بحران ارزی

بحران ارزی

ایسناایسنا1 روز قبل
همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱٫۳۱۶ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱٫۳۵۴۲ دلار سنگاپور مبادله شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱٫۰۳۰۲دلار اعلام شد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۷۰۳دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶٫۹۴۲۶ یوان چین اعلام شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 روز قبل
واردات غیرضروری در بحران ارزی کشور و در زمانی که درهای بانکی و تجارت دنیا به دلیل تحریم‌ها به روی ایران بسته شده، یکی از موضوعات مهمی است که تبعات فراوانی به اقتصاد کشور وارد می‌کند. میثم موسایی، اقتصاددان و استاد دانشگاه/واردات غیرضروری در بحران ارزی کشور و در زمانی که درهای بانکی و تجارت دنیا به دلیل تحریم‌ها به روی ایران بسته شده، یکی از موضوعات مهمی است که تبعات فراوانی به اقتصاد کشور وارد می‌کند. نوک‌پیکان حمله را باید به سمت قوه قضائیه کشور نیز گرفت؛ چرا که این قوه نیز در کنار عملکرد ضعیف مجلس نقش نظارتی و پیگیری قابل‌توجهی در برخورد با اخلالگران اقتصادی به صورت سریع و ضروری نداشته است. قاعدتا قوه قضائیه باید با توسل به ابزارهای مختلفی اعم از تنبیه به موقع با متخلفان برخورد کند. نقش قوه‌قضائیه در جنگ اقتصادی کشور نقش بسیار جدی و مهمی است، نقشی که اگر به درستی ایفا شود بسیاری از تبعات سوءاستفاده‌های مالی و اقتصادی را از سر مردم و اقتصاد برمی‌دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱٫۳۱۴۱ دلار کانادا اعلام شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰٫۲۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷٫۶۸۸ واحد بسته شد. در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰٫۱ درصد کاهش به ۱۰۹٫۲۸۷۱ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۴۸ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶٫۹۳۶۹ یوان چین اعلام شد.
خبر فوریخبر فوری3 روز قبل
به جز ارتباط با روسیه و قطر، اردوغان توانسته در آفریقا نیز نفوذ زیادی پیدا کند. سالها است که در منطقه خاورمیانه دو قدرت اصلی در حال رقابت با یکدیگر هستند: الف. با این حال، ترکیه اردوغان دست از تلاش خود بر نداشته است. همچنین ارتباط اقتصادی ترکیه و قطر به خصوص پس از جدایی قطر از ائتلاف عربستان بسیار استوارتر شده است. نفوذ در آفریقا؛ خیزی برای بازگشت به خاورمیانه؟ به جز ارتباط با روسیه و قطر، اردوغان توانسته در آفریقا نیز نفوذ زیادی پیدا کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
باید توجه داشت که صرافی در مقیاس خرد به سرمایه چندانی نیاز ندارد و فرد با مقدار کمی سرمایه نیز می‌تواند اقدام به فعالیت صرافی کند. از جمله قوانین نسنجیده دیگر که موجب اعمال فشارهای بسیار زیادی بر صنف صرافی شد می‌توان به دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر نگهداری سرمایه به پول ملی و الزاما در داخل خود صرافی اشاره کرد. مطابق این قانون، همزمان با اعلام نرخ ارز ۴۲۰۰تومانی، همه صرافها ملزم شدند ۴میلیارد سرمایه خود را برحسب تومان و در داخل خود صرافی نگهداری کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که اگر صرافی قابلیت ثبت شدن registerداشته باشد و ماهیت رسمی legalپیدا کند، دیگر با بانک تفاوتی نخواهد داشت. به عبارت دیگر این قانون موجب خواهد شد حجم عمده‌ای از معاملات ارزی از حطیه کنترل و نظارت بانک مرکزی خارج باشد.
