برج باغ

برج باغ

فارسفارس6 روز قبل
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از بهبود و ارتقای کیفیت عرصه‌های عمومی در قالب اجرای پروژه‌های بهسازی محیطی با هدف تأمین خدمات پشتیبان سکونت و ایجاد محرک توسعه در محلات ناکارآمد و فرسوده تهران خبر داد. به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، نشست جایگاه بهبود کیفیت قلمروهای عمومی در بازآفرینی شهری با حضور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد. به گفته علی اکبری، وجود فضاهایی برای برقراری تعاملات اجتماعی و فراهم کردن پیوندهای اجتماعی یکی از پیش نیازهای رفع این مسئله است که ضرورت و اهمیت پرداختن به پروژه‌های بهسازی محیطی در شهرهای مختلف جهان را آشکار می‌سازد. مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه افزود: بر اساس تجارب، اجرای پروژه‌های بهسازی محیطی می‌توانند عامل محرک توسعه باشند و زمینه نوسازی را تا شعاع مشخصی فراهم کند. علی اکبری با اشاره به مسئله بهره برداری و نگهداشت از پروژه‌های بهسازی محیطی تأکید کرد: اگر بهره برداری و نگهداشت از این پروژه‌ها موردتوجه قرار نگیرد، می‌تواند فرصتی که امروز در شهر تهران ایجاد شده را به تهدید تبدیل کند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشفرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران بیان کرد: اساسا ضوابط ویژه بنا‌های بلند مرتبه مستلزم یک ضوابط عام بوده که شورای عالی معماری و شهرسازی این ضوابط عام را مصوب و به کلیه شهر‌های کشور ابلاغ کرده است. دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران تصریح کرد: آمار دقیق ساختمان‌های بلند مرتبه باید از سوی شهرداری‌ها اعلام شود و در این آمار باید بیان شود که بلندمرتبه از چند طبقه به بالا لحاظ می‌شود؛ در حال حاضر در مصوبه جدید شورای عالی معماری و شهرسازی ساختمان‌های بالای ۸ طبقه و در تهران بالای ۱۲ طبقه جز ساختمان‌های بلند مرتبه محسوب می‌شوند. به گزارش خبرگزاری میزان، شورای عالی شهرسازی و معماری ضوابط عام بلندمرتبه سازی را در ۳۱ شهریور امسال به استانداران ابلاغ کرد؛ لذا از تاریخ ابلاغ این مصوبه صدور هرگونه مجوز برای احداث ساختمان‌های بلندمرتبه در سطح کشور صرفا در چارچوب ضوابط این مصوبه مجاز خواهد بود. بر اساس اعلام این شورای عالی، صدور مجوز هرگونه احداث ساختمان بلند در شهر‌های کشور، صرفا محدود به شهر‌های با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر امکان پذیر خواهد بود. با این حال در شهر‌های دارای طرح جامع معتبر (مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران) چنانچه آستانه دیگری برای تعیین ارتفاع ساختمان بلند تعریف شده باشد، همان ارتفاع با رعایت سایر ضوابط این مصوبه ملاک عمل خواهد بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- دبیر شورای‌عالی شهرسازی‌ و‌ معماری ایران گفت: در مصوبه جدید شورای عالی معماری و شهرسازی ساختمان‌های بالای ۸ طبقه و در تهران بالای ۱۲ طبقه جز ساختمان‌های بلند مرتبه محسوب می‌شوند. صادق‌مالواجرد توضیح داد: یکی از مهمترین مواردی که باید به آن در ساخت ساختمان‌های بلند مرتبه توجه کرد کریدور‌های هوایی و وزش باد و مواردی است که در آلودگی هوا تاثیر گذار است، کریدور‌های هوایی، کریدور‌های بصری، کانال‌های هوایی همه این‌ها عواملی هستند که باید نسبت به آن ملاحظاتی صورت گیرد. به گزارش خبرگزاری میزان، شورای عالی شهرسازی و معماری ضوابط عام بلندمرتبه سازی را در ۳۱ شهریور امسال به استانداران ابلاغ کرد. لذا از تاریخ ابلاغ این مصوبه صدور هرگونه مجوز برای احداث ساختمان‌های بلندمرتبه در سطح کشور صرفا در چارچوب ضوابط این مصوبه مجاز خواهد بود. بر اساس اعلام این شورای عالی، صدور مجوز هرگونه احداث ساختمان بلند در شهرهای کشور، صرفا محدود به شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر امکان پذیر خواهد بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
