آخرین اخبار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
بهداشت و درمان

اخبار «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»

همشهریهمشهری17 دقیقه قبل
بیماری تب کریمه کنگو می‌تواند به صورت مستقیم از دام به انسان و یا از طریق گزش انسان توسط کنه آلوده منتقل شود. چرا که بیماری تب کریمه کنگو از طریق گزش دام توسط کنه آلوده ایجاد می‌شود. در صورتیکه اگر ذبح دام در کنار خیابان‌ها و جاده‌ها باشد و توسط مردم عادی انجام شود، چنین امکانی برای نگهداری وجود نداشته و جان کسی که با این دام سروکار دارد، مورد تهدید قرار می‌گیرد. علائم بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو۱- دوره کمون: بستگی به راه ورود ویروس دارد. درمان بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگومردانی در خصوص درمان بیماری گفت: این بیماری را با درمان ضد ویروس «ریبایروین» می‌توان کنترل نمود.
تسنیمتسنیم18 دقیقه قبل
از این فهرست تعرفه شماره ۷۰۰۲۳۹۰۰ حذف و مشمول گروه ۲ کالایی و تعرفه شماره ۳۵۰۳۰۰۹۰ در صورت تایید وزارت مذکور مشمول ارز به نرخ دولتی شده و به آن اضافه می‌گردد. حمید مقیمی رئیس هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و عطریات ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: بر اساس بخش نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات کلیه لوازم آرایشی و بهداشتی به غیر از عطریات با قرار گیری در گروه اولویت ۴ ارزی متوقفشده است؛ پیش از این نیز تعرفه واردات لوازم آرایشی ۳۶ درصد و لوازم بهداشتی ۲۶ درصد تعیین شده بود. رئیس هیئت مدیره انجمن وارد کنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و عطریات ایران ادامه داد: همچنین مقرر گردید در سال ۱۳۹۸ بخشی از کالاهای بهداشتی و آرایشی مشخصا به صورت مشروط و بخشی دیگر از طریق واردات اما منوط به ایجاد شرایط تولید داخلی با اعمال مدت زمان محدود وارد کشور گردند. بند آخر این توافق نامه بسیاری از واردکنندگان رسمی محصولات بهداشتی و آرایشی را بر آن داشت تا در راستای اقدامات، مذاکرات و قراردادهای رسمی که از سال ۱۳۹۵ تاکنون با شرکت‌های بزرگ تولیدکننده جهانی داشته‌اند. وی یادآور شد که در سال ۱۳۹۷ کل واردات محصولات آرایشی و بهداشتی ۱۰۸ میلیون یورو و بدون هیچگونه وابستگی ارزی دولتی بوده است.
فراروفرارو20 دقیقه قبل
همچنین بر اساس بند (ی) این تبصره، کلیه صاحبان این حرف، مکلف‌اند از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند. متأسفانه این‌گونه صورت‌حساب‌ها در نظام مالیاتی قابل استناد نیست و بخشی از اختلافات مالیاتی مؤدیان محترم با مأموران مالیاتی مربوط به پذیرش یا عدم پذیرش این‌گونه مستندات ارائه شده است. دیگر از مسائلی که پزشکان برای مالیات مطرح می‌کنند درنظرنگرفتن طلب وصول‌نشده پزشکان از بیمه‌هاست. این کنترل‌ها از یک سو سیستماتیک بوده و از سوی دیگر نهادهای نظارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی کشور و سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام دامپزشکی کشور باید مشارکت فعالانه‌ای در امر بازرسی‌های میدانی داشته باشند. ما همواره حمایت دستگاه‌های نظارتی را از سازمان مالیاتی داشته‌ایم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 دقیقه قبل
هیچ کس در بخش دولتی یا در بخش خصوصی حق آن را ندارد که اشتباهات فرایندی را در حوزه بیماران خاص و صعب‌العلاج تاثیر دهد. وی در ادامه افزود: از سمت هیچ کس نه در سازمان‌های دولتی و نه خصوصی پذیرفته نیست که چرخه توزیع دارو متوقف شود و یا دسترسی بیماران صعب‌العلاج یا بیماران خاص، به داروهای مورد نیازشان با مشکل مواجه شود. بخاطر هیچ مشکلی نمی‌گذاریم، دارو در اختیار بیماران قرار نگیرد و وزارت بهداشت خود مدعی برخورد با خاطیان در این موضوع خواهد بود. حتی اگر بدهی به خاطر عدم پرداخت دانشگاه‌ها زیاد شود و تولید دارو متوقف شود، مسئولان آن باید پاسخگو باشند. ما خودمان در مرکز مدیریت مدعی هستیم که در رابطه با بیماران صعب‌العلاج پول بود یا نبود، این داروها باید به دست بیمار برسد.
فارسفارس23 دقیقه قبل
گروه سلامت خبرگزاری فارس: چندی پیش تعدادی از دستیاران تخصصی رشته‌های پزشکی با ثبت سوژه‌ای با عنوان «برای حفظ سلامت جامعه و پزشکان، قوانین مربوط به دستیاران و اینترن‌ها تجدیدنظر شود» در سامانه فارس من و تشریح مشکلاتشان خواستار پیگیری این موضوع از سوی خبرنگاران شده بودند. تنها پس از چند روز از ثبت این درخواست، تعداد امضاهای این کمپین به ده هزار امضا رسید و خبرنگاران فارس موضوع را از نمایندگان مجلس و کارشناسان پیگیری کردند. روز گذشته نیز نمایندگان صنفی تمام دانشکده‌های پزشکی کشور در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار رسیدگی به مشکلات دستیاران تخصصی شده بودند. وزیر بهداشت افزود: دوره دستیاری صرفا یک دوره آموزشی نیست و دستیار هم فقط دانشجو نیست، دستیار یا رزیدنت رده‌ای از سلسله مراتب خدمات درمانی محسوب می‌شود و نمی‌توان و نباید با این دوره رفتاری دوگانه داشت. وزیر بهداشت گفت: به هر حال وقتی از دستیار امروز و پزشک فردا انتظار همدلی با جامعه و همدلی با مردم و نظام سلامت را داریم، امروز هم دستیار ما حداقل همدلی را از ناحیه نظام سلامت و نظام آموزشی باید حس کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین35 دقیقه قبل
بنابراین نمی‌توان انتظار داشت شرکتی که ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است، به همان میزان و به صورت یکجا دارو و کالا وارد کند. این موضوع به‌خصوص در حوزه تخصیص ارز نیما بسیار چالش‌برانگیز است. این درحالیست که در حال حاضر کار تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به خوبی انجام می‌شود، اما در حوزه تخصیص ارز نیمایی که بخش عمده‌ای از نیازهای صنعت به آن وابسته است، دچار مشکل هستیم. در عین حال مبالغ صنعت داروسازی از ارز نیمایی هم مبالغ ریزی است. چند نرخی بودن ارز دارو، فسادآور استکبریایی‌زاده درباره مباحثی که درباره تبدیل ارز دارو به ارز نیمایی مطرح شده بود، اظهار کرد: ما به عنوان سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با چنین اقدامی موافقیم و معتقدیم که ارز دارو باید نیمایی و تک‌نرخی باشد.
ایلناایلنا42 دقیقه قبل
مهدی شادنوش (رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های خاص وزارت بهداشت) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با تاکید بر اهمیت ویژه دسترسی بیماران صعب‌العلاج به دارو برای وزارت بهداشت گفت: بر اساس نظر وزیر بهداشت، حوزه بیماران خاص و صعب‌العلاج حوزه‌ای کاملا ویژه است. این حوزه و بیماران آن خط قرمز وزارت بهداشت محسوب می‌شوند. هیچ کس در بخش دولتی یا در بخش خصوصی حق آن را ندارد که اشتباهات فرایندی را در حوزه بیماران خاص و صعب‌العلاج تاثیر دهد. بخاطر هیچ مشکلی نمی‌گذاریم، دارو در اختیار بیماران قرار نگیرد و وزارت بهداشت خود مدعی برخورد با خاطیان در این موضوع خواهد بود. اما بیماران صعب‌العلاج اهمیت ویژه‌ای برای وزارت بهداشت دارند.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
وی بیان کرد: انتظار می‌رود وزارت بهداشت در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان توجه ویژه‌ای به استان کهگیلویه و بویراحمد داشته باشد. کلانتری به پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان استان اشاره کرد و گفت: می‌طلبد زمینه تکمیل و تسریع پروژه‌های بهداشت و درمان استان فراهم شود و در این زمینه نگاه خاصی به کهگیلویه و بویراحمد داشته باشید. سعید نمکی، وزیر بهداشت، آموزش و درمان پزشکی نیز گفت: وزارت بهداشت و درمان توجه ویژه‌ای به استان‌های خاص از جمله کهگیلویه و بویراحمد دارد. نمکی افزود: در جهت رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان این استان مساعدت لازم را خواهیم داشت. وزیر بهداشت دستورات لازم جهت حل و فصل مشکلات مطرح شده در این نشست را به معاونین خود صادر و اضافه کرد: سریعا نسبت به بررسی و رفع مشکلات کهگیلویه و بویراحمد در حوزه بهداشت و درمان اقدامات لازم انجام شود.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش ۲۰ درصدی بازگشت دانشجویان ایرانی به کشور خبر داد. مجتبی صدیقی (رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره شرایط بازگشت دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، گفت: سال گذشته برای بازگشت دانشجویان تسهیلات را بیشتر کردیم. البته ایرادی ندارد که دانشگاه‌های سطح یک هم آنها را بپذیرد، اما ما ترجیح می‌دهیم به دانشگاه‌های هم سطح بروند. وی اشاره کرد: منظور از دانشگاه‌های بزرگتر دانشگاه‌های سطح یک است. صدیقی در پاسخ به این سوال که آیا گذراندن دو ترم فقط برای دانشجویان پزشکی است یا شامل همه رشته‌ها می‌شود؟ گفت: این قانون مربوط به دانشجویان ما می‌شود و بحث دانشجویان پزشکی به عهده وزارت بهداشت است و باید در این زمینه از طریق وزارت بهداشت پیگیری شود.
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
وی افزود: البته ممکن است شرکتی ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده و تاکنون توانسته به میزان هشت میلیون دلار دارو وارد کشور کند، اما دو میلیون دلارش هم هنوز وارد نشده که ممکن است در گمرک و یا در فرآیند ورود مانده باشد. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت شرکتی که ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است، به همان میزان و به صورت یکجا دارو و کالا وارد کند. این درحالیست که در حال حاضر کار تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به خوبی انجام می‌شود، اما در حوزه تخصیص ارز نیمایی که بخش عمده‌ای از نیازهای صنعت به آن وابسته است، دچار مشکل هستیم. در عین حال مبالغ صنعت داروسازی از ارز نیمایی هم مبالغ ریزی است. چند نرخی بودن ارز دارو، فسادآور استکبریایی‌زاده درباره مباحثی که درباره تبدیلارز دارو به ارز نیمایی مطرح شده بود، اظهار کرد: ما به عنوان سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با چنین اقدامی موافقیم و معتقدیم که ارز دارو باید نیمایی و تک‌نرخی باشد.
خانه ملتخانه ملت1 ساعت قبل
سرویس اجتماعیبنیادی مطرح کرد: تاکید قانون بر حمایت از بیماران اوتیسمینماینده مردم در مجلس دهم، گفت: مبتلایان به بیماری اوتیسم مانعی برای ورود به بازار کارندارند اما مرحله درمان و تشخیص به موقع می‌تواند شرایط و روند درمان را بهبود ببخشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق، مجید رضازاده در مورد بیمه درمان معتادان گفت: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار است اعتباری در ارتباط با یارانه درمان معتادان در مراکز اقامتی و سرپایی تخصیص داده شود. وی گفت: با توجه به اینکه معتادان در فرایند درمان در مراکز اقامتی بیمه نیستند به همین دلیل قرار است این یارانه جهت حمایت از این افراد پرداخت شود. معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی اظهار داشت: هم اکنون بیمه درمان معتادان در مراکز اقامتی سازمان بهزیستی منتفی است و از ابتدا نیز قرار نبود این افراد تحت پوشش بیمه درمان قرار گیرند. وی افزود: بیمه درمان برای کسانی است که در مراکز سرپایی تحت فرایند درمان قرار دارند که این بیمه نیز توسط وزارت بهداشت عملیاتی می‌شود. وی در ارتباط با تعداد معتادانی که قرار است از این یارانه استفاده شود گفت: در این زمینه رایزنی‌هایی با ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده و با توجه به شرایط و تعداد معتادان قرار است حداکثر اعتباری در این زمینه تخصیص داده شود.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
وی افزود: البته ممکن است شرکتی ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده و تاکنون توانسته به میزان هشت میلیون دلار دارو وارد کشور کند، اما دو میلیون دلارش هم هنوز وارد نشده که ممکن است در گمرک و یا در فرآیند ورود مانده باشد. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت شرکتی که ۱۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است، به همان میزان و به صورت یکجا دارو و کالا وارد کند. این درحالیست که در حال حاضر کار تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به خوبی انجام می‌شود، اما در حوزه تخصیص ارز نیمایی که بخش عمده‌ای از نیازهای صنعت به آن وابسته است، دچار مشکل هستیم. در عین حال مبالغ صنعت داروسازی از ارز نیمایی هم مبالغ ریزی است. چند نرخی بودن ارز دارو، فسادآور استکبریایی‌زاده درباره مباحثی که درباره تبدیل ارز دارو به ارز نیمایی مطرح شده بود، اظهار کرد: ما به عنوان سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با چنین اقدامی موافقیم و معتقدیم که ارز دارو باید نیمایی و تک‌نرخی باشد.

موشن‌گرافی / توزیع پزشک در مناطق محروم، عادلانه‌تر می‌شود؟

ایسناایسنا2 ساعت قبل
شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک در ایران، ۱٫۶ به ازای هر هزار نفر است؛ اما کف مورد نیاز در این زمینه ۲٫۵ نفر به ازای هر هزار نفر بوده و حتی بسیاری از کشورهای دنیا در این زمینه شاخصی بین ۳٫۵ تا ۵ نفر دارند. با وجود اینکه بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، تعداد و نحوه توزیع پزشک در روستاها و مناطق محروم بهتر از قبل شده اما هنوز با با نقطه آرمانی فاصله دارد. بر اساس مصوبۀ چند سال قبل مجلس، از سال آینده تغییراتی در نحوه توزیع پزشک در مناطق محروم اتفاق خواهد افتاد و وزارت بهداشت امیدوار است این سیاست موجب توزیع بیشتر و عادلانه‌تر پزشک در این مناطق شود. موشن‌گرافیست: صدف فراهانی جم / ‏‬ گوینده: آرام توکلی
ایلناایلنا2 ساعت قبل
اگر ردیف‌های بودجه، فروش اموال و دارایی‌ها و وام‌های بانکی نباشد سازمان تأمین اجتماعی نمی‌تواند ادامه حیات بدهد. تاکنون بارها نگرانی از بحران صندوق تأمین اجتماعی از سوی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی مطرح شده و موضوع اعتراضات آنها بوده است. به این معنا سازمان تأمین اجتماعی با کسری شدید منابع و پیشی گرفتن منابع بر مصارف رو به رو است. این مسئله باعث شده تا سازمان تأمین اجتماعی نتواند حتی درآمدهایی ناشی از رشد اقتصادی کشور داشته باشد. مقامی در سازمان تأمین اجتماعی صلاحیت این را ندارد که بگوید چقدر طلاق صوری در کشور وجود داشته است.
فارسفارس5 ساعت قبل
روزانه ۱۶ پرواز به عربستان داریم/ خدمت‌رسانی ۸۰ درمانگاه به حجاج ایرانیبه گزارش خبرگزاری فارس، اعزام زائران حج تمتع ۹۸ از ۱۷ تیرماه آغاز شده است و تاکنون بیش از ۱۷ هزار زائر ایرانی عازم عربستان شده‌اند. در حال حاضر، ۱۰۸ کاروان حجاج ایرانی در خاک عربستان به سر می‌برند که از این تعداد، ۶۸ کاروان با بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ زائر در مدینه هستند. هر روز ۱۶ هواپیمای حامل حاجیان ایرانی وارد عربستان می‌شود «کامران اکبری» مسؤول نقل حجاج اظهار داشت: پس از یک هفته اعزام حجاج ایرانی از طریق مدینه، بامداد امروز ۴ فروند هواپیمای حامل زائران ایرانی مدینه بعد در فرودگاه جده به زمین نشست تا شمار پروازهای روزانه به عربستان، افزایش یابد. مسئول عملیات نقل حج تمتع، از برنامه ریزی‌ها و تلاشهای مسئولان و کارکنان هما و دیگر دست اندرکاران انتقال حجاج ایرانی قدردانی کرد. وی خاطرنشان کرد: پروازهای بموقع شرکت ایران ایر و همکاری عربستان در انجام تشریفات فرودگاهی، باعث شده است شاهد تسهیل ورود حجاج ایرانی به سرزمین وحی باشیم.
برترین‌هابرترین‌ها5 ساعت قبل
گفتنی است از قدیم مردم برای تهیه گیاهان دارویی و مواردی از این دست به عطاری‌ها مراجعه می‌کردند. هرچند در این مجال باید متذکر شد که دریافت گیاهان دارویی از عطاری‌ها می‌تواند تبعات منفی گسترده‌ای را به‌همراه داشته باشد. پرواضح است که استفاده از افرادی که علم چندانی نسبت به طب سنتی ندارند در عطاری‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از پیامدهای منفی فعالیت بدون نظارت این مغازه‌ها باشد. از این‌رو توصیه می‌شود افراد مبتلا به سرطان به‌جای استفاده از گیاهان دارویی از تجویزهای پزشک متخصص استفاده کنند. به عبارت ساده‌تر امروزه در عطاری‌ها بیشتر افرادی مشغول هستند که دانشی نسبت به طب سنتی ندارند و تنها به‌صورت تجربی مواردی را فرا گرفته‌اند.
فارسفارس6 ساعت قبل
وی افزود: کمیته‌ای در دبیرخانه تخصصی برای بررسی مشکلات تشکیل شده است و به زودی در هیأت امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی پیشنهادی برای ارتقای حقوق این افراد مطرح خواهد شد. معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم مصوبه‌ای را به صورت مشترک در هیأت امنای دانشگاه‌ها تصویب کنیم، همچنین ساعات کار و سایر مشکلات این افراد در این کمیته بررسی خواهد شد. البته کشور محدودیت‌های خاص خود را دارد و ما تلاش خود را برای ادامه تحصیل بدون دغدغه این افراد به کار خواهیم گرفت. لاریجانی از پیشنهاد افزایش ۲۵ درصدی حقوق برای این قشر خبر داد و گفت: امیدواریم این رقم به تصویب برسد. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
در حالی که محصولاتی در این مغازه‌ها عرضه می‌شود که می‌تواند سلامت مردم را به شدت تهدید کند. از همین رو، چالش ساماندهی عطاری‌ها همچنان پابرجاست، تا جایی که بعضا گزارش‌هایی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود که نشان از تخلف آشکار عطاری‌ها در عرضه محصولاتی دارد که سلامت مردم را تهدید می‌کند. فروش دارو‌های گیاهی در عطاری ممنوع استاخبار اجتماعی- مهناز خانوی مدیرکل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینکه عطاری‌ها تنها مجاز به عرضه گیاهان دارویی هستند، گفت: فروش دارو‌های گیاهی تنها در داروخانه مجاز بوده و عرضه آن در عطاری‌ها ممنوع است. وی با تاکید بر اینکه عطاری‌ها تنها اجازه فروش گیاهان دارویی بسته بندی و فله را دارند، افزود: اگر فراورده‌ای بسته بندی بوده و ادعای درمانی داشته باشد مجاز به عرضه در عطاری‌ها نیست. ماده اعتیادآور ناساخیرا، ماده اعتیادآور «ناس» یا «نسوار» در بعضی عطاری‌ها، بیشتر به چشم می‌خورد.
مهرمهر9 ساعت قبل
بیماری تب کریمه کنگو می‌تواند به صورت مستقیم از دام به انسان و یا از طریق گزش انسان توسط کنه آلوده منتقل شود. چرا که بیماری تب کریمه کنگو از طریق گزش دام توسط کنه آلوده ایجاد می‌شود. در صورتیکه اگر ذبح دام در کنار خیابان‌ها و جاده‌ها باشد و توسط مردم عادی انجام شود، چنین امکانی برای نگهداری وجود نداشته و جان کسی که با این دام سروکار دارد، مورد تهدید قرار می‌گیرد. علائم بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو۱- دوره کمون: بستگی به راه ورود ویروس دارد. درمان بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگومردانی در خصوص درمان بیماری گفت: این بیماری را با درمان ضد ویروس «ریبایروین» می‌توان کنترل نمود.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن اشاره به منابع پرتوهای طبیعی و تاثیر آنها بر انسان، عوارض تشعشعات خورشیدی و چگونگی محافظت در برابر آنها را تشریح کرد. بیش‌از ۸۰ درصد از پرتوگیری‌ها منشأ طبیعی داشته و تنها کمتر از ۲۰ درصد تشعشعات ناشی از وسایل ساخته شده توسط دست انسان است. وی پرتوهای طبیعی را از چهار منشأ معرفی کرد و افزود: پرتوهای طبیعی با چهار منشأ خورشیدی، زمینی، منتشر شده از سایر کرات و منشأ داخلی، بدن انسان را در معرض خطر قرار می‌دهند. عوارض تشعشعات خورشیدیوی با بیان اینکه بزرگ‌ترین عامل سرطان پوست تشعشعات خورشیدی است، تصریح کرد: ماورابنفش از پرتوهای خورشیدی ناشی می‌شود که پس از ورود به اتمسفر اطراف کره زمین و برخورد با لایه ازن اتمسفر اطراف زمین، همانند یک سپر مقدار زیادی از آن را فیلتر می‌کند. مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت افزود: کنترل این عوامل خطر بسیار ساده‌تر از درمان آنها است و مشاهده می‌کنیم که کشورهای جهان اولی برنامه‌های مدونی برای مقابله با این تشعشعات دارند.
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
وی با عنوان این مطلب که امروزه هیچ نیازی به اعزام بیماران قلبی به خارج از کشور نداریم، افزود: در حال حاضرمبتلایان به بیماری قلبی از کشورهای دیگر برای درمان به ایران می‌آیند که نشان از پیشرفت علمی پزشکی در کشورمان دارد. وی به طرح ۲۴۷ که برای بیماران دچار انفاکتوس حاد قلبی اشاره کرد و افزود: این طرح یکی از طرح‌های موفق وزارت بهداشت برای نجات جان بیماران قلبی است. وی افزود: در طرح ۲۴۷، بیمار مستقیم تحت درمان آنژیوگرافی قرار می‌گیرد و یکی از روش‌های خیلی موفق در زمینه درمان بیماران قلبی است. قاسمی گفت: یکی از مشکلات بیماران قلبی، از دست رفتن زمان توسط خودشان است. در حالی که باید این آگاهی در کشور ایجاد شود که این قبیل بیماران می‌بایست هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرند.
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
بیماری فشار خون در ۴۰ تا ۵۰ درصد موارد منجر به سکته‌های مغزی و قلبی می‌شود. باید توجه کرد که فشار خون قابل پیشگیری بوده و با تشخیص و درمان به موقع می‌توانیم از ناتوانی و مرگ‌های زودرس ناشی از آن پیشگیری کنیم. در این کمپین و در حوزه غربالگری بیماران، کمیته کارگروه درمان در برنامه فشارخون با حضور نمایندگان معاونت درمان، پرستاری، تجهیزات، معاونت بهداشت، ‌ سازمان غذا و دارو، ‌سازمان اورژانس کشور و … تشکیل شد. بنابراین این بیماران به مراکز درمانی و تخصصی که مشخص کرده‌ایم برای درمان فشار خون ارجاع داده می‌شوند. نقشه ارجاع فشار خون مشخص شده و بیماران می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.
ایمناایمنا13 ساعت قبل
پیشگیری از بازگشت سنگ کلیه با مصرف «خربزه» و «گوجه فرنگی» کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مصرف خربزه، آب گوجه فرنگی و آب پرتقال می‌تواند از بازگشت سنگ کلیه پیشگیری کند. سپیده دولتی کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در خصوص سنگ کلیه اظهار کرد: سنگ کلیه به ذرات کوچک و سختی در کلیه تشکیل می‌شوند گفته می‌شود که بیشتر در دهه‌های چهارم و پنجم زندگی فرد را درگیر می‌کند. باید توجه داشت کسانی که سابقه خانوادگی کلیه دارند ۲ برابر دیگر افراد در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند. احتمال ایجاد این نوع سنگ کلیه در افراد دچار بیماری‌های التهابی روده یا افرادی که به دلیل کاهش وزن جراحی‌های بای پس معده انجام می‌دهند دیده می‌شود. وی خاطر نشان کرد: در نهایت باید این نکته را به خاطر داشته باشید که چاقی مادر بیماری‌هاست و در ایجاد سنگ کلیه چاقی، قوی‌ترین پیشگویی کننده عود سنگ درافرادی که است که سابقه سنگ کلیه داشتند و می‌تواند احتمال ایجاد سنگ را در افرادی هم که سابقه نداشته‌اند افزایش دهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا این گزارش را که سالانه برای نشان دادن میزان قاچاق انسان تهیه می‌شود دریافت کرد. جف راجرز یکی از بنیانگذاران موسسه مبارزه با قاچاق انسان در مصاحبه‌ با فاکس نیوز می‎گوید: قاچاق جنسی یک معضل جدی در آمریکا به شمار می‌آید. آمریکا مشتری شماره یک در موضوع قاچاق جنسی در جهان است، بنابراین به عنوان یک جامعه تقاضا را تامین می‌کند. در سال ۲۰۱۸ وزارت دادگستری آمریکا پیگیری ۲۳۰ مورد قاچاق انسان داخلی را آغاز کرد. قربانیان قاچاق جنسی در آمریکا ۳ سال به بالا هستند که در همان ۳ سالگی در باند‌های قاچاقچیان مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: از وزیر بهداشت برای سفر به استان با هدف رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان دعوت به عمل آمد و وی نیز این درخواست را پذیرفت و به زودی به استان سفر خواهند کرد. حسین کلانتری عصر امروز و در ادامه سفر و برنامه کاری به تهران با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیرامون مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان دیدار و گفتگو کرد. کلانتری ابراز کرد: انتظار می‌رود وزارت بهداشت در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان توجه ویژه‌ای به استان کهگیلویه و بویراحمد داشته باشد. کلانتری به پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان استان اشاره کرد و گفت: می‌طلبد زمینه تکمیل و تسریع پروژه‌های بهداشت و درمان استان فراهم شود و در این زمینه نگاه خاصی به کهگیلویه و بویراحمد داشته باشید. سعید نمکی وزیر بهداشت، آموزش و درمان پزشکی تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان توجه ویژه‌ای به استان‌های خاص از جمله کهگیلویه و بویراحمد دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یاسوج، حسین کلانتری عصر امروز و در ادامه سفر و برنامه کاری به تهران با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیرامون مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان استان دیدار و گفتگو کرد. کلانتری ابراز کرد: انتظار می‌رود وزارت بهداشت در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان توجه ویژه‌ای به استان کهگیلویه و بویراحمد داشته باشد. کلانتری به پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان استان اشاره کرد و گفت: می‌طلبد زمینه تکمیل و تسریع پروژه‌های بهداشت و درمان استان فراهم شود و در این زمینه نگاه خاصی به کهگیلویه و بویراحمد داشته باشید. سعید نمکی وزیر بهداشت، آموزش و درمان پزشکی تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان توجه ویژه‌ای به استان‌های خاص از جمله کهگیلویه و بویراحمد دارد. نمکی افزود: در جهت رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان این استان مساعدت لازم را خواهیم داشت.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
رضا کرمانی در گفت و گو با ایرنا افزود: سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان بعد از سرطان پوست در مردان است و در ۸۰ درصد مردان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود. وی تصریح کرد: از هر هفت نفر، یک نفر در تمام مدت عمر خود ممکن است مبتلا به سرطان پروستات شود، تومور پروستات بسیار آهسته رشد می‌کند و بیشتر مواقع محدود به محل خود است، به طوری که تغییری در شکل و اندازه غده پروستات به وجود می‌آید. وی اظهار داشت: سرطان پروستات زمانی بروز می‌یابد که سلول‌های سرطانی به بافت طبیعی پروستات هجوم می‌آورند و اگر تشخیص داده نشود ممکن است به سایر قسمت‌های بدن انتشار یابد. این پزشک، جریان ادرار ضعیف و دردناک، وجود خون در ادرار، درد ناحیه لگن، کمر، ران‌ها، تورم در ناحیه لگن، پشت و ران‌ها را از علائم سرطان پروستات برشمرد و تصریح کرد: ارزیابی مرتب حتی برای کسانی که جراحی پروستات داشته‌اند نیز ضروری است، زیرا جراحی پروستات نمی‌تواند تضمینی در برابر جلوگیری از سرطان پروستات باشد. ثبت اطلاعات دقیق بیماران مبتلا به منظور پیگیری صحیح بیماران ضروری است و تاکنون بیش از چهار هزار مورد سرطان پروستات از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت و پیگیری شده است.

به انتهای لیست رسیدید

بهداشت و درمان

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وزارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران است. این وزارتخانه علاوه بر مدیریت و نظارت بر مراکز بهداشتی و درمانی کشور، مدیریت دانشگاه‌های علوم پزشکی را عهده‌دار است. نام این وزارتخانه از ابتدا تا چند سال پس از انقلاب وزارت بهداری بوده‌است. سرپرستی این وزارت را سعید نمکی بر عهده دارد. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار وزارت بهداشت را می‌خوانید. ویکی‌پدیا