بانک

اخبار « بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران »

تسنیمتسنیم1 ماه قبل
نکته مهم و قابل توجه اینکه رقم درج شده در جدول بدهی بانک‌ها به بانک‌مرکزی، در ارتباط با بانک‌پاسارگاد به هیچ عنوان ناشی از اضافه برداشت بانک‌پاسارگاد از حساب‌های نزد بانک مرکزی نبوده است و احتمالا موضوع به برداشت شبانه بانک مرکزی از حساب بانک‌ها در پایان اسفندماه ۱۳۹۰ ارتباط دارد. به‌نحوی که در نهایت مبلغ خالص برداشتی بانک مرکزی از حساب جاری این بانک به ۱٫۴۵۲٫۰۸۱٫۷۵۸٫۱۶۹ ریال رسیده‌است. این در حالی است که کلیه معاملات انجام شده برای خرید ارز از بانک مرکزی ج. ا. ا قطعی بوده و با نرخ‌های اعلام شده توسط بانک محترم یادشده انجام شده‌است و از سوی دیگر کلیه عملیات مرتبط با ارزهای فروخته شده به مشتریان گرامی نیز طبق ضوابط و دستورالعمل‌های بانک‌مرکزی صورت گرفته و بررسی‌های مکرر انجام شده توسط کارشناسان و بازرسان محترم بانک‌مرکزی همگی مؤید تطبیق عملیات ارزی این بانک با دستور العمل‌ها و مقررات بانک مرکزی ج. ا. ا بوده‌است. خواهشمند است دستور فرمایید طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، این توضیح جهت شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی در آن رسانه محترم درج شود. انتهای پیام/
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: همین موضوع باعث افزایش ۶ تا ۷ درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود. همتی یادآور شد: نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی است، از این رو ما چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود. رئیس‌کل بانک‌مرکزی تصریح کرد: قراردادن چنین درآمدی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است. طبق این بند، بانک مرکزی مشمول مفاد ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مبنی بر واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام بودجه مصوب به‌صورت یک دوازدهم در هر ماه است. پس از اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
در مرحله اول، پرداخت کمک ریالی در دستور کار قرار گرفت و ۴ هزار میلیارد تومان با محوریت تزریق به قطعه‌سازان، در نظر گرفته شد. مازیار بیگلو با بیان اینکه پرداخت پول به قطعه‌سازان در پنج لایه نظارتی صورت گرفته، گفت: همان طور که وعده داده‌ایم، ظرف ۶ تا ۸هفته تولید را ریکاوری خواهیم کرد. پرداخت تسهیلات ریالی به قطعه‌سازان اما در شرایطی است که تسهیلات ارزی ۸۰۰ میلیون یورویی هنوز نهایی نشده و دلیل آن نیز اختلاف‌نظر بانک مرکزی و قطعه‌سازان بر سر بازپرداخت آن است. ماجرا از آن قرار است که بانک‌مرکزی پرداخت تسهیلات ارزی را منوط و مشروط به بازپرداخت ‌آن به نرخ روز کرده و قطعه‌سازان زیر بار این موضوع نمی‌روند. این اختلاف‌نظر سبب شده تسهیلات ارزی با وجود موافقت بانک مرکزی، فعلا در حالت تعلیق بماند و گویا هیچ یک از طرفین (بانک مرکزی و زنجیره خودروسازی) فعلا قصد کوتاه آمدن از مواضع خود را ندارند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی باید واقعیت‌ها را درباره رمزارزها بپذیرد، گفت: رمزارزها توانایی دورزدن تحریم‌ها را ندارند. دیواندری درخصوص احتمال تغییر تصمیم بانک‌ مرکزی درباره رمزارزها، گفت: اگر به واقعیت‌ها توجه نکنیم، آن‌ها خود را به ما تحمیل می‌کنند؛ بنابراین بانک مرکزی باید مانند سایر نهادها واقعیت‌ها را