بهبود فضای کسب و کار

بهبود فضای کسب و کار

ایسناایسنا27 دقیقه قبل
وی این تفاهم نامه را گامی به سوی یکپارچه سازی حسابرسی بیمه‌ای و مالیاتی دانست و تاکید کرد: در واقع مطابق با این تفاهم نامه بنگاه‌ها دیگر با دو بازرس جداگانه مواجه نخواهند شد. شریعتمداری با تاکید بر این که در صورت تبادل اطلاعات شرایط بسیار بهتری برای فعالان اقتصادی فراهم می‌شود، اظهار کرد: نظام مالیاتی کشور بسیار گسترده و پیچیده است. نظام الکترونیکی منسجم می‌تواند آن را شفاف و دسترسی به اطلاعات را در جهت بهبود فضای کسب و کار تسریع کند. وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب در کشور و ۱۴ میلیون زیرمجموعه بیمه‌پرداز دارد. نظام هوشمند برای حسابرسی به سیستم مالیاتی کشور و هم مبالغی که به عنوان حق بیمه پرداخت می‌شود، بسیار موثر است.
اصلاحات پرساصلاحات پرس51 دقیقه قبل
ما معتقدیم که در صورت تبادل اطلاعات شرایط بسیار بهتری برای فعالان اقتصادی فراهم می‌شود. او افزود: نظام مالیاتی کشور بسیار گسترده و پیچیده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدواریم تا اواخر مهر تبادل اطلاعات خوبی با سازمان مالیاتی کشور داشته باشیم. او با اشاره به همکاری‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه با آمادگی کامل پای کار آمد. وزارت کار و وزارت راه در این زمینه همکاری‌های خوبی داشته‌اند.
ایبناایبنا2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، فرهاد دژپسند در حاشیه مراسم رونمایی از ۳ طرح ملی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تفاهم نامه امروز با وزارت کار در راستای ایجاد زمینه‌های لازم برای شناسایی پایه‌های جدید مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی منعقد شد، گفت: در همین راستا تفاهم نامه با قوه‌ قضاییه، شهرداری، وزارت ارتباطات، وزارت راه و صنعت عملیاتی می‌شود. وزیر اقتصاد با تاکید بر لزوم راستی‌آزمایی اطلاعات مالیاتی در راستای بهبود فضای کسب و کار، از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دریافت مالیات الکترونیک تا پایان دولت دوازدهم خبر داد. وی همچنین از برنامه ریزی برای الکترونیک شدن فعالیت‌ها در گمرک خبر داد و افزود: تحلیلگران اقصادی در ایران و خارج از کشور می‌توانند در شبکه تحلیل گران جوان با فعالیت‌های خود در راستای هم افزایی جدید مشارکت داشته باشند.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
مجری طرح سیماک در استان گیلان با اشاره به وجود قوانین دست و پاگیر و غیر شفاف در صدور مجوزهای ساختمانی تصریح کرد: اگر قوانین شفاف شوند تا هر منطقه بتواند به‌راحتی ارزش‌گذاری کند، مشکل بخش عظیمی از صدور مجوزهای ساختمانی حل می‌شود. وی به قوانین و آیین‌نامه‌های متعارض در این رابطه نیز اشاره کرد و افزود: قوانین متعارض عمدتا در طرح تفصیلی و طرح هادی وجود دارد و اگر مشخصات منطقه مشخص باشد صدور مجوز آسان‌تر می‌شود؛ تقریبا تمامی محدوده‌ها در طرح هادی و تفصیلی با یکدیگر هم‌پوشانی دارند و این نیز بخشی از مشکل است. مجری طرح سیماک در استان گیلان با بیان اینکه بسیاری از نقاط در طرح هادی انحرافات زیادی دارند که باعث هم‌پوشانی با منابع طبیعی می‌شود بیان کرد: در بررسی هزار و ۴۰۰ طرح هادی مشکل نقاطی که هم‌پوشانی داشتند تا حدودی حل شد اما هنوز هم تعارضاتی وجود دارد. گلی با اشاره به اینکه از سال ۹۴ اجرای طرح سیماک به‌صورت پایلوت در گیلان اجرا شد که طی آن بیش از ۴۶۶ اداره به یکدیگر متصل شدند عنوان کرد: اگر شرایط مناسب باشد تا پایان سال تمام دستگاه‌های استان گیلان به یکدیگر متصل می‌شوند به شرط آنکه سازمان‌ها با این طرح همکاری کنند. مجری طرح سیماک در گیلان با اشاره به مزایای این طرح افزود: امکان دیدن خطاها، کوتاه شدن زمان صدور مجوزهای ساختمانی، سهولت در انجام فرآیند اخذ مجوز ساختمانی، جلوگیری از فساد اداری و زمین‌خواری و همچنین جلوگیری از جعل استعلامات و مجوزها از جمله مزایای بهره‌گیری از طرح سیماک است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
