اینستکس | INSTEX

اینستکس | INSTEX

رکنارکنا16 ساعت قبل
سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در سخنانی در اجلاس سالانه مجمع امنیتی آسپن با بیان اینکه آمریکا و اروپا نگاه متفاوتی به برجام دارند، گفت: این روایت که آمریکا با همکاران اروپایی بر سر ایران همکاری نمی‌کند، کاملا اشتباه است. او افزود: طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها هست که می‌توانیم در خصوص آنها به نحو سازنده همکاری کنیم. در همین حال، طرف‌های اروپایی برجام پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند، اما وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران را اعلام کردند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند و سه کشور اروپایی همچنان تلاش می‌کنند که به چنین هدفی دست یابند. اما بنا بر گزارش مقامات کشورمان، با گذشت چند ماه از ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسرگئی لاوروفدر نشست خبری با هایکو ماس در شهر بن آلمان تأکید کرد اروپا باید موضع خود را درباه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به صورت روشن اعلام کند. اخبار سیاسی_ لاوروف با انتقاد از اقدامات واشنگتن در رابطه با برجام گفت: آمریکا با خروج از برجام در واقع قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و حالا نیز با اقداماتش مانع می‌شود دیگر طرف‌ها به برجام پایبند باشند. این مقام ارشد دولت روسیه در ادامه تأکید کرد: ما از ایران نمی‌خواهیم که فقط آن‌ها به برجام پایبند باشند. بنابر ادعای آن‌ها، هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران دارند. اکنون نیز نسبت به تحریم‌شدن اینستکس از سوی آمریکا ابراز نگرانی می‌کنند.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد تاکنون میلیون‌ها دلار از طریق سازوکار مالی موسوم به اینستکس (INSTEX) منتقل شده است. اخبار سیاسی_ لاوروف روز چهارشنبه در ادامه افزود: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هیچ جایگزینی ندارد و تلاش برای نابودی این توافق بسیار خطرناک است. اینستکس سازوکار مالی است که طرفهای اروپایی برجام پس از خروج پارسال آمریکا از این توافق وعده ایجاد آن را دادند تا بهره‌مندی اقتصادی ایران از برجام را تضمین کنند. ایران می‌گوید این اقدام اروپایی‌ها برای جبران خسارت حاصل از خروج آمریکا از برجام بسیار ناچیز است و باید تضمین صادرات نفت ایران را نیز شامل شود. واشنگتن تلاش می‌کند جبهه النصره را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج و آن را به طرفی در راه حل بحران سوریه تبدیل کند.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
اول از همه رایزنی‌های خوبی درباره روش‌های ادامه کار برای حفظ کامل توافق هسته‌ای با ایران داشتیم. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد، اما کشورهای اروپایی وعده داده بودند آن را گسترش خواهند داد. او گفت: «درباره مکانیسم حل و فصل اختلاف-بند ۳۶ برجام- باید بگویم این ساز و کار در توافق برای «عدم پایبندی اساسی» در نظر گرفته شده است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته کشورش را از از توافق هسته‌ای برجام خارج کرده و تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را از سر گرفت. در روزهای گذشته، مقام‌های دولت ترامپ از ایران خواسته‌اند به توافق هسته‌ای پایبند بماند.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
مقر اینستکس در پاریس، و ریاست آن بر عهدهٔ «پر فیشر آلمانی»، از مدیران پیشین «کومرتس‌بانک»، است. از تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۹۸ با اعلام رسمی سید عباس عراقچی سازوکار مالی اینستکس عملیاتی شد. ۱. برخی اینستکس را کانال مالی مختص ۳ کشور اروپایی و ایران دانسته‌اند اما فرانسه، آلمان و انگلیس آن را سازوکاری برای استفاده همه کشورهای اروپایی است. در این شرایط ممکن است اینستکس اجازه خرید برخی اقلام به ایران را ندهد و مجددا محدودیت‌هایی برای ایران وضع کند. اینستکس مراقبت خواهد کرد ایران اقلام تحریمی نخرد و اقلام خریداری شده دست نهادهای تحریمی نرسد! گذشته ازابهامات این کانال مالی در نگاه تحلیلگران داخلی، شبکه یورونیوز