در نتیجه پرونده برای تعیین تکلیف نهایی به شورای شهر ارسال و مورد بررسی قرار می‌گیرد. همین موضوع نیز منجر به طولانی شدن و معطل شدن بخش زیادی از پرونده‌ها روی میز شورای شهر تهران شده است. به تعبیر دیگر، جلساتی که اعضای شورای شهر در هفته گذشته و همین‌طور هفته‌های آتی به‌صورت فوق العاده برگزار می‌کند سبب می‌شود که پارلمان محلی پایتخت به اتاق صدور پیش مجوز ساخت وساز در اراضی حساس شهر تبدیل شود. همچنین ایجاد حس ناخوشایند در شهروندان نسبت به وقف وقت شورای شهر برای افراد خاص نیز آفت دیگر این رویه است. در مقطع زمانی کنونی یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های شورای شهر بررسی لایحه متمم بودجه سال‌جاری و لایحه بودجه سال آتی برای اداره شهر تهران است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
پارلمان محلی پایتخت برای رسیدگی به درخواست ساختمانی ۷۰ مالک اراضی حساس در شهر تهران تا پایان سال جلسات فوق العاده تشکیل می‌دهد. در نتیجه پرونده برای تعیین تکلیف نهایی به شورای شهر ارسال و مورد بررسی قرار می‌گیرد. همین موضوع نیز منجر به طولانی شدن و معطل شدن بخش زیادی از پرونده‌ها روی میز شورای شهر تهران شده است. همچنین ایجاد حس ناخوشایند در شهروندان نسبت به وقف وقت شورای شهر برای افراد خاص نیز آفت دیگر این رویه است. در مقطع زمانی کنونی یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های شورای شهر بررسی لایحه متمم بودجه سال‌جاری و لایحه بودجه سال آتی برای اداره شهر تهران است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
در نتیجه پرونده برای تعیین تکلیف نهایی به شورای شهر ارسال و مورد بررسی قرار می‌گیرد. معیار اول آنکه اگر این قطعه زمین در حریم شهر قرار گرفته باشد، مرجع تشخیص باغ بودن یا نبودن آن وزارت جهاد کشاورزی است. همچنین ایجاد حس ناخوشایند در شهروندان نسبت به وقف وقت شورای شهر برای افراد خاص نیز آفت دیگر این رویه است. نهایتا آفت ششم، غافل شدن شورای شهر از مسوولیت‌های مهم‌تر و شرایط ویژه شهر است. در مقطع زمانی کنونی یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های شورای شهر بررسی لایحه متمم بودجه سال‌جاری و لایحه بودجه سال آتی برای اداره شهر تهران است.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مدت‌ها است که مصوبه برج باغ‌ها لغو شده است، مصوبه‌ای که بیش از یک دهه عامل نابودی باغات تهران بود. این باغ بزرگ که در محدوده خیابان‌های فرشته و شریفی منش قرار گرفته اینک در آستانه گودبرداری برای ساخت برجی ۳۰ طبقه قرار دارد. انتظار می‌رود شهرداری با ابطال پروانۀ صادره در این خصوص مانع تخریب این باغ ارزشمند شود.» سرانجام مصوبه ۶۲ باغ؛ فرمانداری کوتاه آمدیکی از تصمیم‌های مهم شورای پنجم لغو مصوبه برج باغ و جایگزینی آن با مصوبه خانه باغ بود. این مجوز که با اما و اگرهای بسیار همراه بود با مخالفت فرماندار تهران مواجه شد اما نامه اعتراض فرماندار به این مصوبه شورای شهر تهران قانونی تشخیص داده نشده و مصوبه ۶۲ باغ درحال اجرایی است. دو نفر به نمایندگی شورا نیز بر عملکرد این کمیته فنی نظارت دارند.
