ایران عمان

ایران عمان

ایسناایسنا1 ماه قبل
سفیر ایران در مسقط با بیان این که روابط اقتصادی و تجاری ایران و عمان در سال‌های گذشته وارد مرحله جدیدی شده است، گفت: حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور در نتیجه تلاش‌های انجام شده، افزایش پیدا کرده است. رایزنی و هماهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در خصوص مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی به صورت مستمر و رو به جلو ادامه دارد. شاهرودی افزود: یکی از مشکلات مهم منطقه ما معضل تروریسم است که جمهوری اسلامی ایران نقش اصلی در مبارزه با این پدیده شوم ایفا کرده و می‌کند و در این راه هزینه‌های انسانی سنگین را پرداخت کرده است. شاهرودی خاطرنشان کرد: در همین چهارچوب از جمله دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی ایران برگزاری انتخابات آزاد و توجه به اصل مهم چرخش نخبگان با تکیه بر آراء مردم بوده است. در ایران پس از انقلاب حدود ۴۰ انتخابات ملی آزاد با مشارکت گسترده واجدان شرایط رأی دادن، برگزار شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز، جورجیو کافیرو در اندیشکده شورای آتلانتیک نوشت: اوایل ماه جاری، در تاریخ ۱۰ ژانویه، سلطان قابوس بن سعید آل سعید حاکم عمان درگذشت. روز بعد از درگذشت سلطان قابوس، جانشین وی هیثم بن طارق آل سعید بر تخت سلطنت نشست. برای سلطان قابوس به عنوان منادی صلح، روند درست، قاطع و سریع در فرایند جانشینی مهم بود. سلطان قابوس در تمام این سال‌ها به عنوان یک بازیگر اصلی در خاورمیانه شناخته می‌شد و دیپلماسی‌اش هم وجهه جهانی داشت. بر این اساس، هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار داشته باشیم سلطان هیثم تغییرات اساسی‌ای در روابط عمان با ایران ایجاد کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، «وزیر امور خارجه عمان امروز در راه بازگشت از داووس در توقفی کوتاه در تهران بادیدار و گفت‌وگو کرد. وزرای امور خارجه ایران و عمان در این نشست همچنین، از همه طرف‌ها خواستند نقش مثبتی را در این روند ایفاء کنند. وزیر امور خارجه کشورمان روز روز دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ در چارچوب رایزنی‌های مستمر دو جانبه میان ایران و عمان. دور اول گفت‌وگو‌های وزای امور خارجه کشورمان و عمان در همان روز دوشنبه در مسقط برگزار شد. دیدار با «سرلشکر النعمانی» وزیر دفتر سلطان قابوس و «فهد بن محمود» معاون پادشاه عمان از دیگر دیدار‌های ظریف در سفرش به عمان بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
وب‌سایت شورای آتلانتیک در مطلبی عنوان کرد: اکنون سلطان هیثم باید بتواند مانند همتای پیشین خود خوب عمل کند. احتمالا هیچ رهبر عربی اخیرا به اندازه سلطان قابوس در حکومت خود مشروعیت نداشته است. عمان باوجود عضویت در شورای همکاری‌ خلیج‌فارس روابطی قوی با تهران دارد؛ روابطی که قابوس برای گسترش آن تلاش زیادی کرد. بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که سلطان هیثم بخواهد در روابط خود با ایران تغییر ایجاد کند. با این حال این شرایط فرصت جدیدی نیز برای سلطان جدید مسقط فراهم می‌کند تا در اوایل سلطنت خود ثابت کند که رهبری باهوش است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان که برای دیداری کوتاه و در چارچوب رایزنی‌های مستمر سیاسی دو کشور به ایران سفر کرده است بعد از ظهر امروز با محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش میزان، وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه دوم دی در چارچوب رایزنی‌های مستمر دو جانبه میان ایران و عمان. دور اول گفت‌وگو‌های وزای امور خارجه کشورمان و عمان در همان روز دوشنبه در مسقط برگزار شد. دیدار با «سرلشکر النعمانی» وزیر دفتر سلطان قابوس و «فهد بن محمود» معاون پادشاه عمان از دیگر دیدار‌های ظریف در سفرش به عمان بود. اما نکته قابل تامل دیگری که سفر اخیر ظریف به مسقط را در کانون گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای قرار داده، آن است که ۱۱ آذر، «یوسف‌بن‌علوی» وزیر خارجه عمان نیز برای سومین بار در سال ۹۸ به تهران سفر کرده بود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ۲۲ دی ماه، به منظور شرکت در مراسم بزرگداشت «سلطان قابوس»، پادشاه فقید عمان، وارد مسقط پایتخت این کشور شد. ظریف در این سفر با «هیثم بن طارق» سلطان جدید عمان دیدار و گفت‌وگو کرد. بر این اساس، رایزنی سه‌جانبه‌ای میان وزرای خارجه ایران، عمان و هند در مسقط نیز انجام شد. از سویی دیگر، ایران، عمان و هند بخشی از «توافق‌نامه عشق‌آباد» محسوب می‌شوند که اقیانوس هند را به منطقه اوراسیا متصل می‌کند. در جریان این سفر، وزیر امور خارجه کشورمان با ‌ «نیتین گادکاری» وزیر حمل و نقل هند، «سوشما سواراج» وزیر خارجه هند، نخست‌وزیر سابق ایتالیا و وزیر خارجه اسپانیا دیدار و گفت‌وگو کرد.
ایرناایرنا2 ماه قبل
اما این بیانیه رسمی نگرانی‌های بزرگ و همچنین هزینه‌ بالایی که ازبکستان درصورت رویارویی نظامی ایران و آمریکا متحمل می‌شد را پنهان کرد. ایران بهترین مسیر برای کشور محصور در خشکی ازبکستان به منظور دسترسی به بازارهای جهانی است و مسیرهای ایران به ازبکستان اجازه می‌دهد که مسیرهای حمل و نقلی خود را متنوع بسازد. در این دستور برخی مسیرها از جمله کریدور ازبکستان – ترکمنستان – ایران – عمان و کریدور چین – قرقیزستان – ازبکستان و همچنین کریدورهای از مسیر افغانستان (ترانس‌افغان) بطور مشخص مورد تاکید قرار گرفته بود. ایران نقش برجسته‌ای در فهرست مسیرهای حمل و نقلی آینده دارد و نقطه ورودی به بنادر دریایی است. هر ساله در حدود ۴۰ هزار کامیون از ازبکستان و از مسیر ترکمنستان به بندرعباس ایران آمد و شد می‌کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
به گفته بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در شرکت «ریستاد انرژی»، فراتر از اخبار ژئوپلیتیکی لازم است که عوامل بنیادین بازار از جمله ادامه رشد عرضه غیراوپک به خصوص نفت شیل آمریکا و نرخ رشد یکنواخت تقاضا برای نفت مورد توجه قرار گیرد که به وجود مازاد عرضه و نه کمبود عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ اشاره دارد. چشم انداز سقوط قیمت نفت برنت به پایین مرز ۶۰ دلار حتی در بحبوحه شعله ور شدن تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه کاملا محتمل است. قیمتهای نفت همچنان به اخبار تنشها در خاورمیانه واکنش نشان می‌دهند با این حال شدت این واکنش در مقایسه با پیش از انقلاب نفت شیل آمریکا کمتر بوده است. تونهاگن تاکید کرده که یک دلیل این که نوسانات قیمت نفت بر اثر رویدادهای ژئوپلیتیکی کمتر شده است، تاثیر تولید نفت شیل آمریکا بر عرضه جهانی بوده است. همچنین یک میلیون بشکه در روز مازاد عرضه وجود دارد که تضمین می‌کند عرضه کافی نفت در بازار وجود خواهد داشت.
