برجام

فراروفرارو1 ماه قبل
فرارو- در ساعات ابتدایی ۲۶ دی ۱۳۹۴، در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دربارهٔ انجام تعهدات هسته‌ای ایران در توافق جامع اتمی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، جان کری، وزیر خارجه خود را با مجوز لغو تحریم‌های ایران راهی وین کرد. چند ساعت بعد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سایر اعضاء تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران برای صدور بیانیهٔ مشترک آغاز اجرای برجام راهی وین و مقر سازمان ملل در این شهر شدند. در ساعت پایانی ۲۶ دی ۱۳۹۴، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ایران تمام تعهدات خود را تحت برجام اجرایی کرده و اجرای آن‌ها مورد تأیید آژانس است. کمی بعد در ساعات اولیه روز ۲۷ دی ۱۳۹۴ (۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶)، بیانیهٔ اجرایی شدن برجام در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، توسط فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرائت شد. سومین سالروز اجرای برجام سوژه آناهیتا بنی‌اسدی برای انتشار طرح زیر است:
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
یعنی ایران می‌تواند ضمن تداوم پیش‌رفت‌های فنی در حوزه هسته‌ای (و موشکی) پابندی خود به برجام را نیز احراز و به نمایش بگذارد و از این طریق در برابر اجماع‌سازی‌ حریف و راه‌اندازی سازوکارهای قهریه بین‌المللی مانع ایجاد کند. اگر هم از پیشرفت‌ها سخنی به میان نیاورند، با انبوه تیترهای درشت و طعنه‌آمیز رسانه‌های داخلی و مقالات تند و سخنرانی‌های آتشین و تحلیل‌های منفی و عکس‌های فوتوشاپ شده از «قلب پر از سیمان» رآکتور اراک مواجه می‌شوند! در واقع، کارگزاران برجام از یک سو در معرض سوءاستفاده‌ها و هجمه‌های تبلیغاتی دشمن خارجی (که زمینه‌ساز هجمه‌های جدی‌تر است) قرار دارند و از سوی دیگر باید با ناملایماتی‌ها و بی انصافی‌های صحنه سیاست داخلی دست و پنجه نرم کنند. حفظ یک «تعادل ظریف» میان اطلاع‌رسانی از پیشرفت‌ها و ممانعت از سواستفاده تبلیغات حریف خارجی نیز کار دشوار و طاقت‌فرسایی است که تلاش و نیرو و وقت و دقت فراوان می‌خواهد. طبیعتا بخشی از این تلاش برعهده دولت، سازمان انرژی اتمی و شخص دکتر صالحی است؛ و بخش دیگر آن بر عهده حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران مسئولی است که می‌توانند همچنان با تشریح درست و امانتدارانه برجام و توضیح موقعیت دشوار دولت برای افکار عمومی، از منافع «ملی» دفاع کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت: «دیپلماسی ایرانی» وابسته به صادق خرازی (دیپلمات دوره اصلاحات) نوشت: توافق هسته‌ای در حال حاضر به پیکره بی‌رمق و خسته‌ای بدل شده که بودن یا نبودنش تفاوتی ندارد. در معاهدات نیز شروط فسخ و ابطال و نسخ آنها قید می‌شود و یا با اتمام مدت معاهده خود به خود معاهده مورد نظر فسخ می‌شود. در معاهدات چند جانبه چنانچه یکی از طرفین بدون تحقق شرایط مندرج در معاهده از آن خارج شود تفسیر یک جانبه صورت گرفته که از نظر حقوقی ارزشی نیز ندارد و معاهده به قوت خود باقی است. در این میان تقسیم نقش اروپا و آمریکا بسیار ظریف و با دقت صورت گرفته است که برای ایران معامله دوسر باخت محسوب می‌شود. همان‌گونه که برجام، مکانیزم‌ساز نبود، سازوکارهای بعدی اروپایی‌ها نیز مکانیزم‌ساز نیست چرا که اساسا مسئله ایران ترنسفر مالی به صورت شبکه‌ای و دسترسی به بازارهای جهانی است در حالی که انتقال فیزیکی پول نمی‌تواند ایران را از منافع گردش سرمایه بهره‌مند کند.
فارسفارس2 هفته قبل
در این رابطه چند گمانه زنی وجود دارد:۱- استعفای ظریف، نوعی فرار به جلوست. همچنان که برخی استعفای ظریف را «پیوست عملی» نامه برخی وزرا به رهبری و فشار به نظام برای پذیرش هزینه‌های کمرشکن الحاق به کنواسیون پالرمو و تصوی cft قلمداد نموده‌اند. ۵- گمانه زنی دیگر از استعفای ظریف واهمه جریان دولت از محاکمه حسین فریدون و به نوعی اعلام جنگ و فرار رو به جلو جریان غربگرا برای جلوگیری از محاکمه برادر رییس جمهور است. طبیعتا موج خبری استعفای معمار برجام چنین پتانسیلی را در خود دارد که مسایل دیگر را به حاشیه براند. ۶- گمانه زنی دیگر آن است که استعفای ظریف در کنار مظلوم نمایی؛ اقدامی در جهت ایجاد نارضایتی عمومی و اعتراضات مردمی می‌باشد. بر این اساس برخی استعفای ظریف را در کنار ناکارآمدی حسن روحانی برای رفع مشکلات کشور، به معنای فروپاشی و ورشکستگی دولت حسن روحانی می‌دانند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
سفارت فرانسه در تهران با تاکید بر این که برجام و توافق هسته‌ای ایران زنده است، در ویدئویی نحوه عملکرد اینستکس را معرفی کرد. به گزارش ایلنا، سفارت فرانسه در تهران در حساب توئیتری خود نوشت: برجام زنده است. برای حفظ این قرار داد علیرغم خروج آمریکا، فرانسه، آلمان و برتانیا اینستکس را ایجاد کرده‌اند. این سفارت همچنین ویدئویی را در مورد نحوه عملکرد اینستکس منتشر کرده است، که در این ویدئو گفته شده؛ توافق هسته‌ای ایران زنده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ۱۳ گزارش صحه نهاده است که ایران به تولید سلاح اتمی دست نمی‌زند. در پی خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، به منظور حفظ این توافق و نیز دفاع از منافع اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا ابزار مالی ایجاد کردند به نام اینستکس.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
کانال مکتوبات موضع قبلی قالیباف در این باره را بازنشر کرده است که با مواضع جدید او بسیار متفاوت و متناقض است. محمدباقر قالیباف در برنامه بدون توقف شبکه سه سیما گفت: «افکار عمومی باورش شده بود که اگر امروز مذاکره کنیم مشکلات حل می‌شود؛ حضرت آقا از اول هم گفتند آمریکا قابل اطمینان نیست؛ در برجام رفتیم چه اتفاقی افتاد، نه مشکلات اقتصادی ما حل شد، نه مشکلات سیاسی ما حل شد، نه دشمنی‌شان رفع شد؛ ما نباید در روش مبارزه بدسلیقه‌گی کنیم و به اصطلاح گاف بدهیم؛ عقیده من این است که ما باید روحیه پیش‌دستانه و بازدارندگی داشته باشیم، ما این روحیه را در حوزه دفاعی داریم» [۲۰ بهمن ۹۷] ۱۱ اردیبهشت ۹۶ | قالیباف «در ایام انتخابات» در شبکه دو سیما: من هم از برجام پاسداری می‌کنم؛ هر دولتی غیر از این دولت، همین مسیر را می‌رفت [ایسنا] ۵ مهر ۹۵ | قالیباف: مذاکره با دشمن نیز به نوعی مبارزه است! بنده با برجام موافق هستم [تسنیم] ۱۸ آبان ۹۴ | قالیباف: برجام بطور کلی و بدون شک، موفقیت بزرگی است! بنده هم به سهم خودم هر جا که فرصتی شد و دستی بر قلم بردم سعی کردم تا از دستگاه دیپلماسی قدرشناسی کنم [فارس] ۲۴ تیر ۹۴ | قالیباف خطاب به ظریف: خداقوت دوست عزیز، وظیفه خود می‌دانم از تلاش‌های مجاهدانه تیم مذاکره‌کننده ایران و به‌خصوص دوست عزیزم جناب آقای دکتر ظریف تقدیر نمایم و به همه‌ آنها خسته نباشید بگویم. منبع: انصاف‌نیوز
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
نماینده مردم قم با اشاره به پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای در روش‌های جدید غنی سازی برای نیروگاه تحقیقاتی تهران تصریح کرد: سوخت ۲۰ درصد مورد نیاز نیروگاه تهران به روش جدید و مدرن و در چارچوب برجام تولید می‌شود و بر اساس تعهدات ما در برجام انجام می‌شود. یک روز پس از سخنان ذوالنوری، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی نیز ضمن بیان پیشرفت‌های به دست آمده برای رآکتور هسته‌ای تهران گفت: ما اگر بخواهیم و اراده باشد و از برجام بیرون بیاییم چهار روزه غنی‌سازی ۲۰ درصد را شروع می‌کنیم اما الان هم اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد داریم. این سخنان در حالی بیان می‌شود که طی چند سال اخیر مذاکرات هسته‌ای و برجام به دستاویزی برای تریبون داری جناح‌های سیاسی و چهره‌های مختلف تبدیل شده است. حتی متاسفانه برخی ائمه جمعه نیز با سخنان تند و تیز همه آنچه را طی مذاکرات هسته‌ای رخ داد زیر سؤال بردند و دیپلمات‌های کشورشان را خواسته یا ناخواسته در جبهه دشمن فرض کردند. با وجود این آیا استفاده ابزاری و سیاسی از برجام و FATF برای تخریب کسانی که بخواهیم یا نخواهیم در خط مقدم مقابله با دشمنان هستند کار صحیحی است؟ این رویه نادرست که امروز چیزی بگوییم و فردا اعتراف کنیم که فلان موضوع به آن بدی که ما گفتیم نبود برای کشور و مردم سودی ندارد و از بین بردن سرمایه‌هاست.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «برندون هامر» نماینده استرالیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که با توجه به تصریح مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به قوانین آژانس و برنامه جامع اقدام مشترک، استرالیا به حمایت خود از برجام ادامه می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت پایبندی کامل ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک و تنظیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید و آن را بسیار حائز اهمیت دانست.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «برندون هامر» نماینده استرالیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که با توجه به تصریح مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به قوانین آژانس و برنامه جامع اقدام مشترک، استرالیا به حمایت خود از برجام ادامه می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت پایبندی کامل ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک و تنظیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید و آن را بسیار حائز اهمیت دانست. انتهای پیام/.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
شناسه خبر: ۸۴۹۴۶۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۲۳:۲۸ ۰ Aخانه | سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان منبع: نماینده استرالیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: با توجه به گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در برجام، استرالیا به حمایت خود از این توافق ادامه می‌دهد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
اعتمادآنلاین| کریستف هاسگن پس از نشست خبری که با همتای فرانسوی خود برای تشریح برنامه‌های دوره ریاست خود در ماه‌های مارس و آوریل برگزار کرد، در پاسخ به این سوال که برنامه شما به عنوان رئیس شورای امنیت برای حفظ برجام چیست، این مطلب را مطرح کرد. فرانسه و آلمان ریاست شورای امنیت را در ماه‌های مارس و آوریل بر عهده دارند. از این‌رو به عنوان دو عضو اتحادیه اروپا سعی می‌کنند که برنامه‌های این دو ماه را با هماهنگی یکدیگر پیگیری کنند. این تصمیم باید از سوی دولت‌ها و اتحادیه اروپا گرفته شود. از این رو تصمیم گیری درباره آن باید از طریق اتحادیه اروپا و دولت‌ها انجام شود.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
سه کشور اروپایی در این بیانیه به صراحت اعلام کردند که انتظار دارند ایران فورا تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را اجرا کند. سه کشور اروپایی کماکان نحوه تحقق این هدف را بررسی می‌کنند. ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهمی است که سه کشور اروپایی امروز برداشتند. سه کشور اروپایی در راستای ایجاد یک نهاد همکاری اثرگذار و شفاف که برای عملیاتی کردنINSTEX لازم است با ایران همکاری می‌کنند. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام FATFخود را سریعا اجرا کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
هرچند در نگاه اول برجام توافقی نبود که با خروج و یا سهل‌انگاری یک یا چند عضو آن بتوان آن را بی‌اثر و یا نادیده انگاشت. اما پس از خروج امریکا از آن سایر اعضای برجام به ویژه اروپاییها تاکنون جز حمایت سیاسی صرف از برجام اقدامی جدی در حمایت از ایران در برابر تحریمهای امریکا به عمل نیاورده و بخش خصوصی این کشورها با امریکا همراهی کرده‌اند. در واقع ضرورتهای نظام بین الملل ایجاب می‌کرد در ادامه برجام هسته‌ای، برجام‌های منطقه‌ای و موضوعی دیگری به سرانجام برسد تا نتیجه مورد انتظار را به ارمغان آورد. در نگاه منصفانه و واقع بینانه می‌توان نتایج مثبت و منفی برجام را مورد توجه قرار داد. تاثیر مثبت برجام را می‌توان در خاتمه دادن به پرونده‌سازی علیه ایران مشاهده کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
سه کشور اروپایی در این بیانیه به صراحت اعلام کردند که انتظار دارند ایران فورا تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را اجرا کند. سه کشور اروپایی کماکان نحوه تحقق این هدف را بررسی می‌کنند. ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهمی است که سه کشور اروپایی امروز برداشتند. سه کشور اروپایی در راستای ایجاد یک نهاد همکاری اثرگذار و شفاف که برای عملیاتی کردنINSTEX لازم است با ایران همکاری می‌کنند. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام FATFخود را سریعا اجرا کند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
امام جمعه ساری با تاکید بر اتکا مسئولان به اقتصاد مقاومتی و تولیدات داخلی برای خودکفایی، گفت: برجام مذاکره بی حاصل است. وی افزود: در آستانه ایام فاطمیه قرار داریم و باید منش و اخلاق زنان و بانوان جامعه فاطمی و زینبی باشد. زندگی حضرت زهرا (س) مجعزه الهی بوده و وی الگو همه بانوان آزاده جهان است. طبرسی با اشاره به گسترش فرهنگ فاطمی و نبوی در جوامع دینی، تصریح کرد: مقام معظم رهبری با ترویج فرهنگ نبوی و تقویت مبانی دینی، گسترش دهنده واقعی مبانی دینی و ارزشی در کشورهای اسلامی شدند. نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به فرارسیدن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، گفت: معمار کبیر انقلاب با درایت هوشمندانه توانسته انقلاب اسلامی ایران را ایجاد و به مقام معظم رهبری بسپارند و ایران اسلامی اکنون در قله اقتدار و پیشرفت است.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 هفته قبل
اقتصادنیوز: نماینده دائم آلمان در سازمان ملل متحد در پاسخ به ایرنا گفت: برجام همچنان زنده است چرا که طرف‌های این توافق می‌خواهند آن را حفظ کنند. فرانسه و آلمان ریاست شورای امنیت را در ماه‌های مارس و آوریل بر عهده دارند. از این رو به عنوان دو عضو اتحادیه اروپا سعی می‌کنند که برنامه‌های این دو ماه را با هماهنگی یکدیگر پیگیری کنند. هاسگن افزود: این که حزب الله دو بخش نظامی و سیاسی دارد درست است اما در کنار آن مجبوریم که با دولت لبنان کار کنیم که در آن لیست حزب الله حضور دارند. از این رو تصمیم گیری درباره آن باید از طریق اتحادیه اروپا و دولت‌ها انجام شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
این نگاه نشان می‌دهد احتمال خروج ایران از برجام صفر نیست و بستگی به متغیرهایی دارد که کشورهای باقی مانده در برجام و همچنین ایالات متحده امریکا بازیگر نقش آن هستند. نشانه هایی که از روند تصویب کنوانسیون پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت دیده می‌شود. محمد جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه یکی از افرادی بود که بارها به مجمع رفت تا از تصویب کنوانسوین‌های مرتبط با FATF حمایت کند. با این تفاسیر باید گفت ایران می‌تواند به این نتیجه برسد که اروپایی‌ها نمی‌توانند خروج امریکا از برجام را پوشش دهند و حمایت سیاسی به تنهایی برای آنها کافی نیست. اگر خبری در مورد خروج ایران از برجام بشنویم هر چند خبر شگفت برای دنیا خواهد بود ولی ایران این موضوع را از همان روز خروج امریکا از برجام روی میز خود قرار داده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
اینستکس به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد تا با ایران تجارت کنند. تبادلات مالی میان واردکنندگان و صادرکنندگان همین کشورها صورت می‌گیرد بدون اینکه تماس مالی مستقیم با ایران داشته باشند. مطلبی که از نظر گذراندید بیانیه وزارت خارجه فرانسه درباره اجرایی شدن کانال ساز و کار مالی ایران و اتحادیه اروپا موسوم به (INSTEX) است. (اینجا) به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین روز یکشنبه ۱۴ بهمن ماه، اروپا اعلام کرد برای اجرا شدن اینستکس ایران باید FATF را بپذیرد که با واکنش تند مقامات ایران مواجه شد. (اینجا) همچنین مقامات و رهبران جهان به غیر از واشنگتن اینستکس را یک دستاورد سیاسی و اقتصادی مهم برای پشتیبانی و حفظ برجام خواندند.
فراروفرارو1 ماه قبل
وزارت خارجه برنامه‌های خود را پیش می‌برد و ما هم اینجا مطالب مختلف را ازجمله در حوزه سیاست خارجی برای آقای رئیس‌جمهور آماده می‌کنیم. جلسات چندنفره و تک‌نفره با آقای رئیس‌جمهور و آقای واعظی هم بوده است. ممکن است یک نفر از نمایندگان مجلس با آقای واعظی جلسه داشته باشد یا یک اصلاح‌طلب با رئیس‌جمهور. اینکه دولت افغانستان را در جریان قرار می‌دادیم یعنی از قصدمان برای مذاکره با آنها اطلاع دادیم یا از دولت افغانستان در مورد قصدمان مشورت خواستیم؟ به دولت افغانستان اطلاع دادیم که چنین تحولی صورت خواهد گرفت و هیئتشان به تهران می‌آید و طبیعی است به نقطه‌نظراتشان گوش دادیم. از دید ما دولت افغانستان دولتی قانونی است و روابط سیاسی و تجاری خوبی با هم داریم و همسایه هم هستیم.
ایلناایلنا2 ماه قبل
مشاور وزیر امور خارجه تاکید کرد: تاخیر بیشتر در تامین منافع ایران در اجرای برجام، ممکن است به منافع راهبردی ایران خدشه وارد کند و برجام دیگر ابزار مفیدی برای تامین منافع ملی ایران نباشد. برجام، چه بودنش و چه نبودنش، اصالت ندارد. وی ادامه داد: اینکه ایران به لحاظ راهبردی از برجام منافعی دارد، نافی تعهد طرف‌های برجام در جهت تامین منافع اقتصادی لغو تحریم‌های هسته‌ای نیست. تاخیر بیشتر در این زمینه، ممکن است به منافع راهبردی ایران خدشه وارد کند و برجام دیگر ابزار مفیدی برای تامین منافع ملی ایران نباشد. صابری افزود: اهمیت اهداف راهبردی برجام را نباید فراموش کرد.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، مجید شاکری در یادداشتی مفصل به نتایج برجام و آثار احتمالی ماندن و خروج از آن پرداخت پرداخته است که بخش اول آن را در ادامه می‌خوانید: سوالی که مدتی است از لایه نخبگانی عبور کرده است و به یک سوال عمومی بدل شده آن است که اکنون که ایران از باقی ماندن در برجام پس از خروج آمریکا از آن عملا هیچ بدست نیاورده باید با برجام چه کرد؟ یک سر طیف آن است که با توجه به آن که صرفا ایران در برجام باقی مانده و بقیه اعضا (چین، روسیه، اروپا و سه کشور آن و آمریکا) عملا در برجام نیستند دلیلی برای ادامه یکطرفه این تعهد نیست و باید آن را دور انداخت. در این نوشتار بعد از شرح تمثیلی شرایط ایران در برجام و تبیین چارچوب فنی- اقتصادی موجود و تطبیق آن با شرایط قبل از برجام و ارائه راهکارهای قابل پیشنهاد، دو اصل کلی حاصل آمده:۱- برای حفظ برجام باید بتوان از آن خارج شد. ۲- بدیل سناریوی خروج از برجام، ماندن در برجام نیست. تحریم کاتسا مفصلا و به وضوح ناقض بندهای ۲۵، ۲۶، ۲۷ و ۲۹ برجام و پی نوشت ۱۶ از پیوست دوم برجام بود. خیلی مهم است که درک شود، منظور حقیر از واکنش خروج از برجام یا ماندن در برجام نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
بنابراین و بنابر مستندات متعدد دیگر، به دلیل نگرفتن تضمین قوی و کافی برای لغو تحریم‌ها، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است. بنابراین به دلیل ادامه اجرای تعهدات برجامی توسط دولت علیرغم نقض فاحش برجام توسط آمریکا، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است. بنابراین به دلیل اجرای تعهدات علیرغم گزارش نادرست آژانس در موضوع PMD، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است. بنابراین به دلیل مرجع بودن تفسیر طرف مقابل و مبهم بودن متن برجام، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است. با توجه به تاکید روحانی و ظریف بر اینکه مسئولیت برجام با دولت است، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
نماینده مردم قم در مجلس گفت: تمام مصالح کشور و مردم در دولت آقای روحانی خلاصه‌شده است در ایجاد برجام، تعریف و تمجید از برجام و حالا هم عزاداری و روضه‌خوانی برای برجام. باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: نماینده مردم قم در مجلس گفت: تمام مصالح کشور و مردم در دولت آقای روحانی خلاصه‌شده است در ایجاد برجام، تعریف و تمجید از برجام و حالا هم عزاداری و روضه‌خوانی برای برجام. وی تأکید کرد: شورای نگهبان همه جور انعطاف به خرج داد تا آقای تاج‌زاده و دوستانش اگر سندی برای تقلب دارند بیاورند، ولی برنامه دوستان از اساس این نبود که بخواهند از مسیر قانونی اقدام کنند. وی افزود: در طول مذاکرات رهبری نظام بارها تذکر دادند که آمریکا غیرقابل‌ اعتماد است، اما دولت مصمم بود برجام را به نتیجه برساند، ولی حالا که برجام برای کشور هیچ آورده‌ای نداشته آقای روحانی مدام از آمریکا و عمل نکردن مقامات آمریکایی به برجام بدگویی می‌کند. تمام مصالح کشور و مردم در دولت آقای روحانی خلاصه‌شده است در ایجاد برجام، تعریف و تمجید از برجام و حالا هم عزاداری و روضه‌خوانی برای برجام!
الفالف1 ماه قبل
میوه‌های باغ برجام، نه کال بود نه شیرین، اصلا درخت برجام میوه نداده بود چراکه آب جوی کدخدا آلوده بود، اصلا آبی به پای درخت برجام نرساند که میوه‌اش را بچینیم! رسم تازه‌ای را آغاز کرده‌اند، با یک توافق دیگر اما اینبار جانب احتیاط را نگه داشته‌اند که برای رسیدن به آن هدف، وعده‌های شیرین و لذیذ به مردم ندهند. به سرنوشت برجام نگاه کنید و آنچه که برای آن وعده داده شده بود، به برجام دوم توجه کنید، در چهل سالگی انقلاب، مصادف شدن فشار برای تحمیل اف. ای. تی. اف، عجیب است. آیا به انصاف و به صلاح است که در این زاد روز چهل سالگی تن به یک توافق دیگری بدهیم که باید برای آن هزینه بدهیم، هزینه‌ای که به آینده انقلاب و اسلام گره خورده است. ۲۲ بهمن در راه است، این روز را روز رفراندوم برای تعیین تکلیف برجام هسته‌ای‌ و اف. ای. تی. اف قرار دهیم تا قرار دل یابیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 هفته قبل
چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درحالی روز جمعه منتشرشد که بازتایید فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران، باردیگر بازتاکیدی برتعهدات برجامی اروپا در قبال ایران را نشان می‌دهد. گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را می‌توان بخش مهمی از دیپلماسی برجامی ایران تفسیر کرد. دراین میان، نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد تخصصی بین المللی چه در پیش از برجام وچه پس از توافق برجام مهم بوده است. ایالات متحده آمریکا نیز در حالی از برجام خارج شد که حتی سازمان‌های اطلاعاتی این کشور پایبندی ایران به برجام را تایید کرده بودند. ماه گذشته'جینا هاسپل'رئیس سیا نیز در گزارش به کنگره آمریکا گفت که ایران، برجام را اجرا کرده و از تعهداتش تخطی نکرده است.
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
این مساله که برجام ابر جنگ را از فضای ایران خارج کرد، احتمالا اولین بار در سخنان رئیس جمهور در همدان مطرح شد. سئوال مهم و بسیار جدی که با توجه به اشراف دکتر روحانی به حوادث و موضوعات گوناگونی که بین جمهوری اسلامی ایران و غرب پس از انقلاب اسلامی گذشته، این است که بر اساس چه تحلیلی، ایشان اولتیماتوم اولاند در تهدید جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته بود. یکی از آنها اعتراف روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز است که جمهوری اسلامی ایران را برنده جنگ چهل ساله با آمریکا دانست. https: //www. mashreghnews. ir/news/۹۲۲۶۲۹/ [۶] - خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، ۱۷/۱/۱۳۹۴، کد خبر ۸۱۵۶۱۲۲۵ همچنین، خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، ۲۳/۴/۱۳۹۴، کد خبر، ۹۴۰۲۳۱۳۱۲۷. http: //www. ghatreh. com/news/nn۳۶۱۴۱۲۸۳/ [۳۱] - [۳۱] - سایت مقام معظم رهبری، ۲۷/۱۱/۹۵ [۳۲] - فایننشال: در جنگ ۴۰ ساله ایران بر آمریکا پیروز شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه شنبه طی سخنانی در نشست شورای امنیت، گفت: ما به اجرای توافق هسته‌ای با ایران ادامه خواهیم داد و تلاش می‌کنیم برای حفظ اعتبار شورای امنیت سازمان ملل متحد، به این توافق احترام بگذاریم. فدریکا موگرینی در این باره گفت: در کنار اجرای تعهدات ایران، لغو تحریم‌ها بخش اساسی این توافق است؛ بنابراین ما همچنان برای حفظ منافع اقتصادی ایران ناشی از لغو تحریم‌ها تلاش خواهیم کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به بحران ونزوئلا، تأکید کرد: هیچ گونه اقدام نظامی چه از داخل و چه از خارج برای حل بحران این کشور که همچنان بر وخامت آن افزوده می‌شود، پذیرفتنی نیست. موگرینی همچنین افزود راه حل بحران ونزوئلا نمی‌تواند و نباید از خارج بر این کشور تحمیل شود. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تأکید کرد: یک طرح بین المللی برای ایجاد صلح و دستیابی به راه حل دیپلماتیک، می‌تواند به برون رفت از این بحران کمک کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه روز ۲۶ دی‌ماه که جهت اعلام آغاز روز اجرای برجام به «وین» رفته بود، در بدو ورود به فرودگاه گفت: «ما فکر می‌کنیم از طریق برجام، همه قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت و همه قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان یابد و رسما لغو شود. مذاکره برای تغییر رفتار ایرانماه‌ها از اجرایی شدن برجام در دی‌ماه سال ۹۴ گذشت؛ اما خبری از لغو تحریم‌ها نشد. ظریف، وزیر خارجه، دی‌ماه ۹۷ در گفت‌وگو با روزنامه «خراسان» با تأکید بر اینکه شکی نیست که اروپایی‌ها در عمل به تعهدات خود کوتاهی کرده‌اند، اظهار داشت: «این واقعیت به این معنی نیست که هدف از برجام اقتصادی بود. مذاکرات ما درباره برجام تا فروردین ۹۴ (یعنی سه ماه قبل از توافق نهایی برجام) صرفا هسته‌ای و امنیتی بود؛ بحث‌های هسته‌ای، امنیتی و خارج شدن از شورای امنیت بحث‌های اصلی ما بود و اینکه کسی بگوید هدف برجام اقتصادی بود با واقعیات و خطوط قرمزی که برای ما ترسیم شده بود، نمی‌سازد.» آدرس غلط ظریف، پیش‌تر در اظهارات بقیه چهره‌های دولتی نیز قابل رصد بوده است. آقای عباس آخوندی، وزیر سابق راه، تیرماه ۹۷ در تحلیلی، یکی از آثار برجام را فزونی‌گرفتن «قدرت نرم» جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: «توافق برجام موجب فزونی آشکار در قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران شد.
ایرناایرنا4 هفته قبل
به گزارش خبرنگاران و رسانه‌های خارجی، آنگلا مرکل روز شنبه درجریان سخنرانی خود، خروج نیروهای آمریکایی ازسوریه را زیر سوال برد و گفت: آیا کار درستی است که نیروها را فوری از سوریه خارج کرد؟ آیا این اقدام ایران و روسیه را تقویت نمی‌کند؟ وی همچنین از برجام حمایت کرد وگفت که برجام توافقی کارآمد است که به حفظ کردنش می‌ارزد. به گزارش ایرنا، پیش از این فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرده بود. وی دیروز (۲۶ بهمن) در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت حفظ توافق هسته‌ای با ایران 'مساله‌ای امنیتی است'. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم درهمین کنفرانس تعهد قدرت‌های اروپایی به توافق هسته‌‌ای را تکرار کرد وگفت: 'بدون برجام 'منطقه امن‌تر نخواهد بود و اتفاقا به رویارویی آشکار نزدیکتر خواهد شد. ' کنفرانس سالانه مونیخ از دیروز ۲۶ بهمن آغاز شده و فردا ۲۸ بهمن پایان می‌یابد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
ظریف اظهار داشت که اگر اروپایی‌ها تغییر در برنامه موشکی ایران و تصویب قوانینی مانند «اف‌ای‌تی‌اف» را پیش شرط انجام تعهدات خود در قبال برجام را قرار دهند ما گزینه‌های مختلفی داریم که یکی از آن‌ها خروج از برجام است. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برخی اختلاف نظرهای جزئی بین ایران و روسیه در سوریه تاکید کرد که هیچ اختلافی بین ما درباره روند سیاسی در سوریه نیست. وی تاکید کرد که زمینه گفت‌وگو با کشورهای عربی مهیا است و همسایگان عرب ایران باید رفتارشان را تغییر دهند. ظریف گفت که تصمیم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مسئله داخلی این کشور است و ایران به دنبال نفوذ و توسعه طلبی نیست. وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که عملیات‌هایاسرائیل در سوریه ماجراجویانه است و تهران دائما در این زمینه با روسیه در حال مشورت است.

به انتهای لیست رسیدید