بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
یکی از مهم‌ترین موانع پیش رو در مسیر ارتقای سلامت دهان و دندان ایرانی‌ها، سازمان‌های بیمه‌گر هستند که خدمات دندانپزشکی را به طور کامل پوشش نمی‌دهند. البته سید جلال پورهاشمی متخصص دندانپزشکی کودکان، معتقد است که ما باید همچون سایر کشور‌های پیشرفته دنیا که توانسته‌اند در شاخص سلامت دهان موفق عمل کنند، خدمات رایگان مسواک و خمیر دندان در اختیار کودکان قرار دهیم. سید جلال پورهاشمی متخصص دندانپزشکی کودکان، با انتقاد از فرهنگ حاکم بر خانواده‌ها که اصرار دارند دندان شیری کودکان مهم نبوده و اگر خراب شد، باید کشیده شود، گفت: متأسفانه ما دندانپزشکان نیز نتوانسته‌ایم به وظیفه خودمان عمل کنیم و اهمیت دندان‌های شیری را برای خانواده‌ها جا بیاندازیم. وی از پوسیدگی دندان به عنوان شایع‌ترین بیماری میکروبی قابل پیشگیری در کودکان نام برد و تصریح کرد: مسواک زدن برای کودکان قبل از مدرسه باید توسط والدین انجام شود و کودکان نمی‌توانند به تنهایی مسئولیت سلامت دندان‌های خود را عهده دار شوند. یعنی مقابله با پوسیدگی دندان‌ها باید از کودکی و دندان‌های شیری آغاز شود و برنامه‌هایی مثل فلوراید تراپی، فیشور سیلانت و…، اجرا شود.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در این مطالعه، ۱۳ متخصص از ۱۰ کشور جهان به بررسی علت تداوم بیماری‌های دهان و دندان در جهان در طول ۳ دهه گذشته، با وجود پیشرفت‌های علمی در این زمینه، پرداختند. به گفته متخصصان، در حال حاضر بیماری‌های دهان و دندان، از جمله شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان بوده که حدود ۳٫۵ میلیارد نفر در جهان درگیر آن هستند، اما با این حال سلامت دهان و دندان به شکل گسترده‌ای از سوی جامعه سلامت جهانی نادیده گرفته می‌شود. «مارکو پرز»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه گریفیث استرالیا، در این باره می‌گوید: «به نظر من، در رابطه با بهداشت دهان و دندان در دنیا چالش جهانی وجود دارد. ما دریافتیم که شیوه سنتی در کنترل بیماری‌های دهان و دندان ناموفق هستند.» این تیم تحقیق، سه عامل اصلی را در این زمینه تعیین کرده است: مواد قندی، دخانیات و مشروبات الکلی، که از بین آنها، مواد قندی مهم‌ترین عامل سهیم در نابودی سلامت دهان و دندان در جهان است. محققان بر وضع مالیات بر مواد قندی از سوی دولت‌ها تاکید دارند.
مهرمهر2 روز قبل
یکی از مهم‌ترین موانع پیش رو در مسیر ارتقای سلامت دهان و دندان ایرانی‌ها، سازمان‌های بیمه‌گر هستند که خدمات دندانپزشکی را به طور کامل پوشش نمی‌دهند. بررسی‌ها نشان داده است که شاخص سلامت دهان کودکان ایرانی در سال‌های ۸۷ تا ۹۷ بدتر شده است، به طوری که هر کودک ۵ ساله ایرانی حداقل ۵ دندان شیری پوسیده، کشیده شده و یا ترمیم شده دارد. وی افزود: در بعضی موارد با بررسی کلینیکی و رادیو گرافیک، دندانپزشک به این تصمیم می‌رسد که درمان دندان شیری امکانپذیر نیست و یا باقی ماندن آن سبب آسیب به جوانه دندان دائمی می‌شود. در این صورت دندان شیری خارج شده و از فضا نگهدارنده برحسب مورد، برای حفظ مسیر رویشی مناسب دندان‌های دائمی جایگزین استفاده می‌شود. یعنی مقابله با پوسیدگی دندان‌ها باید از کودکی و دندان‌های شیری آغاز شود و برنامه‌هایی مثل فلوراید تراپی، فیشور سیلانت و…، اجرا شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 روز قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
ایسناایسنا2 روز قبل
کارشناسان علوم پزشکی هشدار داده‌اند که سلامت دهان و دندان به دلیل مصرف فزاینده مواد قندی و شیرینی‌ها به یک بحران جهانی تبدیل شده است. به گزارش ایسنا، پوسیدگی دندان و دیگر بیماری‌های دهان به دلیل مصرف فزاینده مواد قندی به بحران جدی در سلامت عمومی تبدیل شده‌ است. در این بررسی ۱۳ کارشناس از ۱۰ کشور مختلف به این موضوع پرداختند که چرا شیوع بیماری‌های دهان طی سه دهه گذشته در سراسر جهان به رغم پیشرفت‌های حاصل شده در این حوزه ادامه پیدا کرده‌ است. در حال حاضر، بیماری‌های دهان و دندان از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است که حدود ۳٫۵ میلیارد نفر به آن مبتلا هستند و با این وجود سلامت دهان از جمله مسائلی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری شینهوا، به گفته محققان سه عامل اصلی و مخرب برای بهداشت دهان و دندان شامل مصرف مواد قندی، دخانیات و مواد الکلی است که در میان آن‌ها مواد قندی بیشترین نقش را در به خطر انداختن سلامت دهان در جهان دارد.
زومیتزومیت3 روز قبل
استارتاپ آرمه به مدیریت علی موسوی‌ملکی سعی می‌کند با همکاری با پزشکان این حوزه هم دسترسی کاربران به پزشکان را تسهیل کند و هم هزینه‌ی این خدمات را به‌حداقل برساند. موسوی‌ملکی استارتاپ آرمه به‌معنای دندان را از سال ۱۳۹۵ افتتاح کرده و به‌واسطه‌ی آن توانسته است بیش از ۲۰هزار کاربر را عضو این سامانه کند و در ۴۲ شهر کشور با دندان‌پزشکان قرارداد ببندد. به‌گفته‌ی مدیرعامل استارتاپ آرمه، در حوزه‌ی دندان‌پزشکی حدود ۸۵درصد ظرفیت خالی وجود دارد که سامانه‌ی آرمه با استفاده از این ظرفیت خالی، کاربران عضو این استارتاپ را با تخفیف‌های بیش از ۵۰ درصد به پزشکان طرف قرارداد وصل می‌کند. درواقع، همان‌طورکه سرویس‌های اینترنتی درخواست تاکسی با حذف آژانس‌ها هزینه‌های سفر را کاهش دادند، آرمه با حذف کلینیک‌ها هزینه‌های دندان‌پزشکی را کاهش می‌دهد. هدف مدیرعامل شرکت آرمه پوشش هرچه‌بیشتر پزشکان و افزایش تعداد اعضای این بیمه در آینده‌ی نزدیک است.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
رئیس واحد بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: دخانیات، عامل اصلی سرطان‌های دهانی است. مریم حسن‌زاده در گفتگو با ایسنا، در رابطه با دخانیات و سرطان‌های دهانی، اظهار کرد: غالب مردم نسبت به این مسئله که سیگار عامل سرطان ریه و مجاری تنفسی است آگاهند، اما از اینکه عامل اصلی سرطان‌های دهانی نیز دخانیات است، بی‌اطلاعند. مخاط دهان انسان تحمل تماس طولانی مدت با دود سیگار را ندارد و مصرف سیگار احتمال مبتلا شدن به انواع سرطان دهان را به شدت افزایش می‌دهد که اغلب این سرطان‌ها از نوع بدخیم هستند. رئیس واحد بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، افزود: در طول سال هزاران نفر به علت سرطان‌های دهان ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و احتمال بروز سرطان دهان در سیگاری‌ها شش برابر افرادی است که سیگار نمی‌کشند. هم‌چنین به دلیل مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود قلیان می‌تواند عامل مهمی جهت رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها باشد و این میکروب‌ها و قارچ‌ها به راحتی توسط دود وارد دستگاه تنفسی شده و ایجاد عفونت‌های مزمن می‌کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت دهان و دندان، گفت: نتایج مطالعات متعدد نشان می‌دهد که بهداشت نامناسب دهان از عوامل خطر ابتلا به سرطان مری است و خرابی دندان خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد. دکتر اکرم پورشمس به مناسبت هفته سلامت گوارش افزود: این موضوع در یک مطالعه موردی در محدوده شمال شرق کشور بررسی و اثبات شده که یکی از عوامل سرطان مری، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. وی ادامه داد: در گذشته ثابت شده بود که دندان‌های خراب، فرد را مستعد بیماری‌های قلبی و عروقی می‌کند و در بررسی‌های جدید مشخص شده که این موضوع می‌تواند فرد را دچار سرطان مری کند. پورشمس نوشیدن آب‌ آلوده را یکی دیگر از عوامل خطر سرطان مری اعلام کرد و گفت: استفاده از آب‌های دخیره شده در آب انبار می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به بیماری سرطان مری کند که این موضوع در مطالعه‌ای که چند سال پیش در شمال شرق ایران انجام شده به اثبات رسیده است. ** خاصیت درمان سرطان در میوه‌ها پایه و اساس علمی نداردوی ادعای برخی افراد مبنی بر اینکه برخی میوه‌ها خاصیت درمان سرطان را دارند، غیر علمی دانست و گفت: این ادعاها پایه و اساس علمی ندارند و نباید به آنها دامن زد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
سینا دوبرادران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه در عرصه‌های گوناگون فعالیت‌های پژوهشی قابل توجهی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می‌شود اظهار داشت: این دانشگاه دارای پژوهشگران متعددی است که در عرصه‌های مختلف پزشکی فعالیت قابل توجهی دارند. وی از برتری مقاله‌ای در رابطه با فلورایدو بهداشت دهان و دندان در ژورنال بین‌المللی خبر داد و بیان کرد: مقاله‌ای به عنوان Top Cited Publications On Fluoride In Relation To Oral Health: A Bibliometric Analysis در ژورنال بین‌المللی در زمینه بهداشت دهان و دندان به چاپ رسیده است که این مقاله در بین ۱۰۰ مقاله در جهان برتر شناخته شد. دوبرادران با بیان اینکه این مقاله ارتباط فلوراید آب آشامیدنی و پوسیدگی دندان کودکان در دشتستان را مورد توجه قرار داده است تصریح کرد: این مقاله در ژورنال فلوراید چاپ رسیده و در فهرست ۱۰۰ مقاله برتر دنیا در رابطه با فلوراید و بهداشت دهان و دندان قرار گرفته است. وی افزود: این مطالعه نشان داد که میزان فلوراید در غلظت‌های بالا نه تنها اثر پیشگیری کننده در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها ندارد بلکه می‌تواند اثرات منفی داشته باشد. دوبرادران خاطر نشان کرد: این مطالعه به سبب نتایج جالب آن در چهاردهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی به عنوان مطالعه برتر شناخته شد.
انتخابانتخاب2 هفته قبل
مزه فلز در دهان می‌تواند ناخوشایند و مداوم باشد. مزه فلز پایدار ممکن است مزه مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد و پس از مصرف غذاهای مورد علاقه نیز یک مزه تلخ در دهان ایجاد شود. شما داروهای ضد بارداری یا برخی ویتامین‌ها را مصرف می‌کنید: مولتی ویتامین‌ها حاوی مقادیر زیادی از فلزات هستند که منجر به حس کردن طعم فلز در دهان می‌شوند. این روند باعث اختلال در طعم و حس مزه فلز در دهان می‌شود. شما یک عفونت سینوسی دارید: به نظر می‌رسد گلودرد و سردرد و در نتیجه عفونت‌های سینوسی، منجر به حس کردن طعم فلز در دهان شوند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
عضو انجمن علمی روانپزشکان گفت: خانواده‌ها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و بازدارنده باید فرزندان خود را از قوانین و مجازات مصرف مواد مخدر و الکل و همچنین آسیب‌های جسمی و اجتماعی که می‌تواند به وجود آورد، مطلع کنند. مهشید رابطیان اظهار داشت: پدر و مادر به عنوان اولین مربی، زمانی که فرزند یا فرزندان خود را نسبت به خطرات مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل آگاه می‌کنند، به احتمال زیاد فرزندان این خانواده‌ها به دور از هرگونه گرایش به مواد مخدر و الکل سنین رشد خود را طی خواهند کرد. رابطیان گفت: والدین باید فرزندان خود را متناسب با سن و مقطع تحصیلی آنها از خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر و الکل حتی سیگار آگاه سازند و به آنها اجازه دهند تفاوت میان باورهای شخصی و زندگی واقعی را درک کنند. در جریان این تغییر خلق و خو ممکن است نوجوانان به مصرف مواد اعتیادآور گرایش پیدا کنند؛ از این رو، آگاه کردن فرزندان از خطرات و عوارض اعتیاد به مواد شیمیایی در این دوران از اهمیت بالایی برخوردار است. رابطیان افزود: بهتر است پدر و مادر در این دوران به صراحت نوشیدن الکل، دود کردن سیگار و دیگر مواد را برای فرزند خود ممنوع کنند و در عین حال مطمئن شوند که او از تبعات منفی مصرف این گونه مواد مخدر آگاه شده است.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، همایش تجلیل از زحمتکشان طرح ملی مدارس عاری از پوسیدگی دندان در شهرستان نمین با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، فرماندار و مسئولان ادارات و شورای شهرستان نمین برگزار شد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این همایش گفت: در برنامه طرح تحول توجه ویژه‌ای به بهداشت دهان و دندان دانش آموزان مدارس ابتدایی شده و خوشبختانه پس از حضور وزیر بهداشت در جشن عاری از پوسیدگی دندان که اردیبهشت ماه امسال در شهرستان نمین صورت گرفت این امر با قوت بیشتری از سوی کارشناسان در حال اجراست. قدرت اخوان اکبری تصریح کرد: بدین منظور جهت تقدیر از فعالان این عرصه که در موفقیت این طرح تلاش نمودند همایش تجلیل برگزار شد تا از خدمات و زحمات ارزشمند آنها تقدیر شود. وی ضمن تقدیراز فعالان عرصه بهداشت متذکر شد: شهرستان نمین به صورت طرح پایلوت کشوری در مدارس عاری از پوسیدگی دندان فعالیت قابل توجهی داشته و باعث ارتقای شاخص بهداشت دندان در سطح استان شده است.
فارسفارس2 هفته قبل
ساختار ایمنی بدن انسان ویژگی‌های منحصر به فرد بیولوژیکی دارد و اجازه ورود یک ماده غریبه و ماندگاری را نمی‌دهد، اما فناوری‌های زیستی و پیوندش با دیگر همچون فناوری‌ها از جمله نانو، راهی گشوده است تا بخشی از نیازها پزشکی، بهداشتی و سلامت با تولید مواد سازگار با بدن رفع شود. زیست‌ماده یا بایومتریال‌ها با بهره‌گیری از زیست‌فناوری از مواد طبیعی یا استفاده از مواد صنعتی مانند آلیاژهای فلزی، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌ها ساخته می‌شود. این مواد اغلب، با قرار گرفتن در بخش یا کل یک ساختار زنده یا یک ابزار پزشکی می‌توانند یک عملکرد را بهبود ببخشند یا جایگزین آن شوند. ماده «هیدروکسی آپاتیت» یکی از همین ترکیبات به شمار می‌رود که به تازگی مورد توجه قرار گرفته و با فناوری پیچیده‌ای که دارد، از مواد مهم و راهبردی در صنعت پزشکی به شمار می‌رود. مسعود حافظی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان با اشاره به این مطلب گفت: این پودرکه از فناوری نانو بهره می‌برد، با برند تجاری آپاتک، برای استفاده در محصولات بهداشت دهان و دندان مانند خمیردندان، دهانشویه و آدامس تولید شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 هفته قبل
سلامت نیوز: عضو انجمن علمی روانپزشکان گفت: خانواده‌ها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و بازدارنده باید فرزندان خود را از قوانین و مجازات مصرف مواد مخدر و الکل و همچنین آسیب‌های جسمی و اجتماعی که می‌تواند به وجود آورد، مطلع کنند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، مهشید رابطیان اظهار داشت: پدر و مادر به عنوان اولین مربی، زمانی که فرزند یا فرزندان خود را نسبت به خطرات مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل آگاه می‌کنند، به احتمال زیاد فرزندان این خانواده‌ها به دور از هرگونه گرایش به مواد مخدر و الکل سنین رشد خود را طی خواهند کرد. رابطیان گفت: والدین باید فرزندان خود را متناسب با سن و مقطع تحصیلی آنها از خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر و الکل حتی سیگار آگاه سازند و به آنها اجازه دهند تفاوت میان باورهای شخصی و زندگی واقعی را درک کنند. در جریان این تغییر خلق و خو ممکن است نوجوانان به مصرف مواد اعتیادآور گرایش پیدا کنند؛ از این رو، آگاه کردن فرزندان از خطرات و عوارض اعتیاد به مواد شیمیایی در این دوران از اهمیت بالایی برخوردار است. اجازه دهید او دیده شود و ضمن قدردانی بگویید که مصرف مواد مخدر توسط او شما را به شدت ناراحت می‌کند.
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
اصغر سلیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت دربارهٔ وضعیت گرانی خدمات دندانپزشکی در حوزه بهداشت ودرمان در کشور، گفت: بسیاری از اقشار کم درآمد و متوسط جامعه توان پوشش هزینه‌های دندانپزشکی را ندارند و این در حالی است که سلامت دهان و دندان ارتباط مستقیم با افزایش سرانه سلامت جامعه دارد. یکی از راهکاری اساسی برای ارتقا سلامت بهداشت دهان ودندان، غربالگری فراگیر استنماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بی توجهی به سلامت دهان ودندان، عواقب بسیار بدی برای دیگر عضوهای بدن در پی دارد تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی برای ارتقا سلامت بهداشت دهان و دندان، غربالگری فراگیر است البته این مهم نیازمند حمایت‌های بیمه‌ای در کشور است. وی ادامه داد: عفونت‌های دهان ودندان منشا برخی از بیماریها است بنابراین الزام آور است که برای کاهش هزینه درمان و در مقابل افزایش سرانه سلامت فکری اساسی برای کاهش هزینه‌های سرسام آور دندانپزشکی در حوزه بهداشت ودرمان شود. بها دادن به شرکتهای دانش بنیان راهکار اساسی تولید گسترده مواد اولیه داخلی دندانپزشکیسلیمی افزود: بها دادن به شرکتهای دانش بنیان و استفاده از تجهیزات داخلی راهکاری اساسی و بسیار مولد در حوزه کاهش هزینه دندانپزشکی در حوزه بهداشت و درمان تلقی می‌شود. سخنگوی کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس یادآورشد: مسئله حمایت از تولید داخلی و تهیه تجهیزات مورد نیاز دندانپزشکی در راستای حفظ سلامت دهان و دندان مردم جامعه اهمیت زیادی دارد بنابراین در کشور ما نیز می‌بایست به حوزه تولید داخلی بها داد تا به جای واردات تجهیزات خارجی در حوزه دندانپزشکی با استفاده از توان تولید کنندگان داخلی، سطح کیفی تولید مواد اولیه دندانپزشکی رادر کشور ارتقا دهیم.
موجموج3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری موج یزد، محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت مشارکت خیرین در پروژه‌های سلامت محور عنوان داشت: جلب نظر خیرین حوزه سلامت نقش بسزایی در ارتقای سطح بهداشت و درمان شهرستان اردکان داشته است. اعضای موسسه خیریه تخصصی پزشکی و دندانپزشکی بی بی خاور اردکان وابسته به خانواده مرحوم علیمحمد داوری درخصوص تکمیل و تجهیز پروژه خیری درمانگاه تخصصی دندانپزشکی، درخواست مساعدت و پیگیری مسائل این پروژه درمانی را دادند. نماینده مردم اردکان با تقدیر از نیت خیر خانواده مرحوم داوری گفت: تمرکز این پروژه خیری بر روی موضوع مهم بهداشت دهان و دندان، با اولویت اقشار آسیب پذیر صورت گیرد، البته برای گسترش پروژه می‌توان از کمک واحدهای صنعتی فعال منطقه نیز بهره گرفت. همچنین در این دیدار درخصوص تسریع در تکمیل پروژه و چگونگی تجهیز و راه اندازی آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت. گفتنی است این درمانگاه در زمین وقفی به مساحت هزار مترمربع و زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در حال ساخت می‌باشد که توسط موسسه خیریه و غیرانتفاعی تخصصی پزشکی، دندان پزشکی و توان بخشی بی بی خاور اردکان؛ وابسته به خانواده مرحوم علیمحمد داوری در حال پیگیری است.
ایمناایمنا3 هفته قبل
سلامت دهان و دندان با سلامت کلی انسان در ارتباط است. بیماری قلبیمطالعات متعدد پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نشان داده‌اند. بر همین اساس، حفظ سلامت دهان و دندان می‌تواند به کاهش خطر سرطان و مدیریت انواع مختلف سرطان کمک کند. قهوه موجب کاهش خطر ابتلا به‌ام اس می‌شودمحققان دریافتند مصرف قهوه به کاهش خطر ابتلا به بیماری ام اس می‌انجامد. پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
بیماری قلبیمطالعات متعدد پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نشان داده‌اند. دلیل اصلی ارتباط بین سلامت دهان و دندان و بیماری قلبی به طور دقیق مشخص نشده است، اما چندین نظریه در این زمینه وجود دارند. سرطانمشخص است که سلامت ضعیف دهان و دندان می‌تواند خطر سرطان دهان را افزایش دهد، اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است با انواع دیگری از سرطان نیز مرتبط باشد. بر همین اساس، حفظ سلامت دهان و دندان می‌تواند به کاهش خطر سرطان و مدیریت انواع مختلف سرطان کمک کند. پژوهشی دیگر نشان داد که مردان دارای پوسیدگی دندان و بیماری لثه از سلامت اسپرم و مایع منی ضعیف برخوردار هستند.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 هفته قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین، سلامت دهان و دندان با سلامت کلی انسان در ارتباط است. در ادامه با برخی از بیماری‌های مرگبار که با سلامت ضعیف دهان و دندان مرتبط هستند، بیشتر آشنا می‌شویم. بیماری قلبیمطالعات متعدد پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نشان داده‌اند. سرطانمشخص است که سلامت ضعیف دهان و دندان می‌تواند خطر سرطان دهان را افزایش دهد، اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است با انواع دیگری از سرطان نیز مرتبط باشد. بر همین اساس، حفظ سلامت دهان و دندان می‌تواند به کاهش خطر سرطان و مدیریت انواع مختلف سرطان کمک کند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز4 هفته قبل
برای خواندن مطلبی درباره راه کار مفید برای درمان پوسیدگی دندان در خانه، با نیک صالحی همراه باشید. راه درمان پوسیدگی دندان در خانه به روش طبیعیاین متخصص تغذیه با بیان اینکه خوردن لبنیات از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند بیان کرد: لبنیاتی مانند پنیر، شیر و ماست از پوسیدگی دندان و خورده شدن مینای دندان‌ها به وسیله اسیدهای ناشی از تجزیه خوراکی‌ها جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید: درمان پوسیدگی دندان در خانهمرسوم است تنها راهی که شما میتوانید دندان خرابی را ترمیم کنید پر کردن آن با برخی ازا نواع مواد ترکیبی به دست دندان پزشک کنید. درمان پوسیدگی دندان در خانه به روش طبیعییکی از بزرگترین دلایلی که دندان‌های ما شروع به ازبین رفتن می‌کند که منجر به ایجادحفره در دندان می‌شود، عدم وجود مقدارکافی اندازه مواد معدنی در رژیم غذایی ما است. به طور طبیعی، بهترین راه برای کاهش احتمال ایجاد حفره و پوسیدگی دندان‌ها این است که مطمئن شوید بدن مقدار کافی مواد معدنی مورد نیاز برای دندان‌ها را دریافت کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز4 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشبهزاد قریب زاده متخصص دندان درباره ارتودنسی کودکان اظهار کرد: تشخیص برای انجام ارتودنسی در سنین پایین تنها با معاینه دندانپزشک کافی نیست و حتما کودک باید توسط متخصص ارتودنسی کودکان معاینه شود. وی ادامه داد: در صورتی که کودک مشکل فکی یا مفصلی داشته باشد بهتر است تا قبل از هشت سالگی درمان را شروع کنید. در مواقع ضروری باید عمل ارتودنسی برای کودکان صورت بگیرد و در این بین برای کودک ارتودنسی متحرک و یا همان ارتوپدی فک انجام خواهد گرفت. وی متذکر شد: درحالی که کودک مشکلات فکی یا مفصلی نداشته باشد پلاک متحرک یا ثابت کافی است و در صورتی که کودک مشکل فکی داشته باشد، تنها با ارتودنسی یا سیم پیچی ثابت مشکل حل نشده و به عمل جراحی نیاز خواهد بود. متخصص دندان درباره نشانه‌های پلاک متحرک دندان گفت: پلاک متحرک در سن رشد باعث تغییر شکل فرم فک می‌شود و در سن بعد از بلوغ تنها نقش نگه‌دارنده دارد و یا برای حرکات کوچک دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برنابرنا4 هفته قبل
یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ بهزاد قریب زاده متخصص دندان درباره ارتودنسی کودکان اظهار کرد: تشخیص برای انجام ارتودنسی در سنین پایین تنها با معاینه دندانپزشک کافی نیست و حتما کودک باید توسط متخصص ارتودنسی کودکان معاینه شود. وی ادامه داد: در صورتی که کودک مشکل فکی یا مفصلی داشته باشد بهتر است تا قبل از هشت سالگی درمان را شروع کنید. در مواقع ضروری باید عمل ارتودنسی برای کودکان صورت بگیرد و در این بین برای کودک ارتودنسی متحرک و یا همان ارتوپدی فک انجام خواهد گرفت. متخصص دندان درباره نشانه‌های پلاک متحرک دندان گفت: پلاک متحرک در سن رشد باعث تغییر شکل فرم فک می‌شود و در سن بعد از بلوغ تنها نقش نگه‌دارنده دارد و یا برای حرکات کوچک دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همشهریهمشهری4 هفته قبل
به گزارش ایسنا، انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد که برخی از آن‌ها در کودکان شایع است و برخی از انواع سرطان خون بیشتر در افراد بزرگسال مشاهده می‌شود. در بیماری سرطان خون گلبول‌های سفید نقش دارند. - بزرگ شدن طحال نشانه نوع مزمن بیماری سرطان خون است. - تب مکرر نشان دهنده وجود عفونت و ضعف سیستم ایمنی است که می‌تواند با سرطان خون مرتبط باشد. - تعریق در شب موضوع عادی نیست و گاهی از عفونت‌هایی ناشی می‌شود که با بیماری سرطان خون مرتبط است.
سلامت نیوزسلامت نیوز4 هفته قبل
سلامت نیوز: یک متخصص دندان گفت: بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان در سنین ۸ الی ۱۰ سالگی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، بهزاد قریب زاده متخصص دندان درباره ارتودنسی کودکان اظهار کرد: تشخیص برای انجام ارتودنسی در سنین پایین تنها با معاینه دندانپزشک کافی نیست و حتما کودک باید توسط متخصص ارتودنسی کودکان معاینه شود. وی ادامه داد: در صورتی که کودک مشکل فکی یا مفصلی داشته باشد بهتر است تا قبل از هشت سالگی درمان را شروع کنید. در مواقع ضروری باید عمل ارتودنسی برای کودکان صورت بگیرد و در این بین برای کودک ارتودنسی متحرک و یا همان ارتوپدی فک انجام خواهد گرفت. متخصص دندان درباره نشانه‌های پلاک متحرک دندان گفت: پلاک متحرک در سن رشد باعث تغییر شکل فرم فک می‌شود و در سن بعد از بلوغ تنها نقش نگه‌دارنده دارد و یا برای حرکات کوچک دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
افکارنیوزافکارنیوز4 هفته قبل
اخبار اجتماعی- سلامت دهان و دندان با سلامت کلی انسان در ارتباط است. در ادامه با برخی از بیماری‌های مرگبار که با سلامت ضعیف دهان و دندان مرتبط هستند، بیشتر آشنا می‌شویم. بیماری قلبیمطالعات متعدد پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نشان داده‌اند. سرطانمشخص است که سلامت ضعیف دهان و دندان می‌تواند خطر سرطان دهان را افزایش دهد، اما عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است با انواع دیگری از سرطان نیز مرتبط باشد. بر همین اساس، حفظ سلامت دهان و دندان می‌تواند به کاهش خطر سرطان و مدیریت انواع مختلف سرطان کمک کند.
افکارنیوزافکارنیوز4 هفته قبل
گروه اجتماعی- وقتی صحبت از نخ دندان به میان می‌آید با این سوالات در ذهن خود مواجه می‌شویم: نخ دندان کشیدن چه فایده هایی برای دهان و دندان‌ها دارد؟ کسانی که نخ دندان نمی‌کشند از لحاظ بهداشت دهان و دندان و بیماری‌های لثه چه تفاوتی با افرادی دارند که از نخ دندان استفاده می‌کنند؟ فایده‌ها و تاثیرات مثبت کشیدن نخ دندان چگونه است؟ و از ای قبیل سوالات که شاید ناشی از تنبلی یا بی حالی یا از عدم علم ما باشد. نخ را بردار و لای دندانت بکشبه گزارش افکارنیوز، «نخ دندان کشیدن یا نکشیدن؟» در روزهای اخیر به پرسش بزرگی تبدیل شده است. در ابتدا اداره خدمات سلامت امریکا، توصیه به نخ دندان کشیدن را از مراجع راهنمایش حذف کرد، به این قائل بود که چون شواهد و مدارک کافی در دست نیست که نشان دهد، نخ دندان کشیدن در عمل بهداشت دهان را افزایش می‌دهد. ابتدایی‌ترین فواید نخ دنداننخ دندان کشیدن، پلاک‌هایی که در اثر غذا خوردن بالای لثه جمع می‌شود را کم می‌کند. بیمارانی که نخ دندان نمی‌کشند، معمولا موقع معاینه و بررسی لثه، حساس هستند و دردشان می‌آید.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، نشر چشمه به‌تازگی دو کتاب طنز را در مجموعه «جهان تازه‌دم» خود منتشر کرده که به‌ترتیب عناوین بیست و یکم و بیست و سوم این مجموعه هستند. «چرت و پرت» عنوان کتاب جدید علی میرمیرانی معروف به ابراهیم رها است. این کتاب سومین عنوان از مجموعه سه‌گانه «هردمبیل» این طنزنویس و دربردارنده ماجرای آقای معیری پیر به دختر جوانی به‌نام صدف است. در لابه‌لا و البته اواخر کتاب «پرت و پلا» آوردم. خلاقیت نویسنده کتاب در ترکیب عنوان «چرت و پرت» با «اتوپیا» است که به واژه «چرتوپیا» منجر شده است.

به انتهای لیست رسیدید