اینستکس

اینستکس

افکارنیوزافکارنیوز18 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشحمیدرضا فولادگر درباره عملکرد اقتصادی دولت پس از شکست برجام، گفت: دولت مجموعه یکپارچه نیست و تیم واحدی برنامه‌های اقتصادی و صنعتی دولت را مدیریت نمی‌کند. دولت بخش‌های مختلفی دارد، بخش هایی از دولت پس از برجام در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فعال شدند و توجه به تولید داخلی دارند. اخبار سیاسی-وی افزود: در بخش‌هایی، شرکت‌های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری، وزارت صمت، وزارت اقتصاد در زمینه کسب و کار اقداماتی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند. نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه بخش سیاست خارجی دولت طی شش سال گذشته کشور را در انتظار برجام، پسابرجام و «اینستکس» گذاشت، تصریح کرد دولت ۶ سال، اقتصاد کشور را در انتظار بر جام گذاشت. فولادگر با بیان اینکه دولت در جلسات اعلام می‌کند که تغییر برنامه داده و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد، بیان کرد: بخش هایی از دولت نیز تغییر برنامه دادند و در راستای رونق تولید گام هایی برداشته‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بیان احساس حقارت از سلطه امریکا براروپا به مکرون خلاصه نشده و پیش از این نیز دیگر مقامات اروپایی برآن تأکید کرده بودند. چندی پیش وزیر اقتصاد آلمان امکان اروپا برای اتخاذ سیاست‌های متفاوت از امریکا در تحریم ایران را فرصتی برای خروج اروپا از زیر سلطه امریکا دانسته بود. این نشریه همچنین از اروپایی‌ها می‌خواهد با استفاده از این فرصت، استقلال خود را به نمایش گذاشته و از زیر سایه سلطه امریکا خارج شوند. مقر ناتو در بروکسل، مرکز اتحادیه اروپا قرار دارد و سبب شده است امریکا در وسط اروپا، حضور نظامی چشمگیری داشته باشد. اجازه تشکیل ارتش مستقل اروپایی را ندارد و بازی‌های تجاری و اقتصادی امریکا، آن‌ها را به هم می‌ریزد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
بیان احساس حقارت از سلطه امریکا براروپا به مکرون خلاصه نشده و پیش از این نیز دیگر مقامات اروپایی برآن تأکید کرده بودند. چندی پیش وزیر اقتصاد آلمان امکان اروپا برای اتخاذ سیاست‌های متفاوت از امریکا در تحریم ایران را فرصتی برای خروج اروپا از زیر سلطه امریکا دانسته بود. این نشریه همچنین از اروپایی‌ها می‌خواهد با استفاده از این فرصت، استقلال خود را به نمایش گذاشته و از زیر سایه سلطه امریکا خارج شوند. مقر ناتو در بروکسل، مرکز اتحادیه اروپا قرار دارد و سبب شده است امریکا در وسط اروپا، حضور نظامی چشمگیری داشته باشد. اجازه تشکیل ارتش مستقل اروپایی را ندارد و بازی‌های تجاری و اقتصادی امریکا، آن‌ها را به هم می‌ریزد.
