بریکس

بریکس

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل
طبق تحلیل این موسسه روابط پکن و دهلی نو در چارچوب همکاری و رقابت قابل تعریف است که در عمل ویژگی رقابت در آن پررنگ‌تر می‌باشد. با افزایش حجم سرمایه گذاری‌های چین، هندوستان به مهمترین شریک تجاری چین تبدیل شده است. بنا بر تحلیل این موسسه پژوهشی، همزمان با این تحولات، هند بیش از پیش به عرصه رقابت آمریکا و چین هم کشیده می‌شود. طبق تحلیل موسسه فوق، هرچه میزان رقابت آمریکا و چین عمیق‌تر می‌شود، اهمیت هند در جهان سیاست افزایش می‌یابد اما همزمان مسئولیت آن برای حفظ ثبات جهانی هم بیشتر می‌شود. از این رو، رقابت میان چین و هند می‌تواند موجب خلق فرصت‌هایی مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران شود.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
دو کشور چین و هندوستان روابط سنتی و دیرینه‌ای را با ایران داشته‌اند و در طول سالیان گذشته همیشه این روابط تقویت شده و نوسان‌های اندکی را داشته است. طبق تحلیل این موسسه روابط پکن و دهلی نو در چارچوب همکاری و رقابت قابل تعریف است که در عمل ویژگی رقابت در آن پررنگ‌تر می‌باشد. با افزایش حجم سرمایه گذاری‌های چین، هندوستان به مهمترین شریک تجاری چین تبدیل شده است. بنا بر تحلیل این موسسه پژوهشی، همزمان با این تحولات، هند بیش از پیش به عرصه رقابت آمریکا و چین هم کشیده می‌شود. از این رو، رقابت میان چین و هند می‌تواند موجب خلق فرصت‌هایی مناسبی برای جمهوری اسلامی ایران شود.

آمریکا مقصر حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
نشست خبری سالانه وزیر امور خارجه روسیهسرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری سالانه وزارت خارجه فعالیت‌های دیپلماتیک کشور طی سال گذشته و مواضع روسیه در قبال مسائل و موضوعات مختلف را تشریح کرد. لاوروف، آمریکا را مسئول فضای بوجود آمده در شب حادثه هواپیمای اوکراینی دانستلاوروف در ادامه نشست سالانه خود با خبرنگاران ضمن اشاره به سانحه ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی و جان باختن جمعی از شهروندان ایرانی، اوکراینی و کانادایی افزود: ساقط شدن هواپیمای اوکراینی ناشی از خطای غیر عمد انسانی بود و ایران نیز با پذیرش مسئولیت نشان داد، حتی پیش از پایان تحقیقات، شجاعت اذعان به این خطای انسانی را دارد. وی تصریح کرد: همه کشورها متوجه شدند که علت وقوع این خطای انسانی، ایجاد تشنج از طرف آمریکا پس از به قتل رساندن ژنرال سلیمانی بوده است. وزیر امور خارجه روسیه برای نخستین بار از اطلاعات محرمانه‌ای گفت: که موجب وقوع این حادثه بود است. لاوروف افزود: قصد اصلی ۳ کشور اروپایی برای راه اندازی ساز و‌کار حل اختلافات در برجام، چرخشی خطرناک است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: آمریکا مسئول تشدید تنش و ایجاد فضای خطرناک جنگی در شب حادثه ساقط شدن هواپیمای اوکراینی بود.
