ایران عمان

ایران عمان

فارسفارس2 روز قبل
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امضای توافق‌نامه همکاری دریایی و کشتیرانی ایران و عمان از راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی بین دو کشور طبق این توافق‌نامه خبر داد و گفت: پروازهای بین دو کشور نیز در آینده نزدیک افزایش می‌یابد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، توافق‌نامه همکاری دریایی و کشتیرانی ایران و عمان امشب بین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران و مدیرعامل سازمان بنادر عمان با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر تجارت و صنایع عمان به امضا رسید. در این مراسم وزیر راه و شهرسازی ایران اظهار داشت: ما برای اولین‌بار است که با کشور دوست عمان سند حمل‌ونقل دریایی امضا و مبادله می‌کنیم. وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: کشور عمان نیز بابت حضور شرکت‌های خدماتی و مهندسی ایرانی در آن کشور درخواست دارد که این کمک می‌کند تبادلات خود را با استفاده از این ظرفیت‌ها تسهیل کنیم. وی افزود: در حال حاضر سه شرکت هواپیمایی ما به عمان پرواز دارد ضمن آنکه سلام‌ایر و عمان‌ایر نیز به ایران پرواز دارند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، به منظور تحکیم روابط مرزی با کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس و دریای عمان، سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا با علی بن سیف المقبالی فرمانده گارد ساحلی کشور عمان در تهران دیدار و گفت و گو کرد. وی ادامه داد: در چند سال اخیر تهدیدات در حوزه مرزهای دو کشور محدود شده و خوشبختانه هیچ گونه ناامنی در مرزهای مشترک نداریم. وی با اشاره به کشفیات انواع مواد مخدر در ۸ ماه گذشته، عنوان کرد: طی ۸ ماه گذشته نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد کشفیات مواد مخدر داشتیم که قریب بر ۶۴ تن رسیده است. وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حوزه تعاملات، هیچ محدودیتی با کشور دوست و همسایه عمان نداریم و آرزوی امنیت و آرامش را برای کشور و امت عمان داریم. فرمانده گارد ساحلی کشور عمان با بیان اینکه آمادگی داریم میزبان شما در عمان باشیم، گفت: از اقدامات ایران در امر مبارزه با موادمخدر مطلع هستیم و می‌دانیم بخش عمده از قاچاق مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می‌شود.
ایسناایسنا2 روز قبل
فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه مردم حضور نامشروع استکبار در منطقه خلیج فارس و دریای عمان را نمی‌پذیرند، گفت: در آینده نزدیک، نشستی با آژانس دریایی کشور پاکستان خواهیم داشت که بر مدیریت مشترک دو جانبه در حوزه دریا تأکید خواهد شد. خوشبختانه روابط ایران با کشور عمان در سطح خوبی قرار دارد و ۶۷۱ کیلومتر مرز مشترک با این کشور مرز مودت و دوستی است. وی با اشاره به کشفیات انواع مواد مخدر در هشت ماه گذشته اظهارکرد: طی هشت ماه گذشته نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد کشفیات مواد مخدر داشتیم که قریب به ۶۴ تن رسیده است. فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به ارتباط و تعاملات مطلوب مرزبانان دو کشور گفت: ارتباطات به شکل مطلوبی برقرار است و از این موضوع خرسندیم. علی‌بن‌سیف المقبالی - فرمانده گارد ساحلی کشور عمان - نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از دیدار با فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، گفت: من با کمیته اقتصادی کشور عمان به عنوان نماینده کل پلیس عمان به ایران سفر کرده‌ام.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