بپذیرد. رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه متولی تصمیم‌گیری درخصوص رمزارزها، بانک مرکزی است، گفت: پول وسیله مبادله یا سنجش ارزش یا حفظ ارزش است و رمزارزها نیز این کارکردها را دارند. رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه موضوع کارمزد حل نشده و نباید از دستورکار خارج شود، گفت: اگر در حوزه کارمزد تصمیم مناسبی نگیریم، سرمایه‌گذاری در آی‌تی با مشکل مواجه می‌شود. دیواندری افزود: بانک مرکزی از پژوهشکده خواسته در این حوزه مطالعه کند و پروژه‌ای در پژوهشکده شکل گرفته و در حال انجام است که نتایج آن به بانک مرکزی ارائه می‌شود، البته مقاومت‌هایی در این حوزه وجود دارد و اگر فکری نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج ‌به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان، عبدالناصر همتی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: در حال حاضر کشور در شرایط خاصی قرار دارد و با یک جنگ اقتصادی مواجه هستیم و باید در خرج کردن ذخایر ارزی اولویت را به نیازهای اساسی کشور دهیم. وی با تاکید بر لزوم دقت در خرج کردن ذخایر ارزی کشور گفت: این به معنای کمبود ارز در کشور نیست؛ ذخایر ارزی بانک مرکزی قابل قبول و قابل توجه است اما با توجه به غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط، باید دقت لازم را داشته باشیم. وی با بیان اینکه همه ملتزم هستیم طرح‌های پیشران توسعه استان را در حد امکان تسریع ببخشیم تا ظرفیت‌های لازم در استان ایجاد شود، اذعان کرد: با توجه به محدودیت‌های ارزی، سرمایه‌گذاران به سمت طرح‌های داخلی بروند. گفتنی است؛ در این جلسه مشکلات ۱۵ طرح استانی و ملی در دست اجرا و نیمه‌تمام کردستان مورد بررسی قرار گرفت. انتهای پیام/ش
فراروفرارو1 ماه قبل
مخالفت‌های بانک مرکزی از سوی مجلسی‌ها بی‌پاسخ ماند و نمایندگان بانک مرکزی را مکلف کردند تا ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی‌الحساب خود را تا ۱۵ بهمن به حساب خزانه واریز کند. اما بانک مرکزی از این بند مستثنا بوده، حالا با افزایش نرخ ارز و پیش‌بینی درآمد ارزی برای بانک مرکزی از این محل نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند این نهاد را نیز تحت شمول پرداخت سود و مالیات قرار دهند. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی ۲، ۴۰۰ میلیاردتومان منفی است، بنابراین بانک مرکزی اصلا چنین درآمدی نخواهد داشت که مالیات آن را بپردازد. مجموع این فرایند، نشان می‌دهد در میان اختلاف بانک مرکزی و مجلس بر سر پرداخت سود سهام و مالیات بانک مرکزی، دو طرف بی‌راه نمی‌گویند، اما نکته اینجاست که درحالی‌که صحت ادعای هر طرف ثابت شود، مجلس تصمیم نهایی را اتخاذ کرده است. بانک مرکزی حالا باید تقریبا مبلغ ۱۵ هزار میلیاردتومان را به حساب دولت واریز کند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 هفته قبل
مقصد اصلی دشمنان بازار ارز و بازار پول بوده است که موفق نبودند. برای کنترل بازار به دنبال اجرای سیاست بازار باز هستیم و به دنبال این هستیم که تورم را از طریق سیاست‌های پولی کنترل کنیم. رییس کل بانک مرکزی گفت: در سامانه نیما ۸میلیارد یورو توسط واردکنندگان و ۳ونیم میلیارد هم بانک‌مرکزی عرضه کرده است. بانک مرکزی امسال۳۳میلیارد یورو تامین مالی کرده است که ۹/۳ آن از طریق نیما بوده است و ۲۴میلیارد یورو آن را بانک مرکزی تامین کرده است. بدهی دولت هم به بانک مرکزی افزایش نیافته است.
