انقراض

انقراض

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ یکی از آثار و نتایج افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تهدید فضای کسب و کار در سطح جامعه است اما این تهدید را می‌توان با بهبود وضعیت درآمدی آحاد جامعه به فرصت تبدیل کرد. حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در این رابطه به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: باید توجه داشته باشیم که قیمت حامل‌های انرژی تاثیر مستقیمی بر کسب و کار در فضای اقتصادی دارد. به گفته صالحی اگر قرار است افزایش قیمت بنزین به کسب و کارها آسیب وارد نکند نیازمند آن است که زیرساخت‌های اقتصاد کلان بهبود پیدا کند. صالحی گفت: اگر این افزایش قیمت بنزین همزمان با افزایش درآمد افراد جامعه نباشد نه تنها دردی را درمان نکرده که اعتماد را از انجام سایر طرح‌های دولت نیز سلب می‌کند. به اعتقاد صالحی مسبب اصلی شرایط کنونی در جامعه، افرادی هستند که مانع از افزایش تدریجی قیمت حامل‌های سوخت در سال‌های اخیر شده‌اند.
فارسفارس12 ساعت قبل
دانشمندان هشدار می‌دهند که عدم کاهش آلودگی صوتی ناشی از فعالیت‌های انسانی می‌تواند تداوم حیات بخش را به طور جدی به خطر بیندازد و موجب انقراض بسیاری از گونه‌های جانوری و پرندگان شود. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از یاهونیوز، محققان هشدار می‌دهند که برای مقابله با خطر انقراض پرندگان، ماهی‌ها و جانوران مختلف باید قوانین جدی‌تری برای حفاظت از حیات وحش وضع شود و در همین راستا با آلودگی‌های صوتی که جانداران مختلفی را تهدید می‌کند مقابله شود. ترافیک‌های جاده‌ای، هواپیماها، کشتی‌ها، کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و غیره همگی آلودگی صوتی قابل توجهی ایجاد می‌کنند، این نوع آلودگی‌ها به پرندگان، آبزیان و دیگر جانداران آسیب می‌زند و سلامتشان را به مخاطره می‌اندازد. پژوهشگران ایرلندی می‌گویند آلودگی صوتی مسیریابی پرندگان را مختل می‌کند و باعث می‌شود آنها مجبور به طی کردن مسافت‌های بیشتری برای یافتن غذا یا رسیدن به محل سکونت خود باشند و همین مساله باعث تضعیف قدرت بدنی وحتی مرگ آنان می‌شود. انتهای پیام/
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
علی ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به اظهارات اخیر مدیر کل محیط زیست استان تهران مبنی بر اینکه صدور پروانه شکار بدون بررسی شرایط زیستگاه درست نیست و تا انجام مطالعات جامع متوقع می‌شود، گفت: این تصمیم را به فال نیک می‌گیریم و اقدامی مثبت تلقی می‌شود اما بنده اساسا با صدور پروانه شکار مخالفم. نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک زمانی سازمان محیط زیست تحت عنوان «شکاربانی» بود و عده‌ای از مردم این راه درآمد کسب می‌کردند و معیشتشان وابسته به شکار بود اما در حال حاضر کمتر کسی را سراغ داریم که برای تامین معیشت خود متکی به شکار وحوش باشد و از این طریق ارتزاق کند. وی ادامه داد: ایران جزء کشورهای خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود و جمعیت وحوش کشور ما زیاد نیست و بیشتر مواقع در محدودیت تغذیه‌ای و برخی از گونه‌ها هم در معرض انقراض هستند. سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شکار در این شرایط کار درستی نیست و باید تلاش کنیم که از این کار جلوگیری شود و نباید دخالت بی جا در طبیعت داشته باشیم. /پایان پیام
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قاسمی مجموع تولید خاویار پرورشی در کشور را ۱٫۵ تا ۲ تن اعلام کرد و گفت: این در حالی است که براساس آمار چین ۱۰۰ تن خاویار پرورشی تولید می‌کند. قاسمی درباره آخرین وضعیت خاویار دریایی بیان کرد: کشور‌های حاشیه دریای خزر توافق کردند که صید تجاری خاویار تا بازسازی ذخایر همچنان ممنوع باشد. این مقام مسئول با انتقاد از تولید ناچیز خاویار پرورشی ایران در مقایسه با دیگر کشور‌ها بیان کرد: بنابر آمار، ایران ۲ تن خاویار پرورشی تولید می‌کند، در حالیکه کشور‌های همچون چین، اسپانیا و فرانسه در این زمینه از ما جلوتر هستند. وی با اشاره به دلایل اختصاص رتبه نخست تولید خاویار پرورشی به دیگر کشور‌ها، افزود: با وجود حذف خاویار دریایی از سبد صادرات ایران، دیگر کشور‌ها همچون چین به خاویار پرورشی روی آوردند، هر چند گونه‌ای که آن‌ها کار می‌کنند با خاویار ایران یکی نیست. خدایی با اشاره به اینکه خاویار دریای خزر از نظر کیفیت و مقدار در انحصار ایران و روسیه است، بیان کرد: در خاویار پرورشی آنچه که ایران تولید کرده، گونه ضعیف‌تری از ماهیان خاویاری است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
