اخبار محمد بن سلمان - آخرین و مهم ترین اخبار محمد بن سلمان از خبرگزاری‌های ایران | خبری

بن سلمان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 هفته قبل
بیشتر بخوانید: پشت پرده دستگیری شاهزاده سعودیخبرگزاری «رویترز»، در این خصوص به نقل از یک منبع منطقه‌ای مدعی شده است که «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی شخصا دستور بازداشت «محمد بن نایف»، پسرش و «احمد بن عبدالعزیز» را به اتهام خیانت صادر کرده است و او در سلامت عقلی و جسمانی به سر می‌برد. بنابراین گزارش، آن‌ها متهم هستند که با کشورهای خارجی از جمله آمریکا برای اجرای کودتا ارتباط برقرار کرده‌اند. رویترز در ادامه نوشت که بن سلمان با این بازداشت‌ها، قدرت را به طور کامل در دست گرفت و هیچ کدام از دو رقیبش دیگر نخواهند توانست به قدرت برسند. احمد بن عبدالعزیز یکی از سه نفری است که در سال ۲۰۱۷ در شورای بیعت سعودی با ولی‌عهدی محمد بن سلمان مخالفت کرده بود. او نوشته بود که دولت‌های غربی به شدت از تبعات این رخداد نگران هستند و اگر بن سلمان خود بازداشت این افراد را اعلام نکند، دولت‌های غربی قصد دارند خود ماجرا را افشا کنند.
تابناکتابناک4 هفته قبل
دادگاه سلطنتی سعودی، «احمد بن عبدالعزیز» و «محمد بن نایف» را به توطئه برای کودتا به منظور کنار زدن پادشاه و ولیعهد متهم کرد. محمد بن نایف تا سال ۲۰۱۷, زمانی که محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد معرفی شد، در صف اول افرادی قرار داشت که بعد از ملک سلمان پادشاه می‌شدند. با توجه به سابقه شاهزاده احمد و شاهزاده محمد، این سناریو دور از انتظار نیست. سناریوی دوم؛ کنار زدن پادشاهبراساس این سناریو، محمد بن سلمان، قصد دارد به زودی پادشاه را کنار بزند و خودش پادشاه شود. بر اساس این گزارش، در مطلب القدس العربی آمده است: «محمد بن سلمان» با بازداشت عمویش از «خطوط قرمز» عبور کرد.
رکنارکنا4 هفته قبل
به گزارش رکنا، وی گفت که همسرش قصد داشت جلیله، دختر ۱۱ ساله خود را به ازدواج محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در آورد. خاطرنشان می‌شود که محمد بن راشد اظهارات همسر فراری خود را رد کرده است. به گفته وی، هیچ یک از فرزندانش در چنین سنی ازدواج نکرده و یا نامزد نشده است. همچنین احتمال می‌دهند که وی پس از این که از طریق محافظ خود از سرنوشت شیخه لطیفه، دختر محمد بن راشد مطلع شد، به خاطر امنیت خود نگران شد. این دختر در مارس ۲۰۱۸ سعی کرده بود از کشورش فرار کند اما گرفتار شد.
خبر فوریخبر فوری4 هفته قبل
خبرگزاری رویترز امروز شنبه فاش کرد که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان شخصا دستور بازداشت «احمد بن عبدالعزیز» و «محمد بن نایف و از شاهزاده‌های ارشد خاندان سلطنتی را به اتهام خیانت، صادر کرده است. وی افزود: بن سلمان با بازداشت این افراد، قدرت را به طور کامل در دست گرفت و پاکسازی و تسویه حساب‌ها به پایان رسید. رویترز پیشتر به نقل از منابع مطلع گزارش داده بود که شاهزده احمد بن عبدالعزیز به عنوان یکی از اعضای ارشد خاندان سلطنتی عربستان در سال ۲۰۱۷ با ولیعهدی بن سلمان مخالفت کرده بود. روزنامه «وال استریت ژورنال» شامگاه جمعه گزارش داد که مقامات عربستان احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف از شاهزاده‌های خاندان سعودی را پس از ورود و تفتیش منزل آنها، بازداشت کردند. پیشتر در سال ۱۳۹۶ سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در حکم حکومتی، شاهزاده بن نایف را از ولیعهدی این کشور خلع کرده و فرزندش را به جای وی منصوب کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، ساعاتی پس از انتشار بازداشت «احمد بن عبدالعزیز» برادر شاه سعودی و «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق عربستان، کاربران شبکه‌های اجتماعی سعودی و چندین شاهزاده شروع به تعریف و تمجید از بن سلمان کرده‌اند. از این رو از صبح امروز هشتگ «کلنا محمد بن سلمان» (همه ما محمد بن سلمان هستیم) در توئیتر در سطح گسترده‌ای بازنشر شده است. برخی از شاهزادگان نیز با درج این هشتگ، به تمجید و ابراز ارادت و فرمانبرداری از محمد بن سلمان پرداخته‌اند. «سطام بن خالد آل سعودی» و «عبدالعزیز بن متعب» هر کدام به طور جداگانه یک قطعه شعر معروف در مدح بن سلمان را توئیت کردند. «عبدالله بن سلطان آل سعود» دیگر شاهزاده سعودی نیز در صفحه شخصی خود نوشت: «با هر کسی که با آن‌ها (منظور محمد بن سلمان است) در صلح باشد در صلحیم و با هر کسی که با آن‌ها در دشمنی باشد، دشمنی می‌کنیم.» روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال بامداد شنبه (هفدهم اسفند) گزارش داد که مقامات سعودی شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» برادر شاه سعودی و «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق را بازداشت کرده‌اند و اتهام آن‌ها خیانت گزارش شده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشمجتهد که به افشاگر اسرار خاندان سعودی مشهور است در توییتی اعلام کرد به احتمال زیاد سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی یا مرده است یا در حال مرگ است. اخبار بین الملل- افشاگر سعودی نوشت: «جزئیات حادثه از این قرار است: پاشاه مرده یا در حال مرگ است. چه بر سر پادشاه آمده؟ به زودی اعلام خواهیم کرد.» این در حالی است که افشاگر سعودی پیش از این نیز در پیامی اعلام کرد با احتمال مرگ ملک سلمان و به پادشاهی رسیدن ولی‌عهد بازداشت کسانی که با محمد بن‌سلمان مخالف هستند، ادامه دارد. مجتهد علت این بازداشت‌ها را به احتمال مرگ ملک سلمان دانسته و گفت که خاندان سعودی همه جانبه با پادشاهی وی مخالف است. روزنامه نیویورک تایمز نیز به نقل از منابع آگاه در پادشاهی عربستان از بازداشت محمد بن نایف، ولی‌عهد پیشین این کشور و نواف بن نایف، برادر کوچکتر وی به اتهام خیانت خبر داد.
رجانیوزرجانیوز1 ماه قبل
گروه سیاسی-رجانیوز: روز گذشته گروهی از خوانندگان لس آنجلسی با ادعای «موسیقی بدون مرز» در کنسرتی که در یکی از اماکن گردشگری نوپای عربستان سعودی برگزار شد، در مقابل ولیعهد جنایتکار آل سعود برنامه اجرا کردند. به گزارش رجانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد بن سلمان، که در دوران ولیعهدی خود با حمله به یمن و حمایت همه جانبه از تروریست‌ها در عراق و سوریه، جنایات مختلفی را مرتکب شده است، در یکی دو سال اخیر با برپایی کنسرت‌های مختلف سعی کرده چهره‌ای متفاوت از کشور به شدت محافظه کار عربستان به نمایش بگذارد. همزمان با پخش این کنسرت؛ امید دانا فعال رسانه‌ای اپوزیسیون که در خارج از کشور زندگی می‌کند به تصاویری از صندلی‌های خالی در کنسرت عربستان خواننده‌های لس‌آنجلسی واکنش نشان داد و با انتشار چند توییت در حساب شخصی اش نوشت: "کنسرت مطرب‌های وطن فروش در ⁧ العلاعربستان⁩ برای خلیفه سعودی آغاز شده، MBC که مسئول پخش برنامه است تا این لحظه حتی یکبار هم سالن را نشان نداده، صدای دست و تشویق تماشاگران نمیاد، دائم بیرون سالن و صخره‌ها را نشان می‌دهند! تنها یک لحظه سوتی دادند و چند ردیف اول سالن را نشان دادند که خالی ست. " «دومین سوتی MBC سالن خالی برای مطربهای وطن فروش ایرانی در العلا عربستان واقعا شادمهر، لیلا و شهرام شپ پره و اندی امشب برای چه کسی خوندند؟ لعنت به این پول که آدم به چه کثافتی میکشاند!»
