بنادر و دریانوردی

بنادر و دریانوردی

مهرمهر13 ساعت قبل
محمود رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جزیره خارگ به عنوان یکی از مهمترین آبراه خلیج فارس است و از این جزیره بعنوان مرکز ثقل صادرات نفت ایران اسلامی یاد می‌شود. وی افزود: یکی از مشکلات دیرینه این جزیره بحث ترددهای دریایی بین بوشهر، گناوه و خارگ است و با پیگیری‌های صورت گرفته توسط این بخشداری و حمایت‌های صورت گرفته توسط اداره بندر و دریانوردی خارگ و اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، زیر ساخت‌های حیاتی حوزه دریانوردی در سه مرکز مسافری استان بوشهر ارتقا یافته است و هم اکنون در حوزه پایانه‌های مسافری به شرایط مطلوبی رسیده‌ایم. بخشدار ویژه خارگ تصریح کرد: در روزهای گذشته اشکالاتی در بحث سوخت رسانی به شناورهای مسافری و باری که مسئولیت حمل بار و مسافر این جزیره را بر عهده داشتند وجود داشت، که با همت اداره بندر و دریانوردی خارگ و شرکت پخش و پالایش این مشکل شب گذشته با جلسه‌ای در این بخشداری برگزار شد، رفع گردید. رضایی گفت: طی روزهای اخیر شناور مسافری سورو بندر که دچار اشکلاتی بود مجدد به ناوگان دریایی جزیره اضافه شد.
فارسفارس13 ساعت قبل
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از جابجایی حجمی نزدیک به ۷۰ میلیون تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر این استان و خدمات‌رسانی به ۱۴ میلیون نفر سفر در پایانه‌های دریایی طی ۹ ماهه سال جاری خبر داد. عفیفی‌پور از کابوتاژ (کران بری) ۶ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۵۸۳ تن با افزایش ۸,۵ درصدی و همچنین واردات ۵ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۲۷۴ تن کالای غیرنفتی در بنادر این استان خبر داد. تخلیه و بارگیری ۱,۲ میلیون TEU کانتینروی اظهار داشت: در دوره زمانی ۹ ماهه سال جاری، یک میلیون و ۲۳۷ هزار TEU کانتینر (هر تی. ای. یو معادل یک کانتینر بیست فوت) در مجموعه بنادر بازرگانی این استان تخلیه و بارگیری شد. انتهای پیام/۳۲۶۴/ر
ایرناایرنا16 ساعت قبل
علیرضا نوبرانی روز سه‎ شنبه در تشریح روند اجرای این پروژه افزود: عملیات اجرایی پروژه لایروبی کانال دسترسی بندر بوشهر با ۱۹۰میلیارد تومان اعتبار از ابتدای امسال آغاز شد و اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. وی اضافه کرد: مدت اولیه پیمان عملیات لایروبی ۱۰ ماه است که پیش بینی می‌شود این پروژه اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد. معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: در این پروژه در مجموع پنج میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب عملیات لایروبی انجام خواهد شد که با تحقق این مهم زمینه تردد کشتی‎های تا ظرفیت ۳۰ هزار تن در بندر بوشهر فراهم می‎شود. نوبرانی یادآور شد: با انجام عملیات لابروبی کانال دسترسی عمق کانال خارجی به منفی ۱۰٫۸ و کانال داخلی به عمق منفی ۱۰٫۳ متر خواهد رسید. وی ادامه داد: در قالب پروژه لایروبی کانال با هدف تامین ایمنی تردد شناورها و تعریض حوضچه چرخش بندر بوشهر، در این محدوده تاکنون ۳۷۰ هزار متر مکعب لایروبی انجام شده‌است.
فارسفارس19 ساعت قبل
زنگ خطر جدی که امروز خلیج فارس را تهدید می‌کند پسماندها هستند، نشت نفت به دریا موضوعی بس جدی و بسیار حائز اهمیتی است که اگر مسؤولان نسبت به آن غفلت نشان دهند، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کند. دریا به عنوان یک موهبت الهی نقش مهمی در زندگی مردم استان بوشهر و دیگر مناطق مرزی و کاربردهای بسیاری در زمینه‌های حمل و نقل، تجارت، تفریح، ورزش دارد. خلیج فارس در تهدید پسماندهای نفتیاما زنگ خطر جدی که امروز خلیج فارس را تهدید می‌کند پسماندها هستند، زنگ خطری که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر صدای آژیر آن را در آورد. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر می‌گوید: پوسیدگی خطوط انتقال نفت و عدم وجود برنامه‌های مدیریت پسماند دریایی در سال‌های اخیر سبب شده که با حجم عظیمی از آلودگی پسماندها در سواحل استان بوشهر روبه‌رو شویم. وی یادآور شد: بزرگ‌ترین پایانه‌های نفتی و پتروشیمی کشور در استان بوشهر واقع شده که این امر ایجاب می‌کند در ارتباط با موضوع محیط زیست دریایی نیز اهتمام جدی داشته باشیم.