هیچ تصویر روشنی از اهمیت ایده‌ها در سیاست وجود ندارد جز ظهور دولت عربی به زعامت پیامبر اسلام. در حالی که تاسیس اولین کشور عربی نمونه‌ای برجسته از قدرت سیاسی ایده‌های مذهبی است، تقریبا هر دولت دیگری برای مشروعیت‌بخشی به خود به دیانت توسل جست. در مجموع، اینها ظاهرا مولفه‌های منطقی هستند که منجر به ظهور دولت در جاهایی مانند دره نیل می‌شود. تولد لویاتان همواره حل‌کننده مشکل خشونت نیست؛ بلکه آشکارا مشکل را به سطح بالاتری می‌رساند. به جای تکه‌های قبیله‌ای که با یکدیگر می‌جنگند، اکنون دولت‌هایی هستند که پیشگام و بازیگر اصلی در جنگ‌های فزاینده بزرگ مقیاس هستند.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
مؤلف این کتاب در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این کتاب، سومین عنوان از مجموعه پستانداران ایران است که عناوین قبلی آن پیش از این، برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده بود. مؤلف کتاب پستانداران ایران افزود: تصاویری از خانواده راسوها، خرس‌ها، راکون‌ها، خدنگ‌ها، شنگ‌ها (سمور آبی) و رودک‌ها (گورکن‌ها) در این کتاب به چشم می‌خورد. کتاب پستانداران ایران ۲۲۴ صفحه دارد. گربه سانان که نخستین کتاب این مجموعه بوده است سال ۱۳۹۰ به چاپ رسیده و برنده بیست و نهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است. کتاب سگ سانان و کفتار‌ها هم در سال ۱۳۹۴ منتشر شده که در سی و دومین دوره کتاب سال برنده شده است.
همشهریهمشهری3 روز قبل
‌ده‌ها فعال زیست محیطی در مقابل پایانه این فرودگاه تجمع مسالمت‌آمیزی برگزار کردند و پلیس نیز منطقه را محاصره کرد. گروه «قیام علیه انقراض» در ژنو با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ما پایانه جت‌های خصوصی این فرودگاه را در دفاع از اصول زیست محیطی و عدالت اجتماعی مسدود کردیم. مطالبه این گروه، کاهش فوری انتشار گاز کربن و اصلاح اکوسیستم‌های در حال فروپاشی است. فعالان زیست‌محیطی عضو گروه قیام علیه انقراض ماه گذشته در شهرهای برلین، مادرید، لندن، آمستردام و دیگر پایتخت‌های اروپایی تظاهرات کردند تا توجه جامعه جهانی را به گرمایش زمین جلب کنند. گزارش‌ها در آن زمان از سازمان‌دهی اعتراض فعالان زیست محیطی برای ۶۰ شهر در سراسر جهان حکایت داشت.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
پرویز محبی سرپرست صید و بنادر ماهیگیری سازمات شیلات صید فانوس ماهیان در خلیج فارس را تکذیب کرد و گفت: علی رغم اذعان برخی مسئولان و نمایندگان مجلس، فعالیت صید فانوس ماهی در خلیج فارس صحت ندارد. وی افزود: با وجود آنکه حفاظت از دریا یکی از وظایف سازمان شیلات است، از این رو بحث کنترل صید غیرمجاز باید به نهادهای نیروی دریایی سپاه واگذار شود یا سازمان شیلات از سایر نهادها در بحث نظارت کمک بگیرد. به گفته وی، بنابر آمار نیروی دریایی سپاه چندین مورد صید غیرمجاز انواع ماهیان صنعتی در آب‌های ایران متوقف و صیادان آن را به مراجع قضایی معرفی کرده است. صید غیرمجاز کشورهای همسایه در آب‌های ایران محدود استیعقوب دوجی مدیر عامل اتحادیه صیادان درباره آخرین جزئیات صید غیرمجاز در آب‌های ایران اظهار کرد: تمامی صیادانی که دارای مجوز نیستند، از سواحل شمال و جنوب کشور اقدام به صید غیرمجاز می‌کنند و صیادان مجازی که صیدهای ممنوعه انجام می‌دهند، به دادگاه معرفی می‌کنیم. دوجی با بیان اینکه کشتی‌های خارجی در آب‌های ما صید می‌کنند، گفت: براین اساس ممکن است صید غیر مجاز به طور موردی از سوی برخی کشورهای همسایه پیش بیاید.
برنابرنا4 روز قبل
دهها فعال زیست محیطی در مقابل پایانه این فرودگاه تجمع مسالمت آمیزی برگزار کردند و پلیس نیز منطقه را محاصره کرد. گروه «قیام علیه انقراض» در ژنو با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ما پایانه جت‌های خصوصی این فرودگاه را در دفاع از اصول زیست محیطی و عدالت اجتماعی مسدود کردیم. گروه قیام علیه انقراض سال گذشته در انگلیس تاسیس شد و موجی از اعتراضات در سراسر جهان را رقم زد. مطالبه این گروه، کاهش فوری انتشار گاز کربن و اصلاح اکوسیستم‌های درحال فروپاشی است. فعالان زیست‌محیطی عضو گروه قیام علیه انقراض ماه گذشته در شهرهای برلین، مادرید، لندن، آمستردام و دیگر پایتخت‌های اروپایی تظاهرات کردند تا توجه جامعه جهانی را به گرمایش زمین جلب کنند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
سید یعقوب دریانورد مدیر عامل تعاونی لنج داران پیما خلیج فارس در همین راستا گفت: آسیب به بدنه این لنج که حاوی بار بازرگانان قشمی بوده به حدی گزارش شد که گویا پمپ‌های تخلیه آب، قادر به تخلیه آب ورودی به کف شناور نبوده است. این کوسه غذای خود را از طریق فیلتر کردن آب به‌دست می‌آورد و معمولا از پلانکتون‌های جانوری تغذیه می‌کند. دلیل اینکه به آن‌ها وال کوسه گفته می‌شود، این است که رژیم غذایی آن‌ها مانند وال‌هاست و از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند. این نوع کوسه در سواحل اسکاتلند و فیلیپین به وفور وجود دارند و در آب‌های خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس‌های هند و اطلس و قسمتی از اقیانوس آرام نیز یافت می‌شوند. کوسه‌نهنگ یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های کوسه در آب‌های خلیج فارس است تا امروز نزدیک به ۳۰ گونه مختلف از کوسه‌ها در آب‌های خلیج‌فارس شناسایی شده که وضعیت ظاهری آن‌ها نیز اغلب با یکدیگر بسیار متفاوت است.
رکنارکنا4 روز قبل
بنابر این گزارش، پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دم آن‌ها ۱۱۰ سانتی متر است. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد. پلنگ ایرانی گونه چتر است و حضور این گونه ارزشمند در اکوسیستم حاکی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
خبرگزاری میزان- بنابر اعلام محیط زیست استان قزوین پس از دریافت گزارش شکار کردن یک گاو اهلی توسط یک پلنگ، یک تیم به منطقه اعزام شدند و با کاشت دوربین از این گربه‌سان زیبای ایرانی تصاویری گرفته شده است. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه خراسان، «ثبت تصاویر امیدبخش از یک پلنگ». ویدئویی از یک پلنگ ایرانی منتشر شده است که بر سر یک گاو اهلی شکار شده حاضر می‌شود. تصاویر ضبط شده نشان می‌دهد این پلنگ شبانه برای استفاده از لاشه شکار شده بر سر آن حاضر شده است. گفته می‌شود پس از اثبات حمله پلنگ به گاو، پرونده‌ای هم برای جبران خسارات دامدار مد نظر ایجاد شده است.
مازن آنلاینمازن آنلاین4 روز قبل
صید ماهیان استخوانی دریای خزر امسال از ۱۵ مهر ماه در مازندران آغاز شد. کاهش صید ماهی کفال در سواحل مازندرانی خزر در حالی است که طبق آمار شیلات از ۲ دهه پیش تا سال قبل ۸۵ درصد از سبد صید ماهیان استخوانی در دوره سه ماهه اول را ماهی کفال تشکیل می‌داد. کفال، سفید و کپور مهم‌ترین گونه‌های ماهیان استخوانی دریای خزر هستند. چهار هزار و ۲۰۰ صیاد در قالب ۵۴ شرکت صیادی پره در مازندران به کار صید ماهیان استخوانی در دریای خزر مشغول هستند. صید ماهیان نارس و گونه‌های در حال انقراض خط قرمز صیادان عضو اتحادیه صیادی پره استان محسوب می‌شود.
ایسناایسنا4 روز قبل
ایسنا/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت تصویر جدید یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد خبر داد. به گزارش ایسنا، پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌ها است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد. پلنگ ایرانی گونه چتر بوده و حضور این گونه ارزشمند در اکوسیستم حاکی از وضعیت خوب و امنیت زیستگاه است.