با انتشار دیدگاه «ناتالی توچی» مشاور «فدریکا موگرینی» پرده از واقعیت این کانال مالی برداشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا در نشست امروز (چهارشنبه، ۱۹ تیرماه) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بابت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام ابراز تأسف کرده و از ایران خواسته به این توافق پایبند باشد. بیشتر بخوانید: گذر از صبر راهبردی به مقاومت فعالنمایندگی اتحادیه اروپا همچنین از گام‌های ایران برای کاستن از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام ابراز نگرانی کرد. اقدامات ایران ناقض توافق هسته‌ای نیست. اتحادیه اروپا در ادامه به اظهارات مقام‌های ایران در خصوص ماندن در برجام اشاره کرده است: «ما قصد ابرازشده ایران مبنی بر ماندن در برجام را مدنظر داریم. طبق ادعای اتحادیه اروپا برخی از دیگر اعضای این اتحادیه در حال پیوستن به این ساز وکار هستند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشسه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند مسائل کنونی باید از سوی امضاء کنندگان برجام به ویژه از طریق برگزاری نشست اضطراری کمیسیون مشترک حل شود. طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه سال گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. شایان ذکر است، تصمیم ایران در افزایش غنی‌سازی اورانیوم در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و عهدشکنی طرف‌های اروپایی این توافق بین‌المللی در عمل به تعهداتشان اتخاذ شد.
فارسفارس1 هفته قبل
سفر مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه به تهران در حالی انجام می‌شود که او ظرف چند هفته اخیر برای دومین بار است که به ایران می‌آید، ولی این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که ایران ۱۶ تیر ماه ورود به گام دوم توقف برخی تعهدات برجامی را رسما اعلام کرد. در کنار این مسیر، رایزنی‌های دیپلماتیک و طراحی ابتکارات و اقدامات سیاسی نیز در جریان است و این دو باید همزمان و مکمل هم پیش برود. دیدارهایی که نمی‌توانم بگویم خیلی خوب، ولی خوب بود و حرف هایی که زده شد قدری متفاوت بود. روزنامه «گاردین» هم بعد از ورود ایران به گام دوم نوشت: دیپلمات‌های سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای قصد دارند ظرف روزهای آینده با طرف ایرانی دیدار کنند. چرا که به گفته موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی «گام بعدی ایران در چارچوب حقوقی است که بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به ایران داده و اگر در این بین برخی از کشورها بخواهند اقدامات عجیب و غریبی کنند، ایران منتظر گام سوم نخواهد ماند و گام نهایی را برخواهد داشت.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشسخنگوی دولت فنلاند در بیانیه‌ای‌ اعلام کرد این کشور از کانال مالی ویژه ایجاد شده توسط فرانسه، آلمان و انگلیس حمایت می‌کند و در حال ارزیابی شرایط لازم برای پیوستن به آن است. اخبار سیاسی- ​طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه سال گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. آنها طی روزهای گذشته نیز مدعی راه‌اندازی رسمی این سازوکار مالی شدند، اما بنابر گفته مقامات کشورمان، با گذشت چند ماه از ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز در یک اظهار نظری گفت: کلید واژه‌هایی مانند «اینستکس» خلق‌الساعه هستند که هیچ ارتباطی با متن برجام ندارند. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز در یک اظهار نظری گفت: کلید واژه‌هایی مانند «اینستکس» خلق‌الساعه هستند که هیچ ارتباطی با متن برجام ندارند. مدیر مسئول روزنامه جوان، تصریح دارد: طبق برجام اروپایی‌ها باید از ایران نفت بخرند اما آمریکایی‌ها این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهند. لذا ایران باید در صندوق اینستکس، پول ناشی از فروش نفت خود را واریز کند و در ازای آن غذا و دارو دریافت کند! برخی معتقدند بجای پذیرفتن چنین ساز و کاری باید از اروپا پرسید چرا به تعهدات برجامی خود پایبند نیست؟ آنها برخلاف سیاست اعلامی باید در عمل به تعهدات خودشان پایبند باشند.
