اینستکس

اینستکس

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
اینستکس در ژانویه ۲۰۱۹ توسط آلمان، انگلیس و فرانسه برای فراهم کردن امکان تجارت با ایران با توجه به تحریم‌های آمریکا ایجاد شد. در مقایسه با بیانیه آتشین وزرای خارجه اروپایی در هنگام آغاز به کار اینستکس در سال قبل، امروز بیاینه مقامات وزارت خارجه آلمان در تغییری آشکارا سخن از وجود تنها یک تراکنش در مرحله پردازش در ساز و کار اینستکس می‌گوید که ارزش آن نیز تنها چیزی کمتر از یک میلیون یورو است. این تراکنش که اولین تراکنش اینستکس نیز محسوب می‌شود یک محموله پزشکی تولید شده توسط یک شرکت آلمانی است. به گفته این مسئول آمریکایی، استفاده از اینستکس تنها با رعایت نظام تحریمی آمریکا بدون مشکل خواهد بود. در حال حاضر اینستکس در ساختمان وزارت دارایی فرانسه در شهر پاریس مستقر است و ریاست آن را یک فرد آلمانی بر عهده دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با دروغگو خواندن مقامات کاخ سفید اعلام کرد: آنها به دروغ می‌گویند که با ملت ایران مشکلی ندارند اما این مردم ایران هستند که تحت تاثیر تحریم‌ها قرار می‌گیرند. اعتمادآنلاین| کاظم جلالی در کنفرانس خبری که در خبرگزاری ریانووستی روسیه برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: آمریکا برخلاف قوانین و معیارهای بین المللی از توافق برجام که حاصل مذاکرات فشرده ایران و گروه ۱+۵ بود خارج شد و تحریم‌های ظالمانه خود را علیه ملت ایران از سر گرفت. جلالی با اشاره به دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه‌های مهم و پیچیده‌ای همچون انرژی صلح آمیز هسته‌ای، علم و تکنولوژی و صنایع دفاعی گفت: به رغم تحریم‌های سنگین و فشار آمریکا، ایران نه تنها تضعیف نشده بلکه قدرتمندتر از همیشه است. سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: امروز هم آمریکا از کارزار تحریم و فشار حداکثری بهره‌ای نخواهد برد و انقلاب اسلامی استوار و پرقدرت به مسیر خود ادامه خواهد داد. او افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که خواستار تعامل و همکاری با کشورهای منطقه است و راه پایان بحران‌های منطقه خاورمیانه را خروج نیروهای آمریکایی می‌داند که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اسطوره مبارزه با تروریسم و داعش را ترور کردند.
ایرناایرنا1 هفته قبل
در طول یک سال بعد از خروج‌ آمریکا از برجام ایران با صبر استراتژیک به اروپا فرصت داد تا راهکاری برای اجرای تعهدات برجامی خود بیابد. آن طور که اداره خدمات خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود، این مکانیزم قرار بود با هدف اجرای کامل و موثر برجام ایجاد شود. هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در یادداشتی در نشریه آمریکایی پروجکت سیندیکیت بر لزوم عمل‌گرایی در سیاست اتحادیه اروپا خصوصا برای حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید کرده است. اکنون باید دید آیا بورل می‌تواند تغییری در سیاست‌های اتحادیه اروپا ایجاد کند و راهکار عملی برای بهره‌مندی ایران از منافع برجامی را فعال کند. باید دید اتحادیه اروپا می‌تواند در نظم نوین بین‌المللی به عنوان یک قدرت جهانی به طور فعال تاثیرگذار باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با دروغگو خواندن مقامات کاخ سفید اعلام کرد: آنها به دروغ می‌گویند که با ملت ایران مشکلی ندارند اما این مردم ایران هستند که تحت تاثیر تحریم‌ها قرار می‌گیرند. وی افزود: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران در نانو و تولید علم وضعیت بسیار خوبی دارد و با وجود تحریم دارو توانستیم به خود کفایی برسیم، امروز نیز کاهش صادرات نفت را تبدیل به فرصت کرده‌ایم. جلالی با اشاره به دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه‌های مهم و پیچیده‌ای همچون انرژی صلح آمیز هسته‌ای، علم و تکنولوژی و صنایع دفاعی گفت: برغم تحریم‌های سنگین و فشار آمریکا، ایران نه تنها تضعیف نشده بلکه قدرتمندتر از همیشه است. سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: امروز هم آمریکا از کارزار تحریم و فشار حداکثری بهره‌ای نخواهد برد و انقلاب اسلامی استوار و پرقدرت به مسیر خود ادامه خواهد داد. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که خواستار تعامل و همکاری با کشورهای منطقه است و راه پایان بحران‌های منطقه خاورمیانه را خروج نیروهای آمریکایی می‌داند که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اسطوره مبارزه با تروریسم و داعش را ترور کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
