باغوز

باغوز

افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشدادگاهی در انگلیس روز جمعه با دادخواست «شمیمه بیگم» مشهور به «عروس داعشی» برای کسب مجدد شهروندی انگلیس مخالفت و آن را رد کرد. اخبار بین الملل- شمیمه بیگم ۲۰ ساله، یکی از دختر‌های مدرسه‌ای در شرق لندن بود که برای ملحق شدن به گروه تروریستی داعش به سوریه سفر کرد و به «عروس داعش» مشهور شد. شمیمه بیگم پس از آنکه سه کودک خود را در سوریه از دست داد، خواهان بازگشت به انگلیس به منظور درمان شده بود. طبق اعلام اسکای نیوز، تنها در انگلیس سلب تابعیت از فردی که محق دریافت شهروندی کشور دیگری باشد، قانونی است. کمیسیون درخواست تجدیدنظر امور مهاجران در انگلیس که امور امنیت ملی را بررسی می‌کند، گفته شمیمه بیگم می‌تواند بجای این مسأله، برای دریافت شهروندی بنگلادش اقدام کند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
نشست شورای امنیت درباره مسأله ادلب برگزار شد و فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه در جریان این نشست بر برقراری آتش‌بس پایدار در این استان تأکید کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، گی‌یر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه با ارائه گزارشی از وضعیت استان ادلب در نشست شورای امنیت، اظهار کرد: در ادلب نیاز به دستیابی به یک آتش‌بس پایدار و انتقال کمک‌های بشردوستانه به این استان وجود دارد. پدرسن گفت: "من هیچ راه حل جادویی برای ادلب ندارم، اما تلاش‌های جدی و همکاری‌های بین‌المللی می‌تواند به راه حل منجر شود. وی همچنین تصریح کرد: طرف‌های مربوطه با تمامی طرف‌های درگیر در مسأله ادلب برای ایجاد یک گذرگاه به منظور ارسال کمک‌های بشر دوستانه به این منطقه گفت‌وگو می‌کنند. وی در ادامه عنوان کرد، نیروهای آمریکایی که میادین نفتی سوریه را اشغال کرده‌اند، به جای غارت و سرقت ثروت ملت سوریه آن را به صاحبان اصلی‌اش بازگردانند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اخبار رسیده از عراق حکایت از آن دارند که گروه تروریستی داعش دوباره جان گرفته و عملیات آن در مناطقی افزایش یافته که پیش از این تحت نفوذش قرار داشتند. اعتمادآنلاین| اخبار رسیده از عراق حکایت از آن دارند که گروه تروریستی داعش دوباره جان گرفته و عملیات آن در مناطقی افزایش یافته که پیش از این تحت نفوذش قرار داشتند. به گزارش اعتمادآنلاین، رسانه‌های عراقی خبر دادند نیروهای کرد عراقی در شرق موصل با یک گروه وابسته به داعش درگیر شدند. بر اساس این گزارش، عناصری از گروه داعش موفق شدند وارد یکی از روستاهای کردنشین این منطقه شوند که به درگیری شدیدی بین نیروهای پیشمرگه کرد و این گروه مسلح انجامید. بر اساس آمار جمع‌آوری‌شده در این پژوهش، گروه داعش از اواخر مارس که «باغوز» آخرین پایگاهش را از دست داد تا ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹، بیش از ۱۵۰۰ عملیات تروریستی در عراق و سوریه صورت داده است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
به گزارش ایسنا، ژنرال سعد العلاق رئیس سازمان اطلاعات نظامی عراق گفت: پرونده مربوط به ۹ تن از اعضای ارشد داعش را در اختیار مقام‌های ترکیه قرار داده است. این مقام ارشد نظامی عراق فاش کرد، از جمله نیات رهبران فعلی داعش، فراری دادن داعشی‌های فراری از زندان‌ها در عراق و سوریه است. برآورد شده ۱۰ هزار شبه نظامی داعش از جمله تعداد زیادی خارجی در بازداشت شبه‌نظامیان کرد در سوریه هستند. همچنین هزاران تن از زنان و کودکان این داعشی‌ها که هنوز اعتقاد راسخی به ایدئولوژی افراط‌گرانه خود دارند، در کمپ‌های مجاور این زندان‌ها نگهداری می‌شوند. ژنرال العلاق به سی‌ان‌ان گفت: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که نیت واقعی داعش آغاز مأموریتی به نام «حصارها را فرو بریزید» به هدف حمله به زندان‌ها در داخل عراق و سوریه برای آزادسازی تروریست‌‌ها است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
فردی که البغدادی به او اعتماد داشت و به او خیانت کرد نیروهای کوماندویی را مشاهده کرد که اجزای جسد البغدادی را به یک بالگرد منتقل می‌کنند. یکی از کسانی که کلید باز شدن قفل پرونده البغدادی بود ابوحسن المهاجر سخنگوی داعش و معاون نزدیک البغدادی و مسئول امنیتی داعش بود. این مسئول از طریق میانجیگرانی با نیروهای سوریه دموکراتیک تماس گرفته و آوریل خبر انتقال البغدادی به ادلب را داده بود. نیروهای مهاجم حدود دو ساعت در این منطقه بودند و بخش‌هایی از جسد البغدادی و دستگاه کامپیوتر و موبایل‌هایی را با خود بردند. اجزای جسد البغدادی به کشتی در خلیج فارس برده شد تا در دریا دفن شود.
عصر ایرانعصر ایران3 ماه قبل
بیش از یک سوم از ۵ هزار زندانی مرکز نیاز به درمان زخم‌ها دارند و تنها ۳۰۰ نفر از آنها می‌توانند در درمانگاه زندان بخوابند. آنها از ده‌ها کشور در شهر «حسکه» سوریه زندانی شده‌اند. عکس: خبرگزاری فرانسهاین افراد، متهم به انجام قساوت‌های گسترده‌ مانند کشتار دسته جمعی، اعدام، تجاوز، شکنجه و به اسارت گرفتن مردم در سرزمین‌های تحت کنترل داعش در سوریه و عراق هستند. بوی بسیار بدی در بخش درمانگاه زندان پیچیده است. درمانگاه زندان نیز مانند سلول‌های دیگر شلوغ است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
در سال ۲۰۱۵ میلادی با تسلیم نیروهای نظامی عراقی، شورشیان داعش توانستند کنترل موصل دومین شهر بزرگ عراق را در اختیار گیرند. «گاردین» در گزارش دیگری درباره چرایی اهمیت کشته شدن بغدادی می‌نویسد: "او نماد داعش بود و با کشته شدن اش اعتبار نمادین آن گروه خدشه‌دار شده است. گروه داعش تحت رهبری او یک حکومت را تشکیل داد حکومتی دارای دستگاه قضایی بیرحم با جمع‌آوری مالیات و ارائه خدمات عمومی. بغدادی در سال ۲۰۱۰ میلادی، پس از مرگ «ابوعمر البغدادی» رهبر شورای مجاهدین به رهبری آن گروه رسید. در جولای ۲۰۱۷ میلادی داعش کنترل موصل را از دست داد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
پس از آن مرزهای پیشروی داعش به ترکیه و جنوب اردن رسید و علاوه بر آن٬ عملیات‌های تروریستی زیادی نیز در کشورهای غربی و آسیایی ترتیب داد. با وجود دستگیری صدها نفر از عناصر این گروه تکفیری و سرکردگان آن در خلال این عملیات‌ها٬ دغدغه اصلی همه نیروهای منطقه٬ رسیدن به سرکرده آن یعنی ابوبکر البغدادی بود. بیشتر این گروه‌های تروریستی پس از مرگ سرکردگان خود وارد مرحله تضعیف و نابودی شدند. البته همه این اتفاقات قبل از سقوط ابوبکر البغدادی سرکرده آن رخ داد؛ اما داعش پس از آن همچنان حضور خود را از طریق هسته‌های خفته حفظ کرد. منابع متعدد گزارش می‌دهند که قرار بود عبدالله قرداش معاون سابق البغدادی که پیش از این به هلاکت رسیده٬ جانشین ابوبکر البغدادی باشد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
مسؤول روابط عمومی نیروهای «سوریه دموکراتیک» در سخنانی ترکیه را به حمایت و پوشش سیاسی سرکرده داعش و گروه‌های تروریستی در شمال سوریه متهم کرد. از سوی دیگر، نیروهای سوریه دموکراتیک با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت آزادسازی تمامی مناطق سوریه که توسط ترکیه اشغال شده‌اند، تأکید کردند. در این بیانیه آمده است: رأس العین، تل أبیض، جرابلس و عفرین همگی شهرهای اشغالی سوریه هستند و باید از اشغال ترکیه آزاد شده و به سوریه تحویل داده شوند. طبق این بیانیه، منطقه اشغال شده توسط ترکیه در شمال سوریه محاصره شده است و نیروهای آنکارا قادر به خروج از آن نیستند. نیروهای قسد در بیانیه خود با اشاره به اداره خودمختار کردها در شمال سوریه نیز تأکید کردند که این اداره با تمامی نهادهایش باقی خواهد ماند و به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
وی افزود: پس از پایان نبر «باغوز» در ۲۳ مارس دستگاه اطلاعات نیروهای سوریه دموکراتیک داده‌های اطلاعاتی موثقی به دست آورد که نشان می‌داد بغدادی به ادلب منتقل شده است و ما این اطلاعات را با رسانه‌ها و افکار عمومی به در میان گذاشتیم. از سوی دیگر، نیروهای سوریه دموکراتیک با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت آزادسازی تمامی مناطق سوریه که توسط ترکیه اشغال شده‌اند، تأکید کردند. در این بیانیه آمده است: رأس العین، تل أبیض، جرابلس و عفرین همگی شهرهای اشغالی سوریه هستند و باید از اشغال ترکیه آزاد شده و به سوریه تحویل داده شوند. طبق این بیانیه، منطقه اشغال شده توسط ترکیه در شمال سوریه محاصره شده است و نیروهای آنکارا قادر به خروج از آن نیستند. نیروهای قسد در بیانیه خود با اشاره به اداره خودمختار کردها در شمال سوریه نیز تأکید کردند که این اداره با تمامی نهادهایش باقی خواهد ماند و به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
ایسناایسنا3 ماه قبل
مسؤول روابط عمومی نیروهای «سوریه دموکراتیک» در سخنانی ترکیه را به حمایت و پوشش سیاسی سرکرده داعش و گروه‌های تروریستی در شمال سوریه متهم کرد. از سوی دیگر، نیروهای سوریه دموکراتیک با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت آزادسازی تمامی مناطق سوریه که توسط ترکیه اشغال شده‌اند، تأکید کردند. در این بیانیه آمده است: رأس العین، تل أبیض، جرابلس و عفرین همگی شهرهای اشغالی سوریه هستند و باید از اشغال ترکیه آزاد شده و به سوریه تحویل داده شوند. طبق این بیانیه، منطقه اشغال شده توسط ترکیه در شمال سوریه محاصره شده است و نیروهای آنکارا قادر به خروج از آن نیستند. نیروهای قسد در بیانیه خود با اشاره به اداره خودمختار کردها در شمال سوریه نیز تأکید کردند که این اداره با تمامی نهادهایش باقی خواهد ماند و به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
شاید اگر داستان زندگی «ابوبکر البغدادی» در قالب یک رمان نوشته شده بود، منتقدین ادبی آن را اثری در ژانر سورئال یا فراواقع گرا نام گذاری می‌کردند. ابوبکر البغدادی که بود؟ درباره ابوبکر البغدادی اطلاعات کاملی در دسترس نیست. انتخاب او به عنوان رهبر القاعده عراق تنها آغازی بر جعل نام «ابوبکر البغدادی» برای خود نیست، که شروعی هم است برای تحقق رویای بزرگ ابراهیم. با روی کار آمدن ابوبکر البغدادی، دامنه عملیات و حملات دولت اسلامی عراق گسترش قابل‌توجهی پیدا کرده بود و دولت‌های همجوار نیز کمک‌ها و حمایت‌های مالی و لجستیکی بیشتری به آن می‌کردند. بحران سوریه باعث شد تا به دستور فرماندهی القاعده، ابوبکر معاون خود را به سوریه بفرستد تا مقدمات تشکیل شاخه سوری القاعده که بعدها نام «جبهه النصره» یافت را فراهم کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، رسانه‌های آمریکایی امروز یکشنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) به‌نقل از مسئولان آمریکایی اعلام کردند که ارتش آمریکا طی عملیاتی نظامی در شمال‌غربی سوریه، «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش را به‌قتل رسانده است. البغدادی که بود؟ با تمام این اوصاف این که خود را خلیفه مسلمین بر روی زمین نامیده و ما او را به نام ابو بکر البغدادی می‌شناختیم، که بود؟! در سال ۲۰۰۶ دو رهبر اصلی گروه یعنی ابو عمر البغدادی و ابو حمزه المهاجر کشته شدند و چنین شد که ابوبکر البغدادی به عنوان لیدر جدید انتخاب شد. البغدادی چه می‌خواست؟ البغدادی در آغاز مسیر خود در رهبری گروه دولت اسلامی عراق، تنها به دنبال آن بود که در کشور عراق صاحب قدرت و قلمرو شود. بارزترین علت این اختلاف نیز ناپدید شدن ابوبکر البغدادی تروریست و خلیفه خودخوانده داعش و عدم حضور او در ملاء عام بوده است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های آمریکایی امروز یکشنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) به‌نقل از مسئولان آمریکایی اعلام کردند که ارتش آمریکا طی عملیاتی نظامی در شمال‌غربی سوریه، «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش را به‌قتل رسانده است. سازمان در سال ۲۰۰۶ میلادی، نام خود را به «دولت اسلامی عراق» تغییر داد و فرماندهان آن یکایک و به فواصل کوتاه توسط آمریکایی‌ها کشته شدند. در سال ۲۰۰۶ دو رهبر اصلی گروه یعنی ابو عمر البغدادی و ابو حمزه المهاجر کشته شدند و چنین شد که ابوبکر البغدادی به عنوان لیدر جدید انتخاب شد. البغدادی چه می‌خواست؟ البغدادی در آغاز مسیر خود در رهبری گروه دولت اسلامی عراق، تنها به دنبال آن بود که در کشور عراق صاحب قدرت و قلمرو شود. بارزترین علت این اختلاف نیز ناپدید شدن ابوبکر البغدادی تروریست و خلیفه خودخوانده داعش و عدم حضور او در ملاء عام بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
اما اردوغان پیش از رفتن به سوچی و دیدار با پوتین٬ تهدید کرده که پس از دیدار٬ نقطه پایان را می‌گذارد. خروج کامل نیروهای موسوم به قسد یا سوریه دموکراتیک از راس العین به پایان رسیده اما درگیری‌های پراکنده در برخی از مناطق همچنان ادامه دارد. انور اویمن از سفرا و دیپلمات‌های سابق ترکیه و نماینده اسبق ترکیه در ناتو و اتحادیه اروپا در مورد آتش‌بس گفت: متن توافق بین آمریکا و ترکیه٬ متن مبهمی است. خوب … منطقه امن دقیقا کجاست؟ همچنین مشکل بزرگ دیگری وجود دارد که عبارت است از عدم تعریف روشن مکانیسم عقب‌نشینی و نظارت. هر کسی می‌تواند ادعا کند که عقب نشینی و آتش بس٬ نقض شده است.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
اما اردوغان پیش از رفتن به سوچی و دیدار با پوتین٬ تهدید کرده که پس از دیدار٬ نقطه پایان را می‌گذارد. خروج کامل نیروهای موسوم به قسد یا سوریه دموکراتیک از راس العین به پایان رسیده اما درگیری‌های پراکنده در برخی از مناطق همچنان ادامه دارد. انور اویمن از سفرا و دیپلمات‌های سابق ترکیه و نماینده اسبق ترکیه در ناتو و اتحادیه اروپا در مورد آتش‌‌بس گفت: متن توافق بین آمریکا و ترکیه٬ متن مبهمی است. خوب … منطقه امن دقیقا کجاست؟ همچنین مشکل بزرگ دیگری وجود دارد که عبارت است از عدم تعریف روشن مکانیسم عقب‌نشینی و نظارت. هر کسی می‌تواند ادعا کند که عقب نشینی و آتش بس٬ نقض شده است.
برنابرنا4 ماه قبل
یکی از تبعات بروز نبرد و درگیری در نزدیکی اردوگاه الهول ایجاد اختلال در شبکه توزیع آب آشامیدنی بوده است. در همین حال در اردوگاه الروج که کوچکترین اردوگاه در بین سه اردوگاه محسوب می‌شود اوضاع آرام‌تر از الهول است. او تاکید می‌کند که ساکنان اردوگاه امیدوار هستند تا شاهد بهبود شرایط زندگی خود باشند. ساکنان اردوگاه الروج همچنین به یورونیوز اعلام کردند که صدای پرواز هواپیما‌ها و پهپاد‌ها را در آسمان منطقه می‌شنوند. تبعه آلمانی ساکن این اردوگاه می‌گوید ساکنان الروج به پایان «کابوسی» که در آن گرفتار شده‌اند امیدوار هستند.
رکنارکنا4 ماه قبل
حالا با آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه زندگی این مظنونان متحول شده است و یا ممکن است دستخوش تغییر شود. یکی از تبعات بروز نبرد و درگیری در نزدیکی اردوگاه الهول ایجاد اختلال در شبکه توزیع آب آشامیدنی بوده است. در همین حال در اردوگاه الروج که کوچکترین اردوگاه در بین سه اردوگاه محسوب می‌شود اوضاع آرام‌تر از الهول است. ساکنان اردوگاه الروج همچنین به یورونیوز اعلام کردند که صدای پرواز هواپیما‌ها و پهپاد‌ها را در آسمان منطقه می‌شنوند. تبعه آلمانی ساکن این اردوگاه می‌گوید ساکنان الروج به پایان «کابوسی» که در آن گرفتار شده‌اند امیدوار هستند.
رکنارکنا4 ماه قبل
در اردوگاه الهول بیش از ۷۰ هزار نفر زندگی می‌کنند. یکی از تبعات بروز نبرد و درگیری در نزدیکی اردوگاه الهول ایجاد اختلال در شبکه توزیع آب آشامیدنی بوده است. در همین حال در اردوگاه الروج که کوچکترین اردوگاه در بین سه اردوگاه محسوب می‌شود اوضاع آرام‌تر از الهول است. ساکنان اردوگاه الروج همچنین به یورونیوز اعلام کردند که صدای پرواز هواپیما‌ها و پهپاد‌ها را در آسمان منطقه می‌شنوند. تبعه آلمانی ساکن این اردوگاه می‌گوید ساکنان الروج به پایان «کابوسی» که در آن گرفتار شده‌اند امیدوار هستند.
خبر فوریخبر فوری5 ماه قبل
حال با این پیش‌زمینه به مبحث قدرت‌ در شمال سوریه و نیروهای سوریه دموکراتیک می‌پردازیم که متشکل از نیروهای کرد-عرب هستند. این نیروها موفق شدند از مرز سوریه و ترکیه تا باغوز در شرق سوریه فاصله‌ای به طول ۷۰۰ کیلومتر را از وجود داعش پاکسازی نمایند، امری که منجر به احاطه این‌نیروها بر ۶۰ درصد اقتصاد سوریه شد. در واقع مشخص است که کردها به دنبال تثبیت قدرت با استفاده از این مدل از ماهیت حاکمیت سیاسی در شمال و شرق سوریه هستند. بخش مهم‌ ماجرا، ارتباط گروه‌های عرب سوریه دموکراتیک بدون‌هماهنگی با کردها با دولت مرکزی سوریه است که می‌تواند باعث کدورت میان آن‌ها و کردها شود. گروه‌های نظامی که امروز در سوریه دموکراتیک به‌وجود آمده‌اند هر کدام وابسته به یکی از عشایر شمال و شرق سوریه هستند و روسای عشایر نقش تعیین کننده‌ای در وجود این گروه‌ها ایفا می‌کنند.
ایسناایسنا5 ماه قبل
حال با این پیش‌زمینه به مبحث قدرت‌ در شمال سوریه و نیروهای سوریه دموکراتیک می‌پردازیم که متشکل از نیروهای کرد-عرب هستند. این نیروها موفق شدند از مرز سوریه و ترکیه تا باغوز در شرق سوریه فاصله‌ای به طول ۷۰۰ کیلومتر را از وجود داعش پاکسازی نمایند، امری که منجر به احاطه این‌نیروها بر ۶۰ درصد اقتصاد سوریه شد. در واقع مشخص است که کردها به دنبال تثبیت قدرت با استفاده از این مدل از ماهیت حاکمیت سیاسی در شمال و شرق سوریه هستند. بخش مهم‌ ماجرا، ارتباط گروه‌های عرب سوریه دموکراتیک بدون‌هماهنگی با کردها با دولت مرکزی سوریه است که می‌تواند باعث کدورت میان آن‌ها و کردها شود. گروه‌های نظامی که امروز در سوریه دموکراتیک به‌وجود آمده‌اند هر کدام وابسته به یکی از عشایر شمال و شرق سوریه هستند و روسای عشایر نقش تعیین کننده‌ای در وجود این گروه‌ها ایفا می‌کنند.
انتخابانتخاب6 ماه قبل
روزنامه سان چاپ انگلیس در گزارشی نوشت: ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش جانشین خود را معرفی کرده است. در این گزارش به قلم مارک هاج آمده است: ابوبکر البغدادی سرکرده از کار افتاده گروه تروریستی داعش هدایت این گروه را به یکی از مریدان سابق صدام واگذار کرده که به «استاد» مشهور است. این تبعه عراقی قبل از انتخاب به عنوان سرکرده گروه داعش به عنوان قانون گذار ارشد این گروه فعالیت می‌کرد. کارشناسان می‌گویند او پس از از بین رفتن گروه داعش در سوریه و عراق, قرداش را برای مدیریت بازسازی این گروه تروریستی انتخاب کرد. فاضل ابو رقیف تحلیل‌گر سابق امنیتی در دولت عراق در سخنانی گفت: "البغدادی از سمت خود کنار کشیده است.
ایسناایسنا6 ماه قبل
منابع کرد در استان «الحسکه» سوریه اعلام کردند: یک هیئت از شورای سوریه دموکراتیک (مسد) از دو روز پیش وارد دمشق شده و دو هیئت دیگر از این شورا نیز به مسکو و قاهره رفته‌اند. منابع مذکور همچنین اعلام کردند: الهام احمد، رئیس هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک ریاست هیئت کردها در سفر به دمشق را برعهده دارد. هیات دیگری به مسکو رفته است که ریاست این هیات بر عهده عبدالکریم عمر، رئیس هیئت امور خارجی نهاد موسوم به «خودمختاری» کردها در شمال شرق سوریه است. سیهانوک دیبو، عضو شورای ریاستی «مسد» ریاست هیئت اعزامی کردها به اردن را بر عهده دارد و قرار است این هیئت از اردن به قاهره برود. قاهره برای میانجی‌گری میان این گروه‌های کرد با ریاض در مورد برخی از عشایر حامی عربستان در شرق فرات تلاش می‌کند.
فارسفارس6 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در گزارشی برای شورای امنیت اعلام کرد که تروریست‌های داعش کماکان پس از فروپاشی خلافت ادعایی آنها، ۳۰۰ میلیون دلار ثروت دارند. طبق این گزارش، گروهک داعش تلاش دارد از طریق حمایت مالی طرفداران خود در مناطق مختلف آسیا و آفریقا به استقلال مالی برسد. فروش آثار باستانی از دیگر منابع مالی داعش محسوب می‌شود و به گفته گوترش، فقط برخی اعضای رده بالای داعش از محل نگهداری این آثار باستانی خبر دارند. در گزارش چندی پیش کارشناسان سازمان ملل به شورای امنیت آمده بود که رایج‌ترین روش تروریست‌های داعش برای انتقال پول، انتقال از طریق حواله است. طبق ادعای این گزارش، اعضای داعش تلاش دارند تا دوباره خود را احیا کرده و حملات را از سر بگیرند.
عصر ایرانعصر ایران6 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، حاکم الزاملی از رهبران جریان صدر عراق به تعداد داعشی هایی که در عراق هستند، پرداخت. وی امروز چهارشنبه ۳۱ جولای ۲۰۱۹ اعلام کرد: ۱۵۰۰ تروریست داعشی با وجود گذشت دو سال از غلبه بر داعش در عراق هستند. الزاملی تاکید کرد: ۱۵۰۰ داعشی در عراق فعال هستند و این اطلاعات دقیق است. آنها میان عراق و سوریه در حرکتند. وی افزود: آنها در مناطق صحرایی به ویژه در مرزهای میان عراق و سوریه و نیز کوههای حمرین و مناطق مورد مناقشه (بغداد و اقلیم کردستان عراق) هستند.
مهرمهر6 ماه قبل
در حقیقت آمریکا در تلاش بود کە کانالی برای کردهای سوریە ایجاد کند. شرایط کردهای عراق با کردهای سوریە فرق می‌کند. بە همین دلیل در زمان حیات صدام و بعد از سقوط صدام حسین (دشمن مشترک ایران و کردهای عراق) ایران از کردهای عراقی حمایت می‌کرد. بە دلیل اختلاف با آمریکا و اتحادیە اروپا ترکیە ناچار شدە است کە بە سمت تسلیحات روسی متمایل شود. ترکیە همیشە یک نگاه چالشی و ضدیت بە کردهای سوریە داشتە و دارد.
فارسفارس6 ماه قبل
سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود نسبت به شکل گیری مجدد داعش و بازگشت سرکردگان آن به عراق و سوریه هشدار داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در گزارش جدید سازمان ملل متحد با اشاره به احتمال هلاکت «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش، نسبت به اوج گیری مجدد این گروه تروریستی و بازگشت سرکردگان دیگر داعش به «عراق» و «سوریه» هشدار داده شده است. به گزارش منابع رسانه‌ای عراق، الزبیدی گفت که سرکرده داعش در عراق حضور ندارد و احتمال دارد در لیبی مستقر باشد. (جزئیات بیشتر) به نوشته وبگاه صدای آمریکا، در بخش دیگر گزارش سازمان ملل آمده، از زمان سقوط «باغوز»، آخرین قلمروی بازپس گرفته شده از داعش در سوریه، این گروه تروریستی همچنان به سیر خود در یک شبکه عمدتا مخفی ادامه داده است. در گزارش سازمان ملل متحد که بازتاب ارزیابی‌های اطلاعاتی و نظامی ایالات متحده است، ضمن اشاره به عملیات پیشرفته‌تر داعش در عراق، تاکید شده که عوامل این گروه هنوز هم می‌توانند آزادانه به بخش‌هایی از عراق و سوریه تردد کنند.
ایسناایسنا6 ماه قبل
در حقیقت آنها با نارضایتی ساکنان شهر رقه از حضورشان در این شهر روبه‌رو شده‌اند. در عین حال در هفته‌های اخیر همواره این شایعات در میان مردم شهر رقه مطرح بوده که به زودی قرار است کنترل شهر به حکومت واگذار شود. مردم شهر رقه معتقدند که در این عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه خرابی‌های زیاده از حد و غیرموجه به این شهر تحمیل کردند. سازمان ملل نیز بعد از این عملیات گفت: ۸۰ درصد شهر رقه غیرقابل سکونت شده است. با این حال اکنون ساکنان رقه به جایی رسیده‌اند که حکومت نیروهای دموکراتیک سوریه را بر شهر رقه را هم نمی‌خواهند.
ایسناایسنا7 ماه قبل
این شبه نظامیان از تاریکی شب برای پوشش حملات تک تیراندازی خود و بمب‌گذاری‌های کنار جاده‌ای چند بار در هفته بهره می‌برند. حتی شکارچیان قهار شبه نظامیان داعش هم پس از نزدیک شدن به مخفیگاه‌های بیابانی آنها ربوده می‌شوند. سرهنگ «سعد محمد» در مسیر حرکتش به سمت استان الانبار می‌گوید: ببینید آنها – شبه نظامیان داعش – کجاها مخفی می‌شوند. به گفته وزارت دفاع عراق و تحلیلگرانی که فعالیت داعش را رصد می‌کنند، گروه‌های تابعه داعش به شدت به مناطق دورافتاده روستایی محدود می‌شوند. «شیخ احمد الصناد»، از سالخوردگان محلی می‌گوید: مردم الانبار هم مثل دولت دوست ندارند تحت کنترل داعش زندگی کنند.
ایمناایمنا7 ماه قبل
واشنگتن امیدوار است که مخارج طرح نام‌برده را کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تأمین کنند. در این کنفرانس طرف‌های درگیر در بحران خاورمیانه شرکت نداشتند؛ اسرائیل دعوت نشده بود و فلسطینیان مانند شماری از کشورهای عربی آن را تحریم کردند. شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین گفت، این طرح «فرصتی است که نباید از دست داد»! بسیاری از کارشناسان پیش از آغاز کنفرانس، طرح کوشنر را «اقدامی بی‌نتیجه» اعلام کردند. اگر حماس تصمیم به بهبود وضعیت مردم غزه بگیرد؛ آمریکا و اسرائیل و همچنین سازمان ملل هم مشارکت می‌کنند.

به انتهای لیست رسیدید