ایرج تقی پور

ایرج تقی پور

ایلناایلنا1 ساعت قبل
با اعلام پذیرش یلدا سومین ساخته بلند مسعود بخشی در بخش رسمی و رقابتی هفتادمین جشنواره جهانی فیلم برلین، نخستین نمایش اروپایی این فیلم پس از پرمیر بین‌المللی در ساندنس آمریکا، در جشنواره برلین خواهد بود. به گزارش ایلنا، با اعلام پذیرش یلدا سومین ساخته بلند مسعود بخشی در بخش رسمی و رقابتی هفتادمین جشنواره جهانی فیلم برلین، نخستین نمایش اروپایی این فیلم پس از پرمیر بین‌المللی در ساندنس آمریکا، در جشنواره برلین خواهد بود. در حالیکه پیشتر انتخاب یلدا در بخش رقابتی چهل و‌نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رتردام، مهمترین جشنواره کشور هلند قطعی شده بود، به دلیل همزمانی جشنواره رتردام با ساندنس در آمریکا، نخستین نمایش اروپایی یلدا در جشنواره فیلم برلین خواهد بود. یلدا در بخش مسابقه رسمی جنریشن (بالای ۱۴ سال) برای جایزه خرس کریستال این بخش رقابت خواهد کرد. یلدا هفته آینده در بخش مسابقه اصلی جشنواره ساندنس آمریکا روی پرده می‌رود.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
در حالی که پیشتر انتخاب یلدا در بخش رقابتی چهل ونهمین جشنواره بین المللی فیلم رتردام، مهمترین جشنواره کشور هلند قطعی شده بود، به دلیل همزمانی جشنواره رتردام با ساندنس در آمریکا، نخستین نمایش اروپایی یلدا در جشنواره فیلم برلین خواهد بود. یلدا در بخش مسابقه رسمی جنریشن (بالای ۱۴ سال) برای جایزه خرس کریستال این بخش رقابت خواهد کرد. یلدا هفته آینده در بخش مسابقه اصلی جشنواره ساندنس آمریکا روی پرده می‌رود. این فیلم تولید مشترک ایران با فرانسه، آلمان، سوئیس، لوکزامبورگ و لبنان است و پیرامید اینترنشنال پخش و فروش جهانی آن را بر عهده دارد. در این فیلم هنرمندانی چون بهناز جعفری، فرشته صدرعرفایی، بابک کریمی، صدف عسگری و فرشته حسینی ایفای نقش کرده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
اعتمادآنلاین| «یلدا» با عنوان بین المللی: «یلدا شبی برای بخشش»، تنها فیلم بلند ایرانی بخش مسابقه جهانی جشنواره ساندنس، مهمترین جشنواره فیلم‌های مستقل آمریکاست که از ۲۳ ژانویه تا ۲ فوریه در یوتا برپا می‌شود. «یلدا» محصول مشترک ایران با فرانسه، آلمان، سوئیس، لوکزامبورگ و لبنان است و بهناز جعفری، فرشته صدر عرفایی، بابک کریمی و صدف عسگری نقشهای اصلی آنرا ایفا می‌کنند. این فیلم در ایران توسط علی مصفا با مشارکت موسسه مسقل بن گاه (مسعود و محمود بخشی) و حمایت ایرج تقی پور و بنیاد فارابی تهیه شده است. شرکت پیرامید اینترنشنال پخش کننده و فروشنده بین‌المللی این فیلم است. منبع: ایسنا

اکران «یلدا» در سینماهای آلمان و فرانسه

ایسناایسنا3 هفته قبل
«یلدا» سومین فیلم بلند مسعود بخشی از ماه آوریل ۲۰۲۰ در آلمان و از ششم ماه مه (فروردین ماه) در فرانسه روی پرده خواهد رفت. این فیلم در ایران توسط علی مصفا با مشارکت موسسه مسقل بن گاه (مسعود و محمود بخشی) و حمایت ایرج تقی پور و بنیاد فارابی تهیه شده است. شرکت پیرامید اینترنشنال پخش کننده و فروشنده بین المللی این فیلم است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
با مراجعه به سایت دایرة المعارف سینمای ایران مشخص شد نه تنها اطلاعات فیلم‌های قبل از انقلاب و عوامل آنها حذف شده، حتی اطلاعات فیلم‌های بعد از انقلاب و بسیاری از عوامل این فیلم‌ها نیز از سایت حذف شده است. سینما دیلی: با مراجعه به سایت دایرة المعارف سینمای ایران مشخص شد نه تنها اطلاعات فیلم‌های قبل از انقلاب و عوامل آنها حذف شده، حتی اطلاعات فیلم‌های بعد از انقلاب و بسیاری از عوامل این فیلم‌ها نیز از سایت حذف شده است؛ مثلا در صفحه مربوط به فیلم «باشو غریبه کوچک» (تولید ۱۳۶۷) ساخته بهرام بیضایی نام سوسن تسلیمی بازیگر اصلی فیلم حذف شده است، یا نام مژده شمسایی را در لیست بازیگران فیلم «سگ کشی» (تولید ۱۳۷۹) از همین کارگردان نمی‌بینید. ایرج تقی پور مدیر این دایرة‌المعارف ضمن تایید حذف‌شدن بخش قابل توجهی از اطلاعات از روی سایت سی‌سینما آن را به هک شدن سایت موردنظر نسبت داد و گفت: «حذف اطلاعات کار ما نیست؛ ما از مواضع خود عقب‌نشینی نکردیم.»
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
حذف اطلاعات نیمی از تاریخ سینمای ایران از دایره‌المعارف دیجیتال فیلم‌های ایرانی شبهه وجود دست‌های پنهانی را در ذهن ایجاد می‌کند که به سلیقه شخصی خود بخش‌هایی از تاریخ سینمای کشور را به رسمیت نشناخته و آن را از بانک اطلاعاتی مهم‌ترین ارگان فرهنگی رسمی کشور، یعنی وزارت ارشاد، پاک کند. بسیاری از این پایگاه‌های تجاری، از اطلاعات ما هم استفاده می‌کنند. عجیب این است که تقریبا در همه‌ی آنها به بازیگران و سینماگران قبل از انقلاب هم اشاره شده است. چطور کسی که فیلم ندیده می‌تواند قضاوت کند که کس دیگری اهل سینما بوده یا خیر. در فیلم «بودن یا نبودن» ساخته کیانوش عیاری هم اثری از هیچ یک از بازیگران اصلی فیلم یعنی عسل بدیعی، فرهاد شریفی، چکامه چمن ماه و شبنم طلوعی نیست، در کنار بازیگران فیلم «خانه‌ای روی آب» ساخته بهمن فرمان‌آرا هم نام هدیه تهرانی و رضا کیانیان دیده نمی‌شود.
فراروفرارو2 ماه قبل
حذف سرفصل فائقه آتشین در پایگاه تاریخ سینماکیهان و گوگوشپس از اولین انتقادات از پایگاه دایره المعارف سینمای ایران، روزنامه کیهان نیز وارد گود شد و این بار تندتر از دیگر رسانه‌ها از اتفاق رخ داده انتقاد کرد. کیهان نوشت: «سازمان سینمایی در پایگاه تاریخ نگاری خود خواننده کاباره‌ای و معشوق‌اشرف پهلوی را به‌عنوان سینماگر شناسایی کرد». این اتفاق نشانگر عقب نشینی آشکار سازمان سینمایی با چند انتقاد کوچک است. حالا سوال این است که تکلیف سایت «تاریخ نگاری سینمای ایران» چه می‌شود؟ دایره المعارفی که با آنهمه سروصدا، پرسنل و بودجه افتتاح شد، به چه روزی خواهد افتاد. قرار بود این سایت تاریخ نگار سینمای ایران باشد تا علاقمندان و پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی بتوانند از آن استفاده کنند.
سینماپرسسینماپرس2 ماه قبل
سینماپرس: ایرج تقی‌پور مدیر دایره‌المعارف دیجیتال سینمای ایران (سی‌سینما) درباره‌ این دانشنامه سینمایی و حواشی به‌وجود آمده درباره‌ قرار دادن اطلاعات برخی از بازیگران پیش از انقلاب توضیحاتی ارائه داد. این سایت حاوی همه‌ اطلاعات سینمای ایران از اولین فیلمی که در ایران ساخته شده تا به امروز است. تمام فیلم‌های سینمایی بلند و کوتاه که در هر جای دنیا و ایران ثبت شده باشند، اطلاعات اولیه‌ آنها در این سایت موجود است. بسیاری از پایگاه‌های سینمایی هم هستند که جنبه‌ تجاری دارند. عجیب این است که تقریبا در همه‌ آنها به بازیگران و سینماگران قبل از انقلاب هم اشاره شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
این سایت حاوی همه‌ اطلاعات سینمای ایران از اولین فیلمی که در ایران ساخته شده تا به امروز است. تمام فیلم‌های سینمایی بلند و کوتاه که در هر جای دنیا و ایران ثبت شده باشند، اطلاعات اولیه‌ آنها در این سایت موجود است. در اجرای این کار طبیعی بود که تقریبا همه‌ پایگاه‌های ایرانی و خارجی دیگر را هم بررسی کردیم. بسیاری از پایگاه‌های سینمایی هم هستند که جنبه‌ تجاری دارند. عجیب این است که تقریبا در همه‌ آنها به بازیگران و سینماگران قبل از انقلاب هم اشاره شده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشروز گذشته خبری با عنوان «گوگوش و بهروز وثوقی از سوی سازمان سینمایی به رسمیت شناخته شدند» منتشر شد. اخبار فرهنگ و هنر - جریان از این قرار بود که پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران که به منظور ثبت سوابق سینماگران ایرانی راه اندازی شده، اطلاعات برخی بازیگران پیش از انقلاب را در سامانه خود ثبت و منتشر کرده است. پیگیری‌های ما در این زمینه تا کنون به نتیجه‌ نرسیده و پاسخی از سوی مسئولان سازمان سینمایی و ایرج تقی پور مدیر سایت دریافت نکردیم. پایگاه تاریخ نگاری سینمای ایران به منظور ثبت اطلاعات جامع فیلم‌ها و سینماگران اول اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد مهدی حیدریان رئیس وقت سازمان سینمایی رونمایی شد و فعالیت رسمی خود را به صورت پایگاهی دو زبانه و همچون بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها، با نظارت سازمان سینمایی و مدیریت ایرج تقی پور آغاز کرد.

