بازار نفت

بازار نفت

خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
به‌دنبال نشست امروز اوپک و توافق کشورهای نفتی برای کاهش تولید، قیمت نفت تا هر بشکه ۶۴دلار افزایش یافت. در حال حاضر قیمت نفت رو به افزایش است و هر بشکه نفت برنت دریای شمال هم اکنون ٦٤٫٠٧ دلار به فروش می‌رسد که نسبت به دیروز ٦٨ سنت افزایش داشته و نسبت به ظهر حدود یک دلار بالا رفته است. قیمت نفت آمریکا نیز ٥٣ سنت نسبت به دیروز بالا رفت و هم اکنون به مرز ٥٩ دلار رسیده است. درباره دلیل افزایش قیمت نفت، رضا زندی خبرنگار حوزه نفت و انرژی توییت کرده است: اظهارنظر وزیر انرژی سعودی، بازار نفت را تحریک کرد و قیمت هر بشکه نفت برنت را به بالای ۶۴ دلار رساند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ هفتمین نشست اوپک و غیر اوپک درحالی به پایان رسید که کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت این گروه و متحدانش نیز نتوانست سبب افزایش پایدار قیمت نفت شود. از این رو تصمیمات کاهش تولید نفت که از سوی اوپک گرفته می‌شود با وجود رشد تولید روزافزون آمریکا، دیگر رنگ و بویی چندان ندارد. در ادامه کاهش قیمت نفت، عربستان به شدت دلواپس سهام تازه عرضه شده آرامکو و تاثیر افت قیمت نفت بر ارزش این شرکت است. با این حساب کاهش تولید نفت اوپک و غیر اوپک، به ٢میلیون و ١٠٠هزار بشکه در روز خواهد رسید. با این اظهارنظر سعودی‌ها قیمت نفت که می‌رفت در روند نزولی تثبیت شود، مجددا جهش یک دلاری در بازارهای شرق اسیا داشت و شاخص برنت تا محدوده ۶۴ دلار رشد کرد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران16 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازارهای آسیایی در آخرین روز معالاتی هفته با روند افزایشی همراه شدند و روزهای منفی گذشته را جبران کردند. این اظهارات، موجب شد شاخص‌های آسیایی در آخرین روز معاملاتی هفته با روند افزایشی همراه شوند و شاخص آسیا پاسفیک با رشد ۰٫۴ درصدی معاملات را ادامه داد. در بازارهای آسیایی نیز، شاخص نیکی ژاپن رشد ۰٫۲ درصدی داشت و شاخص اس اند پی استرالیا هم ۰٫۴ درصد افزایش یافت. شاخص کاسپی در کره جنوبی روند مثبت ۰٫۹ درصدی را از آن خود کرد در حالی که شاخص اصلی بورس هنگ کنگ ۰٫۷ درصد مثبت شد. اما در بازارهای کالایی نیز، نشست اوپک موجب کاهش قیمت نفت برنت شده است و این کالا را با افت قیمت ۰٫۴ درصدی همراه کرده است.
ایمناایمنا18 ساعت قبل
به گزارش ایمنا به نقل از رویترز، در حالی که اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت در اوایل سال ۲۰۲۰ توافق کرد قیمت نفت امروز با کاهش مواجه بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با ۱۴ سنت معادل ۰٫۲ درصد کاهش به ۵۸ دلار و ۲۹ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از پایان ماه سپتامبر یعنی ۵۹ دلار و ۱۲ سنت رسید. پیش از این اوپک پلاس تولید روزانه نفت خود را ۱٫۲ میلیون بشکه کاهش داده بود. هرگونه افزایش قیمت نفت در نتیجه کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس احتمالا به نفع تولید کنندگان آمریکایی خواهد بود که هیچ سهمی در توافق مذکور ندارند.
رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش رکنا، به نقل از رویترز، در حالی که اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت در اوایل سال ۲۰۲۰ توافق کرد قیمت نفت امروز با کاهش مواجه بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با ۱۴ سنت معادل ۰٫۲ درصد کاهش به ۵۸ دلار و ۲۹ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از پایان ماه سپتامبر یعنی ۵۹ دلار و ۱۲ سنت رسید. جزئیات این پیشنهاد باید در نشست روز جمعه اوپک پلاس در وین نهایی شود. هرگونه افزایش قیمت نفت در نتیجه کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس احتمالا به نفع تولید کنندگان آمریکایی خواهد بود که هیچ سهمی در توافق مذکور ندارند.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت در اوایل سال ۲۰۲۰ توافق کرد قیمت نفت امروز با کاهش مواجه بود. قیمت نفت خام آمریکا روز پنجشنبه به بالاترین رقم از پایان ماه سپتامبر یعنی ۵۹ دلار و ۱۲ سنت رسید. پیش از این اوپک پلاس تولید روزانه نفت خود را ۱٫۲ میلیون بشکه کاهش داده بود. جزئیات این پیشنهاد باید در نشست روز جمعه اوپک پلاس در وین نهایی شود. هرگونه افزایش قیمت نفت در نتیجه کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس احتمالا به نفع تولید کنندگان آمریکایی خواهد بود که هیچ سهمی در توافق مذکور ندارند.
مهرمهر22 ساعت قبل
وی افزود: تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک موسوم به اوپک پلاس، گزینه‌های محدودی دارند. در طرف عرضه و تقاضای جهانی نفت چه خبر است؟ این کارشناس بین المللی نفت، بازار جهانی نفت را بحران زده توصیف کرد و ادامه داد: در طرف عرضه نفت، نفت شیل امریکا با پتانسیل بالایی در بازار است. عرضه نفت خام‌های متعارف هم از سوی تولید کنندگانی مانند مکزیک و نروژ روند افزایشی پیدا کرده است. به گفته رییس دفتر مطالعات انرژی وین بازار جهانی نفت از دو سوی بازار تحت فشار قرار دارد. بنابراین چنانچه تولید کنندگان خویشتن داری کنند، کاهش تولید ضرورتی ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از وین، یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس عادی سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) عصر امروز با دو ساعت تاخیر در دبیرخانه اوپک در وین آغاز بکار کرد. وزرای اوپک امروز راهکار‌های پیش روی این سازمان و متحدانشان را برای حفظ تعادل در بازار نفت به معنای ادامه وضع کنونی یا کاهش چهارصد هزار بشکه دیگر از تولید نفت را بررسی می‌کنند. پیمان کاهش عرضه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز در پایان مارس سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد. از این رو وزرای «اوپک» و «اوپک پلاس» درباره ضرورت تمدید این توافق و یا احتمالا کاهش بیشتر عرضه به دنبال یک تصمیم هستند. از سوی دیگر با وجود منشور همکاری‌های اوپک و غیر اوپک، تمایل روسیه برای پایبندی به توافق مورد کنکاش قرار گرفته است و این هم یکی دیگر از موضوعات این بار اجلاس اوپک است.
تابناکتابناک1 روز قبل
یکصد و هفتاد و هفتمین نشست اعضای اوپک امروز در وین برگزار خواهد شد و قرار است اعضا در مورد تمدید کاهش تولید نفت روزانه یا افزایش میزان کاهش تولید نفت روزانه تصمیم گیری کنند. بر اساس آخرین آمار قبل از اتخاذ تصمیم کاهش تولید نفت، میزان تولید اعضای اوپک بیش از ۳۳٫۶ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود. بعد از کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک قیمت نفت چگونه شد؟ نمودار زیر وضعیت قیمت نفت اوپک پس از اولین توافق برای کاهش تولید نفت توسط اعضای آن در آذر ماه ۱۳۹۵ تاکنون را نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌شود قیمت نفت اوپک در این سال‌ها با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است و بیشترین قیمت نفت اوپک در مهر ماه سال گذشته رقم خورد که قیمت هر بشکه نفت اوپک در بازار به ۸۴ دلار رسید. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ممکن است اعضای اوپک برای افزایش قیمت نفت دست به کاهش بیشتر تولید نفت بزنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کند. وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود. وزیر نفت تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است. زنگنه درباره اینکه وزارت نفت چه تسهیلاتی را برای شرکت‌های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در نظر گرفته که از تحریم‌های آمریکا ترس دارند، گفت: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آن‌ها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم. پیش بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. بیژن زنگنه، در واکنش به موضوع استیضاحش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چرا باید نگران استیضاح باشم؟ مگر تا حالا فشاری به ما وارد نکرده‌اند؛ ما همواره تحت فشار زندگی می‌کنیم. استیضاح حق مجلس است و وزیر هم موظف است جواب دهد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از وین؛ بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش از آغاز یکصدو هفتادو هفتمین اجلاس عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: از حق ملت ایران نمی‌گذریم. وی افزود: هم اکنون تولید نفت ما از بازار خارج شده و آن هایی که تولید بیشتری دارند باید در آینده کاهش بیشتری داشته باشند، همچنین نباید از ایران توقع داشته باشند بعد از لغو تحریم‌ها؛ ایران هم در آینده تولید خود را کاهش دهد. «زنگنه» گفت: دیروز نامه‌ای به رئیس کنفرانس فرستادم و خواستم که به اطلاع سایر اعضا هم برساند که به دلیل شرایط خاص کاهش غیرداوطلبانه داریم و از سهمیه تاریخی کمتر تولید می‌کنیم؛ آن‌ها که تولید بیشتر داشتند باید کاهش بیشتر داشته باشند. یکصد و هفتاد و هفتمین اجلاس عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) عصر امروز (ساعت پنج و نیم بعدازظهر بوقت ایران) ‌در دبیرخانه اوپک در وین آغاز می‌شود. ‌وزرای اوپک امروز راهکارهای پیش روی این سازمان و متحدانشان را برای حفظ تعادل در بازار نفت، یعنی تمدید شرایط جاری و یا کاهش چهارصد هزار بشکه دیگر از تولید نفت را بررسی می‌کنند. توافق کاهش عرضه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز در آخر مارس سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد.
شاناشانا1 روز قبل
زنگنه درباره اینکه آیا همین میزان کاهش تولید کافی است، پاسخ داد: ‌ کافی نیست، اما لازم است. بقیه آن بستگی به تفاهم با غیراوپک دارد اما من به عنوان ایران از هر تصمیمی مبنی بر کاهش تولید که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد، حمایت می‌کنم و هیچ مشکلی با آن ندارم. زنگنه با اشاره به اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد، ادامه داد: در آینده کسانی که هم اکنون بیشتر تولید کرده‌اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم. وزیر نفت درباره اینکه شما می‌خواهید که ایران معاف از کاهش تولید باشد، گفت: ایران، لیبی و ونزوئلا هم اکنون به طور غیرداوطلبانه بیش از آن مقداری که حساب کنید به صورت اجبار تولیدشان نسبت به آخرین سهمیه مصوب کاهش پیدا کرده است. زنگنه درباره موضع ایران در خصوص منشور همکاری اوپک و غیراوپک افزود: هنوز ما در دولت تصمیم نهایی را نگرفته‌ایم.
انتخابانتخاب1 روز قبل
عربستان سعودی از قیمتهای پایین نفت و از برخی از اعضای اوپک که به سهمیه کاهش تولید خود عمل نکرده‌اند ناراضی است. در نتیجه سعودی‌ها در حال بررسی اقدامات رادیکالی مانند پیمان جدیدی هستند که کاهش تولید بیشتری را در نظر می‌گیرد. اگر عدم پایبندی ادامه پیدا کند عربستان سعودی به جای کاهش بیش از حد تولید برای جبران عهدشکنی دیگران، پایبندی خود به پیمان کاهش تولید را کمتر خواهد کرد. اما آنچه ناگفته مانده است این است که تنها دلیل موفقیت پیمان کاهش تولید اوپک، تحریمهای آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا بوده است. اما پس از انتشار این خبر، قیمتهای نفت به دلیل نگرانی از اقدام احتمالی عربستان در افزایش عرضه به بازار سقوط کرد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رشد تولید نفت در کشورهای غیراوپکی به ویژه امریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان، جلسه امروز اوپک را با چالش تصمیم‌گیری مواجه کرده است. (اعداد مختلفی برای رشد تولید نفت امریکا مطرح شده است.) ٢- تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه اکتبر، ٢٩ میلیون و ٦٥٠ هزار بشکه در روز بود. اوپک بین چالش سهم بازار و حفظ قیمت نفت در محدوده ٦٠ تا ٦٥ دلار گیر کرده است. یعنی مجموع کاهش اوپک و غیراوپک به یک میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز برسد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-رضا زندی نوشت: رشد تولید نفت در کشورهای غیراوپکی به ویژه امریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان، جلسه امروز اوپک را با چالش تصمیم‌گیری مواجه کرده است. (اعداد مختلفی برای رشد تولید نفت امریکا مطرح شده است.) ٢- تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه اکتبر، ٢٩ میلیون و ٦٥٠ هزار بشکه در روز بود. اوپک بین چالش سهم بازار و حفظ قیمت نفت در محدوده ٦٠ تا ٦٥ دلار گیر کرده است. یعنی مجموع کاهش اوپک و غیراوپک به یک میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز برسد.
شاناشانا1 روز قبل
**رشد تولید نفت در کشورهای غیراوپکی به ویژه امریکا و کاهش تقاضای نفت در جهان، جلسه امروز اوپک را با چالش تصمیم‌گیری مواجه کرده است. **تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه اکتبر، ٢٩ میلیون و ٦٥٠ هزار بشکه در روز بود. اوپک بین چالش سهم بازار و حفظ قیمت نفت در محدوده ٦٠ تا ٦٥ دلار گیر کرده است. کار مهم وزیر نفت، حفاظت از حقوق ایران حتی، از جمله حفظ چارچوب نظام سهمیه‌بندی، در شرایط تحریم است. این یکی از کارهای ایران در اوپک امروز و در شرایط تحریم است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
٢- تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه اکتبر، ٢٩ میلیون و ٦٥٠ هزار بشکه در روز بود. اوپک بین چالش سهم بازار و حفظ قیمت نفت در محدوده ٦٠ تا ٦٥ دلار گیر کرده است. چون وقتی تحریم‌ها لغو شود، ایران سخت می‌تواند تولیدش را در مکانیسم اوپک افزایش دهد. کار مهم وزیر نفت، حفاظت از حقوق ایران حتی، از جمله حفظ چارچوب نظام سهمیه‌بندی، در شرایط تحریم است. این یکی از کارهای ایران در اوپک امروز و در شرایط تحریم است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش ایسنا، اوپک روز جاری در وین دیدار می‌کند و روز بعد با روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که گروه اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند، دیدار خواهد کرد. ثامر غضبان، وزیر نفت عراق به محض این که به وین رسید، به خبرنگاران گفت: تا جایی که می‌دانم سعودی‌ها کاهش بیشتر تولید نفت را ترجیح می‌دهند. اما سیگنال‌های متضادی از نشست روز سه شنبه کمیته فنی مشترک گروه اوپک پلاس که به وزیران مشاوره می‌دهد اما تصمیم گیرنده نهایی نیست، آشکار شد. با حذف میعانات از محاسبه تولید نفت خام، تولید این کشور در دسامبر حدود ۲۲۵ تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز کمتر خواهد شد. شرکت‌های نفت روسی همواره معتقد بوده‌اند که کاهش تولید تنها به تولیدکنندگان رقیب کمک خواهد کرد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ثامر غضبان، وزیر نفت عراق به محض این که به وین رسید، به خبرنگاران گفت: تا جایی که می‌دانم سعودی‌ها کاهش بیشتر تولید نفت را ترجیح می‌دهند. یک موضوع مهم برای روسیه نحوه محاسبه تولید نفت خام این کشور است که شامل میعانات هم می‌شود در حالی که برای سایر تولیدکنندگان چنین نیست. روسیه پیش از این خواستار تغییر در نحوه محاسبه تولید نفت خام این کشور و حذف میعانات گازی از آن شده است که هفت تا هشت درصد از کل تولید نفت روسیه معادل حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز را تشکیل می‌دهد. با حذف میعانات از محاسبه تولید نفت خام، تولید این کشور در دسامبر حدود ۲۲۵ تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز کمتر خواهد شد. شرکت‌های نفت روسی همواره معتقد بوده‌اند که کاهش تولید تنها به تولیدکنندگان رقیب کمک خواهد کرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
(اعداد مختلفی برای رشد تولید نفت امریکا مطرح شده است.) ٢- تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه اکتبر، ٢٩ میلیون و ٦٥٠ هزار بشکه در روز بود. قیمت نفت برنت صبح دیروز بشکه‌ای ٦١ دلار بود ولی دیشب به ٦٣ دلار در هر بشکه رسید. اوپک بین چالش سهم بازار و حفظ قیمت نفت در محدوده ٦٠ تا ٦٥ دلار گیر کرده است. یعنی مجموع کاهش اوپک و غیراوپک به یک میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز برسد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
در آستانه برگزاری دیدارهای اوپک و اوپک پلاس در روزهای پنج شنبه و جمعه که طی آن درباره سیاست تولید نفت این گروه و سرنوشت پیمان فعلی محدودیت عرضه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز مذاکره خواهد شد، بازار گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه این نشست داغ است. تغییر سیاست تولید اوپک پلاس بعید استنیل آتکینسون، مدیر بخش بازار و صنعت نفت آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اظهار کرد تولیدکنندگان نفت اوپک بعید است با تغییر پیمان فعلی تا زمان روشن‌تر شدن اوضاع بازار موافقت کنند. بانک جی پی مورگان: کاهش تولید اوپک پلاس به ۱٫۵ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا می‌کند. بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در «ریستاد انرژی» گفت: ما پیام روشنی برای کشورهای گروه اوپک پلاس داریم. اگر اوپک پلاس درباره کاهش بیشتر تولید نفت به توافق نرسد، دورنمای تیره‌ای وجود خواهد داشت.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی در آستانه برگزاری نشست هفته جاری اوپک پلاس و بررسی پیمان محدودیت عرضه، افزایش پیدا کرد. ثامر غضبان، وزیر نفت عراق روز سه شنبه به خبرنگاران در وین گفت: شماری از اعضای کلیدی گروه اوپک پلاس کاهش بیشتر تولید را ترجیح می‌دهند. با این حال در بازار نسبت به کاهش بیشتر تولید نفت اوپک پلاس بدبینی وجود دارد و برخی از تحلیلگران انتظار دارند پیمان فعلی محدودیت عرضه تمدید شود. اعضای اوپک روز پنج شنبه دیدار خواهند کرد و سپس نشست گروه اوپک پلاس روز جمعه برگزار می‌شود. موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته بیش از حد انتظار کاهش داشته است.
ایسناایسنا2 روز قبل
در آستانه برگزاری دیدارهای اوپک و اوپک پلاس در روزهای پنج شنبه و جمعه که طی آن درباره سیاست تولید نفت این گروه و سرنوشت پیمان فعلی محدودیت عرضه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز مذاکره خواهد شد، بازار گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه این نشست داغ است. تغییر سیاست تولید اوپک پلاس بعید استنیل آتکینسون، مدیر بخش بازار و صنعت نفت آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اظهار کرد تولیدکنندگان نفت اوپک بعید است با تغییر پیمان فعلی تا زمان روشن‌تر شدن اوضاع بازار موافقت کنند. بانک جی پی مورگان: کاهش تولید اوپک پلاس به ۱٫۵ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا می‌کند. بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در «ریستاد انرژی» گفت: ما پیام روشنی برای کشورهای گروه اوپک پلاس داریم. اگر اوپک پلاس درباره کاهش بیشتر تولید نفت به توافق نرسد، دورنمای تیره‌ای وجود خواهد داشت.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
اعتمادآنلاین|‌ شرکت تحقیقات انرژی ریستاد انرژی پیش بینی می‌کند در صورت عدم کاهش بیشتر تولید نفت توسط اوپک در ۲۰۲۰، ذخایر نفت خام جهان افزایش قابل توجهی پیدا کند و به دنبال آن قیمت نفت به شدت کاهش یابد. اگر ائتلاف اوپک نتواند تولید را بیش از این کاهش دهد، دورنمای بازار نفت تیره خواهد بود». تانهاگن گفت: «اگر اوپک و روسیه کاهش تولید را تمدید و تشدید نکنند، شاهد سقوط قیمت نفت برنت تا ۴۰ دلار در سال آینده خواهیم بود». ریستاد انرژی ۳ سناریوی مختلف تصمیم گیری برای ائتلاف اوپک پیش‌بینی می‌کند: وضعیت پایه: تمدید قرارداد فعلی کاهش تولید تا ژوئن ۲۰۲۰. عربستان سعودی با ۸۷۰ هزار بشکه در روز کاهش تولید در ۲۰۱۹ بیشترین سهم کاهش تولید در این قرارداد را داشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
این سناریو بیش از دونالد ترامپ یا حتی اوپک می‌تواند قیمت نفت را دستکاری کند. چین بزرگترین خریدار نفت خام عراق و یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در صنعت نفت و گاز این کشور است. شرکت ملی نفت چین دو میلیون بشکه در روز نفت از میادین نفتی رمیله و حلفایا در جنوب عراق تولید می‌کند. روسیه هم بیش از ده میلیارد دلار طی ۹ سال گذشته در صنعت انرژی عراق سرمایه گذاری کرده است. در این بین، بازار نفت درگیر مسائل دیگری است مثل ادعای دونالد ترامپ برای توقف قرارداد تجاری که قیمت نفت را کاهش می‌دهد و ادعای اوپک برای کاهش بیشتر و طولانی‌تر تولید نفت که قیمت آن را بالا می‌برد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
این سناریو بیش از دونالد ترامپ یا حتی اوپک می‌تواند قیمت نفت را دستکاری کند. چین بزرگترین خریدار نفت خام عراق و یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در صنعت نفت و گاز این کشور است. شرکت ملی نفت چین دو میلیون بشکه در روز نفت از میادین نفتی رمیله و حلفایا در جنوب عراق تولید می‌کند. روسیه هم بیش از ده میلیارد دلار طی ۹ سال گذشته در صنعت انرژی عراق سرمایه گذاری کرده است. در این بین، بازار نفت درگیر مسائل دیگری است مثل ادعای دونالد ترامپ برای توقف قرارداد تجاری که قیمت نفت را کاهش می‌دهد و ادعای اوپک برای کاهش بیشتر و طولانی‌تر تولید نفت که قیمت آن را بالا می‌برد.
ایسناایسنا2 روز قبل
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی در آستانه برگزاری نشست هفته جاری اوپک پلاس و بررسی پیمان محدودیت عرضه، افزایش پیدا کرد. ثامر غضبان، وزیر نفت عراق روز سه شنبه به خبرنگاران در وین گفت: شماری از اعضای کلیدی گروه اوپک پلاس کاهش بیشتر تولید را ترجیح می‌دهند. با این حال در بازار نسبت به کاهش بیشتر تولید نفت اوپک پلاس بدبینی وجود دارد و برخی از تحلیلگران انتظار دارند پیمان فعلی محدودیت عرضه تمدید شود. اعضای اوپک روز پنج شنبه دیدار خواهند کرد و سپس نشست گروه اوپک پلاس روز جمعه برگزار می‌شود. موسسه امریکن پترولیوم روز سه شنبه اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته بیش از حد انتظار کاهش داشته است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
این سناریو بیش از دونالد ترامپ یا حتی اوپک می‌تواند قیمت نفت را دستکاری کند. شرکت ملی نفت چین دو میلیون بشکه در روز نفت از میادین نفتی رمیله و حلفایا در جنوب عراق تولید می‌کند. روسیه هم بیش از ده میلیارد دلار طی ۹ سال گذشته در صنعت انرژی عراق سرمایه گذاری کرده است. در این بین، بازار نفت درگیر مسائل دیگری است مثل ادعای دونالد ترامپ برای توقف قرارداد تجاری که قیمت نفت را کاهش می‌دهد و ادعای اوپک برای کاهش بیشتر و طولانی‌تر تولید نفت که قیمت آن را بالا می‌برد. استعفای عبدالمهدی به افزایش قیمت نفت کمک کرده ولی بازار هرگز از نظر ژئوپولیتیکی حساس نبوده است.
ایسناایسنا2 روز قبل
تولیدکنندگان نفت اوپک فردا در وین دیدار خواهند کرد و روز جمعه به مذاکره با روسیه و سایر صادرکنندگان خواهند نشست؛ آنطور که کارشناسان تحلیل کرده‌اند توافق کاهش تولید به منظور حفظ سطح کنونی قیمت‌ها تمدید خواهد شد و حتی احتمال افزایش بیش‌تر کاهش تولید نفت از سوی این کشورها نیز وجود دارد. به گزارش ایسنا، برآوردها نشان می‌دهد برنامه اعضای اوپک دستیابی به توافقی درباره نحوه مدیریت تولید نفت در سال میلادی آینده است. برای این تولیدکنندگان خطر این است که برخی از معامله‌گران نفت انتظار داشته باشند کاهش تولید بیشتری برای تقویت قیمت‌ها صورت بگیرد. در حالی که روسیه بالاتر از سهمیه توافق شده با اوپک، نفت تولید می‌کند این گروه تلاش می‌کند راهی برای برخورد با رشد صنعت نفت شیل آمریکا پیدا کند. اما گمانه‌زنی‌های نیز در رابطه افزایش کاهش تولید نیز به گوش می‌رسد.

به انتهای لیست رسیدید