حالا در تقریبا ۳ سالگی تعطیلی بزرگ‌ترین ترمینال مسافرت دریایی ایران، قرار است این ترمینال و خط‌های مسافری آن آذرماه فعال شود. این مقام مسئول در ادامه بیان داشت: در سه ماه گذشته هفت فروند شناور در بندر چابهار پهلوگیری کرده و انتقال کالاهای‌شان نیز به بندر و بارگیری شان نیز انجام شده است و ظرفیت این بندر با فازهای قبلی به ۱۱ میلیون تن در سال می‌رسد. وی در ادامه عنوان داشت: در حوزه اسکله‌ها نیز ما هیچ محدودیتی در خصوص پذیرش شناورها نداریم و امروز به بهترین کیفیت و بدون هر گونه ریسکی این کار در بندر چابهار انجام می‌شود و عملا این بندر سوپاپ اطمینان کلیه بنادر خلیج فارس خواهد بود. آقایی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی دوباره ترمینال مسافر دریایی بندر کلانتری بیان داشت: ترمینال بسیار پیشرفته‌ای در بندر چابهار بنا شده و این ترمینال به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و تا پایان آذرماه از بندر چابهار به مقصد مسقط و در آینده نزدیک به بندر کراچی نیز راه‌اندازی خواهد شد. مدیرکل بنادر استان در سوال تصمیم درباره انتقال گندمهای وعده داده شده هند به افغانستان در ادامه گفت: در حال رایزنی هستیم تا ۷۵ هزار تن گندم را از هند به افغانستان انتقال دهیم و کارهای آن در حال انجام است که تا انتهای امسال انشاالله می‌توانیم انتقال گندم را از هندوستان به افغانستان انجام دهیم.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
با این حال، نکته جالب توجه طی ماه‌های اخیر، تلاش‌های این کشور برای توسعه مناسبات خود با بحرین است. در مورد محورهای توسعه مناسبات با کشورهای فوق‌الذکر، عمدتا سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و مسائل ترانزیتی مد نظر قرار گرفته بود. در مورد بحرین اما به نظر می‌رسد باز هم اقتصاد محور کلیدی مورد نظر ترکمنستان برای توسعه مناسبات است. نخستین رویداد مشترک دو کشور به میزبانی بحرین، برگزاری مجمع مشترک اقتصادی بحرین و ترکمنستان در منامه بود. در مجموع باید اشاره داشت تاکنون محور کلیدی و اصلی توسعه مناسبات ترکمنستان و بحرین حوزه مسائل اقتصادی و تجاری بوده است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
سخنگوی وزارت امورخارجه از پاسخ مثبت و مکتوب سه کشور عربی خلیج فارس به نامه رئیس‌جمهور ایران و ابتکار صلح هرمز خبر داد. به گزارش تجارت‌نیوز، حسن روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل به تشریح طرح ایران درباره امنیت خلیج فارس پرداخت و دولت‌های این منطقه را به ابتکار صلح هرمز دعوت کرد. او افزود: امیدواریم کشورهای منطقه به ندای صلح خواهی ایران پاسخ مثبت داده و از توهم دست بردارند. چند کشور، شامل سه کشور پاسخ مثبت به نامه رئیس‌جمهور را به‌صورت مکتوب دادند و بقیه هم احتمالا درحال بررسی هستند. وقتی امنیت ایران توسط این ابزار به خطر می‌افتد [قطع کردن] برای آن است که نهادهای مسئول بتوانند امنیت را ایجاد کنند.
فارسفارس2 هفته قبل
ترکیب کمیسیون ازبکستان و ترکمنستان در همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، علمی و فنی به تصویب رسید. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، ترکیب کمیسیون ازبکستان و ترکمنستان در همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، علمی و فنی به تصویب رسید. فرمان مربوطه توسط «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان اعلام شده است. رئیس جمهور ترکمنستان بنابه دعوت «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان روزهای ۲۸ و ۲۹ نوامبر به «تاشکند» سفر می‌کند. برنامه ریزی شده رئیس جمهور ترکمنستان با رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کند.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شکل‌گیری پایه‌های اولیه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در نخستین سال‌های پس از انقلاب اسلامی و در بحبوحه جنگ سرد شکل گرفت. در این دوره، بنا بر ضرورت‌های ساختار دوقطبی نظام بین‌الملل، شعار اصولی «نه شرق، نه غربی» سرلوحه دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. مساله کلیدی در توسعه روابط ایران با اوراسیا، تقویت پیوندها و افزایش مناسبات سیاسی است. باید توجه داشت که پالس‌های مثبت زیادی در این مدت از سوی کشورهای اوراسیایی دریافت شده است. در آخرین نمونه از این دست، شاهد اقدام جالب توجه کشورهای اوراسیایی در رای منفی به قطعنامه ضدایرانی حقوق بشری در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودیم.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