الفالف2 هفته قبل
گروه اقتصادی الف، ۷ اسفند ۱۳۹۷، ۰۹:۳۳ ۳۹۷۱۲۰۷۰۴۴به گزارش تسنیم، پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی امروز سه‌شنبه با حضور رییس جمهور در ساختمان بانک مرکزی در میرداماد در حال برگزاری است. حسن روحانی بعد از اتمام جلسه مجمع بانک مرکزی به جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها می‌رود و سخنرانی خواهد داشت. بر اساس قانون، مجمع بانک مرکزی باید با نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی یا به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی و به دعوت وزیر اقتصاد تشکیل می‌شود؛ در بند (ج) قانون پولی و بانکی کشور برای مجمع عمومی بانک مرکزی وظایف مهمی نظیر رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی، رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به گزارش‌های هیات نظار، رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه و انتخاب اعضای هیات نظار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش‌بینی شده است. مجمع عمومی بانک مرکزیرییس‌جمهور (ریاست مجمع) وزیر امور اقتصادی و داراییرییس سازمان برنامه و بودجه کشوروزیر صنعت، معدن و تجارتیک نفر از وزرا به انتخاب هیات وزیرانتبصره ۱: رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رییس‌جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود. تبصره ۲: قائم مقام بانک مرکزی به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پس از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
اما بانک مرکزی از این بند مستثنا بوده، حالا با افزایش نرخ ارز و پیش‌بینی درآمد ارزی برای بانک مرکزی از این محل نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند این نهاد را نیز تحت شمول پرداخت سود و مالیات قرار دهند. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی ۲,۴۰۰ میلیاردتومان منفی است، بنابراین بانک مرکزی اصلا چنین درآمدی نخواهد داشت که مالیات آن را بپردازد. مجموع این فرایند، نشان می‌دهد در میان اختلاف بانک مرکزی و مجلس بر سر پرداخت سود سهام و مالیات بانک مرکزی، دو طرف بی‌راه نمی‌گویند اما نکته اینجاست که درحالی‌که صحت ادعای هر طرف ثابت شود، مجلس تصمیم نهایی را اتخاذ کرده است. بنابراین اگر صحبت بانک مرکزی مبنی بر عدم دستیابی به سود صحیح باشد و این سود محقق نشود، پرداخت مالیات و سود سهام شرکت‌ها توسط بانک مرکزی موجب افزایش پایه پولی می‌شود، چون مجبور است پول چاپ کند. بانک مرکزی حالا باید تقریبا مبلغ ۱۵هزار میلیاردتومان را به حساب دولت واریز کند.
تابناکتابناک1 ماه قبل
در حال حاضر بزرگترین نگرانی بانک مرکزی اروپا نرخ تورم ماهانه نیست؛ بلکه سلامتی اقتصاد اروپا است. همچنین برآورد می‌شود که رشد اقتصادی اروپا در سه ماه نخست سال جاری میلادی بسیار ناچیز باشد و بانک مرکزی اروپا نسبت به ریسک‌هایی که باعث سیر نزولی می‌شوند، هشدار داده است. تمام خبرهای بد برای اروپا حاکی از آن دارد که اقدام بعدی بانک مرکزی اروپا می‌تواند ایجاد عوامل محرکی بیشتر به دنبال پایان دادن برنامه خرید اوراق ۲٫۶ تریلیون یورویی خود باشد. از آنجایی که برنامه خرید اوراق غیر ممکن است که دوباره از سر گرفته شود، انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا وام‌های ارزانتری را برای بانک‌ها ایجاد کند که به حفظ گردش اعتبار در اقتصاد واقعی حتی در دوران رکود بیانجامد. بر پایه این گزارش، نرخ تورم هدف گذاری شده بانک مرکزی اروپا کمی پایین‌تر از ۲ درصد است که از سال ۲۰۱۳ میلادی به آن دست پیدا نکرده است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
در این میان سوال اساسی این است که اصولا یک بانک مرکزی یا رئیس بانک مرکزی مستقل دارای چه ویژگی‌هایی است؟ آیا اصلا استقلال بانک مرکزی برای اقتصادی مانند ایران دست یافتنی است؟ اگر هست چه موانعی بر سر تحقق این مهم وجود دارد و اگر نیست دلایل عدم تحقق این امر چیست؟ رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی چندی پیش در گفت‌وگویی گفته بود بانک مرکزی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی- دلار جهانگیری- موافق نبود ولی به هر حال تصمیم دولت این بود که دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شود. چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟ بعید است بتوان در ایران اقتصاددان یا فرد آگاهی را یافت که منکر عدم استقلال بانک مرکزی و سیاست‌های آن در اقتصاد ایران باشد. شواهد و مستندات عدم استقلال بانک مرکزی در طول دهه‌های گذشته آنقدر زیاد و واضح است که اثبات آن موضوعیت چندانی ندارد اما شاید تاکنون در بررسی عدم استقلال بانک مرکزی در ایران کمتر به صورت ریشه‌ای به این موضوع پرداخته شده است. طی این سال‌ها و در دوران مدیریت تمام روسای کل بانک مرکزی، ارزش پول ملی ما به دفعات کاهش پیدا کرده که این موضوع دقیقا برخلاف اصلی‌ترین وظیفه رئیس‌کل بانک مرکزی یعنی حفظ ارزش پول ملی است. در خاتمه باید گفت بهتر است راه را گم نکنیم و به جای سخن از استقلال بانک مرکزی، حذف صفرها از پول ملی و… به ریشه‌های کاهش ارزش پول ملی و عدم استقلال بانک مرکزی بپردازیم، چرا که در شرایط فعلی و به فرض تداوم وضعیت موجود دست اندازی‌های دولت‌ها به تصمیمات بانک مرکزی قطعی بوده و تحقق استقلال ممکن نیست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
در این نشست فاطمه پهلوانی رئیس سازمان ملی بهره‌وری اعلام کرد که برآورد اولیه بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی در اردیبهشت ۹۸ اعلام خواهد شد. انجماد رشد بهره‌وری نیروی کاردر نشست خبری رئیس سازمان ملی بهره‌وری آخرین آمار رشد بهره‌وری سال ۹۶ اعلام شد. براساس آمار اعلام شده در سال ۹۶، رشد بهره‌وری نیروی کار صفر درصد، رشد بهره‌وری سرمایه ۴/ ۲ درصد و رشد کل عوامل تولید ۳/ ۱ درصد بوده است. او افزود: بخش مهمی از آمار‌های کلان اقتصادی توسط بانک مرکزی تولید می‌شود که عدم تولید آن به بدنه تحلیل اقتصادی کشور آسیب جدی وارد می‌کند. او همچنین به برخی مشکلات و محدودیت‌های سازمان ملی بهره‌وری اشاره داشت و گفت: در کنار اینکه ما تناسبی بین وظایف و اختیاراتی که سازمان ملی بهره‌وری دارد نمی‌بینیم با مشکل بودجه نیز مواجه هستیم.
