آخرین و مهم‌ةرین اخبار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
بانک مرکزی

اخبار « بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران »

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین47 دقیقه قبل
او ادامه داد: در هر تجربه افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کشور با مسائل انسانی، اجتماعی و محیط زیستی روبه‌رو شده است بطوری که گزارش‌های رسمی نیز به این موضوع اذعان دارند. این کارشناس اقتصادی با اشاره به آثار محیط زیستی افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: براساس تجربه‌های جهانی، هر زمان افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی بالا رفته مراجعه فقرا بویژه در کشورهای در حال توسعه به سمت جنگل‌زدایی و بوته‌کنی برای تامین نیازهای گرمایشی نیز بالا رفته‌اند. کیست که نداند ابعاد مشروعیت‌سوز این فساد گسترده چه لطمه‌هایی به نظام سیاسی، مردم و آینده کشور زده است. او ادامه داد: بنده از نهاد رهبری می‌خواهم تا به رییس جمهور بگویند که سال پایانی یک دولت، سال انجام تغییرات رادیکال در نظام بودجه‌ریزی کشور نیست و اجازه بدهند نظام بودجه ریزی کشور روال گذشته را داشته باشد. بنابراین از نمایندگان محترم می‌خواهیم تا به هیچ وجه اجازه ندهند دولت در سال پایانی خود تغییرات ناگهانی پرشمار در نظام بودجه ریزی انجام دهند.
فارسفارس49 دقیقه قبل
ابوالفضل اکرمی مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی، به عنوان مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده‌ها منصوب شد. به گزارس خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بعد از گذشت یک سال از خالی بودن سمت مدیرعاملی صندوق ضمانت سپرده‌ها، ابوالفضل اکرمی مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با حکم همتی رئیس کل بانک مرکزی، به این سمت منصوب شد. مدیریت اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی از سال ۸۵ تا ۸۹ و مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی از سال ۸۹ تا ۹۸ از سوابق مدیریتی اکرمی در بانک مرکزی است. وی فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه امام صادق علیه‌السلام است. انتهای پیام/ب
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
کاهش رشد اقتصادی، باقی ماندن نرخ تورم در سطوح پایین و افزایش ریسک‌های موجود بر سر راه نظام مالی باعث شده که بسیاری از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان نرخ بهره خود را کاهش دهند. بانک مرکزی آمریکا چهارشنبه هفته گذشته با کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره و قرار گرفتن این نرخ در سطح ۱٫۵ تا ۱٫۷۵ درصدی موافقت کرد تا بدین ترتیب سومین کاهش متوالی نرخ بهره در سال جاری به ثبت برسد. بانک مرکزی اروپا نیز نرخ بهره را به منفی ۰٫۵ درصد رسانده است که پایین‌ترین نرخ بهره ثبت شده در طول تاریخ این منطقه قرار گیرد. در ادامه نرخ بهره در کشورهای مختلف آمده است: زیمباوهنرخ بهره در حال حاضر: ۷۰٫۱۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۵۰ درصدآرژانتیننرخ بهره در حال حاضر: ۶۷٫۰۳ درصدنرخ بهره قبلی: ۶۸ درصدونزوئلانرخ بهره در حال حاضر: ۳۱٫۸۳ درصدنرخ بهره قبلی: ۲۷٫۸۷ درصدمصرنرخ بهره در حال حاضر: ۱۳٫۲۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۱۴٫۲۵ درصدگرجستاننرخ بهره در حال حاضر: ۸٫۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۷٫۵ درصدآذربایجاننرخ بهره در حال حاضر: ۸ درصدنرخ بهره قبلی: ۷٫۷۵ درصدروسیهنرخ بهره در حال حاضر: ۷درصدنرخ بهره قبلی: ۶٫۵ درصدارمنستاننرخ بهره در حال حاضر: ۵٫۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۵٫۵ درصدهندنرخ بهره در حال حاضر: ۵٫۱۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۵٫۴ درصدعراقنرخ بهره در حال حاضر: ۴ درصدنرخ بهره قبلی: ۴ درصدکویتنرخ بهره در حال حاضر: ۳ درصدنرخ بهره قبلی: ۲٫۷۵ درصدعربستاننرخ بهره در حال حاضر: ۲٫۲۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۲٫۵ درصداماراتنرخ بهره در حال حاضر: ۲٫۲۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۲ درصدکانادانرخ بهره در حال حاضر: ۱٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۱٫۷۵ درصدآمریکانرخ بهره در حال حاضر: ۱٫۵ تا ۱٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۲ تا ۱٫۷۵ درصداسترالیانرخ بهره در حال حاضر: ۰٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۰٫۷۵ درصدانگلیسنرخ بهره در حال حاضر: ۰٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: ۰٫۷۵ درصدژاپننرخ بهره در حال حاضر: منفی ۰٫۱ درصدنرخ بهره قبلی: منفی ۰٫۱ درصدمنطقه یورو (منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.) نرخ بهره در حال حاضر: ۰٫۱ درصدنرخ بهره قبلی: منفی ۰٫۵ درصدسوئیسنرخ بهره در حال حاضر: منفی ۰٫۷۵ درصدنرخ بهره قبلی: منفی ۰٫۷۵ درصد
ایلناایلنا1 ساعت قبل
وی ادامه داد: در هر تجربه افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کشور با مسائل انسانی، اجتماعی و محیط زیستی روبه‌رو شده است بطوری که گزارش‌های رسمی نیز به این موضوع اذعان دارند. این کارشناس اقتصادی با اشاره به آثار محیط زیستی افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: براساس تجربه‌های جهانی، هر زمان افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی بالا رفته مراجعه فقرا بویژه در کشورهای در حال توسعه به سمت جنگل‌زدایی و بوته‌کنی برای تامین نیازهای گرمایشی نیز بالا رفته‌اند. این اقتصاددان با اشاره به اصلاحات انجام شده در ساختار بودجه‌ریزی کشور گفت: صمیمانه به نمایندگان مجلس توصیه می‌کنم که هوشمندی و آمادگی خود را درباره لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ افزایش دهند. وی ادامه داد: بنده از نهاد رهبری می‌خواهم تا به رییس جمهور بگویند که سال پایانی یک دولت، سال انجام تغییرات رادیکال در نظام بودجه‌ریزی کشور نیست و اجازه بدهند نظام بودجه ریزی کشور روال گذشته را داشته باشد. بنابراین از نمایندگان محترم می‌خواهیم تا به هیچ وجه اجازه ندهند دولت در سال پایانی خود تغییرات ناگهانی پرشمار در نظام بودجه ریزی انجام دهند.