مهرمهر1 روز قبل
حمیدرضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عملکرد اقتصادی دولت پس از شکست برجام، گفت: دولت مجموعه یکپارچه نیست و تیم واحدی برنامه‌های اقتصادی و صنعتی دولت را مدیریت نمی‌کند. دولت بخش‌های مختلفی دارد، بخش هایی از دولت پس از برجام در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فعال شدند و توجه به تولید داخلی دارند. وی افزود: در بخش‌هایی، شرکت‌های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری، وزارت صمت، وزارت اقتصاد در زمینه کسب و کار اقداماتی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند. نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه بخش سیاست خارجی دولت طی شش سال گذشته کشور را در انتظار برجام، پسابرجام و «اینستکس» گذاشت، تصریح کرد دولت ۶ سال، اقتصاد کشور را در انتظار بر جام گذاشت. وی با بیان اینکه یقینا با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تولید داخل دوران تحریم را پشت سر می‌گذاریم، اظهار داشت: بسیاری از اقتصاددانان خارجی اعلام می‌کنند که ایران کم کم در مقابل تحریم خارجی واکسینه شده است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ بورس منفی ۱٫۳ درصد، دلار مثبت ۱٫۷ درصد و طلا و سکه هم به یک میزان و معادل ۱٫۱ درصد مثبت. بازارها در هفته اخیر چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی مثبت ۰٫۵۷ درصد، طلا بازدهی مثبت ۱٫۱۷ درصد، سکه بازدهی مثبت ۱٫۸ درصد و دلار هم بازدهی مثبت ۱٫۳ درصد. این خبر برای برخی فعالان بازار ارز نگران‌کننده به نظر می‌رسد اما پیش از افزایش قیمت بنزین رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نوسان اخیر قیمت دلار عنوان کرده بود: بانک مرکزی با اقتدار به عنوان بازارساز در بازار ارز حضور فعال دارد. در عین حال اگر در هفته جاری نوسان بازار ارز ادامه پیدا کند امکان تسری این نوسان به بازار طلا هم وجود دارد. اما در بازار سرمایه از نگاه شهلا حیدری، کارشناس بازار سرمایه و بازارگردانی تامین سرمایه امین، افزایش قیمت بنزین در صنعت روانکارها و پالایشی‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد.
ایمناایمنا1 روز قبل
وابستگی کشور به درآمدهای نفتی کشور را در تنگنا قرار داده؛ تحریم نفت هم راهکار مناسبی دارد. رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به وی بیان کرد: بنده دستور دادم تا آقای قاضی زاده که عضو هیات رئیسه هستند این موضوع را دنبال کنند. نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش، گفت: استان و شهر اصفهان با چالش طرح‌های نیمه تمام عمرانی، توسعه نامتوازن، آب و کشاورزی روبروست. شهدای عملیات محرم و شهدای اصفهان و کاروانهای کمکهای مردمی اصفهان به جبهه‌های حق علیه باطل نمونه عملی این مسئله است. پایان سکوت، صبر و تحمل مردم اصفهان و اعتراض آنان به عملکرد نادرست و ضعیف مدیران استان نباید موجب بی‌انصافی مسؤولان کشور شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، او در این نشست از برنامه‌ریزی‌های فرانسه برای یافتن فرمولی برای حذف تحریم‌های یک‌جانبه امریکا علیه ایران خبر داد و گفت: فرانسه همچنان برای به نتیجه رسیدن اینستکس تلاش می‌کند. به گزارش اتاق بازرگانی ایران، سفیر فرانسه در تهران در ملاقات با رییس اتاق ایران ضمن اشاره به ادامه گفت‌وگوها میان ایران و فرانسه، از تلاش‌های پاریس برای حذف تحریم‌ها و از سرگیری همکاری‌های تجاری با ایران خبر داد. غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران، در این نشست با وجود انتقاد از کاهش چشمگیر روابط تجاری بین ایران و فرانسه از تلاش‌های سازنده و میانجیگری این کشور در جریان آغاز تحریم‌های یک‌جانبه امریکا علیه ایران قدردانی کرد. او به تفاهم‌نامه‌ای که بین اتاق ایران و اتاق پاریس در حوزه آموزش و ایجاد آموزشگاه بین‌المللی با کمک این کشور در ایران به امضا رسیده اشاره کرد و گفت: در همین رابطه اتاق مشترک ایران و فرانسه نیز در حال پیگیری حضور متخصصان باسابقه فرانسوی در ایران برای برگزاری دوره‌های آموزشی است. در همین راستا با همکاری اتاق مشترک ایران و فرانسه جلساتی با شرکت‌های دارویی و صنایع غذایی داشته‌ایم.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