مرکز منش؛ از بذر ایده‌های نو تا درخت پربار کسب‌وکار+فیلم

ایسناایسنا1 روز قبل
مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان در این خصوص در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با همکاری و پیگیری رئیس جهاد دانشگاهی استان هرمزگان و همکارانش تفاهم‌نامه‌ای جهت راه‌اندازی مرکز منش منعقد و کار را آغاز کردیم. وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه ‌ایجاد شد تا پل ارتباطی بین جوانان، جهاد دانشگاهی و اداره کل ورزش و جوانان استان هرمزگان ایجاد و زمینه برگزاری کلاس‌ها، طرح‌ها و آموزش‌های لازم فراهم شود. رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: هدف از اجرای این طرح حمایت از ایده‌های خلاقانه جوانان برای ورود آنان به بازار کار و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است. امین قامت افزود: به‌واسطه ایده شویی که در مرکز منش برگزار شد توانستیم تیم‌سازی خیلی خوبی داشته و برنامه‌ریزی‌های خوبی در زمینه‌های اداری و تیم ورکینگ انجام دهیم. وی تصریح کرد: خوشبختانه حمایت‌های معنوی خیلی خوبی در مرکز منش صورت گرفته، شرکت در ایده شوها و برنامه‌ریزی برای ورود به مرکز رشد برای استفاده از فضای کاری از فعالیت‌های صورت گرفته در این مرکز بوده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گیلان سرپرست هیئت باستان‌شناسی کشتی تاریخی قروق گفت: تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات مردم‌شناسی هیات کاوش باستان‌شناسی نشان می‌دهد که محتویات داخل کشتی قروق، ماسه‌ ساحلی بوده و فاقد لایه‌های تاریخی است. حسین توفیقیان امروز در جمع خبرنگاران در اداره کل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به آخرین نتایج تیم کاوش کشتی تاریخی قروق در تالش، اظهار کرد: تصاویر ماهواره‌ای و پهپادی از یک دهه گذشته و اطلاعات مردم‌شناسی هیات کاوش باستان‌شناسی نشان می‌دهد که محتویات داخل کشتی قروق، ماسه‌ ساحلی است که توسط امواج وارد کشتی شده و فاقد لایه‌های تاریخی است. سرپرست هیئت باستان‌شناسی کشتی تاریخی قروق گفت: اواسط دهه ۸۰ گزارش‌های پراکنده‌ای از وجود شناوری چوبی در آب‌های سواحل قروق تالش ارائه شد. وی افزود: در سال‌های اخیر پرونده ثبت ملی شناور تاریخی قروق تالش توسط میراث‌فرهنگی استان گیلان به پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و شورای ثبت آثار ملی ارسال شد. توفیقیان بیان کرد: برپایی کارگاه مفصل با توجه به اهداف این مرحله از کاوش‌های باستان شناسی شناور تاریخی قرق تالش، موضوعیتی نداشته است.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میراث فرهنگی گیلان سرپرست هیئت باستان‌شناسی کشتی تاریخی قروق گفت: تصاویر ماهواره‌ای و پهپادی از یک دهه گذشته و اطلاعات مردم‌شناسی هیئت کاوش باستان‌شناسی نشان می‌دهد که محتویات داخل کشتی، ماسه ساحلی است که توسط امواج وارد کشتی شده و فاقد لایه‌های تاریخی است. حسین توفیقیان با بیان اینکه اواسط دهه ۸۰ گزارش‌های پراکنده‌ای از وجود شناوری چوبی در آب‌های سواحل قروق تالش ارائه شد، افزود: طی سال‌های بعد با کاهش تراز آب دریای خزر، به تدریج بقایای یک شناور چوبی آشکار شد. توفیقیان تصریح کرد: بررسی جامع این شناور در چارچوب طرح «شناسایی و حفظ میراث‌فرهنگ دریایی، مطالعات کشتی تاریخی قروق تالش» توسط پژوهشکده باستان‌شناسی و با حمایت مالی سازمان بنادر و دریانوردی و همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی گیلان و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی در حال انجام است. توفیقیان ادامه داد: با انجام مطالعات مردم شناسی، اطلاعات با ارزشی درباره دریانوردی، کشتی‌رانی و صیادی ساحل‌نشینان جمع‌آوری شد و مصاحبه با آگاهان و محققان محلی پیش زمینه مناسبی در خصوص پیدایش کشتی تاریخی قروق در اختیار هیئت مطالعاتی قرار دارد. سرپرست هیئت باستان‌شناسی کشتی تاریخی قروق با بیان اینکه برپایی کارگاه مفصل با توجه به اهداف این مرحله از کاوش‌های باستان شناسی شناور تاریخی قرق تالش، موضوعیتی نداشته است، بیان کرد: با توجه به موقعیت شناور و نوع رسوبات و سطح ایستایی، برپایی هرنوع سازه در اطراف شناور ناپایدار بوده و در صورت ریزش، تهدید کننده شناور است.
جام نیوزجام نیوز2 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، هندی‌ها همواره یکی از مشتریان اصلی بندر چابهار برای سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و زیربخش‌های آن بودند اما پس از خروج یکطرفه و غیرمنطقی ترامپ از برجام کار برای سرمایه‌گذاری کشورهای دیگر در ایران سخت شد. البته گفته می‌شد که بندر چابهار در تحریم‌های اخیر و ظالمانه مقامات آمریکایی استثناء است و هندی‌ها این امتیاز را از آن‌ها گرفته‌اند اما با این وجود هند نیز برای سرمایه‌گذاری در چابهار با محدودیت‌های بسیاری مواجه شده بود که هم اکنون به نظر می‌رسد این موانع برطرف شده است. محمد علی اصل سعیدی پور - مدیرکل توافقنامه‌ها وتوسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی- در این باره گفت: بر اساس قراردادی که با هندی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار امضاء شده است، این طرف خارجی متعهد شده که حدود ۸۵ میلیون دلار در حوزه تجهیزات عملیات تخلیه و بارگیری سرمایه‌گذاری کند اما پیش از این برای خرید آن و انتقال پول با مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا مواجه شده بود. سعیدی‌پور گفت: با انجام تعهدات هندی‌ها برای سرمایه‌گذاری در چابهار سرعت عملیات تخلیه و بارگیری به صورت مضاعف رشد خواهد کرد و این مسئله می‌تواند در بهبود عملکرد بهار تاثیر بسزایی داشته باشد. از سوی دیگر نیز با مصوبه مجلس شورای اسلامی بندر شهید بهشتی به منظقه آزاد چابهار می‌پیوندد و این مسئله نیز در رشد و پیشرفت منطقه بسیار موثر است.
مهرمهر3 روز قبل
وی حجم صادرات غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان را ۲۷ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۹۷ تن اعلام کرد و افزود: از آغاز سال ۹۸ تا ابتدای دی ماه جاری، دومیلیون و ۳۵۶ هزار و ۷۰۵ تن از این کالاها، با رشد مثبت ۸ درصدی ترانشیپ و دومیلیون و ۳۱۷ هزار و ۶۸۷ تن نیز ترانزیت شد. عفیفی پور از کابوتاژ (کران بری) ۶میلیون و ۱۰۸ هزار و ۵۸۳ تن با افزایش ۸٫۵ درصدی و همچنین واردات ۵ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۲۷۴ تن کالای غیرنفتی در بنادر این استان خبر داد. وی اظهار داشت: در دوره زمانی ۹ ماهه سال جاری، یک میلیون و ۲۳۷ هزار TEU کانتینر (هر تی. یو معادل یک کانتینر بیست فوت) در مجموعه بنادر بازرگانی این استان تخلیه و بارگیری شد. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از پهلوگیری ۵۰ هزار و ۴۵۸ فروند شناور در بنادر این استان خبر داد و گفت: از این رقم، ۳ هزار و ۶۹۶ فروند شامل کشتی‌های بالای هزار تن و ۴۶ هزار و ۷۶۲ فروند از شناورهای پهلو گرفته در این بنادر، زیر هزار تن وزن داشته است.
ایرناایرنا3 روز قبل
به گزارش روز شنبه روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی «محمد قائم تاجگردون» گفت: مطابق با سند چشم انداز و نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور مصوب هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی و رویکرد توسعه بنادر در جهت ارتقاء به بنادر هوشمند نسل سوم و چهارم، این سازمان به دنبال استفاده از ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه کشور در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های هوشمندسازی است. مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سازمان بنادر عزم راسخی برای افزایش سطح کیفیت خدمات، رقابت پذیری و افزایش کمی و کیفی شاخص‌های کلیدی عملکرد بنادر دارد و نقش فناوری و نوآوری در این خصوص انکارناپذیر است، افزود: استفاده از توان استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به جهت چابکی و سرعت عمل آنها در برنامه است. تاجگردون ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها می‌توانند نقش بسزایی در تولید ارزش داشته باشند و نوآوری، توانایی و چابکی را به سازمان‌ها تزریق کنند، بنابراین با توجه به آنچه در نقشه راه هوشمندسازی سازمان مصوب شده است استفاده از توان استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به جهت چابکی و سرعت عمل در پیاده سازی بسترهای نرم افزاری و تعریف و اجرای پروژه‌های زودبازده می‌تواند گامی موثر در این مسیر باشد. مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در راستای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های هوشمندسازی سازمان بنادر و دریانوردی، در دو مرحله و با چشم انداز ۱۴۰۰ و ۱۴۰۴ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها می‌توانند در حوزه‌های تولید نرم افزار، ایجاد ابزارها و زیرساخت‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، تولید و تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز شناورها، تجهیزات عملیات بندری، گردشگری دریایی، صنعت کشتی‌سازی و طراحی تجهیزات مخابراتی، خشکی و دریایی اقدام کنند. تاجگردون یادآور شد: از زمان تصویب نقشه راه هوشمندسازی سازمان تاکنون مطالعات مربوط به تعریف دقیق نیازمندی‌ها و راه حل‌ها آغاز شده و در برخی از حوزه‌های اشاره شده نیز قراردادهایی با شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها منعقد شده است.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
وی ادامه داد: همچنین مطابق با سند چشم انداز و نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور مصوب هیات عامل سازمان بنادر و رویکرد توسعه بنادر در جهت ارتقاء به بنادر هوشمند نسل سوم و چهارم، این سازمان به دنبال استفاده از ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه کشور در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های هوشمندسازی خود است. وی گفت: سازمان بنادر عزم راسخی برای افزایش سطح کیفیت خدمات، رقابت پذیری و افزایش کمی و کیفی شاخص‌های کلیدی عملکرد بنادر دارد و نقش فناوری و نوآوری در این خصوص انکارناپذیر است. مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی در مدیریت استراتژیک فناوری در سطح یک سازمان، به کارگیری فناوری‌های مختلف است به گونه‌ای که تولید ارزش را در سازمان حداکثر کند. به گفته وی، در راستای حمایت‌های بیشتر جهت حضور هر چه پررنگ‌تر این شرکت‌ها، سازمان بنادر در نقشه راه هوشمندسازی بنادر کشور پیش بینی کرده از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره شده و با همکاری سیستم بانکی کشور با اعطای تسهیلات کم بهره، از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه حمل و نقل دریایی و بندری حمایت کند. انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
در پی بارش‌های اخیر و وقوع سیل در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: واردات و صادرات از طریق بنادر طبق روال عادی برقرار است و سیل اخیر هیچ آسیبی به بنادر استان‌های جنوبی وارد نکرده است. وی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در روزهای اولیه سیل برخی بنادر استان سیستان و بلوچستان با آبگرفتگی مواجه شده بودند، اما به بنادر جنوبی کشور، عملیات بندری و کالاهای موجود در بنادر خسارتی وارد نشده است. مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی افزود: صادرات و واردات انواع کالاها در بنادر جنوبی کشور طبق روال عادی در جریان بوده و طی روزهای گذشته هیچ اختلالی در این زمینه گزارش نشده است. بهزادیان ادامه داد: هم اکنون مشکلی در حوزه راه‌های مواصلاتی به بنادر جنوبی کشور از جمله بنادر استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به وجود نیامده است و مشکلی هم در این زمینه به ما گزارش نداده‌اند. همچنین اله مراد عفیف پور - مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان - در این باره به ایسنا گفت: آسیبی به بنادر استان هرمزگان، کالاها و زیرساخت‌های موجود در این بنادر وارد نشده است.
ایسناایسنا4 روز قبل
در پی بارش‌های اخیر و وقوع سیل در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: واردات و صادرات از طریق بنادر طبق روال عادی برقرار است و سیل اخیر هیچ آسیبی به بنادر استان‌های جنوبی وارد نکرده است. وی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در روزهای اولیه سیل برخی بنادر استان سیستان و بلوچستان با آبگرفتگی مواجه شده بودند، اما به بنادر جنوبی کشور، عملیات بندری و کالاهای موجود در بنادر خسارتی وارد نشده است. مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی افزود: صادرات و واردات انواع کالاها در بنادر جنوبی کشور طبق روال عادی در جریان بوده و طی روزهای گذشته هیچ اختلالی در این زمینه گزارش نشده است. بهزادیان ادامه داد: هم اکنون مشکلی در حوزه راه‌های مواصلاتی به بنادر جنوبی کشور از جمله بنادر استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به وجود نیامده است و مشکلی هم در این زمینه به ما گزارش نداده‌اند. همچنین اله مراد عفیف پور - مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان - در این باره به ایسنا گفت: آسیبی به بنادر استان هرمزگان، کالاها و زیرساخت‌های موجود در این بنادر وارد نشده است.
فارسفارس5 روز قبل
‌نهمین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه بندر چابهار به مناطق سیل‌زده چابهار و کنارک و نخستین محموله کمک‌های جامعه دریایی و بندری استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی به روستاهای سیل‌زده شرق هرمزگان ارسال شد. ارسال کمک‌های اولیه سازمان بنادر به‌ مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان و هرمزگانبه گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی‌، ‌نهمین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه بندر چابهار به مناطق سیل‌زده چابهار و کنارک و نخستین محموله کمک‌های جامعه دریایی و بندری استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی به روستاهای سیل زده شرق هرمزگان، ارسال شد. بهروز آقایی‌، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، در این‌باره می‌گوید: در پی وقوع سیل در مناطق روستایی جنوب استان همه واحدها و شرکت‌های فعال در اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان مکلف به امدادرسانی همه جانبه به مردم سیل زده شدند. * ارسال نخستین محموله کمک‌های جامعه دریایی و بندری هرمزگان به منطقه سیل‌زده بشاگردالله‌مراد عفیفی‌پور، مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، نیز در این‌باره گفت: نخستین محموله کمک‌های جامعه دریایی و بندری استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی به روستاهای سیل زده شرق هرمزگان ارسال شد. عفیفی‌پور اضافه کرد: به دنبال وقوع سیل هفته جاری در سواحل مکران، ستادی با محوریت اداره کل بنادر و دریانوردی استان و با مشارکت و همراهی شرکت‌های بخش خصوصی داوطلب تشکیل شد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 روز قبل
در این چارچوب گمرکات مبدأ صادراتی، موظف شدند که نسبت به ثبت خروج این دسته از اظهارنامه‌ها در سامانه جامع گمرکی یا ابطال و پیگیری قضایی آنها از طریق هماهنگی با واحد‌های مربوطه اقدام کنند. گمرک ایران تصریح کرد که گمرکات مرزی پس از وصول کالاهای صادراتی باید بلافاصله پس از خروج کل محموله صادراتی از مرز، نسبت به ثبت اعلام وصول نهایی پروانه در سامانه جامع امور گمرکی اقدام کنند. از سوی دیگر گمرکات مبدا صادرات موظف شدند درخصوص اظهارنامه‌های صادراتی، پس از انجام تشریفات صادرات ظرف مدت حداکثر یک هفته، نسبت به پیگیری اعلام وصول و خروج از مرز کالاهای صادراتی در سامانه جامع گمرکی اقدام کنند. جزئیات بخشنامه گمرکدر بخشنامه علی‌اکبر شامانی، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران به اهمیت موضوع «تعیین تکلیف اظهارنامه‌های صادراتی در جریان»، اشاره و اعلام شده است که همکاران گمرک‌های مربوطه به‌صورت هفتگی نسبت به گزارش‌گیری «اظهارنامه‌های صادراتی در جریان» از طریق سامانه گزارش‌های مدیریتی (‌MIS) یا سامانه جامع امور گمرکی نسبت به تعیین‌تکلیف آنها اقدام کنند. بدیهی است مسوولیت اجرای این بخشنامه بر عهده بالاترین مقام اجرایی گمرک مربوطه خواهد بود.
ایلناایلنا6 روز قبل
نخستین محموله کمک‌های جامعه دریایی و بندری استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به روستاهای سیل زده شرق هرمزگان ارسال شد. به گزارش ایلنا از هرمزگان، این محموله شامل دو دستگاه کامیون مواد غذایی، محصولات بهداشتی و سایر اقلام ضروری مورد نیاز مردم سیل زده شهرستان بشاگرد در سواحل مکران است. همچنین بخش دیگری از کمک‌های جامعه دریایی و بندری استان هرمزگان نیز در حال بسته بندی و آماده سازی جهت ارسال به این منطقه سیل زده است. مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن تشکر از اقدام خیرخواهانه شرکت‌های فعال در منطقه ویژه اقتصادی که اولین محموله را ارسال کردند، از سایر فعالین اقتصادی نیز درخواست کرد که در ارائه خدمات جهت یاری رساندن به سیل زدگان شرق کشور تسریع نمایند. یادآور می‌شود، فعالیت سامانه بارشی در استان هرمزگان از روز جمعه (۲۰ دی) آغاز شد و تا یکشنبه (۲۲دی) ادامه داشت که به دنبال آن سیلاب زیادی در شرق هرمزگان از جمله جاسک، سیریک و بشاگرد به وقوع پیوست و روستاهای منطقه تحت تاثیر آن قرار گرفتند.
ایلناایلنا6 روز قبل
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از ارسال نهمین محموله کمک‌های انسان دوستانه بندر چابهار به مناطق سیل زده چابهار و کنارک خبر داد، این در حالی است که نخستین محموله کمک‌های جامعه دریایی و بندری استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی به روستاهای سیل زده شرق هرمزگان ارسال شد. به گزارش ایلنا، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: در پی وقوع سیل در مناطق روستایی جنوب استان تمامی واحدها و شرکت‌های فعال در اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان مکلف به امدادرسانی همه جانبه به مردم سیل زده شدند. مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان این که در دو روز گذشته علاوه بر کمک‌های نقدی، هشت محموله کمک‌های غیرنقدی کارکنان این اداره کل و شرکت‌های فعال در بندر به مناطق سیل زده نهمین محموله کمک‌های نقدی به روستاهای چابهار و کنارک ارسال شد. آقایی افزود: این محموله‌ها شامل پتو، روفرشی، چراغ شارژی، لوازم بهداشتی، پزشکی و دارویی، لباس گرم، کنسروجات، آب معدنی و سایر مواد خوراکی بود. وی در ادامه از اعزام تیم امدادرسانی بانوان اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به روستاهای سیل زده عورکی، دیول، کچو و تلنگ خبر داد و گفت: دو اکیپ خدمات پزشکی و دارویی بندر چابهار نیز به روستاهای سیل زده اعزام و بیمارستان صحرایی نیز در این مناطق برپا شده است.
ایلناایلنا6 روز قبل
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اعلام کرد: تاکنون بیش از یک هشتم قرن خدمات مسافری دریایی در قالب یک طرح سازماندهی شده به هموطنان انجام شده است. وی آموزش رایگان برای خدمه شناورهای حمل خودرو (لندینگ کرافت) و مهمانداران شناورهای مسافری را امری مهم و اجتناب ناپذیر برشمرد و بر لزوم برگزاری باقی مانده دوره‌های آموزشی تا قبل از تعطیلات بهمن ماه تأکید کرد. وی اضافه کرد: علاوه بر این، ساماندهی و شناسایی شناورهای فاقد هویت برای گشت‌های تفریحی دریایی نیز به عنوان یک ضرورت جدی، مطرح است و این امر مهم باید با اقدام اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری به نحو شایسته‌ای انجام شود. مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان گفت: علاوه بر تعطیلات نوروزی که به عنوان روزهای اوج سفرهای دریایی محسوب می‌شود، بنادر مسافری و ناوگان دریایی باید تمهیدات لازم برای تعطیلات بهمن نیز بیندیشند و از آمادگی کامل برخوردار باشند. شایان ذکر است، در ابتدای این نشست «اسماعیل مکی زاده» معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به ارایه گزارشی از کارنامه طرح تسهیل سفرهای دریایی پرداخت و اقدامات صورت گرفته در راستای آمادگی بنادر و ناوگان دریایی برای نوروز ۹۹ را نیز تشریح کرد
فارسفارس6 روز قبل
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان گفت: تردد به جزایر قشم و لارک به‌دلیل وزش باد شدید و مواج بودن دریا متوقف شده است اما تردد به جزیره هرمز جریان دارد. تردد به جزایر قشم و لارک متوقف شدحمید رضا محمدحسینی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار کرد: تردد دریایی از بندر شهید حقانی (بندرعباس) به جزایر قشم و لارک از صبح امروز به‌دلیل وزش باد شدید و مواج بودن دریا متوقف شده است. وی افزود: تردد در مسیر بندرشهید حقانی به هرمز و بالعکس ادامه دارد. مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان از شهروندان و مسافران خواست تا حتما پیش از عزیمت به سوی بندر شهید حقانی، وضعیت دریا را از طریق سامانه تلفن گویای ۳۱۱۱ جویا شوند. انتهای پیام/۳۲۶۴/ر
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 روز قبل
اعتمادآنلاین| یحیی ضیایی، دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی گفت: ‌ با اقدامات انجام شده سوخت کم سولفور مورد نیاز کشتی‌ها فعلا تامین شده است. وی در پاسخ به این پرسش که مصرف سوخت کم‌سولفور کشتی‌ها (کشتیرانی و نفتکش) چه میزانی است، افزود: میزان مصرف به سفر کشتی‌ها بستگی دارد. یکی دیگر از مسائل شرکت‌های کشتی‌رانی بجز تولید سوخت کم سولفور مربوط به اعلام شرکت پالایش و پخش مبنی بر تحویل سوخت در پالایشگاه شازند است. وی با اشاره به اینکه هزینه هر تن سوخت ۳٫۵درصد کم سولفور ۳۵۰ دلار و سوخت نیم‌درصد حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ دلار است، گفت: ۵۰ تا ۶۰درصد هزینه کشتی‌ها مربوط به سوخت است. ضیایی راهکار دیگر کشتی‌رانی‌ها را برای تأمین سوخت استفاده از گازوئیل عنوان کرد و افزود: با توجه به قیمت ۱۵۰۰ تومانی هر لیتر گازوئیل استفاده از آن برای سوخت کشتی‌ها مقرون به صرفه نیست، ضمن اینکه گازوئیل سیستم فنی کشتی‌ها را دچار نقص می‌کند.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
یحیی ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: ‌ با اقدامات انجام شده سوخت کم سولفور مورد نیاز کشتی‌ها فعلا تامین شده است. وی در پاسخ به این پرسش که مصرف سوخت کم‌سولفور کشتی‌ها (کشتیرانی و نفتکش) چه میزانی است، افزود: میزان مصرف به سفر کشتی‌ها بستگی دارد. یکی دیگر از مسائل شرکت‌های کشتی‌رانی بجز تولید سوخت کم سولفور مربوط به اعلام شرکت پالایش و پخش مبنی بر تحویل سوخت در پالایشگاه شازند است. وی با اشاره به اینکه هزینه هر تن سوخت ۳٫۵درصد کم سولفور ۳۵۰ دلار و سوخت نیم‌درصد حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ دلار است، گفت: ۵۰ تا ۶۰درصد هزینه کشتی‌ها مربوط به سوخت است. ضیایی راهکار دیگر کشتی‌رانی‌ها را برای تأمین سوخت استفاده از گازوئیل عنوان کرد و افزود: با توجه به قیمت ۱۵۰۰ تومانی هر لیتر گازوئیل استفاده از آن برای سوخت کشتی‌ها مقرون به صرفه نیست، ضمن اینکه گازوئیل سیستم فنی کشتی‌ها را دچار نقص می‌کند.
ایسناایسنا6 روز قبل
ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندر نقش موثرتری در پویایی منطقه و توسعه همکاری‌های اقتصادی به خصوص کشورهای همسایه در حوزه‌های واردات، صادرات و ترانزیت و ترانشیپ خواهد داشت. بهروز آقایی در جریان بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از فرآیند تخلیه کالا و بارگیری کالاهای صادراتی از بندر چابهار اظهار کرد: بندر چابهار در پاییز امسال با ورود بیش از ۳۵۰ هزار تن کالای اساسی نقش ویژه و کلیدی در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز استان‌های شرقی کشور ایفا کرده است. وی با اشاره به زیرساخت‌های مناسب بندری، تجهیزات پیشرفته و امکانات تخلیه و بارگیری انواع کالا در بندر چابهار اضافه کرد: با ورود بخشی از کالاهای اساسی کشور از طریق این بندر استراتژیک، هزینه‌های وارده بر این نوع کالاها کاهش پیدا کرده است. آقایی با اشاره به تجهیزات، زیرساخت‌ها، اسکله‌ها و پروژه‌های عمرانی و سرمایه گذاری بخش خصوصی این بندر افزود: بندر چابهار با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و جانمایی تجهیزات مدرن، به یک بندر استاندارد، مجهز و با کیفیت تبدیل شده است که می‌تواند نقش تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه ایفا کند. به گفته وی، با چشم انداز آتی و تکمیل فازهای بعدی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، این بندر نقش موثرتری در پویایی منطقه و توسعه همکاری‌های اقتصادی به خصوص کشورهای همسایه در حوزه‌های واردات، صادرات و ترانزیت و ترانشیپ خواهد داشت.
ایسناایسنا6 روز قبل
ایسنا/هرمزگان تردد دریایی مسیر بندرعباس به قشم و بلعکس تا اطلاع ثانوی به علت شرایط نامساعد جوی بسته شد. مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید با هنر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به علت شرایط نامساعد جوی و بارندگی شدید و همچنین وزش باد شدید مسیر تردد دریایی بندرعباس به قشم و بالعکس از بندر شهید حقانی به بندر شهید ذاکری تا اطلاع ثانوی تعطیل است. حمیدرضا محمدحسینی افزود: هر گونه تصمیم در خصوص بازگشایی این مسیر از سوی این اداره به اطلاع مردم خواهد رسید، مردم از هر گونه تردد غیر مجاز به مقصد قشم جدا خودداری کنند. این مقام مسئول اضافه کرد: هموطنان در صورت ضرورت می‌توانند از مسیر دریایی بندر پهل و لافت –در فاصله ٧٠کیلومتری غرب بندرعباس- به جزیره قشم تردد کنند. وی اظهار کرد: مسیر تردد بندرعباس به جزیره هرمز باز است و شرایط جوی اجازه تردد با احتیاط شناورها را داده است و مسافران و گردشگران می‌توانند از طریق بندر شهید حقانی برای سفر به این جزیره اقدام کنند.

بازدید معاون وزیر کشور از زیرساخت های اقتصادی آستارا

7+
ایسناایسنا1 هفته قبل
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بابک دین پرست عصر سه شنبه در جریان بازدید از بندر تجاری آستارا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ایجاد صنایع تبدیلی در بندرها برای رونق تولید ملی ضروری است و با این اقدام، بندر مرزی آستارا در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان، شاهد توسعه تجارت خارجی خواهد بود. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با تأکید بر لزوم راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا، افزود: اخذ کد این منطقه ویژه، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان قطعا پیگیری خواهد شد. وی با اشاره به اینکه کاربری منطقه ویژه اقتصادی آستارا مربوط به حوزه بندر است و سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، نقاط استقرار واحدهای صنعتی را در ۶۰ هکتار محدوده بندر آستارا مطالعه و تعیین کنند، گفت: باید از ظرفیت این بندر برای اشتغال، رونق تولید ملی و مبادلات تجاری با کشورهای منطقه استفاده کرد. دین پرست با بیان اینکه اتصال راه آهن به بندر تجاری آستارا با هدف حمل و نقل ترکیبی، در دستور کار قرار دارد، افزود: مشکلات بندر تجاری آستارا باید با تلاش دستگاه‌های متولی برطرف شود و این بندرگاه تا مرداد ماه سال آینده، لایروبی خواهد شد. معاون امور اقتصادی وزیر کشور در سفر سه ساعته خود به شهرستان مرزی بندر آستارا در شمال غربی استان گیلان که با همراهی جمعی از مدیران استانی و محلی، انجام شد، از محوطه گمرک و بارانداز راه آهن آستارا نیز بازدید کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/گیلان معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور از فعال شدن کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد. بابک دین پرست، عصر امروز در جریان سفر به بندر مرزی آستارا و بازدید از زیرساخت‌های اقتصادی این شهرستان از قبیل بندر، گمرک زمینی و بارانداز ریلی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در آستارا چند موضوع مطرح شد که مباحث مرتبط با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی بندر از مهمترین آنها است. وی با بیان اینکه استقرار گمرک اختصاصی برای منطقه ویژه اقتصادی بندر از الزامات است، ادامه داد: زیرساخت‌های نرم افزاری مرتبط را در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان پیگری خواهیم کرد تا پس از سال‌ها کد اقتصادی این منطقه را فعال کنیم. وی با اشاره به اینکه عنوان منطقه ویژه اقتصادی آستارا، بندری است، افزود: این مهم الزاماتی دارد که باید واحدهای اختصاصی در آن مستقر شوند که یک بخش کارهایشان بندری باشد. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور در خصوص اتصال راه آهن سراسری آستارا – رشت به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، توضیح داد: مسئولان در حال بررسی آن هستند و در آینده‌ای نزدیک محقق می‌شود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
بابک دین پرست روز سه شنبه در بازدید از بندر آستارا اظهار کرد: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا ضروری است و اخذ کد منطقه، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان پیگیری خواهد شد. وی گفت: باید از ظرفیت این بندر برای اشتغال، رونق تولید ملی و مبادلات تجاری با کشورهای منطقه استفاده شود و اتصال راه آهن به بندر آستارا با هدف حمل و نقل ترکیبی، در دستور کار قرار دارد. معاون امور اقتصادی وزیر کشور ادامه داد: مشکلات بندر آستارا باید با تلاش دستگاه‌های متولی برطرف شود و این بندرگاه تا مرداد ماه سال آینده، لایروبی خواهد شد. معاون امور اقتصادی وزیر کشور به همراهی جمعی از مدیران استانی و محلی، از گمرک و بارانداز راه آهن آستارا نیز بازدید کرد. شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا آبایی ظهر سه شنبه در حاشیه بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور از تالاب انزلی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جلسه‌ای در تاریخ دوم دی ماه امسال با محوریت احیای تالاب انزلی در وزارت کشور تشکیل شد، اظهار کرد: در این جلسه چندین مصوبه مطرح شد رئیس سازمان محیط زیست کشور به عنوان متولی اصلی احیای تالاب‌های کشور نظرات خود را در این زمینه اعلام و تصمیمات لازم را اتخاذ کند. وی با اشاره به این نکته که عده‌ای معتقدند موج شکن غربی تالاب انزلی یکی از دلایل کاهش آب ورودی و افزایش حجم رسوبات شده است، اظهار کرد: بحث موج شکن وجود ندارد بلکه مورد اصلی اطاله موج شکن‌های جدید است. وی با اشاره به موضوع رسوب و تأثیرات موج شکن بر روی افزایش این رسوب نیز گفت: در این زمینه شرکت‌های مشاور مجری طرح موج شکن اقدامات و مطالعات مشارکتی با سایر دستگاه‌ها انجام داده‌اند و تأثیرات اعتلای موج شکن‌ها را بر افزایش حجم رسوب تالاب انزلی مورد بررسی قرار داده‌اند. وی همچنین به اقدامات و طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی در زمینه لایروبی و تخلیه تله‌های رسوبی در تالاب و مسیرهای گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: سازمان محیط زیست متولی اصلی احیای تالاب انزلی است و باید اقدامات لازم برای احیا و لایروبی تالاب را انجام دهد قطعا نیز طرح‌هایی در این زمینه در دستور کار این سازمان قرار داد. مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی برای لایروبی کانال انزلی و مسیرهای گردشگری و تخلیه تله‌های رسوب گیر نیز طرح‌هایی دارد که در دستور کار قرار گرفته است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: زیرساخت‌های ارتباطی بندر چابهار بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در راستای توسعه پوشش رادیویی سواحل استان به روز می‌شود. سید حسن ابراهیمی در سومین جلسه کمیته مخابرات دریایی بندر چابهار اظهار کرد: با توجه به توسعه بندر چابهار در حوزه زیرساختی و تجهیزاتی و با توجه به اینکه مخابرات بستر همه زیرساخت‌ها به ویژه در حوزه دریایی است، ایجاد این نوع بسترسازی مدرن و به روز در بندر چابهار مورد توجه ویژه قرار گرفته است. وی افزود: در این راستا تجهیزات برخی ایستگاه‌ها بازسازی و تعویض می‌شود، همچنین ایستگاه رادیویی مهم و استراتژیک مرکز کنترل ترافیک دریایی بندر چابهار به دکل مخابراتی جدید مجهز می‌شود. ابراهیمی با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های مخابراتی در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور ادامه داد: مستنداتی که توسط ایستگاه‌های مخابراتی در هنگام بروز سوانح ثبت و ضبط می‌شود، در کاهش سوانح دریایی نقش بسزایی خواهد داشت. در این نشست، وضعیت ایستگاه‌های رادیویی بندر چابهار شامل مرکز کنترل ترافیک دریایی، یگان حفاظت بندر شهید بهشتی، آتش نشانی و مخابرات بررسی و برای رفع معایب و به روز رسانی تجهیزات مخابراتی این ایستگاه‌های ساحلی تبادل نظر شد.
فارسفارس1 هفته قبل
مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه مانور امداد و نجات دریایی فردا در بندر امیرآباد برگزار می‌شود، گفت: در این مانور سرعت‌عمل یدک‌کش‌ها، شناورهای دریابانی و شناور و بالگردهای امداد و نجات و ناجی سنجیده می‌شود. علیرضا خجسته در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری مانور امداد و نجات دریایی خزر در بندر امیرآباد، اظهار داشت: در راستای سنجش توان و آمادگی نیروهای امدادی در مقابله با شرایط اضطراری و حوادث احتمالی دریای‌ و بندر، این مانور روز آینده در بندر امیرآباد برگزار می‌شود. مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: شناورهای امداد و نجات و ناجی که در دریای خزر فعال هستند در این عملیات ورود می‌کنند، همچنین یدک‌کش‌های سازمان بنادر و دریانوردی و شناورهای دریابانی نیز به کار گرفته می‌شوند، ضمن آنکه پیش‌بینی می‌کنیم از بالگرد نیز در این مانور امداد و نجات استفاده کنیم. خجسته تأکید کرد: ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مستقر در منطقه خزر، سنجش سرعت عمل نیروها در دریا و افزایش ایمنی حمل و نقل دریایی از اهداف اصلی این مانور است. مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: امیدواریم با شناسایی نقاط قوت و ضعف دستگاه‌های اجرایی مستقر در منطقه خزر، میزان آمادگی تجهیزات و افراد در زمان وقوع سوانح غیرمترقبه ارتقا یابد.

به انتهای لیست رسیدید