در این ملاقات که در کاخ آکوردا انجام گرفت، مذاکراتی پیرامون مسائل دوجانبه روابط دو کشور و موضوعات مهم منطقه‌ای صورت گرفت. با این حال، نکته‌ای که شاید بیش از همه جلب توجه نماید، دلایل و زمینه‌های اهمیت قزاقستان در سیاست خارجی و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران است. قزاقستان همچنین در دوره عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز نشان داد نگاه مثبتی نسبت به تحولات مربوط به جمهوری اسلامی ایران دارد. ادامه فرایند اجرایی شدن این کنوانسیون تا حدود زیادی به همکاری‌های ایران، قزاقستان و روسیه بستگی دارد. در کنار این موضوع، توافق موقت ۳ ساله جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به منظور ایجاد یک منطقه تجارت آزاد نیز حائز اهمیت است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 هفته قبل
محمدعلی حسن زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: افزایش ترانزیت بین ایران و ۴ کشور همزمان با کاهش تعرفه‌ها بررسی می‌شود. او با بیان اینکه در این پروژه راهکار‌هایی که منجر به افزایش تجارت در بحث تعرفه و همچنین افزایش صادرات بین این چند کشور می‌شود را مورد بررسی قرار داده‌اند. حسن زاده تأکید کرد: این گزارش و راهکار‌های آن نهایی شده و چندی پیش با حضور نماینده‌های ۵ کشور و دبیرخانه دائمی اقتصادی و بازرگانی کشور‌های اسلامی به تصویب رسید. او یادآور شد: هر چه میزان تجارت بین ما و کشور عمان افزایش یابد، تعرفه‌های تدریجی بین ایران و عمان و سایر کشور‌ها تصویب خواهد شد. معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: در این پروژه تجارت بین کشور‌های مورد مطالعه به میزان حداقلی موجود است و طبق اهداف در نظر گرفته شده برای این پروژه قصد داریم ظرفیت بنادر و ظرفیت حمل و نقلی کشور برای افزایش تجارت و ترانزیت بین ۵ کشور را افزایش دهیم.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
در ابتدای این نشسست، صفاری نیا اظهار کرد: تلاش‌های زیادی طی دو ماه گذشته در دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) صورت گرفت تا خروجی که هفته آینده شاهد آن خواهیم بود به دست بیاید. در دو سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد ریال تامین مالی جدید در صندوق سرمایه گذاری جایزه مصطفی (ص) داشتیم که مجموع تامین مالی که تا الان صورت گرفته نزدیک به ۳۹۰ میلیارد ریال رسیده است. در حوزه فناوری اطلاعات ۴ اثر، در حوزه زیستی و پزشکی ۴ اثر، در کلیه زمینه‌ها ۲ اثر به مرحله داوری نهایی رسیدند. جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. سومین آیین اعطای جایزه مصطفی (ص) به منظور معرفی دانشمندان برتر علمی و فناوری‌ جهان اسلام ۲۰ آبانماه ۹۸ برگزار می‌شود.
ایلناایلنا1 ماه قبل
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری گفت: فعالان گردشگری عمان تقاضای افزایش پروازها به نقاط مختلف ایران از جمله استان‌های مازنداران، گیلان، اردبیل، اصفهان و آذربایجان غربی و شرقی را داشتند. به گزارش ایلنا، محمد ابراهیم لاریجانی (مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری) گفت: نشست‌های تجاری فعالان بخش‌های خصوصی گردشگری ایران و عمان (B۲B) روز گذشته در دو نوبت صبح و بعد از ظهر در مسقط پایتخت عمان برگزار شد. او ادامه داد: نخستین نشست صبح روز گذشته بین فعالان گردشگری عمان با ایران در محل وزارت گردشگری عمان برگزار شد. در این نشست فعالان گردشگری عمان تقاضای افزایش پروازها به نقاط مختلف ایران از جمله استان‌های مازنداران، گیلان، اردبیل، اصفهان و آذربایجان غربی و شرقی را داشتند و علاقه‌مند بودند تا اتباع کشورشان به‌جز موضوع گردشگری سلامت و درمان بتوانند از مکان‌های تفریحی، پیست‌های اسکی و مناطق خوش‌آب‌و‌هوای کشورمان بازدید و استفاده کنند. مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری ادامه داد: موضوع بندهای دیگر درباره برگزاری هفته‌های فرهنگی و گردشگری در دو کشور و حضور در نمایشگاه‌های یکدیگر است.
فارسفارس1 ماه قبل
روسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان در «عشق‌آباد» دیدار و مسائل مربوط به کریدور ترانزیتی به ایران را بررسی کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در حاشیه نشست سران همسود با «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و مسایل مربوط به کریدور ترانزیتی به ایران را بررسی کرد. روسای جمهور ۲ کشور با تاکید بر توسعه گفت‌وگوهای همه جانبه از امکان بررسی چشم انداز همکاری‌های بین دولتی ابراز رضایت کردند. روسای جمهور ۲ کشور برای فعالیت کمیسیون بین دولتی ازبکستان و ترکمنستان در همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی در اجرای توافقات به دست آمده در سطوح مختلف ارزش زیاد قایل شدند. در پایان روسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان علاقه خود را به تقویت همکاری‌های دوجانبه اعلام نمودند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
در نخستین روز از رقابتهای فوتبال پنج نفره قهرمانی آسیا که در تایلند در حال برگزاری است، تیم فوتبال کشورمان برابر مالزی به پیروزی دست یافت. اعتمادآنلاین| در نخستین روز از رقابتهای فوتبال پنج نفره قهرمانی آسیا که در پاتایا تایلند در حال برگزاری است، تیم ملی فوتبال پنج نفره کشورمان برابر مالزی به پیروزی دست یافت. تیم ملی فوتبال پنج نفره ایران در این دیدار ۴ بر صفر مالزی را شکست داد. این رقابت‌ها با حضور ۸ تیم ایران، عمان، مالزی، ژاپن، هند، کره، تایلند و چین برگزار می‌شود که سهمیه بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو تنها به تیم قهرمان اختصاص پیدا می‌کند. تیم ملی ایران در دومین دیدار خود فردا سه‌شنبه ۹ مهر ساعت ۱۵:۳۰ به مصاف تیم عمان می‌رود.
ایسناایسنا2 ماه قبل
در نخستین روز از رقابتهای فوتبال پنج نفره قهرمانی آسیا که در تایلند در حال برگزاری است، تیم فوتبال کشورمان برابر مالزی به پیروزی دست یافت. به گزارش ایسنا، در نخستین روز از رقابتهای فوتبال پنج نفره قهرمانی آسیا که در پاتایا تایلند در حال برگزاری است، تیم ملی فوتبال پنج نفره کشورمان برابر مالزی به پیروزی دست یافت. تیم ملی فوتبال پنج نفره ایران در این دیدار ۴ بر صفر مالزی را شکست داد. این رقابت‌ها با حضور ۸ تیم ایران، عمان، مالزی، ژاپن، هند، کره، تایلند و چین برگزار می‌شود که سهمیه بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو تنها به تیم قهرمان اختصاص پیدا می‌کند. تیم ملی ایران در دومین دیدار خود فردا سه‌شنبه ۹ مهر ساعت ۱۵:۳۰ به مصاف تیم عمان می‌رود.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با مشارکت کشورهای این منطقه می‌توان تأمین و جریان آزاد نفت و سایر منابع انرژی را تضمین کرد، به شرط آن که امنیت را چتری فراگیر در همه حوزه‌ها برای تمامی کشورها بدانیم.» او در تشریح طرح جمهوری اسلامی برای «صلح هرمز» عنوان کرد: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند، به «ائتلاف امید» HOPE یعنی «ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor) دعوت می‌کنم. رئیس جمهوری اسلامی در تببین اهداف طرح پیشنهادی ایران گفت: هدف «ائتلاف امید» ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از و به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، جزئیات بیشتری از ائتلاف امید را به اطلاع کشورهای ذینفع خواهد رساند. بنا به پیشنهاد ایران، «حضور سازمان ملل متحد برای ایجاد یک چتر بین المللی در حمایت از ائتلاف امید نیز امری ضروری است.»