کاظم جلالی در کنفرانس خبری که در خبرگزاری ریانووستی روسیه برگزار شد با بیان این مطلب افزود: آمریکا برخلاف قوانین و معیارهای بین المللی از توافق برجام که حاصل مذاکرات فشرده ایران و گروه ۵+۱ بود خارج شد و تحریم‌های ظالمانه خود را علیه ملت ایران از سر گرفت. سفیر ایران ادامه داد: آمریکا پس از برجام ۸۱ مورد تحریم علیه ایران اعمال کرد، با این وجود برجام قابل برگشت است و بستگی به اقدامات اروپایی‌ها دارد چرا که ایران فعلا بنا ندارد از برجام خارج شود و اینستکس هم فعلا تراکنشی نداشته است. وی افزود: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران در نانو و تولید علم وضعیت بسیار خوبی دارد و با وجود تحریم دارو توانستیم به خود کفایی برسیم، امروز نیز کاهش صادرات نفت را تبدیل به فرصت کرده‌ایم. جلالی با اشاره به دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه‌های مهم و پیچیده‌ای همچون انرژی صلح آمیز هسته‌ای، علم و تکنولوژی و صنایع دفاعی گفت: برغم تحریم‌های سنگین و فشار آمریکا، ایران نه تنها تضعیف نشده بلکه قدرتمندتر از همیشه است. سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: امروز هم آمریکا از کارزار تحریم و فشار حداکثری بهره‌ای نخواهد برد و انقلاب اسلامی استوار و پرقدرت به مسیر خود ادامه خواهد داد.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
نخستین گزارش‌های رسمی از رشد اقتصادی امسال، یکشنبه شب و با تأخیر ۶ ماهه، توسط مرکز آمار منتشر شد. نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال جاری با نفت، ۷٫۶- درصد و بدون نفت، صفر است. نرخ رشد منفی به‌صورت ساده به این معناست که اقتصاد کشور در این بازه زمانی، کوچک‌ شده است. خروج بدون نفت از دامنه رشد منفیبررسی آمارهای فصلی نشان می‌دهد نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در تابستان امسال از دامنه منفی خارج شده است. جواد حسین‌زاده، رئیس مرکز آمار ایران دلیل افت نرخ رشد بخش کشاورزی در پاییز امسال را سیل و خسارت‌های ناشی از آن عنوان کرده است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هفته گذشته به تهران سفر کرده بود، پس از گفت‌وگو با مقامات ایران و اعلام پایبندی اروپا به توافق هسته‌ای بلافاصله به واشنگتن رفت و با وزیر امور خارجه آمریکا درباره برجام رایزنی کرد. بر این اساس، طبق بندهای توافق هسته‌ای در صورت عملی نشدن تعهدات هر یک از طرفین برجام، مشکلات از طریق رایزنی‌ها در کمیسیون مشترک برطرف خواهد شد. چین یکی از حامیان جدی برجام است و خروج یک طرفه آمریکا از برجام وضعیت بحرانی را در برجام ایجاد کرد. روند بازطراحی رآکتور اراک با همکاری ایران و چین و مشارکت دیگر اعضای برجام از جمله آمریکا آغاز شد، اما این موضوع بعد از خروج آمریکا از برجام دستخوش تحولاتی شد و تاخیراتی در روند اجرا ایجاد شد. در آن سوی میدان، اتحادیه اروپا وجود داشت که تا قبل از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، توافق هسته‌ای را محصول دیپلماسی چندجانبه‌گرایانه خود می‌دانست و از سوی دیگر، برخلاف ترامپ معتقد بود که برجام منجر به رفع نگرانی‌های امنیتی اروپا شده است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
‏درباره تأثیر برگزیت و فرصت‌ها و تهدیدهایی که می‌تواند در انتظار دو کشور ایران و ‏ترکیه باشد خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی با «مصطفی کمال اردمول» کارشناس مسائل ‏سیاسی، نویسنده و مقاله‌نویس روزنامه جمهوریت ترکیه ترتیب داده است. تسنیم: همان‌طور که می‌دانید بریتانیا پس از ۵۰ سال عضویت در اتحادیه اروپا از این ‏اتحادیه خارج شد. ‏برای همین اتحادیه اروپا بخصوص بزرگ‌ترین کشور این اتحادیه یعنی آلمان در ‏جستجوی راهی برای گسترش روابطش با بریتانیا است، کشوری که دیگر جزو ‏اتحادیه اروپا هم نیست. ‏تسنیم: آیا ترکیه هنوز هم خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هست؟ اردمول: رجب طیب اردوغان هر چه قدر هم عنوان کند که ما دیگر نمی‌خواهیم عضو اتحادیه اروپا شویم اما واقعیت این است که ترکیه خواهان عضویت در اتحادیه اروپا است. اما با همه این‌ها ترکیه برعکس حرف‌های اردوغان ‏از تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا دست‌بردار نخواهد بود.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در تهران روز گذشته (پنجشنبه) یک ویدیو به زبان فارسی در صحفه اینستاگرام منتشر کرد تا خبر بازگشت خود را اعلام کند. سفر مک‌ایر به لندن پس از آن رخ داد که وی دی ماه سال جاری در یک تجمع غیرقانونی حضور پیدا کرد توسط مقامات امنیتی بازداشت و پس از ساعتی آزاد شد. مک‌ایر در ویدیو منتشر شده می‌گوید: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. وی همچنین تاکید کرد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیری در تعهد لندن نسبت به برجام و اینستکس ندارد. انتهای پیام/
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
خبرگزاری مهر: «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در ایران که در پی بروز جنجال‌هایی پیرامون حضور در یک تجمع غیرقانونی تهران را ترک کرده بود، روز پنج شنبه با انتشار ویدئویی به زبان فارسی بازگشت خود به تهران را اعلام کرد. «مک‌ایر» با انتشار این ویدئو در اینستاگرام گفت: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. این سفر مهمی بود که از قبل برنامه‌ریزی شده بود». سفیر انگلیس در تهران درخصوص سفرش به لندن گفت: «من با وزیر خارجه و دیگر مقامات ارشد کشورمان دیدار داشتم و با آنها درباره اینکه چگونه می‌توان موضوعاتی را که برای ایران و انگلیس مهم هستند، پیش برد صحبت کردم». سفیر انگلیس در ادامه اظهارات خود سفر مقام‌های ساز و کار موسوم به «اینستکس» به تهران در هفته گذشته را مایه خوشحالی دانست و تأکید کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بر تعهد این کشور نسبت به برجام و اینستکس تأثیری نخواهد داشت و «انگلیس کاملا نسبت به این موضوعات متعهد می‌ماند».
رکنارکنا1 هفته قبل
به گزارش رکنا، «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در ایران که بعد از جنجال‌ها پیرامون حضورش در یک تجمع غیرقانونی تهران را ترک کرده بود دیروز (پنجشنبه) با انتشار ویدئویی به زبان فارسی بازگشتش را اعلام کرد. «مک‌ایر» با انتشار این ویدئو در اینستاگرام گفت: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. او روز ۲۵ دی‌ماه تهران را ترک کرد. او گفت: «بعضی وقت‌ها از من می‌پرسند آیا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تعهد کلی ما را نسبت به اینستکس و همچنین برجام تحت تأثیر قرار می‌دهد یا نه. جواب من این است: "خیر؛ ما کاملا نسبت به این موضوعات متعهد باقی خواهیم ماند.» برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در ایران که در پی بروز جنجال‌هایی پیرامون حضور در یک تجمع غیرقانونی تهران را ترک کرده بود، روز پنج شنبه با انتشار ویدئویی به زبان فارسی بازگشت خود به تهران را اعلام کرد. «مک‌ایر» با انتشار این ویدئو در اینستاگرام گفت: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. این سفر مهمی بود که از قبل برنامه‌ریزی شده بود». سفیر انگلیس در تهران درخصوص سفرش به لندن گفت: «من با وزیر خارجه و دیگر مقامات ارشد کشورمان دیدار داشتم و با آنها درباره اینکه چگونه می‌توان موضوعاتی را که برای ایران و انگلیس مهم هستند، پیش برد صحبت کردم». وی سپس در خصوص موضوع توافق هسته‌ای ایران (برجام) مدعی شد که «انگلیس قصد دارد با همکاری کشورهای ایران، فرانسه، آلمان و همچنین روسیه و چین و بکارگیری مکانیزم حل اختلاف راهی رو به جلو پیدا شود که علاوه بر رفع نگرانی بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران، به دغدغه‌های تهران در زمینه برخورداری از مزایای اقتصادی آن [برجام] پاسخ مقتضی داده شود».
همشهریهمشهری1 هفته قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در ایران که بعد از جنجال‌ها پیرامون حضورش در یک تجمع غیرقانونی تهران را ترک کرده بود پنجشنبه ۱۷ بهمن با انتشار ویدئویی به زبان فارسی بازگشتش را اعلام کرد. «مک‌ایر» با انتشار این ویدئو در اینستاگرام گفت: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. وی گفت: «باعث خوشحالی بود که هفته گذشته شاهد آمدن مقامات اینستکس به تهران بودیم که درباره پیشرفت کار اینها با مقامات ایران گفت‌وگو کردند.» مک‌ایر همچنین تأکید کرد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تعهد این کشور نسبت به برجام و اینستکس را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. او گفت: «بعضی وقت‌ها از من می‌پرسند آیا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تعهد کلی ما را نسبت به اینستکس و همچنین برجام تحت تأثیر قرار می‌دهد یا نه. جواب من این است: "خیر؛ ما کاملا نسبت به این موضوعات متعهد باقی خواهیم ماند.»
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در ایران که در پی بروز جنجال‌هایی پیرامون حضور در یک تجمع غیرقانونی تهران را ترک کرده بود، روز پنج شنبه با انتشار ویدئویی به زبان فارسی بازگشت خود به تهران را اعلام کرد. «مک‌ایر» با انتشار این ویدئو در اینستاگرام گفت: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. این سفر مهمی بود که از قبل برنامه‌ریزی شده بود». سفیر انگلیس در تهران درخصوص سفرش به لندن گفت: «من با وزیر خارجه و دیگر مقامات ارشد کشورمان دیدار داشتم و با آنها درباره اینکه چگونه می‌توان موضوعاتی را که برای ایران و انگلیس مهم هستند، پیش برد صحبت کردم». سفیر انگلیس در ادامه اظهارات خود سفر مقام‌های ساز و کار موسوم به «اینستکس» به تهران در هفته گذشته را مایه خوشحالی دانست و تأکید کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بر تعهد این کشور نسبت به برجام و اینستکس تأثیری نخواهد داشت و «انگلیس کاملا نسبت به این موضوعات متعهد می‌ماند».
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
«رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در ایران که بعد از جنجال‌ها پیرامون حضورش در یک تجمع غیرقانونی تهران را ترک کرده بود امروز (پنجشنبه) با انتشار ویدئویی به زبان فارسی بازگشتش را اعلام کرد. «مک‌ایر» با انتشار ویدئویی در اینستاگرام گفت: «من اخیرا از لندن به تهران برگشتم. وی گفت: «باعث خوشحالی بود که هفته گذشته شاهد آمدن مقامات اینستکس به تهران بودیم که درباره پیشرفت کار این‌ها با مقامات ایران گفتگو کردند.» مک‌ایر همچنین تأکید کرد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تعهد این کشور نسبت به برجام و اینستکس را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. او گفت: «بعضی وقت‌ها از من می‌پرسند آیا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تعهد کلی ما را نسبت به اینستکس و همچنین برجام تحت تأثیر قرار می‌دهد یا نه. جواب من این است: "خیر؛ ما کاملا نسبت به این موضوعات متعهد باقی خواهیم ماند.»
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
سفیر انگلیس در تهران گفت که به تازگی به تهران بازگشته و سفری که اخیرا به لندن داشته است از قبل برنامه ریزی شده بود. وی گفت که در سفر اخیرش به لندن با وزیر خارجه انگلیس و دیگر مقامات ارشد دیدار داشته است و درباره پیشبرد موضوعات مهم میان ایران و بریتانیا صحبت کرده است. مک ایر در ادامه گفت: ما می‌خواهیم درباره برجام با آلمان، فرانسه، روسیه و چین همکاری کنیم تا بتوانیم نگرانی بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نگرانی‌های ایران درباره مزایای اقتصادی حاصل از آن را برطرف کنیم. وی همچنین از سفر هفته گذشته مقامات اینستکس به ایران خبر داد و درباره همکاری انگلیس در برجام و اینستکس بعد از خروج از اتحادیه اروپا گفت: ما کاملا نسبت به این دو موضوع متعهد می‌مانیم. سفیر انگلیس در ادامه اظهار کرد: در هفته‌های اخیرا گفت وگوهای دیگر و مهمی با مقامات ایرانی درباره خطر عدم ثبات در عراق و منطقه، پشتیبانی از خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی و موضوعات تجاری داشتیم و همه اینها نشان‌دهنده ضرورت گفت وگو میان ایران و بریتانیا است تا در این زمینه‌ها پیشرفت حاصل شود.
فراروفرارو1 هفته قبل
سفیر انگلیس در تهران گفت که به تازگی به تهران بازگشته و سفری که اخیرا به لندن داشته است از قبل برنامه ریزی شده بود. وی گفت که در سفر اخیرش به لندن با وزیر خارجه انگلیس و دیگر مقامات ارشد دیدار داشته است و درباره پیشبرد موضوعات مهم میان ایران و بریتانیا صحبت کرده است. مک ایر در ادامه گفت: ما می‌خواهیم درباره برجام با آلمان، فرانسه، روسیه و چین همکاری کنیم تا بتوانیم نگرانی بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نگرانی‌های ایران درباره مزایای اقتصادی حاصل از آن را برطرف کنیم. وی همچنین از سفر هفته گذشته مقامات اینستکس به ایران خبر داد و درباره همکاری انگلیس در برجام و اینستکس بعد از خروج از اتحادیه اروپا گفت: ما کاملا نسبت به این دو موضوع متعهد می‌مانیم. سفیر انگلیس در ادامه اظهار کرد: در هفته‌های اخیرا گفت وگوهای دیگر و مهمی با مقامات ایرانی درباره خطر عدم ثبات در عراق و منطقه، پشتیبانی از خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی و موضوعات تجاری داشتیم و همه اینها نشان‌دهنده ضرورت گفت وگو میان ایران و بریتانیا است تا در این زمینه‌ها پیشرفت حاصل شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
سفیر انگلیس در تهران گفت که به تازگی به تهران بازگشته و سفری که اخیرا به لندن داشته است از قبل برنامه ریزی شده بود. وی گفت که در سفر اخیرش به لندن با وزیر خارجه انگلیس و دیگر مقامات ارشد دیدار داشته است و درباره پیشبرد موضوعات مهم میان ایران و بریتانیا صحبت کرده است. مک ایر در ادامه گفت: ما می‌خواهیم درباره برجام با آلمان، فرانسه، روسیه و چین همکاری کنیم تا بتوانیم نگرانی بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نگرانی‌های ایران درباره مزایای اقتصادی حاصل از آن را برطرف کنیم. وی همچنین از سفر هفته گذشته مقامات اینستکس به ایران خبر داد و درباره همکاری انگلیس در برجام و اینستکس بعد از خروج از اتحادیه اروپا گفت: ما کاملا نسبت به این دو موضوع متعهد می‌مانیم. انتهای پیام
ایرناایرنا1 هفته قبل
«رابرت مک ایر» سفیر انگلیس در ایران عصر پنجشنبه در پیامی تصویری در صفحه اینستاگرم سفارت این کشور در ایران از دیدارهای خود با مقامات لندن درباره چگونگی پیشبرد موضوعاتی که برای دوکشور مهم هستند خبر داد. من با وزیر خارجه کشورمان و دیگر مقامات ارشد دیدار داشتم و آن‌ها درباره این‌که چگونه می‌توان درباره موضوعاتی که برای ایران و بریتانیا مهم هستند را پیشبرد، صحبت کردم. که بتوان نگرانی بین‌المللی برای برنامه هسته‌ای ایران و همچنین نگرانی‌های ایران برای مزایای اقتصادی که از آن برخوردار می‌شود، هم برطرف کنیم. باعث خوشحالی بود که هفته گذشته شاهد آمدن مقامات اینستکس به ایران بودیم که درباره پیشرفت کاری آن‌ها با مقامات ایران گفت و گویی انجام شد. مک ایر در پایان بر ضرورت گفت و گو میان دو کشور تاکید کرد و یادآور شد: تمام این‌ها نشان‌دهنده ضروری بودن گفت و گو میان ایران و انگلیس است تا در مورد مسائلی که برای هر دو کشور مهم است پیشرفت حاصل شود.
