آخرین اخبار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
بهداشت

اخبار «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»

ایسناایسنا28 دقیقه قبل
پیشنهاد آموزش «زبان چینی» در مدارس و حمایت وزیر آموزش و پرورش از آن، نامه محرمانه به حناچی در مورد بام‌لند، توصیه وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه‌های شهرداری در فصل آنفلوآنزا، چرخ اقتصادی بیدود نمی‌چرخید، خشونت علیه زنان چگونه ثابت می‌شود؟ از جمله اخبار امروز اداره اجتماعی ایسنا است. در دوره جدید شهرداری تهران، تلاش شهرداری این است که به عنوان شتاب دهنده اصلی فضایی برای کسب و کار این حوزه ایجاد کند. وی درمورد آخرین وضعیت توزیع شیر در مدارس اظهارکرد: در این زمینه به طور مداوم جلساتی را با کمیته شیرمدرسه، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش داریم. با این طرح موافقت شده و قول داده‌اند که برای مدارس مناطق محروم کشور اعتبارات دیده و برنامه شیرمدرسه انجام شود. پیشنهاد آموزش «زبان چینی» در مدارس و حمایت وزیر از آنحجت الاسلام علی ذوعلم - معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش و پرورش - گفت که پیشنهاد داده‌ایم که زبان چینی و زبان عربی در کنار زبان‌های دیگر نه به شکلی که هم اکنون در مدارس آموزش داده می‌شود، به فهرست آموزش‌های ما افزوده شود.
فارسفارس53 دقیقه قبل
در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه کشور در سال ۹۹، تغذیه و امور رفاهی دانشجویان به عنوان یکی از مصارف منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها دیده شده است. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه کشور در سال ۹۹، تغذیه و امور رفاهی دانشجویان به عنوان یکی از مصارف منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شده است. به این ترتیب مقرر شده است که مبلغ ۴ هزار میلیون ریال به تغذیه و امور رفاهی دانشجویان در سال ۹۹ اختصاص پیدا کند. در بخش دیگری از این لایحه پیشنهادی مقرر شده که برای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و وزارت بهداشت ۴۷۵ هزار میلیون ریال اعتبار برای پرداخت وام شهریه تخصیص یابد. انتهای پیام/
فارسفارس2 ساعت قبل
در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ به دولت اجازه داده شد مبلغ ۳ میلیارد و ۴۲۵ میلیون یورو از منابع سال ۹۹ صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت برداشت کند. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ به دولت اجازه داده شده مبلغ ۳ میلیارد و ۴۲۵ میلیون یورو از منابع سال ۹۹ صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی با تضمین دولت برداشت کند و با رعایت شرایط به مصرف برساند. ۱۵ ردیف عنوان شامل این تبصره شده است. *اختصاص ۱۵ میلیون یورو اعتبار به طرح‌های نو‌آورانه جهاد دانشگاهیطبق این تبصره، به طرح‌های نو آورانه جهاد دانشگاهی تا سقف ۱۵ میلیون یورو اعتبار اختصاص داده خواهد شد. *اعتبار ۵۰ میلیون یورویی برای تجهیزات آزمایشگاهیهمچنین، تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اهداف آموزشی تا سقف ۵۰ میلیون یورو می‌توانند از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی استفاده کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات مبنی بر اینکه سالانه بیش از ۲۰میلیارد نخ سیگار به کشور قاچاق می‌شود، گفت: آمارهای غیرکارشناسی مربوط به قاچاق سیگار بهترین ابزار برای تولید ۴۵ برند جدید مواد دخانی در کشور است. وی در ادامه تاکید کرد: براساس آمار گزارش شده، در