اخبار برجام - آخرین و مهم ترین اخبار برجام از خبرگزاری‌های ایران | خبری

برجام

ساعت ۲۴ساعت ۲۴16 دقیقه قبل
ساعت ۲۴-رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هنگامی که ایالات متحده موفقیت ایران را در برجام مشاهده کرد به فکر برهم زدن برجام افتاد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که برجام یک قرار داد چند طرفه بود، عنوان کرد: هنگام برجام ایران در یک طرف میز قرار داشت و قدرت‌های بزرگ در سوی دیگر آن قرار داشتند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت به تمامی تعهدات و مفادی که بر عهده‌اش گذاشته بودند، جامعه عمل پوشاند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بارها اعلام شد طرف‌ مقابل به پای میز مذاکره بازگردد اما اتفاقی نیفتاد بنابراین ما باید قدمی رو به جلو برمی داشتیم. تمامی این مواردی که ذکر شد هم باید در دستور کار کمیسیون‌های مجلس، دولت و تمامی ارکان نظام قرار گیرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 دقیقه قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
جام نیوزجام نیوز18 دقیقه قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، نوک پیکان تحلیلگران اقتصادی متوجه بازار نفت شد که باید با محدودیت عرضه نفت ایران دست و پنجه نرم می‌کرد. در همان برهه بود که شیوخ حاشیه خلیج فارس به سرکردگی عربستان سعودی با هدف حمایت از اربابان آمریکایی خود به میدان آمده و مدعی شدند که برای جبران نفت ایران در بازار نگرانی وجود ندارد. طبق تحلیل بلومبرگ، روسیه، کویت و عربستان سعودی از جمله کشورهایی بودند که در صورت کاهش عرضه نفت ایران به بازار می‌توانستند آن را جبران کنند. واردات نفت کره از ایران در نیمه اول سال جاری ۳۶٫۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. واردات نفت هند از ایران کاهش یافت / ‏جایگزینی‬ نبودواردات نفت هند در ژوئن امسال یعنی یک ماه پس از لغو معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران ۱۳٫۳۳ درصد کاهش داشت و به ۱۱٫۰۳ میلیارد دلار رسید، افت قابل توجه واردات نفت هند نشان می‌دهد این کشور نتوانسته است جایگزینی برای نفت ایران پیدا کند.
مهرمهر22 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با تاس از کشورهای اروپایی خواسته است تا به تعهدات خود در برجام عمل کرده و به سوی عادی‌سازی روابط تجاری با ایران حرکت کنند. وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می‌برد همچنین تاکید کرده که ایران باید بتواند نفت خود را بفروشد. به گفته محمد جواد ظریف، ما داریم با روسیه و چین تجارت می‌کنیم، اما این کافی نیست. پیش از این نیز محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با «فرید زکریا»، مجری شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» در ارتباط با سخنان ترامپ در مورد جنگ اقتصادی با ایران گفته بود: رئیس‌جمهور ترامپ علنا گفته که درگیر جنگ نظامی با ایران نیست بلکه درگیر جنگ اقتصادی است. جنگ اقتصادی چیزی نیست که بتوان به آن فخر ورزید، چون در تقابل نظامی غیرنظامیان ممکن است جزو تلفات جانبی جنگ باشند، در حالی که در جنگ اقتصادی، آنها هدف اصلی هستند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴30 دقیقه قبل
ساعت ۲۴-وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت هرچند تهران با روسیه و چین روابط تجاری دارد، اما این کافی نیست و کشورهای اروپایی نیز باید به تعهدات خود برای عادی‌سازی روابط تجاری با ایران عمل کنند. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید کشورهای اروپایی باید به تعهدات خود عمل کرده و به سوی عادی‌سازی روابط تجاری با ایران حرکت کنند. ظریف که در نیویورک به سر می‌برد، در گفت‌وگویی با خبرگزاری روسی «تاس»، درباره کشورهای اروپایی گفته است: «از آن‌ها انتظار داریم به تعهدات خود برای عادی‌سازی روابط اقتصادی میان ایران و دیگر کشورها، عمل کنند. ما باید نفت خودمان را بفروشیم.» وی افزود: «ما داریم با روسیه و چین تجارت می‌کنیم، اما این کافی نیست. اروپایی‌ها، هم E۳ (انگلیس، آلمان و فرانسه) و هم کل اتحادیه اروپا، بخشی از این توافق هستند و باید تعهدات خود را اجرا کنند.» وزیر امور خارجه ایران پیش از این در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» گفته بود اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کرده و از منافع امنیتی آن بهره ببرد، باید در این زمینه «سرمایه‌گذاری» کند.