فلسفه‌ و تاریخ علم؛ آیا علم می‌تواند به تمام سوالات ما پاسخ دهد؟ (بخش اول)

21+
زومیتزومیت5 روز قبل
تکراتوتکراتو5 روز قبل
در کتاب انسان خردمند، یووال نوح هراری به دقت تاریخ انسان را مورد واکاوی قرار داده و حقایق و افسانه‌هایی را از چگونگی تسلط انسان بر زمین وصف می‌کند. عنوان فرعی کتاب «خلاصه تاریخ بشریت» است، حالا ما در تکراتو قصد نگارش خلاصه کتاب انسان خردمند را کرده‌ایم؛ تقریبا کاری غیرممکن! فهرست مطالب کتاب انسان خردمندمحتوای کتاب انسان خردمند بر اساس همین تئوری تقسیم بندی شده است. انسان خردمند تلاش دارد تا اذعان کند زبان و نظم‌های خیالی، نقشی حیاتی در جهش انسان خردمند به بالای زنجیره غذایی دارد. هر انقلابی که در تاریخ انسان رخ داده، انسان خردمند را قوی‌تر و کاراتر کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
اعتمادآنلاین| مجموعه «فیشرآباد» شامل سی‌‌و‌‌شش ترانه‌ است که از مجموع ترانه‌های خوانده شده، و همچنین ترانه‌های اجرا نشده‌ی پارسی‌کیا بوده که طی بیست سال گذشته گرد‌آوری و به‌زودی به بازار نشر عرضه خواهد شد. به گزارش اعتمادآنلاین، کتاب، در صد صفحه و قطع جیبی منتشر شده و هفتمین اثر تالیفی و در مجموع، دوازدهمین کتاب این شاعر، نویسنده و ترانه‌سرا می‌باشد. پیش از این، چهار مجموعه شعر این شاعر با نام‌های «به‌ردیف میرزاعبدالله» نشر توس، «به تیک ثانیه معتادم»، «کتاب شعر‌و‌عکس با حمید جانی‌پور» و «انقراض راوی»، هر دو از نشر مانیاهنر و «لکنتی از گیسوانت» نشر شب‌چله و دو کتاب داستان مصور کودک با نام‌های «فری موفری» و «ستاره‌های یک شب تعطیل» نیز توسط نشر حس‌آخر منتشر شده است. ساختار ترانه‌های این کتاب، عموما فضایی درباره‌ی اتفاق‌های شهری، رفتارهای اجتماعی و عاشقانه‌هایی از همین دست دارد. به گفته‌ی فرزین پارسی‌کیا این کتاب به زودی طی مراسمی، رونمایی و به مخاطبان عرضه خواهد شد.

