، دو استاد دانشگاه آمریکایی نیز در قبال رهایی سه عضو طالبان آزاد شده‌اند. دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، «اشرف غنی» در تماس تلفنی با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی این کشور درباره آزادی سران طالبان گفتگو کرد. براساس بیانیه ریاست جمهوری افغانستان، شب گذشته هر دو طرف درباره گام‌های آینده برای اجرای تصمیم دولت افغانستان مبنی بر آزادی سران طالبان از زندان تبادل نظر کردند. برقراری آتش بس و کاهش خشونت به عنوان پیش شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات میان افغان‌ها برای دستیابی به توافق سیاسی با طالبان از محور‌های مورد بحث رئیس جمهوری افغانستان با مقامات آمریکایی اعلام شده است. چندی قبل نیز «انس حقانی» و دو عضو مهم دیگر طالبان برای تبادل با دو استاد دانشگاه آمریکایی به قطر منتقل شدند، اما این مبادله صورت نگرفت و آن‌ها دوباره به زندان دولت افغانستان بازگردانده شدند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
منابع مطلع امروز «سه‌شنبه» اعلام کردند، انس حقانی و ۲ عضو دیگر طالبان که بخشی از تبادل زندانیان این گروه با ۲ گروگان غربی بودند، آزاد شده‌اند اما این افراد در دوحه در بازداشت خانگی خواهند بود. اعتمادآنلاین| طلوع‌نیوز به نقل از منابع معتبر خبر داد که انس حقانی، برادر رهبر گروه حقانی و مالی خان و حافظ رشید، ۲ عضو برجسته طالبان پس از آزادی از زندان بگرام به قطر فرستاده شدند اما این افراد در دوحه در بازداشت خانگی خواهند بود. پیشتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته بود انس حقانی و دو تن دیگر از رهبران شبکه حقانی هنوز در زندان هستند. فردای روزی که رئیس جمهوری افغانستان گفت تصمیم گرفته سه زندانی طالبان شامل انس حقانی را آزاد کند، خبر آزادی و حتی رسیدن این زندانیان به قطر منتشر شد. رئیس جمهوری افغانستان هدفش از رها کردن اعضای ارشد شبکه حقانی را زمینه‌سازی برای مذاکره گروه طالبان با دولت افغانستان و رها شدن استادان مذکور از اسارت طالبان ذکر کرده است.
فارسفارس2 هفته قبل
منابع آگاه اعلام کردند انس حقانی به همراه دو عضو دیگر شبکه حقانی شب گذشته (دوشنبه) از زندان بگرام آزاد و به قطر فرستاده شده است. خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که زندانیان آمریکایی قرار است روز سه‌شنبه از زندان آزاد شوند. این در حالی است که اشرف غنی در تماس‌های تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد اقدامات لازم در مورد آزادسازی زندانیان حقانی رایزنی و تاکید کرد که آتش بس و کاهش خشونت لازمه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است. همچنین وزیر خارجه آمریکا و غنی همچنین توافق کردند که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی آتش بس شرط لازم است. به گزارش ارگ، وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگوی تلفنی از مبارزه نیروهای افغان با تروریسم در این کشور حمایت کرد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید «انس حقانی» و دو تن دیگر از رهبران شبکه حقانی هنوز در زندان هستند. او گفته عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث تاخیر در روند مبادله شده است. به گزارش بی بی سی، قرار بود انس حقانی، برادر رهبر شبکه حقانی، مالی خان و حافظ رشید با دو استاد دانشگاه آمریکایی که در اسارت طالبان بوده‌اند، مبادله شوند. فردای روزی که رئیس جمهوری افغانستان گفت تصمیم گرفته سه زندانی طالبان شامل انس حقانی را آزاد کند، خبر آزادی و حتی رسیدن این زندانیان به قطر منتشر شد. رئیس جمهوری افغانستان هدفش از رها کردن اعضای ارشد شبکه حقانی را زمینه‌سازی برای مذاکره گروه طالبان با دولت افغانستان و رها شدن استادان مذکور از اسارت طالبان ذکر کرده است.
ایسناایسنا3 هفته قبل
مقام‌های افغانستان اعلام کردند، مردان مسلح دو دادستان فدرال را در نزدیکی کابل به ضرب گلوله از پای درآوردند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جمشید رسولی، سخنگوی دفتر دادستان ملی افغانستان اعلام کرد، این دو دادستان به سمت پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل رانندگی می‌کردند که به ضرب گلوله کشته شدند. وی ادامه داد: دو دادستان دیگر هم در این حمله که امروز (شنبه) رخ داد، زخمی شده‌اند. دادستان‌ها به سمت زندان بگرام می‌رفتند که محل نگهداری سه زندانی ارشد طالبان از جمله انس حقانی است. انس حقانی و دو زندانی دیگر طالبان قرار بود جمعه آزاد شوند که این روند به حالت تعلیق درآمد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان روز سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که «انس حقانی» برادر سرکرده شبکه حقانی و دو نفر از دیگر اعضای ارشد این گروه را در مقابل آزادی دو استاد آمریکایی و استرالیایی‌تبار دانشگاه آمریکایی کابل آزاد خواهد کرد. مقامات افغان گفته بودند که دولت برای کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان در نظر داشت تا این افراد را آزاد کند. «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در این باره به «رویترز» گفت: کاستی طرف آمریکایی سبب شد تا تبادل زندانیان انجام نشود. سه نفر از منابع طالبان از جمله یکی از خویشاوندان انس حقانی گفت که این زندانیان قرار بود به قطر پرواز کنند اما به زندان بگرام در خارج از کابل منتقل شدند. منابع گفتند که پس از عدم اعزام اعضای ارشد شبکه حقانی به قطر طالبان اساتید دانشگاه آمریکایی کابل را به مکانی «جدید و امن» منتقل کرد.
فارسفارس3 هفته قبل
روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، ادامه نگرانی‌ها از روند شمارش آرای انتخابات، اخراج بیش از ۲۲ هزار پناهجوی افغان از ترکیه و سرنوشت نامعلوم «انس حقانی» و اختصاص داده‌اند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، روزنامه‌های امروز افغانستان تیترهای یک و صفحات نخست خود را به موضوعاتی همچون، ادامه نگرانی‌ها از روند شمارش آرای انتخابات، اخراج بیش از ۲۲ هزار پناهجوی افغان از ترکیه و سرنوشت نامعلوم «انس حقانی» و اختصاص داده‌اند. روزنامه اتلوک- ۲۵ آبانروزنامه افغانستان ما- ۲۵ آبانروزنامه اطلاعات روز- ۲۵ آبانروزنامه ماندگار- ۲۵ آبانروزنامه ۸ صبح- ۲۵ آبانانتهای پیام/ ر

به انتهای لیست رسیدید