انتخابانتخاب38 دقیقه قبل
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد تا به حال فقط چند میلیون دلار پرداخت از طریق مکانیزم محاسبات بین اتحادیه اروپا و ایران موسوم به اینستکس انجام شده که در واقع ناچیز و هیچ است. به گزارش اسپوتنیک، لاوروف گفت: " فعلا اینستکس فقط می‌تواند به تحویل کالا‌های انسانی همچون مواد غذایی و دارو خدمات ارائه دهد که بدون این هم آمریکاییان آن‌ها را کالا‌های ممنوعه اعلام نکرده‌اند. طوری که در دیدار پریروزبا مارکوس ادر، نماینده اتحادیه اروپا در روسیه مطلع شدم تا به حال چند میلیون دلار پرداخت از این طریق انجام شده است. ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار کاملا عملیاتی نشده است. هدف این ساز و کار ادامه تجارت بین اعضای اتحادیه اروپا و ایران علی رغم تحریم‌های آمریکا از زمان خارج شدن ترامپ از برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸ است.
فارسفارس40 دقیقه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه «فایننشال تایمز» روز پنج‌شنبه از ابراز تمایل روسیه برای پیوستن به ساز و کار مبادله‌ای موسوم به «اینستکس» خبر داد و نوشت مسکو خواهان آن است که این ساز و کار صادرات نفت ایران را نیز تحت پوشش قرار دهد. فایننشال تایمز پیوستن روسیه به این کانال مالی را یک «گام قابل توجه رو به جلو» توصیف کرده و به نقل از وزارت خارجه روسیه نوشته است: «روسیه به همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا درباره اینستکس، علاقمند است. وزارت خارجه روسیه در این مورد گفته است: «پتانسیل کامل اینستکس تنها زمانی قابل به کارگیری است که برای مشارکت دیگر کشورها، نه فقط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گشوده باشد.» در حال حاضر ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا برای پیوستن به این ساز و کار اعلام آمادگی کرده‌اند. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تعداد این کشورها به زودی افزایش می‌یابد و احتمالا کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا نیز به این ساز و کار می‌پیوندند. انتهای پیام/ق
الفالف41 دقیقه قبل
قالیباف یا سعید جلیلی؟ شاید بازهم حدادعادل! با وجود این، محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، روز گذشته به نامه‌نیوز گفته است: «فکر می‌کنم در مقایسه‌ای، تناسب آقای جلیلی با پارلمان بیشتر از آقای قالیباف است؛ کما‌ اینکه تجربه آقای قالیباف در حوزه اجرا از پارلمان بیشتر است. شایعه ورود جلیلی و قالیباف به عرصه انتخابات مجلس، سال ۹۴ نیز مطرح بود؛ اتفاقی که رخ نداد. رئوفیان آن زمان در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان هست که جلیلی سرلیست جبهه پایداری باشد، گفته بود ممکن است به این نتیجه برسند که جلیلی سرلیست جبهه پایداری باشد؛ اما با توجه به اختلافاتی که در این مجموعه وجود دارد، ممکن است این اتفاق هم نیفتد. همان زمان هم این بحث مطرح بود که حمایت از جلیلی به موضوعی دیگر نیز بستگی دارد و آن تمایل‌نداشتن برخی افراد مانند حدادعادل، برای سرلیست قرارگرفتن است؛ اتفاقی که نیفتاد و حداد عادل سرلیست ماند و جلیلی هم اصلا وارد بازی انتخابات مجلس نشد.
ایسناایسنا41 دقیقه قبل
وزیر خارجه آلمان امروز (پنج‌شنبه) در آستانه سفر سرگئی لاوروف تاکید کرد، صلح پایدار در اروپا بدون همکاری با روسیه غیرممکن است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در بیانیه‌ای تاکید کرد: در حال حاضر ما نقطه نظرات متفاوتی در بسیاری از مسائل داریم اما گفت‌وگو با روسیه همچنان ضرورت دارد. همچنین تحقق صلح پایدار در اروپا بدون همکاری میسر نمی‌شود. هایکو ماس تاکید کرد، امروز در جریان دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به مسائلی از جمله حفظ برجام، آینده کنترل تسلیحاتی و شرایط شرق اوکراین اشاره خواهد کرد. جدای از مذاکرات دوجانبه، انتظار می‌رود دیپلمات‌های روسیه و آلمان در مجمع گفت‌وگوی عمومی روسیه – آلمان شرکت کنند.

تنش دیپلماتیک میان ایران و پرتغال

7+
ایمناایمنا46 دقیقه قبل
ایبناایبنا53 دقیقه قبل
به گزارش ایبنا به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: فعلا «اینستکس» فقط می‌تواند به تحویل کالاهای انسانی همچون مواد غذایی و دارو خدمات ارائه دهد که بدون این هم آمریکا آنها را کالاهای ممنوعه اعلام نکرده است. طوری که در دیدار پریروزبا مارکوس ادر، نماینده اتحادیه اروپا در روسیه مطلع شدم تا به حال چند میلیون دلار پرداخت از این طریق انجام شده است. وی افزود: البته این رقم در مقایسه با تعهدات شرکای ایران در چارچوب برجام که خریداری بدون ممانعت نفت ایران و حواله بدون مانع پرداخت‌های مربوط به بهای این ماده انرژی زا را در نظر می‌گیرند، هیچ است. لازم به ذکر است: ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار کاملا عملیاتی نشده است. همچنین هدف این ساز و کار ادامه تجارت بین اعضای اتحادیه اروپا و ایران علی رغم تحریم‌های آمریکا از زمان خارج شدن ترامپ از برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸ است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
تیم دیپلماسی ایران به رهبری ظریف با اقدامات مخرب دو جبهه مخالف داخلی و خارجی رو به رو شد. جبهه دومی که در خارج از کشور از دو روز پیش در کنار اقدامات تخریبی جریان‌های داخلی کشور فعال شده است، جبهه پمپئو است. بنابراین تیم دیپلماسی ایران به رهبری ظریف با اقدامات مخرب دو جبهه مخالف داخلی و خارجی رو به رو شد. جبهه دومی که در خارج از کشور از دو روز پیش در کنار اقدامات تخریبی جریان‌های داخلی کشور فعال شده است، جبهه پمپئو است. در نتیجه توان تأثیرگذاری ظریف بود که حتی شاهدیم محور گاندو- پمپئو علیه ایشان تشکیل می‌شود؛ محوری که تلاش می‌کند مانع از آن شود که جمهوری اسلامی حرف صحیح خود را با زبان کم هزینه و نرم مطرح کند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
رحیمی با اشاره به فعالیت ۹۷ راکتور هسته‌ای در آمریکا آمریکا برای توقف فعالیت یک رآکتور ایران احساس خفگی می‌کندیک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت ۹۷ راکتور هسته‌ای در آمریکا و یک رآکتور در ایران در توئیتر نوشت: آمریکا برای توقف فعالیت یک رآکتور ایران با وجود برجام همه ابزارها را بکار گرفته و احساس خفگی می‌کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ساعت قبل
ساعت ۲۴-یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمریکا از نظر ایجاد جنگ روانی در ایران خلع سلاح شده است، گفت: با وجود این‌که آمریکا جنگ تحریمی را راه انداخته، اما در نهایت ترامپ مجبور است تا قبل از انتخابات با انجام تحرکاتی بیشتر به ایران نزدیک شود. بعد از آن موضوع مذاکره را بیان کرده که با واکنش و موضع‌گیری‌های مقام معظم رهبری فهمیدند که نمی‌توانند مذاکره برای مذاکره را مطرح کنند. وی در جمع‌بندی اظهار کرد: در چنین شرایطی ترامپ مجبور است تا قبل از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آمریکا تحرکی از خود نشان دهد که این تحرک باعث نزدیکی بیشتر به ایران شود. البته این منوط به آن است که ترامپ خود تصمیم‌گیری کند نه این‌که گروه‌های افراطی در تصمیمات‌اش اثرگذار باشد. می‌توان اینگونه تعبیر کرد که هماهنگی کاری در آمریکا حاکم شده و آنها موضوع ایران را جدی گرفته از این‌رو مجموعه تحولات به سوی دیپلماسی است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
