اوپک

اوپک

شاناشانا2 ساعت قبل
به این ترتیب، منتقدان سیاست‌های شخص زنگنه و ناکارایی مدیریت وزارت نفت را علت مشکل فروش نفت می‌بینند و در مواردی بر این باورند که با برکناری وی، وزارت نفت می‌تواند در زمینه صادرات نفت عملکرد بهتری داشته باشد، اما خواه زنگنه سکاندار وزارت نفت باشد یا نه، باید این نکته را در نظر داشت که در فاصله دور گذشته و دور جدید تحریم‌ها بازار جهانی نفت دچار تغییرات ساختاری شده است و همین تغییرات ساختاری شرایط را برای فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها دشوارتر کرده است. در هشت سال گذشته تولید نفت در آمریکا معادل کل تولید نفت ایران پیش از آغاز تحریم‌ها، یعنی بیش از سه و نیم میلیون بشکه نفت در روز، افزایش یافته است. جالب است بدانیم در زمانی که انقلاب اسلامی در ایران پیروز شد، تولید نفت اوپک حدود ۳۱ میلیون بشکه نفت در روز بود یعنی مقداری بیش از ۵۰ درصد تولید نفت جهان. بدتر شدن ساختار بازار نفت به زیان صادرکنندگان را زمانی بهتر در می‌یابیم که توجه داشته باشیم در دور جدید تحریم‌ها در کنار نفت ایران، نفت ونزوئلا نیز تحریم شده است، اما باز هم بازار و قیمت‌ها واکنشی نشان نمی‌دهند. چنین وضعی در بازار نفت برای مصرف‌کنندگان این امکان را فراهم می‌آورد تا برای جایگزین کردن نفت ایران با دردسر کمتری به دنبال تامین نفت از دیگر کشورها باشند.
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان سه شنبه با ۲۶ سنت افزایش ۶۴٫۷۹ دلار در هر بشکه فروخته شد. سبد نفتی اوپک روز دوشنبه ۲۴ ژوئن (۳ تیر) ۶۵٫۰۵ دلار در هر بشکه معامله شده بود. به این ترتیب، قیمت سبد نفتی اوپک فاصله خود را با بالاترین قیمت این نوع نفت که در ۲۵ آوریل رقم خورده بود، کمتر کرد و این فاصله قیمتی به ۹٫۲۵ دلار رسید. بالاترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۹ ثبت شده برابر با ۷۴٫۰۴ دلار در هر بشکه است که در ۱۱ آوریل رقم خورد؛ کمترین قیمت این نوع نفت نیز به دوم ژانویه (۱۲ دی) بازمی‌گردد. سبد نفتی اوپک سال ۲۰۱۹ را با ۵۲٫۱۴ دلار در هر بشکه آغاز کرد که پایین‌ترین قیمت این نوع نفت از ابتدای سال جدید به شمار می‌رود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
در این بین هر بشکه نفت خام وست تگزاس با رشد یک دلار و ۴ سنتی به رقم ۵۸ دلار و ۸۷ سنت رسید. البته بواسطه افزایش مجدد تنش در حوزه خاور میانه و خلیج فارس، قیمت نفت وست تگزاس با شیب تندتری برای امروز افزایش یافت. از سویی دیگر انستیتو نفت آمریکا API دیشب گزارشی از میزان ذخایر نفت این کشور منتشر کرد که نشان می‌دهد موجودی مخازن نفت آمریکا کاهش هفتگی ۷٫۵۵ میلیون بشکه‌ای دارد که بیشترین افت از سه ماهه گذشته است. بر اساس این داده‌ها، سطح ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ ژوئن با ۷٫۵ میلیون کاهش به ۴۷۴٫۵ میلیون بشکه رسیده است. این درحالی است که کارشناسان پیش بینی کرده بودند در این بازه زمانی سطح ذخایر نفت خام آمریکا با ۲٫۵ میلیون بشکه کاهش همراه خواهد بود.