بیانیه اخیر سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه، نوعی پرده برداری آشکار از «استراتژی پنهان تروئیکای اروپایی» علیه کشورمان محسوب می‌شود. این استراتژی، ترجمانی از همان استراتژی «مهار ایران قدرتمند» است که ایالات متحده و بازیگران اروپایی مشترکا به دنبال تحقق آن هستند. این ادعای مضحکانه مقامات اروپایی، بیش از آنکه محصول یک توهم ساده انگارانه باشد، حکایت از تلاش آنها جهت آدرس دهی نادرست به افکار عمومی ایران و دنیا دارد. تروئیکای اروپایی برخلاف خواسته برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چهره‌ای عریان از ماهیت و موجودیت خود را در قالب نگارش بیانیه اخیر به ملت ایران ارائه کرده‌اند. هم اکنون زمان گذار کامل از این پیش فرض و جایگزینی یک گزاره راهبردی قطعی به نام «پیوستگی مطلق آمریکا و اروپا در تقابل با ایران قدرتمند» می‌باشد.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
بنابراین جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با پولشویی پیشگام بوده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: جمهوری اسلامی بلافاصله بعد از تصویب این قانون اقدام به اجرای آن کرد. این در حالی است که عربستان به کنوانسیون FATF پیوسته است. وی FATF را ابزاری سیاسی خواند و اظهار داشت: غرب به دنبال این است از این ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی استفاده کند و پیوستن جمهوری اسلامی به FATF به صلاح نیست. روحانی تضمینی برای گلابی‌های FATF نمی‌دهد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 روز قبل
در عین حال، سفیر فرانسه در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن اشاره به ادامه گفت‌وگوها میان ایران و فرانسه، از تلاش‌های پاریس برای حذف تحریم‌ها و از سرگیری همکاری‌های تجاری با ایران خبر داد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، در این نشست به‌رغم انتقاد از کاهش چشمگیر روابط تجاری بین ایران و فرانسه از تلاش‌های سازنده و میانجی‌گری این کشور در جریان آغاز تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران قدردانی کرد. با این وجود بخش خصوصی در سخت‌ترین شرایط هم سعی می‌کند روابط بین‌المللی را حفظ کند و به فعالیت‌های تجاری خود ادامه دهد. سفیر فرانسه خاطرنشان کرد: این تلاش‌ها ادامه دارد؛ هرچند مسیر سخت و پیچیده‌ای در پیش داریم. در همین راستا با همکاری اتاق مشترک ایران و فرانسه جلساتی با شرکت‌های دارویی و صنایع غذایی داشته‌ایم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 روز قبل
تحریمتشدید تحریم‌های اقتصادی ایران از سوی امریکا در همه ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۸ تداوم داشت. بودجه دولتپیامدهای تحریم دامنه‌دار و طولانی علیه اقتصاد ایران به مرور آثار و پیامدهای خود را در سطح کلان برجای می‌گذارد. واقعیت این است که دولت ایران در ۶ ماه نخست ۱۳۹۸ زیر شدیدترین فشارهای و سیاسی و اقتصادی قرار داشته است. فساد در اوجیکی از پدیده‌های اوج گرفته نیمه نخست امسال برملا شدن ابعاد تازه‌ای از فساد اقتصادی در ایران است. کوچک شدن حجم تجارت خارجی به معنای کمتر شدن نسبت این متغیر به تولید ناخالص داخلی است که در عمل به معنای محصور شدن بیشتر اقتصاد ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
برای حفظ توافق هسته‌ای همه مسوولیت‌ها باید بین همه اعضای این توافق تقسیم شود. روسیه همواره بر حفظ توافق هسته‌ای برجام و نیز رعایت مفاد این توافق از سوی همه اعضا تاکید کرده است. این موضع روسیه با حمایت دیگرعضو طیف شرقی برجام یعنی چین نیز برخوردار شده است. روسیه بر قابل درک بودن کاهش تعهدات برجامی ایران تاکید کرده و آن را حاصل بی مسئولیتی اروپا در عمل نکردن به تعهدات خود در چارچوب برجام دانسته است. البته روسیه تنها بر موضع گیری لفظی اکتفا نکرده بلکه درصدد است تا به همراه چین گام‌های عملی برای حفظ برجام بردارند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزرای خارجه سه کشور اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه‌ مشترکی را درباره برجام منتشر کرده و در آن در خصوص از سرگیری غنی‌سازی در فردو ابراز نگرانی کردند. تروئیکای اروپایی از ایران خواسته‌اند تا به برجام کاملا پایبند بوده و بدون هیچگونه تاخیری به تمامی تعهدات برجامی بازگردند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه فوق نوشت: «به تعهدات خود ذیل برجام کاملا پایبند بوده‌ایم.» شما؟! وضعیت دوگانگی کنونی شاید عاملی بوده که اروپا میان ایران و باقی‌ماندن آن در تعهدهسته‌ای و همراهی با اروپا یکی را انتخاب کند. شاید دلیل امر همین است که اروپا ناگهان تغییر رنگ داده و بجای جبران تعهدات، به سیاست فشار بر ایران روی بیاورد.
ایبناایبنا4 روز قبل
به گزارش ایبنا از اتاق ایران، فیلیپ تیبو، سفیر فرانسه در تهران در ملاقات با غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن اشاره به ادامه گفتگوها میان ایران و فرانسه، از تلاش‌های پاریس برای حذف تحریم‌ها و از سرگیری همکاری‌های تجاری با ایران خبر داد. همه این دیدارها و گفت‌وگوها در راستای حل مشکل تحریم‌ها و رسیدن به فرمولی برای حذف آنها صورت گرفته است. در همین راستا با همکاری اتاق مشترک ایران و فرانسه جلساتی با شرکت‌های دارویی و صنایع غذایی داشته‌ایم. غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران، در این نشست با وجود انتقاد از کاهش چشمگیر روابط تجاری بین ایران و فرانسه، از تلاش‌های سازنده و میانجی‌گری این کشور در جریان آغاز تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران قدردانی کرد. رییس اتاق بازرگانی ایران در ادامه به تفاهم‌نامه‌ای که بین اتاق ایران و اتاق پاریس در حوزه آموزش و ایجاد آموزشگاه بین‌المللی با کمک این کشور در ایران به امضا رسیده اشاره کرد و گفت: در همین رابطه اتاق مشترک ایران و فرانسه نیز در حال پیگیری حضور متخصصان باسابقه فرانسوی در ایران برای برگزاری دوره‌های آموزشی است.
فردا نیوزفردا نیوز4 روز قبل
این در حالی است که عربستان به کنوانسیون FATF پیوسته است. دولت در همان زمان اعلام کرد تصویب این کنوانسیون از اختیارات دولت است، اما مجلس با این موضوع مخالف بود. وی FATF را ابزاری سیاسی خواند و اظهار داشت: غرب به دنبال این است از این ابزار سیاسی علیه جمهوری اسلامی استفاده کند و پیوستن جمهوری اسلامی به FATF به صلاح نیست. روحانی تضمینی برای گلابی‌های FATF نمی‌دهد. طرفداران برجام باید پاسخگوی وضعیت اقتصادی کشور باشند نه مخالفان پیوستن ایران به FATF.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
اما برعکس انتظارات و توقعاتی که داشتیم متأسفانه در کمال تعجب شاهد سخنرانی‌های تند و تیزی از آقای روحانی در جمع مردم شریف یزد و رفسنجان بودیم که امید را به یأس و وحدت را به تضاد مبدل نمود!! !» ایشان با این سخنان خود، بنوعی «قوه قضائیه» را به کلاهبرداری متهم کرد و در عین حال از مسئولین قوۀ قضائیه‌ای که خودشان آنرا چند دقیقه قبل تضعیف و تخریب کرده بودند خواست تا با مفسدین درشت برخورد نماید که البته منظورشان مفسدین درشت غیر دولتی بوده است!! البته تجربه ثابت کرده مسئولین کشوری غالبا در ایام انتخابات به این و آن متوسل میشوند و نام اشخاص شناخته شده را در سخنرانی‌های خود بر زبان جاری میکنند. شما در سخنرانی‌های خودتان بنوعی اعتراف به ورشکستگی و غرق شدن در مشکلات اقتصادی را مطرح نمودید!! این مردم همان مردمی بودند که به شما اعتماد نموده و ساعتها کنار خیابانها صف کشیدند تا رأی شان را به جنابعالی بدهند!!
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
در گفت‌وگو با عصرایرانعلیرضا رحیمی نماینده مجلس در مورد آینده برجام گفت: نگاه ما به توافق هسته‌‌ای این بود که برجام یک گام سازنده در امنیت بین الملل و مناسبات هسته‌ای ایران است. این عضو هیات رئیسه مجلس در گفت‌وگو با عصرایران ادامه داد: حفظ برجام یک خواست متقابل است ولی اینکه در عمل بتوانند برجام را حفظ کنند موضوعی است که به رفتار اروپایی‌ها بستگی دارد چراکه آنها در عمل ما را با تردید مواجه کرده‌اند یعنی عملکرد اروپا باعث شد که ایران نسبت به توانمندی و جدیت اروپایی‌ها در حفظ برجام با تردید مواجه شود علی رغم اینکه ضرورت آن مورد اجماع همه طرف‌ها به جز آمریکایی‌ها هست. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: فشارهای داخلی برای خروج ایران از برجام زیاد است و در عین حال خصومت آمریکایی‌ها و در عمل تضعیف و بی خاصیت کردن برجام از طرف آنها موضوعی است که ایران را به سمت گام‌های چهارگانه سوق داده است چراکه ایران عملا نتوانسته است از منافع برجام بهره برداری کند. عضو فراکسیون امید تاکید کرد: خروج ایران از برجام فعلا در دستور کار نیست ولی ما با تردید جدی در کارایی برجام مواجه هستیم. رحیمی در مورد اینکه حداکثر زمانی که ایران در برجام خواهد ماند چندماه یا سال است گفت: زمان را هیات عالی نظارت بر برجام مشخص می‌کند یعنی به متغیرها و عناصرهای که اروپایی‌ها در عمل نشان می‌دهند بستگی دارد ولی قابل پیش بینی است که گام پنجم در برجام گام تعیین کننده ‌و‌سرنوشت سازی برای این معاهده بین المللی خواهد بود.

پشت پرده ماجراجویی جدید نتانیاهو/ یارانه ثروتمندان به بقیه مردم پرداخت می‌شود

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 روز قبل
وقتی مشغول دفع‌الوقت بودید، ایران مکانیسم رفع اختلاف در برجام را به جریان انداخت و تمام کرد.» ظریف افزود: «ما اکنون در حال استفاده از اقدامات جبرانی مندرج در پاراگراف ۳۶ برجام هستیم. آن هم در شرایطی که امریکا تلاش کرده با تحریم‌های خود بتدریج دورنمای مبادلات اقتصادی ایران را پیچیده‌تر کند. دو سناریوی باقی ماندهآغاز گام‌های تدریجی ایران و متوقف شدن مرحله به مرحله تعهدات برجامی‌اش، اروپا را با واقعیت ناتوانی خود برای نجات برجام رو به رو کرد. اشاره‌ای که به این معناست شرکای اروپایی این توافق، خود به پیامدهای زیان بار بازگذاشتن دست تهران برای تلافی‌جویی بیشتر و فراتر از برجام واقفند. چه تهدید آنها به خروج از برجام هم می‌تواند پیامدهای مشابهی را از سوی ایران به دنبال داشته باشد.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
او با اشاره به نشست وزرای اتحادیه اروپا، تصریح کرد: این نشست ظاهرا چیزی بیشتر از گفته‌های مقامات انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نخواهد داشت، چراکه دستور کار وزیران اتحادیه اروپا را معمولا این سه کشور تعیین می‌کنند و سایر کشور‌ها واکنش خاصی نشان نخواهند داد. عابدینی تاکید کرد: سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه صرفا به ابراز تاسف بسنده خواهند کرد و این موضوع را بیان می‌کنند که ایران باید به برجام برگردد، در صورتی که برگشت ایران به توافق هسته‌ای صرفا در گرو عمل طرف‌های غربی به تعهداتشان است. کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که آمریکا به صورت رسمی از برجام خارج و سه کشور اروپایی هم به صورت غیر رسمی با عدم انجام تعهدات عملا توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشتند، بنابراین هیچ اقدام قابل توجه‌ای را نمی‌توانیم از کشور‌های اروپایی انتظار داشته باشیم. اتحادیه اروپا اعلام کرد وزیران خارجه این بلوک سیاسی در نشست روز دوشنبه خود که در شهر «بروکسل» بلژیک برگزار می‌شود، در مورد ایران و وضعیت منطقه غرب آسیا هم گفت‌وگو می‌کنند. این اولین نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا پس از اعلام گام چهارم کاهش تعهد جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای و آغاز غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات «فردو» است. با وجود ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از این گام، تهران تأکید کرده است که در صورتی که وعده اروپا برای جبران آثار تحریم‌های یکجانبه آمریکا محقق نشود، به مسیر کنونی که با استناد به بند توافق هسته‌ای آغاز شده، ادامه داده و بیش از پیش از اجرای تعهدات برجامی فاصله می‌گیرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 روز قبل
ساعت۲۴-بیانیه سه کشور اروپایی دیروز در حالی منتشر شدکه به نظر می‌رسد اروپایی‌ها کماکان به دنبال گفتاردرمانی برجام البته با کمی لحن‌تندتر از قبل هستند. اخطار اروپاحالا و پس از اجرای گام چهارم کاهش تعهدات ایران در فردو، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا از ایران خواسته‌اند تا در خلاف جهت کاهش تعهدات خود گام بردارد. سابقه تعهدات اروپااردیبهشت ماه سال ۹۷ و بعد از خروج یکجانبه‌ آمریکا از برجام، اروپایی‌ها نخستین واکنش را به اقدام‌ آمریکا داشتند. با این حال تمام وعده‌ها و تعهدات اروپایی‌ها در حد گفتاردرمانی و وعده‌ و وعید باقی ماند. آن طور که اداره خدمات خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود، این مکانیزم قرار بود با هدف اجرای کامل و موثر برجام ایجاد شود.
ایلناایلنا5 روز قبل
به نظر می‌رسد این اقدام منطقی‌ترین راه برای کاهش تنش‌ها و حل موضوع هسته‌ای ایران باشد. این واکنش‌ها از سوی ایران نشان می‌دهد که سیاست فشار بر ایران نتیجه بخش نبوده است و ترامپ نتوانسته با فشار بر ایران، تهران را به میز مذاکره بکشاند و تنها باعث کاهش تعهدات برجامی ایران شده است. اما ایران اعلام کرده است که اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، اقدامات ایران در مورد برجام و کاهش تعهدات برجامی ایران نیز قابل برگشت خواهد بود. ترامپ باید برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های تهران را لغو کند و به برجام بازگردد. به نظر می‌رسد این اقدام منطقی‌ترین راه برای کاهش تنش‌ها و حل موضوع هسته‌ای ایران باشد.
مهرمهر5 روز قبل
آمریکا نیز کشورهای اروپایی را به پیوستن به کمپین حداکثری فرامی خواند، با این اوضاع خطر خارج شدن از کنترل رخ می‌نماید. فو چونگ مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین ۱۸ آبان/ ۹ نوامبر در نشست عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای خاطر نشان کرد: تنش‌های حال حاضر پیرامون مساله هسته‌ای ایران در نهایت ناشی از اعمال فشار حداکثری آمریکاست. پس از خروج آمریکا از برجام، انگلستان، فرانسه و آلمان متعهد شدند که از طریق تامین منافع اقتصادی ایران برجام را حفظ کنند. عراقچی خاطر نشان کرد: تحریم آمریکا علیه ایران جنگ اقتصادی است، تنها راه حل تنش‌های کنونی این است که آمریکا در این جنگ اقتصادی اعلام آتش بس کند. حل مساله هسته‌ای ایران زمان بر است و به خرد و صبر نیاز دارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور5 روز قبل
این هدیه کوچک دولت و شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت به ملت بزرگ ایران است. همزمان وزیر نفت هم درباره این میدان عظیم نفتی گفت: این میدان نفتی از لحاظ ذخایر، دومین میدان بزرگ نفتی است که طول چهل سال در ایران اکتشاف شده است. این خبرگزاری انگلیسی به نقل از رئیس جمهوری نوشت: به رغم تحریم‌های آمریکا، کارگران ایرانی یک میدان نفتی کشف کرده‌اند که ذخیره آن ۵۳ میلیارد بشکه است. ایران تاکید دارد که اروپا باید بتواند فروش نفت ایران را تضمین کند و اروپا هم اعلام کرده که قادر به انجام چنین کاری نیست. پایگاه خبری عربی ۲۱ نیز چنین تیتر زد: «ایران غافلگیر کرد … یک میدان نفتی گسترده در مرکز این کشور».
خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
کارشناس مسائل بین الملل گفت: اروپا به صورت غیر رسمی با عدم انجام تعهدات عملا توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشته است. او با اشاره به نشست وزرای اتحادیه اروپا، تصریح کرد: این نشست ظاهرا چیزی بیشتر از گفته‌های مقامات انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نخواهد داشت، چراکه دستور کار وزیران اتحادیه اروپا را معمولا این سه کشور تعیین می‌کنند و سایر کشور‌ها واکنش خاصی نشان نخواهند داد. عابدینی تاکید کرد: سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه صرفا به ابراز تاسف بسنده خواهند کرد و این موضوع را بیان می‌کنند که ایران باید به برجام برگردد، در صورتی که برگشت ایران به توافق هسته‌ای صرفا در گرو عمل طرف‌های غربی به تعهداتشان است. کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که آمریکا به صورت رسمی از برجام خارج و سه کشور اروپایی هم به صورت غیر رسمی با عدم انجام تعهدات عملا توافق هسته‌ای را زیر پا گذاشتند، بنابراین هیچ اقدام قابل توجه‌ای را نمی‌توانیم از کشور‌های اروپایی انتظار داشته باشیم. با وجود ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از این گام، تهران تأکید کرده است که در صورتی که وعده اروپا برای جبران آثار تحریم‌های یکجانبه آمریکا محقق نشود، به مسیر کنونی که با استناد به بند توافق هسته‌ای آغاز شده، ادامه داده و بیش از پیش از اجرای تعهدات برجامی فاصله می‌گیرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 روز قبل
این رسانه معتبر عربی در بخشی از این تحلیل نوشته است: «اروپایی‌ها پول زیادی برای اطمینان از ماندگاری ایران در برجام خرج می‌کنند». اروپایی‌ها پول و اعتبار زیادی برای اطمینان از ماندگاری توافق هسته‌ای ایران خرج کرده‌اند. آن‌ها البته اخیرا سیستمی -برای محافظت از شرکت‌های اروپایی که در ایران تجارت می‌کنند- در برابر تحریم‌های ایالات متحده نیز ایجاد کردند‌. حتی اگر بسیاری از آن‌ شرکت‌ها تمایلی به تن دادن به تحریم‌های آمریکا نداشته باشند، در عوض این ترس را دارند که در صورت نادیده گرفتن تحریم‌های ایران، بازار پر سود آمریکا را از دست دهند. تحریم‌های اروپا، یک گام به پیش و دو گام به پس!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
الان برخی از آنها کاندیدای ریاست جمهوری بودند و دست‌کم می‌توانستند صدای مردم ایران را به گوش افکار عمومی در آمریکا برسانند. واقعا اگر ایران در چنین موضع ضعفی قرار داشت، دولت اوباما حاضر می‌شد فرصت نجات به ایران بدهد؟! فراموش نکنیم که نقض برجام در دوره دولت دموکرات‌ها و به واسطه تصویب یا اجرای تحریم‌های ویزا و کاتسا و آیسا آغاز شد. وقتی کسانی چون هیلاری کلینتون گفته بودند در صورت پیروزی در انتخابات، فشارهای تحریمی جدیدی را بر ایران وارد می‌کنند. با چنین محدودیت‌هایی، معلوم نیست چرا وزارت امور خارجه ایران اساسا اینستکس را پذیرفت و بسیار پیش از اینها، در رویارویی‌اش با دولت آمریکا، از اروپایی‌ها قطع امید نکرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور5 روز قبل
وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه درباره راهکارهای باقی‌ماندن توافق هسته‌ای ایران (پس از شروع غنی‌سازی و احیای فعالیت اتمی در سایت فوردو و عبور از برخی مفاد دست‌وپاگیر توافق هسته‌ای) در بروکسل گفتگو کردند. این رسانه معتبر عربی در بخشی از این تحلیل نوشته است: «اروپایی‌ها پول زیادی برای اطمینان از ماندگاری ایران در برجام خرج می‌کنند». اروپایی‌ها پول و اعتبار زیادی برای اطمینان از ماندگاری توافق هسته‌ای ایران خرج کرده‌اند. حتی اگر بسیاری از آن‌ شرکت‌ها تمایلی به تن دادن به تحریم‌های آمریکا نداشته باشند، در عوض این ترس را دارند که در صورت نادیده گرفتن تحریم‌های ایران، بازار پر سود آمریکا را از دست دهند. تحریم‌های اروپا، یک گام به پیش و دو گام به پس!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
هیچ یک از کشورهای اروپایی برای داد و ستد با ایران آنقدر اهمیت قائل نیستند که رویارویی با آمریکا را برایشان موجه کند. تا همین‌جا ملاحظه می‌شود که اینستکس حتی از برنامه «نفت در برابر خوراک و دارو» هم محدودکننده‌تر است. این‌جاست که کار مشکل می‌شود زیرا تعریف «تروریسم» از دیدگاه اروپا و آمریکا با تعریف تروریسم از دیدگاه ایران یکسان نیست. در حالی که اروپا و آمریکا شماری از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی را «تروریست» می‌شناسند، حکومت ایران آنها را «گروه‌های مقاومت» می‌نامد. با چنین محدودیت‌هایی، معلوم نیست چرا وزارت امور خارجه ایران اساسا اینستکس را پذیرفت و بسیار پیش از اینها، در رویارویی‌اش با دولت آمریکا، از اروپایی‌ها قطع امید نکرد.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
این در حالی است که آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کند و اروپایی‌ها هم به دلیل ناتوانی در اجرای تعهدات خود در بیش از یکسال گذشته، نباید نسبت به کاهش تعهدات هسته‌ای ایران انتقادی داشته باشند. نگاه اروپا به افزایش توانمندی هسته‌ای کشورمان همواره نگاهی تهدیدآمیزی بوده که ممکن است امنیت آن‌ها را به مخاطره بیندازد. آن‌ها عنوان می‌کردند خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با این دورنما بود که ایران ۶ ماهه به زانو درآید، اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه توان هسته‌ای آن افزایش یافت. در همین حال اخباری در مورد احتمال اجرای مکانیسم ماشه از سوی اروپا در واکنش به کاهش تعهدات هسته‌ای ایران مطرح می‌شود. جمع‌بندی این مسائل نشان می‌دهد در برهه کنونی، غرب ناتوان از تصمیم‌گیری در قبال ایران و برجام است.

به انتهای لیست رسیدید