چرا که گویی شاخص سهولت راه اندازی کسب و کار در فضای رانتی و غیر سالم خیلی بهتر از فضای عمومی است، به این معنی که یک نفر می‌تواند از راه ناسالم در عرض ۲ روز کسب و کار خود را راه اندازی کند ولی متوسط راه اندازی کسب و کار در کشور حدود ۷۲٫۵ روز است. پس باید ساختارهای مزاحم را حذف کرد و شفافیت اولین قدم است. سرهنگی تاکید کرد: بنابراین برای بهبود فضای کسب و کار باید نگاه بخشی به وضع آیین نامه‌ها و دستور العمل‌ها داشت و این یعنی برای هر رسته برنامه و آیین نامه‌هایی مشخص تدوین کرد. وی تاکید کرد: همه نکات اشاره شده در کنار تمام تلاش‌هایی است که بعضی از دلسوزان در درون دولت یا بخش خصوصی می‌کنند. البته در عین حال که باید مسائل را در یک حالت صریح و شفاف بیان کرد، نباید برخی تلاش‌های صورت گرفته را نادیده گرفت. اگر این تلاش‌ها در دستگاه‌های مختلف هماهنگ و همسو شوند امید می‌رود که کشور در مسیر توسعه سرعت بگیرد.
مهرمهر3 ساعت قبل
چرا که گویی شاخص سهولت راه اندازی کسب و کار در فضای رانتی و غیر سالم خیلی بهتر از فضای عمومی است، به این معنی که یک نفر می‌تواند از راه ناسالم در عرض ۲ روز کسب و کار خود را راه اندازی کند ولی متوسط راه اندازی کسب و کار در کشور حدود ۷۲٫۵ روز است. سرهنگی تاکید کرد: بنابراین برای بهبود فضای کسب و کار باید نگاه بخشی به وضع آیین نامه‌ها و دستور العمل‌ها داشت و این یعنی برای هر رسته برنامه و آیین نامه‌هایی مشخص تدوین کرد. وی تاکید کرد: همه نکات اشاره شده در کنار تمام تلاش‌هایی است که بعضی از دلسوزان در درون دولت یا بخش خصوصی می‌کنند. البته در عین حال که باید مسائل را در یک حالت صریح و شفاف بیان کرد، نباید برخی تلاش‌های صورت گرفته را نادیده گرفت. اگر این تلاش‌ها در دستگاه‌های مختلف هماهنگ و همسو شوند امید می‌رود که کشور در مسیر توسعه سرعت بگیرد.
موجموج17 ساعت قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: معاون فناوری اطلاعات قوه قضائیه که الآن بازدیدی از غرفه آن‌ها داشتم، گفتند که تا هفته آینده ثبت شرکت‌ها را به GSB (درگاه ملی خدمات دولت هوشمند) متصل و امکان استعلام اصالت شرکت‌ها را فراهم می‌کنند. جهرمی افزود: این اتفاق می‌تواند چند پله در توسعه دولت الکترونیک ما را جلو بیندازد، G۴B را بسیار کاربردی‌تر کند و مشکلات سر راه دولت الکترونیک را بردارد. وی با تأکید بر اهمیت G۴B در حوزه دولت الکترونیک و ایران هوشمند، افزود: یکی از موانع مهم کسب‌وکارها در کشور، فرایند اخذ مجوزهای مختلفی است که در بخش‌های مختلف وجود دارد. بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ با شعار همگرایی دولت الکترونیک و عدالت الکترونیک در خدمت مردم از بیست و هفتم تا سی‌ام تیر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران پذیرای حضور علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان است. شرکت در کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی غرفه وزارت اقتصادی و امور دارایی نیز برای عموم رایگان است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
وی با بیان اینکه آمار بیکاری در ایران بر اساس استانداردهای روز دنیا اعلام می‌شود، یادآور شد: اگر آمارهای قبلی نرخ بیکاری که در استان و کشور اعلام شده را پذیرفتیم باید این کاهش نرخ بیکاری را نیز پذیرا باشیم. وی درباره دلایل کاهش نرخ بیکاری استان نیز خاطرنشان کرد: دو سال است که جنب و جوش اقتصادی خوبی را در استان شاهدیم و پیش‌بینی می‌شد این جنب وجوش در نقطه‌ای بازخورد خود را نشان دهد. کاشفی از تاثیر جذب منابع و تسهیلات برای استان علی‌رغم مشکلات زیرساختی که در جذب این تسهیلات داشتیم هم در کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه یاد کرد. وی با بیان اینکه علیرغم بهبود چند پله نرخ بیکاری استان هنوز هم با میانگین کشوری فاصله داریم، تاکید کرد: اگر می‌خواهیم تاثیر کاهش نرخ بیکاری در جامعه ملموس‌تر باشد باید