ایرناایرنا6 روز قبل
گزارش دیده‌بان‌های اقتصادی در پاکستان و نهادهای بین‌المللی سنجش معیشت، از کاهش واردات در پاکستان و چالش این کشور برای افزایش صادرات حکایت دارد. چالش پیش روی صادرات پاکستانبا وجودی که پاکستان واردات را محدود و نوسانات نرخ ارز را کاهش داد، اما افزایش رشد صادرات این کشور همچنان با چالش روبرو است. میزان کل صادرات پاکستان در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۳ میلیارد ثبت شده که اندکی کمتر نسبت به سال گذشته است که ۲۳٫۲ میلیارد برآورد شده بود. ارزش صادرات پاکستان که ۱۷ سال پیش بنابر گزارش نهادهای اقتصادی این کشور در اوج خود قرار داشت، با کاهش ۱۶٫۷ درصدی در سال ۲۰۰۳ روبرو شد. اکسپرس تریبیون پاکستان نوشت: پیش بینی می‌شود با افزایش نرخ رشد صادرات میزان آن در سال جاری میلادی نیز افزایش پیدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یکی از مسائل مهم در تجارت خارجی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالاهای وارداتی با نرخ ارز است. در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گزارش داد در صورتی که حقوق ورودی کالاها با نرخ ارز نیمایی (۱۱۰۰۰ تومان) قیمت گذاری شود چه اتفاقاتی برای قیمت کالاها ایجاد خواهد شد. قیمت کالاهای نشان داده شده در بازار، در مجموع به طور متوسط ۵۰ درصد بالاتر از قیمت مورد انتظار است. بنابراین هرچند در مجموع قیمت کالاهای وارداتی، به دلیل افزایش حقوق ورودی، با افزایش مواجه خواهد بود، اما مقدار افزایش حقوق ورودی به احتمال زیاد کمتر از افزایش متناسب با نرخ تسعیر است، که در نتیجه آن، افزایش قیمت کلی کالاهای وارداتی بین ۶ تا ۱۱٫۴ درصد پیش‌بینی می‌شود. با این حال میتوان تدابیری نیز برای کاهش اصابت این افزایش قیمت به بنگاههای اقتصادی اندیشید؛ مانند اعطای وام به بنگاهها برای تأمین سرمایه در گردش از محل افزایش نرخ تسعیر حقوق ورودی و یا کاهش نرخ حقوق ورودی کالاهای واسطه‌ای همزمان با افزایش نرخ تسعیر.
خبر فوریخبر فوری6 روز قبل
نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱٫۰۳۱۱ دلار اعلام شد. در آخرین دور از معاملات، پوند با افت ۰٫۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱٫۳۰۵۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا معادل ۱٫۳۰۸۱ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۱۸ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶٫۹۰۵۴ یوان چین اعلام شد.
فارسفارس6 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از مسائل مهم در تجارت خارجی نحوه محاسبه حقوق ورودی کالاهای وارداتی با نرخ ارز است. در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گزارش داد در صورتی که حقوق ورودی کالاها با نرخ ارز نیمایی (۱۱۰۰۰ تومان) قیمت گذاری شود چه اتفاقاتی برای قیمت کالاها ایجاد خواهد شد. قیمت کالاهای نشان داده شده در بازار، در مجموع به طور متوسط ۵۰ درصد بالاتر از قیمت مورد انتظار است. بنابراین هرچند در مجموع قیمت کالاهای وارداتی، به دلیل افزایش حقوق ورودی، با افزایش مواجه خواهد بود، اما مقدار افزایش حقوق ورودی به احتمال زیاد کمتر از افزایش متناسب با نرخ تسعیر است، که در نتیجه آن، افزایش قیمت کلی کالاهای وارداتی بین ۶ تا ۱۱٫۴ درصد پیش‌بینی می‌شود. با این حال میتوان تدابیری نیز برای کاهش اصابت این افزایش قیمت به بنگاههای اقتصادی اندیشید؛ مانند اعطای وام به بنگاهها برای تأمین سرمایه در گردش از محل افزایش نرخ تسعیر حقوق ورودی و یا کاهش نرخ حقوق ورودی کالاهای واسطه‌ای همزمان با افزایش نرخ تسعیر.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
در بازار ارز دو نوع اسکناس برای دلار آمریکا وجود دارد؛ دلار آبی و دلار سبز که به طور معمول دلار سبز (یا سفید) از دلار آبی ارزان‌تر است. اما دلیل این ارزانی چیست؟ در بازار ارز دو نوع اسکناس برای دلار آمریکا وجود دارد؛ دلار آبی و دلار سبز که به طور معمول دلار سبز (یا سفید) از دلار آبی ارزان‌تر است. تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت دلار در بازار آزاد ۱۲۹۵۰ تومان بوده که نسبت به روز گذشته ارزان‌تر شده اما یک دلال ارزی بازار به خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید: دلار سبز ۱۰۰ تومان از دلار آبی ارزان‌تر بوده و قیمت آن بین ۱۲۸۵۰ تا ۱۲۹۰۰ در نوسان است، اما قیمت دلار آبی ۱۳۰۰۰ تومان است و اگر حجم معامله بالای دو هزار دلار باشد تخفیف کوچکی هم می‌دهم. دلال دیگری نیز در گفتگو با خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید: دلار سبز تا حدودی نسبت به اسکناس آبی دلار ارزان‌تر بوده اما من ندارم چون اسکناس‌های تقلبی در آن وجود دارد، پیشنهاد می‌کنم فقط دلار آبی بخرید. دلال دیگری با تاکید بر خرید دلارهای سبز از صرافی‌های مجاز می‌گوید: سال گذشته هم با دلار سبز و هم با دلار آبی معامله می‌کردم بعد از بحران ارزی که تابستان پارسال به وجود آمد دلارهای سبز تقلبی زیادی وارد بازار شد که به شخصه متضرر شدم، در حال حاضر تنها دلار آبی برای خرید و فروش دارم، اما اگر کسی قصد خرید دلار سبز دارد حتما به صرافی‌های مجاز مراجعه کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، نرخ برابری هر دلار معادل ۴۷ پوند بود اما اکنون ارزش پوند به کمترین سطح تاریخ خود رسیده است. جنگ داخلی سوریه نیز که اکنون وارد نهمین سال خود شده، آسیب زیادی به اقتصاد این کشور زده است. تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، این کشور ۱۷ میلیارد دلار ذخایر ارزی داشت اما اکنون آمار دقیقی از حجم ذخایر ارزی این کشور در دست نیست. آمریکا اخیرا تحریم‌های جدیدی را علیه سوریه اعلام و بازرگانان نزدیک به دولت را تحت هدف قرار داده است. به گفته برخی از فعالان تجاری سوریه، جنگ داخلی باعث شده است که بسیاری از خانواده‌های ثروتمند این کشور از سوریه مهاجرت کنند و ثروت خود را از این کشور خارج کنند.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
با این حال، دولت این کشور در بازار ارز رسمی این کشور نرخ برابری هر دلار را معادل ۴۳۴ پوند اعلام کرده است. پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، نرخ برابری هر دلار معادل ۴۷ پوند بود اما اکنون ارزش پوند به کمترین سطح تاریخ خود رسیده است. جنگ داخلی سوریه نیز که اکنون وارد نهمین سال خود شده، آسیب زیادی به اقتصاد این کشور زده است. به گفته عبدالرحمن مصطفی، یکی از رهبران مخالفین دولت، میزان بدهی خارجی سوریه در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است. به گفته برخی از فعالان تجاری سوریه، جنگ داخلی باعث شده است بسیاری از خانواده‌های ثروتمند این کشور از سوریه مهاجرت و ثروت خود را از این کشور خارج کنند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
دولت سوریه اعلام کرد هر کس در مبادلات از ارزهای خارجی استفاده کند به هفت سال کار اجباری محکوم خواهد شد! جنگ داخلی سوریه نیز که اکنون وارد نهمین سال خود شده، آسیب زیادی به اقتصاد این کشور زده است. تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، این کشور ۱۷ میلیارد دلارز ذخایر ارزی داشت اما اکنون آمار دقیقی از حجم ذخایر ارزی این کشور در دست نیست. به گفته عبدالرحمن مصطفی، یکی از رهبران مخالفین دولت، میزان بدهی خارجی سوریه در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است. به گفته برخی از فعالان تجاری سوریه، جنگ داخلی باعث شده است که بسیاری از خانواده‌های ثروتمند این کشور از سوریه مهاجرت کنند و ثروت خود را از این کشور خارج کنند.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
ایسنا: دولت سوریه اعلام کرد هر کس در مبادلات از ارزهای خارجی استفاده کند به هفت سال کار اجباری محکوم خواهد شد! جنگ داخلی سوریه نیز که اکنون وارد نهمین سال خود شده، آسیب زیادی به اقتصاد این کشور زده است. تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، این کشور ۱۷ میلیارد دلارز ذخایر ارزی داشت اما اکنون آمار دقیقی از حجم ذخایر ارزی این کشور در دست نیست. آمریکا اخیرا تحریم‌های جدیدی را علیه سوریه اعلام و بازرگانان نزدیک به دولت را تحت هدف قرار داده است. به گفته برخی از فعالان تجاری سوریه، جنگ داخلی باعث شده است که بسیاری از خانواده‌های ثروتمند این کشور از سوریه مهاجرت کنند و ثروت خود را از این کشور خارج کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
تاخیر در بازپرداخت بدهی‌هابا توجه به این نرخ تورم، آرژانتین هم‌اکنون در میان پنج کشور با تورم بالا در جهان قرار گرفته است و تنها ونزوئلا، زیمبابوه، سودان جنوبی و سودان تورم بیشتری نسبت به آرژانتین دارند. این اقدام در حالی صورت پذیرفت که دولت مرکزی عنوان کرد توان کمک به تامین مالی شرکت‌های ورشکسته را ندارد. این تاخیر و ناتوانی دولت مرکزی در این پرداخت‌ها نگرانی‌هایی را به وجود آورد و باعث شد که مذاکراتی که با تامین‌کنندگان و سرمایه‌گذاران انجام شده بود، به نتیجه‌ای نرسد. اگر دولت قادر به حل مساله بدهی خود نباشد، شرایط برای ایجاد ثبات در نرخ تورم بسیار سخت خواهد شد. نشانه‌های نگرانی سپرده‌گذارانیکی از نشانه‌های این تضاد، سپرده‌های بانکی بر مبنای دلار است که از ماه ژانویه روزانه ۴۰ میلیون دلار کاهش یافته است.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
ایسنا به نقل از رویترز نوشت: موسسه مالی بین‌الملل اعلام کرد بدهی جهان در حال رسیدن به ۲۵۷ تریلیون دلار است. با تداوم روند صعودی بدهی کشورهای جهان، اکنون به طور متوسط هر انسان بر روی کره زمین ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلار بدهی دارد و این بدان معناست که جهان به اندازه سه برابر اندازه اقتصاد خود بدهکار است. طبق اعلام موسسه مالی بین‌الملل که یکی از زیرمجموعه‌های بانک جهانی محسوب می‌شود، تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میزان بدهی جهان شامل بدهی دولت‌ها، شرکت‌ها و اشخاص حیقی ۹ تریلیون دلار افزایش داشته است. چین یکی از کشورهایی است که میزان بدهی آن به سرعت رو به افزایش بوده و با وجود تلاش‌های دولت برای مهار روند صعودی بدهی‌ها، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور اکنون به ۳۱۰ درصد رسیده است. آمریکا و چین کشورهایی هستند که بیش‌تر از هر کشور دیگری در جهان بدهی دارند به گونه‌ای که ۶۰ درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به این دو کشور است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
ساعت۲۴-موسسه مالی بین‌الملل اعلام کرد بدهی جهان در حال رسیدن به ۲۵۷ تریلیون دلار است. به نقل از رویترز، با تداوم روند صعودی بدهی کشورهای جهان، اکنون به طور متوسط هر انسان بر روی کره زمین ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلار بدهی دارد و این بدان معناست که جهان به اندازه سه برابر اندازه اقتصاد خود بدهکار است. طبق اعلام موسسه مالی بین‌الملل که یکی از زیرمجموعه‌های بانک جهانی محسوب می‌شود، تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میزان بدهی جهان شامل بدهی دولت‌ها، شرکت‌ها و اشخاص حیقی ۹ تریلیون دلار افزایش داشته است. چین یکی از کشورهایی است که میزان بدهی آن به سرعت رو به افزایش بوده و با وجود تلاش‌های دولت برای مهار روند صعودی بدهی‌ها، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور اکنون به ۳۱۰ درصد رسیده است. آمریکا و چین کشورهایی هستند که بیش‌تر از هر کشور دیگری در جهان بدهی دارند به گونه‌ای که ۶۰ درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به این دو کشور است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
موسسه مالی بین‌الملل اعلام کرد بدهی جهان در حال رسیدن به ۲۵۷ تریلیون دلار است. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، با تداوم روند صعودی بدهی کشورهای جهان، اکنون به طور متوسط هر انسان بر روی کره زمین ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلار بدهی دارد و این بدان معناست که جهان به اندازه سه برابر اندازه اقتصاد خود بدهکار است. طبق اعلام موسسه مالی بین‌الملل که یکی از زیرمجموعه‌های بانک جهانی محسوب می‌شود، تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میزان بدهی جهان شامل بدهی دولت‌ها، شرکت‌ها و اشخاص حیقی ۹ تریلیون دلار افزایش داشته است. چین یکی از کشورهایی است که میزان بدهی آن به سرعت رو به افزایش بوده و با وجود تلاش‌های دولت برای مهار روند صعودی بدهی‌ها، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی این کشور اکنون به ۳۱۰ درصد رسیده است. آمریکا و چین کشورهایی هستند که بیش‌تر از هر کشور دیگری در جهان بدهی دارند به گونه‌ای که ۶۰ درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به این دو کشور است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
ورود سازمان بازرسی به فوتبالتیم‌های پرسپولیس، سپاهان و شهرخودرو برای برپایی اردو، آماده سفر به قطر، ترکیه و امارات بودند که نامه سازمان بازرسی کل کشور، سفرها را کان‌لم‌یکن کرد. باشگاه پرسپولیس حتی بلیت هواپیما و رزرو هتل را هم انجام داده بود و آماده بود تا به‌زودی راهی دوحه شود. بعد از ارسال نامه سازمان بازرسی، محمدحسن انصاری‌فرد رایزنی‌هایی برای برپایی اردو داشت که در نهایت مجبور به تمکین شد. احتمالا برای جلوگیری از سودجویی واسطه‌ها بوده که سازمان بازرسی چنین درخواستی را مطرح و تیم‌ها را از سفر به خارج از کشور منع کرده است. طرفداران انگشت به دهان اتفاقات باشگاه‌های محبوب‌شان را دنبال می‌کنند و یکی از واهمه‌های‌شان حضور مدیرانی در تیم‌های‌‌شان است که سابقه بسیار بدی در خرید بازیکن خارجی دارند.
ایسناایسنا3 هفته قبل
اقتصاد ترکیه پس از مدت‌ها کش و قوس موفق شده است تا از رکود خارج شود. به گزارش ایسنا، خبرگزاری دولتی ترکیه در گزارشی به بررسی وضعیت اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۹ پرداخت. باتوجه به بحران ارزی و باقی ماندن نرخ تورم، نرخ رشد اقتصادی ترکیه نتوانست به سطوح بالای دو سال قبل بازگردد اما سرانجام پس از ۱٫۵ سال رشد منفی یا صفر درصد اقتصاد ترکیه سرانجام در سه ماهه سوم امسال موفق شد با رشد ۰٫۹ درصدی از رکود خارج شود. در دوازده ماه منتهی به نوامبر نیز ترکیه ۱۶۵٫۵ میلیارد دلار صادرات به دیگر کشورها داشته است. ترکیه هم‌چنین امسال برای نخستین بار موفق شد تا به جمع کشورهای با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا وارد شود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
رشد ۱۳۰ درصدی تعداد مشاوران املاکآمار اتحادیه مشاوران املاک حاکی از رشد ۱۳۰ درصدی مشاوران بامجوز و بی‌مجوز املاک در سراسر کشور است. این آمار نشان می‌دهد که تعداد مشاوران املاک چگونه از ۱۹ هزار ۳۰۰ واحد در سال ۱۳۷۹ به ۱۵۸ هزار و ۲۲۰ واحد تا پایان سال ۱۳۹۷ افزایش یافت. کارکرد دوگانه شبکه آژانسهای املاکشبکه آژانسهای املاک کشور کارکردی دوگانه و کاملا متفاوت برای سرمایه‌داران خرد و کلان، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان واقعی دارد. نگاهی به استدلال حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص نقش برخی مشاوران املاک در انتشار موج گرانی مسکن بیندازید. تولد فرزندان ناخلف در بازار املاکتغییرات مستمر قیمت ارز و سوخت در طول سالهای گذشته و وابسته بودن پایه‌های اقتصادی کشور به این دو عنصر کلیدی از یک سو و گرایش ذاتی پول به سودآوری بیشتر از دیگر سو از عناصر بسترساز سوءاستفاده در بازار کالا و تولد فرزندان ناخلف در بازار املاک است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
در همین حال «دنیای‌اقتصاد» نیز در گزارش جداگانه‌ای سناریو‌های احتمالی روند قیمت طلا و شاخص دلار در بازا‌های جهانی را برای سال ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار داد. بر اساس این پیش‌بینی، رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ برابر با منفی ۶/ ۱ درصد خواهد بود. نرخ تورم ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵/ ۲۶ درصد بالغ خواهد شد. به‌رغم کارشکنی‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت چینی هوآوی، فرانسه خدمات ۵ G. را در سال ۲۰۲۰ در حوزه مخابرات گسترش خواهد داد. ضعیف شدن اقتصاد و نوعی رکود در سال ۲۰۲۰ قطعی است و این بر مشکلات ترامپ خواهد افزود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
تا پایان سپتامبر، ترکیه ۴۳۳٫۹ میلیارد دلار بدهی داشته است. به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در گزارشی اعلام کرد میزان بدهی خارجی ناخالص در ترکیه تا پایان ماه سپتامبر به ۴۳۳٫۹ میلیارد دلار رسیده است که از این میزان، ۲۴۷٫۶ میلیارد دلار سهم بدهی‌های عمومی دولت بوده است. خزانه‌داری ترکیه نیز طی این مدت ۱۴٫۴ میلیارد دلار بدهی به شکل اوراق قرضه داشته است. افزایش بدهی خارجی ترکیه در شرایطی رخ می‌دهد که پیش‌تر صندوق بین المللی پول نسبت به وابستگی بیش از حد ترکیه به منابع خارجی هشدار داده بود. در این مدت ترکیه ۱۵٫۵ میلیارد دلار صادرات و ۱۷٫۷ میلیارد دلار واردات داشته است که نسبت به ماه قبل به ترتیب ۰٫۱ درصد و ۹٫۷ درصد افزایش داشته است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
امسال نیز به سنت هر ساله اکونومیست وضعیت جهان در سال ۲۰۲۰ را پیش‌بینی کرده و نوشته است که آغاز یک دهه جدید دل‌مشغولی‌هایی بیش از پیش را برای جهان به ارمغان می‌آورد. بر اساس این پیش‌بینی، رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ برابر با منفی ۶/ ۱ درصد خواهد بود. عربستان سعودی: نرخ رشد اقتصادی برای عربستان ۷/ ۱ درصد پیش‌بینی شده و نرخ تورم ۲ درصد. ترکیه: نرخ رشد اقتصادی ترکیه ۴ درصد و نرخ تورم آن ۱/ ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است. به‌رغم کارشکنی‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت چینی هوآوی، فرانسه خدمات ۵G را در سال ۲۰۲۰ در حوزه مخابرات گسترش خواهد داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
در آخرین دور از معاملات ارزی، نرخ برابری هر دلار معادل ۵۹٫۹۱ پزو اعلام شده است. آلبرتو فرناندز، رئیس‌جمهور فعلی آرژانتین در واکنش به این بحران گفته است که دولت متعهد به بازسازی ساختار بدهی و بهبود شرایط اقتصادی کشور است. بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور جدید آرژانتین نیز کار بسیار سخت و تقریبا غیرممکنی برای باز گرداندن نرخ پزو به سطوح پیش ازآغاز بحران دارد. نرخ تورم در آرژانتین اکنون به ۵۰ درصد رسیده که سومین نرخ تورم بالا در جهان است. موسسه رتبه بندی «استاندارد اند پورز» در گزارش جدید خود اعلام کرده است که چشم انداز بلندمدت ارزی این کشور را کاهش داده است.
ایسناایسنا4 هفته قبل
با آغاز دور جدید ریزش‌ها، میزان کاهش ارزش پزو در برابر دلار به ۳۹ درصد رسید. در آخرین دور از معاملات ارزی، نرخ برابری هر دلار معادل ۵۹٫۹۱ پزو اعلام شده است. آلبرتو فرناندز، رئیس‌جمهور فعلی آرژانتین در واکنش به این بحران گفته است که دولت متعهد به بازسازی ساختار بدهی و بهبود شرایط اقتصادی کشور است. بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور جدید آرژانتین نیز کار بسیار سخت و تقریبا غیرممکنی برای باز گرداندن نرخ پزو به سطوح پیش ازآغاز بحران دارد. نرخ تورم در آرژانتین اکنون به ۵۰ درصد رسیده که سومین نرخ تورم بالا در جهان است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین4 هفته قبل
پیام خوزستان - اهواز – ایرنا – عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه دوگانگی و دوقطبی سازی در اقتصاد باعث افزایش نارضایتی می‌شود گفت: در برخی شهرستانها مثل ماهشهر شرکت‌های عظیم درآمدزا و در کنار آنها حاشیه‌ای از مردم کم درآمد و تحت فشار وجود دارد که این دوگانگی‌ها باعث ایجاد پتانسیل نارضایتی بیشترمی شود. عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: باید مسائل مربوط به انواع فساد، رشوه، شائبه بی عدالتی‌ها در امور اداری و مدیریت کشور کاهش یابد و در بلندمدت مسوولان در این خصوص راهکار پیدا کنند. عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهوا از جمله مهمترین عوامل نارضایتی را فشار اقتصادی براقشارکم درآمد عنوان و اضافه کرد: قبل ازموضوع بحران بنزین، افزایش قیمت‌ها در نتیجه بحران ارزی از همه ابعاد بر زندگی مردم فشار وارد کرده بود و در طول یکی دو دهه گذشته هم درآمد و قدرت خرید آنها کاهش یافته است. عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با توجه به نرخ بالای بیکاری در بسیاری از افراد خانواده‌ها و کاهش شدید درآمدها، تا زمانی که فشارهای اقتصادی کاهش پیدا نکند هر فرصت احتمالی، زمینه و پتانسیل اعتراض مجدد را به وجود می‌آورد لذا دست اندرکاران امور باید بااتخاذ دابیر لازم و اقدام عملی برای رفاه و آرامش خاطر مردم، این زمینه را از بین ببرند. برچسب‌هادانشگاه شهید چمران اهواز خوزستان عضو هیات علمی
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 هفته قبل
در تعریف ملت، وجود زبان مشترک الزامی نیست، ولی وجود یک پول ملی مشترک به عنوان یک شرط لازم، گفته شده است و رواج قانونی پول ملی، نماد اقتدار حکومت و باور ملی به پول ملی است. با این اوصاف، بدنبودن احتمالی تضعیف ارزش پول ملی، به مفهوم بدنبودن نسبت به وضعیت تضعیف نکردن ارزش پول ملی است، ولی به مفهوم تبرئه‌ی مقام پولی از عملکرد نادرست نیست! دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد بخش دوم در عملکرد آقای سیف به مراتب پررنگ‌تر از بخش نخست است. باید به درگاه ایزد متعال شکرگذاری کرد که مسئولانی که در نشست‌های مذکور شرکت داشته‌اند، آن قدر به بانک مرکزی اعتماد نکرده‌اند که نظر بانک مرکزی را بپذیرند. ناگفته پیدا است که آقای سیف هنوز بابت سیاست‌های پولی بسیار مخربی که اجراء کرده است، یک عذرخواهی به مردم بدهکار است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 هفته قبل
به گزارش آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان ماه نوامبر به ۱۰۴٫۸ میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه اکتبر ۰٫۲ درصد افزایش یافته است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، به گفته بانک مرکزی ترکیه، ۷۶٫۹ میلیارد دلار از ذخایر ارزی به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۰٫۴ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل میزان ذخایر طلا و ارز ترکیه ۱۵٫۵ درصد افزایش پیدا کرده و به بالاترین میزان خود در سال ۲۰۱۹ رسیده است. رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال‌های اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ترکیه تا پایان ماه نوامبر ۱۲۷٫۴ میلیارد دلار بدهی ارزی داشته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده افزایش ۸٫۱ درصدی است.
ایسناایسنا4 هفته قبل
تا پایان نوامبر ترکیه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز داشته است. به گفته بانک مرکزی ترکیه، ۷۶٫۹ میلیارد دلار از ذخایر ارزی به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۰٫۴ درصد بیشتر شده است. رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال‌های اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. سال گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۳۰ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی مجددا آغاز شده است. ترکیه تا پایان ماه نوامبر ۱۲۷٫۴ میلیارد دلار بدهی ارزی داشته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده افزایش ۸٫۱ درصدی است.

به انتهای لیست رسیدید