اخبار برجام - آخرین و مهم ترین اخبار برجام از خبرگزاری‌های ایران | خبری

برجام

افتصادنیوزافتصادنیوز4 روز قبل
در چنین شرایطی، هیچ تصمیمی نمی‌تواند حداقل‌های راهبردی ایران در سال‌های قبل از ۲۰۱۳ را فراهم سازد. واقعیت آن است که بخش قابل‌توجهی از بازار اقتصادی ایران تحت تاثیر فضای روانی قرار دارد. فضای روانی ایجادشده در ارتباط با حوزه اقتصادی ایران عمدتا ناشی از شرایطی است که دولت از الگوی غیرشفاف با جامعه استفاده کرده است. تاثیر کاهش تعهدات برجامی ایران بر الگوهای کنش متقابل ایران و آمریکاواقعیت آن است که در شرایط بعد از کاهش تعهدات برجامی ایران، دیپلماسی اجبار ایالات‌متحده در محدودسازی و مقابله با قدرت ایران ادامه یافته است. وضعیت فوق‌العاده در سیاست راهبردی آمریکا علیه ایران تا سال ۲۰۱۹ ادامه یافته است.
فراروفرارو4 ماه قبل
فرارو- در ساعات ابتدایی ۲۶ دی ۱۳۹۴، در آستانه انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دربارهٔ انجام تعهدات هسته‌ای ایران در توافق جامع اتمی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، جان کری، وزیر خارجه خود را با مجوز لغو تحریم‌های ایران راهی وین کرد. چند ساعت بعد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سایر اعضاء تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران برای صدور بیانیهٔ مشترک آغاز اجرای برجام راهی وین و مقر سازمان ملل در این شهر شدند. در ساعت پایانی ۲۶ دی ۱۳۹۴، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ایران تمام تعهدات خود را تحت برجام اجرایی کرده و اجرای آن‌ها مورد تأیید آژانس است. کمی بعد در ساعات اولیه روز ۲۷ دی ۱۳۹۴ (۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۶)، بیانیهٔ اجرایی شدن برجام در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، توسط فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرائت شد. سومین سالروز اجرای برجام سوژه آناهیتا بنی‌اسدی برای انتشار طرح زیر است:
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
یعنی ایران می‌تواند ضمن تداوم پیش‌رفت‌های فنی در حوزه هسته‌ای (و موشکی) پابندی خود به برجام را نیز احراز و به نمایش بگذارد و از این طریق در برابر اجماع‌سازی‌ حریف و راه‌اندازی سازوکارهای قهریه بین‌المللی مانع ایجاد کند. اگر هم از پیشرفت‌ها سخنی به میان نیاورند، با انبوه تیترهای درشت و طعنه‌آمیز رسانه‌های داخلی و مقالات تند و سخنرانی‌های آتشین و تحلیل‌های منفی و عکس‌های فوتوشاپ شده از «قلب پر از سیمان» رآکتور اراک مواجه می‌شوند! در واقع، کارگزاران برجام از یک سو در معرض سوءاستفاده‌ها و هجمه‌های تبلیغاتی دشمن خارجی (که زمینه‌ساز هجمه‌های جدی‌تر است) قرار دارند و از سوی دیگر باید با ناملایماتی‌ها و بی انصافی‌های صحنه سیاست داخلی دست و پنجه نرم کنند. حفظ یک «تعادل ظریف» میان اطلاع‌رسانی از پیشرفت‌ها و ممانعت از سواستفاده تبلیغات حریف خارجی نیز کار دشوار و طاقت‌فرسایی است که تلاش و نیرو و وقت و دقت فراوان می‌خواهد. طبیعتا بخشی از این تلاش برعهده دولت، سازمان انرژی اتمی و شخص دکتر صالحی است؛ و بخش دیگر آن بر عهده حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران مسئولی است که می‌توانند همچنان با تشریح درست و امانتدارانه برجام و توضیح موقعیت دشوار دولت برای افکار عمومی، از منافع «ملی» دفاع کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت: «دیپلماسی ایرانی» وابسته به صادق خرازی (دیپلمات دوره اصلاحات) نوشت: توافق هسته‌ای در حال حاضر به پیکره بی‌رمق و خسته‌ای بدل شده که بودن یا نبودنش تفاوتی ندارد. در معاهدات نیز شروط فسخ و ابطال و نسخ آنها قید می‌شود و یا با اتمام مدت معاهده خود به خود معاهده مورد نظر فسخ می‌شود. در معاهدات چند جانبه چنانچه یکی از طرفین بدون تحقق شرایط مندرج در معاهده از آن خارج شود تفسیر یک جانبه صورت گرفته که از نظر حقوقی ارزشی نیز ندارد و معاهده به قوت خود باقی است. در این میان تقسیم نقش اروپا و آمریکا بسیار ظریف و با دقت صورت گرفته است که برای ایران معامله دوسر باخت محسوب می‌شود. همان‌گونه که برجام، مکانیزم‌ساز نبود، سازوکارهای بعدی اروپایی‌ها نیز مکانیزم‌ساز نیست چرا که اساسا مسئله ایران ترنسفر مالی به صورت شبکه‌ای و دسترسی به بازارهای جهانی است در حالی که انتقال فیزیکی پول نمی‌تواند ایران را از منافع گردش سرمایه بهره‌مند کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
البته ایران باید زودتر و بعد از بدعهدی غربی‌ها دست به چنین اقدامی می‌زد؛ به‌هرحال ایران گام اول را انجام داده و اگر غربی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، گام دوم را اجرایی خواهد کرد. ایران باید از بسیاری از تعهدات خود در برجام بکاهد. وی گفت: باید به طرف مقابل فهماند که اهرم تحریم کارایی لازم را برای آنها نداشته است. این کارشناس سیاسی درباره واکنش اروپا می‌گوید: واقعیت این است که اروپایی‌ها عملا نمی‌توانند در مورد تعهداتشان در برجام اقدامی انجام دهند، چرا که آنها درگیر سیستم آمریکا بوده و بدون آنها نمی‌توانند اقدامی انجام دهند. وی همچنین درباره پیشنهاد آمریکا برای مذاکره گفت: ترامپ می‌گوید ما زمانی با ایران مذاکره می‌کنیم که آنها غنی‌سازی را کنار بگذارند، برد موشک‌هایشان را به زیر ۳۰۰ کیلومتر برسانند و از منطقه خارج شوند؛ آن زمان با ایران مذاکره خواهیم کرد. جمهوری اسلامی هم بارها اعلام کرده که مذاکره نخواهد کرد، زیرا آنها قابل اعتماد نیستند و دوباره سرانجام این مذاکره هم همانند برجام خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
کافی است همه ۳۶۵ روز گذشته را با روزهای پس از اجرای برجام به مقایسه بنشینیم تا به این مهم برسیم که «برجام» تا چه اندازه نه تنها برای ایران بلکه برای جهان، یک توافق و رویکرد مهم و ضروری بود. اما اکنون که هر روز با خبر نایاب و یا گران شدن یک یا چند محصول اولیه زندگی از خواب بیدار می‌شویم می‌توانیم به خوبی درک کنیم که برجام یک دستاورد بزرگ برای کشور داشت که همان «امید» بود. کشور در بخش‌های مختلف، آینده خوب و پررونقی را برای خود متصور شده بود، اقتصاد کشور با تکیه بر گشایشی که در زمینه مبادلات مالی و بانکی در نتیجه برجام ایجاد شده بود توانست جان دوباره‌ای بگیرد و خود را برای روزهای شکوفایی آماده کند، اتفاقی که با تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به نقطه پایان خود رسید. اکنون دیگر چیزی از برجام باقی نمانده است و این توافق مهم بین‌المللی و تاریخی نفس‌های آخر خود را می‌کشد. برجام با وجود همه تلاش‌هایی که در یک سال گذشته برای زنده ماندن به خود دیده بود، به نقطه پایان خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم علیرضا اکبری، نوشته است: جمهوری اسلامی ایران، آماده می‌شود تا اقداماتی متقابل و ابتکاراتی را برای رویارویی با نقض عهد ایالات متحده امریکا در برجام و ترک فعل دیگر طرف‌های برجام، برای تامین امتیازهای ایران از توافق انجام دهد. بر اساس نص برجام جمهوری اسلامی ایران حق دارد در صورت نقض یا نقص اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل، اقداماتی متقابل انجام دهد، چرا که هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده، امتیازهای زیادی در اختیار طرف مقابل گذاشته است و منفعت برجام را هم باید دریافت کند. به شخصه معتقدم که جمهوری اسلامی ایران، باید پیش‌بینی چنین شرایطی را در حین انعقاد برجام انجام می‌داد. یک گفتمان تازه‌ای در میان متولیان برجام در حال شکل گرفتن است که گروهی از مسوولان کشور از این عبارت استفاده می‌کنند که «برجام جزئی از نظام کنترل تسلیحات بین‌المللی است.» من با این ارزیابی اخیر مخالفم، برجام جزئی از نظام کنترل تسلیحات و عدم اشاعه «بین‌المللی» نیست. دیدگاه من این است که به واسطه اینکه هزینه‌های زیادی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای برجام پرداخت شده است، قاعدتا باید آخرین نفری باشیم که از امتیازات برجام چشم‌پوشی بکنیم.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
ایران در تصمیم خود از برجام خارج نشده و دو ماه به جهانیان فرصت داده کاری بکنند وگرنه مسئولیت شکست برجام و هرگونه تبعات احتمالی آن به طور کامل بر عهده آمریکا و اعضای باقی مانده در برجام قرار خواهد داشت. وزیر خارجه یادآور شد: اقدام اخیر جمهوری اسلامی ایران در دادن فرصت ۶۰ روزه به ۵ کشور باقی مانده در برجام این فرصت را به آنها ارائه می‌کند که بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، برجام را به حالت اولیه برگردانند. در کارها عجله نمی‌کنیمرئیس‌جمهور در عین حال صبر و حوصله یک‌ساله ایران پس از خروج آمریکا از برجام را یادآور شد و افزود: امروز نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم و همه مردم ما و جهان بدانند که امروز، روز پایان برجام نیست، اما روز گام جدید در برجام و در چارچوب برجام است. برجام، همان برجام است و تغییر نمی‌کند اما حاضریم برای اجرایی‌شدن بهتر آن و اجرای تعهدات شما و شکل اجرای تعهدات، پای میز مذاکره بنشینیم. آیا ایران از برجام خارج شده است؟ تصمیم روز گذشته ایران به معنای خروج از برجام نیست؛ بلکه ماده ۲۶ برجام به صراحت ذکر کرده که ایران تحمیل تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزیی اجرای تعهدات خود بروفق این برجام، تلقی خواهد نمود.
فارسفارس2 ماه قبل
در این رابطه چند گمانه زنی وجود دارد:۱- استعفای ظریف، نوعی فرار به جلوست. همچنان که برخی استعفای ظریف را «پیوست عملی» نامه برخی وزرا به رهبری و فشار به نظام برای پذیرش هزینه‌های کمرشکن الحاق به کنواسیون پالرمو و تصوی cft قلمداد نموده‌اند. ۵- گمانه زنی دیگر از استعفای ظریف واهمه جریان دولت از محاکمه حسین فریدون و به نوعی اعلام جنگ و فرار رو به جلو جریان غربگرا برای جلوگیری از محاکمه برادر رییس جمهور است. طبیعتا موج خبری استعفای معمار برجام چنین پتانسیلی را در خود دارد که مسایل دیگر را به حاشیه براند. ۶- گمانه زنی دیگر آن است که استعفای ظریف در کنار مظلوم نمایی؛ اقدامی در جهت ایجاد نارضایتی عمومی و اعتراضات مردمی می‌باشد. بر این اساس برخی استعفای ظریف را در کنار ناکارآمدی حسن روحانی برای رفع مشکلات کشور، به معنای فروپاشی و ورشکستگی دولت حسن روحانی می‌دانند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
سفارت فرانسه در تهران با تاکید بر این که برجام و توافق هسته‌ای ایران زنده است، در ویدئویی نحوه عملکرد اینستکس را معرفی کرد. به گزارش ایلنا، سفارت فرانسه در تهران در حساب توئیتری خود نوشت: برجام زنده است. برای حفظ این قرار داد علیرغم خروج آمریکا، فرانسه، آلمان و برتانیا اینستکس را ایجاد کرده‌اند. این سفارت همچنین ویدئویی را در مورد نحوه عملکرد اینستکس منتشر کرده است، که در این ویدئو گفته شده؛ توافق هسته‌ای ایران زنده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ۱۳ گزارش صحه نهاده است که ایران به تولید سلاح اتمی دست نمی‌زند. در پی خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، به منظور حفظ این توافق و نیز دفاع از منافع اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا ابزار مالی ایجاد کردند به نام اینستکس.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
این کاهش تعهدات در بند مورد اشاره تفکیک نشده است؛ مشخص نیست که آیا کاهش تعهدات ایران شامل تعداد سانتریفیوژهاست یا سطح غنی‌سازی‌ و یا فعال کردن کدام مراکز هسته‌ای است؟ از این‌رو، ایران برای کاهش تعهدات خود، از تمامی این اختیارات برخوردار است. در اینجا سؤال پیچیده‌ای به‌وجود می‌آید: اگر ایران گام‌هایی برای کاهش تعهدات خود بردارد، عکس‌العمل طرف‌های دیگر برجام چگونه خواهد بود؟ این مسئله‌ای است که در برجام پیش‌بینی نشده است. این در واقع بخش تاریک قطعنامه محسوب می‌شود اما نمی‌تواند ابتدا به ساکن منجر به مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌های شورای امنیت باشد. این به معنی آن است که کل برجام بلاموضوع می‌شود؛ یعنی بازگشت وضعیت به پیش از انعقاد برجام. اما کاهش تعهدات به‌صورت جزئی از طرف ایران می‌تواند باعث عملکرد متقابل اروپایی‌ها شود بدون اینکه به بازگشت تحریم‌های شورای امنیت منتهی شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
کانال مکتوبات موضع قبلی قالیباف در این باره را بازنشر کرده است که با مواضع جدید او بسیار متفاوت و متناقض است. محمدباقر قالیباف در برنامه بدون توقف شبکه سه سیما گفت: «افکار عمومی باورش شده بود که اگر امروز مذاکره کنیم مشکلات حل می‌شود؛ حضرت آقا از اول هم گفتند آمریکا قابل اطمینان نیست؛ در برجام رفتیم چه اتفاقی افتاد، نه مشکلات اقتصادی ما حل شد، نه مشکلات سیاسی ما حل شد، نه دشمنی‌شان رفع شد؛ ما نباید در روش مبارزه بدسلیقه‌گی کنیم و به اصطلاح گاف بدهیم؛ عقیده من این است که ما باید روحیه پیش‌دستانه و بازدارندگی داشته باشیم، ما این روحیه را در حوزه دفاعی داریم» [۲۰ بهمن ۹۷] ۱۱ اردیبهشت ۹۶ | قالیباف «در ایام انتخابات» در شبکه دو سیما: من هم از برجام پاسداری می‌کنم؛ هر دولتی غیر از این دولت، همین مسیر را می‌رفت [ایسنا] ۵ مهر ۹۵ | قالیباف: مذاکره با دشمن نیز به نوعی مبارزه است! بنده با برجام موافق هستم [تسنیم] ۱۸ آبان ۹۴ | قالیباف: برجام بطور کلی و بدون شک، موفقیت بزرگی است! بنده هم به سهم خودم هر جا که فرصتی شد و دستی بر قلم بردم سعی کردم تا از دستگاه دیپلماسی قدرشناسی کنم [فارس] ۲۴ تیر ۹۴ | قالیباف خطاب به ظریف: خداقوت دوست عزیز، وظیفه خود می‌دانم از تلاش‌های مجاهدانه تیم مذاکره‌کننده ایران و به‌خصوص دوست عزیزم جناب آقای دکتر ظریف تقدیر نمایم و به همه‌ آنها خسته نباشید بگویم. منبع: انصاف‌نیوز
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ترک ژاپن و سفر به چین، گفت: لازم است در شرایطی که آمریکا با تلاش برای ایجاد تنش و درگیری و نقض برجام اقدام می‌کند ما هم کشورهای مهم را در جریان آخرین تحولات قرار دهیم و مشورت‌های مان را با آنها ادامه دهیم. وی ادامه داد: روز چهارشنبه گذشته به مسکو سفر کردم و سفر از قبل تعیین شده‌ای به ترکمنستان داشتم. همچنین سفرهایی به هند و ژاپن و در نهایت به چین دارم تا شرکای مان به خصوص اعضای برجام را در جریان آخرین تحولات قرار دهم. ظریف اظهار داشت: سفر به ژاپن برای مشورت با مقامات عالی ژاپن درباره نحوه حفظ برجام با توجه به علاقه آنها بود و تاکید آنها مبنی بر حفظ برجام است ما نیز معتقدیم حفظ برجام تنها از طریق عملی ممکن است و نه فقط از طریق بیانیه‌های حمایتی. وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با نخست وزیر و وزیر امور خارجه ژاپن بحث‌های خوبی داشتیم که امیدوارم بحث‌ها به نفع مردم دو کشور باشد.
وانانیوزوانانیوز2 هفته قبل
علاء الدین بروجردی درباره پاسخ‌های احتمالی ایران به خروج آمریکا از برجام گفت: برجام یک جاده دو طرفه بود باید بپذیریم که ما تعدادی از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را محدود کردیم که آمریکایی‌ها هم به عنوان کشور امضاکننده قرارداد قرار بود تحریم‌ها را بردارند. وی افزود: ‌بعد از روی کار آمدن ترامپ نقض عهد در برجام صورت گرفت برجامی که جاده دو طرفه بود. پذیرفتنی نیست که ما به تعهداتمان ادامه دهیم و طرف مقابل این کار را نکند؛ لذا زمان برای بازنگری جدی در اجرای برجام فرا رسیده است. بروجردی با بیان این‌که «اقدامات متقابل را شورای امنیت فردا اعلام می‌کند» گفت: زمان برای تجدید نظر در اجرای برجام فرا رسیده است آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند ما دیگر نمی‌توانیم نظاره‌گر از بین رفتن منافع خودمان باشیم.

ویدیو/ روحانی: برجام پابرجاست

انتخابانتخاب1 هفته قبل
ایمناایمنا1 هفته قبل
رئیس جمهوری ایران همزمان با این تحول راه امروز ایران را نه راه جنگ بلکه گشوده نگه داشتن مسیر دیپلماسی توصیف کرد. این اظهارات با واکنش‌های زیادی در توییتر مواجه شد که محور اکثر آنها تحسین اقدام متقابل در برابر خروج آمریکا از برجام بود. ‏محدودکردن همکاری‌های ایران پیام روشنی دارد، آمریکا و اروپا به اجرای تعهدات خود برگردند وشرکای ⁧‫برجام‬⁩ برای حفظ آن هزینه کنند. آماده مذاکره برای اجرایی شدن بهتر برجام هستیم؛ برجام همان است و هیچ تغییری نخواهد یافت. اعمال حق در درون برجام‫محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت: ‬تصمیم ایران به کاهش سطح تعهدات هسته‌ای اعمال حقی است که خود برجام مقرر کرده است؛ ‏پیمان ان. پی. تی.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک روز پس از احضار سفیر فرانسه در تهران در واکنش به اظهارات سفیر این کشور در واشنگتن، کاخ الیزه پایبندی خود به برجام را تأیید کرد. به گزارش ایسنا، دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۶ فروردین در پاسخ مکتوب به پرسش خبرنگار یورونیوز درباره آخرین موضع رسمی این کشور در مورد پرونده هسته‌ای ایران نوشت: یادآوری می‌کنیم که موضع فرانسه در قبال برجام تغییر نکرده است. این بدان معناست که فرانسه به اجرای برجام پایبند است و تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات خود در زمینه هسته‌ای عمل کند، فرانسه نیز از توافق هسته‌ای حمایت خواهد کرد. ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا در توئیتر نوشته بود که ایران پس از انقضای برجام حق غنی‌سازی اورانیوم را نخواهد داشت. به دنبال این اظهارات، فیلیپ تیه‌بو که به تازگی مأموریت خود را به عنوان سفیر فرانسه در تهران آغاز کرده است، به نشانه اعتراض به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ماه قبل
نماینده مردم قم با اشاره به پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای در روش‌های جدید غنی سازی برای نیروگاه تحقیقاتی تهران تصریح کرد: سوخت ۲۰ درصد مورد نیاز نیروگاه تهران به روش جدید و مدرن و در چارچوب برجام تولید می‌شود و بر اساس تعهدات ما در برجام انجام می‌شود. یک روز پس از سخنان ذوالنوری، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی نیز ضمن بیان پیشرفت‌های به دست آمده برای رآکتور هسته‌ای تهران گفت: ما اگر بخواهیم و اراده باشد و از برجام بیرون بیاییم چهار روزه غنی‌سازی ۲۰ درصد را شروع می‌کنیم اما الان هم اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد داریم. این سخنان در حالی بیان می‌شود که طی چند سال اخیر مذاکرات هسته‌ای و برجام به دستاویزی برای تریبون داری جناح‌های سیاسی و چهره‌های مختلف تبدیل شده است. حتی متاسفانه برخی ائمه جمعه نیز با سخنان تند و تیز همه آنچه را طی مذاکرات هسته‌ای رخ داد زیر سؤال بردند و دیپلمات‌های کشورشان را خواسته یا ناخواسته در جبهه دشمن فرض کردند. با وجود این آیا استفاده ابزاری و سیاسی از برجام و FATF برای تخریب کسانی که بخواهیم یا نخواهیم در خط مقدم مقابله با دشمنان هستند کار صحیحی است؟ این رویه نادرست که امروز چیزی بگوییم و فردا اعتراف کنیم که فلان موضوع به آن بدی که ما گفتیم نبود برای کشور و مردم سودی ندارد و از بین بردن سرمایه‌هاست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
بنابراین هدف از پیگیری این سیاست پلکانی در ایران، ارسال یک پیام روشن و شفاف به طرف اروپایی و آمریکایی مبنی بر ضرورت حفظ برجام است. اکنون باید منتظر باشیم و ببینیم که اروپا و آمریکا چه برداشتی از این پیام خواهند داشت و چه اقداماتی انجام خواهند داد. مساله اصلی این است که اروپا تا چه حد این پیام ایران را جدی می‌گیرد و تلاش می‌کند که یک واکنش عینی و ملموس از خود نشان دهد. بنابراین آنها سعی دارند سیاست پلکانی را به شکل مدیریت‌شده‌ای جلو ببرند. بخشی از این تعلل اروپایی‌ها نیز به مشکلات داخلی اتحادیه اروپا همچون برگزیت، مهاجرت‌ها و بحران مالی بازمی‌گردد ولی در عین حال تردیدی نیست که اروپا می‌توانست قوی‌تر ظاهر شود و در حفظ برجام نیز مصمم‌تر عمل کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز یکشنبه در سایت خود اعلام کرد که زمان خود در آمریکای لاتین و بالکان را صرف کار روی ونزوئلا، آینده اروپا و برجام کرده است.

برجام نیم‌سوز شد/پیشخوان

16+
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارش «برندون هامر» نماینده استرالیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که با توجه به تصریح مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به قوانین آژانس و برنامه جامع اقدام مشترک، استرالیا به حمایت خود از برجام ادامه می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت پایبندی کامل ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک و تنظیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید و آن را بسیار حائز اهمیت دانست.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «برندون هامر» نماینده استرالیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که با توجه به تصریح مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به قوانین آژانس و برنامه جامع اقدام مشترک، استرالیا به حمایت خود از برجام ادامه می‌دهد. وی با اشاره به اهمیت پایبندی کامل ایران به تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک و تنظیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید و آن را بسیار حائز اهمیت دانست. انتهای پیام/.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
شناسه خبر: ۸۴۹۴۶۳ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۲۳:۲۸ ۰ Aخانه | سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان منبع: نماینده استرالیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: با توجه به گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در برجام، استرالیا به حمایت خود از این توافق ادامه می‌دهد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
اعتمادآنلاین| کریستف هاسگن پس از نشست خبری که با همتای فرانسوی خود برای تشریح برنامه‌های دوره ریاست خود در ماه‌های مارس و آوریل برگزار کرد، در پاسخ به این سوال که برنامه شما به عنوان رئیس شورای امنیت برای حفظ برجام چیست، این مطلب را مطرح کرد. فرانسه و آلمان ریاست شورای امنیت را در ماه‌های مارس و آوریل بر عهده دارند. از این‌رو به عنوان دو عضو اتحادیه اروپا سعی می‌کنند که برنامه‌های این دو ماه را با هماهنگی یکدیگر پیگیری کنند. این تصمیم باید از سوی دولت‌ها و اتحادیه اروپا گرفته شود. از این رو تصمیم گیری درباره آن باید از طریق اتحادیه اروپا و دولت‌ها انجام شود.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
سه کشور اروپایی در این بیانیه به صراحت اعلام کردند که انتظار دارند ایران فورا تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را اجرا کند. سه کشور اروپایی کماکان نحوه تحقق این هدف را بررسی می‌کنند. ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهمی است که سه کشور اروپایی امروز برداشتند. سه کشور اروپایی در راستای ایجاد یک نهاد همکاری اثرگذار و شفاف که برای عملیاتی کردنINSTEX لازم است با ایران همکاری می‌کنند. در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام FATFخود را سریعا اجرا کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
هرچند در نگاه اول برجام توافقی نبود که با خروج و یا سهل‌انگاری یک یا چند عضو آن بتوان آن را بی‌اثر و یا نادیده انگاشت. اما پس از خروج امریکا از آن سایر اعضای برجام به ویژه اروپاییها تاکنون جز حمایت سیاسی صرف از برجام اقدامی جدی در حمایت از ایران در برابر تحریمهای امریکا به عمل نیاورده و بخش خصوصی این کشورها با امریکا همراهی کرده‌اند. در واقع ضرورتهای نظام بین الملل ایجاب می‌کرد در ادامه برجام هسته‌ای، برجام‌های منطقه‌ای و موضوعی دیگری به سرانجام برسد تا نتیجه مورد انتظار را به ارمغان آورد. در نگاه منصفانه و واقع بینانه می‌توان نتایج مثبت و منفی برجام را مورد توجه قرار داد. تاثیر مثبت برجام را می‌توان در خاتمه دادن به پرونده‌سازی علیه ایران مشاهده کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
وی افزود: طرف اصلی ما در برجام آمریکا بود و حتی اروپایی‌ها هم در مذاکرات به این موضوع خرده می‌گرفتند که ایران مذاکرات خود را با آمریکا تمام کرده است و اکنون از ما می‌خواهید آن را تایید کنیم. وی گفت: برجام فایده زیادی داشت اما در بخش نفت نتوانستیم از این مزایا استفاده کنیم. اکنون همه در فکر استقلال از آمریکا هستند که پارادایم شیفت مورد نظر با خروج آمریکا از برجام شروع شده است. معاون وزیر نفت همچنین گفته است: اروپایی‌ها هم پس از خروج آمریکا از برجام متوجه شدند که گروگان آمریکا از نظر مالی و اقتصادی و سیاسی هستند. برای استقلال تلاش می‌کنند اما این موضوع ۵۰ و ۶۰ سال طول خواهد کشید.

برجام در گذر زمان

الفالف1 هفته قبل
ایرناایرنا1 هفته قبل
همه مردم ایران و جهان بدانند امروز روز پایان برجام نیست بلکه گام جدید در برجام بر طبق برجام و براساس برجام است. به ۵ کشور طرف برجام پیغام دادیم اگر این اقدام ایران را بهانه‌ای برای حضور پرونده ایران در شورای امنیت قرار دهند با اقدام فوری ایران مواجه خواهند شد. به نظر می‌رسد صبر راهبردی ایران پس از یک سال بدعهدی امریکا و اروپا به پایان رسیده و'تصمیم راهبردی ایران' بدون توجه به واکنش‌های امریکا و اروپا رونمایی می‌شود. از دیگر سو، امریکا به خوبی از ظرفیت‌های راهبردی ایران در حوزه‌های مختلف که پشتوانه غیرقابل خدشه‌ای برای پیشبرد تصمیمات راهبردی است، به خوبی اگاهی دارد. در این چارچوب، ترکیب صبر راهبردی، ظرفیت‌های راهبردی و تصمیمات راهبردی می‌تواند تولید اقتدار راهبردی برای حفاظت از منافع ملی کند.

به انتهای لیست رسیدید