فراروفرارو1 ماه قبل
او سیاست پرسروصدای چندی‌پیش بانک مرکزی درخصوص حذف چهار صفر نیز گفت: طبق پیشنهادی که توسط بانک مرکزی به دولت ارائه شده است، هر ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی معتقد است: اقدامات مؤثری در دستور کار بانک مرکزی و نظام پولی و بانکی کشور قرار دارد که از جمله آن اصلاح نظام بانکی کشور با مصوبات جلسه هماهنگی سران قواست. در ادامه گفت‌وگوی «شرق» با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی را می‌خوانید. شاید به همین دلیل نیز سیاست حذف چهار صفر از پول ملی را در دستور کار قرار دادید که وجهه پول ملی کمی حفظ شود. در این فرصت کوتاه نمی‌خواهم به مناقشه بین بانک مرکزی و مرکز آمار یا محرمانه‌شدن آمار بپردازیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
او سیاست پرسروصدای چندی‌پیش بانک مرکزی درخصوص حذف چهار صفر نیز گفت: طبق پیشنهادی که توسط بانک مرکزی به دولت ارائه شده است، هر ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی معتقد است: اقدامات مؤثری در دستور کار بانک مرکزی و نظام پولی و بانکی کشور قرار دارد که از جمله آن اصلاح نظام بانکی کشور با مصوبات جلسه هماهنگی سران قواست. در ادامه گفت ‌وگو با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی را می‌خوانید. ما کارهای بسیار زیادی را در بانک مرکزی شروع کرده‌ایم، تحولات مختلفی را در بازار ارز، پول و اصلاح نظام بانکی به ترتیب پیش می‌بریم. در این فرصت کوتاه نمی‌خواهم به مناقشه بین بانک مرکزی و مرکز آمار یا محرمانه‌شدن آمار بپردازیم.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 هفته قبل
رئیس جمهور برای شرکت در پنجاه و هشتمین مجمع بانک مرکزی، به بانک مرکزی رفتبه گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی امروز سه‌شنبه با حضور رییس جمهور در ساختمان بانک مرکزی در میرداماد در حال برگزاری است. حسن روحانی بعد از اتمام جلسه مجمع بانک مرکزی به جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها می‌رود و سخنرانی خواهد داشت. ارکان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از مجمع عمومی، شورای پول و اعتبار، هیات عامل، هیات نظارت اندوخته اسکناس و هیات نظار. مجمع عمومی بانک مرکزیرییس‌جمهور (ریاست مجمع) وزیر امور اقتصادی و داراییرییس سازمان برنامه و بودجه کشوروزیر صنعت، معدن و تجارتیک نفر از وزرا به انتخاب هیات وزیرانتبصره ۱: رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رییس‌جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود. تبصره ۲: قائم مقام بانک مرکزی به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پس از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
بانک مرکزی کشورهای اروپایی از امروز، انتشار اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی را متوقف می‌کننبه‌غیر از بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش که قرار است تا ۲۶ آوریل (هفته اول اردیبهشت ۹۸) به چاپ این اسکناس ادامه دهند تا فرآیند توقف چاپ به آرامی صورت بگیرد. اما دارندگان اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی اصلا نگران نباشند، چون این اسکناس‌ها برای همیشه، اعتبار دارند. راهبرد بانک مرکزی اروپا آن است که به‌تدریج چرخش این اسکناس‌ها را با اسکناس‌های خرد‌تر جایگزین و به بانک‌مرکزی هر کشور برگرداند؛ دارندگان این اسکناس نیاز نیست که نگران باشند چون این اسکناس‌ها برای همیشه اعتبار دارند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
بانک مرکزی آمریکا در نظر دارد ترازنامه ۴٫۵ تریلیون دلاری خود را کاهش دهد. به نقل از آسوشیتدپرس، ترازنامه بانک مرکزی آمریکا با قرار داشتن در سطح ۴٫۵ تریلیون دلاری در بالاترین سطح تاریخ خود ایستاده است. فعالان بازار هشدار داده‌اند که افزایش مجدد نرخ بهره و یا کاهش سریع دارایی‌های در اختیار بانک مرکزی آمریکا می‌تواند به رشد اقتصادی آمریکا که هم اکنون نیز در یکی از پایین‌ترین سطوح سه سال اخیر قرار دارد آسیب بزند. پاول وعده داد بانک مرکزی در کاهش حجم دارایی‌های خود شفاف و قابل پیش بینی رفتار کند. پاول در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نرخ بهره پرداخت و گفت بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ بهره رویکرد صبر و مشاهده را در پیش خواهد گرفت.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
این سومین مجمع سالانه بانک مرکزی است که در اسفندماه و با بیش از ۷ ماه تاخیر برگزار می‌شود. به‌عنوان مثال پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی در مرداد ۸۹، پنجاه و یکمین مجمع این بانک در اواسط دی‌ماه ۹۰، پنجاه و دومین مجمع در روزهای پایانی دی‌ماه ۹۱ تشکیل شده است. البته اگر مجمع عمومی بانک مرکزی برای سال مالی ۹۶ در ۷ اسفندماه سال ۹۷ برگزار شود، همچنان بیشترین تاخیر در برگزاری این جلسه به مجمع عمومی سال قبل تعلق می‌گیرد. اصولا در مجمع عمومی بانک مرکزی رئیس‌کل بانک مرکزی گزارشی از اهم سیاست‌ها و فعالیت‌های بانک مرکزی و آخرین تحولات اقتصادی ارائه می‌کند. در عین حال که تایید پیشنهاد رئیس‌جمهور برای تعیین رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین قائم مقام بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در مجمع عمومی انجام می‌شود.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
بانک مرکزی همچنین اعلام کرد به‌زودی شرکت متناظر با اینستکس را که در جریان تأسیس می‌باشد، جهت شروع همکاری با اروپا معرفی می‌کند. خبرگزاری تسنیم: بانک مرکزی همچنین اعلام کرد به‌زودی شرکت متناظر با اینستکس را که در جریان تأسیس می‌باشد، جهت شروع همکاری با اروپا معرفی می‌کند. روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تقدیر از نهادهای تصمیم‌گیر کشورمان که با تصویب دو لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، زمینه تمدید مجدد تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی (FATF) استقبال کرد. روابط عمومی بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد دو لایحه باقی‌مانده نیز هرچه زودتر تعیین تکلیف شود. روابط عمومی بانک مرکزی همچنین اعلام کرد با اینکه ابزار اعلام‌شده از طرف سه کشور اروپایی برای تجارت و کانال مالی با ایران بسیار کمتر از تعهد اروپایی‌ها برای جلوگیری از شکست برجام می‌باشد، لیکن برای نشان دادن تعامل به‌زودی شرکت متناظر با آن را که در جریان تأسیس می‌باشد، جهت شروع همکاری با اروپا معرفی می‌کند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام پلیس هلند یک مرد مسلح در نزدیکی بانک مرکزی هلند در آمستردام پایتخت این کشور شروع به تیراندازی کرد که پس از این حادثه توسط گلوله پلیس کشته شده است. گفته می‌شود یک فرد عابر نیز در این تیراندازی زخمی شده است. انتهای پیام/
آخرین خبرآخرین خبر1 ماه قبل
واکنش بانک مرکزی به پرداخت مالیاتفارس/ به دنبال تصویب طرح یک فوریتی پرداخت علی الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز، بانک مرکزی اعلام کرد اولا این مصوبه در صورت تصویب شورای نگهبان به قانون تبدیل خواهد شد. ثانیا بانک مرکزی به علت حساسیتی که نسبت به تأثیرات انتشار پول پرقدرت در نقدینگی دارد هرگونه پرداخت را موکول به تحقق سود خواهد کرد. لذا بانک مرکزی تلاش می‌کند با تأمین میزان بیشتری از ارز مورد نیاز متقاضیان در هفته‌های پیش رو و درحد میزان تحقق، نسبت به پرداخت مابه التفاوت حاصله اقدام کند.