مهرمهر6 ساعت قبل
البته امریکا در عین حال بزرگترین مصرف کننده نفت جهان هم به شمار می‌رود و در حال حاضر وارد کننده خالص است (net importer). این بدان معنا نیست که امریکا واردات نخواهد داشت. برکشلی در پاسخ به اینکه آیا این شرایط جدید نفتی آمریکا موجب عدم وابستگی به نفت خاورمیانه می‌شود، اظهار داشت: امریکا به واردات نفت از خاورمیانه ادامه خواهد داد، اگرچه شاید میزان آن کمتر شود. ما وقتی صحبت از واردات نفت امریکا از خاورمیانه می‌کنیم، ابتدا تعداد زیادی کشور به نظرمان می‌رسد. بنابراین تقاضای جهانی برای نفت تقویت می‌شود. اقتصاد چین و مصرف بالای انرژی در آن کشور، موتور رشد مصرف نفت است.
شاناشانا6 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز به ۶۴ دلار و ۷۹ سنت رسید، در حالی که روز جمعه ۶۵ دلار و پنج سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل ١٤ نوع نفت‌خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، اورینته اکوادور، سبک رابی گابون، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگو است. قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (چهارشنبه، پنجم تیرماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب ۶۴ دلار و ۹۵سنت و ۵۸ دلار و ۸۱ سنت به ازای هر بشکه بود.
شاناشانا6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، دمیتری پسکوف، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری روسیه، دیروز (سه‌شنبه چهارم تیر ماه) اعلام کرد انتظار می‌رود ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور، در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن، با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دیدار کند. این نشست چند روز پیش از نشست اوپک و متحدانش در آغاز ماه ژوئیه امسال برگزار خواهد شد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، پیش از این اعلام کرده بود نتایج گفت و گوها در نشست گروه ۲۰ از جمله عوامل تعیین کننده تصمیم روسیه درباره تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت خواهد بود.
شاناشانا7 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه اوپک، در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه (۱۰ تیر ماه، اول ژوئیه) جلسه افتتاحیه نشست ۱۷۶ اوپک، با حضور همه سران هیئت‌های اعزامی کشورهای عضو، دبیرکل اوپک، ناظران و اعضای رسانه‌ها، برگزار می‌شود. همچنین در ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه جلسه پشت درهای بسته با حضور همه سران هیئت‌های اعزامی کشورهای عضو اوپک و دبیرکل تشکیل خواهد شد و در ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه، نشست خبری برگزار می‌شود. همچنین در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه، جلسه افتتاحیه پانزدهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت (جی‌ام‌ام‌سی) اوپک و غیر اوپک با حضور اعضای جی‌ام‌ام‌سی، سران هیئت‌های اعزامی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک، دبیر کل اوپک و اعضای رسانه‌ها، برگزار خواهد شد و در ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه نیز نشست پشت درهای بسته جی‌ام‌ام‌سی با حضور اعضای این کمیته، سران هیئت‌های اعزامی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک و دبیر کل اوپک تشکیل می‌شود. در روز سه شنبه (۱۱ تیر ماه) نیز ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه، جلسه افتتاحیه ششمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک با حضور سران هیئت‌های نمایندگی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک، دبیر کل اوپک و اعضای رسانه‌ها، برگزار می‌شود و جلسه پشت درهای بسته این نشست در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه خواهد بود. سرانجام نشست خبری در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه برگزار می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش تارنمای اکی پرس، «کانات بوزومبایف» وزیر انرژی قزاقستان در گفت وگویی با شاره به تفاوت موضع‌های مختلف طرفین شرکت کننده در مذاکرات پیش رو، به رویترز گفت: «فکر نمی‌کنم که این موضوع ساده‌ای باشد؛ ایران و ونزوئلا هر دو تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند و پاسخ این سوال که آیا خواهان افزایش تولیدات خود هستند یا نه، دشوار است.» به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وی با اشاره به اینکه بهای نفت بین ۶۰ الی ۷۰ دلار نیز مناسب است افزود که قزاقستان در صدد افزایش تولید نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی است. نفت برنت در حال حاضر با رقمی حدودا ۶۵ دلار در هر بشکه معامله می‌شود. به گفته بوزومبایف، آمریکا هرگز جزئی از این توافق نبوده است و هیچکس نیازی به افزایش تولید در یک کشور بزرگ که در این توافق حضور نداشته است ندارد. بوزومبایف همچنین اعلام کرد که قزاقستان در نظر دارد تولید نفت خود را در میدان نفتی عظیم ساحلی کاشاگان را تا پایان سال جاری از ۴۰۰ به ۴۲۰ هزار بشته در روز افزایش دهد. بنا به درخواست روسیه مبنی بر برگزاری نشست اوپک پس از اجلاس گروه ۲۰، این نشست از پایان ماه ژوئن به اول و دوم جولای (ماه آینده میلادی) منتقل شد.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
به گزارش تارنمای اکی پرس، «کانات بوزومبایف» وزیر انرژی قزاقستان در گفت وگویی با شاره به تفاوت موضع‌های مختلف طرفین شرکت کننده در مذاکرات پیش رو، به رویترز گفت: «فکر نمی‌کنم که این موضوع ساده‌ای باشد؛ ایران و ونزوئلا هر دو تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند و پاسخ این سوال که آیا خواهان افزایش تولیدات خود هستند یا نه، دشوار است.» وی با اشاره به اینکه بهای نفت بین ۶۰ الی ۷۰ دلار نیز مناسب است افزود که قزاقستان در صدد افزایش تولید نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی است. نفت برنت در حال حاضر با رقمی حدودا ۶۵ دلار در هر بشکه معامله می‌شود. به گفته بوزومبایف، آمریکا هرگز جزئی از این توافق نبوده است و هیچکس نیازی به افزایش تولید در یک کشور بزرگ که در این توافق حضور نداشته است ندارد. بوزومبایف همچنین اعلام کرد که قزاقستان در نظر دارد تولید نفت خود را در میدان نفتی عظیم ساحلی کاشاگان را تا پایان سال جاری از ۴۰۰ به ۴۲۰ هزار بشته در روز افزایش دهد. بنا به درخواست روسیه مبنی بر برگزاری نشست اوپک پس از اجلاس گروه ۲۰، این نشست از پایان ماه ژوئن به اول و دوم جولای (ماه آینده میلادی) منتقل شد.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
تحلیلگران بازار انرژی درباره سرنوشت ایران در اوپک معتقدند «سیاست‌گذاری‌هایی که وزارت نفت برای حفظ اعتبار کشور در جایگاه اوپک مطرح می‌کند، بخشی مربوط به سیاست‌های کلان کشور و بخش دیگر، مربوط به سیاست‌های تخصصی می‌شود که ایران کماکان برای حفظ اعتبار اوپک در تولید و عرضه نفت‌خام، همگام با سایر کشورها در اجلاس حضور خواهد داشت. اگرچه یک منبع اوپک گفته «روسیه تنها کشوری است که هنوز درباره تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت تصمیم نگرفته است. سرنوشت ایران در اوپکدر این میان، با تشدید تحریم‌ها علیه ایران شائبه‌ای مبنی بر خروج ایران از اوپک به وجود آمد؛ موضوعی که در سطح بین‌المللی نیز مطرح شده است، اما اخیرا وزیر نفت ایران درباره این مساله صراحتا اعلام کرد که «ایران قصد خروج از اوپک را ندارد. آن زمان تولید نفت‌خام ایران نیز در یک قدمی تکرار رکورد ۴ میلیون بشکه در روز قرار داشت؛ به طوری که اواخر آن سال در توافق اولیه کاهش تولید اوپک سطح تولید مرجع ایران ۳٫۹۷۵ میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد. اعتبار و جایگاه ایران در اوپکرضا پدیدار، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری در مورد جایگاه و موقعیت ایران در اوپک می‌گوید: «ایران از موسسین اوپک است و جایگاه آن در اوپک مشخص شده است و دومین تولیدکننده بوده است.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، قیمت نفت پس از افزایش التهاب بین ایران و ایالات متحده به شدت دچار نوسان شده است. طبق گزارش وبگاه مارکت واچ، قیمت نفت خام تگزاس غربی ابتدا به ۵۷٫۵۷ در هر بشکه رسیده و ۰٫۶٪ کاهش داشته است. اما در روزهای اخیر به ۵۷٫۹۰ دلار رسیده و ۸٫۸٪ افزایش قیمت به طور میانگین در هر بشکه داشته است. این بالاترین افزایش قیمت هفتگی نفت از دسامبر ۲۰۱۶ تا کنون بوده است. همانطور که بسیاری از رسانه‌ها از جمله مارکت واچ و اویل پرایس گفته‌اند این افزایش قیمت فعلی حاصل تنش خاورمیانه بین ایران و آمریکا است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز23 ساعت قبل
رویترز اما به تازگی مدعی شده، پس از پایان معافیت‌ها و در ماه می، ایران تنها روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز فروخته است. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اما در واکنش به این اخبار گفته است: مدتی است شایعاتی درباره فروش نفت ایران در پی تحریم‌های آمریکا مطرح شده؛ اما این اخبار مطلقا دروغ است. در عین حال او به هیچ عد دیگری در مورد میزان فروش نفت ایران اشاره نکرده و می‌گوید اعلام رقم در رابطه با صادرات نفت به زیان ماست. طی مدت تحریم‌ها، ایران موفق شده با استفاده از روش‌هایی چون خاموش کردن رادار تانکرهای نفتی به صادرات نفت خود ادامه دهد. اوپک در تلاش است تا پیش از اجلاس ماه جولای، روشی برای محاسبه اطلاعات دقیق در زمینه تولید و صادرات نفت ایران بیابد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، الکساندر نوواک روز دوشنبه در همایش بین المللی رهبران آینده بازار جهانی نفت که تحت نظارت شورای جهانی نفت در سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد که با وجود افزایش تقاضا، رقابت بین تولیدکنندگان نفت در جهان هم روزبروز بیشتر می‌شود. گفتنی است، ایالات متحده به صورت گسترده به جمع تولید کنندگان نفت در جهان پیوسته است و در حال حاضر با تولید روزانه بیش از ۱۱ میلیون بشکه نفت در مکان نخست تولید کنندگان نفت جهان قرار دارد. وزیر انرژی روسیه در همین حال خاطرنشان کرد که تقاضا برای خرید نفت در بازار جهانی افزایش خواهد یافت و در ۱۵ سال آینده چنین روندی حاکم خواهد بود. نواک در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت همکاری‌های بین المللی در بازار جهانی نفت، همکاری‌ها در چارچوب اوپک پلاس را عامل ثبات بخش بازار جهانی خواند. گفتنی است ششمین همایش رهبران آینده بازار جهانی نفت تحت نظارت شورای جهانی نفت در دانشگاه معادن سن پترزبورک برگزار می‌شود و در آن یک هزار و ۲۰۰ نفر از ۶۲ کشور جهان شرکت دارند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
اوپک پیش‌بینی کرد که با توجه به افزایش درخواست‌های نفت که ناشی از تنش‌های موجود منطقه‌ای بوده است، ارزیابی‌ها از روند افزایشی تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ حکایت دارند. بر اساس این گزارش، برآورد شده است که در سال ۲۰۱۹ درخواست نفت حدود ۱٫۱۴ میلیون بشکه افزایش یابد. همچنین، کارشناسان انتظار دارند که میزان عرضه کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد و به سطح متوسط ۲٫۱۴ میلیون بشکه در روز به نسبت سال‌به‌سال برسد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که میزان تقاضا در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۹، به میزان متوسط ۱٫۲ میلیون بشکه در مقیاس سال‌به‌سال افزایش‌یافته باشد. دولت ترامپ علیرغم تلاش فراوان برای راضی کردن اوپک به افزایش تولید نفت نتوانست جایگزین مناسبی برای مشتریان نفت ایران پیدا کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپک پیش‌بینی کرد که با توجه به افزایش درخواست‌های نفت که ناشی از تنش‌های موجود منطقه‌ای بوده است، ارزیابی‌ها از روند افزایشی تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ حکایت دارند. بر اساس این گزارش، برآورد شده است که در سال ۲۰۱۹ درخواست نفت حدود ۱٫۱۴ میلیون بشکه افزایش یابد. همچنین، کارشناسان انتظار دارند که میزان عرضه کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد و به سطح متوسط ۲٫۱۴ میلیون بشکه در روز به نسبت سال‌به‌سال برسد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که میزان تقاضا در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۹، به میزان متوسط ۱٫۲ میلیون بشکه در مقیاس سال‌به‌سال افزایش‌یافته باشد. دولت ترامپ علیرغم تلاش فراوان برای راضی کردن اوپک به افزایش تولید نفت نتوانست جایگزین مناسبی برای مشتریان نفت ایران پیدا کند.
شاناشانا1 روز قبل
پالایشگران بزرگ آسیا از کره جنوبی گرفته تا تایوان، در حال کاهش فرآوری نفت هستند، زیرا ضعف تقاضا، سود پالایشی آنها را کاهش می‌دهد. این واقعیتی سیاه است که می‌تواند اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش را هنگام تصمیم‌گیری برای چگونگی متوازن کردن بازار، سردرگم کند. تنش‌های ژئوپولیتیک و اختلال در طرف عرضه، اکنون سبب رشد قیمت نفت شده‌اند، اما ناتوانی اوپک و متحدانش در ارزیابی صحیح تقاضای نفت خود در بزرگ‌ترین بازارها، احتمال خنثی شدن تلاش‌های آنها را زیاد می‌کند. افت شدید تقاضای سوخت چین در ماه‌های مارس و آوریل امسال، تا حدی ناشی از کند شدن شدید تولید صنعتی این کشور بوده است. بانک سیتی‌گروپ نیز رویکرد افزایشی دارد و پیش‌بینی می‌کند ممکن است قیمت نفت از سطح کنونی حدود ۶۴ دلار، در تابستان امسال به ۷۵ دلار برای هر بشکه افزایش یابد.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از سن پترزبورگ، الکساندر نواک دیروز (دوشنبه، سوم تیرماه) گفت: ابهام درباره تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی، از جمله پیامدهای تحریم‌های آمریکا، تأثیری عمده بر تصمیم روسیه برای تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت خواهد داشت. وی با اعلام اینکه اکنون برای اعلام تصمیم روسیه درباره تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت زود است، گفت: ما باید از جمله برای نتیجه نشست سران گروه ۲۰ (G ۲۰) صبر کنیم. بگذارید ببینیم آنها در آنجا درباره چه تصمیم‌هایی بحث می‌کنند و اقتصاد و شرایط بازار چه تحولاتی را پشت سر می‌گذارد. وزیر انرژی روسیه اظهار کرد: مصرف نفت در سه ماه سوم و چهارم (سال ۲۰۱۷ میلادی)، شتاب رشد اقتصاد جهانی و بزرگ‌ترین اقتصادها، از جمله عواملی هستند که آینده توافق جهانی کاهش تولید نفت را مبهم می‌کنند. وی با اشاره به برگزاری نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش در یکم ماه ژوئیه امسال گفت: تا زمان برگزاری نشست اوپک و غیر اوپک که درکی روشن از وضع داشته باشیم، گزینه‌ها پیشنهاد خواهند شد، نمی‌خواهم موردی بگویم، زیرا شرایط عوض نشده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ ایران و عربستان‌سعودی به‌عنوان دو قدرت برتر منطقه‌ای، از دیرباز در حوزه راهبردی آسیای‌غربی به ایفای قدرت پرداخته‌اند. عربستان‌سعودی، جمهوری‌اسلامی‌ایران را حکومت شیعی جاه‌طلبی می‌پندارد که در پرتو گفتمان صدور انقلاب، سعی در اشاعۀ منویات شیعی مسلک خود به کشورهای منطقه از جمله یمن را دارد. اگر عنصر ایرانیت سیطره‌طلب را هم بر تلقی مزبور بیفزاییم، درک انزجار هویتی آل‌سعود از تهران به غایت سهل‌تر خواهد شد. متأثر از مطالب فوق می‌توان چنین اظهار داشت که مؤلفه‌های هویتی عربستان‌سعودی به دو طریق بر سیاست‌خارجی آن کشور در خصوص جمهوری‌اسلامی‌ایران تأثیرگذار بوده است. در این حوزه تهران مشروعیت هویتی، سیاسی و مذهبی دولت سعودی را به چالش کشیده است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری پلاتس از کوالالامپور، راسل هاردی، مدیرعامل شرکت ویتول، اعلام کرد که قیمت نفت همچنان شکننده است، زیرا میان ابهام‌ها در عرضه و تقاضای نفت به دلیل جو سیاسی خاورمیانه و اختلاف تجاری آمریکا و چین، گیر افتاده است. وی گفت که به دلیل این ابهام‌ها، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش برای دستیابی به توازن قیمت نفت، به چالش کشیده شده‌اند. مدیرعامل ویتول گفت: باور دارم اوپک و متحدانش تلاش می‌کنند قیمت را تثبیت کنند تا شرایط باثبات سرمایه‌گذاری و بودجه باثباتی را محقق کنند و این کار آسانی نیست. هاردی افزود: فکر می‌کنم قیمت نفت در میانه نگرانی‌های عرضه و نگرانی‌های تقاضا، با خود درگیر است. هاردی گفت: فکر می‌کنم به احتمال بیشتر، یک غافلگیری سیاسی و نه دورنمای کلی اقتصادی، ممکن است ما را از مسیر خارج کند.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز به ۶۵ دلار و پنج سنت رسید، در حالی که روز جمعه ۶۵ دلار و ۲۹ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل ١٤ نوع نفت‌ خام اعضای این سازمان است. قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (سه‌شنبه، چهارم تیرماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب ۶۳ دلار و ۹۰سنت و ۵۷ دلار و ۸۰ سنت به ازای هر بشکه بود. اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) یکم ژوئیه برابر با ۱۰ تیرماه در نخستین نشست سال ۲۰۱۹ در وین گردهم می‌آیند.
ایسناایسنا1 روز قبل
نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در گزارشی به بررسی گزارش ماهیانه اوپک در مورد بازار نفت در ژوئن ۲۰۱۹ پرداخته است که در آن تغییر قیمت نفت خام، اقتصاد جهانی، تقاضای جهانی نفت، میزان تأمین نفت جهانی، بازارهای تولید و عملیات‌های پالایش، تغییر ذخایر، و تعادل عرضه و تقاضا مورد بررسی قرار گرفته است. اوپک پیش بینی کرده افزایش درخواست‌های نفت به دلیل تنش‌های موجود منطقه‌ای در سال ۲۰۱۹ ادامه یابد. بر اساس این گزارش، برآورد شده است که در سال ۲۰۱۹ درخواست نفت حدود ١٫١۴ میلیون بشکه افزایش یابد. همچنین، کارشناسان انتظار دارند که میزان عرضه کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد و به سطح متوسط ٢٫١۴ میلیون بشکه در روز به نسبت سال به سال برسد. پیش بینی‌ها حاکی از آن است که میزان تقاضا در سه ماهه دوم ۲۰۱۹، به میزان متوسط ١٫٢ میلیون بشکه در مقیاس سال به سال افزایش یافته باشد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وزیر انرژی قزاقستان در خصوص این تصمیم گفته است که «فکر می‌کنم این تصمیم آسان نخواهد بود». به گفته بوزومبایف، قزاقستان خواهان گسترش تولید نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ است. ایالات متحده اکنون روزانه ۱۲ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. او همچنین در خصوص ۶۳۰ هزار تن از نفت قزاقستان که در قلمرو روسیه، زمانی که از طریق خطوط لوله نفتی روسیه منتقل می‌شده، آلوده شده است اظهاراتی را مطرح کرده. بوزونبایف همچنین تصریح کرده که قزاقستان در نظر دارد تولید نفت خود را در میدان نفتی عظیم ساحلی کاشاگان را تا پایان سال جاری از ۴۰۰ به ۴۲۰ هزار بشته در روز افزایش دهد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به‌تحقیق تحولات سیاسی امنیتی رخ نموده در یمن مبین عمق تمایزات سعودی و تهران بوده است. اگر عنصر ایرانیت سیطره‌طلب را هم بر تلقی مزبور بیفزاییم، درک انزجار هویتی آل‌سعود از تهران به غایت سهل‌تر خواهد شد. متأثر از مطالب فوق می‌توان چنین اظهار داشت که مؤلفه‌های هویتی عربستان‌سعودی به دو طریق بر سیاست‌خارجی آن کشور در خصوص جمهوری‌اسلامی‌ایران تأثیرگذار بوده است. هویتی که ریاض در مناطق مزبور و در سطوح گوناگون از خود نشان می‌دهد با هویت نقشی که تهران در این مناطق برای خود قائل است، در تقابل است. در این حوزه تهران مشروعیت هویتی، سیاسی و مذهبی دولت سعودی را به چالش کشیده است.
ایرناایرنا1 روز قبل
به دنبال این حمله راکتی منابع امنیتی عراقی اعلام کردند شرکت اکسون موبیل در نظر دارد ۲۰ تن از کارکنان خارجی خود را از بصره به مقر یک شرکت نفتی خارجی خارج کند. در این زمینه «فاطمه سلومی» استاد علوم سیاسی معتقد است که حمله به شرکت‌های خارجی در بصره به منزله نادیده گرفتن امنیت و حاکمیت عراق است. «صباح البزونی» رئیس شورای استان البصره هم به العربی الجدید گفت تکرار حمله به مراکز نفتی بصره به معنای جنگ نفتی علیه عراق است. بلکه پیام‌های منفی از اوضاع امنیتی عراق به خارج ارسال خواهد کرد. به نوشته تارنمای شبکه خبری «العربیه» عربستان، «فاضل ابورغیف» کارشناس مسائل راهبردی و امنیتی عراق گفت: در صحنه امنیتی عراق محاسبات به هم ریخته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
راسل هاردی، مدیر عامل گروه ویتول در کنفرانس نفت و گاز آسیا اعلام کرد قیمت‌های نفت خام به دلیل ابهامات پیرامون عرضه و تقاضا که ناشی از فضای سیاسی در خاورمیانه و اختلافات تجاری میان آمریکا و چین است، شکننده مانده‌اند. اعتمادآنلاین| راسل هاردی، مدیرعامل گروه ویتول گفت: در بحبوحه این ابهامات، گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس که شامل کشورهایی مانند روسیه است، به سختی در تلاش هستند تا به یک تعادل قیمت پایدار دست پیدا کنند. هاردی گفت: تصور می‌کنیم اوپک پلاس تلاش می‌کند قیمت پایدار را حفظ کند و قیمت پایدار فضای سرمایه‌گذاری باثبات و بودجه پایدار را امکان پذیر می‌کند و انجام چنین کاری راحت نخواهد بود به خصوص که قیمت نفت در ماه‌های اخیر نوسان ۵۰ درصدی داشته است که احتمالا از سوی اوپک پیش‌بینی نشده بود. اوپک و متحدانش به پایان توافق برای محدودیت عرضه به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال ۲۰۱۹ نزدیک شده‌اند اما تنش‌های رو به رشد در خاورمیانه تصمیم‌گیری این گروه را پیچیده کرده است. بر اساس گزارش پلاتس، مدیرعامل گروه ویتول گفت: تصور می‌کنم قیمت نفت میان نگرانی‌های عرضه و نگرانی‌های تقاضا گیر افتاده است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، الکساندر نوآک، وزیر انرژی روسیه گفت بسیار زود است که بگوییم قرارداد میان اوپک و کشورهای غیراوپکی برای کاهش تولید برای نیمه دوم سال تمدید خواهد شد یا نه. وی در میان خبرنگاران در حاشیه یک نشست انرژی در سنت‌پترزبورگ گفت تقاضا برای نفت در سه ماهه سوم و چهارم امسال هنوز نامشخص است. وی افزود وزارتخانه‌اش با شرکت‌های انرژی روس در مورد آینده این توافق در حال گفتگو است. نوآک در پاسخ به پرسشی در مورد تمدید توافق کاهش تولید گفت: «بسیار زود است که در این باره صحبت کنیم. (جزئیات بیشتر) انتهای پیام/
ایرناایرنا1 روز قبل
قیمت نفت که هفته گذشته را با رشد قیمت ۱۰ درصدی پشت سر گذاشته بود دیروز هم تحت تاثیر اتفاقات خاورمیانه و احتمال افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران افزایش قیمت داشت. با این حال قیمت نفت نتوانست روند صعودی خود را امروز هم حفظ کند و نگرانی درباره دورنمای تقاضای نفت باعث شد تا قیمت پایین بیاد. قیمت نفت برنت امروز با کاهش ۲۴ سنتی، به ۶۳ دلار و ۹۴ سنت رسید. فاصله قیمتی بین نفت اوپک و نفت شاخص آمریکا بیش از این ارقام است و این اختلاف گاهی تا بیش از ۱۰ دلار نیز می‌رسد. با توجه به این اختلاف قیمت، منطقی به نظر می‌رسد که مشتریان نفت بخواهند نفت ارزان‌تر آمریکا را جایگزین نفت گران‌تر اوپک کنند.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیر عامل گروه ویتول در کنفرانس نفت و گاز آسیا اعلام کرد قیمت‌های نفت خام به دلیل ابهامات پیرامون عرضه و تقاضا که ناشی از فضای سیاسی در خاورمیانه و اختلافات تجاری میان آمریکا و چین است، شکننده مانده‌اند. به گزارش ایسنا، راسل هاردی، مدیرعامل گروه ویتول اظهار کرد که در بحبوحه این ابهامات، گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس که شامل کشورهایی مانند روسیه است، به سختی در تلاش هستند تا به یک تعادل قیمت پایدار دست پیدا کنند. هاردی گفت: تصور می‌کنیم اوپک پلاس تلاش می‌کند قیمت پایدار را حفظ کند و قیمت پایدار فضای سرمایه‌گذاری باثبات و بودجه پایدار را امکان پذیر می‌کند و انجام چنین کاری راحت نخواهد بود به خصوص که قیمت نفت در ماه‌های اخیر نوسان ۵۰ درصدی داشته است که احتمالا از سوی اوپک پیش‌بینی نشده بود. اوپک و متحدانش به پایان توافق برای محدودیت عرضه به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال ۲۰۱۹ نزدیک شده‌اند اما تنش‌های رو به رشد در خاورمیانه تصمیم‌گیری این گروه را پیچیده کرده است. بر اساس گزارش پلاتس، مدیرعامل گروه ویتول گفت: تصور می‌کنم قیمت نفت میان نگرانی‌های عرضه و نگرانی‌های تقاضا گیر افتاده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت ۷۵ سنت یا معادل یک درصد کاهش یافت و به ۶۴ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا ۵۸ سنت یا معادل یک درصد کاهش پیدا کرد و به ۵۷ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه رسید. اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در معاملات روز سه‌شنبه از کاهش بیش‌تر قیمت‌ها جلوگیری کرد. با این حال با انتظار بازار برای تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس، انتظار می‌رود میزان عرضه نسبتا محدود بماند. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در یک کنفرانس انرژی در شهر سن پترزبورگ روسیه گفت: همکاری بین‌المللی در زمینه تولید نفت به ثبات بازارهای نفت کمک کرده و اکنون بیش از همیشه اهمیت پیدا کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| بهای معاملات آتی نفت برنت ۷۵ سنت یا معادل یک درصد کاهش یافت و به ۶۴ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفتوست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۸ سنت یا معادل یک درصد کاهش پیدا کرد و به ۵۷ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه رسید. بر اساس گزارش رویترز، آمار ضعیف تولید که روز گذشته از سوی بانک فدرال دالاس منتشر شد، به نگرانی‌ها نسبت به افت تقاضا برای نفت خام افزود. با این حال با انتظار بازار برای تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس، انتظار می‌رود میزان عرضه نسبتا محدود بماند. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در یک کنفرانس انرژی در شهر سن پترزبورگ روسیه گفت: همکاری بین‌المللی در زمینه تولید نفت به ثبات بازارهای نفت کمک کرده و اکنون بیش از همیشه اهمیت پیدا کرده است.

به انتهای لیست رسیدید