آخرین و مهم‌ةرین اخبار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
بانک مرکزی

اخبار « بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران »

تسنیمتسنیم3 ماه قبل
نکته مهم و قابل توجه اینکه رقم درج شده در جدول بدهی بانک‌ها به بانک‌مرکزی، در ارتباط با بانک‌پاسارگاد به هیچ عنوان ناشی از اضافه برداشت بانک‌پاسارگاد از حساب‌های نزد بانک مرکزی نبوده است و احتمالا موضوع به برداشت شبانه بانک مرکزی از حساب بانک‌ها در پایان اسفندماه ۱۳۹۰ ارتباط دارد. به‌نحوی که در نهایت مبلغ خالص برداشتی بانک مرکزی از حساب جاری این بانک به ۱٫۴۵۲٫۰۸۱٫۷۵۸٫۱۶۹ ریال رسیده‌است. این در حالی است که کلیه معاملات انجام شده برای خرید ارز از بانک مرکزی ج. ا. ا قطعی بوده و با نرخ‌های اعلام شده توسط بانک محترم یادشده انجام شده‌است و از سوی دیگر کلیه عملیات مرتبط با ارزهای فروخته شده به مشتریان گرامی نیز طبق ضوابط و دستورالعمل‌های بانک‌مرکزی صورت گرفته و بررسی‌های مکرر انجام شده توسط کارشناسان و بازرسان محترم بانک‌مرکزی همگی مؤید تطبیق عملیات ارزی این بانک با دستور العمل‌ها و مقررات بانک مرکزی ج. ا. ا بوده‌است. خواهشمند است دستور فرمایید طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، این توضیح جهت شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی در آن رسانه محترم درج شود. انتهای پیام/
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: همین موضوع باعث افزایش ۶ تا ۷ درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود. همتی یادآور شد: نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی است، از این رو ما چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود. رئیس‌کل بانک‌مرکزی تصریح کرد: قراردادن چنین درآمدی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است. طبق این بند، بانک مرکزی مشمول مفاد ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مبنی بر واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام بودجه مصوب به‌صورت یک دوازدهم در هر ماه است. پس از اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارجاع شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
در مرحله اول، پرداخت کمک ریالی در دستور کار قرار گرفت و ۴ هزار میلیارد تومان با محوریت تزریق به قطعه‌سازان، در نظر گرفته شد. مازیار بیگلو با بیان اینکه پرداخت پول به قطعه‌سازان در پنج لایه نظارتی صورت گرفته، گفت: همان طور که وعده داده‌ایم، ظرف ۶ تا ۸هفته تولید را ریکاوری خواهیم کرد. پرداخت تسهیلات ریالی به قطعه‌سازان اما در شرایطی است که تسهیلات ارزی ۸۰۰ میلیون یورویی هنوز نهایی نشده و دلیل آن نیز اختلاف‌نظر بانک مرکزی و قطعه‌سازان بر سر بازپرداخت آن است. ماجرا از آن قرار است که بانک‌مرکزی پرداخت تسهیلات ارزی را منوط و مشروط به بازپرداخت ‌آن به نرخ روز کرده و قطعه‌سازان زیر بار این موضوع نمی‌روند. این اختلاف‌نظر سبب شده تسهیلات ارزی با وجود موافقت بانک مرکزی، فعلا در حالت تعلیق بماند و گویا هیچ یک از طرفین (بانک مرکزی و زنجیره خودروسازی) فعلا قصد کوتاه آمدن از مواضع خود را ندارند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
رئیس بانک مرکزی اروپا خواهان احترام گذاشتن به استقلال فدرال رزرو شد. ماریو دراگی با ابراز نگرانی از خدشه وارد شدن به استقلال بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که تداوم چنین رویکردی می‌تواند خسارات زیادی به بار آورد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا دو نفر را نامزد عضویت در هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا کرده است که موافق رویکرد او در کاهش نرخ بهره هستند. اخیرا دولت‌های آمریکا، هند و ترکیه فشار زیادی به بانک‌های مرکزی خود وارد کرده‌اند. دراگی گفت که تهدیدی برای استقلال بانک مرکزی اروپا وجود ندارد و فکر نمی‌کند مقامات سیاسی اتحادیه اروپا دست از حمایت از این نهاد بردارند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس بانک مرکزی اروپا خواهان احترام گذاشتن به استقلال فدرال رزرو شد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، ماریو دراگی با ابراز نگرانی از خدشه وارد شدن به استقلال بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که تداوم چنین رویکردی می‌تواند خسارات زیادی به بار آورد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا دو نفر را نامزد عضویت در هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا کرده است که موافق رویکرد او در کاهش نرخ بهره هستند. اخیرا دولت‌های آمریکا، هند و ترکیه فشار زیادی به بانک‌های مرکزی خود وارد کرده‌اند. دراگی گفت که تهدیدی برای استقلال بانک مرکزی اروپا وجود ندارد و فکر نمی‌کند مقامات سیاسی اتحادیه اروپا دست از حمایت از این نهاد بردارند.
ایسناایسنا3 ماه قبل
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی باید واقعیت‌ها را درباره رمزارزها بپذیرد، گفت: رمزارزها توانایی دورزدن تحریم‌ها را ندارند. دیواندری درخصوص احتمال تغییر تصمیم بانک‌ مرکزی درباره رمزارزها، گفت: اگر به واقعیت‌ها توجه نکنیم، آن‌ها خود را به ما تحمیل می‌کنند؛ بنابراین بانک مرکزی باید مانند سایر نهادها واقعیت‌ها را بپذیرد. رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه متولی تصمیم‌گیری درخصوص رمزارزها، بانک مرکزی است، گفت: پول وسیله مبادله یا سنجش ارزش یا حفظ ارزش است و رمزارزها نیز این کارکردها را دارند. رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه موضوع کارمزد حل نشده و نباید از دستورکار خارج شود، گفت: اگر در حوزه کارمزد تصمیم مناسبی نگیریم، سرمایه‌گذاری در آی‌تی با مشکل مواجه می‌شود. دیواندری افزود: بانک مرکزی از پژوهشکده خواسته در این حوزه مطالعه کند و پروژه‌ای در پژوهشکده شکل گرفته و در حال انجام است که نتایج آن به بانک مرکزی ارائه می‌شود، البته مقاومت‌هایی در این حوزه وجود دارد و اگر فکری نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ماریو دراگی با ابراز نگرانی از خدشه وارد شدن به استقلال بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که تداوم چنین رویکردی می‌تواند خسارات زیادی به بار آورد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا دو نفر را نامزد عضویت در هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا کرده است که موافق رویکرد او در کاهش نرخ بهره هستند. این اقدام ترامپ با هشدار برخی کارشناسان بانکی در خصوص پیامدهای منفی تأثیرگذاری بر سیاست‌های بانک مرکزی همراه شده است و آنها گفته‌اند چنین کاری نقض اصول بدیهی بانکداری نوین است. ماریو دراگی با اشاره غیر مستقیم نسبت به این اتفاق گفت: من قطعا نگران وضعیت استقلال بانک‌های مرکزی در دیگر نقاط جهان هستم. اخیرا دولت‌های آمریکا، هند و ترکیه فشار زیادی به بانک‌های مرکزی خود وارد کرده‌اند.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج ‌به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان، عبدالناصر همتی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: در حال حاضر کشور در شرایط خاصی قرار دارد و با یک جنگ اقتصادی مواجه هستیم و باید در خرج کردن ذخایر ارزی اولویت را به نیازهای اساسی کشور دهیم. وی با تاکید بر لزوم دقت در خرج کردن ذخایر ارزی کشور گفت: این به معنای کمبود ارز در کشور نیست؛ ذخایر ارزی بانک مرکزی قابل قبول و قابل توجه است اما با توجه به غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط، باید دقت لازم را داشته باشیم. وی با بیان اینکه همه ملتزم هستیم طرح‌های پیشران توسعه استان را در حد امکان تسریع ببخشیم تا ظرفیت‌های لازم در استان ایجاد شود، اذعان کرد: با توجه به محدودیت‌های ارزی، سرمایه‌گذاران به سمت طرح‌های داخلی بروند. گفتنی است؛ در این جلسه مشکلات ۱۵ طرح استانی و ملی در دست اجرا و نیمه‌تمام کردستان مورد بررسی قرار گرفت. انتهای پیام/ش
فراروفرارو3 ماه قبل
مخالفت‌های بانک مرکزی از سوی مجلسی‌ها بی‌پاسخ ماند و نمایندگان بانک مرکزی را مکلف کردند تا ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی‌الحساب خود را تا ۱۵ بهمن به حساب خزانه واریز کند. اما بانک مرکزی از این بند مستثنا بوده، حالا با افزایش نرخ ارز و پیش‌بینی درآمد ارزی برای بانک مرکزی از این محل نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند این نهاد را نیز تحت شمول پرداخت سود و مالیات قرار دهند. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی ۲، ۴۰۰ میلیاردتومان منفی است، بنابراین بانک مرکزی اصلا چنین درآمدی نخواهد داشت که مالیات آن را بپردازد. مجموع این فرایند، نشان می‌دهد در میان اختلاف بانک مرکزی و مجلس بر سر پرداخت سود سهام و مالیات بانک مرکزی، دو طرف بی‌راه نمی‌گویند، اما نکته اینجاست که درحالی‌که صحت ادعای هر طرف ثابت شود، مجلس تصمیم نهایی را اتخاذ کرده است. بانک مرکزی حالا باید تقریبا مبلغ ۱۵ هزار میلیاردتومان را به حساب دولت واریز کند.
ایبناایبنا1 هفته قبل
نیما امیر شکاری در گفتگو با ایبنا درباره رمز دوم یکبار مصرف، اظهار داشت: بیش از دو دهه است که در ایران برای خرید از سیستم‌های پرداخت کارتی استفاده می‌شود که شامل دو شکل متفاوت است. وی افزود: دسته اول خریدهایی است که از کارت بانکی فیزیکی برای خرید استفاده می‌شود و رمز چهار رقمی اول لازم است و با مراجعه به دستگاه‌های کارتخوان و عابر بانک‌ها تراکنش انجام می‌شود. اقدام بانک مرکزی برای صیانت از حساب مشتریانامیر شکاری ادامه داد: بر همین اساس بانک مرکزی برای جلوگیری از سواستفاده هکرها و صیانت از اطلاعات مردم، اقدام به ایجاد رمز دوم یکبار مصرف کرد. به گونه‌ای که برای هر تراکنش آنلاین، باید رمز دوم جدید دریافت و در مدت زمان معین که ۶۰ تا ۱۸۰ ثانیه اعلام شده، تراکنش خود را انجام دهد. امیرشکاری درباره تعیین زمانبندی بانک مرکزی، اظهار داشت: همچنین بانک مرکزی تاریخ یکم خردادماه را آخرین مهلت بانک‌ها برای ارائه این سرویس عنوان کرده و خط قرمزی برای بانک‌ها و تجهیز سرویس‌های خود به این روش جدید است و مردم نگرانی از این زمانبندی نداشته باشند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 ماه قبل
مقصد اصلی دشمنان بازار ارز و بازار پول بوده است که موفق نبودند. برای کنترل بازار به دنبال اجرای سیاست بازار باز هستیم و به دنبال این هستیم که تورم را از طریق سیاست‌های پولی کنترل کنیم. رییس کل بانک مرکزی گفت: در سامانه نیما ۸میلیارد یورو توسط واردکنندگان و ۳ونیم میلیارد هم بانک‌مرکزی عرضه کرده است. بانک مرکزی امسال۳۳میلیارد یورو تامین مالی کرده است که ۹/۳ آن از طریق نیما بوده است و ۲۴میلیارد یورو آن را بانک مرکزی تامین کرده است. بدهی دولت هم به بانک مرکزی افزایش نیافته است.
فراروفرارو1 هفته قبل
مشتریان بانک‌ها و دارندگان کارت‌های بانکی می‌پرسند رمز یک‌بار مصرف چیست؟ OTP چیست؟ به گزارش شرق، چرا باید رمز دوم کارت بانکی یک‌بار مصرف شود؟ اصلا این اقدام بانک مرکزی چه ضرورتی دارد؟ این‌ها سؤالات بی‌پاسخ مشتریان کشور در روز‌های اخیر است که از سوی بانک مرکزی بدون پاسخ مانده‌اند. ابهامات حول موضوع رمز یک‌بار مصرف در حالی هر روز پررنگ‌تر می‌شود که به جای روابط‌عمومی این بانک، رئیس‌کل بانک مرکزی در صفحه شخصی اینستاگرام خود به شفاف‌سازی اقدام کرده است. شعب بانک آینده و بانک کشاورزی نیز در پاسخ به سؤال مشابه، اعلام کرده‌اند تاکنون دستورالعملی برای اجرای این طرح دریافت نکرده‌اند. روابط‌ عمومی بانک مرکزی را از خواب بیدار کنیدمسلما بخش فناوری اطلاعات بانک مرکزی برای عملیاتی‌کردن این پروژه اهداف مشخصی را مدنظر داشته که مهم‌ترین آن افزایش ضریب امنیت برای تراکنش‌های اینترنتی و موبایلی و جلوگیری از کلاهبرداری‌های رایج در فضای مجازی بوده است؛ اما در‌حالی‌که تنها چند روز تا اجرائی‌شدن این پروژه زمان باقی است، ناتوانی بانک مرکزی در شفاف‌سازی این پروژه و اطلاع‌رسانی به شهروندان آشکار است. نکته عجیب آن است که به نظر می‌رسد تمرکز رئیس‌کل بانک مرکزی بر مسائل ارزی باعث شده، به کل وظایف روابط‌عمومی این بانک در اطلاع‌رسانی به جامعه را فراموش کند.
فارسفارس1 ماه قبل
مدیرعامل بانک مسکن از تهیه بسته رونق‌زا برای بخش مسکن خبر داد و گفت: این بسته در چند روز آینده نهایی می‌شود و برای تصویب و عملیاتی شدن تحویل دولت و بانک‌ مرکزی خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابوالقاسم رحیمی انارکی با اشاره به اهمیت بخش مسکن و ساختمان در شرایط فعلی اقتصاد ایران، از تهیه بسته رونق زا برای این بخش از سوی کارشناسان بانک مسکن خبر داد و گفت: کارشناسان بانک مسکن با تصمیم هیات مدیره بانک اقدام به تهیه و تدوین بسته سیاستی برای رونق بخشی به بازار مسکن هستند. این بسته در چند روز آینده نهایی می‌شود و برای تصویب و عملیاتی شدن تحویل دولت و بانک‌مرکزی خواهد شد. رحیمی‌انارکی درباره چارچوب کلی فعالیت بانک مسکن در سال جدید نیز گفت: بانک مسکن در سال ۹۸ دو مسیر تامین مالی را پیش روی خود تعریف کرده است. وی با اشاره به اینکه دستور پرداخت تسهیلات بلاعوض به سیل‌زدگان برای جبران بخشی از خسارت‌ها با اختصاص سریع بودجه اولیه برای این موضوع، صادر شده است گفت: متناسب با تصمیمات هیات‌دولت برای پرداخت تسهیلات در مناطق سیل‌زده، بلافاصله نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام خواهیم کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی علت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را توضیح داد. اتفاقی که پس از کسر هزینه‌ها برای این شرکت‌های هواپیمایی و تأیید سازمان هواپیمایی کشوری نهایی می‌شود. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که درآمد ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی با رقم مورد نظر و رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی به یورو، دلار یا سایر ارزهای مورد نظر به این شرکت‌های هواپیمایی تبدیل می‌شود، گفت: پس از این اتفاق درآمدهای حاصله از سوی شرکت‌های هواپیمایی خارجی از طریق بانک مرکزی به مقاصد مورد نظر حواله می‌شود. وی افزود: در مقطع زمانی که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان نرخ رسمی اعلام کرد مبنای محاسبه این رقم بود، چرا که نرخ ارز دیگری در کشور وجود نداشت و محاسبات باید بر این اساس انجام می‌شد. بنابراین در آن مقطع زمانی درآمدهای شرکت‌های هواپیمایی خارجی بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی تسعیر و به مقاصد مورد نظر شرکت‌های هواپیمایی حواله شد.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشماریو دراگی، رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا نسبت به از بین رفتن استقلال بانک مرکزی فدرال آمریکا ابراز نگرانی کرد و گفت این مسئله می‌تواند اعتبار سیاست‌های این بانک را تهدید کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اخیرا دو کاندیدای جنجالی را برای عضویت در هیأت مدیره بانک مرکزی فدرال این کشور معرفی کرده و شدیدا خواستار کاهش نرخ بهره توسط این بانک است که همین مسئله شائبه دخالت دولت در سیاست‌های بانک مرکزی فدرال آمریکا را گسترش داده و یکی از مبانی اصلی نظام بانکداری نوین که همانا استقلال بانک‌های مرکزی‌ست را به چالش کشیده است. دراگی درباره آمریکا گفت: من واقعا نگران استقلال بانک‌های مرکزی کشورها به خصوص آمریکا هستم. وی ادامه داد: در صورتی که بانک مرکزی مستقل نباشد مردم فکر خواهند کرد که تصمیمات مرتبط با سیاست‌های پولی به جای آنکه بر مبنای ارزیابی چشم‌انداز اقتصادی اتخاذ شود بر اساس تمایلات سیاسی شکل می‌گیرند.
ایرناایرنا2 روز قبل
به نوشته این روزنامه «آرین‌ بانک، تنها بانک ایرانی‌ بود که در افغانستان فعالیت داشت.» «ایمل هاشور»، سخنگوی بانک مرکزی به ۸صبح گفت که شورای عالی بانک مرکزی به سه دلیل عمده جواز کار آرین‌بانک ایرانی را در افغانستان لغو کرده است. رعایت نکردن قانون و مقرارت بانک‌داری کشور و دستورهای بانک مرکزی و همچنان سهم ناچیز این بانک‌ در رشد و توسعه اقتصادی افغانستان، سه دلیلی است که سخنگوی بانک مرکزی از آن به عنوان مبنای تصمیم شورای عالی بانک مرکزی برای لغو جواز کار آرین‌بانک نام برد. به نوشته این روزنامه «بانک مرکزی افغانستان حدود دو ونیم ماه پیش جواز فعالیت حبیب‌ بانک پاکستانی را در کشور لغو کرده بود. دلیل این اقدام نیز رعایت نکردن قوانین و دستورها بانک مرکزی از سوی حبیب ‌بانک و نقش ضعیف این بانک در توسعه اقتصادی کشور خوانده شده بود.» ایمل هاشور می‌گوید که شورای عالی بانک مرکزی جواز آرین‌بانک و حبیب‌بانک را به صورت هم‌زمان لغو کرده است. هشت صبح افزود: «آرین‌بانک تنها بانک ایرانی در افغانستان است که حدود ۱۵ سال پیش فعالیت خود را در افغانستان آغاز کرد.» **آساق**۱۵۱۸انتهای پیام /*
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ماریو دراگی، رئیس کل بانک مرکزی اتحادیه اروپا نسبت به از بین رفتن استقلال بانک مرکزی فدرال آمریکا ابراز نگرانی کرد و گفت این مسئله می‌تواند اعتبار سیاست‌های این بانک را تهدید کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اخیرا دو کاندیدای جنجالی را برای عضویت در هیأت مدیره بانک مرکزی فدرال این کشور معرفی کرده و شدیدا خواستار کاهش نرخ بهره توسط این بانک است که همین مسئله شائبه دخالت دولت در سیاست‌های بانک مرکزی فدرال آمریکا را گسترش داده و یکی از مبانی اصلی نظام بانکداری نوین که همانا استقلال بانک‌های مرکزی‌ست را به چالش کشیده است. دراگی درباره آمریکا گفت: من واقعا نگران استقلال بانک‌های مرکزی کشورها به خصوص آمریکا هستم. وی ادامه داد: در صورتی که بانک مرکزی مستقل نباشد مردم فکر خواهند کرد که تصمیمات مرتبط با سیاست‌های پولی به جای آنکه بر مبنای ارزیابی چشم‌انداز اقتصادی اتخاذ شود بر اساس تمایلات سیاسی شکل می‌گیرند. انتهای پیام/
افتصادنیوزافتصادنیوز2 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، به نوشته این روزنامه «آرین‌ بانک، تنها بانک ایرانی‌ بود که در افغانستان فعالیت داشت.» «ایمل هاشور»، سخنگوی بانک مرکزی به ۸صبح گفت که شورای عالی بانک مرکزی به سه دلیل عمده جواز کار آرین‌بانک ایرانی را در افغانستان لغو کرده است. رعایت نکردن قانون و مقرارت بانک‌داری کشور و دستورهای بانک مرکزی و همچنان سهم ناچیز این بانک‌ در رشد و توسعه اقتصادی افغانستان، سه دلیلی است که سخنگوی بانک مرکزی از آن به عنوان مبنای تصمیم شورای عالی بانک مرکزی برای لغو جواز کار آرین‌بانک نام برد. به نوشته این روزنامه «بانک مرکزی افغانستان حدود دو ونیم ماه پیش جواز فعالیت حبیب‌ بانک پاکستانی را در کشور لغو کرده بود. دلیل این اقدام نیز رعایت نکردن قوانین و دستورها بانک مرکزی از سوی حبیب ‌بانک و نقش ضعیف این بانک در توسعه اقتصادی کشور خوانده شده بود.» ایمل هاشور می‌گوید که شورای عالی بانک مرکزی جواز آرین‌بانک و حبیب‌بانک را به صورت هم‌زمان لغو کرده است. هشت صبح افزود: «آرین‌بانک تنها بانک ایرانی در افغانستان است که حدود ۱۵ سال پیش فعالیت خود را در افغانستان آغاز کرد.»
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 روز قبل
ساعت۲۴ -رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: بانک مرکزی در راستای شفاف‌سازی و جلوگیری از ورود هرگونه هجمه به صادرکنندگان متعهد لیست صادرکنندگانی که ارز صادراتی را به کشور بازنگردانده‌اند اعلام کند. رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: بانک مرکزی در راستای شفاف‌سازی و جلوگیری از ورود هرگونه هجمه به صادرکنندگان متعهد لیست صادرکنندگانی که ارز صادراتی را به کشور بازنگردانده‌اند اعلام کند. رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: یکی از این موضوعات هجمه‌ای است که تحت عنوان بازگشت ارز صادراتی به صادرکنندگان کشور وارد شده است. وی گفت: بعد از آن هم بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای که صادرکنندگان را برای بازگشت ارز صادراتی سطح‌بندی می‌کرد، کار را سخت‌تر کرد و این موضوع هم یکی دو ماه بازگشت ارز صادراتی را به تعویق انداخت. عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: چنانچه تا پایان بهمن سال گذشته ۳۵ درصد از ارز صادراتی به کشور بازگشت.
ایبناایبنا4 هفته قبل
به‌طور خاص، هدف بانک مرکزی دستیابی به اهداف اقتصادی مانند کاهش نرخ تورم و بیکاری و حفظ ثبات مالی است. نتیجه این عملیات در تغییرات اقلام ترازنامه بانک مرکزی منعکس می‌شود. مطالعات نظری و تجربی متعددی نشان داده‌اند در صورتی که این اقدامات به کاهش و در بعضی موارد منفی شدن حساب سرمایه بانک مرکزی منجر شود، استقلال بانک مرکزی در اعمال سیاست‌های پولی در معرض تهدید قرار دارد و به تبع آن میزان موفقیت بانک مرکزی در دستیابی به اهداف متصور آن با کاهش همراه خواهد بود. حتی برخی اقتصاددانان این‌گونه استدلال می‌کنند که افزایش قرابت بانک مرکزی با بخش دولتی، اعتماد عمومی به ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد و در عمل سبب کاهش تدریجی اقتدار و اعتبار بانک مرکزی می‌شود. با وجود این دولت‌ها به عنوان سهامداران بانک مرکزی می‌توانند پس از لحاظ ذخایر قانونی و اندوخته‌های احتیاطی، بخشی از سودهای بانک مرکزی را تصاحب نمایند.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
طرفداران برگزیت کفایت و انگیزه‌های بانک انگلستان را مورد انتقاد قرار می‌دهند و در ترکیه رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور، کشمکشی همچون مسابقه طناب‌کشی را با بانک مرکزی کشورش به راه انداخته است. دولت هندوستان به جای رئیس لایق بانک مرکزی یک کارمند داخلی منعطف را جایگزین کرده که در آستانه انتخابات نرخ بهره را کاهش داده است. در اروپا موج تغییرات در مشاغل این تهدید را متوجه بانک مرکزی اروپا می‌کند که حیطه تصمیم‌گیری‌های این بانک کوچک شود و به اختلافات دامن زند. اهالی اروپای شرقی نسبت به خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا بدبین هستند و آن را پوششی می‌دانند برای تخصیص یارانه به اروپای غربی. این همان نوع سیاست‌زدگی است که تئوریسین‌های مدافع استقلال بانک مرکزی می‌خواهند از آن اجتناب شود.
الفالف2 ماه قبل
گروه اقتصادی الف، ۷ اسفند ۱۳۹۷، ۰۹:۳۳ ۳۹۷۱۲۰۷۰۴۴به گزارش تسنیم، پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی امروز سه‌شنبه با حضور رییس جمهور در ساختمان بانک مرکزی در میرداماد در حال برگزاری است. حسن روحانی بعد از اتمام جلسه مجمع بانک مرکزی به جمع مدیران بانک مرکزی و بانک‌ها می‌رود و سخنرانی خواهد داشت. بر اساس قانون، مجمع بانک مرکزی باید با نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی یا به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی و به دعوت وزیر اقتصاد تشکیل می‌شود؛ در بند (ج) قانون پولی و بانکی کشور برای مجمع عمومی بانک مرکزی وظایف مهمی نظیر رسیدگی و تصویب ترازنامه بانک مرکزی، رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی نسبت به گزارش‌های هیات نظار، رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره پیشنهاد تقسیم سود ویژه و انتخاب اعضای هیات نظار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش‌بینی شده است. مجمع عمومی بانک مرکزیرییس‌جمهور (ریاست مجمع) وزیر امور اقتصادی و داراییرییس سازمان برنامه و بودجه کشوروزیر صنعت، معدن و تجارتیک نفر از وزرا به انتخاب هیات وزیرانتبصره ۱: رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رییس‌جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود. تبصره ۲: قائم مقام بانک مرکزی به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پس از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
اما بانک مرکزی از این بند مستثنا بوده، حالا با افزایش نرخ ارز و پیش‌بینی درآمد ارزی برای بانک مرکزی از این محل نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند این نهاد را نیز تحت شمول پرداخت سود و مالیات قرار دهند. به گفته رئیس کل بانک مرکزی، نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی ۲,۴۰۰ میلیاردتومان منفی است، بنابراین بانک مرکزی اصلا چنین درآمدی نخواهد داشت که مالیات آن را بپردازد. مجموع این فرایند، نشان می‌دهد در میان اختلاف بانک مرکزی و مجلس بر سر پرداخت سود سهام و مالیات بانک مرکزی، دو طرف بی‌راه نمی‌گویند اما نکته اینجاست که درحالی‌که صحت ادعای هر طرف ثابت شود، مجلس تصمیم نهایی را اتخاذ کرده است. بنابراین اگر صحبت بانک مرکزی مبنی بر عدم دستیابی به سود صحیح باشد و این سود محقق نشود، پرداخت مالیات و سود سهام شرکت‌ها توسط بانک مرکزی موجب افزایش پایه پولی می‌شود، چون مجبور است پول چاپ کند. بانک مرکزی حالا باید تقریبا مبلغ ۱۵هزار میلیاردتومان را به حساب دولت واریز کند.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
در این میان سوال اساسی این است که اصولا یک بانک مرکزی یا رئیس بانک مرکزی مستقل دارای چه ویژگی‌هایی است؟ آیا اصلا استقلال بانک مرکزی برای اقتصادی مانند ایران دست یافتنی است؟ اگر هست چه موانعی بر سر تحقق این مهم وجود دارد و اگر نیست دلایل عدم تحقق این امر چیست؟ رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی چندی پیش در گفت‌وگویی گفته بود بانک مرکزی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی- دلار جهانگیری- موافق نبود ولی به هر حال تصمیم دولت این بود که دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شود. چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟ بعید است بتوان در ایران اقتصاددان یا فرد آگاهی را یافت که منکر عدم استقلال بانک مرکزی و سیاست‌های آن در اقتصاد ایران باشد. شواهد و مستندات عدم استقلال بانک مرکزی در طول دهه‌های گذشته آنقدر زیاد و واضح است که اثبات آن موضوعیت چندانی ندارد اما شاید تاکنون در بررسی عدم استقلال بانک مرکزی در ایران کمتر به صورت ریشه‌ای به این موضوع پرداخته شده است. طی این سال‌ها و در دوران مدیریت تمام روسای کل بانک مرکزی، ارزش پول ملی ما به دفعات کاهش پیدا کرده که این موضوع دقیقا برخلاف اصلی‌ترین وظیفه رئیس‌کل بانک مرکزی یعنی حفظ ارزش پول ملی است. در خاتمه باید گفت بهتر است راه را گم نکنیم و به جای سخن از استقلال بانک مرکزی، حذف صفرها از پول ملی و… به ریشه‌های کاهش ارزش پول ملی و عدم استقلال بانک مرکزی بپردازیم، چرا که در شرایط فعلی و به فرض تداوم وضعیت موجود دست اندازی‌های دولت‌ها به تصمیمات بانک مرکزی قطعی بوده و تحقق استقلال ممکن نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
عدم بازگشت ۷۵ درصد از ارز صادراتی به کشور و همچنین اختصاص ۳۲۷ میلیون دلار به واردات موز طی ۱۱ ماه گذشته، سوژه طنز «شهرونگ» شد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
امروز حدود ۱۰۰ نفر از خریداران خودروهای خارجی دپو شده در گمرک در مقابل بانک مرکزی تجمع کردند. تجمع مقابل بانک مرکزیاما امروز تعدادی از خریداران این خودروها که عمدتا طرف قرارداد با شرکت‌ها رامک، نگین و عظیم خودرو هستند، در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تجمع کردند. پیگیری‌های ایسنا از بانک مرکزی حاکی از آن است که مشکل ایجاد شده فعلی بر سر پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز است که گفته می‌شود رئیس‌کل بانک مرکزی بر پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز زمان پرداخت با نرخ زمان ترخیص در سامانه نیما تاکید دارد و در این باره کوتاه نخواهد آمد. در عین حال گفته می‌شود که جلسات مشترکی بین وزارت صنعت‌، معدن و تجارت و بانک مرکزی برای حل این موضوع در حال برگزاری است. باید دید که در پایان جلسات بانک مرکزی و وزارت صمت، چه تصمیمی برای حل مشکل واردات خودرو گرفته خواهد شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
در این نشست فاطمه پهلوانی رئیس سازمان ملی بهره‌وری اعلام کرد که برآورد اولیه بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی در اردیبهشت ۹۸ اعلام خواهد شد. انجماد رشد بهره‌وری نیروی کاردر نشست خبری رئیس سازمان ملی بهره‌وری آخرین آمار رشد بهره‌وری سال ۹۶ اعلام شد. براساس آمار اعلام شده در سال ۹۶، رشد بهره‌وری نیروی کار صفر درصد، رشد بهره‌وری سرمایه ۴/ ۲ درصد و رشد کل عوامل تولید ۳/ ۱ درصد بوده است. او افزود: بخش مهمی از آمار‌های کلان اقتصادی توسط بانک مرکزی تولید می‌شود که عدم تولید آن به بدنه تحلیل اقتصادی کشور آسیب جدی وارد می‌کند. او همچنین به برخی مشکلات و محدودیت‌های سازمان ملی بهره‌وری اشاره داشت و گفت: در کنار اینکه ما تناسبی بین وظایف و اختیاراتی که سازمان ملی بهره‌وری دارد نمی‌بینیم با مشکل بودجه نیز مواجه هستیم.
تابناکتابناک3 ماه قبل
در حال حاضر بزرگترین نگرانی بانک مرکزی اروپا نرخ تورم ماهانه نیست؛ بلکه سلامتی اقتصاد اروپا است. همچنین برآورد می‌شود که رشد اقتصادی اروپا در سه ماه نخست سال جاری میلادی بسیار ناچیز باشد و بانک مرکزی اروپا نسبت به ریسک‌هایی که باعث سیر نزولی می‌شوند، هشدار داده است. تمام خبرهای بد برای اروپا حاکی از آن دارد که اقدام بعدی بانک مرکزی اروپا می‌تواند ایجاد عوامل محرکی بیشتر به دنبال پایان دادن برنامه خرید اوراق ۲٫۶ تریلیون یورویی خود باشد. از آنجایی که برنامه خرید اوراق غیر ممکن است که دوباره از سر گرفته شود، انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا وام‌های ارزانتری را برای بانک‌ها ایجاد کند که به حفظ گردش اعتبار در اقتصاد واقعی حتی در دوران رکود بیانجامد. بر پایه این گزارش، نرخ تورم هدف گذاری شده بانک مرکزی اروپا کمی پایین‌تر از ۲ درصد است که از سال ۲۰۱۳ میلادی به آن دست پیدا نکرده است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
امروز حدود ۱۰۰ نفر از خریداران خودروهای خارجی دپو شده در گمرک در مقابل بانک مرکزی تجمع کردند. تجمع مقابل بانک مرکزیاما امروز تعدادی از خریداران این خودروها که عمدتا طرف قرارداد با شرکت‌ها رامک، نگین و عظیم خودرو هستند، در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تجمع کردند. پیگیری‌های ایسنا از بانک مرکزی حاکی از آن است که مشکل ایجاد شده فعلی بر سر پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز است که گفته می‌شود رئیس‌کل بانک مرکزی بر پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز زمان پرداخت با نرخ زمان ترخیص در سامانه نیما تاکید دارد و در این باره کوتاه نخواهد آمد. در عین حال گفته می‌شود که جلسات مشترکی بین وزارت صنعت‌، معدن و تجارت و بانک مرکزی برای حل این موضوع در حال برگزاری است. باید دید که در پایان جلسات بانک مرکزی و وزارت صمت، چه تصمیمی برای حل مشکل واردات خودرو گرفته خواهد شد.

به انتهای لیست رسیدید

بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طبق ماده ۱۰ قانون پولی و بانکی کشور ایران، مسئول تنظیم و اجرای سیاست اعتباری و پولی بر اساس سیاست کلی اقتصادی کشور می‌باشد.بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جانشین بانک مرکزی ایران است که در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۳۹ تأسیس گردید. حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم‌کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری برخی از وظایف بانک مرکزی است. ویکی‌پدیا