خانه ملتخانه ملت1 ساعت قبل
سیدجواد حسینی کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره گرانی پراید پس از انتشار خبر توقف خط تولید این خودرو، گفت: اگرچه توقف خط تولید پراید منجر به ارتقای کیفیت خودروهای موجود در جامعه می‌شود اما خودروی جایگزین پراید باید از نظر قیمتی متناسب با توان مالی اقشار کم درآمد باشد. اگرچه توقف خط تولید پراید منجر به ارتقای کیفیت خودروهای موجود در جامعه می‌شود اما خودروی جایگزین پراید باید از نظر قیمتی متناسب با توان مالی اقشار کم درآمد باشدنماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به مردم برای خرید تیبا که خودروی جایگزین پراید است، تسهیلات پرداخت شود، افزود: باید با کاهش قیمت تیبا زمینه‌ای فراهم کرد که اقشار کم درآمد جامعه نیز بتوانند خودرو موردنیاز خود را خریداری کنند زیرا در حال حاضر پراید برای بسیاری از خانواده‌ها وسیله امرار معاش است. ساماندهی وضعیت خودروسازان به ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداین نماینده مردم در مجلس دهم درباره ضرورت تامین نقدینگی موردنیاز خودروسازان، اظهار کرد: اگرچه سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان پرداخت شد اما هر یک از این شرکت‌ها برای ساماندهی وضعیت خود به ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند. بانک مرکزی توان تامین اعتبارات موردنیاز خودروسازان را نداردعضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر اعتبارات موردنیاز خودروسازان در یک مرحله تامین شود، بسیاری از مشکلات صنعت خودروسازی حل می‌شود اما ممکن است بانک مرکزی نیز توان تامین این اعتبارات را نداشته باشد. /پایان پیام
ایمناایمنا2 ساعت قبل
وی با اشاره به صورت‌های مالی بانک سرمایه تصریح کرد: بدهی این بانک به بانک مرکزی در پایان سال ۹۷، بالغ بر ۱۵۶ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه سال جاری و به ۱۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در انتهای تابستان رسید. این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: درحال حاضر بانک‌ها در دل خود نزدیک ۶۰۰ هزار میلیارد تومان زیان دارند که ناشی از رشد نقدینگی و سود موهومی است که پرداخت کردند. در حال حاضر حداقل ۲۵ میلیارد دلار اسکناس خانگی در کشور وجود دارد که البته این میزان به گزارش مجلس ۴۰ میلیارد دلار است. درحال حاضر چرخه افزایش نرخ ارز درحال تکمیل است و احتمال پایان ثبات ارز و افزایش آن زیاد است. ریسک‌های بورس ایرانوی درباره ریسک‌های بازار بورس ایران نیز گفت: سهام شرکت‌ها اگرچه ممکن است با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند اما با یکدیگر همبستگی دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
بر این اساس، رمز دوم یکبار مصرف قرار است از ابتدای دی‌ماه برای تمامی تراکنش‌های غیرکارتی اجباری شود که دریافت این رمزها از طریق پیامک و اپلیکیشن تلفن‌همراه امکان پذیر است. عضو هیات مدیره بانک ملی گفت: امنیت شبکه فناوری اطلاعات بانک‌های کشور از جمله بانک ملی بالاست و علت اصلی فیشینگ به سهل‌انگاری کاربران مربوط می‌شود. عضو هیات مدیره بانک ملی ادامه داد: امیدواریم در مذاکره با سایر بانک‌ها به فضای مشترکی برای ارایه مشترک این خدمات دست پیدا کنیم. عضو هیات مدیره بانک ملی اضافه کرد: پس از تایید وقوع فیشینگ، بانک اقدام به جبران خسارت قربانیان می‌کند. معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی درباره علت افزایش شمار حملات فیشینگ و سرقت‌های اینترنتی در سال‌ها و ماه‌های اخیر گفت: علت اصلی به گسترش کسب و کارهای اینترنتی و فضای مجازی باز می‌گردد.