معرفی شخصیت کیبل، نیتن سامرز

9+
زوم‌جیزوم‌جی5 روز قبل
کجاروکجارو5 روز قبل
موش‌گوزن ویتنامی که آخرین بار در سال ۱۹۹۰ مشاهده شده بود و تصور می‌شد نسلش منقرض شده است، پس از ۳۰ سال برای اولین بار مشاهده شد. موش‌گوزن ویتنامی که در طول ۳۰ سال گذشته هیچ اثری از آن نبود، اخیرا در ویتنام رؤیت شده است و به ترکیبی از موش و گوزن شباهت دارد. از سال ۱۹۹۰ هیچ‌کس این گونه را مشاهده نکرده بود و به همین دلیل گفته می‌شد که نسل آن به‌واسطه‌ی شکار از طریق تله‌های سیمی منقرض شده است. کشف موش‌گوزن نادر، امیدواری‌هایی ایجاد کرده است که سایر گونه‌هایی که گفته می‌شود منقرض‌ شده‌اند، شاید همچنان در حیات‌وحش رؤیت شوند. در واقع اوایل سال جاری بود که بزرگ‌ترین زنبور دنیا پس از ۳۸ سال در اندونزی پیدا شد.
فراروفرارو5 روز قبل
علی مطهری، نماینده تهران در یادداشتی با عنوان «وحدت اسلامی» در کانال تلگرامی اش منتشر کرده است. در این مطلب آمده است: اعلام دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول به عنوان هفته وحدت اسلامی، ابتکار مناسب و لازمی بود که به پیشنهاد مرحوم آیت‌الله منتظری و موافقت امام خمینی (ره) انجام شد. وحدت اسلامی موضوعی است که از سال‌ها پیش در میان شیعه و سنی مطرح بوده است. باید مقصود از وحدت اسلامی روشن شود. ما باید همان طور که در مقام شعار از وحدت اسلامی دم می‌زنیم در عمل نیز در این راه گام برداریم.
فارسفارس5 روز قبل
مسؤول پویش نجات مرال در آمل با اشاره به حفاظت از ۵۰ مرال یا گوزن قرمز در منطقه حفاظت‌شده چلاو، گفت: شمشادهای خزری به دلیل ابتلا به بیماری در حال انقراض کامل هستند. وی افزود: البته تعداد کمی از آنها در منطقه دشت‌ناز شهرستان ساری در حال محافظت هستند. مسؤول پویش نجات مرال در آمل، افزود: دو گونه مرال قرمز و شوکا در جنگل‌های هیرکانی زیست داشته و به ترتیب بزرگترین و کوچکترین پستانداران این مناطق را شکل می‌دهند که وضعیت جالبی در حفظ و نگهداری آنها مشاهده نمی‌شود. این مسؤول با بیان اینکه حفاظت از این دو گونه را حدود یک دهه آغاز کردیم، تصریح کرد: با ورود به منطقه چلاو سختی زیادی را تحمل کردیم همچنین چندی قبل طی بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در زمان گاو بانگی و «گوچمر» حدود ۵۰ مرال در منطقه حفاظت شده چلاو مشاهده شد. غفاری با اشاره به اینکه در گذشته مرال‌های منطقه چلاو به شدت در خطر انقراض بودند، ادامه داد: هم‌اکنون در این منطقه خبری از انقراض نیست همچنین علاوه بر مرال، حیوانات کم‌یاب و در حال انقراض همانند چلنگ، شوکا، خرس و گرگ در ارتفاعات ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا زیست دارند.
برترین‌هابرترین‌ها6 روز قبل
ایرنا: سرپرست پویش نجات مرال آمل گفت که بنا بر آخرین سرشماری، مرال‌های منطقه حفاظت شده سنگچال این شهرستان از خطر انقراض نجات یافته‌اند. وی با اعلام این که جمعیت مرال در این منطقه در حال افزایش است، گفت: البته تا رسیدن به موقعیت ایده‌آل فاصله بسیار زیادی داریم و تازه توانستیم از انقراض مرال‌ها جلوگیری کنیم، اما برای احیای آنها زمان زیادی لازم است. گردهمایی نجات مرال‌ها از انقراض در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل برگزار شد و در آن دوستداران محیط زیست از استان‌های دیگر از جمله فارس، تهران و اصفهان حضور داشتند. مرال یا همان گوزن قرمز خزری بزرگ‌ترین پستاندار جنگل‌های هیرکانی مازندران است که در چند دهه اخیر به دلیل شکار بی رویه در خطر انقراض قرار گرفت. این گونه جانوری در حال حاضر پس از حدود یک دهه حفاظت رو به افزایش گذاشته و در حال حاضر ۶۰۰ راس از آن در جنگل‌های مازندران تحت مراقبت زندگی می‌کنند.
مازن آنلاینمازن آنلاین6 روز قبل
پیام مازند - ساری - سرپرست پویش نجات مرال آمل گفت که بنا بر آخرین سرشماری، مرال‌های منطقه حفاظت شده سنگچال این شهرستان از خطر انقراض نجات یافته‌اند. وی با اعلام این که جمعیت مرال در این منطقه در حال افزایش است، گفت: البته تا رسیدن به موقعیت ایده‌آل فاصله بسیار زیادی داریم و تازه توانستیم از انقراض مرال‌ها جلوگیری کنیم، اما برای احیای آنها زمان زیادی لازم است. گردهمایی نجات مرال‌ها از انقراض در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل برگزار شد و در آن دوستداران محیط زیست از استان‌های دیگر از جمله فارس، تهران و اصفهان حضور داشتند. مرال یا همان گوزن قرمز خزری بزرگ‌ترین پستاندار جنگل‌های هیرکانی مازندران است که در چند دهه اخیر به دلیل شکار بی رویه در خطر انقراض قرار گرفت. برچسب‌هامحیط زیست گونه در خطر انقراض آمل
مازن آنلاینمازن آنلاین6 روز قبل
پیام مازند - ساری- پاییز ۹۸ برای محیط‌زیست مازندران با مرگ دو راس گوزن مینیاتوری موسوم به «شوکا» در زیستگاه و پناهگاه حیات وحش چهاردانگه کیاسر در شهرستان ساری شروع شد. اوایل فروردین ماه سال جاری نیز یک راس شوکا به همراه هفت راس قوچ و میش در مناطق حفاظتی استان مازندران به دلیل آنچه که سرما اعلام شد، تلف شدند. پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه منطقه‌ای است کوهستانی با مساحت حدود ۱۷ هزار هکتار که در حدود ۹۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری واقع است. پناهگاه حیات وحش دودانگه با پارک ملی کیاسر، منطقه حفاظت شده پرور و منطقه حفاطت شده بولا در استان سمنان هم مرز است. ۶۹۸۲/۱۶۵۴برچسب‌هامحیط زیست مازندران حیات وحش