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به همین جهت حجم واردات کالا که برای کشورهای یاد شده صادرات مجدد محسوب می‌شود، افزایش پیدا کرده است. بر اساس گزارش به دست آمده از سازمان توسعه تجارت، بیشترین کاهش واردات طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ مربوط به کشور بحرین بوده است. بازارداران ایرانیطبق اعداد اعلامی از سوی سازمان توسعه تجارت با وجود کاهش واردات از کشورهای همسایه امارات در سال ۹۷ رتبه اول حضور در بازار ایران را دارد. دومین کشور که توانسته در سال ۹۷ با صادرات خود ۲۴ درصد بازار ایران را از آن خود کند، ترکیه است. درست است که کاهش واردات برای هر اقتصادی خبر خوش است، اما این کاهش به شرطی می‌تواند اثرگذار باشد که در مورد واردات مواد اولیه، تجهیزات مورد نیاز تولید و توسعه زیرساخت‌های کشور نباشد.
فارسفارس3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، روز گذشته در مالزی برای انتخاب میزبان کنگره روزنامه نگاران ورزشی آسیا ۲۰۲۰ مراسمی برگزار شد که در نهایت کویت با کسب اکثریت آراء برای میزبانی از این رویداد آسیایی انتخاب شد. کویت با کسب آراء ایران، عمان، عراق، لبنان، مالزی، هند، ژاپن، نپال، افغانستان و پاکستان پیروز این رقابت شد. کره جنوبی رقیب کویت برای میزبانی بود که با کسب ۳ رای ناکام ماند. انتهای پیام/ر
فارسفارس3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، با حکم «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان «ارکبولان ساپی‌اف» سفیر جدید این کشور در ترکمنستان شد. ساپی‌اف فارغ التحصیل دانشگاه دولتی «آنکارا» است و پیش از این سرکنسول قزاقستان در ترکیه بود. علاوه بر این قزاقستان و ترکمنستان در پروژه انتقال گاز به چین همکاری می‌نمایند. همچنین در سال ۲۰۱۴ پروژه ساخت راه آهن بین‌المللی قزاقستان- ترکمنستان- ایران اجرا شد و بر اساس مطالعات اولیه از طریق آن سالانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن کالاهای مختلف حمل‌ خواهد شد. همچنین قزاقستان در سال ۲۰۱۶ عضو کریدور حمل‌ونقلی آسیای مرکزی- خاورمیانه (ازبکستان- ترکمنستان- ایران- عمان) شد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، وزارت امور خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالعزیز کامیلوف وزیر امور خارجه این کشور فردا ۱۶ آگوست به منظور یک سفر کاری به ترکمنستان سفر خواهد کرد. به گفته طرف ازبکستانی، حجم کل معاملات تجاری از ۱۷۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۰۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. این امر با اجرای پروژه خط لوله گاز ترکمنستان - ازبکستان - قزاقستان - چین، که در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شده است، دنبال می‌شود. عشق آباد آماده است تا همکاری‌های خود را در این پروژه با صادرات برق از آسیای مرکزی به جتوب آسیا در طول مسیر ترکمنستان - ازبکستان - تاجیکستان - افغانستان - پاکستان تشدید کند. هم چنین پروژه ایجاد مسیر تزانزیتی ازبکستان - ترکمنستان - ایران - عمان نیز مورد بحث است.
فارسفارس4 ماه قبل
در حال حاضر ایران بجز صادرات گاز به ترکیه و عراق متقاضی عمده دیگری ندارد که این موضوع نشان می‌دهد متولیان امر صادرات گاز که البته با انحلال شرکت صادرات گاز دیگر متولی جدی در این زمینه در ایران وجود ندارد منتظر هستند تا مشتری‌ها خودشان به سراغشان آیند تا گاز را به آنها بفروشند. به هرحال با وجود اینکه اکثر کشورهای همسایه ظرفیت بازار خوبی برای گاز طبیعی ایران محسوب می‌شوند، اما پروژه‌های انتقال گاز ایران نیمه تمام باقی مانده است. هند و پاکستان برای تامین امنیت این خط لوله، تصمیم به کاهش اختلافات فی مابین داشتند، به همین دلیل این خط به خط لوله صلح موسوم شد. ۲) خط لوله ایران- عمانقرارداد پروژه خط لوله زیردریایی ایران- عمان در سال ۲۰۱۳ به امضا رسید. *آیا قرار داد صادرات گاز به ترکیه تمدید می‌شود؟ نکته مهمی که باید در این گزارش به آن اشاره کرد بی نتیجه بودن مذاکرات گازی ایران و ترکیه برای تمدید قرارداد صادرات گاز به این کشور است.
