باقر لاریجانی

باقر لاریجانی

مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، نشست هم اندیشی در حوزه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان روز گذشته با حضور دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی برگزار شد. نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان در زمینه اخلاق پزشکی فعالیت‌های مثبتی را انجام داده و در این زمینه فکورانه پیش رفته است. نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید صرفا نگاه قدیمی به اخلاق پزشکی داشته باشند که البته آن هم مهم است، اظهار داشت: نگاه قدیمی بحث اخلاق پزشکی تنها منحصر به ارتباط پزشک و بیمار بود در حالی که موضوعات جدیدی نیز مانند آموزش و آشنایی دانشجویان با اخلاق پزشکی وارد این حیطه شده که باید مورد توجه قرار داد. وی با تاکید بر این موضوع که دانشگاه‌ها باید در زمینه آموزش در اخلاق پزشکی قوی عمل کنند، گفت: در این راستا قرار است به زودی دوره آموزشی مجازی اخلاق پزشکی را راه اندازی کنیم. در این نشست دکتر محمد ستایش مسئول بسته اعتلای اخلاق حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر مینا مبشر مدیر گروه اخلاق پزشکی و دکتر نوذر نخعی استاد رشته پزشکی اجتماعی در رابطه با فعالیت‌های انجام شده دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با اخلاق پزشکی صحبت کردند.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی با اشاره به اهمیت ایجاد رویکرد نوین به اخلاق پزشکی در کشور، از راه‌اندازی دوره مجازی اخلاق پزشکی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نشست هم‌اندیشی در حوزه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان در زمینه اخلاق پزشکی فعالیت‌های مثبتی را انجام داده و در این حوزه فکورانه پیش رفته است. وی با اشاره به اقدامات انجام شده وزارت بهداشت در زمینه اخلاق پزشکی، اظهار کرد: فعالیت‌هایی که در ایران در رابطه با اخلاق پزشکی صورت گرفته، برای برخی از کشورها غیرقابل باور است. نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید صرفا نگاه قدیمی به اخلاق پزشکی داشته باشند که البته آن هم مهم است، خاطرنشان کرد: نگاه قدیمی بحث اخلاق پزشکی تنها منحصر به ارتباط پزشک و بیمار بود؛ در حالی که موضوعات جدیدی نیز مانند آموزش و آشنایی دانشجویان با اخلاق پزشکی وارد این حیطه شده که باید مورد توجه قرار گیرد. لاریجانی با تأکید بر این موضوع که دانشگاه‌ها باید در زمینه آموزش در اخلاق پزشکی قوی عمل کنند، گفت: در این راستا قرار است به زودی دوره آموزشی مجازی اخلاق پزشکی را راه‌اندازی کنیم.
خانه ملتخانه ملت4 روز قبل
رهبرمعظم انقلاب در دیدار با نخبگان در این مورد فرمودند: نخبگان جوان ایرانی قادرند کشور و ملت را به قله‌های پیشرفت همه جانبه برسانند استعداد نخبگان ایرانی در سطحی است که هر هدف علمی و فناوری را که زیرساخت آن در کشور وجود داشته باشد، محقق خواهند کرد. شریف و پلی تکنیک امیرکبیر، سکوی پرتاب مهاجرتدانشگاه‌های معروف ایران از جمله شریف و پلی تکنیک دانشگاه امیرکبیر محلی برای پرورش نخبه ایرانی برای کشورهای اروپایی شده‌اند. دستگاه‌های مختلف اعم از دولتی یا خصوصی باید پشت این ماجرا باشند تا مانع از خروج نیروی انسانی نخبه از کشور شوند و حتی شرایط را برای بازگشت آنها به کشور مهیا کنند. سهیلا جلودارزاده نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، مهاجرت نخبگان را اتفاق دردناکی می‌داند و به خانه ملت می‌گوید: فرار نخبگان یکی از دردناکترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای یک کشور روی دهد. خروج نیروی‌های متخصص در سایه بی‌توجهی نهادها و سازمان‌های مربوطه مهاجرت نخبگان به چند مسئله اساسی اشاره دارد؛ اشتغال و دستمزد و ارزشی که کارفرما برای نیروی کار فعال قائل می‌شود، همه از دلایل موثر خروج نخبگان از کشور هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
آقای دکتر محمد باقر لاریجانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره فارماکوژنتیک گفت: علم فارماکوژنتیک چگونگی تأثیر ژن‌ها بر پاسخ بدن به داروهاست، حوزه جدیدی از حرفه پزشکی که تحت عنوان درمان اختصاصی برای شخص یا همان پزشکی شخصی خوانده می‌شود. وی افزود: یکی از بحث‌های مهم در پزشکی امروز که آینده پزشکی را به نوعی بهتر می‌کند بحث‌های پزشکی شخصی است که درمان در افراد مختلف متناسب با شرایط آن فرد، ژنتیک و نشانگر‌های دیگر به پزشک کمک می‌کند که درمان را چگونه برنامه ریزی کند. وی ادامه داد: در سال‌های آینده پیشرفت‌های زیادی در این زمینه رخ خواهد داد که آینده پزشکی را می‌تواند متحول کند امروز در کشور ما نیز مطالعات مرتبط با پزشکی شخصی صورت می‌گیرد و در برخی از درمان‌ها از جمله برخی سرطان‌ها جایگاه خود را یافته است. وی افزود: در بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت و استئو پروز، با اطلاعات دقیق‌تر از بیمار می‌توانیم نحوه درمان و پیش بینی عوارض دارویی را با دقت بیشتری انتخاب کنیم که از مزایای پزشکی شخصی در درمان بیماریهاست. همایش ملی مستقل فارماکوژنتیک با حضور متخصصان در نشست‌های تخصصی علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تا عصر امروز ادامه دارد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
دانش فارماکوژنومیک از مهمترین الزامات پزشکی فرد محور، محسوب می‌شود. این پیشرفت‌ها در پزشکی فرد محور به دانش چگونگی تاثیر ژنوتیپ بیمار (ساختار ژنتیکی) روی فنوتیپ‌ها تکیه می‌کند. فارماکوژنومیک چیست؟ یکی از مهمترین اجزای پزشکی فرد محور فارماکوژنومیک است، مطالعه تنوع ژنتیکی که روی پاسخ‌های دارویی تاثیر می‌گذارد. شناسایی این تنوع‌های ژنتیکی و تاثیر آن در فرد محور کردن درمان دارویی، میزان واکنش‌های ناخواسته دارویی را کاهش و اثر بخشی داروها را افزایش می‌دهند. فارماکوژنتیک با این شعار شناخته می‌شود «دریافت دوز صحیح از داروی صحیح به بیمار صحیح در زمان صحیح» دو واژه فارماکوژنومیک و فارماکوژنتیک به صورت معادل هم و به جای هم استفاده می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که امروز برگزار شد، جایزه مرکز تحقیقاتی برتر به دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اعطا شد. همچنین مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر، که از مراکز تحقیقاتی زیرمجموعه این پژوهشگاه است نیز موفق به اخذ جایزه مرکز تحقیقاتی برتر شد. باتوجه به تدوین مقاله پژوهشی Iran in transition در این پژوهشگاه و انتشار آن در مجله لنست، دکتر فرشاد فرزادفر به عنوان نماینده تیم تالیف این مقاله جایزه پژوهش برتر را دریافت کرد. دکتر نازلی رضایی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم نیز موفق به اخذ جایزه پژوهشگر جوان در این دوره از جشنواره تحقیقاتی رازی شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
در این میان شاید بتوان از لابه‌لای اخباری مانند سقوط یک هواپیما به مقصد نهایی تورنتو تلاش کرد کمی از تصویر واقعیت موجود این روزهای مهاجرت نخبگان ایرانی را ترسیم کرد. بیشتر مسافران این پرواز ایرانی‌هایی بودند که عازم تورنتو بودند. مشابه موارد و بحث‌های گذشته، افراد زیادی هم از مهاجرت کم‌سابقه و پرتعداد نخبگان ایرانی سخن گفتند و آن را در حد یک فاجعه دانستند. علاوه‌براین بنیاد نخبگان ایران هم در پژوهشی به بررسی دقیق‌تر وضعیت مهاجرت رتبه‌های برتر کنکور ایران پرداخته است. در رشته‌های علوم ‌انسانی نیز میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری از حدود ۲۰ درصد برای دانش‌آموختگان سال ۹۲ به کمتر از هشت درصد برای دانش‌آموختگان سال ۹۷ کاهش داشته است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
نایب رییس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر از کشف اثرات میکروب‌های مفید انسانی بر روی بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، آلزایمر، اوتیسم و … خبر داد و گفت: تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه در ایران در حال انجام است. وی از شناخت ارتباط اختلالات میکروبی با برخی بیماریهای غیرواگیر سخن گفت و اشاره کرد: از جمله این بیماریها می‌توان دیابت، چاقی، پوکی استخوان، اختلالات تیروئید، اختلالت اسکلتی، آلرژی، اوتیسم، آلزایمر، بیماری پانکراس، انسفالوپاتی کبدی و بیماری‌های التهابی روده را نام برد. وی افزود: عدم تعادل میکروبی می‌تواند منجر به فرآیندهای مختلف سرطان زا در دستگاه گوارش شود. وی دیابت نوع ۱ را یک بیماری خود ایمنی ذکر کرد و گفت: تحقیقات اخیرا نشان داده که این بیماری با تغییرات در میکروبیوت دستگاه گوارش مرتبط است. وی ادامه داد: شواهد اخیر پیشنهاد کردهاند که میکروبیای روده می‌تواند به بیماری آلزایمر نیز اثرگذار باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
«مهاجرت نخبگان» یا «فرار مغزها» در ایران از آن دست موضوعاتی است که همواره حول آن اطلاعات نادرست بیشتر از اطلاعات درست در جریان است. اخبار مغشوش غالبا فاجعه‌بار نشان از وضعیت وخیم ایران در از‌دست‌دادن نخبگان دارد، به‌گونه‌ای که برخی در شبکه‌های اجتماعی مجازی رتبه اول مهاجرت نخبگان جهان را به ایران اختصاص داده‌اند. در این میان شاید بتوان از لابه‌لای اخباری مانند سقوط یک هواپیما به مقصد نهایی تورنتو تلاش کرد کمی از تصویر واقعیت موجود این روز‌های مهاجرت نخبگان ایرانی را ترسیم کرد. مشابه موارد و بحث‌های گذشته، افراد زیادی هم از مهاجرت کم‌سابقه و پرتعداد نخبگان ایرانی سخن گفتند و آن را در حد یک فاجعه دانستند. علاوه‌براین بنیاد نخبگان ایران هم در پژوهشی به بررسی دقیق‌تر وضعیت مهاجرت رتبه‌های برتر کنکور ایران پرداخته است.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 هفته قبل
سلامت نیوز: نایب رییس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر از کشف اثرات میکروب‌های مفید انسانی بر روی بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت، آلزایمر، اوتیسم و … خبر داد و گفت: تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه در ایران در حال انجام است. لاریجانی از تعامل مغز با اندامهای بدن و اثر آن بر میکروبیوم سخن گفت و اظهار کرد: میکروبیوتا از طریق مکانیسمهای مختلفی از قبیل سیستم ایمنی، مسیرهای عصبی و غدد درون ریز و سیستم عصبی روده با مغز تعامل دارد. وی افزود: عدم تعادل میکروبی می‌تواند منجر به فرآیندهای مختلف سرطان زا در دستگاه گوارش شود. همچنین مشکلات میکروبیوتای روده در تشکیل سنگهای صفراوی نیز نقش دارد، به نحوی که موجب ترشح غیر طبیعی کلسترول و اسیدهای صفراوی، افزایش فشارخون روده و التهاب مزمن می‌شود. وی دیابت نوع ۱ را یک بیماری خود ایمنی ذکر کرد و گفت: تحقیقات اخیرا نشان داده که این بیماری با تغییرات در میکروبیوت دستگاه گوارش مرتبط است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
هزینه بیماری‌های غیرواگیر ۴۵ هزار میلیارد تومان استاستوار درباره هزینه درمان بیماری‌های غیرواگیر در کشور نیز گفت: اکنون هزینه سالانه درمان بیماری‌های غیرواگیر در کشور حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان است که این میزان بالغ بر سه درصد تولید ناخالص ملی می‌شود. باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت نیز پیش از این درباره بیماری‌های غیرواگیر به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند؛ از این رو با توجه به اهمیت موضوع حدود ۲۰۰ بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ و میر در کشور شناسایی شدند. هرچند بیماری‌های واگیر اهمیت دارند، اما بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند و این در شرایطی است که بالاترین میزان بیماری‌های غیرواگیر در منطقه مدیترانه شرقی وجود دارد. وی اظهار داشت: اگر به بار بیماری‌های مختلف نگاه کنیم، سه چهارم بیماری‌ها در ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر می‌شود. البته ایران چهارچوب‌های استراتژی مناسبی برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر دارد و یکی از کشورهای موفق از نظر داشتن استراتژی برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود.
ایرناایرنا2 هفته قبل
وی با اشاره به تحقیقات در این زمینه در برخی از کشورها گفت: برخی کشورهای دنیا در این زمینه تحقیقات خوبی انجام داده‌اند. این کار نیاز به موارد مانند ژنتیک و آنالیز میکروب‌ها دارد و به همین دلیل، کار آسانی نیست. راه اندازی گروه تحقیقاتی میکروبیوتا در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسموی اظهار داشت: مدتی است گروه تحقیقاتی میکروبیوتا در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شده و محققان ما در این زمینه مشغول فعالیت هستند. رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: به زودی ۲ مجله در زمینه میکروبیوتا منتشر می‌شود که هم فارسی و هم انگلیسی است تا بتوانیم این دانش را در کشور توسعه بیشتری دهیم. وی افزود: امروزه مشخص شده که میکروبیوت‌های انسان رابطه‌ای با بسیاری از بیماری‌ها مانند دستگاه گوارش و حتی بیماری‌های متابولیک مانند دیابت، آلزایمر و اوتیسم دارند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر باقر لاریجانی در سمپوزیوم یک روزه میکروبیوم در دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه دانش میکروبیوتا از حوزه‌های نوین دانشی است که می‌تواند تغییرات شگرفی در دانش پزشکی به وجود بیاورد، اظهار داشت: بدن انسان بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری دارد که در انواع عملکردهای متابولیکی بدن نقش دارند. دکتر لاریجانی با بیان اینکه تمام باکتری‌ها بیماری‌زا نیستند، تصریح کرد: برخی باکتری‌ها در بدن انسان نقش‌های حیاتی بر عهده دارند و حتی مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها را بالا می‌برند. وی با اشاره به اینکه تعداد سلول‌های میکروبی بدن انسان ۱۰ برابر بیشتر از سلول‌های انسانی است، خاطرنشان کرد: ۹۹ درصد ژنوم انسان بین افراد، مشابه است، در حالیکه کمتر از ۲۰ درصد از میکروبیوم‌ژنوم مشابه است. وی با اشاره به نقش‌های محافظتی و متابولیکی میکروب‌های انسان، تشریح کرد: میکروبیوتا عملکردهای مختلفی از جمله تعدیل چگالی توده استخوانی، تنظیم ذخیره چربی، توسعه سیستم ایمنی بدن، بیوسنتز ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه، متابولیسم داروها، تنظیم سیستم عصبی، هضم غذا و مقاومت در برابر بیماری‌ها در بدن دارد. لاریجانی ادامه داد: ترکیب میکروبی در مناطق مختلف جهان متفاوت است و لازم است با شناخت این ترکیب در جمعیت کشور بسترهای استفاده از این دانش در پیشگیری از بیماری‌ها را فراهم کنیم.
ایلناایلنا2 هفته قبل
نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر اظهار داشت: تحقیقات گسترده‌ای در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری و درمان بیماری‌ها داشته باشد. به گزارش ایلنا، باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر و رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سمپوزیوم یک روزه میکروبیوم که امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با بیان اینکه دانش میکروبیوتا از حوزه‌های نوین دانشی است که می‌تواند تغییرات شگرفی در دانش پزشکی به وجود بیاورد، گفت: بدن انسان بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری دارد که در انواع عملکردهای متابولیکی بدن انسان نقش دارند. رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به وجود میکروبیوتا در نقاط مختلف بدن انسان اشاره کرد و گفت: در دستگاه تنفس متناسب با میزان اکسیژن و ph محیط ترکیب میکروب‌ها متفاوت است. وی از وجود میکروب‌ها بر روی پوست سخن گفت و اظهار داشت: ترکیب میکروبی در مراحل مختلف زندگی متفاوت است، که این تفاوت به دلیل شیوه زندگی، تغذیه، داروها و عوامل دیگر ایجاد می‌شود. لاریجانی ادامه داد: ترکیب میکروبی در مناطق مختلف جهان متفاوت است و لازم است با شناخت این ترکیب در جمعیت کشور بسترهای استفاده از این دانش در پیشگیری از بیماری‌ها را فراهم کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
وی با اشاره به اینکه تعداد سلول‌های میکروبی بدن انسان ۱۰ برابر بیشتر از سلول‌های انسانی است گفت: ۹۹ درصد ژنوم انسان بین افراد مشابه بوده، در حالی که کمتر از ۲۰ درصد از میکروبیژنژنوم مشابه است. رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به وجود میکروبیوتا در نقاط مختلف بدن انسان اشاره کرد و گفت: در دستگاه تنفس متناسب با میزان اکسیژن و ph محیط ترکیب میکروب‌ها متفاوت است. با این حال، رابطه جمعیت میکروبی روده و زوال عقل هنوز کاملا روشن نشده است. وی ادامه داد: شواهد اخیر پیشنهاد کرده‌اند که میکروبیای روده می‌تواند به بیماری آلزایمر نیز اثرگذار باشد. وی از راه اندازی گروه میکروبیوتا در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران سخن گفت و ابراز امیدواری کرد با گسترش پژوهش‌ها در دیگر ارگان‌های بدن بتوانیم گام‌های بلندی در پیشگیری و درمان بیماری‌ها برداریم.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مفدا، ثمینی در نشست شورای کلان منطقه ۹ آمایشی کشور که با حضور رؤسا و معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مستقر در این منطقه و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، گفت: این نشست به منظور بهره‌برداری بهتراز ظرفیت‌ها و تعامل بیشتر مسئولان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مستقر در منطقه آمایشی با یکدیگر، بررسی و تصویب تفاهم نامه آمایشی و سند جامع نقشه هیات علمی کلان منطقه ۹ و همچنین بررسی نامه‌ها و دستورات ابلاغی وزارت متبوع برگزار شد. ثمینی تبیین و بررسی مساله آمایش سرزمینی و برآورد نیروی انسانی حوزه سلامت در کلان منطقه ۹ را یکی از موضوعات مهم این نشست عنوان کرد و افزود: در نشست دو روزه مجمع دبیران کلان مناطق آمایشی کشور که با حضور محمد باقر لاریجانی معاون آموزشی وقت وزیر بهداشت در آبان ماه سال جاری، تشکیل شده بود در خصوص تبیین سیاست‌های کلی حوزه آموزش پزشکی و برآورد نیروی انسانی حوزه سلامت، تفاهم نامه‌ای منعقد شد که با توجه به آن، در این جلسه، نقش هریک از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های منطقه ۹ در پذیرش دانشجویان و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز تعیین شد. دبیر ستاد تحول در آموزش علوم پزشکی کلان‌ منطقه ۹ در پایان خاطرنشان کرد: سند جامع نقشه هیات علمی کلان منطقه ٩ از دیگر مواردی بود که با توجه به نقشه‌های بالا دستی وزارتی در این نشست مطرح و مورد تبادل نظر قرار گرفت. به گزارش مهر، کلان‌ منطقه ۹ آمایشی کشور شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، بیرجند، خراسان شمالی، سبزوار، گناباد و تربت حیدریه و دانشکده‌های علوم پزشکی نیشابور، اسفراین و تربت جام است و علاوه بر ۱۱ مأموریت مشترک، در ۷ مأموریت ویژه، شامل: «توسعه و تعالی علوم تغذیه»، «امنیت و سلامت غذایی»، «توسعه دندانپزشکی و علوم مرتبط»، «توسعه دانش علوم اعصاب»،» توسعه دانش طب تسکینی»، «توسعه دانش هنر و سلامت» و «ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻭ ﺗﻌﺎﻟﯽ ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ ﻫﺎﯼ ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ» به فعالیت می‌پردازد.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 هفته قبل
سلامت نیوز: معاون آموزشی وزارت بهداشت از سمت خود استعفا داد. البته از انجام وظیفه در زمینه‌های دیگری مانند کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر و شورای عالی اخلاق پزشکی حسب ضرورت، که مستلزم بار اجرایی سنگین و تمام وقت نباشد فروگذار نخواهم کرد.» این دومین باری است که باقر لاریجانی از وزارت بهداشت خداحافظی می‌کند. پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و انتصاب حسن قاضی‌زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت، باقر لاریجانی با دعوت وزیر، از مهر ماه ۱۳۹۲ دوباره به وزارت بهداشت بازگشت و این بار، به سمت مشاور و نماینده وزیر بهداشت در شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی منصوب شد. حالا، باقر لاریجانی با تقدیم استعفای خود به وزیر بهداشت و به دنبال پذیرش استعفایش توسط سعید نمکی، از امروز، معاونت آموزشی وزارت بهداشت را ترک کرده اما با حکم جدیدی به عنوان مشاور عالی وزیر بهداشت در عرصه‌های مختلف نظام سلامت همچون شورای عالی اخلاق پزشکی، طرح تحول نظام آموزشی و کمیته بیماری‌های غیرواگیر منصوب شده است. دیروز متن حکمی که وزیر بهداشت خطاب به لاریجانی نوشت منتشر شد و نمکی، علاوه بر پذیرش استعفای معاون خود، تلاش کرد او را با عنوان مشاور، در وزارتخانه متولی سلامت حفظ کند که البته صدور این حکم، موافقت محترمانه با خداحافظی باقر لاریجانی از وزارت بهداشت است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 هفته قبل
بنابراین همان‌گونه که در چند ماه گذشته نیز مکرر بیان شد، از جنابعالی استدعا دارم عذر بنده را از تصدی مسوولیت حوزه آموزش پذیرا باشید.» لاریجانی بین سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۱ ریاست شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بر عهده داشت و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی بود. او اسفند سال ۱۳۹۳ با حکم سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت به‌عنوان معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی این وزارتخانه منصوب شد. جانشین احتمالی محمد باقر لاریجانیدر خبری دیگر به نقل از خبرگزاری مهر، از دکتر علی‌اکبر حق‌دوست به‌عنوان جانشین احتمالی باقر لاریجانی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت نام می‌برند. حق‌دوست هم اکنون ریاست مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را برعهده دارد. او پیش از ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان، معاونت برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت و مشاور معاونت آموزشی را برعهده داشت.
ایمناایمنا2 هفته قبل
به گزارش ایمنا، جسد یک دختر جوان که در اثر برخورد با قطار در تونل مترو ابن سینا تکه تکه شده است راز یک ماجرای مرموز را پیش روی ماموران پلیس آگاهی تهران قرار داد. روز پنج شنبه ماموران پلیس تهران در جریان پیدا شدن جسد یک دختر ۲۴ در تونل مترو ابن سینا تهران قرار گرفتند و خیلی زود تیمی از ماموران پلیس آگاهی تهران همراه با بازپرس ویژه قتل در محل حاضر شدند. کیانوش جهان پور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره استعفای باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی حکمی علی اکبر حق‌دوست را به سمت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت و جایگزین باقر لاریجانی منصوب کرد. در حقیقت افراد سالمندی که تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند نیز می‌تواند، برای اولین بار از این تسهیلات استفاده کرده و وام بگیرند. این افراد هم شامل سالمندانی است که تاکنون ازدواج نکرده‌اند، یا همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته‌اند، اما تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند.
ایلناایلنا2 هفته قبل
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی باقر لاریجانی را به عنوان مشاورعالی خود در عرصه‌های مختلف نظام سلامت همچون شورایعالی اخلاق پزشکی، طرح تحول نظام آموزشی و کمیته کشوری بیماری‌های غیرواگیر منصوب کرد. به گزارش ایلنا، در این حکم آمده است: برادر ارجمند جناب آقای باقر لاریجانیمرقومه جنابعالی مبنی بر عدم امکان استمرار همکاریتان در جایگاه معاونت آموزشی بدلیل مشکلات ناشی از بیماری همسر ارجمندتان واصل شد. در سال هایی که مسئولیت معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به عهده داشتید آثاری ماندگار بجای گذاشتید که بی تردید مورد استفاده همکاران در گام‌های بعدی قرار خواهد گرفت. با توجه به تجارب ارزنده امیدوارم به عنوان مشاور عالی وزیر از مساعدت و خدمات جنابعالی در عرصه‌های مختلف نظام سلامت همچون شورایعالی اخلاق پزشکی، طرح تحول نظام آموزشی و کمیته کشوری بیماری‌های غیر واگیر بهره مند شویم. توفیق جنابعالی را ازخداوند بزرگ مسئلت دارم.
ایرناایرنا2 هفته قبل
در حکم ۱۰ بندی سعید نمکی برای حقدوست آمده است:۱- با توجه به تاثیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، جامعه محور شدن آموزش علوم پزشکی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. مع الوصف توجه ویژه جنابعالی به امر آموزش و نظارت مستمر بر کیفیت آن می‌تواند آموزش علوم پزشکی را از آسیب پذیری بیشتر برهاند. حقدوست در حال حاضر، ریاست مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را بر عهده دارد. لاریجانی امروز به اشاره به بروز شرایط ویژه برای وی در طول یک سال گذشته به دلیل بیماری همسر و نیاز به مراقبت از وی از معاونت آموزشی وزارت بهداشت استعفا کرد. در حکم وزیر بهداشت آمده است: مرقومه جنابعالی مبنی بر عدم امکان استمرار همکاریتان در جایگاه معاونت آموزشی به دلیل مشکلات ناشی از بیماری همسر ارجمندتان واصل شد.
همشهریهمشهری2 هفته قبل
به گزارش همشهری آنلاین، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکم انتصاب معاون آموزشی جدید این وزارتخانه، بر جامعه‌محور شدن آموزش علوم پزشکی تاکید کرده و خواستار شده است که طرح جدید «هر خانه یک پایگاه سلامت» و ادغام آموزش جامعه‌نگر در این طرح دنبال شود. تاکید بر اخلاق پزشکی در آموزش، نظارت مستمر بر کیفیت آموزش پزشکی و بازنگری در شیوه پذیرش دانشجو، مهارت‌آموزی، نحوه ارتقاء اساتید، شیوه انتخاب هیئت بورد، طول دوره‌های آموزشی، نسبت و تعداد رشته‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و روش‌های انگیزشی در دانشگاه‌ها از جمله سفارش‌های وزیر بهداشت به معاون آموزشی جدید این وزارتخانه است. نمکی در این حکم با اشاره به مقابله با مداخلات شیوه‌های غیراخلاقی در کسب صندلی رشته‌های پزشکی، دکتر حقدوست را مأمور کرد تا با طراحی ساز و کارهای نظارتی مستمر و همکاری دستگاه‌های ذیربط به پایش این موارد بپردازد تا شائبه بی‌عدالتی در آموزش علوم پزشکی و باز شدن هر گونه روزنه ورود دانشجو با اهرم‌هایی غیر از هوشمندی و بضاعت علمی ممکن نباشد. وزیر بهداشت تاکید کرده است: صندلی دانشگاه باید جایگاه فرزندان با استعداد کشور از همه اقشار و طبقات اجتماعی و بدون امکان استفاده از هر گونه رانت باشد. بر طبق این گزارش، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در حکمی دکتر باقر لاریجانی معاون مستعفی وزارت بهداشت را به عنوان مشاور عالی خود در عرصه‌های مختلف نظام سلامت همچون شورایعالی اخلاق پزشکی، طرح تحول نظام آموزشی و کمیته کشوری بیماری‌های غیر واگیر منصوب کرد.
فارسفارس2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی استعفا کرد. وی در نامه‌ای که خطاب به سعید نمکی وزیر بهداشت نوشته است، دلیل استعفای خود را از سمت معاونت آموزشی وزارت بهداشت را بیماری همسر و نیاز به مراقبت از وی عنوان کرده است. در بخشی از این نامه آمده است: بروز شرایط ویژه برای بنده در طول یک ساله گذشته به دلیل بیماری همسر و نیاز به مراقبت از وی، اوضاع را به گونه‌ای دشوار کرده که بیش از این فرصت حضور تمام وقت و تمرکز مطلوب بر حوزه آموزش ندارم؛ لذا استدعا دارم عذر بنده را از تصدی مسؤولیت حوزه آموزش پذیرا باشید. انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت از سمت خود استعفا داد. به گزارش مهر، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت از سمت خود استعفا داد. وی از سال ۱۳۹۲ همزمان با وزارت دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی به سمت معاونت آموزشی وزارت بهداشت منصوب شد. دکتر لاریجانی همچنین در دوره وزارت دکتر سعید نمکی در سمت خود ابقاء شده بود. لذا همانگونه که در چند ماه گذشته نیز مکرر بیان شد، از جنابعالی استدعا دارم عذر بنده را از تصدی مسئولیت حوزه آموزش پذیرا باشید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
خبرگزاری میزان- معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلام خبر ابلاغ درسنامه آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس، ویژه دانشجویان علوم پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی، هدف از تدوین این مجموعه را انتقال تجارب علمی و مهارتی و همچنین فرهنگ دفاع مقدس به دانشجویان علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: این درس در قالب ۲ واحد درسی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مجازی ارائه خواهد شد. بیشتر بخوانید: تکریم پرستاران اولویت ما استلاریجانی با تاکید بر ضرورت حفظ میراث گران­بهای دفاع مقدس، اظهار داشت: انتقال تجارب و فرهنگ این دوران به نسل جوان وظیفه‌ای بر دوش تمامی دست اندرکاران و مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. وی ادامه داد: باتوجه به شرایط خاص مجروحین جنگ تحمیلی تجارب دانشی و مهارتی ارزشمندی نیز توسط این همکاران کسب شده که لازم است در آموزش دانشجویان علوم پزشکی مدنظر قرار گیرد. لاریجانی با بیان اینکه درسنامه ۲ جلدی «آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس، ویژه دانشجویان علوم پزشکی» در حوزه معاونت آموزشی تدوین شده است گفت: این درسنامه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و در نظر است تا در قالب درسی ۲ واحدی به صورت مجازی به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه گردد. وی با بیان اینکه این دوره با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مجازی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار خواهد شد گفت: امیدواریم با این تلاش‌ها نسل آینده کشور همواره قدردان رشادت‌های هم میهنان عزیزمان در آن دوران باشند.
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ آقای دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی طی نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کتاب گزارش اقدامات حوزه آموزش در راستای اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را ارسال کرد. وی به اعتباربخشی ده ساله برنامه پزشکی عمومی کشور از سوی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: در طی اجرای این برنامه تعداد دانشجویان خارجی ۴ برابر شده است. آقای دکتر لاریجانی با اشاره به تأکید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، گفت: حوزه آموزش علوم پزشکی مصمم است تا تحقق کامل اهداف تحول و نوآوری نسبت به پیگیری این سیاست‌ها اقدام و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نکند. وی همراهی بیش از پیش مدیران دانشگاهی را از ضروریات این مسیر برشمرد و گفت: اقدامات حوزه معاونت آموزشی در زمینه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در حوزه‌های سیاست گذاری، استقرار سیاست‌ها و ارزیابی تحقق آن‌ها در مجموعه‌ای گردآوری شده که برای مسوولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین مسوولان دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شده است. معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هدف از تدوین این مجموعه را اشتراک گذاری تجربیات ملی برای تحول آموزش ذکر کرد و گفت: امیدواریم این تجارب بتواند به مسوولان، پژوهشگران و دانشجویان در آینده برای تصمیم سازی و تصمیم گیری کمک کند.
ایسناایسنا3 هفته قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت با اعلام خبر ابلاغ درسنامه آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس، ویژه دانشجویان علوم پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی، هدف از تدوین این مجموعه را انتقال تجارب علمی و مهارتی و همچنین فرهنگ دفاع مقدس به دانشجویان علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: این درس در قالب ۲ واحد درسی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مجازی ارائه خواهد شد. دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با تاکید بر ضرورت حفظ میراث گران­بهای دفاع مقدس، افزود: انتقال تجارب و فرهنگ این دوران به نسل جوان وظیفه‌ای بر دوش تمامی دست‌اندرکاران و مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. وی تصریح کرد: با توجه به شرایط خاص مجروحین جنگ تحمیلی تجارب دانشی و مهارتی ارزشمندی نیز توسط این همکاران کسب شده که لازم است در آموزش دانشجویان علوم پزشکی مدنظر قرار گیرد. دکتر لاریجانی با بیان اینکه درسنامه دو جلدی «آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس، ویژه دانشجویان علوم پزشکی» در حوزه معاونت آموزشی تدوین شده است، گفت: این درسنامه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و در نظر است تا در قالب درسی دو واحدی به صورت مجازی به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه شود. وی با بیان اینکه این دوره با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مجازی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امیدواریم با این تلاش‌ها نسل آینده کشور همواره قدردان رشادت‌های هم‌میهنان عزیزمان در آن دوران باشند.

به انتهای لیست رسیدید