خزانه‌ی پولهای فرسوده بانک ملی مرکزی

18+
باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 ماه قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
رییس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، مهم‌ترین برنامه‌های خود برای ساماندهی نظام بانکی و مهار تورم را اعلام کرد. عبدالناصر همتی اظهار کرد: امروز در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در معرض آزمونی دیگر برای حفظ وتداوم آرمان‌های انقلاب قرار داریم. وی افزود: بنده و همکارانم در بانک مرکزی تلاش می‌کنیم با مدیریت این شرایط وناکام گذاشتن تلاش‌ها برای بی ثباتی ارزی، آرامش و ثبات را برای ادامه فعالیت‌های اقتصادی مردم فراهم کنیم. برنامه‌های ساماندهی نظام بانکیبه گفته وی، بانک مرکزی در مسیر ساماندهی نظام بانکی کشور، در تلاش است که بانک‌ها بتوانند در خدمت تولید ملی و تدارک سرمایه در گردش بنگاه‌ها باشند. رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: فروش اموال ودارائی‌های مازاد، بهبود ترازنامه، افزایش سرمایه، کاهش بدهی‌های معوق، روان سازی ارایه تسهیلات و … از جمله برنامه‌های ساماندهی نظام بانکی است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
بانک مرکزی آمریکا در نظر دارد ترازنامه ۴٫۵ تریلیون دلاری خود را کاهش دهد. به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از آسوشیتدپرس؛ ترازنامه بانک مرکزی آمریکا با قرار داشتن در سطح ۴٫۵ تریلیون دلاری در بالاترین سطح تاریخ خود ایستاده است. فعالان بازار هشدار داده‌اند که افزایش مجدد نرخ بهره و یا کاهش سریع دارایی‌های در اختیار بانک مرکزی آمریکا می‌تواند به رشد اقتصادی آمریکا که هم اکنون نیز در یکی از پایین‌ترین سطوح سه سال اخیر قرار دارد آسیب بزند. پاول وعده داد بانک مرکزی در کاهش حجم دارایی‌های خود شفاف و قابل پیش بینی رفتار کند. پاول در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نرخ بهره پرداخت و گفت بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ بهره رویکرد صبر و مشاهده را در پیش خواهد گرفت.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 هفته قبل
بانک مرکزی از تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی (اف. ای. تی. اف) درباره ایران مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات تقابلی تا خرداد آینده استقبال کرد. «گروه ویژه اقدام مالی» (اف. ای. تی. اف) در پایان نشست خود اعلام کرد مهلت ایران برای تکمیل تعهداتش تا ماه ژوئن (خرداد-تیر ۹۸) تمدید شده است. بانک مرکزی در پی تصمیم جدید کارگروه ویژه اقدام مالی اطلاعیه‌ای صادر کرد. بانک مرکزی با قدردانی از نهادهای تصمیم گیر کشور که با تصویب ۲ لایحه اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، زمینه تمدید دوباره تعلیق اقدام تقابلی علیه ایران را موجب شدند، از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی استقبال کرد. بانک مرکزی در این اطلاعیه ابراز امیدواری کرد تکلیف ۲ لایحه باقیمانده نیز هرچه زودتر تعیین شود.
آخرین خبرآخرین خبر1 ماه قبل
هشدار بانک مرکزی به برخی صادرکنندگاناقتصاد آنلاین/ بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای اجرای مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، جلسات متعدد با تولیدکنندگان و صادرکنندگان در جهت برگشت ارز حاصل از صادرات برگزار کرده است. در این جلسات ضمن مذاکرات مستقیم و دریافت اسناد و مدارک صادرکنندگان، تفاهمات بسیار خوبی در جهت تعیین تکلیف ارز ناشی از صادرات آنها طی ده ماهه گذشته و نیز میزان عرضه ارز حاصل از صادرات برای ماه‌های آتی صورت گرفته است و در همین راستا به منظور تسهیل و تسریع در تامین نیازهای ارزی واردات بخش‌های تولیدی، نهایت مساعدت با آنها صورت گرفته است. بر اساس تفاهمات انجام گرفته روند عرضه ارز صادرکنندگان در سامانه نیما و سنا به تدریج رو به افزایش نهاده است و لذا بانک مرکزی ضمن تاکید مجدد بر حمایت از تولید و صادرات کشور از آن دسته از صادرکنندگان که در راستای منافع و مصالح ملی، اقدام به برگرداندن ارز صادراتی خود به چرخه اقتصاد کشور اقدام می‌کنند، قدردانی می‌کند. حسب تکالیف محوله به این بانک در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور در مورد صادرکنندگانی که نسبت به برگرداندن ارز خود اقدام نکرده‌اند، بانک مرکزی مجددا به آن دسته از صادرکنندگان تاکید می‌کند که درصورت عدم اقدام و تعیین تکلیف نحوه بازگرداندن ارز ناشی از صادرات خود به چرخه اقتصاد، این بانک اقدامات قانونی پیش بینی شده برای آنها را به مرحله اجرا خواهد گذاشت.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
در ادامه مطرح می‌کنند این نظام‌ها با آنکه مکانیسم‌های کنترلی را در داخل خود دارند، لازم است در مواقعی با دخالت مستقیم دولت و بانک مرکزی، رفتار ارزی در این بازار کنترل یا مدیریت شود. آنان توضیح می‌دهند مکانیسم بازار در برخی مواقع قادر به کنترل شرایط نیست، لذا دولت یا بانک مرکزی متبوع به‌عنوان یک عنصر ثبات‌دهنده به اقتصاد باید وارد عرصه شده و تلاش کند شرایط به وضع عادی برگردد. لیکن آنچه قابل‌تامل و بررسی است، طرح این سیاست از طرف معاون اول رئیس‌جمهوری و نه رئیس‌کل بانک مرکزی است. بنابراین شاید عنوان‌کردن خطای سیاستگذاری در مدیریت سیاست‌های پولی کشور خارج از ادب و انصاف نباشد! در این شرایط حساس می‌‌طلبد بانک مرکزی سناریوهای جامع مختلفی با رویکردهای متنوع در اختیار داشته باشد و به‌عنوان بازیگر اصلی، همدوش سایر بخش‌های اقتصادی و سیاسی کشور ایفای نقش کند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
بانک مرکزی آمریکا در نظر دارد ترازنامه ۴٫۵ تریلیون دلاری خود را کاهش دهد. به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، ترازنامه بانک مرکزی آمریکا با قرار داشتن در سطح ۴٫۵ تریلیون دلاری در بالاترین سطح تاریخ خود ایستاده است. فعالان بازار هشدار داده‌اند که افزایش مجدد نرخ بهره و یا کاهش سریع دارایی‌های در اختیار بانک مرکزی آمریکا می‌تواند به رشد اقتصادی آمریکا که هم اکنون نیز در یکی از پایین‌ترین سطوح سه سال اخیر قرار دارد آسیب بزند. پاول وعده داد بانک مرکزی در کاهش حجم دارایی‌های خود شفاف و قابل پیش بینی رفتار کند. پاول در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نرخ بهره پرداخت و گفت بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ بهره رویکرد صبر و مشاهده را در پیش خواهد گرفت.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
به گزارش ایبنا به نقل از رویترز، «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور فیلیپین معاون بودجه‌ای خود را به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی این کشور منصوب کرد؛ انتصابی که منجر به شگفتی بازار شد. این در حالی است که فعالان بازار انتظار داشتند شخصی از دل بانک مرکزی فیلیپین سکان هدایت این بانک را عهده دار شود. در حال حاضر «بنجامین دیوکنو» ۷۰ ساله که در میان نامزدهای احتمالی پست ریاست بانک مرکزی فیلیپین قرار نداشت از سوی رئیس‌جمهور این کشور به سمت رئیس‌کل بانک مرکزی فیلیپین منصوب شد. بنابراین «بنجامین دیوکنو» به مدت ۶ سال ریاست بانک مرکزی فیلیپین را عهده‌دار خواهد بود. رئیس پیشین بانک مرکزی فیلیپین در بیست و سوم ماه گذشته میلادی به دلیل بیماری سرطان از دنیا رفت.

به انتهای لیست رسیدید

بانک

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طبق ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور ایران، مسئول تنظیم و اجرای سیاست اعتباری و پولی بر اساس سیاست کلی اقتصادی کشور می‌باشد.بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جانشین بانک مرکزی ایران است که در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۳۹ تأسیس گردید. حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم‌کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری برخی از وظایف بانک مرکزی است. ویکی‌پدیا