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شماره جدید ماهنامه دریانوردی «بندر و دریا» با پرونده‌ای درباره نقش ناوگان دریایی در تامین کالاهای اساسی، به‌تازگی منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است. این شماره با سرمقاله «بنادر، کالاهای اساسی و کاغذ!» آغاز شده است. پرونده بخش «اقتصاد»، موضوع بنادر و کالاهای اساسی است که در آن با مطالبی چون «پادزهر تحریم‌ها»، «کاپوتاژ، حلقه تکمیلی کالاهای اساسی»، «بندر امام، رکورددار ورود کالاهای اساسی»، «انزلی، پلی به قلب روسیه» و «بندر آنتورپ؛ الماس اروپایی!» روبرو می‌شویم. گفتگوهای دیگر این بخش هم با مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر انجام شده‌اند. مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران و مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان هم دو مدیر دیگری هستند که در این شماره «بندر و دریا» با آن‌ها گفتگو شده است.
عصر ایرانعصر ایران4 ماه قبل
صادرات پنبه هند به ایران در سال مالی ۲۰۱۹ – ۲۰۱۸ به میزان ۱۰۷۰ درصد جهش پیدا کرد و به ۱٫۸۵ میلیون کیلوگرم رسید. به گزارش ایسنا، پایگاه هندی «هندو بیزینس لاین» در گزارشی نوشت: در بحبوحه کندی صادرات پنبه خام در ماه‌های اخیر، هند با رشد چشمگیر تقاضا از سوی ایران مواجه شده است. پس از این‌که ایران هدف تحریم‌های غربی قرار گرفت خرید پنبه هند از سوی ایران طی ماه‌های گذشته چندین برابر شد. علت رشد چشمگیر صادرات پنبه هند به ایران، استفاده از سیستم پرداخت روپیه و تقاضای بالاتر خریداران ایرانی بوده است. علاوه بر ایران، عمان تنها کشوری بوده که رشد صادرات پنبه هند به آن در مدت مذکور گزارش شده است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز4 ماه قبل
بر اساس آمار گمرک ایران، در هفت ماه ابتدایی امسال، میزان تجارت ایران و عمان به ۸۷۰ میلیون دلار رسیده است. به بهانه سفر اخیر وزیر امور خارجه عمان به ایران، در این گزارش همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان در چند دهه اخیر مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس آمار گمرک ایران، در هفت ماه ابتدایی امسال، میزان تجارت ایران و عمان به ۸۷۰ میلیون دلار رسیده است. بر اساس آمار گمرک ایران، در هفت ماه ابتدایی امسال، میزان تجارت ایران و عمان به ۸۷۰ میلیون دلار رسیده است. پیش از این به دلیل سیستم موجود انتقال ارز و گستردگی فعالیات صراف‌ها در دوبی، روابط اقتصادی ایران با امارات گسترش یافته بود.
ایبناایبنا4 ماه قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، عضویت صندوق در هیات مدیره اتحادیه امان، امکان همکاری بیشتر در حوزه وصول مطالبات خارجی و بیمه اتکایی با سایر کشورهای اسلامی را برای صندوق فراهم آورده و همچنین رایزنی جهت تامین فاینانس برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی را تسهیل خواهد بود. از مزایای عضویت صندوق ضمانت صادرات ایران در اتحادیه امان، دسترسی این موسسه را به اطلاعات خریداران خارجی بیشتری فراهم می‌کند و امکان ارائه پوشش برای صادرکنندگان ایرانی با ضریب اطمینان بالاتری فراهم خواهد شد. همچنین همکاری اتکایی صندوق با سایر اعضا، ظرفیت پوشش ریسک صندوق را افزایش داده و امکان ارائه خدمات بیشتری را برای صادرکنندگان ایران فراهم می‌کند. امکان رایزنی صندوق برای تامین فاینانس برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از دیگر مزایای عضویت صندوق در اتحادیه امان برای صادرکنندگان ایرانی است. همچنین در راستای همکاریهای اتکائی و جذب منابع مالی موسسه ICIEC برای پروژه ­های ایران مانند ساخت خطوط لوله گازی ایران- اروپا و ایران - عمان و نیز پوشش ریسک بخش پتروشیمی ایران، بخشی از ریسک صندوق به موسسه ICIEC واگذار شده است.