ایسناایسنا2 ماه قبل
به گفته بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در شرکت «ریستاد انرژی»، فراتر از اخبار ژئوپلیتیکی لازم است که عوامل بنیادین بازار از جمله ادامه رشد عرضه غیراوپک به خصوص نفت شیل آمریکا و نرخ رشد یکنواخت تقاضا برای نفت مورد توجه قرار گیرد که به وجود مازاد عرضه و نه کمبود عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ اشاره دارد. چشم انداز سقوط قیمت نفت برنت به پایین مرز ۶۰ دلار حتی در بحبوحه شعله ور شدن تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه کاملا محتمل است. قیمتهای نفت همچنان به اخبار تنشها در خاورمیانه واکنش نشان می‌دهند با این حال شدت این واکنش در مقایسه با پیش از انقلاب نفت شیل آمریکا کمتر بوده است. تونهاگن تاکید کرده که یک دلیل این که نوسانات قیمت نفت بر اثر رویدادهای ژئوپلیتیکی کمتر شده است، تاثیر تولید نفت شیل آمریکا بر عرضه جهانی بوده است. همچنین یک میلیون بشکه در روز مازاد عرضه وجود دارد که تضمین می‌کند عرضه کافی نفت در بازار وجود خواهد داشت.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
با این حال، در چنین فضایی، باز سلطان قابوس بود که کانال ارتباطی قطر با همقطاران عربش بود. سلطان هیثم در زمره کارگزارانی بوده که در تلاش بودند اقتصاد عمان را متکثر سازند اما در این راه موفقیتی حاصل نکرده است. متخصصان بر این باورند که سلطان هیثم بازهم در همین مسیر که متکثر ساختن اقتصاد است گام برخواهد داشت. «جورج‌های» هم در گزارش ۱۲ ژانویه برای رویترز نوشت: اگرچه سلطان عمان رفت اما میراثی از او بر جای ماند که شایسته در امان ماندن از گزند حوادث است. هیثم بن طارق پس از اینکه پسر عمویش در روز دهم ژانویه فوت کرد، به‌طور رسمی در روز ۱۱ ژانویه جانشین سلطان قابوس شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
او در اولین سخنرانی خود اعلام کرد، رویکرد سلطان قابوس را در سطح سیاست خارجی ادامه می‌دهد. او افزود: «همان سیاست سلطان قابوس را در سطح سیاست خارجی ادامه می‌دهیم که مبتنی بر همزیستی مسالمت‌آمیز بین ملت‌ها و حسن ‌همجواری است.» سلطان هیثم بن طارق تاکید کرد، سلطان قابوس کشوری مدرن و نهضتی استوار را بنیان نهاد. سلطان جدید عمان همچنین سمت‌هایی از جمله فرستاده ویژه سلطان قابوس و وزارت خارجه نیز داشته‌است. وی از سال ۲۰۰۲ نماینده ویژه سلطان قابوس بود و به دلیل شناختی که از رویکرد، منش و دیدگاه‌های سلطان فقید دارد بسیاری امیدوارند که او راه سلطان قابوس را ادامه دهد تا هم عمان از تنش‌ها به دور بماند و هم بتواند به سیاست‌های بی‌طرفانه خود ادامه دهد. جانشین سلطان قابوس همچنین اولین رئیس فدراسیون فوتبال عمان بوده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
در زمان رژیم پهلوی، عمان با ایران روابط گسترده سیاسی، نظامی و امنیتی داشت و عمان از حمایت همه جانبه دولت ایران برخوردار بود که نقطه اوج این حمایت‌ها دخالت نظامی ایران در قضیه ظفار به نفع عمان بود. بنابراین تغییر بنیادین سیاست خارجی عمان یا چرخش آن به سمت یکی از محور‌های منطقه‌ای محتمل به‌نظر نمی‌رسد. عمان چشم‌اندازی به نام «عمان ۲۰۴۰» دارد که در آن طرح‌هایی برای بهبود جایگاه اقتصادی عمان تدوین شده است. «سالم الجهوری» پژوهشگر مسائل عمان معتقد است که پس از سلطان قابوس، عمان از سیاست بی‌طرفانه خود درباره مسائل منطقه چشم‌پوشی نمی‌کند. جورجیو کافیرو، تحلیلگر مسائل سیاسی هم پیش‌بینی کرده که پس از سلطان قابوس تغییر ریشه‌ای در سیاست خارجی عمان رخ ندهد.

نگاهی به برخی روزنامه‌های جهان

26+
صدا و سیماصدا و سیما2 ماه قبل
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «عیسی گلشاهی» با اشاره به میزان صادرات ماهیان غیر ماکول در سال ۹۷، افزود: صادرات ماهیان غیر مأکول و غیرمعمول، ۳۰ درصد از سبد صادراتی ما را تشکیل می‌دهند. به گفته وی، صادرات این ماهی به کشورهای سریلانکا، عمان، خاوردور، تایلند و مالزی انجام می‌شود. وی درباره صادرات ماهیان غیر ماکول گفت: صید ماهیان غیرماکول یا غیر معمولی همانند یال اسبی و ماهیان مرکب از آب‌های جنوب انجام می‌شود که به لحاظ شرعی قابلیت مصرف در کشور ما را ندارد. گلشاهی افزود: در حال حاضر این نوع پرورش ماهی هم در دریاچه‌های پشت سد و هم در حوزه دریایی انجام می‌شود که نیاز به پودر ماهی را در کشور افزایش داده است. کاهش قیمت تمام شده تولید ماهی با اتکا به پودر ماهی داخلیمدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران تأکید کرد: اگر ما بخواهیم به سمت پرورش ماهی در دریا برویم باید پودر ماهی به‌اندازه کافی در دسترس باشد.
ایلناایلنا2 ماه قبل
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: صادرات ۱۴۳ هزار تن محصولات شیلاتی در سال ۹۷، بیش از ۵۲۸ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. وی اظهار امیدواری کرد: در سال ۹۸ همین روند ادامه یابد و میزان صادرات به ۶۰۰ میلیون دلار برسد. مدیرکل دفتر بهبود کیفیت فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران تصریح کرد: صادرات ماهیان غیر مأکول و غیرمعمول، ۳۰ درصد از سبد صادراتی ما را تشکیل می‌دهند. صادرات موتو ماهیان به کشورهای خاور دوروی با اشاره به میزان صادرات ماهیان غیر مأکول در سال ۹۷، عنوان کرد: از ۱۴۳ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی در سال ۹۷، تقریبا ۴۳ هزار تن از آن، ماهیان یال اسبی و مرکب بوده است. وی ادامه داد: صادرات این ماهی به کشورهای سریلانکا، عمان، خاور دور، تایلند و مالزی انجام می‌شود.
مهرمهر2 ماه قبل
وی اظهار امیدواری کرد: در سال ۹۸ همین روند ادامه یابد و میزان صادرات به ۶۰۰ میلیون دلار برسد. گلشاهی در رابطه با مصرف سرانه آبزیان در کشور عنوان کرد: مصرف سرانه ما ۱۲٫۱ است و رشد مصرف سرانه در سال‌های اخیر چشمگیر بوده است. صادرات موتو ماهیان به کشورهای خاور دوروی با اشاره به میزان صادرات ماهیان غیر مأکول در سال ۹۷، عنوان کرد: از ۱۴۳ هزار تن صادرات محصولات شیلاتی در سال ۹۷، تقریبا ۴۳ هزار تن از آن، ماهیان یال اسبی و مرکب بوده است. وی ادامه داد: صادرات این ماهی به کشورهای سریلانکا، عمان، خاور دور، تایلند و مالزی انجام می‌شود. گلشاهی افزود: در حال حاضر این نوع پرورش ماهی هم در دریاچه‌های پشت سد و هم در حوزه دریایی انجام می‌شود که نیاز به پودر ماهی را در کشور افزایش داده است.

سفر‌های ظریف ظریف در ۲۰۱۹/ از نیویورک و مسکو و پکن تا سفر خاص به مسقط

4+
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
مهرمهر3 ماه قبل
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور درباره اینکه چرا ایران با وجود داشتن بندرهای متعدد نتوانسته در زمینه گردشگری دریایی و انجام سفرهای دریایی بین کشورها فعالیت کند گفت: باید سفرهای دریایی بتوانند با سفرهای هوایی از نظر زمان و سهولت و قیمت رقابت کنند. همچنین در سفرهای دریایی باید سرمایه گذاری شود و مسافران را متقاعد به انجام سفر کنند. بنابراین مسیر دریایی عمان نتوانست دوام داشته باشد. وی درباره توقف سفرهای دریایی در خزر نیز بیان کرد: در دریای خزر کمتر از دو هفته بین انزلی و باکو مسیری برقرار شد که به دلیل کمبود تقاضا و شرایط طوفانی که در دریای خزر وجود دارد، این طرح متوقف ماند. ما به دنبال آن هستیم که با همکاری همتای آذری و روسی، به صورت دائمی مکانیزم تشویقی داشته باشیم تا مجددا سفرهای دریایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر برقرار شود.
مهرمهر3 ماه قبل
وی ادامه داد: این موافقتنامه پس از طی مراحل استصوابی لازم در دو کشور و بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی، به عنوان قانون ابلاغ می‌شود. وی افزود: بنابراین یکی از مسیرهای مناسب برای تبادل کالا بین ایران و عمان دریا است و تصمیم گرفته‌ایم با تسهیل شرایط از جمله رویه و تعرفه‌های گمرکی، رویه‌های اسنادی و کاهش بوروکراسی اداری، تعرفه‌های خدمات دریایی و بندری و مسائل مربوط به حوزه استاندارد وضعیت مطلوب‌تری را برای افزایش میزان تبادلات تجاری دریایی و بندری ایران و عمان رقم بزنیم. به گفته وی با حضور هیئت عمانی همچنین موافقتنامه شناسایی گواهینامه‌های دریانوردی به امضای وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و نیز وزیر بازرگانی عمان رسید که پس از سال‌ها به عنوان یک برگه برنده به شمار می‌آید. مزیت‌های سفر دریایی نسبت به جابجایی با هواپیما؛ کاهش ۳ تا ۴ برابری هزینه و افزایش محدودیت وزن بارمدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه به ورود و خروج کشتی‌های باری و مسافری در بنادر طرفین قرارداد اشاره و اظهار داشت: ایجاد خطوط کشتیرانی منظم بین ایران و عمان در حوزه کالا و مسافر بسته به حجم تقاضا و استقبال شرکت‌های کشتیرانی است. حمایت دوطرفه ایران و عمان از یکدیگر در حوزه بندری در دستور کارمدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه حمایت دو کشور ایران و عمان در حوزه بندری بر اساس این توافقنامه دو طرفه مدنظر قرار گرفته است، اظهار کرد: تصمیم گرفتیم فعالیت‌های بندری و دریایی را بین استان‌های هرمزگان و مسندان افزایش دهیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
به نوشته اکونومیک‌تایمز، عمان نقش میانجی بین آمریکا و ایران و همچنین ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس ایفا می‌کند. از سویی دیگر، ایران، عمان و هند بخشی از «توافق‌نامه عشق‌آباد» هستند که اقیانوس هند را به منطقه اوراسیا متصل می‌کند. وزرای خارجه هند و ایران آبان ماه سال‌جاری در حاشیه هجدهمین نشست سران غیرمتعهدها در «باکو» پایتخت جمهوری آذربایجان باهم دیدار کرده و در مورد مسائل مختلف به تبادل‌نظر پرداختند. روزنامه اکونومیک‌تایمز با اشاره به روابط تاریخی عمان با هند نوشت که عمان امکان دسترسی هند به بندر «الدقم» را که در حدود ۵۵۰ کیلومتری پایتخت عمان قرار دارد داده است. دیدار سه‌جانبه ایران، هند و عمان در شرایطی صورت گرفته است که در راهبرد ایندوپاسیفیک هند، دو بندر چابهار و دقم از اهمیت بالایی برخوردار هستند و پایه‌های این راهبرد در حاشیه خلیج‌فارس به شمار می‌آیند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه دوم دی در چارچوب رایزنی‌های مستمر دو جانبه میان ایران و عمان عازم مسقط شد. دور اول گفت‌وگوهای وزای امور خارجه کشورمان و عمان در همان روز دوشنبه در مسقط برگزار شد. اما سفر اخیر ظریف به مسقط علاوه بر مدت طولانی‌تر آن نسبت به سایر سفرهای منطقه‌ای وزیر خارجه کشورمان، ویژگی‌های دیگری نیز داشت که این ویژگی‌ها چاشنی گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌های رسانه‌ای شده است. اما نکته قابل تامل دیگری که سفر اخیر ظریف به مسقط را در کانون گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای قرار داده، آن است که کمتر از یکماه پیش یعنی در تاریخ ۱۱ آذر، «یوسف‌بن‌علوی» وزیر خارجه عمان نیز برای سومین بار در سال ۹۸ به تهران سفر کرده بود. به هر ترتیب، به نظر می‌رسد سفر اخیر ظریف به مسقط با توجه به ویژگی‌های آن و پیشینه‌های موجود، خاص‌تر از سایر سفرهای رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان طی یکی دو سال اخیر باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
محمدجواد ظریف از سفر دوروزه به عمان بازگشتمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روزهای دوشنبه و سه‌شنبه را در مسقط، پایتخت عمان گذراند. تنها یک هفته پس از سفر بن‌علوی به تهران، وزیر صنعت و تجارت عمان نیز با سفر به تهران در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور شرکت کرد. دیدار سه جانبهنکته قابل توجه در سفر دو روزه ظریف به مسقط دیدار سه جانبه وزرای خارجه ایران، عمان و هند بود. به گزارش رسانه‌های هندی، سوبرامانیام جایشانکار در جریان سفر به هند علاوه بر یوسف بن علوی با سایر وزرای کابینه عمان نیز دیدار خواهد کرد. این نخستین سفر جایشانکار به عمان پس از پیروزی مجدد نارندرا مودی در انتخابات ماه مه است.
فارسفارس3 ماه قبل
اکونومیک تایمز: نشست ایران، هند و عمان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار استبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نشریه هندی روز سه‌شنبه دیدار سه‌جانبه اخیرا وزرای خارجه ایران، هند و عمان را بسیار مهم ارزیابی کرده و نوشته است که این دیدار می‌تواند نتایج گسترده‌ای به همراه داشته باشد. به نوشته روزنامه «اکونومیک تایمز» «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران امروز در ضیافت ناهار وزیر خارجه عمان شرکت کردند. به نوشته اکونومیک تایمز، عمان نقش میانجی بین آمریکا و ایران و همچنین ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس ایفا می‌کند. از سویی دیگر، ایران، عمان و هند بخشی از «توافقنامه عشق آباد» هستند که اقیانوس هند را به منطقه اوراسیا متصل می‌کند. به نوشته اکونومیک تایمز، وزیر خارجه هند بعد از دو روز اقامت در تهران به هدف شتاب بخشیدن به تکمیل پروژه بندر چابهار از تهران عازم مسقط شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
خلیج‌فارس دارای مساحت بیش از ۲۳۷ هزار کیلومترمربع است و پس از خلیج مکزیک و خلیج هادسون سومین خلیج بزرگ جهان به شمار می‌آید. نابودی گونه مهم در خلیج فارسمرجان‌ها از گونه‌های بسیار مهم آبزیان بوده که در خطر نابودی هستند. لزوم مقابله جدی با آلودگی‌های دریاییضیاءالدین الماسی مدیرکل دفتر بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز به تأثیر عوامل مخرب بر محیط‌زیست دریایی اشاره کرد و اظهار داشت: زباله‌های جامد از مهم‌ترین آلودگی‌های دریایی هستند. باوجود افزایش تعداد سازمان‌ها و تشکل‌های زیست‌محیطی و کنوانسیون‌های بین‌المللی و فعالیت انجمن‌های مختلف در این زمینه، بازهم شاهد تشدید روند تخریب محیط‌زیست دریایی هستیم. کشورهای مختلفی در تخریب محیط‌زیست دریایی شریک هستند و مسائل اقتصادی، تأمین معیشت و درآمد از دریا باعث شده تا روزبه‌روز حفظ محیط‌زیست اسیر مسائل اقتصادی شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
وی گفت: سال ۱۳۹۶ با راه اندازی خط مسافر دریایی بین چابهار و مسقط، مراودات تجاری، قومی، گردشگری و توریسم درمانی بین دو کشور شکل گرفت. این مقام مسئول افزود: متاسفانه یک وقفه ۱,۵ تا ۲ ساله برای خط مسافر دریایی ایران و عمان اتفاق افتاد که پس از رایزنی‌های مختلف با کشور عمان و همینطور انعقاد قراردادی با بخش خصوصی در خصوص راه اندازی خط مزبور، امید می‌رود تا پایان آذرماه سال جاری نخستین سفر دریایی بین چابهار و مسقط دوباره برقرار شود. آقایی اظهارداشت: بسترسازی برای توسعه صنعت گردشگری وخدمات وابسته، ارتقای رفاه و شاخص‌های اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی منطقه از جمله اهداف این خط مسافری است. وی ادامه داد: افزایش جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، سهولت تردد تجار و سرمایه گذاران بین ایران و عمان، افزایش ترافیک دریایی، گسترش مراودات قومی بین دوکشور از دیگر اهداف راه اندازی خط مسافری دریایی در بندر چابهار است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: نکته قابل توجه اینکه از جمعیت پنج میلیون نفری عمان یک میلیون نفر بلوچ هستند.
مهرمهر3 ماه قبل
وی گفت: سال ۱۳۹۶ با راه اندازی خط مسافر دریایی بین چابهار و مسقط، مراودات تجاری، قومی، گردشگری و توریسم درمانی بین دو کشور شکل گرفت. این مقام مسئول افزود: متاسفانه یک وقفه ۱,۵ تا ۲ ساله برای خط مسافر دریایی ایران و عمان اتفاق افتاد که پس از رایزنی‌های مختلف با کشور عمان و همینطور انعقاد قراردادی با بخش خصوصی در خصوص راه اندازی خط مزبور، امید می‌رود تا پایان آذرماه سال جاری نخستین سفر دریایی بین چابهار و مسقط دوباره برقرار شود. آقایی اظهارداشت: بسترسازی برای توسعه صنعت گردشگری وخدمات وابسته، ارتقای رفاه و شاخص‌های اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی منطقه از جمله اهداف این خط مسافری است. وی ادامه داد: افزایش جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، سهولت تردد تجار و سرمایه گذاران بین ایران و عمان، افزایش ترافیک دریایی، گسترش مراودات قومی بین دوکشور از دیگر اهداف راه اندازی خط مسافری دریایی در بندر چابهار است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: نکته قابل توجه اینکه از جمعیت پنج میلیون نفری عمان یک میلیون نفر بلوچ هستند.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکار‌ی‌های ایران و ازبکستان به میزبانی تاشکند، پایتخت ازبکستان برگزار گردید. در این اجلاس، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران ریاست هیات ایرانی را بر عهده داشت. در حاشیه این اجلاس، همایش مشترک تجاری ایران و ازبکستان با حضور حلقه‌های تجاری ازبکستان و نمایندگان بیش از ۱۰۰ شرکت تجاری ایرانی نیز برگزار شد. از طرف دیگر، جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصولات در منطقه محسوب می‌شود. دست‌یابی به نزدیک‌ترین و امن‌ترین مسیر به آب‌های آزاد بین‌المللی برای ازبکستان از مسیر جمهوری اسلامی ایران مقدور است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
با این حال، به نظر می‌رسد در جمهوری اسلامی ایران می‌بایست توجه بیشتری به ازبکستان صورت گرفته و این کشور به عنوان مرکز اصلی تعاملات ایران در آسیای مرکزی قرار بگیرد. تا پیش از این، تاجیکستان این نقش کلیدی را در میان کشورهای آسیای مرکزی به عنوان کانون اصلی توجه جمهوری اسلامی ایران ایفا می‌کرد. ازبکستان پرجمعیت‌ترین جمهوری آسیای مرکزی است. در کنار این، می‌توان به این موضوع اشاره داشت که ازبکستان قدرتمندترین جمهوری آسیای مرکزی، به لحاظ شاخص‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قدرت است. در پایان باید اشاره کرد، قرار گرفتن ازبکستان به عنوان کانون توجه جمهوری اسلامی ایران در آسیای مرکزی، تناقضی با رویکرد متوازن و متعادل سیاست خارجی کشورمان ندارد.
فارسفارس3 ماه قبل
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امضای توافق‌نامه همکاری دریایی و کشتیرانی ایران و عمان از راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی بین دو کشور طبق این توافق‌نامه خبر داد و گفت: پروازهای بین دو کشور نیز در آینده نزدیک افزایش می‌یابد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، توافق‌نامه همکاری دریایی و کشتیرانی ایران و عمان امشب بین مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران و مدیرعامل سازمان بنادر عمان با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر تجارت و صنایع عمان به امضا رسید. در این مراسم وزیر راه و شهرسازی ایران اظهار داشت: ما برای اولین‌بار است که با کشور دوست عمان سند حمل‌ونقل دریایی امضا و مبادله می‌کنیم. وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: کشور عمان نیز بابت حضور شرکت‌های خدماتی و مهندسی ایرانی در آن کشور درخواست دارد که این کمک می‌کند تبادلات خود را با استفاده از این ظرفیت‌ها تسهیل کنیم. وی افزود: در حال حاضر سه شرکت هواپیمایی ما به عمان پرواز دارد ضمن آنکه سلام‌ایر و عمان‌ایر نیز به ایران پرواز دارند.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، به منظور تحکیم روابط مرزی با کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس و دریای عمان، سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا با علی بن سیف المقبالی فرمانده گارد ساحلی کشور عمان در تهران دیدار و گفت و گو کرد. وی ادامه داد: در چند سال اخیر تهدیدات در حوزه مرزهای دو کشور محدود شده و خوشبختانه هیچ گونه ناامنی در مرزهای مشترک نداریم. وی با اشاره به کشفیات انواع مواد مخدر در ۸ ماه گذشته، عنوان کرد: طی ۸ ماه گذشته نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد کشفیات مواد مخدر داشتیم که قریب بر ۶۴ تن رسیده است. وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حوزه تعاملات، هیچ محدودیتی با کشور دوست و همسایه عمان نداریم و آرزوی امنیت و آرامش را برای کشور و امت عمان داریم. فرمانده گارد ساحلی کشور عمان با بیان اینکه آمادگی داریم میزبان شما در عمان باشیم، گفت: از اقدامات ایران در امر مبارزه با موادمخدر مطلع هستیم و می‌دانیم بخش عمده از قاچاق مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید