بحران آب

برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
خبرگزاری مهر: محمد فاتحی عصر امروز در نشست مشترک کارشناسان آب و فاضلاب کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد اظهار داشت: زنگ خطر بحران آب از مدت‌ها پیش در روستاهای استان یزد نواخته شده و از سال‌ها پیش، بالغ بر نیمی از روستاهای استان آبرسانی سیار می‌شوند. وی با بیان اینکه معدود منابع آبی موجود در روستاها نیز هر سال با افت شدید آبدهی مواجه می‌ شود، افزود: امسال ۲۰۰ منبع آبی در روستاهای استان یا خشک شده یا در حال خشکیدگی است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد خاطرنشان کرد: بی‌آبی در روستاهای استان سبب شده تا بسیاری از مردم به شهرها مهاجرت کنند که این روند مشکلاتی را نیز برای شهرها ایجاد می‌کند بنابراین امیدواریم با بررسی راهکارهای ارائه شده برای رفع مشکلات آب در روستاهای استان، بتوانیم این مشکلات را با همکاری سایر دستگاه‌ها حل کنیم. فاتحی یکی دیگر از مشکلات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد را اختصاص اعتبارات به شکل اسناد خزانه دانست و خاطرنشان کرد: این امر سبب تاخیر در پرداخت حقوق آبداران شده و کاهش کمیت و کیفیت کار آنها را در دنبال داشته است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد اظهار امیدواری کرد: با رفع مشکلات مالی این شرکت در استان، بتوان بخشی از مشکلات حوزه آبرسانی به روستاهای استان یزد را برطرف کرد.

بحران آب در جاسک (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
یوسف رضاپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان ضمن تقدیر از حمایت‌های بی‌دریغ دادستان زنجان در خصوص مقابله با اخلال‌گران آب در استان اظهار داشت: جناب آقای مظفری دادستان زنجان بحران بی‌آبی را لمس کرده‌اند و بسیار حامی شرکت آب و منطقه‌ای برای مقابله با اخلال‌گران آب هستند. مدیرعامل آب و منطقه‌ای استان زنجان گریزی به برنامه جهاد کشاورزی استان در شهرستان طارم زد و گفت: آقایان تصمیم گرفته‌اند در طارم که خود با بحران آب دسته و پنجه نرم می‌کند به میزان ۳ هزار هکتار در اراضی شیب‌دار طارم زیتون پرورش دهند که نیازمند آب فراوانی است و این نشان از آن دارد که هنوز آقایان بحران آب را متوجه نیستند. رضاپور با بیان اینکه از سال ۹۲ به جهاد کشاورزی زنجان بابت این طرح اخطار داده‌ایم، گفت: متاسفانه جهاد کشاورزی استان به این اخطارها توجه نکرده و کارش را ادامه داده است و زیرساختها را انجام داده است. وی با بیان اینکه با وجود اینکه با هزاران زحمت آب از استان‌های هم‌جوار برای طارم فراهم کرده‌ایم باز شاهد این هستیم جهاد کشاورزی زنجان یک هزار هکتار به اراضی کاشت برنج اضافه کرده است در حالیکه باید این کشت را کاهش می‌داد. مدیرعامل آب و منطقه‌ای استان زنجان تصریح کرد: اگر آقایان مایل هستند زیتون بکارند چرا در اراضی شیب‌دار این کار را می‌کنند؟ به جای آن می‌توانند کشت‌هایی همانند برنج و دیگر محصولات را کم کنند و به جای انها نهال زیتون بکارند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
حسین انصاری روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی آب به تبیین جایگاه علوم مرتبط با حوزه آب در تصمیم سازی و تصمیم گیری‌ها اشاره کرد و افزود: جایگاه آب در حوزه اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی درست مشاهده نشده و خسارت و اثرات زیان بار به جا گذاشته است. وی اظهار کرد: امیدواریم توجه مسئولین کشور در حوزه‌های مختلف آب جلب شود و تلاش کنیم تراژدی تغییرات کمی و کیفی آب و تاثیر آن بر محیط زیست حل شود زیرا می‌تواند به یک بحران زیست محیطی و امنیتی منجر شود. این مراسم با مشارکت بخش‌‌های دانشگاهی، صنعت، کشاورزی و با حضور دانش آموختگان گروه علوم و مهندسی آب برگزار ‌شد. دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه در شرق کشور ۸۱۰ عضو هیأت علمی دارد. افزون بر ۳۰ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکترای حرفه‌ای در ۴۳۵ رشته و ۶۳ گروه آموزشی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی چهارشنبه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران استان مازندران بااظهار خرسندی از سفر به مازندران و گلستان گفت: در روزهای آخر سال تقریبا همه استان‌ها شامل ۲۵ استان درگیر بحران آب و هوا و تغییرات کم سابقه هستند. وی افزود: اگرچه بارندگی‌ها برای برخی هموطنان زحمت ایجاد کرده است اما اصل باران برای کشوری که سال‌ها دچار خشکسالی بوده، رحمت الهی محسوب می‌شود. حجت الاسلام روحانی با اظهار اینکه برخی مردم دچار مشکلات بسیار سختی شده‌اند گفت: حوادث سخت و رنج آوری در روزهای اخیر پیش آمد و از حادثه شیراز بسیار متأثر شده‌ام. این خبر تکمیل می‌شود..