سندرم شفافیت و راه دشوار سازمان سینمایی

6+
سینماپرسسینماپرس3 ماه قبل
افکارنیوزافکارنیوز6 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشفیلم سینمایی اکشن و ماجراجویانه «نیروانا» به تهیه کنندگی و کارگردانی مرتضی آتش زمزم به عنوان نخستین پروژه مشترک سینمایی ایران و بنگلادش فیلمبرداری خود در این ۲ کشور و لوکیشن‌های افغانستان را به پایان رساند. فیلمبرداری بخش‌های ترکیه نیز به زودی انجام خواهد شد. این فیلم مراحل فنی را نیز همزمان سپری می‌کند. وی یکی از برنامه‌های اصلی سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی را حمایت از محصولات مشترک از جمله فیلم «نیروانا» دانست. بازیگران بنگلادشی، ایرانی و لبنانی در این فیلم بازی دارند و برای بخش ترکیه بازیگران جدیدی به این پروژه خواهند پیوست.
مهرمهر7 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، فیلم سینمایی اکشن «نیروانا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مرتضی آتش زمزم از چندی پیش کلید خورده است و مراحل تولید خود را به عنوان نخستین پروژه مشترک سینمایی ایران و بنگلادش سپری می‌کند. این روزها فیلمبرداری بخش ایران این فیلم در حال انجام است و تاکنون نیمی از فیلم جلوی دوربین رفته است. پیش از این فیلمبرداری بخش‌های مربوط به بنگلادش و افغانستان انجام شده بود. بازیگران بنگلادشی، ایرانی و لبنانی در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند و به زودی تعدادی بازیگر ایرانی و خارجی دیگر نیز به گروه افزوده می‌شوند. در خلاصه قصه این فیلم آمده است: «یک مامور پلیس بنگلادش برای نجات جان تعدادی از هموطنانش که در دست یک باند انتقال مواد مخدر از افغانستان به ترکیه و اروپا گرفتار آمده‌اند، به ۲ کشور مذکور و ایران سفر می‌کنند تا بتوانند با کمک پلیس اینترپل و پلیس ایران، مأموریت خود را به سرانجام برسانند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ماه قبل
در نشست خبری فیلم سینمایی یلدا، علی مصفا تهیه کننده اثر، مسعود بخشی کارگردان، بابک کریمی، بهناز جعفری، فرشته صدرعرفایی، فرشته حسینی، رامونا شاه بازیگران فیلم به همراه سایر عوامل حضور داشتند. به این جهت من از ابتدای شروع پروژه همراه نبودم و تهیه کنندگان فرانسوی مسئول اصلی ساخت اثر هستند. من فکر کردم برای مخاطبی که در ایران و خارج از ایران فیلم را می‌بیند اینکه برنامه پرببیننده در ایران وجود دارد بسیار جذاب است. زاک پیر دو در همین راستا ادامه داد: سینمای ایران سینمای پرافتخاری است و سینمای جهان و فرانسه باید از سینمای ایران یاد بگیرد. بخشی با اشاره به وارد کردن ارز به کشور برای تولید فیلم گفت: این فیلم تک لوکیشن است و من اصرار داشتم که فیلم را ایران بسازم.
تسنیمتسنیم11 ماه قبل
فیلم «یلدا» را، به لحاظ طراحی داستان، اجرا و به کارگیری هوشمندانه عنصر «تعلیق»، یک فیلم استاندارد و خوش‌ساخت می‌توان به حساب آورد. میزانسن درست و کارگردانی دقیق صحنه‌های رفت و برگشتی متعدد میان استودیوی برنامه «لذت عفو»، اتاق رژی و پشت صحنه برنامه و تدوین درست، ضرباهنگی قوی به کار بخشیده است. به بیان دیگر، شخصیت‌های فرعی فیلم هم به پیشبرد درام کمک می‌کنند و اصطلاحا «صحنه پرکن» نیستند. اما به باور نگارنده، اشتباه بزرگ فیلم، پایان‌بندی فیلم است. نکته قابل‌تامل این که پشت صحنه ساخت فیلم «یک خانواده محترم» هم فرانسوی‌ها نقش آفرین و به عنوان تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار سهیم بودند.

به انتهای لیست رسیدید