بازارسازها

بازارسازها

ایران‌جیبایران‌جیب2 هفته قبل
شوک فعالان بازار از خبر ترور شهید سردار سلیمانی ابتدای هفته جاری در اعداد و ارقام اقتصاد هویدا شده است. پس از به‌شهادت‌رسیدن سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، معامله‌گران بازارهای ارز، طلا، سکه و سرمایه در نگرانی افزایش‌ تنش‌ها میان ایران و آمریکا در منطقه به سر می‌برند. از این رو با رفتار هیجانی خود در روزهای گذشته باعث سقوط سهام بورس و بالا رفتن نرخ ارز و سکه شده‌اند. نکته مشخص، این است که طی سال جاری دو اتفاق رخ داده و بازار را از مدار پیش‌بینی خارج کرده است. ابتدای هفته جاری نیز با بازگشایی صرافی‌های مجاز، نرخ دلار تا ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان بالا رفت.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 ماه قبل
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا، به طور غافلگیرانه آغاز سهمیه‌بندی بنزین با کارت سوخت را اعلام کرد. در همین راستا قیمت دلار در بازار غیررسمی در ۱۲ هزار تومان قرار گرفته، اما تاثیر گرانی بنزین بر افزایش قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟ مرتضی عزتی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: به طور منطقی گرانی بنزین نباید بر روی قیمت دلار تاثیر داشته باشد، چون قیمت بنزین ربط معناداری با ارز ندارد. حتی به طور منطقی می‌توان گفت با سهمیه‌بندی بنزین مصرف داخلی کاهش یافته و این امر موجب افزایش صادرات و در پی آن درآمد ارزی و عرضه ارز می‌شود. عزتی می‌افزاید: افزایش قیمت دلاری که در حال حاضر شاهد آن هستیم نتیجه ایجاد انتظارات و جنبه تحریک توسط بازارسازان بوده، دلال‌ها با تحریک بازار به نفع منافع خود قیمت را بالا برده تا ارزهایی که در اختیار دارند را در قیمت بالاتری بفروشند. عزتی در پایان اضافه می‌کند: بازارسازهایی که وارد بازار ارز می‌شوند و انتظارات را تحریک می‌کنند در کوتاه‌مدت موجب افزایش قیمت دلار می‌شوند اما این روند حداکثر تا یک هفته ادامه خواهد داشت و پس از آن قیمت کاهش می‌یابد.
ایمناایمنا8 ماه قبل
سید کمیل طیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: در کل، بازار طلا و ارز تحت تاثیر مسائل سیاسی-اقتصادی است؛ البته در بازار طلا نوسانات جهانی انس طلا نیز علاوه بر مسائل سیاسی- اقتصادی ملی، بر نوسانات بازار طلای داخلی اثرگذار است. شدت این تنش‌های سیاسی در این چند روز اخیر کمی ملایم‌تر شده اما در صورتی که شدت این تنش‌ها افزایش یابد، با نوسانات بازار ارتباط مستقیم پیدا می‌کند. طیبی خاطرنشان کرد: در حال حاضر زمانی این نوسانات به سمت بالا شدت می‌گیرد که بازار نسبت به تامین منابع ارزی توسط بانک مرکزی یا دلایل دیگر اطمینان خود را از دست بدهد. وی اظهار کرد: با وجود اینکه بانک مرکزی به عنوان بازارساز ارز شناخته می‌شود اما عوامل بازار آزاد مانند دلالان نیز به نوعی بازارساز به شمار می‌آیند و بنابراین با کوچکترین اتفاقی این بازارسازها می‌توانند باعث ایجاد نوسان در بازار ارز و طلا شوند. این کارشناس اقتصادی درباره نوسانات قیمت ارز در آینده گفت: با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد تنش‌های بین ایران و آمریکا حداقل به صورت لفظی افزایش پیدا کند و همینطور با نظر به عملکرد موفق‌تر بانک مرکزی نسبت به سال گذشته، انتظار بروز جهش‌های قیمتی در بازار ارز مانند آنچه در سال گذشته شاهد آن بودیم نیست؛ هرچند افزایش قیمت ارز با شیب بسیار ملایم محتمل به نظر می‌رسد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران9 ماه قبل
محمود منزوی زاده-مشاور امور بین الملل دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادیمزایا و امکانات مناطق آزاد، قانون و مقررات حاکم بر آنها، جهت گیری سرمایه گذاری خارجی به سوی اوراق بهادار و نیاز به این نوع سرمایه در مناطق آزاد را می‌توان از عوامل مهم راه اندازی تالار منطقه‌ای و بین المللی بورس در هر یک از این مناطق دانست. با تصویب آیین نامه تاسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری- صنعتی در هیات وزیران دولت دوازدهم و اجرای هرچه زودتر این قانون در بازار سرمایه، امکان آن می‌رود که بازار بورس اوراق بهادار در منطقه آزاد کیش فعال‌تر شده و در مناطق آزاد قشم، چابهار، انزلی، ارس، اروند و ماکو نیز با راه اندازی آن این مناطق فعال شود که باعث افزایش نقدینگی بازار مناطق آزاد هفتگانه کشور شده و فعالیت بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس رونق می‌یابد. راه اندازی بورس بین المللی در مناطق آزاد می‌تواند همچنین بستر لازم را برای بین المللی کردن بازار سرمایه در مناطق ایجاد کند. در بورس بین المللی مناطق آزاد، با توجه به آزادی فعالیت‌های واسطه‌های مالی، کارگزاران بین المللی و خوشنام به همراه کارگزاران داخلی بر اساس میزان دسترسی به بازارهای مختلف باعث جذب معامله گران بین المللی و سرمایه گذاران و حضور خارجیان در مناطق آزاد شوند. ***پیشنهادهایی برای اجرای آیین نامهبا تصویب آیین نامه تاسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد کشور، سرمایه گذاران خارجی، صندوق‌های خصوصی و سایر نهادهای غیر وابسته دولتی باید بتوانند آزادانه در بورس بین المللی مناطق آزاد کشور به خرید و فروش اوراق بهادار پذیرفته شده مبادرت کنند و شرایطی به وجود آید که سرمایه گذاران خارجی و سرمایه گذاران داخلی مقیم خارج از کشور به سرمایه گذاری آزادانه در بورس بین المللی مناطق بپردازند.
ایرناایرنا9 ماه قبل
همچنین با تقویت صندوق‌های سرمایه گذاری و صندوق‌های مشاع می‌توان امیدوار بود اقتصاد مناطق آزاد تقویت شود. راه اندازی بورس بین المللی در مناطق آزاد می‌تواند همچنین بستر لازم را برای بین المللی کردن بازار سرمایه در مناطق ایجاد کند. به علاوه معافیت‌های مالیاتی یکی از مشوق‌های مناسب برای جذب سرمایه گذاری خارجی به شمار می‌رود. در بورس بین المللی مناطق آزاد، با توجه به آزادی فعالیت‌های واسطه‌های مالی، کارگزاران بین المللی و خوشنام به همراه کارگزاران داخلی بر اساس میزان دسترسی به بازارهای مختلف باعث جذب معامله گران بین المللی و سرمایه گذاران و حضور خارجیان در مناطق آزاد شوند. … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … … …* مشاور امور بین الملل دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادیانتهای پیام /*
ایسناایسنا10 ماه قبل
او در قسمتی از صحبت‌هایش به این اشاره کرد که باید مردم را به سمت سرمایه گذاری در بورس تشویق کرد. هیچ بخش تحقق یافته‌ای در سرمایه‌گذاری استارتاپی در ایران وجود نداردرفتار سرمایه‌گذاری در هر کشوری ملاحظاتی دارد و این رفتار را می‌توان جزو رفتارهای اجتماعی دانست. سیاست‌گذاران نباید صرفا سرمایه بیاورند بلکه باید برای مردم فرهنگ سازی کنند تا خود مردم سرمایه گذاری کنند. اگر شرکت‌های استارتاپی با سرمایه گذاری بزرگ شوند ارزش سهم رقیق شده نسبت به سهم غلیظ اولیه به مراتب بیشتراست. صاحبان سرمایه می‌گویند مگر عقل‌مان کم است که در این فضا سرمایه گذاری کنیم!؟ صاحبان ایده می‌گویند ما این طور هستیم اما صاحبان سرمایه می‌گویند ما این را قبول نداریم صاحبان ایده می‌گویند بیایید با آن مبالغی که ما می‌گوئیم سرمایه گذاری کنید ولی صاحبان سرمایه می‌گویند مگر عقلمان کم است که در این سیستم سرمایه گذاری کنیم.

به انتهای لیست رسیدید