فردا نیوزفردا نیوز2 هفته قبل
سید جلال ساداتیان گفت: اروپا نگران از بین رفتن برجام است. برای اروپایی‌ها تامین امنیت منطقه‌شان و نیز امنیت انرژی تحت تاثیر برجام بسیار حایز اهمیت است. در مقطعی که داعش فعال بود شاهد حملات تروریستی زیادی در پایتخت‌های اروپایی بودیم از این رو به لحاظ فیزیکی اروپا نگران امنیت خود و تشدید تنش در منطقه است. در عین حال این که اروپایی‌ها نتوانستند در قالب اتحادیه اروپا حتی نسبت به نقل و انتقال مالی برای کالاهای بشردوستانه اقدام کنند ناامیدکننده است. ساداتیان با اشاره به سفر رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران اظهار کرد: جوزپ بوررل در این راستا به ایران سفر داشت که اعلام کند ادامه دهنده مسیر رییس پیشین سیاست خارجی اروپا در بحث برجام است و به استمرار و پایداری این توافق علاقه‌مند هستند و از سویی از ایران می‌خواهد که به اجرای برجام پایبند بماند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
یک کارشناس حوزه ارزی معتقد است اجرای مکانیسم ماشه نهایتا فشار اقتصادی خاصی بر ایران نخواهد آورد و وضعیت بازار ارز ایران حداقل تا پایان سال از این اتفاقات مشکل و نوسانی در کشور پیش نخواهد آمد. به گزارش تجارت‌نیوز، اروپایی‌ها پس از اینکه ایران گام‌های متوالی خود را به تدریج برای کاهش تعهدات برجامی خود برداشت اقدام به استفاده از مکانیسم ماشه کردند. درنتیجه اجرای مکانیسم ماشه در کوتاه‌مدت تاثیر شگرفی در بازار ارز ایران نخواهد داشت. مساله این است که اگر مکانیسم ماشه فعال شود ولی نتیجه مورد نظر اروپایی‌ها از آن گرفته نشود، احتمالا پرونده ایران به شورای امنیت خواهد رفت. به همین دلیل در غالب مکانیسم ماشه بیشترین فشار خود را خواهند آورد که برجام را بدون دادن تعهدی حفظ کنند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 هفته قبل
خبرآنلاین نوشت: اروپایی‌ها پس از اینکه ایران گام‌های متوالی خود را به تدریج برای کاهش تعهدات برجامی خود برداشت اقدام به استفاده از مکانیسم ماشه کردند. درنتیجه اجرای مکانیسم ماشه در کوتاه مدت تاثیر شگرفی در بازار ارز ایران نخواهد داشت. مساله این است که اگر مکانیسم ماشه فعال شود ولی نتیجه مورد نظر اروپایی‌ها از آن گرفته نشود، احتمالا پرونده ایران به شورای امنیت خواهد رفت. وی در پاسخ به سوالی در رابطه با پیامدهای رفتن پرونده ایران به شورای امنیت تصریح کرد: ببینید رفتن پرونده ایران به شورای امنیت قبل از هر چیز یک تهدید سیاسی است و عملی تهدید آمیز است. به همین دلیل در غالب مکانیسم ماشه بیشترین فشار خود را خواهند آورد که برجام را بدون دادن تعهدی حفظ کنند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
وی ادامه داد: آنچه روشن است اینکه دولت انگلیس موضع خود را درباره تشویق به تجارت با ایران حفظ کرده و شرکت‌ها را از همکاری‌های اقتصادی با ایران منع نمی‌کند. مدیرکل اتاق بازرگانی انگلیس و ایران یادآور شد: دولت لندن تاکنون در مقابل فشارهای آمریکا مقاومت کرده و ایران را تحریم نکرده است. ما بنا به درخواست دولت، شرکت‌های مناسب برای تجارت با ایران را شناسایی و آنها را به اینستکس مرتبط کرده‌ایم. وی افزود: نقش ما این است که از طریق گسترش شبکه‌های همکاری، در مقدمه‌چینی‌های مثبت و ارائه واقعیت‌های تجارت با ایران به‌ آنها کمک کنیم. مدیرکل اتاق بازرگانی انگلیس و ایران با بیان اینکه «تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به ناچار همکاری‌های تجاری را تحت تاثر قرار داده است» تصریح کرد، با این حال دولت انگلیس از فعالیت تجاری با ایران حمایت می‌کند.
ایرناایرنا2 هفته قبل
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تمدید نامحدود زمان استفاده از بندهای حل اختلاف برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» خبر داد. با سفر این مقام اتحادیه اروپا روزنه‌های امیدبخشی برای نجات برجام دیده می‌شود، اما آنچه که در این میان اهمیت زیادی دارد، مخالفان داخلی و خارجی برجام است. ترامپ از خروج از برجام پشیمان نیستاستاد دانشگاه روتگرز تاکید کرد: خروج ترامپ از برجام عامل شرایط کنونی است اما ترامپ به هیچ وجه پشیمان نیست که از برجام خارج شده است. آنچه بر نخستین سفر بورل به ایران سایه انداخته، قرار گرفتن ایران و بازماندگان در توافق در یک بن‌بست فنی و سیاسی است. او گفت: «من به ایران سفر کردم، چون مسئله ثبات بدون در نظر گرفتن ایران امکانپذیر نیست.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
او افزود: سالم‌ترین و تمیزترین منبع برای جایگزینی درآمدهای نفتی، همین درآمدهای مالیاتی و سالم‌ترین آنها نیز، مالیات‌های مستقیم است. وزیر اقتصاد با اعلام اینکه مالیات سالم‌ترین راه برای کسب درآمد دولت و جایگزینی درآمدهای نفتی است، گفت: طبیعتا وقتی بخواهیم نفت را از بودجه خارج کنیم، باید به‌دنبال منابع جایگزین باشیم. دژپسند ادامه داد: خوشبختانه در این چند سال می‌بینیم که توجه ویژه‌ای به تجهیز منابع برای نوسازی سازمان امور مالیاتی، تجهیز منابع انسانی این سازمان صورت گرفته است و امروز درآمدهای مالیاتی توانسته‌ است بخش قابل توجهی از کاهش درآمدهای نفتی را در تامین مالی هزینه‌های دولت به دوش بکشد و جبران کند. او ادامه داد: افزایش حجم معاملات و تعمیق بازار سرمایه در این مدت، از نکات مهمی‌ است که در رشد بازار سرمایه اثرگذار بوده است. دژپسند ابراز کرد: دیر یا زود باید از بحث بانک‌پایه بودن اقتصاد خارج شویم و سهم بازار سرمایه را افزایش دهیم.
ایرناایرنا2 هفته قبل
یکی از اصلی‌ترین واکنش‌های منفی به تصمیم کاخ سفید از سوی اتحادیه اروپا اتخاذ شد. فدریکا موگیرینی، مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی پس از اعلام تصمیم ترامپ، رسما مخالفت این اتحادیه با تصمیم امریکا را اعلام و حمایت اروپا از تداوم برجام را تایید کرد. محوریت بخش خصوصی و غیردولتی در اقتصاد کشورهای اروپایی باعث شد، بسیاری از این شرکت‌ها از ترس تحریم‌های امریکا، عطای ماندن در ایران را به لقایش ببخشند و همین امر تصمیم ترامپ در اجرای تحریم‌ها را جدی‌تر کرد. با این وجود رهبران سیاسی اتحادیه اروپا اعلام کردند برای ایجاد تغییر در این شرایط تصمیماتی جدید خواهند گرفت که یکی از آنها راه‌اندازی کانال مالی مشترک میان ایران و این اتحادیه موسوم به اینستکس بود. این کانال مالی که از سوی ۳ کشور فرانسه، آلمان و انگلیس تاسیس شد، بنا بود درآمدهای حاصل از صادرات نفت ایران را به درون خود منتقل کرده و با استفاده از این ظرفیت کالاها و نیازهای اقتصادی ایران را تامین کند، روشی که هیچگاه به مرحله اجرا نرسید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
جمله‌ای کوتاه که واکنشی به انفعال ۲۱ ماهه اروپا در تضمین و تامین منافع برجامی ایران بود. او یک ماهی هست که جایگزین «فدریکا موگرینی» در سمت هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده است. چندی پیش، رسانه‌ها به نقل از «مایکل تاکاس» یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران و آلمان نوشتند: «اینستکس هنوز شماره تماسی هم برای ارائه به شرکت‌ها ندارد»! امری که اوج ناکارآمدی این سازوکار مالی را در تسهیل روابط تجاری میان ایران و کشور‌های اروپایی آشکار می‌کند. نتیجه دلخوش کردن به وعده پوچ اینستکس، مجبور شدن ما به مشاهده شوآف زننده سفیر سوییس در تهران بود؛ روز یکشنبه ۱۳ بهمن، ویدئویی منتشر شد که نشان می‌داد «مارکوس لایتنر» سفیر سوییس در تهران در حال باز کردن جعبه‌های دارویی بیماران پیوند عضو است!
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشاردشیر نوریان با اشاره به خبرهای منتشر شده در خصوص اجرای کانال مالی و تجاری مشترک ایران و اتحادیه اروپا، موسوم به اینستکس در آینده‌ای نزدیک، گفت: ممکن است اروپایی‌ها برای مدتی اقدامات مالی و مبادلات اقتصادی با کشورمان داشته باشند اما هیچکدام از این موارد مانند اینستکس در چارچوب حقوق ایران در برجام قابل قبول نیست. اخبار سیاسی- نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع حقوق و منافع ایران اسلامی در برجام کاملا مشهود بوده و اروپایی‌ها باید به تحقق آنها بپردازند. وی با اشاره به اینکه این اقدام صرفا تاکتیک اروپایی‌ها برای خریدن زمان و فرصت ایجاد کردن در راستای افزایش فشارها علیه ایران است، ادامه داد: به عبارتی ماهیت سیاست اروپا و آمریکا همواره بر اساس راهبرد چماق و هویچ یا فشار سنگین و مذاکره بوده است. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در واقع باید اذعان کرد رفتار دوگانه اروپایی‌ها در مواجه با کشورها در راستای تامین منافع خودشان است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد فشار حداکثری آمریکا و فرصت سوزی اروپایی‌ها دو لبه‌ی یک قیچی برای بریدن یک موضوع هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 هفته قبل
آنها موافق هستند که محدودیت‌های زمانی تعیین‌شده در سازوکار حل اختلاف در برجام به صورت نامحدود تمدید شود و اتحادیه اروپا نیز همین مسیر را دنبال خواهد کرد.» این مقام اتحادیه اروپا همچنین گفت در دیدارش با مقام‌های ایرانی، بر لزوم ادامه بازرسی‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی تاکید کرده است. ضعف اتحادیه اروپاعلی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عهدشکنی آمریکا و رفتار ضعیف اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا انتقاد کرد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، لاریجانی همچنین آمادگی ایران را برای کمک به حل مشکلات منطقه‌ای اعلام کرد. چگونگی حفظ برجام، مسائل منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و مبارزه بر ضدتوزیع موادمخدر، مهم‌ترین محور‌های دیدار و گفت‌و‌گوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رئیس مجلس ایران بود. گسترش مناسبات تهران-بروکسلهمچنین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران عصر دوشنبه در دیدار جوزپ بورل با بیان اینکه توسعه روابط و همکاری‌ها با کشورهای اروپایی به‌عنوان شرکای قدیمی، همواره برای ایران حائز اهمیت است، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش‌های مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاهد گسترش مناسبات فی‌مابین باشیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 هفته قبل
تمام تلاش ما این است که با هوشمندسازی سیستم‌ها جلوی فرار مالیاتی را بگیریم. مقابله یکپارچه با فرار مالیاتی در سال آیندهدر ادامه امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی نیز برای توضیح بیشتر به ایسنا اظهار کرد: مالیات هوشمند پاسخ بسیاری از این مسائل در نظام مالیاتی را می‌دهد. در تمام کشورهای دنیا مردم اظهار مالیاتی می‌کنند و سازمان‌های مالیاتی تمرکزشان صرفا بر آن ۱۰ درصدی است که ممکن است فرار مالیاتی انجام دهند و در حقیقت ریسک بالایی دارند. برای تحقق این هدف باید به سمت هوشمندسازی مالیاتی گام برداریم و همه داده‌های اقتصادی دستگاه‌های اجرایی باید به سمت سازمان امور مالیاتی بیاید که این مورد رشد خوبی داشته است. سال آینده بحث مقابله یکپارچه با فرار مالیاتی را دنبال می‌کنیم.

به انتهای لیست رسیدید