وی در پایان نوشت: کسانی که - با مقاصد جناحی - واکنش کینه‌آلود دولت آمریکا را نتیجهٔ عملکرد ضعیف کارگزاران سیاست خارجه ایران می‌خوانند فقط سیاست‌زده و بی انصاف نیستند. لازم به ذکر است که چند روز پیش وزیر خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود به دروغ مدعی آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات موشکی شد. این خبر دروغ مایک پمپئو که به گفت‌وگوی تلویزیونی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با شبکه ان بی سی اشاره داشت، در حالی منتشر شد که در صحبت‌های ظریف اساسا چنین مطلبی عنوان نشده است. در همین حال نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز در واکنش به ادعای برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر آمادگی ایران برای مذاکره درباره برنامه موشکی خود را تکذیب کرد و گفت: برنامه موشکی دفاعی ایران قابل مذاکره نیست. موضع ایران و محمدجواد ظریف درباره توانمندی‌های موشکی کشور مشخص است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارشونزوئلا در حال حاضر رئیس کنونی جنبش عدم تعهد است و ایران (رئیس سابق)، ونزوئلا (رئیس کنونی) و آذربایجان (رئیس بعدی) تروئیکای این جنبش هستند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نشست وزرای دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد ۲۷ تا ۳۰ تیر برابر با (۱۸ تا ۲۱ جولای) در کاراکاس با عنوان «ترویج و تثبیت صلح از طریق احترام به حقوق بین‌الملل» برگزار می‌شود. ونزوئلا در حال حاضر رئیس کنونی جنبش عدم تعهد است و ایران (رئیس سابق)، ونزوئلا (رئیس کنونی) و آذربایجان (رئیس بعدی) تروئیکای این جنبش هستند. محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه نیز بعدازپایان سفرکاری اش از نیویورک فردا عازم کاراکاس پایتخت ونزوئلا می‌شود تا در این نشست سخنرانی و دیدار وگفتگو‌های دوجانبه با تعدادی از همتایان خود داشته باشد. درباره اجلاس عدم تعهد و نقش جمهوری اسلامی ایران با حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزات امورخارجه وسید جلال ساداتیان سفیر سابق ایران در لندن گفتگویی را انجام دادیم. سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت اجلاس عدم تعهد در شرایط کنونی به میزبانی کاراکاس اظهار داشت: این اجلاس فرصتی است برای بازسازی و بازیابی نقش جنبش عدم تعهد که در موضوعات مهم و کلان دنیا با توجه به اعضای مهم و بانفوذ آن تأثیرگذار باشد. حمیدرضا آصفی با تاکید برسیاست‌های یک جانبه گرایانه امریکا گفت: آمریکا با این سیاست‌های غلط از تجاوز روزافزون عربستان در یمن تا بی تعهدی نسبت به پیمان‌ها و استفاده از ابزار‌هایی که کشور‌های دیگر را مطیع خود کند و یا موضوع فلسطین و معامله قرن که بعنوان فضاحت غرب تلقی می‌شود دنیا را به چالش کشانده است. سفیر سابق ایران در فرانسه ادامه داد: اجلاس ((نم)) باید حامل پیام روشن و قوی در مخالفت با سیاست‌های یکجانبه گرایانه امریکا که روابط بین الملل را به چالش کشیده باشد. وی با بیان اینکه امریکا به دنبال از بین بردن دولت فعلی ونزوئلا بود افزود: امریکا تمام تلاش خود را برای سرنگونی دولت فعلی ونزوئلا به کار بست، اما در نهایت شکست خورد و تنها دستاوردش بی ثباتی و افزایش مشکلات و فشار بر روی مردم این کشور بود. آصفی با بیان اینکه در شرایط کنونی برگزاری این اجلاس خود توفیقی برای ونزوئلا است، ادامه داد: قاعدتا امریکا از برگزاری این اجلاس خوشحال نخواهد بود و از طریق مختلف به دنبال به حداقل رساندن نتایج این اجلاس است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقش اساسی را در این راستا ایفا کند. سفیر سابق ایران در کشور امارات به سابقه تشکیل جنبش عدم تعهد اشاره کرد و گفت: ​ این جنبش فراگیرترین جنبش و نهاد بین المللی در دنیا بعد از سازمان ملل است که تمامی کشور‌ها را تحت پوشش قرار دارد و بعنوان بزرگ‌ترین سازمان در روابط بین الملل محسوب می‌شود. آصفی افزود: ​ایران در گذشته به اتفاق یوگوسلاوی، هند و کوبا و کشور‌های تأثیرگذار در این جنبش بودن و در شرایط کنونی دنیا تقریبا می‌توان گفت به دلیل وضعیت حاکم بر روابط بین الملل بعد از فروپاشی شوروی سابق و گذر از حالت دوقطبی شاهد چندقطبی شدن در دنیا هستیم از این جهت جنبش عدم تعهد نقش جدی را می‌تواند ایفا کند. وی با بیان اینکه جنبش عدم تعهد درحال حاضر مدت‌ها است از کارایی بالایی برخوردار نیست و دچار بی عملی شده است، یادآور شد: علت این است که برخی از اعضای جنبش در سیاست خارجی نقش فعالی را عهده دار نیستند و در حالت تردید، ابهام و بلاتکلیفی به سر می‌برد. آصفی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در این ایام بعنوان کشوری مطرح و تأثیرگذار و کشوری که عملا توانسته امریکا را با سیاست‌های درست خودش به انزوا بکشاند می‌تواند در این اجلاس نقش جدی داشته باشد. همچنین درباره این نشست اجلاس عدم تعهد جواد ساداتیان سفیر سابق ایران در لندن به تاریخچه تشکیل این سازمان پرداخت و گفت: سازمان عدم تعهد در زمانی که نظام دو قطبی بر دنیا حاکم بود تعدادی از کشور‌ها مانند اندونزی، هند و مصر بنیانگذار سازمان عدم تعهد به معنی عدم التزام به یکی از این دو قطب (بلوک شرق وغرب) شدند. وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعدادی بیش از ۶۶ کشور عضو عدم تعهد شدند و سال‌ها جلسات آن‌ها برپا بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سازمان عدم تعهد کمی شکل مستقل‌تری توانست به خود بگیرد و در برخی از مسائل و مواضع بین المللی تاثیرگذار باشد. ساداتیان با اشاره به موضوع برجام گفت: سازمان عدم تعهد در موضوع ایران و برجام هم موضع گیری نسبتا خوبی داشت، اما به لحاظ اینکه شورای امنیت جنبه‌های امنیتی مسئله ایران را در موضوع هسته‌ای پیگیری می‌کرد شاید آن گونه که باید موثر واقع نشد، ولی به لحاظ دیپلماسی عمومی موضع گیری سازمان عدم تعهد می‌تواند بر افکار عمومی دنیا تاثیرگذار باشد. این کارشناس مسائل بین الملل درباره نقش ایران و حضورش در اجلاس اخیر عدم تعهد یادآور شد: ایران هم بعنوان عضو این سازمان مواضع مستقلی را بعد از پیروزی انقلاب در مقاطع و موضوعات مختلف داشته و می‌توانیم بگوییم ایران کشور‌های عضو عدم تعهد را تشویق کرد که به سمت مواضع مستقل‌تر حرکت کند هر چند که همه کشور‌ها مواضع یکسانی ندارند، اما حضور ایران و مواضع مستقل ایران مشوق این کشور‌ها بود که به شکل استقلال عمل بیشتری مانند کشور‌های کوبا، ونزوئلا بتوانند مواضع مستقل‌تری را اتخاذ کنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ساعت قبل
وی گفت: «وضعیت متشنج کنونی پیرامون ایران، نتیجه مستقیم خط‌مشی برگزیده از سوی دولت آمریکاست که بسیار خطرناک و کوته‌نظرانه است. وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا از ادامه اقدامات تحریک‌آمیز پیرامون ایران دست بردارد. وی افزود: «در جریان تماس‌ها در تمامی سطوح ما مصرانه از طرف‌های آمریکایی می‌خواهیم تا از هرگونه اقداماتی که وخامت اوضاع پیرامون ایران را افزایش می‌دهد، بپرهیزند. لاوروف گفت: «نظامیان روسی به‌دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند. اقدامات ناتو دربرخورد با روسیه نگران‌کننده استسرگئی لاوروف معتقد است که در شرایط کنونی اوضاع پیرامون ناتو به‌طور نگران‌کننده‌ای پیچیده شده است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، نوک پیکان تحلیلگران اقتصادی متوجه بازار نفت شد که باید با محدودیت عرضه نفت ایران دست و پنجه نرم می‌کرد. طبق تحلیل بلومبرگ، روسیه، کویت و عربستان سعودی از جمله کشورهایی بودند که در صورت کاهش عرضه نفت ایران به بازار می‌توانستند آن را جبران کنند. واردات نفت کره از ایران در نیمه اول سال جاری ۳۶٫۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. رکورد قبلی مربوط به ماه آوریل (فوروردین- اردیبهشت ۹۸) ۱۲٫۶۸ میلیون بشکه در روز بود. واردات نفت هند از ایران کاهش یافت / ‏جایگزینی‬ نبودواردات نفت هند در ژوئن امسال یعنی یک ماه پس از لغو معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران ۱۳٫۳۳ درصد کاهش داشت و به ۱۱٫۰۳ میلیارد دلار رسید، افت قابل توجه واردات نفت هند نشان می‌دهد این کشور نتوانسته است جایگزینی برای نفت ایران پیدا کند.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
اکنون زمان آن است که بعد از سال‌ها مرگ مغزی برجام در ICU فریبکاری اروپا، مراسم رسمی تشییع جنازه برجام برگزار شود نه آن که بر اعتبار و رسمیت بین‌المللی برجام و تصویب آن در شورای امنیت تأکید گردد! اتمام حجت نوازشگرانه هرگز جوابگوی اقدام بازدارنده در برابر گستاخی قلدرمآبانه دشمن نخواهد بود! در این‌صورت با به رای گذاشتن اعمال مجدد تحریمها، با توجه به امکان استفاده کشورهای همسو با جمهوری اسلامی ایران از حق وتو موضوع بازگشت مجدد قطعنامه‌ها منتفی می‌گردد. بدون شک هرگز نباید از پروژه نفوذ دشمن غفلت کرد. دشمن زخم خورده درصدد است به هر طریق ممکن با طرح اتهامات ساختگی و تبرئه خود در افکار عمومی دولت‌ها و ملت‌های جهان، شرایط جدیدی را در پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران رقم بزند که این مهم هوشمندی بیش از پیش سازمان انرژی اتمی ایران و هم دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را می‌طلبد.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
مشاهدات نشان می‌دهد کاهش قیمت سکه و دلار و حتی خودرو بعد از تنش‌های اخیر ایران و آمریکا و عدم درگیری نظامی بین طرفین آغاز شد. این کاهش قیمت به خصوص در مورد سکه و دلار به خوبی قابل مشاهده است. کاهش قیمت چند روز قبل از ۲۲ تیر یعنی در تاریخ ۱۹ تیر هم قابل مشاهده است. گزارشها و آمارها به خوبی تایید می‌کند که کاهش قیمتها با التهاب‌های اخیر در خلیج فارس همزمانی دارند. همین اعتماد بیشتر مردم هم باعث افزایش خرید و کاهش قیمتها گردید.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن حسینی شاهرودی صبح پنج‌شنبه در حاشیه جلسه شورای اداری شاهرود در محل فرمانداری این شهرستان در گفتگو با خبرنگاران، درباره روند صعودی مراوات و فاینانس‌های تجاری ایران و عراق در ماه‌های اخیر، بیان کرد: تجارت در بازار منطقه‌ای جایگزین فرصت از دست رفته در برجام شود تا بتوانیم شاهد تحولات خوبی باشیم. ضرورت ترویج تجارت منطقه‌ایعضو خانه ملت گفت: تجارت منطقه‌ای امروز ظرفیت عظیم و بزرگی است و باید جایگزین ظرفیت‌های از دست رفته در برجام شود که به واسطه بدعهدی آمریکا و اروپا از دست رفته و امروز به حداقل رسیده است. وی افزود: از سوی دیگر باید گفت در عرصه سیاسی نیز امروز عراق با ایران مراودات خوبی دارد و دیپلماسی اقتصادی ما کمتر توانسته از این فرصت استفاده کند. دست بالا در عراق باید با ایران باشدسخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: متأسفانه تا کنون کمتر به بازار عراق در حوزه دیپلماسی اقتصادی توجه شده، حال آنکه مراوده با این کشور می‌تواند بسیار مهم تلقی شود. وی افزود: در بازار رقابتی ایران و ترکیه، عربستان و دیگر کشورها، می‌بایست ایران اسلامی دست برتر را به واسطه روابط خوب سیاسی با عراق داشته باشد و حق این است که ایران حرف اول را در حوزه‌های اقتصادی عراق بزند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل
چنان‌که مودودی، سرپرست سازمان توسعه و تجارت، می‌گوید: آنچه ما را دلواپس می‌کند، این است که نکند اینستکس فقط یک سازوکار مالی برای واردات از کشورهای اروپایی به ایران باشد. بنابراین اینستکس تلاشی فعالانه از طرف اروپایی‌هاست برای اینکه به نوعی به تحقیر آمریکا پاسخ دهند. به جز چین و روسیه که برای پیوستن به اینستکس اعلام آمادگی کرده‌اند، موگرینی نیز از حضور هفت کشور اروپایی دیگر به این سازوکار مالی خبر داده است. آیا استقبال کشورهای بیشتر بر اعتبار و کارآمدی این سازوکار می‌افزاید؟ آنچه ما را دلواپس می‌کند، این است که نکند اینستکس فقط یک سازوکار مالی برای واردات از کشورهای اروپایی به ایران باشد. برخی معتقدند اینستکس ایران را از حقوق خود محروم کرده است …!
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «ما چنین اقداماتی را بسیار منفی ارزیابی می‌کنیم. متاسفانه این اقدامات طرف آمریکایی در برخورد با نمایندگان برخی کشورها که سیاست‌های آنها به دلایل مختلف مورد رضایت واشنگتن قرار ندارد، بارها صورت گرفته است. در رابطه با ایران باید بگویم که این اقدام صرفا تلاشی برای آزار و اذیت سیاسی محسوب می‌شود. البته من فکر می‌کنم که همتایان ایرانی ما این مسئله را به خوبی درک می‌کنند و از واکنش شدیدالحن نشان دادن در این رابطه پرهیز خواهند کرد. برای اینکه می‌دانند این بهایی است که به خاطر سیاست مستقل این کشور باید بپردازند.» انتهای پیام/
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
وی گفت: «وضعیت متشنج کنونی پیرامون ایران، نتیجه مستقیم خط مشی برگزیده از سوی دولت آمریکاست که بسیار خطرناک و کوته نظرانه است. وی افزود: «در جریان تماس‌ها در تمامی سطوح ما مصرانه از طرف‌های آمریکایی می‌خواهیم تا از هرگونه اقداماتی که وخامت اوضاع پیرامون ایران را افزایش می‌دهد، بپرهیزند. وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند جامعه بین الملل تلاش بیشتری برای شکل گیری کمیته قانون اساسی سوریه انجام دهد. اقدامات ناتو دربرخورد با روسیه نگران کننده و غیرقابل توجیه استسرگئی لاوروف معتقد است که در شرایط کنونی اوضاع پیرامون ناتو بطور نگران‌کننده‌ای پیچیده شده است. وزیر خارجه روسیه افزود: «لازم است تا تماس‌ها بین مقامات نظامی و در سطح کارشناسی به طور مرتب برقرار شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
وی گفت: «وضعیت متشنج کنونی پیرامون ایران، نتیجه مستقیم خط مشی برگزیده از سوی دولت آمریکاست که بسیار خطرناک و کوته نظرانه است. سیاستی که آمریکا در برخورد با ایران در پیش گرفته و قصد دارد اقتصاد ایران را خفه کند، منجر به وخامت جدی اوضاع در خلیج فارس شده و بسیار نگران‌کننده است.» وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا از ادامه اقدامات تحریک آمیز پیرامون ایران دست بردارد. وی افزود: «در جریان تماس‌ها در تمامی سطوح ما مصرانه از طرف‌های آمریکایی می‌خواهیم تا از هرگونه اقداماتی که وخامت اوضاع پیرامون ایران را افزایش می‌دهد، بپرهیزند. لاوروف گفت: «نظامیان روسی به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند. اقدامات ناتو دربرخورد با روسیه نگران کننده و غیرقابل توجیه استسرگئی لاوروف معتقد است که در شرایط کنونی اوضاع پیرامون ناتو بطور نگران‌کننده‌ای پیچیده شده است.
فارسفارس1 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت هرچند تهران با روسیه و چین روابط تجاری دارد، اما این کافی نیست و کشورهای اروپایی نیز باید به تعهدات خود برای عادی‌سازی روابط تجاری با ایران عمل کنند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید کشورهای اروپایی باید به تعهدات خود عمل کرده و به سوی عادی‌سازی روابط تجاری با ایران حرکت کنند. ظریف که در نیویورک به سر می‌برد، در گفت‌وگویی با خبرگزاری روسی «تاس»، درباره کشورهای اروپایی گفته است: «از آن‌ها انتظار داریم به تعهدات خود برای عادی‌سازی روابط اقتصادی میان ایران و دیگر کشورها، عمل کنند. ما باید نفت خودمان را بفروشیم.» وی افزود: «ما داریم با روسیه و چین تجارت می‌کنیم، اما این کافی نیست. اروپایی‌ها، هم E۳ (انگلیس، آلمان و فرانسه) و هم کل اتحادیه اروپا، بخشی از این توافق هستند و باید تعهدات خود را اجرا کنند.» وزیر امور خارجه ایران پیش از این در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» گفته بود اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کرده و از منافع امنیتی آن بهره ببرد، باید در این زمینه «سرمایه‌گذاری» کند.
مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اوضاع در منطقه خلیج فارس را نگران کننده خواند. وی افزود: تنش کنونی در منطقه را در نتیجه سیاست کوته بینانه دولت آمریکا در قبال ایران است. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: استقرار کشتی‌های جنگی احتمال وقوع درگیری که نمی‌توان تبعات ویرانگر آن را پیش بینی کرد را افزایش می‌دهد. مسکو به دنبال قطع این روابط یا توقف همکاری با ایران نیست. وزیر خارجه روسیه بیان کرد: همه طرف‌ها باید گام‌های لازم را برای کاهش تنش و حل و فصل از طریق راه‌های سیاسی و دیپلماتیک بردارند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به این صورت که وی کلمه تانتامونت (tantamount) در معنای (به مثابه) را برای پذیرش انتخاب می‌کند؛ کلمه‌ای که در عین حال معنی حقوقی پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را نداشته باشد. جواد ظریف هم سازمان ملل را بسیج و هم تلاش جدی و بی وقفه‌ای کرد تا نظر افکار عمومی به این جنایات هولناک معطوف شود. به زعم من ظریف مثل یک گردان در سازمان ملل عمل می‌کرد. وی از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ میلادی عضو کمیسیون حقوق بین‌الملل سازمان ملل متحد بود و در ۱۳۸۴ خورشیدی به عنوان رئیس آن انتخاب شد. هم چنین در کارنامه ممتاز حضور در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به چشم می‌خورد؛ این حقوقدان در ۱۳۶۷ خورشیدی به عنوان مشاور از طرف وزارت امورخارجه انتخاب شد.
ایلناایلنا2 ساعت قبل
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هنگامی که ایالات متحده موفقیت ایران را در برجام مشاهده کرد به فکر برهم زدن برجام افتاد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که برجام یک قرار داد چند طرفه بود، عنوان کرد: هنگام برجام ایران در یک طرف میز قرار داشت و قدرت‌های بزرگ در سوی دیگر آن قرار داشتند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت به تمامی تعهدات و مفادی که بر عهده‌اش گذاشته بودند، جامعه عمل پوشاند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بارها اعلام شد طرف‌ مقابل به پای میز مذاکره بازگردد اما اتفاقی نیفتاد بنابراین ما باید قدمی رو به جلو برمی داشتیم. تمامی این مواردی که ذکر شد هم باید در دستور کار کمیسیون‌های مجلس، دولت و تمامی ارکان نظام قرار گیرد.

به انتهای لیست رسیدید