ایبناایبنا2 ساعت قبل
علی نظافتیان در گفتگو با خبرنگار ایبنا درباره تبدیل ساختار بانک مرکزی در طرح جدید نظام بانکداری اسلامی، اظهار داشت: در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ قائم مقام بانک مرکزی خبر از تدوین لایحه بانک مرکزی مشتمل بر۳۴ ماده و ۲۹ تبصره داد و اعلام کرد که این لایحه مشتمل بر ۳۴ ماده و ۲۹ تبصره است. وی افزود: در این لایحه ابعاد مختلف استقلال، پاسخگویی و شفافیت بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته است. این کارشناس اقتصادی، ادامه داد: طرحی که به گفته ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در جلسه مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس با مدیران عامل بانک‌ها، طرح نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران نام گرفته است. چاپ و انتشار اسکناس و نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری از جمله مهمترین مسئولیت‌ها و ماموریت‌های قانونی بانک مرکزی است. هیات عامل بانک مرکزی در واقع به مثابه هیات مدیره شرکت سهامی است و امور اجرایی بانک مرکزی و اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار توسط رئیس کل بانک مرکزی یا قائم مقام وی صورت می‌گیرد.
ایمناایمنا2 ساعت قبل
** معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان گفت: طرح‌های هادی روستایی از ۹۳۵ روستای استان اصفهان، در ۷۰۵ روستا اجرا شده است. ** کارشناس گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: سطح زیر کشت زرشک در استان اصفهان ۲۰ هکتار است که از این میزان بیشترین سطح را شهرستان برخوار به خود اختصاص داده است. ** اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در توییتی از نحوه قیمت گذاری برای انرژی مورد نیاز صنعت ماینینگ توسط دولت انتقاد کرده است. ** مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان گفت: استان اصفهان ۷۰ شهرک صنعتی دایر، هشت شهرک صنعتی خصوصی و هشت شهرک در دست احداث بیشترین آمار شهرک‌های صنعتی کشور را دارد. ** مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: شش کیلوگرم خاویار در مهرماه امسال از مزارع پرورش و تولید ماهیان خاویاری استان اصفهان استخراج شده است.
تابناکتابناک3 ساعت قبل
نرخ سوخت هواپیمای باری لیتری ۶۰۰۰ تومان/ آیا قیمت سوخت هواپیما گران شد؟ دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره نرخ سوخت هواپیماهای مسافری و باری اظهار داشت: نرخ سوخت هواپیماهای مسافری در کشور ما برای هواپیماها با رجیستر ایران هر لیتر ۶۰۰ تومان‌ محاسبه می‌شود. همچنین نرخ سوخت برای هواپیماهای باری و هلی‌کوپتر در کشور ما هر لیتر بیش از ۶ هزار تومان است در واقع نرخ سوخت هواپیماهای باری ۱۰ برابر نرخ سوخت هواپیمای مسافری در ایران است و به همین دلیل حمل و نقل کالا از طریق هواپیما برای صاحبان کالا توجیه اقتصادی ندارد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه تاکنون از سوی دولت اطلاعیه‌ای مبنی بر افزایش قیمت سوخت هواپیما مطرح نشده است‌، گفت: اگر نرخ سوخت پروازهای مسافری افزایش یابد، قطعا این افزایش نرخ سوخت تاثیر بسزایی در قیمت بلیت پروازها دارد زیرا یکی از هزینه‌های اصلی شرکت‌های هواپیمایی، نرخ سوخت است. هر سکه یک گرمی در بازار امروز با افزایش قیمت، به نرخ ۸۵۰ هزار تومان معامله شد. /فارسوزیر راه: سایت ثبت نام مسکن ملی، مثل سایت‌ فروش فوری خودرو نیست!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
غلامعلی صادقی، رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان از برگزاری دادگاه علنی رسیدگی به جرایم متهمان پرونده قاچاق کالا و ارز و پولشویی در آینده نزدیک خبر داد. وی با اشاره به نتایج مطلوب بدست آمده در جریان رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام اقتصادی در استان خراسان رضوی گفت: پس از رسیدگی به پرونده متهمان شرکت تعاونی موسوم به اعتماد ایرانیان، شرکت موسوم به پردیسبان و شرکت پدیده؛ شاهد احقاق حقوق سرمایه گذاران، سهامداران و مالباختگان این شرکت‌ها و مؤسسات بودیم که بحمدالله برخورد قاطعانه با متهمان این پرونده‌ها ضمن حفظ حقوق سهامداران؛ رضایت عمومی را نیز در پی داشت. بیشتر بخوانید: رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با اشاره به ارسال پرونده متهمان قاچاق کالا، ارز و پولشویی به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران در نظام اقتصادی در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک شاهد رسیدگی به اتهامات هفت تن از افرادی که متهم به قاچاق ارز و پولشویی هستند خواهیم بود. صادقی در پایان بیان کرد: این افراد با سوء استفاده از نوسان قیمت ارز‌های خارجی و سوءاستفاده از خلاء‌های موجود و ضعف سیستمی بانک مرکزی و ملی با همکاری تعدادی از دلالان ارزی و برخی عوامل بانکی به قاچاق انواع ارز و پولشویی اقدام کرده که به اتهامات این افراد در چارچوب موازین قانونی رسیدگی خواهد شد. انتهای پیام/
تابناکتابناک4 ساعت قبل
موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است. ۲۴ آبان ۱۳۴۰، چاه شماره یک نفت جزیره خارک که با همکاری امریکا حفر شده بود، به نفت رسید. ۲۴ آبان ۱۳۹۳، مجمع تشخیص مصلحت نظام شرایط «عزل» این رئیس کل بانک مرکزی را تصویب کرد. در این میان و پیش از رای‌ گیری در هیات دولت، رئیس ‌کل بانک مرکزی می‌‌تواند در صورت تمایل در هیات دولت به دفاع از خود بپردازد. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز اخیرا در گزارشی به اهمیت حفظ کارت سوخت پرداخته و با بر شمردن مزایای استفاده از کارت سوخت از جمله کاهش قاچاق سوخت، کاهش مصرف، واردات بنزین و مدیریت عرضه سوخت، دو راهکار میانه برای حفظ کارت سوخت پیشنهاد کرده ‌است.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
بانک مرکزی فرانسه پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور را کاهش داد. تداوم اختلافات تجاری و تیره شدن چشم انداز اقتصادی جهان از جمله مهم‌ترین دلایل ذکر شده توسط بانک مرکزی فرانسه برای کاهش نرخ رشد پیش‌بینی شده بوده است. دولت فرانسه برای جلوگیری از کاهش بیشتر نرخ رشد اقتصادی این کشور در ماه‌های اخیر اقدام به تزریق ده‌ها میلیارد یورو پول به بازار کرده است. سومین اقتصاد بزرگ اروپا در سه ماهه سوم امسال رشد اقتصادی ۰٫۳ را تجربه کرد که بالاتر از نرخ رشد اقتصادی کشورهایی چون انگلیس، آلمان، نروژ و ایتالیا بوده است. ژیل پرادر- مدیر منابع در موسسه «رام اینوستمنت» سوئیس- گفت: واضحا کاهش رشد اقتصادی آلمان روی عملکرد اقتصاد فرانسه موثر بوده است چرا که آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و بزرگ‌ترین شریک تجاری فرانسه است.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، نرخ بیکاری کره جنوبی تا پایان ماه اکتبر با ۰٫۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۳٫۰۷درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از سال ۲۰۱۳ تاکنون محسوب می‌شود. طی ۱۲ ماه منتهی به اکتبر برای ۴۱۹ هزار نفر اشتغال زایی صورت گرفته است که مشابه نرخ اشتغال زایی اکتبر سال گذشته بوده است. طی این مدت شمار شاغلان کره جنوبی به بیش از ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است. نرخ بیکاری جوانان که شمار جمعیت بیکار ۱۵ تا ۲۴ سال را اندازه می‌گیرد طی این مدت به ۷٫۲ درصد رسید که ۱٫۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده در اکتبر سال گذشته است. متوسط نرخ بیکاری در کره جنوبی در بازه زمانی ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ معادل ۳٫۶۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ۷٫۱ درصد در ژوئن ۱۹۹۹ و کمترین رقم نیز سه درصد سپتامبر ۲۰۰۲ است.
فراروفرارو13 ساعت قبل
وی ادامه داد: در عفوهای گذشته محکومان امنیتی مستثنی می‌شدند، اما در عفو اخیر تعدادی از محکومان امنیتی از جمله دانشجویان و اصحاب فرهنگ و هنر در لیست پیشنهادی قوه قضائیه برای عفو گنجانده شدند که رهبر معظم انقلاب با عفو آن‌ها موافقت کرد. سخنگوی قوه قضائیه افزود: فرآیند قضایی مصادره اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی ایران از سال ۱۳۸۲ شروع شد و تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت که در این سال، اوراق قرضه به نفع مدعیان به اصطلاح قربانی تروریسم مصادره شد. وی ادامه داد: پرونده‌ای در خصوص قصور دولتمردان و متولیان بانک مرکزی در زمینه مصادره ۲ میلیارد دلار اموال ایران تشکیل شده است، اما پاسخ به استعلامات در این خصوص به طول انجامید و پرونده روال عادی را طی کرد و دولت مکاتبه‌ای در خصوص آن با قوه قضائیه نداشت. سخنگوی قوه قضائیه افزود: سیاست ریاست قوه قضائیه این است که پرونده‌هایی که دغدغه مردم است، باید با شتاب و به صورت ویژه رسیدگی شود، ریاست قوه قضائیه در خصوص پرونده مصادره اموال ایران دستور ویژه داد تا اگر قصور دولتمردان و متولیان بانک مرکزی به تضییع حقوق مردم منجر شد، به آن رسیدگی شود و در این خصوص اطلاع رسانی صورت می‌گیرد. سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در خصوص پرونده هفت سنگان، گزارشی از ماه‌ها پیش به رئیس قوه قضائیه رسید و او در خصوص این پرونده دستور داد، به یک قاضی ویژه از استان تهران ابلاغ شد که به پرونده هفت سنگان رسیدگی کند و او طی این چند ماه به نتایج خوبی رسید، پرونده هفت سنگان به صورت ویژه در قوه قضائیه در حال بررسی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
وی ادامه داد: در عفوهای گذشته محکومان امنیتی مستثنی می‌شدند، اما در عفو اخیر تعدادی از محکومان امنیتی از جمله دانشجویان و اصحاب فرهنگ و هنر در لیست پیشنهادی قوه قضائیه برای عفو گنجانده شدند که رهبر معظم انقلاب با عفو آن‌ها موافقت کرد. وی ادامه داد: دولت آمریکا از سال ۱۳۸۲ با بهانه واهی نقش ایران در حوادث تروریستی، اقدامات قضایی را برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران شروع کردکه این اقدامات به انسداد این اموال و مصادره آن انجامید، اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط یک موسسه لوکزامبورگی تضمین شده بود. سخنگوی قوه قضائیه افزود: فرآیند قضایی مصادره اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی ایران از سال ۱۳۸۲ شروع شد و تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت که در این سال، اوراق قرضه به نفع مدعیان به اصطلاح قربانی تروریسم مصادره شد. اسماعیلی با اشاره به لزوم پاسخگویی دولتمردان در خصوص مصادره اموال ایران اظهار کرد: دولتمردان دولت‌های مختلف باید پاسخ بدهند که چرا اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی در آمریکا به ارزهای دیگر یا طلا تبدیل نشد تا این اوراق توسط آمریکا مصادره نشود. سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در خصوص پرونده هفت سنگان، گزارشی از ماه‌ها پیش به رئیس قوه قضائیه رسید و او در خصوص این پرونده دستور داد، به یک قاضی ویژه از استان تهران ابلاغ شد که به پرونده هفت سنگان رسیدگی کند و او طی این چند ماه به نتایج خوبی رسید، پرونده هفت سنگان به صورت ویژه در قوه قضائیه در حال بررسی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
وی ادامه داد: در عفوهای گذشته محکومان امنیتی مستثنی می‌شدند، اما در عفو اخیر تعدادی از محکومان امنیتی از جمله دانشجویان و اصحاب فرهنگ و هنر در لیست پیشنهادی قوه قضائیه برای عفو گنجانده شدند که رهبر معظم انقلاب با عفو آن‌ها موافقت کرد. وی ادامه داد: دولت آمریکا از سال ۱۳۸۲ با بهانه واهی نقش ایران در حوادث تروریستی، اقدامات قضایی را برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران شروع کردکه این اقدامات به انسداد این اموال و مصادره آن انجامید، اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط یک موسسه لوکزامبورگی تضمین شده بود. سخنگوی قوه قضائیه افزود: فرآیند قضایی مصادره اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی ایران از سال ۱۳۸۲ شروع شد و تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت که در این سال، اوراق قرضه به نفع مدعیان به اصطلاح قربانی تروریسم مصادره شد. اسماعیلی با اشاره به لزوم پاسخگویی دولتمردان در خصوص مصادره اموال ایران اظهار کرد: دولتمردان دولت‌های مختلف باید پاسخ بدهند که چرا اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی در آمریکا به ارزهای دیگر یا طلا تبدیل نشد تا این اوراق توسط آمریکا مصادره نشود. سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در خصوص پرونده هفت سنگان، گزارشی از ماه‌ها پیش به رئیس قوه قضائیه رسید و او در خصوص این پرونده دستور داد، به یک قاضی ویژه از استان تهران ابلاغ شد که به پرونده هفت سنگان رسیدگی کند و او طی این چند ماه به نتایج خوبی رسید، پرونده هفت سنگان به صورت ویژه در قوه قضائیه در حال بررسی است.
روزنامه سازندگیروزنامه سازندگی16 ساعت قبل
نام پست الکترونیک کد امنیتیقوانین ارسال نظرسازندگی نظراتی که حاوی تهمت یا افتراست منتشر نمیکند. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت لاتین (فینگیلیش) خودداری کنید. اگرچه تلاش میشود نظرات ظرف ۲ ساعت تعیین تکلیف شوند، اما نظراتی که پس از ساعت ۱۹ نوشته شود، حداکثر تا ساعت ۹ صبح روزبعد منتشر میشوند.
فارسفارس16 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در عفو به مناسبت میلاد رسول اکرم (ص) سه هزار و ۵۵۲ نفر از محکومان دادگاه‌های عمومی، انقلاب و تعزیرات عفو شدند که به لحاظ آماری نسبت به عفوهای گذشته بی سابقه بود و تعدادی از محکومان امنیتی هم در آن گنجانده شده‌اند. وی ادامه داد: در عفوهای گذشته محکومان امنیتی مستثنی می‌شدند، اما در عفو اخیر تعدادی از محکومان امنیتی از جمله دانشجویان و اصحاب فرهنگ و هنر در لیست پیشنهادی قوه قضائیه برای عفو گنجانده شدند که رهبر معظم انقلاب با عفو آن‌ها موافقت کرد. سخنگوی قوه قضائیه افزود: فرآیند قضایی مصادره اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی ایران از سال ۱۳۸۲ شروع شد و تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت که در این سال، اوراق قرضه به نفع مدعیان به اصطلاح قربانی تروریسم مصادره شد. اسماعیلی با اشاره به لزوم پاسخگویی دولتمردان در خصوص مصادره اموال ایران اظهار کرد: دولتمردان دولت‌های مختلف باید پاسخ بدهند که چرا اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی در آمریکا به ارزهای دیگر یا طلا تبدیل نشد تا این اوراق توسط آمریکا مصادره نشود. سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در خصوص پرونده هفت سنگان، گزارشی از ماه‌ها پیش به رئیس قوه قضائیه رسید و او در خصوص این پرونده دستور داد، به یک قاضی ویژه از استان تهران ابلاغ شد که به پرونده هفت سنگان رسیدگی کند و او طی این چند ماه به نتایج خوبی رسید، پرونده هفت سنگان به صورت ویژه در قوه قضائیه در حال بررسی است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
اسماعیلی گفت: پس از سرمایه‌گذاری این اوراق از سال ۱۳۸۲ از ناحیه دولت آمریکا به بهانه واهی نقش ایران در حوادث تروریستی کشورهای مختلف که هیچ ارتباطی به کشور جمهوری ایران نداشت اقدام قضایی از ناحیه دولت آمریکا علیه ایران آغاز شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا و دستگاه قضایی آمریکا مبادرت به انسداد و سپس مصادره اموال دارایی ایران اقدام کردند. وی ادامه داد: این اوراق توسط موسسه‌ای امانت بود و در فرایند قضایی از سال ۸۲ آغاز و تا سال ۹۵ زمان برد و مرحله رسیدگی اولیه دادگاه تجدیدنظر و اعتراض به دیوان عالی کشور آمریکا یک دوره‌ای ۱۳ ساله زمان برد. وی گفت: برخی از دستگاه‌هایی که از آن‌ها استعلام انجام‌شده است بسیار دیر پاسخ دادند، پرونده ۲ میلیارد دلاری روال عادی و معمولی رسیدگی خود را طی می‌کرد و در دوره ریاست فعلی قوه قضاییه مکاتبه‌ای برای این پرونده انجام‌نشده بود و با سخنان رئیس‌جمهور ورود پیدا کردیم. سیاست «رئیسی» رسیدگی به پرونده‌های مورد دغدغه مردم استسخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: سیاست رئیس قوه قضاییه این است که پرونده‌هایی که دغدغه مردم بوده و به منافع کشورمان برمی‌گردد حتما باید با شتاب بیشتری رسیدگی شود. اسماعیلی ادامه داد: بحث بازگشت اموال به عهده بانک مرکزی و دولت در هر مقطع زمانی خواهد بود و موضوع اهمال و تقصیر را پیگیری کرده و نتیجه آن را به مردم خواهیم رساند.
افکارنیوزافکارنیوز17 ساعت قبل
وی ادامه داد: دولت آمریکا از سال ۱۳۸۲ با بهانه واهی نقش ایران در حوادث تروریستی، اقدامات قضایی را برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران شروع کردکه این اقدامات به انسداد این اموال و مصادره آن انجامید، اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط یک موسسه لوکزامبورگی تضمین شده بود. سخنگوی قوه قضائیه افزود: فرآیند قضایی مصادره اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی ایران از سال ۱۳۸۲ شروع شد و تا سال ۱۳۹۵ ادامه داشت که در این سال، اوراق قرضه به نفع مدعیان به اصطلاح قربانی تروریسم مصادره شد. وی ادامه داد: پرونده‌ای در خصوص قصور دولتمردان و متولیان بانک مرکزی در زمینه مصادره ۲ میلیارد دلار اموال ایران تشکیل شده است، اما پاسخ به استعلامات در این خصوص به طول انجامید و پرونده روال عادی را طی کرد و دولت مکاتبه‌ای در خصوص آن با قوه قضائیه نداشت. اسماعیلی با اشاره به لزوم پاسخگویی دولتمردان در خصوص مصادره اموال ایران اظهار کرد: دولتمردان دولت‌های مختلف باید پاسخ بدهند که چرا اوراق قرضه دلاری خریداری شده توسط بانک مرکزی در آمریکا به ارزهای دیگر یا طلا تبدیل نشد تا این اوراق توسط آمریکا مصادره نشود. سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در خصوص پرونده هفت سنگان، گزارشی از ماه‌ها پیش به رئیس قوه قضائیه رسید و او در خصوص این پرونده دستور داد، به یک قاضی ویژه از استان تهران ابلاغ شد که به پرونده هفت سنگان رسیدگی کند و او طی این چند ماه به نتایج خوبی رسید، پرونده هفت سنگان به صورت ویژه در قوه قضائیه در حال بررسی است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز18 ساعت قبل
قیمت طلا و سکه امروز، با پیروی از رشد بهای طلای جهانی، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز پنج‌شنبه ۲۳ آبان ساعت ۱۷ با ۴۹ تومان افزایش نسبت به روز گذشته، ۱۱,۴۹۷ تومان معامله شد. صرافی‌های بانک‌ها امروز پنج‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۷، قیمت سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۳۹ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید سه میلیون و ۵۶ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه تمام نسبت به دیروز کاهش یافته است. در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، مهدی میراشرفی ظهر امروز در کارگروه مرز، گمرک و تجارت سی‌ و چهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که در این شهر برگزار شد، اظهار داشت: کشورهای چین و عراق یکی از شرکای اصلی ایران در حوزه گمرک و مرز بوده و برای کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است. وی یادآور شد: سال گذشته با حضور استاندار کردستان و فعالان بخش خصوصی در مرز باشماق نشست برگزار کردیم و مشکلات این مرز بررسی شد. رئیس کل گمرک ایران «عدم ساماندهی مرز باشماق» را یکی از مشکلات بررسی شده در نشست سال گذشته عنوان کرد و افزود: با تلاش‌های انجام‌ شده، مالکیت مشخص و مشکلات موجود در مرز نیز باید هرچه سریع‌تر ساماندهی شود. میراشرفی با یادآوری اینکه ۹۵ درصد مبادلات مرزی در باشماق ترانزیتی است، عنوان کرد: باید اجرای مدیریت واحد مرزی جهت کاهش هزینه‌های ورود و خروج کالا از مرز بیشتر مورد تاکید قرار گیرد. وی افزود: تسریع در بازگشایی بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی و اصلاح مصوبه هیئت دولت مبنی بر حذف اعزام ثبت سفارش، می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد.
ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
دلار که تا چهارم آبان‌ماه امسال در کمترین سطح کانال قیمت ۱۱ هزار تومان قرار گرفته بود، دوباره سرکش شده است و امروز ۱۱۵۰۰ تومان قیمت خورد. این موضوع درحالی رخ داده که بسیاری از نمایندگان مجلس و مدیران اقتصادی قیمت ١١‌هزار تومانی دلار را قیمت غیرواقعی می‌دانند و معتقدند که دلار حباب دارد. با این حال دوباره دلار سرکش شده و در روزهای گذشته مدام افزایش قیمت را ثبت کرده است و دیروز در ساعات پایانی بازار ١١‌هزار و ٤٤٥ تومان قیمت خورد. افزایش قیمت دلار دیروز منجر به رشد ٣٠‌ هزار تومانی قیمت سکه شد و دیروز هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران چهارشنبه با رشد بیش از ۳۰‌هزار تومانی به قیمت چهار‌میلیون و ۳۰‌ هزار تومان به فروش رسید. مسئولان اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌و‌‌گو با رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که افزایش قیمت دلار عامل صعودی‌شدن دوباره قیمت سکه طلا بوده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
ساعت ۲۴- پایگاه تخصصی الاقتصاد لبنان نوشت که اطلاعات منتشره از سوی بانک مرکزی آمریکا یا فدرال رزرو نشان می‌دهد بدهی‌های خانوارهای آمریکایی نزدیک ۱۴ تریلیون دلار رسیده است. این اطلاعات نشان می‌دهد مجموع بدهی خانواده‌های آمریکایی در زمان کنونی ۰٫۳ تریلیون دلار بیش از مقدار آن در زمان بحران مالی ۲۰۰۸ است. وام‌های مسکن ربع سوم سال نسبت به ربع دوم همین سال ۹٫۴۴ تریلیون دلار افزایش داشته است. وام‌های دانشجویی هم در سه ماهه سوم، ۱٫۵ تریلیون دلار بیش از سه ماهه قبل آن بوده است. بدهی ۱۴ تریلیون دلاری یعنی ۱۴ هزار میلیارد دلار.
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
رئیس کانون صرافان با تأکید براینکه افزایش ۲ درصدی قیمت دلار نگران کننده نیست، گفت: مردم اشتیاقی برای خرید دلار و سایر ارز‌ها ندارند. خبرگزاری تسنیم: سلطانی زاده در خصوص وضعیت بازار ارز طی روز‌های اخیر، اظهار داشت: افزایش مصارف ارزی در نیم سال دوم طبیعی است و هر سال از نیمه دوم سال تقاضای شرکت‌ها برای خرید ارز افزایش می‌یابد و این یکی از دلایل رشد قیمت دلار است. وی عامل مهم دیگر تاثیر گذار در بازار ارز را جو سیاسی کشور دانست و تصریح کرد: البته با توجه به افزایش تقاضای فصلی و شرایط سیاسی کشور، افزایش ۲ درصدی قیمت دلار خیلی نباید نگران کننده تلقی شود. این فعال در بازار ارز تأکید کرد که مردم دیگر مانند قبل اشتیاقی برای خرید دلار و سایر ارز‌ها بعنوان سرمایه گذاری ندارند و گفت: مردم این روز‌ها خریدار ارز نیستند. سلطانی زاده افزود: بانک مرکزی به راحتی توان مدیریت بازار ارز را دارد و می‌تواند مانند ماه‌های قبل ثبات را به بازار برگرداند؛ ضمن اینکه عرضه و تقاضا نیز هم اکنون در بازار کنترل شده است.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست خبری که صبح امروز در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به اینکه زلزله بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان بار مالی برای دولت داشت اظهار داشت: ۳۱۴۱ میلیارد تومان وام در این مناطق امهال و ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود آن‌ها به بانک مرکزی پرداخت شد. استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه در ۱۲ ماه سال گذشته ۱۶۳۹ میلیارد تومان اعتبارات استانی به استان ابلاغ شد عنوان کرد: با وجود تنگناها در هفت ماه امسال ۱۶۰۰ میلیارد تومان به استان ابلاغ شد. ساخت سریال نون. خ با سرمایه‌گذاری سه میلیارد تومانی استانداری کرمانشاهاستاندار کرمانشاه گفت: سریال نون. خ با هزینه ۱۵ میلیارد تومان در استان کرمانشاه ساخته می‌شود که سه میلیارد تومان آن توسط استانداری کرمانشاه پرداخت می‌شود. وی افزود: سریال نون. خ فرصت بسیار مناسبی را فراهم آورده تا در طول ماه مبارک رمضان پتانسیل‌های استان به مردم کشور نشان داده شود‌. بی گمان این اتفاق خوب موجب ایجاد انگیزه و دلگرمی بیشتر در میان این عزیزان خواهد شد.
جام نیوزجام نیوز21 ساعت قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه کسی که در خیابان دزدی می‌کند مجرم بوده چرا که همه او را دیده‌اند و جرم واضح انجام داده است، گفت: فساد در جایی که ساختارهای غلط و عدم شفافیت وجود نداشته باشد افزایش پیدا می‌کند، امر به معروف و نهی از منکر در این زمینه بسیار مهم بوده و از اوجب واجبات در عرصه شفافیت و عدالت است. وی با تأکید بر اینکه حیف‌ومیل بیت‌المال بد بوده و نوعی فساد تلقی می‌شود، ادامه داد: تعارض منافع نیز نوعی فساد به شمار می‌آید، کسی که در موقعیتی قرار دارد باید به نفع جامعه حرکت کند و اگر به نفع خودش عمل کند فساد صورت گرفته و باید با او مبارزه شود. رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت ادامه داد: اینکه رئیس‌ جمهور می‌گویند فساد بدتر از مفسد بوده درست است، چرا که سیاست‌های غلط هم می‌تواند فسادزا باشد، به‌عنوان‌مثال مسئله ارز که کشور را تا الان به بحران کشانده است. ‌ در سیاست‌های ارزی دو راه‌حل به کار می‌رود یا ارز تزریق می‌کنند و یا متقاضی ارز را کم می‌کنند. فساد یعنی با یک تصمیم غلط ملاکین، صاحبان طلا و جنس یکباره در یک شب اموالشان ۳ برابر می‌شود و کسانی که ثروت ریالی دارند اموالشان یک‌سوم می‌شود. توکلی با انتقاد از رئیس سابق بانک مرکزی، گفت: عراقچی یک نامه به سیف می‌نویسد که ارز ما بیهوده به باد می‌رود و پس از آن سیف همان نامه را به‌علاوه نامه خودش به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌کند اما رئیس‌ جمهور می‌گوید بحران ارز نداریم، عراقچی گفته این کار غلط است اما رئیسش به آن فرمان داده است که کار غلط را انجام بدهد، عراقچی یک زیر دست بوده و اما سیف که رئیس بانک مرکزی بوده باید محاکمه شود.
اصلاحات پرساصلاحات پرس21 ساعت قبل
این دستورالعمل همزمان شد با آغاز اعتراض‌های ثبت‌نام کنندگان خودرو که حالا تحویل خودروهایشان به امروز و فردا موکول می‌شد. با اجرای تصمیم ممنوعیت واردات خودرو، تکلیف بیش از ۱۳ هزار خودرو در گمرکات کشور، مناطق ویژه و مناطق آزاد کشور نامشخص شد. ترخیص خودروهای دپو شده، گره‌ای که با دندان هم باز نمی‌شودبر اساس اعلام گمرک، در این بازه زمانی ۶ ماهه با اغماض حدود هفت هزار دستگاه ترخیص شدند، ۳۴۰ دستگاه علی‌رغم اظهار به گمرک به مرحله دریافت پروانه نرسیدند. خبری که همچون ظرف آب یخ بر سر و روی ثبت‌نام‌کنندگان خودرو ریخته شد و امیدشان برای تحویل خودروها رنگ باخت. همچنین گمرکات اجرائی نسبت به ترخیص بیش از ۵۰۰ دستگاه آمبولانس اقدام کرده‌اند.
فارسفارس22 ساعت قبل
آیا با طرح موضوعات مبهم و ایجاد اضطراب، دلشوره و دل نگرانی عمیق اقشار مختلف مردم از سوی برخی مسوؤلان، چیزی عاید نظام، انقلاب و عموم می‌شود؟ به گزارش خبرگزاری فارس، حسین مقصودی سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی یادداشتی با عنوان «هر آن چه بر خود نمی‌پسندی بر دیگران مپسند» نوشت. آیا با طرح موضوعات مبهم و ایجاد اضطراب، دلشوره و دل نگرانی عمیق اقشار مختلف مردم، چیزی عاید نظام، انقلاب و عموم می‌شود. یا کر بوده‌اند یا سمعک هایشان را برداشته و به فرمایشات مقتدایشان اهمیتی نداده‌اند. نه ابزاری هدفمند که هوشمندانه برای کسب قدرت و بر مبنای بازی با احساسات مردم برای جلب آرای انتخابات پیش روی برنامه ریزی شده باشد. از آن بیم داریم که انقلاب اسلامی که بایستی بر مدار اخلاق که همانا بعثت پیامبر اسلام - که این روزها روز اوست - استوار شود با بی اخلاقی کارگزاران آن فروریزد و دشمن شاد شویم.

به انتهای لیست رسیدید

بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طبق ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور ایران، مسئول تنظیم و اجرای سیاست اعتباری و پولی بر اساس سیاست کلی اقتصادی کشور می‌باشد.بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جانشین بانک مرکزی ایران است که در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۳۹ تأسیس گردید. حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم‌کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری برخی از وظایف بانک مرکزی است. ویکی‌پدیا