رجانیوزرجانیوز1 ماه قبل
شاهزاده احمد بن عبدالعزیز آل سعود، برادر ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و شاهزاده محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود، برادرزاده ملک سلمان که با نام (ام بی ان) هم از او یاد می‌شود، هر دو به خیانت متهم شدند. محمد بن نایف تا سال ۲۰۱۷, زمانی که محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد معرفی شد، در صف اول افرادی قرار داشت که بعد از ملک سلمان پادشاه می‌شدند. این حادثه به شکلی بی سابقه محمد بن سلمان را با تهدید مواجه کرد. احمد بن عبدالعزیز نیز از زمانی که محمد بن سلمان ولیعهد شد، از سیاست فاصله گرفت، اما در سال ۲۰۱۸, مطالبی را مطرح کرد و در آن مشکلات عربستان سعودی را به محمد بن سلمان نسبت داد. در همین حال برخی کارشناسان خبر بازداشت شاهزاده احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف را با این موضوع در ارتباط می‌دانند و این بازداشت را اقدامی پیشگیرانه از سوی محمد بن سلمان تفسیر کرده‌اند، زیرا او قصد دارد برادرش را به ولیعهدی برگزیند و با وجود احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف موفق به این کار نمی‌شود.
رجانیوزرجانیوز1 ماه قبل
برنامه‌ای که با دعوت از شب‌پره، شادمهر عقیلی، فروهر، اندی ساسی مانکن، آرش لباف و ابی قرار است برگزار شود. یکی از رسانه‌های فارسی زبان آل سعود نوشت که قرار است اجرای مراسم را سینا ولی الله به عهده بگیرد. مشخصا سعودی‌ها روی حضور ایرانیان مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپای شرقی حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. الحق که هیچ یک از این خواننده‌ها کوچکترین قرابتی با ایران و ملت آن ندارند و آن‌ها در سخت‌ترین شرایط اقتصادی ایران فقط به فکر پرکردن جیب هایشان هستند؛ آن هم با پول‌های آغشته به خون سعودی‌ها! نیروهای ائتلاف سعودی و همپیمانان آن مسئول کشتن ۸ هزار غیرنظامی در جریان حملات مستقیم هستند به نحوی که حدود ۶۷ درصد از غیرنظامیان در جریان حملات هوایی این ائتلاف کشته شدند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
محاصره کنندگان قطر پیش بینی نمی‌کردند که قدرت رسانه‌ای قطر بتواند با دروغ پردازی آنها مقابله کند. عربستان، امارات، مصر و بحرین به شکست خود در مقابله با قدرت رسانه‌ای قطر که مقاومت اسطوره‌ای را در برهه گذشته از خود نشان داد، اذعان کردند. این امر بعد از شکست پیاپی رسانه‌ای در برخورد با بحران هایی بود که این کشورها را در نوردید. عائض القرنی مبلغ سعودی نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به شکست رسانه‌های سعودی - که برای مخاطبان خارجی برنامه پخش می‌کنند- به خاطر ضعیف بودن پیام آنها اذعان کرد. افزایش قدرت رسانه‌ای قطر در سایه محاصرهبستن شبکه الجزیره از بارزترین شروط چهار کشور عرب تحریم کننده قطر برای از سرگیری روابط با این کشور و شکستن محاصره آن بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
طی چند هفته آینده با توجه به اطلاعات بیشتری که در مورد نرخ گسترش کرونا به دست خواهیم آورد، ارزیابی بهتری از شرایط ارائه خواهیم داد. منوچین اواخر روز گذشته با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز ملاقات کرد اما هیچ جزییاتی از این ملاقات منتشر نشده است. وزیر خزانه داری آمریکا در ادامه گفت: اگر پیش از انتخابات به توافق درستی برسیم، فوق العاده خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که «دونالد ترامپ» در آن به دنبال انتخاب مجدد است، سوم نوامبر ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد. منوچین در ادامه تاکید کرد که میزان واگیردار بودن کرونا در مقایسه با ویروس سارس است که در سال ۲۰۰۳ در چین گسترش پیدا کرد بیشتر است، اما نرخ افراد درمان شده نیز در مقایسه با آن ویروس به مراتب بالاتر است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
چند روز پس از آن که ریاض برای استقرار موشک‌های ضد هوایی پاتریوت دست به دامن آتن شد، انصار الله تأسیسات آرامکو را در شهر «ینبع» هدف موشک‌ها و پدافند‌های خود قرار داد. هدف از قرارداد عربستان با یونان حفاظت از تأسیسات زیرساختی بود اما در اولین اقدام نیز آزمایش خود شکست خورد و نتایجی فضاحت بار به دنبال داشت. ریاض همچنان ده‌ها و چه بسا میلیاردها دلار صرف خرید اسلحه می‌کند اما در شهریور ماه سال گذشته میلادی پدافندهای هوایی آمریکایی نیز نتوانست حمله انصار الله به تأسیسات نفتی آرامکو را مهار کند و بمباران تأسیسات نفتی آرامکو با ۱۰ پهپاد یمن، ناتوانی ریاض را در مهار حملات انصار الله آشکار کرد. در همین راستا روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا سال گذشته میلادی در گزارشی نوشت: حملات پهپادی انصار الله نقاط ضعف سامانه دفاع هوایی عربستان را آشکار کرد که وابسته به پدافند هوایی پاتریوت است. از سویی دیگر «فایز الدویری» کارشناس نظامی مجموعه‌ای از موضوعات را دلیل ناکارآمدی پدافند عربستان می‌داند.
ایبناایبنا1 ماه قبل
چین در حال حاضر روی ویروس متمرکز است اما واشنگتن انتظار دارد که پکن همچنان به تعهدات خود مبنی بر خرید کالا و خدمات آمریکایی‌ها تحت توافق جدید، پایبند بماند. طی چند هفته آینده با توجه به اطلاعات بیشتری که در مورد نرخ گسترش کرونا به دست خواهیم آورد، ارزیابی بهتری از شرایط ارائه خواهیم داد. منوچین اواخر روز گذشته با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز ملاقات کرد اما هیچ جزییاتی از این ملاقات منتشر نشده است. وزیر خزانه داری آمریکا در ادامه گفت: اگر پیش از انتخابات به توافق درستی برسیم، فوق العاده خواهد بود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که «دونالد ترامپ» در آن به دنبال انتخاب مجدد است، سوم نوامبر ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، محمد الجدعان وزیر دارایی سعودی گفت که با شروط آماده حمایت اقتصادی لازم از لبنان است. الجدعان در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» اظهار داشت: شرط ریاض برای کمک به کشور بدهکار لبنان داشتن یک طرح و چشم انداز روشن برای اصلاحات است. وی افزود: اگر دولت لبنان طرح اصلاحات قابل اجرا داشته باشد، دولت سعودی اقدامات فوری برای حمایت از اقتصاد لبنان اتخاذ خواهد کرد. الجدعان در عین حال گفت: لبنان و دیگر کشورها باید قبل از درخواست کمک از کشورهای همجوار، خودشان به خودشان کمک کنند. این در حالی است که شاهزاده عبدالرحمن بن مساعد پسر عموی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت: بهترین سیاست در قبال لبنان درحال حاضر فاصله داشتن (از این کشور) است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، برخی منابع عالی‌رتبه مصری در وزارت خارجه این کشور فاش کردند که قاهره چند روز پیش میزبان هیأت‌های آمریکایی، عربی و اسرائیلی با هدف ایجاد کانال جدید ارتباطات با رژیم صهیونیستی بود. الخلیج اونلاین همچنین به نقل از این منابع گزارش کرد که برگزاری دیدار بین «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حضور «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، به صورت جدی در حال بررسی است. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود ماه مارس آینده شاهد نوعی تحول بی‌سابقه در تاریخ روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی از جمله عربستان باشیم. در همین ارتباط «یحیی موسی» از رهبران حماس و نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین گفت که عربستان و امارات علیه طرح صلح عربی کودتا کرده و اسرائیل را از دشمن به متحد تبدیل کرده‌اند. وی افزود که این دیدارهای محرمانه در راستای اجرای معامله قرن صورت می‌گیرد و به منزله خنجر از پشت زدن به مسئله فلسطین و ملتی است که برای دفاع از امت عربی و اسلامی مبارزه می‌کند.
جام نیوزجام نیوز1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز به نقل از به نقل از پایگاه خبری العهد سفر اخیر «لیل وین» خواننده معروف آمریکایی به ریاض٬ پس از داستان‌هایی که از جزئیات دیدار وی با نماینده «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و هدایایی که به این خواننده آمریکایی اهدا کرد٬ بسیار بحث‌برانگیز شد. وین افشا کرد که هدایای گران‌قیمتی از بن‌سلمان به ارزش هزاران دلار دریافت کرده که یک ماشین لامبورگینی و ساعت «فرانک مولر» به قیمت بیش از ۲۵ هزار دلار٬ از جمله این هدایا بوده است. او ادامه داد که بن سلمان همچنین به دلیل اینکه چمدان لیل وین در فرودگاه مورد بازرسی قرار گرفته بود شخصا از وی عذرخواهی کرد. بر اساس افشاگری‌های این خواننده آمریکایی٬ دیدار او با بن‌سلمان در ۱ دسامبر ۲۰۱۹ پس از اینکه وی به دلیل اتفاقی که در فرودگاه ریاض برایش افتاد ناراحت بود٬ صورت گرفت. پس از آن نماینده بن‌سلمان به این خواننده آمریکایی گفت که هدیه‌ای بیش از قیمت جواهراتت به تو می‌دهم و ساعت گران‌قیمت «فرانک مولر» را به او هدیه کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا جمعه شب (دیشب) با «هیثم بن طارق» سلطان عمان دیدار کرد. پامپئو در این دیدار بر شراکت قوی بین واشنگتن و مسقط تأکید و پیام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را به سلطان عمان ابلاغ کرد. خبرگزاری عمان گزارش کرد که در این دیدار همکاری دوجانبه واشنگتن و مسقط و مسائل دارای اهتمام دو کشور بررسی شد. بر اساس این گزارش، پامپئو از سلطان عمان برای سفر به آمریکا دعوت کرد و او نیز این دعوت را پذیرفت. او گفت که آمریکا به شراکت قوی با عمان ادامه خواهد داد و تمایل به همکاری با سلطان هیثم را دارد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
وزیر خارجه آمریکا در دیدار با پادشاه عمان ضمن بررسی مسائل منطقه، بر همکاری دوجانبه تأکید کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور در جریان سفرش به عمان درگذشت سلطان قابوس بن سعید، پادشاه فقید این کشور را به سلطان هیثم بن طارق، پادشاه جدید عمان تسلیت گفت و سلطان قابوس را دوست و شریک بزرگ آمریکا خواند. وی تأکید کرد، ایالات متحده شراکت قوی خود را با عمان ادامه خواهد داد و خواستار همکاری با پادشاه جدید است. در این بیانیه آمده است، پامپئو درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای سفر سلطان هیثم به واشنگتن را به وی منتقل کرد و او نیز این درخواست را پذیرفت. وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به عربستان وارد عمان شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌هایی که طی ساعات گذشته در جهان به وقوع پیوسته‌اند، به شرح زیر است: * پیشروی ارتش سوریه در حومه ادلبنیرو‌های ارتش سوریه طی عملیاتی در شهرک «النیرب»، حملات تروریست‌ها را دفع کرده و صد‌ها نفر از آن‌ها را به هلاکت رساندند. * انتخاب جانشین شهید ابومهدی المهندسحشد الشعبی شامگاه پنجشنبه، «ابوفدک المحمداوی» را به عنوان معاون این سازمان و جانشین شهید «ابومهدی المهندس» انتخاب کرد. * دیدار وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، که به عربستان سعودی سفر کرده، با «محمد بن سلمان»، ولیعهد این کشور، دیدار کرد. * عملیات موشکی ارتش یمن علیه عربستان سعودیبامداد روز جمعه برخی از منابع خبری گزارش دادند که یگان موشکی ارتش یمن شهر بندری «ینبع» عربستان سعودی را هدف قرار داده است. * وال استریت ژورنال: اف‌ای‌تی‌اف ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهدنشریه وال استریت ژورنال مدعی شده که گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) ایران را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
وزیر خارجه آمریکا که به ریاض سفر کرده است با ولی‌عهد سعودی در ریاض دیدار و درباره تحولات منطقه و جهان گفت‌وگو کرد. «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در ریاض با یکدیگر دیدار کردند. در این دیدار «خالد بن سلمان بن عبدالعزیز» جانشین وزیر دفاع عربستان و برادر ولی‌عهد سعودی و همچنین «جان ابی زید» سفیر آمریکا در عربستان حضور داشتند. وزیر امور خارجه آمریکا امروز ادعا کرد که خرسند است که برای گفت‌وگو در خصوص تعهد قوی آمریکا به امنیت عربستان سعودی و نیاز مستمر به مقابله با ایران به ریاض رفته است. وزیر خارجه آمریکا از آفریقا عازم ریاض شده است.
الفالف1 ماه قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
راز در این نهفته است که شاهزاده محمد بن سلمان هر مبلغ پولی را که ترامپ می‎خواهد، به او می‎دهد؛ چرا که این مرد عاشق پول است و این خصلت او بر هیچ کسی پوشیده نیست. بن سلمان تمام این پول‌های سعودی‎ها را برای حفظ بقایش در قدرت به ترامپ تقدیم کرده است. بقای بن سلمان در قدرت تاکنون برای سعودی‎ها بسیار هزینه‎بر بوده است. مهم‎ترین سوالی که مطرح می‎شود این است که آیا محمد بن سلمان به این فکر کرده است که وضعیتش، در صورت شکست ترامپ در انتخابات ریاست‎جمهوری قریب‎الوقوع آمریکا، چگونه خواهد بود؟ سوال دیگر، این‎که اگر برنی سندرز، نامزد احتمالی دموکرات‎ها در انتخابات ریاست‎جمهوری آمریکا پیروز شود، چه اتفاقی برای محمد بن سلمان خواهد افتاد؟ برنی سندرز اخیرا در انتقادی شدید اللحن از رهبران سعودی، آنها را قاتلان و جلادان توصیف کرده و محمد بن سلمان، ولیعهد را دیکتاتور خوانده است. او همچنین از سیاست دولت ترامپ در حمایت از ریاض و جنایت‎های آن در منطقه انتقاد کرده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
مهر نوشت: پروفسور «شیرین هانتر» معتقد است عربستان با همه ادعاهایش در زمینه سیاست خارجی شجاعتی ندارد و ابزار سیاست خارجی ریاض پول زیاد و حمایت آمریکاست. خبرنگار ما در گفتگو با پروفسور «شیرین هانتر» استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا و عضو شورای روابط خارجی این کشور به بررسی تحولات اخیر در روابط ایران و عربستان پرداخته که در ادامه می‌آید. وی همچنین عضو شورای روابط خارجی امریکاست. ابزار سیاست خارجی عربستان پول زیاد و حمایت آمریکاست. اما در آن روزها چون روابط ایران با غرب بهتر بود نمی‌توانستند احساسات خود را آشکار کنند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش شبکه خبری العربیه، پمپئو که ساعاتی پیش در سفری رسمی وارد ریاض شد قرار است سه روز در این کشور بماند. وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به ریاض، وارد آفریقای جنوبی، اتیوپی، سنگال، آنگولا و آلمان شده و با مقام‌های این کشور در خصوص مسائل مختلف گفت و گو کرده بود. پیش از این، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و وضعیت حقوق بشر در این کشور گفت‌ وگو خواهد کرد. پمپئو در حالی به عربستان سفر می‌کند که گزارش‌های اخیر حاکی از تلاش واشنگتن برای ممانعت از نزدیکی ریاض به تهران است. در همین راستا، روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد که مقام‌های آمریکایی برای جلوگیری از نزدیک شدن ریاض به تهران، شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی را ترور کردند.
فراروفرارو1 ماه قبل
برنی سندرز که همزمان سناتور مستقل ایالت ورمونت آمریکا نیز هست در این سخنرانی خود حاکمان عربستان را «جانی‌های قاتل» توصیف کرد. او گفت: برای سالیان متوالی ما عاشق عربستان سعودی این هم پیمان شگفت‌انگیزمان بوده‌ایم. تنها مشکل، افرادی هستند که این کشور را اداره می‌کنند و اینکه این افراد جانی‌های قاتل هستند. او خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم عربستانی‌ها و ایرانی‌ها را نزد یکدیگر بیاوریم و به آن‌ها بگوییم که خودمان به عنوان کشوری که تریلیون‌ها دلار برای جنگ‌های بی‌پایان هزینه کردیم از جنگ خسته و منزجر هستیم. این نمی‌تواند همواره به این صورت باشد که ما صرفا حامی اسرائیل باشیم و نیاز‌های مردم فلسطین را نادیده بگیریم.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
برنی سندرز کاندیدای ریاست جمهوری پشتاز فعلی حزب دموکرات در یک سخنرانی رهبران عربستان را مورد انتقاد قرار داده و بر وعده‌اش برای پیگیری یک سیاست خارجی بی‌طرفانه‌تر در خاورمیانه، تأکید کرد. برنی سندرز که همزمان سناتور مستقل ایالت ورمونت آمریکا نیز هست در این سخنرانی خود حاکمان عربستان را «جانی‌های قاتل» توصیف کرد. سندرز تأکید کرد تهران و ریاض را به منظور حل مسائل‌شان به پای میز مذاکره می‌آورد و وعده یک سیاست متعادل‌تر برای خاورمیانه را داد. تنها مشکل، افرادی هستند که این کشور را اداره می‌کنند و اینکه این افراد جانی‌های قاتل هستند. این نمی‌تواند همواره به این صورت باشد که ما صرفا حامی اسرائیل باشیم و نیازهای مردم فلسطین را نادیده بگیریم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
وی در خصوص مذاکره با ایران ادامه داد: «هر زمان که آمادگی حضور در میز مذاکره و گفت‌وگو را داشته باشند، ما نیز آمادگی داریم. کمپین فشار (به ایران) ادامه دارد. وزیر خارجه آمریکا خواستار توقف فعالیت هسته‌ای ایران شد و گفت: «شما نمی‌توانید برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهید و نمی‌توانید در سراسر جهان، وحشت ایجاد کنید». این دیپلمات آمریکایی در حالی از آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران سخن به میان آورده است که پیش از این در سفر دوره‌ای خود به آفریقا از دیدار برخی سیاستمداران دموکرات از جمله سناتور «کریس مورفی» با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران ابراز نگرانی کرده بود. این (ظریف) وزیر خارجه کشوری است که بزرگترین حامی دولتی تروریسم و بزرگترین حامی تفکر ضد یهودی در جهان است».
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
او گفت: برای سالیان متوالی ما عاشق عربستان سعودی این هم پیمان شگفت‌انگیزمان بوده‌ایم. تنها مشکل، افرادی هستند که این کشور را اداره می‌کنند و اینکه این افراد جانی‌های قاتل هستند. سندرز محمد بن سلمان را با لفظ «دیکتاتور میلیاردر» توصیف کرد. او خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم عربستانی‌ها و ایرانی‌ها را نزد یکدیگر بیاوریم و به آن‌ها بگوییم که خودمان به عنوان کشوری که تریلیون‌ها دلار برای جنگ‌های بی‌پایان هزینه کردیم از جنگ خسته و منزجر هستیم. این نمی‌تواند همواره به این صورت باشد که ما صرفا حامی اسرائیل باشیم و نیازهای مردم فلسطین را نادیده بگیریم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در سفر سه روزه خود به عربستان با ملک سلمان، پادشاه این کشور، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی دیدار می‌کند. پمپئو در ادعایی خطاب به گزارشگران در آدیس بابا، پایتخت اتیوپی و پیش از سوار شدن به هواپیما برای سفر به عربستان گفت: ما عجله‌ای نداریم. کمپین فشار (علیه ایران) ادامه دارد. وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به اتیوپی، به آلمان، سنگال و آنگولا سفر کرده بود و با مقام‌های این کشورها دیدار و گفتگو داشت. وی پس از عربستان، قصد دارد به عمان سفر کند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
وزیر خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) برای دیدار با مقامات عربستانی به ریاض می‌رود. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز به عربستان سفر کرده و با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور دیدار خواهد کرد. پامپئو سه‌شنبه در جریان سفرش به اتیوپی اعلام کرد کشورش هشت میلیون دلار به تجارت و سرمایه گذاری در اتیوپی، سومالی و کنیا اختصاص می‌دهد. از سوی دیگر اعضای سنای آمریکا در نامه‌ای به پامپئو از او خواستند در سفرش به عربستان وضعیت ولید فتیحی، شهروند آمریکایی که در عربستان بازداشت است مطرح کند. صدها تن از شهروندان سعودی از سوی محمد بن سلمان هدف قرار می‌گیرند و فتیحی در همین راستا بازداشت شده و در معرض خشونت قرار گرفته است.

به انتهای لیست رسیدید