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه تایمز آو ایندیا گفت: مسکو در بحبوحه تحریم‌های آمریکا، سیاست حذف تدریجی دلار از اقتصاد خود و گسترش تسویه حساب‌ها با ارز‌های ملی را دنبال می‌کند. لاوروف گفت: "با توجه به استفاده روزافزون و تهاجمی دولت آمریکا از تحریم‌های مالی، روسیه به سیاست خود با هدف حذف دلار از اقتصاد ادامه می‌دهد. ما به همراه شرکای اصلی خود از جمله هند برای توسعه سازوکار‌های اقتصادی و قانونی تلاش می‌کنیم تا اثر منفی محدودیت‌ها در روابط تجاری و سرمایه گذاری دو جانبه را کاهش دهیم. «وی افزود:» یکی از اولویت‌های روسیه، گسترش تسویه حساب‌ها با ارز‌های ملی است. توافق‌های بین دولتی مربوط به تسویه حساب‌ها و پرداخت‌ها، ژوئن و اکتبر سال گذشته با چین و ترکیه منعقد شده است. «لاوروف تاکید کرد در چارچوب بریکس (کشور‌های برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی)، در خصوص افتتاح متقابل حساب‌های مربوطه، توافق‌هایی بدست آمده است. وی خاطرنشان کرد:» ما کنار گذاشتن وابستگی به دلار در تسویه حساب‌های متقابل را پاسخی عینی به غیر قابل پیش بینی بودن سیاست اقتصادی آمریکا و سوء استفاده آشکار واشنگتن از وضعیت دلار به عنوان یک پول ذخیره در جهان در نظر می‌گیریم. "
ایلناایلنا4 روز قبل
وزیر خارجه روسیه گفت که گروه هفت دیگر نمی‌تواند مسائل مهم را حل کند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، امروز -‌چهارشنبه- گفت که ایجاد گروه ۲۰ اثبات کرد که گروه هفت دیگر نمی‌تواند مسائل مهم را حل کند. وی گفت: «تاسیس گروه ۲۰ به این معنا بود که گروه هفت دیگر نمی‌تواند درباره مسائل مهم تصمیم‌گیری کند. گروه ۲۰ شامل گروه هفت، بریکس و کشورهایی که از موضع بریکس حمایت می‌کنند، می‌شود. این گروه عملی است، به‌ویژه در وضعیتی که کشورهای توسعه‌یافته در زمینه نبود پیشرفت در اصلاح شورای امنیت سازمان ملل نارضایتی دارند».
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، در شرایط اعمال تحریم‌های ایالات متحده، این کشور همچنان به خط مشی خود در جهت کاهش وابستگی اقتصاد روسیه به دلار آمریکا و گسترش تسویه حساب‌های مالی خود با استفاده از ارزهای ملی ادامه می‌دهد. وزیر خارجه روسیه در آستانه سفر خود به دهلی نو، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «تایمز هند» گفت: «با توجه به استفاده روزافزون دولت آمریکا از ابزارهای مالی اعمال فشارهای تحریمی و اقدامات محدودکننده اقتصادی، روسیه همچنان به دنبال کاهش تدریجی وابستگی اقتصاد خود به دلار است. وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه شب ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ماه) برای یک دیدار رسمی وارد دهلی نو شد. انتظار می‌رود که وی در طول این سفر و مذاکرات خود با مقامات بلندپایه هند، چشم انداز همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار دهد. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
با جود این واقعیت که روش‌های سیاست خارجی روسیه تحت رهبری پوتین، چه بعنوان رئیس کابینه دولت و چه در پست ریاست جمهوری روسیه بطور عینی تغییر کرد، ولی این مسئله ناشی از تکامل نقطه نظرات ولادیمیر پوتین در مورد برخی از اهداف و اصول سیاست خارجی روسیه نبود، آنطور که بعضا تفسیر می‌شود. او از «غربگرایی» به «تجدیدنظرگرایی»؛ از «اروپا» به سمت «آسیا» و از دموکراسی به طرف «حاکمیت» بر سیاست خارجی تغییر جهت نداد. در این بین چیزی به نام «خوش‌شانسی و اقبال» وجود ندارد و این نتیجه مستقیم سیاست خارجی و سیاست انرژی مؤثر روسیه در زمان پوتین است. دستاوردهای غیرقابل انکار سیاست خارجی روسیه در دوره پوتینبازگشت روسیه به قاره آفریقا، که در نشست سران روسیه - آفریقا حاصل شد، یک موفقیت دیپلماتیک بزرگ برای سیاست خارجی ولادیمر پوتین بود. روسیه توانست طی ۲۰ سال اخیر جهان را به سمت مثبت متحول کندسیاست اصولی که روسیه طی ۲۰ سال گذشته در پیش گرفته، دستخوش تحولات اساسی نشده است - اهداف و اصول آن یکسان است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
در همین رابطه «کیث پرستون» تحلیلگر سیاسی آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم توضیحاتی درباره رزمایش سه‌جانبه ایران، روسیه و چین ارائه داده است. بی شک، خطوط دریایی موجود در منطقه برای تجارت بین‌المللی از جمله تجارت نفت کاملا ضروری و حیاتی است. ایران، روسیه و چین هر یک مایل به حفظ امنیت منطقه هستند، به خصوص پس از حملات به نفتکش‌ها که چند ماه قبل به وقوع پیوست. هم روسیه و هم چین طی دهه‌های اخیر، شاهد توسعه چشمگیر اقتصادی بوده‌اند و تلاش‌های چین برای مشارکت در توسعه آفریقا بسیار چشمگیر بوده است. بی شک ائتلاف بین روسیه، چین و ایران می‌تواند برجسته و مستحکم باشد.
ایرناایرنا3 هفته قبل
روسیه رییس بریکس میشوداز روز اول ماه ژانویه (روز چهارشنبه) ریاست گروه بریکس شامل کشورهای روسیه، چین، برزیل، هند و آفریقای جنوبی به روس‌ها واگذار میشود. نمایشگاه سال تئاتر پشت پردهنمایشگاهی به نام «سال تئاتر پشت پرده» در پارک زاریادیه مسکو دایر شده است. این نمایشگاه تا روز ۵ ماه آوریل سال آینده (۱۷ فروردین ماه سال آینده) دایر خواهد بود. نمایش روی یخ سیندرلانمایش روی یخ سیندرلا در ورزشگاه دینامو در مسکو دایر شده است. بازارچه سال نو در پارک ودنخابازارچه سال نو در مجموعه نمایشگاههای سراسری روسیه موسوم به ودنخا گشایش یافته است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، روح‌الله مدبر، کارشناس مسائل روسیه طی یادداشتی در روزنامه فرهیختگان نوشت: فدراسیون روسیه به‌دنبال ایجاد یک نظام اقتصادی مدرن است به‌نحوی که به‌زودی تبدیل به یکی از قطب‌های نظام جهانی در اقتصاد بین‌المللی شود. البته در حاشیه اجلاس آفریقا، روس‌ها ۸۰۰ میلیارد روبل قرارداد با آفریقایی‌ها امضا کردند. لازم است اشاره کنم مقرر است سال ۲۰۲۰ مجمع اقتصادی کاسپین نیز در مسیر راهبرد گسترش مناسبات اقتصادی و فرهنگی روسیه در آستاراخان با کشورهای همسایه دریای کاسپین هم برگزار شود. اقدامات روسیه در توسعه خطوط انتقال گاز خود به اروپا به‌منظور حذف انحصار خط لوله انتقال گاز به اوکراین در این راستا تحلیل می‌شود. در همین راستا آمریکایی‌ها خطوط لوله گازی روس‌ها را سلاح جدید استراتژیک این کشور نامیده‌اند و از هر تلاشی برای ناکامی این پروژه‌ها استفاده کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد، مسکو تمایلی به درگیری با آمریکا ندارد اما به اقدامات خصومت‌آمیز واشنگتن پاسخ «مناسب» خواهد داد. وی افزود: ما در موضع خود، به حفظ منافع روسیه ادامه خواهیم داد و به رفتارهای متخاصم واکنشی مناسب نشان می‌دهیم. وزیر خارجه روسیه امروز (جمعه) اظهار کرد، کشورش مساله بازگشت به گروه هشت کشور بزرگ صنعتی را مطرح نکرده و تمایلی هم به بازگشت نشان نداده است. به گفته لاوروف، این مساله در جریان سفرش به آمریکا بررسی نشد و در دستور کار نشست روسیه و آمریکا نبود. وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: امروز بررسی بسیاری از مسائل اصلی چه اقتصادی و چه سیاسی در چارچوب گروه ۲۰ و موفقیت آن اتفاقی نیست.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
وی افزود: ما در موضع خود، به حفظ منافع روسیه ادامه خواهیم داد و به رفتارهای متخاصم واکنشی مناسب نشان می‌دهیم. وزیر خارجه روسیه امروز (جمعه) اظهار کرد، کشورش مساله بازگشت به گروه هشت کشور بزرگ صنعتی را مطرح نکرده و تمایلی هم به بازگشت نشان نداده است. به گفته لاوروف، این مساله در جریان سفرش به آمریکا بررسی نشد و در دستور کار نشست روسیه و آمریکا نبود. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود در ۲۰ اوت نسبت به بازگشت روسیه به باشگاه نخبگان سیاسی ابراز تمایل کرده بود. وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: امروز بررسی بسیاری از مسائل اصلی چه اقتصادی و چه سیاسی در چارچوب گروه ۲۰ و موفقیت آن اتفاقی نیست.
ایرناایرنا3 هفته قبل
این ساختار، در طول تاریخ ثابت مانده است، چون منطق انباشت سرمایه جهانی چنین مناسباتی را شکل می‌دهد. اما، مکان‌هایی که در این جایگاه‌ها قرار می‌گیرند، بسته به جابه جایی سرمایه جهانی، می‌توانند تغییر کنند. بنابراین، حتی کشوری مانند چین نیز، وقتی به قدرتی هژمونیک تبدیل می‌شود، نمی‌تواند سازی ناساز با نظم اقتصاد جهانی بزند. با تجدید نظری، در نظریه نظام جهانی والرشتاین، می‌توان گفت، علاوه بر منطق انباشت سرمایه جهانی در شکل‌گیری نظم اقتصاد – جهانی، جایی هم برای دولت – ملت‌ها وجود دارد. اگر بشوند، بسته به نقش دولت‌ها، می‌توانند بر نظام تصمیم‌سازی نظم اقتصاد – جهانی تأثیر بگذارند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
از این حیث سلامت نظام مالی و اقتصادی کشور و جامعه جهانی ارتقا یافته و مجموعه مبادلات و چرخش مالی، از شفافیت برخوردار می‌شود. خلاصه این پیامدها این است؛ قطع ارتباط مالی ایران با کشورهای جهان در همه زمینه‌ها. نتیجه رأی‌گیری صورت گرفته در جلسه کمیسیون مشترک مجمع تشخیص بیانگر آن است که تصویب CFT تقریبا غیرممکن است. در این راستا، دیروز نیز دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد بررسی CFT در مجمع ادامه دارد. وی در مورد ضرورت تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT می‌گوید: «عدم تصویب FATF منجر به تحریم همه ملت ایران می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
سومین محور تسلط امریکا بر اقتصاد جهان اما محوریت دلار در تعاملات جهانی و قدرت نفوذ امریکا بر شبکه بانکداری جهان است. این دو عامل باعث شده با اجرایی شدن تحریم‌های امریکا، تبادلات ارزی و بانکی برای کشورهای تحت تحریم بسیار دشوار شود. ایران هم سال میلادی گذشته پس از خروج واشنگتن از برجام، هدف تحریم‌های امریکا قرار گرفت. من پیشنهاد کردم که ایده استفاده از دینار طلا و تجارت تهاتری در میان کشورهای مسلمان دوباره مورد بررسی قرار گیرد. طرح نخست‌وزیر مالزی در حالی مطرح شده که چندی قبل نیز طرح اقتصادی مشترک سه کشور روسیه، چین و هند برای دور زدن سوییفت خبرساز شده بود.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 هفته قبل
الان در دنیای شبکه‌ای هست که شبکه گسترده‌ای از امور مالی و بانکی به یکدیگر متصل هستند و کشورها در آن فعالیت می‌کنند. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «موضوع FATF برای جمهوری اسلامی حساس‌تر است»، توضیح داد: هرچند FATF سازوکاری برای مقابله با پولشویی در دنیاست و روز به روز از قدرت فزاینده‌ای برخوردار می‌شود ولی کشورها هم از این موضوع بهره می‌برند. بنده چند ملاقات با مسئولان کشورهای روسیه، عراق و ترکیه داشتم که آنها خواستار برقراری رابطه با FATF است. وی ادامه داد: البته که در حال حاضر هم روابط تاسف‌برانگیزی با بانک‌های کشورهای همکار داریم. حال فکر کنید که قطع ارتباط کامل صورت گیرد آن زمان عملا همین بانک‌ها هم نمی‌توانند با ایران کار کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
هرچقدر نسبت مالیات به gdp کوچک‌تر باشد، یعنی دولت در مدیریت منابع اقتصاد ضعیف است. ممکن است کشوری اقتصاد کوچکی داشته باشد، اما نسبت مالیات به جی. دی. پی بزرگی داشته باشد که نشان‌دهنده مدیریت صحیح منابع اقتصاد توسط دولت است‌. متاسفانه این نسبت در اقتصاد ایران بین ۴ تا ۷ درصد در نوسان بوده است که حاکی از ضعف شدید مدیریت منابع اقتصاد توسط دولت است. مهم‌ترین کارکرد مالیات، مدیریت اقتصاد و هدایت آن در جهت صحیح است. سرلیست این چک لیست، باید مسئله مالیات باشد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
در چنین شرایط پیچیده سیاسی که جهان شاهد بی ثباتی و وضعیت نگران کننده در روابط بین الملل بود، سیاست خارجی روسیه خط مشی مشخصی را دنبال می‌کرد. حتی سرسخت‌ترین منتقدان مسکو، مجبور به اعتراف این واقعیت بودند که در سال ۲۰۱۹ روسیه در مسائل بین المللی سیاست پایدار و مستمری را با موفقیت به اجرا گذاشت. به همین دلیل سیاست خارجی روسیه در سال آینده آنطور که به نظر می‌رسد نباید محدود به حل و فصل وظایف دارای اولویت کنونی و عملیاتی در مناطق مختلف جهان باشد، هرچند اهمیت این وظایف قابل ارزیابی نیست. افزایش نفوذ سازمان‌های منطقه‌ای از دستاوردهای سیاست خارجی روسیه استروسیه در منطقه آسیا هم توانسته با شرکای خود گام‌های جدی برای ایجاد یک سیستم دموکراتیک و آزاد نهادهای بین‌المللی بردارد. در روابط روسیه با آفریقا سال ۲۰۱۹ سال موفقیت‌آمیزی بود: برگزاری نشست سران روسیه-آفریقا نه تنها علاقه‌مندی دو طرف به توسعه روابط را نشان داد، بلکه توان بالقوه این همکاری‌ها را نیز افزایش داد.
فارسفارس1 ماه قبل
رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما آمریکا می‌گوید کشورهای بریکس قابلیت تبدیل شدن به یک نیروی پیشران را در سیستم مالی و تجاری جهانی را دارند. از سوی دیگر روسیه و دیگر اعضای بریکس، بدنبال راهی برای کاهش وابستگی به سیستم تجاری بر مبنای دلار آمریکا هستند و حامی استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری چندجانبه هستند. فارس: آیا به نظر شما «بریکس» می‌تواند سیستم پرداختی مستقل خود را ایجاد کند؟ اگر پاسخ مثبت است، این سیستم چه تاثیری بر سیستم تجارت بر پایه دلار خواهد داشت؟ انتصار: اگر بریکس بتواند انسجام و یکپارچگی خود را حفظ کند و تبدیل به یک نیروی پیشران در سیستم مالی و تجاری جهانی تبدیل شود، در این شرایط برای بریکس این امکان وجود خواهد داشت که تبدیل به یک حریف در برابر سیستم مالی و تجاری دلار محور شود. پس بدون شک کشورهای بریکس قابلیت تبدیل شدن به یک نیروی پیشران را در سیستم مالی و تجاری جهانی را دارند. امروزه برزیل در دوره ریاست جمهوری «ژائیر بولسونارو»، بیشتر متحد و در کنار آمریکا به شمار می‌رود تا دیگر کشورهای بریکس.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
(برای آمریکا) رسیدن به اهدافش بسیار سخت است,، اما هیچ اهمیتی به خسارت‌هایی که این جنگ باعث آن شده است، نمی‌دهد. آمریکا همچنین در هنگ کنگ دخالت می‌کند و برای عصبانی کردن چین، اقدام به تشدید اوضاع می‌کند. - جنگی علیه فلسطینیان و به طور کلی عرب‌ها به راه انداخته است. سفارت خود را به قدس انتقال داد و حمایت خود را از آنروا قطع و سازمان آزادیبخش فلسطین و دولت فلسطین را مجازات کرد. همچنین تحریم‌هایی را علیه سوریه، کوبا، ترکیه، سودان، یمن، ونزوئلا و دیگر کشور‌ها اعمال کرده است. جهان به سمت چند قطبی شدن در حال حرکت است و به نظر نمی‌رسد آمریکا قادر به متوقف کردن چرخ آزادی خواهی جهانی باشد.
مهرمهر1 ماه قبل
رئیس جمهور فرانسه در حاشیه اجلاس ناتو در لندن با بیان اینکه روسیه یک شریک برای حل مسائل بین المللی است گفت: ما باید برای تقویت منافع مشترک تلاش کنیم. اختلاف نظرهایی میان ما (غرب و روسیه) وجود دارد که موجب جدا شدن غرب از روسیه شده است. ترامپ در انتقاد از ماکرون حتی به این موضوع نیز اشاره کرد که احتمال خروج فرانسه از ناتو وجود دارد. هشدار به غرب با تعریف از روسیه یا نزدیک شدن به پوتیناین احتمال وجود دارد که ماکرون برای ترساندن بلوک غرب از نزدیک شدن فرانسه به روسیه، درباره لزوم دوستی با مسکو سخن گفته باشد. به عبارت دیگر شاید ماکرون برای جلوگیری از شدت گرفتن انتقادها از فرانسه در خصوص لزوم نزدیک شدن به مسکو سخن گفته باشد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
البته به نظر می‌رسد تاکنون تنها یکی از این سیاست‌ها کارساز بوده است. بر این اساس آخرین تصمیم ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن واردات محصولات فلزی از این کشور نشان می‌دهد پیش‌درآمدهای بولسونارو در گوش انسانی ناشنوا نواخته شده است. در مقابل اما سیاست‌هایی که زمانی در قبال چین تهاجمی به نظر می‌رسید به تازگی تلطیف شده، اتفاقی که به نظر می‌رسد نتیجه‌ داده است. بر این اساس تحلیل‌گران معتقدند تداوم سیاست‌های سخت‌گیرانه ترامپ علیه برزیل، می‌تواند رئیس‌جمهور این کشور را در بلندمدت به آغوش چین برساند. به گزارش «رویترز» تعرفه‌های ترامپ بر مذاکرات میان دو کشور نیز اثرات منفی خواهد گذاشت، مذاکراتی که اوایل امسال آغاز و تاکنون ادامه داشته است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
دبیر شورای امنیت ملی روسیه‏ گفت اقدامات آمریکا علیه چین نه تنها به منافع دو طرف آسیب زده، بلکه به کل نظام تجاری دنیا خسارت وارد کرده استنیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه‏ در دیدار با شی جینپینگ رئیس جمهور چین در پکن گفت: اقدامات آمریکا علیه چین نه تنها به منافع دو طرف آسیب زده، بلکه به کل نظام تجاری دنیا خسارت وارد کرده است. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری تاس، پاتروشف افزود: در حاشیه نشست بریکس در برزیل‏ به بررسی جزئیات سیاست آمریکا پرداخته شد که از آن جمله می‌توان به چشم انداز رویارویی تجاری و اقتصادی با چین اشاره کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی روسیه همچنان افزایش می‌یابد و این در حالی است که این کشور بویژه مجموعه صنایع دفاعی این کشور برای ششمین سال متوالی تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد. براساس اطلاعات موسسه تحقیقات مسائل صلح استکهلم، آمریکا، روسیه و فرانسه کشورهای پیشرو در عرصه جهانی صادرات تسلیحات هستند و روسیه در چند سال اخیر مکان دوم جهانی فروش تسلیحات را حفظ کرده است. صادرات سلاح روسیه نیز در چند سال اخیر سیر تصاعدی داشته است. به این ترتیب صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی روسیه هر سال حدود یک تا دو درصد رشد کرده است. در زمان حاضر صادرات تسلیحات روسیه از طریق روس آبارون اکسپورت و نیز به صورت مستقل (توسط شرکت‌های تسلیحاتی) انجام می‌گیرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
صادرات سلاح روسیه نیز در چند سال اخیر سیر تصاعدی داشته است. این رقم نسبت به شاخص سال ۲۰۱۷ صادرات روس آبارون اکسپورت ۲۵ درصد رشد داشته است. گفتنی است، شرکت روس آبارون اکسپورت از سال ۲۰۰۷ انحصار صادرات سلاح روسیه را در اختیار دارد و شرکت واسطه دولتی در صادرات سلاح و محصولات دوگانه (کالاهای دارای مصارف نظامی و غیرنظامی) است که زیرمجموعه هولدینگ روس تخ است. در زمان حاضر صادرات تسلیحات روسیه از طریق روس آبارون اکسپورت و نیز به صورت مستقل (توسط شرکت‌های تسلیحاتی) انجام می‌گیرد. هواپیماهای نظامی روسیه نیز مشتریان زیادی دارد بویژه هواپیماهای نظامی آموزشی یاک-۱۳۰ و بالگردهای نظامی می-۲۸ان. ای و کا-۵۲ و می-۱۷۱ ش و می-۱۷و۵ توجه خریداران خارجی را به خود جلب کرده است. البته به این نکته باید توجه داشت که بسیاری از قراردادهای تسلیحاتی روسیه با کشورهای دیگر در شرایط سری عقد می‌شود بطوری که امضای آن باتوجه به امکان فشار از سوی آمریکا رسانه‌ای نمی‌شود.
فارسفارس1 ماه قبل
وهاب سلگی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت محصولات مختلفی از جمله رفرکتومتر اینلاین، رفرکتومتر آزمایشگاهی، کانداکتیویتی متر اینلاین، فلومتر الکترومغناطیسی، رفرکتومتر پرتابل، کانداکتیویتی متر آزمایشگاهی، مولتیمتر آزمایشگاهی و فلیم فتومتر را تولید می‌کند. سلگی ادامه داد: این سنسور قادر است غلظت محلول مذکور را، با ارسال سیگنال‌های کنترلی برای کاراندازهای صنعتی متداول به طور اتوماتیک کنترل کند. یکی از کاستی‌های مهم در رفرکتومترهای (بریکس متر) این-لاین موجود این است که برای کنترل غلظت نیازمند کنترل کننده خارجی است. صادرات رفرکتومتر ایران‌ساخت به ۴ کشور دنیااین فعال فناور به صادرات محصولات این شرکت اشاره کرد و گفت: محصولات این شرکت به کشورهایی همچون کانادا، ترکیه، رومانی، افغانستان صادر شده است. این فعال فناور از رقم ارز صرفه جویی شده از تولید این محصول گفت: با تولید این محصول سالیانه چیزی در حدود ۵۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی صورت می‌گیرد.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 ماه قبل
پیام مازند - نوشهر – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی تنکابن گفت: تنکابن قطب تولید کیوی در کشور است و امسال کیوی مازندران به موقع برداشت می‌شود. وی زمان برداشت این محصول را ۱۵ آبان به بعد اعلام کرد و اظهار داشت: باید درصد قند کیوی به ۶٫۲ بریکس برسد تا از درخت چیده شود. به گفته مدیر جهادکشاورزی تنکابن، خرید تضمینی کیوی خسارت دیده ناشی از سرمازدگی برای نخستین بار در دولت یازدهم به منظور جبران خسارت باغداران مازندران مصوب شد و این موضوع تا پیش از این سابقه نداشت. وی از باغداران خواست تا بیمه محصولات کشاورزی را جدی بگیرند و هر چه سریعتر اقدام نمایند. کیوی گیاه بومی جنوب چین و میوه ملی جمهوری خلق چین است و میوه آن تخم مرغی شکل به اندازه یک تخم مرغ بزرگ و پوست آن قهوه‌ای رنگ و گوشت آن سبز کمرنگ است.
دنیای خودرودنیای خودرو1 ماه قبل
همچنین این کشورها با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درحوزه هوانوردی توانستند به‌پیشرفت اقتصادی قابل‌توجهی دست یابند و ازکشورهای در‌حال توسعه به‌کشورهای توسعه‌یافته تبدیل شوند. روزنامه «اکونومیک‌تایمز» درهمین راستا خبر داد این تصمیم دولت پس از آن اعلام شد که بخش حمل‌و‌نقل هوایی هند بیشترین رشد را درجهان درسال‌های اخیر به‌نام خود ثبت کرده است. شورای بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی هم اخیرا درگزارشی اعلام کرد ترافیک مسافربری هوایی هند درماه ژانویه سال جاری یک افزایش ۹/۱۷ درصدی را از خود نشان داد. دهه ۹۰ میلادی؛ سرآغاز اصلاح صنعت‌ هوایی هنددهه ۹۰ میلادی را می‌توان بدترین و بهترین دوران در صنعت‌هوایی هند خواند. کمیته موظف شد نسبت به‌بررسی این برنامه‌ها و یکپارچه‌سازی آن‌ها قدم بردارد و برنامه‌های کلی تحت‌عنوان نقشه‌راه صنعت‌ هوانوردی تجاری هند را ارائه کند.
فارسفارس1 ماه قبل
«آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن در دیدار با «وانگ یی» وزیر خارجه چین درباره روابط دو جانبه دو کشور، مناطق مورد مناقشه در دریای چین شرقی و تحولات هنگ‌کنگ صحبت کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با شدت گرفتن دخالت‌های آمریکا و همچنین انگلیس درباره ناآرامی‌ها و تحولات هنگ‌کنگ، وزیر خارجه چین بعد از دیدار با نخست‌وزیر ژاپن در توکیو ضمن هشدار درباره تلاش‌ها برای ایجاد هرج و مرج در هنگ‌کنگ گفت: «هنگ‌کنگ بخشی از چین باقی می‌ماند». به نوشته «بلومبرگ»، «وانگ یی» وزیر خارجه چین بعد از شرکت در نشست وزرای خارجه عضو گروه ۲۰ به میزبانی شهر «ناگویا» ژاپن، به توکیو سفر و با نخست‌وزیر این کشور دیدار کرد. رایزنی نخست‌وزیر ژاپن با وزیر خارجه چین درباره هنگ‌کنگ در شرایطی صورت گرفته که شی جینپینگ رئیس‌جمهور چین اخیرا درباره هنگ‌کنگ هشداری جدی داده بود. وانگ یی وزیر خارجه چین بعد از دیدار با نخست‌وزیر ژاپن در جمع خبرنگاران در توکیو درباره موضع پکن در خصوص هنگ‌کنگ اظهار نظر کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
نظریه پردازان آمریکایی کانون برخورد ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را در قالب پروژه منطقه خاکستری gray zone project تحلیل می‌کنند. منطقه خاکستری واژه‌ای است که تصمیم‌سازان آمریکایی برای ترسیم نزاع نوپدید گیتی بکار می‌برند. جنگ ترکیبی، جنگ نامنظم، جنگ نامتقارن یا جنگ سیاسی هم نام‌هایی است که به جنگ‌های جدید می‌توان اطلاق کرد. زمانی که پهپاد فوق پیشرفته آمریکا بر فراز جغرافیای سرزمینی ایران ساقط می‌شود، آمریکا پاسخ نمی‌دهد، زیرا نگران شروع جنگ فراگیر است. بازیگران منطقه خاکستری از همه نیرو‌ها شامل نظامی، شبه نظامی و نیرو‌های تحت کنترل دولت بهره می‌گیرند.

به انتهای لیست رسیدید