زیباترین فیلم از پلنگ ایرانی در سمنان

رکنارکنا6 روز قبل
به گزارش رکنا، پلنگ ایرانی بزرگترین گربه ایران پس از انقراض ببر مازندران و شیر ایرانی است و تعدادی از آن در منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان زیست می‌کنند. منطقه حفاظت شد‌ه پرور د‌ر پنجاه کیلومتری شمال شرقی شهرستان سمنان قرار د‌ارد. این منطقه از شمال به استان مازندران، از جنوب به شهمیرزاد، از شرق به د‌امغان و از غرب به منطقه چاشم محدود شده است. در این خبر فیلمی زیبا از آب خوردن پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور را مشاهده می‌کنید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

برنامه سفر جاده‌ای ۷ روزه از کرمان به چابهار

61+
کجاروکجارو6 روز قبل
کجاروکجارو6 روز قبل
در طب چینی اعتقاد بر این است که شاخ کرگدن فواید زیادی دارد. افزایش تقاضا برای شاخ کرگدن باعث تداوم شکار غیرقانونی این حیوانات و به‌تبع آن ایجاد اثرات مخرب بر جمعیت محدود باقی‌مانده‌ی آن‌ها در حیات‌وحش می‌شود. شاخ کرگدن اصلا مشابه شاخ گاو نیست، هرچند که برخی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها مشابه یکدیگر هستند. مطالعات تحلیلی حاکی از وجود شباهت‌هایی بین شاخ مصنوعی و طبیعی از نظر ترکیب و خصوصیات بوده‌اند. در ضمن، از این بیوکامپوزیت می‌توان به راحتی یک کپی از شاخ کرگدن ساخت، به‌طوری که با برش و صیقل‌دادن آن به‌وضوح مشخص است که ریزساختارش شباهت چشمگیری به شاخ واقعی دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
وحدت اسلامی موضوعی است که از سالها پیش در میان شیعه و سنی مطرح بوده است. باید مقصود از وحدت اسلامی روشن شود. از یک طرف اقدامات مصلحانه صورت می‌گیرد، مثلا رهبر انقلاب با پخش اذان اهل سنت در کردستان موافقت می‌کنند یا توهین به زوجات رسول اکرم را نهی می‌نمایند و از طرف دیگر اقدامات تفرقه‌افکنانه انجام می‌شود و مثلا به بهانه تجلیل از حضرت زهرا به پیشوایان مورد احترام اهل سنت توهین می‌شود. ما باید همان طور که در مقام شعار از وحدت اسلامی دم می‌زنیم در عمل نیز در این راه گام برداریم. نمی‌شود وحدت اسلامی را بر زبان برانیم و از آن طرف محدودیت‌های غیرضروری برای اهل سنت ایجاد کنیم و مثلا از منصوب کردن آنها به برخی پستهای دولتی بهراسیم.

کجا اسب آبی ببینیم؟

3+
کجاروکجارو1 هفته قبل

(ویدئو) دیده شدن حیوانی پس از ۳۰ سال که گمان انقراض آن می‌رفت

فراروفرارو1 هفته قبل
موش گوزن یک حیوان کوچک گوزن مانند است که گمان می‌رود در حال انقراض است، برای اولین بار پس از سه دهه در جنگل‌های شمال غربی ویتنام مشاهده شد. ویدئو این امیدواری را ایجاد کرد که در خبر‌های انقراض این گونه مبالغه شده باشد. از سال ۱۹۹۰ تاکنون هیچ مورد تایید شده‌ای از این حیوان مشاهده نشده بود. موش گوزن‌ها (Chevrotain) جانورانی پنهانکار و کوچکند و امروزه تنها در جنگل‌های گرمسیری آفریقا، هندوستان و جنوب شرق آسیا یافت می‌شوند. آن‌ها دارای رنگ دو رنگ خاکستری یا سفید هستند و قد آن‌ها ۱۸ اینچ (۴۵ سانتی متر) است.

به انتهای لیست رسیدید