فارسفارس2 ماه قبل
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان با اذعان به اینکه برای ایجاد الگو ی صحیح مصرف آب باید نشست‌های زیادی برگزار شود، گفت: برای حل این بحران باید یک بسیج عمومی تشکیل‌ شود تا بتوانیم با ایجاد راه‌کار مناسب این بحران را حل کنیم. وی با اشاره به بحران آب در کشور گفت: متأسفانه در کشور آب به‌صورت بهینه استفاده‌ نشده و همه در برابر این بحران مسؤول بوده و اگر می‌خواهیم از این بحران خارج شویم باید در نگهداری آب تلاش کنیم. ابتکار با اذعان به اینکه برای ایجاد الگو صحیح مصرف آب باید نشست‌های زیادی برگزار شود تصریح کرد: برای حل این بحران باید یک بسیج عمومی تشکیل‌ شود تا بتوانیم با ایجاد راه‌کار مناسب این بحران را حل کنیم که خوشبختانه با همکاری وزارت نیرو این امر در حال انجام است. وی با تأکید بر اینکه در مصرف آب به مسائل بهداشتی توجه نمی‌شود بیان کرد: ما نباید با کارهای خود باعث هدر رفتن آب‌ شویم و باید در مصرف بهینه و ‌درست آب به نکات بهداشتی توجه جدی کنیم. ابتکار با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در مصرف بهینه آب انجام‌شده افزود: اصلاح الگو مصرف در تمام استان‌ها اجرایی شده و با دریافت اطلاعات و روش‌های نوین در اصلاح الگو مصرف می‌توان این مهم را انجام داد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
بابک برزویه دبیرچهارمین جشنواره ملی عکس آب معتقد است: عکاسان باید با شکار لحظه‌ها و پیدا کردن سوژه‌هایی جالب بتوانند مردم را نسبت به ارزش این مایه حیاتی و نگهداری از آن حساس‌تر کنند؛ متاسفانه بحران آب جدی است، هنرمندان آن را دریابند. به عنوان مثال وقتی شخصی از خانواده به سفر می‌رود پشت سر او آب می‌ریزند تا دوباره آن فرد به سلامت برگردد. برنامه دیگری برای اکران آثار برتر در ایام اجلاس یونسکو در پاریس تدارک شده است که این برنامه نیز به همت یونسکو انجام می‌شود. بدون شک با نمایش آثار جذاب و تأثیرگذار برای طیف‌های زیادی از مردم می‌توان امیدوار بود که رسالت جشنواره به درستی اجرا شده است و در فرهنگ سازی مردم تلاش خودمان را کردیم. منبع: روابط عمومی جشنواره ملی عکس آب
ایلناایلنا1 ماه قبل
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تهدید آینده در حوزه غذا، مسئله آب در کشور نیست، بلکه نداشتن کارشناس کشاورزی است. وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان بعد از استان تهران از لحاظ جمعیت دانشجویی در رتبه دوم قرار دارد. طهرانچی ادامه داد: پلتفرم دوم که در دستورکار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد، فناوری ارتباطات و موضوع آی تی است که می‌تواند به اشتغال استان‌ها کمک کند. وی گفت: برای اولین بار در تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی، حسابرسی مستقل از عملکرد مالی این دانشگاه در سال ۹۵ انجام شد. بر این اساس، سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی منطبق با سال تحصیلی و از اول شهریورماه آغاز می‌شود.
ایرناایرنا1 ماه قبل
آنچه که مسلم است ایران هم‌اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است و خشک ‌سالی‌های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی نزدیک کرده است. بر اساس گزارش‌ها و اعلام وزارت نیرو، حدود ۹۲ درصد منابع آب تجدیدپذیر کشور به مصرف بخش کشاورزی می‌رسد و کل مصرف آب در بخش خانگی و صنعت نیز حدود ۸ درصد است. به گونهای که بسیاری، مدیریت منابع آب کشاورزی را به دلیل مصرف بیش از ۹۰ درصدی منابع آبی کشور در کنترل و مدیریت بحران آب بسیار حایز اهمیت دانسته و معتقدند که مشکل آب را بایستی از سرچشمه آن یعنی زمین‌های کشاورزی رفع کرد. بحران آب تنها بحران جدی است که هنوز کسی آن را جدی نگرفته اما باید بحران آب را بحرانی دانست که شاید به مهاجرت میلیونی بشر و سایر مشکلات اجتماعی و زیست محیطی منجر شود اما زنگ خطر آن همچنان بی‌صدا است. به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد در رابطه با چالش‌های جاری و آتی آب هر سال شعاری برای روز جهانی آب پیشنهاد می‌دهد که تمرکز آن بر گزارش جهانی توسعه آب است، که هر سال در ۲۲ مارس برگزار می‌شود و در این راستا شعار روز جهانی آب برای سال ۲۰۱۹ را «آب برای همه» تعیین کرد که منطبق بر دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار بوده و نشان دهنده این موضوع است که همگام با پیشرفت توسعه پایدار، هر فردی باید از آن سود ببرد.
مهرمهر1 ماه قبل
مقام ارشد قضایی استان افزود: بحران آب در کشور جدی است و در شرایط فعلی مقصر شمردن مسئولان پیشین مشکلی را حل نخواهد کرد و در این خصوص نیازمند اقدامی عاجل و ملی هستیم تا بتوانیم با عزمی همگانی شرایط حساس آبی کشور را مدیریت نماییم. رییس کل دادگستری استان قزوین بیان داشت: منابع آب کشور با کمبود مواجه است ولی قبل از بحران آب باید زنگ خطر مدیریت آن را هشدار دهیم. حجت الاسلام قدرتی تصریح کرد: در استان حدود ۱۳۵۰۰ هکتار اراضی باغی وجود دارد که مشمول چاه‌های فرم یک هستند و بر اساس مستندات موجود مقدار آبی که به آنها اختصاص یافته کافی نیست و همین موضوع مشکلاتی را برای باغداران استان ایجاد کرده است. وی افزود: در سنوات گذشته اجازه برای برداشت آب شرب آن هم چند ماه در سال داده می‌شد که این موضوع خیلی انطباقی با قانون نداشت. این مقام قضایی استان خاطرنشان کرد: مقررات این حوزه اجازه می‌دهد که در شرایط حساس و بحرانی یک ساماندهی در میزان برداشت از چاه‌های مجاز صورت پذیرد که استان ما بخصوص دشت حاصلخیز قزوین نیازمند مدیریت سریع و ساماندهی در این خصوص است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، ولی ملکی پیش از ظهر امروز در دیدار با رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اظهار داشت: بخش کشاورزی از مهمترین مولفه‌های توسعه و آبادانی در استان اردبیل به شمار می‌رود که باید با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در این بخش وجود دارد زمینه این مهم را فراهم آوریم. نماینده مردم شهرستان مشگین‌شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همان‌گونه که ریل‌گذاری امور اجرایی دولت توسط مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد، تحقیقات و آموزش کشاورزی در کشور نیز ریل‌گذاری علمی و دقیق بخش کشاورزی را به عهده دارد و تاکنون نتایج و دستاوردهای خوبی توسط محققان بخش کشاورزی در استان و کشور حاصل شده است. وی بحران آب را مهم‌ترین مسئله و چالش در حال حاضر برشمرد و تصریح کرد: باید در این زمینه اعتبارات ویژه‌ای تخصیص یابد تا شاهد مدیریت مصرف بهینه آب به‌ویژه در بخش کشاورزی استان باشیم. رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل با تاکید بر بهبود و بالا بردن توان تحقیقاتی ایستگاه مشگین‌شهر در زمینه‌های مختلف و به ویژه مسائل باغیافزود: انتظار می‌رود در این زمینه فعالیت‌ها و اقدامات توسعه و گسترش یابد. رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز در این دیدار با معرفی توانمندی‌های علمی مرکز تحقیقات استان، ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مشگین‌شهر، اهداف و دستاوردهای علمی حاصل از اجرای طرح‌های تحقیقاتی و چشم‌انداز آتی گفت: ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مشگین‌شهر با جمع‌آوری انواع ژنوتیپ‌های مختلف باغات و انجام تحقیقات لازم نقش مهمی در توسعه بخش باغبانی دارد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: کشت گلخانه‌ای نه تنها در دشت قزوین بلکه در کشور راه برون‌رفت ما از بحران کم‌آبی است و باید به این سمت حرکت کرد. وی افزود: دشت قزوین به‌عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور از این قاعده مستثنا نیست و این چالش گریبان‌گیر این دشت نیز شده است. وی با بیان اینکه عدد میزان ذخایر آبی استان خیلی بزرگ نیست و از بازده بلند به بازده کوچک رسیده است، اضافه کرد: چاه‌های غیرمجاز شیره دشت قزوین را می‌مکد و اگر با همین وضع پیش رویم در چند سال آینده دیگر آبی در دشت قزوین نخواهیم داشت. وی اضافه کرد: در تحقیق مفصلی انجام‌شده در حوزه آب کشاورزی و محصولات کشت‌شده در استان متوجه شدیم محصولاتی که در استان قزوین کشت می‌شود میزان مصرف آب در آن بیش از میانگین جهانی نیست. عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی آب دانشکده فنی مهندسی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در پایان خاطرنشان کرد: کشت گلخانه‌ای نه تنها در دشت قزوین بلکه در کشور راه برون‌رفت ما از بحران کم‌آبی است و باید به این سمت حرکت کرد.
خبر فوریخبر فوری4 روز قبل
مسوولان می‌گویند دغدغه برای آب شرب در مکان‌هایی که از آب‌های سطحی استفاده می‌کنند، حداقل یک سال و در برخی مناطق دو تا سه سال برطرف شده، اما این مساله به معنای جبران منابع آب زیرزمینی نیست. ایران از جمله کشورهایی است که سطح مناسبی از دسترسی ۹۹ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد روستاییان به آب آشامیدنی را فراهم کرده است. پس از باران‌های سیل‌آسا که همزمان با آغاز سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد، این سوال ایجاد شد که آیا باران‌های اخیر می‌تواند فاصله ایران را با بحران آب زیاد کند؟ اما کارشناسان بر این عقیده‌اند که این انتظار که افت‌های سال‌های قبل کمبود آب در ایران هم جبران شود، خیلی منطقی نیست، چرا که باران‌های یک ساله نمی‌تواند مشکلات چندین ساله را برطرف کند. او با تاکید بر این مساله که ایران همچنان با کسری مخزن زیادی در منابع آب‌های زیرزمینی روبه‌روست، تصریح کرد: با بارش‌های سالانه یک ساله این میزان جبران نمی‌شود، اما می‌توان گفت که افت آب زیرزمینی را در سال جاری شاهد نباشیم. حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر این مساله که ذخایر سدهای ایران در تمام مناطق یکسان نیست، اظهار کرد: حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب از ۵۰ میلیارد مترمکعب ذخیره فعلی سدها، صرف ذخیره سال قبل شده و ۳۲ میلیارد مترمکعب دیگر نیز در تالاب‌های کشور رهاسازی شده است.

بحران آب در ونزوئلا؛ مردم به چشمه‌ها هجوم آورده‌اند

یورونیوزیورونیوز3 هفته قبل
کمبود آب در ونزوئلا معضلات زیادی برای شهروندان این کشور بحران‌زده ایجاد کرده است. قطع مکرر آب و برق در کشور زندگی مردم را مختل کرده و آنها را به تهیه آب آشامیدنی خود از منابع طبیعی و چشمه‌ها وادار کرده است. قیمت یک گالن ۵ لیتری آب آشامیدنی در مغازه‌های پایتخت تا ۲ دلار می‌رسد و این در حالی است که حداقل دستمزد کاری در ونزوئلا از ۶ دلار در ماه فراتر نمی‌رود.
ایرناایرنا6 روز قبل
وی خاطرنشان کرد: ۳۰ روستا برای سال جاری جهت خروج از بحران آب در برنامه قرار دارد. وی تصریح کرد: بازسازی شبکه و تاسیسات هم رضایتمندی ۳۸ هزار و ۶۰۰ نفر بابت تامین آب شرب را داشته و هم سبب بهره‌مندی روستاییان از توزیع عادلانه آب شرب می‌شود. مدیرعامل شرکت آبفار استان زنجان گفت: بارندگی‌های ابتدای سال، نعماتی داشته اما خسارت‌هایی را نیز به شبکه آب و فاضلاب روستایی وارد کرده است. وی افزود: خسارت‌های وارد شده، بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال برآورد و به مدیریت بحران استان گزارش شده که امیدواریم از طریق اعتبارات استانی تامین شود. کابلی خاطرنشان کرد: از لحاظ جمعیتی، ۸۹٫۳۴ درصد جمعیت روستایی استان تا پایان سال گذشته از آب شرب بهره‌مند بوده که ۹٫۵ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.
ایرناایرنا3 ماه قبل
مجموع بارش‌های سال زراعی جاری در شهرستان‌های مختلف کهگیلویه و بویراحمد نیز قابل توجه است به نحوی که با سال زراعی گذشته قابل مقایسه نیست. وی تصریح کرد: متوسط کل بارش سال‌های زراعی ۹۵ و ۹۶ در استان به ترتیب ۴۵۰ و ۳۴۵ میلی متر گزارش شده است. وی گفت: با وجود این میزان روان آب و میانگین بارش‌های سالانه و بلند مدت اما همچنان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های با خطر و چالش کم آبی کشور است. حسن نوروزی با اشاره به محورها و اولویت‌های مهم پژوهشی امسال در کهگیلویه و بویراحمد افزود: کشاورزی و منابع آب از جمله مهمترین این محورهاست. نصرآبادی می‌افزاید: به طور کلی رشد جمعیت عامل اصلی بحران آب در سطح جهان است و می‌توان آن را مادر بحران آب نامید.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: آب مسئله مهمی است بحران آب تنها به دست دولت حل نمی‌شود و مردم باید وارد شوند مانند حوزه سلامت و آموزش بحران آب نیز مسئله کم اهمیتی نیست. وی افزود: با بررسی که در وزارت جهادکشاورزی داشتیم، حدود ۸ درصد آب کشاورزی از قنات‌هاست. کسانی که سعی کردند در این مجمع مشارکت کنند، کاملا مستقل باشند و نگذارند دولت چندان دخالتی کند. محمود روشن‌دل معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز گفت: بارندگی افزایش داشته است که این باعث بروز اتفاقاتی مانند سیل می‌شود. یکی از اقدامات اساسی که می‎تواند این سیلاب‌ها را در جای خودش نگه دارد اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخان داری است.
ایلناایلنا2 ماه قبل
یک نماینده مجلس تاکید کرد: در صورت ادامه روند غلط مدیریت آبی بحران آب را با وضعیت وخیمی مواجه خواهد ساخت. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، شکور پورحسین شقلان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در سوال خود از رضا اردکانیان وزیر نیرو اظهار داشت: اقلیم و کمبود آب از هیچکسی پوشیده نیست اما حرف من و ایراد موجود نحوه مدیریت آب است. وی افزود: بارها توسط دستگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی موضوع سیاست غلط و مدیریت نامطلوب آب مطرح شده است که در صورت ادامه این روند، بحران آب را با وضعیت وخیمی مواجه خواهد کرد. وی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: برای مقابله با بحران آب و تهدید آن باید در قانون‌گذاری و نحوه مدیریت آبی کشور تجدیدنظر شود. نماینده مردم پارس‌آباد در مجلس همچنین خطاب به وزیر نیرو گفت: ‌آقای اردکانیان تحلیل، مطالعه جامع و اقدامات راهبردی جنابعالی در زمینه حفط حقابه‌داران چیست.
ایسناایسنا2 ماه قبل
یک پژوهشگر سیاست‌گذاری منابع آب عنوان کرد: بر مبنای گزارش‌هایی که تهیه شده بحران آب مشهد بسیار حادتر از ارومیه و اصفهان خواهد بود. بحران آب مشهد حادتر از ارومیه و اصفهان خواهد بودوی خاطرنشان کرد: اگر این روزها دریاچه ارومیه خشک شده، زمانی مسئولان و مردم ارومیه به توهم توسعه یافتگی ارومیه سدها و چاه‌ها می‌زدند که ارومیه را توسعه دهند، اما این روزها برای جلوگیری از نمک دست و پا می‌زنند. چرا که ذره‌ای نشانه در سیستم شهرسازی این شهر نمی‌بینید که نشانه‌های بحران آب در آن وجود داشته باشد. میان‌آبادی افزود: می‌گویند آنقدر وضعیت آب در مشهد بحرانی است که باید امنیت ملی آن را به تاجیکستان وابسته کنیم. نسخه‌های تجویز شده بحران آب مشهد را بدتر خواهد کرداین پژوهشگر سیاست‌گذاری منابع آب گفت: این هشدار را می‌دهیم که راهکارهایی که اکنون برای حل بحران آب مشهد تجویز می‌شود، وضعیت آب مشهد را بدتر خواهد کرد.
ایسناایسنا3 ماه قبل
استاندار خراسان رضوی گفت: مدیریت واحد منابع آب و خاک راهکار اصلی و محوری برای کشور و استان در نجات از بحران آب است. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی در نشست بررسی وضعیت و نحوه مدیریت منابع آبی استان و نیز طرح خط انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور، اظهار کرد: بدین منظور از سال آینده طرح همیاران آب در استان رونمایی و اجرایی خواهد شد. استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تمامی اقدامات در حوزه مدیریت مصارف و منابع باید هماهنگ با هم پیش برود، افزود: چنانکه در کنار مدیریت و بازچرخانی آب و توسعه تصفیه‌خانه‌ها و کاهش مصارف آب در بخش‌های مختلف باید توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و هیدروپونیک که مصرف آب آن یک چهلم نسبت به کشت‌های عادی کاهش یابد، اجرا گردد. وی با تاکید بر مدیریت مردمی بر مصارف آب بخش کشاورزی، گفت: باید این تفکر توسعه‌یافته و نقش تشکل‌های مردمی و آب بران در این زمینه تقویت شود. در ادامه این جلسه گزارشی از وضعیت طرح خط انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور و نیز گزارشاتی از وضعیت منابع آبی استان و مشهد توسط مدیران شرکت‌های آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای استان ارائه شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
نیو صدر: اینجا تصاویر به وجود آمده از رقص نور با صدای آرام یک موسیقی خاطره‌ای از گذشته‌ها را تداعی می‌کند؛ صدای جریان آب. حالا علیزاده، از این فرصت استفاده کرده تا با بازدید و اجرای برنامه در نمادهای معماری ایران، آگاهی‌ها را در رابطه با بحران آب ایران افزایش دهند. این ۳ شهر اخیرا با بحران آب مواجه شده‌اند. زنجیرزنی برای بحران آب! او در این رابطه گفت: «من هارمونی‌ها را با صدای آب نوشتم.» ۴۲۴۲
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
بحران آب در سیستان و بلوچستان، کارت اعتباری معیشتی برای رانندگان تاکسی، سگ‌های نگهبان، آزادی صیادان بوشهری و تمدید غیرحضوری دفترچه بیمه از مهم‌ترین خبرهای اجتماعی امروز بودند. اعتمادآنلاین|‌ اتابک جعفری مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بحران آب در این استان به مرز هشدار رسیده گفت: حجم فعلی سدهای سیستان و بلوچستان ۴۸ درصد کاهش آبی دارند. مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: در راستای اقدامات حمایتی از راننده‌های تاکسی و حفظ کرامت آنها بعد از توزیع لاستیک و برخی اقلام خودرو، رانندگان تاکسی کارت اعتباری معیشتی می‌گیرند. کارشناس کنسولگری نمایندگی وزارت امور خارجه گفت: ۵ صیاد بوشهری که در امارات متحده عربی زندانی بودند بعد از ظهر پنج‌شنبه آزاد شدند. نتایج یک بررسی تازه نشان می‌دهد که خوش بینی و نگاه مثبت به زندگی می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند که این فاکتور نیز به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته مغزی می‌شود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
«زیردان و پیشین» دو سد اصلی جنوب بلوچستان، در دهه ۷۰ ساختشان هرچند غیراصولی برای محیط زیست بود آغاز شدند، به امید آنکه دوای درد روستاییان بی‌آب جنوب بلوچستان، در قصرقند، چابهار و سرباز باشند. حداقل ۲۰ سال از آغاز روند ساختشان گذشته اما هنوز که هنوز است نه‌تنها دردی از دردهای روستاییان جنوب بلوچستان دوا نکرده‌اند که بلای جانشان شده‌اند. عبدالغفور ایرانژاد در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: سد پیشین با ظرفیت ۱۷۵ میلیون مترمکعب در دهه ۷۰ به بهره‌برداری رسیده است و شبکه پایین‌دست پیشین برای آب‌رسانی به ۹۷ هزار نفر از روستاهای چابهار و سرباز مهرماه سال ۹۶ آغازشده است. وی تصریح می‌کند: سد زیردان هم‌اکنون حدود ۵۰ میلیون مترمکعب آب دارد اما سد پیشین به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی خشک‌شده و آبی برای اجرای شبکه پایین‌دست و آبرسانی به روستاها ندارد؛ بیم آن می‌رود که تعلل در اجرای شبکه پایین‌دست سد زیردان نیز سرنوشت سد پیشین را رقم بزند. رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار می‌گوید: پیشین و زیردان اکوسیستم طبیعی منطقه را مختل کردند، خشکسالی را تشدید کردند و به مهاجرت روستاییان و افزایش حاشیه نشینی در چابهار دامن زدند.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، نادرقلی ابراهیمی با تاکید بر نقش آب و بحران آن در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: به منظور دستیابی به سند الگوی ملی ایرانی اسلامی بایستی به آب به عنوان یک کالای جدی و مهم توجه شود. وی افزود: باید تلاش کنیم تولید آب ارزان و اقتصادی داشته باشیم و نیاز مردم را با نگاه به بازار داخل و خارج و استفاده از کلیه فناوری­‌ها و توانمندی ­های داخلی و خارجی تامین کنیم. ایراهیمی با بیان اینکه در این پروسه چهار بازیگر نقش اصلی را بر عهده دارند، بیان کرد: دولت و حاکمیت، انجمن سرمایه گذاران و بهره برداران، شرکت­های فناور و واحدهای تولید کننده کشور بازیگران اصلی برای رفع بحران آب به شمار می‌روند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
نماینده پارس آباد و بیله سوار در مجلس با انتقاد از تدوین نشدن سند جامع آب کشور بر لزوم مدیریت صحیح برای جلوگیری از تشدید بحران آبی در کشور تاکید کرد. به گزارش ایسنا، شکور پورحسین شقلان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در توضیح سوال خود از وزیر نیرو، سو مدیریت و عملکرد وزارت نیرو را به عنوان یکی از دلایل بحران فعلی آب در کشور دانست و گفت: عدم مدیریت صحیح منابع آب در کنار عدم رعایت حقوق حقابه داران در کشور باعث بروز مشکلاتی در حوزه آب شده است. به گفته وی، وضعیت وخیم دریاچه‌ها و تالاب‌ها، بحران منابع آب‌های زیرزمینی و وقوع تنش‌های محلی بخشی از آثار تشدید بحران آب در کشور است لذا برای مقابله با بحران آب به تغییر رویکردها در حوزه مدیریت و همچنین در بخش‌های سیاستگذاری، قانونگذاری و اجرایی نیاز است. دشت مغان حدود ۶۲ هزار هکتار دارد که اگر وزارت نیرو حق‌آبه و حقوق قانونی‌اش را ندهد منجر به چالش‌های زیست محیطی خواهد شد. از این رو ضروری است که وزارت نیرو بر اساس سیاست‌ها، قوانین و با نگاه کارشناسی این مصوبه را مورد بازنگری قرار دهد.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد از خشکیدگی ۲۰۰ منبع آبی در روستاهای استان یزد خبر داد. محمد فاتحی عصر امروز در نشست مشترک کارشناسان آب و فاضلاب کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد اظهار داشت: زنگ خطر بحران آب از مدت‌ها پیش در روستاهای استان یزد نواخته شده و از سال‌ها پیش، بالغ بر نیمی از روستاهای استان آبرسانی سیار می‌شوند. وی با بیان اینکه معدود منابع آبی موجود در روستاها نیز هر سال با افت شدید آبدهی مواجه می‌ شود، افزود: امسال ۲۰۰ منبع آبی در روستاهای استان یا خشک شده یا در حال خشکیدگی است. فاتحی با بیان اینکه خشکسالی‌های پی در پی سبب از بین رفتن بسیاری از منابع آبی در روستاهای استان یزد شده است، عنوان کرد: امسال نیز تابستان پر مشکلی را پشت سر گذاشتیم و پاییز نیز بارندگی‌ها با اندازه‌ای نبود که بتوان انتظار احیای منابع آبی روستاها را داشت. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد اظهار امیدواری کرد: با رفع مشکلات مالی این شرکت در استان، بتوان بخشی از مشکلات حوزه آبرسانی به روستاهای استان یزد را برطرف کرد.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمد فاتحی عصر امروز در نشست مشترک کارشناسان آب و فاضلاب کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد اظهار داشت: زنگ خطر بحران آب از مدت‌ها پیش در روستاهای استان یزد نواخته شده و از سال‌ها پیش، بالغ بر نیمی از روستاهای استان آبرسانی سیار می‌شوند. وی با بیان اینکه معدود منابع آبی موجود در روستاها نیز هر سال با افت شدید آبدهی مواجه می‌ شود، افزود: امسال ۲۰۰ منبع آبی در روستاهای استان یا خشک شده یا در حال خشکیدگی است. فاتحی با بیان اینکه خشکسالی‌های پی در پی سبب از بین رفتن بسیاری از منابع آبی در روستاهای استان یزد شده است، عنوان کرد: امسال نیز تابستان پر مشکلی را پشت سر گذاشتیم و پاییز نیز بارندگی‌ها با اندازه‌ای نبود که بتوان انتظار احیای منابع آبی روستاها را داشت. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد خاطرنشان کرد: بی‌آبی در روستاهای استان سبب شده تا بسیاری از مردم به شهرها مهاجرت کنند که این روند مشکلاتی را نیز برای شهرها ایجاد می‌کند بنابراین امیدواریم با بررسی راهکارهای ارائه شده برای رفع مشکلات آب در روستاهای استان، بتوانیم این مشکلات را با همکاری سایر دستگاه‌ها حل کنیم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد اظهار امیدواری کرد: با رفع مشکلات مالی این شرکت در استان، بتوان بخشی از مشکلات حوزه آبرسانی به روستاهای استان یزد را برطرف کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
پدر علم کویر شناسی ایران از سه فنآوری جدید وزارت نیرو که در دستور کار قرار گرفته سخن گفت و خاطرنشان کرد: بارورسازی ابرها، انتقال آب دریا و برداشت آب‌های ژرف هیچکدام نمی‌تواند مشکل و بحران آب در کشور را حل کند. وی با اشاره به موضوع انتقال آب دریای خزر به سمنان، بر استفاده صحیح و مناسب از آب، تاکید و اظهار کرد: اگر روش‌های استفاده از آب تغییر پیدا نکند و اصلاح نشود هر اندازه منابع آبی جدید نیز فراهم کنیم باز هم توسط مردم مصرف شده و به اتمام خواهد رسید. انتقال آب دریا اساسا رویکردی اشتباه استکردوانی، موضوع انتقال آب دریای خزر به سمنان را بیشتر یک کشمکش سیاسی تلقی کرد و افزود: اصولا انتقال آب مشکل‌گشا نیست و این اتفاق به نوعی جنبه سیاسی دارد، در واقع نوعی چشم و هم چشمی مابین استان‌ها بر سر انتقال آب دریا بوجود آمده است. بارورسازی ابرها، انتقال آب دریا و برداشت آب‌های ژرف نمی‌تواند بحران آب در کشور را حل کندچهره ماندگار علمی کشور در زمینه جغرافیا از سه فنآوری جدید وزارت نیرو که در دستور کار قرار گرفته سخن گفت و خاطرنشان کرد: بارورسازی ابرها، انتقال آب دریا و برداشت آب‌های ژرف هیچکدام نمی‌تواند مشکل و بحران آب در کشور را حل کند. استاد نمونه دانشگاه تهران معتقد است: انتقال آب مانند تسهیلات بانکی است و منطقه هدف نیز همانند شخصی محتاج است که همواره به دنبال وام بوده و نیازش تمامی ندارد بنابراین باید به اندازه‌ای مصرف کنیم که نیاز به تسهیلات نداشته باشیم.

به انتهای لیست رسیدید