این روند کاهشی ادامه پیدا کند. کاشفی با بیان اینکه نباید برای کاهش نرخ بیکاری استان عجول باشیم، یادآور شد: نرخ بیکاری بالایی که چندین سال داشتیم حتما در مدت کوتاه مرتفع نخواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه کاهش نرخ بیکاری استان را ناشی از دوسال جنب‌وجوش اقتصادی در کرمانشاه دانست. وی با بیان اینکه آمار بیکاری در ایران بر اساس استانداردهای روز دنیا اعلام می‌شود، یادآور شد: اگر آمارهای قبلی نرخ بیکاری که در استان و کشور اعلام شده را پذیرفتیم باید این کاهش نرخ بیکاری را نیز پذیرا باشیم. وی درباره دلایل کاهش نرخ بیکاری استان نیز خاطرنشان کرد: دو سال است که جنب و جوش اقتصادی خوبی را در استان شاهدیم و پیش‌بینی می‌شد این جنب وجوش در نقطه‌ای بازخورد خود را نشان دهد. وی با بیان اینکه علیرغم بهبود چند پله نرخ بیکاری استان هنوز هم با میانگین کشوری فاصله داریم، تاکید کرد: اگر می‌خواهیم تاثیر کاهش نرخ بیکاری در جامعه ملموس‌تر باشد باید این روند کاهشی ادامه پیدا کند. کاشفی با بیان اینکه نباید برای کاهش نرخ بیکاری استان عجول باشیم، یادآور شد: نرخ بیکاری بالایی که چندین سال داشتیم حتما در مدت کوتاه مرتفع نخواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
استاندار کرمانشاه گفت: بالا بودن نرخ بیکاری یک امتیاز نیست که از اعلام نرخ بیکاری بالا در کرمانشاه لذت ببریم. وی ادامه داد: چرا وقتی نرخ بیکاری استان کرمانشاه ۲۵ یا ۲۱ درصد بود آن را نقد نمی‌کردیم. استاندار کرمانشاه افزود: کاهش نرخ بیکاری استان را همان مرجعی اعلام کرده که نرخ بیکاری ۲۱ درصدی و بالا بودن نرخ بیکاری استان در تمام این سال‌ها را اعلام کرده است و هیچ تغییری در این مرجع رخ نداده که اکنون نتوانیم کاهش نرخ بیکاری اعلام شده را بپذیریم. به گفته بازوند، بازار ۵ هزار میلیارد تومانی که در مناطق زلزله زده استان ایجاد شده نیز نقش بسزایی در کاهش نرخ بیکاری استان دارد. وی از افزایش تعامل با بخش خصوصی و نتیجه آن در کاهش نرخ بیکاری نیز یاد کرد و ادامه داد: در برخی از آمارها از جمله واگذاری زمین در شهرکهای صنعتی افزایش ۱۶۰ درصدی قراردادها را شاهد بودیم که این امر نیز بر کاهش نرخ بیکاری موثر است.
ایسناایسنا1 روز قبل
استاندار آذربایجان غربی گفت: ۵۰۰میلیارد تومان برای تکمیل طرح تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه تخصیص می‌یابد. وی افزود: آذربایجان غربی ظرفیت‌های اقتصادی بالایی دارد و در صورت کاستی‌های نظارتی شرایط رانت خواری و فساد بیش از سایر مناطق کشور فراهم می‌شود و لزوم نظارت بیشتر نهادهای متولی در استان بیش از پیش حس می‌شود. استاندار آذربایجان غربی در خصوص عدم استفاده مناسب استان از اوراق اسناد خزانه نیز پاسخ داد: ضعف پیمانکاران آذربایجان غربی در جذب این اوراق و تمایل به دریافت نقدی مهم‌ترین عامل در عدم جذب مناسب اوراق اسناد خزانه در استان است. وی تغییرکاربری زمین‌ها و زمین خواری را از مشکلات جدی استان برشمرد و گفت: مقابله با زمین خواری یکی از اولویت‌های دستگاه‌های نظارتی استان در مبارزه با فساد است. انتهای پیام
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همچنین، مذاکرات ایران و پاکستان برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری و حرکت به سمت موافقت‌نامه تجارت آزاد در این هفته آغاز شد. حجم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز با رشد ۴٫۷ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ به ۱۳۸ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان رسیده است. حجم بدهی بانک‌های غیردولتی، خصوصی و موسسات اعتباری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در حدود ۸٫۹ درصد افزایش داشته است. قیمت نفت خام آمریکا و اوپک نیز در این روز ارقام قابل ملاحظه‌ای را ثبت کردند. کاهش رشد اقتصادی چین، جنگ تجاری این کشور و آمریکا و اتخاذ مقررات سخت محیطزیستی در شهرهای مختلف چین از دلایل این کاهش فروش عنوان شده است.
مهرمهر1 روز قبل
وی افزود: اگر نرخ بیکاری پایین می‌آید به جای اینکه خبر مثبت را اعلام کنیم و مردم را امیدوار کنیم آن‌را نقد می‌کنیم، چرا زمانی که نرخ بیکاری بابای استان را اعلام کردند هیچ حرفی نداشتیم. استاندار کرمانشاه بیان داشت: در استان کرمانشاه اگر نرخ بیکاری کاهش پیدا کرده توسط همان مرجعی که یک زمان نرخ بیکاری استان ۲۱ درصد اعلام شد، بیان شده است. این مسئول عنوان کرد: کاهش نرخ بیکاری در فصل بهار طبیعی است چرا که مردم در حال جنب و جوش در سال جدید هستند و این کاهش نرخ بیکاری در همه استان‌ها طبیعی است. وی ادامه داد: برای کاهش یک درصد نرخ بیکاری باید ۸۰۰۰ شغل خالص و ۱۵ هزار شغل ناخالص ایجاد کنیم. بازوند یادآور شد: مدیران باید طبق مصوبات سند رونق تولید عمل کنند و هر مدیری در مقابل سند رونق تولید مقاومت ایجاد کند قطع به یقین این مقاومت شکسته خواهد شد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کیوان کاشفی ظهر امروز پنج شنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه، با توجه به اعلام کاهش نرخ بیکاری استان کرمانشاه، اظهار داشت: این آمار را همان نهادی که سال‌های گذشته آمار بیکاری استان را عنوان کرده، اعلام کرده است. این مسئول گفت: همچنین بهبود فضای کسب و کار، پیگیری مصوبات ستاد تسهیل و جذب منابع و تسهیلات می‌تواند در کاهش نرخ بیکاری استان دخیل باشد. وی تصریح کرد: خوشبختانه در استان کرمانشاه نقطه ضعف‌ها را شناسایی کردیم و اگر به همین شکل پیش برویم قطعا وضعیت اشتغال ما در فصول و سال‌های آینده بهتر خواهد شد. رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با تاکید بر حمایت حوزه‌هایی که قابلیت ایجاد اشتغال دارند، ادامه داد: در حوزه گردشگری و صنایع دستی می‌توانیم بسیار خوب ظاهر شویم. کاشفی عنوان کرد: حوزه فرش استان کرمانشاه یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند در کاهش آمار بیکاری بسیار مؤثر واقع شود اما در استان ما هنوز متولی خاصی ندارد.
ایلناایلنا2 روز قبل
رئیس مجمع نمایندگان استان در ادامه از استاندار فارس خواست با برگزاری جلسات با مدیران بانک‌های استان مشکلات و موانع صنعتگران و تولید کنندگان را پیگیری و حل کند. نماینده شیراز در مجلس با اشاره به اینکه در شرایط فعلی مدیران استان باید ریسک پذیر باشند، گفت: از نیروهای امنیتی، نظارتی، سازمان‌های بازرسی تقاضا دارم که به دنبال نظارت باشند و نه مچ گیری. رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در ادامه با انتقاد از عدم حضور جهانگیری در سفر اخیر خود به مرکز استان فارس گفت: در سفر چند روز گذشته معاون اول رئیس جمهور به استان فارس انتظار داشتیم که جناب جهانگیری در مرکز استان و در میان تمام نمایندگان استان حضور می‌یافت و به بررسی مشکلات افراد می‌پرداخت. نماینده شیراز در مجلس گفت: اختصاص دادن یک روز کاری جهانگیری در بازدید از دو شهرستان استان فارس نمی‌تواند منافع استان و مردم فارس را تامین کند. رئیس مجمع نمایندگان استان فارس تصریح کرد: با توجه به اینکه همه جای ایران و استان سرای من است بنابراین از مدیر ارشد استان انتظار داریم زمانی که یک مسئول به استان می‌آید در مرکز استان حضور یافته و به درد دل تمام نمایندگان شهرستان‌ها گوش کند و راه و چاره‌ای برای آن بیندیشد.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه تولید استان مرکزی ۸۸ درصد رشد داشت گفت: ۲۳۰ طرح حوزه تولید بالای ۶۰ درصد پیشرفت در استان مرکزی وجود دارد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: شرایط تحریمی که سال گذشته اتفاق افتاد سال سختی را برای تولید رقم زد اما خوشبختانه با همت بالای صنعتگران و معدنکاران استان مرکزی ما کمترین چالش و مشکل را در مجموعه استان داشتیم. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: درمجموع یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه بانکی به مجموعه بخش تولید پرداخت شده است. وی افزود: استان مرکزی سال گذشته بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات داشت، برای امسال هم یک‌ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات پیش‌بینی شده است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک افزود: مشکل دیگر بخش خصوصی، اعمال قوانین عادی در شرایط بحرانی فعلی است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: درمجموع یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه بانکی به مجموعه بخش تولید پرداخت شده است. وی افزود: استان مرکزی سال گذشته بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات داشت، برای امسال هم یک‌ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات پیش‌بینی شده است. توسطی افزود: آنچه که بخش تولید را آزار می‌دهد تصمیماتی است که توسط مسئولان و سیاست‌گذاران انجام می‌شود، واقعا دغدغه بخش تولید این است. توسطی ادامه داد: اجازه دهیم در این شرایط اقتصادی و مشکلات تحریم استان‌ها به موقع برای نجات تولید تصمیم بگیرند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک افزود: مشکل دیگر بخش خصوصی، اعمال قوانین عادی در شرایط بحرانی فعلی است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
وی افزود: ضمن تشکر از خدمات دولت، بنده اعتقاد دارم هنوز هم علی‌رغم تذکرات متعدد، دولت به صورت جزیره‌ای به مسائل کشور نگاه می‌کند. عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر بخشی از دولت سیاست‌هایی دارد که تناقض آنها سبب چالش تولیدکننده و صادرکننده می‌شود. مقدسی بیان کرد: انسجام تیم اقتصادی دولت تقاضای ما بوده و بارها این را به رئیس جمهور و معاون اول وی و وزرای اقتصادی اعلام کردیم که ما در مجلس آمادگی این را داریم که هر قانونی را که نیاز دارید به صورت دوفوریتی ارائه کنید. وی ادامه داد: ولی دولت الان با وجود قوانین حمایتی به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند، این یک آفت است که امیدواریم برطرف شود. وی با تاکید بر امیدبخشی به جامعه افزود: امسال سال شکوفایی دانشگاه است، امسال باید دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان اثبات کنند که ظرفیت دارند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
وی افزود: امسال سال رونق تولید بوده که توسط مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های خود را در ۷ محور در راستای رونق تولید و توسعه ملی اعلام کرده است. وی ادامه داد: توسعه صادرات غیرنفتی محور دوم برنامه‌های وزارت صمت است که در ارتباط با تولید بوده و مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری هم محور سوم این برنامه‌ها است. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: محور چهارم بهبود فضای کسب و کار به‌ویژه مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت است، محور دیگر تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری بوده و محور بعدی توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان است. وی تصریح کرد: همین نفت را به عنوان یکی از منابع انرژی درنظر بگیرید هرچه جلوتر برویم در دنیا رقیب دارد. قبادیان افزود: با این تعداد دانشجو که در دانشگاه‌ها به ویژه تحصیلات تکمیلی داریم، حرکتی را وزارت صمت با طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار شروع کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
دولت و بانک مرکزی مقصر اصلی نقدینگینقدینگی مشکل دیروز و امروز اقتصاد ایران نیست و سابقه‌ای دیرینه دارد. گرچه با تدابیر بانک مرکزی نرخ ارز روند کاهشی خود را ادامه داده اما اگر بازار ارز «آنی» به حال خود واگذار شود چه بسا نرخ ارز افزایش یابد و به طبع آن سطح عمومی قیمت‌ها نیز بالا رود. سبقت نرخ ارز آزاد از نرخ ارز نیمایی اما نه از طریق نیروهای عرضه و تقاضای بازار که به واسطه توطئه ارزی دولت اتفاق می‌افتد. با همه اینها با مثبت قلمداد کردن مجموعه اقدامات ارزی دولت می‌توان امیدوار بود که ثبات بیشتری بر بازار ارز حکمفرما شود، منوط به آنکه سیاستگذار توان مدیریتی خود از بازار ارز را دریغ نکند. به سخن دیگر، مردم انتظار دارند ثمره کاهش قیمت دلار را در سفره‌های خود و معیشت خویش مشاهده کنند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، برات قبادیان شامگاه چهارشنبه در آئین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان مرکزی در اراک اظهار داشت: این طرح در ۷ محور با هدف پیوند بین دانشگاه و صنعت و توسعه دانش بنیان در حوزه اقتصادی در حال پیگیری است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این عصر دیگر اقتصاد مبتنی بر منابع در حال نابود شدن است و در برخی از کشورها این روش و اینگونه اقتصاد نابود شده و امروز اقتصاد مبتنی بر دانش تفکر و مغز و علوم است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: محور کار تأمین مالی، سرمایه گذاری، بهبود فضای کسب و کار مربوط به صنعت و معدن و تجارت، توسعه اقتصادی پایدار مبتنی بر دانش مدیریت بازار و… است. قبادیان بیان داشت: امروز در کشور به لحاظ تعدد دانشگاه‌ها بیش از کشور چین دانشگاه وجود دارد یعنی از سرمایه بزرگ دانش برخورد هستیم و با استفاده از همین سرمایه‌ها توانسته‌ایم محصولات خام را به فرآورده‌های مختلف تبدیل کنیم. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: برای داشتن اقتصاد مبتنی بر تفکر مغز و دانش بنیان لازم است که پیوند دانشگاه و صنعت اتفاق افتدو اقتصاد پایدار و مبتنی بر دانش اقتصاد پایدار برنامه آینده تمام کشورهای مترقی در جهان است.
ایسناایسنا2 روز قبل
وی با بیان اینکه همه سرمایه‌ام ۳۰۰ میلیون تومان است، تصریح کرد: فشارها و سفارش‌های بسیاری برای محموله‌های میلیاردی داشتیم ولی زیر بار هیچکدام نرفتیم زیرا در کار قضایی، عطوفت نداریم. نظارت بر بازار وظیفه اصناف و سازمان صنعت و معدن است و سازمان تعزیرات وظیفه رسیدگی دارد نه نظارت. همچنین وصولی خوزستان تاکنون ۱۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده که از این نظر در کشور مقاوم اول را داریم. مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان با تاکید بر برخورد با پدیده قاچاق گفت: خوزستان نباید معبر، بارانداز و محلی برای قاچاق باشد. وی افزود: تنها مجموعه‌ای که به صورت صریح عنوان حکومتی در عنوان آن قید شده است سازمان تعزیرات حکومتی است که یعنی در این سازمان باید حاکمیت کرد.
مهرمهر2 روز قبل
وی با بیان اینکه رفع تملک بانک‌ها بر واحدهای تولیدی همچنین به اشتغال نیز کمک می‌کند، افزود: امروز باید با همدلی و با برنامه ریزی اصولی باید برای احیای واحدهای صنعتی نیمه فعال کشور اقدام کرد. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در ادامه تاکید کرد: مسلم آن است که هیچکس از تعطیلی واحدهای صنعتی با تنظیم و وضع برخی دستورالعمل‌های نامربوط سود نخواهد برد لذا باید برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید اقدام کرد. زالی با بیان اینکه بازگرداندن واحدهای تعطیل به چرخه تولید یک اولویت در سال ۹۸ است، گفت: تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار از دیگر اولویت‌ها و برنامه‌های اساسی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید محسوب می‌شود. وی در ادامه بیان داشت: بخشودگی جرایم واحدهای تولیدی بدهکار به تأمین اجتماعی با پیشنهاد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و تصویب اعضای هیأت دولت اعلام شد. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در خاتمه گفت: قوانین جامع و مثبتی در حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور وجود دارد، اما این قوانین از سوی بعضی از مسئولان مربوط به صورت اصولی اجرا نمی‌شود حال آنکه در سال رونق تولید می‌بایست نگاه ویژه‌ای به ارتقای تولید در داخل کشور داشته باشیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
ارزیابی وضعیت فضای کسب و کار کشور در گفت‌و‌گوی «اعتماد آنلاین»، با دست‌اندرکاران اقتصادی و مردم؛ اعتمادآنلاین|‌ حال کسب و کار کشور خوب نیست. نامناسب بودن ایران در فضای کسب و کار خبر جدیدی نیست اما آنچه قابل تامل است، در جا زدن در این رتبه نامطلوب است. آن‌طور که تحلیلگران اقتصادی مطرح می‌کنند، فضای کسب و کار از خلاء قانونی رنج می‌برند. آنطور که تحلیلگران اقتصادی می‌گویند، مهم‌ترین نقص این است که فضای کسب‌وکار کشور برای سرمایه‌گذاری به‌خصوص سرمایه‌گذاری مولد جذاب نیست. همه این موارد نشان می‌دهد که ضرورت بهبود فضای کسب‌وکار برای این اقتصاد باید حفظ شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
بدون تردید، شرکت‌های بیمه‌ای فعال در ایران نیاز مبرم و جدی به دگرگونی و تغییر دارند. به اعتقاد یکی از اعضای هیات مدیره شرکت بیمه ایران «شرایط اقتصادی و سیاسی تاثیر مستقیمی بر صنعت بیمه داشته وتغییرات شدید این حوزه، سبب نگرانی شرکت‌های بیمه‌ای از ورود به پرتفوهای جدید و طرح‌های نوآورانه محصولات شده است.» رضائی گسترش صنعت بیمه را در گروی شناخت علم روز صنعت بیمه دانست و افزود: این مساله نیازمند ارتباط مستقیم و مذاکره با بیمه گران خارجی است، اما صنعت بیمه در ایران حتی نتوانسته خود را با بازارهای جهانی تطبیق دهد و به دلیل حصاری که دور خود کشیده، علم بیمه‌ای کشور در ۴۰ سال قبل محصور شده است. شاید بتوان گفت که صنعت بیمه درکشور نیازمند یک دگرگونی وتحول اساسی بوده که دراین بین، فقدان حضور مدیرانی ریسک پذیر با اطلاعات فنی روزبه خوبی به چشم می‌آید. باید دید که صنعت بیمه آماده پوست اندازی هست یا خیر.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، امید ماهرانی در نشست با فعالین اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، گفت: امروز شرکت‌هایی موفق هستند که ایده‌های نو و نوین داشته باشند همین شرکت‌ها با وجود تحریم روند رو به رشدی دارند. رئیس کمیسیون کارآفرینی کسب وکارهای نوین و دانش بنیان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه مشکلات استان فارس با برنامه‌ریزی قابل حل است، عنوان کرد: مشکلات خارج از استان نیز باید بررسی شود و در این کمیسیون اطلاعاتی آماده و برای ارائه در جلسه شورای گفت‌وگو عرضه کنیم. وی با بیان اینکه آمادگی داریم با برنامه‌ها و ایده‌های جدید ارتباط بین شرکتهای دانش بنیان و نو پا با صنعت را برقرارکنیم، افزود: می‌توانیم واحدهای آرندی شرکتها را راه بیندازیم تا مذاکراتی انجام شود و به نتیجه مطلوب برسد. ماهرانی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم اتاق بازرگانی در این دوره بهبود فضای کسب و کار استان است، گفت: فارس در حال حاضر رتبه ۵ کشور را دارد که جایگاه بسیار خوبی است اما باید این را ارتقا دهیم. وی با اشاره به رتبه کسب و کار ایران اظهار کرد: رتبه ایران در فضای کسب و کار ۱۲۸ است درصورتی که رتبه امارات ۱۱ و رتبه عمان ۷۸ است، باید با برنامه‌ریزی‌های جدید رتبه کشورمان را ارتقا دهیم.
ایبناایبنا3 روز قبل
به گزارش ایبنا، علی فیروزی با اشاره به موضوع الکترونیکی کردن گواهی مالیات نقل و انتقال املاک و نقش آن در بهبود محیط کسب و کار، با اعلام این خبر اظهار داشت: یکی از مهمترین و اصلی‌ترین برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت اقتصاد، حرکت به سمت اقتصاد هوشمند است. وی افزود: پس از اجرای موفقیت آمیز طرح الکترونیکی کردن گواهی مالیات نقل و انتقال املاک در مرحله پایلوت و رفع نقایص آن، استفاده از ابزار الکترونیکی در مالیات نقل و انتقالات املاک در نیمه دوم مردادماه جاری با همکاری سه دستگاه سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون سردفتران بصورت رسمی در سراسر کشور اجرایی می‌شود. فیروزی نقش مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد را هماهنگ کننده ارتباط بین سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دانست. رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: این وزارتخانه به دنبال این است که بهبود محیط کسب و کار فقط به صورت تئوری نباشد و مردم تاثیر اقتصاد هوشمند را در زندگی روزمره خود لمس کنند. وی افزود: بر همین اساس موضوع گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم به طور کامل راه اندازی شد و تمام اصناف برای گرفتن مجوز دیگر نیاز حضور در سازمان امور مالیاتی را ندارند و در گام بعدی، گواهی مالیات نقل و انتقال املاک نیز در حال اجرا است.
خانه ملتخانه ملت4 روز قبل
وی می‌افزاید: در شرایط رکود سفره‌های مردم کوچکتر شده و تقاضا برای محصولات تولیدی نیز کاهش پیدا می‌کند، بنابراین چالش‌های اصلی کسب و کار شکل گرفته و تنها با تسلط به اصول مشتری مداری در شرایط رکود است، که می‌توان جایگاهی در رقابت کسب کرد. مدیریت برند موثر و کارآمد، تمایز محصول را سبب شده و وفاداری مشتری را ارتقا داده و درنتیجه سهم فروش بازار را افزایش میدهد. وی خاطر نشان می‌کند: مدیریت برند موثر و کارآمد، تمایز محصول را سبب شده و وفاداری مشتری را ارتقا داده و درنتیجه سهم فروش بازار را افزایش میدهد. پایش مولفه‌های ایجاد کسب و کار در کشور ما نشان می‌دهد قوانین نامرئی نا مناسبی بر بازار حاکم بوده و یا حداقل قوانین صحیح حمایت از کسب و کار اجرایی نمی‌شود. رونق شرایط کسب و کار از یک سو وابسته به شرایط اقتصادی و متغییرهای مالی نظیر نرخ ارز است و از سوی دیگر وابسته به چگونگی تزریق منابع بانکی استمحمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملتمعتقد است: رونق شرایط کسب و کار از یک سو وابسته به شرایط اقتصادی و متغییرهای مالی نظیر نرخ ارز است و از سوی دیگر وابسته به چگونگی حمایت دولت وسیستم بانکی است.
فارسفارس5 روز قبل
مهلت ۱۵ روزه وزارت کشور به استانداری‌ها برای بررسی متفاوت نیازهای بخش تولید، نور امید را به بنگاههای کوچک و بزرگ تاباند، اما به نظر می‌رسد وضعیت همه استان‌ها در عمل به مفاد این مهلت، یکسان نیست. ایشان در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر امام رضا (ع) درباره شعار امسال فرمودند: «مسئله‌ اصلی و اساسی، رونق تولید است. اگر تولید شد، آن وقت در بخش‌های مختلفی تحول ایجاد خواهد شد؛ اگر رونق تولید وجود داشته باشد، هم تأثیر می‌گذارد در اشتغال، هم تأثیر می‌گذارد در کم کردن تورم، هم حتی تأثیر می‌گذارد در وضع توازن بودجه، هم تأثیر می‌گذارد در بالا رفتن ارزش پول ملی». محمد دودانگی افزود: «معمولا وزارت کشور مکاتبات اینچنینی دارد و ممکن است چنین ابلاغیه‎ای آمده باشد، البته ما نیز طبق روال به مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و مسأله رونق تولید می‎پردازیم. توصیه‌هایی برای دیروز، امروز و فردانگاهی دوباره به آنچه رهبر حکیم انقلاب در روز اول فروردین‌ماه امسال در باب «رونق تولید» گفتند، نشان می‌دهد که ایشان این موارد را به عنوان مهمترین پیش‌شرط‌های رونق تولید بیان کردند؛ «۱.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
همزمان با سفر هیات دولت به استان خراسان شمالی، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در مراسم راه اندازی طرح بزرگ مجتمع آلومینیوم جاجرم، این طرح را نقطه آغازی برای تحقق انقلاب معدنی در سطح کشور قلمداد کرد. اعتمادآنلاین| رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در مراسم راه اندازی طرح بزرگ مجتمع آلومینیوم جاجرم گفت: امسال طبق برنامه محوری طراحی شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت که به تایید رئیس جمهور نیز رسیده است؛ تحقق انقلاب معدنی در سطح کشور در دستور کار قرار دارد. وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در استان خراسان شمالی، شاهد بهره برداری از از مجتمع بزرگ آلومینیوم جاجرم در این استان هستیم که در فاز نخست ۴۰ هزار تن تولید شمش آلومینیوم به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد کرد. آغاز انقلاب معدنی در کشوررحمانی آغاز بهره برداری از مجتمع بزرگ آلومینیوم جاجرم را آغازگر طرح انقلاب معدنی و صنایع معدنی کشور قلمداد کرد و گفت: مفتخرم که امروز به میمنت ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج (ع) این واحد وارد مدار تولید شمش آلومینیوم می‌شود. صنعت آلومینیوم موتور محرک اقتصاد خراسان شمالیوی در پایان تصریح کرد: توسعه صنایع آلومینا و آلومینیوم می‌تواند موتور محرک توسعه اقتصادی و صنعتی استان خراسان شمالی باشد که انشاءالله به زودی محقق می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید