باقر لاریجانی

باقر لاریجانی

تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ‌ باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه نیازمند تربیت بیش از ۱۰۰ هزار پرستار هستیم، گفت: در زمینه نیاز به پزشک در رشته‌های مختلف وضعیت متفاوتی در مناطق مختلف کشور داریم. لاریجانی ضمن بیان این مطلب به وضعیت بیکاری در بین فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی به خصوص پرستاری اشاره کرد و اظهار کرد: مطالعات علمی در همه رشته‌های علوم پزشکی از جمله پرستاری در وزارت بهداشت انجام شده است اما اینکه چند درصد از فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها بیکار هستند باید منتظر نتایج این مطالعه شد. بنابراین محاسبات ما نشان می‌دهد که ما به بیش از صد هزار پرستار جدید در کشور نیازمندیم. معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در حال حاضر رایزنی‌هایی با مجموعه پرستاری وزارت بهداشت انجام دادیم تا بر اساس نظرات این مجموعه بتوانیم مدل جدید آموزش پرستاری در کشور داشته باشیم. انتهای پیام/
ایسناایسنا2 روز قبل
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه نیازمند تربیت بیش از ۱۰۰ هزار پرستار هستیم، گفت: در زمینه نیاز به پزشک در رشته‌های مختلف وضعیت متفاوتی در مناطق مختلف کشور داریم در حال حاضر نیز ممکن است در برخی مناطق کشور نیازمند پزشک باشیم. وی در ادامه به نیاز کشور به تربیت نیروی جدید در رشته پرستاری اشاره کرد و گفت: ما هنوز نیازمند تربیت نیروی جدید در بسیاری از رشته‌های علوم پزشکی هستیم اما این نیاز در رشته پرستاری به دلیل احداث بیمارستان و مراکز مختلف درمانی بسیار بالا است. بنابراین محاسبات ما نشان می‌دهد که ما به بیش از صد هزار پرستار جدید در کشور نیازمندیم. معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در حال حاضر رایزنی‌هایی با مجموعه پرستاری وزارت بهداشت انجام دادیم تا بر اساس نظرات این مجموعه بتوانیم مدل جدید آموزش پرستاری در کشور داشته باشیم. انتهای پیام
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: آموزش پزشکی و ارائه خدمات درمانی با هم ادغام شده و در اوایل انقلاب با هدف گسترش آموزش پزشکی این کار انجام شد و در حال حاضر این دو موضوع آن قدر به هم تنیده شده که جدایی آنها امکان پذیر نیست و حتی اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم، هزینه زیادی خواهد داشت. اعتمادآنلاین|‌ باقر لاریجانی درباره آموزش پزشکی افزود: سیستم آموزش پزشکی از لحاظ کمی و کیفی گسترش فراوانی داشته و حتی می‌توان گفت کمتر رشته‌ای است که مانند رشته‌های علوم پزشکی تونسته باشد نیازهای کشور را جبران کند. در نتیجه هیچ دلیلی برای جدایی آموزش پزشکی از ارائه خدمات درمانی نمی‌بینیم و این موضوع به ضرر کشور است. البته شاید در روش‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیازمند تعامل و نظم بیشتری داشته باشیم تا اساتید وقت بیشتری برای آموزش و پژوهش بگذارند. باید با توجه به شرایط در زمینه ظرفیت‌های آموزش پزشکی تصمیم گرفت.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سال گذشته پس از برگزاری آزمون سراسری و اتمام فرآیند انتخاب رشته در اعلام پذیرش دانشجویان گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشکلاتی بوجود آمد و با وجود اعلام اسامی پذیرفته شدگان، اعلام شد که مشکل سیستمی بوجود آمده و به دلیل نقص فنی و خطای انسانی، پذیرش برخی از افراد در این رشته‌ها لغو شد. شورای سنجش و پذیرش دانشجو در هفته آینده به منظور بررسی فرآیندهای پذیرش در کنکور سراسری ۹۸ تشکیل جلسه می‌دهد و به طور ویژه به موضوع نحوه پذیرش دانشجوی گروه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد می‌پردازد. دکتر باقر لاریجانی - معاون آموزشی وزارت بهداشت در این باره به خبرنگار مهر گفت: تمام تلاش این است که مسائلی که سال گذشته در سنجش دانشجویان پزشکی در دانشگاه آزاد رخ داد امسال بوجود نیاید و از همین رو شورای سنجش و پذیرش به زودی برگزار می‌شود و درباره پذیرش دانشجو در این دانشگاه تصمیم گیری می‌شود. همچنین دکتر ابراهیم خدایی - رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری شورای سنجش و پذیرش دانشجو در هفته آینده به مهر گفت: این جلسه چند دستور دارد که یکی از آنها به موضوع نحوه پذیرش در گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد بر می‌گردد. وی افزود: پس از تصمیم گیری در این جلسه اطلاع رسانی لازم در مورد سایر دستورکارهای جلسه صورت می‌گیرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
وی یادآور شد: حدود ۱۰ هزار دانشجوی حوزه علوم پزشکی در خارج از کشور داریم که عمده آنها در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند و هفت هزار نفر از آنها در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مشغول تحصیل هستند. البته از طرف دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارند که باید ظرفیت پذیرش این دانشجویان را داشته باشند. آمایش سرزمینی و بومی گزینی در آموزش پزشکیمعاون آموزشی وزارت بهداشت درباره آمایش سرزمینی در آموزش پزشکی بیان کرد: یکی از حوزه‌هایی که آمایش سرزمینی در آن با جدیت پیگیری می‌شود، آموزش پزشکی است و تنها حوزه‌ای است که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز دارد. در واقع وزارت بهداشت در زمینه آمایش سرزمینی بسیار فعال است و در آموزش پزشکی بر اساس آمایش حرکت می‌کنیم. بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی، بومی گزینی از چند سال گذشته در حال اجراست و ۳۰ درصد دانشجویان در حوزه‌های پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی به صورت بومی هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بیماری که می‌تواند کشنده باشد، مبارزه با فساد را شروع کرده و این راه را ادامه می‌دهم، داروخانه‌های هلال‌احمر دارای پروانه از وزارت بهداشت هستند، تولید ۸ واکسن انسانی و ۱۷ واکسن دامی در کشور و … گزیده‌ای از اخبار بسته سلامت امروز است که در ادامه می‌خوانید. وی گفت: اکثر موارد بیماری تاکنون در تمام طول سال‌هایی که این بیماری شناسایی شده است، مربوط به استان‌های مرزی کشور و به خصوص سیستان و بلوچستان بوده است. مبارزه با فساد را شروع کردم و این کار را ادامه می‌دهم. • پیشنهاد افزایش حقوق برای دستیاران تخصصیمعاون آموزشی وزارت بهداشت از پیشنهاد افزایش حقوق ۲۵ درصدی برای دستیاران تخصصی خبر داد. البته کشور محدودیت‌های خاص خود را دارد و ما تلاش خود را برای ادامه تحصیل بدون دغدغه این افراد به کار خواهیم گرفت.
مهرمهر6 روز قبل
وی گفت: ظرفیت‌های گروه علوم پزشکی نسبت به سال گذشته، افزایش هم پیدا کرده است. معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: ما در محاسبات نیروی انسانی مشخص کرده‌ایم که چقدر باید پزشک عمومی تربیت کنیم و چقدر باید پزشک متخصص تربیت کنیم. وزارت بهداشت در دو سال اخیر به شدت در زمینه محاسبات نیروی انسانی فعالیت کرده است و برنامه روشنی تا سال ۱۴۰۵ را تدوین کرده‌ایم. لاریجانی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در محاسبات نیروی انسانی، ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی را متعادل پیش می‌برد. معاون وزیر بهداشت گفت: ضمن اینکه وقتی محاسبات نیروی انسانی برای ۸ سال آینده تصویب شد، در شورای گسترش مصوب کردیم که این محاسبات سالانه نیز بررسی شود.
فارسفارس6 روز قبل
وی افزود: کمیته‌ای در دبیرخانه تخصصی برای بررسی مشکلات تشکیل شده است و به زودی در هیأت امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی پیشنهادی برای ارتقای حقوق این افراد مطرح خواهد شد. معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم مصوبه‌ای را به صورت مشترک در هیأت امنای دانشگاه‌ها تصویب کنیم، همچنین ساعات کار و سایر مشکلات این افراد در این کمیته بررسی خواهد شد. البته کشور محدودیت‌های خاص خود را دارد و ما تلاش خود را برای ادامه تحصیل بدون دغدغه این افراد به کار خواهیم گرفت. لاریجانی از پیشنهاد افزایش ۲۵ درصدی حقوق برای این قشر خبر داد و گفت: امیدواریم این رقم به تصویب برسد. انتهای پیام/
همشهریهمشهری6 روز قبل
وی از دریافت مجوز جذب هیئت علمی برای سال ۹۸ در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۰ هزار عضو هیئت علمی داریم و بیش از هزار نفر در روزهای آتی در فراخوان جذب برای دانشگاه‌های علوم پزشکی جذب خواهند شد. لاریجانی درباره بحث حذف کاغذ از آزمون‌ها و پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار داشت: در حال حاضر امتحانات علوم پایه و پیش‌کارورزی به صورت الکترونیک برگزار می‌شود. بنابراین افرادی که نگران ظرفیت‌های رشته پزشکی هستند باید اندکی برای به ثمر رسیدن این افزایش ظرفیت صبر کنند. وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار ۱۰ ساله وزارت بهداشت، رشته پزشکی ۷۵ درصد، دندانپزشکی ۲۷ درصد، داروسازی ۴۹ درصد، پرستاری ۱۳۷ درصد و مامایی ۱۴ درصد افزایش ظرفیت داشته است. وی درباره بورسیه تحصیلی در رشته‌های علوم پزشکی، تأکید کرد: با توجه به هزینه‌های اعتباری، بورسیه‌های تحصیلی بسیار محدود شده‌اند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 روز قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، باقر لاریجانی در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به موفقیت ایران در تأیید نحوه اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، اظهار کرد: براساس قانون سازمان فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، چنانچه دانشکده‌های پزشکی تا سال ۲۰۲۰ مورد اعتبار بخشی قرار نگیرند، مدارک فارغ التحصیلان این دانشکده‌ها مورد تایید قرار نخواهد گرفت. لاریجانی با تاکید بر اینکه مدل اعتبار بخشی برنامه آموزش پزشکی ایران مورد تایید قرار گرفته است، اظهار کرد: براساس این برنامه، تا ۱۰ سال آینده اقدامات وزارت بهداشت در اجرای اعتبار بخشی مراکز مورد تایید فدراسیون جهانی آموزش پزشکی قرار می‌گیرد و امیدواریم تمامی دانشکده‌های پزشکی این مسیر را به خوبی طی کنند. وی افزود: برنامه وزارت بهداشت در حوزه اعتبار بخشی در تمامی رشته‌ها اعم از داروسازی و دندانپزشکی با جدیت اجرا می‌شود و بر این اساس، تمامی رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی مورد اعتبار بخشی قرار خواهند گرفت. اعتباربخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی در ۶۳ دانشکده پزشکی انجام شده استمعاون آموزشی تصریح کرد: در حال حاضر، اعتباربخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی در ۶۳ دانشکده پزشکی انجام شده و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران و اصفهان در این زمینه مشارکت خوبی داشته‌اند. این در حالی است که در سال جاری، ۸۰ درصد صندلی‌ها برای پذیرش در رشته اورژانس خالی بود.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت امروز در نشست خبری در وزارت بهداشت با اعلام این خبر افزود: یکی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش پزشکی دریافت گواهی اعتباربخشی از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی WFME است. وی افزود: به دنبال تلاش دو ساله در حوزه اعتباربخشی مراکز آموزشی، بیمارستان‌های آموزشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی، نحوه اعتباربخشی وزارت بهداشت به تأیید فدراسیون جهانی آموزش پزشکی WFME رسید و وزارت بهداشت توانست این گواهی اعتباربخشی را دریافت کند. معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: این گواهی اعتباربخشی به مدت ۱۰ ساله معتبر است و به این معنی است که در آینده برنامه‌های اعتباربخشی وزارت بهداشت معتبر خواهد بود. وی گفت: بر اساس برنامه اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی WFME اگر دانشکده‌های پزشکی در دنیا تا سال ۲۰۲۳ مورد اعتباربخشی قرار نگیرند مدارک دانش آموختگان آنها بررسی نمی‌شود و با کشور ایران با دریافت این گواهی اعتباربخشی توانست اعتبار دانشکده‌های پزشکی خود را به مدت ۱۰ سال تثبیت کند. معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: این گواهی اعتباربخشی به این معنا است که ارزیابی‌های وزارت بهداشت مورد قبول دنیا و همچنین فدراسیون جهانی آموزش پزشکی WFME است و نشان دهنده کمیت و کیفیت آموزش پزشکی ایران است.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران درباره گلایه دستیاران پزشکی از وضعیت حقوق و شرایط کاری گفت: در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی کمیته‌ای برای رسیدگی به وضعیت دستیاران پزشکی از جمله حقوق، ساعات کاری و مسائل حرفه‌ای به همین منظور تشکیل شده است. وی گفت: ما در شورای هیئت امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی پیشنهادی ارائه داده‌ایم که حقوق دستیاران پزشکی (رزیدنت‌ها) ۲۵ درصد افزایش یابد. البته ممکن است این ۲۵ درصد نیز در نهایت حقوق بالایی نباید اما شرایط کشور و درآمد بیمارستان‌ها را باید در نظر گرفت. لاریجانی افزود: امیدواریم پیشنهاد معاونت آموزشی وزارت بهداشت در هیئت امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی به تصویب برسد تا بتوانیم با این افزایش حقوق به دستیاران پزشکی کمک کنیم که با آرامش بیشتری تحصیل خود را ادامه دهند. معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از بحث هایی که در جلسه آینده روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح می‌شود موضوع دستیاران پزشکی خواهد بود.
مهرمهر1 هفته قبل
وی از دریافت مجوز جذب هیئت علمی برای سال ۹۸ در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و خاطرنشان کرد: ما اکنون ۲۰ هزار عضو هیئت علمی داریم و بیش از هزار نفر در روزهای آتی در فراخوان جذب برای دانشگاه‌های علوم پزشکی جذب خواهند شد. لاریجانی درباره بحث حذف کاغذ از آزمون‌ها و پایان نامه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار داشت: در حال حاضر امتحانات علوم پایه و پیش کارورزی به صورت الکترونیک برگزار می‌شود. بنابراین افرادی که نگران ظرفیت‌های رشته پزشکی هستند باید اندکی برای به ثمر رسیدن این افزایش ظرفیت صبر کنند. وی خاطرنشان کرد: براساس آمار ۱۰ ساله وزارت بهداشت، رشته پزشکی ۷۵ درصد، دندانپزشکی ۲۷ درصد، داروسازی ۴۹ درصد، پرستاری ۱۳۷ درصد، مامایی ۱۴ درصد افزایش ظرفیت داشته است. معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: محاسبات نیروی انسانی در گروه پزشکی با توجه به مولفه‌های گوناگون انجام شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
وی ادامه داد: ما می‌خواهیم نیرویی تربیت کنیم که بازار کار داشته باشد، اکنون هزار ۲۰ هزار نفر عضو هیأت علمی داریم و در روز‌های آینده هزار نفر دیگر هم بعنوان عضو هیأت علمی به دانشگاه‌ها اضافه می‌شوند. وی افزود: بسیاری از دانشگاه‌های ما امروزه توانایی برپایی بورد‌های پی اچ دی (PHD) دارند، ما از دانشگاه‌ها خواستیم از ظرفیت‌های خود در این زمینه استفاده کنند. معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: حوزه پزشکی مورد توجه دانش آموختگان دبیرستان‌ها است، تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی ما حدود ۶۰ دانشگاه در کشور است، در ۱۰ سال اخیر ۷ دانشگاه جدید و ۹ دوره پزشکی عمومی ایجاد شده است. از لحاظ تعداد رشته - مقطع هم ما در ۱۰ سال اخیر ۷۴۴ رشته - مقطع داشتیم. وی افزود: پارسال حدود ۵۵ هزار دانشجوی گروه پزشکی داشتیم، که باید ۱۰ سال در استان‌های خود خدمت کنند، ۱۱ هزار دانشجوی داروسازی داریم و ۵۰ هزار دانشجوی پرستاری هم اکنون در دانشگاه‌های ما مشغول به تحصیل هستند.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست خبری با اشاره به موفقیت ایران در تأیید نحوه اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی اظهار داشت: بر اساس این برنامه تا ۱۰ سال آینده اقدامات این وزارت‌خانه در اجرای اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور مورد تأیید این فدراسیون قرار خواهد گرفت و ما به صورت سالانه مراکز آموزشی را اعتبارسنجی خواهیم کرد. وی ادامه داد: برنامه وزارت بهداشت در حوزه اعتبار بخشی در تمامی رشته‌ها اعم از داروسازی، دندانپزشکی و سایر رشته‌ها اجرا خواهد شد، بر این اساس تمامی رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی مورد اعتبار بخشی قرار می‌گیرند. وی افزود: تاکنون ۲۱۴ بیمارستان آموزشی با ۹۱ سنجه مورد ارزیابی قرار گرفتند که از این تعداد ۲۸ مرکز تایید نشدند. ادامه دارد …
ایسناایسنا1 هفته قبل
معاون آموزشی وزارت بهداشت از تایید نحوه اعتبار بخشی و بررسی کیفیت مراکز آموزش پزشکی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی برای اولین بار خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که امروز به منظور تشریح برنامه‌های آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به موفقیت ایران در تأیید نحوه اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، گفت: بر اساس این برنامه تا ۱۰ سال آینده اقدامات این وزارت خانه در اجرای اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور (دانشکده‌های پزشکی) مورد تأیید این فدراسیون قرار خواهد گرفت. وی در ادامه تصریح کرد: برنامه وزارت بهداشت در حوزه اعتبار بخشی در تمامی رشته‌ها اعم از داروسازی، دندانپزشکی و غیره با جدیت اجرا می‌شود، بر این اساس تمامی رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی مورد اعتبار بخشی قرار خواهند گرفت.
برنابرنا1 هفته قبل
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در راستای تلاش‌های گذشته وزارت بهداشت در حوزه آموزش پزشکی، مراکز آموزش پزشکی عمومی توسط وزارت بهداشت مورد اعتباربخشی قرار گرفتند؛ نحوه اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی عمومی ما نیز مورد تایید سازمان فدراسیون جهانی آموزش پزشکی قرار گرفته است. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌‌های آموزشی وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به موفقیت ایران در تأیید نحوه اعتبار بخشی مراکز آموزش پزشکی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، اظهار کرد: براساس قانون سازمان فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، چنانچه دانشکده‌های پزشکی تا سال ۲۰۲۰ مورد اعتبار بخشی قرار نگیرند، مدارک فارغ التحصیلان این دانشکده‌ها مورد تایید قرار نخواهد گرفت. دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه مدل اعتبار بخشی برنامه آموزش پزشکی ایران مورد تایید قرار گرفته است، اظهار کرد: براساس این برنامه، تا ۱۰ سال آینده اقدامات وزارت بهداشت در اجرای اعتبار بخشی مراکز مورد تایید فدراسیون جهانی آموزش پزشکی قرار می‌گیرد و امیدواریم تمامی دانشکده‌های پزشکی این مسیر را به خوبی طی کنند. اعتباربخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی در ۶۳ دانشکده پزشکی انجام شده استمعاون آموزشی تصریح کرد: در حال حاضر، اعتباربخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی در ۶۳ دانشکده پزشکی انجام شده و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران و اصفهان در این زمینه مشارکت خوبی داشته‌اند. این در حالی است که در سال جاری، ۸۰ درصد صندلی‌ها برای پذیرش در رشته اورژانس خالی بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی، گفت: سی و هشتمین آزمون ارتقا و گواهینامه تخصصی پزشکی، در ۴۳ دانشگاه با محوریت ۱۰ کلان منطقه آمایشی برگزار شد. اعتمادآنلاین|‌ دکتر باقر لاریجانی با اشاره به روند برگزاری این آزمون افزود: با راه اندازی هیأت‌های ممتحنه منطقه‌ای از اساتید تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی در فرایند طراحی سوالات آزمون‌های علوم پزشکی کمک گرفته می‌شود. از این رو، در سی و هشتمین آزمون ارتقا و گواهینامه نیز از ظرفیت هیأت‌های ممتحنه منطقه‌ای بهره برداری شد. لاریجانی گفت: تعداد کل داوطلبان ۱۳۲۳۴ نفر است که تعداد ۹۹۹۵ نفر داوطلب آزمون ارتقای پزشکی و تعداد ۳۲۳۳ نفر نیز در آزمون گواهینامه پزشکی شرکت کرده‌اند. معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر حفظ ایمنی این آزمون گفت: با استفاده از بانک سوالات آزمون تلاش‌های چشمگیری در ارتقای کیفی آزمون‌های علوم پزشکی از جمله این آزمون صورت گرفته است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
بر اساس سند چشم‌انداز ۲۰۲۵ کشور ایران متعهد است تا ۲۵ درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروق را کاهش دهد، به همین دلیل طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از ۱۸ خردادماه جاری آغازشده و تا امروز ادامه دارد. هم‌زمان با سراسر کشور طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان قم نیز در حال انجام بوده و با اقبال شهروندان و مراجعه‌کنندگان در این طرح روبه‌رو شده است. این شهروند قمی با تأکید بر اینکه باید ارگان‌های مربوطه اقدام به آگاه‌سازی مردم و اطلاع‌رسانی در زمینه کنترل فشارخون داشته باشند، تصریح می‌کند: صداوسیما و رسانه‌های مکتوب و نوشتاری نقش مهمی در این زمینه‌دارند. وی با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون طرح خوبی بوده که در کشور در حال اجرا است گفت: با اجرای این طرح بسیاری از افرادی که در مورد فشارخون آگاهی ندارند می‌توانند تحت درمان قرار گرفته و از عوارض بعدی آن جلوگیری به‌عمل‌ آمده و پیشگیری شود. طرح بسیج ملی کنترل فشارخون طرح خوبی است اما هنوز بسیاری از مردم از اجرای این طرح آگاهی ندارند و باید این طرح مستمر بوده و ادامه‌دار باشد و مدت‌زمان اجرای این طرح بسیار کوتاه است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر گفت: در پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر، میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود در بین افراد ۱۸ سال و بالاتر در سطح ملی در بین مردان و زنان شهری به ترتیب ۴۸ و ۶۵ درصد و در مردان و زنان روستایی به ترتیب ۴۵ و ۶۴ درصد است. اعتمادآنلاین|‌ باقر لاریجانی، درخصوص اقدامات وزارت بهداشت در حوزه کنترل فشار خون بالا، اظهار کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، با هدف شناسایی و کنترل بیماری پرفشاری خون، اقدام به برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون کرده است، این برنامه با مشارکت و تعامل تمامی حوزه‌های ذی ربط در نظام سلامت، از تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ مصادف با روز جهانی فشار خون، آغاز شد. وی میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود را با در نظر گرفتن هر دو جنس زن و مرد در بخش شهری ۵۷ درصد و در بخش روستایی ۵۶ درصد عنوان کرد. معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به نظام رتبه بندی براساس شیوع استاندارد شده سنی و با تاکید بر میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود افزود: در بین مردان، استان سمنان دارای بیشترین و استان هرمزگان دارای کمترین میزان آگاهی افراد از بیماری فشار خون بالا در سطح استانی هستند. دکتر لاریجانی به میزان آگاهی افراد مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود در بین زنان براساس این رتبه بندی اشاره کرد و گفت: در سطح استانی، استان‌های کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر به ترتیب دارای بیشترین و کمترین میزان آگاهی از ابتلا به فشار خون بالا در کشور هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
خبرگزاری میزان- خطر بلعیدن باتری و آهن ربا توسط کودکان را جدی بگیرید، فشار خون بالا منجر به اختلال در عملکرد قلب و کلیه می‌شود و … گزیده‌ای از اخبار بسته سلامت امروز است. • فشار خون بالا منجر به اختلال در عملکرد قلب و کلیه می‌شودنائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر، از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد کرد که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد قلب، رگ‌های خونی، کلیه و سایر اندام‌های بدن شود. • «پرونده الکترونیک سلامت» چیست؟ عضو ستاد دولت الکترونیک سازمان بیمه سلامت ایران، ماهیت پرونده الکترونیک سلامت، هدف از تشکیل آن و نقش سازمان‌های بیمه‌گر در آن را تشریح کرد. فشار خون در نوجوانی مهمترین عامل فشار خون در بزرگسالی است. فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود تا خون در سراسر رگ‌ها و بدن جریان یابد.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 هفته قبل
سلامت نیوز: نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیر واگیر، از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد کرد که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد قلب، رگ‌های خونی، کلیه و سایر اندام‌های بدن شود. وی خاطرنشان کرد: تلاش در جهت پیشگیری و یا اصلاح عوامل خطرساز مانند چاقی، فعالیت بدنی کم، افزایش مصرف نمک و عادات غذایی مضر در کاهش فشار خون بالا و یا پیشگیری از آن در سطح جامعه بسیار مؤثر است. لاریجانی تصریح کرد: محور برنامه پیشگیری اولیه از افزایش فشار خون و ارتقای شیوه‌های زندگی بهداشتی، به عنوان یک راهکار اساسی در مبارزه علیه فشار خون بالاست و آشنایی با عوامل خطرساز در سطح فردی و علل و نحوه برخورد با بیماری فشار خون در سطح جامعه امری ضروری است. لاریجانی گفت: علاوه بر چاقی که پیامد تغذیه نامناسب و کم تحرکی است، فراموش کردن مصرف داروهای کنترل فشار خون، سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، پارگی شریان اصلی بدن (آئورت)، تداخل بین داروهای مصرفی و تشنج و فشار خون بالا در دوران بارداری از دلایل افزایش فشارخون بالا است. وی تاکید کرد: مصرف سدیم می‌تواند تأثیر منفی بر افزایش فشار خون داشته باشد و تلاش‌های درمانی برای کاهش فشار خون را خنثی کند، لذا لازم است از مصرف مواد غذایی سرشار از سدیم همچون مواد غذایی فرآوری یا کنسرو شده خودداری شود.
مهرمهر3 هفته قبل
وی با اشاره به آغاز حرکت هایی در زمینه توسعه پژوهش‌های حوزه میکروبیوم در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طی چند روز اخیر از یکی از این پژوهش‌ها در قالب پایان نامه دکتری پژوهشی دفاع شد. تعیین الگوی میکروبیوتای روده بزرگسالان ایرانی چاق و غیرچاق و بررسی تغییرات آن پس از مداخله در زنان چاق موضوعی بود که این پژوهش به آن پرداخته بود. وی توسعه علمی در زمینه میکروبیوتا در راستای رفع نیازهای کشور در این زمینه را یکی از اهداف مهم پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برای سال‌های آتی ذکر کرد و اظهار داشت: اقداماتی در این زمینه در دست پیگیری است و به زودی سایتی ویژه برای میکروبیوتا در این پژوهشگاه راه اندازی خواهد شد. رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مجله بین المللی این پژوهشگاه گفت: شماره ویژه‌ای از این نشریه به موضوع میکروبیوتا اختصاص یافته و در حال تشکیل گروه تحقیقاتی منسجمی برای پیشبرد تحقیقات میکروبیوتا هستیم. نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر ادامه داد: حوزه میکروبیوتا حوزه‌ای بین رشته‌ای است و در گروهی که تشکیل خواهد شد از همکاری پژوهشگران گروه‌های آموزشی و پژوهشی مرتبط بهره برداری خواهد شد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
وی افزود: در حال حاضر در ۱۲۰ رشته تخصصی و فوق تخصصی، دانشجو پذیرش می‌کنیم و سالانه ۳۵۰۰ متخصص و فوق تخصص، فارغ التحصیل می‌شوند که سرمایه قابل توجهی در حوزه آموزش پزشکی محسوب می‌شوند. وی در مورد مقالات پزشکی خاطرنشان کرد: ایران علیرغم تمامی مشکلات، در حوزه تولیدات علمی پزشکی، در رتبه ۱۵ام قرار دارد؛ همچنین، در سال ۲۰۱۸، برای اولین بار، ایران به عنوان برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی در حوزه پزشکی معرفی شد. لاریجانی افزود: چنانچه توجه کنیم، با اختصاص ۱۰ درصد اعتبارات پژوهشی و ۱۲ درصد اعضای هیات علمی، ۳۰ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد. دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا ماموریتهای ملی را دنبال کنندمعاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر، ۸۵ ماموریت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محول کرده‌ایم؛ دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا ماموریتهای ملی را دنبال کنند. لاریجانی گفت: یکی از برنامه‌های حوزه آموزش پزشکی این است که تا سال ۱۴۰۴، هر کدام از اعضای هیات علمی، یک شرکت دانشبنیان دشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
وی افزود: اکنون در ۱۲۰ رشته تخصصی و فوق تخصصی، دانشجو پذیرش می‌کنیم و سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ متخصص و فوق تخصص، دانش آموخته می‌شوند که سرمایه قابل توجهی در حوزه آموزش پزشکی محسوب می‌شوند. وی درخصوص مقالات پزشکی گفت: ایران به رغم تمامی مشکلات، در حوزه تولیدات علمی پزشکی، در رتبه پانزدهم قرار دارد، همچنین، در سال ۲۰۱۸، برای نخستین بار، ایران به عنوان برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی در حوزه پزشکی معرفی شد. دکتر لاریجانی افزود: چنانچه توجه کنیم، با اختصاص ۱۰ درصد اعتبارات پژوهشی و ۱۲ درصد اعضای هیأت علمی، ۳۰ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد. *دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا ماموریت‌های ملی را دنبال کنندمعاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون، ۸۵ مأموریت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محول کرده‌ایم؛ زیرا دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا مأموریت‌های ملی را دنبال کنند. وی گفت: یکی از برنامه‌های حوزه آموزش پزشکی این است که تا سال ۱۴۰۴، هر کدام از اعضای هیأت علمی، یک شرکت دانش بنیان داشته باشند.
کرد آنلاینکرد آنلاین4 هفته قبل
زیرا هم هزینه‌های بیمارستانی را کاهش می‌دهد و هم موجب اثربخشی درمان و طول زندگی فرد می‌شود. هزینه‌هایی که در دنیا برای پزشکی شخصی می‌کنند روز به روز در حال افزایش است. پزشکی شخصی سابقه تاریخی داردمعاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: با وجود اینکه پزشکی شخصی بحث جدیدی در پزشکی امروز است، ولی در مستندات تاریخی پزشکی این بحث مطرح بوده که ما بیمار را درمان می‌کنیم یا بیماری را. پزشکی شخصی با اسامی مختلفی عنوان می‌شود که هریک توجه به مبحثی خاص دارند که در مجموع ارائه خدمات سلامت شخصی را پوشش می‌دهد. پزشکی شخصی در حوزه دارولاریجانی اظهار داشت: پزشکی شخصی همچنین در حوزه دارو نیز مصداق دارد که کدام دارو در فرد اثر بهتری دارد و کدام دارو ممکن است عوارضی برای بیمار داشته باشد.
فراروفرارو4 هفته قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.
سلامت نیوزسلامت نیوز4 هفته قبل
نکته همین‌جاست؛ تأکید بر استفاده از زنان در کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌های تخصصی زنان. چند ‌سال پیش بود که بیمارستان مهدیه که یک بیمارستان تخصصی زنان است، با مشکل جذب نیرو مواجه شد. قدمت بیمارستان‌های تخصصی زنان و زایمان به قبل از انقلاب می‌رسد. برای توسعه بیمارستان‌های زنان تکلیفی نداریممسئولان وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های جامع زنان، با توجه به فرهنگ کشور، برای تأمین آرامش زنان ایجاد می‌شوند. تأکید دستجردی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های جامع زنان بود؛ بیمارستان‌هایی که به ‌طور کامل و در همه تخصص‌ها مربوط به زنان است و فقط زنان در آن تردد می‌کنند؛ یعنی یک بیمارستان زنانه تمام‎‌عیار.

به انتهای لیست رسیدید