فارسفارس2 هفته قبل
اعطا افزود: لازم است به این موضوع اشاره کنم که شورای شهر تهران در دو سال چند ماه گذشته چه اقداماتی انجام داده است. عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: مدتی قبل یک خبرنگار از من سوال پرسید اگر دو ساختمان با پلی بهم وصل بشوند و پرونده‌اش به ماده صد بیاید شما چه حکمی می‌دهید. عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: شما همین قوانین مربوط به برج باغها را نگاه کنید. وی گفت: لغو مصوبه برج باغها از آن جهت اهمیت دارد که ما می‌دانستیم شهرداری تهران از نظر تامین بودجه و منابع مالی مشکلاتی دارد اما پذیرفتیم که منابع از جای دیگری تامین شود اما مصوبه برج باغها لغو شود. عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: هر گاه قرار باشد یک قانونی توسط همه افراد پذیرفته شود و به اجرا در بیاید باید یک جمع حداکثری در حین طرح و تصویب، آن را پذیرفته باشند.
رکنارکنا3 هفته قبل
با روی کارآمدن پنجمین دوره مدیریت شهری مصوبه برج باغ‌ها را لغو کرده و به جای آن خانه باغ را مصوب کردند تا باغ‌های تهران از بین نرود. اما بعد از مصوبه برج باغ‌ها ۶۲مجوز ساخت برج باغ صادر شد. این بیشتر این مجوزها در منطقه یک شهرداری تهران (۲۷ مورد) صادر شده بود. طبق آخرین گزارشی که ارائه شده، بررسی ۷ پرونده باقی مانده است که طی این هفته و هفته آینده مورد بررسی قرار خواهند گرفت و نهایتا جمع بندی بررسی‌ها اعلام خواهند شد. تعدادی از این ۶۲باغ اساسا باغ محسوب نمی‌شوند و فقط برای استفاده از امکانات برج باغ‌ها، زمین خود را باغ اعلام کرده‌اند.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
معتقد نیستم که مشکل آلودگی هوا راه‌حل قطعی نداردحناچی در ادامه با بیان اینکه معتقد نیستم که مشکل آلودگی هوا راه‌حل قطعی ندارد چرا که راه‌حل آن کاهش آلاینده‌هاست، تاکید کرد: باید هر اقدامی که برای کاهش آلاینده‌ها لازم است را انجام دهیم. آلودگی هوا و ترافیک هم یکی از عارضه‌های کلانشهرهاست که ریشه اصلی آن در تمرکز جمعیت در یک مساحت است. وی به میزان تأثیرگذاری طرح کاهش آلودگی هوا نیز پرداخت و گفت: میزان مونواکسیدکربن در تهران در تابستان امسال نسبت به قبل از اجرای طرح جدید کاهش محسوس پیدا کرده است. حناچی در پاسخ به این سوال که سهم شهرداری تهران از آلودگی هوا چقدر است، اظهار داشت: نمی‌توان برای سهم شهرداری تهران در موضوع آلودگی هوا درصد تعیین کرد اما پلیس راهور و شهرداری ٢ دستگاه اصلی هستند که اگر هماهنگ باشند، می‌توانند تاثیر زیادی بگذارند. وی درباره این اتهام به شهرداری تهران که طرح کاهش آلودگی هوا با انگیزه درآمدزایی اجرا شده است، تصریح کرد: اتفاقا واقعیت این است که درآمدهای شهرداری در این خصوص کاهش پیدا کرده است چون تخفیفات آن بیشتر شده است.

از بین رفتن بیش از ۱۰۰ هکتار باغ در تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
آقای حناچی، احیای فضای سبز و باغات شهر تهران را از دیگر برنامه‌های مهم شهرداری تهران بیان و اضافه کرد: ​ از تخریب باغات و از ساخت برج باغ با همکاری شورای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده ۵ تهران جلوگیری کردیم و راهکار‌های جدیدی ارائه شد. وی با تاکید بر شرایط سخت به علت تحریم‌ها گفت: برای تامین اتوبوس‌های شهر تهران هم در تلاشیم و مدت مدیدی است که دولت اتوبوس شهری به تهران واگذار نکرده است. شهردار تهران ادامه داد: ​ میادین میوه و تره بار شهرداری، حدود ۴۰ درصد، میوه و سبزیجات را ارزان‌تر به مردم عرضه می‌کنند. شهردار تهران افزود: مردم در نظر سنجی‌ها از خدمات میادین میوه و تره بار، راضی هستند. شهردار تهران ادامه داد: ​ تلاش می‌کنیم تولید کود کمپوست از زباله های‌تر را به طور کامل داشته باشیم و این خط در آراد کوه، فعال شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
زهرا صدراعظم نوری، در نخستین نشست تخصصی آب، فضای سبز و مدیریت شهری با تاکید بر مدیریت مصرف آب، اظهار داشت: استفاده از این نشست‌ها و بهره گیری از نظرات صاحب نظران و کارشناسان باید به ترسیم نقشه راه برای هدفمند شدن اقدامات در زمینه آب و فضای سبز منجر شود. وی افزود: وقتی تاریخ تهران را بررسی می‌کنیم به باغ شهری می‌رسیم که در آن هوای پاک، باغ‌ها و آب فراوان وجود دارد. آب به عنوان یک میراث طبیعی ارزشمند ما را بر آن می‌دارد که به آن در صدر برنامه ریزی‌های مدیریت شهری توجه کنیم. صدر اعظم نوری در ادامه افزود: مطالعاتی که در زمینه مصرف آب انجام گرفته نشان می‌دهد با روند مصرف آب در مقایسه با منابع قابل دسترسی، در حدود سال ۲۰۴۰ در مقیاس جهانی شاهد نقطه تلاقی میزان مصرف و مقدار آب قابل دسترسی خواهیم بود. وی با اشاره به نتایج این مطالعات به عنوان یک شاخص که نشان از وقوع بحران آب در سطح بین‌المللی دارد، عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد در ایران در صورتی که روند کنونی مصرف آب ادامه پیدا کند با پیش بینی ۹۰میلیونی جمعیت در سال ۱۴۰۰ مصرف ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب را شاهد خواهیم بود که این مسئله نشان می‌دهد که تامین این میزان آب از منابع تجدید پذیر آبی ما را با چه چالش هایی مواجه خواهد کرد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، زهرا صدراعظم نوری، در نخستین نشست تخصصی آب، فضای سبز و مدیریت شهری با تاکید بر مدیریت مصرف آب، اظهار داشت: استفاده از این نشست‌ها و بهره گیری از نظرات صاحب نظران و کارشناسان باید به ترسیم نقشه راه برای هدفمند شدن اقدامات در زمینه آب و فضای سبز منجر شود. وی افزود: وقتی تاریخ تهران را بررسی می‌کنیم به باغ شهری می‌رسیم که در آن هوای پاک، باغ‌ها و آب فراوان وجود دارد. آب به عنوان یک میراث طبیعی ارزشمند ما را بر آن می‌دارد که به آن در صدر برنامه ریزی‌های مدیریت شهری توجه کنیم. صدر اعظم نوری در ادامه افزود: مطالعاتی که در زمینه مصرف آب انجام گرفته نشان می‌دهد با روند مصرف آب در مقایسه با منابع قابل دسترسی، در حدود سال ۲۰۴۰ در مقیاس جهانی شاهد نقطه تلاقی میزان مصرف و مقدار آب قابل دسترسی خواهیم بود. وی با اشاره به نتایج این مطالعات به عنوان یک شاخص که نشان از وقوع بحران آب در سطح بین‌المللی دارد، عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد در ایران در صورتی که روند کنونی مصرف آب ادامه پیدا کند با پیش بینی ۹۰میلیونی جمعیت در سال ۱۴۰۰ مصرف ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب را شاهد خواهیم بود که این مسئله نشان می‌دهد که تامین این میزان آب از منابع تجدید پذیر آبی ما را با چه چالش هایی مواجه خواهد کرد.
فارسفارس1 ماه قبل
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه تهران تنها یک درصد مساحت کل کشور را داراست، گفت: این در حالیست که ۱۱ درصد جمعیت کشور در این شهر ساکن هستند. عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در شهر تهران به واسطه تراکم بالایی که دارد حدود ۲۰ برابر تراکم جمعیتی کشور است و از حساسیت ویژه‌تری برخوردار است. عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: ۱۱ درصد جمعیت کشور در تهران و ۱۶ درصد جمعیت کل کشور در استان تهران ساکن‌ هستند؛ در حالی که تهران تنها یک درصد کل مساحت کشور وسعت دارد. وی گفت: تلاش‌های زیادی در این سال‌ها انجام گرفته است و در حوزه توسعه فضای سبز قدم برداشته شده است اما در همین اثنا شاهد از بین رفتن فضای سبز هم بوده‌ایم. عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: شورای شهر اقدامات موثری در حوزه حفظ فضاهای سبز داشته است و لغو مصوبه برج باغ یکی از اقدامات کلیدی بوده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
در دستورالعمل کاری جدید شوراهای معماری مناطق، عمده اختیارات تصمیم‌گیری برخلاف گذشته از جنس کیفی است. با این حال تفویض یک اختیار جدید به شوراهای معماری مناطق در شهریورماه سال ۸۰ سبب شد تا مسیر انحرافی در انجام ماموریت‌های این شورا شکل بگیرد. نکته‌ای که تاکنون از جمله اختیارات ناگفته این شوراها بود و یکی از مهم‌ترین دلایل سازنده‌های خاص برای هدایت درخواست صدور مجوز به شوراهای معماری مناطق، این اختیار طلایی بود. به‌طوری‌که مطابق با مفاد تهیه شده، تمامی صورت‌جلسات شورای معماری مناطق صرفا به‌صورت سیستمی و پس از امضا شهرداری منطقه معتبر خواهد بود. همین‌طور در این لایحه علاوه بر دو خط اصلی تعیین شده، موارد دیگری نیز جزو محدوده غیرمجاز برای تصمیم‌گیری شوراهای معماری تعیین شده است.

خانه زن ناصرالدین شاه یا اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی در تهران؟

9+
رکنارکنا1 ماه قبل
برنابرنا2 ماه قبل
مرتضی الویری با مخالفت با طرح جدایی ری از تهران به مدل یکپارچه شهری تاکید کرد. او افزود: ما برای داشتن شهرهایی تاب آور در برابر حوادث متعدد، باید توجه ویژه به مدیریت بحران و ایمنی شهرها داشته باشیم. در این میان تعدد نهادهای مسئول در مدیریت بحران همواره یکی از چالش‌های مدیریت شهری در شرایط وقوع بحران بوده است. در قانون جدید مدیریت بحران کشور (ابلاغیه شهریور ۱۳۹۸)، وظایف دستگاه‌های اجرایی دولتی، عمومی و غیردولتی با وضوح بیشتری تبیین شده که در قانون پیشین چنین نبود. او افزود: در شورای عالی استان‌ها و همکارانمان در دولت و مجلس نیاز به تمرکز بر مدیریت یکپارچه سرزمینی داریم.
ایلناایلنا2 ماه قبل
به منظور حفظ و صیانت از میراث سبز پایتخت، امکان صدور پروانه برای املاک با ماهیت خانه باغ فراهم شد. به گزارش ایلنا، عبدالرضا گلپایگانی با اعلام این خبر گفت: پیش از این بر اساس مصوبه اسفندماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هر گونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزورعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: بر اساس این مصوبه، امکان صدور پروانه زمین هایی که رأی باغ دارند، فراهم شده است. وی گفت: طبق ضوابط تازه که با رویکرد حفاظت فعال تهیه شده است، تراکم و سطح اشغال نسبت به گذشته کاهش یافته و امکان بهره برداری‌های متنوع، متناسب با موقعیت املاک و درخواست مالکان ایجاد شده است. شایان ذکر است، اطلاع از جزئیات مصوبه در درگاه اینترنتی: shahrsazi. tehran. ir/default. aspx?tabid=۱۲۵۷ بخش دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهر تهران قابل مشاهده است.
همشهریهمشهری2 ماه قبل
فارس نوشت: عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با اعلام این خبر گفت: پیش از این بر اساس مصوبه اسفند ماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هر گونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزروعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: بر اساس این مصوبه، امکان صدور پروانه زمین‌هایی که رأی باغ دارند، فراهم شده است. وی گفت: طبق ضوابط تازه که با رویکرد حفاظت فعال تهیه شده است، تراکم و سطح اشغال نسبت به گذشته کاهش یافته و امکان بهره‌برداری‌های متنوع، متناسب با موقعیت املاک و درخواست مالکان ایجاد شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالرضا گلپایگانی با اعلام این خبر گفت: پیش از این بر اساس مصوبه اسفندماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هر گونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزورعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: بر اساس این مصوبه، امکان صدور پروانه زمین هایی که رأی باغ دارند، فراهم شده است. وی گفت: طبق ضوابط تازه که با رویکرد حفاظت فعال تهیه شده است، تراکم و سطح اشغال نسبت به گذشته کاهش یافته و امکان بهره برداری‌های متنوع، متناسب با موقعیت املاک و درخواست مالکان ایجاد شده است. شایان ذکر است اطلاع از جزئیات مصوبه در درگاه اینترنتی: shahrsazi. tehran. ir/default. aspx?tabid=۱۲۵۷ بخش دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهر تهران قابل مشاهده است.
فارسفارس2 ماه قبل
به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به منظور حفظ و صیانت از میراث سبز پایتخت، امکان صدور پروانه برای املاک با ماهیت خانه باغ فراهم شد. به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با اعلام این خبر گفت: پیش از این بر اساس مصوبه اسفندماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هرگونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزروعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: بر اساس این مصوبه، امکان صدور پروانه زمین هایی که رأی باغ دارند، فراهم شده است. وی گفت: طبق ضوابط تازه که با رویکرد حفاظت فعال تهیه شده است، تراکم و سطح اشغال نسبت به گذشته کاهش یافته و امکان بهره‌برداری‌های متنوع، متناسب با موقعیت املاک و درخواست مالکان ایجاد شده است. بر اساس این گزارش، اطلاع از جزئیات مصوبه در درگاه اینترنتی shahrsazi. tehran. ir/default. aspx?tabid=۱۲۵۷ بخش دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهر تهران قابل مشاهده است.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا گلپایگانی با اعلام این خبر گفت: پیش از این بر اساس مصوبه اسفندماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هر گونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزورعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: بر اساس این مصوبه، امکان صدور پروانه زمین هایی که رأی باغ دارند، فراهم شده است. وی گفت: طبق ضوابط تازه که با رویکرد حفاظت فعال تهیه شده است، تراکم و سطح اشغال نسبت به گذشته کاهش یافته و امکان بهره برداری‌های متنوع، متناسب با موقعیت املاک و درخواست مالکان ایجاد شده است.
برنابرنا2 ماه قبل
به منظور حفظ و صیانت از میراث سبز پایتخت، امکان صدور پروانه برای املاک با ماهیت خانه باغ فراهم شد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ عبدالرضا گلپایگانی، با اعلام این خبر گفت: پیش از این بر اساس مصوبه اسفندماه ۹۶ شورای اسلامی شهر تهران، صدور هر گونه پروانه ساختمانی در املاک با نوعیت باغ یا مزورعی، ممنوع اعلام شد و مصوبه خانه باغ، پس از تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری، جایگزین مصوبه برج باغ شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: بر اساس این مصوبه، امکان صدور پروانه زمین هایی که رأی باغ دارند، فراهم شده است. وی گفت: طبق ضوابط تازه که با رویکرد حفاظت فعال تهیه شده است، تراکم و سطح اشغال نسبت به گذشته کاهش یافته و امکان بهره برداری‌های متنوع، متناسب با موقعیت املاک و درخواست مالکان ایجاد شده است. شایان ذکر است اطلاع از جزئیات مصوبه در درگاه اینترنتی: shahrsazi. tehran. ir/default. aspx?tabid=۱۲۵۷ بخش دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهر تهران قابل مشاهده است.
وانانیوزوانانیوز3 ماه قبل
سخنگوی شورای شهر تهران در مورد انتخاب گزینشی درج اطلاعات بر روی سامانه شفافیت گفت: انتشار گزینشی نداریم. از جمله این که یکی از معاونین تلویحا این موضوع را تایید کردند؛ اما ما همچنان برای انتشار این اطلاعات تاکید داریم. سخنگوی شورای شهر تهران با بیان این که مجموعه شورا انتظار دارد که اختیار اخذ عوارض از آنها گرفته نشود، تصریح کرد: اگر اختیار اخذ عوارض از شوراها سلب شود کارکرد شوراها از حیز انتفاع ساقط می‌شود. اعطا با بیان این‌که کلیه واگذاری‌ها باید با مصوبه شورای شهر باشد، افزود: این واگذاری‌های بودن مصوبه شورا عمدتا در حوزه‌های فرهنگی بوده که مسئولان امر رأسا عمل کردند. از آنجا که شهرداری با مسائل روزمره مردم سروکار دارد ممکن است حس فساد و یا خود فساد بیشتر دیده شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اعتمادآنلاین|‌ سوم مهرماه امسال بود که تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نحوه مدیریت و همچنین روند رو به نابودی درخت‌های پارک چیذر تهران تذکر دادند. همین اتفاق سبب شده بخش بزرگی از فضای سبز شهر تهران از بین برود. موضوعی که علاوه بر نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر پنجم هم به آن ورود کردند. بدون تردید اگر چنین اتفاقی رخ‌داده باشد، شورای شهر حتما برخورد خواهد کرد. بدون تردید بهترین ناظران شهر خود مردم هستند و به محض مشاهده تخلف‌های احتمالی باید خود را مسئول بدانند و تخلفات را به شورای شهر و شهرداری گزارش دهند.
مهرمهر3 ماه قبل
حسینی میلانی با اشاره به لغو مصوبه برج باغ بیان کرد: مصوبه برج باغ با همت شورا و جدیت شهرداری لغو و مصوبه خانه باغ جایگزین آن شده است. خوشبختانه این طرح از سوی شورای عالی شهرسازی هم ابلاغ شده و کمک شایانی برای میراث طبیعی تهران در حوزه باغات خواهد کرد. رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با بیان اینکه مصوبه خانه‌باغ نیازمند ضوابطی برای اجرایی کردن و فراهم ساختن فعالیت صنوف سازگار با کاربری باغات دارد، ابراز داشت: تعیین و نهایی کردن این ضوابط برعهده کمیته فنی باغ است. من فکر می‌کنم برای حفظ میراث طبیعی ما نیازمند برنامه‌ای ترکیبی از مطالعات تکمیلی، همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد مانند انجمن کوهنوردان، حمایت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت میراث فرهنگی و اقدامات مدیریت شهری هستیم. نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران اضافه کرد: در کنار این مسئله می‌توان از ظرفیت بالای شورایاری‌ها در شهر تهران استفاده کرد که در ۳۵۴ محله مستقر هستند.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران گفت: ما در تهران گردی‌ها سری به باغ‌های مشجر منطقه کن زدیم. در دوره قبل ما در کمیسیون مربوطه در شورای شهر حفظ فضای سبز کن را تصویب کرده بودیم اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که ما نباید متولی همه کارها در امور شهر شویم بلکه باید شهر را به مردم بسپاریم. این نشان می‌دهد برای حفظ فضای سبز در نگاه شهرسازی هم باید تغییری ایجاد شود. در این مراسم، علی محمد مختاری نیز گفت: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در راستای اجرای مصوبات شورای شهر پنجمین بوستان مخصوص بانوان را افتتاح می‌کند که ۳۵ هکتار است. در خرداد ۵۹ دولت شهید رجایی طرح کمربند سبز تهران را تصویب کرد و بعدا این طرح در سال ۶۹ تکمیل شد.
فارسفارس3 ماه قبل
مختاری افزود: تعداد بوستان‌های شهر تهران ۲۲۶۸ بوستان است و سرانه فضای سبز ما برای هر شهروند تهران ۱۶٫۶۷ متر است. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: در بخش برون شهری سرانه فضای سبز با ۴۱ هزار هکتار متر مربع عدد قابل قبولی است و حتما کمربند سبز تهران تا پایان سال ۱۳۰۰ هکتار دیگر افزایش می‌یابد. مختاری خاطرنشان کرد: حدود ۲ تا ۳ هزار نفر در حال حاضر برای آماده شدن کمربند سبز تهران مشغول کار هستند و این اقدام باعث می‌شود تا محدوده شهر تهران تثبیت شود. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران افزود: لغو این مصوبه منجر به حفظ بیشتر و صیانت بهتر از باغات شهر تهران می‌شود. وی گفت: یکی از کارهای ما این است که باغات در مناطق کم برخوردار تبدیل به فضای سبز شهری بشود تا در بافت فشرد مسکونی افزایش سرانه فضای سبز داشته باشیم.

خداحافظی با ساخت پروژه‌های بزرگ در تهران

4+
فارسفارس3 ماه قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز4 ماه قبل
سلامت نیوز: رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وجود خلأ قانونی و فنی برای حفظ برخی از «باغ‌های تهران»، چرایی باغ تشخیص ندادن یک ملک واقع در منطقه یک تهران به واسطه همین خلأ قانونی را توضیح داد. به گزارش سلامت نیوز، آرش حسینی میلانی در گفت‌وگو با تسنیم درباره صیانت از باغات شهر تهران اظهار کرد: شورای شهر دوره پنجم در طول عمر کاری خود چند اقدام مهم در حفاظت از باغات انجام داده و نخستین اقدام این بود که تصمیماتی که در این زمینه اخذ می‌شود را علنی کرد. رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران تصریح کرد: هرچند اولویت این است که شهرداری بتواند باغها را خریداری و به پارک عمومی تبدیل کند اما در دوره‌ای قرار داریم که با محدودیت‌های بودجه‌ای مواجه هستیم ضمن اینکه مناطق کم برخوردار برای تملک باغات در اولویت هستند و مجبور به تخصیص بودجه در این زمینه هستیم بنابراین نمی‌توانیم همه باغات را تملک کنیم. وی درباره تصمیم جلسه هفته گذشته شورای شهر مبنی بر باغ تشخیص ندادن یک ملک واقع در منطقه یک اظهار کرد: این تصمیم ناشی از یک خلأ قانونی و فنی است به این معنا که ممکن است ضوابط کمی که تعداد مشخصی از درخت را در واحد سطح، تعیین می‌کند شامل آن نباشد اما به لحاظ کیفیت، آن ملک یک باغ باشد. وی متذکر شد: نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این ملک در محور ولیعصر واقع شده و در این محدوده مرتبا تراکم ساختمانی افزایش می‌یابد بنابراین باید نوعی اولویت‌بندی پهنه‌ای نیز قائل و در برخی کریدورها حفظ فضای سبز را به‌صورت جدی پیگیر باشیم.

به انتهای لیست رسیدید