افکارنیوزافکارنیوز4 ماه قبل
رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در صفحه توئیتر خود تأکید کرد که توقیف نفتکش (انگلیسی) توسط جمهوری اسلامی ایران با گفت‌وگوی آمریکایی پاسخ داده خواهد شد. این منطقه تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد و نیروی دریایی انگلیس هم در توقیف نفتکش حامل نفت ایران مشارکت داشت. الحوثی درباره ائتلاف موسوم «ائتلاف نظامی اسلامی» که توسط عربستان سعودی تشکیل شد، تأکید کرد این ائتلاف نیز هیچ موضعگیری ندارد و همچنان سکوت خواهد کرد. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۴ در ریاض از تشکیل «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم»، خبر داد. وی با اشاره به اعلام آمادگی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا برای سفر به تهران، خطاب به این مسئول آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران با جمهوری یمن تفاوت دارد.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلابی یمن تأکید کرد که این کشور به تنهایی، با «طوفان» ائتلاف متجاوز سعودی مقابله خواهد کرد. رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در صفحه توئیتر خود تأکید کرد که توقیف نفتکش (انگلیسی) توسط جمهوری اسلامی ایران با گفت‌وگوی آمریکایی پاسخ داده خواهد شد. الحوثی درباره ائتلاف موسوم «ائتلاف نظامی اسلامی» که توسط عربستان سعودی تشکیل شد، تأکید کرد این ائتلاف نیز هیچ موضعگیری ندارد و همچنان سکوت خواهد کرد. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۴ در ریاض از تشکیل «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم»، خبر داد. وی با اشاره به اعلام آمادگی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا برای سفر به تهران، خطاب به این مسئول آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران با جمهوری یمن تفاوت دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در صفحه توئیتر خود تأکید کرد که توقیف نفتکش (انگلیسی) توسط جمهوری اسلامی ایران با گفت‌وگوی آمریکایی پاسخ داده خواهد شد. الحوثی درباره ائتلاف موسوم «ائتلاف نظامی اسلامی» که توسط عربستان سعودی تشکیل شد، تأکید کرد این ائتلاف نیز هیچ موضعگیری ندارد و همچنان سکوت خواهد کرد. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۴ در ریاض از تشکیل «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم»، خبر داد. الحوثی در یک توئیت دیگر تأکید کرد که آمریکا در قبال ایران عقب‌نشینی کرده است. وی با اشاره به اعلام آمادگی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا برای سفر به تهران، خطاب به این مسئول آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران با جمهوری یمن تفاوت دارد.
فارسفارس4 ماه قبل
رئیس کمیته عالی انقلابی یمن در صفحه توئیتر خود تأکید کرد که توقیف نفتکش (انگلیسی) توسط جمهوری اسلامی ایران با گفت‌وگوی آمریکایی پاسخ داده خواهد شد. الحوثی درباره ائتلاف موسوم «ائتلاف نظامی اسلامی» که توسط عربستان سعودی تشکیل شد، تأکید کرد این ائتلاف نیز هیچ موضعگیری ندارد و همچنان سکوت خواهد کرد. «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۴ در ریاض از تشکیل «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم»، خبر داد. الحوثی در یک توئیت دیگر تأکید کرد که آمریکا در قبال ایران عقب‌نشینی کرده است. وی با اشاره به اعلام آمادگی «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا برای سفر به تهران، خطاب به این مسئول آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران با جمهوری یمن تفاوت دارد.
برنابرنا4 ماه قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ تنگه هرمز یک راه آبی است که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد. در سراسر دنیا هشت تنگه مهم وجود دارد که با توجه به میزان تامین نفت جهان تنگه هرمز مهم‌ترین آنها محسوب می‌شود. آمریکا در سال ۲۰۰۸ مدعی شد که شناورهای ایران در تنگه هرمز چند کشت جنگی آمریکایی را تهدید کرده‌اند. همزمانی توقیف نفتکش ایران در تنگه جبل‌الطارق به بهانه تحریم سوریه و توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز، اقدام ایران در قالب مقابله به مثل تلقی شد. مانورهای نظامی ایران در تنگه هرمز تلاشی برای برقراری نظم و امنیت و ایجاد آمادگی برای اقدامات مقابله‌ای بوده است.

به انتهای لیست رسیدید