حال حاضر بیش از۹۵ درصد سیگار مصرفی کشور در داخل تامین می‌شود و میزان قاچاق در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است. مسجدی با استناد بر آنچه که اطلاعات واصله از منابع موثق، خواند، تصریح کرد: ۲۸ شرکت تولید مواد دخانی درخواست تولید ۱۵ برند سیگار و ۳۰ برند تنباکو را داده‌اند که متاسفانه با تولید همه آنها موافقت شده است. این در حالی‌ است که برندهای سیگار و تنباکوی درخواستی به غیر از یک یا دو مورد، هیچکدام قاچاق ندارند. دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در خاتمه تصریح کرد: اعلام غیر منطقی و غیر واقعی در مورد مصرف و قاچاق سیگار در کشور تنها وسیله‌ای برای توجیه توسعه صنایع دخانی در کشور است.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
سمانه آصفی، متخصص کودکان، نیز درباره لغو مرخصی زایمان برای نیروهای متخصص طرحی گفت: در حالی این اتفاق رخ داده است که بسیاری از کارمندان دولت از ۹ ماه مرخصی زایمان استفاده می‌کنند. نقش وزارت بهداشت در صدور رأیمسئولان وزارت بهداشت معتقدند این موضوع رأی دیوان عدالت اداری بوده و وزارت بهداشت ملزم به اجرای این قانون است. کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در این باره گفت: دیوان عدالت اداری براساس قوانین این رأی را صادر کرده است. در واقع این رأی نقض بخشنامه قبلی وزارت بهداشت مبنی بر احتساب چهار ماه از هر دوره مرخصی زایمان به عنوان تعهد خدمت پزشکان است. حال باید دید نمایندگان مجلس و وزارت بهداشت برای تسهیل فرزندآوری پزشکان چه اقدامی انجام می‌دهند و آیا برای اصلاح این رویه تدبیری اندیشیده خواهد شد؟
مهرمهر3 ساعت قبل
این شرکت دانش بنیان تولید کننده نانو موادی است که در بسیاری از محصولات از جمله آرایشی بهداشتی، خمیردندان، دهان شویه، پزشکی مانند بندآورنده خونریزی و …کاربرد دارند. مسعود حافظی مدیر عامل شرکت تولید کننده مواد نانو در این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: ما در این شرکت نانو مواد اولیه برخی شرکت‌های دیگر را با فناوری نانو تولید می‌کنیم. به گفته وی، بیشترین فروش ما هیدروکسی آپاتیت و نانو اکسید روی است. نانو هیدروکسی آپاتیت ماده‌ای است که به عنوان اولین شرکت مجوزهای آن را اخذ کردیم. تولید دو محصول اکسید روی و هیدروکسی آپاتیت در خط پایلوت دو برند تولید کننده استفاده شده است.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
محققان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری یزد با دستیابی به دانش فنی تولید دو نانوماده با کاربردهای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی توانسته‌اند این محصول را در پایلوت خط تولید دو شرکت ایرانی کاربردی کنند. وی عمده تمرکز تحقیقاتی این شرکت را تولید این دو نانوماده دانست و ادامه داد: در کنار آن پروژه‌های تحقیقاتی را در زمینه آب نیز اجرایی کردیم. مجری طرح با بیان اینکه مجوزهای تولید این محصولات دانش پایه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت برای تولید هیدروکسی آپاتیت اخذ شده است، یادآور شد: اخذ مجوزهای نانو اکسید روی در مراحل نهایی قرار دارد. این استاد پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر عمده تمرکز این شرکت را تولید دانش فنی ذکر کرد و ادامه داد: در حقیقت این شرکت مجموعه‌ای است که دانش فنی تولید می‌کند و با شرکتهای دیگر وارد مذاکره برای تولید محصولات آنها می‌شویم. به گفته وی، بیشترین میزان فروش این شرکت مربوط به نانو هیدروکسی آپاتیت و نانو اکسید روی و گرانول‌های تصفیه آب می‌شود.
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، شهرام امینی، با اشاره به این که در برخی از شهرها همچون مشهد بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران بخش‌های مراقبت‌های ویژه را بیماران مبتلا به آنفلوآنزای شدید تشکیل می‌دهند، گفت: آمار مرگ و میر این بیماران بستگی به بیماری‌های زمینه‌ای، سن و شدت درگیری‌های تنفسی و قلبی بیمار دارد. وی افزود: خوشبختانه با پذیرش این بیماران در بخش‌های ویژه و اقدامات درمانی مناسب تحت نظر متخصصین مراقبت‌های ویژه تا حد زیادی مرگ و میر این بیماران کاهش یافته است. امینی ادامه داد: بیماری آنفلوانزا در زنان باردار مخاطرات بیشتری هم برای جنین و هم مادر به همراه دارد که امیدواریم وزارت بهداشت، اقدامات لازم جهت تجهیز بخش‌های ویژه به دستگاه‌های حمایتی قلبی ریوی نظیر اکمو برای کاهش میزان مرگ و میر این بیماران خصوصا مادران باردار انجام دهد. وی خاطرنشان کرد همچنین در بخش‌های مراقبت سوختگی میزان مرگ و میر به ویژه در شرایطی که درصد سوختگی بیمار بسیار بالا است بیشتر است و به طور کلی این مسئله نه به دلیل متبحر نبودن پزشکان بلکه به دلیل شرایط حاد اولیه بیمار رخ می‌دهد. استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد موضوع آنفلوانزا گفت: آمار رسمی بیماران مبتلا به آنفلوانزا که در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند را ندارم، وزارت بهداشت هم هنوز آماری در این زمینه اعلام نکرده ولی این آمار در شهرهای مختلف متفاوت است و در شهر مشهد، در حال حاضر آمار افراد بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه به دلیل بیماران مبتلا به آنفلوانزای شدید حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: شوک قیمتی بنزین و عوارضی از آن در افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشته که به زودی نرخ آن کاهش و به ثبات می‌رسد. همتی توضیح داد: به تدریج ثبات را به بازار ارز بازمی‌گردانیم و امیدواریم مانند گذشته به تدریج شرایط بازار ارز را کنترل و ثبات را در نرخ‌ها حاکم کنیم. او بیان کرد: از ابتدای سال حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است. رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: باید وابستگی دارویی خود را در کشور به حداقل برسانیم و یا کاملا قطع کنیم. همتی تاکید کرد: طبق صحبت‌هایی که با وزیر بهداشت و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و در آینده وابستگی ما به دارو کاهش می‌یابد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری پیشگیری از آنفلوآنزای وزارت بهداشت، ‌ درمان و آموزش پزشکی، گفت: همه گیری ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در سراسر کشور رو به کاهش است و تا دو هفته دیگر فروکش می‌کند. وی اظهار داشت: دارو به مقدار کافی در دسترس است و باید مردم توجه داشته باشند که اگر واکسن آنفلوآنزا را برای پیشگیری تزریق می‌کنند، اثربخشی آن دو هفته بعد خواهد بود. این متخصص بیماری‌های عفونی توضیح داد: علائم بیماری آنفلوآنزا معمولا به طور ناگهانی ظاهر شده و شامل لرز، سردرد و سرفه خشک است که با تب بالا، دردهای عضلانی، بی قراری و بی اشتهایی دنبال می‌شود. وی افزود: خودداری از استعمال دخانیات، سیگار و الکل و استفاده از قطره‌های بینی حاوی آب و نمک برای‌ تخفیف‌ گرفتگی‌ بینی، موثر است. همچنین قطره‌های بینی که حاوی آب و نمک (سرم فیزیولوژی) هستند، به کاهش ترشحات بینی و مرطوب شدن پوست داخل بینی کمک می‌کنند.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه آمار خودکشی در ایران نصف متوسط جهانی است، در عین حال شش استراتژی طرح ملی پیشگیری از خودکشی را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، دکتر احمد حاجبی، در مراسم افتتاحیه برنامه پایلوت طرح ملی پیشگیری از خودکشی در استان لرستان، بیان کرد: ارتقای کمی و کیفی خدمات ارائه شده در این برنامه یکی از مهم‌ترین مواردی است که بر آن تاکید داریم. وی اظهار کرد: خوشبختانه استان لرستان از استان‌های بحرانی در آمار اعلام شده فاصله گرفته است که نشان از انتخاب درست برای پایلوت شدن طرح ملی پیشگیری از خودکشی دارد. حاجبی گفت: متأسفانه گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال بیشترین آمار اقدام به خودکشی در جهان و کشور هستند. وی افزود: آموزش و پرورش و وزارت علوم، برای پیشگیری و مقابله با این پدیده باید وزارت بهداشت را همراهی کنند.
مهرمهر5 ساعت قبل
رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با اشاره به موفقیت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در دوره گذشته جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور گفت: امسال ۱۲۵ نفر از دانشجویان وزارت بهداشت به جشنواره ملی راه پیدا کردند که شامل ۱۱۷ نفر و دو گروه تواشیح بود. وی گفت: به تعبیر دیگر ۱۷ درصد از راه یافتگان وزارت بهداشت به این جشنواره، موفق به کسب رتبه شدند. امسال جشنواره ملی دانشجویان ۲۵۰ برگزیده داشت که ۸ درصد این جوایز به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص یافت. وی گفت: اما در رشته‌های ادبی، هنری و پژوهشی نتوانستیم آن طور که شایسته دانشجویان علوم پزشکی است ظاهر شویم. رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت اضافه کرد: پیش نویس آیین نامه بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت آماده ابلاغ است.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
قطعا برمبنای ظرفیت برد منطقه است. حتما ظرفیت برد منطقه، بحث جمعیت، نسبت جنسی جمعیت و … همه لحاظ شده است و در اینجا همه ضوابط بازبینی شده است. منتظمی در پاسخ به این که با توجه به نگرانی‌ها درباره شیوع آنفلوانزا در کشور صدور پروانه شکار پرندگان در دستور کار سازمان محیط زیست هست یا نه گفت: مرجع تشخیص آنفلوانزا برای ما به خصوص آنفلولانزای فوق حاد پرندگان، سازمان دامپزشکی است. مسئولان وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی بارها اعلام کرده‌اند که آنفلوانزای فصلی که اکنون وجود دارد، انسانی است و ربطی به آنفلولانزی فوق حاد پرندگان ندارد. وی تصریح کرد: چنانچه هشداری از طرف سازمان دامپزشکی در مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان داشته باشیم قطعا طبق ضوابط، مقررات و خواست سازمان دامپزشکی اقدام خواهیم کرد.
ایمناایمنا5 ساعت قبل
حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزددر ادامه این نشست پورمحمدی - معاون بودجه سازمان برنامه و بودجه - درباره احتمال افزایش قیمت گازوئیل، گفت که هیچ پیش بینی در رابطه با افزایش قیمت سوخت از جمله گازوئیل در بودجه وجود ندارد. وی افزود: منابع برای پرداخت یارانه به ۷۸ میلیون نفر در سال بعد پیش‌بینی شده ولی حذف دهک‌های بالا و پردرآمد هم باید انجام شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای سایر کالاهایی که دولت در کنار کالای اساسی تامین ارز می‌کند، ملاک نرخ نیمایی است. وی توضیح داد: برای اینکه کنترل قیمت داشته باشیم حداکثر روی ۸۵۰۰ تومان حساب کردیم ربطی به معاملات نیمایی بخش خصوصی ندارد. درعین حال که کاهش درآمدها موجب شده تا دولت در طی سال با دریافت مجوزهای لازم نسبت به دریافت تسهیلات و برداشت از منابع صندوق توسعه ملی اقدام کند.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس لایحه بودجه سال ۹۹ دانشگاه‌ها اجازه دارند با استفاده از تسهیلات بانکی به ساخت خوابگاه‌های متاهلی بپردازند. همچنین ۸۰۰ میلیارد ریال از محل بازپرداخت وام‌های شهریه دانشجویی به صندوق‌های رفاه دانشجویان وزارت علوم و وزارت بهداشت پرداخت می‌شود. ضمن اینکه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ از بخش مصارف هدفمندی یارانه‌ها به مبلغ ۴ هزار میلیون ریال به موضوع «تغذیه و امور رفاهی دانشجویان» اختصاص می‌یابد. در عین حال ۴۷۵ هزار میلیون ریال نیز برای وام شهریه جهت ارائه از سوی صندوق‌های رفاه دانشجویان وزارت علوم و وزارت بهداشت درنظر گرفته شده است. صندوق‌های رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت‌های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد با اولویت احداث خوابگاه‌های متأهلین اقدام کنند.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات مبنی بر اینکه سالانه بیش از ۲۰میلیارد نخ سیگار به کشور قاچاق می‌شود، گفت: آمارهای غیرکارشناسی مربوط به قاچاق سیگار بهترین ابزار برای تولید ۴۵ برند جدید مواد دخانی در کشور است. وی در ادامه تاکید کرد: براساس آمار گزارش شده، در حال حاضر بیش از۹۵ درصد سیگار مصرفی کشور در داخل تامین می‌شود و میزان قاچاق در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است. مسجدی با استناد بر آنچه که اطلاعات واصله از منابع موثق، خواند، تصریح کرد: ۲۸ شرکت تولید مواد دخانی درخواست تولید ۱۵ برند سیگار و ۳۰ برند تنباکو را داده‌اند که متاسفانه با تولید همه آنها موافقت شده است. این در حالی‌ است که برندهای سیگار و تنباکوی درخواستی به غیر از یک یا دو مورد، هیچکدام قاچاق ندارند. دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در خاتمه تصریح کرد: اعلام غیر منطقی و غیر واقعی در مورد مصرف و قاچاق سیگار در کشور تنها وسیله‌ای برای توجیه توسعه صنایع دخانی در کشور است.
مهرمهر5 ساعت قبل
قطعا برمبنای ظرفیت برد منطقه است. حتما ظرفیت برد منطقه، بحث جمعیت، نسبت جنسی جمعیت و … همه لحاظ شده است و در اینجا همه ضوابط بازبینی شده است. منتظمی در پاسخ به این که با توجه به نگرانی‌ها درباره شیوع آنفلوانزا در کشور صدور پروانه شکار پرندگان در دستور کار سازمان محیط زیست هست یا نه گفت: مرجع تشخیص آنفلوانزا برای ما به خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، سازمان دامپزشکی است. مسئولان وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی بارها اعلام کرده‌اند که آنفلوانزای فصلی که اکنون وجود دارد، انسانی است و ربطی به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ندارد. وی تصریح کرد: چنانچه هشداری از طرف سازمان دامپزشکی در مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان داشته باشیم قطعا طبق ضوابط، مقررات و خواست سازمان دامپزشکی اقدام خواهیم کرد.
ایلناایلنا5 ساعت قبل
نهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران، توسط معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران نهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران را روز چهارشنبه ۲۰ آذرماه ساعت ۱۴ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با حضور روسا و مسئولان سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط برگزار می‌کند. در این مراسم از ۳۰ دانشجو و گروه فداکار شامل۱۲ گروه دانشجویی و ۱۸ دانشجوی فداکار، خانواده دو شهید دانشجوی مدافع حرم و یک دانشجوی مبتلا به مرگ مغزی و یک استاد فداکار با اهدای تندیس فداکاری، لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیر می‌شود. استقرار واحد خونگیری از سوی سازمان انتقال خون، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برای پذیرش اساتید، کارکنان و دانشجویان داوطلب اهدای خون از برنامه‌های مهم جانبی این رویداد «فرهنگی – دانشجویی» است. آئین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران هر سال با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی تهران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان بهزیستی کشور، سازمان انتقال خون ایران، سازمان بسیج دانشجویی کشور، کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
فارسفارس5 ساعت قبل
پزشک همواره مورد اعتماد و احترام جامعه بوده و طبیبان در همه زمانها جایگاه والایی نزد مردم داشته‌اند، اما سوداگری معدودی از پزشکان در برخی مواقع و داشتن نگاه معامله گرانه در تأمین سلامت بیماران، باعث زیر سؤال رفتن جایگاه پزشکان در جامعه شده است. خبرگزاری فارس - گروه سلامت: پزشک و دانش پزشکی در طول تاریخ همواره مورد احترام و اعتماد جوامع مختلف بوده است. از تضییع حقوق بیماران بپرهیزم و سلامت و بهبود آنان را بر منافع مادی و امیال نفسانی خود مقدم بدارم. در معاینه و معالجه حریم عفاف را رعایت کنم و اسرار بیماران خود را، جز به ضرورت شرعی و قانونی، فاش نسازم. یکی از مهم‌ترین مفاد تعهدات پزشکان در سوگندنامه پزشکی‌شان این است که آنها قسم می‌خورند هنگام درمان بیماران به درآمد جیب او توجه نکنند و در صورت مواجه شدن با بیمار نیازمند، بدون در نظر گرفتن منافع مادی خود، او را درمان کنند. اما نگاه مادی گرایانه تعداد معدوی از پزشکان در مواقعی آنچنان برجسته شده که گویی آنها در مواجه با موضوع تأمین سلامت و درمان بیماران بسان داد و ستد و معامله‌گری در بازار عمل کرده و درمانگری خود را مشروط به تأمین خواسته‌های مادی خود کرده‌اند!
فارسفارس5 ساعت قبل
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: مبلغ ۱۵۰۰میلیارد ریال با هدف جبران افزایش هزینه‌های تغذیه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در نظر گرفته شده است. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، سیدکامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت ضمن گرامی‌داشت روز دانشجو، افزود: به منظور حمایت و تکریم از مقام دانشجو و رفع کمبودها و تنگناهای حوزه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مبلغ یاده شده برای اولین بار از محل هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شد. وی همچنین یادآور شد: این مبلغ براساس تعداد دانشجویان و برآورد میزان نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع و تخصیص داده می‌شود. گفتنی است در سال جاری و در قانون بودجه کشور، برای فعالیت‌های رفاهی و تغذیه دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار، مصوب شد که با اضافه شدن مبلغ ۱۵۰۰میلیارد ریال، این رقم معادل ۶۰ درصد حجم این اعتبار را برای دانشگاه‌های علوم پزشکی تقویت می‌کند. انتهای پیام/
ایسناایسنا6 ساعت قبل
ایسنا/ایلام در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایلام مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه، دبیر شورای صنفی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان و نماینده خانه نشریات غرب کشور از دغدغه‌های خود گفتند. |وی با اشاره به جاده‌ منتهی به پردیس ۱ و ۲ هم گفت: در واقع روزانه جمعیتی بالغ بر ۴ یا ۵ هزار نفر در دانشگاه علوم پزشکی ایلام بر روی جاده‌های دانشگاه تردد دارند و با توجه به اینکه اقشار مختلفی از دانشجویان وجود دارند و حتی دانشجویانی از استان‌های مختلف و نیز دانشجویان بین المللی در دانشگاه ما در حال تحصیل هستند لذا باید اذعان داشت که واقعا این جاده در شأن دانشجو و دانشگاه علوم پزشکی نیست. موسوی رسیدگی به امور دانشجویان از سوی مسئولان دانشگاه را امری مهم خواند و افزود: با تمام احترامی که برای مسئولین عزیز قائلم اما باید گفت که این جایگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی ایلام با وجود دانشجوهای این دانشگاه پایدار است پس خواهش می‌کنم در رسیدگی به امور دانشجویان هیچ‌گونه کم و کاستی نداشته باشید. دانشجویان مشکلات را به مشاور جوان رئیس دانشگاه انتقال دهند «حسام مرادنژادی» دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه در این مراسم اظهار کرد: از همه‌ شما عزیزان می‌خواهم علاوه بر درس خواندن که وظیفه اصلی همه‌ ماست در فعالیت‌ها و برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی و تحقیقاتی حضور پیدا کنید. وی در خصوص فعالیت کانون‌های دانشجویی، گفت: ۱۴ کانون فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام فعالیت می‌کنند که با توجه به اینکه فعالیت فرهنگی با شور و نشاط در بین دانشجویان ارتباط مستقیم دارد انتظار دارم هر ساله از برترین‌های آنها تقدیر شود.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشعلی رضی پور، عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با اشاره به چالش‌های جامعه شنوایی شناسی ایران، گفت: متاسفانه بیمه‌ها به بهانه ستاره داربودن خدمات ارزش نسبی، زیر بار هزینه خدمات سمعک نمی‌روند. اخبار اجتماعی- وی با عنوان این مطلب که اکثر افرادی که از سمعک استفاده می‌کنند از قشر ضعیف جامعه هستند، افزود: بیمه سلامت به بهانه اینکه خدمات سمعک در کتاب ارزش نسبی ستاره دار است زیر بار مسئولیت پرداخت هزینه نمی‌رود و فشار مالی به خانواده‌ها تحمیل می‌شود. عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران تاکید کرد: جامعه شنوایی شناسی ایران، تقاضا دارد با توجه به اینکه تعرفه‌های مندرج در کتاب ارزش نسبی برای سمعک ناقص شده است، نسبت به حذف ستاره از خدمات سمعک در کتاب ارزش نسبی اقدام شود. عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران ادامه داد: این قبیل تصمیم گیری‌های غیر کارشناسی، عواقب ناگواری برای جامعه ادیولوژی و بیماران به همراه دارد. رضی پور خاطرنشان کرد: متاسفانه تفاهم‌نامه‌ای با اداره کل تجهیزات پزشکی در خصوص ساماندهی سمعک منعقد شد که تا کنون هیچ اقدام مثبتی نسبت به عملیاتی کردن تفاهمنامه انجام نشده است.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
این رو برای شناسایی هویت این دارو‌ها به سراغ کارشناسان سازمان غذا و دارو رفتیم و پرسیدیم این اقلام معجزه‌اند یا ادعایی بیش نیستند. نازنین فاطمه فضائلی دکتر داروساز و کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه تهران گفت: اقلام سلامت محور شامل ترکیبات گیاهی، داروها، مکمل‌ها، مواد آرایشی و مواد غذایی هستند. وی افزود: اگر این اقلام تولید داخل باشند باید آرم سازمان غذا و دارو و پروانه بهداشتی ساخت داشته باشند و اگر این اقلام تولید خارج از کشور باشند، باید برچسب اصالت کالا داشته باشند. این کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو ادامه داد: اگر دارویی برچسب اصالت یا پروانه بهداشتی نداشت؛ قاچاق، تقلبی و غیر قابل مصرف است. بنابر گفته‌های این کارشناس دارویی، هیچکدام از اقلامی که مجوز‌های مربوطه از وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو را ندارند نباید توسط مردم مورد استفاده قرار گیرند.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
رئیس امور بین‌الملل اداره اتباع از ثبت نام۴٨٠ هزار دانش آموز پناهنده در کشور همزمان با سال تحصیلی جدید خبر داد. برای ثبت نام این افراد همچنین امکانات اولیه بهداشتی نظیر واکسیناسیون نیز انجام شده است. به این ترتیب پتانسیل خوبی برای پناهندگان از سوی جمهوری اسلامی برای بازسازی کشور خودشان از جمله افغانستان فراهم شده است. وی با بیان اینکه ارائه خدمات اولیه بهداشتی به پناهندگان از ابتدا رایگان بوده است، تصریح کرد: از سال ٢٠١۵ با توافق وزارت بهداشت و درمان، وزارت کشور و وزارت تعاون این خدمات همچنان ارائه شده و پناهندگان توانستند در بستر «بیمه سلامت» از خدمات بهداشتی درمانی استفاده کنند. به گفته ساسانی در خصوص معلولان نیز با سازمان بهزیستی توافق نامه‌ای صورت گرفته و به این گروه از پناهندگان نیز خدمات ارائه می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، شهرام غفاری، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی در خصوص پرداخت مطالبات مراکز درمانی دانشگاهی اظهار کرد: بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه‌های سازمان تأمین اجتماعی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مطالبات جاری مراکز پاراکلینیک، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و داروخانه‌های دانشگاهی طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی در حال پرداخت است. وی با بیان اینکه مطالبات آذر ۹۸ نیز به صورت پیش‌پرداخت انجام شده، افزود: پرداخت مطالبات معوق این مراکز هم با اهتمام مدیران، تمهیدات اتخاذی و همچنین تداوم پرداخت مطالبات جاری، به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد. غفاری در خصوص مطالبات مراکز درمانی غیر دانشگاهی نیز یادآور شد: براساس برنامه ریزی‌های سازمان تامین اجتماعی باید بخش قابل توجهی از مطالبات معوق نیز در ماه‌های آتی پرداخت شود. بیشتر بخوانید: دولت باید ۱۰ درصد مطالبات تامین اجتماعی را در سال اول برنامه ششم بدهدانتهای پیام/
برترین‌هابرترین‌ها7 ساعت قبل
رویداد۲۴: در بند «ی» تبصره ۶، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره ٢ ماده (١٦٩) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴ /۱۲/ ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از پایانه فروشگاهی استفاده کنند. همچنین براساس بند «ک» این تبصره، کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند ١٠ درصد از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان که به موجب دریافت وجه صورتحساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود به عنوان علی الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند. مالیات علی الحساب این بند شامل کلیه پرداخت‌هایی که به عنوان درآمد حقوق و کارانه مطابق بند (الف) این تبصره پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود، نخواهد بود. حکم ماده (١٩٩) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ١٣٦٦ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن در اجرای این بند جاری می‌باشد.
مهرمهر7 ساعت قبل
خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بیماری آنفلوانزا یک بیماری ویروسی تب دار حاد دستگاه تنفسی و به شدت واگیردار است که با تب، سردرد، درد عضلانی، آبریزش بینی، گلو درد و سرفه تظاهر می‌کند و این روزها به عنوان شایعترین بیماری فصل سرما شناخته می‌شود. با شروع موج اول این بیماری در کشور، تعداد زیادی از مردم خراسان جنوبی نیز درگیر با این بیماری شده و روز به روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. وی ادامه داد: از این افراد آزمایشی در آزمایشگاه‌های مرجع گرفته می‌شود که نمونه هایی که در این آزمایشگاه تایید می‌شوند، موارد قطعی بیماری هستند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: در استان ما نیز هنوز آمار دقیقی در دسترس نیست اما کسانی که نمونه آن‌ها مثبت شده تعدادشان خیلی کم است. مهدی زاده در ارتباط با اقدامات دانشگاه علوم پزشکی برای مقابله با این بیماری نیز گفت: کاری که دانشگاه علوم پزشکی باید انجام دهد یکی حفظ شهروندانی است که هنوز درگیر با بیماری نشده‌اند.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به نقش این سازمان در واردات دارو، گفت: هلال احمر عمدتا داروهای خاص مورد نیاز بیماران خاص را از خارج از کشور وارد می‌کند. دکتر محمودرضا پیروی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌درباره وضعیت تامین دارو از سوی هلال احمر با وجود تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان، ‌ گفت: هم وزارت بهداشت و هم هلال احمر جمهوری اسلامی هر دو در تامین داروهای مورد نیاز کشور سهیم هستند. وی با بیان اینکه هلال احمر عمدتا داروهای خاص مورد نیاز بیماران خاص را از خارج از کشور وارد می‌کند، افزود: البته برخی از این اقلام را هم وزارت بهداشت تامین می‌کند. بنابراین برخی داروهای بیماران خاص را وارد می‌کنیم و تجهیزات مصرفی پزشکی مانند صافی همودیالیز را هم برای بیماران خاص تولید می‌کنیم. پیروی همچنین گفت: بودجه سال ۱۳۹۸ سازمان هلال احمر هم به طور کامل تخصیص داده نشده است.
فارسفارس7 ساعت قبل
توجه به موضوع فرزندآوری تنها به سخنان وزیر بهداشت محدود نمی‌شود بلکه، سایر مسؤولان نیز بارها در صحبت‌هایشان شعارهایی از جنس تمرکز بر افزایش جمعیت کشور را سر داده‌اند. سمانه آصفی متخصص کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره لغو مرخصی زایمان برای نیروهای متخصص طرحی توضیح داد: در حالی این اتفاق رخ داده است که بسیاری از کارمندان دولت از ۹ ماه مرخصی زایمان استفاده می‌کنند. وی در ادامه گفت: اجرای این مصوبه برخلاف سیاست‌های افزایش جمعیت به شمار می‌رود و ما با اجرای این قانون، فرزندآوری برای قشر فرهیخته‌ای را با مشکل مواجه خواهیم کرد. *وزارت بهداشت نقش چندانی در صادر شدن این رأی نداشته استمسؤولان وزارت بهداشت معتقدند که این موضوع رای دیوان عدالت اداری بوده و وزارت بهداشت ملزم به اجرای این قانون است. به گزارش فارس، حال باید دید نمایندگان مجلس و وزارت بهداشت برای تسهیل فرزندآوری پزشکان چه اقدامی انجام خواهند داد و آیا اقدام جدی برای اصلاح این رویه صورت خواهد گرفت؟ انتهای پیام/
تابناکتابناک8 ساعت قبل
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۹۹ با همان طرح اصلاح ساختار بودجه تدوین شده است. برآورد شده است که از میزان ۲۶۱ هزار میلیارد تومان، ۱۷۵ هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌ها، بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق گمرکی و ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل سایر درآمد کسب کنیم. از این بابت درآمدهای ارزی صادرات نفت و گاز به ترتیب ۱۸٫۲۵ میلیارد دلار و ۴ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی ۳۶ درصد (۸ میلیارد دلار)، سهم شرکت ملی نفت ۱۴٫۵ درصد (۳٫۲ میلیارد دلار) و سهم دولت ۴۹٫۵ درصد (۱۱ میلیارد دلار) در نظر گرفته شده است. برای واردات این قبیل کالاها در سال گذشته ۱۴٫۵ میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود که امسال این رقم به ۱۰ تا ۱۰٫۵ میلیارد دلار کاهش یافت.

به انتهای لیست رسیدید

بهداشت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وزارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران است. این وزارتخانه علاوه بر مدیریت و نظارت بر مراکز بهداشتی و درمانی کشور، مدیریت دانشگاه‌های علوم پزشکی را عهده‌دار است. نام این وزارتخانه از ابتدا تا چند سال پس از انقلاب وزارت بهداری بوده‌است. سرپرستی این وزارت را سعید نمکی بر عهده دارد. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار وزارت بهداشت را می‌خوانید. ویکی‌پدیا