خانه ملتخانه ملت1 هفته قبل
نکته مهمی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد این است که کاهش تعهدات سطح اجرای تعهدات برجامی ایران، به معنای از بین رفتن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که بین ایران و ۱+۵ منعقد شد، نیست. شرط ایران که از سوی معاون وزیر خارجه ایران برای گفت‌وگوهای برجامی با آمریکا مطرح شد، «لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران است». کاهش تعهدات برجامی ایران، مطابق مفاد برجام انجام می‌شودمعاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین گفت: برجام یک پرونده بسته شده است، به نحوی که قابل مذاکره و گفت‌وگوی مجدد نیست. نباید این گونه تصور شود که کاهش سطح تعهدات برجامی ایران به معنای خروج ایران از توافق هسته‌ای و پایان کار برنامه جامع اقدام مشترک است، بلکه جمهوری اسلامی ایران همچنان براساس برجام عمل می‌کند. علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس در این زمینه گفته است: با تصمیم اخیر ایران، آمریکا و اروپا در موضع انفعال قرار گرفته‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
من فرض می‌گیرم که نه اروپایی‌ها، نه آژانس و نه هیچ قدرت دیگری اعتراضی نداشته باشند و این حق ایران است. ایران راهبرد اقدام را جایگزین راهبرد صبر کرده استیک خبرگزاری آمریکایی در گزارشی تأکید کرد ایران که در قبال خروج ترامپ از برجام راهبرد صبر پیشه کرده بود، سیاست خود را تغییر داده و راهبرد اقدام را درپیش گرفته است. تا آمریکا مجوز خرید نفت ندهد اروپا از ایران نفت نمی‌خرد. مسأله مهم‌تر این است که عملا اینستکس هیچ کاری علیه تحریم‌های آمریکا انجام نمی‌دهد بلکه اینستکس تحریم‌های آمریکا را به رسمیت می‌شناسد! در عین حال، پیشنهادهای مدیران برای اصلاح یا تغییر روش ارزیابی و اجرا نیز مورد تاکید این نهاد بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
اینستکس در ساختار و تعاریف فعلی خودش محدود به غذا و دارو خواهد بود، در واقع اینستکس قرار است در چارچوب مقررات تحریمی آمریکا عمل کند و حتی به دنبال این است که از محل فروش نفت ایران به سایر کشورها و انتقال بستانکاری آنها در ترازنامه اینستکس کار کند. بنابراین به‌طور طبیعی و به دلیل قواعد تحریمی آمریکا آنچه با اینستکس قابل خریداری است از کالاهای غیرتحریمی به غذا و دارو تنازل پیدا می‌کند. تا آمریکا مجوز خرید نفت ندهد اروپا از ایران نفت نمی‌خرد. همچنین اینستکس مراقبت خواهد کرد ایران اقلام تحریمی نخرد و اقلام خریداری شده دست نهادهای تحریمی نرسد. مسأله مهم‌تر این است که عملا اینستکس هیچ کاری علیه تحریم‌های آمریکا انجام نمی‌دهد بلکه اینستکس تحریم‌های آمریکا را به رسمیت می‌شناسد!
الفالف2 هفته قبل
گروه جهان الف، ۱۴ تیر ۱۳۹۸، ۰۳:۲۵ ۳۹۸۰۴۱۴۰۱۲به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اتحادیه اروپا تهدید کرد اگر در پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تردید وجود داشته باشد، سازوکار مالی موسوم به اینستکس عملیاتی نخواهد شد. یک دیپلمات اروپایی در گفتگو با رویترز گفت: «اگر درباره پایبندی ایران به مفاد برجام تردیدی وجود داشته باشد، ما دکمه بله را (در خصوص اینستکس) فشار نخواهیم داد». به نوشته رویترز وزارت خارجه فرانسه نیز روز چهارشنبه اعلام کرد عملیاتی‌شدن اینستکس به «پایبندی کامل ایران به اجرای تعهداتش در برجام» بستگی دارد. طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
یکی از مقامات ارشد دولتی عراق در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفته است که این سازو کار محصول ماه‌ها مذاکره میان مقامات عراقی، ایرانی و آمریکایی است. طبق اعلام بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، عراق مبلغی معادل ۲ میلیارد دلار از محل خرید گاز و برق به ایران بدهکار است. لازم به ذکر است یک مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که واشنگتن از ایجاد این امکان آگاه است. خبرگزاری فرانسه مدعی شده است که سفارت آمریکا در بغداد این موضوع را رد کرده اما، سفارت ایران پاسخی به درخواست خبرگزاری فرانسه نداده است. طبقچالی به خبرگزاری فرانسه گفت: "این سازو کار ایجاد شده مثل یک دفترچه است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
امری که به وضوح نشان می‌دهد اینستکس توان برآورده کردن حداقل‌های تعهدات برجامی اروپا را هم ندارد. به عنوان مثال درست یک روز بعد از اجرای قانون مسدودسازی، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد با آغاز تحریم‌های آمریکا فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد. اما سال نو میلادی هم رسید و خبری از SPV وعده داده شده نشد و ماه‌ها وقت و انرژی کشور درگیر بازی توخالی اروپا شد. اینستکس کمتر از نفت در برابر غذادر ادامه ابعاد جدید بازی اروپا در بستر اهمال کاری و انفعال دولتمردان ایران نمایان می‌شود. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
اما برای عمل به تعهدات، اروپا ابتدا طی بیانیه‌ای در ۲۸ اردیبهشت ۹۷ به آغاز فرایند رسمی برای اجرای چهار تصمیم اروپا در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرد. به عنوان مثال درست یک روز بعد از اجرای قانون مسدودسازی، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد با آغاز تحریم‌های آمریکا فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد. اما سال نو میلادی هم رسید و خبری از SPV وعده داده شده نشد و ماه‌ها وقت و انرژی کشور درگیر بازی توخالی اروپا شد. تا اینکه جمعه ۷ تیرماه ۹۸ کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای آغاز کار اینستکس را اعلام کرد. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
مهرمهر2 هفته قبل
اما برای عمل به تعهدات، اروپا ابتدا طی بیانیه‌ای در ۲۸ اردیبهشت ۹۷ به آغاز فرایند رسمی برای اجرای چهار تصمیم اروپا در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرد. به عنوان مثال درست یک روز بعد از اجرای قانون مسدودسازی، شرکت خودروسازی دایملر آلمان اعلام کرد با آغاز تحریم‌های آمریکا فعالیت‌هایش در ایران را متوقف خواهد کرد. اما سال نو میلادی هم رسید و خبری از SPV وعده داده شده نشد و ماه‌ها وقت و انرژی کشور درگیر بازی توخالی اروپا شد. تا اینکه جمعه ۷ تیرماه ۹۸ کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای آغاز کار اینستکس را اعلام کرد. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
رجانیوزرجانیوز2 هفته قبل
امری که به وضوح نشان می‌دهد اینستکس توان برآورده کردن حداقل‌های تعهدات برجامی اروپا را هم ندارد. اینستکس کمتر از نفت در برابر غذادر ادامه ابعاد جدید بازی اروپا در بستر اهمال کاری و انفعال دولتمردان ایران نمایان می‌شود. تا اینکه جمعه ۷ تیرماه ۹۸ کمیسیون مشترک برجام طی بیانیه‌ای آغاز کار اینستکس را اعلام کرد. امری که به وضوح نشان می‌دهد اینستکس توان برآورده کردن حداقل‌های تعهدات برجامی اروپا را هم ندارد. که با توجه به نظارت‌های ویژه در اینستکس این شرط بیش از آنکه فنی باشد باج خواهی اروپا است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
انتظار داریم کشورهای اروپایی به صورت جدی بحث فروش نفت ایران را هم مدنظر داشته باشند. پیش از این نشست هم بیانیه هفت کشور اروپایی منتشر شد که ضمن حمایت از برجام از آمادگی خود برای پیوستن به «اینستکس» خبر دادند. -تعامل با اینستکس اروپایی و سایر کانال‌های مالی و شرکت‌ها در کشورهای دیگر. -انعقاد قرارداد و همکاری با نظام بانکی ایران و بانک‌های خارجی در راستای استفاده از کانال‌های مالی اروپا و سایر کشورها. آنها باید عجله کنند و باید در این سازوکار مالی پول قرار دهند در غیر این صورت این سازوکار مالی هیچ کمکی در رفع مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، نخواهد کرد.»

فیلم/ آنچه باید درباره اینستکس بدانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
بعد از امضای برجام، اروپا برای اجرای تعهدات خود نسبت به ایران بسته‌ای به نام «اینستکس (Instex)» را ارائه داد. علی بهادری کارشناس مسائل حقوقی درباره حقیقت اینستکس توضیح می‌دهد.
فارسفارس2 هفته قبل
انتظار داریم کشورهای اروپایی به صورت جدی بحث فروش نفت ایران را هم مدنظر داشته باشند. پیش از این نشست هم بیانیه هفت کشور اروپایی (+) منتشر شد که ضمن حمایت از برجام از آمادگی خود برای پیوستن به «اینستکس» خبر دادند. -تعامل با اینستکس اروپایی و سایر کانال‌های مالی و شرکت‌ها در کشورهای دیگر. -انعقاد قرارداد و همکاری با نظام بانکی ایران و بانک‌های خارجی در راستای استفاده از کانال‌های مالی اروپا و سایر کشورها. آنها باید عجله کنند و باید در این سازوکار مالی پول قرار دهند در غیر این صورت این سازوکار مالی هیچ کمکی در رفع مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، نخواهد کرد.» (بیشتر بخوانید) انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
مخالفان بر عدم شمول اینستکس بر صادرات نفت و موافقان بر تاثیر دیپلماتیک اینستکس تاکید دارند. همچنین، هلگا اشمید (معاون مسئول سیاست خارجه اروپا) از اجرایی شدن طرح حمایت مالی اروپا از برجام موسوم به اینستکس خبر داد. مخالفان اینستکس چه می‌گویند؟ از محدودیت نفتی تا گروکشی اروپادر مورد اینستکس دو نظر متفاوت ارائه شده است. درهمین رابطه، وبگاه فوربس، طی مقاله‌ای که اخیرا منتشر کرد اعلام نمود که اینستکس در صورت عملیاتی شدن می‌تواند به سود ایران باشد. از نظر نویسنده فوربس، طبق شواهد قرار است چین یا روسیه هم به عنوان طرف سوم و میزبان مراحل عملیاتی اینستکس، وارد شوند.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
۱- محور اصلی بیانیه ‌اینستکس - INSTEX - است ‏ (INSTEX // Instrument in Support of Trade Exchanges) که جایگزین اروپایی برجام! بر اساس آنچه در اینستکس آمده است ایران باید ارز حاصل از فروش نفت را به بانک‌های اروپایی منتقل کند! …۳- و اما، سازوکار اجرایی اینستکس برعهده سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه است. و متاسفانه این گستاخی وزیر خارجه آلمان از سوی وزیر خارجه کشورمان بی‌پاسخ ماند! ۴- اینستکس همانگونه که ‌اشاره شد، جایگزین برجام است، توضیح آنکه اینستکس یک معاهده جدید است که در برجام سخن و ردپایی از آن نیست.

آیا کشورهای اروپایی از ما نفت می‌خرند؟ / آبنبات چوبی «اینستکس»

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
۱- محور اصلی بیانیه اینستکس - INSTEX - است ‏ (INSTEX // Instrument in Support of Trade Exchanges) که جایگزین اروپایی برجام! …۳- و اما، سازوکار اجرایی اینستکس برعهده سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه است. با یک نیم‌نگاه می‌توان به این گفته حکیمانه و دقیق حضرت آقا رسید که: «این کانال مالی (اینستکس) بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است و هیچ معنایی ندارد». از سوی دیگر همه تلاش نتانیاهو برای ورود آمریکا در جنگ نیابتی به کار برده می‌شود تا مگر رئیس جمهور آمریکا وارد جنگ با ایران شود. ایران در برجام بماند، ایران پای میز مذاکره بازگردد، ایران از برجام خارج شود با پیامد‌های سنگینی مواجه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
این اعلام دولت جمهوری اسلامی ایران اگرچه شاید دیر ولی یک گام مهم و عملی در جهت یادآوری به طرف‌های دیگر -خصوصا اروپایی‌ها- بود که باید به تعهدات خود در قبال توافق پایبند باشند. طبق اعلام حسن روحانی، جمهوری اسلامی ایران از فروش مازاد بر ۳۰۰ کیلوگرم مواد غنی شده (که در قبال آن کیک زرد دریافت می‌کرد) و نیز فروش مازاد ۱۳۰ تن آب سنگین خود، خودداری می‌کند. اینستکس یک ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری است که این کانال مالی در بهمن ماه سال ۹۷ با نام INSTEX در فرانسه ثبت شد. بنابراین اگرچه اروپایی‌ها باید همه توان خود را برای راه اندازی این کانال مالی بکار بگیرند، ولی باید صریح و شفاف به آنها اعلام شود که مطالبات ایران محدود به راه اندازی اینستکس نیست. آنها باید تمامی خواسته‌های جمهوری اسلامی را برآورده کنند؛ خواسته‌هایی که یک بار با امضای سند برجام به آن متعهد شده‌اند.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
خبر دومی که بعد از این خبر مخابره شد و روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت این بود که «برجام نجات پیدا کرده است». البته روس‌ها که از حاضران نشست روز جمعه بودند روایت غلیظ‌تری از نجات برجام داشتند. به این ترتیب، اینستکس یک شرکت تسویه حساب است و طبق تحریم‌های آمریکا علیه ایران عمل می‌کند. ۲-برجام بدون آمریکاواضح است که این کانال مالی صرفا برای موارد فوری و ضروری است و اساسا نمی‌تواند در بگیرنده تعهدات طرف مقابل در برجام باشد. ۵- بدعهدی اروپایی هانکته مهم این است که اروپایی‌ها تا امروز بارها در مورد تعهدات خود عهد شکنی کرده‌اند.
الفالف3 هفته قبل
در این حال بسیاری از مقامات اتحادیه اروپا به خاطر اقدامات خود در قبال توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. در ادامه «جک پاروک» خبرنگار این شبکه تلویزیونی در بروکسل در این باره که اروپا به عنوان یکی از معماران اصلی توافق هسته‌ای چه اقدامی برای حفظ آن انجام داده است؟ گفت: آنچه که سران اتحادیه اروپا و موگرینی انجام می‌دهند این است که آن‌ها از ایران خواسته‌اند در توافق باقی بماند. اتحادیه اروپا تلاش کرد که یک سازوکار مالی را ایجاد کند، اما این سازوکار صادرات نفت ایران را در نمی‌گرفت. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم که کشورش یکی از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای با ایران است اعلام کرده است که تنها یک راه حل سیاسی برای وضعیت موجود وجود دارد. در آستانه پایان مهلت ۶۰ روزه ایران، اتحادیه اروپا اعلام کرد روز ۲۸ ژوئن (۷ تیر) مقامات ارشد ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، چین، و روسیه برای بررسی راه‌های حفظ برجام در شهر وین، پایتخت اتریش تشکیل جلسه خواهند داد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از العالم «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که ابزار مالی ویژه اروپا با ایران آماده عملیاتی شدن است. سه کشور اروپایی طرف برجام از ۱۱ بهمن‌ماه ساز و کاری به نام اینستکس INSTEX را برای تسهیل مبادلات تجاری با ایرن راه‌اندازی کرده‌اند. کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون هیچ اقدام عملی برای محقق کردن وعده‌هایشان صورت نداده‌اند. دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد.

به انتهای لیست رسیدید