اینستکس

اینستکس

فیلم | توضیحات جدید رئیس بانک مرکزی درباره اینستکس

خبرآنلاینخبرآنلاین21 دقیقه قبل
صدا و سیماصدا و سیما21 دقیقه قبل
دو سارنزگفت: این توافق باید با وجود خروج یکجانبه آمریکا ادامه یابد. به همین علت ساز و کار اینستکس که توسط فرانسه, آلمان و انگلیس راه اندازی شده است باید عملیاتی شود. در واقع این نشانه‌ای از سوی اروپاست. راه اندازی این ساز و کار نشان خواهد داد اروپا می‌تواند یک صدا سخن بگوید و ما می‌توانیم در موازنه جهانی، وزنه موثری باشیم. اگر ما بپذیریم هربار که آمریکا از یک توافق خارج می‌شود و تحریم هایی اعمال می‌کند ما نیز باید آن را بپذیریم و تسلیم شویم در واقع موجودیت با این تبعیت داریم خود را نقض می‌کنیم.
ایرناایرنا43 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه پس از نشست کابینه این کشور در پاریس گفت: ما خواستار متحد کردن تلاش هایمان هستیم، از اینرو فرآیند تنش زدایی آغاز می‌شود. وی افزود: هنوز زمان باقی است و ما امیدواریم که همه طرف‌ها آرامش بیشتری را نشان دهند. وزیر امور خارجه فرانسه در عین حال گفت که هرچند زمان باقی است، اما این زمان اندک است. «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز این سخنان را بازگو کرد و افزود: خطر جنگ در خلیج فارس از بین نرفته است. تهران خواستار آن است که اروپا دریافت منافع اقتصادی برجام را برای ایران تضمین کند.
همشهریهمشهری52 دقیقه قبل
البته به نظرم نباید به آن سناریو بازگردیم و باید سعی کنیم با ابزارهای دیپلماتیک از اینستکس استفاده کنیم. این اقتصاددان در مورد الگو شدن مدل اینستکس برای سایر کشورها نیز گفت: این نگرانی برای آمریکا وجود دارد که اینستکس یک الگوی موفق برای سایر کشورها نیز باشد و می‌تواند تحریم‌های آمریکا و ایجاد محدودیت در استفاده از دلار را به چالش بکشد. همچنین می‌تواند نشان دهد که این ارز مستقل از نظارت حقوقی وزارت خارجه آمریکا و سیستم کنترل مالی این کشور است. این مثالی است که نشان می‌دهد صادرات ما به اتحادیه کاهش یافته است و در نهایت تأثیرگذاری اینستکس را کاهش می‌دهد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اتحادیه اروپا نمی‌تواند پالایشگاه‌ها را مجاب به خرید نفت ایران کند؟ گفت: اتحادیه اروپا اجازه داشتن چنین تاسیساتی را ندارد و این در تناقض با حقوق کشورهای عضو است.
الفالف1 ساعت قبل
* عبور ذخایر آب سنگین از ۱۳۰ تنکمالوندی درباره آب سنگین که جزو گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی است نیز گفت: در ارتباط با آب سنگین، ما بخشی از تعهداتمان را انجام می‌دهیم و بخشی استفاده‌های داخلی داریم، ولی با این روندی که جلو می‌رویم با توجه به «اورهال» خوبی که روی کارخانه انجام گرفته، الان کارخانه آب سنگین کارخانه بسیار خوبی است و آماده افزایش ظرفیت بیش از این است. اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازارهای جدید برای عرضه تولیدات جانبی آب سنگین نداشته باشیم، ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذر. کاربرد اصلی آب سنگین استفاده از آن در راکتورهایی است که با سوخت اورانیوم با غنای طبیعی کار می‌کنند و به راکتورهای آب سنگین مشهورند. در جریان این تور هسته‌ای، خبرنگاران از راکتور آب سنگین اراک و چاله این راکتور بازدید کردند و برخلاف برخی عکس‌های فتوشاپ شده، اثری از بتن در چاله راکتور نبود. خنک کننده و کند کننده هم باید آب سنگین باشد و همچنین تعداد مجتمع سوخت در قلب راکتور هم باید ۷۸ باشد.
ایرناایرنا1 ساعت قبل
انتخابات در کشور ما طی دهه‌های اخیر محرک، بهانه و عرصه‌ای برای بروز تحول خواهی و تغییرطلبی بوده است. حدود دو سال پس از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری بود که این تحول طلبی ثمره‌ای مشخص را به خود دید. اکنون اوضاع دست کم در عرصه روابط خارجی به طور کلی متفاوت از آن چشم انداز است. وضع تحریم‌های بی سابقه آمریکایی علیه مبادلات ارزی، صادرات نفت و بسیاری از منابع درآمدی ایران اوضاعی بعضا سخت‌تر از سال‌های جنگ و دوره قبلی تحریم‌ها را پیش روی کشور قرار داده است. آنچه مشخص است اینکه در شرایط امروز امید و اراده با عزم تغییر گره خورده است.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
اما باید این را در نظر داشت، ‌ مشکل ایران با آمریکا و آمریکا با ایران به برجام ربط مستقیمی ندارد. *چطور شد که فضای تقابلی دو کشور نزدیک به ۴ دهه لاینحل مانده است؟ در دنیای فعلی، کشورها بر اساس منافع ملی خودشان تصمیم می‌گیرند. الان هم باید با ارزیابی شرایط یک پلن طراحی کرد و از این طریق در جاهایی که می‌شود، تنش‌زدایی کرد. باید ببینیم منافع ملی ما چه چیزی را اقتضا می‌‌کند*در چنین شرایطی، تکلیف چیست؟ به هرحال نمی‌شود، بی‌تفاوت بود. خروج ایران از برجام می‌تواند تبعات جدی را به دنبال داشته باشد که به نفع اروپا هم نیست.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ساعت قبل
وزیر نفت می‌گوید اروپایی‌ها هنوز هیچ تضمینی برای خرید نفت ایران ارائه نداده‌اند. گروه سیاسی قدس آنلاین: بیژن نامدار زنگنه دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره احتمال خرید نفت ایران از سوی اروپایی‌ها برای راه‌اندازی اینستکس اظهار داشت: هنوز اروپایی‌ها هیچ تضمینی برای خرید نفت به ما اعلام نکردند و استدلال‌شان این است که چون نفت را نه دولت‌های اروپایی بلکه شرکت‌های خصوصی می‌خرند و آنها هم با آمریکا ارتباط دارند بنابراین از نفت ایران برداشت نمی‌کنند. اما همه باید در داخل متحد شویم و کمک کنیم که این مرحله را پشت سر بگذاریم. وزیر نفت در پاسخ به سوال دیگری، با اشاره به دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب، مواضع ایشان را مقتدرانه و حکیمانه عنوان کرد. وزیر نفت همچنین اعلام کرد: من از نماینده‌ای که سه بار خبری را به کذب علیه بنده اعلام کرده بود شکایت کرده‌ام.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
هفته گذشته هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان برای رایزنی عازم تهران شد و در جلسه تلخی میهمان محمدجواد ظریف بود. عضو مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری: اجرای اینستکس با وضع موجود تاثیری بر نجات برجام نخواهد داشتدیاکو حسینی، تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با اشاره به فضاسازی‌های شکل‌گرفته درباره اجرای اینستکس از سوی اروپا در ازای اجرای FATF و کنوانسیون‌های مرتبط با آن توسط ایران گفت: «تکلیف اینستکس مشخص است. ایران بارها اعلام کرده اینستکس حتما باید شامل همه کالاها شده و زمینه مبادلات تجاری برای کلیه آنها را فراهم آورد. این کارشناس مسائل استراتژیک درباره ضمانت اجرای اینستکس نیز توضیح داد: «تجارت امری محسوس و قابل‌اندازه‌گیری است. نقوی حسینی اساس شرط‌گذاری اروپایی‌ها برای اجرای اینستکس در ازای اجرای FATF را فاقد موضوعیت دانست و گفت هیچ مابه‌ازایی برای اجرای اینستکس وجود نخواهد داشت و این تعهد برجامی اروپایی‌هاست که باید بدون هیچ‌گونه شرط و شروطی اجرایی شود.

اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

3+
فارسفارس1 ساعت قبل
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
هفته گذشته هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان برای رایزنی عازم تهران شد و در جلسه تلخی میهمان محمدجواد ظریف بود. بعد از آن هلگا اشمید، معاون مسئول هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بسته‌ای پیشنهادی به تهران آمد و تلاش کرد ایران را به‌گونه‌ای برای تداوم اقداماتش برای کاهش اجرای تعهدات برجامی متقاعد کند. ایران بارها اعلام کرده اینستکس حتما باید شامل همه کالاها شده و زمینه مبادلات تجاری برای کلیه آنها را فراهم آورد. این کارشناس مسائل استراتژیک درباره ضمانت اجرای اینستکس نیز توضیح داد: «تجارت امری محسوس و قابل‌اندازه‌گیری است. نقوی حسینی اساس شرط‌گذاری اروپایی‌ها برای اجرای اینستکس در ازای اجرای FATF را فاقد موضوعیت دانست و گفت هیچ مابه‌ازایی برای اجرای اینستکس وجود نخواهد داشت و این تعهد برجامی اروپایی‌هاست که باید بدون هیچ‌گونه شرط و شروطی اجرایی شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 ساعت قبل
رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه برای راه اندازی اینستکس اروپایی‌ها یا باید از ما نفت بخرند و یا خط اعتباری بدهند، گفت تا کنون اتفاقی در جهت راهاندازی اینستکس نیفتاده است. قدس آنلاین، آرش خلیل‌خانه: رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه برای راه اندازی اینستکس اروپایی‌ها یا باید از ما نفت بخرند و یا خط اعتباری بدهند، گفت تا کنون اتفاقی در جهت راهاندازی اینستکس نیفتاده است. وی در پاسخ به سوال دیگری درباره شایعه حذف ارز نیمایی با تأکید بر اینکه ارز نیمایی حذف نمی‌شود ولی نرخ نیما به بازار آزاد خیلی نزدیک است، اظهار داشت: نمی‌دانم چرا برخی‌ مدام حذف ارز نیمایی رامطرح می‌کنند. اتفاقا دلیل اینکه این روزها ارز نیمایی زیادی عرضه می‌شود اینست که این نوع یا نرخ ارز برای صادرکنندگان مطلوب است. وی درباره امکان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در جلسه سران سه قوه هم با بیان اینکه نمیدانم چه کسی این موضوع را مطرح کرده؟ گفت: این برداشت اشتباهی است که صورت گرفته.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
بر همین اساس، مقام‌های ارشد سیاسی این سه کشور روز پنج‌شنبه و حول محور نجات توافق هسته‌ای با ایران مذاکرات خود را با همتایانشان از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل آغاز خواهند کرد. در همین حال، اروپا گزینه دیدار وزارء خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا از تهران و مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای را نیز در دست بررسی دارد. با این وجود، ایران بارها اعلام کرده که اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور، تلاش کافی برای نجات برجام نکرده است. مقام‌های ایرانی طی روزهای اخیر نیز بارها اعلام کرده‌اند که حفظ یکجانبه برجام دیگر ممکن نیست. مقامات اروپا ودیداربا هوکدویچه وله نیز درخبری جداگانه نوشته است آلمان، بریتانیا و فرانسه دست به ابتکار عملی تازه برای نجات توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی می‌زنند.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
سرنوشت برجام چه می‌شود؟ پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در این گزارش آورده است: نفس‌های برجام به شماره افتاده و هیچکدام از طرف‌ها حاضر نیستند، برای حفظ آن هزینه کنند. ایران بعد خروج آمریکا از برجام یک سال به اروپایی‌ها زمان داد تا چاره‌ای بیاندیشند و مانع فروپاشی برجام شوند اما اروپایی‌ها به گفتاردرمانی اکتفا کردند تا آنکه کاسه صبر تهران لبریز شد. ایران در سالروز خروج آمریکا از برجام به اروپایی‌ها ۶۰ روز مهلت داد تا گام‌های عملی برای حفظ برجام بردارند. باید این افراد پاسخ بدهند ترامپ صادرات نفت ایران را تحریم کرده یا زنگنه؟ واقعا سوال مهمی است. صادقی بیان کرد: نگاه ما نباید اینگونه باشد که مسؤولین متخلف هستند چراکه این قانون، قانون شفافیت است و در درجه اول مسؤولان بسیاری رفتار مناسبی داشتند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
پیش از این اخباری در خصوص تصمیم گیری سران قوا برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح شده بود اما این خبر مبنایی در بر نداشت. همتی درباره پیش بینی نرخ دلار افزود: برای مدیریت نرخ ارز برنامه ریزی می‌کنیم اما پیش بینی نداریم. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما آمادگی کافی داریم و منتظر اقدام اروپا هستیم. منابع قرض الحسنه بانک‌ها کاهش نیافته استرئیس کل بانک مرکزی درباره کاهش منابع قرض الحسنه بانک‌ها نیز گفت: این منابع کم نشده بلکه مصرف آن زیاد شده است. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: امیدواریم مردم سپرده‌های قرض الحسنه بیشتری داشته باشند و بانک‌ها نیز بتوانند تسهیلات بیشتری در اختیار مردم قرار دهند.
موجموج3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، برخی تحلیل‌گران مستقر در اندیشکده‌های غربی اعتقاد دارند که ساز و کار مالی پیشنهادی طرف‌های اروپایی برجام، حتی اگر اجرا هم شود کاری از پیش نمی‌برد. حتی اگر اروپایی‌ها پس از یک سال تلاش اینستکس را راه بیندازند، برای ایرانی‌ها آن کاری را که می‌خواهند انجام نخواهد داد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، گیلائوم خاویر بندر دیگر تحلیلگر حوزه ایران در اندیشکده جرمن مارشال می‌گوید اروپایی‌ها بین ایران و آمریکا گیر افتاده‌اند و این ناراحت‌کننده است چرا که آنها در اولین مرحله توافق را ایجاد کردند. به گفته او، اروپایی‌ها به ارزش توافق هسته‌ای با ایران باور دارند و برای آنها سخت است که به نبودن آن فکر کنند. نیویورک‌تایمز بار دیگر از شاپیرو نقل کرده است که ایرانی‌ها تلاش نمی‌کنند که راهی بیابند که اروپایی‌ها را ناراحت نکند.
فراروفرارو3 ساعت قبل
فروپاشی برجام، اروپا را در موقعیت بسیار دشواری قرار خواهد داد. یک دیپلمات بلندپایه اروپایی، با اشاره به احتمال عبور ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده، به رویترز گفت: «اگر آن‌ها (ایران) این کار را بکنند، کار اتحادیه اروپا تمام است.» دست اروپا خالی‌ست و برخی ناظران معتقدند که اروپا نمی‌تواند منافع اقتصادی ایران را جبران کند. اما بی‌عملی اروپا در نجات برجام، ممکن است این تنش‌ها را ناخواسته تشدید کند؛ لذا چند هفته آینده برای تلاش‌های برجامی اروپا می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. آیا اروپا می‌تواند در این چند هفته باقیمانده برای حفظ برجام کاری کند؟ اگر برجام فروبپاشد، اروپا به آمریکا می‌پیوندد؟ در صورت فروپاشی برجام، اروپا برای کاهش تنش‌های نظامی چه کاری خواهد کرد؟ این‌ها سوالاتی هستند که در حال حاضر پاسخ قاطعی برای آن‌ها وجود ندارد. به نظر می‌رسد که اروپا سر دو راهی قرار گرفته است و باید تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد با تضمین منافع اقتصادی ایران، برجام را حفظ کند یا اینکه روند قبلی را ادامه دهد.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
همتی درباره پیش بینی نرخ دلار افزود: برای مدیریت نرخ ارز برنامه ریزی می‌کنیم اما پیش بینی نداریم. سامانه نیما حذف نمی‌شودرئیس کل بانک مرکزی درباره ادعای اعضای اتاق بازرگانی درباره حذف سامانه نیما، گفت: سامانه نیما حذف نمی‌شود، اما نرخ آن به قیمت بازار آزاد نزدیک شده است. همتی با بیان اینکه نمی‌دانم که چرا مرتب این موضوع را مطرح می‌کنند، اضافه کرد: اکنون نرخ حواله نیما با نرخ حواله بازار آزاد تفاوتی ندارد. وی خاطر نشان کرد: دلیل اینکه در روزهای اخیر ارز زیادی در سامانه نیما عرضه می‌شود این است که عرضه حواله‌های ارزی در سامانه نیما برای صادرکنندگان مطلوب‌تر است. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما آمادگی کافی داریم و منتظر اقدام اروپا هستیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
********* باید توان موشکی را کنار بگذاریم، وگرنه اروپا قهر می‌کند! این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «اگر عملا از برجام خارج شویم، ارتباطاتمان با دنیا قطع خواهد شد. شرط اول توقف توان موشکی ایران، شرط دوم توقف کمک مستشاری ایران به کشورهای منطقه (یا همان توقف مبارزه با گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه) و شرط سوم به رسمیت شناختن (رژیم کودک کش و غاصب) اسرائیل». متاسفانه پیچیدن نسخه‌های حقارت بار به یک روال در طیف اصلاح طلب تبدیل شده است. در این ۶ سال سفره مردم کوچک شد، اما با این حال فعالین اصلاح طلب با توهین به شعور مردم مدعی هستند که مسیر اعتدال، بهترین درمان دردهاست!
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) بیست و نهم خرداد ماه ۱۳۹۸ هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالاتشان پاسخ دادند. علی ربیعی سخنگوی دولت گفت که با دستور رییس جمهور از این پس گردشگران خارجی بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت می‌توانند به ایران سفر کنند. امیر حاتمی وزیر دفاع گفت: فیلم‌هایی که از سوی آمریکایی‌ها درباره حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان رخ داده و آن را به ایران نسبت داده‌اند، هیچ سندیتی ندارد. می‌شود از هر کدام از این اقدامات، فیلم گرفته شود و به شکل خاصی منتشر شود اما این نوع فیلم‌ها هیچ گونه سندیتی ندارد. عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی گفت: ساتما نهاد متناظر اینستکس است که کاملا آماده همکاری هستیم، اروپا یا باید از ما نفت بخرد یا خط مالی ایجاد کند.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) بیست و نهم خرداد ماه ۱۳۹۸ هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالاتشان پاسخ دادند. همچنین مشروح گفت‌وگوهای عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، امیر حاتمی وزیر دفاع، علی ربیعی سخنگوی دولت، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، با خبرنگاران را می‌توانید در لینک‌های زیر دنبال کنید. سفر گردشگران به ایران از این پس بدون ثبت در پاسپورت خواهد بودعلی ربیعی سخنگوی دولت گفت که با دستور رییس جمهور از این پس گردشگران خارجی بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت می‌توانند به ایران سفر کنند. فیلم‌های آمریکایی‌ها از نفتکش‌ها سندیتی نداردامیر حاتمی وزیر دفاع گفت: فیلم‌هایی که از سوی آمریکایی‌ها درباره حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان رخ داده و آن را به ایران نسبت داده‌اند، هیچ سندیتی ندارد. می‌شود از هر کدام از این اقدامات، فیلم گرفته شود و به شکل خاصی منتشر شود اما این نوع فیلم‌ها هیچ گونه سندیتی ندارد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
رییس بانک مرکزی گفت: ساتما نهاد متناظر اینستکس است که کاملا آماده همکاری هستیم، اروپا یا باید از ما نفت بخرد یا خط مالی ایجاد کند. به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: نرخ نیمایی حذف نمی‌شود و الان قیمت آن به ارز آزاد نزدیک است، همچنین ساتما نهاد متناظر اینستکس است که کاملا آماده همکاری هستیم، اروپا یا باید از ما نفت بخرد یا خط مالی ایجاد کند. وی افزود: در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان در بانک مرکزی گشایش صادر می‌شود، حجم پرداختی‌ها افزایش یافته و منابع کم نشده است. ادامه دارد …

اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

3+
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد که سه کشور اروپایی طرف برجام در روزهای آینده فعالیت دیپلماتیک خود را از جمله از طریق نشست هایی میان مدیران سیاسی این کشورها و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بروکسل تشدید خواهند کرد. همچنین، سه دیپلمات اروپایی به رویترز گفتند که کمیسیون برجام که براساس این توافق تشکیل شده، احتمالا ظرف دو هفته آینده نشست برگزار خواهند کرد. این دیپلمات‌ها تاکید کردند که سه کشور اروپایی طرف برجام از نگرانی‌های ایران درباره اینکه تهران به توافقی پایبند مانده که واشنگتن ناقض آن است، بیم دارند. این گزارش رویترز در حالی است که با وجود گذشت بیش از یک سال از خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با وجود پایبندی کامل ایران به آن، کشورهای اروپایی هیچ اقدام موثری برای حفظ بهره مندی اقتصادی ایران از این توافق نکرده‌اند. اروپایی‌ها در ابتدا اقدام به احیای قانون مسدودساز برای جلوگیری از خروج شرکت‌های اروپایی از ایران به تبعیت از تحریم‌های آمریکا کردند، اما این اقدام تاثیری چندانی نداشت.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
مرکل با بیان اینکه «وضعیت بسیار جدی است» افزود: آلمان به همه طرف‌ها و بخصوص ایران خواهد گفت که تنش در اوضاع نباید تشدید شود. صدر اعظم آلمان همچنین درباره تبعات نقض برجام هم هشدار داد اما در عین حال ابراز خوشبینی کرد که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند خواهد ماند. مرکل خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که ایران به حفظ توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد؛ اگر اینگونه نباشد بطور طبیعی پیامدهایی وجود خواهد داشت. صدر اعظم آلمان هنگام استقبال از رئیس جمهوری اوکراین در برلین برای دقایقی دچار رعشه شد. منابع آلمانی گزارش داده‌اند که مرکل سابقه رعشه در هوای گرم را پیش از این نیز داشته است.

گام بعدی …

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در طرف‌های برجام فقط ایران بوده که به تعهداتش تا امروز عمل کرده، اما از حالا به بعد ایران در مسیر اعتمادسازی یک طرفه گام بر نمی‌دارد. ایران ۴۰ روز پیش به اروپایی‌ها فرصت داد تا در یک مهلت ۶۰ روزه به وعده‌هایی که داده‌اند عمل کنند ۲۰ روز بیشتر باقی نمانده و اروپایی‌ها صرفا از پاینبد بودن ایران به تعهداتش صحبت می‌کنند. در ۹ ماه گذشته اروپایی‌ها یا ایران را تشویق کرده‌اند که در برجام بماند یا یک بسته‌ای به نام اینستکس پیشنهاد داده‌اند که فقط روی برگه ماند و عملی نشد؛ بدقولی که مشاور ارشد خانم موگرینی درباره‌اش گفته است که به ایران حق می‌دهم هر تصمیمی بگیرد. و حالا ایران تصمیم می‌گیرد …اروپایی‌ها ۲۰ روز دیگر نشان خواهند داد که همچون تجربه تاریخی گذشته در دهه ۸۰ صرفا پای میز مذاکره می‌آیند، اما برای معامله هزینه نمی‌کنند یا برای نشان دادن چهره خوشبینانه‌ای از اروپا اقدام عملی انجام می‌دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 ساعت قبل
اما باید این را در نظر داشت، ‌ مشکل ایران با آمریکا و آمریکا با ایران به برجام ربط مستقیمی ندارد. اما با توجه به وضعیتی که در آمریکا وجود دارد و اینکه چهره‌ای چون ترام‍پ، برخلاف دولت اوباما که ترجیحش حل مسائل از طریق مذاکرات دوجانبه بود، بنا را بر تنازع و تقابل گذاشته است. *چطور شد که فضای تقابلی دو کشور نزدیک به ۴ دهه لاینحل مانده است؟ در دنیای فعلی، کشورها بر اساس منافع ملی خودشان تصمیم می‌گیرند. باید ببینیم منافع ملی ما چه چیزی را اقتضا می‌‌کند*در چنین شرایطی، تکلیف چیست؟ به هرحال نمی‌شود، بی‌تفاوت بود. خروج ایران از برجام می‌تواند تبعات جدی را به دنبال داشته باشد که به نفع اروپا هم نیست.
الفالف7 ساعت قبل
جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یکسال از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اقداماتی را در پاسخ به بدعهدی آمریکا و اروپا آغاز کرد که نشان دهنده عزم ایران برای بالا بردن هزینه تصمیمات اروپا و آمریکا علیه توافق هسته‌ای است. جتی توصیه مضحک رئیس جمهور فرانسه به ایرانه برای مسئوملیت پذیر بودن در قبال برجام نیز نشان از همراهی اروپا با آمریکا دارد. اکنون ایران، هم برجام را اجرا می‌کند و هم به تعهدات خود در این توافق پایبند است اما تحریم‌ها پابرجاست و چنین شرایطی غیرقابل ادامه است. در این میان نقش روسیه و چین نباید نادیده گرفته شود، یکی از اشتباهاتی که در جریان مذاکرات اتفاق افتاد، محور قرار دادن آمریکا و اروپا بود، در حالی که به چین و روسیه بیشتر از اروپا و آمریکا می‌توانستیم اعتنا و اعتماد کنیم. روسیه و چین نیز خواهان ماندن ایران در توافق هسته‌ای هستند، چرا که می‌دانند اگر ایران از برجام خارج شود، تنش‌های منطقه و حتی بین‌المللی افزایش خواهد یافت که چنین اتفاقی دنیا را درگیر خواهد کرد و زیان خواهد رساند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
البته به نظرم نباید به آن سناریو بازگردیم و باید سعی کنیم با ابزارهای دیپلماتیک از اینستکس استفاده کنیم. این اقتصاددان در مورد الگو شدن مدل اینستکس برای سایر کشورها نیز گفت: این نگرانی برای آمریکا وجود دارد که اینستکس یک الگوی موفق برای سایر کشورها نیز باشد و می‌تواند تحریم‌های آمریکا و ایجاد محدودیت در استفاده از دلار را به چالش بکشد. همچنین می‌تواند نشان دهد که این ارز مستقل از نظارت حقوقی وزارت خارجه آمریکا و سیستم کنترل مالی این کشور است. این مثالی است که نشان می‌دهد صادرات ما به اتحادیه کاهش یافته است و در نهایت تأثیرگذاری اینستکس را کاهش می‌دهد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اتحادیه اروپا نمی‌تواند پالایشگاه‌ها را مجاب به خرید نفت ایران کند؟ گفت: اتحادیه اروپا اجازه داشتن چنین تاسیساتی را ندارد و این در تناقض با حقوق کشور‌های عضو است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
حداقل ۶۰ درصد ارز صادراتی به کشور برگشتهتسنیم: شاید بزرگترین چالش یکی دو ماه گذشته بین دولت و صادرکنندگان، میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور بود؛ موضوعی که به شدت چالش آفرین شد. ضمن اینکه صادرکننده‌ای که اول دی ماه سال قبل کالایی را صادر کرده، موعد بازگشت ارز صادراتی اش، اول فروردین ماه امسال است و عملا به سال جدید موکول می‌شود. لذا ما انتظار داشتیم وقتی بانک مرکزی نتیجه این روش را در بازگشت ارز صادراتی به کشور دید، اجازه می‌داد ارز صادراتی با همین روش به کشور بازگردد. از طرف دیگر من معتقدم بخشی از افزایش نرخ ارز در کشور ما به دلایل سیاسی است؛ یعنی اگر فردا اتفاقی بیفتد که آمریکا به برجام برگردد، خود به خود، ۳ تا ۴ هزار تومان از نرخ ارز کم می‌شود؛ بنابراین من تصور نمی‌کنم در شرایطی که وضعیت روابط خارجی ما عادی باشد، نرخ ارز بیش از ۷ یا ۸ هزار تومان شود. ولی ما بقی، موضوعات روانی و موارد اینچنینی است که به دنبال آن درخواست ارز یا فرار سرمایه، باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید